Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyříkejme si to zde.

Myslím, že dusí-li v sobě člověk napětí, potřebu se vyjádřit a upustit trochu páry, je dobré v zájmu budoucích vztahů mu to umožnit. Nevím jak kdo, ale jsem přesvědčen, že výčitky a poukazování na výroky a názory nesouvisející s případnými dotazy, nečekaně se objevující v různých tématech není nic dobrého a pokračovalo by to do nekonečna. Věřím, že bude-li konfrontace vedena alespoň trochu na úrovni, tak že nám to admin a ostatní moderátoři budou alespoň na chvíli tolerovat už jen proto, abychom nezatěžovali ostatní účastníky Teraporadny.
Takže Allishko, cc, filosofemgt, Bugy, případně i ostatní, jsem připraven obhájit si své postoje, názory a způsob kterým je ventiluji. Unesu dost, takže se prosím vyhněte slovům, někteří, někdo, zvězdy, atd. Můj nick je KHor, já se budu také snažit být konkrétní. Nezúčastněným členům se již dopředu omlouvám, ale na druhou stranu, třeba se pobavíte :-) když za šest dní bylo na vláknu o komerčním chovu přes 6000, zhlédnutí.
Váhám, kam mám zařadit vlákno, zda do černé kroniky nebo do pokecu, vybírám pokec a doufám že jsem vybral správně.
Pokud se Adminovi nebude zdát vlákno vhodné, nijak na něm netrvám a pochopím bude-li vymazáno.

Názor píši jen pro ty, co je to baví číst, pže já jsem skončila asi v polovině. Nějaké výhrady jsou víc než na místě, já mám třeba hrozňu asi 4 roky a poslední rok chovám 3 dospělé guttky a 1 subadulta, loni jsem poprvé odchovala prcky a byl to krásný pocit, abych řekla pravdu, tak jsem to "zvládla" hlavně díky tera poradně - takže děkuji všem ochotným, co mi kdy radili a doufám, že budou radit i dále. :-D Myslím, že kvalitní radu může dát i začátečník, ale není nad zkušenosti a to v jakémkoli chovu zvířat, přesto nesmíme zapomínat, že každý jedinec (myslím tím zvířata) je individuál a zrovna ten jeden se může zachovat jinak než Vašich třeba 10 odchovaných generací. A co se týče pravopisu - nezlobte se, ale jsou lidi, kteří to zvládají a kteří ne. Bohužel patřím mezi ty, kteří si myslí, že když už něco píši na net, kde si to může přečít kdokoli - měli bychom se snažit to psát spisovně a jsem pro opravy - pokud nejsou myšleny zle, pomůže to člověku, který chybu udělal i těm, kteří si pak to vlákno čtou. Jinak si myslím, že když už máme potřebu se vykacat, tak je lepší, když se všichni vykecají v 1 takovémhle vlákně než když si to čtu mezi radami!!!

Zdravím a souhlasím s RaaJii :) JA sice občas píši ajko prase, ale některé věci prostě opravovat musím :) Protože je to bída - odraz nás samotných...

Ad začátečníci kontra zkušenostmi zocelení "profíci" - každej jednou začíná a často je to jen o selském rozumu. Je to krásně vidět už na struktuře dotazu. Ale všimněte si, že na některé banality odpovídají zas jen "pokročilejší" začátečníci...

KHore, obdivuji Vás, že tohle zvládáte. Občas na některé lidi prostě rezignuji, protože to evidentně nemá smysl... Teatriálnost a vystupování ve stylu já jsem ten/ta nejlepší prostě nemusím.

Pěkný večer.
VH

Popravdě už mě docházejí patrony, připadám si jak kafemlejnek

Tak když sis tak dobře založením tohodle vlákna naběh, člověk by předpokládal že střelnýho prachu máš dost, tak si nestěžuj :))

No přelouskal jsem to a došel k názoru, že si tu Khore snažíš vybudovat monopol na pravdu.
Takže ostatní jsou tu vlastně zbyteční, že ano. Teda až na pár jedinců, kteří ti pochlebujou. Pořád blábolíš o zkušenostech a co je etalon kterej odlišuje zkušený od nezkušenejch. Ve vlákně o komerčním chovu jsi byl velice pilnej a udílel jsi kázání co hadům a ještěrům svedčí a co ne. Předem upozorňuju, že já osobně na nějaký škatulkování kdo je jak dobrej chovatel, podle toho kolik má doma kusů a kolik má odchovů, kašlu. Ale teď přistoupím na tvou hru. Otázku Sharkie jsi nezodpověděl (i když možná máš pocit že ano) tak se tě zeptám já. Jakou máš Khore zkušenost s chovem hadů, tudíž kvalifikaci, která tě opravňuje degradovat a opovrhovat názory jinejch? A svůj názor stavět nad názory ostatní? Odpověz mi prosím.

BTW: použití citací je dobrá věc pakliže se užívá s mírou a rozumem, ale tobě by se to mělo zakázat ]:)

Tak jsem si Paro myslel že dáš pokoj a ejhle zase ten roztomilej obrázek a zase supr argumentace.
Pokud považuješ založení vlákna původně sloužícího ke kultivované výměně názorů a urovnání případných úletů za naběhnutí, tak máš pravdu. Netušil jsem ovšem, že to bude sloužit k podobným výlevům, jaké tady předvádíš ty.
Neboj na tebe pár patron odpovídajícího kalibru někde vyšťourám to nebude problém.(to je samozřejmě příměr)
Ty snad člověče neumíš vnímat a chápat co čteš, jinak to není možné. Vždyť dokola melu to samé.
Odpovídat znovu na stejnou otázku ti nebudu, stejně to zřejmě nejseš schopen pobrat, zrovna tak jako nechápeš mou odpověď na jiné dotazy. Takže jediné co mohu říct je, použiju tvůj způsob projevu aby jsi to lépe pochopil, kašlu na to co ty chceš nebo co si přeješ, plácej se dál se svejma pěti hadama a kašli na všechny a na všechno a mysli si jak jsi na to nevyzrál a jakej jseš velkej chovatel kterej to nikomu nedaruje, mě je to šuměnka. A nechtěj po mě abych před tebou obhajoval jakékoli své kvalifikace, protože bys to jak říkám stejně nepochopil, když jsi to nepochopil dosud.

Odpověz mi prosím

Tohle je jediná věta která se mě na tvém příspěvku líbí, ale stejně na to kašlu, pomož si sám Paro a nebo se nauč slušně diskutovat, obhroublostí dojdeš tak akorát o něco hlouběji mezi půlky a dojem uděláš pouze na primitivy.

Přesto ti udělám velikou radost. V současné době nechovám ani jednoho malinkatého hadíka. :-)

Vůbec nechápu a jaké argumentaci píšeš. Ten můj příspěvek žádnou argumentaci neobsahuje, je to dotaz. To myslim nejlíp vystihuje jak čteš a chápeš příspěvky svejch oponentů. Vidíš v nich něco co tam ani neni a naopak. Je to marnost se tím dál zabejvat.

Ještě bych k tomu chtěl pro tvou informaci dodat Paro, že stejný typ argumentace, tj. emotivní, používal tebou zmiňovaný Hitler. Takže pokud vytrváš, máš reálnou šanci toho blbce ze mě udělat, Áda tímto způsobem zblbnul pěknejch pár miliónů lidí.
Ale to jen tak na okraj. :-)

A Rhianno. Ona otázka "mám terárko co do něj," je hloupá i není. Zrovna řeším totéž. Po výrobě terárka pro BC mi zbute prostor cca 100x80x40. Přemyšlím už dlouho, jestli se tam něco "vejde", nebo jestli z toho udělám skříňku...
Někdo jiný (dítě) má např. od rodičů přímo vymezené místa kam si terárko může dát a už je opět limitován místem a tudíš řeší co se mu tam vejde.

Takových případů je určitě hromada...
Zkus se vžít do role dítka, co si hrozně přeje ter.zvíře a rodiče ti řeknou: "dobře, ale terárko můžeš mít jen takový, aby se vešlo na peřiňák! nebudem kvůli tobě předělávat byt"

/Neměli by nejprve vybrat zvíře a potom mu uzpůsobit ubytování?? /
> někdy to tak prostě nejde

Mate RR: No, odpověděl za mě i VH, ale stejně odpovím. Jak ty sám píšeš

Přemyšlím už dlouho, jestli se tam něco "vejde", nebo jestli z toho udělám skříňku...

Ano to je správně, řešís to a sám.... Nebo se hned taky někoho půjdeš zeptat co by sis tam za zvířátko měl dát?? Já teda nevím, ale musela bych potom stejně stále přemýšlet jestli já bych si nevybrala lépe....... A to že někomu rodiče dají prostorové ultimátem, to se mi s prominutím zdá jako hloupý argument, a to proto že pokud to dítě nějaké terarijní zvířátko chce a přijde s tím za rodiči, už většinou asi ví které že? Nebo teda já si nedovedu představit že bych za rodiči šla s prosbou o něco aniž bych věděla co a těžko si představím jak dítko přiběhne a řekne rodičům chci terárko ale nevím co do něj. Matka ještě nejsem, ale přijít s tímto dítko za mnou, tak ho pošlu rychle zpátky s tím ať si nejdříve vybere co by se mu líbilo a o co by byl schopný se starat a až potom bych přemýšlela o nějakých prostorových ultimátech. A navíc si myslím že když už sem někdo přijde s tímto dotazem, je tu spoustu vláken pochlubte se. Je tam spousta fotek a většinou i s názvem. Myslím že už jen to když by si někdo prohlídnul a pak dal do vyhledávače název zvířete, měl by vystaráno nebo ne??? Je to snadné ale pracnější, to je pravda............

Obě Vaše odpovědi opět nesou pravdu VH, ale opravdu máte v lidi takovou důvěru? To Vás za ty roky lidé nepřesvědčili, že takhle (jak Vy si to představujete) to prostě nikdy fungovat nebude...? Bylo by to vskutku krásné, ale upřímě - takovéhle to nikdy nebude...

Tím bych i ukončil tuto "naší debatu". Jak jsem již psal: Nic proti vám nemám a jestli to tak vypadalo, tak jsem to jen špatně popsal... Doufám, že to nebude mít jakýkoliv vliv na naše "soužití" v poradně.
Děkuji ... s pozdravem Mates_RR

Khore smekám. Směr s jakým se ubírá toto vlákno nepřekvapilo a dalo se očekávat, že nabídnutá konfrontace skončí stejně jako řada diskusí zde, kde k tématu mají co říci jen "zasvěcení" (tzv. Olymp skupina, jak čekám každou chvíli, že budou nazváni Ti, co mají čím argumentovat na základě své chovatelské působnosti) a pro řadu jiných se jedná o boj o svou pravdu, kterou nemají ani oč opřít. Je lhostejné jak nazývat někoho, kdo není chovatelem, ale držitelem, kdo si plete hady se psy a koho pálí již jen slovo začátečník či nezkušený proto, že je bez ambicí prohlubovat své znalosti, stačí mu, že hadovi není smutno a ví, že je spokojený (rád bych touto cestou poprosil taky o kousek toho hada, co po něm lze rozumět řeči zvířat), nepovažuje za cíl rozmnožit chovaná zvířata, což by mělo být prvotním cílem chovatele a co jej chovatelem dělá, jelikož v chovu v lidské péči nemůže udělat pro druh jako takový více, než předat dál novou generaci a možná posunout druh za hranici jeho nevratného konce, u druhu běžnějšího ho naopak postoupit a posunout i těm méně movitějším a umožnit jim získávat nové zkušenosti(nemluvě o tom, že nebýt takových před nimi, tak ani oni nemají co chovat). Dalo by se to říci i drsněji, že kdo chová jednotlivé zvíře (což je příklad vzácnějších či málo zastoupených druhů v chovech) bez těchto snah, "blokuje" takového tvora (a jeho nenahraditelný genofond) v jeho možném zapojení do chovného programu, který může sehrát významnou roli. Ale to je můj pohled a proto nepranýřuji nikoho za jiný názor, stejně jako nehodnotím jeho chov tak, jak se tu začali hodnotit Ti, kteří zvířata množí, dokonce si je dovolí prodávat dál nebo jich mají tolik, že už "nemohou být chovateli". Zvláštní jak se ti, jimž jde čistě o to nejlepší pro chovaná zvířata, snaží o prosazování "pravdy", která se skutečně opírá o byť pětiletý chov jediného či několika zvířat pár druhů. Možná jej lze považovat takový chov za zvládnutý, ale... Na základě zkušenosti s jediným exemplářem nelze kupříkladu jeho chování za nastolených podmínek zevšeobecňovat a prezentovat jako aplikovatelný pro ostatní. Když se budeme bavit na konkrétním příkladu, tak třeba Lasiodora parahybana mého kolegy staví a přede hnízdo pod stropem terária jako nějaký psalmopoeus či avicularie. Ale dalších 99 parahyban to nedělá. Zkušeného z nás nedělá chov jediné želvy vyhřívající se pod ústředním radiátorem a živené salátem, byť přežívá už desátý rok, chov tmavky jež má za koníčka nabírat při prolézání po podlaze prach a užívající si průvan, nebo "úspěšný" chov leguána na volno v místnosti s doporučeními ostatním, jak je to prima, že nedoroste ani tolik, co by rostl normálně, těch několik dnes již neexistujích stránek zabývajících se chovy trachemysek krmených dietně gammarusy a držených v nádržkách do deseti litrů, aby nevyrostly, s vlastními poradnami, jež zanikly s chovanými zvířaty.. Dříve si začátečník pořídil jednoduché zvíře na chov, často i levné či lehce dostupné, lhostejno zda eublephara, guttatu či blavora, jež mu dělalo radost a postupně získával do chovu další zvířata, nabýval zkušenosti, s prvními odchovy docházelo k výměnám za jiná, byla radost z pohledu do inkubátoru, z výměny zkušeností a přicházel i smutek z neúspěchů, vlastních chyb, draze zaplacených životem některých zvířat. Dnes jsou jiné možnosti, začátečníci startují na chondropythonech, pardaliskách, prasinech a co já vím. Žádné studování podmínek, nejprve zvíře, pak zjišťování. Následně začíná boj o přežití, který je vyhrocen bohužel ne návštěvou patřičně vzdělaného veterináře, ale dotazen na netu, často zodpovězeným tolikrát, že z toho zrak přechází. Nevím, kde se bere ta důvěra ve všechny odpovídající, kde se bere v lidech ta drzost nechat zvíře odcházet a čekat, že rachitické zvíře dá do pořádku něčí rada z webu a všechno bude zase ok. Tohle už není ani rozdíl mezi začátečníkem a řekněme pracovně pokročilým. Na jedné diskusi radí člověk o odchovu sklípkanů, který neodchoval jediný exemplář, jinde předává rady osoba, co se pyšní leguánem s profilem Arnolda Schwarzennegra, z jistého avataru na nás zírá chameleon s nohama připomínající staroanglické býkohryzy a pyšná majitelka hrdě upozorňuje, že chov s UV zářiči je zbytečným vyhazováním peněz, jež lze investovat do nákupu moučných červů, jakožto hlavního zdroje potravy... Dnes jsou experti všichni na všechno a proto lze neúnavně prodávat stovky vodních želviček, mláďat leguánů, miminka kajmanů... Dávno by byl trh nasycen, kdyby byť každé třetí zvíře svoje "chovné podmínky" přežilo. Přirovnání Tebe s Highfieldem bylo trefné a asi nešlo lépe ukázat rozdíl mezi námi méně zkušenými a těmi, co mají náskok deset dvacet let a záliba je srdeční záležitostí, jíž obětují veškeré volné chvíle, které netráví jen pozorováním, ale i dalším bádáním, snahou přinést nové poznatky, poodhalit roušku tajemství neúspěchu a potlačit je. Já se takto skláním nejen před ním, ale třeba Rehákem, Pritchardem a dalšími, kteří jsou pro mou osobu zosobněním letitých zkušeností své profese a zaměření jistojistě nejen těch dobrých a mají nárok je předávat dál. Proto úcta, radost ze spolupráce, z každé informace, kterou získám a mohu ji považovat za bernou minci na rozdíl od těch, které se na nás v současnosti hrnou ze všech stran od "ročních" chovatelů jedné dvou guttat, jak bylo nejen v tomto vlákně trefně poznamenáno. Nechápu, proč se někdo cítí méněcenný, když je mu naznačeno, že díky svým dosaženým zkušenostem není příliš silným adeptem do debaty, ne proto, že by mu měla být zapovězena, ale že se diskutuje o získaných zkušenostech, jimiž neoplývá. Že by opět ta potřeba se vyjádřit ke všemu a dokázat, že na to mám i s tím málem, co mám zatím za sebou? Nechal by si někdo zapojit elektřinu od někoho, kdo nemá patřičné vzdělání? Proč se musím mít lovecký lístek? Nač řidičák? Připadá někomu divné, že mě léčí doktor a ne listonoška? Nikdy mě nenapadlo se pasovat do funkce, nebo excelovat v profesi, kterou jsem viděl z letadla. Jako ve všem je třeba získávat zkušenosti, chodit pro rady ke zkušenějším, sám zkoušet a když mám vícekrát potvrzenou skutečnost a dokážu si ji obhájit, pak s ní mohu na slunce. Už jsem tu psal mockrát a nejen zde, že na webu si napíše kdokoliv cokoliv, bez toho, aby měl uvedenou zkušenost. Kdo četl vlákno komerční chov ví, nebudu se opakovat proč, konkrétní příklady jsem tam uvedl. Kafemlejnkem být nehodlám, jelikož tak, jako v minulosti se i v této diskusi historie opakuje a je to tu pro některé ze zúčastněných házení perel... Jen si dovolím poznámku, že dotčení se nám v těchto diskusích stále opakují, stejně jako jejich nicky a nic nepřinášející příspěvky. A jen na závěr, divím se Ti, že jsi tak skromný a stále tvrdíš, že Tvé zkušenosti s hady jsou minimální. Co si pamatuji, tak nejsou letité, ale rozhodně jsou bohatější, resp. před lety bývaly, než je má řada Tvých oponentů. Pochybuji, že měli v chovu E. moellendorfi, L. pyromelana infralabialis (škoda, že jen samce), jedny z prvních apricot campbelli v ČR, podíleli se na jednom z nemála odchovů Heterodon nasicus u nás. Ohledně želv hovořit nebudu, Ty sem nepatří.

Ať už tato má poznámka či příspěvek sám bude opět brán jako pochlebování, či jakkoliv jinak, rád bych na konci poznamenal, že za posun v chovu nepovažuji nastrkat na poradnu desítky fotek typu "had stokrát jinak na posteli", ale preferuji sdílnost a otevřenost ve fundovaných radách, diskusích na úrovni, která přináší konkrétní poznatky, konkrétní zkušenosti, jež si dotyčný nenechává pro sebe právě proto, aby neodhalil to, co mu trvalo zjistit "roky", jako jeden nejmenovaný poznamenal před lety na ifauně v chovu uromastyxů. Všichni svorně tvrdíme, že nám jde o zvíře a jeho spokojenost, ale když jde o předávání informací, teprve se ukazuje, kdo jaký jsme... A pak, že nám jde o stejnou věc. Až odejdeš Ty, tak jako to zabalil na ifauně Gerry, bude následovat to samé, co bylo tam. Historie se opakuje a pamětníci ví o čem je řeč. A lidé neumí vyjadřovat vděk. Však se neříká nadarmo, že dobrý skutek má být po zásluze potrestán...

Radek1 - Už jsem myslel, že se dnes ničeho vtipnějšího nedočkám, ale opravdu umíte překvapit. Je vidět, že nevidíte skromnost, s jakou Jirka mluvil o svých zkušenostech s hady. Ty zkušenosti by mu mohlo závidět mnoho zdejších přispěvovatelů. To, že dnes je zaměřen na želvy opravdu neznamená, že hady "v hlavě nikdy neměl".
Filosofemght-

ale nemá tu samou trpělivost s tím co jsem zmínil dřív

Nevím jestli jsem to pochopil tak, jak bylo myšleno. Pokud ne, tak se nezlob. Jsem přesvědčen, že jeho trpělivost ve stále se opakujících dotazech bychom měli naopak obdivovat, stejně jako u jiných zde (záměrně nejmenuji, nechci být nařčen z rektálního horolezectví)
Epanterias - Co dodat? Snad jen AMEN.

Děkuji pánové, hezky se to čte

Hlavně je to pravda.Já sám jsem byl v celém tom kolotoči stále proti tobě a plastovejm vanám.Nicméně jsem musel ustoupit tvým nezvratným argumentům.Nejsem žádný řečník a tak to řeknu,jak si to myslím.Tvoje schopnosti a úspěchy jsou KHore jasný,o tom se nemá cenu bavit.Ti co tě znají,si tě jistě váží,alespon já ano.;-)

Matesy, tohle je ale omezenost... Promin mi to slovo, ale jinak mi to neda. Prooste pokud za mnou nekdo prijde tisickrat se stejnym dotazem, tak s moci zhury mi danou (ty XXole, to zni skoo jako bozstvo :-D) to vlakno proste zamknu! Delam si samosebou prxxx, ale uvazuj - sam premyslis nad danym problem, sam hledas a kdyztak pridjdes uz s dotazem - chci hada XY, mam takove terarko, staci to? Ne, mam terarko, chci hada, ale nevim jakeho (takoveho, co nezabiji nehumalne mysky, obcas si vezme zeleninu a tak podobne). Chapes kde vidim problem? Rhiana to napsal dle meho velmi trefne. VH

ale jo.. cháputo a dobře Vám, i celému tomuto "problému" rozumím. O tom nemá cenu diskutovat. Ale pořád je tam ta jedna (velká) maličkost: že každej není jako já, nebo jako stovky dalších... Jsou a bodou tu vždy jedinci (a není a nebude jich málo) kteří to takto dělat budou dál (mám terárko, chci hada). Netvrdím, že je to tak správně. Není! Je to špatně a tak by to být nemělo... Ale mohli bychom přeci k těmmto jedincům být schovívavější...
Vyděl bych možnost udělat pár stránek se ZÁKLADNÍMI PROBLÉMY (substrát, velikost tera atd). Neustále připíchlá jako inzerce pojmenovaná například ZÁKLADNÍ INFORMACE PRO ZAČÁTEČNÍKY.
Pokud by se i přes tuto stránku objevovali tyto dotazy, admin by jen dal do vlákna link na tuto stránku a zamknul...
Odpověď by takto byla vyřízena a vlákno hnedle uzamčeno... Spokojenost na obou stranách.
... já vím, omlíváme tuto věc stále do kola a asi zbytečně, ale mě to prostě nedá :-D Takovej sem já :-D

Není problém udělat odkaz (na titulní straně poradny) na článek, který bude základní informace obsahovat. Problém je, kdo se zhostí úkolu a článek napíše. Byl bych také pro, kdyby k nejčastěji chovaným zvířatům existoval jakýsi stručný "manuál". Zatím je, tuším, ke krajtě královské, k ametystýně a k obecně želvám je toho ve článcích dost.
Kdo napíše gutátu, korálovky, hroznýše, vousatici, eubíka a jemeňáka? Jak a kam to začlenit už poté vyřešíme.

Nicméně si myslím, že i když to bude nakrásně napsáno a na to odkazováno, bude se spousta jelit stejně ptát pořád dokolečka na to samé.

Ahoj lidi, po dlouhé době jsem se vrátil na diskusi a nestíhám se divit.
Vezmu to od konce. Napsat a zveřejnit články je půvabná myšlenka, ale všechno tu již bylo. Stačí hledat na ifauně je spousta článků a myslím, že zahrnuje většinu běžných druhů. Stačí jen trošku hledat. Chápu, že se to někomu zdá jako problém, ale o tom je celé chovatelství. Získávání a zpracování informací, je dlouhodobý proces. Někdy prostě může být naše vlastní zkušenost dost odlišná bod všeobecně rozšířených dogmat. V tom je problém, meexistují spolehlivé manuáli. K ovládání tevize snad, ale ne v chovu zvířet. A i když si jdete koupit televizi, logicky se předpokládá, že máte doma elektrickou zásuvku a umíte do ní zasunout kabel a zmáčknout tlačítko. Pak si vezmete návod a začnete ladit...nebo zavoláte opraváře?
Tím se dostávám k zamikání témat, naprosto s tím souhlasím. Pokud dotaz nepřináší nějakou novou myšlenku a byl již mockrát odpovězen, proč ho nezamknout..? Třeba jen proto, že chov zvířat je neustálé řešení problémů, hledání odpovědí, ale i nových otázek. Proto bych než začnete odsuzovat ty, kteří nezištně radí a tím upírají svůj čas péči o svá zvířata doporučoval, aby jste se zamysleli. Nad tím:
- jsem schopen si sám něco o daném druhu či skupině zvířat něco zjistit?
- budu chtít obětovat čas a peníze při péči o něj?
- jsem schopen se smířit s tím, že přebírám odpovědnost za život jiného tvora?
- jsem schopen samostaného rozhodování?
Pokud jste si pokaždé odpověděli ano, nemůžete položit otázku, která tu již mnohokrát byla.
Pokud zněla byť jen jedna odpověd ne, je jistě na místě zvážit zda nad chovem zvířat vůbec uvažovat a tím i připravovat o čas lidi, kteří to myslejí vážně.
Začátečník a pokročilí...
Hranice je podle mě tam, že pokročilí dokáže věcně argumentovat, prezentovat svůj názor, třeba i proti všem pokud ho dokáže podložit poznatky z vlastního chovu. Nejen jednorázové úspěchy, ale zkušenosti opakované často i letitou praxí...
člověk může chovat jeden druh a být odborník....
RACK: zazněl tu dotaz na jeden argument ku prospěchu zvířat?
Jeden bych možná měl, jako asi všichni tady jsem prošel stádiem biotopních, nebo alespoň přírodních teráií a jako mnozí jsem skončil u higienických nádrží. Jsou podobné jako RACK. Dokonalí přehled o příjmu potravy, vyměšování a potencionálních parazitech. Prostě paráda. Od jistého počtu zvířat to snad ani jinak nejde.