Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyříkejme si to zde.

Myslím, že dusí-li v sobě člověk napětí, potřebu se vyjádřit a upustit trochu páry, je dobré v zájmu budoucích vztahů mu to umožnit. Nevím jak kdo, ale jsem přesvědčen, že výčitky a poukazování na výroky a názory nesouvisející s případnými dotazy, nečekaně se objevující v různých tématech není nic dobrého a pokračovalo by to do nekonečna. Věřím, že bude-li konfrontace vedena alespoň trochu na úrovni, tak že nám to admin a ostatní moderátoři budou alespoň na chvíli tolerovat už jen proto, abychom nezatěžovali ostatní účastníky Teraporadny.
Takže Allishko, cc, filosofemgt, Bugy, případně i ostatní, jsem připraven obhájit si své postoje, názory a způsob kterým je ventiluji. Unesu dost, takže se prosím vyhněte slovům, někteří, někdo, zvězdy, atd. Můj nick je KHor, já se budu také snažit být konkrétní. Nezúčastněným členům se již dopředu omlouvám, ale na druhou stranu, třeba se pobavíte :-) když za šest dní bylo na vláknu o komerčním chovu přes 6000, zhlédnutí.
Váhám, kam mám zařadit vlákno, zda do černé kroniky nebo do pokecu, vybírám pokec a doufám že jsem vybral správně.
Pokud se Adminovi nebude zdát vlákno vhodné, nijak na něm netrvám a pochopím bude-li vymazáno.

loading...

Ať už jsem se tě jakkoli dotkla tím, co jsem napsala... jakkoli to bylo v onom vlákně OT, byla to reakce na to, že se ty vaše hádky z onoho inkriminovaného vlákna začínají rozlézat po celé poradně. I v tom vlákně se tázající zajímal o to, zda si má pořídit terárko nebo akvárko, zcela jistě ho příliš nezajímalo srovnání akvárka s plastovými boxy. Je to podle mého názoru hodně špatně a nevím, jak ostatní, začínám z toho mít poslední dobou hodně špatný pocit.
Co se týče konkrétně vlákna Komerční chov hadů, nikdy jsem se k tomu nevyjadřovala, neboť se nepovažuju za způsobilou říci k tomu něco rozumného... Ovšem jen jsem nevěřícně sledovala, jak jste po sobě začali štěkat jak zuřiví psi, vy, kteří jste spolu vždycky velmi dobře vycházeli, nyní mám pocit, jako by tady byli všichni zarytí nepřátelé. To vlákno už nebylo jen o tom, kdo má jaký názor na RACK systémy, komu se líbí nebo nelíbí ten způsob chovu... je to tam čím dál víc osobnější a myslím, že už to zachází do extrémů. Jestli něco může poradnu totálně narušit, tak mám dojem, že právě tohle.
Fakt nevím, naštvala jsem tě příliš? Tím, že jsem vám něco takového vyčetla? Já uvítám, když mi řekneš, jestli jsem něco udělala špatně. Každopádné, tohle vlákno je dobrý nápad, pokud se chcete hádat... Nejlepší by samozřejmě bylo, kdybyste toho nechali úplně, jenže lidé jsou od přírody hádaví tvorové.

Allishka - Necítím se vámi nijak dotčen ani uražen, na "rozlézání" mám podobný názor a je to také jeden z hlavních důvodů založení tohoto vlákna. Proto také nemám potřebu vám Allishko cokoliv vyčítat.
Pouze bych se chtěl vyjádřit k následujícímu:

Jak někteří vyhrožovali, že kvůli hloupým dotazům by některé odborníky tady mohlo přestat bavit odpovídat, tak mě osobně více odpuzuje tahleta aféra oněch řečených odborníků ve výše zmíněném vlákně

Ten "někteří" jsem byl já, nikdo jiný než já a ne někteří. Pokud vás to odpuzuje, rád bych odpovědnost za výrok nesl také sám. Mimo jiné, v žádném případě to nebylo myšleno jako výhrůžka, ale jako konstatování faktu. Nemyslím, že poskytování povětšinou těžce nabytých informací by bylo pro zkušené praktiky teraristy a chovatele natolik atraktivní, aby se nechávali neustále dokola opravovat, přesvědčovat, osočovat a jinak opruzovat, povětšinou názory zakládajícími se na dojmech a emocích získaných krátkodobým chovem pár kousků zvířat a to přesto, že jim byli poskytnuty nezvratitelné příklady takřka z celého světa. V žádném případě se nechci nijak vyvyšovat nad začínající chovatele, jen mě zaráží neschopnost akceptovat dobře míněné rady.
Jsem snad schopen přijmout jiný názor než svůj, pokud je podán chovatelem jako je DanKanFan, nebo Melda a v pohodě to registruji jako jiný názor, naopak nejsem schopen přijmout hrubou kritiku začátečníka, který to svoje začátečnictví prozradí v pár prvních plamenných větách a je schopen rozporovat zkušenosti lidí o kterých dosud v životě ani neslyšel a vzápětí řešit problém čím natřít písek na pozadí pralesa aby neopadal. A protože jsem slíbil, že budu adresný tak to byl zrovna v tomto případě Radek.

Nejlepší by samozřejmě bylo, kdybyste toho nechali úplně, jenže lidé jsou od přírody hádaví tvorové.

Rád bych, ale nejde to, zvířata mám prostě rád a nerad jen tak koukám jak nováčci opakují ty samé chyby které samozřejmě neminuly ani mě.

Já vím, že jste (pardon, že jsem tykala) chtěl být adresný, nicméně já to "někteří" myslela opravdu jako někteří, neboť jsem nevěděla, kteří konkrétně, nechtělo se mi dohledávat, navíc si nemyslím, že by to v tomto případě bylo nějak důležité. Uvedla jsem to pouze jako příklad.
Na začátečníky mám podobný názor (a jsem taky naprostý začátečník), bohužel z jejich pohledu to vypadá tak, že "Já musím držet hubu (pardon, pokud to slovo někoho pohorší), nemám nárok nic říct, a možná za dvacet let, až budu mít dost nachováno, bude někoho zajímat můj názor."
Nevím, jak jste pochopil mou větu:

Nejlepší by samozřejmě bylo, kdybyste toho nechali úplně, jenže lidé jsou od přírody hádaví tvorové.

každopádně byla myšlena konkrétně k hádkám ve vlákně Komerční chov hadů.

Vím že má neschopnost tykat neznámým osobám, natožpak osobám opačného pohlaví působí v současné době a zvláště na netu značně anachronicky, až snad možná i arogantně, jiný už ale nebudu, takže si s tím rozhodně hlavu nedělejte, patřím prostě k jiné generaci, u které mělo oslovení jistý význam a váhu vyjádřitelnou snad možná lechtivým příměrem "už je tam milostivá paní, můžeme si tykat", promiňte, ale ve dvanáct v noci mě nic méně frivolního opravdu nenapadá.

bohužel z jejich pohledu to vypadá tak, že "Já musím držet hubu (pardon, pokud to slovo někoho pohorší), nemám nárok nic říct, a možná za dvacet let, až budu mít dost nachováno, bude někoho zajímat můj názor."

Vyznělo-li to tak, nebyl v tom původně záměr, ten začal být možná aktuální ve chvíli, kdy sprška invektiv a nesmyslných argumentu přesáhla únosnou mez.
Běžná praxe je myslím taková, že se snažím (moc rád bych řekl snažíme, ale buďme adresní) poradit i s problémy, které byly již možná tisíckrát řešeny, trpělivě a bez jakékoliv arogance. Samozřejmě si uvědomuji, že dotaz je něco úplně jiného než vyjádření názoru, v tomto případě mohu slíbit, že si dám větší pozor, pokud nebudu obšťastněn protiargumenty typu "úplná pitomost, blbost, nesmysl" a pokud kvůli svým názorům nebudu podezříván s používání lopuchu atp.
Myslím, že nepokazil-li jsem něco nyní, máme "vyříkáno" je to tak?

Rád bych, ale nejde to, zvířata mám prostě rád a nerad jen tak koukám jak nováčci opakují ty samé chyby které samozřejmě neminuly ani mě.

Nepride vam tvrdenie ze mate zvierata rad,trochu v rozpore s tym ze obhajujete,a to za kazdu cenu,ich strkanie do NEPRIMERANYCH podmienok??

Bugy, co jsou pro zvíře nepřiměřené nebo přiměřené podmínky, to je věc názoru... Pro KHora jsou zřejmě ty podmínky přiměřené. Ani já netvrdím, že nejsou... Ten rozpor tady zřejmě vidíš ty a odpůrci... ale to se tady řeší přece už takovou dobu. A nevyřeší se to...

Bugy, svůj názor řeknu zcela otevřeně.
Problém je Bugy, že nejste dosud schopen posoudit přiměřenost a nepřiměřenost podmínek. To není nic, čím bych se vás chtěl osobně dotknout, jen konstatování faktu. Buď jste schopen takový fakt přijmout nebo ne, pokud ne a nevyužijete-li možnost využít zkušeností jiných, čeká vás podle stupně vnímavosti dalších deset dvacet let samostatného získávání zkušeností, což bývá dost krušné, nejen pro nepoučitelného chovatele ale i a to zejména, pro chované zvíře nebo zvířata.
Pokud máte pocit, že nemám pravdu, řekněte mě konkrétně, na základě čeho se domníváte, že jsou podmínky nepřiměřené. Konkrétní znamená takové, na jejichž základě se dá objektivně zhodnotit vaše tvrzení např. nepříznivý dopad chovu v RACKU na xxxx? Na jakém vzorku zvířat vaše studie proběhla, co navrhujete za alternativu, jak tu alternativu podpoříte, nejlépe studií o rozdílech v chovu minimálně dvou stejných skupin zvířat v obou typech chov. zařízení. Předveďte v jakém chovatelském zařízení chováte vy ať vím s kým mám tu čest, buďte u toho ovšem čestný a uvádějte skutečná fakta.
Pocity u takto závažných tvrzeních opravdu nemají místo, připadá mě to stejné fangličkářství jako demonstrace mladých děvčat za zákaz pokusů na potkáncích. Garantuji vám, že až ta děvčátka dospějí a budou mít vlastní děti, žádná z nich nevymění zdraví svého dítěte za život potkana. Takto je to přibližně s vámi. Demonstrujete za něco, o čem nemáte příliš velkou představu.

Tak dobre,budem strucny a ako priklad mozem uviest jeden celkom lahko pochopitelny,pre vsetkych(Nemyslim vas KHor,ale citatelov,ktory mojim poetom nerozumeju).
Ked sa zamyslim mojim sedliackym rozumom,tak mi pride pri najmensom nevhodne strkat hada ako Morelia Viridis do RACK-u.Ked uz tu nachadzam odpovede na vsetko,tak preco by mali byt podmienky,pre hada traviaceho vo volnej prirode take mnozstvo casu na stromoch,vhodnejsie prave v Racku?
Zatahovat sem nejake pokusy na kralikoch a potkanoch je myslim trochu neeticke a to hlavne z dovodu v akom ste to prirovnal.Ako mozete davat do roviny pokusy vo farmaceutickych laboch so snahou niekoho zabezpecit si vrecko??Zly priklad ale budiz.
Ze s niecim nesuhlasim,neznamena ze za kazdu cenu chcem rebelovat,alebo nieco vyvolavat.Moja predstava o velkochove nieje nijak valna to je fakt,vyvedte ma z omylu.Presvedcte ma o tom ze stromakovy je lepsie na substrate aj ked priroda to zariadila inac.Presvedcte ma o tom ze Morelia Viridis ktora je prisposobena aj k lovu z vetvy aj letiacu korist(ako bolo spominane vo vlakne pobliz) sa bude lepsie citit na substrate..Nesnazme sa zariadovat a pretvarat nieco co uz davno vyriesila evolucia.Podla mna sa ma prostredie v ktorom vlastne chovanca nutime byt,aspon vzdialene podobat prostrediu v ktorom zije volne a ktore vyhladava.

Jestli dokážeš z hadího výrazu vyčíst, jestli je spokojený nebo ne, tak se ti ukloním... ale radši to tu moc neříkej, nebo si tě budou objednávat hadaři z celého světa, abys jim řekl, jestli jsou jejich hadi v pohodě...
Mimoto jsi tady KHorovi opět nepodložil ani jediný pádný argument, jen opět tvé pocity.

To je v poho,od toho je diskusia aby sa diskutovalo..Ja som pisal ze sa rad necham presvedcit ja..Pisat presvedc ma mozeme vsetci..A na pocitoch si zaklada kazdy..Ak mam pocit ze je nieco zle tak to tak berem a staviam sa k tomu tak..Tiez by si si nekupila hada keby si nemala pocit ze sa ti paci..

Nechtěl jsem tady vstupovat KHorovy do vyrizovani "osobnich uctu", ale tohle mi prijde docela vtipne.

Argumenty jsi BUgy slysel (cetl) mockrat!

Jeste jednou v bodech, abys je neprehledl:
- hadi potrebuji teplo, zradlo a bezpeci - v RACKu mají teplo, žrádlo a bezpečí - myslím, že i fotoperiodu jim hlídá, jinak by je nemnožil.

- pohodlí hadů - to, jestli jsou hadi OK poznáme mimojinné že se hadi množí a že jim nečumí páteř haldy či žízní. Pokud jim něco chybí, lezou pokud ne, jsou v bezpečí

- viridiska - několik lidí psalo, že teprve v RACKu se jim rozmnožili, zatímco ve standardních zelených terárkách to až tak časté není (jsou samozřejmě vyjímky)

- ze hadovy chybi volnost je strasne moc relativni - v tom je naprosto srovnatelny RACK s terarkem - ani v jednom nebude dostatecne volny a co se tyce plochy, tak je to 1:1. Co se tyce pohyblivosti a nepohyblivosti, tak na tom se delala i nejaka veda - ja to znam pouze z pripadu jesteru - pokud meli vseho dostatek, byly na miste (ale teritorialni, coz jesteri byvaji).

- ad prevedcovani - je to take tak trochu o lidskem postoji ke zviratum - kazdy ho mame jiny a takovouto diskuzi je, IMHO? nemenitelny. POkud mas svuj nazor, tak jedine, jak bys byl presvedcen o opaku, je moznost si to osahat, videt to a videt uspechy a neuspechy

Mozna jsem OT, nevim, kdyztak se zpetne omlouvam :-)

VH

Aj keby som mal moznost stat vedla podobneho zariadnia ake bola moznost vidiet,nik by ma nepresvedcil..Tot vse..Dakujem vsetkym zucasnenym za reakcie no ani jeden z vas ma nepresvedcil o tom ze vyhoda z RACKu plynie pre hada,nie pre chovatela.Argumentov tu boli cele kopy no nic z toho ma nepresvecilo o tom ze napodobovanie prirodneho terka je zle a plastove vanicky dobre..Vsetkym sa ospravedlnujem ak ich to drazdi,ak im vadi moja tvrdohlavost no bolo by mi "proti srsti" koli kludu ako svojmu tak aj vasemu,prehlasovat nieco co pravdou nieje...Mam svoj nazor,o ktorom som presvedceny ze je lepsi a ako som uz (par krat:-/) pisal neboli ani v jednom vlakne napisane dovody ktore by ma nutili zmenit moje stanovisko k tejto teme.Mam sa este vela co ucit,potrebujem este s vela vecami poradit,a nevylucujem ze sa s otazkou neobratim na KHora,alebo na kohokolvek s opacnym nazorom,no diskusiu na temu RACK povazujem pre mna za uzavretu,a nadalej ju z mojej strany rozvadzat nemienim.Nebyt (priamo-nepriamo) osloveny zadavatelom,nereagoval by som uz ani na toto vlakno..

Dakujem.

Presvedcte ma o tom ze stromakovy je lepsie na substrate aj ked priroda to zariadila inac

Já vám Bugy nic dokázat nemohu, chybí mě zkušenost a argumenty, celé moje setkání s těmito krásnými hady bylo pouze letmé a musím přiznat, že jsem během tohoto letmého setkání nikdy nepronikl viridiskám "pod kůži", jinými slovy, vlastnil jsem párek těchto hadů cca tři roky bez jakýchkoliv chovatelských úspěchů, po celou dobu chovu byli umístěni v terkách o ploše 80x70 a výšce 120cm. Terária byla zařízena jako prezentační, s větvemi a rostlinami (Ficus benjamina a Scindapsus), terka byla zděná(porobeton)a nahozená hrubou, probarvenou omítkou Skleněná byla pouze přední stěna, šoupačky. Tím samozřejmě nechci nic demonstrovat, je to pouze konstatování faktu. Mohu k tomu tedy říct pouze svůj dojem, získaný z informací nebo ukázek chovu chovatelů, které považuji za povolanější. Byť by se mě sebevíc líbila terka zařízená tak jak popisuji, nedovolil bych si oponovat a rozporovat názor Briana, Epanteriase, Krokodýla, pracovníků v Tule, holanských chovatelů viridisek, a mnoha ostatních chovatelů třeba odsud z poradny, kteří na rack tak vyhraněný názor jako vy nemají, zato zkušeností mají na rozdávání. Považovat názory a praktiky těchto chovatelů za blbost a týrání zvířat mě připadá minimálně nevhodné a je to také ten hlavní problém který mě v celé této kauze tak irituje. Jedním z největších nepřátel chovatelů čehokoliv je stres chovaných zvířat. Ujišťuji vás, že 90% nemocí a problémů je pouze sekundární jev, provázející právě stres. Základní povinností chovatele tudíž je, zabránit takovým stavům bez ohledu na své pocity a vkus. Jedním z ukazatelů úspěchu a dosažení takového stavu je bezesporu kondice a opakované množení chovaných zvířat. Až pochopíte, že osobní emoce a pocity nemají v chovu místo, že je vždy nejdůležitější stav a faktické potřeby zvířat, budete opravdový chovatel, zatím to tak opravdu není. Je to samozřejmě stejné, jako kdybych třeba já tvrdil, že jsem chovatel viridisek, protože jsem měl dva hady tři roky, samozřejmě že nejsem. Přestože si myslím, že během let jsem dosáhl slušného, byť povšechného přehledu ve většině chovatelských disciplín, věřte tomu, že rozhodnul-li bych se pro chov zmijí, spolknu hrdost a půjdu na výzvědy k někomu o kom vím, že se chovem právě tohoto druhu zabývá, v tomto případě zřejmě GG. Pokud by byl ochoten poradit mě a ukázat, tak přestože bych třeba s některými postupy výrazně nesouhlasil a připadali by mě nesmyslné a hraničící s týráním, rozhodně bych si ani omylem nedovolil říct mu, že dělá blbosti. Maximálně bych si spornou informaci ověřil u jiného chovatele, který má srovnatelné výsledky.
Radikální odsouzení jakýchkoliv chovatelských postupů na základě dojmů je prostě špatně.

Zatahovat sem nejake pokusy na kralikoch a potkanoch je myslim trochu neeticke a to hlavne z dovodu v akom ste to prirovnal.

Já si naopak myslím, že takové přirovnání je velice vhodné, ve své podstatě jde o obhajování názoru, podobným způsobem.

omlouvám se za tento příspěvek. NENÍ mířený na tebe Khore, ale do tohoto vlákna se hodí a určitě semnou bude souhlasit více lidí: KAŠLU VÁM VŠEM NA NĚJAKÝ I/Y MĚ/MNĚ atd... KAŽDEJ, KDO MĚ OPRAVUJE MĚ VŽDY PĚKNĚ NASERE!!! Tohle je tera poradna a né poradna mluvnice...
Ještě jednou se ti Khore omlouvám. vím, že to sem nepatří, ale v podstatě jde o totéž...
>>> prostě to muselo ven

Není proč se omlouvat Mates RR. Jenom se nebudu k tématu příliš vyjadřovat. OK?
Považuji příspěvek za "upuštění páry" a mě se celkem netýká, pokud jsem dobře pochopil.
Mě je v podstatě celkem jedno jak se kdo vyjadřuje a píše, i když netvrdím, že jakési podvědomé hodnocení pisatele, přestože nechci, stejně probíhá. Ale ať si píše každý pro mě za mě co uzná za vhodné, včetně y /i, já také nezvládám čárky a s/z. :-[

To jo ale mně taky dokáže nas*at když někdo schválně přeměnuje I za Y a myslí si jaký to není moderní člověk a že je to ůhledné NENI! a ikdyž některé tímto příspevěk naštvu tak mají smůlu já to tak vidím tak si zvykněte ale toto mi opravdu leze krkem..

KAŠLU VÁM VŠEM NA NĚJAKÝ I/Y MĚ/MNĚ atd... KAŽDEJ, KDO MĚ OPRAVUJE MĚ VŽDY PĚKNĚ NASERE!!!

Mates RR+redwolf: Každý někdy udělá nějakou tu chybu, ja určo také...ale uznejte, že něco už je prostě moc!
Např.

No bilo bi to pro uzovku cervenou.

a podobně...
No a pokud je něco takového dokonce v názvu vlákna, tak to je potom opravdu das ist hrůůůza :!:

Zvažovala jsem, jestli mám sem přispět, nebo ne ale...
Když někdo udělá pravopisnou chybu, tak mně to bije do očí, ale toleruji to, protože ne každý je ve všem zdatný.
Když někdo udělá opravu chyby, a napomene druhého (tedy decentně a něměl by se mu vysmívat), taky by se neměl ten méně zdatný zlobit, protože je mu to ku prospěchu.
Co se týká komerčního chovu hadů:
Každý má svůj názor, ale přece se nebudeme kvůli tomu hádat. Já tam taky hodila svůj příspěvek, který je proti takovému chovu, to však neznamená, že kdo je proti, bude můj nepřítel. ;-)

boaedon:
V první části s vámi v podstatě souhlasím.

Každý má svůj názor, ale přece se nebudeme kvůli tomu hádat. Já tam taky hodila svůj příspěvek, který je proti takovému chovu, to však neznamená, že kdo je proti, bude můj nepřítel.

Váš příspěvek v tématu rack beru a uznávám jako vyjádření jiného názoru a přestože s ním, zvláště pak s tím závěrem o utrpení nemohu souhlasit, nijak mě nepohoršuje, ani si nemyslím, že by to byl důvod k jakýmkoliv vzájemným antipatiím. :-)

Khor:Unesu dost, takže se prosím vyhněte slovům, někteří, někdo, zvězdy, atd

Tohle asi bylo mířeno na mě takže co k tomu dodat já jsi budu používat slova jaké chci a slovo hvězdy nejsou nijak proti pravidlům pokud to někdo vezme na sebe komu to nepatřilo jeho problém ať jde třeba brečet jako želva .

Je tady hodně učastníku kteří jse upjatě soustředí co kdo napíše a pořádně jsi to ani nepřečtou nezamislí jse nad tím chytají se slovíček a pak je obratí v uplně jiném smyslu než to bylo srozumitelně myšleno.Taky mi od některých z vás tady vadí ironické poznámky ale nechávám jsi to pro sebe a nikoho s tím neotravuju.

Radek1: Khor tím zřejmě spíš myslel, aby si někdo něco mohl vyříkat, tak je třeba ho oslovit a ne se schovávat za neurčité - někdo, někteří, hvězdy atd. Pokud prosti máš nějaký jiný názor na to, co napsal jiný debatující, je vhodné ho oslovit a argumentovat protinázor, jinak je to jen plácání do vody. Proto založil vlákno - vyříkejme si to.

Bohužel mám pocit, že problém je spíš v lidech než v názorech, já se třeba s Parou taky neshodnu na 100 + 1 věcech, ale nemám problém s ním ve vší slušnosti bez invektiv diskutovat a už vůbec nemám problém si s ním sednou na pivo a probrat i to v čem se nesjednotíme i to v čem jo a nějak se nebojím, že bysme už na další pivo jít nemohli.

já se třeba s Parou taky neshodnu na 100 + 1 věcech, ale nemám problém s ním ve vší slušnosti bez invektiv diskutovat a už vůbec nemám problém si s ním sednou na pivo a probrat i to v čem se nesjednotíme i to v čem jo a nějak se nebojím, že bysme už na další pivo jít nemohli.

Jo, já to mám uplně stejný. To že s někým nesouhlasim ještě neznamená, že je ten člověk u mě hloupej a že jím nějak opovrhuju. To platí o všech i třeba o Malpolonovi se kterým jsem dokonce jednou vedl přestřelku i přes SZ (Drobku tu přestřelku myslim obrazně :)))
Můžu vést vyhrocenou diskuzi, ale věcně a bez invektiv, páč ty nemůžu vystát a zastávam ten názor, že člověk by měl někomu psát jen to, co by mu byl schopen říct do očí. Možná to tak nevypadá, ale vážim si i jiného názoru než je ten můj a pakliže se někomu podaří mě přesvedčit že se mejlim, nemám problém svůj názor přehodnotit, ale uznávam, že je to někdy fuška ]:)

Nechci aby to vypadalo že chci nějak někoho usměrňovat, nebo moralizovat,
...ale dle mojeho názoru všechny tyto neshody na těchto vláknech plynou z neuznávání autority zkušenějších (v současné době celkem běžná věc). Dřív když se člověk dostal do kontaktu se špičkovým chovatelem, respektoval a ctil bez jakýchkoli výhrad jejich názory a rady ohledně terarijních zvířat (alespoň u mne to tak bylo třeba v případě I.Vergnera, I. Reháka, A.Olexy, J.Haleše a dalších). Dnes někdo rozmnoží gutku, a hned se cítí, že může rozdávat moudra na všechny strany. Povrchnost znalostí a nezkušenost takového přispěvovatele odhadne zkušenější chovatel během několika diskuzních příspěvků. Dnes je ale problém, těmto sebevědomím, v podstatě anonymním připěvovatelům (nic ve zlém) dobře poradit, když o radu v podstatě nestojí.Zaujmou nějaké stanovisko, ze kterého nejsou ochotni slevit i při nedostatečné argumentaci, a poté se zkušenějšíma né že vedou dialog, ale dva protichůdné monology. Proto se nedivme, že ti nejkvalitnější chovatelé tyto diskuze absolutně ignorují.
A je jen otázka času kdy se nechají otrávit a tuhle diskuzi opustí i KHor, krokodýl, Anakonda a někteří další. Jsem přesvědčen, že kvůli tomu samému upadla na kvalitě i konkurenční ifauna.
PS: KHor si přál, aby jsme si to na tomto vlákně vyříkali konkrétně. Tímto se tedy omlouvám, že tak nečiním.

Bol mi KHor-om ponuknute debatovat tu o niecom co pre mna vobec nema zmysel.Ak sa niekto postavy a bude do skonania hulakat ze ma pravdu a vsetci do okola co si myslia nieco ine nemaju pravdu,nech.Nemam potrebu tu niekoho presviedcat,a uz vobec nie poucovat,ci vnucovat svoj nazor..Nepotrebujem novo zalozene vlakna na to aby som zas,a znova pisal to co som pisal uz vo vlakne ktore je za zrodom vlakna tohto..Nemusim sa nechavat presviedcat o tom ze niekto to robi dobre a ja na prd,ak som presvedceny o tom ze je lepsie mat 5 chovancou,a zabezpecit si ich,ako mat 10 000 a dopriat im min. poziadavky.Nechcem tu nic rozmazavat,lebo cim hlasnejsie sa krici tym hlasnejsia je aj ozvena..

Kazdopadne dakujem za KHorovu ponuku,aspon vidim ze si na mna spomenie,len neviem ci v suvislosti s maximalnym tupcom,alebo clovekom ktory mu kedysi pisal nieco na com mohla byt aj stipka pravdy..

Bugy
Ano v tom máte pravdu. Jistě Nepotřebujete Nemusíte Nechcete, to vám nikdo nebere, ale měl by jste, už z toho důvodu, že chováte živá zvířata a ta příliš nezajímá vaše ego ale schopnost poskytnout jim vše potřebné.

Ak sa niekto postavy a bude do skonania hulakat ze ma pravdu a vsetci do okola co si myslia nieco ine nemaju pravdu,nech

To je argumentace žáka osmé třídy, odvoláváte se na mínění ostatních a to ani nezdůrazňuji, že "všeci" znamená pokud se dobře pamatuji 100% zúčastněných. To nesouhlasí ať chcete nebo nechcete. Argumentujte tak, aby to k něčemu bylo, nejlépe tak, jak jsem vám doporučil v první reakci, potom budu považovat za rozumné zabývat se vašimi poznatky a v případě výrazných výsledků přehodnotím svoje mínění, já na svých pravdách nelpím tak zoufale jako vy, protože vím, že u zvířat není nikdy nic jisté.

Vy jste se dostal do takového afektu, že si i sám nadáváte chlape, nikdy jsem vás tupcem nenazval ani jinou nadávkou, to bych si za prvé nedovolil za druhé si nic takového ani nemyslím, pouze jsem získal z vašich intervencí dojem, že nemáte příliš zkušeností, to ale není nic špatného, tím jsme prošli úplně každý, tak klid, pojďme diskutovat věcně bez těch hysterií okolo.

Myslim ze mojim zvieratam sa nedary zle,no oni mi to nepovedia aj ked by to tak bolo jednoduchsie.Moje ego ich zaujimat nemusi to je fakt,a poskytujem im vsetko potrebne.V porovnani s chovom v RACK-u to myslim maju este o nieco lepsie.Bolo pisane ze teplo a potrava je dostacujuce,to mam splnene,mozno aj nieco malo k tomu.

já na svých pravdách nelpím tak zoufale jako vy

Ja sa rad necham presvedcit o opaku.Presvedcte ma nejakym sposobom,ze ultranizke plastove boxi su lepsie ako priestranne terarko s mnozstvom ukrytov,konarov,s moznostou lokalneho vyhrevu.....

Tlieskam vam...tlieskam vam vsetkym, presne takto ma vyzerat teraporadna! Som nezucastnený fanusik tejto stranky a chovatel zaroven, mozno vas moj nazor zaujima, mozno nie, ale tato stranka uz velmi dlho nie je poradna, je to stranka na ktorej si "svetoví chovatelia" buduju svoje ego na ukor mladych zacinajucich, na ukor prave takych, ktorí radu naozaj potrebuju! A ked o radu poziadaju, najskôr dostanu facku v podobe vycitky za nadpis, v zapäti druhu za to, akou banalitou zatazuju ako bolo povedane "hviezdy" teraporadne a nasledne odidu s odporucanim, aby si nastudovali literaturu...avsak ked je mimo temy nie prispevok, ale cele vlakno /presne tak ako toto/, co na tom, hlavne ze bolo zalozene nejakou "hviezdou" teraporadne...jedine o co tu ide je hadat sa o 5 cm rozdiely v rozmeroch, ci je vhodny lignocel alebo raselina, alebo o 5% rozdiel vo vlhkosti alebo v teplote. Chovam hady 10 - 12 rokov, korytnacky o nieco dlhsie, mam aj vlastne skusenosti, avsak z vyssie uvedenych dovodov nemam chut prispievat /co prameni z nechuti sa hadat o banalitach/ a myslim, ze aj vela ovela skusenejsich chovatelov z Ciech alebo Slovenska...kazdy chovatel ma skusenosti svoje, rad sa o ne podeli a o svoje odchovy sa, v ramci moznosti, zaujima, nejde mi vsak do hlavy z akeho dovdu tu mame, lepsie povedane mate, teraporadnu - vlastne by sa dalo povedat hadaren /od slova hadat sa - len pre info/.

Nepodstatne:

je to stranka na ktorej si "svetoví chovatelia" buduju svoje ego na ukor mladych zacinajucich

Nemyslím, že by budování čehohkoliv měli zapotřebí.

mladych zacinajucich, na ukor prave takych, ktorí radu naozaj potrebuju!

Kdo by měl tedy poskytovat kvalitní info. potřebným?

najskôr dostanu facku v podobe vycitky za nadpis

Je dobré mít možnost témata dohledat, z tisíce nadpisů "mám dotaz" budete mít za chvíli guláš, navíc mám pocit, že moderátoři poslední dobou spíš opravují než vyčítají

akou banalitou zatazuju ako bolo povedane
"hviezdy" teraporadne a nasledne odidu s odporucanim, aby si nastudovali literaturu

Někdy je lépe poskytnout odkaz, než přesvědčovat nepoučitelné.

avsak ked je mimo temy nie prispevok, ale cele vlakno /presne tak ako toto/, co na tom, hlavne ze bolo zalozene nejakou "hviezdou" teraporadne

Čím to, že je tolik preferován koncept kolektivní viny? Autora máte v hlavičce.

Chovam hady 10 - 12 rokov, korytnacky o nieco dlhsie, mam aj vlastne skusenosti, avsak z vyssie uvedenych dovodov nemam chut prispievat /co prameni z nechuti sa hadat o banalitach

Škoda že nemáte chuť poskytnout své zkušenosti těm potřebným. Základ takového poradenství je právě hádání se o banality.

kazdy chovatel ma skusenosti svoje, rad sa o ne podeli

Kde, na jakém foru se dělíte o své zkušenosti?

Nevhodnost tohoto vlákna je věc názoru, i vy jste cítil potřebu se vyjádřit, zřejmě to tedy tak od věci není.

Plně souhlasim a opravdu nechápu založení tohoto vlákna.To se tolik nudíte, nebo máte potřebu se s někým dohadovat za každou cenu?Nebo chcete zvednout sledovanost teraporadny?Nechápu
Do diskusí se většinou nezapojuji, pokud vím někdy poradím, ale pokud to bude nadále vypadat takto, začínám být celou teraporadnou znechucen podobně jako ifaunou.

Výčitky za nadpis jsou podle mě na místě... opravdu, dovedete si představit, jak by to tady vypadalo, kdyby byl každý druhý nadpis nic neříkající? Jak mně se tady krásně orientuje, když otevřu Teraporadnu a vím přesně, o co se ve kterém vlákně jedná, nemusím si dávat padesát vláken do oblíbených záložek jen proto, abych je příště zase našla, protože kdyby se všechny jmenovaly Dotaz nebo Prosím pomozte, těžko bych se na první kliknutí strefila do správného. A musím se zastat moderátorů teraporadny, jelikož opravdu přestali nadpisy vyčítat, ale začali je automaticky opravovat. Za to jim děkuji. Jestli se někdo urazí, že mu přepsali jeho pracně vymyšlený název, tak to je jeho problém.
Výčitky za obsah dotazu? To už je ošemetnější, já to vidím jako častý návštěvník, že valná většina toho, co se zde v dotazech objeví, už tady kolikrát zodpovězena je. Když jsem na Teraporadnu prvně narazila, strávila jsem pár dní procházením starých vláken, hledáním odpovědí na své otázky v nich... možná mi trochu vadí ti, pro které je to ztráta času, chtějí přijít, zeptat se, dostat okamžitě! jasnou odpověď a nemají potřebu se trochu namáhat. Ovšem, ne každý čte tak rád, jako já.
Doporučení nastudovat si literaturu je na místě. Jenže když opět chybí ta snaha... to je pak těžké.

Khor:Jak můžete o mě tvrdit že jsem začátečník když mě vůbec neznáte to že jste to poznal podle mích příspěvků jste směšný podle toho můžete poznat víte co já vás taky neznám a můžu tvrdit že jste običejný arogantní a k tomu ironický amater který jse vzteká když není po jeho protože vy všechno znáte a jste přece nejchytřejší ze všech a všichni ostatní co mají jiný názor než vy tak jsou začatečníci.

I když v diskusi o racku jsem s Khorem v něčem nesouhlasil(a v něčem zase jo), nedovolil bych si ho nikdy nazvat amatérem( a už vůbec ne običejným).Podívejte se tady na poradně jak neúnavně radí začátečníkům i pokročilým chovatelům v chovu suchozemských želv.Podívejte se na jeho fotky želv (jsou v super stavu), na jeho doslova hromady odchovů atd.....Debata o racku je sice dost vyhrocená, ale tady si myslím, že jsi přestřelil a možná by jsi se mohl zamyslet i nad omluvou.Nesouhlasit s jiným názorem se dá i slušně.

Radek1
Pokud chcete Radku opravdu do detailu vyjmenovat vše, podle čeho usuzuji, potvrďte to. Nerad bych vás zbytečně vytáčel, není to rozhodně má priorita. Znovu opakuji, není se za co stydět, touto fází prošel každý včetně mě. A ujišťuji vás, že rozhodnu-li se chovat jiný druh zvířat než ta co dosud, automaticky se dostanu do podobné pozice ve které jste nyní vy. Ujišťuji vás, že poznat se to dá velice dobře a velice rychle.
Už třeba podle dotazu

Jak můžete o mě tvrdit že jsem začátečník když mě vůbec neznáte to že jste to poznal podle mích příspěvků

můžu tvrdit že jste običejný arogantní a k tomu ironický amater který jse vzteká když není po jeho protože vy všechno znáte a jste přece nejchytřejší ze všech a všichni ostatní co mají jiný názor než vy tak jsou začatečníci.

Ano to si jistě myslet a tvrdit můžete. Co jiného k tomu mám říct? Snad jestli budete dále argumentovat tímto způsobem, budu si já myslet že jste nevycválaný klučina.

Načo to všetko,ja som amater,venujem sa teraristike len 2 roky,všetky info mam od skusenych,važim si ich skusenosti a ochotu podelit sa s nami,stalo ich to určite kopu časum,financii a kade čoho,to neznamena,že ked sa mne osvedči v praxi niečo ine,že ich začnem hned kritizovat a ponižovat,v dnešnej dobe sa treba spajat proti kšeftarom a priekupnikom a podporovat mladych,aj ja mam rôzne nazory,ale netreba sa osočovat a uražat,pozrite si debatu Uroborosa a Mad Mikeho,to je profesionalna debata,bez uražok;-)

Skutečně nesdílím KHorův entusiasmus a jednoduše nevěřím, že takovéto, nebo podobné, vlákno něco vyřeší. Poradna je určena pro ty, kteří hledají radu a pro ty, kteří jsou ochotni jim poradit. Nikoliv na řešení osobních sporů. Chápu, že ne ve všem spolu jednotliví uživatelé Poradny musí souhlasit, ale od toho tu přeci máme Soukromé zprávy. V nich je prostor pro "vyříkávání si" dostatečný a není potřeba své spory ventilovat veřejně.

Hm, jste v evidentní přesile pánové, takže je pravděpodobné, že máte pravdu. Opravdu se mě začíná zdát, že pláču na špatném hrobě. Takže já si utírám slzy a zkusím řešit problémy méně zásadní a konfliktní, jako je třeba volba substrátu a je to. Nevím sice jak ustojím posílání jedněch chovatelů druhými do kriminálu nebo do šuplíku, ale třeba se mě to povede. Díky za čas a názory.
SZ pro mě smysl nemá, z toho důvodu, že pro mě není důležitý názor pana XY ale kolektivní povědomí o způsobech chovu.

I já považuju tohle vlákno za zbytečné. Je to jen prostor pro Khorovo projevení se, jinak se ničím nezabývá a k ničemu neslouží. Každopádně když se tu tak plká o ničem, tak to využiju a KHora se zeptám, jak to myslel
když mluvil o začátečníkovi. Píše

A ujišťuji vás, že rozhodnu-li se chovat jiný druh zvířat než ta co dosud, automaticky se dostanu do podobné pozice ve které jste nyní vy.

Naopak bráním se diskusi o určitých tématech s kýmkoliv, kdo už z principu nemůže mít s tématem objektivní zkušenost. Doufám že je to srozumitelné a pochopitelné, není v tom nic co by se vás mělo dotknout jen objektivní konstatování.

- vlákno Komerční chov hadů.
V "Komerčním chovu hadů" píše, že hady choval nedlouho a odchoval nějaké korálovky. Bylo by na dlouhou diskusi kdy je člověk ještě začátečník a jestli ho pár odchovů korálovek řadí mezi zkušené natolik, aby ho to opravňovalo k zasekání dlouhatánského vlákna svými názory na chov hadů. Je několik odchovů korálovek dostatečně objektivní zkušenost ke komentářům o chovu stromových hadů a ještěrů v racku? Toť otázka. Baví mě, že se KHore považuješ za arbitra ve věci kdo je začátečník a kdo ne. Ten kdo má pár hadů a nemnoží jako by neměl dostatečnou kvalifikaci říkat si chovatel, ale spíš držitel nebo majitel a ten kdo odchová pár desítek korálovek je mistr světa který ví, co je pro hady nejlepší. Fakt se bavim a ještě víc se pobavim až zas vytrhneš jedno slovo z celé věty a na tom postavíš nějakou fantastickou obhajobu.

No vidíte Sharkie jak se vám vlákno hodí, jak jste si ulevila, to také bylo tak zamýšleno. A jak statečně jste si to načasovala.

Musím vás pochválit, výstižné, stručné, úderné, máte to prostě na jedničku. Je vidět, jak pečlivě jste mé plky studovala, vypadá to snad i na výpisky. Kdybych chtěl někoho vytočit, rozhodně bych to lépe nenapsal.

Vaše starost o mé zkušenosti s chovem hadů je zbytečná, něco o tom přeci jen vím, víte ony se chovatelské priority většinou vyprofilují až později, kdy si omakáte takřka vše dostupné, ale to časem jistě poznáte. :-)
Jistě jste si všimla, že v diskusích nezasahuji do všech témat a za každou cenu, to ale neznamená, že bych k danému problému neměl co říct, jen vím že jsou na poradně zkušenější, promiňte to nemyslím vás.

Já bych tohle vlákno tak úplně nezavrhoval.

Poradna je určena pro ty, kteří hledají radu a pro ty, kteří jsou ochotni jim poradit. Nikoliv na řešení osobních sporů.

To je svatá pravda, ale jak vidno, tak se na nějaké kuří oka šláplo a tak je lepší pokusit se najít společnou řeč okamžitě, než se dohadovat v dalších a dalších vláknech, jako je tomu např. zde nebo zde . Je mi milejší jedno vlákno, které koneckonců ani nemusím otevřít, pokud jsem už tak těmi spory znechucen. Opravdu se mi to jeví jako menší zlo, oproti dušení v sobě a čekání na vlákno, kde se v nějaké větě někdo zmíní o chovné nádrži a hned zaútočit ironickou poznámkou. Jestliže nějaký problém je, proč se tomu nepostavit čelem. Minulost a vlastně i současnost mě naučila, že přehlížet problémy a nechat je vrstvit je ta nejhorší možná varianta do budoucna. ;-)

Já si rovněž myslím, že tohle vlákno je opodstatněné. Z několika důvodů:
1) některé věci je lepší si vyříkat, než narážky na ně číst po celé poradně
2) chápu, že některé až hysterické výlevy se mohou někoho dotknout. Jejich autor je má možnost zde uvést na pravou míru, pokud tedy chce. Citově vyhraněná argumentace může takovéto situace přivodit.
3) není to podle mě o zviditelňování se, hádání se atd., ale o ujasnění si případných nesrovnalostí

Sharkie: promiň, ale musím se KHora zastat, s tím vytrháváním vět z kontextu a jejich překrucováním se vezeš ve svém posledním příspěvku v tomto vlákně úplně stejným duchem, krom toho to zavání notným kusem arogance, která jak známo, vyvolává spory;-) A pokud je tohle vlákno zbytečné a nechceme vyvolávat spory, proč je vyvoláváme atd. atd.;-)
Já jsem pochopil (a myslím, že ty taky), KHorovu definici "nováčka" následovně - mám doma rok jednu gutátu a tudíž rozdávám rady jak pánbu. Chápu, že argumentace podobných lidí může někomu (KHorovi) vadit. Neznamená to ale, že se takový člověk nemůže vyjádřit - jen by měl svá tvrzení mít podložená argumenty, které v drtivé většině případů nemá (vzhledem k absenci zkušeností). Na tom není nic špatného. A možnost arbitrovat kdo má zkušenosti a kdo ne? Netvrď mi, že ty to neděláš a všechny považuješ za zkušené. On je rozdíl, jestli někdo odchová pár korálovek, nebo má doma rok gutátu, přičemž se na každou změnu ptá na poradně (není na škodu, naopak). Myslím, že ten zkušenostní rozdíl je patrný na první pohled a každému (byť ani první není mistr světa). Takže překrucovat, chytat za slovíčka a dělat z někoho (KHora) hlupáka, mi přijde trošku pod úroveň.
Tolik z mojí strany k této debatě.

Chtěla jsem svým příspěvkem říct, že nerozumim KHorovu postoji k začátečníkům a k rozlišování toho kdo je a kdo není ten pravý aby byl schopen věci okolo chovu hadů posoudit. Zmínila jsem debatu mezi KHorem a Malpolonem když řešili viridisku a varana, kde KHor vysvětluje, že je třeba posuzovat objektivně a ne na základě dojmů. Že zkušenost je lepší než dojem. Myslím, že Malpolon má o chovu stromáků poměrně slušné povědomí, protože je na rozdíl od KHora chová a odchovává. To je všechno. Z KHora snad hlupáka nedělám.

V pořádku. Pro mě je každý diskutující přínosem, i když nesouhlasím. Všechny za zkušené nepovažuju, to samozřejmě ne. Ale není na mě abych tak ty lidi označovala a i se tak k nim chovala. S tou arogancí opatrně, když si přečteš celé vlákno Komerční chov hadů, všimneš si škatulkování chovatelů a znevažování jejich názorů na základě pofidérních měřítek, pochopíš kdo je tu arogantní.

Já se snad budu muset do diskuse kvůli vám vrátit Sharkie nebo co.

Pro mě je každý diskutující přínosem, i když nesouhlasím.

Výjimku tvoří snad jen ten kdo nesouhlasí o trochu víc jako třeba já? :-)
Přehnal jsem to, moc pečlivě jste nečetla a ty výpisky jsou zřejmě účelové, jinak si nedokážu vysvětlit vaše ocenění mých výstupů.
Nikde v diskusi jsem nepoužil žádné slovo, které by mohlo někoho pohoršit. Ani v případě, že byly v reakci na můj příspěvek použita slova jako plky, totální blbost, nesmysl atd. Dokonce ani tehdy, když jsem byl označen za člověka používající jiné toaletní potřeby než je běžné. Je pravda, že má reakce mohla být po takovém ataku trochu ironická, ale upíráte mě právo se slušně bránit? Takže opravdu opatrně s tou arogancí, hezké slovní spojení že ano, snad příliš arogantně nezní, když jej používáte také.

znevažování jejich názorů na základě pofidérních měřítek, pochopíš kdo je tu arogantní.

Kde jsem proboha koho odsoudil na základě pofiderních měřítek?

Myslím, že Malpolon má o chovu stromáků poměrně slušné povědomí, protože je na rozdíl od KHora chová a odchovává.

Nikde jsem neviděl hortulány ani rušáky a srovnávat je s chondrama mi přijde dosti zcestné. Tím nechci aby to vyznělo jako narážka na Malpolona, je to reakce pouze na Sharkie.

Výjimku tvoří snad jen ten kdo nesouhlasí o trochu víc jako třeba já?

A nebo já, KHore, když mám doma jen 5 hadů a nemnožím, že jo...
Četla jsem pečlivě, o tom žádná. Vést s tebou debatu o účelových výpiscích je nošení dříví do lesa, takže dík, ale netřeba.
Nemá cenu se s tebou bavit, ty se tu bavíš aby byl flame, ne abys něco vyřešil nebo se k něčemu konstruktivně dobral. Koneckonců k tomuhle slouží i tohle vlákno - pohladit si ego a nezanášet jiný vlákna demagogickýma řečma, protože tam by vadilo, že to tam nepatří. Takže si to užij, ale beze mě. I nadále tě považuju za člověka znalýho chovu želv, v tomhle ohledu tě tu budu vždycky brát za odborníka a zbytek může být jedno. Nevidím v tom nic osobního, jen se mi tu nelíbilo to o čem jsem psala, ale člověku se nelíbí věcí.. A tahle mi zrovna žíly netrhá. Takže se tu hezky bavte, ale já do tohohle vlákna už nebudu zasahovat.

P.S.: Zdraví tě naše zlikvidovaná ametystýna.

Sharkie -

A nebo já, KHore, když mám doma jen 5 hadů a nemnožím, že jo...

Pokud chcete slyšet pravdu, tak něco podobného si opravdu myslím. Bez urážky.

ne abys něco vyřešil nebo se k něčemu konstruktivně dobral

chybný odhad, asi stokrát jsem uváděl proč píšu to co píšu,

I nadále tě považuju za člověka znalýho chovu želv, v tomhle ohledu tě tu budu vždycky brát za odborníka

Tak to obdivuji, to bych nedokázal, půlku tak a půlku jinak.

Nevidím v tom nic osobního

Bohužel musím přiznat, že v této fázi se mě už příliš nedaří debatu odosobnit.

Khor:nejsem schopen přijmout hrubou kritiku začátečníka, který to svoje začátečnictví prozradí v pár prvních plamenných větách a je schopen rozporovat zkušenosti lidí o kterých dosud v životě ani neslyšel a vzápětí řešit problém čím natřít písek na pozadí pralesa aby neopadal. A protože jsem slíbil, že budu adresný tak to byl zrovna v tomto případě Radek.

Stále čekám na vaší odpověď nebo vám už došly argumenty?že by jste žádný z mích příspěvků kde jste vydedukoval že jsem začátečník nemohl najít? nebo jse vám rozbyla vaše skleněná koule z které to věštíte?Já jen čekám kdy uspokojíte své ego a přestanete fantazírovat.

sharkie: Mě přijde, že kdo si chce tady polechtat své ego jsi ty. Zatim jsi nevyrukovala s žádnym duchaplnym názorem, argumentem ani opodstatněnim, co se týče chovu. Psát umíš, to ano.. tak napiš své dlouholeté zkušennosti. Co se ti osvědčilo a co neosvědčilo v odchovu plazů. Jen se snažíš KHora obvinit ze zviditelňování, plkání, troufnu si napsat zbytečný vypindávání???... to je docela na pováženou. Jsem přesvědšená, že i když pominu chlapskou ješitnoust, zrovna KHor tohle nemá zapotřebí. Raději piš k věci, snaž se mu jeho názor vyvrátit... bude to věcnější a pro ostaní přínosem... třeba s tebou začnu souhlasit. Ale přesvědč mě prosím.

Samozřejmě ze začátečníků tu nikdo nedělá NULY... nevim, kdo to kde vyčetl. Jsem také začátečník, ale také jsem soudný člověk a uznám, že spíš mi poradí člověk, který má dlouholeté zkušennosti a rozhodně o teraristice a celkově o životě plazů ví rozhodně víc než já. Porovnávat jeho a moje zkušennosti a argumentovat, že stavim chov plazů na pocitech... to by jsme asi původní lokality moc nezachránili.

Vidím Radku, že příliš pozorně nečtete, to červené, případně růžové za textem v nadpisu znamená novou reakci.
Takže si dohledejte mou odpověď.
V případě, že by jste nebyl schopen odpověď najít, tak stručně znovu. Nemám již zájem cokoliv vyhrabávat. Z reakcí, které bezprostředně následovaly jsem si uvědomil, že by to nebylo příliš korektní.

Pokud se považujete za zkušeného chovatele, já již nemám potřebu přesvědčit vás o opaku, je mě to celkem šuměnka. Sice nevím z čeho pramení vaše sebedůvěra ale budiž, zřejmě to víte vy.

Pokud chcete další satisfakci, tak zde je.
Ano na některé čtenáře jistě působíte jako velice fundovaný chovatel herpetolog, který přistupuje k problematice chovu na základě dlouholetých zkušeností a je jistě potřeba nebrat vaše názory na lehkou váhu.
Já to ale prostě nejsem. Spokojenost?

A teď mimo téma, jen přátelské upozornění.
Bylo by dobré, pokud nejste dyslektik, občas si své příspěvky přečíst.

Khor:Co jsi o mě myslíte zrovna vy je mi jedno já už jsem se taky vyjádřil k tomu co jsi myslím o vás takže to uzavřeme a máme vyříkáno

/Pokud se považujete za zkušeného chovatele/

Já se za něj považuju asi stejně jako vy a nemám potřebu o tom nikoho přesvědčovat a zase nechápu z čeho pramení vaše sebedůvěra

/Bylo by dobré, pokud nejste dyslektik, občas si své příspěvky přečíst/

Pokud máte na mysli y,i tak je fakt že s tím mám problém a lepší to nebude ale už to tu bylo řešeno u více lidí.myslím že to není vůbec duležitá věc v příspěvku a komu to vadí jeho problém.

že to není vůbec duležitá věc v příspěvku a komu to vadí jeho problém.

Není to důležité a nevadí mě to, jen jsem mimo spor upozornil nic víc, já sekám zase jiné perly.

já už jsem se taky vyjádřil k tomu co jsi myslím o vás

To jste opravdu vyjádřil srozumitelně. :-) a podstatně barvitěji než se povedlo mě to je fakt.

Já se za něj považuju asi stejně jako vy a nemám potřebu o tom nikoho přesvědčovat a zase nechápu z čeho pramení vaše sebedůvěra

Nic si z toho nedělejte, třeba to časem pochopíte.

Takže opravdu "vyříkáno"?

Chci pokračovat v tomto vlákně, pač už mě nebaví číst, jak tu stálě někdo rozděluje CHOVATELE a ZAČÁTEČNÍKY.
Takže mi prosím objasněte, co musím udělat, abych nebyl začátečník !? ]:(

jak tu stálě někdo rozděluje CHOVATELE a ZAČÁTEČNÍKY.

Takhle jistě ne, ale na chovatele začínající a pokročilé to jistě lze. Určitě cítíš rozdíl mezi řekněme 2 letou praxí se 3 druhy a 18 lety s několika desítkami druhů.
Netvrdím, že nutně musí být ten druhý lepší chovatel, ale praxe je praxe...

Takže mi prosím objasněte, co musím udělat, abych nebyl začátečník !?

To jaksi přijde samo, u někoho dřív u někoho později. Ale většinou se to projeví, tak, že to spíš říkají ti okolo...

Ano, tak tohleto je "zdravý" názor. Ale takovýto názor tu má jen málokdo. Rád bych choval mnoho hadů a stal se zkušeným ale bohužel prostory to nedovolují. Jde mi jen o to, že až za 5 let tady budu něco psát, lidé na mě budou koukat jen na majitele pouze 2-3 hadů... I přez to, že budu mít nastudováno hromady literatury atd...
Nemluvím tu za sebe. Sám sebe řadím k začátečníkům. Myslím to všeobecně. Píšu za lidi co to psát nechtějí ale také si to myslí. Je tu hromada lidí, kterejch se může dotknout tvrzení o začátečnících. Dal jsem to do tohoto vlákna po přečtení dohad mezi Khorem a Sharkii. Ono zaškatulkovávat do začátečníků někoho za to, že má doma "jen" 5 hadů je ubožárna, stejně jako někomu vičítat že "jen" odchoval korálovky....
Snad je z toho jasné, co tím chci říct....
Proto bych žádal odpověď u aktérů této diskuze. O tobě Krokodýle jsem 100% přesvědčen, že jsi muž a chovatel na správném místě ... (a neber to jako lezení do zadku :-D )

zdar krokodýle,i přesto,že teraristiku dělám dlouho považuji se za začátečníka.Sám víš jak to je.Pořídíš si nová zvířata,brzy poznáš,že s těch 25let praxe máš akorát základ na chov,ale kdy je ten zbytek???zimování,případný odchov a věci s tím související ajsi zase na začátku-začátečník a běháš,čteš,diskutuješ aby jsi to dotáhl do konce,kolikrát marně,ale o tom je teraristika:-):-)

Možná, že celý problém je v mém chápání slova začátečník. Jak to tak pozoruji, to nevinné (z mého pohledu) slovíčko evokuje v mysli mnoha lidí pocit neschopného, hloupého, nesamostatného člověka, jehož názor je zcela irelevantní.
V mém pojetí je to zcela normální člověk, který začíná s libovolnou činností a ze zcela přirozených důvodů neměl dosud možnost získat praktické zkušenosti, nebo člověk, kterému v získávání stále hlubších vědomostí brání objektivní důvody. Takže každý jsme v něčem začátečník. Sám sebe považuji za poročilého v chovu suchozemských želv a slušně se orientujícího v oboru chovatelství, ale absolutního začátečníka v práci s PC. Zrovna tak budu neustále, i v chovu želv, možná pokročilejší začátečník, ale pořád začátečník, teď to přeženu, ve srovnání třeba s Highfieldem a to ze zcela jasných a objektivních důvodů. Poskytne-li třeba Highfield informaci, která bude v rozporu s mou, neřeknu mu rovnou z voleje, že říká úplné blbosti, ale minimálně si to půjdu ověřit, než ji budu rozporovat. A co je důležité, tu informaci si nebudu ověřovat tím, že si někde něco přečtu, protože taková informace je jen informací přejatou, ale ověřím si to v praxi. Pokud to z nějakého důvodu nedokážu, budu se muset smířit s tím, že pravdu má on a ani mě to nijak nerozčílí.
Zkráceně tedy takto:
Půjde-li si doktor práv udělat řidičák, bude z mého pohledu začátečník a měl by brát vážně rady řidiče autobusu se základním vzděláním, který má najeto mraky kilometrů, přestože podle všech dostupných měřítek je na tom IQ doktora nesporně lépe a to do té doby než si vytvoří zkušenosti osobní.
Nechápu tedy co je na slově začátečník tak výrazně emotivního, že vzbuzuje takové vášně.

Proto je pro mě informace např. Briana daleko přijatelnější, než kohokoliv kdo vlastní 2-3 hady jakkoliv dlouho a jeho názor je jiný, podložený ne dlouholetou praxí ale momentální náladou, tím že si něco někde přečet, a argumentací o domnělém štěstí. Proto mě dokáže docela vytočit to posílání do krimu a zavírání do šuplíků.

Takže Mates RR, je mě líto, až po pěti letech chovu dvou tří hadů a hromadě nastudované literatury poskytnete nějakou informaci, která se týká chovu hadů a která bude v příkrém rozporu s tvrzením třeba toho amíka Briana, já osobně budu jeho informaci považovat za průkaznější. Pokud se ovšem dopracujete na jeho úroveň, případně vaše výsledky budou lepší, budu zcela bez zábran akceptovat názor váš. To by mě mimo jiné těšilo víc, nerad koukám na úspěchy přes hranice.

Ono zaškatulkovávat do začátečníků někoho za to, že má doma "jen" 5 hadů je ubožárna,

Doufám, že je to jen vámi formulované přirovnání, protože to jsem nikde neřekl, naopak.

Takže jsem snad vašemu požadavku jako aktér diskuse vyhověl?
Ostatním pardon, stručněji to prostě neumím, nemá to nic společného s poslucháním se a egem.:-)

Názor píši jen pro ty, co je to baví číst, pže já jsem skončila asi v polovině. Nějaké výhrady jsou víc než na místě, já mám třeba hrozňu asi 4 roky a poslední rok chovám 3 dospělé guttky a 1 subadulta, loni jsem poprvé odchovala prcky a byl to krásný pocit, abych řekla pravdu, tak jsem to "zvládla" hlavně díky tera poradně - takže děkuji všem ochotným, co mi kdy radili a doufám, že budou radit i dále. :-D Myslím, že kvalitní radu může dát i začátečník, ale není nad zkušenosti a to v jakémkoli chovu zvířat, přesto nesmíme zapomínat, že každý jedinec (myslím tím zvířata) je individuál a zrovna ten jeden se může zachovat jinak než Vašich třeba 10 odchovaných generací. A co se týče pravopisu - nezlobte se, ale jsou lidi, kteří to zvládají a kteří ne. Bohužel patřím mezi ty, kteří si myslí, že když už něco píši na net, kde si to může přečít kdokoli - měli bychom se snažit to psát spisovně a jsem pro opravy - pokud nejsou myšleny zle, pomůže to člověku, který chybu udělal i těm, kteří si pak to vlákno čtou. Jinak si myslím, že když už máme potřebu se vykacat, tak je lepší, když se všichni vykecají v 1 takovémhle vlákně než když si to čtu mezi radami!!!

Zdravím a souhlasím s RaaJii :) JA sice občas píši ajko prase, ale některé věci prostě opravovat musím :) Protože je to bída - odraz nás samotných...

Ad začátečníci kontra zkušenostmi zocelení "profíci" - každej jednou začíná a často je to jen o selském rozumu. Je to krásně vidět už na struktuře dotazu. Ale všimněte si, že na některé banality odpovídají zas jen "pokročilejší" začátečníci...

KHore, obdivuji Vás, že tohle zvládáte. Občas na některé lidi prostě rezignuji, protože to evidentně nemá smysl... Teatriálnost a vystupování ve stylu já jsem ten/ta nejlepší prostě nemusím.

Pěkný večer.
VH

Popravdě už mě docházejí patrony, připadám si jak kafemlejnek

Tak když sis tak dobře založením tohodle vlákna naběh, člověk by předpokládal že střelnýho prachu máš dost, tak si nestěžuj :))

No přelouskal jsem to a došel k názoru, že si tu Khore snažíš vybudovat monopol na pravdu.
Takže ostatní jsou tu vlastně zbyteční, že ano. Teda až na pár jedinců, kteří ti pochlebujou. Pořád blábolíš o zkušenostech a co je etalon kterej odlišuje zkušený od nezkušenejch. Ve vlákně o komerčním chovu jsi byl velice pilnej a udílel jsi kázání co hadům a ještěrům svedčí a co ne. Předem upozorňuju, že já osobně na nějaký škatulkování kdo je jak dobrej chovatel, podle toho kolik má doma kusů a kolik má odchovů, kašlu. Ale teď přistoupím na tvou hru. Otázku Sharkie jsi nezodpověděl (i když možná máš pocit že ano) tak se tě zeptám já. Jakou máš Khore zkušenost s chovem hadů, tudíž kvalifikaci, která tě opravňuje degradovat a opovrhovat názory jinejch? A svůj názor stavět nad názory ostatní? Odpověz mi prosím.

BTW: použití citací je dobrá věc pakliže se užívá s mírou a rozumem, ale tobě by se to mělo zakázat ]:)

Tak jsem si Paro myslel že dáš pokoj a ejhle zase ten roztomilej obrázek a zase supr argumentace.
Pokud považuješ založení vlákna původně sloužícího ke kultivované výměně názorů a urovnání případných úletů za naběhnutí, tak máš pravdu. Netušil jsem ovšem, že to bude sloužit k podobným výlevům, jaké tady předvádíš ty.
Neboj na tebe pár patron odpovídajícího kalibru někde vyšťourám to nebude problém.(to je samozřejmě příměr)
Ty snad člověče neumíš vnímat a chápat co čteš, jinak to není možné. Vždyť dokola melu to samé.
Odpovídat znovu na stejnou otázku ti nebudu, stejně to zřejmě nejseš schopen pobrat, zrovna tak jako nechápeš mou odpověď na jiné dotazy. Takže jediné co mohu říct je, použiju tvůj způsob projevu aby jsi to lépe pochopil, kašlu na to co ty chceš nebo co si přeješ, plácej se dál se svejma pěti hadama a kašli na všechny a na všechno a mysli si jak jsi na to nevyzrál a jakej jseš velkej chovatel kterej to nikomu nedaruje, mě je to šuměnka. A nechtěj po mě abych před tebou obhajoval jakékoli své kvalifikace, protože bys to jak říkám stejně nepochopil, když jsi to nepochopil dosud.

Odpověz mi prosím

Tohle je jediná věta která se mě na tvém příspěvku líbí, ale stejně na to kašlu, pomož si sám Paro a nebo se nauč slušně diskutovat, obhroublostí dojdeš tak akorát o něco hlouběji mezi půlky a dojem uděláš pouze na primitivy.

Přesto ti udělám velikou radost. V současné době nechovám ani jednoho malinkatého hadíka. :-)

Vůbec nechápu a jaké argumentaci píšeš. Ten můj příspěvek žádnou argumentaci neobsahuje, je to dotaz. To myslim nejlíp vystihuje jak čteš a chápeš příspěvky svejch oponentů. Vidíš v nich něco co tam ani neni a naopak. Je to marnost se tím dál zabejvat.

Opravdu? Tak čti a pomalu, to co píšu.
Argumentace je přesvědčování na základě uvádění důvodů, které nás mají vést k přijetí toho, co je nám předkládáno.
Navíc se v tvém případě nejedná o argumentaci racionální, tj. založené na objektivitě, ale emotivní, v níž se snažíš působit na city ostatních diskutujících. Takto to zní v tvém podání a lze se důvodně domnívat, že se jedná právě o emotivní argumentaci tj. za každou cenu potřebuješ přesvědčit účastníky diskuse o mé blbosti. To se může podařit a být účinné v případě že jmenovaní budou na celý problém pohlížet také emotivně.

Tak když sis tak dobře založením tohodle vlákna naběh, člověk by předpokládal že střelnýho prachu máš dost, tak si nestěžuj :))
No přelouskal jsem to a došel k názoru, že si tu Khore snažíš vybudovat monopol na pravdu.
Takže ostatní jsou tu vlastně zbyteční, že ano. Teda až na pár jedinců, kteří ti pochlebujou. Pořád blábolíš o zkušenostech a co je etalon kterej odlišuje zkušený od nezkušenejch. Ve vlákně o komerčním chovu jsi byl velice pilnej a udílel jsi kázání co hadům a ještěrům svedčí a co ne. Předem upozorňuju, že já osobně na nějaký škatulkování kdo je jak dobrej chovatel, podle toho kolik má doma kusů a kolik má odchovů, kašlu. Ale teď přistoupím na tvou hru. Otázku Sharkie jsi nezodpověděl (i když možná máš pocit že ano)

Odtud se pak jedná o klasický dotaz.

tak se tě zeptám já. Jakou máš Khore zkušenost s chovem hadů, tudíž kvalifikaci, která tě opravňuje degradovat a opovrhovat názory jinejch? A svůj názor stavět nad názory ostatní? Odpověz mi prosím.

Tak a toto je další klasický případ emotivní argumentace, střihnuté oznámením.

To myslim nejlíp vystihuje jak čteš a chápeš příspěvky svejch oponentů. Vidíš v nich něco co tam ani neni a naopak. Je to marnost se tím dál zabejvat.

Takže si to pečlivě přelouskej ať nevznikají trapasy a nejasnosti i když úroveň to má prakticky stejnou takže kdyby jsi to náhodou stále nechápal nic strašného se nestane.

Ještě bych k tomu chtěl pro tvou informaci dodat Paro, že stejný typ argumentace, tj. emotivní, používal tebou zmiňovaný Hitler. Takže pokud vytrváš, máš reálnou šanci toho blbce ze mě udělat, Áda tímto způsobem zblbnul pěknejch pár miliónů lidí.
Ale to jen tak na okraj. :-)

para:Jakou máš Khore zkušenost s chovem hadů, tudíž kvalifikaci, která tě opravňuje degradovat a opovrhovat názory jinejch?

Já ti odpovím když Khor nemá na to už patrony takže dlouholeté skušenosti s chovem hadů minimální co jse týká Rack systému nulové-minimální takže když to schrnu v chovu hadů začátečník s obrovským sebevědomím které já boužel nechápu a nikdy nepochopím a to mu dává paro právo degradovat a opovrhovat názory jinejch.Sorry Khore:-) ale tohle jse fakt nedá přehlížet a nereagovat na to je to jen můj názor a pokud na příme otázky nebudete odpovídat přímo a ne stylem už jsem odpověděl atd asi mě to vždy donutí reagovat .Nejlepším řešením by bylo tohle vlákno zamknout a neřešit jak je kdo skušený kolik má hadů a jaké má uspěchy.

Ono když už někdo odpoví 30x, po 31. už se mu nechce, tudíž KHora chápu. Je bohužel evidentní, že Radku opravdu nečteš, co se píše.Anebo co se ti nehodí, okamžitě odbouráš. Několikrát psal, že několik let choval a odchovával korálovky, tři roky měl viridisky, byť bez úspěchu...několikrát se k tomu bez hanby přiznal - narozdíl od tebe, který jsi doposud nezmínil co chováš atd.

Pokud vím, rovněž tu bylo několikrát psáno, že pokud vidí výsledky a to dlouhodobé, bude KHor spíše důvěřovat chovateli typu Brian, než někomu, kdo s rackem zkušenosti nemá a na základě emocí ho odsuzuje. Netuším, co na tom nechápeš a furt dokola odsuzuješ;-)

Tohle není moje diskuze, ale už mi leze krkem, jak furt někdo novej lije olej do ohně (ikdyž teď to dělám taky). Pokud jsi za posledních pár dní, kdy se vleče "komerční chov hadů", zapomněl na Khorovy zkušenosti s hady, ačkoliv to psal několikrát, máš to v mém příspěvku...

Radek1
Když vám to tak vrtá v hlavě Radku, mě je padesáttři let. Jak jsem již psal, zájem chovatele, nebo většiny chovatelů se během času profiluje. Od čolka v třílitrovce, kterého hrdinně bráníte proti rodičům, až po finální druh. Mezistupněm je, nebo bývá období sběratelství, ve kterém potřebujete mít úplně všechno dostupné a čím neobvyklejší a nedostupnější druh je, tím lépe. To neminulo ani mě. Zcela přirozeně se po těchto fázích dopracujete k nějakému cíli, kterého na základě svých předešlých zkušeností chcete dosáhnout. Ano je pravda, že posledních cca šest let nechovám ani jednoho hada, přesto si troufám tvrdit, že to co vy nyní objevujete, já už zase pomalu zapomínám. Chápete tedy už to "obrovské sebevědomí"? Opravdu mám za sebou období budování boitopních terárií i akvárií, i více či méně zdařilé napodobeniny RACK systému a to ne jednou, ale hned několikrát. Vyjmenováním všech druhů ptáků, ryb, ještěrů, obojživelníků a hadů kteří mě prošli rukama bych pouze dával záminku k podobným a ještě bouřlivějším reakcím, které pravděpodobně vyvolá i tento příspěvek. Sám zřejmě uvidíte jak budu nazván chlubilem, generátorem na pravdu atd. přestože se snažím pouze odpovědět na vaši přímo položenou otázku.
Tím se dostávám k tomuto

pokud na příme otázky nebudete odpovídat přímo a ne stylem už jsem odpověděl atd

Když tak ty příspěvky po sobě čtu, je to neustále to samé. Uznejte, že není možné stále dokola zodpovídat stejný dotaz a rozvracet stále stejné pochybnosti, už s toho důvodu, že okamžitě budu podezírán, že si dělám monopol na pravdu, což je nesmysl.

právo degradovat a opovrhovat názory jinejch.

Snaha vyvracet názor, zejména tak radikální a nepodložený, doslova kriminalizující jiné chovatele jen na základě osobních pocitů ani jinak než opovržením a snahou o degradaci ani nejde. Takto radikální názory ani nic jiného nezaslouží, jsou nebezpečné, představte si, že někdo přijde k vám domů na kontrolu chovu a protože bude mít pocit že váš had je v neodpovídající ubikaci, tak vás nechá zavřít aniž by sám měl objektivní představu o potřebách toho hada. Notabene vaše skupina neopovrhuje a nedegraduje názor můj a ostatních, kteří dokáží Rack pochopit?
Tady to ještě doplním, samozřejmě se nejedná o situace které hraničí s evidentním týráním zvířat, kdy se vyhublá a zanedbaná zvířata válejí ve vlastních výkalech v prokazatelně nevyhovujících podmínkách, tam bych s kriminalizací chovatele také souhlasil.
Pro Paru, toto je odpověď na přímou otázku ne monopol na pravdu, tak bez trapných připomínek. :-)

Khor:že to co vy nyní objevujete, já už zase pomalu zapomínám-Chápete tedy už to "obrovské sebevědomí"?

Tak to už vůbec nechápu jak můžete zapomínat něco co jste nikdy v hlavě neměl-nechápu

halapremek:Opravdu si myslíte, že Vaše zkušenosti v chovu hadů jsou větší? Přesvědčíte nás prosím?

To jsi vůbec nemyslím a pokud umíte číst tak jsi tuhle odpověď vyhledejte, já jen nemám rád když jsi někdo protiřečí.Neustále Khor píše že k posouzení vhodných podmínek chovu musí mít chovatel jisté letité skušenosti ale on je nemá to že choval od ještěrek až po nyní želvy ještě neznamená že má skušenosti s chovem hadů které choval jen pár let.Taky píše že odsuzovat nečí chov /Briena/nelze jen z doměnek z videa nebo na základě pocitu /to boužel děláme všichni nikdo ho nezná osobně/ že k tomu potřebuje člověk mít praxi v problematice chovu já myslím že to platí i opačně nelze ho vychvalovat že podmínky má super atd když člověk nemá letitou praxi aby to mohl posoudit a tu khor s rack systémem nemá takže taky posuzuje jen na základě pocitů a doměnek.Tímto jsem s touhle debatou skončil a využiju čas na lepší věci než jsou hádky

jak můžete zapomínat něco co jste nikdy v hlavě neměl

Radek1:
Taky trochu víc než dost troufalé tvrzení.
Možná už by ses mohl konečně trochu pochlubit svojí praxí, když teda je Khor takový zoufalec...

Tímto jsem s touhle debatou skončil

Ano, je čas uprchnout zpět do anonymity...

Radek1

Tak to už vůbec nechápu jak můžete zapomínat něco co jste nikdy v hlavě neměl-nechápu

Já vím že vám to jde pomaleji ale abychom se někam dostali, bavím se opravdu s dospělým člověkem? Nějak začínám být na pochybách bez urážky.

Myslím, že by se někteří mohli trochu zakousnout do pozadí a emoce si schovat pro případ, až na ně někdo bude zvědavý. Tato diskuse už je spíše otevřenou válkou, než snahou o urovnání jistých konfliktů. Zřejmě dlouhodobé vyústění, které se dalo čekat. Mluvíme li zde o aroganci, určitě ji necítím z příspěvků KHora. Stále se zde omílá škatulkování kdo je „dobrej“ chovatel podle počtu kusů zvířat atd.. Nikde jsem nic o dobrých a špatných chovatelích v KHorových příspěvcích nečetl, pokud jsem to přehlédl, budu rád za opravu. Ty formulace byly trochu jiné a v žádném případě nesváděly k tomu, aby se někoho dotkly. Koukám ale, že některé „potrefené husy“ se stále dokola musí ozývat. Proč se ho stále na něco ptáte, když nechcete číst odpovědi? Radku na Váš příspěvek budu reagovat radši jen stručněji.

Já ti odpovím když Khor nemá na to už patrony takže dlouholeté skušenosti s chovem hadů minimální co jse týká Rack systému nulové-minimální takže když to schrnu v chovu hadů začátečník s obrovským sebevědomím

Opravdu si myslíte, že Vaše zkušenosti v chovu hadů jsou větší? Přesvědčíte nás prosím? A jestli jste opravdu takový machr, že se tu chcete rovnat zrovna s chovatelem KHorových kvalit, v jednom se mu rovnat asi nikdy nebudete. Je to slušnost. Jestli mu tímhle pochlebuji, či skáču šipku mezi půlky, to si klidně myslet můžete. Je to ovšem jen můj pohled na celou tuto záležitost a nevidím osobní profit z vyjádřeného názoru. Celou diskusi sleduji. Kvůli nelehkému období osobního života jsem se raději příliš nezapojoval, ovšem tady už si nemohu pomoct.

Khore chápu to. je to celkem slušně (i když zdlouhavě) vysvětleno. Přímo proti vaší osobě nic nemám. Neměl jsem s vámi nikdy žádný "konflikt" a ani mít nechci. Byla to pouze otázka na vás "zkušených chovatelů" co se týče onoho škatulkování.
Dále chápu, že odpovídat začátečníkům na otázky substrátu atd. už vás všechny musí nudit a unavovat, ale nebýt těchto začátečníků, tak nemáte zde v poradně co dělat a co řešit. Bohužel dnes je taková doba. Vy jste hledali info po knihách atd. Chápu. Bylo to daleko složitější. Dnes je doba internetu a pohodlnosti a s tím se musíme VŠICHNI vyrovnat. Proto mi tak trochu vadí zamykání vláken (VH) jen proto, že to tu bylo mnohokrát. viz zde http://tera.poradna.net/q/view/69036-had-pro-zacat ecnika. Co si takovej nováček asi pomyslí. Nejen o Poradně ale i o teraristech...? O tomto chování Vás zkušených k začátečníkům mi jde. O tom mluvím...

Ale tím nechci nijak nikoho urážet a ani se do nikoho navážet.

Tak já celkem chápu, že začátečníka může naštvat a otrávit, že mu zamknou první vlákno, na druhou stranu, když člověk vleze na poradnu a kouká jak se zorientovat, nemůže minout "Než položíte dotaz" či jak se to jmenuje. Jenže, jak jsi správně napsal, je doba POHODLNOSTI a než číst co se tam píše a pak hledat dotaz, většina hned prdne dotaz do placu, abych tak řekl...a to se zase moc nelíbí třeba mě, ačkoliv to veřejně komentuju poprvé. Podle mě péče o to zvíře není jenom se zeptat a naordinovat mu přesně podle návodu... Ono když člověk čte tu literaturu, nebo když si vyhledá víc starších vláken, objeví tím víc možností a z nich se pak dá poskládat výsledek.
Prostě mi to občas přijde, že si někdo koupí hada, želvu nebo tazmánskýho Cheerta, řekne si o návod a tím to hasne. Co se mu neodpoví v tom jeho prvním vlákně, pro něj neexistuje. Vím, že to není vždycky, ale...

Řeknu to jednoduše - na TP působím téměř od jejího vzniku a za tu dobu sjem tu na dotazy, které dnes již zamykám odpověděl, řekněme minimálně destekrát. Hrozně mě vadí, že dnes nikdo NECHCE nic hledat a raději se zeptá!. Psal jsem to tisíckrát a zamykat prostě dál budu. MYslím, že takové dotazy přispívají pouze k tomu, že nám všem zakrňuje mozek. Vzhledem k tomu, že učím, vím velmi dobře, o čem mluvím... Jak řekl Lenin a nebylo to hloupý:"Učit se a učit se...". A neznameá to se pořád jen ptát.

VH

přestává mě to bavit

Tak s tím musím bohužel úplně souhlasit..pro mě jsou teda ty dohady skoro o ničem a jsou pro mě osobně dost únavný, člověka to už potom přestane bavit. Jinak ten rack, kterým to vše začalo je všude kolem nás-drůbežárny, prasečáky, kravíny...domácí králikárny i třeba ty naše chovné bedny T3, T4 na myši a potkany. A vždy jsou nějací příznivci a odpůrci určitého chovu. Něco jsem si z toho vzal, ale teď už je to fakt o ničem. Radši zase raďte tam, kde je to potřeba ;-) Dobrou a pěkné sny

To Arutha - nějak nemůžu najít tu radu "než položíte dotaz", možná se v té nové grafice nějak ztrácí. Pro zkušené: taky nemůžu najít, jak vložit obrázek.
Pro všechny: je zde čím dál více invektiv, osočování, urážení. Ono je to jednoduché, takhle po síti nazvat někoho rejpalem či nevímještě jak, ale zkuste si to z očí do očí.
Možná by se hodila ke zveřejnění i další rada - "než vložíte odpověď".

jak tu stálě někdo rozděluje CHOVATELE a ZAČÁTEČNÍKY.

možná by stálo za to se podívat, kdo to takhle rozdělil...
když někdo někoho označí za zkušeného má to zřejmě nějaký podklad, jsme na fóru, takže to zřejmě budou předchozí reakce toho dotyčného v předešlých vláknech - stejně je to i opačně, většinou je velmi jednoduché pro "zkušeného" z reakcí a dotazů usoudit v jaké fázi chovatelského vývoje se nachází, ten který přispěvovatel

Jde mi jen o to, že až za 5 let tady budu něco psát, lidé na mě budou koukat jen na majitele pouze 2-3 hadů... I přez to, že budu mít nastudováno hromady literatury atd...

ale tak to přece být nemusí, záleží na tobě, jak se budeš projevovat a podle toho tě budou ostatní posuzovat, jenže zde zůstane jedno ale, chovem tří hadů prostě nezískáš ty neocenitelné vlastní praktické zkušenosti, i když budeš výborný teoretik
A pokud narážíš na KHorovu reakci na Sharkie, tak ta podle mne nevzešla z těchto dvou vláken, ale z dřívějších jejích i Parových příspěvků zde.

Dnes je doba internetu a pohodlnosti a s tím se musíme VŠICHNI vyrovnat.

Opět mne napadá otázka, kdo se s tím má vyrovnat? Knihy většinou píší odborníci a informace v nich mají svou váhu díky tomu, že jsou podložené zkušenostmi, kdežto na veřejných fórech může odpovídat kdokoliv a to i špatně. Vem si příklad, že na daný dotaz odpoví XY, kterého zde vidíš poprvé a na stejný dotaz odpoví Krokodýl úplně jinak, komu budeš víc věřit:?:

nějak nemůžu najít tu radu "než položíte dotaz",

Jo, to je fakt, už tam není, já si to ani neuvědomil, jelikož už na to nekoukám. Omlouvám se za dezinformace.

Možná by se hodila ke zveřejnění i další rada - "než vložíte odpověď".

To jednoznačně, v první řadě zhluboka dýchat a počítat do deseti:-)

Ahoj! Tak v tomhle se tu všech dlouhodobě odpovídajících musím zastat. Ono neustále omílat to samé pořád dokola, když je to tu 100x odpovězeno je pakárna, vy pořád koukáte na chudáky "nováčky" co sem položí dotaz a jejich vlákno je smázané, ale ono opravdu není takový problém dát do hledat co ho konkrétně zajímá. Já třeba(asi extrém) jsem si pročetla všechny založené vlákna tady(tehdy jich bylo ještě 89 :-) ) a opravdu na dotazy typu Gutka mi nežere, nebo krajta mi nežere je tu tisíc a jedna odpověď a omlouvat se dobou pohodlnosti je možná věcné, protože to tak je, ale pokud je ten člověk na tolik líný(pardon pohodlný) že si prostě koupí zvíře aniž by třeba věděl jak se jmenuje nebo cokoli o něm, tak ten by se v první řadě měl zamyslet nad sebou, jestli je vůbec osobou hodnou chovat vůbec nějaké zvíře. A k tomu co napsal VH a tom "mám terárko, co do něj", to je vážně ještě horší. To si lidi kupujou terárka jen tak aby byli in, když ani neví co do něj chtějí??? Neměli by nejprve vybrat zvíře a potom mu uzpůsobit ubytování?? A pokud nejsou ani schopni podívat se po něčem co chtějí, to už není pohodlnost, to už je fakt moc :-/

Tak s tím nesouhlasím zodpovědný člověk co si zvíře pořídí si nejdříve načte, schání infa..., ale je spousty lidí co přijde ke zvířeti "jako slepý k houslím" a zeptá se, a dostane se mu strohé odpovědi: "hledej šmudlo"! Nebo si v dobré víře koupí některou s publikací: bydlí s námi želva... a diví se že ač se drží publikace zvíře strádá...Je zajímavé zě KHor má "svatou trpělivost" se s někým hádat a založit si své vlákno: vyříkejme si to zde... ale nemá tu samou trpělivost s tím co jsem zmínil dřív. Sorráč.

filosofemgt - To, zda je má trpělivost svatá nebo ne samozřejmě posoudit nemohu, ale dělám co mohu. Ne vždy má člověk na všechno čas. Ale myslím, že tak strašné to se mnou nebude. "hledej šmudlo" ani nic podobného jsem pokud vím nikdy nepoužil.
Osobně si myslím, že toto je přesně nepodložená a účelová argumentace neinformovaného a zaujatého člověka. Nevím, co by měl člověk dělat víc něž lítat po diskusích a starat se o webík a samostatné forum, zvlášť když mu dělá výrazné problémy sama práce s PC. Třeba mě poradíte jak na to, kde na netu najdu vaši práci pro veřejnost, kde publikujete, rád se poučím jak by se to mělo praktikovat. Pokud narážíte na napsání nějaké publikace, tak to není záležitost která trvá rok(alespoň tedy mě). Pokud jsem vám někdy neodepsal na email, není to z důvodu přezíravosti, ale proto, že dotazů chodí tak šedesát denně a to se v mých podmínkách prostě stihnout nedá. Tak co mě vyčítáte konkrétně?

Musím tedy uznat, že v každém příspěvku je kousek pravdy...
Jen mě zajímá poslední věc: Pokud se již nebude reagovat na běžné otázky (vím že je to otravné a chápu vás), tak na co butete reagovat? Za pár let se tu možná objeví příspěvek Chamík nežere (ad VH) a vy už budete znuděni i z tohoto tak napíšete "Hledej" a zamknete to jen proto, že to tu za těch 10 let bylo již několikrát? Co tady pak bude 2000 reg. uživ. dělat? Zaplavovat to tu pouze fotkama? Někteří začátečníci jsou rádi že mohou "poradit" k tématu substrát nabo EG nežere. Neberte jim to! Zkušení jedinci které to nebaví odpovídat přeci nemusí. Vždyť je přeci jedno, kolikrát to tu na poradně je... Hlavně že se ten, či onen člověk dopátrá odpovědi a je rád za to, že přímo v jeho dotazu mu někdo odpověděl - "dej pod užovku písek s rašelinou" ... proto tu tu přeci je ne? Nikomu nemůže přeci vadit, že poradna má x nebo y dokola se opakujících otázek. A myslím, že na serveru je taky dost místa, aby se tam vešla stránka s pár kb...
Vím - existuje ono "hledej", ale pokud budou všichni "hledat a nacházet" přestane poradna být užitečná. Zanikne...

toť můj názor. Snad jsem tím nikoho nerozhněval...

Nerozhneval, ale obavam se jedineho - v takovy okamzik me to fakt uz nebude bavit a myslim, ze nejen me. Pokud by se lidicky snazili malinko hledat, tak si myslim, ze by vubec poradna prestala byt zbytecnou, protoze by se zacli objevovat mnohem zajimavehjsi dotazy, rpotoze to zakladni by lidi meli za sebou. Myslim, ze tahle matematika je jasna a prehledna. Krasny den preji. VH

A Rhianno. Ona otázka "mám terárko co do něj," je hloupá i není. Zrovna řeším totéž. Po výrobě terárka pro BC mi zbute prostor cca 100x80x40. Přemyšlím už dlouho, jestli se tam něco "vejde", nebo jestli z toho udělám skříňku...
Někdo jiný (dítě) má např. od rodičů přímo vymezené místa kam si terárko může dát a už je opět limitován místem a tudíš řeší co se mu tam vejde.

Takových případů je určitě hromada...
Zkus se vžít do role dítka, co si hrozně přeje ter.zvíře a rodiče ti řeknou: "dobře, ale terárko můžeš mít jen takový, aby se vešlo na peřiňák! nebudem kvůli tobě předělávat byt"

/Neměli by nejprve vybrat zvíře a potom mu uzpůsobit ubytování?? /
> někdy to tak prostě nejde

Ale jsme zase u toho - kouknes se do nabidky, co se chova a u toho, co te zaujme se kouknes na podminky!!!! Sam, aktivne vyhledas a diky tomu sji zase o neco chytrejsi, jak by rekl Radovanek :) Tak vznikaji "profici" bych rekl :) Ne tak, ze se na vsechno zeptaji! Pokud se pletu, tak je neco spatne (mozna i se mnou)... VH

Tak co se týče tohoto temátu (stále stejné dotazy - zamykat/nezamykat), tak já osobně v tomto stojím 100% za VH. Řekl bych že moderátoři jsou ještě příliš shovívaví.
Ke zbytku se radši vyjadřovat nebudu, už je to vyhrocený i bez mých blbých připomínek. Snad jen to, že čím víc se tato diskuse prohlubuje, tím víc si musím KHora vážit, i když bych třeba neměl totožnej názor jako on.

Mate RR: No, odpověděl za mě i VH, ale stejně odpovím. Jak ty sám píšeš

Přemyšlím už dlouho, jestli se tam něco "vejde", nebo jestli z toho udělám skříňku...

Ano to je správně, řešís to a sám.... Nebo se hned taky někoho půjdeš zeptat co by sis tam za zvířátko měl dát?? Já teda nevím, ale musela bych potom stejně stále přemýšlet jestli já bych si nevybrala lépe....... A to že někomu rodiče dají prostorové ultimátem, to se mi s prominutím zdá jako hloupý argument, a to proto že pokud to dítě nějaké terarijní zvířátko chce a přijde s tím za rodiči, už většinou asi ví které že? Nebo teda já si nedovedu představit že bych za rodiči šla s prosbou o něco aniž bych věděla co a těžko si představím jak dítko přiběhne a řekne rodičům chci terárko ale nevím co do něj. Matka ještě nejsem, ale přijít s tímto dítko za mnou, tak ho pošlu rychle zpátky s tím ať si nejdříve vybere co by se mu líbilo a o co by byl schopný se starat a až potom bych přemýšlela o nějakých prostorových ultimátech. A navíc si myslím že když už sem někdo přijde s tímto dotazem, je tu spoustu vláken pochlubte se. Je tam spousta fotek a většinou i s názvem. Myslím že už jen to když by si někdo prohlídnul a pak dal do vyhledávače název zvířete, měl by vystaráno nebo ne??? Je to snadné ale pracnější, to je pravda............

Obě Vaše odpovědi opět nesou pravdu VH, ale opravdu máte v lidi takovou důvěru? To Vás za ty roky lidé nepřesvědčili, že takhle (jak Vy si to představujete) to prostě nikdy fungovat nebude...? Bylo by to vskutku krásné, ale upřímě - takovéhle to nikdy nebude...

Tím bych i ukončil tuto "naší debatu". Jak jsem již psal: Nic proti vám nemám a jestli to tak vypadalo, tak jsem to jen špatně popsal... Doufám, že to nebude mít jakýkoliv vliv na naše "soužití" v poradně.
Děkuji ... s pozdravem Mates_RR

Khore smekám. Směr s jakým se ubírá toto vlákno nepřekvapilo a dalo se očekávat, že nabídnutá konfrontace skončí stejně jako řada diskusí zde, kde k tématu mají co říci jen "zasvěcení" (tzv. Olymp skupina, jak čekám každou chvíli, že budou nazváni Ti, co mají čím argumentovat na základě své chovatelské působnosti) a pro řadu jiných se jedná o boj o svou pravdu, kterou nemají ani oč opřít. Je lhostejné jak nazývat někoho, kdo není chovatelem, ale držitelem, kdo si plete hady se psy a koho pálí již jen slovo začátečník či nezkušený proto, že je bez ambicí prohlubovat své znalosti, stačí mu, že hadovi není smutno a ví, že je spokojený (rád bych touto cestou poprosil taky o kousek toho hada, co po něm lze rozumět řeči zvířat), nepovažuje za cíl rozmnožit chovaná zvířata, což by mělo být prvotním cílem chovatele a co jej chovatelem dělá, jelikož v chovu v lidské péči nemůže udělat pro druh jako takový více, než předat dál novou generaci a možná posunout druh za hranici jeho nevratného konce, u druhu běžnějšího ho naopak postoupit a posunout i těm méně movitějším a umožnit jim získávat nové zkušenosti(nemluvě o tom, že nebýt takových před nimi, tak ani oni nemají co chovat). Dalo by se to říci i drsněji, že kdo chová jednotlivé zvíře (což je příklad vzácnějších či málo zastoupených druhů v chovech) bez těchto snah, "blokuje" takového tvora (a jeho nenahraditelný genofond) v jeho možném zapojení do chovného programu, který může sehrát významnou roli. Ale to je můj pohled a proto nepranýřuji nikoho za jiný názor, stejně jako nehodnotím jeho chov tak, jak se tu začali hodnotit Ti, kteří zvířata množí, dokonce si je dovolí prodávat dál nebo jich mají tolik, že už "nemohou být chovateli". Zvláštní jak se ti, jimž jde čistě o to nejlepší pro chovaná zvířata, snaží o prosazování "pravdy", která se skutečně opírá o byť pětiletý chov jediného či několika zvířat pár druhů. Možná jej lze považovat takový chov za zvládnutý, ale... Na základě zkušenosti s jediným exemplářem nelze kupříkladu jeho chování za nastolených podmínek zevšeobecňovat a prezentovat jako aplikovatelný pro ostatní. Když se budeme bavit na konkrétním příkladu, tak třeba Lasiodora parahybana mého kolegy staví a přede hnízdo pod stropem terária jako nějaký psalmopoeus či avicularie. Ale dalších 99 parahyban to nedělá. Zkušeného z nás nedělá chov jediné želvy vyhřívající se pod ústředním radiátorem a živené salátem, byť přežívá už desátý rok, chov tmavky jež má za koníčka nabírat při prolézání po podlaze prach a užívající si průvan, nebo "úspěšný" chov leguána na volno v místnosti s doporučeními ostatním, jak je to prima, že nedoroste ani tolik, co by rostl normálně, těch několik dnes již neexistujích stránek zabývajících se chovy trachemysek krmených dietně gammarusy a držených v nádržkách do deseti litrů, aby nevyrostly, s vlastními poradnami, jež zanikly s chovanými zvířaty.. Dříve si začátečník pořídil jednoduché zvíře na chov, často i levné či lehce dostupné, lhostejno zda eublephara, guttatu či blavora, jež mu dělalo radost a postupně získával do chovu další zvířata, nabýval zkušenosti, s prvními odchovy docházelo k výměnám za jiná, byla radost z pohledu do inkubátoru, z výměny zkušeností a přicházel i smutek z neúspěchů, vlastních chyb, draze zaplacených životem některých zvířat. Dnes jsou jiné možnosti, začátečníci startují na chondropythonech, pardaliskách, prasinech a co já vím. Žádné studování podmínek, nejprve zvíře, pak zjišťování. Následně začíná boj o přežití, který je vyhrocen bohužel ne návštěvou patřičně vzdělaného veterináře, ale dotazen na netu, často zodpovězeným tolikrát, že z toho zrak přechází. Nevím, kde se bere ta důvěra ve všechny odpovídající, kde se bere v lidech ta drzost nechat zvíře odcházet a čekat, že rachitické zvíře dá do pořádku něčí rada z webu a všechno bude zase ok. Tohle už není ani rozdíl mezi začátečníkem a řekněme pracovně pokročilým. Na jedné diskusi radí člověk o odchovu sklípkanů, který neodchoval jediný exemplář, jinde předává rady osoba, co se pyšní leguánem s profilem Arnolda Schwarzennegra, z jistého avataru na nás zírá chameleon s nohama připomínající staroanglické býkohryzy a pyšná majitelka hrdě upozorňuje, že chov s UV zářiči je zbytečným vyhazováním peněz, jež lze investovat do nákupu moučných červů, jakožto hlavního zdroje potravy... Dnes jsou experti všichni na všechno a proto lze neúnavně prodávat stovky vodních želviček, mláďat leguánů, miminka kajmanů... Dávno by byl trh nasycen, kdyby byť každé třetí zvíře svoje "chovné podmínky" přežilo. Přirovnání Tebe s Highfieldem bylo trefné a asi nešlo lépe ukázat rozdíl mezi námi méně zkušenými a těmi, co mají náskok deset dvacet let a záliba je srdeční záležitostí, jíž obětují veškeré volné chvíle, které netráví jen pozorováním, ale i dalším bádáním, snahou přinést nové poznatky, poodhalit roušku tajemství neúspěchu a potlačit je. Já se takto skláním nejen před ním, ale třeba Rehákem, Pritchardem a dalšími, kteří jsou pro mou osobu zosobněním letitých zkušeností své profese a zaměření jistojistě nejen těch dobrých a mají nárok je předávat dál. Proto úcta, radost ze spolupráce, z každé informace, kterou získám a mohu ji považovat za bernou minci na rozdíl od těch, které se na nás v současnosti hrnou ze všech stran od "ročních" chovatelů jedné dvou guttat, jak bylo nejen v tomto vlákně trefně poznamenáno. Nechápu, proč se někdo cítí méněcenný, když je mu naznačeno, že díky svým dosaženým zkušenostem není příliš silným adeptem do debaty, ne proto, že by mu měla být zapovězena, ale že se diskutuje o získaných zkušenostech, jimiž neoplývá. Že by opět ta potřeba se vyjádřit ke všemu a dokázat, že na to mám i s tím málem, co mám zatím za sebou? Nechal by si někdo zapojit elektřinu od někoho, kdo nemá patřičné vzdělání? Proč se musím mít lovecký lístek? Nač řidičák? Připadá někomu divné, že mě léčí doktor a ne listonoška? Nikdy mě nenapadlo se pasovat do funkce, nebo excelovat v profesi, kterou jsem viděl z letadla. Jako ve všem je třeba získávat zkušenosti, chodit pro rady ke zkušenějším, sám zkoušet a když mám vícekrát potvrzenou skutečnost a dokážu si ji obhájit, pak s ní mohu na slunce. Už jsem tu psal mockrát a nejen zde, že na webu si napíše kdokoliv cokoliv, bez toho, aby měl uvedenou zkušenost. Kdo četl vlákno komerční chov ví, nebudu se opakovat proč, konkrétní příklady jsem tam uvedl. Kafemlejnkem být nehodlám, jelikož tak, jako v minulosti se i v této diskusi historie opakuje a je to tu pro některé ze zúčastněných házení perel... Jen si dovolím poznámku, že dotčení se nám v těchto diskusích stále opakují, stejně jako jejich nicky a nic nepřinášející příspěvky. A jen na závěr, divím se Ti, že jsi tak skromný a stále tvrdíš, že Tvé zkušenosti s hady jsou minimální. Co si pamatuji, tak nejsou letité, ale rozhodně jsou bohatější, resp. před lety bývaly, než je má řada Tvých oponentů. Pochybuji, že měli v chovu E. moellendorfi, L. pyromelana infralabialis (škoda, že jen samce), jedny z prvních apricot campbelli v ČR, podíleli se na jednom z nemála odchovů Heterodon nasicus u nás. Ohledně želv hovořit nebudu, Ty sem nepatří.

Ať už tato má poznámka či příspěvek sám bude opět brán jako pochlebování, či jakkoliv jinak, rád bych na konci poznamenal, že za posun v chovu nepovažuji nastrkat na poradnu desítky fotek typu "had stokrát jinak na posteli", ale preferuji sdílnost a otevřenost ve fundovaných radách, diskusích na úrovni, která přináší konkrétní poznatky, konkrétní zkušenosti, jež si dotyčný nenechává pro sebe právě proto, aby neodhalil to, co mu trvalo zjistit "roky", jako jeden nejmenovaný poznamenal před lety na ifauně v chovu uromastyxů. Všichni svorně tvrdíme, že nám jde o zvíře a jeho spokojenost, ale když jde o předávání informací, teprve se ukazuje, kdo jaký jsme... A pak, že nám jde o stejnou věc. Až odejdeš Ty, tak jako to zabalil na ifauně Gerry, bude následovat to samé, co bylo tam. Historie se opakuje a pamětníci ví o čem je řeč. A lidé neumí vyjadřovat vděk. Však se neříká nadarmo, že dobrý skutek má být po zásluze potrestán...

Radek1 - Už jsem myslel, že se dnes ničeho vtipnějšího nedočkám, ale opravdu umíte překvapit. Je vidět, že nevidíte skromnost, s jakou Jirka mluvil o svých zkušenostech s hady. Ty zkušenosti by mu mohlo závidět mnoho zdejších přispěvovatelů. To, že dnes je zaměřen na želvy opravdu neznamená, že hady "v hlavě nikdy neměl".
Filosofemght-

ale nemá tu samou trpělivost s tím co jsem zmínil dřív

Nevím jestli jsem to pochopil tak, jak bylo myšleno. Pokud ne, tak se nezlob. Jsem přesvědčen, že jeho trpělivost ve stále se opakujících dotazech bychom měli naopak obdivovat, stejně jako u jiných zde (záměrně nejmenuji, nechci být nařčen z rektálního horolezectví)
Epanterias - Co dodat? Snad jen AMEN.

Děkuji pánové, hezky se to čte

Hlavně je to pravda.Já sám jsem byl v celém tom kolotoči stále proti tobě a plastovejm vanám.Nicméně jsem musel ustoupit tvým nezvratným argumentům.Nejsem žádný řečník a tak to řeknu,jak si to myslím.Tvoje schopnosti a úspěchy jsou KHore jasný,o tom se nemá cenu bavit.Ti co tě znají,si tě jistě váží,alespon já ano.;-)

Matesy, tohle je ale omezenost... Promin mi to slovo, ale jinak mi to neda. Prooste pokud za mnou nekdo prijde tisickrat se stejnym dotazem, tak s moci zhury mi danou (ty XXole, to zni skoo jako bozstvo :-D) to vlakno proste zamknu! Delam si samosebou prxxx, ale uvazuj - sam premyslis nad danym problem, sam hledas a kdyztak pridjdes uz s dotazem - chci hada XY, mam takove terarko, staci to? Ne, mam terarko, chci hada, ale nevim jakeho (takoveho, co nezabiji nehumalne mysky, obcas si vezme zeleninu a tak podobne). Chapes kde vidim problem? Rhiana to napsal dle meho velmi trefne. VH

ale jo.. cháputo a dobře Vám, i celému tomuto "problému" rozumím. O tom nemá cenu diskutovat. Ale pořád je tam ta jedna (velká) maličkost: že každej není jako já, nebo jako stovky dalších... Jsou a bodou tu vždy jedinci (a není a nebude jich málo) kteří to takto dělat budou dál (mám terárko, chci hada). Netvrdím, že je to tak správně. Není! Je to špatně a tak by to být nemělo... Ale mohli bychom přeci k těmmto jedincům být schovívavější...
Vyděl bych možnost udělat pár stránek se ZÁKLADNÍMI PROBLÉMY (substrát, velikost tera atd). Neustále připíchlá jako inzerce pojmenovaná například ZÁKLADNÍ INFORMACE PRO ZAČÁTEČNÍKY.
Pokud by se i přes tuto stránku objevovali tyto dotazy, admin by jen dal do vlákna link na tuto stránku a zamknul...
Odpověď by takto byla vyřízena a vlákno hnedle uzamčeno... Spokojenost na obou stranách.
... já vím, omlíváme tuto věc stále do kola a asi zbytečně, ale mě to prostě nedá :-D Takovej sem já :-D

Není problém udělat odkaz (na titulní straně poradny) na článek, který bude základní informace obsahovat. Problém je, kdo se zhostí úkolu a článek napíše. Byl bych také pro, kdyby k nejčastěji chovaným zvířatům existoval jakýsi stručný "manuál". Zatím je, tuším, ke krajtě královské, k ametystýně a k obecně želvám je toho ve článcích dost.
Kdo napíše gutátu, korálovky, hroznýše, vousatici, eubíka a jemeňáka? Jak a kam to začlenit už poté vyřešíme.

Nicméně si myslím, že i když to bude nakrásně napsáno a na to odkazováno, bude se spousta jelit stejně ptát pořád dokolečka na to samé.

Ahoj lidi, po dlouhé době jsem se vrátil na diskusi a nestíhám se divit.
Vezmu to od konce. Napsat a zveřejnit články je půvabná myšlenka, ale všechno tu již bylo. Stačí hledat na ifauně je spousta článků a myslím, že zahrnuje většinu běžných druhů. Stačí jen trošku hledat. Chápu, že se to někomu zdá jako problém, ale o tom je celé chovatelství. Získávání a zpracování informací, je dlouhodobý proces. Někdy prostě může být naše vlastní zkušenost dost odlišná bod všeobecně rozšířených dogmat. V tom je problém, meexistují spolehlivé manuáli. K ovládání tevize snad, ale ne v chovu zvířet. A i když si jdete koupit televizi, logicky se předpokládá, že máte doma elektrickou zásuvku a umíte do ní zasunout kabel a zmáčknout tlačítko. Pak si vezmete návod a začnete ladit...nebo zavoláte opraváře?
Tím se dostávám k zamikání témat, naprosto s tím souhlasím. Pokud dotaz nepřináší nějakou novou myšlenku a byl již mockrát odpovězen, proč ho nezamknout..? Třeba jen proto, že chov zvířat je neustálé řešení problémů, hledání odpovědí, ale i nových otázek. Proto bych než začnete odsuzovat ty, kteří nezištně radí a tím upírají svůj čas péči o svá zvířata doporučoval, aby jste se zamysleli. Nad tím:
- jsem schopen si sám něco o daném druhu či skupině zvířat něco zjistit?
- budu chtít obětovat čas a peníze při péči o něj?
- jsem schopen se smířit s tím, že přebírám odpovědnost za život jiného tvora?
- jsem schopen samostaného rozhodování?
Pokud jste si pokaždé odpověděli ano, nemůžete položit otázku, která tu již mnohokrát byla.
Pokud zněla byť jen jedna odpověd ne, je jistě na místě zvážit zda nad chovem zvířat vůbec uvažovat a tím i připravovat o čas lidi, kteří to myslejí vážně.
Začátečník a pokročilí...
Hranice je podle mě tam, že pokročilí dokáže věcně argumentovat, prezentovat svůj názor, třeba i proti všem pokud ho dokáže podložit poznatky z vlastního chovu. Nejen jednorázové úspěchy, ale zkušenosti opakované často i letitou praxí...
člověk může chovat jeden druh a být odborník....
RACK: zazněl tu dotaz na jeden argument ku prospěchu zvířat?
Jeden bych možná měl, jako asi všichni tady jsem prošel stádiem biotopních, nebo alespoň přírodních teráií a jako mnozí jsem skončil u higienických nádrží. Jsou podobné jako RACK. Dokonalí přehled o příjmu potravy, vyměšování a potencionálních parazitech. Prostě paráda. Od jistého počtu zvířat to snad ani jinak nejde.