Paralyzér na kořist?
Ahoj, chtěla jsem se zeptat ohledně omračování králíků a potkanů pro hady...zatím krmím myšima ale jednou to přijde a nedokážu si představit majznout zvíře paličkou (jak moc? aby nebyl binec a hlava napadrť...) tak mě napadl elektrický paralyzér...ale zas nevím jestli pak nedostane šok i ten had když se zakousne...i když na stránkách píšou že paralyzér funguje na útočníka ne na oběť i když je útočníkem držena....nechtěla bych krmit mraženým a nechci mít pokousanýho hada...co si o tom myslíte?Díky
Myslím, že je to zbytečnost. Usmrcování potravy se tady řešilo několikrát.
PS: Proč by měl dostat "šok" i had?
to prave nevim...kdyz se neprenasi sok z cloveka na cloveka tak to teoreticky chapu ale preci jen je had i potkan mensi tak bych nerada aby mi zasvitil.
myslim, ze tenhle zpusob by docela hezky splnoval nejaky paragraf zakona na ochranu zvirat proti tyrani...
a klepani potkanu palickou ne?
Taky, stejně tak mražení, topení a jakékoli jiné nápady idiotů a to bez pardónu. Omráčení je prasárna nejvyššího kalibru, stejně tak idiotské nápady zabíjení!!! Buď kořist zabij - zlom vaz, ať už s kořistí o něco mrskneš, nebo vezmeš potkana paličkou/tyčí do zátylku. Nebo krm živou kořistí. Zdravej had nic takovýho jako omráčenou kořist nepotřebuje. K pokousání dochází, když tam nějakej blb potkana nechá a had o něj nejeví zájem. Pokud by už náhodou hada rafnul při škrcení, tak to za prvé není nikdy nic hrozného, za druhé stačí hlídat a případně potkanovi při škrcení (pokud ho had jó blbě chytne) strčit klacík do tlamy - zahryzne se do něj. ALE NEOMRAČOVAT! Buď živou nebo mrtvou kořist!
Nechápu, jak někdo může stále vymýšlet další a další debilní nápady, jak co nejvíc živočicha před smrtí potrápit a ještě to zdůvodnit, vždyť stejně chcípne. Jděte s tim už do hajzlu a když tyhle nápady máte, tak se s nima aspoň veřejně nechlubte!
EDIT:
Omlouvám se ostatním, za mé vyjadřování, ale tohle už prostě slušně říct nejde.
No, možná by bylo ekonomičtější, než paralyzér, koupit kombinačky a vytrhnout jim zuby. Případně vzít do těch kombinaček nožičku a zakroutit - on pak nebude tak rychle poletovat po teráriu a had ho lépe chytne.
Pro pitomce, kteří by to snad mohli brát vážně - nevymejšlejte kraviny a chovejte se i ke krmivu co nejlépe.. Za tenhle nápad bych doporučoval obrátit paralyzer proti sobě. Alespoň jednou, na zkoušku..
ja se nechlubim ja se ptam a opravdu nechapu vase vyjadrovani na urovni poulicniho dlazdice!!!tady nejde o to ze vezmu potkana, budu mu davat rany a chechtat se nad nim jak sebou cuka. proste vyndat z bedynky, dat sok - treba i na urovni smrti, strcit hadovi a konec.
to taky je... Poveleny zpusob je napr cervikalni dislokace, CO komora, atd...
počtení k CO2:
index.php
ale podle toho clanku to taky neni zrovna super.
Přesně kvůli takovým lidem jako jsi ty si mnoho lidí myslí o hadomilech, že to jsou krutí, bezcitní šílenci.
Ale proč? píše se tisíce článků o tom jak potkan dokousal hada a ze je lepsi ho klepnout a omracit nebo nechat zmrznout (nasledne rozmrznout), utopit. ja teda nevim co je lepsi jestli vyse uvedene nebo dat sok? jde mi jen o to aby popr. had nedostal radu. jestli muze v potkanovi zustat nejaka elektrina diky ktere by had dostal sok taky? to je jakoby vas kritizovali majitele domacich kralicku ze je chodite kupovat do zveraku a davate hadovi.. a uprimne pro me jako pro chovatele by to urcite bylo mene "stresujici" tomu potkanovi je to v konecne fazi stejne jedno. zemre tak jako tak i kdyz se to nekomu nelibi.
Pokud máš obavu, že se potkan nabije jak kondenzátor a pak to do hada pustí, můžeš být klidná. Zvířata na vývojovém stupni potkana tuto schopnost nemají.
děkuji
Určitě nemůžeš potkana nechat zmrznout zaživa. Nejdřív se musí zabít. Zabít by se měl tak, aby smrt byla co nejrychlejší.
Takže buď dusit pomocí CO2 nebo mu zlomit vaz. Klepnutím se myslí právě to zlomení vazu. To můžeš udělat buď tak, že nějakým klackem, tyčkou, paličkou potkana udeříš za hlavou. Jako když se zabíjí králík. Nebo toho potkana můžeš vzít za zadní nohy a rychlým švihnutím mu ten vaz zlomit o nějakou hranu. Stůl, noha od stalo, schod, vana...
Potkan 2x zaklepe zadníma nohama a je po něm. A už při tom cukání bolest necítí.
Takže souhlas Urem, přestaňte tady jednak vymejšlet nějaký další blbosti a druhak trollovat.
Všechno už je tu popsáno mockrát a dostatečně.
Jestli se diskuze zvrhne, tak už budu rozdávat bany.
no jo ale ja nikdy kralika nezabijela a ni to nevidela (maximalne stahovani ve slunce seno) a cetla jsem ze spousta lidi potkana klepne takze je na chvilku omracenej ale urcite ne mrtvej pac kdyz se zacne probirat uz ho had ma a uz je pro nej pozde pac uz had dela smycku. ja proste nedokazu kralika nebo potkana zabit svihem nebo zakroucenim krkem. takze budu doufat ze ta nase hadice bude dost chytra na to ze ho rafne v pohode (pac kdyz vidim jak lovi mysi...a jak dlouho ta mys piska a krouti se) tak nevim co bude delat potkan proste nechcu litat s hadem po veterinarich.
...a Kateřino,taky jsi myslím neuvedla jakýho hada chováš a proč ho nechceš krmit mraženejma...
Boa constrictor, morelia spilota variegata. ptala jsem se vsude mozne ve zveracich zda nemaji moznost dostat se k mrazene potrave. bez vysledku. priznam se ze zas tak moc jsem nepatrala. navic kde mas jistotu ze ten mrazenej potkan je relativne cersty?
No, on taky had není pro každýho. Možná by to chtělo se zamyslet jestli je to pro tebe ta správná volba.
Chovat hada jen proto, že je to cool a hustý není ta správná motivace.
je i spousta jiných plazů, u kterých ti tahle starost odpadá. Případně si můžeš pořídit hada, kterej nežere hlodavce.
to proto ze neumim potkanovi zlomit vaz? nemam hada protoze je to cool ale protoze se mi libi a zvladnu mu zajistit co potrebuje.
Pokud mu:
1) nedas zivou potravu, pac se bojis, ze ho zrani
2) nedas mu mrtvou - pac nedokazes zajistit spravne provedene usmrceni
3) neumis mu sehnat mrazenou
To jaksi vyvraci tve tvrzeni
to zni jako bych chudaka drzela hlady navic jsem rekla ze ho ted krmim mysima pac je malej a resim s predstihem neco co jeste nenastalo takze se neboj kdybych tu mrazenou potrebovala ze ji nesezenu. a neznam nikoho kdo se neboji o sve zvire ktere ma rad.
...když se budeš víc pídit,tak se těch mraženejch dopídíš,anebokdyž se bojíš čerstvosti koupenejch mraženejch,tak kup padesátku živejch a nech si je někým usmrtit a dej si je sama zamrazit a když si vemeš od někoho takový množství najednou,určo ti dá i slevu...
Mně se kupříkladu hadi hrozně líbí, ale protože nejsem schopná hodit živou myš, nebo nějakým způsobem myš(potkana) usmrtit, chovám legouše,gekončíky,vousatku.
ja treba nemuzu vzit tu mys do ruky a citit jak smejdi a jak je hebka protoze je mi ji pak lito ale kdyz ji donesu v krabicce a jen ji vysypu nebo ji vezmu pinzetou za ocasek tak to beru jako potravu. ja mam i leguana a vousatku a rybicky ale hadi jsou proste super
a mate nekdo zkusenost jak dlouho je ten mrazenej potkan dobrej? prece jen kdyz zmrazite veprovy tak po roce taky nic moc...
Omlouvám se, ale mě to nedalo To si chcete zamrazit 100 potkanů pro jednoho hada? Mimochodem, pro jednoho hada je tohle uplně zcestné, kupte si prostě už zamražené potkany od chovatele (například sáček 10 kusů) a máte na rok klid.
A jestli bude dobrej po roku, tak to nevím, ale chtělo by to určitě zkusit, nechal bych ho rozmrazit, a na prudko vzal na pánvičce (bez oleje) aby se zasmažili chlupy, poté jen opepřit, osolot, a okoštovat.
Ale kuš, barbare Nejdříve nechat důkladně rozmrznout jako klasické maso z mražáku, pak stáhnout z kůže (pak nemusíš opalovat žádné chlupy) a hlavně vyvrhnout. Páč nestažený a nevykuchaný potkan by nepěkně "vyvoněl" kuchyň . Pak na pár hodin naložit jako klasické maso na gril a i další tepelná úprava je stejná
Jeee a jak byli dobří...
Jojo dobrotka..jne doplním něco před a něco po té tvé fotce
Noo, tak to bych vyzkousel, pokud bych se nepoblinkal
Omlouvám se Auri, jsem hold neznalec Snad mi to odpustíš, a snad chápeš, že jsem to napsal s nadsázkou a ze srandy, každopádně už dlouho plánuji ochotnat potkana, červy, cvrčky, sarančata,... ale jaksi na to mám slabej žaludek
vy se smejete ale nektera masa jsou opravdu i v mrazaku nutna zpracovat max do 2 mes, nektera i 6-8 a je na tom baleni potkanu napsano ze byli usmrceni v konkretnim datu? (ja to nevim nikdy jsem baleni mrtvych potkanu nevidela). a i tak nemate jistotu ze je to pravda...cili najit nekoho kdo mi potkana zabije abych si ho mohla zamrazit...pac i v mrazaku se po urcite lhute zacnou na mase mnozit brebery a nemam zajem davat hadum proslyho potkana
Na každý burze si můžeš koupit potkanů kolik potřebuješ (třeba aby ti to vyšlo do další burzy), někteří prodejci ti je klidně i zabijou. Pak si je můžeš zamrazit, popsat a podle toho zkrmovat.
Ale houby, to jsou takový nesmyslný mýty, že ani netušim, kdo je vymyslel. Jestli máš mrazák na -15°C a méně, tak rok úplně v pohodě. Nic se v mrazáku nemnoží. Dalo by se říct, že čím déle tam jsou, tím mají potraviny nižší nutriční hodnotu a zhoršuje se chuť, protože dochází k oxidaci, ale to je u krmného potkana docela nepodstatné.
Sorry, ale nejsou to mýty. Měřil(a) si někdy aktivitu enzymů v mrazáku? Já jo. Věř tomu, že mě překvapilo, jak byla vysoká. Mluvím o nefixovaných i fixovaných vzorcích v -20 a míň. Samozřejmě byla řádově nižší než v pokojový teplotě, ale tadle diskuze je o kompletním střevním obsahu a skladování mnoho měsíců. a teplotě možná vyšší nebo třeba všelijak kolísající.
Nevím, jestli jste opravdu někdo jedl zvíře rok zamražené v nevykuchaným stavu a vykuchaná až po rozmražení /a protečení těch šťáviček z břicha do masa) ale pokud myslíte, že mikrobiální a enzymatická aktivita a taky ještě oxidace volným kyslíkem v mrazáku neběží, tak byste si to vážně měli prakticky vyzkoušet - dát si na rok do mrazáku nevykuchanýho potkana (nebo králíka nebo prase, nebo kapra jak je libo, to je fuk) a druhej den si ho dát na pánvičku společně s 1. zmrzlým masem z vykuchanýho zvířete a 2 s nevykuchaným, ale zamraženým jen krátce. Já to zkoušet nebudu.
Jestli nepoznáte ten rozdíl, tak je něco špatně s vaším čichem/chutí. Taky zvířata maj lepší čich než my( ten návrh nevyvrhnutýho nestaženýho potkana opálit na pánvičce i se střevama a kůží, ten neberu vážně, i když možná by si to dotyčný taky moh zkusit aspo%n jako myšlenkový experiment na téma stihne-li vyvrhnout dřív než vrhne)
No něco na tom bude. Oni ti, co vykupují třeba mražená holata obvykle nevykupují starší než 3 měsíce. Už tu na toto téma jednou bylo vlákno, prý krom ztráty nutriční hodnoty se na mražených holatech po nějaké době začne i vytvářet nějaká plíseň nebo co. Čemuž bych věřila, když jsou holata dlouho v mražáku, tak mají pak na sobě takový povlak a vypadají už dost neapetýtlich. Ono to je na těch hlodavcích (i dlouho skladovaném mase) fakt vidět, že to není čerstvé a pak to má už i takový ten typický mrazákový pach. Já krmné hlodavce v mražáku taky nenechávám dýl jak ty 3 měsíce.
Párkrát jsem (ještě za čerstva, nezamřelou) mraženou mrtvolu před preparací ovářela vcelku, páč jsem byla líná to stahovat a kuchat a ještě, že jsem to vařila venku. Smrdělo to i tak dost, vřele nedoporučuji a už vůbec ne v uzavřených prostorách . Když se to vaří stažené a vykuchané, tak to voní jako normální vařené maso. Jíst maso z budoucích kosterních preparátů jsem ale nezkoušela
hm, plíseň, na ty jsem zapomněla. Je bez debat, že plísně taky nekončí aktivitu jen proto, že je trochu zima. Ale pokud je na něčem v mrazáku povlak, sázela bych skoro spíš. na tuky. A považovala je za příznak dlouhýho skladování a/nebo kolísání teplot. Od plísně to rozliší mikroskop. Viz analogie s pravidelně rozebíranou "plísní" na čokoládě vystavený změnám teplot. Což mi připomíná, po roce už taky tuky musej být nažluklý, mrazák nemrazák, takže rok starý vykuchaný maso taky prostě čerstvý není a sázím, že při pohledu zblízka bude něčím povlečený...
ahoj, jdu večeřet..
pokud nezvládate potkana zabít, tak je vhodné o to poprosit nějakého kamaráda. Taky sem ze začátku tuhle činost přenechávala, ale jednou nebyl při ruce a co s koupenou večeří? Tak sem je klepla sama a od tý doby to jde. Stačí si jenom říct, co je pro Vás důležitější
on to právě někdo zkoumal pod mikroskopem, i snad dělali kultivaci ( co mi pak psal z toho vlákna do SZ) a byly to plísně. JInak teda tuky asi samozřejmě taky. U čokolády to je jasné.
Ono co se týče délky toho skladování, tak taky není mrazák jako mrazák..ono to maso třeba vydrží rok a víc v nějakým profi mrazáku za hodně nízkých konstatntních teplot, ale to se obvykle nedá moc srovnávat s tím, co má většina z nás doma.
Byla řeč o "breberách". Mikrobiální aktivita v těchto teplotách je prakticky nulová (tedy co nám tak při mikrobiologii říkali), zabývat se tím fakt nezabývám. Jak si můžeš všimnout, oxidaci zmiňuji také, ale prostě 12 měsíců v -18°C je na potkana OK. Hole myši tak 1/2 roku. Naopak seleta byla naprosto OK i za cca 20 měsíců, kdy jsem zkrmil poslední (syrové hadům, vařené psům), ale ty jsem měl zase v mrazáku v -24°C. Ono je to po rozmražení dobře patrné, jestli s tím krmit jde, nebo ne . Ono je na tom i hodně znát, jak se rozmrazí a ohřeje. Když jsem naposled vyklízel mrazáky, tak jsem objevil myši 3 roky starý a ty už byly od pohledu hnusný a po pokusnym rozmražení se docela odporně rozplizly a "voněly" opravdu nevábně. Jinak cca dva roky uložené v -24°C (kolísání -20 až -25), hovězí i vepřové, vakuované, nebylo nijak hnusné. Po upečené tuhé, ale normálně jedlé. Zabalení dělá v mrazáku fakt hodně. Tenkej mikroten je úplně o něčem jinym, než dva tlustý igelity. Kvalitně zabalený vakuovaný už je zase někde jinde.
Ovšem pochybuju, že někdo nakoupí zásobu myšáků na roky dopředu, to je absolutní nesmysl, když se dají koupit živý na každém druhém rohu a mražení na objednávku prakticky každej měsíc burze, které jsou dnes na tolika místech, že není problém si tam dojet.
nevím, kdo vymyslel ten neskutečně blbý nápad zkoušet "omračovat" krmné živočichy el.paralyzérem. Hlavně čím se ten ubohý potkan provinil, že se má před zkrmením ještě týrat elektrošokama...on totiž každý, kdo tím paralyzérem jednou dostal ví, že to neomračuje. Pouze to způsobí velice bolestivou svalovou křeč, která způsobí, že se nemůžeš hýbat, ale zůstáváš při vědomí. Takže by se potkan sice po zásahu paralyzérem nemohl hýbat a pokousat hada, ale pro něj by to bylo neskutečné, zbytečné utrpení a týrání.
Takže lidi, pokud se vám příčí humánně zabíjet krmné živočichy, tak krmte mraženýma, nebo chovejte zvířata, co nepotřebují zabitou kořist. Ale nevymýšlejte zhovadilosti, jak to zkrmení tomu krmnému živočichovi ještě co nejvíc zhoršit...
Pardon, mě to furt nějak vrtá hlavou: Předesílám, že je to jen teoretickej dotaz. Taser ani potkana nemám, a ani kdybych měla, zkoušet to nebudu. (Stejně jako vařit nebo péct zvíře s vnitřnostma - I dršťky kupuju radši v supermárketu už předvařený). Otázka, jak dle mého taky myslela zadavatelka - jestli je nějaká alternativa než potkana třísknout o něco, kdy se necvičený člověk přirozeně bojí, že se blbě trefí a potkan bude kvůli tomu trpět. Mám za to, že zaprvý el. proud (stejnosměrný?) se používá ke smrcení třeba slepic ve velkochovech standardně a elektrický křeslo pro lidi ostatně taky. a zadruhý, účinek el. šoku dané síly snad odvisí od hmotnosti těla - Jak říkám, experimentovat nebudu, ale laický pocit je, že watáž, která člověku přivodí bolestivou křeč, by mohla na víc jak tisíckrát menšího potkana mít silnější účinek třeba ho ve zlomku vteřiny spolehlivě zabít, ne?
sorry, víc jak stokrát menšího..
asi to neni smiesne,ale mozme cakat ,ze sa na burzah zacnu predavat aj male elektricke kresielka ,male na mysi a velke na ...
viděla jsem prodávat elektrickou plácačku na mouchy a směšný mi to přišlo. Jako máchneš a mouchu to zkratuje nebo co, takže není rozplesklá na okně. můj šálek čaje to teda není. Je snad lepší si jídlo přikrejt než furt lapat létavý hmyz. Ale fakt, že taserem bys mouchu asi netrefil a na křesle by neposeděla..
Co moje skromné znalosti fyziky říkají, je, že v paralyzéru je velké napětí(způsobí svalové křeče) a malý proud(tudíž nezraní vážně) a vzdálenost elektrod je pořád stejná, tudíž by potkan měl dostat cca stejnou ránu jako by dostal člověk. Jak moc to je příjemné, můžete experimentálně ověřit
Logicky předpokládám, že k zabíjení čehokoliv se používá větší proud, protože jinak by to nemělo účinek.
Už jen ten nápad v domácích podmínkách je nehorázná prasárna, když nemáte na to, to udělat jinak, nechovejte.
Můj otec(elektrotechnik) kdysi experimentoval s elektrickou pastí na potkany(bydlel v domku, kam lezli divocí, ,,kanáloví" potkani) a ani 220 ze zásuvky je nezabíjelo(utekli třeba deset metrů a zůstali ležet v křečích, skřípajíc zuby, s tím, že se po pár hodinách vzpamatovali), nakonec je radši střílel vzduchovkou. Nutno podotknout, že už to je nějakých třicet pět let, a bylo to proto, že tam tehdy byl problém sehnat jed nebo pasti a těmi potkany byla promořená celá ves.
Napětí při zabíjení (omráčení) se používá cca 70-300V při proudu cca 1,5-5A, napětí v paralyzéru je cca 500kV a proud 1-3mA (je to jen trochu silnější elektrickej ohradník). Pro to nezabije, ale způsobí jen svalovou křeč. Jen tak pro představu, defibrilátor dá špičkově cca 5kV a proud až 100A. Relativně bezpečná se považuje hodnota do 30mA, což je také hodnota proudové chrániče, který už zachránil velkou spoustu lidí .
díky, zajímavý.
Ještě bych dodal jednu věc, elektrickým proudem se na jatkách omračuje, občas se to prase ani neomračí, či se to udělá blbě a rychle se probere, kuřata se omračovací nádrží zase dokáží vyhnout. Vždy ale umírají na vykrvácení z krčních tepen , čas od času ani to ne, to se pak utopí ve spařovací lázni atd... Při rychlosti linky kolem 5tis kuřat za hodinu, či prasta cca 100-500ks/hod asi dojde, že tak nečastý jev to není. Dobrou chuť.
Jojo, proto se směju lidem, kteří nadávají na myslivce, rybáře, případně chovatele dravých zvířat a vychutnávají si u toho řízek
mno, iluze si nedělám, aspoň že to maj konečně za sebou - po životě na pár decimetrech čtverečních v brutálním smradu je možná i ta vroucí voda vysvobození... A se sardinkama než skončej v plechovce se ani nikdo nebabrá. Ono bezbolestná smrt je v světě asi celkově docela luxus a protože v ní jistě všichni sami doufáme, tak bysme při smrcení zvířat měli vážně jít příkladem ..