Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chci zbohatnout, ale neumím se ani normálně zeptat.

Tak chlapi.:-)
Chystám se po 4 letech připustit samici B.C.I. Nicaragua (ne Honduras)ale váhám...
Cena všech možných variant boa letí dolů a tak nevím zda pak vůbec mladé prodám, i když půjdu na velmi rozumnou cenu... ( a nechovám boa pro peníze, ale nějaká ta koruna se vždy hodí...:-D
Ale zároveň si chci připravit nějaké to chovatelské potěšení z odchovu, ;-)
tak mi sem šoupněte své názory jak to vidíte vy.....
Dík.
Jarouš.
Změna předmětu, původně: Váš názor ??? (GG)

Mno trošku mi tam chybí i možná varianta, že připustíš a mláďat se nedočkáš. Ono to není jak na povel, teď je pustím, vypadne z nich 20 mláďat, prodám je po 15 kolech a třicítka je doma. ;-)
Na chondrech jsem se naučil, že co není po prvním svleku, jako by nebylo ;-)
Jinými slovy, připusťte a radujte se z chovatelského úspěchu. Až podle toho co vyleze řeště, jestli by z toho nějaká kačka mohla vypadnout... Aspoň tak to vidím já. ;-)
m.

Samozřejmě nehodlám z hadů dělat závod o peníze ::) mně jde o to, že když se zadaří, tak je ta mláďata třeba někam dát. Buď prodat, nebo chovat dál. A druhá možnost není moc ideální, protože do tak malého bytu se mi vejdou 2 tera. tady nejde o to, že z toho vapadne kačka. Samozřejmě taky, ale hlavně kam s nima, i kdyby jich bylo na poprvé třeba 5? =)
Asi budu muset ještě pár let počkat...

Ty je budeš prodávat "za 500 nebo i méně", tak tím akorát zkurvíš cenu ostatním chovatelům. To se na to radši vyser. Z takovýhodle přístupu se mi chce blejt

Možná proto, že jsi ještě nic nerozmnožil. Jinak se na to dívá chovatel, který má doma 40ks mláďat a musí je živit. Samotného mě razantní pokles cen zvířat taky znepokojuje, ale blejt se z toho nechystám. Vše zlé je pro něco dobré, za chvíli si budu moci splnit sen chovat kingkobry a mít dostupné krmení, časem možná levnější než pro myšožrouty;-).

Jinak se na to dívá chovatel, který má doma 40ks mláďat a musí je živit.

O tom to právě je - to se na ten odchov radši vyseru, když vím, že za optimální cenu nepůjde prodat... Mám kamarády, kteří pod cenu neslezou a mláďata mají doma klidně rok a půl dva a pod cenu prostě neslezou. Je něco jinýho prodat celej vrh někam do zveráku, ale po pětikile prodávat na burze...:-/ Tohle je fakt super přístup, pak to tady má nějak vypadat]:(.

Máš pravdu, že na "zkurvení ceny" jsem opravdu nepomyslel. Možná je to tím, že se považuji spíše za chovatele, rozhodně ne za obchodníka. Svá zvířata rád pozoruji rád bych na vlastní oči viděl, celý ten proces. Z toho důvodu jsem pořizoval pár. Pochopitelně doma nehodlám živit celou partu malých mixáků a kdyby se mi alespoň něco povedlo prodat, rozhodně bych si nestěžoval - pochopitelně, první co udělám, tak se poptám známých, jestli nechtějí hady jen tak, třeba za to pivko - takže promiň, tím tu cenu asi zkurvím úplně. Mimochodem na poslední burze jsem viděl prodávat tříletý pár B.c. imperator ( samec byl kostarika si pamatuju ) a majitel za ně chtěl 3500,- za oba a ještě než jsem odcházel, tak ho jeden polák ukecával na 3000,-. Krásní statní tříletí hadi, čistota - kdyžtak mám i kontakt, tak kdybys chtěl, můžu ti jej poslat a můžeš mu jít vynadat, že kurví cenu.
Promiňte pánové, ale opravdu nejsem z těch, co vidí v chovu hadů business, takže se poroučím. Snad, kdyby jste chtěli za pár let levné hady nebo mě pozvat na to pivo )))

Nemyslel jsem, ze jeste nekdy na TP neco napisu, ale toto mi neda.

Klidne i za 500 a i za mene. Neni tu, co ja vim, zadny cech ani kartel, takze cenu si urcuje jedine chovatel. Kdyz si nekdo muze kvuli nejake tecce na hlave anebo prouzku na ocasu vyptat cenu dvounasobnou nez normalni, taky do toho nikdo nekeca, jenom kazdy ucvrkava, jaka je to uzasna kresba a jak by se z toho dalo udelat flickovotygrovane66,12%heterozygoalbinomuto, ktere se pak samozrejme bude prodavat zase za cenu dvounasobnou.

A kdyz se nekomu nebude zdat, ze mas hroznyse po 500, tak at je od Tebe vsechny koupi, doma se s nima muze rok piplat a prodavat je pak po burzach za tu spravnou nezkurvenou cenu. Ta je btw kolik? 1000 Kc, 800 Kc, nebo dokonce 750 Kc? Kde vubec najit tu minimalni doporucovanou cenu?

Anebo by se radeji mnel vytvorit ten kartel, aby si hobista, kteremu se postesti odchov obycejnych mixaku, nemyslel, ze prijde na burzu a proda jenom tak mirnixdirnix par mladat za neschvalenou cenu...

Klidne i za 500 a i za mene

co na to říct...letos za 500, příští rok za 200 za dva roky zadarmo???

Neni tu, co ja vim, zadny cech ani kartel

to ne...ale je tu něco, co zdá se některým českým chovatelům chybí - zdravej rozum.

Dál se k tomu vyjadřovat nehodlám, v tomhle jsem očkovanej od zkušených chovatelů, kteří právě pro tohle kurvení cen prodávají spíš v zahraničí.

Tak prodávat za tolik či tolik.... neustále stejná písnička jak zde tak u cen hlodavců.

Kdyby někdo nabízel chovance, kterého si chystáte pořídit, za velice nízké peníze, tak jej jistě s radostí koupíte a jistě prodejci nedáte peníze navíc, protože to zvíře si nezaslouží být prodáváno za tak málo.

Eublíci za 300,-,králováci za 1000,-,gutky za 600,-,regiusky za 1700,-,tmavky za 1200,-,mřížky za 1700,-,legouši za 900,-,atd.atd. v Kčs a to při mzdě kolem 2200,- za měsíc.Při dnešním platě si regiusku,nebo králováka může koupit každej měsíc každej ,,terarista''.A může se s tím i krmit.

Cena bude vždycky otázka nabídky a poptávky. U snadno množitelných zvířat, která se navíc chovají na farmách a po kvantech dováží už cena asi nahoru nepůjde (viz trachemys scripta, p.regius atd.). Cenu si podrží jen zvířata, která nemají každoročně mláďata, nebo mají hodně malé snůšky/vrhy (např. dendrobátky). Je to o nabídce a poptávce, čím vyšší poptávka nad nabídkou, tím vyšší cena může být a obráceně. Otázka je, kde je přechod mezi zálibou (majitele zvířat vesměs nezajímá cena a prodejem odchovů jen vykrývá náklady) a kšeftem (kdy se majitel zvířete snaží dosáhnout zisku na odchovech)? :-)

Otázka je, kde je přechod mezi zálibou (majitele zvířat vesměs nezajímá cena a prodejem odchovů jen vykrývá náklady) a kšeftem (kdy se majitel zvířete snaží dosáhnout zisku na odchovech)?

Já myslím, že ani zálibový chovatel, cheme-li hobbysta, nechce prodělat boty (pokud je z koníčka kůň a zvířat má povícero) a chce pokrýt alespoň ty náklady a pokud možno větší měrou...takže cena bude zajímat vždy každého.
Lidí, co mají z odchovů prokazatelně zisk je nemnoho a i u nich nevidím nic špatného...
Takže asi té citované větě nerozumím:-)

Tak to bylo spíš konstatování, co ovlivňuje cenu. Závěrečná otázka byla myšlena tak, že majitel dokáže určit cenu, která je prodělečná, pokryje náklady, anebo je zisková, ale kupující obvykle porovnává obvyklou nabízenou cenu s cenou obvyklou na trhu. Asi jsem to špatně formuloval, soráč :-)

OT: Takhle mi někdo změnit nadpis příspěvku, i když předtím nebyl úplně výstižnej, tak bych byl hodně nasranej. Dost se mi to nelíbí, i když mě se to přímo netýká. Jarouš se normálně zeptal, jaký je názor chovatelské obce na množení běžnějších druhů v souvislosti s jejich nízkýma prodejníma cenama a hned je z toho uděláno, že na tom chce zbohatnout?
Tenhle moderátorský zásah vnímám jako bezpředmětný a mám z něj dojem, že snad byl udělán v nějakém chvilkovém rauši...Palec dolů

Každopádně palec nahoru!(+ :beer: pro GG )
Briskní vtip a ten se vždycky cenil....ne všemi ad K. H. Borovský a páni z Vídně!
GG samozřejmě nemyslí, že chce nějakej Jarouš zbohatnout! GG jen vystihl dokonalej vtip.
Když se ti to nelíbí, tak nelez mezi lidi, nemyšleno jako urážka, ale jako dobré doporučení! :puff:
Proč kvůli tomu být nasranej do háje? To si ještě nevylezl ze školky, že by tě tohle rozhodilo?
Když mi někdo řekne, že sem vůl, tak se s nim zasměju. Když mi někdo řekne, že sem blb, tak se
s ním zasměju. Když mi někdo vrazí facku, tak mu jí vrátim.....ale do háje, proč by někomu mělo
vadit, že si někdo dělá srandu z jeho blbosti? ::)
Však taky všechno nemůžeš brát hned tak moc vážně! Kurňa, vždyť má GG napprostou pravdu!
Váš názor??? .... co to je za nadpis? A radši GG pěkně poděkuj, že se o to tady stará. Mně by to
taky lezlo krkem dělat tuhle nevděčnou práci a ani se u toho nezasmát :!::>::i::x:]:):-D
Takže pohov hoši, tohle už vlastně neni ani k smíchu, ale trochu k pláči....mami on mi rozbil bábovičku...
:.(:.(:.( Se kurňa vzpamatujte....
PS kdybyste náhodou chtěli, abych si nejdřív zamet před sým prahem, tak předem říkám, že já uklízím
děsně nerad...

Tak ten předmět je, jako by se mu GG vysmíval ... Ale není to nic proti tomu, co se tady rozjíždí. Prodej hadů je obchod. Nic víc, nic míň. A jako u KAŽDÉHO obchodu je cena věcí prodejce. Prostě konkurenční boj. Pokud chovatel prodává Bc mix za 1000,- a já vedle totéž za 500,-, tak má prostě můj konkurent smůlu, a ať si pindá jak chce !! Ono v dnešní době je lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše. A to, že se velkochovatelům, jenž se tím živí sníží zisk je holt riziko podnikání, stejně jako v kterýmkoliv jinym oboru! Tak to na tomhle světě prostě chodí a chodit vždy bude...

Budeme-li se bavit o možných kvalitách odchovu, tak to je věc druhá. Já osobně bych raději koupil Bc mix za 1000,- od prověřeného chovatele o kterým budu vědět, že má hady v pořádku, než od bůhvíkoho za 500,-. Ale to je každýho věc co koupí (naletí/nenaletí) - prostě sázka do loterie stejně jako s každou levnou věcí. Nějaký řeči o tom, jaká má být cena, a o nepsaných pravidlech jsou naprostá nesmyslnost...
Je to prostě bussines !!!!!

To Mates RR:
v zásadě máš pravdu, kšeft je kšeft, ale z vlastní zkušenosti vím, že kdykoli se prodávalo štěně pitbulla za 3000, většinou dost takových štěňat končilo v útulku, nebo ještě hůř. Prostě hodnota 500 je natolik zanedbatelná, že si kupec vlastně neváží toho zvířete jak citově, tak finančně.
Na druhou stranu pitbull prodávaný za min. 10.000,- je jiná kategorie a takový pes už v útulku nebyl ani jeden.
Je samosebou pravda, že prodávat si může každý co chce a za kolik chce , ale každý chovatel, co prodává svůj odchov prodává i kus sebe, svého snažení, znalostí a citu k oněm mladým.
Pokud někdo prodává hroznu za 500, je mi ho upřimně líto. Za pár let až budou z háďat dospělci, bude jejich cena pod výší rohlíku.
Zvažte si sami, co je vám bližší, jestli onen vrabec, nebo ten holub.
PB

Pavel Brož: To máš pravdu a souhlasím. Ale každá mince má dvě strany. Naopak drahý prodej zase znemožní chov mnoho lidem, jenž by si hada vážili i v případě, že ho pořídí levně. - teď nemluvím o ceně 500 - 1000 ... Tam je to jedno. To je prašť jako uhoď. Konkrétně v případě onoho pitbula: já miluju psi a moc rád bych ho jednou vlastnil (chci rotvajlera, ale prozatím bydlím v bytě). Pokud bych ho koupil za 3000,-, tak bych ho "miloval" stejně, jako bych ho koupil za 15000,-. Bohužej problém je v tom, že za těch 15t bych si dovolit třeba pak nemohl....

A upřímně chápu, že někdo prodává Bc pod cenou. Každý chce odchov. Pak se narodí 30-40ks a co s tím? Po tisícovce se prodá prvních 20. Co s dalšíma 20ks? Také bych raději slevil, než je s prominutím "sušit" doma... Jen ať se ty prckové "rozeběhnou" k novej majitelům do svejch terárek.. Sice vidělám o pár stovek míň, ale budu mít určitě lepší pocit, když budou někde jinde, než u mě na hromadě v nějakém boxu...
- V tomto případě se dá i polemizovat o tom, co je pro mě vrabec a co holub?

každý chovatel, co prodává svůj odchov prodává i kus sebe, svého snažení, znalostí a citu k oněm mladým.

- Překrásně řečeno

Zásadně s vámi nesouhlasím.
Je sice pravda, že všem může být prd do toho za kolik kdo prodává, ale uvědomte si že teraristika není bussines jako každej jinej. Množit může každej kdo zapojí 1,0 do 0,1 a chvíli tře o sebe. Elektro nebude nikdo dělat jen ze srandy za hubičku, protože to má jako hobby ani kus chleba ti nikdo neprodá, protože ho baví péct.(i chleba by měl stát víc než stojí, aby si ho někteří jedinci vážili, protože v téhle době se prodává za almužnu, ale to je OT)

Druhá věc je, že většína běžných zvířat se prodává za ceny do tisíce kč. Cena dobře vybaveného tera je daleko větší, nevnese-li sem někdo vlastní iniciativu a čas. Proto nemám pocit že by se cena musela blížit nule. Hroznu si pak koupí každej, kdo bude mít v kapse pětikilčo a doma ji vrzne do flaše od okurek s lampičkou ze stolku. Tohle podporovat snižováním ceny nemá smysl. Není nikde dané, co je adekvátní cena, ale mám pocit že na západě to odhadnout dokáží. Tady to nejde?

Osobně lituji každého, kdo se snaží v těhle podmínkách prodejem zvířat čestně a slušně živit.

Ad pes, je to stejně jako v teraristice, nic nemůže být zadarmo a pro všechny. Jestli nemáš na psa za 15 nebudeš mít na kvalitní krmeni i pro psa za 3. Neber to osobně tak to cítím já.

Perlička na závěr: poslední dobou žebrají o lepší cenu i lidi v kožených bundách s paklem tisícovek v kapse, nová móda? :-D

Naprostý souhlas. Dražší zvíře si většinou nekoupí člověk z nějakého rozmaru, ale většinou ten, který ví co chce a dokáže jej patřičně zaopatřit. Tím nechci říct, že každý sociálně slabší by se nedokázal o zvíře adekvátně postarat. Kromě toho, i několika tisícové částky jsou během chvíle překonány náklady na ubikace, krmení, elektřinu...
Také Vám musím dát za pravdu s tím, že na západ od nás je situace odlišná. I když u některých zvířat cena klesá, většinou zůstane na nějaké adekvátní úrovni a níž zkrátka nejde. Je to ale typická lidská vlastnost, to na co jsme dlouho šetřili, hledali, sháněli, toho si zkrátka vážíme víc.

A ještě bych se rád vyjádřil k názoru, že existují dva typy chovatelů, ti co mají svá zvířata z lásky a ti druzí pro peníze. To je podle mě naprostý nesmysl. Možná existují i takové vyjímky, kterým jde opravdu jen o zisk, ale teraristika skutečně není obor se kterou člověk začne pokud k ní nemá vztah. Kromě toho, co je špatného na tom snažit se pokrýt některé náklady na provoz. A ani nevidím nic špatného na tom pokud má někdo ambice na chovu zbohatnout. Je snad někdo kdo by se nechtěl živit tím co ho baví?

broz.pavel: U těch pitbulů je spíš "problém" v tom, že za pár kaček pravýho pita nepořídíš, to tak maxmilnáě zázrakem nebo náhodou. A lidi, kteří do těch psů investují větší sumu, už od toho psa "něco" očekávají...a když se jejich očekávání nesplní, takoví psi často končí vyselektováni (ať si pod tím pojmem každý představí co chce) nebo opět vyselektováni. Tihle psi se k laikům většinou nedostanou. Obyčejným lidem stačí jako parťák i ten "pitbul" za pětikilo, ale ať si ho váží sebevíc a vidí v něm sebeppravějšího pitbula, pitbul to vesměs není:-) Za kvalitu se prostě platí...

Nechtěl jsem vstupovat, ale nějak mi to nedá... předem upozorňuji, že se vůbec v cenách králováků nevyznám, když tak mne prosím opravte.
Kolik stojí dospělý pár-mix králováků? dva tisíce nebo tři? myslím..., no a samice má 20- 30 mláďat... po 500,- až 750,- tak to je třeba 15 tis.! to je dobrý snad... (podle toho jak je kdo "obchodník") jasně, že to není půl milionu... to by šlo kdyby se např. jednalo o brazilské caniny, ale tam jsou zase jiné finanční vstupy a i ten chov není tak jednoduchý.

TO nerosekdas logout : Ano , to je přesně to, co jsem tím chtěl říci... Pes s nějakým genem nebo vlastností - povahou - není za 500. Ani štěně po rodičích takových vlastností není za 500, co z něho vyroste je jen otázkou času. Je to to samé, jako u hadů, obyčejá forma regiusky je dejme tomu 1400 pokud jde o odchov, ale mutační, tedy regiuska s jistým genem je několikanásobně dražší. V tomto případě bych ještě rád zmínit třeba hetera. Vzhled jako přírodní had s genem mutačních hadů, také se vše prověří až geneticky a chovat lze po pečlivém výběru a uvážení chovatele. I toto je selekce.
A jak bylo řečeno: za peníze na škodovku, si mercedes nekoupíš.
PB

Ještě mi to nedalo,
za 1) Pokud bych ty hady opravdu neudal, tak je budu klidně rozdávat (myslím to s trochou nadsázky) zadara

2) kolik z těch chovatelů, kterým budu kurvit cenu má nějaký živnosťák na tuto činnost ?

Hmm docela si to užívám poslední dětinský spor na netu jsem měl někdy před deseti lety )))

zdar:-D a.d. mates:-)na korunu se dnes už moc nejede:-D:-D,tuto je klasika cz,ješitný a "věčný uplakánek".:-D
Vlastně já tuty lidi miluji:-),protože tuto jsou přesně lidi,co si myslí,že pokud někdo má "nějaký projekt"za X € je blázen,magor,sebevrah.
Pokud to nevyjde:oni mu to říkali,dobře mu tak :-D
Pokud to vyjde: a pak už to znáš??;-)..:-D:-D
osobně jsem hobby chovatel a odchovy dám klidně zadarmo a nebo za pijo,protože za měsíc do další burzy prožerou více jak to pijo.:-D:-D

Pokud bych ty hady opravdu neudal, tak je budu klidně rozdávat (myslím to s trochou nadsázky) zadara
Proč se teda pouštět do odchovu? Nebylo by snažší darovat ( s tou trochou nadsázky ) chovný pár?
Co asi se stane? Logicky si přijede někdo, kdo to obratem prodá do nějakýho zveráku a do Bůh ví jakých podmínek. Pokud je to to, po čem prahnete, směle do toho a půl je hotovo.
PB

Pro:Lukas K Jako dospělý by jste si mohl uvědomit, že vlákno není vlak, do kterého pokud člověk hned nevstoupí, tak mu ujede...že Vás to nebaví a poroučíte se... tak to budeme muset s bolestí v srdci asi další Vaše vulgární okřikování oželet.

Ale abych se vrátil k tématu, které mi připadá zajímavé. Rozhodně nepovažuji za opovrženíhodné, když někdo dostane zaplaceno za práci, kterou dělá dobře a baví ho. V tomto případě chov zvířat. Zajímavé je, jak v posledních cca 20ti letech co se stala teraristika masovou se velmi diferencuje. To co bylo již dříve, vysoká cena - vzácnost, barevná a tvarová atraktivnost, to platí stále. nové ale je obrovské navýšení zájmu o různé barevnostní varianty, či dokonce hybridy, které jsou kupovány za nemalé peníze. Různé barevné varianty byly dříve ceněny pouze v USA a v Japonsku a omezeně. Evropy se to prakticky netýkalo a hybridi byli bráni vysloveně jako ostuda chovatele. Domnívám se, že vstupem Číny do tohoto odvětví to teprve dostane grády... předpokládám, že i tvarové, tak jak je to i u jiných domestikovaných zvířat, psi, holubi, akvarijní ryby atd. Absolutně s tímto směrem nesouhlasím, ale je to určitý pohled. Pro někoho kdo má na to žaludek, tak ten by možná na tom mohl zbohatnout.

Ztěžka soudit, zda se na tom zbohatne či ne. Hybridizace není taková sranda, jako množení klasických druhů, když to vezmeme z tohohle pohledu. Číňani jsou mistry v křížení zejména u želv, což není dáno ani tak jejich pečlivostí či úspěchy, jako tím, narvat na malou plochu "želvích farem" více druhů, kde se samci na některých samicích zkrátka dokáží vybít(nic výjimečného, co by se ostatně nedělo i na krokodýlích farmách). Na druhou stranu i z Asie z přírody je známo už docela dost kříženců, kteří zamotali hlavu nejednomu herpetologu. Co se týká křížení v chovech, je to taky otázkou pohledu. Pro mě je lepší, když mám možnost vědět, že "kupuji křížence a kdo byl jeho rodič", než si domu nosit třeba křížence chondropythonů o nichž dotyčný tvrdí, že jsou tím čím jsou a přitom sám nemůže na 100% říct, že to jsou opravdu čistí hadi i kdyby je tak koupil přímo od dovozce. Ale to je ohraná písnička, opakuji se. Nedávno jsem se doslechl, že třeba i Epicrates angulifer bude nově rozdělen do různých druhů, stejně jako byl v minulosti druh Python curtus o třech poddruzích rozdělen a nyní stojí samostatně jak breitensteini, curtus, tak brongersmai. Stejně tak, jako už se začíná vžívat rozdělení molurusek na dva rozdílné druhy, vžilo se již rozdělení původních guttat a obsolet. Jestliže se díváme skrze prsty na záměrnou tvorbu kříženců, kteří mají sloužit jen pro účely chovu, ať už z důvodu lepší chovatelnosti, než byla jedna či druhá rodičovská strana, nebo pro účely mimořádnosti, jak se tedy chcete dívat do budoucna na tyto chovy? Na chovy psohlavců promíšených stejně tak, jako chovy tmavek a pimbur, chovy zmíněných anguliferů, nebo chondropythony? Doposud to v našich očích byla "čistá zvířata", ale čím dál víc ukazují nové poznatky, že v chovech už desetiletí mícháme odlišné druhy. Je o moc horší chov zvířat pod evidencí a s jistým záměrem, nebo naopak chov v nevědomosti či záměrné tichosti a vydávání takových jedinců za čisté? Nenadarmo se říká, že nic není jen bílé a černé.
Mimochodem ta úvaha, že kdy budeme zase vracet naše zvířata zpět a proto mají být čistá je zcestná. Až na výjimky se takové projekty hroutí jak domeček z karet. Buď není zvířata kam vracet, nebo je ani nikdo vracet nechce. Sám jsem měl zájem na repatriaci Natrix tessellata se zamítavým výsledkem, přestože se jednalo o lokalitní zvířata. Naopak jsem se později doslechl, jak se v Německu už pár let prohánějí vesele v některých německých řekách zvířata s naším genofondem, kam se v rámci repatriace dostaly. To mě upřímně nas*alo o dost víc, než to, že se někomu povede F3 carponder. Navíc i v chovech jsme genofondem omezeni, takže i ta sebečistší zvířata jsou potomky pár jedinců, kde se vlivem ještě výběrového chovu (viz třeba chov Guayan, Surinamců, ale i amarali atp.) páří zvířata s určitými znaky, tudíž stejně ať nám tvrdí zastánci těchto forem cokoliv, provádějí totéž, co chovatelé mutačních zvířat, tedy šlechtění. Jak kdysi správně napsal Khor: i to, že odchováváme každé mládě a že v chovech v péči člověka téměř každé mládě, které by nemělo venku šanci, přežije a zapojuje se následně do reprodukce čímž se silně oddalujeme původní myšlence, že "vracíme do přírody to, co jsme si vzali". Ani omylem.

Nemyslím si, že hybridizace je sranda. Jihovýchodní Asie s ní má velké historické zkušenosti, v současné době hlavně ta bohatá. Rozhodně jsem neměl na mysli nějakou nádrž narvanou spoustou druhů želv. Dobře si pamatuji na dřívější dobu, kdy se o singapurských pěstírnách akvarijních ryb v čechách mluvilo s určitou přezíravostí, v tom smyslu, že jediná jejich výhoda je v klimatických podmínkách - vykopou díru na zahradě, dají tam igelit a jednou za rok vyberou ryby na prodej.... a tak pod. Proto velmi jsem byl někdy v polovině devadesátých let překvapen, když jsem shlédl dokument o jedné singapurské pěstírně terčovců ve třech podložích mrakodrapu (např. 12.,13.,a 14.patro...!) tam byly prakticky laboratoře a zaměstnanci tam byli též japonští genetičtí inženýři. Takové chovy jsem měl na mysli, zvláště kde bude kladen důraz na tvar např. gekončík s vyboulenýma očima - roztomilý, nebo svítící...a pod. To že jsem zastánce čistých linií v chovu se nezmění, to jak se to v konkrétních případech daří je otázka jiná.
Taxonomické revize budou stále, ty jsou ruku v ruce s přicházejícími poznatky, to je celkem logické. Asi patnáct let se v tomto směru zaobírám komplexem "chondropython"....tak docela vím jak se to mění :)

Tomu rozumím, pokud se ale bavíme o zvířatech na bázi genetického inženýrství, tak je to tady bezpředmětné. Ani ti sebelepší chovatelé z naší ČR nemají a mít nebudou prostředky na to, věnovat se něčemu takovému. Něco jiného je křížení v terarijních podmínkách, něco jiného je injekčně vpravovat či přidávat do jádra buňky geny medůz atd., jak jste naznačil. Navíc v ne každém státě se třeba "svítící" rybky s geny meduz mohou prodávat či chovat(zajímavé, že na druhou stranu geneticky modifikovanou kukuřici tam žvýkat smějí). To s podmínkami v Asii máte pravdu, sám jsem viděl nejednu farmu na discusy pod širým nebem, resp. na tvrdo udělané stojany našroubované do betonu a nad nimi stříška z vlnitého plechu, vyhovující teplota vody 28C. To samé paví oka nebo velifery či latipinny s neustálým přísunem řas rostoucích v bazénech za vydatných teplot a slunečního záření (navrch v brakické vodě).
To co popisujete Vy je opravdu už záležitost movitých společností s velkými možnostmi, která asi ztěžka bude mou, Vaší nebo budoucností kohokoliv z poradny, takže pochybuji, že bychom na tom kdo zbohatli. I když, kdybychom se dobře učili..mohli jsme taky mixovat:-D Místo toho pečlivě čekáme, vyplňujeme si punnettovy vzorečky a modlíme za codominanci:-D
Ty chondropythony jsem použil záměrně, je to víc než zářný příklad pro "herpetobordel".

:-D nemyslel jsem, že na platformě teraporadny budeme praktikovat genetické inženýrství. Bral jsem to spíše kam může teraristika směrovat a tím kde se budou točit velké peníze, jak je v názvu příspěvku. Českým chovatelům, kteří chtějí zbohatnout zbudou asi pouze ty různé barevnostní varianty a nebo odchovy atraktivních druhů, které v chovech ještě nejsou zastoupeny, v tropech jich je ještě obrovské množství....

Nepochybuji o tom, že se již na něčem takovém pracuje. Stačí se podívat kolik má ta enderácká vačice na facebooku příznivců... tak stejným způsobem takhle každé dítě bude chtít svítícího gekončíka, s vyboulenejma očima - super roztomilý! albino... a s hrbem, obchodní název "dromedár", ten už bude hodně drahej.... a na vrch ještě tančící (narušená nervová soustava) myslím, že se budou ty pomyslné nůžky čím dál více rozevírat na tyhle, pro mne kraviny a na zájem o přírodní populace. Podle mne to tou cílenou hybridizací započalo, to je první krok. Se zájmem, ale i s hrůzou budu asi zjišťovat co všechno je možné za peníze...

Souhlas,chovatelství se čím dál rychleji řítí někam kde už tomu pomalu přestávám rozumnět...odchováš super vzácný a těžký zvíře s lokalitou,a nikdo ho nechce (já loni Bitis worthingtoni) protože se všem zdá drahý,na stranu druhou spousta lidí dává naprosto nesmyslný peníze za z mého pohledu bezcenné mutanty...
na stranu druhou je to určitý pozitivum,protože zájem laiků o tera chov zvířat je čím dál větší,a nedělejme si iluze o tom jak chované zvíře ve většině případů končí....pak je lepší když si umořujou "mutanty z továrny"

Nakolik je mi známo, tak z geneticky modifikovaných Danií 8-) (tuším s Green Fluorescing Proteinem, co svítí pod UV) se mohla buďto ČIŽPa nebo jiná agentura :-D Melouního ministerstva zjevit, ale mohlo to být pod vlivem EU-nušské buzerace okolo GMO (Geneticky Modifikovaných Organizmů). Chov ztrátových mutantů, deficientních na některé barvivo či podobně defektních mi připadá stejně úchylný jako enormní obliba očividně defektních psů, kteří kvůli vrozeným deformitám čenichu nemohou dýchat bez chroptění nebo s kůží číslo 5 na těle číslo 3...:-/

Viper - Tvoje tvrzení ,že je lepší když račí umoří barevnou mutaci je trochu mimo .. Zvíře nemůže za to zda se narodilo jako třeba salmon nebo tvůj super čistej jedák ... Pokud to není zvíře z přírody či F1 s papíry (bavím se o B.c.) ,tak tomu nevěřím ... :)

Jistě, skutečností taky je, že je životaschopnost jiná u plazů zastoupených v chovech pouze F1 či F2 generací. Řada těch úspěšně chovaných, ani po řadě let novou krví neoživovaných (ona je taky otázka odkud co oživovat, když se zvířata buď sehnat nedají, nebo dají, ale "trošku víc nalevo - z jiné lokality")je zdravotně v háji taky i když v sobě žádné geny barevných mutací nenesou. Kryploidní constrictory, guttaty, sinaloiky, ale i eublephary jsme tu už měli dávno předtím, než sem vůbec přijela nová krev s dovozy zvířat mutačních. Stačí si otevřít deset patnáct let stará AT. Co jsem četl, tak se to týkalo i chřestýšů a chřestýšovců, kde se začínala rodit aberantní(dost často stripeová) či mrtvá nebo neživotaschopná mláďata.
Ps: Filip oba dobře víme, že žádný takový papír nikdo se zdravým rozumem nevystaví. Pokud si to zvíře nepřivezu osobně z dané lokality, tak pouze předávám zvíře s informací, jakou jsem při získání dostal. To ale neznamená, že to tak je. Ani CITESy nebyly totální zárukou o původu zvířat, tak jakýpak "papír". Stranou naprosto ponechám úvahu o tom, zda se z dlouhodobého hlediska vůbec nějaká čistá zvířata mohou v terarijních chovech udržet.

Pro: Filip
dovolil bych si dát příklad, jak to vidím já, na jedné straně kuře brojler pro obchodní řetězce a nesmírně vzácný papoušek kakapo na straně druhé. Ano oba cítí bolest stejně, ale zoologická hodnota je mezi nimi propastná. V tomto případě to není záležitost etiky a ani nemusí být nominální rozdíl propastný. Spousta bastardů má vysokou finanční hodnotu, o tom také mluvil viper, ale zoologickou cenu tito hybridi nemají. I v přírodě občas dochází k mezidruhovému křížení, to je také možnost vzniku nových druhů např. v současnosti populární stále častější křížení mezi polárním medvědem a grizlym díky oteplování, nebo křížení leguánů na Galapágách v období el nino, či chondropythonů. To vše je pro zoologa nesmírně zajímavé, ale pouze pokud je to v přírodě, protože není zajímavé to křížení jako takové, ale pokud se ti hybridi v krajině udrží.

Nevím ,,, Já jsem pouze chtěl napsat že nevidím rozdíl mezi "týráním" nějakého toho čístého zvířete či mutace ... A potom že nevěřím lidem co píší že mají čistá zvířata,pač je to na burze pomale u každého stolu to samé i v inzercích (opět se bavím o B.c.) ,samozřejmně na druhou stranu nevivracím že někdo má čistá zvířata z přírody atd. ... Tod´ vše ---

Však já to myslel tak jak jsi to psal. Čistota řady těch údajných čistých je zcestná, u některých i lživá. Máš naprostou pravdu, že z hlediska úmrtí zvířete je to to samé. Ono není markantní rozdíl mezi mutačním hroznýšem a surinamcem chovaným na stejné krvi, tedy sourozenec x sourozenec, nebo syn x matka šestou sedmou generaci. Navíc si děláme tak jak tak výběrový chov, takže jakápak čistota??? Takové zvíře má cenu v případě, že na světě je posledních 40-60jedinců, kdy je "každé zvíře dobré". Stran zvířat, která jsou chovaná pořád dokola bez příměsí jiných linií je jejich "genetická hodnota" stejná, ne-li horší, než u mutačních zvířat, která mají často vlivem zájmu o šlechtění a meziliniovým pářením o mnoho větší heterozní efekt. Já si osobně vážím každého odchovu bez ohledu na druh či formu o jakou se jedná, už roky nesnáším tohle nadhodnocování či podhodnocování určitých zvířat oproti jiným. Nevidím v tom jako chovatel rozdíl. Šance, že mi někdo zaklepe na dveře a odveze si mou čtvrtou filiální generaci "zaručeně čistých guayan" a vypustí je do přírody je fakt nulová. Jak z důvodu genetiky, tak z důvodu veterinárního. Kdo sleduje situaci u krokodýlů, nebo třeba suchozemek rodu Testudo, ví, jak obtížné jsou repatriace z jakýchkoliv chovů a co tomu předchází. Vlivem testů DNA se přichází na to, že je v chovech více kříženců(jak mezidruhových, tak mezi poddruhy či na úrovni lokalitních forem), než čistých zvířat i když fenotypicky vypadají "čistě" (případ C.rhombifer a C.siamensis nebo čistých "forem" Testudo hermanni). To samé veterinární hledisko. Pokud se věnuji chovu více druhů zvířat a neudržuji tady striktní laboratorní podmínky, aby nedošlo k nákazám zvířat u Ameriky od zvířat z Evropy a naopak, je silná naděje "obohatit" populaci v přírodě novými nemocemi, jež mohou být fatální. Z důvodných obav (mezijinými IBD, jehož rizikům se donedávna ještě lidé v Evropě smáli) je striktní zákaz dovozu hroznýšovitých do Austrálie. Jakýkoliv tam zabavený hroznýš (ale týká se to i tmavek) u něhož nelze prokázat, že pochází z odchovu přímo v Austrálii, je bez milosti utracen v obavách o zdraví tamních populací hadů.

Nechtěl jsem nijak reagovat, ale jako chovatel "barevných mutantů" a "hybridů" se přidám. Naprosto souhlasím s Epanteriasem. Zaručeně čisté zvíře (oblíbený pojem jednoho z českých chovatelů) chované pár generací v zajetí nemá vůbec daleko k mutačním zvířatům. I chovatelé zaručeně čistých druhů, si často nechávají nejhezčí zvířata dál do chovu, což je podle mě šlechtění. Copak v přírodě se děje to samé? Pochybuji že krásně čisté zvíře (teď nemyslím lokalitní) bez tipingu s kontrastní barvou vyhledá jen stejně nebo ještě lepší protějšek:). Tam "vlítne" na první co potká. Kolikrát se potom v zajetí stává, že ze zaručeně čistých zvířat má člověk ve vrhu nějeký high yellow, red apod. Pořád se mluví o čistém zvířeti z přírody? Stačí kouknout na mutace regiusek, kolik jich bylo nalezeno v přírodě. Kolik hroznýšů boa constrictor je odchyceno z přírody jako mutace. Ne všechno je vyšlechtěno v teráriích.
Taky srovnání jedáka a mutace je trochu mimo mísu. Narozdíl od nejedovatých si je každý nekoupí, a může jít sebevzácnější zvíře, a proč? Protože jak říká Karel "na to nemají koule". Takže zbohatnutí a jedáci podle mě moc dohromady nejde.

Já vím od koho jsem ty hady kupoval. Stáli 900,- a vím, jak to vypadá, když má někdo 15 dospělých mixů, nějaké tmavky a teď se narodí X mladých. Někdo k nim opravdu přistupuje s láskou ke zvířatům, ale jsou i tací, kteří to buď vnímají jinak nebo si toho prostě naložili moc a mají těch X malých hadů v jednom terárku, hodí jim rychle ráno X myší a jdou si po svých. Samec má zlomený ocas - podle charakteru zranění očividně přivřený atd. atd.
Já se řadím do té první skupiny, pochopitelně nemám nejmenší zájem, aby zvířata strádala, proto je raději nabídnu pod cenou a nejlépe lidem, kteří působí trochu zodpovědným dojmem a dokud je všechny neudám, budu se o ně vzorně starat.
Na burze jsem z tohoto důvodu věnoval lidem, které jsem si pochopitelně otipoval samce trachemys scripta elegans. Měl jsem 2 samce ( nějakých 17 let a teď i nově samici) v nádrži se nesnesli a já jednoho věnoval někomu, kdo má 2 samice a věděl jsem, že se bude mít lépe. Pochopitelně jsem jej těch 17 let krmil a v podstatě do něj vrážel prachy ( nesnáším spojení zvířata - peníze ). A princip je v tom, že bych teď mohl být nařknut, že tím "kurvím cenu" trachemys scripta elegans - není to opravdu postavené na hlavu ?