Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jedák pro bažanta

Zdravím, chtěl bych se zeptat jakej jedák je nejvhodnejší pro chovatele, který nemá s jedovatíma hadama žádnou praktickou skušenost.
Doteď sem choval, a chovám P.regius a B.constrictor.

Ďekuju všem, kteřý mi pomůžou.

Vhledem k povaze dotazu a cestine,bych zustal u toho co mas..
Jinak s jedakama se zacina tak,ze musis sam vedet na co se citis..
S tim Ti skutecne nikdo neporadi. Taky nikdo nevi,co se Ti raci libit..
Arborikalni jedaci,ci spise terestricti.. ? Taky je tu naka vyhlaska atd.. Vek 18+..

tak terestrické bych snad pro začátek nedoporučovala vůbec. Maj trochu nevyzpytatelné pohyby, o něco hůř se s nima manipuluje, protože většinou nedrží na háčku... zlatí stromáci, co seděj na 1 místě a držej na háku. Ale po zkušenostech s regínou a hroznem stejně ještě bude lepší zapracovat na nějaké další nejedovaté praxi, než jít rovnou do jedáků. Regína a hrozno (obvzlášť pokud to je nějakej mix, co na sobě nechá štípat dříví) nejsou hadi, z hlediska naučení se bezpečné manipulace s hadem...takže třeba pořídit nějaké prudivější kousavější užovky, nebo aspoň míň jedovaté druhy s opistoglyfníma zubama. Aby ses naučil zacházet s případně kousajícím hadem, než to bude "na ostro". U těch opistoglyfních nebo užovek se snad ani meze nekladou, co se komu líbí. Potom pro začátek s jedákama jsou vhodné třeba různé mírnější druhy chřestýšovců třeba z rodu Popeia, Viridovipera, Clyptelytrops atd. Nejsou nijak zvlášť nároční, jsou atraktivní a najdou se mezi nimi mírné druhy.

Jsem taky spis pro arborikalni hady,nez na zacatek doporucovane ammodytky, ci cerastesky.. A to jen kvuli dostupnosti sera a mensich naroku,ale v realu je to jak pises a se stromakama se da dobre vychazet,jsou pohodovi na manipulaci,kdyz vynechame "speedy" mamby,ale ty na zacatek stejne nejsou.. ;-) Pro vycvik na stromaky, se docela hodi i "sesivacky" rusemberaci (Corralus)..

Já bych zase doporučil spíš ammodytky, aspisky (byť nejsou toxicky nevýznamné) nebo třeba controuše. Každopádně od mala, aby rostli spolu s dovednostmi hadaře.
Ze stromáků co chceš nabídnout? Atherisky jsou docela náročné z hlediska chovu a trimouši zase docela nevyzpytatelní. Takovej albolábr, kterej vypadá na větvičce docela mile, si dokáže, bez mrknutí oka, došáhnout na chovatele docela daleko. S použitím jeho termoreceptorů je navíc útok velice přesný. Nic moc dalšího mne nenapadá.
Samozřejmě za předpokladu Tebou zmíněných legislativních náležitostí.

Souhlasím s Jurou. Když pominu vše ostatní, zásadní rozdíl je právě v manipulaci a dosahu tlamy zvířete. Je pro něj lepší, když mu ammodytka nebo controuš z háku spadne, než albolabris pohodově se po háku plazící směrem k vyděšenému "chovateli". Navíc jako držiteli doposud jen terestrických hadů se mu bude lépe odhadovat dosah tlamy takovýchto zvířat, než nevyzpytatelných stromáků. Ale sám jsem začínal s albolabrisama.....

Svuj kus pravdy mame asi vsichni. Je to vec nazoru. Atherisky jsem nemyslel,ale ten albolabr by byl prijatelnej. (sam jsem zacal Atheriskama) Lezouci albolabr se da v pohode ukorigovat,ale netvrdim, ze to musi zvladnout. Nakej nejedovatej stromak by urcite na zkusenou neuskodil,,nebo nakou tu baronku a pod. Dosah "dostrelu" se da odhadnout,ale jak psala Auri,tak by se dalo zacit v pohode. Me osobne prijdou nevyzpytatelny, spis ty ammodytky. Taky se mi libej i kdyz jsem ulitlej na stromaky. To jen pro upresneni.

Jsem cetl,ze bylo umrti na jinou Philodryasku. A tak co jsem slysel,baronky jsou klidni hadi.. Mam je v planu,nekdy v budoucnu a jedna se o celkem nenarocne chovance. Nerikam,ze nemuze bty i sem tam nervnejsi jedinec,ale jsou spis klidni. Uz jsem je studoval po netu a mluvil s clovekem co je chova.. Krasni hadi.

Ale já nepíšu z doslechu ani čtení :-), baroňáky chovám a do Argentiny pravidelně jezdím ;-) Krom těch našich současných v chovu už jsme měli i nějaký vzorek jejich populace k prodeji ( i jiné druhy) a těch klidných tam zas tolik nebylo...jsou pohodoví a celkem nenároční, ale taky trošku hovada a poněkud více jedovatí, než jak se obvykle uvádí ;-) Začátečníkovi bych je určitě nedoporučovala....

Rekl bych ,ze zacatecnikovi nejde doporucit nic.. ;-) Ale kdyz ho rachne baronka,ma vetsi sanci na zadne projevy intoxikace,nez u cerastesky,ammodytky ci albolabrise.. Preci jen se musi nechat "pozvejkat" a neni to injekce, jako u zmiji.. Jasne, do Argentiny nejezdim,cetl jsem nakej clanek o umrti z r.Philodryas a bylo tam napsano baroni,pak jina spp,ale byli u toho otazniky a pak ten clanek zmizel. Uz jsem ho nenasel. :-( Tak to neberu jako moc relevatni informaci. O tom by jsi se mohla rozepsat,to me docela zajima,kolik pripadu v ty Argentine bylo,prubeh a nakolik jsou to potvrzeny informace. Diky. Umrit se da na cokoli,staci vosa pri souhre okolnosti a nechci to bagatelizovat,ale baronku bych doporucil s klidnym svedomim.. Nakonec nazory jsou ruzne,mluvil jsem o baronkach s clovekem,co je taky odchoval. Odpovednost nese ten,co si hady porizuje a mel by radne nastudovat, co to obnasi.. Kdyz ho doma neco "nabere", nelze viniit nikoho jineho,nez chovatele samotneho,co neco podcenil.. Tak je v podstate jedno, co se doporuci,kdyz to nebude uplne mimo "realitu" a nedoporuci se treba D.polylepis,Taipan nebo Bothrops.. ;-)

Já se radši moc nešířim o druzích, s kterýma nemam osobní zkušenosti :-) A naopak... baroňák je velkej druh, co dost otevře hubu. Sice nebejvají kousaví na manipulaci, pokud nejsou streslí nebo hladoví (což jsou teda pořád :-), ale zase když chtěj kousnout, tak kousnou pořádně a rychle. A tu hubu umí otevřít na použití zubů fakt dostatečně. Co se týče těch kousnutých Argentinců, tak s lidma, od kterých to víme jsem to s nima moc nepropitvávala, páč to pro člověka, který není zanícený fanda do jedáků a týká se to jeho rodiny není zrovna uplně fajn téma ;-) Ale příště se můžu zkusit popídit po podrobnostech. Jen doufám, že s nima pak nebudu za špatně :-D
Jenom pro názornost co umí jejich jed zkusím někde vyštrachat fotku uštknutý a nesežraný myši...

No pravda,nechovam je (zatim). Nedovolil bych si doporucovat neco ostrejsiho, nez sam chovam,ale to pripad baronek neni. :-) Taky nakou povedomost o nich mam,ale mas recht. Vetsi druh to je a proto je zatim nemam. Ale jsou suprovi a urcite poridim,cena taky neni zavratna. Kdyby Ti to melo nak uskodit,tak se neptej,kazdopadne je to urcite zajimavy a pomohlo by to rozseknout nejasnosti,kolem rodu Philodryas obecne,jak to vlastne je. Ta fotka by taky bodla. ;-)

Ze stromáku sem měl rok Morelia spilota variegata, ale to jenom rok tak proto sem to tam nenapsal.
Píšu dosť divne kůli zlomené ruce...
Je mi 21, P.regius mám od 12 let a B.constrictor od 15.... Jinak jen pár užovek a Morelia spilota ale to jen krátko tekže sem to sem nenapsal. Já dost uvažoval o nejakým pomalejším hadu, jen problém je vtom, že se v jedácích moc nevyznám... Doteď mně zajímali jenom škrtiči (boidae)...
Určite bych na začátek nechtěl nejakou kobru nebo mambu....
B.constrictori už úspěšne 4 roky odchovávam, mám pravidělne mladé...
B.c mám 2,2 P.regius 1,2 a Morelii sem meľ 0,1...
Jedna hroznýšovka je kapek aresivnejší ale není to jedák...
Nevím jak to je s rychlostí, vím že útočí hrozně rychle...
Proto tak...
A povolení k chovu na jedáka vybavím vpoho, 18 mi bylo a mám místnost v které má jenom hady...

Tos mel napsat hned.. ;-) Nastuduj co je treba a muzes vybrat z tech co psala napr. Aurifer, nebo GG..
Co se ti libi a na co se citis,budes vedet jen Ty sam.. Kdyz uz si neco vyberes,tak Ti k tomu danemu zvireti, urcite nekdo neco dovysvetli..

pokud se Ti líbí zmije, tak klidně běž do těch evropských terestrických...ale radši nechoď do cerastesek. Ikdyž už podle toho co píšeš nebudeš hadař- začátečník, tak cerastesky přecejenom jsou už spíš pro někoho, kdo má nějaké zkušenosti s jedáky. JInak v tom vlákně co sem dal danio je toho k počtení dostatek...

Cerasteska se prezit da,ale je to nervnejsi zvire a nejde pro ranu daleko. Jed neplive,to maj v popisu prace nektere kobry.. Ale nesmis uvazovat,jiz pri porizovani jedaka s tim, ze Te rovnou kousne,ale premyslet a snazit se, aby se tak nestalo..(samozrejme je vic nez vhodny,vedet co delat,kdyz k ustknuti dojde,ale ne s tim rovnou pocitat) Ale jak psala Aurifer,je lepsi zacit necim jinym. Cerastesku jsem tu mel jen chvilku,na hlidani a byla vztekla az dost..

Uz si pripadam fakt jak debil...
Precitaj si to vlakno na ktore som ti tam posla odkaz:!: Je tam pisane aj o Cerateskach......
Inak, u jedakoch by sm sa na tvojom mieste najprv orientoval podla toho co je pre teba vhodne. Nie tak, ze toto sa mi paci, to chcem:!:
Ja chcem gabiku, ale kedze nato nemam, tak si ju este nekupujem...
Radsej si vyber nieco nie velmi jedovate, kludne a nenarocne aj za cenu toho, ze to nebude najkrajsi klenot tvojho chovu. Ako si vybrat to najkrajsie co uvidis, a potom lutovat v nemocnici.
A TOTO SI PRECITAJ. To urobilo MLADA
http://tera.poradna.net/a/view/99396-intoxikace-zm iji-rohatou-cerastes-cerastes-cerastes

Cerasteska neplive :-)
Její vhodnost pro začátečníka je lehce diskutabilní. Mláďata v zajetí většinou striktně odmítají potravu (teplokrevné obratlovce), tudíž je nutné je cpát. Myšaty nebo jejich kousky tak co tři dny. Výhodou ovšem je dostatečně velká hlava a především "drsná" kůže. Pokud se nechá, tak se cerasteska (bavíme se pořád o skupině C. cerastes) krmí dobře, pokud se jí ale nechce a začne se mezi prsty točit, k tomu šermovat zubama, končí sranda. Cerastesky mají docela dlouhé zuby v porovnání třeba s ammodytkama a daleko s něma došáhnou. V přírodě loví v podstatě vše, co "najdou". Hmyz, ještěry a jinou havěť. Aby se vůbec nažraly, potřebují kořist opravdu dobře uchopit a držet - špatně kousnutýho scinka by už nemusely najít:-). Navíc jsou hodně přesné v útoku. A umí zautočit opravdu nečekaně a do nejroztodivnějších směrů. Jak je to s jejich toxicitou nemám vyzkoušené, nicméně dva známí, kteří měli tu "čest" tvrdí, že to kurevsky bolí. Jaká je mortalita při uštknutí cerasteskou netuším.
Jakmile se ale cerasteska rozežere, což někdy může trvat i rok, přijímá téměř vše co se alespoň trochu hýbe. Mláďata jsou nezřídka kanibalové, takže doporučuji alespoň první rok oddělený chov.
Druhá jejich specialita je, že ale vůbec nedrží na háku. Takže při přemisťování z nádrže se mi osvědčila (ale jen u mladých zvířat) pavoučí metoda. Tedy nahnat do krabičky.

Výhodou je, že jim stačí relativně malá nádrž s větší vrstvou substrátu - ani to nemusí být pravý pouštní písek. Já používám žlutý kopaný písek 0-2 mm pro zásyp zámkové dlažby - nesmí být křemičitý. Tentýž má mládě na dvoře v pískovišti.

To je o cerasteskách z mé strany asi vše. Pokud budou další dotazy a budu-li na ně znát odpověď, odpovím.

Absolutní souhlas s Gadjukinem
Jen bych dodal, že ačkoli je tu dost chovatelů kteří nedoporučují cerastesky pro začátek, já osobně bych je z vlastní zkušenosti doporučil. No asi jsem měl dosud štěstí na jedince, takže mám odlišnou zkušenost. Ikdyž se s nima musí zacházet maximálně opatrně, celkově je považuju za pohodová zvířata.
Všechny cerastesky které jsem od roku 1999 dosud choval, jsem choval od mláďat NZ. Celkem tedy 10 kusů, ze 4 zdrojů. Tedy odchovy od 4 chovatelů. A až na posledně získaný kus (sameček nz 2010) všechna zvířata můžu označit od počátku za neagresivní. Posledně získaný kus je vyjímka. Reaguje agresivně výpady, nebo klasickým vlněním a třením bočních šupin o sebe na jakýkoli pohyb v okolí terária ikdyž jsem vzdálený od teraria třeba i 1 metr. Ostatní cerastesky se od počátku vždy chovaly a chovají prakticky apaticky. Leží nehnutě v písku a na podněty z okolí jakoby nereagují. Oto může pro někoho bejt překvapivější, jak bleskově z tohoto klidu zareagují na pohyb v dosahu jejich možnýho kousnutí. Proto si myslím že se stačí držet zásady: Před jakoukoli manipulací v terariu (výměna vody, odstranění trusu atd.) cerastesky vyrušit z týto zdánlivé apatie alespoň rejpnutím hákem, ale pro jistotu raději hady přemístit do opačného kouta teraria.
K násilnému rozkrmování se nebudu vyjadřovat. Násilně jsem musel rozkrmovat prakticky všecky. To si ale myslím je stejně rizikové jako u jiných jedovatin.

Dejte si práci a sežeňte si NZ rozkrmené Vipera renardi. Můžete dostat antisérum primárně určené na Vipera berus. Statisticky nejsou smrtelně významně jedovaté. Agresivita je střední. Velikost spíše menší až střední.

Ze statistického pohledu se ale stále jedná o méně nebezpečný druh jedovatého hada. Velká výhoda je možnost aplikovat stejné sérum jako na Vipera berus (které je vyráběné z jedu V. ammodytes). Celkově se jedná o agresivnější hady (podobně jako V. ammodytes). Nicméně tu stejně hraje největší pozitivní roli to, že vás s největší pravděpodobností prostě nezabije (jako třeba zcela v pohodě B. rhinoceros, Cerastes c. apod.). Osobně jsem začínal s rozkrmenými mláďaty C. stejnegeri (od úplně malých) a dospělými V. berus. Když to vemu zpětně, tak to byla dobrá volba. Ale pozor, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat jinému. A další věc, kterou si neuvědomuje většina ze zde radících (nic proti nim). Pokud jste s prominutím "střevo", tak vás kousne a dřív nebo později vážně ublíží jakýkoliv druh. Když naopak budete opatrný a budete "nadaný" na manipulaci s jedovatými hady (znalost etologie, vrozená opatrnost apod....), tak můžete začínat třeba i s Bitis arietans nebo Deinagkistrodon acutus atd. Je to celkově pouze o soudném rozumu.

Docela souhlasím, není nutné začínat se zmíněnými zmijovitými "prcky". Je ale určitě bezpečnější zpočátku změřit své síly s toxinologicky méně významnějšími a také velikostí příznivějšími druhy, než si poležet u dr. Valenty se zapáchající končetinou po uštknutí velkou bitiskou. Nakonec vidím, že zadavatel má jisté zkušenosti od svých přátel (porovnání síly uštknutí renardi vs. gabonica :-) ), takže si dokáže udělat nějaký obrázek.

Taky souhlas s příspěvky výše,jednoznačný návod na jedáka pro začátečníka neexistuje.Holt když dva dělají totéž,není to totéž....co je pro jednoho risk,si druhý může v pohodě dovolit...mám kamarády co začínali s plivacíma kobrama nebo "velkejma" bitiskama,nedbaje mého varování,a přiznám se že každý jejich následný telefon jsem zvedal s hrůzou -ale zvládli to bez problémů.
Podle mně by bylo pro tazatele nejrozumnější ve svém okolí nebo na burze zkontaktovat zkušené chovatele promluvit si s nimi ev. se mrknout k nim do chovu a pak sám sebekriticky rozhodnout co je pro něj vhodné.