Krmna zvirata si nechovam, takze tezko ovlivnim slozeni jejich stravy pred tim nez je podam mym hadum.
pokud si nechovas vlastni je dobre mit nejakeho spolehliveho dodavatele... Ja to resim obema spusoby - cast chovam a cast beru od znameho... Vitaminy davam jen vyjimecne - napr samicim po snusce, resp. porodu...
Dobre..a v tomto pripade podavas vytaminy v jake konzistenci a jakym zpusobem je dostavas do hada?
Existují rozpustné ve vodě
dost lidi napichuje definovane mnozstvi vitaminu ktere chce podat do mrtvych mysi, ktere had sezere.
ja to picham naredeny s vodou do mrtvych mysi, potaknu atd - injekcni strikackou do telni dutiny (zaludku a tak).. Ty vitaminy jsou dost citit i pro cloveka a hadum ten "zapach" taky moc neleze... takze tak...
Oblíbený, ale hoooodně zastaralý názor. Kvalitní potravou podávanou krmným hlodavcům zdaleka nelze zajistit veškerý přísun vitamínů a minerálů.
no MVDr.Prof.Knotek z Brnenske Veterinarni univerzity by ti o tom rekl svoje... Aplikace vitaminu a mineralu - a je jedno jestli bezne dosazitelnych komercnich preparatu (JBL a pod) nebo oblibenych smesi typu Plastin, Roboran - je extra osemetna zalezitost... Je potreba to vztahnout nejen na vahu zvirete, ale take jeho kondici a pod... V podstate se vzdy jedna o odhad, ktereho napr zacinajici chovatel neni schopen - proste si precte davkovani na skatulce a sup s tim hadovi... a pak se divi... Jo zapomnel sem :) ... Vitaminy a mineraly doporucuje take, ale pouze v pripade specifickych problemu - urcite ne jako beznou prisadu ke krmeni.
V jednom příspěvku jsi PRO, ve druhém hned PROTI na posměšné otázky typu: poučte nás apod. opravdu nehodlám reagovat. Každý ať se rozhodne v případě podávání vitamínů sám.
Jen prosím pokud můžeš, uveď zde, čemu se chovatel diví, když udělá "šup" s tím (s vitamíny) hadovi.
Hele, imperatore, tak nám tady napiš jaký vitaminy podáváš svým hadům.Podle nejnovější módy na trhu???Já si jedu tu svoji, podle starejch zvyků,potravu pro hady krmím granulema pro hlodavce, přidávám psí, a zelený krmení a zatím si moji hadi nijak nestěžovali....., takže to poučení a nový poznatky bych uvítal....
Promiň, cejno, ale já zde nikoho nepoučuji. Zřejmě jsi si nepřečetl můj příspěvek dost dobře. Ještě někdo se přidá proti mně s tvrzením, že podávání vitamínů (preventivní) hadům je "blbost"? Poslužte si páni odborníci. Já to unesu.
Promiň imperatore. Tak napiš konkrétní důvody pro preventivní podávání vitamínů hadům....
Vycházím nejen z vlastních zkušeností a pozorování (dělám hady teprve 20 let), ale a to především i z literatury zahraniční. A dále - hadi mají na vitamíny stejné nároky, jako lidi. Nemyslím množství apod., aby mě hned zase někdo nenapadl. Každý, kdo se alespoň trošku věnuje výživě ví, že stravou a navíc tak jednotvárnou, jakou mají hadi (v teráriích), se do těla dostatečné množství vitamínů a minerálů nedostane. Nemohu zde opisovat veškerou zahraniční literaturu apod. Je zajímavé, že nepodávání * podávání vitamínů mým hadům se projevilo na počtu oplozených vajec, poču mláďat apod. Ale jak říkám: nedá se zde vypsat vše. Ani se mi nechce, se s někým se dohadovat a někoho přesvědčovat, už mi není ani dvacet, ani třicet. Dokonce ani čtyřicet. Bohužel.
omlovam se - nemyslel sem to ve zlem... Ja hady chovam "pouhych" a necelych 13 let... Co se tyce mych prispevku tak nevim kde si odporuji - v tom prvnim sem rikal ze vitaminy davam pouze a jen vyjimecne, v dalsim jak je v tom pripade aplikuji a na to sem pak navazal s Prof Knotkem - ten take doporucuje vit pouze ve specifickych pripadech... A dale sem to pak rozvijel - vychazejic ze skusenosti jeho ambulance - kde obcas skoncili zvyrata s hypervitaminozou protoze nekdo davkoval jaksi po svem - precetl si neco na krabici a deatily na letaku uvnitr vyhodil - takze to sem mel na mysli kdyz jsem psal - a pak se divi... PS: jednotvarnou potravou urcite nekrmim - stridam potkany, morcata, mysi, mastomysi, piskomily, obcas kurata... Zvirata si chovam budto sam (pouzivam ruzne druhy krmiva - nejedu porad jen granule) nebo je beru od znameho u ktereho vim ze to dela podobne...
Oukej, neber to jako nějakej souboj neměnnejch názorů, věků nebo generací atd.Spíš by mně(a asi nejen mně) zajímalo jaký konkrétně vitamíny v konkrétních situacích hadům podáváš, potažmo je vhodné podávat.Myslím, že pokud máš statistuku o kvalitě, či oplozenosti vajec při podávání, nebo nebo nepodávání vitamínů, mohl by jsi o tom vytvořit článek zde na poradně.Určitě bych nebyl sám koho by to zajímalo.
Nemyslel jsem nic posměšně - pouze mě tato záležitost zajímá a prostě Váš prvotní "výkřik" že to hadům nestačí mě informačně rozhodně neuspokojil. Je snad v diskusi obvyklé si své tvrzení umět obhájit nějakýmy pádnými argumenty. Vyzval jsem Vás proto, aby jste byl konkrétnější a poděkoval jsem za to. Já nepotřebuji, aby jste opisoval veškerou zahraniční literaturu, pouze jsem poprosil, aby jste byl v těchto věcech konkrétní, viz. můj první příspěvek. Nepotřebuji se dohadovat ani být přesvědčován, jen si chci udělat obrázek jak to chodí u vás a tématem se pak již budu zabývat třeba sám na svým levelu.
Můžete nás prosím poučit a být konkrétnější? např. z jakého zdroje či práce čerpáte, jaké konkrténě vit. a minerály je potřeba uměle dodávat (např. hadům krmených výhradně hlodavci). Popř. odkázat na nějaké studie či praxi konkrétních chovatelů/institucí? Díky
Oblíbený, ale hoooodně zastaralý názor. Kvalitní potravou podávanou krmným hlodavcům zdaleka nelze zajistit veškerý přísun vitamínů a minerálů.
Zřejmě mám tedy zastaralé názory, pořád nevím, jak je možné, že v přírodě se hadům daří obstarávat dostatečné množství vitamínů a minerálií jen z potravy (předpokládám, že jen zcela výjimečně pozřou náhodně upadlé multivitaminové tabletky). Jistě, budete asi oponovat, že pestrost stravy v přírodě je u hadů o hodně větší než v zajetí, přesto si dovolím tvrdit, že i v přírodě jsou populace hadů, u kterých se dá hovořit takřka o monodietě, kdy v jejich potravním spektru některý druh nebo dva převažuje více než z 90% a přesto prosperují velmi dobře. Jak jinak ovlivňovat přirozeně kvalitu krmných zvířat (tedy i množství a kvalitu látek obsažených v nich) než kvalitním krmením??? Existuje nějaký komplexnější a vyváženější zdroj minerálií, vitamínů a dalších látek pro hada než kvalitní krmné zvíře? Jak poznáte, kolik a kterých vitamínů had potřebuje (mluvím o zdravém jedinci)? Jak, které a podle čeho vitamíny, případně minerálie a další prvky dávkujete?
Jak jinak ovlivňovat přirozeně kvalitu krmných zvířat (tedy i množství a kvalitu látek obsažených v nich) než kvalitním krmením???Existuje nějaký komplexnější a vyváženější zdroj minerálií, vitamínů a dalších látek pro hada než kvalitní krmné zvíře? Jak poznáte, kolik a kterých vitamínů had potřebuje (mluvím o zdravém jedinci)? Jak, které a podle čeho vitamíny, případně minerálie a další prvky dávkujete?
V tomhle s tebou absolutně souhlasím, ale na druhou stranu, kolik chovatelů 1 nebo 2 hadů si doma chová hlodavce na krmení? Naprostá většina těchto chovatelů si koupí myš v nějakém zverimexu. Kolik zverimexů dává hlodavcům opravdu kvalitní krmivo? Ve většině zverimexů co znám, dostávají krmní hlodavci kus chleba nebo jiného pečiva, sem tam nějaké zrní a mrkev. Hlodavci jsou podtržení, mají svrab a bůhví co ještě. Opravdu je pak takový hlodavec na skrmení kvalitní potravou pro hada? Já si myslím, že v žádném případě a proto vznikají dotazy o přidávání vitamínů.
Jj, presne tak. Pokud je strava kvalitni, vyvazena, neni to potreba. Snad jenom v pripade jako "podpurna lecba" pri zdravotnich potizich - treba pri nejake aplikaci ATB a pod. Kdyz uz, tak praskove (vhodnejsi snad tekute) pri krmeni, kdyz ma had mysku (potkana....) tak asi na pul v "tlamce", kapnout (usypnout) na mysku..... Ovsem, muze se stat, ze ti mysku had "vyplivne".
Pouze AD 3 po zimování a po snůšce,možná zbytečně.
Je to zvláštní fenomén, málokdo se zeptá na to jak a čím krmit aby byly potřeby zvířat na vitamíny a nerostné látky uspokojeny, ale téměř každý řeší jaké umělé vitamíny podávat. Připadá mě, že jaksi dopředu přiznává, že není schopen nebo ochoten dopřát či zajistit svému chovanci něco tak základního, jako je odpovídající kvalitní potrava. Imperátor promine, jen říkám svůj názor, ale pokud někdo (j hanyz) řeší aplikaci čehokoliv (vitamíny, léky atd.) kterémukoliv ze svých chovanců, nebude pravděpodobně schopen posoudit ani potřebu dodatečného zásobení organismu zvířete něčím tak ošemetným jako jsou umělé vitamíny, zvláště pak těch, kterých se organismus nedokáže zbavit a které mohou při předávkování působit toxicky. Podle mého má smysl uvažovat o aplikaci vitamínů pouze tehdy, má-li chovatel stálý, dlouhodobý přísun potravy z určitého zdroje a následné laboratorní rozbory krve ukáží sníženou hladinu vitamínů u chovaného zvířete je vhodné na základě takovéto podložené informace vitamíny případně doplnit. Moderní sypání, píchání a jiné praktiky, čehokoliv, byť jsou to ty nejspecielnější směsi, jen tak od oka, na základě subjektivního pocitu chovatele by mělo být tou dávno překonanou praxí, ne opačně. Jen nemnozí chovatelé vědí, nebo alespoň tuší jaká hladina vitamínů a kterých je v tom kterém období ta správná a za těchto okolností doplňovat cokoliv je hra se zdravím zvířete.
Krmný hlodavec a vůbec všechna přirozená potrava má jednu vážnou chybu, není na něm napsáno jaké vitamíny obsahuje, což mnohé svádí k dojmu, že v prášku bude vitamínů víc.
Nechapu co se to tady schazi za nektere lidi. Myslim ze to tady je o tom ze se zeptam, zalozim vlakno a ostatni, zkusenejsi chovatele odpovi. Myslim, ze je zbytecne nejake opovrhovani a napadani ze nejsem schopen posoudit to nebo ono. Otazka znela jasne..jak podavate hadum preparaty v prasku..ti kdo maji zkusenosti odpovi, jini necht si prectou prispevky a jdou dal.
To je j hanyz jednoduché, to se dá lehce pochopit. Schází se tu lidé, kterým není lhostejné zdraví a spokojenost chovaných zvířat, ať už mají názor takový nebo makový. To že se diskuse vyvíjí, mnohdy nečekaným směrem, je její základní podstata. Neopovrhuji nikým, jen konstatuji pravděpodobná fakta, sám jsem na tom podobně, také nedokážu určit od oka jaká hladinka vitamínů zrovna v mých zvířatech koluje. Takže asi tak.
Myslim ze to tady je o tom ze se zeptam, zalozim vlakno a ostatni, zkusenejsi chovatele odpovi.
No, a přesně to se děje. Akorát ta odpověď je jiného rázu, než jste asi čekal...nemyslím si, že by někdo někoho napadal, pouze zde bylo konstatováno, že nikdo nedokáže odhadnout aktuální hodnotu vitamínů ve zvířeti a podle čeho pak chcete dávkovat? A víte vůbec jaká je "správná hodnota"? Já tedy ne. Nedokážu se mrknout na užovku a říct si, sakra, musím jí dodat tolik a tolik vitamínu xy...a to, že předávkování některými vitamíny či minerály může dost škodit, je myslím známá věc... Takže se nevztekat a za sebe mohu doporučit vitamíny hadům nepřidávat. Kvalitní potrava opravdu stačí
Nevím z čeho zastánci preventivního podávání vitamínů usuzují že krmní hlodavci obsahují nedostatek vitamínů. Nevím jak už tady napsali někteří předemnou, jaké množství vitamínů je pro hady optimální. Každopádně jsem neslyšel, ani neznám ze svého okolí jediný případ prokazatelný hypovitamínozy u hadů odchovaných v zajetí. Jsem ochoten tomu ještě uvěřit v případě vitamínu B u druhů hadů žeroucí ryby (ty jsem ale nikdy nechoval, takže nevím). Dle mojeho názoru (možná špatného) je jediné trošku možná objektivní měřítko kvality výživného stavu hadů chovaných v zajetí, jejich průměrná dožitá délka života + produkce potomstva. A tady si myslím, že běžně chovaný druhy hadů se v terariích dožívají možná i vyššího věku než v přírodě, a při dobrém přikrmování se dá dosahnout i slušných výsledků při rozmnožování. Vždyť třeba u guttát se dá takto dosahnout i třech snůšek do roka (ikdyž tady je to už asi opravdu hodně na úkor kondice hada). Každopádně jsem přesvědčen že takovejto výkon v rozmnožování lze dosahnout jenom v terariích, protože příroda jim nenastaví tak optimální teplotní a výživné podmínky pro rozmnožení. To už je ale na širší debatu.... Dle mojeho názoru, není nutné hadům dodávat jakékoli vitamíny. Vitamíny jsem u hadů dával jen jako podpůrnou léčbu během podávání ATB, to už je ale něco jiného. A co se týče zkrmování hlodavců ze zverimexu; dělám to tak co hady chovám (od srpna 1984) a nikdy jsem neměl žádné problémy. Myši donesu ze zveráku, nechám je doma cca 3 dny, a po tu dobu je prokrmím klasickýma granulema pro hlodavce. A hadi jsou OK.
A co se týče zkrmování hlodavců ze zverimexu; dělám to tak co hady chovám (od srpna 1984) a nikdy jsem neměl žádné problémy. Myši donesu ze zveráku, nechám je doma cca 3 dny, a po tu dobu je prokrmím klasickýma granulema pro hlodavce. A hadi jsou OK.
V podstatě souhlas, jen myším i potkanům ještě dávám navíc v sezóně zelený, normálně hodím hrst bejlí z louky nahoru na mřížku beden a myšáci už se o to postarají, věřím, že v lupení vyrostlém na louce na sluníčku je hodně důležitých látek. Navíc to mají v době zkrmování ještě v žaludku a střevech. Potkanům ještě přidávám kočičí granule nebo jim tam hodím občas pár zophobáků nebo cvrčků. Ono je trochu takový zvyk říkat, co je ze zverimexu je hrozné, myši chcípáci, špatně živené atd. Ale ruku na srdce, kdo do zverimexů v naprosté většině dodává myši??? Velkochovatelé. A to jsou ti první, kteří se snaží své myši krmit kvalitně, aby měli dostatek odchovů a zdravé odstavy, které mohou zapojovat znovu do chovných skupin z výhledem na početné vrhy. to, co s myšma udělají ve zverimexu je věc druhá, ale nebývá to tak hrozné, prostě dostanou vodu a žrádlo, i když ne vždy optimální.
Máš pravdu Krokodýle. Velkochovatelé co obvykle dodávají do zveráků myši se starají o své chovy hlodavců povětšinou dobře. Já jsem navíc s majitelem zveráku v kontaktu na mobil. Takže mi dává dopředu vědět kdy bude mít čerstvě dovežené myši, a často objednává myši i holata dle mojí potřeby. Vždycky je to jen o domluvě.
Ahoj krokouši Souhlasím s tebou ve všem co jsi napsal, ale on tento dotaz je spíše z lidské lenivosti cokoli udělat. Jde většinou o chovatele, kteří místo aby si dojeli pro myš k velkochovateli ( a nevěřím, že některý myšák je odmítne ) raději jdou do zverimexu, kde to funguje tak jak všichni vidí ( tím neříkám že všude ) a pak vymýšlejí jak to do hadů " přidávat ". Sečteno a podtrženo : zverimex vykoupí myš za třeba 10,- kč, prodejní cena je kolem 20,- kč a pokud bude někdo přidávat vitamíny tak ještě + ? kč. Ale na druhou stranu, mám zverimex u nosu, tak co bych se namáhal sednout na kolo, autobus, auto a dojel si pro krmení které vidím u velkochovatele. Věř , že to takhle funguje, myši chovám ve velkém, lidí mi volá hodně i pro 2 myši, ale jet si pro ně nikdo nechce. Na druhou stranu , nebyl by problém se domluvit, jestli nějaký velkochovatel jezdí třeba nakupovat do bližších míst kde jsou tito " zákazníci " a myši prodat třeba na půl cesty.... Ale to s sebou zase nese jeden problém, někoho hledat, pak mu zavolat a domluvit se. Nebudeme si nic nalhávat a určitě se shodneme v tom, že je mnohem pohodlnější si tu myš ve zveráku koupit, sednout k netu a hltit teraporadnu dotazem " co dodávat a jak hadům, chovatel v Českých Budějovicích, v Táboře, v Praze, v Říčanech u Prahy". Nejlepší by bylo, kdyby byli myšaři u každého paneláku, nebo kdyby se myši prodávaly jako jízdenky na autobus na zastávkách MHD .... PB
Já v současnosti nakupuju přes zverák dospělou myš/10 kč a hole/5 kč (nevím o co bych je měl lacinější když bych je bral od velkochovatele osobně). Prakticky po domluvě s majitelem zveráku je mám tentýž den kdy velkochovatel myši do zverimexu doveze, a co si budeme namlouvat; ,,čas jsou peníze".
Tak to že někde nakupujete holata bych moc do světa nevykřikoval, jelikož by mohl mít problém jak zverák, tak dodavatel. Pokud má stanovené podmínky chovu od SVS tak by si je měl buď přečíst, nebo se jich alespoň trochu držet. Nikdy člověk neví, kdo sem z kontrolorů nakoukne a pak vzniká problém s oddělením kontroly pohody zvířat. Co se týče ceny zy myš, té si važte, jelikož taková cena je málo k vidění. PB
to že někde nakupujete holata bych moc do světa nevykřikova
Jo a ne. holata se prodávají zcela běžně, jenom je berem přímo na objednávku a v konkrétní den kdy přijdou, se i prodají. A SVS se vyhoví - holátka nejsou zakázaná prodávat! Standardně bývají mražená, kdo chce živá, musí si objednat...asi tak.
Jinak k hrůzným myším ze zverimexu - myš je rychlotočka, ikdyž klidně za vyšší cenu. Věřte nebo ne, i v PC se jich otočí třeba 50 týdně (jak kde) a při týdenním zásobování jsou vlastně pořád "čerstvé". Tj. kvalita je od dodavatele, nikoliv ze zverimexu. Za týden nezprzní myš nikdo...
...dokonale vyjádřeno . Holata si objednávám přesně ke konkrétnímu dni k odběru.
Samosebou jsem myslel živá holata a jak se vyhoví SVS když je v podmínkách chovu, že se sající mláďata nebudou transportovat bez matky? Nechci rejpat ale nějak to nechápu a třeba se sám připravuji o výdělek. Na druhou stranu taky se mi stává, že si vezme zverák myši na celej měsíc, 200 najednou a tam už se dá cokoli ovlivnit ( kondice a zdravotní stav ). PB
Na druhou stranu taky se mi stává, že si vezme zverák myši na celej měsíc, 200 najednou a tam už se dá cokoli ovlivnit
To určitě máš pravdu - ikdyž jsou sami proti sobě...zboží se má točit, ať peníze neleží. Ale to už je mimo, každého věc. Jinak ad transporty bez matky - tak dalece jsem do toho nešťoural, ale při kontrolách p. Kučery z KVS jsem s ním problematiku holátek řešil a on jednorázové objednávky (do 24 hodin jsou fuč) akceptoval bez připomínek. Měl jsem za to, že matka u nich musí být jen pokud by ta doba byla delší, ale rád se nechám opravit. nicméně jak říkám, tenhle postup nám KVS akceptuje, takže to nějak moc nedramatizuju...
Tak ono to bude s největší pravděpodobností o domluvě mezi zverákem a SVS. Viděl jsem ale, že jeden zverák si bere holat víc a to co chcípne se dá prostě do mrazáku " přeci to nevyhodí a nebudou ve ztrátách ". Kdo se zamyslí, jistě přijde na to, proč holata po třech dnech hynou. PB
Asi mas pravdu Krokodyle..ty tri dny ty potkany nekde doma uskladnim abych je "vykrmil".. Nejlepsi na to docasne uchovanijsou asi ty T3 bedny ne? Nevite tedy kde se daji sehnat? Popr. nemate nekdo na prodej nejake pouzite?
Dají se sehnat třeba na ifauna.cz.... Jinak se dá použít cokoli jiného, nemusí to být T3 nebo T4. Pro příklad uvádím vaničku na maltu o obsahu 90 litrů. Stojí kolem 200,- kč, jen si doma dodělat pletivo a je hotovo, náklady do 300,- kč a potkanů se ti tam v pohodě vejde 5 adultních nebo 30 myší taky adult.... Já toto používám i na chov. PB
uvádím vaničku na maltu o obsahu 90 litrů
nemusí být ani vana na maltu. Stačí vlézt do jakéhokoliv marketu, nejlépe do IKEA, a je zde na výběr plastových vaniček přehršel Většinou i za rozumnou cenu. Z pevného pletiva, jak píšeš, dodělat horní kryt a hotovo. Nebo, známý používal červené bedny (přepravky) na maso. Zeptat se v nějakém přilehlém masokombinátu, kdy vyřazují dosloužilé a chovná bedna je na světě.
JJ lodny na maso mám taky, ale nepoužívám je na chov. Jinak nevím, asi to bude jak ve který oblasti, ale konkrétně teď na jihu čech stojí lodna 250,- a vana na maltu 200,- každá kačka dobrá a při nákupu 3 beden máš rozdíl velikej. Je ovšem fakt, že bedny už nejsou nedostatkové zboží, už jsou různé v Baumaxu, globusu, prostě je jich všude dost. Jinak já jsem to uvedl jen jako příklad, aby si tazatel udělal představu o tom, jak se dá bez složitého shánění něčeho, situejšn řešit hned a za cenu nižší než T3 nebo 4. PB
Jen bych ještě dodal, že některý plasty hlavně potkanům velice "chutnají" a poměrně rychle je zničí, je lepší něco tvrdšího.
jojo jak ma bedna něco jinýho než kulatej roh jak téčková bedna tak dříve nebo později to potkyši načnou, comě zatím nerozkousali tak je fakt jenom to téčko , a jak nějakej uteče tak první co okousal byl dicinky kabel na 220, nechapu jak mohl oholit fázi i nulák- šahl jsem za skřin a nestačil jsem se divit jak měto masírovalo a co vím tak plno lidí co mají potkyše tak jim šli po kabelech a podle flekatejch bobků to opravdu žerou
Taky přidám teda perličku, kuna lesní VS přívodní hadička od turba u WV GolfV. Kdo myslíte že vyhrál? Proto se raději jistím přípravkem, kdyby mi něco uteklo, aby mi to nenasekalo paseku. PB
comě zatím nerozkousali tak je fakt jenom to téčko
Časem ty mrchy zdolaj i ta téčka, ale fakt jim to trvá dlouho.
Ja som potkanmi zaplnil starú velkú vanu na kúpanie a z vrchu som dal sietku,všedko bolo v uplnom poriadku dával som tam odstavené mládatá.Po nieakom čase tie hnusoby zožrali štupel a prehrízli odtokovu mriežku a zdrhli na štastie potkanov chovam v uzavretej miestnosti takže sa dali v pohode pochytat.Nikdy v živote by mi nenapadlo že to dokážu rozhríst z toho štupla zostal len ocelový krúžok na prichytenie retiazky
potkany som choval po skusenostiach od kamosa s T4 (prehryzli ju - neviem ako ale podarilo sa im to..) v klietke, ktoru som si zhotovil - plechovy spodok (vana) a na boky a vrch perforovany plech - z toho nikdy nic neuslo... Ale je mi jasne ze podobne moznosti kazdy mat nebude...
Nějak, není to potřeba.
Kvalitní a vyváženou stravou krmných zvířat.
Krmna zvirata si nechovam, takze tezko ovlivnim slozeni jejich stravy pred tim nez je podam mym hadum.
pokud si nechovas vlastni je dobre mit nejakeho spolehliveho dodavatele... Ja to resim obema spusoby - cast chovam a cast beru od znameho... Vitaminy davam jen vyjimecne - napr samicim po snusce, resp. porodu...
Dobre..a v tomto pripade podavas vytaminy v jake konzistenci a jakym zpusobem je dostavas do hada?
Existují rozpustné ve vodě
dost lidi napichuje definovane mnozstvi vitaminu ktere chce podat do mrtvych mysi, ktere had sezere.
ja to picham naredeny s vodou do mrtvych mysi, potaknu atd - injekcni strikackou do telni dutiny (zaludku a tak).. Ty vitaminy jsou dost citit i pro cloveka a hadum ten "zapach" taky moc neleze... takze tak...
Oblíbený, ale hoooodně zastaralý názor. Kvalitní potravou podávanou krmným hlodavcům zdaleka nelze zajistit veškerý přísun vitamínů a minerálů.
no MVDr.Prof.Knotek z Brnenske Veterinarni univerzity by ti o tom rekl svoje... Aplikace vitaminu a mineralu - a je jedno jestli bezne dosazitelnych komercnich preparatu (JBL a pod) nebo oblibenych smesi typu Plastin, Roboran - je extra osemetna zalezitost... Je potreba to vztahnout nejen na vahu zvirete, ale take jeho kondici a pod... V podstate se vzdy jedna o odhad, ktereho napr zacinajici chovatel neni schopen - proste si precte davkovani na skatulce a sup s tim hadovi... a pak se divi...
Jo zapomnel sem :) ... Vitaminy a mineraly doporucuje take, ale pouze v pripade specifickych problemu - urcite ne jako beznou prisadu ke krmeni.
V jednom příspěvku jsi PRO, ve druhém hned PROTI na posměšné otázky typu: poučte nás apod. opravdu nehodlám reagovat. Každý ať se rozhodne v případě podávání vitamínů sám.
Jen prosím pokud můžeš, uveď zde, čemu se chovatel diví, když udělá "šup" s tím (s vitamíny) hadovi.
Hele, imperatore, tak nám tady napiš jaký vitaminy podáváš svým hadům.Podle nejnovější módy na trhu???Já si jedu tu svoji, podle starejch zvyků,potravu pro hady krmím granulema pro hlodavce, přidávám psí, a zelený krmení a zatím si moji hadi nijak nestěžovali....., takže to poučení a nový poznatky bych uvítal....
Promiň, cejno, ale já zde nikoho nepoučuji. Zřejmě jsi si nepřečetl můj příspěvek dost dobře. Ještě někdo se přidá proti mně s tvrzením, že podávání vitamínů (preventivní) hadům je "blbost"? Poslužte si páni odborníci. Já to unesu.
Promiň imperatore. Tak napiš konkrétní důvody pro preventivní podávání vitamínů hadům....
Vycházím nejen z vlastních zkušeností a pozorování (dělám hady teprve 20 let), ale a to především i z literatury zahraniční. A dále - hadi mají na vitamíny stejné nároky, jako lidi. Nemyslím množství apod., aby mě hned zase někdo nenapadl. Každý, kdo se alespoň trošku věnuje výživě ví, že stravou a navíc tak jednotvárnou, jakou mají hadi (v teráriích), se do těla dostatečné množství vitamínů a minerálů nedostane. Nemohu zde opisovat veškerou zahraniční literaturu apod. Je zajímavé, že nepodávání * podávání vitamínů mým hadům se projevilo na počtu oplozených vajec, poču mláďat apod. Ale jak říkám: nedá se zde vypsat vše. Ani se mi nechce, se s někým se dohadovat a někoho přesvědčovat, už mi není ani dvacet, ani třicet. Dokonce ani čtyřicet. Bohužel.
omlovam se - nemyslel sem to ve zlem... Ja hady chovam "pouhych" a necelych 13 let... Co se tyce mych prispevku tak nevim kde si odporuji - v tom prvnim sem rikal ze vitaminy davam pouze a jen vyjimecne, v dalsim jak je v tom pripade aplikuji a na to sem pak navazal s Prof Knotkem - ten take doporucuje vit pouze ve specifickych pripadech... A dale sem to pak rozvijel - vychazejic ze skusenosti jeho ambulance - kde obcas skoncili zvyrata s hypervitaminozou protoze nekdo davkoval jaksi po svem - precetl si neco na krabici a deatily na letaku uvnitr vyhodil - takze to sem mel na mysli kdyz jsem psal - a pak se divi...
PS: jednotvarnou potravou urcite nekrmim - stridam potkany, morcata, mysi, mastomysi, piskomily, obcas kurata... Zvirata si chovam budto sam (pouzivam ruzne druhy krmiva - nejedu porad jen granule) nebo je beru od znameho u ktereho vim ze to dela podobne...
Oukej, neber to jako nějakej souboj neměnnejch názorů, věků nebo generací atd.Spíš by mně(a asi nejen mně) zajímalo jaký konkrétně vitamíny v konkrétních situacích hadům podáváš, potažmo je vhodné podávat.Myslím, že pokud máš statistuku o kvalitě, či oplozenosti vajec při podávání, nebo nebo nepodávání vitamínů, mohl by jsi o tom vytvořit článek zde na poradně.Určitě bych nebyl sám koho by to zajímalo.
Nemyslel jsem nic posměšně - pouze mě tato záležitost zajímá a prostě Váš prvotní "výkřik" že to hadům nestačí mě informačně rozhodně neuspokojil. Je snad v diskusi obvyklé si své tvrzení umět obhájit nějakýmy pádnými argumenty. Vyzval jsem Vás proto, aby jste byl konkrétnější a poděkoval jsem za to.
Já nepotřebuji, aby jste opisoval veškerou zahraniční literaturu, pouze jsem poprosil, aby jste byl v těchto věcech konkrétní, viz. můj první příspěvek. Nepotřebuji se dohadovat ani být přesvědčován, jen si chci udělat obrázek jak to chodí u vás a tématem se pak již budu zabývat třeba sám na svým levelu.
Můžete nás prosím poučit a být konkrétnější? např. z jakého zdroje či práce čerpáte, jaké konkrténě vit. a minerály je potřeba uměle dodávat (např. hadům krmených výhradně hlodavci). Popř. odkázat na nějaké studie či praxi konkrétních chovatelů/institucí? Díky
Zřejmě mám tedy zastaralé názory, pořád nevím, jak je možné, že v přírodě se hadům daří obstarávat dostatečné množství vitamínů a minerálií jen z potravy (předpokládám, že jen zcela výjimečně pozřou náhodně upadlé multivitaminové tabletky). Jistě, budete asi oponovat, že pestrost stravy v přírodě je u hadů o hodně větší než v zajetí, přesto si dovolím tvrdit, že i v přírodě jsou populace hadů, u kterých se dá hovořit takřka o monodietě, kdy v jejich potravním spektru některý druh nebo dva převažuje více než z 90% a přesto prosperují velmi dobře. Jak jinak ovlivňovat přirozeně kvalitu krmných zvířat (tedy i množství a kvalitu látek obsažených v nich) než kvalitním krmením??? Existuje nějaký komplexnější a vyváženější zdroj minerálií, vitamínů a dalších látek pro hada než kvalitní krmné zvíře? Jak poznáte, kolik a kterých vitamínů had potřebuje (mluvím o zdravém jedinci)? Jak, které a podle čeho vitamíny, případně minerálie a další prvky dávkujete?
V tomhle s tebou absolutně souhlasím, ale na druhou stranu, kolik chovatelů 1 nebo 2 hadů si doma chová hlodavce na krmení? Naprostá většina těchto chovatelů si koupí myš v nějakém zverimexu. Kolik zverimexů dává hlodavcům opravdu kvalitní krmivo? Ve většině zverimexů co znám, dostávají krmní hlodavci kus chleba nebo jiného pečiva, sem tam nějaké zrní a mrkev. Hlodavci jsou podtržení, mají svrab a bůhví co ještě. Opravdu je pak takový hlodavec na skrmení kvalitní potravou pro hada? Já si myslím, že v žádném případě a proto vznikají dotazy o přidávání vitamínů.
Jj, presne tak. Pokud je strava kvalitni, vyvazena, neni to potreba. Snad jenom v pripade jako "podpurna lecba" pri zdravotnich potizich - treba pri nejake aplikaci ATB a pod.
Kdyz uz, tak praskove (vhodnejsi snad tekute) pri krmeni, kdyz ma had mysku (potkana....) tak asi na pul v "tlamce", kapnout (usypnout) na mysku..... Ovsem, muze se stat, ze ti mysku had "vyplivne".
Pouze AD 3 po zimování a po snůšce,možná zbytečně.
Je to zvláštní fenomén, málokdo se zeptá na to jak a čím krmit aby byly potřeby zvířat na vitamíny a nerostné látky uspokojeny, ale téměř každý řeší jaké umělé vitamíny podávat. Připadá mě, že jaksi dopředu přiznává, že není schopen nebo ochoten dopřát či zajistit svému chovanci něco tak základního, jako je odpovídající kvalitní potrava.
Imperátor promine, jen říkám svůj názor, ale pokud někdo (j hanyz) řeší aplikaci čehokoliv (vitamíny, léky atd.) kterémukoliv ze svých chovanců, nebude pravděpodobně schopen posoudit ani potřebu dodatečného zásobení organismu zvířete něčím tak ošemetným jako jsou umělé vitamíny, zvláště pak těch, kterých se organismus nedokáže zbavit a které mohou při předávkování působit toxicky.
Podle mého má smysl uvažovat o aplikaci vitamínů pouze tehdy, má-li chovatel stálý, dlouhodobý přísun potravy z určitého zdroje a následné laboratorní rozbory krve ukáží sníženou hladinu vitamínů u chovaného zvířete je vhodné na základě takovéto podložené informace vitamíny případně doplnit.
Moderní sypání, píchání a jiné praktiky, čehokoliv, byť jsou to ty nejspecielnější směsi, jen tak od oka, na základě subjektivního pocitu chovatele by mělo být tou dávno překonanou praxí, ne opačně.
Jen nemnozí chovatelé vědí, nebo alespoň tuší jaká hladina vitamínů a kterých je v tom kterém období ta správná a za těchto okolností doplňovat cokoliv je hra se zdravím zvířete.
Krmný hlodavec a vůbec všechna přirozená potrava má jednu vážnou chybu, není na něm napsáno jaké vitamíny obsahuje, což mnohé svádí k dojmu, že v prášku bude vitamínů víc.
Nechapu co se to tady schazi za nektere lidi. Myslim ze to tady je o tom ze se zeptam, zalozim vlakno a ostatni, zkusenejsi chovatele odpovi.
Myslim, ze je zbytecne nejake opovrhovani a napadani ze nejsem schopen posoudit to nebo ono.
Otazka znela jasne..jak podavate hadum preparaty v prasku..ti kdo maji zkusenosti odpovi, jini necht si prectou prispevky a jdou dal.
To je j hanyz jednoduché, to se dá lehce pochopit. Schází se tu lidé, kterým není lhostejné zdraví a spokojenost chovaných zvířat, ať už mají názor takový nebo makový. To že se diskuse vyvíjí, mnohdy nečekaným směrem, je její základní podstata. Neopovrhuji nikým, jen konstatuji pravděpodobná fakta, sám jsem na tom podobně, také nedokážu určit od oka jaká hladinka vitamínů zrovna v mých zvířatech koluje.
Takže asi tak.
No, a přesně to se děje. Akorát ta odpověď je jiného rázu, než jste asi čekal...nemyslím si, že by někdo někoho napadal, pouze zde bylo konstatováno, že nikdo nedokáže odhadnout aktuální hodnotu vitamínů ve zvířeti a podle čeho pak chcete dávkovat? A víte vůbec jaká je "správná hodnota"? Já tedy ne. Nedokážu se mrknout na užovku a říct si, sakra, musím jí dodat tolik a tolik vitamínu xy...a to, že předávkování některými vitamíny či minerály může dost škodit, je myslím známá věc...
Takže se nevztekat a za sebe mohu doporučit vitamíny hadům nepřidávat. Kvalitní potrava opravdu stačí
Nevím z čeho zastánci preventivního podávání vitamínů usuzují že krmní hlodavci obsahují nedostatek vitamínů. Nevím jak už tady napsali někteří předemnou, jaké množství vitamínů je pro hady optimální. Každopádně jsem neslyšel, ani neznám ze svého okolí jediný případ prokazatelný hypovitamínozy u hadů odchovaných v zajetí. Jsem ochoten tomu ještě uvěřit v případě vitamínu B u druhů hadů žeroucí ryby (ty jsem ale nikdy nechoval, takže nevím).
Dle mojeho názoru (možná špatného) je jediné trošku možná objektivní měřítko kvality výživného stavu hadů chovaných v zajetí, jejich průměrná dožitá délka života + produkce potomstva. A tady si myslím, že běžně chovaný druhy hadů se v terariích dožívají možná i vyššího věku než v přírodě, a při dobrém přikrmování se dá dosahnout i slušných výsledků při rozmnožování.
Vždyť třeba u guttát se dá takto dosahnout i třech snůšek do roka (ikdyž tady je to už asi opravdu hodně na úkor kondice hada). Každopádně jsem přesvědčen že takovejto výkon v rozmnožování lze dosahnout jenom v terariích, protože příroda jim nenastaví tak optimální teplotní a výživné podmínky pro rozmnožení. To už je ale na širší debatu....
Dle mojeho názoru, není nutné hadům dodávat jakékoli vitamíny. Vitamíny jsem u hadů dával jen jako podpůrnou léčbu během podávání ATB, to už je ale něco jiného.
A co se týče zkrmování hlodavců ze zverimexu; dělám to tak co hady chovám (od srpna 1984) a nikdy jsem neměl žádné problémy. Myši donesu ze zveráku, nechám je doma cca 3 dny, a po tu dobu je prokrmím klasickýma granulema pro hlodavce. A hadi jsou OK.
V podstatě souhlas, jen myším i potkanům ještě dávám navíc v sezóně zelený, normálně hodím hrst bejlí z louky nahoru na mřížku beden a myšáci už se o to postarají, věřím, že v lupení vyrostlém na louce na sluníčku je hodně důležitých látek. Navíc to mají v době zkrmování ještě v žaludku a střevech. Potkanům ještě přidávám kočičí granule nebo jim tam hodím občas pár zophobáků nebo cvrčků.
Ono je trochu takový zvyk říkat, co je ze zverimexu je hrozné, myši chcípáci, špatně živené atd. Ale ruku na srdce, kdo do zverimexů v naprosté většině dodává myši??? Velkochovatelé. A to jsou ti první, kteří se snaží své myši krmit kvalitně, aby měli dostatek odchovů a zdravé odstavy, které mohou zapojovat znovu do chovných skupin z výhledem na početné vrhy. to, co s myšma udělají ve zverimexu je věc druhá, ale nebývá to tak hrozné, prostě dostanou vodu a žrádlo, i když ne vždy optimální.
Máš pravdu Krokodýle. Velkochovatelé co obvykle dodávají do zveráků myši se starají o své chovy hlodavců povětšinou dobře.
Já jsem navíc s majitelem zveráku v kontaktu na mobil. Takže mi dává dopředu vědět kdy bude mít čerstvě dovežené myši, a často objednává myši i holata dle mojí potřeby.
Vždycky je to jen o domluvě.
Ahoj krokouši Souhlasím s tebou ve všem co jsi napsal, ale on tento dotaz je spíše z lidské lenivosti cokoli udělat.
Jde většinou o chovatele, kteří místo aby si dojeli pro myš k velkochovateli ( a nevěřím, že některý myšák je odmítne ) raději jdou do zverimexu, kde to funguje tak jak všichni vidí ( tím neříkám že všude ) a pak vymýšlejí jak to do hadů " přidávat ".
Sečteno a podtrženo : zverimex vykoupí myš za třeba 10,- kč, prodejní cena je kolem 20,- kč a pokud bude někdo přidávat vitamíny tak ještě + ? kč.
Ale na druhou stranu, mám zverimex u nosu, tak co bych se namáhal sednout na kolo, autobus, auto a dojel si pro krmení které vidím u velkochovatele.
Věř , že to takhle funguje, myši chovám ve velkém, lidí mi volá hodně i pro 2 myši, ale jet si pro ně nikdo nechce.
Na druhou stranu , nebyl by problém se domluvit, jestli nějaký velkochovatel jezdí třeba nakupovat do bližších míst kde jsou tito " zákazníci " a myši prodat třeba na půl cesty....
Ale to s sebou zase nese jeden problém, někoho hledat, pak mu zavolat a domluvit se.
Nebudeme si nic nalhávat a určitě se shodneme v tom, že je mnohem pohodlnější si tu myš ve zveráku koupit, sednout k netu a hltit teraporadnu dotazem " co dodávat a jak hadům, chovatel v Českých Budějovicích, v Táboře, v Praze, v Říčanech u Prahy". Nejlepší by bylo, kdyby byli myšaři u každého paneláku, nebo kdyby se myši prodávaly jako jízdenky na autobus na zastávkách MHD ....
PB
Já v současnosti nakupuju přes zverák dospělou myš/10 kč a hole/5 kč (nevím o co bych je měl lacinější když bych je bral od velkochovatele osobně). Prakticky po domluvě s majitelem zveráku je mám tentýž den kdy velkochovatel myši do zverimexu doveze, a co si budeme namlouvat; ,,čas jsou peníze".
Tak to že někde nakupujete holata bych moc do světa nevykřikoval, jelikož by mohl mít problém jak zverák, tak dodavatel.
Pokud má stanovené podmínky chovu od SVS tak by si je měl buď přečíst, nebo se jich alespoň trochu držet.
Nikdy člověk neví, kdo sem z kontrolorů nakoukne a pak vzniká problém s oddělením kontroly pohody zvířat.
Co se týče ceny zy myš, té si važte, jelikož taková cena je málo k vidění.
PB
Jo a ne. holata se prodávají zcela běžně, jenom je berem přímo na objednávku a v konkrétní den kdy přijdou, se i prodají. A SVS se vyhoví - holátka nejsou zakázaná prodávat! Standardně bývají mražená, kdo chce živá, musí si objednat...asi tak.
Jinak k hrůzným myším ze zverimexu - myš je rychlotočka, ikdyž klidně za vyšší cenu. Věřte nebo ne, i v PC se jich otočí třeba 50 týdně (jak kde) a při týdenním zásobování jsou vlastně pořád "čerstvé". Tj. kvalita je od dodavatele, nikoliv ze zverimexu. Za týden nezprzní myš nikdo...
...dokonale vyjádřeno . Holata si objednávám přesně ke konkrétnímu dni k odběru.
Samosebou jsem myslel živá holata a jak se vyhoví SVS když je v podmínkách chovu, že se sající mláďata nebudou transportovat bez matky? Nechci rejpat ale nějak to nechápu a třeba se sám připravuji o výdělek.
Na druhou stranu taky se mi stává, že si vezme zverák myši na celej měsíc, 200 najednou a tam už se dá cokoli ovlivnit ( kondice a zdravotní stav ).
PB
To určitě máš pravdu - ikdyž jsou sami proti sobě...zboží se má točit, ať peníze neleží. Ale to už je mimo, každého věc.
Jinak ad transporty bez matky - tak dalece jsem do toho nešťoural, ale při kontrolách p. Kučery z KVS jsem s ním problematiku holátek řešil a on jednorázové objednávky (do 24 hodin jsou fuč) akceptoval bez připomínek. Měl jsem za to, že matka u nich musí být jen pokud by ta doba byla delší, ale rád se nechám opravit. nicméně jak říkám, tenhle postup nám KVS akceptuje, takže to nějak moc nedramatizuju...
Tak ono to bude s největší pravděpodobností o domluvě mezi zverákem a SVS. Viděl jsem ale, že jeden zverák si bere holat víc a to co chcípne se dá prostě do mrazáku " přeci to nevyhodí a nebudou ve ztrátách ".
Kdo se zamyslí, jistě přijde na to, proč holata po třech dnech hynou.
PB
Asi mas pravdu Krokodyle..ty tri dny ty potkany nekde doma uskladnim abych je "vykrmil"..
Nejlepsi na to docasne uchovanijsou asi ty T3 bedny ne? Nevite tedy kde se daji sehnat? Popr. nemate nekdo na prodej nejake pouzite?
Dají se sehnat třeba na ifauna.cz.... Jinak se dá použít cokoli jiného, nemusí to být T3 nebo T4.
Pro příklad uvádím vaničku na maltu o obsahu 90 litrů. Stojí kolem 200,- kč, jen si doma dodělat pletivo a je hotovo, náklady do 300,- kč a potkanů se ti tam v pohodě vejde 5 adultních nebo 30 myší taky adult....
Já toto používám i na chov.
PB
nemusí být ani vana na maltu. Stačí vlézt do jakéhokoliv marketu, nejlépe do IKEA, a je zde na výběr plastových vaniček přehršel Většinou i za rozumnou cenu. Z pevného pletiva, jak píšeš, dodělat horní kryt a hotovo.
Nebo, známý používal červené bedny (přepravky) na maso. Zeptat se v nějakém přilehlém masokombinátu, kdy vyřazují dosloužilé a chovná bedna je na světě.
JJ lodny na maso mám taky, ale nepoužívám je na chov.
Jinak nevím, asi to bude jak ve který oblasti, ale konkrétně teď na jihu čech stojí lodna 250,- a vana na maltu 200,- každá kačka dobrá a při nákupu 3 beden máš rozdíl velikej.
Je ovšem fakt, že bedny už nejsou nedostatkové zboží, už jsou různé v Baumaxu, globusu, prostě je jich všude dost.
Jinak já jsem to uvedl jen jako příklad, aby si tazatel udělal představu o tom, jak se dá bez složitého shánění něčeho, situejšn řešit hned a za cenu nižší než T3 nebo 4.
PB
Jen bych ještě dodal, že některý plasty hlavně potkanům velice "chutnají" a poměrně rychle je zničí, je lepší něco tvrdšího.
jojo jak ma bedna něco jinýho než kulatej roh jak téčková bedna tak dříve nebo později to potkyši načnou, comě zatím nerozkousali tak je fakt jenom to téčko , a jak nějakej uteče tak první co okousal byl dicinky kabel na 220, nechapu jak mohl oholit fázi i nulák- šahl jsem za skřin a nestačil jsem se divit jak měto masírovalo a co vím tak plno lidí co mají potkyše tak jim šli po kabelech a podle flekatejch bobků to opravdu žerou
Taky přidám teda perličku, kuna lesní VS přívodní hadička od turba u WV GolfV.
Kdo myslíte že vyhrál? Proto se raději jistím přípravkem, kdyby mi něco uteklo, aby mi to nenasekalo paseku.
PB
Časem ty mrchy zdolaj i ta téčka, ale fakt jim to trvá dlouho.
Ja som potkanmi zaplnil starú velkú vanu na kúpanie a z vrchu som dal sietku,všedko bolo v uplnom poriadku dával som tam odstavené mládatá.Po nieakom čase tie hnusoby zožrali štupel a prehrízli odtokovu mriežku a zdrhli na štastie potkanov chovam v uzavretej miestnosti takže sa dali v pohode pochytat.Nikdy v živote by mi nenapadlo že to dokážu rozhríst z toho štupla zostal len ocelový krúžok na prichytenie retiazky
potkany som choval po skusenostiach od kamosa s T4 (prehryzli ju - neviem ako ale podarilo sa im to..) v klietke, ktoru som si zhotovil - plechovy spodok (vana) a na boky a vrch perforovany plech - z toho nikdy nic neuslo... Ale je mi jasne ze podobne moznosti kazdy mat nebude...