Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Varanus salvator

Dobrý den,
velmi mne zajímá chov tohoto varana, základní podmínky chovu jsem si již zjistil, ačkoli jej v dohledné době určitě pořizovat nebudu, nicméně mne zajímá spíše jejich povaha, zda jsou opravdu (jak jsem kdesi četl) mírnější než Varanus niloticus a také, zda se u nás dají sehnat odchovy. Popřípadě pokud s nimi má někdo více osobních zkušeností budu velmi vděčen za každou informaci.
Předem mnohokrát děkuji za odpovědi.

loading...

pozor na krmení -žrali by v jednom kuse a pak jsou sice hodní ale brzy do do kytek na zatučnění organismu,problém je že hodně tuku si uloží v takové formě že už ho nedokážou zpětně vstřebávat a spalovat,takže varana radši divočejšího ale štíhlejšího

Velmi všem děkuji za odpovědi.
Jak jsem psal již výše, tak pořízení tohoto varana je spíše hudbou budoucnosti, ale postupně sháním informace a zvažuji svoje možnosti. Ubikaci bych mohl vytvořit o velikosti 2,5 x 1,25 x 2m (výška není problém). Tak se chci zeptat, zda by to bylo pro jednoho jedince dostačující. Trošku by byl asi problém s výpustí bazénku, neboť nemám možnost udělat výpusť do kanalizace, ale snad by se to dalo vyřešit technicky i jinak. Dále bych se chtěl zeptat, jak jsou nároční na vitamíny, je mi jasné, že mláďata budou potřebovat přídavek vitamínů a minerálů (hlavně asi vápníku), ale nerad bych se dopustil nějaké chyby (avitaminóza/hypervitaminóza), a jak jsou na tom s vitamíny dospělí jedinci?
Co se týče té povahy, tak samozřejmě nechci takovéto zvíře nijak ochočovat (je mi jasné, že to ani nejde), spíše mi jde o to, zda si časem zvykne na manipulaci (momentálně chovám krom jiného samce krajty tmavé a ten si zvykl velice dobře - dokonce tak, že když dám do terária ruku, tak si na ni sám částečně vyleze a nechá se vyndat, nicméně při krmení je také dobré nemáchat mu před hlavou rukama). Proto bych také určitě chtěl začít s chovem od co možná nejmenšího mláděte.
Ještě bych se rád zeptal, jak je to s jejich ochranou, je to CITES I nebo II? Ještě jednou všem děkuji, přeji pěkný den.

Dobrý den,
trošičku obnovím toto vlákno, abych zbytečně nezakládal nové. Viděl jsem teď na jedné inzerci prodej V. salvator salvator NZ 2012 za 10 000 Kč. Zdá se mi docela dost, co jsem se díval na zahraniční inzerce, tak mam pocit, že jsem tam viděl dospělé v přepočtu tak za 4500 Kč. Zajímalo by mne jak jsou na tom dnes ceny těchto varanů? Pochopitelně bude určitě rozdíl mezi cenami odchovů a importů, ale na burzách už jsem dlouho nebyl a v inzercích se moc často nevyskytují.
Předem děkuji za odpovědi. Přeji pěkný den.

Dobrý den,
tak jsem se konečně po několika letech studia, plánování a následného budování prvotního terária odhodlal a pořídil V. salvator. A mám jeden dotaz, k němuž budu muset udělat patřičný úvod. Jedná se o odrostlejší mládě délka cca 70 cm z importu stáří minimálně 7 měsíců (spíše víc). Jak už to u importů bývá je varánek dosti začervený a asi k tomu nepřispěno ani to, že dle prodejce přišel jeho slovy "zarýmený", takže byl přeléčen antibiotiky (ještě u prodejce). Předpokládám, že pokud antibiotika zničila varanovy mikroflóru ve střevech paraziti se značně přemnožili, což jsem zaregistroval po několikeré defekaci v teráriu. Nechal jsem provést koprologiciký rozbor a zjištěny byly kokcidie, hlístice (Nematoda) a vrtejši (Acantocephala). Přestože rozbor dělal veterinář, který není odborníkem na plazy konzultoval problém s někým z univerzity a údajně hlístice jsou prý parazité ze substrátu (patrně tedy ještě z původního biotopu), já chovám zatím "hygienicky" na novinách, čímž prý se dají tito parazité do jisté míry eliminovat. A, konečně se dostávám k dotazu, podle literatury (Kocourek - Král, Terárium od A do Z, veterinární část) se doporučuje proti těmto parazitům Drontal (Drontal plus), nicméně mne veterinář před těmito přípravky varoval, neboť prý plazům ničí játra. Chci se tedy zeptat zda někdo ze zdejších zkušenějších chovatelů o tom také slyšel, případně jaké máte zkušenosti s tímto či jinými přípravky? Uvítám i jiné rady a metody, jak se zbavit endoparazitů i diskuzi na téma jejich škodlivosti u plazů. Přeji všem příjemný den.

To máš zřejmě ze stejného importu, jako já. Brali jsme 1 samičku hned po importu jak přišli. Byla taky zarýmená a začervená, přeléčila jsem ji doma. Když přestala chrchlat, stabilizovala se a vykrmila, tak jsem ji přeléčila na ty endoparazity. Krom oblých červů holka měla i parádní tasemnici a kokcidie mají tihle varani prakticky vždycky.

já na plazy používám pasty Caniverm nebo Caniqantel, je to mnohem šetrnější než ten Drontal a lépe se to nadávkuje na konkrétní hmotnost zvířete, než u těch tablet. Použila jsem to i na tu varaničku + pak ESB proti kokcidiím a je to OK. Tam je podstatné to zvíře přeléčovat až v době, kdy je stabilizované, dobře žere a je pěkně vykrmené. Nědělat to hned po koupi, aby ho to přeléčení nedorazilo.

:-D nojo jsou to celkem specialisti na jak Aurifer říkáš" je jak zologická zahrada":-D.

Když jsme již u toho docela zajímavé je,že se i celkem dá podle složení a poštu breberek poznat od kud asi je:-D.
Nejhorší je pokud příjdou jako úplné baby tam je třeba s přeléčením docela dobré počkat na koprošku až trochu odrostou zhruba aspon 50 dní-docela dost případů jsem měl,že jako úplné baby byli téměř čistí.

Caniverm i Canigantel jsou dobré.Já mám na ně takový postup záleží kolik křížků co má.Hlavně to chce čas a trpělivost já většinou dávám= Panacur 10% a na doléčení Prazitel Plus( ovšem jsou to tablety tak opruz)
to mám odzkoušené a funguje to i zvířata to snášejí OK.Tohle většinou u salvatorů zabere.

Že si pšíknou je jen třeba dát pozor a zvíře ohlídat ale jak píše Aurifer až po stabilizaci a koprošce začít s přeléčení(pokud je ovšem na to čas) rvát dopředu do něj něco na slepo a přeléčovat je horší než lepší páč může mít plicní potvory a je po zvířeti pokud se mu nasadí taková "léčba".

No a nejhorší ze všeho je pokud se vše zadaří jak má téměř na 100% tak salvator žere celkem dobře každej ale po přeléčení je to většinou ještě horší a žere jak Ruské auto co se ohne a na množství nijak nehledí:-D.

Salvatorům 3× zdar zdraví Julča+Lojza.

Velmi děkuji za reakce,
podle toho máte patrně taky varana ze Zoopetu z Kutné Hory. Import Indonesie. Já ho teda kupoval až po tom přeléčení antibiotiky, kdy už neměl výtok z nozder a vypadal docela čile, akorát poněkud pohuble. Zatím jsem endoparazity ničím neléčil, právě aby se trochu dal do kupy po těch antibiotikách a trošku přibral. Zatím to vypadá docela slibně, varánek přibírá a viditelně se zakulacuje. Jinak jsem začínal krmit u sebe nejdřív hmyzem (většinou sarančata, cvrčky) postupně jsme přesedlali na holata a teď už futruje dospělý myši a jako předkrm mu dávám kousky rybího masa napíchaný vitamíny a calciem. Tady se chci zeptat na jednu věc. Občas varan vydává takové krátké zasyknutí, jakoby zprudka vydechl nozdrami, nicméně nozdry má čisté, tlama vypadá taky v pořádku, tak mě zajímá, zda to je normální (např. způsob zastrašování, zdá se mi, že to dělá pouze v mé přítomnosti), nebo může jít o příznak nějakého problému? Preventivně jsem mu zvýšil teplotu a podávám ještě navíc vitamín C.
Jinak tasemnice z něj vyšla taky a červů taky požehnaně. Takže jsem moc rád za Vaše tipy preparátů prodiskutuju to ještě s veterináře a uvidíme co dál. Ještě jednou díky a ať se varanům a nejen jim daří. Omlouvám se za kvalitu přiložených fotek, jsou spíše ilustrativní.

Mohl bych mít prosbu na paní Aurifer, zajímala by mne velikost a váha Vašeho varana (samice, o níž jste psala), jedná se mi pouze o srovnán kvůli tomu odparazitování. Pokud to nechcete psát sem, tak klidně do SZ. Kdyby byla i fotka byl bych velmi rád. Jinak ještě jednou díky za příspěvky.

::) tyjo to po mně chcete moc..já importová zvířata už delší dobu neměřim a nevážim, kouknu na zvíře a medikuji ho přiměřeně. Holka je menší než to Vaše zvíře, 70cm nemá... Fotka je asi měsíc stará, před přendáním z karantény do ubikace. Jen zhruba velikostně pro srovnání s ženskou rukou, uplně aktuální nemam, zbytečně ji nechytám, páč je plachá a naštvaná je vzteklá jak čert :-) To syčení je normální, vyhrožují tím. Malá zvířata jen tak zasykávají, velká fučí jak píchlá pneu od náklaďáku :-D

Mockrát děkuji, mě to takle úplně stačí, šlo mi spíš o to se podívat a trošku porovnat, jestli už můžu odčervovat. Já toho svého rošťáka taky nechytám taky je plachej. Jinak jen tak pro zajímavost (pokud Vás to zajímá:-) tak teď jsem vážil a má cca 410 g (cca proto, že jsem ho vážil s kartonovou úkrytovou krabičkou a s ní měl 420g). Tasemnice je tedy "parádní", u mého vyšla patrně jen část a vypadala trochu jinak, měla spíše čtvercové články, jinak předevčírem z něj opět vyšlo množství tenkých bílých červů, předpokládám asi hlístic. Takže se tento týden pustím do odčervení. Jinak, co se týče kokcidií tak mi jeden známý veterinář (není to specialista na plazy) říkal, že ne všechny jsou "špatné", takže tady jsem trošku na vážkách. Ještě jednou děkuji za Váš příspěvek i ujištění k tomu usykávání. Přeji krásný den.

Ahoj.
Není to sice na mě nerad bych lezl Aurifer do zelí:-D.
S tou váhou se to má asi tak u nich je docela rozdíl= samci od narození většinou strašní nenažranci a nějaké holky holt dbají na správnou postavu a proto ty rozdíly == délka cca cm 70+===mají od 420 g do 650 g.(ale pozor čerstvý import váží méně hodně zhruba o cca 120-200 g )

Ten tvůj pokud má někde kolem 70 cm je sice drobnější ale to je v normě to dožene.

Pokud ještě mohu odčervuj po koprošce atˇ víš přesně na co se zaměřit asi bude třeba dvojkolové odčervení nejdříve jedny potvory a poté druhé=je to pro zvíře mnohem lepší než ho naráz nafutrovat!

Záleží co ti bere na 100% pokud vše paráda=já osobně vždy těsně před a během přeléčení VYSADÍM myši a dávám kuřecí-kapr-losos--přednonstně kuřecí to ho vyčistí paráda(vidíš hned co z něho jde nejsou tam chlupy atd) ale také je po něm paráda bobek :-D(výhoda že mě většinou kadí v nádržích).

JO a Aurifer jestli pak za rok takhle otočíš tu prdlou pneu od nákladáku na záda:-D:-D.
Ten můj lojza se už ani nenamáha syčet když ho moc prudím třeba při vážení a on na mě nemá moc náladu radši by něco sežral(pokaždé dostane za odměnu) =tak jednoduše mě jí natře ocasem a spokojeně odkráčí:-D.

Já jsem rád za každou reakci, :-)
podle toho, co píšete, tak by ten můj mohl být hypoteticky sameček, že by to teda byla úplná popelnice to ne, ale např. hned po převozu si bral sarančata, což mne mile překvapilo. Teď bere tak obden myš (vzácně dvě) a 1-2 kousky ryby, teď dávám pangase (vim, že to asi nutričně není nic moc), ale používám to hlavně, abych do něj nacpal vitamíny. Kapra jsem zkoušel kolem Vánoc a toho nechtěl, stejně jako červy zophobas. Takže asi trochu mlsoun. S tou váhou souhlas, on byl při koupi evidentně hubenej, takže teď se teprve asi začíná dostávat tak na ten normál váhy. Koprošku jsem nechával dělat, takže spektrum parazitů znám. Proto jsem se výše dotazoval na ten Drontal apod. Teď bych měl dostat od veterináře Caniverm a následně bych se teda pokusil případně zbavit těch kokcidií, případně nechat ještě udělat jednu kontrolní koprošku, jak se má situace a pak by se teprve vidělo. Rozhodně ho nehodlám nějak nárazově "léčit" vším možným, to by asi bylo spíš na škodu. Hezky jedno po druhým, postupně:-) S tím kuřecím při vynechání myší to je dobrej nápad, to mi taky docela bere. Taky mi bobky dělá většinou do bazénku, takže všecko zlé (myšleno paraziti) pěkně vyplave.
Tak ať se daří Vám i varanům:-)

to není o lezení do zelí, kolegovi díky za doplnění :-) Páč tam dopsal to podstatné -samci a samice rostou a žerou jinak, ale to tak nějak u těhle varanů Empagusia,Soterosaurus, Varanus atd dost obecně. Samice jsou jemněji stavěné a útlejší, takže i lehčí a u čerstvého vyhublého importu je aktuální hmotnost naprosto nic neříkající údaj o váze v porovnání se zdravým stejně velkým zvířetem v normální kondici.

s tím přeléčením souhlas, já taky vždycky nejdřív odčervim a pak to ostatní. Co se týče krmení, tak dávám co berou -ryby mi zrovna moc nechce, ale hmyz a potkaní holata ráda (z těch nejsou chlupy a moc bordelu, takže je pak v misce s vodou dobře vidět co z ní vypadalo).

JO a Aurifer jestli pak za rok takhle otočíš tu prdlou pneu od nákladáku na záda

To je jasný, no, oni už na otáčení nejsou moc ani ti yuwouši a rudicollisák. Tam už to taky skoro začíná být na pacifikování koštětem :-) A od odrostlých stačí i to natření ocasem, obzvlášť když s ním čéka vezmou "po hubě" :-D

Jj, to co zatím padá z toho Vašeho jsou koncové články s vajíčky, ty jsou +- čtvercové, z živé a zdravé tasemnice a parazitovi slouží k rozmnožování. Ty z té mé holky šly taky. Přikládám foto před léčbou, ikdyž fotky nic moc můj starý foťák líp neumí. Ta první fotka co jsem dávala předtím byla už vypuzená celá tasemnice po léčbě, proto vypadala "jinak".

Jinak co se týče té kondice - přeléčuji v době, kdy je zvíře už přiměřeně osvalené - nikde žádné lezoucí kosti a visící kůže, samo dobře žere, má pěkné oči a je přiměřeně vzteklé - tedy rozfungované, stabilizované a ve stavu, kdy přeléčení už dá.

Tak tak k tasemnici.Jak ale říkám co kus salvator to original:-D.

Co jsem zde měl tak pro změnu nechtějí saranče mají ho za obtížný hmyz asi či co:-D.

Potkaní holátka tak to mají rádi snad všichni na ty se nechají dostat--ale jen bacha jak si na ně moc zvyknou dělají drahoty s ostatním.Holt mnamka je mnamka:-)

Hale fotky máš parádní já mám taky starej foták a ještě když člověk je sklerotik a zapomene,že ještěr je zvědavej jestli se ta
věc náhodou nedá sežrat a připlácne plajzák na objektiv je na chvíli vymalováno .

no já jim to krmení za normálních okolností střídám v rámci toho co žerou, právě aby si nezvykli jen na 1 - mimochodem moji tihle "nestromoví" varani mají rádi i sladkovodní kraby a krevety, kupuji je mražené u Vietnamců :-)

Jo fotek z olíznutých objektivů bych měla taky hafo, kdybych to nemazala. A kdyby jenom olíznutých, některá zvířata jdou hned na věc bez plajzání a zkouší ho sežrat rovnou, škoda, že ten vnitřek rozcapené tlamky na objektivu mi foťák nevezme :-)

Jj tak u tebe tam je to jasné=to střídání potravy,já jen aby si to někdo nepřečet a nefutroval ho jen p.holátky a za 14 dní se neptal jakto,že nežere nic jiného.

Tak krevetky také dobré mě většinou berou ale jen ty malé a loupané:-| a jen pro chutˇ(no ovšem záleží hodně odkud varani jsou)=páč pokud se zaseknou na farmě tak tam je většinou ládují myši a ty potkaní holátka.

Tetˇ jsem dával i ančovičky páč to byli nějací zmlsanci dodělal jsem starší balení dal nové to byli Turecké a ty mě taky nechtěli.Jak říkáš tihle "nestromoví" a jak já říkám ještě ke všemu vodníci jsou kolikrát gurmáni a žerou si lépe než já.

Já jsem z holat dal zatím akorát jednou 4 myší a po těch se taky jen zaprášilo, ale pak jsem právě přešel už rovnou na dospělý myši. Nicméně ty potkaní holata jako pamlsek nemusí být vůbec marná. Z dalších jsem zkoušel vaječnej žloutek a zkusmo kočičí konzervu, ale ani jedno se nesetkalo s přílišným ohlasem. Celkem chutnalo ještě krůtí maso. Jinak, jak tak čtu, tak být u Vás varanem nemusí být špatné - losos, kapr, kuře:-)Ještě jsem se chtěl zeptat, zkoušeli jste nějaké vnitřnosti např. kuřecí nebo hovězí srdce apod.?
Jinak přikládám ještě fotky z předvčerejška, taky fotím takovým chrastítkem, takže kvalita tomu odpovídá. Co se týče vzteklosti, tak krom toho posykávání, o němž jsem psal výše, tak je varan spíš plašší, na vyrušení mimo úkryt reaguje tím, že se stáhne do rohu nebo pod vodu, pokud ho moc štvu, tak někdy odkráčí, někdy uteče do bedýnky. Ocasem švihnul jen jednou a to když mu po zádech lezla myš:-)

Tak krůtí dobré,samozřejmě dávám i kuřecí srdíčka většinou pokud berou čerstvé importy to je zvedne+to hovězí srdíčko ale to berou zas jak kteří-kuřecí srdíčka něco podobného jak ty potkaní holátka opatrně atˇ z něho nemáš jednu velkou kouli=já osobně dávám kuřecí téměř vše čerstvé většina salvatorů bere i déle zamražené ale pokud dáš čerstvé vezmou ho radši.

Pokud dáš dospělou myš a má s ní "problém" což většinou nemají tak ji nastříhni=já osobně teda dávám čerstvě zabitou myš a to zmnoha důvodů(hlavně většinou nemám čas při krmení každého moc sledovat) naházím jim to tam a udělám jakos takous údržbu a při tom sleduji jak kterej žere.

Když nebude chtít zabitou tak mu s tím butˇ dlouhým peánem nebo dřevěným klacíkem zamrskej a vezme tůto.

Já mam možnost kupovat víceméně čerstvé drůbeží (kuřecí, krůtí občas kachní) maso (chlazené normální pro lidi), takže s tím problém není, občas právě mívají i nějaké vnitřnosti, ale teď jsem je teda dlouho neviděl. S myšma právě problém nikdy nebyl, když neberu jako problém to, že sežral jednu a druhou už nechtěl. Krmím živýma, ať si taky zaloví. Většinou je to krátkej proces rychlostí srovnatelnej s hroznýšovitými hady (čímž nemyslím polykání, to je pochopitelně u varana podstatně rychlejší). Vy krmíte pouze zabitými?
On jak je plachej, tak z pinzety moc nebere, spíš je to pro mně svátek, když si vezme z pinzety rybu, ale občas se zadaří. Já mam jinak hlavně hroznýšovité hady, takže varanovi můžu věnovat patřičnou pozornost. Přecejen hadi jsou oproti němu docela salámisti, až na pár výjimek.

Zdravím,
dovolím si lehce oživit toto téma. Rád bych se zeptal, na povahu Vašich salvatorů. U mého totiž došlo ke zvláštním změnám v povaze. Jak jsem psal již výše byl varan celkem plachý, nicméně se mi zdálo, že si pomalu zvyká. Býval celkem dlouho vylezlý (řekněme i do 18. hodiny) a na údržbu terária reagoval většinou jenom stažením do rohu police. Dost času trávil i v bazénku (lavoru), kde si občas vzal i žrádlo z pinzety. Jako úkryt sloužila papírová krabička, ale zdálo se mi, že z ní pomalu vyrůstá, neboť se v ní zdržoval stále méně a když zjistil, že se dá schovat i pod novinami udělal si úkryt tam. Ještě musím popsat jednu věc, o níž si myslím, že asi má taky dost vliv. Zpočátku jsem měl čelní stěnu provizorně prosklenou 4-mi skly původně z obyvákové stěny. Po nějakém měsíci jsem toto provizorium konečně vyměnil za normální šoupačky (klasická 2 skla). Krom toho jsem varanovi udělal prostornější úkrytovou bedýnku, kterou si evidentně oblíbil. A nyní se pomalu dostávám k meritu věci, varan totiž po těchto úpravách začal aktivovat pouze mezi cca 9. hodinou ranní a cca 14. hod. odpolední, tedy v době, kdy jsem v práci, takže přes týden ho v podstatě nevidím. Taky se mi zdá, že je plašší než dříve. Při úklidu terária se občas splaší a začne utíkat do bedýnky a ani v bazénku se již nezdržuje tak často jako dříve. Jinak žere víceméně normálně, akorát pouze tehdy má-li absolutní klid, tedy když v místnosti nikdo není. Krmim myšma, jak jsem psal výše, občas rybou, kuřecím srdíčkem a teď mu dávám sem tam na přilepšenou křepelčí vajíčka. Jenom mne náramně mrzí, že jsem ho ještě ty křepelčí vajíčka neviděl žrát:-). Je mi jasné, že to co tu popisuji je přirozené chování víceméně divokého zvířete, jenom se chci zeptat, máte-li s Vašimi varany nějaké podobné zkušenosti, nebo jestli je máte v ubikacích bez úkrytů a tak podobně, či zda jsou Vaši chovanci stejně plaší. Nechci pochopitelně varana nijak ochočovat, ale vidět ho jenom na pár okamžiků o víkendu je řekněme "mrzuté":-), přecejenom to není conicus, u kterého se dá očekávat, že se člověk většinu času kochá "prázdným" teráriem:-). Jinak musim říci, že varan má úžasný pozorovací smysl, neboť se naučil reagovat na mne (většinou stažením do kouta) při mém vstupu do místnosti, kdy mne může vidět pouze v odraze kousku zrcadla.
Všem krásný den.

Ahoj.

Asi tak ta výměna skel by mu neměla vadit.Úkryt no totˇ u nich otázka ano i ne to znamená místo kam se může schovat jako malej u těch větších většinou není třeba postačí něco za co nebo do čeho mohou zaparkovat ale aby jsi na něho viděl a on viděl tebe.

K bazénku tam je docela dobré hlídat vodu páč se do ní v 99% vyprázdní(většinou po krmení)a pokud v ní i žere je dobré mu ji často měnit za čerstvou=vlažnou= nějací jsou docela fajnšmekři a do zaprděné vody =vyjma spánku v noci=se jim moc nechce dáš vlažnou čistou a zaleze do ní.Té vody musí mít zhruba+- autobus tolik aby se v ní pokud si lehne potopil i na zádech samo musí být prostorný atˇ může "plavat" šmejdit jestli v ní i chrní tak mu tam vraž nějaký šutrák dá si na něj hlavu a cítí se bezpečně.

K té aktivitě no asi tak=zhruba od baby do semiadulta šmejdí a jsou dost aktivní docela dlouho se napařujou atd.Postupem času ovšem získají své návyky == správně u nich je asi toto= ráno vstane nahřeje se nažere a jde si odpočinout===vstane nahřeje se prošmejdí terko jestli tam není něco k žrádlu a opět se zdekuje==== vstane nahřeje se a po té již většinou někam zaparkuje a chrní.Zhruba scénář již "sub-adultních).

Zkus mu dát nažrat když se vrátíš domů samo né třeba cca.v18.00hod na noc blbě startujou trávení.
Pinzetu nebo misku a potkaní holátko to většinou neodmítnou ale bacha holátka né moc často jsou to hajzlíci a co jim jede žerou supr ale většinou se přeštelují a nechtějí poté moc ostatní tak ho postupně zlomíš a bát se nebude ale v každém případě ostražitý bude pořád.

Díky za příspěvek,
já plánuju mu nahoře na ten úkryt udělat vrátka na pantíky, abych na něj mohl občas juknout, jestli žije, a zkusim to spojit vždycky s nějakým pamlskem.
No do bazénku se mi chodí vyprazdňovat pravidelně, podle toho v podstatě většinou poznám, že byl venku. V bazénku nespí (resp. spal tam asi jednou), teď spává zásadně v bedýnce, dříve spával i pod novinama nebo občas v dost bizarních polohách pověšený na stěně terária na polici, případně vedle bazénku. Každopádně bazének budu muset zvětšit, protože mam pocit, že z toho co tam má teď už pomalu vyrůstá, proto tam taky asi tráví méně času než dřív. Ještě bych se Vás rád zeptal, jestli mu bazének nějak vytápíte? Já měl pod bazénkem/lavorem topný kabel, takže voda byla neustále vlažná, nicméně jsem ho před nedávnem dal pryč.
Aktivita toho mého rošťáka je následující - vstane - jde se nahřát - vykoupat - pokud něco je tak to sežere a následně zaleze a už nevyleze (žádné další nahřátí). Nevim tedy jestli to takle dělá i když tam nejsem, ale předpokládám, že jo. Jinak taky se stává, že stačí abych vešel do místnosti (třeba kolem poledne) on mne zaregistruje, počká až odejdu a pak zaleze a už nevyleze do druhýho dne.

Bazének u těchto nevytápím páč v místnosti kde jsou je cca 26-28°C bazénky jsou poblíž UV+topné světla a to je tak akorát.Ono se jim ale také nechce do vody pokud mají teplotu v terku OK a bazének v chladné části a voda má jen pod 25°C.

No pokud by byl stále zalezlej=tam je to trochu jiné než stále pod světlem a to= stále pod světlem=příliš chladno a musí se napařovat.

Stále zalezlej jen občas jde ven==tak tady to je složitější v nejlepším případě mu je teplo,nemůže uniknout paprskům UV či topné žárovky---no a co nikomu nepřeji je tu možnost nějakého jiného problému.

Jinak jsou filutove jak jsem psal vynech jedno krmení(předpokládám krmíš ráno) a snaž se mu v tom udělat hockei nakrm odpoledne že zkusíš dát to holátko z peanu či misky.
Když příjdeš do místnosti a on bude venku tak " dělej že tam nejsi nekoukej na něj třeba jdi zády k němu" on bude pozorovat,že se nic neděje a časem si na pohyb zvykne.

Při tomto zvykání je také docela důležité jak je nádrž umístěna =pokud je přímo na zemi a ty koukáš na něho zvrchu trvá to déle než když je nádrž výše a koukáte si z " očí do očí" ale časem je to fuk.

Dám ti jako ukázku umístění mé nádrže na vodu+úkryty(které ale nevyužívá)samička.

ta naše holka už se trochu zklidnila, naopak když přijdu k terárku, tak většinou kouká, jestli jí něco nenesu. Úkryt už tam nemá, ale může se schovat za misku s vodou nebo přímo do ní, když chce. Krmim ji vesměs k večeru, takže nechodí spát brzy ..a když, tak se na jídlo ráda vzbudí. Třeba když večer začne pršet a vylezou čerství šneci a slimáci, tak se na ně vzbudí moc ráda :-)

Ahoj.

Nojo ono to holkam trvá trochu déle mají snahu vzít roha=ale jen do jak já říkám váhové kategorie 5 kg+ a těch cca 120 cm potom většinou ze dne na den nastaví režim " hele ty mě dej pokoj co mě sem lezeš" a spíše než kluci salámisti koukaj jak zdrhnout a podívat se ven:-D.Jsou to potvory mazaný mají vše do puntíku zmapovaný co a jak= toho je třeba využít pro vlastní potřeby:-D.Třeba ta potvora co tu mám se vyhřívá vůbec na mě nereaguje když se jí tam hrabu--no vyjma krmení:-D to maže třeba i o půlnoci když je něco echt dobrého jak píšeš to jim fakt nedělá probléma:-D.No ovšem zmákla systém jak na mě musím k ní chodit jen v tričku s krátkým rukávem když měním vodu=jak jí tam dávám ten box s vodou ona leží napařuje se a než ho stačím postavit tak hup mám jí na ruce a okamžitě na zádech( pokud mám tričko s dlouhým rukávem nebo mikinu )nu a po každé nemám čas sedět u nádrže a čekat než se madam uráčí jít opět domů a sundavat ze zad ještěra cca 5 kg když se mu nemlich nechce moc dobře nejde.

Já mam v místnosti taky kolem těch 25°C v terárku tak může mít o něco více, odhadem mezi 26 až 35°C pod UVčkem, kde se dopoledne vyhřívá. Přes noc tak kolem 20°C. Právě že jsem si taky myslel, jestli mu není teplo, jak se oteplilo venku, tak jsem dal slabší vyhřívací žárovku, ale režim má stále stejnej. UVčko má nad policí, takže únik před ním by měl mít. Terárko je na zemi, ale mam ho taky z OSB desek s přední prosklenou stěnou, takže když se varan vyhřívá na polici, tak si koukáme z očí do očí. Doufám, že se třeba časem trochu otrká a bude trošku zvědavější. Můžu se zeptat, jaké máte rozměry terária?

K paní Aurifer, jestli Vám žere i šneky, tak to bych zkusil taky, na zahradě jich máme požehnaně. Už jsem o nich přemýšlel, ale spíš jsem si chtěl nasbírat nějaké výše v horách, abych měl jistotu, že jsou bez nějakých chemikálií. Jenže než se tam dostanu tak zaběhnout na kompost bude asi rychlejší:-) Žena sice používá nějaký přípravěk proti slimákům, ale údajně by to mělo být neškodné pro zvířata jako kočky, psy, děti, tak kdyby náhodou některý z těch šneků něco takového slupl snad nebude tak zle. Jenom bych se rád zeptal, jak velkými krmíte?

Tak již víme proč nechrní ve vodě--noční teplota je málo=při denní 26-35°C jak píšeš je to docela velký pokles mělo by být tak cca.23-24,5 a i při této teplotě ráno brzo vstanou a okamžitě se běží napařit=já teda osobně u nich nedoporučuji velký noční pokles-odzkoušeno-fungují +- autobus nejlépe při denní u mě mají kolik zon takže ten rozptyl a to od 25°C po 50°C pod zdrojem a noc cca.24-25,5°C.

Ty nádrže přechodné+karantény jak je na té fotce jsou d+š+v 250×90×120 cm=každý má svoji.

Takže mu přitopíme na noc. Předtím jsem měl pod úkrytovou bedýnkou topnou podložku, která zapínala na noc, ale se změnou úkrytové bedýnky a zvýšení se venkovních teplot jsem ji dal pryč. Nicméně bazének měl vyhřívaný permanentně na tu vlažnou vodu a stejně v něm nespal.

ohledně těch šneků ze zahrádky, pokud se na ně používá nějaký šnekocid, tak jimi opravdu nekrmit. Já nic takového na zahradě nepoužívám, takže je klidně zkrmuji. Velikost takovou, aby ji varan v pohodě spolkl (polykají je celé)

Ony ty přípravky na hubení slimáků jsou údajně neškodné pro psy, kočky atd, ale tahle zvířata je vesměs ani nežerou. Má to být založeno na nějaké bobtnavé látce, která v slimákovi nabobtná a tím ho zabije. Jenže co to udělá v plazíkovi, co má pár deka bych rozhodně nezkoušela.

:-DPřesně co mohou to spolknou naco se zdržovat kousáním:-D.

Tu velikost je dobré fakt z tvého pohledu dost dobré odzkoušet protože= když dáš velké a jemu se to nebude zdát,že ho polkne( stejně ho do sebe ale většinou nasouká) tak s ním bude MRSKAT a MLÁTIT tak dlouho než si ho upraví==no a jistě si dovedeš představit co takový slimák dokáže nadělat kolem sebe za paseku:-?.

Jinak já pokud potřebuji tak je jednoduše na zahradě čapnu dám do dřevěné bedny přikreju jemným pletivem aby nezdrhli naházím jim tam různé bylinky nafetuju je tím co potřebuju a pak jen zkrmuji.

Moc děkuji za rady a příspěvky,
slimáky (tedy alespoň těmi z našeho dvorku) krmit zatím nebudu, stejně budu muset nejdřív vyzkoušet, jestli by je vůbec bral, protože je ve žrádle docela vybíravý. Včera jsem krmil kuřecím srdíčkem (s vitamíny a kalciem), křepelčím vejcem a kousky tresky. Srdce a vajíčko zmizelo relativně rychle, ale tresky se ani nedotkl. Po pravdě se ani nedivim, protože dost smrdí (myšleno rybinou). Jinak jsem zdvihl tu noční teplotu (zatím na 22°C) a řekl bych, že vylezl opravdu o něco dříve než před tím (nebo jsem já vstal později, těžko říci) Taky jsem mu odebral tu úkrytovou bedýnku, kvůli údržbě a taky přidělání otvírání. Evidentně ji nějakou dobu hledal, pak si zkoušel zalézt pod noviny, což se mu taky moc nedařilo a na závěr přespal na vyhřívací polici. Ještě jsem se chtěl zeptat na žížaly jako na potravu pro varany, zkoušeli jste je? A do jaké velikosti krmíte i hmyzem? Já už teda relativně dlouho cca 3 měsíce krmím pouze myšmi a masem (rybím, kuřecím, krůtím, srdíčkama) a vzácně dostává křepelčí vajíčko. Nicméně základem jsou myši.

Ahoj.

Jasně noční teplotu a úkryty odzkoušej jak na co bude reagovat ale je již dost velkej s tím si poradí žádný strach.

Krmení= no asi tak nejlépe je u nich mu to střídat zvol cestu střídání= jeden den -kuřecí--druhý ryba---třetí třeba ta myš--myši stále nejni moc dobře( ale zatím pokud roste tak ho futruj potřeba řádně nabrat) zde je spíše problém že si zvykne na jedno a bude ohrnovat rypák nad ostatním:-D.sice většinou žerou vše jak ruské auto ale jsou to také hajzlíci vyčůraní.musel by jsi pat nasadit takovou hladovku nehladovku a dávat jen trochu a ještě ke všemu to co mu moc nejede aby jsi ho přešteloval.

Jinak z ryb tu tresku sice berou ale až jako cca další v pořadí na prvním místě jsou většinou=kreveta+kapr--a losos.

No hmyzáci či jinné breberky tak to většinou jako baby jak zjistí,že se dá sežrat něco lepšího tak hmyzáky považují spíše jako dotěrný a prdí na ně.

Žížaly můžeš odzkoušet mě z těch větších varanů je brali akorát rudíci ti je dokázali během chvilky vyndat ze substrátu do jedné.

Tak jsem udělal několik změn v teráriu:
1) jsem zvedl teplotu, jak v noci, tak trochu i ve dne (přecejen konec května nebyl nejteplejší a našemu baráku chvíli trvá než se vyhřeje)a ještě trošku prodloužil fotoperiodu. V důsledku varan "vstává" dříve.
2) dal jsem pryč schovávací bedýnku, apriori za účelem výroby otvíracích dvířek, nicméně vzhledem k tomu, jak jsem "akční" jsem se k tomu ještě nedostal (snad o vídendu:-) Varan teď tráví většinu času na vyhřívací polici. Tam ho také odpoledne krmím, ale opět tím stylem, že krmení položím vedle něho a musím jít pryč ode mne z pinzety si nevezme a když jsem v místnosti tak musím být dost v povzdálí. Teď jsem krmil kuřecími křidýlky a to mu evidentně šmakuje, zkusil jsem i ty slimáky (z lesa), ale nesetkali se z žádným ohlasem.
3) dal jsem větší a hlubší nádrž na vodu a evidentně se zalíbila, neboť v ní už asi 2x nebo 3x přenocoval, nicméně včera si našel možnost zavrtat se pod noviny, takže nocoval pod nima.
Ještě mam jeden dotaz, jak se projevuje negativní vliv kokcidií u plazů?
Zdravím všechny.

Ahoj.

No paráda vypadá to,že bude v ČR o jednoho mazánka více:-D.

K těm kokcidiím=tak to je otázka--tam je opravdu dobré zjistit o jaké jde neb jsou druhy vysocespecifické,

a nebo které napadají celou škálu hostitelů==určité se nemusí vůbec na venek projevovat a nebo naopak začnou úřadovat pokud dostanou nějaký vážnější podnět třeba --stres.

Projeví se většinou u " baby" a malých oslabených jedinců tam je to opravdu problém s tím=že zvíře-nežere-hubne-zvrací-má průjem(specifický zápach) než začne krvavý průjem který již je znatelný.

To hlavní negativní teda je,že nežere -atd.a tím pádem je zde možnost takového úbytku ,že může dojít k úhynu.

Díky za odpověď,

no mazánek to bude určitě, snažim se seč můžu:-) a seč mi síly a výplatní páska dovolí:-)
Já se na ty kokcidie ptám, protože jsem ho na ně zatím neléčil, přestože vím, že je v trusu měl, ale přesné druhové složení těch kokcidií neznám. Po konzultaci mi totiž veterinář řekl, že ne všechny kokcidie jsou škodlivé a tedy, že by to prozatím nechal. Co jsem tak letmo přečetl na internetu, tak to byly víceméně povšechné informace, že pro člověka je z nich nejškodlivější toxoplasma gondii, ale jinak že většinou nejsou tako řka na závadu, že dělají paseku především v chovech zemědělských zvířat (slepice, králíci atd.)
Jinak varan žere a přibývá, teď jsem dlouho navážil, tak přesnou váhu neznám (hrubě odhaduji 750g???), ale krom té vybíravosti v potravě a plachosti (což neberu jako příznak čehokoli, pouze konstatování, že se nevrhá po všem co připomíná potravu) nejeví žádné známky strádání.
No a k tomu průjmu a specifickému zápachu trusu, teď budu asi za vola, ale jaksi nemám s čím/kým srovnávat, takže předpokládám, že trus salvátorů je složen z trochy řidší složky (nemyslím moč) a hovínek tedy nestrávených zbytků, alespoň ten můj to tak má. Není to předpokládám taková pevná stolice jako např. u hroznýšovitých hadů.
Omlouvám se, že jsem diskuzi zavedl tímto směrem, tedy, že to začíná být tak trochu o ho*ně:-)

:-DAhoj.To je v poho.

Asi tak ten bobek =záleží také z jaké převážné stravy se skládá jeho krmení=většina-myš,potkan bobek je v celku drží ho povětšinou smotky chlupů.

kuře+ostatní tak to je jak kdy někdy bobek alé většinou řídší bobek =pokud se vyprázdní ve vodě a to většinou z 99% dělají tak se to rozprskne==zde je důležité sledovat jestli tam není krev(při podezření na koksu)a ten zápach ten by jsi asi časem také odhad=zkrátka to smrdí jináč;-) pronikavě zvláštně " kysele" jak mu tam potvory úřadují ale v každém případku je mu teda dobré často měnit vodu+ pokaždé bazének jestli je to možné vypařit nebo proplachovat čistit horkou(vařící) vodou.

Tak odchytoví varani mají v sobě kokcidie prakticky vždycky, je to součást jejich mikroflóry. Jim to až na vyjímky (kdy se rozjede infekce z nějakého většího oslabení, třeba ze stresu nebo podchlazení) problémy nedělá, ale v okamžiku, kdy tím infikuješ jiná zvířata v chovu to může být pořádný průser, podobně jako u mikroorganismů od želv. Jinak když se rozjede infekce, tak příznaky a další podstatné už velmi dobře popsal kolega Petrš.

Dobrý den,
po delší době mám opět jeden dotaz na chovatele salvatorů, mohu se zeptat jakou používáte podestýlku na dna Vašich terárií. Já mám zatím odzkoušené noviny, ze začátku, do přeléčení na parazity. Pak jsem dal bukové štěpky. Celkem jsem byl spokojen, až do minulého týdne, kdy jsem vyměnil vodní nádrž za nižší ale plošně větší a kolem udělal "souš" z kamenů, především pískovců, nicméně, jak se v ní varánek ráchá, tak část vody zatéká pod kameny a jak jsem následně zjistil v těchto místech plíseň na štěpkách docela bují. Takže uvažuji o jiném podkladě, zatím co mě tak napadá jako jediná alternativa je piniová kůra nějaké jemnější frakce, která by snad plesnivět neměla a lépe drží vlhkost. Lignocel si myslím, že je asi blbost, protože by ho měl plnej bazén a jakmile by zahrábl, tak by to asi bylo po celém teráriu (včetně stropu apod.), proto se ptám, na nějaké další alternativy.
Případně máte-li, nějaký osvědčený prostředek na ošetření těch bukových štěpek (napadá mě např. něco jako postřik slabým roztokem hypermanganu nebo tak něco...)?
Jinak varánek prospívá, už má kolem 1 m, žere téměř vše, ale stále je poněkud ostýchavý, zvlášť při tom žrádle. Přikládám jednu ilustrační fotku z loňského listopadu, za kvalitu se hluboce omlouvám.
Pěkný den.

Ahoj.

No asi tak=jak povyrostou tak taky vytahají té vody z bazénku dost:-) já teda mám bukové štěpky i kolem boxů s vodou=záleží jak máš ošetřeno OSB tam je časem problém! můžeš odzkoušet tu piniovku střední zrnitost( u větších je to fuk ale) no nicméně i tu budeš muset časem měnit=poměrně teplo+dooost vody u salvator jí také nedělá moc dobře.

Já to dělám asi tak jak buk.štěpky zčernají( okolo nádrží s vodou) tak je jednoduše vyhodím a nahradím novýma OSB pod nádrží a v místech kde je nejvíce vody než dám nové otřu IVASANEM nu a problém nemám.

problém nastává když přijede vnučka 18 měsíců a vloží se také do údržby tak to je voda většinou všude a dost tak aspon vždy přisypu nové štěpky:-D.

Já mam dno současného (dočasného) tera vylepené linoleen, takže s OSB by ta voda neměla přijít moc do styku, jinak OSB mam ještě natřené 3 vrstvami laku (značku si nepamatuji, protože jsem ho kupoval na množství ne v plechovce), momentálně jsem to vyřešil tím způsobem, že jsem prostě štěpky stáhl z prostoru kamenů a bazénku, ale taky mám asi ne úplně ideální bazének, protože je dost nízkej a musím dávat dost vody, aby se varan ponořil, ale tento týden budu kupovat nový, tak snad to bude lepší.
Děkuji za odpověď. Moc pěkné fotky:-) Koukám, že vnučka si s varánky rozumí:-) snad ten náš svišť (6 měsíců) taky jednou bude, zatím se pohybuje podobně jako ti varani, jen ne tak rychle.

Zdravím všechny chovatele salvatorů, trošku se pokusím oprášit toto vlákno.
Chtěl bych se dotázat, jak Vám Vaši chovanci rostou a kolik zhruba měří(váží)? Trošku jsem si pohrál s fotkama, tak přikládám dokumentaci růstu toho mého lumpika. Momentální velikost cca 130 cm, stáří cca 2,5-2,75 roku (v chovu 2 roky).
Taky bych se chtěl zeptat na náturu Vašich varanů. Můj je stále trochu plašan, i když už ne tak moc, ale na jídlo stále potřebuje téměř absolutní klid, z pinzety si vezme, jen vzácně a pouze v případě, že je hooodně hladový. A jako poslední dotázek, varan mi poslední dobou začal dost významně a (jak se mi zdá) i "systematicky" likvidovat interiér terária (stěhuje kameny, kterými si proděravěl bazének, zlikvidoval si ventilačky a celkem slušně zacvičil i s linem na dně) stalo/stává se Vám to taky?
Předem děkuji za reakce.
Mnoho zdaru v chovu.

Zdravím všechny chovatele salvatorů,
mám jeden zdravotní dotaz, setkali jste se u Vašich varanů někdy s tmavě zeleným trusem? Nevíte, co by to mohlo znamenat? Pro přiblížení: potrava byla předminulý týden: potkan, kuřecí stehna a pak po cca týdnu pauzy jsem opět nabízel několikrát v průběhu uplynulého víkendu potkana, avšak bez zájmu. Následně jsem nabídl pstruha (duháče) a půlku sežral.
Zelený trus se objevil patrně již v průběhu víkendu (tedy před krmením rybou), ale domníval jsem se, že se jedná o nějakou řasu ve vodě (nedávno jsem koupil nové UVčko, tak jsem myslel, že je to tím), nicméně dnes jsem zjistil, že to není řasa, ale že trus má tmavě zelenou barvu. Jinak konzistence se zdá být normální.
Chtěl jsem se zeptat, jestli jste se s tím někdo setkal, protože nevím, jestli začít plašit a shánět veterináře, či dát vzorek na vyšetření, nebo zkusit nejdřív upravit nějak jídelníček.
Varan se jinak chová celkem normálně (až na to odmítnutí potkana).
Přeji pěkný den.

Pokusím se trochu obnovit toto zaprášené vlákno.
Zjistil jsem totiž po 3 letech chovu, že nemám doma varana ale varnici, neboť mi před cca 12 dny vykladla snůšku 7 vajec, nad nimiž postavila něco jako hnízdo, nahrnula na vejce rozmočené noviny a ploché kameny a následně "hnízdo" hlídala. Za dva dny vykladla ještě jedno vejce, které sežrala a o několik dní další do vody, které rovněž snědla. O několik dní později vykladla ještě 3 evidentně špatná vejce. Těch původních 7 vajec jsem přemístil do inkubátoru, po několika dnech se 2 zkazila zbylých 5 zůstávalo stejných nyní po 13. dnech se mi zdá, že dvě začínají žloutnout, ostatní jsou zatím bez výraznější změny. Chtěl bych se zeptat, zda jste se někdo setkal u varanů s kladením neoplozené snůšky, nebo se může jednat o možnou partenogenezi? Jeden kolega, s nímž jsem nedávno mluvil mi řekl, že pravděpodobnost je asi jako vyhrát ve sportce, takže tomu příliš šancí nedávám, nicméně by mne zajímaly Vaše zkušenosti, má-li někdo nějaké.
Pěkný den.

Zdravím,
tak po půlroce mám opět snůšku pravděpodobně neoplozených vajec, scénář téměř totožný jako minule, asi dva dny před kladením samice hrabala jako divá, následně nakladla 10 vajec, alespoň co jsem zatím vytahal a vystavěla nad nimi hnízdo z rašeliny a novin. Vím, že je to divná kombinace, ale o víkendu jsem nic kloudnějšího nesehnal.
Mám dva dotazy: Jak často Vám samice kladly/kladou neoplozené snůšky? A nevěděl by někdo ze zde přítomných o chovateli, který by byl ochoten zapůjčit samce salvatora na napáření? Případně o někom kdo by samce prodával? Podmínky bychom pochopitelně domluvili individuálně. Ta moje holka je nějaká plodná, tak si říkám, že by byla škoda to nezkusit příležitostně využít.
Krásný den.

Mě nakladli jen jednou. Jak už jsem psal víš ,měl jsem je původně za pár ,takže jsem se je i pokusil připustit.
Chvíli po sobě lezli ,pak se zřezali a šli od sebe. Asi se jim při tom zbláznili hormony ,takže po nějaké době obě nakladli neoplozená vejce,tak jsem zjizdil ,že mám dvě holky.
Samce jsem tenkrát nesehnal ,takže šli do světa.
O žádném salvatorovi bohužel nevím.

Děkuji za odpověď, já jsem právě z tohoto důvodu chtěl původně samce, abych se nemusel bát, že mi pak padne na nějaké nevykladené vejce, nicméně, když už mam samici, tak zase je škoda ji nezkusit připustit, akorát jsem myslel, že tady bude víc chovatelů salvatorů, zatím vím o 2, ale jeden má 1,5 roku mladého jedince bez určeného pohlaví (navíc to podle chování, velikosti atp. vypadá na holku) a druhý má samici + jeden DDM, kde teda mají samce (a tam jsem předběžně domluven, že by to teoreticky šlo) a pak vim, že by je měli mít v ZOO v Liberci, ale tam jsem se zatím neptal a nevím, jak by byli ochotni. Zatím stále ještě hledám. Nicméně, jestli bude klást takhle, co půl roku tak by to chtělo asi nepropást tu správnou chvíli na to páření. I tak mě zaskočila taková "frekvence" tech snůšek.