Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dotaz na zkušenosti s inkubátorem

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jaké máte zkušenosti s inkubátory firmy Teraechis , konkrétně s vlhkým typem...? Brzy se totiž po nějakém tom inkubátoru budu shánět a tenhle mi přijde celkem ideální ve všech ohledech, až na dvě nejasnosti...Zajímalo by mě, jak je řešeno větrání v dózách a kondenzace vody na vrchu uvnitř jednotlivých dóz? Je třeba to nějak vyřešit, nebo to při inkubaci vajec nedělá žádný problém? Předem díky :puff:.

Ahoj,
posílám ti slíbená fota boxového inkubátoru "Bobr" včetně postupu
obsluhy výměny ubrousků. Jak je vidět, vejdou se do něj čtyři patra,
krabičky mohou být i delší, použil jsem, co jsem měl.
Rozdíl teplot dole a nahoře je 0,5 stupně, fousatkám to nevadí,
preventivně vždy měním pořadí pater ;-)
Snad ti to pomůže při rozhodování, v provozu mám oba, asi žádný rozdíl.

[inkub2.jpg]

[inkub3.jpg]

[inkub4.jpg]

[inkub5.jpg]

[inkub6.jpg]

Zdraví bobr

Díky za odpověď a za tip. Budu to muset ještě promyslet, nemohl bych totiž tak často vyměňovat ty utěrky. Napadlo mě upravit si ty dózy tak, že by bylo víčko trochu nakloněné, přičemž by v inkubátoru nebyly dózy přímo na sobě, ale na nějaké polici, mřížce... Bylo by fajn, kdyby sem víc lidí vložilo fotky inkubátorů, pro inspiraci ;-).

Vykašli se na vodu, je to k ničemu. Do stropu dej topnej kabel přes termostat a máš vystaráno. Vznikne ti suchej inkubátor a vlhkost udržíš vermikulitem v každý doze jak má být, navíc nehrozí praskání vajec z nadměrný vlhkosti, tedy pokud je neinkubuješ na bahně :-). Nechci urazit, ale vodní inkubátor je jeden z největších svinstev jak a v čem se dají vejce inkubovat. Pořádně nedokončenej článek na výrobu inkub. z lednice mam na stránkách nebo třeba na reptárku je článek od Jirky Hoška (sklo a polystyren). Ale opravdu přemýšlej nad trochu novodobějším způsobem inkubace než je vodní inkubátor. Minimálně ať má topení shora, nekondenzuje pak voda na víčkách a při správně navhlčenym substrátu se za 2 měsíce na vejce nemusíš podívat :-).

Nechci urazit, ale vodní inkubátor je jeden z největších svinstev jak a v čem se dají vejce inkubovat

Protestuju :-) , také nechci urazit ale nemít dobře udělané vodní inkubátory tak bych byl v pytli. Když si představím krabičkování a vermikulitování, tak jdou na mě mdloby. Jistě to souvisí s tím, co kdo líhne, ale zavrhovat takto zostra možnost vytvořit v celém prostoru inkubátoru odpovídající mikroklima je moc kách, alespoň pro mě.
Samozřejmě to co jsem zde viděl jako prezentaci "mokrého" inkubátoru, šachy s ubrouskama atd. tak autor snad promine, ale to má k dobře udělanému (vzhledem k pohodlí chovatele) inkubátoru fakt dost daleko i když fungovat to jistě také bude. V dobře fungujícím "mokrém" inkubátoru nevidíte na policích ani na jakémkoliv předmětu uvnitř ani kapičku vody i při vzdušné vlhkosti okolo 95%.

Samo že vodní inkubátor jde udělat pořádně, ale to co je zde by letělo za měsíc z okna :-), mám vyzkoušený i velký bedny - na celou polici a tam se opravdu naskládá velká spousta vajec ;-). S líhnutím želv zkušenosti nemám, ale co vím tak při příliš vysoký vlhkosti praskají, pokud se pletu tak se předem omlouvam, ale tak nějak to mam v hlavě zafixovaný, takže tady bych vodní inkubátor už z tohoto důvodu asi nepoužíval, přeci jen v suchém inkubátoru si vlhkost krásně ohlídáš, v mokrém typu těžko. Ovšem když to říkáš ty, tak to u želv musí fungovat velmi dobře :-) a nemíním proti tomu protestovat. Jinak i v tom suchém typu mám vlhkost kolem 80% všude, takže pokud se vejce inkubujou do cca 60 dnů, tak k nim za celou dobu ani nelezu. Krabičkování a vermikulitování? Ty vejce nikam nepřendaváš? To si nedovedu dost dobře představit. Asi to myslíš jako rozdělování po x vejcích do krabičky, jak jsem psal víš, není to vždy potřeba... Ale já povětšinou líhnu menší množství vajec od vícero zvířat a to je pak téměř nutnost rozházet do krabiček. Jinak v suchém typu v pohodě líhnu na rašeliníku, rašelině s pískem vlastně na čemkoli, ono jde spíš o kvalitu vajec než o inkubátor a podklad :-). Kdysi jsem měl také vodní inkubátor (na 100% ještě leží někde na půdě) - nahoře šikmý sklo, vevnitř otevřenou nádobu a funguje to dobře, ale jak říkám, už bych se k tomu nevracel.

Ono asi fakt záleží co člověk od inkubátoru chce. Já potřebuji třeba toto
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P6 120352.jpg]

no a někdo zase něco jiného. Hlavně že se nám to líhne :-) To že želví vejce při styku s mokrým substrátem praskají ti musím potvrdit, je to fakt. Také potřeba řešit pohodlně potřebu různých druhů krabičky ospravedlňuje, ale jak říkám, v situaci, kdy je třeba stejné podmínky pro všechna vejce, nejpohodlnější je to podle mě takto, už kvůli místu, stačí 180 lednice na cca 700 vajec, kdybych krabičkoval, tak mám místo dvou líhní aspoň pět.

Teda Khore,já vždycky když vidim fotku tvého inkubátoru plného vajec tak jdu dokolen.Vůbec nechápu jak můžeš tu smečku malých želv uživit.Klobouk dolů,opravdu.;-)

Já používám vlhký inkubátor,ten mám od doby kdy jsem začal s teraristikou a letos v zimě jsem si vyrobil suchý inkubátor.Čekáme na vejce od užovek abych ho uvedl do provozu.Testy už jsme provedli a snad dobrý.:-)

Autor KHore samozřejmě promine, ale řekni mi, proč nám "tupcům" :-) začátečníkům
někdo konečně neporadí "dobře fungující mokrý inkubátor"?
Mám fousatky 1,3 (asi nějaké jiné než ostatní chovatelé, protože jak je substrát
trochu sušší, vejce se začnou propadat a tak nechci riskovat nějaké Uroborosovo NEbahno), obvykle všechny snáší ve stejnou dobu a snůšky je třeba od sebe
oddělit ( rozkrabičkovat;-) ) - v současnosti je u fousatek v barevných formách
pěknej guláš (a bude díky importům ještě hůř), tak chci vědět od koho co je atd.
No a o čem vlastně pindám - prostě mi pro tři snůšky (asi po dvaceti) a tedy tři
krabičky tenhle inkubátor vyhovuje. Žádné ztráty, vše se obvykle vylíhne.
A tři ubrousky každé dva dny vem čert.
Jen pro zajímavost - fotky ve vlákně Mláďata 2009.
Jo a lednici na tři krabičky by mi stejně mamina z koupelny vyhodila :-)
Ona má felsumky m.g. a inkubuje v terárku!

BigBobr -

neporadí "dobře fungující mokrý inkubátor"?

Zřejmě to bude tím, že každému vyhovuje něco jiného. Špatně jsem se vyjádřil, "dobře fungující" není přesně to co jsem měl na mysli. Protože z pohledu vyvíjejících se zvířat je dobře fungující inkubátor každý, ve kterém svůj vývoj dokončí. Měl jsem spíš na mysli pohodlí chovatele, přehlednost, úsporu místa, potřebu manipulace s vejci omezenou na minimum, rovnoměrnou teplotu a vlhkost v celém prostoru, větší tepelnou setrvačnost vzhledem k relativně velkému množství vody, atd.
Třeba pro Uroborose by takový (můj) inkubátor byl nevyhovující, pro vás zřejmě také, vzhledem k potřebě krabičkovat. Pro mě je naopak npostradatelný. Do diskuse jsem se vetřel prakticky jen proto, že jsem chtěl zachránit pověst mokrého inkubátoru.
Cítím-li správně z citované věty výčitku, tak musím upozornit že popisů inkubátorů je na netu opravdu mraky, blbý je, že každý je ten nejlepší, který zaručeně funguje. Skoro každý chovatel, vlastnící webík popisuje ten nejúžasnější a dokonale fungující inkubátor, včetně mě.
Nerad dávám linky na své stránky, protože to vypadá blbě, ale v tomto případě nic jiného nezbude, jde o celé relativně dlouhé vlákno, jak se snaží želvaři.
http://zelvy.top-forum.net/inkubator-zakladni-info rmace-a-stavba-f25/zde-reagujte-na-tema-t288.htm
Pozor ale, jde o přesně určenou, ucelenou fylozofii inkubace, nastřelenou na želvy, snaha aplikovat podobný způsob na vše chovatelné by mohla být zklamáním.

Jo jo, jsou už z hloubi minulého století, jako starý traper nyní v důchodu
jsem je v té době musel i sám nalepit.
A ty další věci - vlákno bylo založeno o mokrých inkubátorech a protože
jako úplnému začínajícímu terarijníkovi nikdo před dvěma lety neporadil,
koupil jsem první terárko i inkubátor u Mazuchů. Až na ty ubrousky funguje
pro fousatky skvěle, tak jsem si dovolil odpovědět. A řešení boxem do půl
hodiny při nečekané snůšce? Pro mě dost dobrý...

Až na ty ubrousky funguje pro fousatky skvěle,

právě, že kvůli těm ubrouskům bych ho nesnesl, jinak proti nic moc nemám :-), kdybych měl v sezóně měnit týdně několik rolí ubrousků, asi bych zmagořil :-D a ani nevim kde bych na to bral čas.

A řešení boxem do půl hodiny při nečekané snůšce?

To chválim, já bych udělal stejně suchej :-), ale spíš mě zaráží ta nečekená snůška, pogony hrabou tři dne předem, měsíc dopředu je to na nich poznat, minimálně 14 dní před snáškou už je to krásně vidět i z metru a víc, takže něco nečekanýho během půl hodiny? Ale budiž :-). Jinak vejce pogon v pohodě odlíhneš i v krabičce na terku, sic ti pravděpodobně vylezou skoro samí samice, ale o to líp :-)...

kdybych měl v sezóně měnit týdně několik rolí ubrousků

no právě, a o to vlastně šlo - mám tři holky a ty mají 2-3 snůšky ročně,
takže nic moc rolí ...

ale spíš mě zaráží ta nečekená snůška

to protože jak jsem starej, tak jsem blbej. "Důvěřuj ale číhej" - všechny
holky zcela pravidelně hrabou přesně týden a poslední tři dny nežerou -
tahle popelnice ale zbouchala šestý den ještě tři dospělé švábáky a v den
"nečekané snůšky" jednoho, ten jí asi nastartoval :-) no a já matěj jsem
si myslel, že mám dost času...

nemáte někdo zkušenosti s líhnutím želv nádherných?

původně jsem chtěla sestavit univerzální inkubátor s mikrovlnky, ale želva snesla nečekaně vejce (samec u ní byl jen krátcce, ale asi se činil), tak jsem to řešila ad hoc

mám pět vajec v misce s vermikulitem, zahrabaných do 2/3 (vermikulit je nasáklý vodou dle návodu, možná až moc, když si čtu o tom pukání...), miska leží na kameni, kámen je vodě s topítkem, to vše je v plastovém boxu obalené z venku ze všech stran polystyrenem, víko jde šikmo, přesto je pořád plné vody (chybí mi topný kabel, zatím se mi ho nepodařilo sehnat, aby měl termostat a vejce neuvařil) -) tak jsem to vyřešila tak, že jsem vejce zatím přikryla stříškou s polystyrenu, případně zkusím ty ubrousky - někde jsem četla o rašeliníku, ale ten nemám, navíc se bojím, že by mohl začít plesnivět

musím se přiznat, že mi nepřijde bezbečbé a moc se mi nechce, do vodního inkubátoru topný kabel dávat

Tak ony se dělají i topné kabely pro použití v akváriích a ty jsou na tom úplně stejně jako to topítko. Ale hlavně - pokud dáš do víka kabel, tak už tam nebude ani topítko, ani voda = suchý inkubátor = no problem s vodou a kabelem...

Již jsem toto vlákno několikráte pročítal a nakonec se vzhledem k viridiskám pokusím také zareagovat. Předpokládám, že LeTOsnaKe bude směřovat tento inkubátor také právě k viridiskám. ;) (pokud se pletu, tak se omlouvám...)

Léta používám s maximálním úspěchem suchý typ inkubátoru, jehož výroba je velmi pěkně popsána právě na reptárku. Do inkubátoru vkládám plastové krabičky s vlhčeným vermikulitem. Krabičky jsou děrované po bocích a vzhledem k hornímu vytápění se nerosí a vejce jsou stále krásně vypnutá a pružná. Tento typ inkubátoru používám u užovek a různých druhů korálovek. Dovolím si říct, že úspěšnost kvalitního odchovu se pohybuje cca. kolem 95 %. Výhodou inkubátoru je poměrně rychlá konstrukce, levné náklady a provoz. Nevýhodou je poměrně velká hystereze cca. +- 1,5 stupně. Takový rozptyl teploty může být u některých druhů hadů a ještěrek fatální. Navíc se zvyšuje i nepřesnost ohledně termínu líhnutí.

Co se týká viridisek, tak tam je nutné říci, že není možné počítat s tím, že samice zasednou na vejce. Mám ověřené, že i samice, které běžně sednout další rok, vezmou pod sebe např. pouze 5 vajec z 20 (nebo klidně žádné). Další hrozbou může být i tzv. slimák mezi zdravými vejci pod samicí. Vzhledem k tomuto řada chovatelů upřednostňuje umělou inkubaci.
Já jsem zatím ve fázi, že pokud samice zasedne, tak ji vejce nechávám. Letos jsem byl shodou okolností nucen inkubovat část vajec od viridisek ve výše popsaném typu suchého inkubátoru a úspěšnost líhnutí byla cca. 50%. Nejhorším faktorem pro tuto inkubaci byla právě vysoká hystereze a nejistota termínu, což u viridisek může znamenat udušení mláďat ve vejcích. Nakonec se mláďata začala líhnout až 60 den inkubace.
Pro mě je tento typ inkubátoru ve vazbě na viridisky opravdu nouzovým řešením. Kolísání teploty u viridisek by nemělo být vyšší než +- 0,2 stupně (ideálně 0,1). K tomuto a také ve vazbě na stabilní vlhkost je potřeba směřovat své požadavky na inkubátor pro viridisky. Obdobně jako viridisky mají všechna zvířata své požadavky, některá jsou náročnější a některá naopak snesou v podstatě cokoli (pokojovou teplotu s kolísáním). Myslím si, že nejdůležitější je dát na hromadu své požadavky na inkubátor, hystereze, stabilitu apod. a následně hledat inkubátor, který toto pokrývá.

Pro viridisky jsem si před krátkým časem dovezl nový inkubátor FORTE III. Byl vyrobený na zakázku přesně podle mých požadavků. Tzn. řízení teploty s přesností a hysterezí 0,1 stupně, řízení vlhkosti s přesností 1% a nastavením po 0,1%, vnitřním tlumeným osvětlením pro kontrolu atd.
Aktuálně ho testuji (je nově z výroby ;-) ) a musím říci, že výsledky jsou opravdu parádní. Bohužel cena byla poměrně vysoká, nicméně snad cena viridisek nebude moc klesat a zájemců bude dost. ;-)
(BTW. byť je tento inkubátor designově zapracován v plastovém krytu a tváří se jako suchý, tak vnitřek je postaven na mokrém typu inkubování.)

Krásný příklad toho jak každý potřebujeme něco jiného, mě třeba hysterze téměř nezajímá a rozkmity teplot mezi dnem a nocí až o 5-6°C jsou naopak žádoucí a to až do té míry, že potřebuji termostat s možností nastavení čtyř teplot během dne (v optimálním případě.)
Jinak samozřejmě t. kabely musí mít dvojitou silikonovou izolaci a schválené použití.

Hezký a celkem přesný, ale...

Kolísání teploty u viridisek by nemělo být vyšší než +- 0,2 stupně (ideálně 0,1).

Nemyslíš, že by při tomto vyjádření už dávno viridisky v přírodě vymřeli? Samice vejce sice dokáže zahřát, ale tuhle přesnost udržet v přírodě nemůže, natož 2 měsíce :-). Kritická je spíš ta vlhkost.

hystereze cca. +- 1,5 stupně.

hystereze záleží především na používaném typu termostatu...

Takový rozptyl teploty může být u některých druhů hadů a ještěrek fatální.

Proti tomu se dá taky leccos říct, protože všude na světě dochází k nočnímu poklesu teplot a počasí také rozhodně udělá větší výkyvy teplot než 1,5°C. Nikde na světě není možná inkubace za dokonale stálých teplot ani -+ 1°C v jeden den natož po celou dobu inkubace.

viridisek může znamenat udušení mláďat ve vejcích

to je ten problém o kterém jsem psal, mláďata při umělé inkubaci (tedy aspoň dle mých dedukcí z chovu) nejsou tak vitální a neprořežou se, tím dochází k udušení

Docela by mě zajímala jiná věc, o to teplota vajec pod samicí po celou dobu inkubace, ideálně s hodinový záznamem.

Přiznávám, že viridisky už nechovám, ale "spousta" známých je jede dál, takže info o chovu a problémy které tam vznikají se ke mě stále dostávají. Ovšem v rámci toho by bylo skoro lepší nové téma a ne to rozebírat zde.

Tak postupně,

1. Vyšši kolísání teploty v řádech jednotek stupňů je fatální na rozdíl od vlhkosti, která může nárazově kolísat v desítkách %. V přírodě zajišťuje stabilní teplotu samice, která dle mého názoru udrží teplotu s přesností v rozmezí 0,5 stupňů (= cca. hystereze 0,2 stupně). Vlhkost je jeden z ovlivňujících faktorů, nicméně její "hystereze" je vzhledem k vejcím mnohem více "vstřícná"...

2. Hystereze a termostat - není to tak jednoduché, jak popisujete, termostat je sice nedílnou součástí řešení inkubátoru, ale sám to příliš neovlivní. Termostat dokáže nastavovat v desetinnách stupně nebo i celých stupních, některé mají i volbu hystereze, to je všechno pravda, ale nejdůležitějším faktorem je izolační schopnost inkubátoru a zejména pak dimenzování vytápění. Tady platí ani moc ani málo. Problém se suchým inkubátorem, který je uveden na reptárku a já používám pro užovky je slabá izolační vlastnost a hlavně přílišná dimenze topení (alespoň v mém případě). Z tohoto důvodu dochází při topení k výraznému přeskočení požadované teploty a naopak než se nahřeje... Toto je obecný problém také všech komerčních inkubátorů Herp Nursery apod.

3. V tomto těžko reagovat, pokud není skutečně naměřeno, ale věřím, že samice dokáží vejce udržet v požadované teplotě. Jak jsem psal v příspěvku, i přes hysterezi +- 1,5 stupně se polovina mláďat vylíhnula. Tzn. rozsah 3 stupně! Nicméně tento stav se projevuje právě na počtu úspěšně vylíhnutých mláďat.

4. Nemyslím si, že mláďata při umělé inkubaci jsou méně odolná nebo vitální. Vzhledem k tomu, že některé snůšky mám již odinkubované způsobem (část pod samicí a část v inkubátoru), tak jsem měl možnost porovnat. Dle mého názoru jsou mláďata ve stejné kondici a velikosti. Sledoval jsem i poměry zvířat, která začala sama přijímat potravu a přijde mi to opravdu zhruba totožné. Ony i mláďata pod samicí mívají problém s proříznutím, i když při umělé inkubaci je to znatelnější. V tomto směru nedávám vinu kondici mláďat, nýbrž tvrdosti a průchodnosti samotné kožovité skořápky vejce. Prostě si myslím, že nemá takovou konzistenci (průžnost, sílu apod.), jakou má v přírodě v Indonésii, případně při mateřské inkubaci. Možná to není patrné pohledem nebo hmatem, ale tady vidím problém já. Z tohoto důvodu mláďata z umělé inkubace nezatracuji a pomáhám jim nastřižením obalu.

Tož asi tak, ale to už se pomalu, ale jistě vzdalujeme od tématu inkubátorů. ;-)
m.

Souhlasím, že s hysterezí to není tak jednoduché, ale v lednici, ještě ke všemu ne lednici, ale chladící skříni s prosklenými dveřmi udržim při výšce cca 180cm v rámci jedné police teplotu maximálně +-0,5°C, a to ještě spíš když otevřu dveře jinak je to tak +-0,2°C..., ale mám tam zajištěn i pohyb vzduchu řízenej rozdílem teplot atd a celé je to trochu složitější než jen kabel na stropě (momentálně používám kabel v horních 2/3 na zadní stěně), ale při malé výšce cca do 1/2m jsem stejně větší hysterezi než 0,5°C nikdy neměl a není tam téměř patrný ani rozdíl teplot. Izolace, výkonej kabel a často spínat, ne dlouho, pak je teplota konstantní...
Ad viridisek, v přírodě by měly tak nějak zrovna teď sedět na vejcích, průměrný teploty v tomhle měsíci jsou v Indonésii v noci kolem 24-25°C a ve dne nějakých 32-35°C. Takovej rozdíl nemůže hadice nijak ukorigovat, myslím, že se uvádělo že je had schopnej vejce ohřát o 3°C... Jinak vlhkost se pohybuje průměrně 82-97%, někde v dutině bude obojí trochu stabilnější, ale teplotní rozdíl 10°C v přírodě ať už je kdekoli a bude vejce zahřívat sebevíc prostě neudrží ani +-1°C. Tipuju, že se to bude pohybovat minimálně od 28 do 31°C a to možná roptyl bude ještě větší... Vlhkost jsem myslel dlouhodobou, kde příliš na obě strany vejce spolehlivě zlikviduje.
Jinak jsem postřehl, že mláďata téměř čehokoli se při příliš vysoké vlhkosti špatně prořezávají, pravděpodobně kvůli přílišné pružnosti vejce, ale je to jen dohad...
Ještě v rámci prořezávání z vajec, kdysi jsem četl něco o želvách bahenních a tam byl dohad v rámci toho, že se mláďata neprořežou kvůli příliš kvalitní potravě, protože byla stěna vajec tlustší než u zvířat v přírodě. Ovšem u viridisek má na prořezávání vliv i způsob inkubace což do toho přivádí další velmi zajímavý faktor...

Škoda, že nemáme více informací přímo z Indonésie, abychom to mohli porovnat se situací v domácích chovech (mateřská inkubace a hystereze, % přoříznutých mláďat apod.). Určitě by to bylo zajímavé srovnání. Každopádně to jsou úžasní tvorové.

Pojďme vrátit vlákno inkubátorům. ;-)

m.

průměrný teploty v tomhle měsíci jsou v Indonésii v noci kolem 24-25°C a ve dne nějakých 32-35°C.

Takovej rozdíl nemůže hadice nijak ukorigovat, myslím, že se uvádělo že je had schopnej vejce ohřát o 3°C...

teplotní rozdíl 10°C v přírodě ať už je kdekoli a bude vejce zahřívat sebevíc prostě neudrží ani +-1°C.

Mohu přihodit jednu současnou zkušenost z přirozené inkubace vajec krajt, nevím nakolik je schopna zvýšit teplotu viridiska, ale moluruska až o 6-7 st. a z mých měření (i z předchozí inkubace) vychází, že samice má teplotu v závitach takřka pořád 33 st, z min. rozdílem (vedle ní na zemi teploty 27-29 st.). Nevím jestli je takového ohřívání (o tolik stupňů) schopna i mnohem drobnější viridiska, ale pokud ano, tak uváděný rozptyl je schopna ukorigovat a je třeba si uvědomit, že v dutině stromů je přeci jen teplota o trochu stabilnější než teploty venkovní.

Kolegům chovatelům se dařil odchov nejlépe tak, že vložili krajtu i se snůškou (nebo jen samotná vejce) do květináče se suchým rašeliníkem zakrytého plastovou stříškou (tvar - čínský klobouk) proti odkapávající vodě do klasického vodního inkubátoru z velkého akvária a silného akvarijního topítka. Květináč klasicky položili na cihly, aby byl nad úrovní hladiny. Teplota víceméně stabilní (32 st.), vzdušná vlhkost dosahovala až téměř ke 100%. K dalšímu omezení odkapávání vody slouží horní šikmo uložené sklo. K omezení výkyvů teploty pomůže klasicky obložení silnějším polystyrénem. Tento typ inkubátoru je vhodný kromě krajt třeba pro inkubaci vajec krokodýlů, leguánů aj.

Co se týká inkubace "jednodušších" vajec, kterým nevadí (nebo jim i vyhovuje) nějaké kolísání teplot (běžné užovky, korálovky aj., želvy, gekoni, ještěrky, cham. jemenský...) se mi osvědčilo použití suchého inkubátoru v různých více méně obdobných variacích (plastová krabice, vytápění kabelem na stropě, termostat - jde to i bez něj, na dně trochu vody a rohož, na rohoži plastové krabičky na vajíčka s několika otvory v bocích a s vrstvou mírně vlhkého substrátu, pro vylepšení izolace lze použít klasické obložení polystyrenem). Teploty se dají buď udržovat v určité požadované, i když většinou ne zcela přesné teplotě (většinou v rozmezí 28-29 st.) nebo s pomocí časového spínače a nočního vypínání top. kabelu s nočním poklesem o několik stupňů dle okolního prostředí (den cca 29-31, v noci 24-26 a pod.). Vlhkost je v prostoru tohoto inkubátoru poměrně nízká 70-80%, ale v krabičkách dostatečná.

Jako nejjednodušší a nejlevnější varianta mi u užovkovitých hadů, gekonů nebo jemeňáků posloužila jen plastovka s vermiculitem nebo rašeliníkem (v nouzi poslouží i toaleťák) vložená do prázdného terárka v rozumné (= použití teploměru) vzdálenosti od žárovky a výsledky byly v podstatě stejné jako z použitím méně či více profi suchého inkubátoru.

Svá první vajíčka od užovek Elaphe (dnes Orthriophis) taeniura (dnes taeniurus) friesi jsem jako kluk více méně úspěšně inkuboval v menším prázdném teráriu v plastové dóze ve vrstvě navlhčeného perlitu pro zvýšení vlhkosti efektně obalené igeliťákem :-D(ne vzduchotěsně) a se zapnutou 25 W žárovkou.
Vajíčka gekonů Paroedura picta jsem ještě před tím inkuboval položená na síťce z mušího pletiva v plastové dóze od mouky, která měla na dně trochu vody a celá byla postavená v roku pokoje vedle vlažného topení.:-D A taky to šlo.:-)

Nechci urazit, ale vodní inkubátor je jeden z největších svinstev jak a v čem se dají vejce inkubovat.

Tak tahle věta mne trochu nadzvedla ze židle, ale zatím jsem neměl čas odpovědět. Proč tedy většina špičkových chovatelů krajt ve světě používá vodní inkubátory?

Samozřejmě všechno má své pro a proti, ale zde zmíněné nevýhody vodního inkubátoru jsou velmi snadno řešitelné. Zmíněné praskání vajec, či udušení mláďat nenastane, pokud vejce nejsou v substrátu. Tzv. No Substrat Method je např. při inkubaci krajt nejpoužívanější. Substrát se používá k udržení stálé vysoké vlhkosti, ale vejce jsou odděleny plastovou či nerezovou mřízkou, někdy jsou vejce na nerezové mřížce přímo nad vodou. Kondenzaci vody lze snadno vyřešit mírným náklonem dózy. U ledničky lze např. police či mřížky na dózy dát "ob patro na štorc". U většiny krajt, zvláště velkých druhů, lze používat inkubátor jako má KHor inkub1.jpg.

K BigBobrovým ubrouskům - mně se osvedčilo dávat ubrousek - Perlan - volně přímo na vejce. Zkondenzovaná voda na stropě, zvláště u trochu nakloněné dózy, moc často neodkapává a těch pár kapek Perlan zachytí a vejce mají stále vzdušné okolí. V tomto případě stačí vejce zkontrolovat jednou týdně a Perlan měním jednou za dva až tři týdny. Stejně funguje překrytí vajec suchým rašeliníkem. Je jasné, že pokud jsou ubrousky v kontaktu s víkem, tak absorbují všechnu zkondenzovanou vodu a po vyčerpání absorpční kapacity začne voda kapat na vejce.

Rozhodně bych vodní inkubátory neodsuzoval. A při rozmýšlení, jaký inkubátor pořídit, bych se zamyslel nad tím, co tam budu inkubovat a teprve potom se rozhodoval.

Zdravím měla bych dotaz.Mám sestavený inkubátor jen potřebuji poradit jestli je lepší na víko topný kabel,nebo nějaká topná folie?Je mi jasné,že je to na stejném principu,ale pokud by byla folie nebo rohož lepší určitě bych si něco připlatila za lepší funkčnost.Inkubátor je dělaný pro gekončíky noční.Moc dík za odpověd Mirka ,o)

Po přečtení tohoto vlákna jsem se rozhodl,že se podělím také s mým inkubátorem.
Chtěl jsem také kupovat inkubátor, ale nakonec ho mám doma dělaný.
Zbyla mi přihrátka na zeleninu z ledničky, kterou mám jako základ. Obložená je 5 cm polystyrenem a přetažený obyčejnou izolepou (aby se nedrolil a spevnil).
Vnitřek mám obložený starší dlažbou (akumulace tepla). Lepeno i spárováno silikonem. Ve vnitř je vanička na nožičkách, ve které mám misky s vajíčky. V miskách je vermikulit. Ten nasypu do poloviny misky, hodně navlhčím, dosypu zbytek a zamíchám. Vajíčka dávám z jedné třetiny do vermikulitu.Poté až do vylíhnutí na misky vůbec nešahám. Hliníkové topítko (používá se k temperaci elektro rozvaděčů) 20W, na kterém je ještě přišroubovaný jeden kus hliníku, aby samotné topítko nestálo ve vodě, ale ohřívalo jí. Termostat je obyč pokojový s rosptylem 1 stupně. Čidlo je vyvedeno do vnitřku inkubátoru. Na dno, do výše caa 1,5 vždy naleji převařenou vodu. Ta udržuje vlhkost a zmírňuje tepelné rozdíly při otevření, nebo výpadku proudu. Nad miskou je ještě šikmo daná plastová stříška, aby na vajíčka nekapala voda. Vlhkost se pohybuje od 85-90 procent. Za půl dne byl hotový. Materiál použitý na inkubátor je co dům dal, takže v podstatě nulové náklady. Zatím funguje bez problémů. Úspěšně jsem v něm líhnul dvakrát agamy a třikrát leguánky. Teď mám další snůšku.
[http://img209.imageshack.us/img209/9131/87715017.j  pg]

[http://img209.imageshack.us/img209/1715/p1030062.j  pg]

[http://img209.imageshack.us/img209/9388/p1030063.j  pg]

[http://img209.imageshack.us/img209/8690/p1030065.j  pg]

[http://img209.imageshack.us/img209/5707/p1030066.j  pg]

Ahoj také čekám na vajíčka každým dnem. Tak jsem musel jednat. Rozhodl jsem se, že si ho vyrobým. A vyšlo mě to cca na 900Kč.
Stavba inkubátoru pro Agamy vousaté
Koupil jsem přepravku na hlodavce 300 kč , polystyrén 3cm 25 kč, plastové úhelník 60Kč, odkapávač na příbory 50Kč, fólii na modelování 30Kč , lepidlo na polystyrén 100Kč, teploměr 30Kč, tavnou pistoly jsem měl doma a ohřívač s termostatem 299Kč.
http://imb.lide.cz/lide_photo_big/201202/2412/ad/4 f4784adad8d6ed38af60100.jpg?type=fresh
4f4787c5a433582271cf0100.jpg[url]
http://imb.lide.cz/lide_photo_big/201202/2412/3b/4 f4787c53bc9aed9e7e20100.jpg?type=fresh
Nalepil jsem tavnou pistolí úhelníky, tak aby ohřívač vody s termostatem byl pod vodou a voda nebyla, až k roštu, který jsem vystřihal z odkapávače na příbory. Poté jsem Fólii na modelování přilepil na polystyrén a nastavil úhel sklonu stropu , tak aby kondenzovaná voda mohla stékat k jedné straně a nekapala na vajíčka. Po delších stranách jsem nechal asi tak 3-5mm spáry na odvětrání.
Pak jsem vytvořil z polystyrénu a lepidla bedýnku do které jsem tento výtvor vložil. Přes šikmý víko jsem položil ještě jedno rovné, které dle potřeby lze podložit, aby bylo možno regulovat větrání.
http://imb.lide.cz/lide_photo_big/201202/2412/bd/4 f4787c6bde7fd531cf90100.jpg?type=fresh
http://imb.lide.cz/lide_photo_big/201202/2412/c9/4 f4789b6c970d8138fff0100.jpg?type=fresh
http://imb.lide.cz/lide_photo_big/201202/2412/ca/4 f4789b6cac0ed8d6dd50100.jpg?type=fresh
Z čelní strany jsem vyřízl otvor tak, aby zlehka bylo možné jej vyjmout a nasadit, takže s malým kolnusem směrem dovnitř.
http://imb.lide.cz/lide_photo_big/201202/2412/1e/4 f4789b61e2f7aab14c70100.jpg?type=fresh
http://imb.lide.cz/lide_photo_big/201202/2412/4b/4 f4789b74b10bb8717f30100.jpg?type=fresh
http://imb.lide.cz/lide_photo_big/201202/2412/33/4 f4789b73313f3790dae0100.jpg?type=fresh
http://imb.lide.cz/lide_photo_big/201202/2412/39/4 f4789b839a21244c1d90100.jpg?type=fresh
Takže, dáme vermikulit do krabičky do něj vajíčka tak aby se nedotýkala a zapneme topení a nastavíme si teplotu , tak aby byla v inkubátoru 28-29 °C. A můžeme čekat na líhnutí. Tak příjemné stavební úspěchy přeji :) Falach