Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UVB pro želvu

Dobrý den. Stále nevím jaké UVB osvětlení mám želvě pořídit, tak hledám pomoc zde. Chovatel pan Junek nám doporučil Repti Glo 10.O UVB 26W nebo Sera reptil desert compact UVB-10% 20W a prý už není potřeba želvě dodávat vitamín D3 uměle, toto osvětlení nabízí ve svém obchodě: http://www.euzelva.cz/stranka/e-shop-vse-pro-zelvy . Také dělal testy těchto UVB kompaktních zářivek a vyšly dobře, zde je odkaz: http://www.euzelva.cz/stranka/mereni-zdroju-uv-zar ivky. Jenže na jiném diskuzním fóru jsme se dočetli, že Repti Glo nestačí. Takže už jsme úplně zmatení. Chceme se vyhnout kapání vitaminu D3, ale také se nám nechce dávat tolik peněz za UVB výbojku. Tak co si prosím myslíte? Stačila by jedna z těchto kompaktních zářivek pro želvičku? Předem děkujeme za odpovědi.

No tak to je otázka :) Pokud má želva možnost se přes léto slunit, nebviděl bych v kompaktu vůbec žádný problém (tzn. jako dopňkové světlo). Co se tvorby D3 a samotného kompaktu týká, nevsázel bych výhradně jen na něj. Jak se jistě dočtete v ostatních příspěvcích o UVB, tak tyhle kompakty vyzařují jen malý podíl UVB a ta je ho potřeba umístit tak,aby u něj jedinec byl co nejblíže (tak do 10-15 cm). Druhá věc je životnost takové kompaktní zářivky. UVB vám bude při denním svícení vyzařovat tak po dobu půl až jednoho roku. Proto se z ekonomického hlediska rozhodně vyplatí zainvestovat do výbojky. Ta má sie vyšší pořizovací náklady,ale životnost a podíl UVB odpovídá zcela ceně.
Takže je to jen na vás :) Ale znám mnoho chovatelů co D3 dodávají jako vitamínový doplněk a o UVB vůbec neuvažují.

Zdravím, mám několik želv a všechny jsou pod Reptiglo 10, 26 W a mají se výborně. Podíl UVB je u této zářivky v pohodě, jediný problém je že netopí, takže je potřeba jí vždycky nějak zkombinovat s bodovkou a dát je blízko vedle sebe, aby se želvy při vyhřívání zároveň i slunily pod UVčkem. Jinak tato zářivka je výborná do malých prostor, protože se dává cca 10cm nad povrch, sama s objímkou zabere tak 12 - 15 cm, takže se vám vejde i do 30 cm vysokýho terárka. Sera reptil podle mých zkušeností musí být výš, takže když máte pro želvy nižší terárko, tak se vám dovnitř nevejde. Na to si dejte pozor, koukněte se pro jakou vzdálenost je ta která zářivka nebo výbojka ideální. Jediný menší problém je, že vám prostě tato zářivka vydrží tak rok. Pokud se nepletu tak pan Junek teď dělal měření po 300 hodinách a je na tom pořád dobře, uvidíme jak na tom bude až jí změří po půl roce. Podle toho co lidi různě píšou, tak se cca po půl až třičtvrtě roce musí vyměnit, ale to skoro všechny UVčka, snad až na "Osramky", takže tomu se stejně nevyhnete. Osobně výdrži jakéhokoliv UVčka nad jeden rok vyjma těch Osramek nevěřím, všechna měření většinou prokazují že to po roce musíte vyměnit tak jako tak, takže kupovat za 1500 a výš výbojku, která stejně za rok lehne je mírně řečeno plýtvání peněz.

Držím palce, ať se želvičce daří :-)

Kompaktní zářivka pro želvu odrostlejší je holý nesmysl a zbytečnost, ať si kdo chce co chce říká... pro mimina prosim, ty jsou přeci jen hodně malý. Tozn. letošní mláďata prosim, pak už je to fakt na dvě věci - bych raději kapal AD3, než strkat k želvám kompakt.
Psal jste onehdá, že máte 3 ty kompakty od léta - nemyslíte, že je ještě trochu brzy na hodnocení? počkejte dva roky, kdy vystřídáte 12 kompaktů a pak sám uvidíte (jednak jestli to funguje a jednak jestli se vám to vyplatí ;-))

era reptil podle mých zkušeností musí být výš

Vy tu zářivku máte? nebo jak jste z vlastních zkušeností dospěl k názoru, že se musí dát výš? díky

všechna měření většinou prokazují

Tak já toho už změřil hodně a mám na to trochu jiný názor, alespoň u některých výbojek, můžu se zeptat z jakých "všech" měření čerpáte? Krom měření pana Junka, o kterých samozřejmě vím. Na druhou stranu Vám ale dávám trochu za pravdu, spousta zdrojů moc dlouho nevydrží, to je fakt.

Zatial som nepostrehol merania Megaray-ek. Stranku s meraniami pozorne sledujem.Viem len o meraniach od MadMike.Uvidim,či dotyčny pan sa dostane aj k ich meraniu.Potom budu k dispozicii 2 nezavisle merania a pochybovači nebudu môct stale oponovat zaujatostou predajcu.Stretol som sa totiž aj s takymito nazormi. ;-)

Neviem aka je to chovatelska?? Ak mysliš tie Zoo kit-tak o tie sa vôbec nezaujimam,len okrajovo-nie su pre mna vôbec vhodne.Nedokažem ju vhodne umiestnit a zabezpečit minimalnu vzdialenost.Ja mam 60 w klasicku .Legovia su spokojní a udajne je to najlepšia vybojka na svete..Skušal som aj 70 w,ale hovorim-rozbil som ju.

Souhlasím, že na hodnocení z vlastních zkušeností je relativně brzy ;-). Za ten půlrok ale u mých želváků žádný problém nebyl a řekl bych že se mají čile k světu, takže s touto zkušeností můžu zatím jen doporučit. Ano kompakt k malým želvám, k velkým snad většině lidí dojde, by to byla dost fraška pověsit nad ně tu lampičku to se omlouvám pokud to vyznělo jinak :-)

Vlastní měření samozřejmě nedělám, využívám co se dá zjistit na inetu, kde bych řekl že je různých měření až, až, takže si člověk pouze musí vybrat, kterému bude či nebude věřit. Po pravdě nevěřím skoro žádnému měření :-D, protože se domnívám, že je vždycky možnost ovlivnění a to ať již tou zmiňovanou vazbou na výrobce nebo prodejce, nebo prostě tím, že má někdo své oblíbené vybavení a tudíž ho vychválí víc než jiné. Je mi jasné že se v tom asi vyznáte více, možná i z vlastní zkušenosti, já zatím sbírám info různě po webech typu www.uvguide.co.uk, nebo na diskusním foru reptiliciousreptileforum.com. Prolezl jsem toho vícero, hlavně proto, že se skoro nikde nedají najít "všechny" zdroje najednou, takže si člověk musí zapátrat když si chce opravdu vybrat.

Záleží jak hodláte řešit teplo. Tato zářivka bude stačit, pokud tam zároveň dáte nějakou bodovku, která bude zajišťovat teplo. Bodovka stačí ale obyčejná za 30 Kč, kterou koupíte v každém elektru. Dejte je vedle sebe, protože želvička si bude vybírat zejména místo, kde bude teplo. Podle toho zda máte box otevřený nebo zavřený dejte tu bodovou zářivku tak vysoko, aby pod ní byla teplota mezi 35 - 40 °C. Hned vedle ní pak zavěšte ten kompakt tak 10 cm nad povrch a želvička se bude vyhřívat a zároveň bude chytat UV :-)

A ještě jsem se chtěla zeptat jaké je pro želvičku nejlepší ubytování? Zda terárium s dvojitým větráním nebo otevřené akvárium? Četla jsem už hodně názorů, ale stále nevím, co je nejlepší. Nyní mám plastový box s otevřeným stropem,ale špatně se udržuje teplota. Pod bodovou žárovkou má želvička 40 stupňů a skoro pořád se zdržuje pod zdrojem tepla. Na druhé straně má 25 stupňů.

Taky jsem tuto otázku řešil a myslím, že je to z části na tom co preferujete. Otevřené akvárko lépe větrá, hůře se v něm udržuje teplota a taky vlhkost. Výhodou je, že nad něj můžete pověsit lepší lampy, které musí být výše nad povrchem a nebude vám překážet horní víko.

Terárko s větráním je lepší na udržování teploty a vlhkosti, která je taky důležitá. Osobně si myslím, že pokud budete mít želvičku v místnosti typu obývák nebo pokojík, tak je lepší uzavřené terárko které můžete občas rozprašovačem porosit aby měla želvička dobrou vlhkost a ta se v něm bude lépe udržovat. U otevřeného akvárka se musí rosit častěji, aby se vlhkost v terárku udržela a některým lidem může vadit, že se voda "odpařuje" v obývacím pokoji.

VilemC: A jak jste to vyřešil, vy? Neustále váhám, protože jsem si na více stránkách dočetla, že uzavřené terárium je pro želvu nevhodné. Píše to i Nataša Velénská v knize Želva zelenavá. Ale mám pocit, že naší želvičce otevřený box nevyhovuje, myslím si z toho důvodu, že želva je skoro pořád pod zdrojem tepla.

Toto terárium mi nepřijde příliš vhodné pro želvu, vlastně nesplňuje snad nic, co by želví ubytování mělo nabízet. Je uzavřené, zbytečně vysoké, má malou podlahovou plochu - a největší rána je ta síťovina. Já vím, myslíte to dobře, chcete aby to větralo. Jenže želva vám jakoukoli síťovinu roztrhá, nebo si v horším případě vyláme drápy při pokusech o průchod pletivem.
Jestli vám můžu poradit, zapomeňte na uzavřená terária, v prvním zverimexu si nechte za pár stovek slepit nízké želvárium přesně na míru prostoru, kde bude umístěno. Nejenže ušetříte, ale pro želvu to bude mnohem vhodnější.

Jak píše již pán přede mnou, osobně si taky myslím, že to není moc dobrá volba, ikdyž důvody bych uvedl možná trochu jiné. Jednak ta síťovina - kromě toho co uvádí pán je se síťovinou problém udržet teplo a vlhkost. U želvy je důležitější spíš aby měla víc místa na běhání, než aby měla dekorace po kterých nemůže lézt. Zkuste pokud máte jen trochu místa kam by šlo dát větší terárko, sehnat nějaké s větší plochou dna. Pro želvu není podstatné zda má terarium pozadí, to je tak maximálně pro vás aby lépe vypadalo, ale želva nešplhá :-). Nopak i prcek toho docela hodně naběhá, já mám prcky v terárku 100 x 50 x 30 cm a občas po něm běhají tak aktivně, že by mohly mít klidně dvakrát větší. Pro malou želvičku to ale stačí, až budou větší budou mít přes léto výběh venku a v zimě budou zazimované, takže to nebude tak složité řešit pro ně prostor.

Stačí obyčejné terárko kde bude na dně v části substrát, který dobře drží vlhkost (já používám lignocel smíchaný s pískem), v části můžete dát nějaký hrubší písek nebo kameny, želvy po nich budou lézt a kromě toho že si u toho obrousí drápky mám osobně pocit, že je to i baví, protože já jim dal do terárka větší placatou korkovou kůru a ony se v noci schovávají pod ní a ve dne šplhají na ní :-). Pokud chcete vyloženě i hezky vypadající terárko, koukněte například sem http://teraechis.cz/_private/fotogalerie_ctyri.htm , tuším třetí je ukázka terárka pro suchozemskou želvu, které splní účel a navíc je velmi hezké. Když jim tam napíšete, tak vám pan Mazuch udělá terárko na míru :-)

Právě proto uvažuji nad uzavřeným teráriem. Protože ať mám pod zdrojem tepla 36 stupňů nebo 42 stupňů, tak želvička je skoro pořád pod zdrojem tepla a do okolních prostor moc nechodí. Přečetla jsem se,že to je právě problém želvích stolů. Ale dneska nám udělala želvička velkou radost, konečně se totiž pořádně nabaštila.

VilemC: Děkuji vám za fotky. Máte moc hezké terárko a i želváky. Mohu se zeptat od jakého chovatele je máte? Takže jste s teráriem spokojený? Zítra se půjdu podívat do zverimexů a snad nějaké terárium za rozumné peníze seženu.

Mám je taky od pana Junka :-) S terárkem jsem nadmíru spokojený, funguje výborně, vnitřek jsem 3x předělával podle toho jak mi přišlo, že se to želvám více líbí, ale to uvidíte taky co se bude želvičce líbit. Ty moje se kupříkladu schovávají do miniúkrytu hned vedle lampy, kde se zahrabávají do substrátu. Na druhou stranu terárka se chodí jenom chladit a venčit :-)

Terárko jsem si objednal u sklenáře a pokud to jenom trochu jde, doporučuji to stejné. Poslal jsem e-mail na 3 sklenářství ve městě, do přílohy jsem dal fotku z internetu jaké terárium by to mělo být a oni mi ho za 4 dny vyrobili. Má to jednu ohromnou výhodu, stálo to cca 50% ceny terária ve všech zverimexech i na internetu, takže bych to doporučil i vám. Nebo zkusit zajít do nějakého sklenářství osobně, pokud o nějakém v okolí víte. Já si je prostě našel na seznamu a fungovalo to.

Jenom doplním, ve sklenářství řeknete - potřebuji terárko s předním a hornám větráním a šoupačkami s rozměry xy cm šířka x xy hloubka x xy výška a oni většinou už budou vědět. Já tedy pro jistotu posílal mailem i fotku terárka podobou té mojí, abych si byl jistý, že to sklenář pochopí :-)

Tajný to není :-), nepamatuji se přesně, ale bylo to cca 1250,- Kč za terárium o rozměrech 100 x 50 x 30. Já ho takhle mám schválně, protože ta plocha dna mi pasuje do stojanu ve kterém mám terárka s ostatním zvířectvem a želvy do podobného stojanu přijdou také :-)

Vy si samozřejmě plochu určete podle toho kolik máte místa. Pro menší želvičku by stačilo i menší a bude jí minimálně tak rok až dva stačit.

No, to je použitelné pro "velkochov", pro jednu želvičku to sice neublíží, ale myslím, že by si zasloužila obydlí, které bude alespoň částečně připomínat její domovinu a ne "výběh pro zvěř". Rozhodnutí je ale samozřejmě na chovatelnce, já bych se osobně přimlouval alespoň k tomu, použít lignocel s pískem namísto hoblin a terárko zařídit s úkryty, dát tam i nějaké kameny apod. Jednak si želvička brousí drápky a nemusí se pak stříhat, jednak s ohledem na průzkumné výlety želv mám pocit, že je pro ně výrazně příjemnější lozit po trochu zařízeném terárku než po monolité vrstvě pilin s miskou na pití.

Nejsem želvař,ale za ty roky co sem chodím,jsem postřehl,že hobliny jsou velmi důležité pro správnou vlhkost a tím pádem správný růst mláděte želvy.Nadruhou stranu lignocel je zase pro chov terarijních zvířat méně vhodný,než třeba rešelina.Určitě bych věřil lidem,kteří odchovávají desítky mládat ročně.:-)

Vlhkost se dá udržovat ve všem, hobliny si někteří chovatelé oblíbili, protože jsou na to jednoduché a moc neřeší další aspekty jako např. že jakékoliv vlhké dřevo je ráj pro parazity. Právě proto je jako ideál doporučovaná rašelina, kterou většina lidí nerado protože je z toho ta želva vždycky zaprasená :-). Lignocel beru jako rozumný kompromis, je to výrazně blíž k té rašelině než hobliny a neprasí to tolik želvu :-)

Viléme, já jsem ty stránky doporučil zadavatelce, a ne vám, zkušenému želvaři. Pevně doufám, že si slečna (nebo paní, abych neurazil) na rozdíl od vás nejen prohlédne obrázky, ale hlavně přečte text, pokud tedy tyto stránky dávno nemá načtené. Ono udržet naživu želvata několik měsíců není až tak těžké, ale chov želv je běh na zatraceně dlouhou trať a každá zbytečná chyba se může v budoucnu vymstít.

Nicolas: Stránky, na které jste mi dal odkaz, mám už načtené. Zatím mám plastovou krabici, ale v pátek už by mělo být terárium. Já také používám hobliny, na spaní má mokré a na druhé straně má hobliny + kameny a velký kořen na lezení. Ale stále nevím, co mám koupit za UVB osvětlení.

docela sranda čtení :-)
... Právě proto je jako ideál doporučovaná rašelina, kterou většina lidí nerado protože je z toho ta želva...
:-)jj, pán bude znalec, rašelina...jak "přirozené" a já vůl jsem si myslel, že žijí
na vápenitých půdách...a vono je pro ně "nejlíp" v kyselým ...asi budu mít taky "deprésy" (jdu zastřešit stůl, aby měli hooodně vlhkosti i přes den...);-)

Je tu ovšem dost zásadní nebo spíše zásaditý rozdíl... Nikdo nemluví o přirozeném vzhledu, což rašelina v případě suchozemky z r. Testudo taky nesplňuje. To raději použít klasickou zeminu. Hobliny jsou prostě ozkoušená věc, mnoho výhod a mládě prostě potřebuje vlhký substrát k zahrabání ke správnému vývoji a rozhodně je pro ni prospěšnější zahrabání do relativně neutrálních vlhkých hoblin než do silně kyselého rašelinného výluhu...

Pak jste asi dle toho co tu čtu zřejmě výjimka. Já se snažil zadavatelce také poradit a to zejména s ohledem na to, že psala, že má želvičku jednu a malou. V takovém případě je dle mého názoru bez jakýchkoliv problémů možné, a dle mého názoru ve chvíli kdy jí chovám někde v obýváku i vhodné, dát jí do terárka. Nikdo nemluví o názoru na chov desítek želv, nebo odchovaných desítek mladých, kde chápu snahu o co nejjednodušší manipulaci, hygienu atd.

Reakci místních "expertů" nemá smysl řešit. Za těch pár měsíců co sem chodím jsem pochopil, že tu bohužel u některých lidí přetrvává klasický český syndrom z internetových diskusí, kde jakmile někdo nesouhlasí, nebo má jiný názor je namísto argumentů utišen hesly "ty tomu nerozumíš", "Já mám větší zkušenosti" apod. Názor byť sebelepšího chovatele je pro mě akceptovatelný až tehdy, když jej vysvětlí. To že někdo chová zvířata 10 let a žádné mu nechcíplo není argument. Je to sice dostatečný důkaz, že to může také fungovat, ale pořád to nemusí ani zdaleka znemanat, že je to to nejlepší. Nebudu tu ale zbytečně čeřit vody a mást půdovní tazatelce hlavu ;-)

Já jsem zase za těch snad už 5 let co sem chodím pochopil to, že diletantům se syndromem ředitelství zeměkoule (všechno vim, všechno znám a od všeho mám klíče) nemá smysl odporovat a většinou ani reagovat. Proto se tu taky 90% procent opravdu zkušených chovatelů již raději vůbec neprojevuje ;-).

Buldocka:
Varianta1: pokud si budete brát želvu od pana Junka, tak přidejte těch 5 stovek a kupte si u něj alespoň výbojku Sera Reptil Sun Heat UV 130W - budete mít od něj jeho zákaznickou kartičku a tu výbojku tam nabízí svým zákazníkům za 1170kč. A na rozdíl od kompaktu máte jistotu, že to nějakou dobu funguje a želva bude mít co potřebuje - čistě z hlediska UV.

Varianta2: zařiďte terárium tak, aby v něm bylo hodně světla, tozn. alespoň 2 trubice (prostě ty, co se vám tam vejdou). Super by bylo tam dát trubice T5 (jsou tenčí než "normální", mají mnohem vyšší výdej světla ale jsou taky mnohem dražší:-)) a velkou bodovku. Kupte si lampu Osram Ultra-Vitalux 300W a každý den po dobu třeba jedné hodiny ze vzdálenosti min. 55-60cm ji tou 300W výbojkou osvětlujte - budete koukat, jak se pod tu lampu vždycky pohrne. Na spotřebě Vás ta hodinka tolik bolet nebude a lampa Vám takhle vydrží několik let!
To je ale podmíněno tím, že terárium nebude mít strop - sice se dá tohle praktikovat i venku z ubikace, třeba při pravidelných koupelích, ale zrovná mě se tohle moc nelíbí a myslím, že ty želvy/želva z toho nejsou pak moc nadšené.

Nakonec v ubikaci stylu tzv. želví stůl je chov mnohem vhodnější (a podle mě, když se dobře udělá i podstatně estetičtější) než v celkoskleněném teráriu, o tom už dnes snad nikdo nepochybuje. A sklenář Vám klidně skleněné terárko s otevřeným stropem udělá a snad i levněji (míň skla, míň prachů). Podívejte se tady na poradně na téma želví stůl, pro inspiraci určitě dobrý.

Potřebovala bych to už dneska vyřešit

A kam spěcháte?:-) to zvíře bude žít pravděpodobně déle než vy, tak myslím stojí za to klidně i rok zařizovat ubikaci a pak teprve hurá pro želvu... želvy budou, to se nebojte ;-)

Já jsem zase za těch snad už 5 let co sem chodím pochopil to, že diletantům se syndromem ředitelství zeměkoule (všechno vim, všechno znám a od všeho mám klíče) nemá smysl odporovat a většinou ani reagovat. Proto se tu taky 90% procent opravdu zkušených chovatelů již raději vůbec neprojevuje

Pravdu díš.Tobě by se vážně nemělo odporovat.:-DJinak VilémeC blahopřeji už nejsem sám.Tady se nikdy nepochopí,že to není ponižovárna,a ani né odsuzovárna,ale poradna.A když někdo napíše třeba způsob chovu, který by se někomu nezamlouval,tak prostě má jen odpovědět jak to dělá on,a nerýpat do toho,kdo už svůj způsob napsal.Ale právě že ti ředitelé zeměkoule si komentář neodpustí,a proto jim radši neodporovat.

Ale právě že ti ředitelé zeměkoule si komentář neodpustí,a proto jim radši neodporovat.

A jedním z nich jsi tady na poradně ty....:-/
Chováš jednoho legouše v pofidérních podmínkách a navážíš se do mnohem zkušenějších chovatelů než jsi sám. I když se ti třeba snaží poradit co zlepšit, nebo poradit jiným chovatelům aby nedělali stejný chyby....

Jinak VilémeC blahopřeji už nejsem sám

Bohužel.....

MadMike: Já už želvičku mám 6 měsíců a spěchám proto,že už nebyla dlouho na sluníčku, tak jí chci koupit nějaké UVB osvětlení. Já si teď nechávám dělat klasické terárium. Mě a ani želvě želví stůl nevyhovuje. Špatně se mi udržuje teplota a želva ani nechce lézt do ostatních prostor. Dá se tou výbojkou od Sery svítit v klasickém teráriu s dvojitým větráním,které má rozměry 80x40x50? Želvička samozřejmě spí ve vlhkých hoblinách. Děkuji

No jednoznačnou odpověď vám dát nemůžu, ale:
Pokud bude větrání dostatečné k tomu, aby se nepřehřívala za A lampa a za B celkově to terárko + tu výbojku se Vám podaří umístit tak, aby byla ze začátku cca 30 cm od želvy, pak by tam ta lampa mohla být. Jestli budou tyto podmínky splněny Vám samozřejmě neřeknu. Ono "dvojité větrání" je dost široký pojem a v podstatě nic neříká - jestli je to taková ta klasika - děrovaný nerez plechy šířka kolem 7cm, dírky 1mm - měl bych trochu obavy tam tu lampu dát.
Zkuste to probrat přímo s panem Junkem, který ty výbojky na rozdíl odemne používá i u zvířat - jestli máte želvu od něj, jistě Vás neodmítne.
Upozornil bych taky na to, že to terárko je menší, takže želva musí mít možnost si vlézt mimo dosah UV (výbojku dát na jednu stranu terárka, poskytnout úkryt, stín apod.).
Pokud je želva od jara do podzimu ve venkovním výběhu a doma je jen v období před zimováním a po zimování, tak by to asi zvládla bez újmy i s tím kompaktem ;-).
Nějak jsem nepochopil, jestli už to terárko máte doma - jestli ne, není nic jednoduššího ho nechat udělat tak, aby se tam nějaká ta lampa už vešla i s rezervou (třeba 100x40x60-70 d.š.v.) - ale samozřejmě to záleží už jen na Vás.

Já jen doplním. Mám jí v terárku o něco větším (100x50x60) u jiného zvířete a trochu mě naopak překvapilo, že zas tolik nehřeje. Na těch 30 cm hřeje na můj vkus celkem málo, takže bych spíš doporučil dát jí o něco blíž. Pan Junek píše na stránkách, že ideál je cca 20 cm a má zkušenost je, že to tak i lépe vychází teplotně, protože když bude víš, bude pod ní tak 30 - 33 °C a to je málo. Jestli máte terárko 50 cm vysoké, pak by s tímto asi neměl být problém, lampa zabere i s objímkou tak 20 cm, takže když jí dáte někam ke stropu, tak bude plus mínus viset tak 20 - 25 cm nad povrchem, což by mohlo stačit. Jediný problém, který mě napadnul když jsem četl MadMikovu poznámku je, že dle toho co se o této lampě všude píše, má docela široké pokrytí UV zářením i do stran, takže nevím zda to nemůže ve vašem případě znamenat, že pokryje z té výšky 20 cm celé terárko. Určitě bych jí dával co nejvíc k jedné straně terárka a na druhý konec dal želvičce úkryt. O přehřátí bych obavu neměl, když budete svítit 10 hodin denně, mělo by to být OK, ale raději si to první den změřte a kdyžtak ji nechce svítit kratší dobu, nebo kolem poledního udělejte pauzu.

MadMike: Jelikož bydlíme v paneláku, tak jsme želvičku brali ven skoro vždy, když bylo sluníčko. Pořád tam nebyla. To by ten kompakt asi nestačil,že? Terárko se nám už vyrábí, změnit to už nejde. U pana Junka jsem četla, že má být terárium vyšší než 45 cm, tak jsem myslela, že těch 50 cm bude stačit. Ve stropě terária by měl být nerez plech šířky 15 cm. A další větrání bude na druhé straně dole z boku.

Já si myslím, že by té jedné želvičce v tomto terárku ten kompakt stačil. Musí ale být tak 10 cm nad povrchem a musíte k němu ještě dát nějakou bodovku kvůli teplu. Z vlastní zkušenosti si myslím, že když tam budete svítit 10 hodin denně, použijete tu ReptiGlo 26/10 dáte k tomu 25W bodovku tak to bude vycházet plus mínus tak, že pod bodovkou bude kolem 36°C a na druhém konci terárka bude tak 25 - 28 °C. Jediný problém je životnost toho kompaktu. Nevím zda tu je někdo kdo ví jak dlouho vydrží ta Sera. O kompaktu se člověk různě dotče, že vydrží tak půl roku až rok maximálně, možná i méně, pak se musí vyměnit. Pokud by ta Sera vydržela výrazně více, pak by se možná vyplatilo vzít tu. Zase utratíte víc za elektřinu, protože je docela rozdíl, jestli svítíte kompaktem se spotřebou 26 W a nebo výbojkou se spotřebou 130 W. Myslím, že to nakonec vyjde finančně na stejno, takže je to na vás co vám víc vyhovuje, jestli kompakt a bodovka, nebo Sera jakožto jedna výbojka, která pokryje UV i topení.

Asi by v tomhle terárku ten kompakt byl lepší no :-/, fakt nevím jak by se tam ta výbojka všeobecně chovala, musel bych to mít vyzkoušený, napsal bych panu J. jak jsem už říkal.
Taky bych se přimlouval to terárko dosvítit nějakou trubicí (klidně dvěma, vejde/ou se tam 18W T8), to se dá pořídit docela levně.
Nebo si najděte člověka, kterej to zaručeně ví, ať vám řekne přesné dávkování synt. vitamínu D3 - to dávkování striktně dodržujte a UVB tam nedávejte vůbec - pak pořiďte alespoň trubicové zářivky s podílem UVA (většina tzv. full-spectrum něco dá) a dejte svítidlo se zářivkami dovnitř terária.
Mě osobně by nevyhovovala ani jedna varianta, takže to berte spíš jako tip, ale za sebe nevím jak líp to za daných okolností pomoct vymyslet :-)

A vy máte pocit, že tu někdo používal nějaká tvrzení "já vím všechno", nebo nedejbůh "mám od všeho klíče"? Padlo několik názorů, jeden navrhoval hobliny, já tvrdil že nejsou vhodné, další psal, že kompakt není vhodný, protože má málo UV spektra, já oponoval, že považuji kompakty za vhodné. Jediný argument proti byl tuším Váš ohledně kyselosti rašeliny a toho, že se kompakt hodí pouze do menších terárií a k malým želvám. Většina ostatních reagovala ve stylu "Kolik jsi toho odchoval, že radíš". ;-)

Dufam,že to nebol pokus o žart?
MadMike, 24.11.2010 11:34

Buldocka:
Varianta1: pokud si budete brát želvu od pana Junka, tak přidejte těch 5 stovek a kupte si u něj alespoň výbojku Sera Reptil Sun Heat UV 130W - budete mít od něj jeho zákaznickou kartičku a tu výbojku tam nabízí svým zákazníkům za 1170kč. A na rozdíl od kompaktu máte jistotu, že to nějakou dobu funguje a želva bude mít co potřebuje - čistě z hlediska UV.

Varianta2: zařiďte terárium tak, aby v něm bylo hodně světla, tozn. alespoň 2 trubice (prostě ty, co se vám tam vejdou). Super by bylo tam dát trubice T5 (jsou tenčí než "normální", mají mnohem vyšší výdej světla ale jsou taky mnohem dražší) a velkou bodovku. Kupte si lampu Osram Ultra-Vitalux 300W a každý den po dobu třeba jedné hodiny ze vzdálenosti min. 55-60cm ji tou 300W výbojkou osvětlujte - budete koukat, jak se pod tu lampu vždycky pohrne. Na spotřebě Vás ta hodinka tolik bolet nebude a lampa Vám takhle vydrží několik let!
To je ale podmíněno tím, že terárium nebude mít strop - sice se dá tohle praktikovat i venku z ubikace, třeba při pravidelných koupelích, ale zrovná mě se tohle moc nelíbí a myslím, že ty želvy/želva z toho nejsou pak moc nadšené.

Nakonec v ubikaci stylu tzv. želví stůl je chov mnohem vhodnější (a podle mě, když se dobře udělá i podstatně estetičtější) než v celkoskleněném teráriu, o tom už dnes snad nikdo nepochybuje. A sklenář Vám klidně skleněné terárko s otevřeným stropem udělá a snad i levněji (míň skla, míň prachů). Podívejte se tady na poradně na téma želví stůl, pro inspiraci určitě dobrý.

Potřebovala bych to už dneska vyřešit
A kam spěcháte? to zvíře bude žít pravděpodobně déle než vy, tak myslím stojí za to klidně i rok zařizovat ubikaci a pak teprve hurá pro želvu... želvy budou, to se nebojte

Pro Buldocka: Jak jsem již psal výše. Vzhledem k tomu, že to terárko už máte máte dvě možnosti.

1. Kupte u pana Junka lampu Sera Reptil Sun Heat UV 130 W. Dejte jí tak aby byla 20 cm nad povrchem v jednom konci terárka a želva bude spokojená. Lampa funguje dobře, nepotřebuje žádný předřadník ani nic podobného, takže vás vyjde se vším všudy na 1300,-Kč a měla by vydržet minimálně rok.

2. Kupte kompakt (je jedno jestli ReptiGlo 10, 26W nebo ten druhý, ikdyž osobně bych doporučil ReptiGlo), dejte ho tak aby byl 10 cm nad povrchem a vedle něj pověste ještě obyčejnou bodovou 25W žárovku. Kompakt ReptiGlo funguje dobře, vydrží tak půl roku a u pana Junka stojí cca 450 kč, takže při koupi 2 na rok vás to vyjde cca stejně jako u té Sery ve variantě 1.

V obou případech umístěte zářivky/ výbojky do jednoho konce terárka a na druhý konec dejte želvičce úkryt a vlhký substrát. V obou případech by lampa měla svítit cca 8 - 10 hodin denně. Zkuste to poprvé někdy o víkendu kdy budete doma a budete mít možnost se každou cca hodinu podívat do terárka a změřit teplotu. Pokud bude teplota moc velká, zkraťte dobu svícení, nebo sviťte 2 hodiny, pak dejte pauzu zase dvě hodiny atd. Tohle si musíte sama vyzkoušet a odchytit jaká doba bude nejlepší.

Pokud máte v okolí Bauhaus, kupte si tam digitální časovač za 120 kč. Na něm si pak nastavíte automatické zapínání podle toho jak vám to bude teplotně vycházet a máte vyřešeno.

Pokud bude teplota moc velká, zkraťte dobu svícení, nebo sviťte 2 hodiny, pak dejte pauzu zase dvě hodiny atd. Tohle si musíte sama vyzkoušet a odchytit jaká doba bude nejlepší.

Pokud máte v okolí Bauhaus, kupte si tam digitální časovač za 120 kč. Na něm si pak nastavíte automatické zapínání podle toho jak vám to bude teplotně vycházet a máte vyřešeno.

pokud bych se bála, že se bude terárium přehřívat, tak bych volila spíš termostat - stačí obyč RT-2 za 250,-

1. Kupte u pana Junka lampu Sera Reptil Sun Heat UV 130 W. Dejte jí tak aby byla 20 cm nad povrchem v jednom konci terárka a želva bude spokojená.

No jo ale to je těžký. Proto jsem psal, aby ze začátku byla dodržena vzdálenost aspoň 30cm. Nová lampa totiž bude ve 20 číslech vyzařovat příliš mnoho UV - které v tu chvíli může více škodit, než pomáhat. A to přece nikdo nechce, žejo. Přihlédnout je taky potřeba k tomu, že želva je teď nějakou dobu uplně bez UV a na podzim se hodnoty UV indexu na českým slunci pohybovaly kolem 0,6-3 jednotek. Teď si vem, že tu želvu dáš 20cm pod výbojku kde bude třeba 15-16 jednotek UV indexu a zároveň to bude jediný místo, kde má želva možnost se vyhřát. Moc velkej skok (i když je fakt, že skok by bylo i těch 30cm). Takže vybalit výbojku z krabice, dát ji do terárka a svítit s ní 12 hod denně z 20cm bych určitě nedoporučoval. Ze začátku buď na etapy (střídat po hodince, dvou s bodovkou) nebo lampu prostě "vysvítit" mimo terko aspoň těch 10-11 dní (12hod interval). Nechci zadavatelce plést zbytečně hlavu, ale je to věc na kterou bych bral rozhodně zřetel. Asi bych tam tu výbojku nakonec možná vůbec nedával :-) - nevim no.

pokud bych se bála, že se bude terárium přehřívat, tak bych volila spíš termostat - stačí obyč RT-2 za 250,-

Na to bacha, výbojka zaplá přes termostat = :x:

VilemC: O kompaktní zářivce od Repti glo jsem přemýšlela, ale přečetla jsem si, že byly nějaké vadné série a že některé zvířata kvůli této zářivce uhynula. Jinak terárium stále není. Podle toho co mi dnes říkal sklenář, jsem vyvodila, že se na to vykašlali a začali to dělat až dneska ]:(. Mělo by být až v úterý. Takže asi nakonec koupím nějakou kompaktní zářivku. Snad to želvičce k syntéze vitamínu D3 bude stačit.

Dobrý den. Tak stále nevím jaké UVB osvětlení mám želvě pořídit. Pan Junek mi napsal, že do tohoto terária by byla nejlepší kompaktní zářivka od Repti Glo. Podle výsledků měření vychází dobře, ale četla jsem nějaké názory, že tato zářivka škodí zvířatům. Navíc stále nevím, jestli by kompaktní zářivka stačila na syntézu vitamínu D3, nechci kapat vitamín uměle. Posílám foto pro představu, jak želvička vypadá. Předem děkuji za odpověď.

Nebojte se, na D3 bude bohatě stačit. Problém byl vloni s nějakou vadnou serií, která vyzařovala i UVC či co a zvířatům to vadilo na oči. Když si koupíte zářivku někde v nějakém více frekventovaném obchodě typu Robimaus, nebo něco takového, máte velmi malou šanci, že vám prodají nějakou starou zářivku, která ležela ve skladu a mohla by být z té špatné loňské serie se kterou byly problémy. Vůbec bych se toho kompaktu nebál, kdyby byl po nějakém čase problém, tak jí prostě budete reklamovat a necháte si jí vyměnit. Já mám v tuto chvíli tyhle zářivky 3 a nemám s nimi žádný problém.

VilemC: A kde jste ji kupoval? A vaše želvičky zatím nemají žádné projevy nedostatku vitaminu D3? Už jsem z toho zoufalá. Jestli jste si všiml,tak želvička začíná mít už oteklé očička, tak potřebuji něco koupit. Přemýšlím jestli nemám koupit Osram vitalux a želvičku 2x týdně po dobu 30 minut slunit. Děkuji.

Kolega již napsal vše podstatné. Jinak nedostatek vitaminu D3 se projevuje až tím, že želvičce měkne krunýř, nebo se deformuje apod., protože hlavním problémem, který nedostatek D3 způsobuje je, že želva nemůže vstřebávat vápník. Co se očí týče, docela by mě zajímal názor někoho z místních chovatelů, zda to lze či nelze již považovat za oteklé oči, případně co s tím.

To je placatý kus korkové kůry. Je to vysoké asi 3-5 cm, má to výhodu, že se to dá pokropit vodou a neplesnivý to a želvy se večer zahrabávají pod ní a ve dne lezou po ní :-) Koupil jsem jí na robimaus.cz, na tu kartičku od pana Junka tam máte 10 % slevu a ceny jsou tam tudíž velmi dobré.

VilemC: Moc děkuji, korkovou kůru určitě želvičce pořídím. Tak za terárium 80x40x50 cm jsem dala 1850,.Kč a to nám tam nedal ani větrací mřížky, máme tam jen díry a navíc ani nevím jestli to lepil akvaristickým silikonem. Chtěla jsem se zeptat, čím mám terárium umýt a jestli nevíte, kde mám pořídit kovové mřížky na větrání? Byli jsme v Baumaxu a nic tam nemají. Jinak jsem želvičce objednala tu kompaktní zářivku Repti Glo od pana Junka. Děkuji

Větrací mřížky jsem kupoval v Hornbachu - jsou to mřížky do parapetů na topení, jsou pohledové - lakované v různých barvách a mají poměrně velká oka bez ostrých okrajů, asi 1 x 1 cm. Ale od té doby, co mám všechny želvy v želvích stolech, větrání neřeším.
(to bych ani nebyl já, abych si nerýpnul, berte mě s rezervou).
Jinak ta korková kůra je docela dobrá, u malých želv se mi osvědčily kusy kůry pěkně prohnuté, ne ploché, takže želvičky pod nimi měly oblíbené úkryty. Pak odrostly a kůra šla pryč, ale do začátku je fajn.
To terárko prostě umyjte vodou s trochou jakéhokoli odmašťovače.
A terária se většinou lepí silikonem - černým nebo transparentním. Pokud máte pochyby, napusťte ho vodou a nechte přes noc stát, tedy je-li to možné kvůli větrání.
Jinak na výrobu všech možných terárií je opravdu profík p. Lokvenc - www.boalokvenc.cz.
Mám od něj plno terárií, dopilovaných do detailu a přesně podle požadavků - mřížky, přepážky, průchodky apod. Ale to asi až propříště.

Na můj vkus jste za terárko dala docela dost peněz ale to je bohužel zkušenost pro příště. Já bych si terárko bez toho větrání nezval vůbec a řekl bych jim, že to chci i s mřížkou, jinak si ho nevezmu a hotovo. Pana Lokvence neznám, takže můžu pouze dodat že mi přijde, že i on dle toho co má v ceníku má ceny docela vysoko.