Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Křivá přilba Chamaeleo calyptratus

ahoj chtěl bych se Vás na něco zeptat.Zpozoroval jsem že můj chamča má trochu pokřivenou přilbu..není to na první pohled vidět,ale mám strach aby mu ňeco nebylo(začína se mu ohýbat jen hormí část)...Na omak je přilba tvrdá...Podávám potravu obdem kolem 10-11 cvčků (kolik veme) a všechny je obaluju ve směsy (Roboran pro plazy + ndrcená sepiová kost) to vše v poměru 1:1..UVB zdroj mám repti glo 5,0 ke které se může dostat až na 3 cm...Jsou mu 4,5 měsíce....váha okolo 90-95g....Přemýšlel jsem že bych mu dával jednou měsíčně kapky sera reptilin ale mam strach abych ho zase nepredopoval....vím že Repti glo je slabá ale on se k může dostat na 2-3cm....a po těch posledních reportáži od Mika že i reptiglo jsou schopné nějakého výkonu mám docela strach z předávkování D3
Změna předmětu, původně: Křivá přilba chameleo calyptratus (MadMike)

Já si koupila chamíka a ten měl chudák přilbu uplně ohlou dolů, bylo to kvůli nedostatku vápníku.Jestli chodíš do Prahy na burzu na Ládví, tak já tam kupuju přímo čistý vápník od jednoho pána asi cca za 40 kč a to uplně lebedně drží na cvrčkách.Pořádně v tom toho cvrčka oválim jak řízka a musim říct, že na cvrčkovi zůstane kvalitní vrstva.Jinak k těm žárovkám já nad tim dost přemýšlela a netušim co kromě Repti gla koupit.Moje vysněná UVB žárovka je Osram, nad ní slintám, ale stojí 1600 kč a pro chamíky bych řekla je už dost silná.Třeba se nám ještě vyjádří nějaký žárovka odborník :)
Tak hodně štěstí

a pro chamíky bych řekla je už dost silná.

Tak záleží na vzdálenosti od zvířete a době osvitu - pak je jedno, jestli svítíte na chamíka nebo nějakou "pralesní ještěrku". Já bych se toho u jemeňáků vůbec nebál, ale je samozřejmě potřeba dodržet bezpečnou vzdálenost od zvířete, ostatně stejně jako u všech ostatních zdrojů uv/tepla.

K tématu - si myslim, že to nemusí mít nutně souvislost s nedostatkem vápníku nebo D3. K tomu, aby nedocházelo k výraznějším metabolickým poruchám a v důsledku toho třeba ke křivici to ReptiGlo5 snad i stačí, v Roboranu nějakej D3 je taky... ale nic netvrdim.
Seš si jistej, že tu přilbici měl před tím uplně rovnou? pozoruješ to už dýl - je křivá čímdál víc?

UVB zdroj mám repti glo 5,0 ke které se může dostat až na 3 cm

Může ale nemusí...chodí se "nasvítit" pod ten kompakt? Nejlepší to je udělat tak, aby se vyhříval pod zrojem tepla a zároveň na něj svítil i ten kompakt (řekněme do 10cm u 26W verze).

Fotka by možná řekla víc...

Hoj...no fotku uz sem dneska neposlu ale zitra dodam protoze Cham už má půlnoc..kdyz se vyhřívá tk tu repti 26w má cca 10 cm ale pod halogen leze jen rano ale hodne casu travi pod tou repti glo (ono je to i pod tou repti hodne vyhraty od halogenovky skoro jak podtim takze je skoro porad tam)

Toho že jí má křivou jsem si všiml tak před 3 dny a to ho skoro porad pozoruju a driv sem to nespozoroval...on byl totiz docela malinkej a ta prilba mu zacla rust az ted v posledni dobe).On je celkem krotkej a kdykoli otevru terko tk si na me vyleze a to kazdej den takze bych si toho asi vsiml...

Myslíš že bych mu neměl začít dávat ten reptilin v kapkách jednou za měsíc??ten roboran má D3 100 000 m.j./kg a reptilin má ve 100 ml 10 000 m.j. a víme že kapky jsou daleko lépe rozpustné než prášková forma.

Co si pamatuji, tak na chameleoinfoweb.net se ohýbání přilby řešilo v souvislosti s rachitis. Osobní zkušenost nemám, ale viděl jsem několik dospělých samců s pokřivenou přilbou a nebyli chovaní v 100% podmínkách. Tzn. mohli mít rachitis popř. jen menší nedostatek Ca v mládí, když rychle rostli a v dospělosti s to v důsledku útlumu růstu již neprojevilo tolik aby to chama ohrozilo na životě. Jinak spíš jsem zažil zlomeninu v důsledku měkkých kostí. Osobně myslím že reptiglo stačí jen je třeba si uvědomit že je potřeba dodat dostatečné množství Ca ve stravě. samoná D3 to nezachrání- plastin, biomin H, jemně drcené skořápky. Sépiovka je trochu diskutabilní. Někde se řešil poměr Ca:P a případné jiné soly a jejich negativní vliv na příjem Ca- vyvaření sépiovky. Zdá se mi lepší použít jiný zdroj- cena nebude moc jiná. V případě skořápek je to zadarmo a využitelnost je good.
OT: zajímalo by mne jak dopadnou měření reptigla a případné jiné alternativy, které u chamů fungují- osramku prostě do tera nestrčím, i když bych rád, na trhu je několik zdrojů, které mají malou wattáž, ale zase potřebují předředník a to je v mých očích deklasuje- nejsem technickej typ a ceny originál předřadníků se mi zdají trochu nadsazené.

Sépiovka je trochu diskutabilní. Někde se řešil poměr Ca:P a případné jiné soly a jejich negativní vliv na příjem Ca- vyvaření sépiovky. Zdá se mi lepší použít jiný zdroj- cena nebude moc jiná. V případě skořápek je to zadarmo a využitelnost je good.

Myslím, že hmota sepiovky (což je vlastně čistý CaCO3) bude lépe stravitelná než vaječné skořápky (leda je drtit rovnou na prášek) - ale skořápky rozhodně beru. Vyvařování sepiovky považuju za zbytečnost. A vzhledem k tomu, že sepiovka je téměř stoprocentní CaCO3 poměru vápníku k fosforu bych se teda rozhodně nebál ;-)

K tomu OT - mno jo no...mě by třeba nikdy nenapadlo postavit chamovi terárko a teprve až potom řešit co se tam vejde za světla. Když mám píchlou gumu u auta, tak taky nejdřív použiju hever a až potom uvolňuju šrouby na kole :-) (neber jako nějakou kritiku). Jinak lze použít směsovky kolem 100-160W - netřeba předř.

Když mám píchlou gumu u auta, tak taky nejdřív použiju hever a až potom uvolňuju šrouby na kole

To nebyl zrovna nejlepší příklad :-D Já to třeba dělám přesně obráceně :-)
Sorry za OT

Jinak co se skořápek a sépiovek týče... já toto vůbec neřeším a kupuji Biomin H, sice dražší než sépiovka a skořápky, ale není s tím žádná práce a na hmyzu drží celkem dobře.

Sepiovka sama o sobě je uhličitan vápenatý stejně jako skořápky, obsah solí se do ní dostává druhotně kontaktem s mořskou vodou, proto vyvyřování. - rozdrcení skořápky na prášek je relativně jednoduché, biomin H je již namletý prášek ze skořápek je to jednoduší člověk se s tím nemusí drbat.
Jinak terária byla dělaná na reptiglo, protože s ním mám zatím dobré výsledky. Teplota v místnosti je 22-24°C a v teráriích mám živé rostliny, proto potřebuji poze slabé zdroje na dotopení a hodně světla, ve většině terárií mi stačí kombinace 26Wrg a 20W úsporky kompakty, nebo 11W U zářivky a teplota je min. 30°C u zdrojů a jinak krásných 25-27. Nemám s tím problém. Jinak u kola doporučuji nejdřív povolit šrouby, pak hever a pak odšroubovat povolený :i: aspoň tak to dělám já. Ne sranda, osramku bych určitě použil u trndů legoušů nebo g. pardalis v zimovišti. Zatím takový bejváky doma nemám.

biomin H je již namletý prášek ze skořápek

Čeče a seš si tím jistej? Já bych spíš řekl, že to je mletý vápenec upravený pro použití v lékařství/potravinářství?. Že by velký farmacie zkupovali skořápky, aby z nich mleli prášek se mi nějako nezdá... ale coby, nedivím se ničemu.

a hodně světla, ve většině terárií mi stačí kombinace 26Wrg a 20W úsporky kompakty, nebo 11W

Tomu říkáš hodně světla? :x: - prosím bez urážky. Pokavaď to funguje, tak do toho nemám co kecat a v malých terárkách je to asi OK. Spektrum UV gloček a obyč kompaktů taky není nic moc - v tomhle je z levnejch docela dobrej kompakt Repti-Glo 2.0, i když jó terno to taky není - a kdoví jestli se těm hodnotám od výrobce dá ubec věřit :-|
S tím kolem jsem si dobře naběhl :-)

JJ biomin je ze skořápek, ona stačí třeba jedna korba skořápek z výtluku, oni se jich rádi zbaví bo je to VŽP a musí se podle toho likvidovat. Pak předpokládám nějáký proprání, sušení, mletí a sterilace a je hotovo.

20W úsporka svítí jako 100W žárovka, teda pravda ještě mám třeba nad některejma terama 11W navíc ale mám pocit že to stačí 57W=285W normálních žárovek ne?,v odchovnách jemenů je bílý nebo šedý pozadí tak je to dost světlý, jinak mám spíš malý tera 30-40x40x40 pro gekony, tam jedou rostlinky fakt pěkně, nejlepší známka že světlo je OK- používám klasiku z obchodu, důlržitý je strčit tam teple bílý nebo daylight, že. Teď se ale nebavím o UVB. A nevím jak doma svítíte vy, pokoj ve kterým mám terárka i se zataženejma žaluzkama svítí jak výkladní skříň a rostliny na parapetu se točí směrem do místnosti :-)

JJ biomin je ze skořápek, ona stačí třeba jedna korba skořápek z výtluku, oni se jich rádi zbaví bo je to VŽP a musí se podle toho likvidovat. Pak předpokládám nějáký proprání, sušení, mletí a sterilace a je hotovo.

Díky.

20W úsporka svítí jako 100W žárovka

Tak zkoušel jsem to s luxmeterem a můžu s klidným svědomím tvrdit, že je to lež ;-) Kompakt byl 23W. Nicméně kompaktů je megamoc a výdej světla bude různej - to je jasný. Těm vobrázkům na krabičce nevěřim.

důlržitý je strčit tam teple bílý nebo daylight, že

Jasan, z hlediska teploty barev je dobrý tam mít alespoň teple bílý, lépe denní. To ale nechrakterizuje spektrum a to bývá u kompaktů (zvlášť těch nejobyčejnějších)otřes.

Teď se ale nebavím o UVB

To je v poho, já taky ne :-)
Jemenovi svítím 70w halogenidovou výbojkou tak, že má na vyhřívacím místě 30000lx a jak si chrochtá (to považuju za takovej průměr, nic moc). Jen pro porovnání 18W kompakt (made in EU) má v cca 15cm kolem 1700lx ;-)

No já věřil tomu co se píše :-D
Sice používám osramky, které nejsou nejlevnější. Hlavně se mi osvědčili svou životností, té u kompaktů opravdu nevěřím a dost se mi stávalo že levnej kompakt neutáhl vlhkost a do půl roku jsem vyměnil třeba půlku světel. Jednadvacítky maj cca 1300lm. Tzn 1300 lx na 1m2 a vzálenost 1m. Opravte mne ale tak si to pamatuji z fyziky. Tzn na plochu terárka 60x40 je to 5400 lx při jednom kompaktu. V tomto vstahu můžu zanedbat výšku, ta je do 1m.
Ano věřím že spektrum barev může být u kompaktů i zářivek docela chabé, ovšem jestli já vnímám světlo jako žlutobílé, tak předpokládám že zvířata ho budou vnímat podobně. Jinak by tomu asi bylo u rostlin, ale na to co se pouívá pro ně se nedá koukat vůbec :-)
Těch 30000 jste naměřil luxmetrem zdá se mi to opravdu hodně? Jakou výbojku používáte?
Už si představuju, jak si tohle někdo čte a ťuká si na hlavu:-D Nejdůležitější totiž je že se zvířatům i kytkám daří rostou baští a snad se i dožijí vysokého věku, že. Aprpo- při osvětlení kompakty mám třeba pěkně vybarvené p.hielsheri, když byly pod žárovkou byly to takový bleděhnědý nicky. Možná by pod UVBčkém byly ještě lepší :puff:
Jinak si o kompaktch moc iluze nedělám, beru je jako dobrej poměr cena světlo ;-) vhodný pro malý ještěry.

Jednadvacítky maj cca 1300lm. Tzn 1300 lx na 1m2 a vzálenost 1m.

Naprosto přesně.
Nicméně jak už jsem řekl, nápisům na krabičce už nevěřim. Porovnávám mezi sebou docela dost různých zdrojů a vím, že realita se od tabulkových hodnot mnohdy setsakra liší (Luxmetr používám SykTronic 1010B - není to žádná špička, ale na tohle stačí, korekční faktory na lampy znám). Mnou napsané hodnoty jsou to, co jsem si sám naměřil.

Tzn na plochu terárka 60x40 je to 5400 lx při jednom kompaktu.

Jak řikám no...tma tmoucí :)), ale jak jsem psal, na tyhle malý terárka to asi stačí, těžko by se tam dělal nějakej rozumnej stín při použití něčeho výkonnýho.

Ano věřím že spektrum barev může být u kompaktů i zářivek docela chabé, ovšem jestli já vnímám světlo jako žlutobílé, tak předpokládám že zvířata ho budou vnímat podobně

To určitě ano, ale to se pořád bavíme jen o teplotě barev, což je jen jedna z několika z více či méně důležitých veličin.

Jinak by tomu asi bylo u rostlin, ale na to co se pouívá pro ně se nedá koukat vůbec :-)

To jsem asi špatně pochopil, pro pěstování kytek se používají zatím ještě nejvíc metal-halidový a sodíkový výbojky, pokavaď vim a to je docela dobrý světlo, alespoň co se prvních jmenovaných týče (taková kytko-lampa halogenidová od Narvy má 6500K a Ra>90, což je přirozený denní světlo, spektrální průběh neznám, málokterá firma to zveřejňuje v nějakým rozumným rozlišení). Blbý je, že je to od 250w výš a to už se do moc terárek nevleze - nepoužitelný.

Těch 30000 jste naměřil luxmetrem zdá se mi to opravdu hodně?

30 000lx lze naměřit v přírodě i ve stínu (za slunečného dne, ale nejsem si tím uplně jistej, už jsem to zapoměl - takže bez záruky, klidně to mohlo bejt 3000lx :-)), takže hodně to není, resp. - pro sluncemilný ještěry nic moc. Luxmetr viz výše.

Jo mít tak profi techniku, to by se mi to kecalo líp :-D
Naposledy se omlouvám za OT, už držím hubu.

Ne naopak já jsem se zas něco dozvěděl.
O sodíkovkách pro rostliny vím, ale neviděl jsem je v prxi, nebo jsem netušil že v těch skleníkách jsou :o) spíš jesm vycházel z toho co jsem používal v akvaristice dřív. Zářivky co v porovnání s klasikou svítily divně a celkem vizuálně slabě, ale rostliny s CO2 pod tím rostly jak sinice v přehradě.
JJ 30000lx venku není problém. Já mám třeba "pocit" že svítím víc než nekteří kolegové a stejně je to stiný patro tropickýho lesa. Třeba pogonám bych toho do tera narval určo víc a stejně to nebude jak v austrálii na slunci. Za přírodou pokulháváme. :-(
No až zapojím další stojan tak kolečko od elektroměru stejně uletí. :puff:
Každopádně díky za užitečnej názor. Do budoucna plánuju trochu hejbat s terama, tak se nápady na zlepšení hodí. Momentálně řeším, jak redukovat kabelovýho hada na minimum. :x: asi se na těch šňůrách oběsím.

Kapka vody má průměrně 0,05ml - ale kouknul bych raději na gůgl nebo do učebnice :-). Jak se objemově bude lišit kapka vody a nějakýho "olejíčku" netušim, jsem rád, že slovo fyzika umím vůbec napsat ;-)
Nakolik je problém ta helmice ať napíše raději nějakej chamikář.

edit: dávkování na obalu je 3-4 kapky na 100g zvířete. Když teda budem brát, že 0,05ml je jedna kapka, je to 0.2ml týdně(ty 4 kapky), tozn. 20MJ/100g D3 (za předpokladu, že ve 100ml je 10 000MJ D3 tedy ve 0,2ml je 20mj D3)- tím nic nepokazíš ;-) Je to tak? - v matice nijak silnej nejsem...

Chamík vypadá zdravě, ta přilba není zas až moc vyhlá, některí samci nemají přilbu úplně rovnou. I jeden můj :-)ji má takhle trochu nakřivo. Jestli sypeš vit a min, popřípadě přidáš ty kapky (jedny vit už používáš ve smesi, tak bych ty kapky omezil třeba na 1x za čtrnáct dní a jestli se to zhoršovat nebude tak to bude spíš vrozený. Jako na potvoru nemůžu najít tu fotku, co jsem chtěl, kde byla krásná rachitická přilba. :.(

spíš jde teď o to že když už jsem si pořídil ten plastin místo sepiovky a rozhodl se vyměnit roboran za reptilin abych aspon vedel vedel davkovani na tu jeho muší váhu (na návodu píšou jedno ale na stránkách pro legoše psali něco jinýho....a druhá možnost je že se na to vyprdnu a udělám opět směs 1:1 (roboran+plastin)

Ale jinak díky moc sem rád že to snad nebude nc vážnýho jen sem měl o toho mího pacholka strach

Senm si nad to sednul - vychází mi to na 6,96 kapek měsíčně bezpečná dávka
Za předpokladu, že:
1 kapka je 0,05ml
doporučená měsíční dávka je 400mj/kg = 34.8mj/87g

Jestli ti to vyjde stějně (spočti si to), tak jsme doma - a přesně kvůli tomuhle jsem začal používat kvalitní zdroje UVB :-D

a přesně kvůli tomuhle jsem začal používat kvalitní zdroje UVB

Tj az vyhodim tu reptiglo tak to udelam taky...ptze tam je toho hrozne malo a je to drahy jak......akorat sem zvedavej jak tam dam tech 0,96:-):-):-):-):-):-)
Asi bych mu to mel rozlozit po tejdnech co???ze kazdej tejden treba 2 kapky a a ten posledni v mesici jen jednu kapku.....
a az zpotrebuju ty reptilin tk zkusim AD3 combinal a pak treba zase prejdu na jeden měsíc na tu směs 1:1 abych to aspon nejak protocil a moje penezenka z toho nezesedivela:D:D

Miku dík moc hrozne si mi pomohl..

Byl bych celkem opatrný s přidáváním D3, pokud používáte nějaký zdroj uvB, bohužel u takových drobečků se předávkuje dost snadno a pak je to horší než, když je trochu míň. I pod reptiglem (nemyslím zrovna 2.0, ale 5.0 už jo), pokud ho pravidelně ze slušné vzdálenosti (do 15 cm) využívá si zřejmě dokáže "vytvořit" dost D3 na správné fungování ukládání vápníku, spíš je třeba ohlídat, aby bylo dost vápníku. Dokonce si myslím, že může stačit uv B i z některých lineárních zářivek, pokud je nasvětleno zvíře zblízka v řádu několika cm a pokud zářivky osvětlují celou plochu terária po celý den (u zvířat, která většinu dne nestráví v úkrytu). Nebo naopak může stačit jen podávání vit.-min. preparátu v dostatečném množství (tuším, že Nutrimix má teď snad 7000 MJ v kg nebo ještě víc, teď z hlavy netuším) a nepoužívat UV B zdroj. Ale po určité nepěkné zkušenosti bych uv B zdroj a vitamíny s vyšším (nějakým) obsahem D3 nekombinoval. Raději bych přitlačil na zdroji než čekat jestli se kombinace podaří nebo ne. To mluvím hlavně u drobných druhů, kde bezpečná měsíční dávka D3 je např. u 20 g gekonka řekněme do 10 MJ měsíčně (cca v 1,3 g nutrimixu) a to myslím v případě bez použití UV B zdroje, s použitím vhodného zdroje asi nedokážem ani říct jestli není jakékoliv podávání D3 už navíc.

Byl bych celkem opatrný s přidáváním D3, pokud používáte nějaký zdroj uvB

Vždyť MM psal že UVBéčkem předávkovat nemůžeš (takhle sem to pochopil já- nikdo to nepsal=že když už má dostatek toho D3 tk už to z UVB nevstřebává a vyredukuje ho)..Tk to už to fakt nechápu...Tk v tom případě žiju 14 dní v omylu a tky podle toho krmim..Tkže sem to do něj tedka pekne navaril....

Vždyť MM psal že UVBéčkem předávkovat nemůžeš

No, to jo, to má pravdu, ale pokud si pomocí uv B už vytvoří optimum D3 v těle, tak dalším přidáváním umělého vit. D3 se může optimum přelít na hypervitaminozu.

Takže přesněji, samotným UV B se D3 nepředávkuje, resp. tělo si vytvoří jen tolik, kolik je potřeba. Ovšem je celkem těžké odhadnout, kolik toho UV B je vlastně potřeba na tvorbu dostatečného množství D3, jakou roli hraje potrava (D3 se váže na živočišný tuk) atd. Proto hlavně v případě velmi slabého zdroje není zcela jisté jestli postačuje, ale čím dál tím víc se mi zdá, že ve skutečnosti není třeba zdaleka až tolik UV B, jak by se mohlo jevit. Myslím, že by to bylo fajné téma na nějakou pěknou vědeckou práci...
Existuje velké množství otázek, na které z části odpověď lze najít v biochemii, ale vlastně žádná přesná čísla já osobně neznám (neznamená, že nejsou, pravděpodobně něco podobného lze už někde najít) -
- Kolik microW po jakou dobu a v jaké vlnové délce na cm2 kůže je potřebných na vznik ekvivalentu 1 MJ D3 v těle plaza?
- Kolik času musí strávit plaz pod daným množstvím UV B, aby stačilo dojít k přeměně urč. množství provitaminu na D3?
- Obsahuje i hmyz nebo rostliny nějaké byť mizivé množství D3 nebo pouze provitamíny?
- Jaké mnnožství z těch mnoha microW UVB ze silných zdrojů tedy vlastně za určitý časový úsek plaz dokáže využít?
- Kolik vlastně doopravdy potřebuje D3 plaz (mládě v růstu, dospělec, samice při tvorbě vajec), aby fungoval správně? /předpokládám, že existují nějaká data o obsahu D3 v těle plazů žijících volně v přírodě/

Otázky člověka napadají... škoda, že na to nemám vzdělání.:-/

Aha tk já se radši vrátim k roboranu + plastinu abych to nakonec ještě víc nep.....protože ten reptilin sem mu chtěl davat 7 kapek měsíčně zatim sem to stihl naštěstí jen 4krát...a to je od UVB třeba jen 3 cm.....a to tam leží tak 4-5 hodin denně...Reptiglo je stará 4 měsíce..

Díky krokoušku že si na to upozornil ptže já blb bych ho za chvíli vodrovnal

Se začátkem určo souhlas...

- Kolik microW po jakou dobu a v jaké vlnové délce na cm2 kůže je potřebných na vznik ekvivalentu 1 MJ D3 v těle plaza?

Tohle je právě hrozně těžký takhle říct, je potřeba si dát do souvislostí strašnou spoustu věcí a přesně jak říkáš, jedna z nich je fakt, že UVB není jen jedna vlnová délka a tak se sluneční UVB od UVB z lamp může hodně lišit.
Proto v rámci terária a umělýho zdroje UVB klidně může platit "není třeba zdaleka až tolik UVB, jak by se mohlo jevit" z jednoho prostýho důvodu. I lampa, která může mít malý výdej UVB záření v celkovém rozsahu vlnových délek může "tvořit" vitamín D3 v kůži lépe než jiný zdroj, protože má jednoduše větší peak ve vlnových délkách 295-297nm (udávaný rozsah vln. délek, při kterých probíhá foto-biosyntéza vit. D3), zatímco zdroj, u kterého naměříme vyšší podíl celkového UVB může toto záření emitovat ve vln.délkách třeba nad 300nm (nebo hůř třeba i pod 290nm), takže jeho schopnost syntézy vit.D3 je menší i přesto, že vyzařuje více celkového UVB. Pokračovat raději nebudu :-), zkrátka - není UVB jako UVB a není zdroj jako zdroj a bez spektrometru funguje pouze metoda pokus/omyl.

není třeba zdaleka až tolik UV B, jak by se mohlo jevit.

Ono je taky otázkou, co máme na mysli – množství UVB, které syntetizuje tolik vit. D3, že zvíře nebude mít metabolické problémy nebo množství, které je přirozené v přírodě? Vím, že se u nás často chovatelé řídí dle hesla minimum=optimum, já si ale myslím, že spíš ta druhá možnost je správně (jinak vlastně nejde o snahu napodobit přírodní podmínky v teráriu, což je snad cílem teraristy?:-)). Příklad – i leguán, který se jeví jako naprosto zdravé zvíře si může z dvoumetrového skoku někam zlomit stehenní kost, zatímco leguáni v přírodě bez problémů padají z desetimetrových výšek bez jakékoliv újmy na zdraví…

Pokud se budeme držet přírody, tak data znám u leguánů, kdy divoce žijící zvířata mají 175-275 nmol/L vitamínu D3 v krvi. Těch minimálních hodnot lze podle autorů dosáhnout ozařováním solárním UVB 75-152microW/cm2 po dobu minimálně 6 hodin denně.

Taky je potřeba zohlednit i fakt jakým je tloušťka vrchní vrstvy kůže - takže na otázku - Kolik microW po jakou dobu a v jaké vlnové délce na cm2 kůže je potřebných na vznik ekvivalentu 1 MJ D3 v těle plaza? odpovědět úplně přesně nedá, protože záleží zřejmě i na konkrétním druhu. Např. měření průchodnosti UVB přes svlečky různých plazů vykazuje rozdíly (zkrátka zatímco třebas eublepháry prosvítíš i ledkou, u legoše nemáš šanci :))).

Nicméně na otázky -

Kolik microW po jakou dobu a v jaké vlnové délce na cm2 kůže je potřebných na vznik ekvivalentu 1 MJ D3 v těle plaza?
- Kolik času musí strávit plaz pod daným množstvím UV B, aby stačilo dojít k přeměně urč. množství provitaminu na D3?

by se mohlo dát odpovědět částečně, no spíš teoreticky, protože kuci už umí měřit kolik MJ vit. D3 se vytvoří v kůži za minutu – u lidí. A dá se to vypočítat za předpokladu, že známe UV index – vzoreček znám, můžu to sem i napsat, ale lidská kůže se bude logicky od té plazí lišit a tímpádem i schopnost syntetizovat vit. D3. Ono se toho ještě dost neví ani u lidí, takže jak je to přesně u plazů resp. u různých druhů plazů – si myslím ještě počkáme.
Vzhledem k tomu, že při měření MJ D3 za minutu u lidí se zohledňuje jak typ kůže, procento těla které je ozařováno tak věk člověka, předpokládám, že i u plazů se může v různých stádiích života potřeba UVB záření lišit – tady bych se ale obával, že moc dat u plazů nebude k dispozici.

- Obsahuje i hmyz nebo rostliny nějaké byť mizivé množství D3 nebo pouze provitamíny?

Vždy se udává to, že se jedná jen a provitamin a je nezbytné kůži vystavit ještě UV – ale rozhodně nemám dostatek info abych to mohl tvrdit. Ale vzhledem k tomu, že biologicky nejaktivnějši forma vit D3 je vytvářena v ledvinách a není zde skladována, nýbrž syntetizována nebo dále rozložena na biologicky neaktivní látky, řekl bych že již bioaktivní, přirozeně vyrobený D3 může být vázán pouze na živočichy s krevním oběhem – úvaha totálního laika nedotknutého vyšším vzděláním :-)

K tomu abychom se tedy v teráriu přiblížili nějaké přirozené tvorbě vitamínu D3 tak, jak tomu je v přírodě je minimálně potřeba znát nejen celkové UVB lampy, ale také UV index (který nám přiblíží něco o tom, v jakých vlnových délkách má lampa UVB) a poměr mezi nimi. A to celé ideálně porovnat s hodnotami naměřenými v přírodě během dne. Nejlepší je samozřejmě vlastnit alespoň základní UV-VIS spektrometr.

Je to prostě strašně jednoduchý a všichni tomu rozumíme :-)

PS: jo ještě jsem tam někam chtěl reagovat na tohle

- Jaké mnnožství z těch mnoha microW UVB ze silných zdrojů tedy vlastně za určitý časový úsek plaz dokáže využít?

Nebyl prokázán rozdíl v množsví syntetizovaného vit D3 mezi ozařováním vyššími hodnotami UV po krátký časový interval nebo nižšími po delší časový intervaů - (ty pokusy se prováděly na chamících Furcifer pardalis), takže kůže má navíc zřejmě schopnost velice rychle nasosat potřebné dávky UV a následně s nimi hospodařit při syntéze. To ale neznamená, že první varianta je vždy bezpečná (pouze, že to jde), protože při těchto testech se také zároveň potvrdilo, že příliš UVB v nižších vlnových délkách způsobovalo zvířatům nádory a podstatně zkracovalo život...

Prosím mám dotaz na téma vitamínu a minerálů. Nechci zakládat nové vlákno. Stačí vitamíny REPTIVITE? Doporučili mi je ve zverimexu a ptala jsem se na ně i chovatele, když jsem si jela pro chamíky. Bylo mi řečeno, že to stačí. Chci se jen ujistit, že mají vše co potřebují.Díky

Mad Mike:
Já to hlavně myslel tak, že má např. chamík k dispozici velmi silný zdroj ve vhodné vlnové délce, ale stejně syntéza D3 může probíhat jen určitou rychlostí a rychleji to prostě nejde a naopak, že tělo si vytvoří nějaké množství D3 a víc prostě ne, tedy, že v prvém případě 10 h pod slabším zdrojem (pokud bude stačit na syntézu dostatečného množství D3) a 10 h pod velmi silným zdrojem vyjde nastejno (tedy bude dosaženo dostatečného množství D3 a víc prostě stejně tělo "odmítne" a v druhém, případě osramka využívaná zvířetem 10 h denně např. nebude o nic platnější (co se týká syntézy D3) než osramka 2 h denně, protože prostě vytvoří urč. množství D3 a víc tělo nepotřebuje. Bavím se pouze o syntéze D3, je mi jasné, že v životě denního ještěra hraje světlo roli z mnoha dalších důvodů, ale na to kolikrát funguje třeba i světlo ve vyšších vlnových délkách, třeba denní (sluneční) odfiltrované přes okenní sklo. Asi to dost motám a není to moc pochopitelné, proberem to někdy raději osobně.:-)

Tak s tímhle můžu určitě jen a jen souhlasit. Víc neznamená vždycky líp, to je jasný.
Jenže každej si taky představí pod pojmem silný zdroj něco jinýho - myslím, že snahou chovatele by mělo být i z hlediska UV nabídnout zvířeti alespoň hodně podobné podmínky, s jakými se setkává v přírodě.
Tozn. nebudu svítit Vitaluxem 12hod. baziliškovi a na druhou stranu nebudu dávat kompaktní zářivku třeba, plácnu, k velké polopouštní želvě... vím, že je to uplně jasný, ale mám pocit, že si tohle někdo vůbec neuvědomuje.

je mi jasné, že v životě denního ještěra hraje světlo roli z mnoha dalších důvodů, ale na to kolikrát funguje třeba i světlo ve vyšších vlnových délkách, třeba denní (sluneční) odfiltrované přes okenní sklo

Přesně tak, světlo v nejen v psychice, ale i zdraví zvířat hraje obrovskou roli. Nebál bych se říct, že dostatek viditelného světla (ono u spousty plazů je viditelné světlo už někde od 360nm což je ještě v UV-A) může být i důležitější než UV-B - protože i přesto že jsem velkým zastáncem kvalitních UV zdrojů, to AD3 můžeme kápnout nebo u veta píchnout vždycky, ale světlo nám žádný kapičky nenahradí. Samozřejmě se to musí brát konkrétně v rámci jednotlivých druhů, já bez UV už nechovám prakticky nic :-) kromě krmení.

proberem to někdy raději osobně.:-)

Budu se těšit :-)