Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rude more...

...opakovane se vracime, Rude more jsme si zamilovali - tak nejake foto z letoska. Byli jsme v zari, ale az ted jsem si nasel cas trochu posmudlat fotky:

unterwassermann.peklo.biz

Technicky zadny zazrak, TZ1 to moc nezvlada, co je dal nez metr nebo pokud je potreba vyssi ISO tak to za moc nestoji (zelva...)

- pokud mate nejake vlastni foto a/nebo zazitky, tak se podelte ;-)

U me je vzdy trosku problem zaostrit,kdyz to s tebou mrska sem a tam a ryba taky moc nepostoji potvora jedna.Jinak mam slusnou sbirku perutynu,muren,klaunu a podobnych rybicek.Za muj asi nejvetsi ulovek povazuji ropusnici,kterou jsem zahled jen nahodou a je to opravdu kumst ji videt kdyz sedne na dno.Stale cekam na rejnoka a zelvu.Naposledy se me podarilo plavat v hejnu olihni,to byl super pocit a ty fotky no hamba mluvit.Ale kdyz te to reknu,olihen poznas.Asi nejhezci rybicky byli v Tabe.Hurghada a Sham je uz turisty pomerne zdevastovan.Letos jedu na radu kamose do Marsa alam fotil tam dugongy tak snad se me postesti.No neni to na chlubeni a presto tady ta ropusnice,murena a jedna z olihni.Omluvte kvalitu zpusobenou elementem mezi zviretem a fotakem.:-D

Pravidelne priplouvali k hotelovemu utesu, urcite aby se z nas valeli smichy

jo občas z těch zvířat člověk má takový pocit, že se vysloveně připlavou podívat, co se to tam plácá za neschopýho pitomce :-D Viz když jsem zkoušela fotit ryby na to mjučko mezi 2 ostrovama, kde byl proud jak sviňa a člověk tam jel jak na tobogánu...udržet se na chvíli jakž takž na 1 místě kvůli 1 nekvalitní fotce byla dost dřina a to ani nejsem nějaký slabý chcípák. Nicméně zvířata z toho měla zjevně jundu- připlula se podívat, udělala dlouhý nos a uplavala proti proudu :-)

V Happy life Dahab jsme byli taky dvakrat, prvne kdyz byl sotva polovicni (jen ten spodek po jidelnu), nebyla tam ani silnice - jezdilo se tou pustinou jeepy z Dahabu, kolem nebylo nic jineho a byla to parada. Jidlo nestalo za nic, ale more nadherne - kolem te skaly dozadu se mohlo plavak kilometry... Hlavne jak to tam bylo trochu chranenene temi skalami tak voda jak sklo, zadne vlny.

- pak po druhe, predloni. Vedle se staveli dalsi 2 monstrhotely, Happy life 3x takovy, s tobogany a dalsimi bazeny, pod skalu porad priplouvali lode s potapeci a uz to proste nebylo ono... :-( Jak se nejaka zajimava lokalita stane prilis znamou, jde to s ni do haje.

Nejake foto z Happy life : sinaj2010.html

No jo, přesně tak. Taky jsem čekala cestu pouští, malý hotýlek a nezapomenutelné "plovací molo", bez kterého jsem se ale s radostí obešla:-D.
Ty lodě, to je problém celkově všude, kde je něco k vidění. My se potápíme na nádech a člověk aby se při vynoření bál, zda ho něco nepřeválcuje.

Zdravím,
Rude moře je opravdu jedno z nejhezčích.. Potapim se tam už 8 let. 1x jsem byl v austrálii a tam je to hezčí, ale zase za jiný peníze no.. :-) když jsem byl poprvé v Egyptě na potápění, bylo mi asi 14 let a mám tady film, protože táta dál nejakymu typkovi asi 50 dolarů a on šel s náma a natáčel nás.. Jenže jeho kamarád nám mezi tím ukradl peněženku z lodi.. :-D bylo tam asi 600dolarů, takže to dvd, který má asi 30min nás vyšlo na 650dolarů... To je můj nejsilnější zážitek z potápění v Egyptě.. :-D

Fotky jsou úžasný...Ja na delfiny měl štěstí jen jednou a zdaleka ne v takovém počtu.

:D to zas ne, v ty Australii to bylo moje prvni poradny potapeni, do ty doby prevazne snorchlovacky..pak jsem byl jeste parkrat v chorvatsku a v nejakejch rakouskejch jezerech a vsechno to ma neco do sebe:)
Nebo jsme taky kdyz jsem byl malej jezdivali na Ameriku, tam byli raci velky jak noha :D

já jsem byl loni poprvé v Egyptě v lokalitě Marse Alam v hotelu Sentido oriental dream resort. Potápění bylo opravdu nádherné. Spousta ryb, korálů a nádherně průzračná voda. Bohužel jsem neměl foťák do vody, tak jsem nemohl fotit. Příští rok tam vyrážíme opět a nějaký foťák do vody bych chtěl koupit. Docela se mi zamlouvá tento: http://www.praktica-shop.cz/Fotoaparaty-rady-Dpix/ Digitalni-fotoaparat-DPix-5000WP-oranzovy-vodotesn y.html Zajímalo by mě jestli ho někdo z vás má, nebo jestli by jste mi doporučili raději nějaký jiný.
Díky.

Tomu bych se uprimne vyhnul. Jako - je to hlavne o penezich (a narocich), ale nez utratit min a pak nadavat - to radej nekoupit nic. Na foceni pod vodou jedine specialni pevne pouzdro a do nej rozumny fotak. Ty pouzdra jsou hodne drahe, ale obcas jde sehnat neco v akcich a vyprodejich. Fotak - neco se svetelnym objektivem pokud mozno sirokym zacatkem (28 a min mm), max. zoom je absolutne nepodstatny - pod vodou dle mne nepouzitelne nic nad 80-100mm. 95% jsem nafotil na nejsirsi ohnisko (coz je u TZ1 35mm a je to moc). Chce to pokud mozno rychle ostreni, pouzitelne aspon 400 ISO a RAW. Moc pekne podvodni fotky jsem videl z G rady kompaktu od Canonu, a uprimne - nevidel jsem jedine slusne foto z fotaku ala. ta Praktica, ani z ruznych "outdoor" Olympusu a pod.

Cim to fotis je to uzasny,jinak pres hranici s Izraelem jsem sel 10x a 9x me filcovali tim jejich elektronickym nosem na vybusniny.Jinak dobrej pelech ne vybirat penize za vystup a vstup do zeme co holt zidi se vyznaj.
Ja mam Olympus mju s pevnym podvodnim pouzdrem,stalo vic jak fotak a presto ty fotky nejsou jako ty tve.

Foceni pod vodou je hodne o trpelivosti. V maximalnim klidu se dostat az k rybe - aby byla blizko, aby to na ni i zaostrilo... Z te Marsy mam asi 600 fotek, a trochu koukatelnych je tech par co je v tom prvnim odkazu, zbytek je odpad kvuli spatnemu ostreni, je to rozmazane, kvuli pomale reakci (misto ryby tam je z ni jen ocas atd.) a samozrejme hlavne kvuli neschopnosti fotografa. :-| Pokud se to povede aspon nejak, neni to rozmazane, je tam co jsem chtel a a neni to prepalene, jde to pak upravit v pocitaci. Syrove neupravene foto z toho meho verklu (Lumix TZ1) vypada hodne nepouzitelne...

V priloze jen rychla uprava te prvni, asi tak 5 kliku mysi...

Hm, tak to vypada ze letos zadne rude more nebude. :.( Krucinálklarinet, me ti egyptani kakaj. Byly plany cca. za mesic tam zase vyrazit, uz jsem hledal neco potencialne zajimave...a ted tohle. No - nebylo jim za Mubaraka lip? Je pro ne ta hloupa hra na "zastupitelskou demokracii" k necemu? (kdyz konec koncu poradne nefunguje ani tady?) Ach jo. ]:(

Asi to tak dopadne, no škoda. Egypt je naše nejoblíbenější destinace. Takový podmořský život s teplou vodou, celkem blízko a za slušný peníz prostě jinde není:-(. A to jsem doufala, že se letos budu potápět (na nádech) s delfíny...
Delfína ve vodě jsem viděla jen jednou v Safaze, ale byl jen jeden a jenom proplaval kolem a byl pryč. Sice se asi tak za 3/4 hodiny vrátil, ale to opět jenom proplaval.

Včera sa vrátil z Egypta známy.Najväčší poplach vraj robia médiá...
"no mali sme letiet o 15 a leteli sme o 18 lebo pred odletom zo sk vletel do motora vtak, cakali na technika z prahy a az po kontrole odletelo s meskanim do egypta
inak nic
skurvene media slovenske
dramatizovali
jedine v kahire "
trošku z komunikácie..

Já to teda celý nepročítal, ale jen k tomu focení. Já nejsem žádnej fotograf, v Sharm el sheiku jsem kdysivá před lety používal naprosto nejobyčejnější jednorázový podvodní foťák za asi já nevím 25 USD koupený na místě (tam to teda byl kinofilm) a nicméně musím říct, že z toho byly poměrně slušný fotky, pokud se člověk neponořil hlouběji, kde už bylo bídný světlo, ale do cca 3 m, což nebyl někde u břehu nad prvními korály problém a bylo tam spousta ryb, korálů..., to bylo fakt docela kvalitní. Takže myslím, že jde hlavně o to mít široký sklo, hodně světelný a hlavně výhoda (pro mě) byla, že to bylo bez zoomu (tuším 35 mm obj., což je asi nějak srovnatelné s nějakými 18-20 mm na menší čip, zaostřeno od asi 40 cm do nekonečna. Jediný problém byl, když to člověk neodhadnul a obzvláště u menších rybek byl moc blízko, ale větší ryby od nějakých půlmetru do metru od objektivu pecka (relativně :-D ), to samý nějaký záběry na krásně osvětlené korály cca 1-2 m pod hladinou. Takže asi bych vybíral něco hodně širokoúhlýho s velkou světelností, rychlé ostření (naštěstí většina rybek je zvědavá a moc neprchají). Ale myslím, že člověk je, pokud se nevrhá moc do hlubin, schopen získat poměrně dost slušné fotografie i z poměrně levnýho šuntu. :-)

No, co se tyce mych zkusenosti z foceni na digital:

- ruzne ty meke "igelitove" pouzdra jsou k nicemu a ty rado-by-odolne fotaky co snesou i nejake ponoreni ala. Pentax Optio WG a spol. foti pod vodou vseobecne na nic. (uprimne - na sousi taky zadny zarak). Lip poslouzi nejaky kompakt - klidne vyprodejovy model, ale se slusnou optikou, a k nemu pevne podvodni pouzdro
- nejlip se mi fotilo s ekvivalentem zhruba kolem 40 - 50mm u kinofilmu (cca. 18mm u toho Nikonu 1, crop 2,7), mam levne "made in China" pouzdro u ktereho nejde zoomovat, takze musim nastavit na fotaku nez ho tam zavru.
- svetelnost bych zas tolik nehrotil, samozrejme fotit "na plnou diru", ale pres den je v tech hloubkach pro snorchlovani svetla bohate dost.
- je dobre aby to melo rychle ostreni a palit kratkymi davkami, ryby jsou spatne a neposedne modelky.
- velka vyhoda je foceni do rawu, barvy budou vzdy ujede a bude to chtit upravit. Z jpegu to jde mnohem hur a ten prostor pro upravy je mnohem mensi nez z rawu, ten ma bezne 12-16 bitu = snaz se vytahne co je potreba.

Jinak ty jednorazove fotacky na kinofilm nejsou spatne, foti to urcite lip nez "kompakt v igelitu"

jo kdysi jsme se tam byli podivat. Takove umele vybudovane mestecko pro zbohatliky kousek od Hurghady, hezke, ciste, drahe a snobske - co se podvodniho sveta tyce myslim neni moc o co stat. Na valeni se u more asi ok, ale to me nikdy nebavilo.

Co se snorchlovani tyce - nejhezci nejmin ponicene utesy jsou asi v okoli Marsy, ale je tam trochu problem s pocasim. Pokud je otevrene more - utes nechraneny v zalivu, muzou byt casto velke vlny. Hlavne pres zimni mesice = silny vitr - voda je porad celkem OK co se teploty tyce, ale muze byt vyvesena cerna ci cervena vlajka a slus... Takze otevrene more, a utes s molem pres nej (Three corners, Concordia Moreen, Happy life...) spis duben - kveten a pak zari - rijen, pres leto je umorne vedro a pres zimu vlny. Listopad - prosinec, brezen dejme tomu pak radej neco se zalivem - Brayka bay, Oriental bay a pod. (leden-unor je preci jen dost chladno). V tech zalivech jsou koraly trochu chudsi bych rekl - ne tak zajimave jak na otevrenem utesu, ale porad je co obdivovat. ;-)