Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem kamarádka

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli má vůbec nějaký význam kupovat 13-ti leté želvě zelenavé kamarádku,když byla tak dlouho sama...nebo spíš jestli by jí to nevadilo,popř. jestli by jí nenapadala...díky za odpověď

loading...

zdravim,
ackoliv tu jsou daleko zbehlejsi zelvari nez jsem ja,tak se pokusim odpovedet.
Jak se rika- 'kamarad taky rad,kamaradka taky rada' tak tim bych se ridil.Neporizoval bych k Vasi zelve kamarada,ale partnera.Pokud je pekne rostla a v dobre kondici je nejvyssi cas zacit s reprodukci,ktera je myslim pro kazdeho chovatele korunkou chovu:)
ohledne napadani,myslim,ze pri poskytnuti dostatecne velkeho teraria,resp zelviho stolu ci vybehu by nemusel byt problem.Kazdopadne bych se toho nebal,kvuli nejake domence,ze zelva vyrustajici bez druhu 'zvlci':)
tak hodne zdaru

ale v zimě spinká tak to je v terárku mno...:)

to jakože je v terárku a to terko je někde ve sklepě a želva tam zimuje? "To asi nespinká, ne?"

Ad trávení 100% času mimo terárium - je to taky trošku o podmínkách - jak želvě roste krunýř, bylo by foto?

Ad to, že už takhle chodí 4 roky - jestli jí to vydrží ještě příštích 20 a naroste pěkně hladká atd., neřeknu ani půl slova;-)

Ahoj, zdravím Ťa. Záleží na tom na čo toho kamaráta alebo kamarádku chceš? Na párenie alebo len na spoločnosť. Korytnačka, ktorá žila tak dlho sama by to mohla brať ako stresovú situáciu alebo naopak sa môže potešiť. Keď chceš len na párenie tak k nej pripusti samca, ale potom ho daj radšej do iného terárka. Záleží na Tebe.
Marcel
PS: Hlavne tam nekupuj mláďa, to by mohlo dopadnúť škaredo.

Ahoj, tak já se taky přimlouvám za partnera pro tvou želvu. Samozřejmě želvy nejsou samotáři a nejlíp se jim žije ve skupině. V tvém případě aspoň v páru. Bude to pro ní přirozenější život. K tomu jestli odrostlou želvu nebo malou.. já se přiklánim k odrostlé želvě. Pokud k ní dáš mimino, může se stát průšvih. Ta dospělá může mimčo usurpovat a nebo jí silně poranit třeba u žrádla.
Co se týká pouštění želvy po podlaze, nedoporučuju. U země je neustále průvan. Želvě hrozí nachlazení a následně zápal plic, který se zrovna né dobře léčí. Když už se vyléčí, tak za cenu ATB. Lidi, co pouští želvy po zemi mají podle mýho názoru kliku jak hrom, že zatim nemuseli nic takovýho řešit. Mnohem přirozenější je, udělat želvě výběh na zahradě. ;-)

Podľa mňa korytnačky sú samotári, ale keď majú ľudskú spoločnosť, tak nie sú samé. Keď ju necháš chodiť po podlahe, tak sa jej nemôže nič stať, keď máte doma teplo, skús si sadnúť na Vašu podlahu, či Ti bude zima. Korytnačky sú studenokrvné, takže potrebujú ešte viac tepla ako my ľudia. Takže ak je podlaha teplá a Ty na nej neprechladneš, tak Tvoja korytnačka by nemala tiež.

Marcel, obávám se, že nebezpečí nehrozí jen z teploty. V každé místnosti je u země a)průvan, za b)mraky vířených prachovým částic, co želvy vdechují a některé z nich se zabodávají želvám do plic. Když ses ujal poradenství, bylo by fajn o tom taky pohovořit, případně nereagovat. Ten údaj s teplotou bych taky poupravil. Myslím, že to byl pan Zelinka, kdo napsal ve své knize o krokodýlech, že když nám je příjemně, neznamená to, že je fajn i našim chovancům. Víc než trefné pro současnou "chovatelskou" éru. Je třeba se dívat na vše z pohledu potřeb našeho zvířete, ne nás samých.

Tak tady se nejspíš čerpá z dostupné literatury... škoda. :-)
Želvy rozhodně samotáři nejsou. Jedině v případě násilnýho držení jedný želvy, pak se tomu tak říkat dá. :)) Ale pro želvu to rozhodně neni to pravý ořechový, kor když je celoživotně držena v terku nebo v bytě na podlaze. Neni to pro ní žádnej život. Želvy ve volný přírodě žijou ve skupinách. Ono se stačí zamyslet nad tim, jak se bude projevovat želva ve výběhu ve skupině a jak se tam bude projevovat sama. A nenarážim jen na páření. Pokud se u toho ale zaseknu, samci potřebují k páření soka, pokud možno více soků a tim pádem tam musí být i víc samic. Samci by jednu samici strhali. Myslim, že o průvanu u podlahy se tady nemusim nijak moc rozepisovat. :i::-)

´´Když jsi takový odborník přes suchozemské želvy, tak pohovoř o svém chovu a rád se něco dozvím.´´.Hele, radši si svou odpověď nejdříve ´´přemysli´´ v hlavě, než něco napíšeš, jestli je pravdivá anebo jestli sis jí v rychlosti nevymyslel.Nevím, co je to za řešení, když Ti bude po bytě/domě běhat želva jako pes a může být ohrožená něčím jiným(např.oči na každé půlce řiti se nám nevivynula a nevíš, kam zrovna šlápneš).

To bude asi najlepšie, keď nebudeš reagovať.:-):-D

A Ty smíš,S tou stupidní odpovědí, která nemá logiku?:-)

To bude asi najlepšie, keď nebudeš reagovať

Hmm, už to za mě naštěstí udělali jiní a já jsem zatím vychladl. Jen doplním, že velkou roli hraje i vlhkost a to primárně u mladých želv - výrazně ovlivńuje kvalitu růstu. Pokud se jedná o panelákový byt, vůbec té želvě tu 40% (i nižší, pokus bude pražit slunce) vlhkost nezávidím. Jak známo, tráví hromadu času v prostředí, kde se vlhkost blíží 100%. Jen pro příklad, v květnových parnech byly naše malé želvy venku v částečně zastíněné bedýnce aby se slunily a světe div se, tři ze tří želv se po půl hodince zavrtaly až na dno bedýnky do mokrých hoblin...

Závěrem snad jen to, že důležitější než celkové teplo je lokální ohřev umožňující želvě vyhřátí, jak již psal krokodýl. Paradoxně 15ti stupňová podlaha nad kterou bude pražit žárovka bude pro želvu lepší, než "podlaha, na které se člověk nenachladí".

Příště prosím zkuste radit něčím osvědčeným, než jen domněnkami, je totiž možné, že by se jimi mohl někdo řídit;-)

Korytnačky sú studenokrvné, takže potrebujú ešte viac tepla ako my ľudia

Želvy jsou živočichové s proměnlivou tělesnou teplotou, výraz studenokrevné je nepřesný a už se dávno nepoužívá. Potřebují tepla tak akorát, aby se ohřáli na svoji optimální teplotu něco přes 30 st., člověk má mimochodem teplotu necelých 37 st.:-), takže v podstatě více než většina plazů, pro mnohé je 36 a více st. po delší dobu dokonce smrtelná teplota.

sa jej nemôže nič stať, keď máte doma teplo, skús si sadnúť na Vašu podlahu, či Ti bude zima.

Doma jsem u nikoho nezaznamenal lokální teploty okolo 35-40 st., aby měla želva vůbec šanci se prohřát na optimum, zato jsem se nesčetněkrát setkal s podlahou vyloženě studenou (chodíte doma bosi, v ponožkách nebo v přezůvkách??? Máte podlahové topení???) - studený vzduch totiž, jak známo klesá dolů a hlavně, skoro ve všech starších bytech a domech je na zemi průvan (špatně těsnící dveře/práh. Což želvám opravdu nepřispívá...

Takže ak je podlaha teplá a Ty na nej neprechladneš, tak Tvoja korytnačka by nemala tiež.

To je trochu mimo, nevím, kdo z vás se polehává nahý na břiše na podlaze...

Suma sumárum, chov želv převážně na podlaze bytu lze považovat za týrání zvířat, protože to minimálně nesplňuje požadavky na správné podmínky pro jejich plnohodnotný život a s velkou pravděpodobností ji to i způsobuje újmu na zdraví... To už ani neuvažuji o plnohodnotné hibernaci v zimním období a na krmení se snad raději ani neptám.
Doporučuji Vaše pochybné rady (minimálně o neškodnosti chovu na volno na podlaze běžného bytu/domu) v zájmu zdraví želv nezveřejňovat.

na krmení se proč ani raději neptáte?to si myslíte že jí nedáváme žrát nebo jak??ale je pravda že s krunýřem budu muset něco udělat,rozhodně ho nemá hladký,a nevěděla sem že je problém když ho hladký nemá..za to se omlouvám,co tedy krom nepouštění na zem proto mám udělat?(ale želva jinak nikdy jiný zdravotní problém neměla)

Ty hrby ještě nejsou zdaleka tak zlé jak by mohly být, ale jsou tam. Ono to souvisí s více faktory. Zejména mladé želvy potřebují mít možnost zahrabat se do vlhkého substrátu, většinou to dělají na noc. při nedostatečné vlhkosti může dojít k deformacím krunýře. Další faktor, alfa a omega všeho, je potrava. Deformace krunýře mohou vznikat při příliš rychlém růstu (příliš bohatá potrava) nebo při špatném hospodaření s vápníkem (špatný poměr vápník : fosfor v nabízené potravě, nedostatek D3 či přístupu na slunce (UVB)), v takovém případě se jedná o rachitis. Kam až můžou deformace krunýře zajít je možno vidět na KHorových stránkách.

Nelze dogmaticky říct - nepouštět na zem! Jak již bylo psáno, krátká procházka neuškodí, ale vy jste psala, že želva tam tráví 100% času. a v tom případě můžou nastat problémy, jelikož 1) nemá k dispozici vhodné místo k zahrábnutí (vlhké), 2) nemá možnost lokálního vyhřátí se na ideální teplotu.

na krmení se proč ani raději neptáte?to si myslíte že jí nedáváme žrát nebo jak??

Myslím, že to bylo myšleno spíš stran vhodnosti toho či onoho druhu krmení.
Ad krmení: vyhnout se salátům, ovoci atd. - ideální je v tomto období směs lučních bylin, pampeliškou počínaje.

jinak doporučuji proklepnout vyhledávání vpravo nahoře, o chovu T.h. už tady bylo napsáno mraky, případně taky mrknout na stránky uživatele Khor (už třeba proto, kam až to může zajít v extrémních případech při nevhodných podmínkách).

okurku,saláty,jahody

nahraďte pampeliškou, jitrocelem, jetelem a dalšími želvími pokroutkami. Ovoce je pro želvy příliš výživné a proto pak rostou moc rychle, navíc mají mizerný poměr Ca : P. Ne, že by občas nemohla kousek okurky, ale když to bude 1x do měsíce kolečko, tak je to tak akorát.

v zimě jí převážně dáváme hlávkový salát a granule pro želvy

salát vyměňte za čínské zelí, dá se i rukola, v malé míře polníček, atd. Hlávkový salát, ale i saláty obecně jsou mor...granule čas od času jako lehký příkrm...

Pokud není želva přes léto venku, doporučil bych kvalitní UVB nebo přidávat kapku D3 1x za měsíc do tlamičky (D3 vitamín ovlivňuje ukládání Ca do kostí, laicky řečeno), popřípadě obojí, záleží na použitém UV zdroji...

Jinak skutečně je tu vláken o krmení a chovu želv na TP nepřeberně;-) Takže průběžně studovat a ať se daří;-)

eva:

na krmení se proč ani raději neptáte?to si myslíte že jí nedáváme žrát nebo jak??

To jsem rozhodně nemyslel na Vás, ale reagoval jsem na "marcel.mikulec", mělo to znamenat, že doufám, že podobným způsobem nezačne také radit ke krmení. Věřím, že své želvě dopřejete, to nejlepší (což je někdy ovšem spíš na škodu).
Přes léto je opravdu nejlepší to, co si želva "najde" venku (pampeliška, jitrocel, jetel a další "lupeny"), v době, kdy už (nebo ještě) nic nelze najít by měla želva spát (stačí hlubší bedna s vrstvou suchého listí uložená v dobrém sklepě - stálé teploty okolo 4-7 st. a vysoká vzd. vlhkost). Pokud není zimována, tak ji lze krmit čínským zelím, endivií, rukolou, polníčkem, listy a natěmi zelenin, strouhanou mrkví, jablkem, okurkou atd. Vyhnul bych se ledovému salátu, většímu množství ovoce a hlavně citrusům.

Pokiaľ viem, tak dievča písalo, že chce poradiť a Vy tu miesto toho diskutujete môj preklep a píšete ako ste si v živote prečítali jeden riadok z jednej knihy, kde niekto urobil knihu. Miesto toho, aby ste jej poradili zmenili ste tu toto fórum na agitáciu proti mne. Aj by som Vám vynadal, ale nestojíte my zato. Čo už, tak si tú vašu korytnačku dajte niekde, kde jej bude fajn, lebo keď ju dievča nechá prejsť sa na podlahe, tak hneď dostane TBC.:-D Robí to 4 roky a tej korytnačke ešte nič nebolo. Určite je Vám aj mne vďačná, že namiesto riešenia problému a poskytnutia nejakej rady sa tu jak vy říkaté hařteříte, teda hádate po našom. Keď ste si z Vašej korytnačky urobili fajnovku, čo sa prejde po podlahe a je chorá, to je Váš problém. Zdravé zviera sa z nejakej sporadickej prechádzky nenakazí, ani neprechladne. Týranie zvieraťa, to je jediné, čo vieš použiť, možno aj ty týraš svoje zviera a ani o tom nevieš.
Ok, už sa k tejto téme nevyjadrujem, lebo vidím, že ste dosť primitívni a dobre sa na tom odbavujete. Aj tak tie Vaše korytnačky vychováte a neskôr doslova zožerete, veď pes je Vaša najväčšia pochúťka.
Dorobte si školy, aspoň tie učňovky a stredné. Keď aj chováte Vaše zvieratá, tak ako píšete, tak mi je ich ľúto.
Dobrú chuť!!!

dobry den Marcel,
dvakrat jsem si musel precist Vas prispevek abych vubec uveril tomu, s jakou aroganci a nadrazenosti napadate me zname a pratele o kterych vim,ze maji dlouholete zkusenosti s chovem zelv a take vysledky. nezpochybnuju Vase zkusenosti,neb je jednoduse neznam,ale snadno si muzu udelat obrazek podle urovne Vaseho prispevku,kdy diskutujete tak,ze kdyz Vam dojdou argumenty dochazi ke slovimu napadani ohledne skol,pojidani zvirat a tak podobne.My tady na tohle nejsme prilis zvykli,mozna by nebylo od veci popremyslet nad tim,jak se zde projevujete.
ale k prispevku-o sporadickych vychazkach nebyla ani rec,slo o dlouhodoby chov na podlaze aspon tak jsem to vycetl z diskuze.zelve jiste neublizi jednou za mesic dve minuty na koberci,ale dlouhodoby chov neni skutecne vhodny.Pruvan a dalsi aspekty pro lidske telo nevnimatelne jsou pro ne dlouhodobe likvidacni..
diskuze se nezvrhla ve Vase pranyrovani,ale ve zvraceni Vaseho neprilis vhodneho nazoru,ktery mohl byt nebezpecny hlavne pro chovane zvire. A od toho tu ta diskuze je,abychom nejen dobre poradili,ale i vyvratily nevhodne smyslenky casto nebezpecne pro chovance.
Jinak verte,nikdo z nas sve zvirata netyra,mame sve zvirata radi a snazime se jim poskytnout tu nejlepsi peci podle nase nejlepsiho svedomi.
Chovu zdar,Redsnake

To máte těžké Marceli. Málokdo vydrží nereagovat na váš projev, pokud o želvách něco ví. Ony totiž vámi popsané chovatelské postupy ničím překlep nepřipomínají. Zvláště mě zaujal test vhodnosti prostředí vlastním tělem, pozoruhodný způsob. My primitivové (jak píšete) používáme zcela bez fantazie obyčejný teploměr.
K položkám na menu a k doporučením o doplnění vzdělání se vyjadřovat raději ani nebudu, je to jen klasická, dětinská a jednoduchá snaha zesměšnit protivníka, nekladoucí žádné nároky na inteligenci autora, kterému došly argumenty.

Eva - pokud chcete Evo názorů víc, připojím se také.
1/ Druhou želvu? Určitě ano, je to přirozené.
2/ Budou se prát? Pravděpodobně budou, alespoň zpočátku. Vaše želva po třináctileté samotě prostě zapoměla že je želva a chvíli ji bude trvat než si zvykne. Přesto to stojí za to.
3/ Nemyslím, že by občasná procházka po podlaze bytu byla pro želvu zdravotní riziko. Jako stálé ustájení je to však z mnoha důvodů naprosto nevhodné.

Vy tu miesto toho diskutujete môj preklep

Toto není překlep, ale debilita.

zmenili ste tu toto fórum na agitáciu proti mne

Nejde o Tebe, ale o zvíře, které ženeš k smrti.

Aj by som Vám vynadal, ale nestojíte my zato.

Za co?Že Ti doplňujem vzdělání?

Keď ste si z Vašej korytnačky urobili fajnovku, čo sa prejde po podlahe a je chorá, to je Váš problém.

Už začínám pěnit.

Zdravé zviera sa z nejakej sporadickej prechádzky nenakazí, ani neprechladne

Plazi mají proměnlivou tělesní teplotu.Pro Tebe když je zima, mají nízkou teplotu, když je teplo, mají vysokou teplotu.Mohou nastydnout jako prd.

Týranie zvieraťa, to je jediné, čo vieš použiť, možno aj ty týraš svoje zviera a ani o tom nevieš.

Myslím, že varani komodští, krokodýli větších rozměrů atp.spíš týrají ošetřovatele(chovatele), než lidi je:-D.Víš co je to teraristika?:-)

Dobre uznávam, bol som až príliš hrubý na Vás všetkých a ospravedlňujem sa Vám!!! neviem toho ani zďaleka toľko koľko Vy o chove korytnačiek. Máte dlhoročné skúsenosti, kdežto ja chovám svoju 11 mesačnú Testudo hermanni 3 mesiace. Bolo to odo mňa veľmi hlúpe sa takto vyjadrovať, priznávam chybu a nebudem zadubený ako doteraz, to by aj tak nikam neviedlo.
Predtým ako som sem písal som bol príliš rozrušený tým, čo som videl na jednom portály, kde chovali Testudo hermanni vonku v zime pri 5°C teplotách, tak ma to nejak nahnevalo. Potom im zomrela a ešte sa niekoho pýtali, že prečo jej hlava chodí sem a tam a či ešte žije.
Jasné je to blbosť nechať korytnačku chodiť dlho po zemi, ja svoju nechám prechádzať sa krátko po posteli, tam prievan nie je myslím, ale nebudem to tvrdiť na 100%. Budem sa snažiť sem písať len moje skúsenosti a nie iných, pretože ja som k svojej korytnačke dostal návod, všeobecný ako sa o ňu starať. Mám ju tiež od chovateľa z ČR, bo u nás som nepoznal nikoho. Mám sa ešte veľa čo učiť a chcel by som byť dobrým chovateľom. Snáď sa mi to pri vhodnom prístupe a radách ostatných podarí.

marcel.mikulec:
Jsem rád, že jste přehodnotil ten "divoký" přístup, máme zde rádi slušné vyjadřování a diskuzy v mezích slušného vyjadřování. Nerad bych musel sahat až třeba k zamezení přístupu na tyto stránky (BAN). Určitě rádi poradíme každému, jen někdy už toho máme (moderátoři a zkušenější radící) tak trochu nad hlavu (pořád stejné dotazy a chyby, různé šílené názory atd.) a pak jsme samozřejmě trochu příkřejší než by bylo vhodné, ale vše je to jen pro dobro věci.

Souhlas, ten růst je docela v pohodě, zřejmě úplné mládí trávila jinde, než na podlaze. Teď už je veliká a narostla dobře, jsou mnohem horší případy, tímhle bych se netrápil. Spíš bych něco udělal s tím zobanem, přijde mi dost přerostlý, tedy pokud dobře vidím, ty fotky by mohly být ostřejší. Jinak nemohu než doporučit, pořídit jí druha (družku? - pohlaví z těch fotek nepoznám) do páru, nejlépe stejný poddruh (T. h. boetgeri?) - taky nepoznám, chtělo by to fotečku zespodu, a pěkně ostrou).
Jinak je to želva pěkná, bylo by škoda o ni nějakou chybou přijít, procházky po bytě bych asi lehce omezil.
Zato procházek venku není nikdy dost.

Když se tu rozeběhla taková debata - trochu odbočím: co říkáte chovu želvy na balkoně orientovaném na východ (v želvárku, ne jen tak, to se rozumí), s tím, že se tam želva nechá i přes noc?

Zoban nezvládnete ustřihnout sama? U hodných želv to někdy de:-)