Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak moc je chov myší výdělečný??

Zdravím všechny,
chtěl bych si založit chov myší, ze začátku tak 3 chovné skupiny. Mám totiž dva hady(nejspíš je budu ale rozšiřovat) a ve zverimexech, v mým městě, neustále nemají myši.
Tak sem se chtěl zeptat někoho kdo má zkušenosti s chovem myší, jestli je prodává a jestli to má aspoň nějaké výnosy. Nepředpokládám že to bude horlivá částka, ale aspoň aby se to vyplatilo. Mám v plánu se domluvit s majteli těch zverimexů zda by měli zájem, pak bych popřípadě rozšířil chov. dále bych mohl jezdit na burzu do brna prodávat, ale tam je docela dost už prodejců s myšima, tak nevím. A taky mám dost přátel kteří by určitě odebírali myši pro svoje hady.
Takže pokud má někdo nějaké rady či připomínky k chovu tak sem s nimi.
Zajímá mě to hlavně po finanční stránce(zní to blbě ale myslím tento dotaz:-) ) pořizovací náklady by mě taky zajímaly.
Tak zatím díky

P.S. Ještě by mě zajímal chov potkanů a mastomyší, zda se to dá také dobře prodávat, nebo je poptávka jen po bílých?

Pokuď máš levný zdroj vstupů- přebytky zemědelské činnosti, místo které chov ochrání pred divokými zvířaty ( rado se to kříží ale ješte radeji prenáší nemoci) a v neposlední radě levný zdroj tepla (viď spůsob chovu), tak hurá do toho pomůžeš mnohým. Peter

omlúvam se za gramatiku, jsem Slovák.

No podle mého si na tomhle opravdu moc nevyděláš...maximálně pár korun. Chov pro svou potřebu je OK (já nemít své potkany, tak to chudáci hadi-jsou u nás prostě k nesehnání) ale takhle? Když spočítám všechny náklady, starosti s chovem a ještě navíc, když to potom hodím do zveráku za poloviční cenu? Podle mě se to nevyplatí. Když už, tak je prodávat sám bez zveráku...

teda nevim nevim, ale v leckerym zveráku je polovina prodejní ceny myší stále vyšší než prodejní ceny myší na burze :-). Myši se nevyplatí, potkani jsou o ničem jinym... ale je to dost práce, granule nejsou zadara a bez nich velkochov nejde. Topit elektrikou v zime? Tak to se rovnou můžeš s výdělkem rozloučit. Víc psát nebudu, musíš si to spočítat. Taky ve větším chovu musíš mít vet kontrolu, živnosťák, navíc na chov muselo být vždy prokázano, že máš na to znalosti atd.... Chov pro sebe nebo i pár známých můžu jen doporučit, případně sem tam nějakej přebytek do zveráku, ale jet tak, že na tom budeš chtít vydělat, to není malá investice, nekrátká návratnost a předevšim na to nebudeš mít prostor, případně čas. Tunu granulí taky nedovezeš jen tak něčim a kupovat po 10-25kg není zrovna rentabilní.

teda nevim nevim, ale v leckerym zveráku je polovina prodejní ceny myší stále vyšší než prodejní ceny myší na burze

Přiznávám, jak je to s myšákama nevím...bral jsem to podle potkanů :-)
U nás když se vyskytnou potkani ve zveráku, tak v jednom za 21Kč/ks a v druhém dražším za 30Kč/ks.
Takže v tom prvním ti víc jak 10Kč/ks nedá v druhém max. 15 Kč ale spíš méně. A na burze? Co jsem si tam naposledy kupoval do chovu, tak chtěli 20-25Kč/Ks...takže taky nevím nevím ;-)

Ahoj,mám na tebe dotaz,když máš ty zkušenosti s chovem myší.chovám doma taky myši a najednou se mi na nich objevili nějací paraziti,či co to je a nevím jak se toho zbavit.je to asi 1mm velké,některé jsou ještě menší skoro ani nejdou vidět a co je zvláštní,drží se mi to na mladých,na velkých to není,na těch malých to vypadá,jako by měly tak 10 klíšťat po celém těle.vůbec nevím co s tím pomůžeš mi? nebo někdo jiný?kdokoliv.

Velkomyš: Tak schválně, pochlubte se. Kolik máte myší, jaké skupiny, jaký zdroj chovných myší, kolik máte týdenní produkci, jak pracujete s jednotlivými rodinamy a kmeny myší, čím a za kolik krmíte, kolik v zimě protopíte, jaké máte prodejní ceny, kolik máte na jedné myši, kolik Vám to hodí (uživí Vás to?)? A nebojte je to anonymní, nikdo Vám škodit nebude. Jen mě zajímá, jak podložíte svůj výkřik do tmy. Na myších se vydělává sakra těžko, na potkanech ještě hůř. Tak do toho, ať se poučíme.

Já si chovám mastomyši pro svoje regiusky a přebytky prodávám do zverimexu (10Kč/ks skákavky). Mám dvě skupiny 1,2 a 1,3. Pro hady mám krysy kdykoli a v jaké velikosti potřebuji a v plusu jsem na těch přebytcích minimálně litr, což není nic moc, ale pro studenta každá kačka dobrá. Je fakt, že je do zverimexu prodávám za 10Kč a oni je prodávají za 24Kč (což je podlě mě za trochu vzrostlější skákavku mastomyši nehoráznost ), ale prý se po nich vždycky jen zapráší, mastomyši se prý špatně shánějí. Sečteno, podtrženo, aspoň pro mě to určitě není zbytečné.

No a pořizovací nákldy ještě nikdo nezmínil. T3 bedny můžeš sehnat použité za 200,-/ks, většinou při větším odběru. já kupoval od Eypy pro svůj malochov fungl nové s nerez víkem, napaječkou atd., zkrátka komplet, za cca 500,- Kč / ks. Myslím, že spočítat si nákup 100 beden, byť by třeba byla sleva, dokáže každý...

Tak já mám asi 10 skupin myší, 2 skupiny mastomyší a 5 skupin potkanů. Vydělat se na tom opravdu nedá, maximálně pokrýt nějaké náklady. Přebytky prodávám do jednoho zveráče, kde mi dávají za odstavené myši 8kč, za potkany 15kč. Odběr ale není pravdidelný. Ale i tak upřednostňuju to, že své přebytky přenechávám známým hadařům za rozumnou cenu. S jedním kolegou jsem domluvený tak, že kupujeme napůl granule a má myši-potkany zdarma. Jinak velkochov je podle mne otročina, protože nemůžeš odjet na dovolenou apod. To už by musela být firma jako taková a to obnáší povolení, živnosťák atd, jak už někdo napsal nademnou. Taky jsem o tom přemýšlel, ale rychle jsem od toho upustil, i když plánuju svůj chov trochu zvýšit, protože požadavky kluků, kteří ode mne berou nestačím uspokojit. Jinak z vlastní zkušenosti můžu říct, že klasické bílé myši jsou na hov..:-D. Mám strakaté, hnědé, černé a ty jsou na chov mnohem lepší. Ale to je asi věc názoru. Pokud se i tak do něčeho takového pustíš, tak pevné nervy.

To je podle mne docela dobrá informace o těch strakatých myškách:))
No nejprve bych se poptal v těch zverimexech u nás a pak se uvidí...u nás je hlavní problém že myši často nemívají a ve dvou zveráčích mi řekli že dodavatelé zrušili chov takže už půl roku nemají vůbec.
Možná bych zkusil dvě skupiny strakatejch myší a jednu skupinu mastomyší.
Počítám že bych týdně měl tak 20-30 myší odběr od známých a zbytky bych dal do těch zverimexů.
No uvidím jak to bude s těma zverimexama a zda by měli zájem i o mastomyši.

Nechci ti brát naděje, ale 20-30 myší týdně ze dvou skupin? To je docela nereálné. Jinak s tím, že by od tebe braly zverimexy máš tak nějak vyhráno, teď jde jen o to, aby se ti myši množily dle tvých představ, což je od reality někdy dost vzdálený. Někdy myši jdou tak, že nevím kam s nima a někdy nemám ani pro svou potřebu a sám musím jít kupovat3-[.

teď jde jen o to, aby se ti myši množily dle tvých představ, což je od reality někdy dost vzdálený

Tak tak. A pak přijdou fígle typu, že myši v bedně, ze které bereš pravidelně holata pro mláďata, zabijou mladý, pokud bys je tam chtěl nechat odrůst, občas se někde nějakej ten požírač mláďat najde, tak radši zrušíš celou bednu atd. atd.;-)

Jedna skupina v T3 jest 1.4, v lepšim případě ti budou pravidelně odchovávat 5 myšat 1x za měsíc, po 6-ti vrhách, tedy 1/2 roce je můžeš zkrmit, do chovu jsou již neperspektivní, tj. z jedné bedny (skupiny) dostaneš průměrně tak 20 myší za měsíc a to jen v případě, že se nic nepos... pro 20 myší týdně, si tedy musíš založit minimálně 4 skupiny 1.4 :-), spíš tak 5. Plus někde musíš odstávčata vykrmit a stářim se příliš míchat nedaj, ty mladší pak nerostou. Nechci ti brát iluze, ale tak to prostě je. Za tu práci opravdu nestojí chovat myši pro někoho, vydělat můžeš tak 1-2kč na myši, když budeš prodávat za běžný ceny, aby si z toho něco měl, musíš odchovávat myší tisíce, pak je zisk na myši i o něco vyšší, ale stále je to, aspoň tedy dle mého, naprosto nevýdělečný.

V kterém městě to bydlíš? já se dneska snažil celé dopoledne prodat 100 ks. myší a můžu ti říct , že jsem projel víc nafty , než za ně dostal, prodal jsem je celkem na třech místech od Děčína , Teplic až po Ústí. Kdybych je pustil k sousedům, tak udělám líp. Vono je to hezký když se to množí, ale taky to jsou pěkný mlejny na žrádlo, o potkanech nemluvě.

zdar ad.pisatele-bedny se dají vytvořit i jinak,stačí ikea bedny bez víka a nahoru pletivo které se jen naohybá.Granule to je asi nejhořší položka,aby jsi se dostal na polovinu ceny co se normálně prodává budeš jich musett vzít 1tunu,ale to zas není tak moc když se podělíš s Kamarády.Jinak myši do chovu-všichni ti tu radí "barevný myši"tak na velký pozor:-D:-Dje to pěkně "chytlavá"zábava,jinak opravdu jsou asi nejlepší a nikdy nevíš co se vyklube.Ceny myší to je různé je to od5kč-200kč.Pokud ti někdo nechá adulty po 6-7kč trvale nemá cenu je vůbec chovat nevyplatí se ti to Pošuk

No sem z Vyškova.
No s těma skupinama máte pravdu trochu sem se přepočítal. Hlavně uvidím jak to bude s těma zverimexama. Jinak mám právě asi 5 kámošu, kteří maj průměrně 4 hady, takže ti by snad odebírali.
No ale ještě nevím musím to pořádně promyslet.
Ale jinak díky za názory:-)

ahoj no asi nebudes mit penize na rozjezd velkochovu tak ti radim vybodni se na to ,radeji si sezen nejakeho chovatele z okoli ja jsem od hradce kralove a mam to k velko chovateli cca4km a mam mysku za8kc a potkany za 9kc(stredni to neznamena ze jsou středečni ale takovy dorostenci:)))ale do 40km znam 3lidi co se zivi jen chovem hlodavcu

No ale on hovoril o mystomysi a nie o mysiach, no a to je rozdiel, aj financny.

Ja si chovam pre seba mastomysi, mam 6 chovnych skupin a ak su prebytky, tak ich predavam, mam uz stalych odberatelov avsak ak dam inzerat na net, tak v podstate vzdy do pol hodiny sa uz niekto ozve. Keby som mal 1000 odstavcat mesacne, tak ich predam bez problemov. Predavam ich za 40-50 centov.

Poznam ludi, ktori sa predajom zivia. Da sa ta a bez problemov, len to treba mat poriadne vymyslene a hlavne sa tomu venovat. Viem o dvoch partakoch, ktori idu teraz brat jednu velku druzstevnu halu na chov, tak im to slape. Odchovy vsak vyvazaju vsetky do zahranicia (Nemecko, Taliansko atd.) Takymto stylom nieje problem sa chovom hlodavcov zivit. Ja by som to videl hlavne na mastomysi a potkany, ich cena je vyssia a su aj ziadanejsie ako mysi. Je sice chov trocha problemovejsi, ale ked to ma clovek zmaknute, tak nieje problem.

Ahoj já se zabývám farmovým chovem hlodavců - myši ve velkém stručně řečeno. Pokud ti můžu já sdělit svůj názor, tak : 1) bedny T3a T4 jsou pro chov hlodavců nekomerční. Důvod - často musíš čistit a založíš skupiny po málo kusech.
2) co se týče výdělku: na myších se dají vydělat peníze, ale je to něco za něco. žádné volno, a do chovu jsou poměrně vysoké investice. Pro celoroční chov musíš mít zateplené a vytápěné prostory a samosebou odbyt.
Na trhu je několik firem, které vykupují myši ve velkém, ale cenu si zjisti sám.
Co se týče krmení, nejlepší jsou granule, ale nejsou zrovna levné, pomysli na to, že ne vše sežerou a spoustu znehodnotí.
Dále na takový chov potřebuješ: živnostenský list, nahlášenou provozovnu, kolaudaci provozovny, oznámení na SVS o zahájení chovu, vyjádření z hygieny. Dále musíš dodržovat podmínky chovu a smířit se s tím, že občas přijde nějaká kontrola.
Musíš si platit měsíčně Zdr. a soc. pojištění, daně z příjmů a z nemovitosti - pěstírny apod.
Dále musíš mít skladovací prostory na krmivo a je třeba říci, že se za nějaký čas dopracuješ k tomu, že myši ti sežerou 1500 kilo granulí měsíčně. Když ti řeknu, že z těch levnějších stojí 900,- kč / 100 kg, jsou to snadné počty.
Co se týče počtu odstavů, počítej, že pokud dáš myším to co potřebují, na konci ti vyjde průměr 4 odstavy na jednu samici. Ne každá ti totiž zabřezne, občas něco sežerou...
Další investici budeš muset udělat hned na začátku, tou je nákup chov. materiálu. Pokud si myslíš že z 10ti myší budeš za čas produkovat 20000 odstavů měsíčně, rozhážeš genetiku a můžeš začít znova a zdržení bude dost zásadní, navíc tímto způsobem bys dělal např. 10000 chovných myší několik let, a pořád žádný výsledek.
Zvaž tedy , zda se ti vyplatí toto všechno podstoupit a jestli se do toho chceš opravdu pustit.
P.S. nevím v jakém stavu je ta kolna, ale na pořízení takového chovu, abys na něm mohl vydělávat stojí cca 300 000,- vč. rekonstrukce kolny
Držím palce

Myši jsou u nás docela výdělečné protožě ve zverimexech chtěj od 15Kč do 30Kč. Tím pádem prodávám myš za 10Kč až 13Kč. Momentálně mám jen 3 skupyny o 1 samci a 6 samicích a mám týdně na prodej kolem 20 holat což když nechám vyrůst tak dostanu peníze na krmení a ještě mi zbyde. Ale pozor prodávám to přes strejdy živnostenský list i k nám do zverimexu ,ale jen pokuď to spěchá.

Možno som asi slabý v matematike ale 20-holat po 10Kč je 200Kč za týžden, 800Kč za mesiac. Od tohto zisku odrátam cca 200Kč na krmivo, tak sa dostanem na 600Kč ktore zarobím za 10hodín prace(?), hrubý odhad- krmenie,čistenie...atd. Ako počítam tak počítam vychadza mi to na 60Kč za hodinu. To by si bol horšie platený ako uklizečka a ta ma ešte oproti tebe hradenú socialku a nemocenskú. Takto s teba milionár asi nebude.

Všichni tady píšete o myší a potkanech, ale co takhle Pískáče (Přesně Pískomil mongolský) Nesmrdí, nekouše, množí se slušně a i ceny jsou oproti myším o dost slušnější.
Já je chovám pro svou vlastní potřebu (mám 4 mladé užovky červené,které krmím zatím holaty), mám 4 samice a dva samce (mám skupini 1,2) a měsíčně mám tak průměrně od každé samice 6 mladých, někdy vrhonu 5 a někdy až 7 (ale pod pět to není nikdy).
Ale když si vemu že pod 50kč je v Ostravě a Bohumíně nikde nekoupíte, tak po inzerátech by se dali prodávat třeba za 30Kč popř. můžeš nabízet i holata za slušný peníz (sehnat holata je dost velký problém pokud jich nekoupíš od velkochovatele, min. tak 100ks zamražených).

Nechci být pesimista, ale jak si to tu tak pročítám tak zcela jistě výdělečný nebude, především pak v tomto pojetí. Je to byznys jako každý jiný a je třeba si uvědomit, že bez odpovídajícího marketingu a zázemí si přiděláte pouze starosti. Závidím ten optimismus, i když je nebezpečný. Tři bedny myší = X odchovaných mláďat = X vydělaných peněz, takto to opravdu nefunguje. Kdyby to bylo tak jednoduché, tak věřte tomu, že by takových byznysmenů bylo jako máku. Na rady i dobře míněné buďte opatrný, nedovedu si představit, že někdo pustí své fungující know-how, jen tak do světa.
Kdybych se náhodou pletl, tak přeji mnoho úspěchů.

Tak to máš samosebou pravdu, ne každý chovatel prodá kvalitní myši, dál co se chovu týče, ne každý má tu příležitost chovat hlodavce ve velkém, jde o to, co každý dobře zná.... zápach z myší a jaký je asi zápach např. z 7-8000 myší které jsou spolu?
Dál jde o to, že se stává, že se do velkochovů prostě ať chovatel chce nebo nechce, zatáhne nějaká ta nemo, ať je to podestýlkou, nebo krmením, prostředím - ostatní zvířata, hmyz, myši z pole...
Ne každý hned pozná nemoc a takový chov jde pak téměř do likvidace, nákup chovného materiálu jak jsem již psal se ne vždy povede a voba krmení pro myši je kapitola sama pro sebe.
Vždy , když vidím, jak se někdo chlubí tím, že má od jedné samice 16 holat, popadám se za břicho..
Netvrdím, že to není možné, ale jak si asi každý dělá nějaké propočty výtěžnosti? Jestli to dobře chápu, při takové porodnosti je tedy zcela jasné , že každý měsíc mi skupina 5+1 musí porodit a musí se odstavit 80 myší a to si řekněme upřímně, že trochu nesmysl. To by stačilo mít jen 100 takových skupin na to by stačil slípeček a když si vezmu cenu za jednu skákavku, počítejme 10,- kč musím měsíčně utržit 80 000,- kč. Do toho jsem nepočítal krmení apod.
Ne každá myš zabřezne , ne každé holátko přežije....
Nejjlepší propočet je sledovat porodnost 2 měsíce, spočítat odstavy a podělit dvěma a počtem samic ve skupině..
Takovým propočtem bych se já osobně řídil a asi nic přesnějšího není... Pokud se dostaneme na porodnost na jednu samici každý měsíc někde kolem 4-6, je to hodně.
Ale jak jsem řekl, je to na zvážení všech jak si vedou evidenci, jak si dělají propočet odstavů, ale myslím si , že spousta lidí lže sama sobě.
Jinak co se týče prodeje, je dost těžké najít stálého odběratele, občas člověk narazí na slušného výkupce, ale je to spíš náhoda.
Pevné nervy a chovu zdar.
P.S. já kdybych teď začínal, šel bych do potkanů, mastomyší, králíků, morčat, ale to chce hodně veliké prostory.

králíků, morčat

rovnou ti poradim o tomhle ani neuvažovat :-). Morčata se množí pomalu a žerou hodně, králík prozměnu dlouho roste a jakmile je nemáš na granulích s léčivem tak máš zaděláno na kokcidiózu, rozhodně ani jedno nejde produkovat za rozumný ceny ve velkym.
Jako nejideálnější vidím potkany případně ještě ty mastomyši.

Zdar,ad.chytráka s piskomily aneb jak si namastím kapsu::)díky tomu je jsem velmi časově zaneprázdněn tuto už vyřešil Pavel.B.Mohu tě přesně ubezpečit ,že to není Pr....,Taky jsem nevím,ale snad tady v tom vlákně psal ceny od tuny pokud tuto možnost némáš tvůj busines tě seřeze.Pravda je ta,že já si nechávám dělat granule,ale malé???protože velké stojí balík a malé nejdou do téček,ale jen pro tvoji představu ta "mašinka"co dělá velké granule stojí"jetá"200tis.Kč (tuto ti může potvrdit třeba Uro)protože jsme nad tím uvažovali na burze.
JINAK ad.Uro:-D náhodou morčata jsou eco sekačka:-D nepotřebuji elektriku a pořád sekají:-D a králík přesně pokud nemá KK řadu je konec a bacha před upotřebením by měl být min.14dní bez granuli(krmení pro R&P):-D takže tak jak je to s tím chovem.jinak nevím jestli jsem už ten velkochovatel,ale potřebuji ad.měsíce 400adultů,skákajdy,holata.pouze pro svoji potřebu:puff:a to si nedělám srandu.Možná někdo namítne proč????zde je Pošukovo odpověd jednoduchá-nechci si domu nic "přitáhnout"
a maličkost na závěr:-D pokud chceš něco rozjet ve "velkém" tak se vrhni na chov čamráků(vrábců)jednoduchý chov odchov,dobré krmení a dá se použít na něco jiného:-D.takže tak:-D

No konkrétně jsem to vypsal výše. Mě za taky zajímalo, co konkrétně na tom nechápete?
Zkusme jít krok po kroku:
1) víte co je rekolaudace?
2) jste si jist, že rozumíte termínu vyjádření? SVS a hygienická správa příslušného kraje.. ( s jádry to nemá nic společného):-D
Jinak už fakt nevím, jak jinak to česky napsat, ale ještě mě napadla jedna věc, stejně tam budete muset: Zaběhněte na příslušný městský úřad na stavební odbor a tam Vám řeknou to , co budete potřebovat.
P.S. je to to samé, co jsem psal výše...

Ano, je to osobní. I přez to na osobní ivektivy po pravdě odpovím, že výdělečné ve smyslu podnikání to určitě není. Které chovatelské odvětví ano? Zaplatí se náklady, moje práce, něco zbyde. Není to lepší, než na vedlejšák chodit třeba pomáhat kámošovi do autoservisu. Je to denodenní práce, uvázanost doma, smrad (i když ve stodole). Opravdu si to zaslouží urážky, že nemám na doménu?

Já bych to jako urážku rozhodně neviděl.
Na doménu určitě máte, jen člověk zvažuje proč za něco takového platit. př.(orientačně) webhosting v tarifu banan-standard je měsíčně 79 + 9Kč(cena rozpočítána na rok) registrace domény. měsíčně nějakých 90Kč a ročně tudíž 1000.
Chce to zvážit jestli se to vrátí formou větší důvěry u zákazníků nebo nikoliv. Mě osobně nezáleží na tom jestli firma má vlastní doménu.

no ja mam webovou prezetaci taky na webzdarma - ale nejsem firma :puff: - proste se to ucim a hlavne chovatelstvi nedelem jenom pro vydelek... Mladata sice prodavam ale je to proto aby sli pryc a trochu mi vratili prasule na energie..
Choval sem mysi, potkany i mastomysi - pomerne ve velkem (zasoboval sem kamose)... Pokud ma clovek jen par hadu tak se to moc nevyplati - za granule T-bedny a podestylku vysoli vic nez jednou za cas koupit par mysi... O casu ktery stravi cistenim a krmenim a prerozdelovanim skupin ani nemluvim... A to sem zapomnel na zapach... V podstate chovat si mysi v panelaku napr ve sklepe je zazitek - zejmena pro sousedy...
V podstate nejlip v pomeru zapach/velikost/pocet potomstva mi vysli mastomysi... Ale rozhodne chov hlodavcu nepovazuju za cinnost vydilecnou - znal sem jednoho pana co choval hlodavce na zivnostak a postupne musel pridat i chov hmyzu a prodej krmiva aby se vubec uzivil...

Ty stránky jsou moc pěkné (aspoň podle mně). Myslím, že jim vůbec není na škodu, že jsou na webzdarma. Mastomyši jsou o něco ,,lepší". Jsou skoro dvojnásobně plodnější, než myš, vyrostou větší, obecně se traduje, že méně zapáchají - ono jde spíš o to, že jinak. Nečpí čpavkem, spíš jsou cítit něco mezi potkanem a křečkem syrským. Zas jsou to zdrhači, výkupci je bůhvíproč tolik nechtějí.