Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 3x vyzvrácená potrava

Zdarvím,
mám problém s korálovkou Lampropeltis alterna, samice je cca 3 letá a už mi 3x po sobě vyzvrátila potravu. Pauza mezi krmením byla více jak 20 dní a nabízená potrava byla malá skákavka, abych jí tolik nezatížil. Vždy druhý den po nakrmení myšku vyzvrátila. Terárium má 80(d) x 50(š) x 40(v) cm. Přitápěno 25W žárovkou a v teráriu má mysku s vodou, kameny na úkryt a krabici s mechem. netušíte, čím by to mohlo být? Nějaká rada?
Mockrát děkuji.

Zdravím, tak jsem tu opět s informace.Dieta ani krmení holaty nezabralo. Samice pořád cca do 48 hod po nakrmení odložila trus a následně zvracela. Vzorek zvratků a trus jsem vzal na Státní veterinární ústav (www.svupraha.cz). Výsledky rozborů ze SVÚ jsou následující. Paraziti a salmonela negativní, v trusu nález Enterococcus sp. a ve zvratkách nález Macrococcus sp. Po konzultaci s pracovníkem SVÚ, nic co by nebylo obvyklé, nebo jste jiného názoru? Samice aktuálně váží 180 g, před potížema vážila 268 g.

Bylo by perfektní, kdyby se k tomu, co teď napíšu, vyjádřili zkušenější, než jsem já. V případě omylu prosím nekamenovat.

Lampropeltis alterna, to je jih USA, Texas, apod. Vzhledem k tomu mi přijdou tebou na začátku uváděné teploty hodně vysoké. Zvlášť pokud byly takové trvale. Je možné, že had se po dlouhodobém vystavování tak vysokým teplotám prostě "šprajcnul" ( na druhou stranu je ale divné, že tak najednou po třech letech ). Pokud byly testy v zásadě negativní ( počítám, že byly negativní i na parazity )... Ta perioda zvracení by sedla třeba na kryptosporidiózu ( zánět žaludku ). Na to bych se veterináře určitě zeptal, jestli by ji bylo možné po provedených testech vyloučit. Ale zase na druhou stranu stráví "konzervu" a nestráví hole nebo skákavku. Je možné, že had po přehřátí začal zvracet a hodně ho to nakonec rozhodilo "psychicky", takže nakonec má problémy "psychosomatického" rázu. Někdy se to stává. Tohle by byl asi hodně extrémní případ, ale je možné asi leccos. Je tu možnost ho krmit "konzervou" třeba dva měsíce a za vhodné teploty ho "stabilizovat" a pak zase zkusit hole? To bych ale už neriskoval zkoušet, vzhledem k tomu, jak dlouho problém trvá. L. alterna navíc kromě hlodavců hodně ráda malé ještěrky. Třeba by prospěla potravní změna a pomohlo by ji rozkrmit na tom? Nevím. Opravdu by mě zajímal názor zkušených kolegů, co si o tomhle všem myslí.

Já bych na tvém místě sebral úplně všechny informace z tohohle vlákna plus další, co víš, a vyrazil bych to všechno do puntíku konzultovat s Hnízdem nebo jiným odborníkem. A nebál bych se do hada investovat.

Zdravím,
teploty se mi nezdají nějak extrémně vysoké, u ostatních hadů je vše v pohodě, mají možnost si vybrat místo, mají úkryt jak v teplém, tak chladném místě. Teď má max 28°C, je v boxu na teráriu. Na kryptosporidie test byl dělán, vše bylo vždy negativní. Dokonce byla přeléčena od MVDr. Hnízda antibiotikama, která jsem jí podával. Dostávala také probiotika. Konzervou krmím někdy od prosince, takže od té doby byla jen na konzervě. Cca po dvou hodinách od vyzvrácení se objevil trus a pokud jsem se nemýlil, světelné podmínky nebyly večer zrovna nejlepší, tak se na ubrousku objevila malá stopa krve. To samé bylo i při svleku v oblasti kloaky. Nevím, zda ji mám hned cpát konzervou, nebo pár dní počkat. Gekona bych zkusil podat, ale kde k němu jednoduše přijít? Asi bych dal inzerát, ale nevím, jak velký by měl být a jaký druh? Lepidodactylus lugubris?
Všem děkuji za postřehy.

Jediný co mým zvířatům kdy pomohlo bylo přeléčení širokospektrými antib. plus entizol plus mix strava obohacená po kompl. přeléčení pro,pre-biotiky. Pokud zvíře dlouho zvrací, je možná i dysfce žaludku, střev. Jinak co se týkalo veterinářů buď neví co s tím, protože jak píše AK nic nenajdou nebo poradit gratis nechcou. Mým názorem je, že se ve většině případů jedná o protoz. inf doprovázené bakt. inf., pokud teda "chovatel" něco nezpackal viz teplota, rušení apod.

Jinak co se týkalo veterinářů buď neví co s tím, protože jak píše AK nic nenajdou nebo poradit gratis nechcou.

tady se veterinaru musim zastat. Nektere veci se daji diagnostikovat jen za pomoci pomerne nakladnych technik (biopsie, endoskopie apod.), ktere byli v tomto pripade podle slov majitele i nabidnuty jestli se dobre pamatuju. Pokud majitel neni ochoten diagnostiku zaplatit, veterinar toho moc nezmuze. A nikdo z nas po nich prece nemuze chtit, aby podobne veci delali gratis. Ty pristroje a jejich provoz taky neco stoji, nemluve o histologickem nebo kultivacnim zpracovani vzorku v laboratori, ktera rozhodne neni zadarmo.

Nemyslel jsem, že by někdo v této době dělal něco zadarmo, ale myslel jsem tím podání informací, můžete namítnout, že musel také do této školy investovat, tak proč by se v mnoha případech, kdy za tyto informace, znalosti, zkušenosti draze zaplatil měl podávat gratis, tady neexistuje objektivní odpověď.. Dále musím říct, že si řady z nich vážím, s několika konzultuju problémy mých zvířat a v mnoha situacích bych se bez nich neobešel, ale co se týká zvracení u zvířat a diagnistika tohoto problému, je to stále nedostatečné. Základem je zvíře nerušit, zbytečně nestresovat, po negativním rozboru trusu, jak jsem psal v případě protozoí úplně běžná věc, zvíře komplexně přeléčit, podat probiotika, mix stravu, zažívání nastartovat a pokud toto vše selže, pak provést třebas tu endoskopii, biopsii, popřípadě pitvu, je-li více zvířat v chovu. Jinak by mě zajímalo kolika lidem veterináři se zvracením pomohli, jakým způsobem a jaká byla medikace. Otázka na JaBulu, co se endoskopií, biopsií nejčatěji zjistí( v souvislosti opět se zvracením ) jestli musí být zvíře při endoskopii v narkóze?

Jak jsem již psal výše, samice byla přeléčena antibiotiky, byla podávána probiotika a mixovaná strava. Samice je sama v boxu a má absolutní klid, nic ji neruší a nestresuje. Aktivní je, jen pořád zvrací. Jsem student Ph.D. a částku, za kterou by byla provedena biopsie vážně nemám. Když to spočítám, tak už doteď mě všechna vyšetření a další věci okolo stálo cca 5 000. A výsledek biopsie je nejistý. Namítnete, že když si pořídím zvíře, tak bych se měl o něj postarat, ale bohužel peníze vážně netisknu, jsem rád, že uživím sebe, těch pár zvířat a už mi moc nezbývá. Ostatní zvířata v chovu jsou v pořádku. Pokud vás něco napadne, budu jedině rád. A kritiku za přístup snesu. Děkuji a doufám, že se tato diskuse bude dále rozvíjet a přinese i něco ostatním uživatelům Teraporadny.

A co noční teplota? Jaké teploty ( denní i noční ) tam jsou teď? A zkusil jste toho gekonka? Třeba by to zabralo. Jestli byla pořád všechna vyšetření negativní... Třeba to je opravdu duševní jizva. Já bych zkusil malého gekona. Jinak je nejisté, co další vyšetření přinesou. Co se týče těch teplot, mrkněte na teploty a počasnické podmínky v Texasu s ohledem na lokality, kde žijí.

Ten entizol bych určitě dal, osobně aplikace peroral 125 mg/kg 1. a 4. den. Po měsíci opakuju. Je to první co dělám v případě, že zvíře opakovaně zvrací. Mixovanou stravu bych jí dával v 10 denních intervalech v přiměřeným množství, po přeléčení entizolem, obohacenou o probiotika zakoupená v normální lékárně. Takto bych ji krmil klidně 2 měsíce a poté zkusil nabídnout hole. Co se týká léčby zvracení, je to běh na dlouhou trať. Přeju mnoho štěstí. Ten entizol by mohla být účinná a zároveň velice levná varianta, musím ale říct, že u jednoho mého zvířete byla fatální. Co se týká dávkování, bylo by vhodný se ještě poradit s někým, kdo přeléčuje, přeléčoval užovky,mám zkušenost s boidae, osobně bych dávku snížil na polovinu. Podává se i jednorázově nebo v menších dávkách po dobu např. 5 dní. Třeba se k tomu ještě někdo vyjádří.

Jak to zde pročítám ,tak se přikláním též k entizolu já dávkoval 3x za sebou po 2,5 dni (v té době nekrmit) 1 pilulka je na 5kg hada , rozpuštěná ve vodě dávkována akva. hadičkou ... Po poslední aplikaci nechat týden klid a pak zkusit v tvém případě malinké hole ,pokud ztraví tak po týdnu zkusit opět malé hole a potom pomale zvyšovat velikost potravy ... Takhle jsem postupoval já s dávkováním entizolu jak při blití ,tak i průjmu a maximální spokojenost ... Myslím ,že mu už stejně moc možností nezbývá ...

Tzn., že jsi dával 50 mg/kg, ty dny nechápu. Např. po,st,so? Dávkování entizolu mě zajímá,
konzultoval jsem to s jedním veterinářem, kterej mi říkal, že je rozdíl pokud mám podezření na améby nebo bičíkovce. Mám pocit, že u améb je potřeba vyšších dávek a po nějaké době, 14 dnech či měsíci opakovat, u bičíkovců postačí menší dávky 50 mg/kg po dobu 5 dnů. Proto dávám těch 125 mg/kg 1.,4.den a po měsíci opakuju. Na tohle téma by se mohlo vyjádřit více lidí, škoda že např. jaBula nemá zájem. Tohlo jsou zrovna informace, které k něčemu jsou, narozdíl od ostatních často úplně nesmyslných témat.

Dával jsem 3 dávky po dva a půl dni (asi jsem to špatně napsal číslem) znamená že první dávku jsem dal například v pondělí večer a druhou ve čtvrtek odpoledne jestli dobře počítám atd. ... Já to mám konzultováno pouze s jedním chovatelem ,uvet. jsem s tím moc nepochodil ,že prý je to záhul na žaludek ,ale ATB jsou také záhul na organizmus a to dostala 7 dávek (jedna hadice ,kterou jsem poprvé bral na veterinu) ... Navíc prý většina těchto problému co vzniká ,tak vzniká z 90% potvor na které ůčinkuje právě entizol ... Co se týče toho opakování dávek ,tak cca před 2 lety jsem dal pouze jednu dávku ( těch 50mg/kg) a stačilo to též ,ale prej pro jistotu se dávají ty 3 dávky ...

díky za info, jediný co jsem zpozoroval je to, že se zvířata po podání entizolu vyprazdňují po delší době, ale může záležet na druhu zvířete. U gonyosom mně taky pomohla jedna dávka, ale u imoprt. psohlavců jsem musel vždy opakovat. Zaléží nespíš na tom v jaké míře a vůbec čím je zvíře infikováno a dále na stupních a délce vývoje jednotlivých patogenů, ale do tohoto bych se nerad zamotal, nejsem parazitolog.

Zdravím, tak jsem se po přečtení posledních příspěvků rozhodnul, že použiji entizol. Jak byste doporučili postupovat? Jak dlouho po posledním krmení sondou použít entizol? Jak přesně dávkovat? Není problém si přesně z tabletky odvážit požadované množství. V jakém množství vody rozpustit? Kolikrát aplikovat? Had má cca 180 g, váhu mohu upřesnit.
Díky za reakce.

Vzhledem k tomu co má zvíře za sebou, dal bych spíše těch 50 mg/kg, vody přiměřeně. Opakoval bych po týdnu. Po dalších 7 dnech bych podal trochu mix stravy s nějakými probiotiky, b- komplexem. Takto bych podal potravu ještě několikrát, kontroloval trus. Pokud by se ti to nezdálo, pak bych ještě jednou celou proceduru s entizolem zopakoval.
Pokud by to bylo v pohodě,zvíře normálně kálelo, pak po nějaké době zkusit podat hole, ale určitě ne, jak si psal v nějakým příspěvku, že jsi podal mix a 3 dny poté hole. Intervaly mezi mixem minimálně 7 denní a hole třebas až po 1 týdnech od počátku této léčby.
Přeju hodně štěstí

Díky za reakci, jsem to počítal a vychází mi při hmotnosti hada 180g, že budu potřebovat 9mg účinné látky, tak to bude sranda odvažovat. Po jaké době od posledního krmení doporučujete dát první dávku? Trus má relativně normální, jen je trochu řidší a to přisuzuji mixované stravě.

Zdravím, tak jsem si připravil Entizol a rozpustil ho v cca 7 ml vody. Není to moc nebo málo?

nepisete ani kolik entizolu jste v tech 7 ml rozpustil, ani kolik toho hadici chcete dat. Takze posuzovat mnozstvi dost dobre nejde. Kazdpadne mejte na pameti, ze pokud davku prezenete, zvire spolehlive zabijete. Takze pocitejte dobre.

Zdravím, přináším nové informace ohledně léčby. Entizol jsem v první dávce podal 15.6.2011, druhá dávka následovala o týden později 22.6.2011. Od té doby krmím v týdenních intervalech tekutou stravou, ve které jsou přidána probiotika. Dávka je cca 4-5 ml. Had se během této doby jednou svléknul. Vyměšování je cca 5-6 dní po nakrmení. Kdy byste doporučili podat pevnou stravu? Něco byste dělali jinak? Děkuji za postřehy.

Děkuji za reakci, samice si drží pořád stejnou hmotnost, neztrácí ani nepřibírá. Před problémy, což už je více jak rok měla hmotnost cca 270 g, nyní má cca 170 g. Je jasné, že nabídnu co nejmenší stravu, mám v zásobě mrňavá holátka. Určitě nebudu spěchat a vydržím. Teď dostává mixovanou stravu už dva měsíce od podání Entizolu a budu tedy pokračovat.

Osobně jsem dával rozmražené všehovšudy párkrát a nadále jsem v tom nepokračoval, ani nebudu. Kvalitnější maso je 100% čertsvé, nikoliv rozmražené. Nejsem zastáncem mražení a následujícím rozmražení ať už myší, potkanů,.... a už vůbec ne u zvířat s rozhozeným trávením.

Zdravím, dnes jsem přijel po 14 dnech do Prahy, po tu dobu nebyla samice krmena. Při příjezdu v plastovém boxu trus nebyl, než jsem připravil krmení, tak se had vykálel, po druhé od minulého krmení. Zarazila mě na tom jedna věc. Močovina byla tvrdá jako písek, nešla vůbec rozmáčknout a měla nažloutlou barvu. Netuší někdo, čím by to mohlo být způsobeno? Ještě jsem se s tím nesetkal. Díky za rady.

ahoj,
už chvilku to tu sleduju, protože jsem měla také problém s větším hadem co nežral ale na holátkách se nakonec chytil.
Prvně jsem mu musela zvýšit teplotu a pak mi začal trávit pouze teplá holátka. Ješte je sice na holatech, ale už dostává po třech a je OK.

Hele kdy ti hadík naposledy něco strávíl? to už je tak půl roku ne?

tak hlavne to s nim musite probrat, jestli ma vubec vet k dispozici kontrastni latku, ktera je pouzitelna u plazu. Chce to urcite odbornika. A co se tyka ceny - kdyz uz se budete ptat na tuhle metodu, snad neni takovy problem se rovnou zeptat i na cenu. Navic-kazdy vet to ma jinak.