Krajta- kolikrát si ji mohu za den brát do ruky a na jak dlouho?
Dobrý den,
Mám dotaz ohledně mého nového hada- krajty královské. Kolikrát si ji mohu asi za den brát do ruky a na jak dlouho cca?
Díky za odpovědi
Petra
Změna předmětu, původně: Krajta (Aurifer)
Neber ho a daj mu klud. Nieje to zviera na tahanie - ako vsetky plazy.
Tak takovouhle odpověď jsem přesně čekala...
Zajímavé, že chovatel od kterého jsem si hada koupila mi říkal, že ať si hada klidně beru do rukou, tím bude i na to zvyklý - z jeho vlastní zkušenosti. Je to dlouholetý chovatel hadů, tak snad asi ví co říká ne?
No nevadí...
Proste sa ho len snažil predať ;)
No nějak závratně mi ho nenabízel, prostě jsem se mu ozvala na inzerát a za pár dní byla regiuska doma :)
Hm... Tak naco sa pytas?
Hovoril ti to dlhorocny skuseny chovatel hadov. Tak naco chces dalsie nazory? Aj tak si budes robit po svojom...
Nepoviem u nejakych svin, kde pri obcasnej manipulacii je dobre aby ten had nebral ruku ako nebezpecenstvo, ale u regin? Ha ha ha...
Ptám se na to, kolikrát si ho za den mohu vzít do ruky, nic víc, nic míň. Ale jak je vidět, od Vás se kladné odpovědi rozhodně nedočkám.
No nic, radši se zeptám přímo toho pána..
Zatím nashle
Preco som to cakal?
Pridete si po radu, dostanete ju, nepaci sa vam, tak si budete aj tak robit po svojom... Naco tu vobec ste?
je tak tazke pochopit, ze plaz nieje zviera na tahanie a na hranie? Na to si kupte kralika, morca, potkana .....
Plazy potrebuju svoj pokoj. maloktore zviera si zvykne na cloveka tak, ako si vecsina ludi mysli...
No nic, mne je to jedno. Len ked vam had nebude zrat, zacne vam vraciat potravu, chudnut atd opytajte sa radsej toho skuseneho chovatela ktory vam toto poradil....
Chápu že plazi nejsou na tahání, ptala jsem se tu proto, že mi bylo řečeno, že krajta je na častou každodenní manipulaci zvyklá ( přesto v pohodě žere a nechová se nějak nepřirozeně).
Přesto děkuji že jste zde ztrácel svůj čas velmi strohými radami.
S pozdravem
Petra Barborková
PS:Představte si, že morče mám a dokonce ne jen jedno ;)
Kdybyste se zeptala, kolikrát jí můžete vyndat do týdne, tak třeba jednou. Krajty to občasné vyndání zvládají - když s ní nebudete cvičit, nosit jí po ulicích, ale třeba si jí necháte jen ovinout kolem ruky, nohy, had se za chvíli uklidní, půlhodinka občasného (!) kontaktu krajtě neublíží (ale ani neprospěje) - lze pochopit, že spousta lidí chce mít se svým zvířetem nějaký kontakt (i když si asi měli pořídit něco jiného než hada). Ale ptát se kolikrát denně... Krajta ve dne spí, aktivní začíná být tak kolem sedmé hodiny večer(vlastní zkušenost, jistě je to individuální) - kolikrát jí asi zvládnete z toho terária vyndat naž půjdete spát? Pětkrát?
Díky za odpověď, myslela jsem to tak, jak to píšete. Mít ji v klidu třeba na ruce, žádné složitější věci. Mě bylo řečeno, že je na častou manipulaci zvyklá každý den, takže jsem se zde i proto ptala kolikrát.
Odpovědi mi stačí, díky a loučím se
Petra
proč mám pocit, že je všude Kristýnka
Prosím?
1x týdně na 5-10 minut? Zbytečně zvíře nestresujte. Plazi takovýhle druh kontaktu nevyhledávají a často jim bývá i velmi nepříjemný. Spíš se snažte to zvíře vnímat. Jak na Vás reaguje a jak se při interakci s Vámi chová.
Jinak je lepší hada nevystavovat zbytečnému stresu a netahat ho po všech čertech.
Nejsem žádný odborník, ale miluju hady. Když si je budeš brát do ruky každý den třeba jen na půl hodiny, tak nic nezkazíš. Pro některý "chovatele" je to nesmyslný, protože to můžou mít třeba jen kvůli penězům, nebo na okrasu. Je rozdíl mezi tím mít v nějakých hnusných plastových boxech zavřených 80 hadů a jen se na ně občas kouknout a nikdy je nevytahnout a mezi tím mít doma 1-5 hadů o který se staráš máš k nim vztah a normálně si je bereš ven. Osobně bych si k sobě vůbec neřipouštěl řeči typu- že to nejsou zvířata na tahání, jo souhlasím není to plyšák, ale co já vím tak to pes taky není. Podle mě, když s ní budeš zacházet opatrně, budeš jí dávat čas, a nebudeš se hýbat moc rychle, tak nebude problém.
Máš jednu velkou pravdu. Nejsi žádný odborník.
Některé druhy a někteří jedinci manipulaci prostě nevyhledávají. Sám to na těch zvířatech vidím, že některým to není příjemné. S takovými manipuluji tehdy, když je to potřeba. Důležitější je vnímat to zvíře, snažit se ho pochopit a přistupovat k němu podle toho.
Nechápu souvislost mezi "taháním zvířete", "penězi" a "okrasou." Pro mě je primární blaho zvířete a podle toho se chovám a podle svého přesvědčení a zkušeností radím ostatním.
Osobně mám vše ve skle. Sklo je prostě nejlepší a nedám na něj dopustit. Ideální ovšem je zajistit zvířatům podmínky, které potřebují. Neříkám cpát všechno do rack systému, ale některým druhům (hlavně druhy žijící pozemním skrytým způsobem života, hrabavé druhy, atd.) může ten rack systém vyhovovat více než expoziční terárium. Nekategorizoval bych. Dělit jen na černou a bílou svědčí o tom, že o tématu nic nevíte. Důležité je zařídit vhodné podmínky pro každé zvíře, moci to tak zařídit a vědět jak to udělat.
Důležité je se dobře postarat o zvíře, za které mám zodpovědnost. Vedle zajištění vhodných podmínek a dobré péče k tomu patří i nevystavovat zvíře nežádoucímu stresu.
Laskavě se kroťte a v zdržte se komentářů v případě, že nemáte potřebné znalosti a zkušenosti.
A ještě maličkost. Když někoho miluji, nebudu mu přeci kvůli svým egoistickým choutkám dělat nepříjemné věci.
Vážený "kolego", když čtu Vaše dotazy, tak mě často napadá, že mít Vaše "zkušenosti", tak se vůbec necpu do rad komukoliv, kdo to myslí se zvířaty vážně. Na to máte skutečně času dost. A už vůbec bych si z Vaší pozice nedovolil vynášet soudy o tom, že hady "milují" jen Ti, co doma chovají svých 5-6kusů. Dost těhle petkařů si myslí, že pro hada dělá dobře, když mu umožní lézt od rána do večera po bytě v prachu, průvanu, drží ho v teráriu nebo dokonce akváriu, které nevětrá, nebo naopak větrá až až, had si užívá vodopád byť je z polopouští Mexika, obklopen třemi prd*lemi kytek z květinářství s hnojivem v substrátu a leskem na listech, nemají ponětí, co znamená slovo karanténa a proč se nebere do pracek jeden had a vzápětí z jiného terária jiný bez umytí rukou, natož si je "mixovat" na klíně u seriálu atd. Máte poměrně silnou troufalost hodnotit chovatele podle toho, jestli dotyčný chová v "plastu", "skle" nebo "osb". Až se z Vás stane něco víc, než bytost zasekávající poradnu slušně řečeno nevšedními dotazy, laskavě se k tomuto vyjadřujte.
Hady chovám jak ve skleněných teráriích, tak v plastových boxech, choval jsem i v osb(v současnosti jsem chov omezil, takže mám přibližně jen 70 hadů), ale použitý materiál neměl pražádný dopad nebo vliv na můj vztah k nim a mohu s čistým svědomím říct, že 95% hadů v rack systemech, plastových teráriích, teráriích z lamina apod. si žije nadmíru lepším životem než to, co vídám u petkařů ve skleněné kouli přikryté knihou nebo předimenzované exoteře, která větrá jako prase, že jí nevytopí ani stovka. Možná byste se divil, že tito chovatelé mívají lepší přehled o svých zvířatech i jejich stavu, než právě ti, co jich mají pár. Už proto, že si nemohou dovolit, aby ta zvířata byla jen na koukání. Odchovat neznamená na hada si vzpomenout jednou za měsíc. Pokud byste byl na návštěvě u někoho, kdo v tomto ohledu něco znamená, asi byste se divil, jaká tam musí být hygiena, jak často se mění voda, podestýlka atd. Tahat hady umí každý. Chovat hady ne.
Jsem rád, že to někdo sepsal, než jsem vydejchal infarkt ve sprše, neboť bych asi napsal cosi peprnějšího. Děkuji vládci pozdní jury.
Moc hezky napsáno, Epi. Není co dodat.
Davide Vetyško,nechte prosím radit zkušené chovatele.Mohl by jste způsobyt hodně škody.To že jezdíte na mopedu,neznamená,že můžete mluvit do řízení kamionu.
na kazdem sprochu je pravdy trochu.ja si myslim ze to neni az tak neodborna otazka i kdyz v tomto pripade je to spis k smichu.had v prirode celi ruznym stresum denne a na nektere si dokonce zvyka jako na denni soucast jeho zivota.proc by takto nemohl konat i v podminkach chovu v zajeti,aby tyto byly co nejpodobnejsi tem v prirode.je-li na chovatele zvykly uz se tak nestresuje a bere to easy jak se dneska rika.proto bych vam mladym doporucil bud vubec nedelat uzavery anebo opatrne.
A kolik mláďat se v přírodě dožije dospělosti? Takže vlastně vytváření modelových stresových situací je ideální... Ani bych neřekl. Obzvlášť několikrát denně. Stres není nikdy ideální a ZÁMĚRNĚ MŮŽE VYTVÁŘET STRESOVÉ SITUACE JENOM HOVADO. V přírodě vlastně několikrát denně had narazí na mudlu, který ho začne tahat.
Dnes si večer zase budu muset pustit svůj oblíbený film:
8221-volny-pad
Celkovo, kolko krat tak regina zaziva stresy v prirode? cely den je niekde zalezena. V noci sa trohu prevetra, kde ju MOZNO nieco sem tam vyplasi. Nieco ulovy, zase zalezie a vylezie az ked dostane hlad.Sem tam ked natrafi na niekoho kto do nej dobne, stuchne atd. Ale niekolko krat denne....?
Za seba vam odporucam pustit sa do chovu napriklad bicoviek a privikovat ich na cloveka niekolko krat denne vyberanim aspon na pol hodky z terarka. Uvidime, kolko dni vydrzia....
Drzim palce.
danio 007 ty jsi normální debil!!!!!!!!!!
to stačilo, naneschledanou. (Aurifer)
Zato ty si uplny druid
Vidim, ze niekto tu za mala hodne padal na hlavu
Tady je zase někdo děsně inteligentní. Nadávat, to ano, co tak nějaká rada.
Já bych řekl že to táhání u těch hadů nebude tak horké. Je jasné že u takové bičovky nepřipadá v úvahu, ale u ,,pet´´ hadů jež jsou již x-generací narození v zajetí jako jsou hroznýši, gutky nebo i krajty královské (i když u nich je stále větší procento importů) jsou schopny si na kontakt s člověkem přivyknout, jen chce tahání provádět s rozumem. Pokud člověk hada netáhá pár dní po nakrmení, během svleku či v období páření a kladení vajec (což u petchovatelů většinou nehrozí) tak bych neviděl ve vytahování hadů z terárka problém. Samozřejmě je nutné nechat mu čas rozkoukat se v novém, po té co jej přineseme, ale když již stabilně přijmá potravu nevidím důvod proč ho postupně nenavyknout na kontakt s člověkem. To že jej nevyhledává ještě neznamená že není schopen si na něj zvyknout a nebrat jej jako hrozbu či stresovou situaci. Kontakt myslím vytáhnout, nechat jej plazit po ruce, třebas si s ním i sednout ale 100% jej vnímat, hlídat ať se něco nestane, a ne jej tahat po venku či ho vytahovat na domácí párty kde jde z ruky do ruky, ale tot platí u všech zvířat ne jen u hadů. Samozřejmě existují vyjímky kdy i klidní hadi budou vždy nervozní a zas na druhou stranu obecně nervozní hadi budou v klidu i po vytáhnutí z terárka. Zkrátka už i z hadů se stala pet zvířata chována jako mazlíčci a je třeba k tomu tak přistupovat, snažit se rozumně manipulaci s nimi vysvětlit a ne dogmaticky říci ne, plaz nikdy nesmí na ruku protože díky tomu pojde.
Uz na zaciatku som psial, raz za cas, aby had nebral ruku len ako nebezpecenstvo. Ok. Ale tym mylsim povedzme raz tyzdenne, nie kolko krat denne.
Uz len ta logika. Kolko krat denne mozem vytiahnut z ukrytu nocneho hada? Ako velmi mu to asi bude prijemne? Uz len to, ze sa mu niekto bude dobijat do ukrytu je pre neho stresova situacia. O vytahovani a naslednej manipulacii s nim uz ani nehovorim.
K tomu tahání hadů :
Dle mého názoru je zejména s velkými hadi manipulace nezbytná. Potenciálně nebezpečná zvířata musí vědět, že člověk není potrava.
Menší hady jako jsou hroznýšci, nebo aurory netahám vůbec, jen letmo kontroluji, jestli žijou a hlídám je při krmení, jak přijímají potravu. Vytáhnu je z terária maximálně když přijede nějaká návštěva, což je cca 1 za měsíc. Na jejich reakcích je vidět, že manipulace jim není příjemná a tak je zbytečně nestresuji.
Sociálnější užovky rodu thamnophis sami lezou na okraj otevřeného terária, kde jim strkám do tlamek rybičky, ale manipulaci taktéž nějak nevyhledávají a braní do rukou je jim celkem nepříjemné. Všechny bez vyjímky se snaží vysmeknout a nedaří-li se jim to, nevábně ovoní moji ruku. Proto je taktéž nestresuji a neberu je do ruky když to není nezbytně nutné. Na oplátku mi hadi dělají radost, tím, jak jsou zvědaví. Nebojí se mě a zvědavě šmejdí u šoupaček, když vejdu do místnosti. Po otevření šoupaček zvědavě vystrkují hlavičky z terárka a vyhlížejí ňamku.
Samostatná kapitola jsou retikulátky. Věčně nenažrané a vždy připravené zaútočit na potenciální kořist. S těmito hady se opravdu snažím "vycházet", dokud to jsou ještě 2 metrová miminka. Cca 1 týdně je beru na asi 15 minut na ruku. Už máme naučený signál, že se jde chovat a po tomto signálu mřížky zkrotnou a jsou hodné, nekousavé. Tím signálem je pohlazení hada po hlavě nějakým klacíkem s mírným přitlačením hlavy směrem dolů. Funguje to bez problémů. Vždy se stáhnou z esíčka a snaží se odplazit. Samozřejmě, že je NIKDY netahám v den krmení, několik dní po krmení a v období svleku.
Rychlejší užovky dávají stres najevo vizuálně více najevo než například krajty, nebo hroznýši, ale to, že je hroznýš strnulý ještě neznamená, že se mu to líbí. Ti vnímaví si všimnou zrychleného dechu zvířete, což už projevem stresu je. Hadi jsou vesměs samotářská zvířata a není příliš vhodné je tahat jako morče. Naučit na člověka, ano, ale ne je tahat jako koťata.
Netvrdím, že můj přístup k hadům je ideální, ale vznikl určitým vývojem, pozorováním a nabytými zkušenostmi.
Vždy je lepší sledovat hada za sklem, například při krmení, než ho stresovat zbytečnou manipulací
Váš příspěvek mě zaujal, myslím si, že o tomto problému lecos víte... Proto bych se dovolil pozeptat, nemáte zkušenost s Lampropeltis mexicana? Přes den je pochopitelně v úkrytu, nicméně připadá mi, že je to velice "společenský" had, vytahuji z tera pouze večer, když je sám aktivní a "vyhledá" můj kontakt, poté jej nechám poplazit po mě i třeba po sedačce atd. had neprchá a rád se vrátí na ruku. Z toho jsem usoudil, že mu nikterak neubližuji.
Samozřejmě pokud je třeba akutní, manipulace s teráriem a vyruším hada v úkrytu, není z toho nadšený, "postaví" se do Ska a včkává, pokud jej chytím 2x se cukne, ale pak je klidný, pachové žlázy zatím nepoužil.
Co si myslíte Vy o tomto druhu? Podotýkám, že hada jsem zakoupil od chovatele již adultního a je to samice.
Jakožto začátečník se nemohu fundovaně vyjádřit k problému, nicméně lajckým rozumem mi přijde, že jak píše kolega, je třeba sledovat hadovi reakce a je to druh od druhu...
Korálovky jsem nikdy nechoval, ale podobně se chovají E.bimaculata, které jsem taktéž koupil adultní. Nicméně i je netahám když nemusím.
Děkuji za info a i když je mi to zvíře vzácné, fascinuje mě ho pozorovat na ruce atd. omezím to (doteď jsem si ji vzal cca 2x týdně). Nebude to problém, baví mě sedět u tera a čumět jak puk jak lozí a co všechno s tím hbitým tělem dovede... Alespoň jsem rád, že došlo na toto téma a mohl jsem se tak nějak usměrnit aniž bych zakládal nový topic.
Ano, já to beru, ale stačilo jen napsat že není vhodné brát ho než si přivykne na nová terko, taky ne několikrát denně ale jen třebas 2x do týdne až navečer kdy mu pomalu začíná aktivita, nebrat ho po krmení nebo během svleku...
Nejde mi ani tak o tento konkrétní dotaz, chování zadavatelky opravdu není vhodné, ale o dogmatické ne pro vytahování plazů z terárka.
Vždyť říkám, že nejdůležitější je vnímat to zvíře a chovat se k němu podle toho. Na tom se určitě shodneme.
Mám prostě výhrady k tomu vytahovat zvíře zbytečně za jakoukoliv cenu několikrát denně (jak píše Danio, tak zvlášť pro noční zvířata "libovka").
Souhlas se zkušenějšími kolegy. Máme škrtiče od velkých po malé, celkem 5 ks, takže takové to "ochočitelné" množství, kterému se ještě jde velmi dobře věnovat individuálně. Každý vyžaduje individuální přístup a kontakt s člověkem snáší jinak. Malí škrtiči jako guttka a regiuska kontakt vyloženě nemusí, netahám je pokud nemusím. Guttka nesnáší konat potřebu v terárku, takže si po 3 dnech řekne a já jí dám ven aby si došla (pokud to neprošvihnu). O hlazení nebo držení na ruce nestojí, tak jí to nedělám. Tu reginu vyndám cca 2x do roka jako osvětu návštěvě. Hroznýš si umí dobře říct, jestli chce ven nebo ne, neotravuju ho, pokud nevyhledá kontakt sám. Když chce ven a mám čas, pustím ho. Někdy je zvědavý co dělám, ale není zvědavý na dotek. Ametystýna je někdy taky zvědavá, párkrát za rok chce ven, tak jí pustím, ale ani ta o dotek nestojí a za manipulaci ráda není. Tmavka je asi nejvíc "komunikativní". Umí si říct že chce ven, i se přijde podívat a očuchat mě, ale v zásadě jí jsem jedno - hlazení je jí ukradené a pokud zmizím z povrchu zemského, tak ať. Tenhle had zvládá dotek asi nejlíp, je nejzvědavější, takže miluje návštěvy kvůli novým pachům, ale jde si za svým a dotek bere jako postradatelnou součást života. Hadi hlazení nejen neocení, ale pokud jim není přinejmenším jedno, spíš je štve. Hroznýš umí při blbé náladě tak prudce odrazit ruku, která na něj chce sahat, že by tomu jeden nevěřil. Tmavka nakonec taky. Je to smutná pravda, xxxPetroxxx, ale jedinej, kdo je ze vztahu ty-had vydřenej, jsi ty. Je na čase si to přiznat. 1x do týdne je bohatý maximum a bylo by dobrý si u toho uvědomit, že jen sobecky uspokojuješ svojí potřebu dlachnit hada. Taky jsem tuhle potřebu zpočátku měla a sladký tajemství je, že guttka dodneška chodí na záchod na ubrousek, ale nemá mě ani můj dotek o nic radši než na začátku. Manipulací si had může zvyknout na to, že se něco děje a může to vyvolat jeho zájem o nějakou akci, ale zapomeň na ochočení jako takové.
1+
Tady musím souhlasit. Je určitě rozdíl chovat hada, který je na lidskou přítomnost zvyklý již od mala, jako jsou právě krajty a hrozníši a chovat hada, který ani po X generacích v zajetí snášet ani vyhledávat lidský kontakt nebude. Myslím, že pokud se člověk postará o to, aby při manipulaci nebyl had vystaven průvanu, velké změně teploty a pachům dalších domácích zvířat, které by ho mohly rozrušit a vystavit stresu, určitě není na škodu využít potencionální klidnou a dá se říci "komunikativní" povahu "zdomácnělých" hadů a naučit se vedle nich žít tak, aby se cítil dobře jak had, tak chovatel a jejich vztah nabízel oboum stranám svoje výhody. Pochopitelně odsuzuji "chovatele", kteří si pořídí co největší možné hovado jen z důvodu, aby jej mohli tahat mezi kamarády a být za "borce" a absolutně se nestarají o to, zda se had cítí dobře a jak takové zacházení snáší.
Ostatně, můj krajťák umí dát svojí nepřízeň k jistým situacím silně viditelně najevo a jelikož se při puštění i manipulaci chová naprosto klidně, soudím, že mu to nijak nevadí a tudíž mu nepůsobím nic, co by mu mohlo ublížit. Rozdíl je vytáhnout hada násilím z terária a do společného kontaktu jej nutit, nebo mu umožnit opustit terárium a nechat ho, aby společný kontakt vyhledal sám, a že můj krajťák se při vypuštění vždycky přijde podívat, co zrovna dělám a vyleze si ke mě do klína často dobrovolně.
Ostatně, všeho s mírou a vždycky se přizpůsobit hlavně náladě a potřebám hada a nenutit jej do ničeho, co je mu nepříjemné. O tom přeci chov jakéhokoliv zvířete je, zajistit mu co nejlepší život a případně využít možného kontaktu, který nám daný vzorec chování zvířete nabízí. Bohužel, některým "chovatelům" jejich sobeckost nevezmete a vždy se najde někdo, kdo bude manipulací činit stres zvířatům, kterým je to nepříjemné.
Asi bych jí určitě nechala pár dní na adaptaci v novém prostředí a nijak jí nestresovala, ale časem bych se nebála si jí občas vytáhnout. Můj krajťák (tmavka) se dožaduje "venčení" každý den. Když zrovna netráví, tak vydrží několik hodin denně somrovat u skla a dostat se ven, tak ho vždy pustím a krajťák si spokojeně lozí po teď už skoro "svém" pokoji. Když ho lození přestane bavit, vyleze za mnou na postel, omotá se mi do klína a spí, popřípadě si sám vleze zpět do terária. Teď v létě, když jsou vedra, se naučil lozit na zahradu, spokojeně zkoumá okolí, má k dispozici lavor s vodou, kam si zaleze, když se chce namočit nebo mi spí na dece smotaný za hlavou. Rozhodně si nemyslím, že by byl z manipulace vystresovaný, naopak, mysím si, že mu je příjemná, protože se kontaktu dožaduje a už si na to tolik zvyknul, že jak se terárium otevře, Montík už leze ven zkoumat. Když ho chci zavřít, stačí hlavou nasměrovat do terária a on tam vždy ihned vleze. Po pobytu venku občas dostává doma malou myšku, pro něj už jen zákusek, nikdy neodmítne. Tudíž předpokládám, že kdyby byl z manipulace skoro každý den vystresovaný, tak by si 10 minut po dvou hodinách venku na zahradě myš nedal.
Naopak si myslím, že had by měl být na manipulaci zvyklý, dá se tak časem předejít stresu v případech, kdy se s hadem musí k veterináři a pod.
Monty byl na každodenní manipulaci zvyklý už od chovatele, původně zamýšlel si jej nechat, tudíž ho ochočoval co nejvíce a jsem za to ráda. Nikdy nenastala situace, kdy by se choval agresivně, snažil se přede mnou ukrýt nebo ze stresu přestal žrát. Neumím si představit, že bych ho snad pouštět neměla a měl by být jen zavřený v terárku, ačkoliv se puštění dožaduje.
Pochopitelně jsem ho netahala ven hned první dny, první měsíc probíhal tak, že jsem mu k večeru, kdy začal lozit, jen otevřela terárko, ať si ven vyleze sám, zvykala jsem si na jeho reaknce a on si zvykal na manipulaci mnou.
Věřím, že je Monty spokojný a ačkoliv předpokládám, že hadi jsou zvířata bez emocí (nikdy ke mě neucítí lásku jako potkan nebo pes), mám pocit, že mu naše společná symbióza vyhovuje a zvykl si po mém boku žít bez komplikací. Upřímě, při jeho pořizování jsem ani nečekala, jak moc úžasné zvíře jsem si pořídila a jaký vztah si k němu udělám.
Proto si myslím, že pokud k tomu přikročíš podobně, dáš hadovi prostor, naučíš se rozpoznat, jaká situace je mu nepřejmná a v čem se naopak cítí dobře, najdeš pak sama rozumnou hranici toho, jak často hada brát z terária a kdy je naopak lepší nechat ho být. Byla by škoda se ochudit o příjemný čas, který se dá s hadem sdílet společným poznáváním reakcí a chování "toho druhého". Z krajtou královskou osobní zkušenost nemám, ale nemyslím si, že to bude od tmavky až tak velký rozdíl (snad když nekoukám na občasnou nežravost právě té královské, Monty by baštil pořád, kdybych mu k tomu dala postředky).
Možná mě tu za můj názor zlinčujete, ale názor je jako zadek, každý má nějaký a zrovna já jsem člověk, který svým zvířatům věnuje maximum času, péče a vždycky dbám na to, aby se u mě i v mé společnosti cítili dobře, bezpečně a byli co v nejlepším stavu. A přesně to si myslím, že můj Monty je. Takže ne, nebudu na něj jen koukat přes sklo, jak tam roste, když vím, že mu manipulace nevadí a není mu moje přítomnost nepříjemná.
Proč tak skvělého a relativně přátelského hada omezovat jen na prostor terária, když mu mohu nabídnout víc a vím, že to má rád..