Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čajovna na TP

Před chvílí mě inspiroval sam39 svým vláknem o breberkách v červeném čaji Dian Hong k založení tohoto vlákna o čaji. Milovníci skutečného čaje, ale i "nečaje" (maté), hrňte sem vaše zkušenosti s pitím tohoto božského nápoje, fotky vašich čajových souprav, recenze čajů a čajoven, recepty na přípravu atd. atd. Vyznavači primitivního kafování a čajoví pytlíkáři, toto není vlákno pro vás ! :-D

loading...

No za sebe můžu říct, že mam rád kvalitní čaj, ale i jak jsi mi ty sám řekl tak nekvalitní:D Protože třeba Sabah Tea a nebo Malayský Cameron Valley a Boh jsou super:) Ale nějak to neprožívám na nějaký soupravy, i když nepohrdnu:) Takže jsem pasivní píč čaje:D

Najradsej mam kvalitny Tatransky caj :-D 52 voltov je tak akurvat. 72 je uz pre silne povahy. Ale clovek v siedmom nebi po par slabsich to uz nejako neriesi :-D
Sorry, ale musel som:-D Bola by to len otazka casu, kym by to tu niekto spomenul :-D:-D
Ale na nejake "cajove" supravy si tiez ako Michal nejak extra nepotrpim :-D

hele, tady to bude zajímací.

takže mám rád Oolongy, přesný označení si nepamatuju, z Indie a Číny si sem tam něco dovezu nebo nechám dovézt.
Popíjím z kameninové konvičky.

fotky dodám.

Oblíbené jsou Ti Guan Yin u kterých preferuji výraznější chlebovinku.

Ovšem vůbec nepohrdnu i Daarjelingy. Zkrátka všehochuť.

PS: Kávu bych prosil nezatracovat neb kavová kultura je možná mladší než kultura čajová, ovšem svou komplexností se jí lehce vyrovná ;-)

Ha, máme s tím asi stejné zkušenosti a stejné zážitky :-)
Ještě si u toho představím, tu vrásčitou číňanku, jak to palcem pěchuje do formičky a pak druhou, co ten bobek balí do rýžového papíru a nakonec ho nasliní a zakroutí, aby se to nerozmotalo :)) Tedy pokudčlověk nepoužije sypaný.

No doma bych si kafe taky nedal. to si dám jen v dobrým baru či tak něco. Samozřejně jak je psáno tak Italie atd tak tam to můžu na litry:)
Ale co se týče čaje, tak prostě stejně nejlepší to je přímo na čajové plantáží a dát si k tomu nějakou dobrej dortík:) Když se chytne dobré počasí tak se tam dá sedět hodiny:).
U nás tomu moc nepřícházim na chuť asi právě kvůli prostředí.

S tim kafetem to mám stejně, jako Apophis...strašně mi voní, ale když ochutnám, křiví se mi huba a fakt to nedávám:-D Co se týče čajíků, tak hodně můžu rooibos. Začala jsem ho před léty pít ze zdravotních důvodů a vyklubala se z toho závislost:-D...na značku, nebo druh se neomezuju, čajovou soupravičku mám vlastnoručně vytočenou a nebo piju na hulváta z "hrnečku" na 1,5 litru:-D Taky vlastní výroby:-) Jinak co mě poslední dobou zaujalo jsou kvetoucí čaje. Sice je to asi spíš jen pro oko, než že by to hýřilo kvalitkou, ale ono jak na to člověk čučí, tak je to vlastně takovej malej čajovej obřádek sám o sobě:-D Líbí se mi to...

Ty kvetoucí tu mám pro návštěvy ... jsou z toho nadšený a nemusíme řešit, jaký čaj si dají (páč donedávna sem tu ani kafe neměla - teď už sem koupila njaký spešl italský, a lidi obvykle dělí čaje pouze na ovocné a neovocné v pytlíku).
Jinak za sebe hlasuju pro oulongy - ideálně Mao Feng - a když si budem chtít dopřát, tak první sklizeň :-).
Jinak samozřejmě Pu-ehr (kvalitní správně připravenej - pak má výbornou chuť, a nebo normál sypanej na prasáka = půlku konvičky narvat čajem a louhovat aspoň 2 hodiny ... pak se vydrží bez problému celonoční maraton třebas nějakých filmů) a místo kafe, když sem unavená pražený maté (bez ničeho, zjistila sem, že tady v Praze do každýho maté cpou med!).
a ještě, někdo tady psal, že čaj nejlépe vycutnat přímo na plantáži. To by si člověk asi moc nepochutnal. Pokud vysloveně nenívlastníkem platnáže, každý tam pije čaj nejnižší kvality, jelikož všechno, co za něco sojí vyvážejí ven.

Kafe jsem začal pít, protože mi strašně vonělo. Ale nechutnalo, tomu jsem přišel na chuť až po letech dřiny a odříkání :-)
Vlastně piju všechno, co mi chutná. Jen k tomu podotknu, že čaj není jen čínský nebo japonský, pije se třeba i v Rusku a Gruzii a trochu jinak. Stejně tak káva není jen ta "pravá a italská". Mě na tom všem asi nejvíc baví ta rozmanitost. Když jsme jako dorostenci na vandru vařili vodu na mokrým dřevu a sypali do toho gruziňák, chutnalo nám to. A někteří čajoví fundamentalisté by nám dnes zlomili ruce a vyrazili zuby :-D

Tak u nás totiž sehnat pořádný kafe je docela kumšt ;-), ale nepohrdnu ani instantním s mlékem :-) a i mezi těmi instantními se najdou takové, které jsou "dobré" - považujeme li to za kafe.
Jinak čaj zbožňuji, výhradně piju zelený a černý. Ale k zelenému se chovám jak barbar a nikdo jinej než já to pak nepozře, tj. sypanej zaleju, nechám aspoň 5min a pak piju i s lístky. Někdy mi to stojí v konvici i celej den a ten je pak fakt dobrej :-). Když se člověk potřebuje jó nakopnout, tak jde čaj i žvýkat, kam se za tim hrabe nějakej energodrink, ale to už je fakt v konzumaci čaje echt úchylárna a chce to asi mít zvláštní odolnost pusy :-).
No, ze mě si příklad neberte, ale dobrej čaj, ale i kafe si rád vychutnám.

Tak u nás totiž sehnat pořádný kafe je docela kumšt

to je bohužel pravda. My si ho buď vozíme, nebo kupujem přez internet. Co se týče instantního kafe, tak to doma mam jako nouzi nejvyšší když potřebuju rychle nakopnout a mam málo času. Třeba ráno před burzou :-D. Takže do malýho hrnku 3lžičky instantkafe, lžička cukru, trocha vody a zbytek dolít mlékem, aby se to vůbec dalo pít. Jinak to chutná jak voda z radiátoru.

Jinak je fakt, že rozžvýkat hrstku čaje funguje dost podobně, ale to pak ještě půl dne z pusy lovim ty lístečky a to mně neba :-D

Co bych nikdy nedal, je kafe

tak to já bez 5 kafí denně nefunguju :-/. A pokud se motají bouřky/hurikány/tajfuny/cyklony, tak i 8 :-/
Jenže to člověk nesmí kupovat ty nakyslý sajrajty z robusty, co tady prodávají v řetězcích typu Tesko pod názvem káva. Ale takový náprstek arabského kafíčka svařený v džezvě s trochou zázvoru, kardamonu a třtinového cukru - 2lžičky kafe, 2 třtinového cukru, voštinka čerstvého zázvoru a kapka vody, to je lahůdka :-)

Ikdyž teda je fakt, že tak 2-3 kafe můžu nahradit maté :-)

tak to já bez 5 kafí denně nefunguju

Nápodobně. Kupuju si plantážní arabiku, piju do 15min. po umletí, turka nebo presso (teď ale nemám mašinu), třtinovým cukrem to zasypu na hustotu medu a je to BÁJO! :-). Na přípravě i pití kávy nevidím nic primitivního, možná tak z pohledu někoho, kdo o ní ví houbelec ;-).
Co se týče čajů, Puerh je opravdu vynikající záležitost, jen se to člověk musí naučit pít krz tu chuť a Dračí Studna pro mě není nic jinýho než legální LSD :-D

Nahodou Pigi je caj studentu a nedam na nej sahnout... Kdyz mas hluboko do kapsy a potrebujes byt fraja pred holkou, toz z Pigi udelas "kvalitniho" Yogiho, kdyz vis jak na to (enom se to nesmi priznat ;-) ). Jinak mam rad Bohyni + jine Oolongy. Na SK znam super cajovnu, ale co sem se prestehoval do CR tak je to bida. Furt work, takze jedou pytliky...
Jinak dobry kafe je taky posusnanicko...

Čaj jse super, snažím se držet těch kvalitnějších, ale přeci jen mě limituje cena,
takže vyšší střední třída sypaného čaje. No a pokud jde o kontrétní typy dle zpracování,
Tak nejradši mám asi oolongy (svétlé i tmavé), zelené a bílé čaje. Samozřejmě je
sem tam fajn nějaký phu-er a to jak shu tak sheng. Červený (v evropě černý) až tak
rád nemám, ale občas je na něj taky chuť. Darjeelingy a další horské z okolních oblastí
moc neznám a japonce taky ne.
Co se týče nádobí, tak většinu tvoří porcelán (gaiwany asi 3 klasické a jeden zvláštní).
A zlatým hřebem jsou dvě yixingové konvičky jedna na bílé čaje a druhá na oolongy hlavně
pečenější. Vše na klasickém drobném bambusovém čajovém moři. A na ohřívání vody nějaká
kamjová konvice.
Dodám fotky asi zítra až se nabijí baterky.

Čajařům doporučji fórum odkud je i tazatel inspirujícího vlákna s breberkou:
forum.tea-earth.net

Hm, s těmi sortami jsem na tom podobně. Kupuji buď v místní čajovně nebo přímo od jejich dodavatele Luyutea. Vlastně piju výhradně Čínu, soupravy máme čtyři, podle typu čaje. Yixing používám jen na oolongy. Konvička je celkem obyč, ale mám jí rád. Jednou si koupím pořádnou, pošilhávám po ní léta. Nějakou fotku sem taky lupnu, teď si jdu ale číst.

V přípravě čaje se moc neorientuju. Jsem pytlíkář, co si občas uvaří i nějakej ten sypanej. A jak už psal radar, nejlepší je s rumem :-).
Jednou jsem dostal od kámoše čaj z Maroka (teď nemyslím SK, ale pravý Maroko :-D). A jakožto osoba nedotčená znalostmi správný přípravy čaje, jsem tím listím řádně zasypal dno konvičky a polil horkou vodou. Nějak to celý nakynulo, nakonec toho listí byla asi půlka tý konve :-D. Docela dlouhou dobu jsem to nechal louhovat. Trochu jsem to osladil a vychlastal večer u kompu. Po kafeti mi nedělá problém usnout, ale po tomhle jsem oka nezahmouřil snad až do rána :-)

Čaje mám rád zelené, můj absolutní favorit je Bancha, nejlepší je druhá zálivka, to dostane jemnější chuť až jako kdyby s takovým čokoládovým dojezdem. Jinak nepohrdnu Gunpowderem, dobrým Earl Greyem a na pohodu také Roibos buďto čistý nebo s jasmínem. Samozřejmě nejlepší je "studený chmelový čaj" nejlíp dvanáctistupňový...

Když mám moc práce piju maté. Hodně maté...

Jinak si dám rád dobrou kávu (bez jakýchkoliv přísad).

Čajem se nechám pohostit na návštěvě u kamarádky, která je po stránce čajů čarodějkou. Nejlepší čaj vždycky dostanu od ní. Do čajoven nechodím, poněvadž se tam nepije a nekouří a večer ve společnosti nejraději trávím někde, kde teče alkehol a valí se dým.

Hory bez čaje a kávy si nedovedu představit. Tam ale piju to, co v batohu váží nejméně... Takový desátý den v pekle, to chutná člověku cokoliv jako božská mana...

Tak sa tiez pochvalim, ze ziadny velky cajickar nie som, ziadne specialne konvicky doma nemam.. Cajik pijem z hrnceku co prave prijde pod ruku, najradsej ale z krígla kameninového co mam z erazmu ako pamiatku.
Caje vacsinou pytlikove ovocne, pripadne sypane ovocne. Cierny nesedi mojmu traviacemu traktu a zeleny mi moc nechuti.
No absolutny vrchol blaha je u mna, ked mam k dispozicii suseny ibistek z Egypta. Vzdy ked ide niekto znamy, tak mi musi aspon pol kila doniest :-) A ako spravna slovenka nepohrdnem ani Tatranom, ale ze by som ho pila denne sa povedat neda :P

Rozhodně to někdy zkus. To se nedá porovnat s přelouhovaným pytlíkem dosypaným kupou cukru,
aby to bylo vůbec poživatelné. Zelené jsou většinou jemné květinové až medové nebo ořechové
s určitou hořkostí, prostě každý je jiný. A červené jsou zase obvykle příjemně aromatické.
Myslím, že ti červené (černé) nemusely sednout na trávení právě kvůli alkaloidům, které se
při přelouhování do vody dostanou a můžou být až zdraví nebezpečné.