Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 3x vyzvrácená potrava

Zdarvím,
mám problém s korálovkou Lampropeltis alterna, samice je cca 3 letá a už mi 3x po sobě vyzvrátila potravu. Pauza mezi krmením byla více jak 20 dní a nabízená potrava byla malá skákavka, abych jí tolik nezatížil. Vždy druhý den po nakrmení myšku vyzvrátila. Terárium má 80(d) x 50(š) x 40(v) cm. Přitápěno 25W žárovkou a v teráriu má mysku s vodou, kameny na úkryt a krabici s mechem. netušíte, čím by to mohlo být? Nějaká rada?
Mockrát děkuji.

V první řadě bych ji oddělil od ostatních zvířat. Pokud tam neděláš nějaké klasické chyby v teplotách atd.(jak uvádí chovatel přede mnou) bude nutné nechat udělat vyšetšení na bakterce, popř. i na nějaké prvoky, a nasadit léčbu dle výsledků testu rezistence. Bez veterináře to asi prostě nepůjde.
PS: V posledních letech se mi osvědčuje při lehčích zažívacích potížích nasazení probiotik NutriBACdf.

Zvíře je samo v teráriu a dnes bude přemístěno mimo terárium na ubrousky. Nevím, ale teplota 35 stupňů pod žárovkou se mi nezdá moc, ale můžu se mýlit. Jak nasazujete probiotika? Mám vzít zvíře k veterináři, nebo se pokusit doma něco odebrat? Za 4 roky chovu se mi toto ještě nestalo.
Děkuji všem za rady.

No; já se snažím aby mi teploty nikde po celém dně teraria (kde se zvířata mají možnost pohybovat) nepřesáhly 30°C. Takže 35°C se mi taky zdá moc.
Probiotika dávám; prášku cca tak na špičku nože rozmíchám v trošce vody a kapátkem dávám hadovi přímo do jícnu, nebo píchám do předem usmrcené myši. A nebo na špičku nože do misky s pitnou vodou. Tady nehrozí předávkování, takže z dávkování nedělám vědu.
Mockrát mi to pomohlo.
Veterináře doporučuju volit jen pro plazy už osvědčené.

Rozhodně bych zkusil jen holátko, po několikerém zvracení je trávička dost rozhozená. Takže trošku snížit teplotu (lokálně stačí okolo 30-32, v prostoru okolo 24-26), po pauze cca 10 dní od posledního blití holátko, pokud ho udrží, tak po dalším týdnu 2 holátka nebo potkaní hole a pak už po dalším týdnu lze zkusit osrstěné myše a pak pokud bude v pohodě malinkou skákavku. Ty probiotika bych klidně aplikoval. V Praze určitě špička MVDr. Jan Hnízdo.

Děkuji za odkaz. A váš názor na návštěvu? Hned, nebo ještě jednou zkusit? Naposledy žrala 9.6.2010 dvě skákavky a při vážení 24.6.2010 vážila 267 g, pak se svékla a od té doby problémy. 20.7.2010 vážila 246 g. 12.7.2010. Další krmení bylo živou myší, poté jsem zkusil 28.7.2010 nakrmit rozmraženou skákavkou a 17.8.2010 byla další rozmražená skákavka. Myši byly dobře rozmražené.

Taky mne napadla teplota, ale nechtel jsem do toho rypat jako prvni. Zkus vypnout zarovku uplne a po par dnech ji nabidni mysku (bez vody-hlodavce;-)). A mozna dej vetsi misku s vodou. Uvidis, jestli si do ni zaleze, coz by taky naznacovalo prilis vysokou teplotu. Prez leto je snad nekdy lepsi zarovku vubec nepouzivat.

Do vody neleze. Misku na vodu má dostatečně velkou, vejde se do ní celá. Vždy po krmení je schovaná pod kameny, co jsou pod žárovkou. Právěže první dvě vyvrhnutí potravy byla bez žárovky, tak jsem jí zkusil lehce přitopit. Větrání v teráriu je přes polovinu stropu, taže přehřátí by nemělo hrozit. Nepochopil jsem toto: po par dnech ji nabidni mysku (bez vody-hlodavce) to v závorce. A co jsem vyčetl, tak po vyzvrácení by měl být minimálně 14 dní pauza.

Právěže první dvě vyvrhnutí potravy byla bez žárovky, tak jsem jí zkusil lehce přitopit

kolik tedy mela teplotu predtim?
Nemohlo se stat, ze pri nekterem z predchozich krmeni spolykala s potravou i nejaky ten raselinik? I ucpani mechem by mohla byt pricina zvraceni. Zvlast pokud had zvraci hned druhy den. Pri rozhozeni strevni mikroflory vetsinou hadi blinkaji cca treti den...

Hmmm, ja mam jen jednu zkusenost se zvracenim u L.g.californiae, kdy jsem byl po prvnim zimovani hodne nervozni a nabidnul hadovi zradlo prilis brzy. Kazdopadne doufam, ze budes i dal referovat, jak se Tvoji koralovce dari a co zjistil veterinar.

Kdyz si prectes svuj zakladaci prispevek, pochopis i to v zavorce ;-).

A abych zbytecne nesekal prispevky, zeptam se na ten substrat v travici soustave (nejspis to bude hlavne na JaBulu). Je k tomu nejaka studie anebo anekdoticka zprava, kdy mnel had travici problemy anebo zemrel na nasledky poziti substratu? Resilo se to tady inteznivne, nicmene furt to bylo a je jenom o par vetach prispevatelu, zalozenych na nazorech. Fotku rozpitvaneho chameleona jsem videl. Jenze chamici (a treba i dalsi jesterky) ten substrat zrejme cilene zerou.

Ted mne jeste napadlo; to mas mexickou alternu na raseliniku? To mi prijde jako nevhodny substrat. Neni tim raselinikem myslena raselina?

A abych zbytecne nesekal prispevky, zeptam se na ten substrat v travici soustave (nejspis to bude hlavne na JaBulu). Je k tomu nejaka studie anebo anekdoticka zprava,

nemam ani studii ani "anekdotu", jen par primych zkusenosti s hady (i jinymi plazy, o tech ted ale mluvit nebudem), kteri mi prisli pod ruku. Fotka specialne raselinikem ucpaneho zvirete je tusim dokonce publikovana v knize o hroznysich (HES, O., DUDA, Z., HNÍZDO, J., PANTCHEV, V., BULANTOVÁ, J., VRABEC, V.: Boa constrictor. Biologie, Pflege, Zucht, Erkrankungen
2007, 270 s.). Historie tohohle zvirete (slo o mandarinu z odchovu)byla takova, ze mlade zralo, zralo, pak najednou z niceho nic zacalo blinkat, i kdyz zrat chtelo porat a aktivne lovilo (zvracelo take do druheho dne). Po nekolikatem vyzvraceni potravy byla znatelna zatvrdla boule v oblasti zaludku, cerstve po uhynu (uzovka uz byla notne vyhubla)jsem zvire dostala s podezrenim na zaludecni kryptosporidiozu. Po otevreni byl zaludek ucpany chuchvalcem raseliniku pomerne pevne prichyceneho k zaludecni stene, stejny efekt dela i zmineny lignocel - hlavne ten vice vlaknity. Lignocelem ucpane uzovky (hlavne gutky, tusim, ze i jedna koralovka tam byla) jsem pitvala v prubehu nasledujich let po zkusenosti s raselinikem.

Jenze chamici (a treba i dalsi jesterky) ten substrat zrejme cilene zerou

zerou ho obvykle proto, ze se netrefi a misto cvrcka (nebo spolu s nim) spolykaji lignocel - tady dela problem jak vlaknity, tak drceny na malinke kousicky). Zrovna nedavno jsem pitvala nekolik mladych agam kocincinskych.

Ted mne jeste napadlo; to mas mexickou alternu na raseliniku?

ja u nich mam treba taky raselinik, ovsem zavreny v bedynce, ktera je v dobe svleku nebo kladeni vajec hojne vyuzivana. Krmim samozrejme mimo bedynku.

Mám dotaz: Myslíte si že se zmíněný rašeliník zachytává v žaludku a střevách postupně? Třeba i během měsíců po jednotlivých vláknech rašeliníku? A nebo musí zvíře sežrat naráz větší množství rašeliníku?
Právě o lignocelu jsem slyšel že je schopen se lepit na stěnu žaludku i postupně a dlohodobě.
Předem díky.

podle meho nazoru muze byt kumulace i postupna a to i s tim, ze na kazde vlakno nebo snitka raseliniku se musi v zaludku nutne zachytit. Pokud mluvime o hadech - problem vidim hlavne v tech dlouhych vlaknech. Pokud had s mysi nabere treba i jen jediny "stonek" raseliniku, ktery ma ovsem treba 10 cm, spolyka ho postupne cely. At uz slo o raselinik nebo lignocel - u hadu byl vzdy problem pouze v zaludku. Zda se, ze jakmile se material dostane pres nej, je uz bez problemu vyloucen (ted neberu v potaz treba problemy s ucpanim streva treba u chonder v dusledku kumulace uratu pred kloakou).

Díky za odpověď. A možná blbej dotaz; jak dlouhou dobu si myslíte je schopen ojedinělej stonek rašeliníku zachycen na stěně žaludku si udržet své (pro hada negativní) vlastnosti? Myslíte si že mají žaludeční šťávy schopnost nějak alespoň částečně a třeba po určitým čase, narušit strukturu těchto vláken? Díky

jak dlouhou dobu si myslíte je schopen ojedinělej stonek rašeliníku zachycen na stěně žaludku si udržet své (pro hada negativní) vlastnosti?

uprimne - nemam paru...

Myslíte si že mají žaludeční šťávy schopnost nějak alespoň částečně a třeba po určitým čase, narušit strukturu těchto vláken?

myslim si, ze ani nahodou (viz treba co drevenych hoblin projde napr.velkyma hroznysema takrka bezezmeny). Spis verim tomu (ciste teoreticky), ze nove prijata potrava muze nekdy posunout "chuchvalec" na misto, kde tolik nevadi, pripadne i nejakym mechanickym zpusobem umozni jeho pruchod dal do streva, kde uz problemy nedela. TEzko rict. V techhle pripadech ale rozhodne neni na miste zkouset "ucpavku prostouchnout" nejakym krmenim - spis myslim, ze se neco podobneho obcas deje naprosto nepozorovane, aniz by had jevil znamky problemu. Kazdopadne - lecktera tuha rostlinna pletiva casto projdou takrka nestravena i travicim traktem bylozravcu s delkou streva a s mikroflorou, ktera je na jejich cástecné zpracovani oproti hadum pripravena.

Dik moc za tu referenci a dalsi info k tomu ucpavani. Ja jsem za tim zadny problem s lignocelem u koralovek nemnel, ani u mladat.

O chamicich jsem cetl, ze pry sem tam basti substrat i jen tak. Ne ze se netrefi a spolykaji to s koristi.

Raselinik v bedynce chapu, nicmene mi jako vlhky substrat do terarka pro koralovku nesedi. To je ale jen moje vec.

A co se tyce te anekdoticke zpravy, tim nebyla myslena anekdota jako vtip. Rozhodne jsem to nepsal kvuli zesmesneni zda diskutovaneho jevu. Termin anekdoticky snad pouzivaji i parazitologove, nebo ne?

O chamicich jsem cetl, ze pry sem tam basti substrat i jen tak.

to dela spousta jesteru, ale z toho duvodu, ze maji bud nedostatek nejakych mineralu a snazi se pozirat kaminky ze substratu (casto davaji prednost tem svetlym), nebo maji nedostatek vitaminu a snazi se pozirat svuj trus (treba i substratem obaleny). Nikdy jsem ale neslysela o tom, ze by chameleon,nebo jiny jester zamerne poziral lignocel.

Raselinik v bedynce chapu, nicmene mi jako vlhky substrat do terarka pro koralovku nesedi

vzhledem k tomu, ze svoje koralovky chovam na ubrouscich, vlhky kout v podobe bedynky s raselinikem je prihodnym resenim.

Termin anekdoticky snad pouzivaji i parazitologove, nebo ne?

nevim o tom

Tak jsem samici přendal do plastového boxu, a dal jí tam jen misku s vodou. Bricho jsem jí lehce prohmatal a na nic ztvrdlého jsem nepřišel. Přeměřil jsem teplotu a pod žárovkou měla 33 stupňů. Teď v boxu bude mít pokojovou teplotu, to je cca 25 stupňů. Ze samice vyšlo cosi, co vypadá jako hlen. Bohužel nemám fotoaparát, abych přidal obrázek.

Tak jsem tu opět, dnes hadice dostala druhou dávku probiotik a vylezno z ni cosi, co nemohu identifikovat, zda je to trus nebo něco vyzvráceného. Chtěl bych se poptat, jak mám postupovat při odběru těchto věcí, když bych to chtěl donést na rozbor? Ať jsem připraven. Do čeho to uzavřít, kde skladovat, kam donést, kolik to přibližně stojí? Je to částečně nasáklé na ubrousku? Nebude to vadit? Děkuji za rady.

Pokud mají moje zvířata potíže s trávením, pak dávám s myší entizol v dávce 125 mg na kilo a po měsíci opakuju. Pokud jsou ty potíže větší, pak dám stejnou dávku peroral 1.,3. den a po měsíci opět 1., 3. den. Pokud chci vyloučit bakter. inf.
pak podávám doxycyklin peroral po dobu 10 dnů. Vzorky již nezasílám, protože vyšli vždy negativní, např. protozoa se špatně zjišťují a výplachy žaludku kvůli identifikaci bakt. inf. jsou nesmyslem. Na závěr musím zmínit, že u zvířat která chovám, připadají v úvahu s největší pravděpodobností právě buď infece způsobené protozoa nebo bakt. infekce ať primární nebo sekundární.

Zdravím, po dlouhé době přináším informace. Stav v současnosti je takový, že jsem po podávání probiotik zkusil nakrmit, samice hole vyvrhla, tak jsem zašel za MVDr. Hnízdem. Samici prohlédl, odebral krev, udělal rozbor krve na biochemii a krevní obraz, vše vpořádku. Střeva ucpaná taky nemá. Dostal jsem 7 dávek antibiotik, po podání jsem znovu nakrmil a výsledek stejný. Tak vyzvrácené hole jsem otiskl na mikroskopové sklíčko a putovalo na rozbor na kryptosporidie. Výsledek negativní. Další postup MVDr. navrhnul opět nakrmit a po případném vyzvrácení udělat biopsii žaludku.
Tak a teď babo raď. Co si myslíte vy?
Díky za reakce a postřehy.

Zkuste jí dát sondou menší množství konzervy CCL. seženete ji u veterináře, používá se to pro psy a kočky co nemohou sami žrát, ale pro plazy je to taky vynikající. Dejte jí sondou fakt jenom malé množství, v závislosti na velikosti hada a třeba za 2 dny zase. Měla by to v sobě udržet a mělo by ji to nakopnout a dodat energii, minimálně do doby, než zjistíte, v čem je problém. Nám ale po CCLku hadi většinou začali pak normálně přijímat a trávit kořist, ikdyž předtím nežrali nebo pokud ano, tak blili.

zkuste jí dát tu konzervu, tu by vyblít neměla- na rozdíl od celé kořisti prakticky nezatěžuje trávicí trakt a snadno se vstřebá, takže hada posílí... dejte jí den dva pauzu a pak jí dejte trochu té konzervy. Zbytek konzervy se dá rozlít do porcí třeba do formiček na led a dát zamrazit, takže jí vždycky můžete dát rozmrznout a zkrmit jenom 1 porci, vždy po 2-3 dnech.

Dejte jí pro začátek tak 2ml, raději malé množství v kratších intervalech, pokud nebude reagovat blitím tak postupně jí to pak můžete zvyšovat až na objem přibližně té myši. Co se týče sondy- já nevím jak přesně je velká, 3 letá už je dospělá, ne? Dá se použít třeba akvaristická hadička se zataveným koncem (aby nebyl ostrý) nebo rektární rourka pro kojence, tu je ale většinou stejně potřeba nastavit tou hadičkou, protože je krátká. Dá se ale dobře použít taky ustřižený katétr, je to fakt v závislosti na tom, jak je ta hadice velká. Sonda prostě musí mít takový průměr, aby hadovi dobře prošla jícnem. Kdyžtak vhodný průměr sondy můžete probrat s veterinářem, od kterého budete brát tu CCL, ten by ostatně měl mít i ten katétr.

Budete potřebovat tu konzervu, malou stříkačku (tak 2-5ml), katétr vhodného průměru a kapku jedlého oleje, osvědčil se mi olivový. Až to seženete, postupujte následovně: necháte uzavřenou konzervu ohřát tak, aby nebyla studená (tak těch 25°C). Upravíte si katétr podle délky hada tak, aby vedle jeho těla zasahoval přibližně do míst, kam až hadovi zasunujete myš při násilném krmení + pár cm navíc jako rezervu. Katétr podle této délky ustřihnete tak, abyste měl požadovanou délku a na 1 konci Vám zůstal násadec na stříkačku, konec co budete strkat do hada zaoblíte nad zapalovačem, nasadíte to na stříkačku, propláchnete teplou vodou, protřepete konzervu, otevřete ji, natáhnete z ní koncem katétru do stříkačky tak ty 2 ml(hadička musí být plná, bez vzduchových bublin), potom katétr lehonce po celé délce máznete jedlým olejem, aby dobře klouzal a nedřel, vezmete do jedné ruky hada, zafixujete ho, něčím tupým měkkkým mu otevřete tlamku a opatrně mu zasunete sondu do žaludku. Jde to většinou snáz než při cpaní kořistí a hada to tolik nestresuje. Pomalu! vytlačíte obsah konzervy (tak, abyste do hada nenacpal nějakou vzduchovou bublinu), potom opět pomalu sondu vytáhnete a vrátíte hada do terárka a necháte v klidu. Pokud had nebude blít, tak to zopakujte tak za 2 dny.

JInak samozřejmě jak píše Jabula, pokud s ním máte naplánované další vyšetření, tak před ním samozřejmě nekrmit... ale pokud had delší dobu nežere, tak je potřeba mu dodat výživu. Ta konzerva hadem většinou projde do 2 dnů, takže nekrmit tak 3 dny před vyšetřením.

pokud si nejste jisty, mozna nebude od veci, kdyz nechate veterinare at Vam to na poprve ukaze (teda pokud k nemu pujdete pro konzervu a sondu). Neni to zas tak uplna legrace, pokud nemate zkusenost,muzete snadno hadovi protrhnout zaludek, jicen, nebo ho "utopit" konzervou pote, co obsah strikacky bude vytekat do tlamy a had ho vdechne. To by bylo vymalovano...

To by samozřejmě bylo ideální, ale to by had musel po nakrmení buď zůstat u veta, nebo veterinář přijet a ukázat. Protože když hada poveze k veterináři, tam ho veterinář nakrmí sondou a pak ho poveze zpátky, tak se had s nějvětší pravděpodobností pobleje už ze stresu, a pak hrozí to cos psala.. Pokud se hadička vytahuje dostatečně pomalu, had se omylem nezmáčkne a bylo použito jenom malé množství, tak vdechnutí moc nehrozí, pokud had hned po nakrmení bude mít klid. Co se týče protržení jícnu nebo žaludku, to samozřejmě hrozí, chce to hodně citu, ale to musí ten co to dělá cítit v ruce, když to uvidí u veta, tak stejně neuvidí tu citlivost... to se chovatel naučí až vlastní praxí.

V tom případě zvolte délku sondy tak, aby zasahovala přibližně za začátek místa, kde zůstane myš potom, co ji had spolkl. Jinak veterinář by Vám měl délku říct celkem přesně, on toho hada na rozdíl ode mne viděl... Co se týče vlastního krmení, tak opravdu to chce hodně pomalu s dostatkem citu a nic nedělat násilím, abyste hada nezranil, nesmí to jít přez odpor.

Já ubikace, co nemůžu vySavovat vystříkávám Desprejem, je to prostředek na chirurdické plochy a náčiní, ale osvědčil se mi výborně i u terárek a třeba na pinzety nebo háčky. Vyjde na nějakých 112kč a snadno se s ním manipuluje, nemusí se nic míchat. Akorát je potřeba terárko potom dobře vyvětrat, než se tam zase dají zvířata.

Zdravím, tak jsem tu opět po delší pauze s novinkama. V úterý 2.11.2010 jsem dal samici po dlouhé době holátko. Opět ho vpohodě sežrala. Do neděle se neobjevil žádný výkal a ani potravu nevyzvrátila. Tak jsem v neděli zkusil opět malinkaté holátko. Sežráno opět vpohodě. A pak to v pondělí začalo. Dopoledne se objevil trus, tak jsem to uklidil a k večeru další trus a vyzvrácené hole. Jen si nejsem jistej, že je vyzvrácené. Je možné, že by hole téměř nestrávené prošlo kloakou? Protože jsem ji zahlédl v typické poloze, jako když kálí a pak tam bylo holátko. Holátko bylo roztržené na dvě části. A to to vypadalo docela nadějně, už nevím, jak postupovat dále.

Dobré dopoledne, že by hole prošlo celé kloakou je nepravděpodobné, a obzvlášť ne po jednom dni- spíše jak odkládala trus, tak při tom vyblila to krátce předtím sežrané. Jak ten trus vypadal? a uchoval jste ho, nebo vyhodil? Asi by bylo vhodné jej dát na rozbor kvůli mikroorganismům. Zkuste jí místo dalšího holete dát trošku té konzervy.

Nevadí, že trus je rozmatlaný a na ubrousku, ale musí být nevyschlý. Kdyžtak hada nechte jen v karantéňáku bez substrátu kvůli odběru vzorku. Až udělá další, tak ho uchovejte a dejte na rozbor. Jinak by možná prospěl delší interval mezi krmeními, jak píše Jabula, pokud už jednu kořist zvládl a vyblil ji až při defekaci.

Zdravím, tak jsem tu opět s informace.Dieta ani krmení holaty nezabralo. Samice pořád cca do 48 hod po nakrmení odložila trus a následně zvracela. Vzorek zvratků a trus jsem vzal na Státní veterinární ústav (www.svupraha.cz). Výsledky rozborů ze SVÚ jsou následující. Paraziti a salmonela negativní, v trusu nález Enterococcus sp. a ve zvratkách nález Macrococcus sp. Po konzultaci s pracovníkem SVÚ, nic co by nebylo obvyklé, nebo jste jiného názoru? Samice aktuálně váží 180 g, před potížema vážila 268 g.

Bylo by perfektní, kdyby se k tomu, co teď napíšu, vyjádřili zkušenější, než jsem já. V případě omylu prosím nekamenovat.

Lampropeltis alterna, to je jih USA, Texas, apod. Vzhledem k tomu mi přijdou tebou na začátku uváděné teploty hodně vysoké. Zvlášť pokud byly takové trvale. Je možné, že had se po dlouhodobém vystavování tak vysokým teplotám prostě "šprajcnul" ( na druhou stranu je ale divné, že tak najednou po třech letech ). Pokud byly testy v zásadě negativní ( počítám, že byly negativní i na parazity )... Ta perioda zvracení by sedla třeba na kryptosporidiózu ( zánět žaludku ). Na to bych se veterináře určitě zeptal, jestli by ji bylo možné po provedených testech vyloučit. Ale zase na druhou stranu stráví "konzervu" a nestráví hole nebo skákavku. Je možné, že had po přehřátí začal zvracet a hodně ho to nakonec rozhodilo "psychicky", takže nakonec má problémy "psychosomatického" rázu. Někdy se to stává. Tohle by byl asi hodně extrémní případ, ale je možné asi leccos. Je tu možnost ho krmit "konzervou" třeba dva měsíce a za vhodné teploty ho "stabilizovat" a pak zase zkusit hole? To bych ale už neriskoval zkoušet, vzhledem k tomu, jak dlouho problém trvá. L. alterna navíc kromě hlodavců hodně ráda malé ještěrky. Třeba by prospěla potravní změna a pomohlo by ji rozkrmit na tom? Nevím. Opravdu by mě zajímal názor zkušených kolegů, co si o tomhle všem myslí.

Já bych na tvém místě sebral úplně všechny informace z tohohle vlákna plus další, co víš, a vyrazil bych to všechno do puntíku konzultovat s Hnízdem nebo jiným odborníkem. A nebál bych se do hada investovat.

Zdravím,
teploty se mi nezdají nějak extrémně vysoké, u ostatních hadů je vše v pohodě, mají možnost si vybrat místo, mají úkryt jak v teplém, tak chladném místě. Teď má max 28°C, je v boxu na teráriu. Na kryptosporidie test byl dělán, vše bylo vždy negativní. Dokonce byla přeléčena od MVDr. Hnízda antibiotikama, která jsem jí podával. Dostávala také probiotika. Konzervou krmím někdy od prosince, takže od té doby byla jen na konzervě. Cca po dvou hodinách od vyzvrácení se objevil trus a pokud jsem se nemýlil, světelné podmínky nebyly večer zrovna nejlepší, tak se na ubrousku objevila malá stopa krve. To samé bylo i při svleku v oblasti kloaky. Nevím, zda ji mám hned cpát konzervou, nebo pár dní počkat. Gekona bych zkusil podat, ale kde k němu jednoduše přijít? Asi bych dal inzerát, ale nevím, jak velký by měl být a jaký druh? Lepidodactylus lugubris?
Všem děkuji za postřehy.

Jediný co mým zvířatům kdy pomohlo bylo přeléčení širokospektrými antib. plus entizol plus mix strava obohacená po kompl. přeléčení pro,pre-biotiky. Pokud zvíře dlouho zvrací, je možná i dysfce žaludku, střev. Jinak co se týkalo veterinářů buď neví co s tím, protože jak píše AK nic nenajdou nebo poradit gratis nechcou. Mým názorem je, že se ve většině případů jedná o protoz. inf doprovázené bakt. inf., pokud teda "chovatel" něco nezpackal viz teplota, rušení apod.

Jinak co se týkalo veterinářů buď neví co s tím, protože jak píše AK nic nenajdou nebo poradit gratis nechcou.

tady se veterinaru musim zastat. Nektere veci se daji diagnostikovat jen za pomoci pomerne nakladnych technik (biopsie, endoskopie apod.), ktere byli v tomto pripade podle slov majitele i nabidnuty jestli se dobre pamatuju. Pokud majitel neni ochoten diagnostiku zaplatit, veterinar toho moc nezmuze. A nikdo z nas po nich prece nemuze chtit, aby podobne veci delali gratis. Ty pristroje a jejich provoz taky neco stoji, nemluve o histologickem nebo kultivacnim zpracovani vzorku v laboratori, ktera rozhodne neni zadarmo.

Nemyslel jsem, že by někdo v této době dělal něco zadarmo, ale myslel jsem tím podání informací, můžete namítnout, že musel také do této školy investovat, tak proč by se v mnoha případech, kdy za tyto informace, znalosti, zkušenosti draze zaplatil měl podávat gratis, tady neexistuje objektivní odpověď.. Dále musím říct, že si řady z nich vážím, s několika konzultuju problémy mých zvířat a v mnoha situacích bych se bez nich neobešel, ale co se týká zvracení u zvířat a diagnistika tohoto problému, je to stále nedostatečné. Základem je zvíře nerušit, zbytečně nestresovat, po negativním rozboru trusu, jak jsem psal v případě protozoí úplně běžná věc, zvíře komplexně přeléčit, podat probiotika, mix stravu, zažívání nastartovat a pokud toto vše selže, pak provést třebas tu endoskopii, biopsii, popřípadě pitvu, je-li více zvířat v chovu. Jinak by mě zajímalo kolika lidem veterináři se zvracením pomohli, jakým způsobem a jaká byla medikace. Otázka na JaBulu, co se endoskopií, biopsií nejčatěji zjistí( v souvislosti opět se zvracením ) jestli musí být zvíře při endoskopii v narkóze?

Jak jsem již psal výše, samice byla přeléčena antibiotiky, byla podávána probiotika a mixovaná strava. Samice je sama v boxu a má absolutní klid, nic ji neruší a nestresuje. Aktivní je, jen pořád zvrací. Jsem student Ph.D. a částku, za kterou by byla provedena biopsie vážně nemám. Když to spočítám, tak už doteď mě všechna vyšetření a další věci okolo stálo cca 5 000. A výsledek biopsie je nejistý. Namítnete, že když si pořídím zvíře, tak bych se měl o něj postarat, ale bohužel peníze vážně netisknu, jsem rád, že uživím sebe, těch pár zvířat a už mi moc nezbývá. Ostatní zvířata v chovu jsou v pořádku. Pokud vás něco napadne, budu jedině rád. A kritiku za přístup snesu. Děkuji a doufám, že se tato diskuse bude dále rozvíjet a přinese i něco ostatním uživatelům Teraporadny.

A co noční teplota? Jaké teploty ( denní i noční ) tam jsou teď? A zkusil jste toho gekonka? Třeba by to zabralo. Jestli byla pořád všechna vyšetření negativní... Třeba to je opravdu duševní jizva. Já bych zkusil malého gekona. Jinak je nejisté, co další vyšetření přinesou. Co se týče těch teplot, mrkněte na teploty a počasnické podmínky v Texasu s ohledem na lokality, kde žijí.

Ten entizol bych určitě dal, osobně aplikace peroral 125 mg/kg 1. a 4. den. Po měsíci opakuju. Je to první co dělám v případě, že zvíře opakovaně zvrací. Mixovanou stravu bych jí dával v 10 denních intervalech v přiměřeným množství, po přeléčení entizolem, obohacenou o probiotika zakoupená v normální lékárně. Takto bych ji krmil klidně 2 měsíce a poté zkusil nabídnout hole. Co se týká léčby zvracení, je to běh na dlouhou trať. Přeju mnoho štěstí. Ten entizol by mohla být účinná a zároveň velice levná varianta, musím ale říct, že u jednoho mého zvířete byla fatální. Co se týká dávkování, bylo by vhodný se ještě poradit s někým, kdo přeléčuje, přeléčoval užovky,mám zkušenost s boidae, osobně bych dávku snížil na polovinu. Podává se i jednorázově nebo v menších dávkách po dobu např. 5 dní. Třeba se k tomu ještě někdo vyjádří.

Jak to zde pročítám ,tak se přikláním též k entizolu já dávkoval 3x za sebou po 2,5 dni (v té době nekrmit) 1 pilulka je na 5kg hada , rozpuštěná ve vodě dávkována akva. hadičkou ... Po poslední aplikaci nechat týden klid a pak zkusit v tvém případě malinké hole ,pokud ztraví tak po týdnu zkusit opět malé hole a potom pomale zvyšovat velikost potravy ... Takhle jsem postupoval já s dávkováním entizolu jak při blití ,tak i průjmu a maximální spokojenost ... Myslím ,že mu už stejně moc možností nezbývá ...

Tzn., že jsi dával 50 mg/kg, ty dny nechápu. Např. po,st,so? Dávkování entizolu mě zajímá,
konzultoval jsem to s jedním veterinářem, kterej mi říkal, že je rozdíl pokud mám podezření na améby nebo bičíkovce. Mám pocit, že u améb je potřeba vyšších dávek a po nějaké době, 14 dnech či měsíci opakovat, u bičíkovců postačí menší dávky 50 mg/kg po dobu 5 dnů. Proto dávám těch 125 mg/kg 1.,4.den a po měsíci opakuju. Na tohle téma by se mohlo vyjádřit více lidí, škoda že např. jaBula nemá zájem. Tohlo jsou zrovna informace, které k něčemu jsou, narozdíl od ostatních často úplně nesmyslných témat.

Dával jsem 3 dávky po dva a půl dni (asi jsem to špatně napsal číslem) znamená že první dávku jsem dal například v pondělí večer a druhou ve čtvrtek odpoledne jestli dobře počítám atd. ... Já to mám konzultováno pouze s jedním chovatelem ,uvet. jsem s tím moc nepochodil ,že prý je to záhul na žaludek ,ale ATB jsou také záhul na organizmus a to dostala 7 dávek (jedna hadice ,kterou jsem poprvé bral na veterinu) ... Navíc prý většina těchto problému co vzniká ,tak vzniká z 90% potvor na které ůčinkuje právě entizol ... Co se týče toho opakování dávek ,tak cca před 2 lety jsem dal pouze jednu dávku ( těch 50mg/kg) a stačilo to též ,ale prej pro jistotu se dávají ty 3 dávky ...

díky za info, jediný co jsem zpozoroval je to, že se zvířata po podání entizolu vyprazdňují po delší době, ale může záležet na druhu zvířete. U gonyosom mně taky pomohla jedna dávka, ale u imoprt. psohlavců jsem musel vždy opakovat. Zaléží nespíš na tom v jaké míře a vůbec čím je zvíře infikováno a dále na stupních a délce vývoje jednotlivých patogenů, ale do tohoto bych se nerad zamotal, nejsem parazitolog.

Zdravím, tak jsem se po přečtení posledních příspěvků rozhodnul, že použiji entizol. Jak byste doporučili postupovat? Jak dlouho po posledním krmení sondou použít entizol? Jak přesně dávkovat? Není problém si přesně z tabletky odvážit požadované množství. V jakém množství vody rozpustit? Kolikrát aplikovat? Had má cca 180 g, váhu mohu upřesnit.
Díky za reakce.

Vzhledem k tomu co má zvíře za sebou, dal bych spíše těch 50 mg/kg, vody přiměřeně. Opakoval bych po týdnu. Po dalších 7 dnech bych podal trochu mix stravy s nějakými probiotiky, b- komplexem. Takto bych podal potravu ještě několikrát, kontroloval trus. Pokud by se ti to nezdálo, pak bych ještě jednou celou proceduru s entizolem zopakoval.
Pokud by to bylo v pohodě,zvíře normálně kálelo, pak po nějaké době zkusit podat hole, ale určitě ne, jak si psal v nějakým příspěvku, že jsi podal mix a 3 dny poté hole. Intervaly mezi mixem minimálně 7 denní a hole třebas až po 1 týdnech od počátku této léčby.
Přeju hodně štěstí

Díky za reakci, jsem to počítal a vychází mi při hmotnosti hada 180g, že budu potřebovat 9mg účinné látky, tak to bude sranda odvažovat. Po jaké době od posledního krmení doporučujete dát první dávku? Trus má relativně normální, jen je trochu řidší a to přisuzuji mixované stravě.

Zdravím, tak jsem si připravil Entizol a rozpustil ho v cca 7 ml vody. Není to moc nebo málo?

nepisete ani kolik entizolu jste v tech 7 ml rozpustil, ani kolik toho hadici chcete dat. Takze posuzovat mnozstvi dost dobre nejde. Kazdpadne mejte na pameti, ze pokud davku prezenete, zvire spolehlive zabijete. Takze pocitejte dobre.

Zdravím, přináším nové informace ohledně léčby. Entizol jsem v první dávce podal 15.6.2011, druhá dávka následovala o týden později 22.6.2011. Od té doby krmím v týdenních intervalech tekutou stravou, ve které jsou přidána probiotika. Dávka je cca 4-5 ml. Had se během této doby jednou svléknul. Vyměšování je cca 5-6 dní po nakrmení. Kdy byste doporučili podat pevnou stravu? Něco byste dělali jinak? Děkuji za postřehy.

Děkuji za reakci, samice si drží pořád stejnou hmotnost, neztrácí ani nepřibírá. Před problémy, což už je více jak rok měla hmotnost cca 270 g, nyní má cca 170 g. Je jasné, že nabídnu co nejmenší stravu, mám v zásobě mrňavá holátka. Určitě nebudu spěchat a vydržím. Teď dostává mixovanou stravu už dva měsíce od podání Entizolu a budu tedy pokračovat.

Osobně jsem dával rozmražené všehovšudy párkrát a nadále jsem v tom nepokračoval, ani nebudu. Kvalitnější maso je 100% čertsvé, nikoliv rozmražené. Nejsem zastáncem mražení a následujícím rozmražení ať už myší, potkanů,.... a už vůbec ne u zvířat s rozhozeným trávením.

Zdravím, dnes jsem přijel po 14 dnech do Prahy, po tu dobu nebyla samice krmena. Při příjezdu v plastovém boxu trus nebyl, než jsem připravil krmení, tak se had vykálel, po druhé od minulého krmení. Zarazila mě na tom jedna věc. Močovina byla tvrdá jako písek, nešla vůbec rozmáčknout a měla nažloutlou barvu. Netuší někdo, čím by to mohlo být způsobeno? Ještě jsem se s tím nesetkal. Díky za rady.

ahoj,
už chvilku to tu sleduju, protože jsem měla také problém s větším hadem co nežral ale na holátkách se nakonec chytil.
Prvně jsem mu musela zvýšit teplotu a pak mi začal trávit pouze teplá holátka. Ješte je sice na holatech, ale už dostává po třech a je OK.

Hele kdy ti hadík naposledy něco strávíl? to už je tak půl roku ne?

tak hlavne to s nim musite probrat, jestli ma vubec vet k dispozici kontrastni latku, ktera je pouzitelna u plazu. Chce to urcite odbornika. A co se tyka ceny - kdyz uz se budete ptat na tuhle metodu, snad neni takovy problem se rovnou zeptat i na cenu. Navic-kazdy vet to ma jinak.