Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co děláte s uhynulými kusy?

Dobrého dne přeji, po konzultaci s některými zdejšími, zkušenějšími uživateli zakládám tohle vlákno, protože by mne zajímalo, jakým způsobem kdo nakládá s uhynulými kusy.

Přec jen každej tvor má vymezenu pouze určitou délku života, po kterou nám může svou krásou dělat radost, ale dle mého názoru je škoda všechny kusy likvidovat, pokud by mohly posloužit ještě po své smrti.

Proto pokud by se našli chovatelé, kterým by nevadilo uhynulé kusy předat k dalšímu zpracování, myslím že by se našlo víc lidí, kteří by měli zájem.

Já například zpracovávám kůže, které si sám činím, někdo zase preparuje lebky a tak podobně.

Co vy na to?

[puzzle.jpg]
[kuze.jpg]

Souhlasím s tím, že je škoda uhynulé zvíře jen tak vyhodit nebo někde zakopat. To už je mi sympatičtější vypreparovat si lebku, nebo použít kůži třeba na rukojeť nože. U lihových preparátů je to už složitější. Pokud se nejedná o jedince nebo jejich potomky u kterých je známá co nejpřesnější lokalita odchytu, tak jsou pro seriózní práci téměř nepoužitelní. A pro uchování k pozdějšímu sekvenování musí být uloženi v tzv.100% etanolu (ono je to trochu míň, ale to je jedno) a "nálev" se musí několikrát vyměnit (zavodňuje se vodou z těla). Prostě je to s tou vědou trochu složitější.

Záleží na úhlu pohledu a síle žaludku. Jsem toho názoru, že tento způsob zpracování je praktický pro národy, pro které je zvíře obživou a zpracují z něj vše, protože nemají žádný obchoďák jako my. Když už jsou velkochovy zastávám názor, že když už to zvíře muselo zemřít, tak by se z něj mělo zpracovat co nejvíce. Ale pokud mám k zvířeti nějaký vztah a je to pro mě víc než jen jídlo či "špek v teráriu", těžko bych ho mohla nosit na krku - to ať se na mne nikdo nezlobí. Přijde mi to naprosto stejné jako si ze svého psa udělat předložku před krb, protože je škoda to vyhodit? To snad ne! Vždyť zvířata nemají jen finanční hodnotu, ale hl. tu emotivní, ne? No, alespoň pro mne.Nemyslím to zle, ale mně ty šperky z kůží neoslnily, ba naopak, ale každý jsme jiný. Proti gustu...

Tak ja bych rekl, ze je to stejne jako kdyz chce nekdo terarijni zvire na mazleni... taky se zde ozve spousta lidi / vcetne me /, ze had, jester, sklipkan atd neni na mazleni. Psa ci kocku, opici - jakehokoliv savce bych si taky nevycpal, ale treba lebku z helodermy si jednou rozhodne necham, byt je mam radeji nez jakeholiv psa.

:-D

watch

Jinak co člověk, to pohled na věc. Každému dle jeho gusta. Na výrobě různých vkusných předmětů nevidím nic špatného. Po smrti bych klidně na pouzdro na nože věnoval i svoji kůži. Na mrtvé tělesné schránce nezáleží. Je to všechno jedno.

Určitě se shodneme na tom, že terarijní zvířata nejsou na mazlení.

Tak ta helikočtéra svědčí už o jisté duševní nenormálnosti autora (viz to, jak nalétává na ty krávy, které z toho evidentně mají hrůzu). Ale jinak jak už bylo psáno- té mrtvé tělesné schránce čehokoliv už je uplně jedno, co s ní bude dál. jestli ji majitel vyhodí do popelnice a odporoučí se do spalovny komunálního odpadu (což není zrovna pietní), nechá ji na veterině (kde po svozu skončí v kafilérii, což taky není nijak zvlášť pietní- jen si to majitelé uhynulých mazlíčků prostě neuvědomují) nebo jestli si z ní udělá preparát nebo dárkový předmět. Já si ze zvířat ( i z těch, co k nim mám opravdu hodně osobní vztah) nechávám kůže a kostry a nijak morbidní mi to nepřijde. Přijde mi to míň morbidní, než je nechat spálit v kafilérce s x dalšíma chcíplotinama, aby pak z nich bylo průmyslové hnojivo. Popř., ono pokud si někdo svýho mazlíka zakope na pozemku (což je místy protizákonné), tak ho živočichové odstraňující tkáně taky neminou a ta kostra z něj zbude tak jako tak. A té kostře je fakt jedno, jestli leží pod růžema nebo stojí na poličce. No a co se týče kůží, tak ty je prostě škoda vyhodit už z principu, ať už s nimi majitel naloží jak chce.

Já právě vyrábím nože a pouzdra na ně + další výrobky z kůže a tak je jasný, že je mi takovýho materiálu líto.

Proto pokud budete mít někdo něco uhynulýho a není to rodinej mazel, kterýho by vám bylo líto, rozhodně nevyhazovat ale šoupnout do mrazáku a dát vědět :)

nejen hady ale i ještěry

hlavu uvaříš, pak co nejvíc masa a měkkejch tkání obereš, pak to šoupneš do peroxidu kde zbytek úplně zrosolnatí, kosti sou pak dokonale vybělený, jen se rozpadnou a je potřeba vědět jak puzzlíky poskládat, viz foto který sem hodil na začátek tohodle vlákna, to je rozložená lebka krajťule tmavky

tak ono stačí trochu jaru do vody a ten 30% peroxid docela slušně zamává s jakýmkoliv zbytkem

on bohuzel ale dost zamava i se strukturou krehkych kosti, ktere pak porovati. Neodkrvene a dukladne neodmastene lebky zase po letech zloutnou. Ja vim, tyhle pridavne procedury jsou opruz, ale kvalitu vysledku zvysi mnohanasobne.

jako jak na zpracování kůže? to je právě to s čím teď laboruju neb způsob, kterej jsem používal se mi zdá naprd, je to dobrý leda tak pokud by měla bejt kůže na prkýnku pro okrasu, já je ale potřebuju dál zpracovávat a to je na tom to nejtěžší, takže zkouším dál a uvidíme co z toho vzejde

s krunýřem netřeba nic, rozpadat se nemá proč a co se týče barev tak taky neblednou, případně možno vzít povrchově nějakým olejem pro vyšší lesk, někdo lakuje ale to mi příde jako prasárna

a v mražáku je jen krunýř nebo i nájemník? :)

Mohl by sem prosím někdo napsat přesný postup, jak ze zvířete dostat kosti?
Chtěla bych, až mi odejde nějaký zvířátko na onen svět, zachovat kostru, ale nikdy jsem to nedělala, tak jestli by byl někdo tak hodný a napsal sem přesný postup krok po kroku. Předem děkuji.

Jenže když to uděláš u druhu se subtilníma kostma, tak je taky můžeš zničit. A třeba žáby se nedají ovářet vůbec, protože jim při varu naboptnají kloubní hlavice a rozpadnou se. Lepší je opatrně obrat co jde a zbytek nechat ožrat třeba kožojedům nebo larvám parazitických mušek. ty fungují perfetně a nepoškozují kosti, akorát pak člověku doma nesmí uletět. Po odstranění tkání pak nechat vymáchat v teplé lázni Jaru, aby se kosti odmastily. Jinak peroxid je lepší používat do 8%. Sice vybělení pak dýl trvá, ale nestane se to, co už psala JaBula- kosti nezpórovatí a časem se nezačnou rozpadat.

Ale pořád to je velká lebka krajty s poměrně silnýma kostma. Když to zkusíš na lebce nějakého menšího druhu s tenčíma kostma jako je nějaký gekonek, menší pták, ryba atd, tak ti z ní nic nezbyde. Navíc uvidíš, jak ta lebka bude vypadat třeba za 5-10let ;-) Já si preparuju lebky a kostry asi 20let a než jsem vychytala postup a koncentrace, tak to pár kostí taky odneslo. A ono na silnějších kostech se to neprojeví ihned, ale třeba za pár let. Kdy najednou zjistíš, že se ti pod preparátem začíná dělat opadaná omítka a když ho vezmeš do ruky, tak se rozdrolí. A to pak není nic, co by člověka potěšilo.

Teda to je mazec. Jak tam psal Flame nebo kdo, že každý má na to jiný názor, tak já jsem zase názorově trošku jinde. Kostřičku bych si rád doma vystavil, ale že bych to sám preparoval...? To ani omylem! Ne pro to, že jsem nějakej cimprlína (ani nevím jak to napsat:-)), zabijačky mi vůbec nevadí, ba naopak se rád zůčastním, ale preparovat a obírat některýho z těch miláčků, kterýho jsem si doma 10 let piplal. To mi přijde dost studený takový. Třeba ta vemli detailní dokumentace preparace agam tady...:-x

:-D

po 2 odpreparovaných mrtvolách už ti to tak nepřijde. Navíc se při tom člověk dozví zas další věci o anatomii dotyčného zvířete...ono teda asi taky hodně záleží na tom, jestli člověk více uvažuje logikou nebo emocema. Páč někdo bere mrtvulku Bobíka jako mrtvolku Bobíka, pietně ho uloží do papírové krabičky a poběží mu udělat hrobeček do Stromovky, ikdyž je venku -20°C a země tvrdá jak šutr. Jinej ji bere jenom jako mrtvou fyzickou schránku, které to už je stejně jedno a majiteli naopak může posloužit jako docela dobrý studijní materiál.

@Aurifer: Hele, něco mezi bych si připadal. Dobrým argumentem je bezpochyby to, že se dozvíš něco víc, což já bych chtěl. Na druhou stranu bych to raději zkusil na nějaké jinačí agamě, mi cizí. A tu svojí daroval zase někomu jinému, klíďo i někam na veterinu. Je to přínosné, to rozhodně jo. Ale i když si myslím jak racionálně a technicky uvažuju, stejně by asi vyhrála ta emocionální stránka v tomhle případě.

@ondra4: Hmm... tak ty seš taky dobrej!:-D Já se třeba těším na léto až vezmu faunu na sluníčko... Každej máme něco. Pokud to chceš ovšem urychlit, je tu na fóru spousta vláken, kde ti někteří zadavatelé precizně poradí, jak máš dosáhnout pitvy, co nejdřív.:-) Třeba jako nesvítit UVB...

Na veterině hoděj mrtvou agamu na chlaďák a snejbližším svozem směr kafilérie..tam mají svých mrtvol dost. Ikdyž je fakt, že lepší je s realizací lepko/kostrofilie začínat na cizích zvířatech, ke kterým člověk nemá osobní vztah.

Třeba jako nesvítit UVB...

Luma tu má poslední přístup ze dneška 9 minut po půlnoci...až se tu zase zjeví a přečte si to, tak se mu asi šprajcne pumpa ]:)

Říkala jsem si, jestli to sem můžu vůbec dát, když je majitelka (B. gabonica) stále naživu, fit a svěží:-D Kamínek je hematit. Daly by se tak určitě použít i různý kostičky a kůže, viděla jsem na netu i všemožný sušený pařátky (což nebyl zrovna vrchol elegance), jako naušnice apod...
[http://img28.imageshack.us/img28/7646/dscn4137ls.j pg]

Nádherné :-p. a to že je (i ta původní :-D) majitelka na živu tím líp...ale asi bych to na krku nosit nechtěla, nosím podstaně tupější zub z kajmana a taky si ho občas někam omylem píchnu :-D

JInak jak píšeš o tom ostatním, tak viděla jsem oněhdá na návtěvě u jedné kamarádky, už starší dámy v důchodu celkem estetickou dekoraci na zdi, které vévodila lebka jejího boxera. Vystavené prázdné ulity šneků mě nepřekvapily, tohle trošku ano. U řady jiných kamarádů by to nepřekvapilo vůbec, ale u ní bych to nějak nečekala :-)

Pak se nediv... Na druhou stranu i ze susenky s neznamou lifehistory se da udelat slusny dilko (zalezi v jakem je stavu), ale chce to spravnou metodu = jemny a citlivy pristup (kozojedi, opatrne skrabani atd) a ne vareni v hrnci - to se rozpadne na tuty...
Zkus juknout na toho Shiina - pripadne v seznamu lit budou dalsi dila starych morfologu. Schemy delali bezne.

tak tak, na sušenku pouze kožojedi a je z ní stejná lebka jako z čerstvěnky :-)

TR: ono to vaření atd nemůžeš používat za všech okolností u všecho. pominu-li ptáčky, ryby, malé plazíky, žáby, tak to nemůžeš dělat ani třeba u zvířete rozstřeleného autem. Tam se pak kostra a lebka dají slepit, ale musí člověk vědět co je co a to u fragmenů kostí bývá pěkný problém.

no je jen trochu povařená aby šly tkáně od kosti

jestli Ty se nesnazis prevzit po nekom prezdivku "kucharka" :-).
O tom vareni uz jsem tu nekde psala (+ aurifer + ted i boa c.). Porad neveris? Po tomhle krokovi uz bys mozna mohl :-).
U malych veci je to to nejhorsi co s tim muzes udelat, a kdyz budes varit velke hlavy bez odkrveni a odmasteni, tak je to z dlouhodobeho hlediska taky velka skoda. Navic - jakmile mas nejakou cast jen trochu vic chrupavcitou (plati hl. u mladat savcu nebo zab), chrupavka nabobtna, zkrouti se a odpadne, pokud neodpadne, tak ji stejne musis odstranit, protoze je deformovana a jednotlive casti k sobe uz neslozis.
tAkze - Na vetsi lebky (nemyslim kone, ale tak do velikosti kocky)si porid moucnaky, na mensi a tenke (typu gekoni)alfitobie nebo lepe kozojedy. Kozojedi maji vyhodu v tom, ze odzerou prave i ty suche casti, ktere moucnaci neradi. Usetris si pak kopu casu se skladanim dilku. Ver mi uz konecne ;-)

hm tak dnešní skládačka nebude :( nevím jestli sem víc nas*anej nebo zklamanej ale nějak se tu během tý doby co sem kůstky uchovával některý dílky ztratily takže sem v pr.... :(

kdyby měl snad někdy někdo k mání hlavu z hadice tak kolem 4m a víc a chtěl by ji vyhazovat tak kdyby ji moh prosimpěkně házet mým směrem :(

Dobrý den,
:.( tak mě umřel dikobraz, není to sice terarijné zvíře, ale pokud by někdo měl zájem na preparaci, nebo byste o někom věděli, ozvěte se mi na tel č. 724129599, ale museli byste si ho odvézt, pár kilometrů jižně od Prahy. Pochopitelně to spěchá, mám ho ve sklepě od včerejška.:.(:.(