Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nešikovný lovec?

Dobrý den,mám jen takový dotaz.Krmila jsem svého ročního samečka a překvapil mě svým "stylem" lovu.Dala jsem mu dospělou myš a místo toho,aby ji normálně ulovil,zakousl se jí do ocasu,chvíli ji držel a nakonec se na ni celý namotal a začal ji škrtit.Máte s tímhle nějaké zkušenosti,že by se had tak nešikovně lovil?
Tohle se stalo už po druhé,díky za Vaše připomínky.

Hoci som bol vyhlaseny za cloveka co mele hluposti napriek tomu si myslim, ze z dlhdobeho hladiska je podavanie mrtvej/zmrazenej potravy nevhodne a casom dojde k degeneracii druhu. Problemom je, ze to nemam ako dokazat, pretoze sa to neudeje v priebehu par generacii ale mozno ich budu musiet byt desiatky, mozno stovky.
Suhlasim, ze hady sa nemusia na rozdiel od cicavcov ucit lovit, ale nie preto, ze maju nieco v genoch, je to preto, ze oni na ucenie nemaju dostatocne vyvinuty mozog, lev aj ked ho nikto nebude nic ucit ma rovnake lovecke pudy ako had, akurat bude nesikovny rovnako ako had, ktory si to tiez nema kde natrenovat.
Ale pri tomto vlakne ma zaujala skor dalsia vec a to je velkost teraria a moznost pohybu hada v nom. Had sa svo volnej prirode pohybuje, pretoze musi. V terariu sa vacsinou nehybe, pretoze aj keby chcel nema velmi kde. Vzhladom na tento fakt musi dochadzat casom k vyraznej hypertrofii svalstva, respektive by mozno bolo dobre porovnat pomer svalstva na hadoch chovanych v teratiach vs vo volnej prirode, pomer cervenych a bielych vlakien a pod.

z dlhdobeho hladiska je podavanie mrtvej/zmrazenej potravy nevhodne a casom dojde k degeneracii druhu.

Bylo ti zde snad jasně vysvětleno, že hadovi je jedno jakou potravu loví. Když hadovi zamávám mrtvou myší nebo potkanem před čumákem tak vystartuje, zakousne se a normálně kořist škrtí jako by byla živá. Taky ti bylo vysvětleno, že i někteří hadi v přírodě žerou mrtvou kořist (rozuměj takovou, kterou sami nezabili). Tak nevím proč si pořád meleš tu svou...

Problemom je, ze to nemam ako dokazat

No právě... Naproti tomu důkazem, kterým je chov některých druhů po desítky generací bez jakýchkoliv následků (pokud se geneticky nezmršili jinak),naprosto pohrdáš.

ale nie preto, ze maju nieco v genoch, je to preto, ze oni na ucenie nemaju dostatocne vyvinuty mozog, lev aj ked ho nikto nebude nic ucit ma rovnake lovecke pudy ako had, akurat bude nesikovny rovnako ako had, ktory si to tiez nema kde natrenovat.

Další perla. Divil by jsi se jak jsou někteří hadi "učenlivý". Rozdíl je ten, že většina savců se techniku lovu učí od matky, případně smečky. Had se vylíhne nebo narodí a je odkázán od začátku sám na sebe.Se svými rodiči se nejspíš ve svém životě už nikdy nepotká.

Had sa svo volnej prirode pohybuje, pretoze musi

Vycházíš z pozorování kolika hadů po jak dlouhou dobu? Vynášíš zde ukvapený, ničím nepodložený názory. Většina hadů toho v přírodě ani moc nenaleze. Pokud jsou nažraní sedí v úkrytu a tráví, občas se vylezou nahřát nebo napít, případně hledat partnera. Není to aktivita jakou si asi představuješ, že had naleze desítky kilometrů denně...

Vzhladom na tento fakt musi dochadzat casom k vyraznej hypertrofii svalstva

To jsi vyzkoumal jak?
To, že někteří hadi nechtějí občas žrát chovatelem předkládanou kořist není způsobeno žádnou degenerací. Může to mít spoustu jiných příčin. Třeba někteří hadi po importu nechtějí žrát laboratorní hlodavce, protože to není jejich přirozená potrava (neznají je). Svou roli taky hraje velikost, barva, pach atd...
Než začneš někde veřejně rozvíjet svoje podivný teorie, měl by jsi si opatřit dostatek relevantních údajů a znalostí. Těžko se vysvětluje něco někomu kdo o tom nemá páru a chybí mu úplně základní vědomosti...

Cejno Ty přece nevíš, že gutky, korálovky, hrozna atd se chovaj od včerejška a tudíž nemůžeš vědět, že další generace bude totálně zdegenerovaná a kořist jim budeš muset předžvejkat, protože to nebudou umět, protože byli krmení mrtvou kořistí?

Vykašli se na něj, že mele hovadiny už mu bylo 1x řečeno a mele je pořád, jen ještě větší než předtim :-) Když mu to řekneš po 2. nebo po stý, bude si mlýt pořád svou. Teoretik, co prd ví, ale je děsně chytrej. Takovejch jako on je... a nemá cenu plýtvat energií reakcema na jejich nesmyslné žvásty ;-)

Ona tohle je taky perla :-D

Vzhladom na tento fakt musi dochadzat casom k vyraznej hypertrofii svalstva,

Jak vypadá had s hypertrofovaným svalstvem, jako Greg Valentino, nebo jenom jako plemenný býk charolais? To slovo, které měl na mysli bylo asi slovo atrofovaný, které je pravým opakem slova hypertrofovaný. Ale co, stejně je to blbost :-).

Na uvod chcem povedat, ze ma trosku zaraza akym sposobom sa tu diskutuje. Kedze nie som terarista a mam iny nazor ako pani teraristi som okamzite oznaceny za kacira a pokusaju sa ma tu upalit. Otazka znie preco?

Bylo ti zde snad jasně vysvětleno, že hadovi je jedno jakou potravu loví. Když hadovi zamávám mrtvou myší nebo potkanem před čumákem tak vystartuje, zakousne se a normálně kořist škrtí jako by byla živá. Taky ti bylo vysvětleno, že i někteří hadi v přírodě žerou mrtvou kořist (rozuměj takovou, kterou sami nezabili). Tak nevím proč si pořád meleš tu svou...

Svoje meliem preto, ze som cakal ine argumenty a zrovna tie tvoje ma nepresvedcili.
1. Hadovi je jedno aku korist zerie - ano tvrdili to tu viaceri, ale da sa to zovseobecnit na vsetky druhy alebo aspon na vacsinu druhov hadov? Spravaju sa rovnako aj hady zijuce vo volnej prirode alebo je to len znak hadov chvoanych v zajati? Bude sa chovat rovnako aj had odchyteny z prirody? Ma tu niekto s tymto vlastne a realne skusenosti? Vacsinou som videl v prirodopisnych filmoch hadov vzdy lovit, nespominam sa nejakych mrcinozrutov, mozno nahoda, mozno nie.
2. Degeneracia druhu - zjavil sa tu vykrik o dediatkach generaciach odchovanych v zajati. to vsetko stihol jeden clovek za svoj zivot? Tu musel zit velmi dlho. Robil niekto realny vyskum ako sa potom taky had sprava vo volnej prirode? Co bude robit had odchovany v zajati po desiatok generacii (nekrizeny s nicim zvonku) po vypusteni vo volnej prirode? Cakat na zmrazeneho potkana alebo zacne naozaj lovit? Degeneraciu som spomenul preto, ze cicavec (dravec) vypusteny do volnej prirody uz pri prvej generacii pravdepodobne neprezije, nemal ho kto ucit. Had sa ucit nemusi, vsetko by uz mal zdedit, ale je tomu tak naozaj aj po desiatkach rokov v zajati? Ci tebe staci, ze had zerie a rozmozuje sa, a preto je podla teba geneticky v poriadku?
3. Hypertrofiu svalstva dokazovat nemusim. To je normalny fakt, ako rastu a posilnuju sa svaly by si mohol vediet. Takisto kolko sa hybe "bezny" had viem odhadnut tiez, urcite sa hybe viacej ako had v terarku. Za prve ma sa kde lebo ma priestor, za druhe mu ziadna korist nepride pod cumak sama a dobrovolne. Niektore hady mozno naozaj cez "nabehaju" aj desiatky metrov, iny mozno par, ale hybu sa. Mozno prave u skrticov by bolo zaujimave porovnat silu skrtenia pri zajatych vs divokych hadov a vysledky by ta prekvapili.

Netvrdim, ze to co pisem tak je, je to moj laicky nazor, zatial mi ho nikto z vas nevyvratil, akurat ste mi vynadali lebo vy ste majstri sveta a ja som niekto mimo vaseho vesmiru.
P.S. Som rad, ze nie som terarista, nerad by som sa stretaval s takymito ludmi (cest vynimkam).

da sa to zovseobecnit na vsetky druhy alebo aspon na vacsinu druhov hadov?

Ano

Spravaju sa rovnako aj hady zijuce vo volnej prirode alebo je to len znak hadov chvoanych v zajati?

Ano, hadi se chovají stejně i v přírodě.

Bude sa chovat rovnako aj had odchyteny z prirody? Ma tu niekto s tymto vlastne a realne skusenosti?

Ano, i had odchycený z přírody se takto bude chovat. Zkušenosti s tím má každý terarista, který ve svém chovu má hady z importu. Jsou to skoro všichni, kdo ti zde odpovídají.

Vacsinou som videl v prirodopisnych filmoch hadov vzdy lovit, nespominam sa nejakych mrcinozrutov, mozno nahoda, mozno nie.

V tom je právě ten problém. Hada jsi viděl jen v TV a vynášíš ukvapené soudy. Samozřejmě, že i v přírodě jsou hadi, kteří žerou mrtvou potravu.

to vsetko stihol jeden clovek za svoj zivot?

To jsou otázky jak od malého dítěte. Samozřejmě že ne. Teraristice se věnuje překvapivě víc lidí a to po dobu několika lidských generací.

Co bude robit had odchovany v zajati po desiatok generacii (nekrizeny s nicim zvonku) po vypusteni vo volnej prirode? Cakat na zmrazeneho potkana alebo zacne naozaj lovit?

Bude lovit. Už jsme se ti snažili vysvětlit, že technika lovu se nemění. Had loví živou potravu úplně stejně jako mrtvou. Tj škrtič mrtvou potravu taky škrtí, jedák jí normálně napumpuje jedem. Není tam rozdíl. Takže žádnej "gen" lovu se ztratit nemůže.

Takisto kolko sa hybe "bezny" had viem odhadnut tiez, urcite sa hybe viacej ako had v terarku

ničím nepodložená doměnka.

Niektore hady mozno naozaj cez "nabehaju" aj desiatky metrov, iny mozno par, ale hybu sa

.
Tak desítky metrů nalezou hadi i v teráriu, pokud chtějí. V tom není žádný problém.

Presne jak pise Cejna.. Jen dodam, ze importy jsem doma mel a jeste nakej doma mam. Vse co mi proslo rukama,byli ve vetsine Africke zmije, ani jedna z nich urcite ve sve domovine "nepotkala" laboratorni mys, ci jeji hole.. A lovili mi je vsichni sami od sebe. Dokonce drobne zmije A.ceratophora, ktere lovej spise zaby a jestery (mladata dokonce hmyz) mi brali sami od sebe holata.. (at uz ziva ci rozmrazena bez rozdilu!) Pokud bude odchycen vylozene potravni specialista, jako napriklad Bungar, tak ten v zajeti prijimat jinou potravu obvykle nebude a proto jsou v chovech vzacni (jsou i jine duvody). Existuji ovsem i vyjimky. Pokud jde o pohyb v terariu, tak vetsina hadu zije skrytym zpusobem zivota a lezou opravdu jen z duvodu pokud potrebuji- vymesovat,svlekat se,hledat partnera pripadne zaujmout vyhodnejsi pozici pro lov.. Existuji pripady, kdy napr. Chrestysovec wagleruv (T.wagleri) lezel na jedne jedine vetvi rok ! a mel moznost pohybu.. (diky Pitviperovi, to me samotneho prekvapilo :-) ) Jina liga jsou aktivni lovci, napr. hadi rodu Dendroaspis (mamby), ktere jsou velmi rychle (okolo 19 km/h, kdyz potrebuji) a aktivni (take mivaji vetsi teraria) a ani u nich za leta chovu nikdo nepozoroval nakou degeneraci, at uz diky diete (strave), ci kvuli omezenemu pohybu..

P.S. Sam si zadny dukaz neuvedl a jde pouze o Tve domenky..Narozdil od chovatelu zde, kteri maji i pres dvacet let praxe. (nekteri) Nikdo Te neupaluje, jen lidi nebavi odpovidat stale dokola na stejne otazky.. Musis jiste znat z PC poradny.. ;-)

Hoci som bol vyhlaseny za cloveka co mele hluposti napriek tomu si myslim, ze z dlhdobeho hladiska je podavanie mrtvej/zmrazenej potravy nevhodne a casom dojde k degeneracii druhu.

tusim, ze uz na zakladce se vyklada v zakladech genetiky neco v tom smyslu, ze ziskane vlastnosti se nededi. To je jako bys nestastnou nahodou prisel o obe nohy, a Tvuj potomek mel kvuli tomu narostlou jen jednu (polovina genu je prece od matky, ze...)

nevím jestli je to normální,ale já své hady krmím tím,že myš chytnu za ocas a mávam s ní hadovy nad hlavou a tak myš chytí za hlavu a ne za ocas xD(mám totiž tři hady a jinak by se o myš poprali)

Dobře moje zkušenosti s krmením živou potravou, která nikdy hadům ani vlásek neskřivila jsou malé. Třeba z doslechu o chovateli kterej od narození asi do dvou let krmil hada rozmrazenyma mršinama (myši, pak potkani). A až had jednoho dne dostal potkana živyho, přičichl a zjistil že se kořist hýbe okamžitě sebou cukl dozadu, schoulil se do klubíčka v rohu terária a klepal se jak zbity štěňátko. Po zabití potkana zase nevzal. Po zmrazení a následném rozmrazení už přijal a toto vyzkoušeno opakovaně se stejným výsledkem. Podle mě to vypadá: nejen že had nevezme živou kořist, ale přijme jen mrtvou a to za podmínky že prošla mrazákem. Pokud tohle není výše zmíněná degenerace tak už nevím.
A proč vznikají vlákna tipu "pomoc můj had je ožranej až na kost od potkana?" možná protože nepříliš moudrý chovatel hodil večer hadovi do terárka potkana a šel chlastat a co viděl v terárku až se ráno po opici vrátil?
Já tohle nikdy neudělám a kdybych už teda zmerčil že had dostává nakládačku, tak nevím o jakou kořist by se muselo jednat abych nebyl schopen zasáhnout, omlouvám se, tygrama ani krokodýlama jsem ještě nekrmil.

Pokud tohle není výše zmíněná degenerace tak už nevím.

Když nevíš, tak o tom nepiš. Není to žádná degenerace. Dělat závěry na základě příběhu z druhý (nebo bůhví kolikátý) ruky a zkušeností s jedním hadem je nesmysl. Nebo blbost, chceš-li. Ten had se toho potkana mohl klidně jen leknout, nebo byl třeba o trochu větší než obvykle. Taky třeba nemusel mít zrovna hlad. Stává se často, že had, kterej žere normálně jen živou potravu si jí občas nevezme. Tak to je podle tebe důsledek jaký degenerace? Můžeš mi to vysvětlit odborníku na genetiku?

Stačí jedno šikovné kousnutí potkanem a had je bez oka, takže tygra ani krokodýla netřeba... Výborné, jak v jednom vlákně napíšeš, že kdyby se Tvým hadům Tvým vlastním přičiněním něco stalo, tak si půjdeš vybrat větev na které se pověsíš (nebo jak to bylo) a v druhém děláš machry, jak se nemůže nic stát a balablabla, i když je riziko poměrně vysoké... Přesně jak psala .JaBula. - škoda, že by tvoje vyvedení z omylu odnesl had, Tobě bych ho docela přál... Degeneraci hadů zdar! 8-)

Výborné, jak v jednom vlákně napíšeš, že kdyby se Tvým hadům Tvým vlastním přičiněním něco stalo, tak si půjdeš vybrat větev na které se pověsíš

Je pěkny jak jsem ti přešel do krve a s tou větví je to pravda. Ale to že dám hadovy kořist do terka a ta ho náhodou sejme neberu jako svoje vlastní přičinění! Já nebudu každým hlodavcem kteryho hadům dávám třískat o zeď abych ho omráčil a dělat se svých terminátorů lemry.
Cejna: Ty asi nechápeš význam slova OPAKOVANĚ. Ten had se živyho potkana nelekl, on se ho prostě bojí, to bylo vyzkoušeno mnohokrát. A já bych určitě nechtěl mít hada kterej bere jen mršiny pro jistotu ještě protaženy mrazákem.

Já to chápu moc dobře. Méně chápavý jsi asi ty. Tady se ti to pokouší vysvětlit zástup zkušených chovatelů, ale ty jsi jak kolovrátek.
Opakuju otázku. Jak do tvojí teorie zapadá situace, kdy had kterej je krmen pouze a jen živou potravou tuto živou potravu OPAKOVANĚ odmítne? Je zdegenerovanej??? Ale čím :?:

Přečetl jsem si toto vlákno a původně jsem ani nechtěl reagovat,ale prostě musím.
fleg a Boss 1 nemají o smyslu teraristiky ani páru a melou tu kraviny.Dohadují se tu s chovateli,kteří mají za sebou spousty úspěchů i s problematickými zvířaty.Co jste dokázali v chovu plazů ,,pánové" Vy?:puff:
Takže jeden naprostý laik a druhý ,,terarista",který má doma 2 hady co patří mezi celkem bezproblémové druhy-co se příjmu potravy týče.Být Vámi,tak sklopím uši a nehádám se tu s chovateli,co něco dokázali.
Já chovám plazy 15 let a stále se učím novému,takže: Boss 1 za 5 let asi odborníkem nebudeš!Fleg- nemel o něčem,čemu nerozumíš!Akorát tu ze sebe děláte trouby.
Myslím si,že jste dva hošani,co měli od rodičů všechno,na co jste si ukázali,co jste chtěli a bylo vždy po vašem.Trochu pokory,úcty ke zkušeným a chtění si nechat poradit a poučit se z toho by vám hošánci neuškodilo.Připomínáte mi jednoho troubu,kterej ode mne chtěl koupit krajtu,protože slyšel od někoho,že mu bude hlídat byt.Nemohl jsem mu vysvětlit,že had není pes,že se nenaučí aportovat a hlídat.Bohužel známej mu říkal...taky asi nějaký odborník8-).

..I kdyz by mi jeden z hadu znova utekl tak vim kde priblizne je a schvalne mam jakoby pripravena mista kam by mohl zalest...Mam doma take psa a nemam zadny problem s tim ze by mi pes zabil hada...Pes z neho ma respekt a vyhyba se mu..coz take eliminuje to ze by mi had zdrhl nekam dale od teraria jelikoz psa dobre citi...vsude jsou psi chlupy..tim teda nemyslim ze bych neuklizel ale staci jen jeden psi chlup na mikyne pri manipulaci s jadnim ci druhym hadem a hned bylo zjevne ze had moc dobre vi o co jde..zatrnul nebo se schoval..ale nebyli nejak zvlast ve stresu..uz si za tu dobu zvykli..Respektive uzovka mi kolikrat sleze z postele a jde prozkoumat zem..parkrat sem ji nacapal jak ocichuje z mensi vzdalenosti psa...vse bez problemu..Doufam ze mne tu neukamenujete vy veterani v teraristice..omlouvam se za tak rozsahly prispevek ale nedalo mi to se nevyjadrit k teto diskuzi a rad si prectu krytiku ci dobrou radu od zkusenejsich...vlastne takto ziskavam zkusenosti a rady od lidi co jiz hady maji x let.....Mejte se a at se vam a vasim mazlikum dari...Ti co nevi vubec nic a cituji neco co nekde slyseli ci precetli at se jdou klouzat a poridi si krecka a daj mu piskotek....AVE!

k tomuto odkazu...sorry mel jsem moc dlouhy prispevek a pak sem to posral...rozhodne sem v tom svem obsahlem psani chtel podotknout ze ackoliv jsem amater se dvema hady tak jsem byl vcera presvedcen o tom ze had utoci na mrtvou potravu jako na zivou korist jen s mensi agresi...skadlil sem hada (uzovku cervenou) mrtvou mysi a on na ni zautocil jako na zivou korist..zakousl se ji za hlavou obtocil dvema smyckami a chvilicku jsem napodoboval odpor koristi popotahovanim mysi za ocasek...jakmile jsem mys pustil tak ji stale chvilicku drzel v pevnem sevreni dokud se nepresvedcil ze je korist tuha...pak ji zacal soukat do sebe...Takze nejake reci o straceni loveckych pudu nemuze byt ani rec...se zviraty jsem v kontaktu od malicka..a hady mam ted tak 3 mesice...a nestacim se udivovat jejich vsestranosti toleranci a pristupem k okoli...mam k tomu psa stredniho vzrustu a uz si na nej hadi zvykaj jelikoz ho citi vsude v byte a sem tam jim cestu pri plazeni skrizi chlup ze psa...a je na nich videt ze uz je neznervoznuje a ze si zvykaji na prostredi i s jinym tvorem...Ma uzovka dokonce z mensi vzdalenosti ochutnavala pach meho psa bez sebemensi stresove aktivite...uzovka semnou obcas i spi v posteli kdyz ji mam u sebe a usnu..nikdy mi nezdrhla a pokazde kdyz ji dam na postel tak leze tam kde nejvice citi muj pach...Rozhodne by se lide teoretici meli zdrzeti debaty...Rika se ze had nevi co je mit rad ci co je tzv.laska v uvozovkach...Ale jsem z mych vlastnich zkusenosti presvedcen o tom ze had moc dobre vi u koho je v bezpeci a kdo pro nej neni hrozbou kdyz je s nim v castem kontaktu...Na vlastni oci jsem videm mambu cernou rok starou jak se mazli se svym panem a lezla nam na stole pred ocima...kdykoliv nas mohla napadnout a zavarit tak nam a i majiteli prece jenom je to jeden z nejedovatejsich hadu na svete a sam o sobe vzbuzuje velky respect ale nic z toho se nestalo..drzel jsem ji v ruce a ani se po mne neohnala..verim tomu ze zvire at jake koliv pozna z cloveka nekale umysli a v jakem rozpolozeni je stejne jako pes...take se rika ze hadi nesnasi spocene ruce..a neni to pravda..teda asi pokud clovek nefetuje chemky nebo tak,jinak si to nedokazu vysvetlit...Ja sam kourim marianku a kalim pivka a s hady nemam apsolutne zadny problem co by mne zneklidnoval...Kdyz sem ve stresu tak had je neklidny..at uzovka ci krajta...kdyz sem v klidu tak jsou klidni i oni...Samozrejme zalezi na spouste aspektu...jestli s hadem z druhe ruky nebylo zachazeno spatne ci jestli neni nemocen a neco ho dlouhodobe neboli atd...coz lze poznat jen po dukladne prohlidce u specialisty...Sice jsem laik ale mam dost vyvynuty smysl pro komunikaci se zviraty...at to jsou plazy ci savci...Nechci tu ze sebe delat borce to v zadnem pripade ale irituji me lidi co se serou do neceho o cem nemaj ani paru nebo o tom jen cetli a jsou teoretici...Mam sve hady opravdu rad a snazim se jim doprat to nejlepsi co muzu nebo co si muzu dovolit...mam stesti v tom ze mam jeste mladata jelikoz jim staci to terarium co mam..jedno je 80x60x30(v.s.h.)uzovka a to druhe je 100x60x30 krajta kobercova..Mam zatim dost casu na to abych jim udelal terarium ze skrine...vse propocitano a nevyjde to ani tak draho a hadi budou mit dosti prostoru..Jelikoz mam uzovku cervenou a ta se rada zahrabava tak mam kokosovou drt a ta se mi osvedcila nejlepe..V terarku ma od 15cm do 10 cm vrstvu do ktere se muze schovat a kdyz sem tam mel vetve tak si jich ani nevsimla...A jelikoz nezdrhla a mela x moznosti tak to zrejme napovida tomu ze se nema spatne..a u krajty mladete jsem mel kokosove stepky ale ty ji sem tam poskrabali na brise kdys se schovavala pod kamen nebo se zahrabavala..tak jsem je vymnenil za ciste smrkove hoblyny se kterymy zatim nemam zadny problem....had se snaze zavrta a smrk je jemny a poddatelny..Rozhpdne bych vedomne a nevedomne hadum a jinym zivocichu vyjma krmnym mysim nikdy neublizil a snazim se jim vyhovet v potrebach..Hadi jsou velice krasni a prispusobivy tvorove..

Po prvych par prispevkoch do tejto temy som sem uz ani nepozeral. Az teraz som opet nakukol a nestacim sa divit :-D::)

Boss - po tomto si pre mna fakt BOSS :-D:-D

A. Vsetko potrebne tu uz padlo a bolo vysvetlene. Moje hady (NZ!) maju tiez sem tam jazvycku po potkanovi a konar na maslu som si este ani nehladal:-D Neviem co mas doma za brutalneho lovca, ale watch ze had chyti napr takto potkana je bezna vec. Ak neveris, pozri si nejake videa na www.youtube.com
Dalej: Uz par krat tu padlo, ze niektore hady ti proste nebudu zrat nic ine ako skreckov, biele mysi, cierne mysi, gekony a podobne lebo to nebudu brat ako svoju prirodzenu potravu ktoru zrali od malicka.
A tot tvoja perla: Třeba z doslechu o chovateli kterej od narození asi do dvou let krmil hada rozmrazenyma mršinama (myši, pak potkani). A až had jednoho dne dostal potkana živyho, přičichl a zjistil že se kořist hýbe okamžitě sebou cukl dozadu, schoulil se do klubíčka v rohu terária a klepal se jak zbity štěňátko. Po zabití potkana zase nevzal. Po zmrazení a následném rozmrazení už přijal a toto vyzkoušeno opakovaně se stejným výsledkem. Podle mě to vypadá: nejen že had nevezme živou kořist, ale přijme jen mrtvou a to za podmínky že prošla mrazákem. Pokud tohle není výše zmíněná degenerace tak už nevím.
Co tak trochu porozmyslat? Hady (aspon poctiva vedsina) sa nespoliehaju pri love hlavne na zrak, ale na cuch, pripadne termoreceptory. Ani ta nenapadlo, ze ak bol odmalicka krmeny niecim co preslo mrazakom, moze to mat trochu iny pach?
O tom, ze kolko krat aj moje hady pridu k potkanovy akoby chceli lovit, ale potkan sebou trhne, had sa stiahne a je po love ani nehovorim...A to tiez krmim vecsinou zivou potravou.

Degeneracia... Auri, Radar, ja a mnoho dalsich teraristov mame zvierata z importu a spravaju sa uplne rovnako (rozdiel je akurat v tom, ze niekomu napr bicovky beru aj holicata, niekomu nie). Importy sa robia stale aj u druhov ako je Bc a cuduj sa. Lovia rovnako ako Bc mix ktore su uz tolko krat prekrizene ze takmer pocuvaju na meno a aportuju... Dokonca aj importy po aklimatizacii beru mrazenu potravu.

Nechcem sa nikoho dotknut, ale toto su blbosti na N-tu. Stale dookola omielane tie iste prdy, ktore nikto cloveku z hlavy nevytlcie. Nie preto, ze by bol blby, ale preto ze proste musi mat pravdu a neprizna si, ze nieje najvecsi Boss a Fleg.

A KAIN - radsej ostan len pri tom psovy. Pri tej mambe mi uz od smiechu tlacilo slzy do oci a dalej som to proste nemohol citat.... Mozno zajtra, ked ma prejde prvy zachvat smiechu...

Taky mám doma psa,ale od malička jsem ho učil,že nesmí nic živého napadat.Utekla mi L.T.Sinaloae a on ji v noci cítil,začal štěkat a tak mi ušetřil spoustu práce se stěhováním nábytku.No,ale mám M.S.Varieata a tu za nic na světě nemůžu naučit,aby nešla po ničem živém.Dokonce mi při čištění vystartovala a psa chudáčka kousla do čenichu.:-D:-D

Vidím,že máš se zvířaty a obzvlášť s hady velice bohaté zkušenosti.Kdyby jsi nenapsal,že máš hady 3 měsíce,vážně bych si myslel,že ten příspěvek napsal nějaký zkušený chovatel nebo herpetolog.:-D:-D

Ale teď vážně vykašli se na plazy a raději dělej nějakou ,,One Man Show" určitě na tom vyděláš balík:-D:-D
Takhle od srdce jsem se už dloooouho nezasmál.:-D A už to raději nehul,nedělá Ti to dobře.:-):-)

Už několikrát ti tu bylo řečeno, že v 99,9% případů had i omráčenou (mrtvou, rozmraženou a já nevím jakou) kořist po hadím způsobu uloví a škrtí, jako by chytil živou kořist, navíc od lidí, kteří jsou v teraristice daleko zkušenější než ty i já dohromady, ale ty tu pořád dokola přechytrale meleš jedno a to samé. Zřejmě to bude mít co do činění s tím, že nemáš doma normální hady, jako všichni ostatní, ale terminátory, kteréž to vyjádření na mě působí tak, že si " krajně dravým a nepřemožitelným" hadem v terárku léčíš nějaký komplex, stejně jako někteří lidi rtw nebo pitbullem. Ale třeba se pletu... Každopádně je tato sáhodlouhlá debata už úplně mimo původní zadání vlákna, které už je mimochodem označené coby vyřešené, takže bych to tu ukončil, neb se takto můžeme hádat ještě příští rok touhle dobou. Dobro došli...

Osobne nevidím nič zlé v kŕmení usmrtenou/mrazenou potravou. Had na mŕtvu korisť,ktorou chovateľ hýbe zaútočí úplne normálne a ďalší postup je rovnaký ako so živou potravou. Hadom,živiacim sa teplokrvnou korisťou sa rozmrazená potrava môže zohriať,čo dodáva na jej "živom výzore".Takže o nejakej "degenerácii" nemôže byť ani reči. Podobné výmysly môžu vzniknúť len v predstavivosti ľudí,ktorí o chove hadov nemajú ani šajnu.
To,že nejaký had požiera rozmrazenú potravu,je v každom prípade obrovská výhoda. Okrem toho si myslím,že chovatelia,ktorí chovajú viac hadov,sú väčšinou časom nútení urobiť si dostatočnú zásobu mrazených kŕmnych živočíchov (v mojom prípade prebytky z chovu myší,ryby,jednodňové kuratá,alebo kŕmne zvieratá,ktoré získam mimo času kŕmenia). Osobne kŕmim živou a mrazenou potravou tak 50 na 50,podľa toho,ktorá je práve "po ruke". Živou samozrejme kŕmim len pod dohľadom a v prípade zlého zlovenia hryzavejšieho kŕmneho živočícha (škrečok,potkan) sa snažím zamedziť tomu,aby uhryzol hada. U niektorých hadov je rozumnejšie okrem toho kŕmiť mŕtvou potravou,napríklad u batrachofágnych užoviek rodu Heterodon,ktoré jednoducho nie sú zvyknuté na ostré zuby hlodavcov (iná stratégia lovu - nepoužívajú škrtenie) a napríklad pre mnohé druhy koráloviek tiež nie sú hlodavce prirodzená korisť (lovia škrtením,ale pri love sú vraj dosť nemotorné,nemal som možnosť posúdiť a v tomto prípade viac-menej len prezentujem svoj názor). Navyše keď sa chovateľ dostane napríklad k stovke jednodňových kuriat,je lepšie ich zamraziť a získa tak krmivo pre svoje hady na veľmi dobu,tak prečo si tieto výhody upierať?

Zdravím,
moje regína (cca 2 roky) takhle krkolomně lomí už asi 2 měsíce. Buď myš zakousne u zadku a volná hlava myši se jí pokouší pokousat, což zachraňuji, jak se dá a zatím se jí to nikdy nepovedlo. Nebo myš zakousne dobře, ale málo ji obtočí a tím pádem trvá dost dlohou dobu než ji udusí a zrovna dnes se mi stalo, že sežrala myš od ocasu a ještě i vzhůru nohama....Takže myslím, že tyhle podivné pokusy mají v sobě :)

Dobrý den
Přispěji taky maličkostí. Mám E.c.maurus (0,2) a P.c.breitensteini (0,1). Většinou krmím potravou, ale někdy není k dispozici a dám mrtvou. Řekl bych, že ji hadice škrtí déle, než živou. Opravdu mne zajímá názor zkušenějších. Že by to bylo tím, že hady chybí přirozená obranná reakce živé kořisti, vydechování atd., a proto ji považuje za odolnější?
Předem díky

Dobrý den, nechci zakládat nové vlákno tak se zeptám tady. Mám ročního samečka P. regius. Pokaždé když lovil tak jedině z úkrytu, když jsem viděla že číhá na kořist tak dostal myš, teď už menší potkany a napoprvé je chytil a sežral v úkrytu. Posledních 14 dní ale vylézá z úkrytů, lozí po celém teráriu jakoby hledal potkana, když mu ho ale dám z pinzety, tak se na něj dívá, ale nic. Teploty v teráriu má pořád stejné přes den 28 - 32°C pod zdrojem v nejchladnějším koutě 25°C a v noci pokles na 22°C.Mohl by být v něčem problém?

zdar:-D docela nechápu,proč já mám vždy takovou smůlu:-D,když je něco poučného:nejsem přítomen..věčná škoda.:-D No nic jedem dál:-D
Musím pokárat pana rybičku!!!Danio ty zde vytahuješ starého věci:-Dviz chlapec z Rakáče aneb Přemkovo noční můra:-D,co když měl Přéma po přečtení nějakou kardio příhodů.:-D
Jinak cool hadař:tak tobě fandím ,pro mne jsi +++ antikamarád:-D:-D bezkokurenční na hooodně dlouho,tak si toho važ:-)

Takovíhle labilové, co si myslej, že všechny strašně dostanou a vyhlásej, jsou snad na všech fórech, ať už se to jedná snad čehokoliv:-D Uplně vidim, co se tomuhle asi honilo hlavou: "To jsou nějaký pošahaný magoři, co si támhle někde množej ještěrky, v kredenci maj cvrčky a v mražáku tuhý potkany, nic jinýho nedělaj, jen čistěj terárka, množej nový cvrčky a mrazej další myšáky..." :-D Tak si z nich pudu dělat p.del...