Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Varanus timorensis - chov

Zdravím,
uvažuji nad tímhle krásným varanem. Však nevím, jestli bych ho zvládnul chovat.
Terárium mám zatím 100x50x50, ale nebyl by problém udělat větší. Zatím bych měl v plánu jednoho jedince.
Způsob chovu... No to jsem si už něco načetl, ale českých stránkách toho moc není.
Proto se sem obracím s dotazem, zda-li by sem nemohl přispět někdo, kdo tyto varany chová. Způsob chovu, osvětlení, na co si dát pozor apod.

Zatím bych měl: terárium výše, substrát rašelina + písek, možná živé rostliny (ale spíše umělé), bazének s vodou, ze světel lineární T5 zářivku (není problém vyměnit za Solar Raptor T5) + bodovka na výhřev.
Nevím právě, jak moc jsou timorensisové nároční na UVB záření. Jestli stačí lineárka raptorka nebo výbojka nebo jen kapky AD3, které používám u svých zvířat (viz podpis).

Děkuji za rady, názory, tipy.

Ahoj pro baby dobré ale tak na cca 3 mněsíce.Jsou celkem střelci.Pro jednoho pouze můj názor nikomu nevnucuji;-)je lepší udělat rovnou větší cca.120×70×100 d.š.v.Spoustu lezení,substrát dobrej,osvětlení-no to je asi tak dle fin.možností:-D maj rádi hafo světla já používám již jen výbojky jak UV+normal světlo,zářivku jen na stmívání+začátek dne.

Tak tos nemohl projít,leda bys byl kouzelník,protože to druhé číslo-100-je hloubka,takže jsi 90kama nemohl projít....No a k těm rozměrum dál,180 na délku+dva chlapy na krajích,myslím,žes nemohl na schodišti vytočit.A 90 šířka dveří se dává POUZE na vchodové dveře,doma mají všichni max 80,leda bys bydlel ve chlívě.A věř mi,25 let po stavbách.Takže závěrem,radši piš příspěvky střízlivej....:-)

jj "pronajmeme skladovací prostory, hala cca 9000m2" .... jasný, ale já myslel standartní klasickej byt se standartníma klasickejma dveřma :o)

a kdyby nááááhodou někdo chtěl hodit do placu základy chovu V.timorensis, tak taky může :)) samozřejmě jsem si něco našel, nejsem lama, ale překvapivě je toho na netu docela málo, něco napověděla videa z youtube, ale pořád to není ono. byl by to můj der erste Varan :)

Hele, to chce mít tolerantní rodinu a snažit se i sám za sebe. Štěstí přeje připraveným. S ženskýma to je těžký, bez nich ještě těžší :-)
Hmmm, prasiňátka ..... to by se mi taky líbilo.
Já kromě jiného chovám i 4 vlastní mláďata. Tedy mláďata, nejstaršímu klukovi už je 20 a má to u nás jako poloviční hotel s polopenzí :-) Ale po těch letech radostí a starostí bych to za terárka asi nevyměnil.

Áááá pán je fundamentalista :-D
Dobře, terárko je 180x60x100. Jinak pro hnidopichy, možná máš rozměry dnešních krabicoidů, náš barák je z roku 1931, terárko mám doma, futrama prošlo a je mi úplně jedno, kdo co kde staví a viděl :)) Kdo nevěří, ať tam běží :-) Klidně přijď na audienci :-) Jestli tedy projdeš našimi vchodovými dveřmi :-)

Zpátky k tématu :-)

Základní je, že timorenjáci jsou docela plašani, takže možná na začátek lepší ty acanthinury, který jsou takový pohodáři a hodně rychle si na člověka zvyknou. Ikdyž pokud seženeš odchov, snad si zvyknou možná i ty timorenjáci, určitě líp než odchytový jedinci. Obecně díky tomuto platí terárko dost členité s úkryty. Skleněné se mi moc neosvědčilo díky průhlednosti z více stran, takže pokud skleněné, tak nechat jenom přední sklo volné a boky nějaké pozadí, budou se cítit víc v pohodě.

Substrát rašelina s pískem ok - docela rádi si kutaj nory, takže když jim člověk dá prostor a dostatečně hluboký substrát, vykutaj si v něm noru a jsou spokojený. Jsou to opravdu lezci, takže větve, členitý pozadí. Pozor u světla, docela skáčou a zpočátu mi dost skákali na výbojku ve snaze vyšplhat se někam vejš, takže trošku problém a musel jsem jí přendat a v místě kde je upravit pozadí, aby se k ní z něj nemohli "odrážet".

Jako úkryty těžko říct. Jeden čas se mi zahrabávali do substrátu, udělali si noru pod bazénkem a úkryty téměř nepoužívali. Pak jsem k nim dal keramickou imitaci jakési kůry od teraechis, respektive té jejich keramičky, okamžitě se nakýblovali pod to a když jsem jim v rámci posledních úprav dal do terárka korkový roury, tak opustili všechny úkryty a přesunuli se do rour. Jinak v terárku mám živý rostliny a docela v pohodě, dostávaj sice čočku jak po nich běhaj, ale potos drží uplně v klidu a je tam tuším dracena nebo něco podobnýho a ta už tam vegetí tak 2 roky a taky se pořád zelená :-).

Světla to chce hodně, takže bych spíš doporučoval kombinaci zářivky a výbojky s UV, což mám já, a řekl bych že jim to vyhovuje. Výhřevný místo nějakých 35 - 45, ve zbytku terárka cca kolem 30. Oni si najdou místo, který jim vyhovuje.

Ahoj pokud nastavíš terko rozměrově atd.akurátní,necháš je rozkoukat;-)není problém ani s WF jsou to hajzlíci vyč... .Jak zjistí,že se maj žůžo dokáží toho okamžitě využít.S tím lezením 100% pravda bacha pokud jsou ještě-baby-adult fakt zkouší i nemožné.Já mněl štístko jak V.timorensis tak V.simmilis skákal vždy témněř jen jeden a to holky jak píše VilemC zato čím dál tím lépe3-[Úkryt mám u nich odzkoušen v zadním rohu udělám polici tak 10 cm nad substrát 20×20 cm na ni postavím Ficus jedna strana je otevřená před ní dám nějaké větvve a funguje to dobře i pokud mají korkové roury tam se schovávají přes den chrnět chodí výhradně do toho úkrytu.Jináč používám živé rostliny různé Fikusy.Osvětlení mám vyzkoušeno co se dá ale nejlépe se jim daří pod vys.výbojkama jak UV tak normal světlo.

Tak hoši nevím jak vy ale ,byl jsem rád že jsem něco našel o Timorácích a místo toho se tu štenkrujete ,jak se dostane do 80tkových futer.
Úplně normálně složí si terárium jako já v místnosti
Mám terárium d.175 - v.120 - h.90 z Multifunkční deska (MFP)
Celé terárium je olepené korkovou rolí tloušťka 4 mm
a na korku je ještě přes třičtvrtě terária nalepený korkový obklad - cork - bark.
ve zbytku terária je veliký bazén s filtříkem pro čištění vody a v něm koy kapříci.
Světla mám tyto KOMPLETNÍ SET - SunLux UV 50W PAR30 a to 3 krát + 2 krát obyčejné osvětlení
vše mám na časovač ,velká kláda s korkové roury ,a jako rostliny mám fíkus málolisty ,fíkus Bejemin :)2 krát denně rosím a to dost hodně ,
jinak mám substrát bukové štěpky ty se mi osvědčily nejvíc NEPLESNIVÝ !