No, tak začnu. Já mám 1.1 Atheris nitschei. Jsou z odchytu, dospělý. Nejdříve, co jsem je dostal, tak jsem je odčervil - Optivermin a od"byčíkoval" Entizolem. Po 14 dnech jsem zopakoval. Zmije jsem ubytoval do terária rozměrů cca 70x70x60 cm. Terárium je velmi zarostlé, mnoho větví a zadní stěna s velmi členitým pozadím. Osvětleno je zářivkou 18 W Bioluxkou a dále 25 W žárovkou. Teplotu udržuji přes den mezi 22C a 24C s možností vyhřát se na cca 35C. V noci klesá teplota na 18-20C. Denně ráno rosím. Terárium je na místě, kde je poměrně klid. Zmije se nechodí vyhřívat. Živé myši nechtějí, proto je mrtvé, natrhnuté, věsím na větvičky. Do druhého dne vždy v noci zmizí. Občas zežerou myš i přes den, když v místnosti nikdo není. Krmím jednou týdně. Nabízené žáby nechtějí. O ty mají zase zájem Bitis nasicornis, které s nimi jsou v teráriu. Ty však žerou i živé myši. Většinu času tráví s Ather. na větvích! Zatím se zdá, že se zmijím daří a vypadáto, že snad brzo "nechcípnou" a zajetí si přivyknou. Mám je asi 1,5 měsíce.
ahoj Tomáši, dosud jsem nic takového nechoval,takže podle možnosti jsem občas něco dej,jinak k Těm žábám obecně.Nedávno jsem tu řešil problém s potravou Lepho.Ahaetulla a velmi rychle vyřešil,nápad byl Ondry Š,ten nápad byl tak jednoduše "blbý",že mi nedocvaklo dříva hlavně funguje přestalo vyvrhování potravy,celkové zklidnění těch šílenců,no paráda tak zatím Pavel
Zdravím,fajnové ceratophopry,mohol by si trochu popísat klima v teráriu?Mal si odchov(usudzujem podla fotky mládata)?
Zdravim,dospely par je z importu,chovam v stredne velkom terariu s viacerymi konarmi a umelou rastlinou.teplota je cca 24,pod 15W ziarovkou az k 30.Rosim mierne,vzdy k veceru. Tu vyssiu teplotu vyuzivala hlavne samica pocas gravidity,teraz ich tam vidiet zriedka.Mlada sa narodilo v januari tohoto roku,chovam ho zvlast v podobnych podmienkach.
Zdravim,je krasna.Casto sa ti zdrzuju na zemy?Myslim,ze to nie su ortodoxni stromaci.Ako si ju rozkrmoval?
Moje kusi sa pocas dna vacsinou zdrzuju na zemi v ukryte,na konare lezu vzdy k veceru.Mlada zralo od zaciatku velmi dobre nozicky z holatok z pinzety,ako spestrenie jej davam male lucne koniky.Tie si lovi po terariu velmi aktivne.
Ahoj.Mel bych dotaz k rozkrmovani mimin Atheris Squamigera... Je velmi pravdepodobne,ze mam naparenou samici.Pozoroval jsem pareni 7.6.2009 a pak snad jeste nekolirat..Chtel bych se zeptat, zdali s tim ma zde nekdo zkusenosti... ? Mam par- zeleny 1.0 import Kongo (koupeny v Cr od spolehliveho chovatele) a cervenou 0.1 odchov z Rakouska.Samice je velmi zrava,ale snazim se to neprehanet.. Vim ze doba gravidity se pohybuje v rozmezi 6-8 mesicu..Ale dal bych potreboval poradit.. Jedna se totiz o moji prvni zkusenost.. Nasel by se nekdo, kdo by mi k tomu dal par informaci.. ? Dekuji predem, za jakekoliv poznatky.. Mam jeste more casu,ale nechci nic zanedbat.. Jednou jsem na burze mluvil s p.Valentou a vim,ze mel odchov Squamiger (nechtel prodat a chapu.. ) Nevyskytuje se zde ? Dekuji a zdravim vsechny, Radek.
Dan Valenta se zde objevuje pod nickem "viper", takže doporučuji si ho najít a napsat mu soukromou zprávu.
Diky za informaci. Ucinim tak...
Snazim se. Venomland je super. A jsem za nej rad. Chlorechisky z odchovu mam adultni (4lete) a importovanou samici bych tipnul na subadult az skoro adult. Tezko rict,zadny info k ni nebylo,importovanej samec je adult (od Kovalinky) Pokracovat muzem radsi ve zmijich r.Atheris ,ale az zitra uz musim jit spat,rano vstavam do roboty.. Kdyztak tam zacni.. A mas krome Nitscheiek jeste jiny Atherisky ? Ze mas jeste jiny zmije je mi jasny z nicku.. Ja jiny hady nemam.. Ale rad bych v budoucnu D.Viridis... PS- Kdyz tak zitra,zatim zdar..
no nitscheika je jediná z rodu Atheris v mojom chove -zatial .Ked bude zdravá tak ju v pvom rade chcem dopárovat.Potom by som určite siahol po nejakých kvalitných kusoch z odchovu A.squamigera-na farbe by mi až tak nezáležalo. No, moc zmijí nechovám/okrem nitscheiky a nasicornisky/,nick Pitviper skor znamená moju oblubu v ázijských štrkáčovcoch a štrkáčoch r.Crotalus.Pitviper je v preklade zmija s jamkou-jamka kde sú ukryté termoreceptory.
Ešte by som z komplexu Atheris skusil pozemné Proatheris superciliaris,ale to je ešte daleko...
mám otázku,ako vyzerá modrá atheriska?nie som zdatný nemčinár,ale viem ,že blau je v preklade modrá. tu je rakúsky inzerát z terraristik.com
Modrou atherisku jsem videl ve Vidni,ale byla spis svetle do seda a mela bilej podklad.. Dost zvlastni. Ale muzou byt i jine samozrejme.. nejak takhle vypadala podobne- http://www.kingsnake.com/atheris/photos/WOA-MJsqu9 .jpg
Moje prvni Atheriska byl samec Squamigery.. Po doparovani urcite porid jeste jiny atherisky,jsou fakt krasny.. Pokud se mi odchov podari a bude jich dost,tak ti treba neco ponecham.. Ale to je jeste opravdu hudba budoucnosti a stesti.. Jo jasne vim co je pitviper,vcera jsem byl ochrapanej a vztahl jsem to jen na zmije,ale diky za upozorneni.Kazdopadne Nasicornisky jsou taky fantasticky a Cornuly take. Na Proatheris superciliaris jsem nikde nenarazil, ani nevidel zive,tak o nich moc nevim ani kde je pripadne sehnat a za kolik jsou.. Jenom mi rikal myslim T.Mazuch,ze nekoho tady kousla a zachranili dotycneho za pet minut dvanact..
Kdyžtak od něj vysockni foto te modre atherisky a hoď ho semka určitě nejsme jedinej kdo rád koukne
jo jo taky by mě ty fotky zajímaly..
no určite to nebude modrá ala nebesa,ale tak nejak som si ju aj predstavoval ako na fotke od Radara.Inak velmi pekná squama. Radar je to ešte fakt trnitá cesta,ale ešte raz -DRZIM PALCE NECH TO VIDE!!!
Kdyžtak od něj vysockni foto te modre atherisky a hoď ho semka určitě nejsme jedinej kdo rád koukne
rád,ale nemám čas ,musel by som sa registrovat na terraristik.com,aby som sa dostal k mailu predávajúceho,a nerad takto tahám fotky Inak Basster,díky,že si skopíroval ten inzerát-aspon viem ,že legionisky sú niekedy celkom reálne
není zač.. sehnat se dají,ještě sehnat kapitál
Diky. Dnes ji zkusim nakrmit nenasilne,vypada lip,ale nevim jestli si vezme... Ja ti taky drzim palce,at mas krasny Nitschei odchov v budocunu a samo i ostatnich.. Jeste se tady sejdem,bohuzel uz musim mazat..
Otázka pre Radara a ostatných chovatelov A.squamigera:udržujete konštantné podmienky/v teráriu/ počas celého roka,alebo sa snažíte napodobnit obdobie sucha a dažda?
No melo by se to tak udajne delat,ale muj samec na to ohledy nebere.. Spis je to podstatny u jinejch druhu,Ceratophora,Nitschei.. Ale rosim tak davkrat tydne.. Takze spis konstantne. Bude to asi dost individuelni..
Radar14: Tak jak to vypadá se samicí a mláďaty? Doufám ,že už jí je líp.
Diky za optani. Tezka otazka. Zda se,ze se stav zatim nehorsi. Snad nic nezakriknu,kdyz napisu,ze je stabilizovana. Podavam ji peroralne vitamin C a jinak se ji snazim moc nerusit. Vecer byva aktvni,ale hrdlo cas od casu nafukuje (pouze vecer). Pres den lezi v normalni pozici (nedrzi hlavu nahoru),coz se da povazovat za dobre snad. Doufam,ze to do prosince vydrzi alespon takhle...
Nové přírustky z Houtenu NZ/09 0,2 Atheris squamigera - žerou na pohodu holátka z pinzety (i mražený)
Jsou obě dost barevně podobný - mám z nich obrovskou radost - sou fakt boží.
Jsou fakt bombasticky:)
Hmmm... pěkný, hlavně to kouzelné NZ je příjemné.
KrasaviceTaky jsem na ně furt koukal ,ale nakonec ,jsem je nevzalA co ,že dvě holky ,kluci už nebyli?
Tak dvě holky jsou lepší než žádná, ne? Kluk se vždycky sežene a nepříbuznej (nejsme přece žádní incesťáci).
Pravdu díš
Přsně tak kluka pak nějakého seženu - cizího a jinak zbarvenýho.
Byl tam hezkej kluk, ale já ještě Atherisky neměl tož v klídku, uvidíme jak pudou a pak se uvidí.
ahoj, pro ty kdo chováte chlorechisky, můžete sem napsat podmínky, ve kterých je chováte? Teplota, vlhkost, terárko, krmení... ? Taky by mě zajímalo, jak je to u nich s aktivitou v terárku, díky. Mám celkem krátce trio těchto zmijí a nevím, jestli je to stresem z novýho terárka nebo ne, rosím denně k večeru, osvětlení zářivka 10 hod./den, topná rohož na stěně, rozsah teplot ve dne 25-28, noc 20, dobře odvětráno. Terárko je na klidném místě, přesto zmije nevykazují žádnou aktivitu v kterýkoli čas, tak jen jestli nedělám někde chybu. Myslím, že je to novým prostředím a rozkoukaj se, ale raději se ptám... Ještě jsem nekrmil, mám je týden.
Ahoj.Nedelas spatne nic,Chlorechisky jsou z Atherisek rozhodne nejlinejsi hadi a pohyb uvidis pouze pri lovu,vylucovani a svlikani se.. U me je aktivni pouze samec a to jen kdyz je hladovej.. Aktivnejsi jsou Squamigery a Ceratorophy,ale ne nak o moc... Kazdopadne se jedna o nadherny chovance..
Dík za odpověď, tak to je v pohodě, to si s nima budu rozumět Jen jsem to dopsal tak samice zkoumá terárko. Jsou nádherní, můžu na nich oči nechat Jak to máš se samicí squami?
Neni za co. Jen bych to roseni trochu omezil.. Tak na 2-3 krat tydne.. Me pijou vodu pri roseni spis k ranu ci po krmeni.. Samice jedna mi pije i z misky, kterou ji drzim primo u cumaku.. Jsou super. Samice squamigery,se mi zatim drzi.. Nechci zakriknout.. Salmonela je svinstvo a u atherisek je lepsi mene vlhka nez se pise., Jejich lenost me taky vyhovuje a je fajn,ze se Chlorechisky nestydej a valej se klidne nalepeny na skle a je jim to sumak.. Hodne stesti v chovu..
Dík za cenný rady, omezím to. Jinak je fakt, že si z mýho očumování nic nedělaj, pohoda. Ať se ti daří a držim palce
ty jsou tak pěkný, že bych se snad nechal i dobrovolně pokousat
ahoj,Radare jak sa darí samičke?
Ahoj. Jak se citi ona nevim,ale zadne projevy nemoci zatim nema... Tlusta je stale stejne,tak nevim kdy to vyprdne... Ale doufam,ze to dopadne dobre po tom vsem., Jak se mas ty a tvy sverenci ?
Ahoj, rád bych oživil toto vlákno a to konkrétním dotazem na Atheris squamigera - podmínky chovu, dostupnost, náročnost, nebezpečnost atd... Nechci si tohoto hada hned pořídit (na chov jedovatého druhu ještě nemám dost zkušeností), spíš mě zaujal, takže možná někdy v budoucnosti. Díky H.
Ještě bych dodal, že na netu jsem nenašel skoro nic (možná špatně hledám ) H.
Ahoj, tak narocnost neni obzvlast velika ,pokud dodrzis podminky chovu.. U squam to znamena nenechavat pres noc v mokru a vubec prilis velke vlhkosti,ale muze se lisit dle lokalit vyskytu. Ale to te trapit nemusi,spis pri importech.. Doporucoval bych spise vyssi teploty az k 30 C.. V noci pokles na pokojovou teplotu staci.. Pri nizsich teplotach (dlouhodobe) a vyssi vlhkosti (dlouhodobe) ,hrozi prinejmwensim respiracni problemy az napadeni bakterii Pseudomonas.spp a to muze byt fatalni.. Viz. tohle vlakno a problemy s moji gravidni samici... Coz nakonec dopadlo dobre. Pak je nutne mit opravdu dobre vetrane terarium,ale to plyne z ostatniho.. Dostupnost je v posledni dobe lepsi,odchovy se zacinaji vyskytovat casteji.. Toxicita je radne neprozkoumana, (uvadi se jako vyssi) V africe jeden smrtelny pripad,ale po sesti dnech na anafylakticky sok.. Takze plati jako u vseho.. Jak to komu sedne a kolik toho mrska pusti.. V jedu prevladaji hemoraginy. Nebezpecnost je v tom,ze vas klidne ulovi bez varovani.. Jen zridka vyhrozuji.. Nejsou vsak agresivni,maji velmi radi ukryt v jeskynce ci vetvi.. Na manipulaci jsou celkem fajn a dobre drzi na haku,ale to jako vsichni stromaci... Pri manipulaci jsem nezaznamenal ani jeden utok nikdy.. (krome samce po prevozu autem nekolik hodin) Na zacatek bych doporucoval zacit Atheris chlorechis,jedna se o velmi klidne chovance a mene narocne nez A.squamigera.. Sam jsem zacal primo squamou a jde to... No snad jsem to nak v kostce zhodnostil a na priapdne dotazy klidne odpovim a zkusenejsi me klidne opravi...
Radek
Ahoj, díky moc, přesně tak jsem si to představoval , mohl bys prosím ještě napsat, jak velcí bývají dospělí jedinci případně optimální velikost terária? Díky H.
Neni za co. Velikost je tak kolem tech 70 az max 80 cm ,samice jsou trosku robustnejsi,ale ne tak jako u chlorechisek ci trimousu... Velikost pro par staci 60d/50s/70v a samici mam zvlast v 45/45/60 a taky v poho... Ale samo muze bejt vetsi..
Tak chlorechisky jsou líné a neagresivní, ale jen do doby, než jim něco je. Máme 0,2 co měly po importu podkožní boule zřejmě parazitů. Ačkoliv jsem dříve tyhle parazity hadům odstraňovala, tak u nich jsem do toho nešťourala, páč máme i hodně hadů s těmahle zapouzdřenýma parazitama a fungují a množí se leta. ALE po asi půl roce se těmhle dvěma hadicím daly do těch boulí parazitické mušky, nakladly jim tam vajíčka, takže se hadům udělaly na bocích obrovské vředy plné muších larev. Takže hadi byli odchyceni, vředy vyčištěny, vydesinfikovány atd...ale ta manipulace! Streslé hadice nedržely na háku ani v manipulačním plasťáku, jezdily jak divé a doslova ňafaly kolem sebe. Krom toho se po fixaci v ruce každou chvíli překrucovaly a hrozilo, že zraní sebe, nebo naopak kousnou mě. Dokáží otočit hlavu naruby jak kaznakovka. Krom těchto dvou holek máme mladý asi 2 letý pár, a to jsou zcela pohodoví hadi jak na chov tak manipulaci, člověk by to do nich fakt neřekl, jak se dokáží chovat když jim je blbě. Co se týče sqamiger- tak ze zkušeností s našimi zvířaty (máme 2,4) tak jsou jedny z nejklidnějších, nežerou se ani při krmení mezi sebou (to chlorchisky tyhle tendence mívají) Asi vůbec nejklidnější jsou, co mám zkušenosti tak A. hispida- ty se nesnaží kousat vůbec.
To je hrozně zajímvá věc. Asi me JaBzula doplní či opraví, ale neznám v našich podmínkách mouchu, která by šla do živého, takže museli ty boule nějak odumřít a omuchy se pustili do nekrotizované tkáně. Jaké to byly mušky? Velikost a pod.? Předpokládám, že něco jako hrbilky či smutnice, co?
VH
Předpokládám, že něco jako hrbilky či smutnice, co?
uz jsme to se samyassou drive konzultovali, videla jsem i fotky a osobne si myslim, ze jsou to bud primo tyhle bestie nebo neco blizce pribuzneho. Nicmene, chtelo by to nechat vylihnout a urcit u nejakeho hmyzologa...
Diky za velmi zajimave inforrmace. Me zadna nemoc chlorechisek nastesti nepotkala. Mel jsem nemocnou squamu,ale tam nemoc nemela efekt na agresivitu vubec zadnou.. Nafukovani hrdla,hlen z nosu a z tlamy take.. Pri salmonele a pokrocile gravidite.. Byla naprosto klidna,zadny pokus o utok ani pri manipulaci, ani pri podavani medikamentu,injekce a peroralni dodavani vitaminu C.. Otevrene rany by vsak asi meli stejny efekt, jakou u vasich chlorechisek.. Pri krmeni chlorechisek jsem neaznamenal ani jeden pokus o zrani se mezi sebou u 1.1 ,ale u 0.2 by se to stat asi mohlo.. Moji samci nejsou zrovna nejlepsi lovci.. Jeden je z importu a jeden NZ. Mel bych dotaz k k A.hipsida,jake mate zkusenosti,chovate je jeste..? Take jsem o nich uvazoval,ale vzhledem k stavu importu a jejich mortalite jsem od toho ustoupil (prozatim).. Dekuji za pripadnou dpoved.
Zdravím Vás,
vlastním pár A.nitschei,kt.bol odchytený v Ugande,konkretne Ituri forest. Mám však dva otázniky ohladom tejto lokality:
1,les Ituri má podla Wikipedie nadmorskú výšku 700-1000 m.n.m.Atheris nitschei máva uvádzaný výskyt od 1500-2600 m.n.m.Sú teda ničejky z Ituri nejaká extra populácia,kt.obýva nižšiu nadm.výšku ?Toto by mi velmi pomohlo k určeniu správnych teplot v noci,nakolko som bol chovatelom z Francúzska varovaný /2x rozmnožil A.nitschei/,aby som nitscheiky z nižších oblastí výskytu nechoval v noci pri teplotách pod 18 stupnov.Viem,že sa v chovoch objavujú B.nasicornis z Ituri,takže tie nočné poklesy,by nemali naozaj byt až také velké.
2,Ituri forest je vždy uvádzaný,že sa nachádza v DR Congo,ale leží pri hranici s Ugandou,teda čiastočne presahuje aj do Ugandy ?
Vopred dakujem za objasnenie,pátral som dlho na internete,ale 90% informácií o Ituri je o zakrslých domorodcoch-Pigmejoch a nejakú zrozumitelnú mapku sa mi takisto nepodarilo nájst...
Zdar Tak uz ich mas doma co? Blahozelam Stale cakam na mail
Jj, ten les zasahuje i do Ugandy. Ono obecně, přírodním útvarům jsou lidské hranice většinou jedno. My se u níčejek řídíme tímto http://www.wunderground.com/cgi-bin/findweather/ge tForecast?query=Fort Portal, Uganda a podle téhle mapky to tam v noci chodí dost pod 18, ikdyž nám to teda většinou nejde pod 16°C v té střední řadě co jsou. A vypadají že prosperujou, před cca 2 měsícema se pářily, tak třeba z toho něco bude...
Jj, ten les zasahuje i do Ugandy.
možte presne napísat do ktorej oblasti v Ugande zasahuje les Ituri?-jedná sa o oblast nad Albertovým jazerom,alebo do oblasti pod ním?
Ono obecně, přírodním útvarům jsou lidské hranice většinou jedno.
ano presne tak-to bola len doplnujuca otázka pre mna...
spomínaný odkaz na predpoved počasia poznám-v poslednej dobe som však počul rozne názory na tieto meteostanice-že je to len velmi orientačné atd. Ale určite je to lepšie ako nič.
pozeral som na predpoved v meste Aruba 1204 m.n.m./mesto nad Albertovým jazerom,kde predpokladám,že zasahuje les Ituri,teda aspon by malo byt najbližšie k tomu lesu/a nočné teploty na najbližší týžden sú medzi 16-18 stupnami.
A vypadají že prosperujou, před cca 2 měsícema se pářily, tak třeba z toho něco bude...
tak to rád vidím ,držím palce,i ked do porodu je ešte dlhá doba,hlavne nech to dobre dopadne,potom nezabudnite poinformovat,až budú nejaké mládatá na predaj,tak by som si rád pár vzal .
btw.máte ich z Ugandy ?chováte ich oddelene?hýbete nejak s vlhkostou počas roka ?
Díky
V oblasti zhruba do půli cesty mezi Lac Édouard a Lac Albert, areál výskytu níčejek tam končí. Nad Albertovo jezero vůbec nezasahuje, vlastně ani k němu. S vlhkostí hýbeme, v rámci toho jak se tam podle meteomapek pohybují deště. Párek je pohromadě, my tyhle zmijo/chřestýšovité stromáky neoddělujeme.
Co se týče těch meteomap tak jasně, nelze je brát jako slovo boží- občas dost kecají Takhle se nám stalo, že jsme si sledovali průběh srážek, abychom vyrazili v období bohatém na zvířata (chtěli jsme zhruba polovinu dešťů) Podle meteomapy mělo být období dešťů, v reálu na místě totální sahara a podle místních pršelo naposled před 2 měsíci , zvířata samože prakticky žádná. Aspoň teploty ale seděly . Ale ono co se týče napodobování podmíneki člověk moc jiných možností nemá, než sledovat meteomapy. Vlastně má, jezdit si tam, ale to už je o něco složitější
Dakujem za odpoved-teraz už je mi to uplne jasné.Podla najbližších meteostaníc-Port Talbot a Kasese-959 m.n.m. to ide približne v tejto oblasti v noci na krásných 15 stupnov.V noci dažde a burky-to by na toto obdobie sedelo aj čo mi písal chovatel z Francúzska.
Super info. At Ti jdou dobre nitscheiky.. Na tyhle teploty si bohuzel doma nesahnu, bez ohrozeni ostatnich..
A opet nieco od Radara z jeho dovolenim
A usmev
paráda,hlavne sa mi hodne lúbi tá posledná fotka
už dlhšiu dobu ma zaujíma ako je to s dostupnostou Atheris rungweensis-myslím,že v minulosti boli považované za poddruh A.nitschei. Našiel som na nete odkaz na forum,kde jeden uživatel píše,že ich niekto aj rozmnožil myslím v USA,ale cena bola tiež dost vysoká,myslím okolo 1200 USD.To je celkom škoda,nakolko sa jedná o velmi prítažlivé hady.
Dalej by som sa chcel spýtat,či niekto nevlastní publikáciu Old world vipers/T.Phelps,W.Wuster/ ?,v poslednej dobe som počul velkú chválu na túto knihu.Do akej miery je tam rozoberaný r.Atheris /fotografie,biologia,atd./ ?
Díky moc
S dostupností dost bledě, už je hodně dlouho nikdo nedovezl...možná trochu proto, že na rozdíl od níčejek jsou z oblastí, odkud se zrovna moc nevozí- např. S. Zambie. Měly by být i v JZ. Tanzánii, ale zatím nikdo, kdo vozí Tanzániii je odtamtud nedovezl. Ono i takové desaixky už se také dlouho neobjevily... teď se vozej hlavně squámy, ceratophory, chlorechisky, nitscheiky, méně často broadleyiky a ještě méně hispidy.
Tak,tak.. Taky jsem po nich patral, nez jsem mel zkusenost s ceratophorama.. Ted se nitscheiky a ceratophory vyskytujou mnohem casteji nez drive. I diky odchovum (ceratophory). To se zase vozily Kongo squamy a dnes ani tuk.. Broadleyiky obcas jsou. Na takovy katagensis a desaixky jsem nenarazil nikdy nikde, ale stejne by me stvalo ze je nemuzu chovat..
@Pitviper Co se tyce ty knizky, tak mi ji nekdo doporucoval.. Myslim ze zrovna zakladatel tohoto vlakna Somalia.. V ruce jsem ji nemel, tak nevim kolik je v ni textu vs obrazku, ale spatna urcite nebude.. Akorat je draha jako vsechny knihy z tehle oblasti naseho zajmu.
Jinak dik, squamak se ma stale k svetu..
Tak squamy se vozej pořád, ikdyž teďka zrovna z Konga moc ne, spíš z Ugandy. Desaixky jsme měli asi před 4 lety, ale krátce po získání jsme přišli o samce a pro pozůstalou samici jsme už pak dlouhodobě nemohli sehnat samce, tak jsme ji prodali. od té doby nic...což teda možná bude taky tím, že to jsou endemiti z Mt. Kenya a to je NP. Což pro získání zvířat není zrovna příznivé.
No narazim primo na to Kongo. Jinak Ugandu mit muzu, ale zatim nechci.. Jj o ty desaixce jsi mi psala ad veterina..
Zdar, nechce se mi to hledat na netu určitě to víte. Jak dlouhá gravidita je u sqamingerek? A je normální že samice už cca 2 měsíce nežere a jen "kyne"? Díky za reakci Mára PS: Z těch dvou samic se vyklubal pár(jedna svlečka předvedla krásné pářící orgány) a stále je spolu a ejhle ta větší přestala papat a je proti druhé dvakrát větší, ale sou dvouletý což mě zaráží a kdoví co z toho bude
Zdar, gravidita je vetsinou okolo sedmi mesicu.. Gratuluju.. Me samice nezrala mesice tri.. Edit: Moje mladata se pokousela parit ve 3/4 roce zivota. Edit II : Co mi psal Derek Morgan, tak jemu naky squamy nezrali celou graviditu a nebylo z toho nic. Naky squamy nezrali jen posledni 2-4 mesice a normalni porod a mel i squamy co mu zrali po celou dobu gravidity. Tak je to dost individualni, ale ve vetsine pripadu prestanou zrat okolo tech pokrocilejsich stadii pred porodem..
co mam tak odpozorováno, tak gravidita v průměru 7,5 měsíce a s tim nežraním to je hodně různý, některé holky přestanou žrát a zase začnou prakticky před porodem, kdy si dají menší myš a jiné žerou pořád, ale ke konci větší kořist blejou. Co se nám pářily mladé kolem toho roku dvou věku, tak z toho byly vždycky neoplozený vejce. To samý u samic napářených z přírody- tam jsme od nich nikdy neměli mláďata, vždycky vysypaly neoplozený vejce. Totéž ceratofory. A živá mláďata až u tříletých a starších... řekla bych, že dospívají pozdějc, jak třeba tropické druhy Trimeresurů.
A je to tady
7.12. objeveno 11 mimin z toho je jedno maxi mini jsou v terárku cca 40x40X40 a jsem si myslel že budou na větvích a prd abych pravdu řekl nevím pomalu kde jsou A teď co dál jak je krmit, předpokládám že je musím odchytit a přes pinzetu vydráždit a dát jim kousek holátka? Nebo máte na to jiné vychytávky jsem laik přes tyhle zmije. Mára PS: Konečně nějaké pozitivum po přestěhování se do Lednice.
velka gratulace...
Já taky gratuluju...nádhera.
Velka gratulace ! Tak to preci vyslo. Parada. Zkus je vydrazdit pres ocasek, u nekterych to zabere, nekterym budes mozna muset vlozit zvanec do tlamky a pak vetsinou spolupracuji sami. Nekteri jedinci potrebujou u jidla "viset" a pak zerou..
Jo Lednice... Paráda
Nám žerou normálně novorozená myší holata s otevřeným mozkem, ale záleží na tom, jak jsou velká. Pokud jsou ta mláďata hodně malá, tak je někdy potřeba jim dávat ta holata naporcovaná, po 1/4. Udělat terárko tak, abys k nim dobře mohl a prudit je do ocásku, ona si kousnou a když ucítí krev nebo mozek, tak většinou nepustěj...ale když se zakousnou, tak je nesmíš vyrušit třeba krmením dalšího mloáděte. Je to náročný na čas a trošku i na nervy
Mas pravdu, ja je mel hodne malicky.. Stromaci sice daj lesco a byla to piplacka ze zacatku.. Ale velmi rychle si zvykli a byli to pasticky.
Zdarte, chtěl bych se s vámi podělit o pěknej průser, kterej se dneska stal. Přišel jsem o chovnej pár A.s. Samice od porodu papkala až moc, ale zničeho nic je to už pár týdnů sjela na zem a nejevila zájem o potravu tak jsem jí párkrát "nacpal" a pak jsem přidal aj vitamíny (vitamix pro nosnice), prostě neměla sílu vůbec to nechápu....dnes exnula. Samec dnes zažil přesun do vedlejší místosti určitě by to ustál, ale já č.... jsem ho dal na chvíli (cca 10min) do stejného boxu s venustusákama a samice ho vzala až tak, že dokázal vyvrnout před pár dny pozřelého malého myšáka a před chvílí jsem zjistil, že to má taky za sebou. Píši Vám to, že aby jste si nemysleli, že máte vše o.k.
Mám s hady rodu: Atheris jen tuhle zkušenost...ale řeknu Vám bolí to
Mára PS: Čím je člověk starší tak je....... Nějaké mimina mě zůstaly nechávám si je pro další doufám, že pozitivnější věci.
To nasere, že to tak teda musím napsat. Není to, doufám, apríl ? Ani já nevím, jestli je chovám dobře. Jedou víceméně v pokojovém režimu, ale zatím vypadají ok. No hlavně že máš základ do dalších experimentů !
Nj, stane se. Člověk někdy holt draho zaplatí za zjištění, co příště nemá dělat...
Je mi to lito, ale prakticky sis je zabil sam.. Samici si cpat vubec nemusel, ze lezi na zemi neni nutne znamka problemu a samec je jasnej.. Skoda, ale chyby se holt stavaj.
Hm, je to tak. Já mám jednu samici "sjetou" dole nepřetržitě, ale ta na druhou stranu žere skvěle. Druhá holka vylezla do větví, až když jsem shora terárko zakryl. Jak jednou had žral, už ho násilím necpu, i kdyby půl roku nic nevzal. Jestli má chcípnout, stejně to většinou udělá.
mně taky sedaj na zemi- některé více, jiné méně a někdy mají "zemní období" i hadi, co jinak seděj hlavně ve větvích. Nijak to neřešim-pokud sedí ve fyziologické poloze, tak co se vzrušovat, ať si seděj kde chtějí. A co se týče žraní, tak si někdy dávají pauzu a to někdy i docela dlouhou. Pokud ten had nehubne, nebo nejeví známky jiného problému, tak to taky neřešim. Co se týče násilného nakrmení, tak k tomu přistupuju, až když to zvíře viditelně hubne a selhaly všechny ostatní osvědčené pokusy, jak ho rozkrmit přirozeně. A kořistí necpu, ale dám sondou CCLko. Ono to ta zvířata pak většinou rozfunguje, pokud nemají nějakej závažnej problém, kterej je tak závažnej, že na něj chcípnou...třeba se mi někdy stane u samců, že maj mrousek a dlouho nežerou, šukaj, zeslábnou a pak by sice žrali, ale už nezvládnou trávit přirozenou kořist. Tak je třeba podpořím tou konzervou a příští kořist vezmou sami a OK... JInak s tím chcípnutím je to tak- pokud má zvíře chcípnout, tak to prostě udělá. Pokud nemá, tak mu k tomu člověk nemusí pomoct nějakou botou, ono obecně- čím víc se člověk do těch zvířat montuje, tím hůř...
Vono ta samice vypadala, že už to nedá byla natažená a dala se vzít za ocásek a prostě nefungovala no chtělo ji oživit sondou, protože už to trávení asi neměla určitě ok. Takovým postupem jsem zachránil trigouše, ale to bylo asi 5 minut před 12 u této samice to bylo už po 12hodině. Mám fotky vnitřek tlamky dám sem pak fotky něco se mi tam nelíbilo..... Škoda aspoň kluk mohl zůstat nu což musíme jít dál.... Mára PS: Ať se Vám s nejen s hady daří lépe než mě....
Co se týče té knížky Old World Vipers, tak pokud to člověk chce čistě kvůli těm Atheriskám, tak se to nevyplatí. Páč tam je o nich nemlich to samé, co v Terralogu (Venomous snakes of Africa)- tytéž informace, fotografie, mapky výskytu atd- nevím, kdo co od koho opsal, ale je to uplně stejné , + co se týče řady druhů, tak spíš dohady opsané zase od jinud (třeba bláboly, jako že se hispidy živí žabkami, hlodavci a mláďaty ptáků). Pokud to člověk chce kvůli ostatním zmijovitým, tak tam jsou celkem zajímavé informace z lokalit atd, takže ta knížka není špatná koupě, ale čistě kvůli Atheriskám se rozhodně nevyplatí.
Knizku o Atheriskach a dokumnet slibovali na World of Atheris (kingsnake.com) ale nak k tomu nedoslo a uz jim nejedou ani stranky, ktery bohuzel delsi dobu pred jejich padem ani nak neaktualizovali.. To by chtelo grant od €U a vrhnout se na to. Ale to je z rise sci-fi...
@aurifer-čakal som podobnú odpoved,takže sa nejaké importy predsalen v minulosti objavili aj u Vás v CZ ?
@radar-na True vipers som tiež pozeral,pravda,knihy sú to drahé,ked som kupoval Asian pitvipers,tak som si myslel,že mi hrabe,ale teraz nelutujem ani eura-je to síce samá fotka,ale je moc super...
trochu ma šokovali jeho teploty,asi sa ho budem musiet opýtat na pár detailov.
O ty knizce uvazuju a asi si ji pak objednam.. Ad Asian pitvipers verim.. O NZ nitschei vim, ale je jich jako safranu.. Ale taky se to pomalicku zlepsuje..
Edit : Na Venomlande sem byl kdyz tam jeste ty teploty nemel napsany, to se mi taky nezda..
Odchovy níčejek už jsou, ikdyž jich není moc. Co se týče těch teplot, tak ony tyhle druhy, co potřebují noční poklesy dokážou žít poměrně dlouho bez nich, a někdy se i rozmnožit. Potíž je ta, že když už si chovatel myslí, že je to vše OK, že fungujou i bez nich, tak pak najednou nečekaně zkápnou "bez udání důvodu" a v plné kondici, i po delší době chovu. Někdy tomu předchází to, že zvíře přestane žrát, ale nemusí, někdy žerou klidně těsně před smrtí. A je zajímavé, že se to projevuje prakticky stejně u všech těchhle horských druhů, ať je to had, leguán nebo šnek. Nám se právě ty první níčejky a ceratofory, co jsme měli ještě v předchozím bydlení bez možnosti nočních poklesů taky normálně pářily. jenže pak chcíply bez udání důvodu před porodem s břichem plným mimin. A to naštve...
V podstatě tyhle všechny tyhle druhy nám začaly dlouhodobě fungovat až v nynějším chovatelském zařízení, co máme možnost jim v noci chladit.
A kolik vůbec potřebují ty níčejky tu noční teplotu snížit a znamená to celoročně či jen nějaký období? Díky za info Mára
@Aurifer-ano v poslednej dobe mám pocit,že sa odchovov objavuje viac a to viem len o ludoch,kt.o tom informujú na internete-samozrejme sú aj chovatelia,kt.si tieto veci nechávajú pre seba... Vačšinou mi vela týchto odchovov príde ako náhodných,že sa s tým mnohí ani moc nehrajú-myslím nočné poklesy,krmenie,nejaké striedanie obdobia daždov a sucha atd. Samozrejme existujú aj ludia,kt.ich rozmnožili napr. dve sezony po sebe atd.-takže sa dá ako tak povedat,že ich majú zmáknuté. Ja ich chovám oddelene-samec je celkom velký a nie je tak ostýchavý ako samica,v pohode si berie potkanie holíčatá z pinzety.Samica sa takéhoto krmenia skor bojí a dekuje sa preč.Tej nechávam potkanie holíčatá na dne terária-je zaujímavé,že mi nežerie v noci,ale cez den-teda aspon posledné dve krmenia prebehli u nej v tomto scenáry.Pripúštanie u tohto páru však v najbližšej dobe nehrozí.Samica mi svojími proporciami tela nepríde ešte dospelá-nakolko podla mna ešte nemá ani adultný tvar hlavy-myslím tým trojuholník.Rovnako ani jej farba ešte nie je podla mna ustálená,súdiac podla posledného zvleku,po ktorom jej podkladová zelená farba stmavla a na niektorých miestach výrazne očernala.Takže asi najskor až o rok,ked všetko pojde tak ako má. @Daboia- teploty:odvolám sa na chovatela z Francúzska,ktorému dost doverujem,nakolko podla toho,aké druhy chová a čo rozmnožuje sa jedná o skúseného mazáka. Teploty závisia od lokality.Konkrétne on chová ugandské z vyšších poloh.Chová ich cez den pri 25/26 stupnoch,v rohu terária pod žiarovkou 30.Nočné teploty 15-18 stupnov.Teploty sú takéto počas celého roka bez zmeny.Hýbe len s vlhkostou,kedy sa počas roka vystriedajú dve obdobia daždov a dve obdobia sucha.Pária sa mu vždy na jesen/podzim/ na začiatku druhého obdobia daždov. Podla neho by sa ničejky z "nížin" nemali chovat v noci pod 18 stupnov. Nejaké info určite doplní aj Aurifer.
Konkrétne on chová ugandské z vyšších poloh.Chová ich cez den pri 25/26 stupnoch,v rohu terária pod žiarovkou 30.Nočné teploty 15-18 stupnov.Teploty sú takéto počas celého roka bez zmeny.Hýbe len s vlhkostou,kedy sa počas roka vystriedajú dve obdobia daždov a dve obdobia sucha.Pária sa mu vždy na jesen/podzim/ na začiatku druhého obdobia daždov. Podla neho by sa ničejky z "nížin" nemali chovat v noci pod 18 stupnov.
My je máme (také horské) v dost podobných teplotách, s tim rozdílem, že v zimě tam máme o 1-2°C míň a lokál na těch 30°C, v létě pokud je teplej den, tak ho vůbec nezapínáme. Ale v zimě ho hodně využívaj. Hýbeme s vlhkostí v závislosti na meteomapkách, ale pářily se nám vždycky koncem zimy nebo na jaře, letos v polovině jara. Přičemž v přírodě by touhle dobou být březí neměly, ale ono nám to zvířata dělávají celkem běžně, že na to vletěj, když by dle teorie neměla. Co se týče toho původu zvířat, jestli jsou z nížin nebo z hor to je dost problém, jak už psal Radar- páč ona občas ani nesedí země původu, natož aby člověk přesně věděl, odkud jsou. Teda takhle- pokud si je sám nepřiveze, ale to je zase o dost složitější
Auri mas pravdu.. To same jsem zazil u ceratophor. Uz jsme to tu probirali. Hodne jsem se snazil a dali u me 15-18 mesicu, coz je obvykla doba co horske druhy "prezivaji" bez idealnich podminek, tedy nocnich poklesu na teplotu co potrebuji.. U tech nitscheiek me to prekvapilo, pac maj dlouhou graviditu, co vim 10+ mesicu a taky bych rekl, ze je manik z Venomlandu nakou dobu uz mel, tak by meli teoreticky exnout kazdou chvili a to zejmena samice, ktera bude vycerpana graviditou.. Jsem zvedav co bude dal a jestli se manik pochlubi jak se jim dari... To myslim Pitviper zjisti..
Maro, nocni poklesy u nitscheiek na tech 15-17 C by melo stacit.. Ceratophory jsem daval pred zateplenim panelaku na 19C po zatepleni okolo 22C a to nefunguje.. Rekl bych, ze zlomova teplota bude 18C., Alespon u ceratophor. Ceratophory se mi parili taky,ale holka nezabrezla. Zrali mi tri dny pred smrti (kluk) a holka cca tyden bez naznaku problemu..
@Radar-blbá zateplovačka-to sú veci,kt.proste neovplyvníš... k tej gravidite u Jimmyho:on tam popisuje párenie 19.januára a porod 23.augusta,takže u neho skoro presne 7 mesiacov.U Maldanta bola gravidita /2x/ naozaj až okolo 10 mesiacov.To može byt ovplyvnené zrejme tými nočnými poklesmi u Maldanta,resp.vyššou nočnou teplotou u Jimmyho.
Ja mu napíšem-samého ma to zaujíma,ale momentálne som nejaký chorý a som rád,že tu ako tak dám dokopy pár riadkov.Ked máš čas,tak mu napiš Ty.
To Pitviper. Bohuzel. Verim, ze nebyt toho zatepleni, jeste by tu byli a letosni leto by tomu jeste nahralo.. Ale i pres to, je to cenna zkusenost (ne jen moje) a diky tomu se snad podari par zvirat zachranit.. "kdyz uz se to vi" ..
U nitcheiek (ne jen u nich) je nejvetsi potiz, ze se velmi tezko clovek dozvi odkud jsou.. ;-( Musi se trochu experimentovat. Tem nocnim teplotam u nitscheiek z nizin verim a ma je chlapik co ma neco za sebou, jak pises coz je dobre.. I vlivu teplot na delku gravidity. Nebyl rozdil i v kvalite (velikosti) mladat ? (7 vs 10 mesicu) Ted moc casu bohuzel nemam, sice se mi podarilo dostat na net ve worku, ale nesmim se nechat chytit, tak na delsi SZ nemam prostor.. ;-( Kdo mu stihne napsat driv, vyheava.,
Přátelé, tady je jeden nákres (teda nákres je dost hroznej, ale idea dobrá) jak chladit víc terárií za pár kaček. Tohle docela boří ceny chladícím systémům za desetitisíce. Stačí stará lednička, čerpadýlko a hadice, ev starej radiátorek (nějaká regulace by taky bodla samo ...). Viděl jsem to někde na internacional. foru o chovu horských hadů.
My máme tyhle studeňáky separované v samostatné místnosti a v létě tam jede klimoška (v akci se dají sehnat za pár šlupek, a ikdyž chladí jenom na 18°C, tak když se ta klíma dá pod strop, tak u země to zachladí na nějakých 13-14°C uplně v pohodě), to se týká léta. Jaro- podzim řešíme poklesy prostě tak, že na noc otevřeme dveře a v zimě na noc mírně dotápíme na potřebnou teplotu. Máme změřený průběhy teplot v různých výškách místnosti a podle toho jsou v regálech umístěný terárka se zvířatama, páč rozdíl mezi podlahou a stropem je 5°C i při puštěným ventilátoru.
Tak jasné, není nad temperovanou místnost. Tohle je spíš řešení pro 1 až 2 terárka...
Dik za invenci. Mozna nekdy, az to tu budu mit zkompletovany, tak po nakym takovym reseni sahnu.. Moc rad bych tu mel nitscheiky, ceratophory a i jine horske druhy napr. z r. Bothriechis..
zdravím, mám squamy asi rok a 4 měsíce, takže hádám, že jim nebude víc ako rok a půl a načapal jsem je při páření.Bohužel, fotky nemám, protože jsem poránu spěchal do práce, ale samice za hemipenis vlekla samce někoikrát okolo terárka a asi si to dost užívali. Samec den před tím nechtěl vůbec žrát, ale o dva dny později si dal zase říct a vzal dvě holátka. Samice se od té doby drží stranou a žere opravdu hodně. Nebo se aspoň tváří, že by si dala. Jaké máte zkušenosti vy s takhle mladýma erotomanama?
Jj, to oni dělaj normálně. Pářej se už jako subadulti, většinou z toho ale nic neni. Buď jenom neoplozená vejce, nebo vůbec nic....trimouši už jsou v tomhle věku plodní, takže na 2 letech roděj, ale Atherisky zřejmě pohlavně dospívají až pozdějc. Dospělí samci mi ale v období okolo páření nežerou a je to na nich dost znát.
Díky za rychlou reakci. Člověka to vždycky uklidní. JInak hadi jsou teď v klidu, každý na jiné větvi dost daleko od sebe. Samec si včera vzal dvě holátka a tak oba tráví. Dají si teď asi pokoj, smace to evidentně přešlo, i když samice se tváří strašně žravě, docela koukala, jak se samec cpe, a tak jsem jí jedno hole taky dal.
Uz jsem to tady nekde zminoval, me se pokouseli a parili v sedmi mesicich veku, nic z toho nebylo.. Jak pise Auri. Adulti si to dokazou uzivat "hodiny" a je to paradni pohled. Az by clovek rekl, ze squamigery maj "socialni" chovani.. Muj par po pripusteni, se chvilku oblejza, pak spolu lezej v klubicku a zacinaj se parit az po nekolika hodinach.. Akt trva tak 4-6 hodin a v onom klubicku spolu travili cas i par tydnu po, pak se samec pokousel o pareni zas.. Celou dobu samec neprijimal potravu, po oddeleni ji samec jeste ctrnact dni hledal po terariu a to opravdu velmi aktivne i pres den ! ze zacatku, po odebrani holky. Mel jsem samici gravidni dvakrat a vzdy to trvalo okolo sedmi mesicu.. Tak at se s nma dari.
když jsem si kdysi koupil své první 2 páry squam,choval jsem je všechny pohromadě ve větším "biotopovém" teráriu,s tím že je až odrostou rozdělím.....než jsem to ale udělal,načapal jsem je při páření-bylo jim cca 7 měsíců samice byli odhadem ani ne na polovině dospělé hmotnosti.Přesto se ale narodili zdravá mládata normální velikosti,a neřekl bych že to na samici mnělo nějaký negativní vliv-obecně z mých zkušeností squamy jsou schopny se plodně pářit už před dosažením 1 roku věku,ale určitě bych to nedoporučoval.
Jo tuhle udalost si od Tebe pamatuju. Taky sem byl trochu nervozni, kdyz jsem je nacapal doma, ale nastesti to nezvladli jako ti Tvoji.. Ten zelenej samecek opravdu neco chytil geneticky po tatkovi, pac to je taky parici maniak.. Docela lituju ze sem ho prodal. Byl paradni a jedinej agresivni z vrhu..
já nechávám mláďata normálně spolu a nerozděluju je vůbec. A ještě nikdy se mi nestalo, aby normálně rostoucí dobře živená samice měla problémy s tím, že předčasně zabřezla (což se mi u Atherisek nestalo- byly jen ty neoplozené vejce) ale u Trimoušů atd- ti se páří taky velice brzo a samice ještě zdaleka nejsou dorostlé, a přesto to na jejich vývin nemá žádný vliv. On se jich v přírodě taky nikdo neptá, jestli ještě náhodou nejsou pod zákonem Těch odchycených březích, evidentně zdaleka nedorostlých zvířat bylo bezpočet. Ikdyž si myslím, že v přírodě to je řízené aktuálníma podmínkama, v lidské maj ti hadi setrvale dobré a dostatek potravy, tak je to možná i o něco častější než v přírodě.
Tak můj samec se zaae uklidnil a nejeví o samici zájem. mám je ve velkém teráriu a každý tam mají svůk kout a svoji větev. Takže zatím je nechám pospolu. Teď s tím stejně už nic neudělám, žádnou pilulku po pro hady nemám. Tak uvidím.
Například u thamnophisek to příroda vyřešila počtem mladých. Mladé samice mají méně potomstva, a cím je samice starší a větší, tím je mladých více... To samé platí i u Atherisek, ne?
Prvnicky mivaji mene mladat, ale jsou i vyjimky. Jde o to, kdy se poprve potka se samcem.. Kolega co mi prodaval holku v Rakousku, mel u prvnicky 14 mladat a to zas tak malo neni..
Edit: U squamigery.
Tak vono by se dalo říct, že to platí celkem univerzálně i pro jiný druhy a nejen živorodý. Až na vyjímky, samo...
Vlastne jo..
Tak po nějaké době zase zdravím. Tak přesto, že jsem s tím už nepočítal, tak ta mladá squama, která se pářila v 16 měsících vrhla v sobotu 8 mladých. Jsou to teda prcci, ale maj se k světu. Svlekla se všechna a už si i vzala po kousku masa. Ale trvalo to 8 měsíců!!!
Tak gratulace ! Sedm mesicu to trva normalne, tak Ti trosku prenasela.. Hod fotky.
Tady je pár prvních obrázků
nynynky, to až ukážu přítelkyni :)
Diky za fotky , snad to taky zase zlomim... At jdou dobre. Slunicka.
Paráda, taky gratuluju ...akorát s tou březostí se tomu nedivim, mě taky squámy roděj v intervalu 7,5-8 měsíců. Níčejky někdy 8, jindy 10...a podmínky mají víceméně furt stejné.
Jj platí, stejně jako u většiny jiných druhů
Ktere atherisky jsou vhodne na chov v byte, kde neni mozny nocni pokles? dik
Zdravim, taky by mě zajímalo jak te to teda s maximalní noční teplotou u squam... uvažuji nad prvním jedákem... a to právě nad touto zmijí... jedinný můj problem je trošku větší teplota v pokoji, protože v pokoji mám více zvířat a trošku topím ale myslím kolem 22-23 stupňů v noci.... jestli je to moc jestli by to popřípadě nešlo zachránit nějakým větráčkem atd.... S nejedovatými hady zkušenosti mám..... asi v 8 letech jsem dostal první užovku... od té doby mi rukama prošlo více hadů mým posledním klenotem je Morelia viridis(wamena).
Pokles na 22 C i tech 23 C je u squam dostacujici.. Snesou i vic dolu , ale neni to nutny.
ok díky teď sem si ale uvědomil problém..... že asi v létě to bude horší... mam podkrovní pokoj a v létě je tu teplo..... :(
Bydlim v panelaku, pokoj mam na jih a taky maj nekdy i vice.. (26-27C) Kdyz to nebude cele dva mesice v kuse, tak bych to nedramatizoval.. Terarko kdyztak hodis na zem a nebudes svitit a daj to v klidu.
tak přemýšlim jestli by to nešlo trošku vychytat s nějakýma PC vetráčkama....
To bych radsi nedaval..
squámy jsou velice teplotně tolerantní, žádné extra poklesy v noci nepotřebujou...my je máme celoročně v tropické terarijní místnosti a normálně tam je v noci v jejich výšce těch 21-22°C, ale v létě tam je přez noc taky těch 26°C-27°C a nemají s tím sebemenší problém, a to i dlouhodobě. Fakt není potřeba to dramatizovat. nicméně měla jsem je jeden čas i ve studené místnosti, kde to v jejich řadě v noci klesalo na 16-18°C a dávaly to v pohodě, stejně jako albolábři, kteří tam byli také...z důvodu, že v tropické místnosti na ně zrovna nebylo místo. Ale hadi s tím neměli sebemenší problém...pokud se přez den mohou vyhřát, tak zdraví hadi ustojí i slušné poklesy směrem dolů, jsou to tvrďáci.
Co se týče větráčků a podobných pikačovin, tak ty mají většinou akorát za následek respirační potíže vlivem průvanu, takže určitě nedávat. Jinak v létě dávat pozor na přehřátí- squámy sice krátkodobě snáší i teploty nad 30°C, ale už se pak tvářej jako že jim je dost špatně.
ok tak to díky.... asi je zkusim rozmýšlel jsem právě trimouše a atherisky..... ale ty squamy mě lákají víc.... to s těma větrákama sem nemyslel tak že bych je dal do terárka... ale připevnil npř. z venku na sklo terarka.... aby se ochlazovalo sklo.... a nebyl průvan... ale tak jestli to jsou držáci tak ok :)
Pruvan a vibrace z vetracku jsou zbytecne.. Squamy to daj i tak, jak pise Auri..
jj... tak teď jen počkat na nějakej odchov... :)
já mám v terarijních místnostech ventilátory (na vlastním stojanu) přez léto normálně, ale spíše z toho důvodu, aby se místnost pod stropem nepřehřívala a netvořily se kapsy horkého vzduchu. Nesmí to foukat pořád do 1 místa, páč ono když to funí dlouhodobě na 1 terárko, tak v něm zvířata nastydnou ikdyž je teplo, osobní zkušenost.
JInak připevňovat cokoliv pohyblivého na sklo je hloupost, jak už psal Radar- hadi jsou na otřesy opravdu hodně citliví.
A konečně jsme se po více jak měsíci dostali z krabice do terária...
Predsa som dobre vravel Su paradne SZ
Pokracovani pribehu..
nám se mláďata taky začínají vybarvovat, přihazuju "trikoloru"
Pekne. Za by se preci potatili ? Dalsi svleky ukazou..
Prosím vás kde ste zohnali mláďatá A. chlorechis a Squamigera? Chcela by som niečo z odchovu a rozkŕmené, ale nikto neponúka v inzerátoch :( Neviete o niekom, kto by ponúkal odchov?
chlorechisky se dají sehnat, když je zrovna někdo přiveze. Odchovy chlorechisek jsou dost vzácné. Squamigery se dají sehnat buď taky z importu, což je loterie, nebo z odchovu. Odchov od nich máme zrovna třeba my. Už prvně žraly. Ale jsi si jistá, že víš do čeho deš? A vědí to tví rodiče?
No mám 18, takže s rodičmi problém nie je. A som si vedomá do čoho idem a práve preto by som chcela skúsiť na začiatok práve chlorechis, vraj sú kludnejšie.
Koukala jsem, kdes co psala a podle všeho ještě bydlíš s rodiči, proto jsem se ptala. To je bez ohledu na věk, někdo bydlí u rodičů ještě ve 40. Ono přinést domů jedovatého hada není jen tak, že ho prostě přineseš domů. Ostatní členové rodiny s tím musí souhlasit a být obeznámení s případnými riziky.
Co se týče chlorechisek, tak z vlastních zkušeností ti řeknu, že chlorechisky klidnější nejsou, obzvlášť pokud mají nějaký problém...sice hodně lidí je z nějakého záhadného důvdu doporučuje jako začátečnické hady, ale prakticky neseženeš odchovová mláďata. To je 1. věc. A pokud pořídíš odchytová zvířata, tak musíš počítat s tím, že se dřív nebo později pravděpodobně dostavěj nějaké potíže. A zrovna ošetřování chlorechisek s bebíčkem je docela nepříjemná záležitost i pro pokročilého chovatele, který zvládá manipulaci a fixaci. Protože pokud chtějí kousnout, tak to udělají bez jakéhokoliv varování a při fixaci v ruce dokáží otočit hlavu na ruby, takže dosáhnou zubama opravdu dost daleko za hlavu. Co se týče nároků, tak to nejsou nějak chovatelsky obtížní hadi a nebývají agresivní, možná proto je někdo doporučuje pro začátečníky. Ale po zkušenostech s několika desítkama těchhle hadů můžu říct, že chlorechisky a obzvlášť odchytové opravdu nejsou začátečničtí hadi, asi tak stejně jako nitschejky, které občas taky někdo doporučuje pro začátečníka. Navíc to jsou všechno hadi, u kterých ještě není přesně známá toxicita (která se často podceňuje, protože těch pokousaných zatím bylo málo) a možnost léčby.
Je to tak.. Chlorechisky dokazou zubama docela dost. Zejmena adultni velke samice. Jak jsem Ti psal do SZ, odchovy jsou raritni a spis v cizine. Klidnejsi jsou, pokud jsou zdrave. To jsem tez zminoval. Samci byvaji jeste vic problematicti a ty bych do zacatku a jeste k tomu importy taky nedoporucil. Jedine zvirata od overeneho chovatele, ale nikdy neni jistota, ze se nejaky problem pozdeji nevyskytne a nebude potreba s hadem neco delat. Spatny svlek, nemoc,podavani medikamentu.. Toxicitu bych povazoval za vyznamnejsi, vhledem k velikosti samic, delky zubu a nekolika pripadum, kdy musel byt amputovan clanek prstu, pri intoxikaci jednim zubem..
Jak pise Aurifer. Sam bych dokazal chlorechisku doporucit do startu, ale za podminek ze pujde o zdrave jedince z overeneho chovu, ci odchovu. Ale sehnani odchovu je velmi problematicke.. Squamigery jsou dnes mnohem dostupnejsi. Take jsem nevedel ze bydlis s rodici..
Znám člověka, který skončil po kousnutí chlorensiskou na JIPce a chvíli na tom moc dobře nebyl.
Myslím, že je jedno či bývam sama alebo s otcom. Had mi nikdy neušiel a ani neplánujem podceňovať bezpečnosť terária, takže únik je to posledné, čoho by som sa mala báť (samozrejme nevravím, že sa to nemôže stať). Otec s tým problém nemá, alergický nie je nikto, a čo sa týka manipulácie, som si vedomá, že môže nastať aj taká situácia kedy bude nevyhnutné uchopiť hada, ale to môže byť aj pri adultnom a agresívnom PMB, a aj tak ho ľudia chovajú..Každý z vás raz nejako začal s jedákom, ja by som už tiež chcela začať
som si vedomá, že môže nastať aj taká situácia kedy bude nevyhnutné uchopiť hada, ale to môže byť aj pri adultnom a agresívnom PMB
Dobre prirovnanie Akurat, ze pri kusnuti agresivnym PMB ti nehrozia ziadne nekrozy a mozne trvale nasledky.
A ono to az tak jedno nieje ci byvas z niekym, alebo sama. Ak ti had ujde (co sa moze stat hocikomu), ohrozuje nielen teba, ale aj tvoje okolie. Ak sa on o hady nezaujima, nebude s nimi nat nejake skusenosti atd, je vecsie riziko nejakej blbej nehody. Nechcem nic privolavat, ale proste zivot je svina
Ale to sa môže stač aj vám, to sa môže stať komukoľvek, nie len mne..
Pokud si pevně odhodlaná, spolubydlící s tím nemají problém a vše jim řádně vysvětlíš, ... máš k tomu vhodné prostory a seš zodpovědná - nenech se odradit. Co se ale týče zabezpečení: U těhle zvířat je nutný být maximálně zodpovědný. Takže možný únik nepřipouštím ani teoreticky. Bezpečnost především Já osobně jsem jedovaté hady začal chovat až potom co jsem dostal od rodiny k použití samostatnou místnost. Teraria mám konstrukčně dobře řešená. Těsně ke dveřim terarijní místnosti jsem raději položil i práh. Pokud by mi tedy něco opravdu už z teraria ,,fouklo", jsem přesvědčen že z místnosti se to nedostane.
Ano, moze. Ja nikde nepisem ze nie. Ide mi o to, ze sa to moze stat ked doma nebudes a povolenie na hada je jedna vec. Druha vec je uz jeho odchyt a nasledna manipulacia. Do buducnosti by som chcel doma spravit pre Atherisky miestnost v pivnici. Kde mimo nizkej teploty mi nikto chodit nebude. Takze aj pri pripadnom zdrhnuti hada, sa k nemu nikto ani nedostane.
Nevěděla jsem, do jakého vlákna to vložit, tak to vložím sem - ohledně té často probírané toxicity Atherisek. Přikládám foto po kousnutí od adultního 1,0 Atheris matyldae ("velká" ceratophora). Prst je 7 dní po zásahu do prostředního článku, oběma zuby. Názor ať si udělá každý sám.
Ahoj Auri, valim oci, nic podobneho me nepotkalo ani po squamakovi , ci necem podobnem co se mi prihodilo.. Doufam, ze uz si cajk..
To záleží na mnoha okolnostech, jak to nakonec schytáš Pokud had nepustí jed, je vykouslej po krmení nebo jenom výstražně škrábne atd atd...tak problémy nemusej být žádné nebo zanedbatelné, no. Každopádně, ikdyž jsem to teda nějak přežila i bez lékařské pomoci, tak tenhle hadík mně docela ztrestal.
Jinak fotka je z dnešního dopoledne. Ty lokální příznaky na zasaženým prstě měly v porovnání s celkovýma dost pomalej náběh, teď to teprv začíná kulminovat. V podstatě se to ještě pořád "vyvíjí", takže čekám na nástup dalších chuťovek, jako třeba jestli ten prst upadne či nikoliv Kdyžtak budu updatovat, jak se to bude dál vyvíjet.
Co se týče nějakých dalších příznaků, tak z toho už jsem snad celkem venku. Ale teda ty celkové příznaky taky "stály za to". Večer po kousnutí to ještě šlo, zvládla jsem v poho dojet autem domu, obstarat zvířata atd...no a v noci to začlo. Po sebemenší činnosti (jako vstát z postele a jít si k lednici pro chladící gelový polštářek) mi okamžitě prudce vyletěla horečka, zdvojilo se mi vidění, slabost, závratě, lilo ze mně proudem a i po vysprchování jsem pořád smrděla jak shnilý hadr...no nic moc. První 2 dny po kousnutí mi bylo dost na chcípnutí. A navíc jsem byla doma sama, manžel byl na služebce v Rakousku, takže jsem prostě musela i v tomhle stavu chodit ke zvířatům aspoň kvůli základní nevyhnutelné péči, jako dát vody, nakrmit savce a mláďata, narosit atd. Po každým provedeným úkonu jsem si musela jít sednout nebo lehnout. Ruku jsem měla komplet nepoužitelnou, takže jsem všechno dělala jen 1, navíc pravačkou (jsem levák). Takže jsem to prostě musela nějak dát.
No, neni to nic, co by si čék rád zopákl...fakt nepodceňujte ty Atherisky .
Není to moc pěkné lokálně bych to srovnal s dendrou. Byla si někde na test na jaterní enzymy a jestli jsou ledviny cajk? Určitě by chtělo aspon s tím prstem zajít at ti jej dají trochu do kupy at ti fakt neupadne, v okolí kloubů a na prstech to je na amputaci nejnáchylnější
Každopádně at to dobře dopadne.
to tě nabral při krmení?
ve špitále jsem s tím nebyla, páč by si mě tam 100% nechali a to jsem si nemohla v danou dobu dovolit z hlediska zvířat doma. Ono i co se týče toho prstu- jeden názor od doktora, že je to na amputaci už jsem bohužel slyšela a nesouhalsím s nim, takže asi tak. Jinak si to samozřejmě ošetřuji a doufám, že to dobře dopadne a neodpadne
Ahoj, každopádně bych s tím aspon zašel k doktorovi na odstranění té nekrotické tkáně at se ti to nerozlézá a neutiskuje nervy dál než na tom prstu, jinak ti jej opravdu cvaknou. Ve špitále si tě rozhodně už v tomto stádiu nenechaj po odeznění příznaků celkové intoxikace. Docházela bys jen ambulantně na ošetření a čištění. A ještě bych si dal pozor na ty ledviny, chce to je hlídat.
Jinak je dobře, že si to sem dala. Já si u atherisek myslel že až takové nekrozy po zasažení nejsou, vypadá to docela psycho.
Auri ber to prosím tak, že pokud se Ti fakt něco stane, protože jsi do nemocnice nejela a budeš pak v lepším případě dlouho "mimo" (horší případ se mi ani nechce psát), tak se o Tvá zvířátka nebude mít kdo starat mnohem dýl. Já chápu, že jsi fakt hodně "tvrdá" ... no ale víš jak to myslím ;o)
A taky bysme o Tebe neradi přišli :oD
Nečetl jsem vlákno celé, ale prosím Tě, při jaké příležitosti ke kousnutí došlo?
Díky a hodně štěstí!
Já chápu, že jsi fakt hodně "tvrdá" ... no ale víš jak to myslím ;o)
o nějaké tvrdosti to fakt není, na pubertální drsoňství už dávno nemám věk
Jak už jsem psala dole, ted už to nemá význam chodit do špitálu...páč v lepším případě mi tam stejně udělají akorát to, co si dělám doma sama. A v horším to ještě zvořou. Nedávala jsem to sem kvůli tomu, aby mi ostatní poradili co mám dělat a nedělat (ale taky rozhodně neříkám, že si z mého přístupu má někdo brát příklad ), ale proto, aby si lidé, co hlásají jak je uštknutí Atheriskou v pohodě uvědomili, že to taky nemusí být pravda. Za normálních okolností své problémy nikde neventiluji, ale tohle mi přišlo jako ponaučení i pro ty ostatní, co ještě uštknutí nebyli nebo žádné problémy po uštknutí neměli a uvědomili si, že i kousnutí údajně málo jedovatým, toxicky nevýznamným druhem fakt nemusí být vůbec nic příjemného. aby to nepodceňovali a raději byli více opatrní.
Jinak ke kousnutí došlo při manipulaci. Bylo tam málo místa a naštvaný had se mi vysmekl zpod háčku.
Jo jo. Od Atherisek to opravdu není sranda. Vybavuji si dva krásné případy uštknutí od A. chlorechis. Jeden je tady od nás pár let zpátky a jeden je z Německa, kde byl uštknut v přírodě O. Rodel, uznávaný německý herpetog (žabař), který dělá žáby v západní Africe. Oba případy byly bez úmrti, ale zato se slušnými nekrózami na končetinách. O uštknutí Rodela vyšel v nějakém německém žurnálu dokonce pěkný článek. Většina ostatních "velkých" Atherisek na tom bude s jedem velmi podobně. Naopak bych rád upozornil, že není dobré tyhle věci nějak zevšeobecňovat (jako že všechny Atherisky jsou "hodně" toxické apod.). Mělo by se vždy vycházet z jednotlivých případů a až když bude dostatečný "statististicky významný balíček", pak se může něco zobecnit. To mi připomíná jiné uštknutí. Užovky z jižní a střední Ameriky rodu Leptodeira jsou řazeny mezi "bojgy" se zadními jedovými zuby a obecně jsou považovány za neškodné. Známeho jedna kousla (zažvýkala se, je to mch. již před hodně dlouhou dobou, cca 15 let) a byl rád, že kousnutí přežil ! Alergií na jed to nebylo. Jinak byl zdravý.
Souhlas, určitě to nejde nějak zevšeobecňovat...už jsem to psala někde nahoře, že hodně záleží na různých okolnostech a jednotlivé případy nejdou brát tak, že když se jednomu stalo/nestalo toto a tamto, tak že další kousnutí někoho jiného bude mít takový a onaký průběh, když těch případů je známých málo.
S tou Leptodeirou to bylo před pár lety probírané v nějakém vlákně na Ifauně- nepsal jste to tam přímo Vy? Leptodeira annulata a septentrionalis mne sice zpočátku několikrát kously při manipulaci, ale nikdy to nebylo důkladné kousnutí s tím žvýknutím, kdy had nepoužil zadní zuby, takže se to vždycky obešlo bez jakýchkoliv potíží. Každopádně hadi uštknutí při krmení, nebo krmní ještěři se další den po uštknutí prakticky roztekli za živa, ačkoliv bezprostředně po uštknutí problémy neměli žádné a třeba v pohodě dožrali kořist a tvářili se normálně. To bylo v době, kdy jsme měli první skupinu a žádné skušenosti s tímto rodem, takže jsme je chovali ve skupině o několika hadech v 1 ubikaci. No a při krmení se nám prakticky povraždily mezi sebou, protože ještě dlouho po nakrmení bezhlavě útočí na vše, co má pach kořisti nebo se to aspoň hýbe, takže se pokoušou navzájem a stejně vehementně jdou i po ruce. Ale to jsme si dávali hodně velký pozor, aby nás nekously. No a u dalších zvířat už jsme raději přistoupili k oddělenému chovu.
Člověče držím palce at se to dá brzy do kupy. Takovej krásnej had a vy mi ho takhle kazíte Takže holt zůstanu u ještěrek
To ano, já to nemyslel nijak špatně, spíše naopak. Je mi sympatický, že jsou mezi námi pořád takoví ti "tvrďáci", ne pubertální, ale jako byli naši dědové. Prostě tvrdý silný lidi.
Takže přeji pevné zdraví ;o)
Auri diky za detailnejsi info.. . Ja to schytal od nevyzvejklyho adult samce, v tutom vim jak to chodi. Ale stesticko jsem mel, o tom zadna. Od adultni holky,co ma dvakrat vetsi hlavu to jiste bude jizda.. O tom neni pochyb. Ale u ceraty i kdyz "Matyldy" bych tutok prubeh opravdu necekal... At to mas pokud mozno bez trvalejsich nasledku...
Tak to je teda sila... A vraj su z tych menej toxickych...Samo, u kazdeho sa to moze vyvijat trochu inak.
Drzim palce nech to skonci zo vsetkymi 10timi. Budem rad, ak sem budes postupne hadzat ako sa to vyvija.
Sz.
Váhala jsem, jestli to dávat na net. Ale po tom, co jsem si přečetla ty různé "toxicky nevýznamné" a "málo nebezpečné" názory založené na tom, že je v podstatě nedostatek informací o uštknutí a lehký průběh se pouze předpokládá, tak jsem se to rozhodla zveřejnit, páč realita je trošku někde jinde a 1 fotka řekne často více, než X slov.. Akorát dlužno dotat, že had byl opravdu hodně naštvaný, protože je importér při manipulaci bral za krk holou kovovou pinzetou a vyděšení hadi kousali kolem sebe i do sebe navzájem, takže museli být velmi traumatizovaní a manipulaci brát jako strašlivou záležitost, které je potřeba se bránit co to dá. Takže zvíře, co se mi vysmeklo se bránilo opravdu důkladně, oběma zuby a naplno.
Auri, jelikoz vim o cem mluvis, tak drzim pesti...
Ahoj, to je tvoje? Chtěl jsem se zeptat na celkový průběh intoxikace, byl "jen" tento místní projev nebo i nějaké známky celkové intoxikace?
Nezlob že se ptám, ale docela mě to zajímá. Přeju brzké uzdravení.
jo, to je bohužel moje. Viz výš.
No, je to síla ...jinak taky držím palce, ať ti tahle nepříjemná zkušenost nepřinese nějaké další zdravotní komplikace.
díky všem za podporu.
ahoj babo,dobře,že jsi to sem dala...aspon některým jedincům konečně docvakne jak to je.Brzy se uzdrav a nic se amputovat nebude,tomu se mi nějak nechce věřit.
Taky držim palce ať se to dobře zahojí, no neni to sranda, zvlast kdyz je clovek sam doma.
Auri, držte se! Už hodně dlouho Vás tu obdivuji (jako mnoho dalších), ale holt i mistr tesař se někdy utne...každopádně chápu, že jste vytížená kvůli zvířatům, na která jste doma sama, ale jak říká Bergi: do nemocnice; a čím dřív, tím líp. Držím palce a hlaste, jak na tom jste!
to je fofr tady :D
Díky za podporu, ale po 8dnech už fakt do té nemocnice nemá význam chodit . Teď už je to jenom lokální problém na tom prstě.
Narazil jsem na to teprve teď. Hlavně se opatruj a ať ti to dobře dopadne. Přeji brzké uzdravení. Hlavně, že to nejhorší máš už za sebou. Dále držím palce. Podle mě to bude časem ok.
Jenom bych se zeptal... Ošetřuješ to teď nějakou mastí nebo balzámem? Když jsem měl ty nekrózy z omrzlin na prstech na nohou, tak to vypadalo podobně. Jen přísně zasažených prstů bylo asi šest. Mazal jsem to tehdy dvěma hojivými mastmi (něco jako Framykoin a pak bylinná mast namíchaná jedním mastičkářem - ta fungovala překvapivě skvěle) a dost mi to pomohlo. Přišlo mi, že po návratu domů, co jsem to začal mazat, tak se to začalo hojit docela rychle. Ten největší hnus byl za tři týdny pryč a pak už to bylo ok. Omrzlá tkáň a tkáň poškozená uštknutím jsou obojí něco jiného, ale hrozí tam některé podobné komplikace a vypadá to v zásadě dost podobně (jen u toho uštknutí je tkáň samozřejmě ničená víc do hloubky). Jenom pro informaci sem ve volné chvíli hoď, jak a čím to ošetřuješ... Třeba se mi to bude v budoucnu hodit vědět... Díky moc.
Třeba se mi to bude v budoucnu hodit vědět...
myslíš na samarensisky? tam by to byl už asi jinej fičák. Tam už by to na ten špitál bylo stopro
Auri: měla si i otok na celé končetině a rozvíjející se puchýřky?
Bergi: Na ty si ještě nějakou chvíli počkám. Tak ten rok nebo dva určitě. Nechat se něčím uštknout moc neplánuji. V tomhle případě bych ale volal rovnou Valentu...
To já taky neplánuju se nechat ničím uštknout natož jima ale hledal jsem jak je to s jejich toxicitou, tak by to mělo být podobné jako u Naja aschei, takže docela průser
Blacku bylo to myšleno ze srandy
ošetřuju si to každý den tak, že odsaju sterilním tamponem co z toho teče (teď už teda prakticky nic moc neteče), odstranim uvolněnou odumřelou tkáň, omyju vývarem z řepíku a překryju sorpční plenou Tecasorb, zvlhčim ji fýzákem, překryji sterilní gázou, přefáčuju.
ošetřuju si to každý den tak, že odsaju sterilním tamponem co z toho teče (teď už teda prakticky nic moc neteče), odstranim uvolněnou odumřelou tkáň, omyju vývarem z řepíku a překryju sorpční plenou Tecasorb, zvlhčim ji fýzákem, překryji sterilní gázou, přefáčuju.
Doktorka jak vyšita!
veterina nebo humánka, řada věcí je dost podobná a používá se stejně. Ostatně, člověk je jen jeden z druhů opic
Ostatně, člověk je jen jeden z druhů opic
Amen! A už to vypadá alespoň lépe?
co mělo odumřít odumřelo a začíná se to hojit.
A už to vypadá alespoň lépe?
No vypadá lépe...stále to vypadá řekněme dost neesteticky
Tak jasné i po zahojení by mělo být poznat, že na tam něco bylo. (pokud půjde všechno dobře ) Hlavně ať se do toho nedostane infekce to by byl průšvih.
Člověk tu pár dní není a jen čumím. Je dobře, že to tak dopadlo. Buď ráda, že to šlo do tkáně. Kdyby ti to napral do žíly, mohlo to být daleko horší. Co se mi doneslo, tak nejsi sama, kdo je letos pokousanej Držím palce, ať se ti to zdárně zahojí.
Zdravím, váhal jsem zda to sem vkládat a ptát se za daných okolností, nicméně... Předem přeji brzké a úplné uzdravení bez následků!!! A nyní bych se rád pozeptal na 2 věci, které jsem zde při nejlepší vůli nikde nevyčetl.
Jednak, neustále čtu že hadi rodu Atheris, Vipera atd jsou schopni zubem šáhnout za hlavu, po shlednutí pár videí tomu velice rád věřím a přivádí mě to k otázce, co děláte, dá-li se vůbec něco, aby jste tomu předešli? Způsob a technika fixace? Nebo je to "loterie"? Prostě buď uhnu (posunu prst, pokud stihnu), nebo mě had dříve, či později prostě trefí a neudělám nic...? Nikde jsem se nedočetl, zda jdou hadi tohoto rodu fixovat "bezpečně" a je to jen o vypilované technice a trpce nabytých zkušenostech, nebo je to opravdu jen, jak píšu, akceptovatelné, neodvratné riziko.
Druhý dotaz, co děláte v případě, že Vám had (většinou stromák) začne šplnat po háčku k ruce? Někde jsem četl myslím, že zrovna od uživatelky Aurifer, že je "třeba vědět co v takovém případě dělat", tak se ve vší pokoře ptám, co? Napadlo mě jej opatrně "střepat" pokud to lze, zase si ale říkám zda ho to zbytečně nevytočí...? Nevím, zatím jsem s hadem tímto způsobem nemanipuloval, ale zajímá mě to.
Pokud bude někdo ochoten odpovědět, moc děkuji.
na fixaciu sa pouzivaju napr. trubice,ale daju sa bezpecne chytat aj za hlavou.a manipulacia s hadom lezucim po hacku je mozna druhym hackom.s pozdravom.
Děkuji za odpověď, no o trubicích vím, nicméně ne vždy se dají použít, pokud třeba chovatel potřebuje pořešit něco v blízkosti hlavy atd. Tak mě zajímalo zda je možná u těchto hadů "bezpečná" fixace, když mají hubu jak z gumy. Co se týká druhého háčku, to mě taky napadlo, jen jsem myslel, že opravdu zkušení harcovníci mají i jiné finty, ale pokud je to tak "jednoduché", že na stromáky a šplhavé hady se berou háčky 2 tak proč ne... Děkuji ještě jednou.
Mam tu nektere stromaky na ktere si radsi beru hacky dva a to na vyndani z teraria. Napr. na trosku odrostlejsi holcinu T.trigonocephalus, ta je opravdu "jedla" pri vyndavani z teraria. Strili vsemi smery (dost daleko), pekelne se drzi vetve a jeste mlati ocasem. Kdyz uz je "venku", je s ni prace vcelku jednoducha, uklidni se a muzu si s ni delat skoro "co chci".. Stromaci bud "strnou" na hacku, ci maji tendence lezt. Z vlastni zkusenosti vim, ze kdyz lezou (jedno jakym smerem), tak vetsinou nemivaji tendence byt kousavi. (nespolehat na to,jen ma zkusenost !) Pokud leze smerem ke me, da se hacek naklonit tak, aby si to had rozmyslel a lezl na druhou stranu, ci jak psal kolega vyse, pouzit druhy hacek. Ve strnulem stavu obvykle mivaji "nabito" a jsou pripraveni k utoku, tak je dobre drzet hacek dale od tela, zejmena u druhu s vetsim akcnim radiusem.. Pokud jde o fixaci, tak po vyndani z teraria polozit na pracovni stul a hlavu primacknout pevne, ale s citem hackem a hlavu opatrne fixovat dvema prsty (pevne a presto citlive) neumim moc popsat. To vytaceni zubu neni typicke pro uplne vsechny, napriklad u squamiger jsem to co u chlorechisek (samic) nevidel. U beznejsich chrestysovcu jsem tez nepozoroval nake zazraky. To ale neznamena ze to nekteri neumi a tak nebo tak, je treba byt opatrny a pokud mozno se nenechat trefit.. Tuba je take mozna, ale ta se spise pouzije pro prohlieni tela, nez pro praci s tlamkou a hlavou vubec..
Děkuji za vyčerpávající odpověď, už mám alespoň trochu více jasno. Chci pořídit nějakého nejedovatého vysírku a naučit se manipulaci s hákem, tak si to pak odzkouším sám co a jak. Jen mě to zajímalo, když jsem to četl v jiném topicu a pak ještě přidal dotaz z fixaci když tady Aurifer psala to s otáčením tamky "naruby". Ještě jednou díky za přínosný příspěvek.
Neni za co.. Pokud jde o vysirky, jsou vhodni za stromaky Corallus hortulanus, nebo Cejnovo osvedceni Elaphe carinata..
Jj hortulány mi doporučovali už před časem, ale zatím jsem řešil nějaké problémy a zařizoval se, takže zatím nebyl čas, ale přijde na to, myslím že půjdu asi do něj.
Jinak ty Carináty myslíš takvéto mazlíky?
Jo hortulani jsou i pekni a kdyz narazis na nakou spesl barvicku.. Zejmena cervena je moc pekna na nich.
No nevim, videl jsem je v ponekud jine nalade a tutok nebude denni chleba. Ale pekna fotka, ne ze ne..
Hele můj samec taky nebyl až taková vysírka. Smrad používal jen nějaký čas a útočný taky nebyl vždy. Takovej "pohodář". Zato samice, ta byla echt vysírka.. Každopádně ani samce bych takhle u obličeje nezkoušel.
Vyjimky jsou jiste mozny..
Spíš takovéto:
Hodná carinata je fakt vyjímka .
foto je Meldovo
Jojo, to je presne ono..
Jo,kde jsou ty časy.
Btw připadá mi to jako by ses nechal kousnout záměrně, pletu se?
Carinaty jsem měl pár let a jako u žádnýho jinýho hada jsem nazažil, že by sekret stříkal i několik metrů daleko jen při čistění terárka. Bez háku neexistovala manipulace. Po týdnu bez žrádla bylo lepší nechodit okolo terárka jinak pořád mlátili do skla:) Prostě úžasný hadi:) Měl jsem je rád
Rád bych se dotázal, co se toho sekretu týče, nejedáky plánuji mít v obytné části, tudíž zase bych nerad aby to tam smrdělo jak v opičárně... Hortulány to tak extrémní nemají předpokládám...?
Tak za to si alespoň budu moct sám. Otázka zda je lepší to blato na hřišti nebo když se trefí třeba hadík z předmětu tohoto vlákna...
Pokud Te trefi adult samice, jde o blato na hristi vzdy..
Na tom taky neco je.
přikládám fotogalerii rozvoje následků a postupné hojení po kousnutí. Popisky a dataci pak (někdy..) doplním. Ze začátku je to focené po 2-4 hodinách, později většinou po 1 a více dnech..omlouvám se za nekvalitní fotografie. Ono se mi to docela špatně fotilo, hlavně kvůli snížené hybnosti.
Moooc pekny.. Uff. Ale diky.. A ted uz dobry ?
Třikrát hurá, že je prst tam, kde byl
On byl na chvili jinde ?
No, na některejch fotkách to vypadá, že málem jo . Hlavně, že to dobře dopadlo...
Vis, jako zuby do sklenicky.. To rozhodne..
Radar: Bylo myšleno, že je tam, kde narost
Rezo, vsak joo...
Edit: A jak s jmenuje ten strom kde rostou, ze bych si sel naky nacesat, nez bude po sezone..
Squamy..
Kolik už jich máš? koukám že jedeš ve všech barvách
Super fotky, tohle můžu celý den
Vis, ze ani nevim ? Budu je muset prepocitat. Na tohle jsou squamy Top hadi.
Dik.
Ale nejvíc Top je ten černo-bílej z druhý fotky Toho máš tedka nově z Hammu?
Kdepa, ta se narodila tady u me doma..
Ta je luxusní ještě ji sehnat černého ženicha a to by byly mladý
Jeden cernej byl v Hammu na stole, ale na 800 € krasnej zas tak nebyl. Jo to by bylo..
Tak 800€ rozhodně ne max 200€ určitě ho někdo koupil Byl černej, nebo spíš šedej? viděl jsem squámy úplně černý jak bývaj někteří purpurouši to by panečku bylo
Tak cerna squama se pohybuje bezne mezi 400-500€, za 200€ uz by byla doma.. Byl cernej,ale mel takovou nic moc hlavu. Sedou tam mel taky, ta stala 600€. Ta variabilita je luxusni.
na 800 € krasnej zas tak nebyl.
nějak tak Co se týče té hlavy, tak mi přišel že ji má krapet nevysvlékanou.
Aha, tak to jsem si nevsiml a mohlo by to vysvetlit ono nic moc.. Ta cena je kazdopadne totalne prestrelena...
Lidi jsou teď ochotný dát za zajímavou squámu klidně i 1000€ tak proč to nezkusit:D S cenou se dá jít dolu vždy
Tak jeho boj.. Squamu za 1000€, jsem ale jeste nezaznamenal..
Takový pálky za squámy ani nezaznamenávám, je to přemrštěné ne jako 1000€ vím do čeho vložit(flavouši)
Tak, ako mi bolo v nedelu napisane, musim sa opicit Stastnou zhodou okolnosti....
V nedelu, asi o 17:05 zasah jednym (!) zubom. Jed z druheho zubu som si oplachol. Na velkost hada ho ale malo nebolo... Asi po piatich minutach.
Hodina
3 hodiny. Opuch postupuje nad zapestie.
11 hodin. Ruka je takmer nepohybliva. Zdurena uzlina, opuch po plece.
Po konzultacii z MUDr Valentom odobrata cast nekrotickeho tkaniva, kapacky, nasadene ATB. Po 3 dnoch. Opuch ustupuje, uzlina je stale zdurena a slusne boli.
Nieje to zase nic strasneho, ale POZOR je proste treba davat. Toto spravil jeden zub a zlomok sekundy. Co bude dalej sa este uvidi. Aktualnu fotku nemam, nechcelo sa im to fotit
Hezký, no. Nešikovný maso musí pryč
Pěkná dírka A horečky, sračky, nebo ták si měl?
Diky Nic - am tuhy koren Ked som v pondelok rano vstal, tak kym som sa obliekol tak som sa slusne spotil a asi 5 minut sa mi trochu tocila hlava, to bolo vsetko.... Povodne som do nemocnice ani nechcel ist (ratal som s tym, ze opuch ostane pod laktom) ale rano pri pohlade na ruku.. Tak som siel do roboty a s tamad ma poslali do nemocnice
Kvalita fotiek nic moc, ale fotil som sam a vecsinu dost na rychlo Ale akosi mi aj chybala ta povestna "chut" do fotografovania
Diky
Len neviem na co myslis, ja som cely sikovny To ti povie kazda ktoru stretnem
Taky by mě to zajímalo. Byly nějaké vedlejší příznaky intoxikace?
Hodně zdaru a ať se ti to bez komplikací zahojí.
Ako som pisal, nic. Pomerne silna bola bolest asi prvu hodinu - dva po uhryznuti (zacinajuci opuch, likvidovanie tkaniva atd). To som si musel zobrat tbletku proti bolesti. Noc bola vcelku ok. Rano trochu potu a ta hlava. Po 5, max 10 minutach bolo vsetko ok. Len trebalo mat ruku dvihnutu. Pri spusteni ruky naval krvy nebol velmi prijemny (co ciastocne plati aj teraz a to uz je ruka odpuchnuta). Ziadna teplota, sracka, vracanie, problemy z rovnovahou, videnim atd.... Za tie 4 dni som mimo ATB nezobral uz ziadnu tabletku na bolest ani nic podobne (a ze ju do mna sestricky tlacili ) Zato som pil jak tava...
Diky, snad to bude v pohode.
Teda vy se rozjíždíte. To mě moc inspirovat nebude Tak držím palce, ať je vše bez následků a dobře se hojí.
Já Ti Dane přeji z celého svého velkého srdce, aby ses z toho pořádně poblil a po*ral
Tak to je celkem pohoda to už hak ani nepotřebuješ, normálně do ruk Horší bude až sem "dá" někdy fotky Radar €
pokud je sem někdo nedá při jeho memoriálu
Tak tak Chtěl jsem zde dát fotku truhličky, ale to už by bylo trošku moc
Pokial sa bude jednat o M.A.S.H.ovu truhlicku, tak to bude musiet byt riadna truhla a moc to urcite nebude Kludne ju sem daj, alebo mu ju rovno posli na jeho adresu
tyjo Dominiku, trochu piety nad (zatím ne)zesnulým, ne? To vypadá, jak kdybyste ho chtěli pohřbít do Orlíku
To vypadá, jak kdybyste ho chtěli pohřbít do Orlíku
Dnes mě ještě nic nerozesmálo, jako todle
Ale né, on to zvládne bez uhony
Len aby On a tie jeho "pasticky"
Chtěl jsem zde dát fotku truhličky, ale to už by bylo trošku moc
Dane, dej se do kupy. Ať můžeš dokoupit další jeďáky
Hlavně aby to nebylo teď v sobotu
I ty jeden ,já si řikal ,že je tady posledních pár dní ňákej klid
Chybal som ti co?? Ja som tu bol, ale viac som bol na SZ ako tu...
To Danio007: Mohl bys mi poslat na SZ nějaké hodnoty z laborky ? Zajímají mě hlavně chronologicky hodnoty: D-dimery fibrinogen leukocyty ALT, AST popř. všechny další, které se nějak hnuly mimo referenční meze. Díky, více popř. v SZ
Chvíli sem tu nebyl a tady se dějiou věci.. Co k tomu říct..asi jenom že..
To je jako ceratophory
Taj si jako říkám, jestli by nebylo bezpečnější chovat kříse..
Jeden úchyl mi volal, že nějakej Maročan byl kousnutej ceratophorou, jsem si říkal co to je za kokotinu a už to vidim. ON to byl ten divnej poddruh maročana ze slovenska:D To vše vysvětluje...
Aj niektory křísové dokazu divy Melda - si viac ofacovany jak ja
Michal, a myslim spravne, ked si myslim ze ti volal ten co si myslim ??
Myslíš
Myslim
Apophis - skusim pozriet spravu a napisem ti
Díky
Čau, tak hlavně to brzo rozdejchej a ať je to bez následků! Jinak jak Tě vzala, resp. při čem? Z té fotky kde ji máš na háčku mi přijde, že máš ruku blíž než by bylo záhodno, ale možná to klame...
Apophis - mas to tam.
Medzi hadoma mojou rukou je cca 60cm, z hakom sa z nou manipulovalo uplne bez problemov... Trafila ma ked som ju prechytaval z pod haku do ruky. Bola fixovana hakom a jak som ju chcel chytit za hlavou posunul som par mm hak, trosicku vytocila hlavu, vytiahla zub a uz to bolo. Chcel som ju dat do vrecka, vonku som ju mal len koli tomu, ze buduci majitel chcel nejaku jej fotku
Diky.
Tak to klame ta fotka, přišlo mi, že kdyby se otočila, tak na Tebe došáhne celkem hravě... Hmmm, tak to je trochu velká daň za fotku ale podaří se. No nějak podobně to schytala i Auri jestli se dobře pamatuju. Sakra Ty Atherisky snad raději tím fixačním nesmyslem co se prodává a na gumové podložce
Ono je to Danio tím,že já mám mechanicky prokousnutej prst a klob ukazováčku.Proto sádra a tak dále.
Slusne.. Kedy sa ti to stalo?
V úterý v 17.00 a za 3 hodiny jsem měl ruku jako balon.Ikdyž s tebou se to nedá srovnat,to jako né. A to jsem nechtěl doma jedáka,aby se mi nic nestalo.
Ted mas sadru, to jen tak neco neprokousne. Danio - pekne, jak se ti to stalo? Krmils?
Tak na uraz nemusi byt jedak, predsa len, aj obycajny potkan dokaze "zazraky".A co dokaze velky hlodavec... Enjoy - Uz som to tu pisal, rozklikni si aj vcerajsie prispevky
Tak mensia aktualizacia. Dnes, po tyzdni
Znovu opakujem. Ide o zasah len jednym zubom a urcite nie plna davka....
Nestraš,Auri má plný zásah a je -až na ten prst-ok
Az na ten prst Zase ked si precitas ake mala vedlajsie priznaky ona... Mne nebolo nic. Zalezi had od hada a clovek od cloveka. Podstatne je to, ze aj ta ich slaba toxicita dokaze svoje a netreba ju rozhodne podcenovat. Zvlast u hadov ktore nemusia "zuvat"....
To on bude taky ok, už se mu tam začíná tvořit granulační tkáň (ten červený dublík).
Zase ked si precitas ake mala vedlajsie priznaky ona... Mne nebolo nic.
Jenže Tys taky měl z prdele kliku Právě jak Tě vzala na ten kloub, tak to nešlo hluboko a dost jedu se asi i dostalo ven, takže to způsobilo v podstatě jenom ten lokální defekt. Já chytila fakt plnej zásah oběma zubama a had mi zůstal viset zakouslej v prstě.
Podstatne je to, ze aj ta ich slaba toxicita dokaze svoje a netreba ju rozhodne podcenovat.
Podle těch lokálních následků, co jsme měli bych ani neřekla, že mají slabou toxicitu. Jako spíše malé množství hodně účinného jedu. Ono u Atherisek se uvádí LD50/5mg/kg s.c. Pro srovnání třeba u arietány je to 6mg/kg. Ona kdyby ta matylda byla velká jako arietána, tak by člověku zřejmě taky mohla upadnout ruka až u zadku, pokud by to vůbec ustál
Ten cerveny dublik je rozsprtany prst To si nevsimaj
A o tom hovorim... Jeden zub a nie plna davka. Nebolo to myslene nijak blbo. Islo mi prave o to, ze nestrasim, ale je to proste tak. Dostala si vecsiu davku, prst vyzeral horsie a aj celkove priznaky boli silnejsie.
Hlavně se oba brzy zotavte!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tak já už jsem dávno ok, akorát ten prst je pořád takovej nefunkční a křivej+ chybějící citlivost a nepohyblivé oba klouby. Ale ruka už je jinak dobrá- docela dlouho jsem v ní neudržela pivo, ale to už celkem přešlo
No o tom pivu mi říkal Radárek Koukal jsem na to jak chleba z tašky,když mi kluci v sobotu říkali,že jste s Daniem rafnutí.Vůbec jsem to tu nezaznamenal Hlavní je,že máte to nejhorší za sebou,teď už se budete jen hojit.
No a viděl jsem tu krasavici,co kousla Dania...nádherná!
Však oni Ti na tom ty červené ďublíky vyrašej v početnějším počtu , ani to nebudeš muset mít rozpíchané. Ale to je v pořádku, sice to pak vypadá blbě, ale je to nově se tvořící tkáň.
To je fajn, len keby ten palec tak ku.va nebolel, je to horsie jak pri uhryznuti... . Ono co by clovek cakal ze? Celkovo ten prst je este hodne citlivy.
Inak s tou toxicitou si to napisala celkom presne. V porovnani aj z malou arietanou su predsa len Atherisky celkom krpci. Ono len ked si clovek porovna hlavy a velkost jedovych zliaz tak ten rozdiel je slusny. Kazdopadne, ta ich vecsinou popisovana slaba toxicita nieje taka prdel ako pri nejakych bicovkach ci podobnych vcelickach (teraz samozrejme neratam nejakych citlivych a alergikov).
Jo to ještě chvíli bude...ale zase na 2 str buď rád, že to je citlivý. Mně to sice prakticky nebolelo, ale teď v tom prstě nemám žádný cit a i v těch ostatních prstech ho mám pořát slabší. Jinak nejhorší byla 16h cesta letadlem, tu jsem si s tím teda "užila"
Ono co se týče významu toho "toxicky méně významný druh"- tak v těchhle případech to je spíš o tom, že to člověka pravděpodobně nezabije (pokud teda není alergik atd), ale taky to není nic příjemného.
Ono co se týče významu toho "toxicky méně významný druh"- tak v těchhle případech to je spíš o tom, že to člověka pravděpodobně nezabije (pokud teda není alergik atd), ale taky to není nic příjemného.
Jasne, o tom sme sa bavili aj po fone. Prezijes aj bez lekarskej pomoci, ale malickost to nieje...
To lietadlo nezavidim Ono aj teraz v zime to bude prdel, natiahnut na to rukavicu bude celkom problem A bez, to bude este horsie...
Jj, na zimu pořídit pořádně tlustý palčáky
Ty jste si měli nasadit před tím
No,ale vážně jsem rád,že jste nedopadli hůř !!!!!!!!!!!!!
Nechcem ani vediet, jak by smo dopadlo keby som mal rukavice TO by bola manipulacia Kurna, to si bol na pokec este aj ty? Ku.va, raz tam nesom a vsetko sa mi krasne vymsti..
Auri - to skor poriadne volne palcaky
Tak čajíčkáři, až to budeš mít jako já, tak tady machruj.
Jediny kto tu machruje si ty.... Ja z Auri len upozornujeme Ale prva skutocne tvoja fotka ktoru som tu videl
Nenechám se přeci kousat od kdejaké dešťovky. Chemie, to je prevít a když to udělalo bum, hned jsem věděl, že pianista, nebude má životní volba
Radsej si si vybral 12 strunovku co??
Trsátko udržím. A neboj, má to spoustu výhod. Neškrábe to, nikdo tě nepeskuje, že si koušeš nehty atd.
Tu niet co dodatSame vyhody
Tu hlavní jsem jen naznačil, není po 22:00 hod
Ok. Beriem ta za slovo, po 22:00 ti pisem a cakam nie naznacenie, ale plnu davku
Hele aspoň Ti ten pačmák ladí s ikonkou
Prostě dokonalost
LUMA...a co Tě raflo?
podle rozsahu to vypadá na motorovou pilu
Ale kámoš má něco podobného po albolábrovi, jen přišel o druhou polovinu ruky.
No,mě už napadlo jesli luma není truhlář ,těch zmám ....všechny bez prstů Já jen zezvědavosti,protože následky od stejného druhu mohou být různé. Je fakt,že při kousnutí jedákem hraje roli mnoho aspektů,ale i při stejném množství jedu bude mít každý jedinec jiné následky,poškození.
No, ak Luma pisal NAOZAJ o co islo, tak Chemie, to je prevít a když to udělalo bum, hned jsem věděl, že pianista, nebude má životní volba
Áno, naozaj to bolo tak
Takový průběh po albolábrovi...? A do (_._) a to se mělo za to, že je to již mnohokrát zmiňovaný "méně významný" druh... Ono takový asi neexistuje, když nepočítám nějaké ty fakt mírně jedovaté užovky...
@Luma: Tak chemie je svině... Já to typoval, než jsem si topřečetl, na nějaké chřestidlo nebo Bothropse
Roker - jak sme tu uz z Auri pisali, ono tox. nevyznamny druh je v podstate to, ze ked ta trafi a si ok (ziadne alergie, kardio problemy apd) tak to ustojis aj bez nejakej lekarskej pomoci. Neznamena to ale, ze ti nic nebude. Tych pripadov kde prisiel chovatel o prst pri albolabrovi je pomerne dost. U Atherisiek a mnohych dalsich druhov je to mnozstvo uhryznutych ludi podstatne mensie (a taktiez aj informacii a dokumentacie uhryznutia) uz len koli tomu, ze ich ma malo chovatelov. Pripadne su z oblasti, kde sa to uhryznutie nijak nehlasi atd, takze sa to bezny clovek v Europe len tak nedozvie. Vezmi si to tak, kolko ludi poznas co maju napr sqamy? A to su z Atherisiek najrozsirenejsie. Zas tak vela ich nieje, takze ani dolozenych uhryznuti. Napr hispidy, alebo desaixky niesu v chovoch skoro vobec, tak nemozes cakat, ze bude kde kto vediet, co dokazu. Aj ked vseobecne sa Atherisky radia medzi nie velmi nebezpecne druhy. Zato albolabry (aj ked dnes uz tiez skoro vymyzli) boli pred par rokmi uplne bezny hadi a mal ich kazdy kto si na nich spomenul. Takze u nich aj skor najdes na nete co dokazu...
Jednoducha rovnica - cim viac ludi ma auta, tak tym viac bude havarii. Je to presne to iste.
Tak ono jak už tu bylo taky psáno- toxicky nevýznamný druh znamená to, že Tě to pravděpodobně nezabije. Ale zároveň to taky neznamená, že Tě to nemůže zmrzačit. Páč třeba zrovna po těch albolábrech jsou ty nekrózy dost časté. Navíc ono se to často podceňuje i u těch jedovatých užovek, viz třeba baronky. Když je něco jedovatého, tak je potřeba to brát jako fakt a být opatrný, nenechat se od toho kousat a rozhodně nespoléhat na to, jestli to je nebo není toxicky významný druh a nebo na to, že had zrovna bude schovívavý a nepustí jed.
edit: tak Danio byl rychlejší Jen bych s tou léjkařskou pomocí byla opatrnější- páč i u tox. nevýznamného druhu to můžou odnést třeba ledviny, a tam se to pak bez té lékařské pomoci ustát nedá. Kamarád po albolábrovi krom toho, že mu museli amputovat kus ruky, chodil taky dost dlouho na dialýzu a to si předtím ještě poležel 14 dní na JIPce ve vážným stavu. A přitom to byl před kousnutím taky jinak zdravej, velkej chlap bez nějakých alergií.
Tak celkovo ziv. jedy su dost na ladviny a pecen. To je snad samozrejme kazdemu. Ak uz niekto s tym nejde (alebo nemoze) k doktorovi, tak hodne vody aby si ich naozaj neod.....
Tak jasné že je to individuální, někomu s prominutím uhnijě půl pracky po squámě a druhý "rozchodí" atroxe a "jen" je pár dní napuchlý jak od sršňů (jsem myslím viděl tak 15min video na youtube, jak to schytala ženská v USA, ale jestli to byl Atrox nevím, psali to), takže je to fakt loterie, jen jsem nečekal takový hardcore od trimeráka, ale vlastně proč ne nakonec... Jak jsem kdesi psal, je o tom pořád potřeba vědět a nějaké ty fotky taky nejsou na škodu, aby byl člověk ještě více ve střehu.
Jinak já bych šel asi k doktorovi za každou cenu, ale to je jen můj postoj, pokud to někdo dá i bez něj, je to jeho volba
No,myslím,že Atrox už je pořádnej nářez!
Souhlas s moravským kolegou (čau Rokere :D), věřím, že to nikdy nenastane, ale šel bych k doktorovi i s dry bitem. Nějak v tomhle nevidím nic, co si dokazovat, nebo zvládat sám doma atd.
Je potřeba využívat té výhody, kterou máme oproti kousnutým v přírodě - víme, co nás raflo, nemusíme nikam xx kilometrů dojít, atd. a vše hraje pro nás. Však víte, jak to myslím, co si tu budu plácat játra :)
Ono to není o nějakým dokazování si čeho. Ono to je hodně o tom, že doktora ke kterýmu chceš jít si musíš dobře vybrat. Páč někteří nadělají víc škody než užitku, vím nejen z vlastní zkušenosti.
Nenechte se ožužlávat a nemusíte řešit doktora
Taky kus pravdy, tak k obvoďákovi nemá smysl (myslím si) chodit, zrovna do špitálu a pokud je člověk při vědomí nekompromisně trvat na konzultaci s p. Valentou. Tak bych to asi řešil já (lajk)...
Asi tak ako pise Auri. Ja som naozaj povodne nikde tiez chodit nechcel, ale rano ked som videl ruku, no, istota.... V nemocnici som im povedal o Valentovi a dalej to uz konzultovali s nim. Ak by som bol doma, tak k obvodakovi nejdem urcite.. To radsej doma...
Mě do nemocnice nic nedostane. Někdo je taková povaha. Někdo se neodstěhuje, když je evakuace v Pripjati, jen příklad (blbej). Ale s tímhle bych prostě šel hned. Samozřejmě tlačit na to, že se to má řešit přes Prahu a Valentu. Ale mezi náma, u nás je to, kord na pohotovosti, samej .... řekněme nečeskej doktor ... takže i jazyková bariéra :)
Zas je rozdíl pokud usoudí že zůstane doma někdo jako já anebo naopak někdo jako Auri, to říkám bez nějakého "vynášení" jí do nebes nebo tak, ale přecejen ví líp co a jak dělat než spousta ostatních (to samozřejmě platí i pro ostatní profíky)
No tak u některých druhů je otázka jestli by to nebylo fakt lepší řešení
Kurňa reaguju na příspěvek Auri ohledně doktorů a von zmizel
Je to jak píše Luma, nenechat se kousat (a nevyrábět si doma bomby
Ono co je Ti platné, že trváš na tom, aby to konzultovali s tox. centrem a Valentou ( a číslo na něj můžeš mít napsaný přímo na ruce), když pro řadu doktorů seš blbej pacoš, co jim do toho nemá co kecat když oni jsou přeci doktoři? Co s tím uděláš? Leda se můžeš sebrat, a jít jinam...ono jasně, pokud se s tím člověk ještě nesetkal, tak mu to může přijít neuvěřitelný, obzvlášť pokud má důvěru ve všemoc lékařů. Ale pak se v reálu setká s opakem (+ to probere s lidma se stejnýma zkušenostma) a už to taky vidí jinak.
Ačkoli by se správně neměl podceňovat žádný druh jedáka, je to těžký. Tak nějak z osobních zkušeností mi podvědomí při manipulaci s albolabrem říká; ...vždyť se jedná ,,jen o albolabrise". Bohužel, to podvědomí je ,,zrádná svině" která se v některých situacích špatně ovlivnuje racionálním uvažováním. Kór, pokud je to podpořeno opakovaným kousnutím nasucho bez následků. Dnes už albolabrise po X letech chovu a odchovů nechovám, ale kousnutím nasucho (od mláděte) jsem si taky zkusil. A taky bez návštěvy lékaře. Zkušenější chovatelé jedáků by o tom mohli vyprávět svoje .
Jj mohli, on byl na sucho pokousán už kde kdo a pak to právě někteří lidé mají tendence brát, jako že vlastně o prd jde. Většinou tedy do doby, než je něco pořádně "vyškolí".
Před lety byl zákus na sucho a fakt jsem od tý doby do letargie při manipulaci z jedákama neupadal.Po zákusu turniket a hurá do špitálu.
Auri;-je to tak. Když slýchám o případech kousnutí nasucho, tak si říkám; ještě že ty hadi mají s námi takovou trpělivost.
,,,,no prostě láska na první pohled.Škoda,že doma to nechápou.
Ale ja, aj ostatny to chapeme Len nechod s fotakom velmi blizko
Je nádherná Filipe..kdyby Dan nebyl jouda, tak by nebydlela u Tebe
Edit: mimochodem...to je jako ceratophory
mně v žilách koluje rum ne krev,takže má zmijka smůlu...i ty Jane Lauermanne....
Keby som nebol jouda, tak by aj tak nebola u mna Ona bola len na prestupe a niekto chcel fotku Tak som ju fotil no...
Rum? A to este vidis hej?
To jsi mě ale vůbec nepochopil
A to mi je teraz uplne jedno Ale uz viem jak si to myslel Ale boli aj iny, ale kto skor pride, ten skor berie A potom par ludi lutovalo
A rozpravka pokracuje...
Vypadá to, že se to bude zatahovat, že nekróza už nepokračuje... Co prst, je nepoužitelný? Nebo se s ním dá omezeně pracovat? Zvládáš to bez prášků? Víš jak, abych vědel kdyby náhodou jak s prací, jestli bych v tom udržel mikropájku
Len ako úplného mudlu by ma zaujímalo, okrem lokálnych problémov v okolí miesta uštipnutia máte aj nejaké iné zdravotné problémy v súvislosti s uštipnutím, alebo ste z toho vyšli "len" s tou "dierou" v prste?
P.S. ak bola moja otázka položená príliš "na telo" pochopím ak mi neodpoviete.
Roker - hybnost palca je este obmedzena, okolie rany je este dost citlive a palec je stale trochu napuchnuty, takze s nim velmi hybat nemozem, ale da sa to. Niekedy s nim uz aj pisem (chvilu, potom zacne boliet ).Ale myslim, ze mikropajku by si z nim zvladol, aspon teraz urcite. Pred tyzdnom by to bol malinko vecsi problem... Tabletku proti bolesti som si zobral za cely cas iba jednu, a to prvy vecer po uhryznuti (ked zacal ucinkovat jed tak to celkom slusne bolelo - rozklad tkaniva). Od vtedy papam len ATB
Juro - prosim o tykanie Rozklikni si cele vlakno, pod fotkami som to uz par krat pisal. Inak teraz okrem tej diery a bolesti prsta, zil a uzliny je to ok
vypadá to dobře. Tu nekrózu Ti z toho vyndali na chíře, nebo se už sama vyloupla?
Vyzera to lahodne Chyrurgia
Jak palce? Pokud dobre vidim tak Te trefila do ukazovacku, ne? Tak to je super ze to davas bez tabletek, ono kolikrat Tatratea je lepsi jak ibalgin
Ach boze, ty si ale detailista Ok, hybnost laveho ukazovaka je.... Spokojny? No, za posledne 2 tyzdne mam kazdy vecer chut sa nacucat jak svina, ale prave koli prstu to brzdim.... Ono ATB, hadi jed a k tomu Tatran by na ladviny nebolo zrovna to prave Ale inak suhlas, radsej si dam tatran jak ibalgin. NIesom velmi za tabletky ak ich nutne nepotrebujem...
Tak detailista, prostě vyžaduji přesnost v terminologii Taky bych si mohl myslet, že se máte na SK palce jinde než tady v ČR a vzhledem k mému bratislavskému původu bys mi mohl přivodit pěknou schízu Tak já taky prášky nezobu jen když je nejhůř, oni potom i jinak zabírají než když to jíš jak lentilky. To ATB máš na mysli antabus? Ty kokso tak to se nedivím, že tím tatranem brzdíš, to jsou pak stavy
ATB su Augmentin.
A tak si spokojne hnijeme 16 dni po.....
Na moje pocudovanie sa to teraz hoji az bars rychlo (nastastie).... Palec stale trochu opuchnuty, rovnako bolest v zilach a uzline este citit, ale uz je to podstatne slabsie. Auri - zatial to davam v pohode aj bez rukavic Ale ked zafuka vietor, je to slusne ale este sa to celkom da zvladnut...
EDIT: Tak rozmyslam, nejak sa tu zlahla zem po M.A.S.H.ovi..... Zeby sme mu zacali chystat urnicku? Pasticka vystrelila a...
Hojí se Ti to pěkně. Ale maž si okolí té rány (jen tu jizvu, ne přímo tu díru) něčím mastným, třeba Infadolanem nebo Dermazulenem a pokud to jde, tak si ten prst procvičuj, aby tvořící se jizva zůstala vláčná. Aby pak nebyla omezená hybnost toho kloubu kvůli jizvě.
taky ještě chodím bez rukavic, ale když studeně foukne, tak se ten prst vybarví jak opičí zadek
Radar randí a na poradně si vzal prej "dovolenou". O víkendu jsem s ním mluvil a byl živej. V sobotu teda spíš tak napůl
A s kym? S pastickou?? Asi mu brnknem, to sa mi neja knepozdava...
To jsem mu dohodil já po burze ve zlejch časech a od tý doby mu nastaly časy dobrý
Dane neboj...všechno je OK. Včera jsem u něj byl. Akorát teda zrovna spal (na zemi vedle otevřenýho terária s mambitchem). Vzbudit se mi ho nepodařilo, tak jsem si jenom vzal nějaký myši a zase jsem jel.
Cejna, dufam, ze dohodnes daco aj mne ked dorazim
Tak pokracujeme
Nieco z dneska. Hoji sa to celkom rychlo (nastastie).
Tolko zatial ohnem palec
Tak snad jste si už výše vysvětlili, že to není palec. Ale jinak dobrý
Ic do rici.. Pre mna to je palec, bodka
Musím se s vámi podělit....tuhle nádheru mi namalovala Réza....olej na plátně, 60*80 cm ....
Fakt krásně vystižený,doufám že takhle šikovnej bude kámoš až mi bude dělat záda
Tak to je nádhera. Na první pohled jsem si říkal: "Hmm, ta bude taky z Hammu..." Vážně luxus.
Fakt pecka :O Kloobrc dolů...
Ananásová klobása....,ale je to pekné.
Johny, aby si tu nebol za hnupa co kritizuje mal by si asi uviest ze tak svoje dielo oznacila samotna Reza, musim povedat ze nepravom. Malba nema byt 100% identicka s originalom, nie je to fotka. Nejaka odlisnost ako produkt autorovho vnimania reality tam musi byt
To mě těší, že se líbí, ikdyž já k tomu mám spooustu výhrad Squámy jsou moji nejoblíbenější hadi, takže jsem prostě musela Snad bude dělat novýmu majiteli jen radost...
Doslova mě uchvacuje jak je každá šupinka propracovaná.
Můžu si ten obraz vytisknout a zarámovat prosím?:O ^^
No nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že i kdybych ti stokrát řekla ne, tak si to stejně uděláš po svym, navíc ty s kradením fotek asi moc problémů nemáš...nicméně v tomhle rozlišení si pravděpodobně vytiskneš leda kulový...
Pokud ti je to proti srsti nemám důvod to dělat, ale nad postelí mám místo, a mám vymalovaný obývák do oranžova, takže by se mi to tam hodilo
Twl! Réza... opravdu nádherný, klobouk dolu. Jak dlouho trvalo než si to udělala?
Ani nevim, dělala jsem to pár měsíců, ale s tim, že jsem si k tomu sedla třeba jeden, nebo dva večery v tejdnu, jak jsem měla čas...
moc pěkné
Réza : šikula
ty voe, já bych to takhle ani nevyfotil...
Krokouši : máš snad na focení talent jako já? Než jsem si přečetl, že se jedná o malbu, říkal jsem si......to je ale krásný kousek
já právě taky, vůbec mi to na první pohled nenapadlo.
Ja a hňup ...no a čo ? Nepotreboval som to viac rozoberať.
Ked som to videl na Fb tiez som si najprv myslel, ze nejaka nova kraska z Hammu Dobra fotka krasneho hada na ciernom pozadi. Az ked som si precital o co sa jedna tak mi doslo Ale je to paradne....
Tak to vážně nemá chybu!!!!!!!!!Rézo smekám,nádhera!!!!!!!
Já to nejdřív prolítl jako novou fotku.. Až posléze jsem si říkal, co to všichni melou, tak jsem se k tomu vrátil. Pěkné, opravdu. Klobouk dolů..
Já si taky říkal, že je živá. Navíc ta holka opravdu lépe maluje, než já fotím. Vyndavám z foťáku baterky a ukládám do nejhlubší skříně.
v inom vlakne sa pitaju na gabunky,import,ako dopadol.zaujimalo by ma ,ci zije nieco s poslednyh ceratophor,najlepsie samcek,pripadne ak mal niekto chlorechis s posledneho importu ,pripadne dajte vediet ako dlho drzali,dik
Zeptám se kolik stojí přibližně mládě?A můžete poslat odkaz na nějakého chovatele?Díky moc.
Mladata u nas zacinaji na 1500kc -2500kc zhruba, dle barvy a pod. V Reichu od tech 120 E vyse.. To same. Aktualne nevim o odchovu,neznamena ale ze neni...
V sobotu je Hamm.
Nejedu. Az v cervnu, to budu chtit holcicku pro viridaka.
Odchovů je teď xx, ale u nás taky o žádným nevim :) Jinak není problém sehnat squámu i za 800€ :)
Asi tak.. Za cernou squamu je holt treba pritlacit..
Zeptám se na squamu je potřeba povolení?
Samozřejmě, na všechny jedovaté hady ...
... a na všechny hady jejichž druh (ne konkrétně tvůj jedinec) přeroste tři metry - pokud se nepletu, nic tak dlouhého jsem doma nikdy neměl, tak to nevím přesně a ještě nedávno tam byly i Dendrobátky, prý se nějak jedná, že se z toho vyčlení, ale to jsem jen slyšel a je to už mimo dotaz :o)
Nevím jak kolegů, ale moje squámy, hlavně samice, si vcelku ráda "šáhne". Ne že by se přetrhla, ale kam zrovna dosáhne, tam občas vystřelí.
hadi nad 3 metry tam už díky bohu nejsou :) jedovatí plazi všichni - blíže to není specifikováno (pokud se zase něco nezměnilo)
Ano, z jedovatých hadů je třeba povolení na všechno...dokonce i na relativně "málo jedovaté" bičovky. Z těch pralesniček tam spadá terribiliska (u těch pralesniček mi to ale přijde trochu na hlavu )
Defakto bys mela registrovat i heterodony a uzovky, ktere maji (byt jen lehce) vyvinutou jedovou zlazu. Je to sice strasna kravina, ale "rozkaz znel jasne".. pokud to je kvuli ochrane zvirat, tak to stejne nejvic odsiraj chamici Pepicci a Anicky
Nechcu být rejpal. Ale je tam definované v te vyhlášce co je jedovaté? U něčeho se prokázat jedovatost třeba nedaří, nebo je to takové všeljaké. Nebo jestli tam je specifikováný nějhaký orgán který musí být přítomen?
Slovo jedovate tam neni blize specifikovano
Je to Vyhláška č. 411/2008 Sb., o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči § 2
(1) Z třídy plazů (Reptilia) jsou druhy zvířat vyžadující zvláštní péči a) všechny jedovaté druhy, b) z řádu krokodýli (Crocodylia) všechny druhy.
Tak se v tom nerejpejte a nechte jedovaty,jako jedovaty a je to,ne?
No já to mu rozumim, jako koza petrželi, nicméně dneska už se jim neříká "nebezpečná zvířata", ale "zvířata, vyžadující zvláštní péči"...Ten zákon neni vlastně ani moc kvůli ohrožení člověka, ale hlavně kvůli tomu, aby to zvíře kvůli "jedovatosti, nebezpečnosti apod." někdo netýral... Nikoho nezajímá, že třeba ty pralesničky v zajetí jedovatý nejsou a jsou to prakticky neškodný žabky...to samý s jedovatostí bičovek apod. Konrétněji to nikdo neurčil, co neni jedovavý a co už jo, co má jen nějaký zadní jedový zuby, nevyvinutý jedový žlázy...to už musí člověk asi domyslet za ně. Prostě punk
No...Abe byl rychlejší :)
Tak já jsem si domyslel,že jedový zub mají jen tchyně a toho se hodlám držet. Opravdu nestojim o to,aby mi nějaký úředník naprosto neznalý čehokoliv se tématu týkajícího,lezl domu a o pardalínách mi tvrdil jaký jsou to jedovatý bestie.
Asi záleží, na jakýho prudiče člověk zrovna narazí a jestli alespoň rozezná užovku od kobry
v Hammu bývají za kolik cca?100€ a víc? a mláďata se prodávaj už určená?asi se musí sondovat že?
Od tech 100 E vyse.. Urcena byvaji. Vetsinou podle ocasku.
LEtos jsou squámi hodně drahý, takže pod 150€ to asi nepůjde.
Doufám, že budou co nejdražší. Zvířata by se měla obecně zdražit. Slevy a škemrání, to by se mělo ze všech sfér lidské činnosti vytěsnit. Češi jsou s tímhle úplně nemocní. Hnus.
sondovat mládě sqámy? To si vzhledem k titěrnosti ocasu prcka nedovedu moc dobře představit. Někteří chovatelé je palpují, ale ono se to dá s celkem velkou přesností odhadnout podle délky a mohutnosti toho ocásku.
díky všem za info! poplet jsem palpování se sondováním,to by asi u nich nedopadlo dobře...o rozpoznávání pohlaví podle ocásku jsem nevěděl,je to klasicky...samice maj kratší zavalitejší, samci opak?
samičky mají kratší slabší ocásek a zavalitější "prdelku", takže ten ocásek je u kořene výrazně užší než kloaka. Samci mají ocásek delší a u kořene stejně široký jako kloaku.
Jsou nádherné jednou si pořídím párek.Je to můj vysněný had.
Já jen souhlasím,žádné smlouvání.Když chci zvíře,tak si najdu chovatele a koupím si ho a ne jak na tržnici smlouvat.Já až budu kupovat Atherisku,tak za ni dám kolik bude u chovatele stát.Ani náhodou by mě nenapadlo se ptát na slevu.Kdo na to nemá at nekupuje.
Dopadlo by to potom, jak s chamíkama Pepíkama a agamkama Lojzinkama, který stojej tři stovky, takže si to koupí každej hňup a pak podle toho zvíře dopadne. Jen málokdo si šetří na drahý zvíře, aby ho pak utejral v akvárku po rybičkách
No, vono uz to s tema atheriskama zacina bejt podobny. I kdyz se teda dost mistnich snazi obetovat a dokazuji na vlastni kuzi, ze zas tak toxicky nevyznamny nejsou, malokdo to bere na vedomi. Kdyz tady tak ctu ty dotazy typu jestli na ne musi bejt povoleni, kde se daj sehnat a za kolik, jak velky terarko potrebujou atd tak nevim, nevim co si mam myslet o pripravenosti takovych tazatelu na jejich chov. Ted do toho jeste ty kazdodenni inzeraty toho magora raymana, kde shani snad vsechny druhy atherisek....
kazdodenni inzeraty toho magora raymana, kde shani snad vsechny druhy atherisek....
To je dobrej týpek.....
Nejvetsi joke z vikendu, byl od Auri.. Kdyz chtel Ray od ni kupovat Atheris hispida..
:D To je mazák
čuráNeček by se neměl zdržovat Atheriskama..ideálně se vrhnout rovnou na elapidy
No počkej, Míša kvůli zvířatům procestoval celej svět, jak tvrdil v nějakym svym inzerátku, tak by mu kobruška jistě nečinila potíž
Honzo bud trochu přející.Já bych mu poradi Bothropse at se trochu pobaví,i když představa Raye s nas..nou kobrou je taky ucházející.
Já už sem moc nezajdu, ale když už se mi to povede, tak mě tenhle puberťák pokaždý překvapí..:) Já bych mu hlavně přál rodiče, kterým nebude jedno, že synek lže jak když tiskne, podvádí, o tom, že se snaží shánět jedáky ani nemluvím (asi protože i kdyby se mu někdo ozval, tak na koupi stejně nedojde..) a hlavně takový, který na něj sem tam (ideálně častějš) důrazně výchovně zapůsobí..
Bud rád,že ty albíky nevzal a jednou se mu povede na..at někoho tak.že mu na p....i naskáčou nekrozy i bez jedáků.
Jo...tak já jsem hlavně v tý době netušil, že mu je dvanáct..
Tak to já nevěděl do ted.Alespon má větší šanci,že mu ty prsty odejdou na tvrdo. Chudák kdo mu něco nechá nechtěl bych si pak projít ten kolotoč.
No, tak začnu. Já mám 1.1 Atheris nitschei. Jsou z odchytu, dospělý. Nejdříve, co jsem je dostal, tak jsem je odčervil - Optivermin a od"byčíkoval" Entizolem. Po 14 dnech jsem zopakoval. Zmije jsem ubytoval do terária rozměrů cca 70x70x60 cm. Terárium je velmi zarostlé, mnoho větví a zadní stěna s velmi členitým pozadím. Osvětleno je zářivkou 18 W Bioluxkou a dále 25 W žárovkou. Teplotu udržuji přes den mezi 22C a 24C s možností vyhřát se na cca 35C. V noci klesá teplota na 18-20C. Denně ráno rosím. Terárium je na místě, kde je poměrně klid. Zmije se nechodí vyhřívat. Živé myši nechtějí, proto je mrtvé, natrhnuté, věsím na větvičky. Do druhého dne vždy v noci zmizí. Občas zežerou myš i přes den, když v místnosti nikdo není. Krmím jednou týdně. Nabízené žáby nechtějí. O ty mají zase zájem Bitis nasicornis, které s nimi jsou v teráriu. Ty však žerou i živé myši. Většinu času tráví s Ather. na větvích! Zatím se zdá, že se zmijím daří a vypadáto, že snad brzo "nechcípnou" a zajetí si přivyknou. Mám je asi 1,5 měsíce.
Terárko Paludaria.htm
Zmijky http://www.megasphera.cz/africanvenomoussnakes/_pri vate/Fografie_diverse.htm
Hoj Tome,
poměrně velkou kolekci Atherisek má kolega Dan. Je ale, co vím, mimo republiku. Tak vydrž, určitě se tady po návratu objeví
Zdravím,tak oživím vlákno svojou 0,1 A.nitschei (nechce moc pózovat,niekedy ju vymáknem a spravím lepšie foto),ale ty černí kukadla
ahoj Tomáši,
dosud jsem nic takového nechoval,takže podle možnosti jsem občas něco dej,jinak k Těm žábám obecně.Nedávno jsem tu řešil problém s potravou Lepho.Ahaetulla a velmi rychle vyřešil,nápad byl Ondry Š,ten nápad byl tak jednoduše "blbý",že mi nedocvaklo dříva hlavně funguje přestalo vyvrhování potravy,celkové zklidnění těch šílenců,no paráda tak zatím Pavel
ceratophory 1,1,1
Zdravím,fajnové ceratophopry,mohol by si trochu popísat klima v teráriu?Mal si odchov(usudzujem podla fotky mládata)?
Zdravim,dospely par je z importu,chovam v stredne velkom terariu s viacerymi konarmi a umelou rastlinou.teplota je cca 24,pod 15W ziarovkou az k 30.Rosim mierne,vzdy k veceru. Tu vyssiu teplotu vyuzivala hlavne samica pocas gravidity,teraz ich tam vidiet zriedka.Mlada sa narodilo v januari tohoto roku,chovam ho zvlast v podobnych podmienkach.
Zdravim opat,
spominané mláda vo veku 5 mesiacov.
Zdravim,je
krasna.Casto sa ti
zdrzuju na zemy?Myslim,ze to nie su ortodoxni stromaci.Ako si ju rozkrmoval?
Moje kusi sa pocas dna vacsinou zdrzuju na zemi v ukryte,na konare lezu vzdy k veceru.Mlada
zralo od zaciatku velmi dobre nozicky z holatok z pinzety,ako spestrenie jej davam
male lucne koniky.Tie si lovi po terariu velmi aktivne.
Ahoj.Mel bych dotaz k rozkrmovani mimin Atheris Squamigera... Je velmi pravdepodobne,ze mam naparenou samici.Pozoroval jsem pareni 7.6.2009 a pak snad jeste nekolirat..Chtel bych se zeptat, zdali s tim ma zde nekdo zkusenosti... ? Mam par- zeleny 1.0 import Kongo (koupeny v Cr od spolehliveho chovatele) a cervenou 0.1 odchov z Rakouska.Samice je velmi zrava,ale snazim se to neprehanet.. Vim ze doba gravidity se pohybuje v rozmezi 6-8 mesicu..Ale dal bych potreboval poradit.. Jedna se totiz o moji prvni zkusenost.. Nasel by se nekdo, kdo by mi k tomu dal par informaci.. ? Dekuji predem, za jakekoliv poznatky.. Mam jeste more casu,ale nechci nic zanedbat.. Jednou jsem na burze mluvil s p.Valentou a vim,ze mel odchov Squamiger (nechtel prodat a chapu.. ) Nevyskytuje se zde ?
Dekuji a zdravim vsechny,
Radek.
Dan Valenta se zde objevuje pod nickem "viper", takže doporučuji si ho najít a napsat mu soukromou zprávu.
Diky za informaci. Ucinim tak...
no nitscheika je jediná z rodu Atheris v mojom chove -zatial .Ked bude zdravá tak ju v pvom rade chcem dopárovat.Potom by som určite siahol po nejakých kvalitných kusoch z odchovu A.squamigera-na farbe by mi až tak nezáležalo.
No, moc zmijí nechovám/okrem nitscheiky a nasicornisky/,nick Pitviper skor znamená moju oblubu v ázijských štrkáčovcoch a štrkáčoch r.Crotalus.Pitviper je v preklade zmija s jamkou-jamka kde sú ukryté termoreceptory.
Ešte by som z komplexu Atheris skusil pozemné Proatheris superciliaris,ale to je ešte daleko...
mám otázku,ako vyzerá modrá atheriska?nie som zdatný nemčinár,ale viem ,že blau je v preklade modrá.
tu je rakúsky inzerát z terraristik.com
NZ 2008: Bothriechis schlegelii
NZ 2009: Crotalus adamanteus Crotalus polystictus
Crotalus atrox ‚Orange Albino‘;Crotalus mitchellii mitchellii
Crotalus cerastes laterorepens Gestreift & het. f. Gestreift
Crotalus cerastes cercobombus
???????????Atheris squamigera 'rot, gelb, blau, orange'?????????????
Macrovipera schweizeri 'rot&grau'
Vipera a. ammodytes ‚skutari see‘ & Novo Mesto
Vipera ammodytes merdionalis Peloponnese
Naja kaouthia ‘albino’; Zamenis persicus
Modrou atherisku jsem videl ve Vidni,ale byla spis svetle do seda a mela bilej podklad.. Dost zvlastni. Ale muzou byt i jine samozrejme..
nejak takhle vypadala podobne- http://www.kingsnake.com/atheris/photos/WOA-MJsqu9 .jpg
Moje prvni Atheriska byl samec Squamigery.. Po doparovani urcite porid jeste jiny atherisky,jsou fakt krasny.. Pokud se mi odchov podari a bude jich dost,tak ti treba neco ponecham.. Ale to je jeste opravdu hudba budoucnosti a stesti.. Jo jasne vim co je pitviper,vcera jsem byl ochrapanej a vztahl jsem to jen na zmije,ale diky za upozorneni.Kazdopadne Nasicornisky jsou taky fantasticky a Cornuly take.
Na Proatheris superciliaris jsem nikde nenarazil, ani nevidel zive,tak o nich moc nevim ani kde je pripadne sehnat a za kolik jsou.. Jenom mi rikal myslim T.Mazuch,ze nekoho tady kousla a zachranili dotycneho za pet minut dvanact..
Kdyžtak od něj vysockni foto te modre atherisky a hoď ho semka určitě nejsme jedinej kdo rád koukne
jo jo taky by mě ty fotky zajímaly..
no určite to nebude modrá ala nebesa,ale tak nejak som si ju aj predstavoval ako na fotke od Radara.Inak velmi pekná squama.
Radar je to ešte fakt trnitá cesta,ale ešte raz -DRZIM PALCE NECH TO VIDE!!!
rád,ale nemám čas ,musel by som sa registrovat na terraristik.com,aby som sa dostal k mailu predávajúceho,a nerad takto tahám fotky
Inak Basster,díky,že si skopíroval ten inzerát-aspon viem ,že legionisky sú niekedy celkom reálne
není zač.. sehnat se dají,ještě sehnat kapitál
Diky. Dnes ji zkusim nakrmit nenasilne,vypada lip,ale nevim jestli si vezme... Ja ti taky drzim palce,at mas krasny Nitschei odchov v budocunu a samo i ostatnich.. Jeste se tady sejdem,bohuzel uz musim mazat..
Otázka pre Radara a ostatných chovatelov A.squamigera:udržujete konštantné podmienky/v teráriu/ počas celého roka,alebo sa snažíte napodobnit obdobie sucha a dažda?
No melo by se to tak udajne delat,ale muj samec na to ohledy nebere.. Spis je to podstatny u jinejch druhu,Ceratophora,Nitschei.. Ale rosim tak davkrat tydne.. Takze spis konstantne. Bude to asi dost individuelni..
Radar14: Tak jak to vypadá se samicí a mláďaty? Doufám ,že už jí je líp.
Diky za optani. Tezka otazka. Zda se,ze se stav zatim nehorsi. Snad nic nezakriknu,kdyz napisu,ze je stabilizovana. Podavam ji peroralne vitamin C a jinak se ji snazim moc nerusit. Vecer byva aktvni,ale hrdlo cas od casu nafukuje (pouze vecer). Pres den lezi v normalni pozici (nedrzi hlavu nahoru),coz se da povazovat za dobre snad. Doufam,ze to do prosince vydrzi alespon takhle...
Nové přírustky z Houtenu NZ/09 0,2 Atheris squamigera - žerou na pohodu holátka z pinzety (i mražený)
Jsou obě dost barevně podobný - mám z nich obrovskou radost - sou fakt boží.
Jsou fakt bombasticky:)
Hmmm... pěkný, hlavně to kouzelné NZ je příjemné.
KrasaviceTaky jsem na ně furt koukal ,ale nakonec ,jsem je nevzalA co ,že dvě holky ,kluci už nebyli?
Tak dvě holky jsou lepší než žádná, ne? Kluk se vždycky sežene a nepříbuznej (nejsme přece žádní incesťáci).
Pravdu díš
Přsně tak kluka pak nějakého seženu - cizího a jinak zbarvenýho.
Byl tam hezkej kluk, ale já ještě Atherisky neměl tož v klídku, uvidíme jak pudou a pak se uvidí.
tahle naše 0,1 je také hodně do modra, na této fotce to není tak vidět, ale někdy je krásně modrá http://www.myzoo.estranky.cz/fotoalbum/hadi/zmije- rodu-atheris/1011
Krasa. At se ti dari se Squamigerama..
ahoj,
pro ty kdo chováte chlorechisky, můžete sem napsat podmínky, ve kterých je chováte? Teplota, vlhkost, terárko, krmení... ? Taky by mě zajímalo, jak je to u nich s aktivitou v terárku, díky. Mám celkem krátce trio těchto zmijí a nevím, jestli je to stresem z novýho terárka nebo ne, rosím denně k večeru, osvětlení zářivka 10 hod./den, topná rohož na stěně, rozsah teplot ve dne 25-28, noc 20, dobře odvětráno. Terárko je na klidném místě, přesto zmije nevykazují žádnou aktivitu v kterýkoli čas, tak jen jestli nedělám někde chybu. Myslím, že je to novým prostředím a rozkoukaj se, ale raději se ptám... Ještě jsem nekrmil, mám je týden.
Ahoj.Nedelas spatne nic,Chlorechisky jsou z Atherisek rozhodne nejlinejsi hadi a pohyb uvidis pouze pri lovu,vylucovani a svlikani se..
U me je aktivni pouze samec a to jen kdyz je hladovej.. Aktivnejsi jsou Squamigery a Ceratorophy,ale ne nak o moc... Kazdopadne se jedna o nadherny chovance..
Dík za odpověď, tak to je v pohodě, to si s nima budu rozumět Jen jsem to dopsal tak samice zkoumá terárko. Jsou nádherní, můžu na nich oči nechat Jak to máš se samicí squami?
Neni za co. Jen bych to roseni trochu omezil.. Tak na 2-3 krat tydne.. Me pijou vodu pri roseni spis k ranu ci po krmeni.. Samice jedna mi pije i z misky, kterou ji drzim primo u cumaku.. Jsou super. Samice squamigery,se mi zatim drzi.. Nechci zakriknout.. Salmonela je svinstvo a u atherisek je lepsi mene vlhka nez se pise., Jejich lenost me taky vyhovuje a je fajn,ze se Chlorechisky nestydej a valej se klidne nalepeny na skle a je jim to sumak.. Hodne stesti v chovu..
Dík za cenný rady, omezím to. Jinak je fakt, že si z mýho očumování nic nedělaj, pohoda. Ať se ti daří a držim palce
Nejsou sice z mého chovu, ale jsou nádherné... http://www.deadlybeautiful.com/Snakes/Viperidae/At heris-squamigeria/685716_GzpCF#136081679_o2vx5
ty jsou tak pěkný, že bych se snad nechal i dobrovolně pokousat
ahoj,Radare jak sa darí samičke?
Ahoj. Jak se citi ona nevim,ale zadne projevy nemoci zatim nema...
Tlusta je stale stejne,tak nevim kdy to vyprdne... Ale doufam,ze to dopadne dobre po tom vsem.,
Jak se mas ty a tvy sverenci ?
Ahoj,
rád bych oživil toto vlákno a to konkrétním dotazem na Atheris squamigera - podmínky chovu, dostupnost, náročnost, nebezpečnost atd... Nechci si tohoto hada hned pořídit (na chov jedovatého druhu ještě nemám dost zkušeností), spíš mě zaujal, takže možná někdy v budoucnosti.
Díky H.
Ještě bych dodal, že na netu jsem nenašel skoro nic (možná špatně hledám )
H.
Ahoj,
tak narocnost neni obzvlast velika ,pokud dodrzis podminky chovu.. U squam to znamena nenechavat pres noc v mokru a vubec prilis velke vlhkosti,ale muze se lisit dle lokalit vyskytu. Ale to te trapit nemusi,spis pri importech.. Doporucoval bych spise vyssi teploty az k 30 C.. V noci pokles na pokojovou teplotu staci.. Pri nizsich teplotach (dlouhodobe) a vyssi vlhkosti (dlouhodobe) ,hrozi prinejmwensim respiracni problemy az napadeni bakterii Pseudomonas.spp a to muze byt fatalni.. Viz. tohle vlakno a problemy s moji gravidni samici... Coz nakonec dopadlo dobre. Pak je nutne mit opravdu dobre vetrane terarium,ale to plyne z ostatniho.. Dostupnost je v posledni dobe lepsi,odchovy se zacinaji vyskytovat casteji.. Toxicita je radne neprozkoumana, (uvadi se jako vyssi) V africe jeden smrtelny pripad,ale po sesti dnech na anafylakticky sok.. Takze plati jako u vseho.. Jak to komu sedne a kolik toho mrska pusti.. V jedu prevladaji hemoraginy. Nebezpecnost je v tom,ze vas klidne ulovi bez varovani.. Jen zridka vyhrozuji.. Nejsou vsak agresivni,maji velmi radi ukryt v jeskynce ci vetvi.. Na manipulaci jsou celkem fajn a dobre drzi na haku,ale to jako vsichni stromaci... Pri manipulaci jsem nezaznamenal ani jeden utok nikdy.. (krome samce po prevozu autem nekolik hodin) Na zacatek bych doporucoval zacit Atheris chlorechis,jedna se o velmi klidne chovance a mene narocne nez A.squamigera.. Sam jsem zacal primo squamou a jde to... No snad jsem to nak v kostce zhodnostil a na priapdne dotazy klidne odpovim a zkusenejsi me klidne opravi...
Radek
Ahoj,
díky moc, přesně tak jsem si to představoval , mohl bys prosím ještě napsat, jak velcí bývají dospělí jedinci případně optimální velikost terária?
Díky H.
Neni za co. Velikost je tak kolem tech 70 az max 80 cm ,samice jsou trosku robustnejsi,ale ne tak jako u chlorechisek ci trimousu... Velikost pro par staci 60d/50s/70v a samici mam zvlast v 45/45/60 a taky v poho... Ale samo muze bejt vetsi..
Tak chlorechisky jsou líné a neagresivní, ale jen do doby, než jim něco je. Máme 0,2 co měly po importu podkožní boule zřejmě parazitů. Ačkoliv jsem dříve tyhle parazity hadům odstraňovala, tak u nich jsem do toho nešťourala, páč máme i hodně hadů s těmahle zapouzdřenýma parazitama a fungují a množí se leta. ALE po asi půl roce se těmhle dvěma hadicím daly do těch boulí parazitické mušky, nakladly jim tam vajíčka, takže se hadům udělaly na bocích obrovské vředy plné muších larev. Takže hadi byli odchyceni, vředy vyčištěny, vydesinfikovány atd...ale ta manipulace! Streslé hadice nedržely na háku ani v manipulačním plasťáku, jezdily jak divé a doslova ňafaly kolem sebe. Krom toho se po fixaci v ruce každou chvíli překrucovaly a hrozilo, že zraní sebe, nebo naopak kousnou mě. Dokáží otočit hlavu naruby jak kaznakovka. Krom těchto dvou holek máme mladý asi 2 letý pár, a to jsou zcela pohodoví hadi jak na chov tak manipulaci, člověk by to do nich fakt neřekl, jak se dokáží chovat když jim je blbě. Co se týče sqamiger- tak ze zkušeností s našimi zvířaty (máme 2,4) tak jsou jedny z nejklidnějších, nežerou se ani při krmení mezi sebou (to chlorchisky tyhle tendence mívají) Asi vůbec nejklidnější jsou, co mám zkušenosti tak A. hispida- ty se nesnaží kousat vůbec.
To je hrozně zajímvá věc. Asi me JaBzula doplní či opraví, ale neznám v našich podmínkách mouchu, která by šla do živého, takže museli ty boule nějak odumřít a omuchy se pustili do nekrotizované tkáně. Jaké to byly mušky? Velikost a pod.? Předpokládám, že něco jako hrbilky či smutnice, co?
VH
uz jsme to se samyassou drive konzultovali, videla jsem i fotky a osobne si myslim, ze jsou to bud primo tyhle bestie nebo neco blizce pribuzneho. Nicmene, chtelo by to nechat vylihnout a urcit u nejakeho hmyzologa...
Diky za velmi zajimave inforrmace. Me zadna nemoc chlorechisek nastesti nepotkala. Mel jsem nemocnou squamu,ale tam nemoc nemela efekt na agresivitu vubec zadnou.. Nafukovani hrdla,hlen z nosu a z tlamy take.. Pri salmonele a pokrocile gravidite.. Byla naprosto klidna,zadny pokus o utok ani pri manipulaci, ani pri podavani medikamentu,injekce a peroralni dodavani vitaminu C.. Otevrene rany by vsak asi meli stejny efekt, jakou u vasich chlorechisek.. Pri krmeni chlorechisek jsem neaznamenal ani jeden pokus o zrani se mezi sebou u 1.1 ,ale u 0.2 by se to stat asi mohlo.. Moji samci nejsou zrovna nejlepsi lovci.. Jeden je z importu a jeden NZ. Mel bych dotaz k k A.hipsida,jake mate zkusenosti,chovate je jeste..? Take jsem o nich uvazoval,ale vzhledem k stavu importu a jejich mortalite jsem od toho ustoupil (prozatim).. Dekuji za pripadnou dpoved.
Zdravím Vás,
vlastním pár A.nitschei,kt.bol odchytený v Ugande,konkretne Ituri forest.
Mám však dva otázniky ohladom tejto lokality:
1,les Ituri má podla Wikipedie nadmorskú výšku 700-1000 m.n.m.Atheris nitschei máva uvádzaný výskyt od 1500-2600 m.n.m.Sú teda ničejky z Ituri nejaká extra populácia,kt.obýva nižšiu nadm.výšku ?Toto by mi velmi pomohlo k určeniu správnych teplot v noci,nakolko som bol chovatelom z Francúzska varovaný /2x rozmnožil A.nitschei/,aby som nitscheiky z nižších oblastí výskytu nechoval v noci pri teplotách pod 18 stupnov.Viem,že sa v chovoch objavujú B.nasicornis z Ituri,takže tie nočné poklesy,by nemali naozaj byt až také velké.
2,Ituri forest je vždy uvádzaný,že sa nachádza v DR Congo,ale leží pri hranici s Ugandou,teda čiastočne presahuje aj do Ugandy ?
Vopred dakujem za objasnenie,pátral som dlho na internete,ale 90% informácií o Ituri je o zakrslých domorodcoch-Pigmejoch a nejakú zrozumitelnú mapku sa mi takisto nepodarilo nájst...
Zdar
Tak uz ich mas doma co? Blahozelam
Stale cakam na mail
Jj, ten les zasahuje i do Ugandy. Ono obecně, přírodním útvarům jsou lidské hranice většinou jedno. My se u níčejek řídíme tímto http://www.wunderground.com/cgi-bin/findweather/ge tForecast?query=Fort Portal, Uganda a podle téhle mapky to tam v noci chodí dost pod 18, ikdyž nám to teda většinou nejde pod 16°C v té střední řadě co jsou. A vypadají že prosperujou, před cca 2 měsícema se pářily, tak třeba z toho něco bude...
možte presne napísat do ktorej oblasti v Ugande zasahuje les Ituri?-jedná sa o oblast nad Albertovým jazerom,alebo do oblasti pod ním?
ano presne tak-to bola len doplnujuca otázka pre mna...
spomínaný odkaz na predpoved počasia poznám-v poslednej dobe som však počul rozne názory na tieto meteostanice-že je to len velmi orientačné atd.
Ale určite je to lepšie ako nič.
pozeral som na predpoved v meste Aruba 1204 m.n.m./mesto nad Albertovým jazerom,kde predpokladám,že zasahuje les Ituri,teda aspon by malo byt najbližšie k tomu lesu/a nočné teploty na najbližší týžden sú medzi 16-18 stupnami.
tak to rád vidím ,držím palce,i ked do porodu je ešte dlhá doba,hlavne nech to dobre dopadne,potom nezabudnite poinformovat,až budú nejaké mládatá na predaj,tak by som si rád pár vzal .
btw.máte ich z Ugandy ?chováte ich oddelene?hýbete nejak s vlhkostou počas roka ?
Díky
V oblasti zhruba do půli cesty mezi Lac Édouard a Lac Albert, areál výskytu níčejek tam končí. Nad Albertovo jezero vůbec nezasahuje, vlastně ani k němu. S vlhkostí hýbeme, v rámci toho jak se tam podle meteomapek pohybují deště. Párek je pohromadě, my tyhle zmijo/chřestýšovité stromáky neoddělujeme.
Co se týče těch meteomap tak jasně, nelze je brát jako slovo boží- občas dost kecají Takhle se nám stalo, že jsme si sledovali průběh srážek, abychom vyrazili v období bohatém na zvířata (chtěli jsme zhruba polovinu dešťů) Podle meteomapy mělo být období dešťů, v reálu na místě totální sahara a podle místních pršelo naposled před 2 měsíci , zvířata samože prakticky žádná. Aspoň teploty ale seděly . Ale ono co se týče napodobování podmíneki člověk moc jiných možností nemá, než sledovat meteomapy. Vlastně má, jezdit si tam, ale to už je o něco složitější
Dakujem za odpoved-teraz už je mi to uplne jasné.Podla najbližších meteostaníc-Port Talbot a Kasese-959 m.n.m. to ide približne v tejto oblasti v noci na krásných 15 stupnov.V noci dažde a burky-to by na toto obdobie sedelo aj čo mi písal chovatel z Francúzska.
Super info. At Ti jdou dobre nitscheiky.. Na tyhle teploty si bohuzel doma nesahnu, bez ohrozeni ostatnich..
A opet nieco od Radara z jeho dovolenim
A usmev
paráda,hlavne sa mi hodne lúbi tá posledná fotka
už dlhšiu dobu ma zaujíma ako je to s dostupnostou Atheris rungweensis-myslím,že v minulosti boli považované za poddruh A.nitschei.
Našiel som na nete odkaz na forum,kde jeden uživatel píše,že ich niekto aj rozmnožil myslím v USA,ale cena bola tiež dost vysoká,myslím okolo 1200 USD.To je celkom škoda,nakolko sa jedná o velmi prítažlivé hady.
rungweensis.html
Dalej by som sa chcel spýtat,či niekto nevlastní publikáciu Old world vipers/T.Phelps,W.Wuster/ ?,v poslednej dobe som počul velkú chválu na túto knihu.Do akej miery je tam rozoberaný r.Atheris /fotografie,biologia,atd./ ?
Díky moc
S dostupností dost bledě, už je hodně dlouho nikdo nedovezl...možná trochu proto, že na rozdíl od níčejek jsou z oblastí, odkud se zrovna moc nevozí- např. S. Zambie. Měly by být i v JZ. Tanzánii, ale zatím nikdo, kdo vozí Tanzániii je odtamtud nedovezl. Ono i takové desaixky už se také dlouho neobjevily... teď se vozej hlavně squámy, ceratophory, chlorechisky, nitscheiky, méně často broadleyiky a ještě méně hispidy.
Tak,tak.. Taky jsem po nich patral, nez jsem mel zkusenost s ceratophorama.. Ted se nitscheiky a ceratophory vyskytujou mnohem casteji nez drive. I diky odchovum (ceratophory). To se zase vozily Kongo squamy a dnes ani tuk.. Broadleyiky obcas jsou. Na takovy katagensis a desaixky jsem nenarazil nikdy nikde, ale stejne by me stvalo ze je nemuzu chovat..
@Pitviper
Co se tyce ty knizky, tak mi ji nekdo doporucoval.. Myslim ze zrovna zakladatel tohoto vlakna Somalia.. V ruce jsem ji nemel, tak nevim kolik je v ni textu vs obrazku, ale spatna urcite nebude.. Akorat je draha jako vsechny knihy z tehle oblasti naseho zajmu.
Jinak dik, squamak se ma stale k svetu..
Tak squamy se vozej pořád, ikdyž teďka zrovna z Konga moc ne, spíš z Ugandy. Desaixky jsme měli asi před 4 lety, ale krátce po získání jsme přišli o samce a pro pozůstalou samici jsme už pak dlouhodobě nemohli sehnat samce, tak jsme ji prodali. od té doby nic...což teda možná bude taky tím, že to jsou endemiti z Mt. Kenya a to je NP. Což pro získání zvířat není zrovna příznivé.
No narazim primo na to Kongo. Jinak Ugandu mit muzu, ale zatim nechci.. Jj o ty desaixce jsi mi psala ad veterina..
Zdar,
nechce se mi to hledat na netu určitě to víte. Jak dlouhá gravidita je u sqamingerek? A je normální že samice už cca 2 měsíce nežere a jen "kyne"?
Díky za reakci
Mára
PS: Z těch dvou samic se vyklubal pár(jedna svlečka předvedla krásné pářící orgány) a stále je spolu a ejhle ta větší přestala papat a je proti druhé dvakrát větší, ale sou dvouletý což mě zaráží a kdoví co z toho bude
Zdar, gravidita je vetsinou okolo sedmi mesicu.. Gratuluju.. Me samice nezrala mesice tri..
Edit: Moje mladata se pokousela parit ve 3/4 roce zivota.
Edit II : Co mi psal Derek Morgan, tak jemu naky squamy nezrali celou graviditu a nebylo z toho nic. Naky squamy nezrali jen posledni 2-4 mesice a normalni porod a mel i squamy co mu zrali po celou dobu gravidity. Tak je to dost individualni, ale ve vetsine pripadu prestanou zrat okolo tech pokrocilejsich stadii pred porodem..
co mam tak odpozorováno, tak gravidita v průměru 7,5 měsíce a s tim nežraním to je hodně různý, některé holky přestanou žrát a zase začnou prakticky před porodem, kdy si dají menší myš a jiné žerou pořád, ale ke konci větší kořist blejou. Co se nám pářily mladé kolem toho roku dvou věku, tak z toho byly vždycky neoplozený vejce. To samý u samic napářených z přírody- tam jsme od nich nikdy neměli mláďata, vždycky vysypaly neoplozený vejce. Totéž ceratofory. A živá mláďata až u tříletých a starších... řekla bych, že dospívají pozdějc, jak třeba tropické druhy Trimeresurů.
A je to tady
7.12. objeveno 11 mimin z toho je jedno maxi mini jsou v terárku cca 40x40X40 a jsem si myslel že budou na větvích a prd abych pravdu řekl nevím pomalu kde jsou
A teď co dál jak je krmit, předpokládám že je musím odchytit a přes pinzetu vydráždit a dát jim kousek holátka? Nebo máte na to jiné vychytávky jsem laik přes tyhle zmije.
Mára
PS: Konečně nějaké pozitivum po přestěhování se do Lednice.
velka gratulace...
Já taky gratuluju...nádhera.
Velka gratulace ! Tak to preci vyslo. Parada. Zkus je vydrazdit pres ocasek, u nekterych to zabere, nekterym budes mozna muset vlozit zvanec do tlamky a pak vetsinou spolupracuji sami. Nekteri jedinci potrebujou u jidla "viset" a pak zerou..
Jo Lednice... Paráda
Nám žerou normálně novorozená myší holata s otevřeným mozkem, ale záleží na tom, jak jsou velká. Pokud jsou ta mláďata hodně malá, tak je někdy potřeba jim dávat ta holata naporcovaná, po 1/4. Udělat terárko tak, abys k nim dobře mohl a prudit je do ocásku, ona si kousnou a když ucítí krev nebo mozek, tak většinou nepustěj...ale když se zakousnou, tak je nesmíš vyrušit třeba krmením dalšího mloáděte. Je to náročný na čas a trošku i na nervy
Mas pravdu, ja je mel hodne malicky.. Stromaci sice daj lesco a byla to piplacka ze zacatku.. Ale velmi rychle si zvykli a byli to pasticky.
Zdarte,
chtěl bych se s vámi podělit o pěknej průser, kterej se dneska stal. Přišel jsem o chovnej pár A.s.
Samice od porodu papkala až moc, ale zničeho nic je to už pár týdnů sjela na zem a nejevila zájem o potravu tak jsem jí párkrát "nacpal" a pak jsem přidal aj vitamíny (vitamix pro nosnice), prostě neměla sílu vůbec to nechápu....dnes exnula. Samec dnes zažil přesun do vedlejší místosti určitě by to ustál, ale já č.... jsem ho dal na chvíli (cca 10min) do stejného boxu s venustusákama a samice ho vzala až tak, že dokázal vyvrnout před pár dny pozřelého malého myšáka a před chvílí jsem zjistil, že to má taky za sebou.
Píši Vám to, že aby jste si nemysleli, že máte vše o.k.
Mám s hady rodu: Atheris jen tuhle zkušenost...ale řeknu Vám bolí to
Mára
PS: Čím je člověk starší tak je....... Nějaké mimina mě zůstaly nechávám si je pro další doufám, že pozitivnější věci.
To nasere, že to tak teda musím napsat. Není to, doufám, apríl ? Ani já nevím, jestli je chovám dobře. Jedou víceméně v pokojovém režimu, ale zatím vypadají ok. No hlavně že máš základ do dalších experimentů !
Nj, stane se. Člověk někdy holt draho zaplatí za zjištění, co příště nemá dělat...
Je mi to lito, ale prakticky sis je zabil sam.. Samici si cpat vubec nemusel, ze lezi na zemi neni nutne znamka problemu a samec je jasnej.. Skoda, ale chyby se holt stavaj.
Hm, je to tak. Já mám jednu samici "sjetou" dole nepřetržitě, ale ta na druhou stranu žere skvěle. Druhá holka vylezla do větví, až když jsem shora terárko zakryl. Jak jednou had žral, už ho násilím necpu, i kdyby půl roku nic nevzal. Jestli má chcípnout, stejně to většinou udělá.
mně taky sedaj na zemi- některé více, jiné méně a někdy mají "zemní období" i hadi, co jinak seděj hlavně ve větvích. Nijak to neřešim-pokud sedí ve fyziologické poloze, tak co se vzrušovat, ať si seděj kde chtějí. A co se týče žraní, tak si někdy dávají pauzu a to někdy i docela dlouhou. Pokud ten had nehubne, nebo nejeví známky jiného problému, tak to taky neřešim. Co se týče násilného nakrmení, tak k tomu přistupuju, až když to zvíře viditelně hubne a selhaly všechny ostatní osvědčené pokusy, jak ho rozkrmit přirozeně. A kořistí necpu, ale dám sondou CCLko. Ono to ta zvířata pak většinou rozfunguje, pokud nemají nějakej závažnej problém, kterej je tak závažnej, že na něj chcípnou...třeba se mi někdy stane u samců, že maj mrousek a dlouho nežerou, šukaj, zeslábnou a pak by sice žrali, ale už nezvládnou trávit přirozenou kořist. Tak je třeba podpořím tou konzervou a příští kořist vezmou sami a OK...
JInak s tím chcípnutím je to tak- pokud má zvíře chcípnout, tak to prostě udělá. Pokud nemá, tak mu k tomu člověk nemusí pomoct nějakou botou, ono obecně- čím víc se člověk do těch zvířat montuje, tím hůř...
Vono ta samice vypadala, že už to nedá byla natažená a dala se vzít za ocásek a prostě nefungovala no chtělo ji oživit sondou, protože už to trávení asi neměla určitě ok. Takovým postupem jsem zachránil trigouše, ale to bylo asi 5 minut před 12 u této samice to bylo už po 12hodině. Mám fotky vnitřek tlamky dám sem pak fotky něco se mi tam nelíbilo.....
Škoda aspoň kluk mohl zůstat nu což musíme jít dál....
Mára
PS: Ať se Vám s nejen s hady daří lépe než mě....
Co se týče té knížky Old World Vipers, tak pokud to člověk chce čistě kvůli těm Atheriskám, tak se to nevyplatí. Páč tam je o nich nemlich to samé, co v Terralogu (Venomous snakes of Africa)- tytéž informace, fotografie, mapky výskytu atd- nevím, kdo co od koho opsal, ale je to uplně stejné , + co se týče řady druhů, tak spíš dohady opsané zase od jinud (třeba bláboly, jako že se hispidy živí žabkami, hlodavci a mláďaty ptáků). Pokud to člověk chce kvůli ostatním zmijovitým, tak tam jsou celkem zajímavé informace z lokalit atd, takže ta knížka není špatná koupě, ale čistě kvůli Atheriskám se rozhodně nevyplatí.
Knizku o Atheriskach a dokumnet slibovali na World of Atheris (kingsnake.com) ale nak k tomu nedoslo a uz jim nejedou ani stranky, ktery bohuzel delsi dobu pred jejich padem ani nak neaktualizovali.. To by chtelo grant od €U a vrhnout se na to. Ale to je z rise sci-fi...
Edit: Tahle knizka nevypada spatne http://www.amazon.com/True-Vipers-Natural-History- Toxinology/dp/0894648772
Zdravím,takže :
@aurifer-čakal som podobnú odpoved,takže sa nejaké importy predsalen v minulosti objavili aj u Vás v CZ ?
@radar-na True vipers som tiež pozeral,pravda,knihy sú to drahé,ked som kupoval Asian pitvipers,tak som si myslel,že mi hrabe,ale teraz nelutujem ani eura-je to síce samá fotka,ale je moc super...
@A.nitschei-rozmnoženie nie je nereálne,viz.:
http://www.venomland.net/t4666-atheris-nitschei#33 972
trochu ma šokovali jeho teploty,asi sa ho budem musiet opýtat na pár detailov.
O ty knizce uvazuju a asi si ji pak objednam.. Ad Asian pitvipers verim.. O NZ nitschei vim, ale je jich jako safranu.. Ale taky se to pomalicku zlepsuje..
Edit : Na Venomlande sem byl kdyz tam jeste ty teploty nemel napsany, to se mi taky nezda..
Odchovy níčejek už jsou, ikdyž jich není moc. Co se týče těch teplot, tak ony tyhle druhy, co potřebují noční poklesy dokážou žít poměrně dlouho bez nich, a někdy se i rozmnožit. Potíž je ta, že když už si chovatel myslí, že je to vše OK, že fungujou i bez nich, tak pak najednou nečekaně zkápnou "bez udání důvodu" a v plné kondici, i po delší době chovu. Někdy tomu předchází to, že zvíře přestane žrát, ale nemusí, někdy žerou klidně těsně před smrtí. A je zajímavé, že se to projevuje prakticky stejně u všech těchhle horských druhů, ať je to had, leguán nebo šnek. Nám se právě ty první níčejky a ceratofory, co jsme měli ještě v předchozím bydlení bez možnosti nočních poklesů taky normálně pářily. jenže pak chcíply bez udání důvodu před porodem s břichem plným mimin. A to naštve...
V podstatě tyhle všechny tyhle druhy nám začaly dlouhodobě fungovat až v nynějším chovatelském zařízení, co máme možnost jim v noci chladit.
A kolik vůbec potřebují ty níčejky tu noční teplotu snížit a znamená to celoročně či jen nějaký období?
Díky za info Mára
@Aurifer-ano v poslednej dobe mám pocit,že sa odchovov objavuje viac a to viem len o ludoch,kt.o tom informujú na internete-samozrejme sú aj chovatelia,kt.si tieto veci nechávajú pre seba...
Vačšinou mi vela týchto odchovov príde ako náhodných,že sa s tým mnohí ani moc nehrajú-myslím nočné poklesy,krmenie,nejaké striedanie obdobia daždov a sucha atd.
Samozrejme existujú aj ludia,kt.ich rozmnožili napr. dve sezony po sebe atd.-takže sa dá ako tak povedat,že ich majú zmáknuté.
Ja ich chovám oddelene-samec je celkom velký a nie je tak ostýchavý ako samica,v pohode si berie potkanie holíčatá z pinzety.Samica sa takéhoto krmenia skor bojí a dekuje sa preč.Tej nechávam potkanie holíčatá na dne terária-je zaujímavé,že mi nežerie v noci,ale cez den-teda aspon posledné dve krmenia prebehli u nej v tomto scenáry.Pripúštanie u tohto páru však v najbližšej dobe nehrozí.Samica mi svojími proporciami tela nepríde ešte dospelá-nakolko podla mna ešte nemá ani adultný tvar hlavy-myslím tým trojuholník.Rovnako ani jej farba ešte nie je podla mna ustálená,súdiac podla posledného zvleku,po ktorom jej podkladová zelená farba stmavla a na niektorých miestach výrazne očernala.Takže asi najskor až o rok,ked všetko pojde tak ako má.
@Daboia-
teploty:odvolám sa na chovatela z Francúzska,ktorému dost doverujem,nakolko podla toho,aké druhy chová a čo rozmnožuje sa jedná o skúseného mazáka.
Teploty závisia od lokality.Konkrétne on chová ugandské z vyšších poloh.Chová ich cez den pri 25/26 stupnoch,v rohu terária pod žiarovkou 30.Nočné teploty 15-18 stupnov.Teploty sú takéto počas celého roka bez zmeny.Hýbe len s vlhkostou,kedy sa počas roka vystriedajú dve obdobia daždov a dve obdobia sucha.Pária sa mu vždy na jesen/podzim/ na začiatku druhého obdobia daždov.
Podla neho by sa ničejky z "nížin" nemali chovat v noci pod 18 stupnov.
Nejaké info určite doplní aj Aurifer.
My je máme (také horské) v dost podobných teplotách, s tim rozdílem, že v zimě tam máme o 1-2°C míň a lokál na těch 30°C, v létě pokud je teplej den, tak ho vůbec nezapínáme. Ale v zimě ho hodně využívaj. Hýbeme s vlhkostí v závislosti na meteomapkách, ale pářily se nám vždycky koncem zimy nebo na jaře, letos v polovině jara. Přičemž v přírodě by touhle dobou být březí neměly, ale ono nám to zvířata dělávají celkem běžně, že na to vletěj, když by dle teorie neměla. Co se týče toho původu zvířat, jestli jsou z nížin nebo z hor to je dost problém, jak už psal Radar- páč ona občas ani nesedí země původu, natož aby člověk přesně věděl, odkud jsou. Teda takhle- pokud si je sám nepřiveze, ale to je zase o dost složitější
Auri mas pravdu.. To same jsem zazil u ceratophor. Uz jsme to tu probirali. Hodne jsem se snazil a dali u me 15-18 mesicu, coz je obvykla doba co horske druhy "prezivaji" bez idealnich podminek, tedy nocnich poklesu na teplotu co potrebuji.. U tech nitscheiek me to prekvapilo, pac maj dlouhou graviditu, co vim 10+ mesicu a taky bych rekl, ze je manik z Venomlandu nakou dobu uz mel, tak by meli teoreticky exnout kazdou chvili a to zejmena samice, ktera bude vycerpana graviditou.. Jsem zvedav co bude dal a jestli se manik pochlubi jak se jim dari... To myslim Pitviper zjisti..
Maro, nocni poklesy u nitscheiek na tech 15-17 C by melo stacit.. Ceratophory jsem daval pred zateplenim panelaku na 19C po zatepleni okolo 22C a to nefunguje.. Rekl bych, ze zlomova teplota bude 18C., Alespon u ceratophor. Ceratophory se mi parili taky,ale holka nezabrezla. Zrali mi tri dny pred smrti (kluk) a holka cca tyden bez naznaku problemu..
@Radar-blbá zateplovačka-to sú veci,kt.proste neovplyvníš...
k tej gravidite u Jimmyho:on tam popisuje párenie 19.januára a porod 23.augusta,takže u neho skoro presne 7 mesiacov.U Maldanta bola gravidita /2x/ naozaj až okolo 10 mesiacov.To može byt ovplyvnené zrejme tými nočnými poklesmi u Maldanta,resp.vyššou nočnou teplotou u Jimmyho.
Ja mu napíšem-samého ma to zaujíma,ale momentálne som nejaký chorý a som rád,že tu ako tak dám dokopy pár riadkov.Ked máš čas,tak mu napiš Ty.
To Pitviper.
Bohuzel. Verim, ze nebyt toho zatepleni, jeste by tu byli a letosni leto by tomu jeste nahralo.. Ale i pres to, je to cenna zkusenost (ne jen moje) a diky tomu se snad podari par zvirat zachranit.. "kdyz uz se to vi" ..
U nitcheiek (ne jen u nich) je nejvetsi potiz, ze se velmi tezko clovek dozvi odkud jsou.. ;-( Musi se trochu experimentovat. Tem nocnim teplotam u nitscheiek z nizin verim a ma je chlapik co ma neco za sebou, jak pises coz je dobre.. I vlivu teplot na delku gravidity. Nebyl rozdil i v kvalite (velikosti) mladat ? (7 vs 10 mesicu) Ted moc casu bohuzel nemam, sice se mi podarilo dostat na net ve worku, ale nesmim se nechat chytit, tak na delsi SZ nemam prostor.. ;-( Kdo mu stihne napsat driv, vyheava.,
Přátelé, tady je jeden nákres (teda nákres je dost hroznej, ale idea dobrá) jak chladit víc terárií za pár kaček. Tohle docela boří ceny chladícím systémům za desetitisíce. Stačí stará lednička, čerpadýlko a hadice, ev starej radiátorek (nějaká regulace by taky bodla samo ...). Viděl jsem to někde na internacional. foru o chovu horských hadů.
My máme tyhle studeňáky separované v samostatné místnosti a v létě tam jede klimoška (v akci se dají sehnat za pár šlupek, a ikdyž chladí jenom na 18°C, tak když se ta klíma dá pod strop, tak u země to zachladí na nějakých 13-14°C uplně v pohodě), to se týká léta. Jaro- podzim řešíme poklesy prostě tak, že na noc otevřeme dveře a v zimě na noc mírně dotápíme na potřebnou teplotu. Máme změřený průběhy teplot v různých výškách místnosti a podle toho jsou v regálech umístěný terárka se zvířatama, páč rozdíl mezi podlahou a stropem je 5°C i při puštěným ventilátoru.
Tak jasné, není nad temperovanou místnost. Tohle je spíš řešení pro 1 až 2 terárka...
Dik za invenci. Mozna nekdy, az to tu budu mit zkompletovany, tak po nakym takovym reseni sahnu.. Moc rad bych tu mel nitscheiky, ceratophory a i jine horske druhy napr. z r. Bothriechis..
zdravím,
mám squamy asi rok a 4 měsíce, takže hádám, že jim nebude víc ako rok a půl a načapal jsem je při páření.Bohužel, fotky nemám, protože jsem poránu spěchal do práce, ale samice za hemipenis vlekla samce někoikrát okolo terárka a asi si to dost užívali. Samec den před tím nechtěl vůbec žrát, ale o dva dny později si dal zase říct a vzal dvě holátka. Samice se od té doby drží stranou a žere opravdu hodně. Nebo se aspoň tváří, že by si dala. Jaké máte zkušenosti vy s takhle mladýma erotomanama?
Jj, to oni dělaj normálně. Pářej se už jako subadulti, většinou z toho ale nic neni. Buď jenom neoplozená vejce, nebo vůbec nic....trimouši už jsou v tomhle věku plodní, takže na 2 letech roděj, ale Atherisky zřejmě pohlavně dospívají až pozdějc. Dospělí samci mi ale v období okolo páření nežerou a je to na nich dost znát.
Díky za rychlou reakci. Člověka to vždycky uklidní.
JInak hadi jsou teď v klidu, každý na jiné větvi dost daleko od sebe. Samec si včera vzal dvě holátka a tak oba tráví. Dají si teď asi pokoj, smace to evidentně přešlo, i když samice se tváří strašně žravě, docela koukala, jak se samec cpe, a tak jsem jí jedno hole taky dal.
Uz jsem to tady nekde zminoval, me se pokouseli a parili v sedmi mesicich veku, nic z toho nebylo.. Jak pise Auri. Adulti si to dokazou uzivat "hodiny" a je to paradni pohled. Az by clovek rekl, ze squamigery maj "socialni" chovani.. Muj par po pripusteni, se chvilku oblejza, pak spolu lezej v klubicku a zacinaj se parit az po nekolika hodinach.. Akt trva tak 4-6 hodin a v onom klubicku spolu travili cas i par tydnu po, pak se samec pokousel o pareni zas.. Celou dobu samec neprijimal potravu, po oddeleni ji samec jeste ctrnact dni hledal po terariu a to opravdu velmi aktivne i pres den ! ze zacatku, po odebrani holky. Mel jsem samici gravidni dvakrat a vzdy to trvalo okolo sedmi mesicu.. Tak at se s nma dari.
když jsem si kdysi koupil své první 2 páry squam,choval jsem je všechny pohromadě ve větším "biotopovém" teráriu,s tím že je až odrostou rozdělím.....než jsem to ale udělal,načapal jsem je při páření-bylo jim cca 7 měsíců samice byli odhadem ani ne na polovině dospělé hmotnosti.Přesto se ale narodili zdravá mládata normální velikosti,a neřekl bych že to na samici mnělo nějaký negativní vliv-obecně z mých zkušeností squamy jsou schopny se plodně pářit už před dosažením 1 roku věku,ale určitě bych to nedoporučoval.
Jo tuhle udalost si od Tebe pamatuju. Taky sem byl trochu nervozni, kdyz jsem je nacapal doma, ale nastesti to nezvladli jako ti Tvoji.. Ten zelenej samecek opravdu neco chytil geneticky po tatkovi, pac to je taky parici maniak.. Docela lituju ze sem ho prodal. Byl paradni a jedinej agresivni z vrhu..
já nechávám mláďata normálně spolu a nerozděluju je vůbec. A ještě nikdy se mi nestalo, aby normálně rostoucí dobře živená samice měla problémy s tím, že předčasně zabřezla (což se mi u Atherisek nestalo- byly jen ty neoplozené vejce) ale u Trimoušů atd- ti se páří taky velice brzo a samice ještě zdaleka nejsou dorostlé, a přesto to na jejich vývin nemá žádný vliv. On se jich v přírodě taky nikdo neptá, jestli ještě náhodou nejsou pod zákonem Těch odchycených březích, evidentně zdaleka nedorostlých zvířat bylo bezpočet. Ikdyž si myslím, že v přírodě to je řízené aktuálníma podmínkama, v lidské maj ti hadi setrvale dobré a dostatek potravy, tak je to možná i o něco častější než v přírodě.
Tak můj samec se zaae uklidnil a nejeví o samici zájem. mám je ve velkém teráriu a každý tam mají svůk kout a svoji větev. Takže zatím je nechám pospolu. Teď s tím stejně už nic neudělám, žádnou pilulku po pro hady nemám. Tak uvidím.
Například u thamnophisek to příroda vyřešila počtem mladých. Mladé samice mají méně potomstva, a cím je samice starší a větší, tím je mladých více... To samé platí i u Atherisek, ne?
Prvnicky mivaji mene mladat, ale jsou i vyjimky. Jde o to, kdy se poprve potka se samcem.. Kolega co mi prodaval holku v Rakousku, mel u prvnicky 14 mladat a to zas tak malo neni..
Edit: U squamigery.
Tak vono by se dalo říct, že to platí celkem univerzálně i pro jiný druhy a nejen živorodý. Až na vyjímky, samo...
Vlastne jo..
Tak po nějaké době zase zdravím. Tak přesto, že jsem s tím už nepočítal, tak ta mladá squama, která se pářila v 16 měsících vrhla v sobotu 8 mladých. Jsou to teda prcci, ale maj se k světu. Svlekla se všechna a už si i vzala po kousku masa. Ale trvalo to 8 měsíců!!!
Tak gratulace ! Sedm mesicu to trva normalne, tak Ti trosku prenasela.. Hod fotky.
Tady je pár prvních obrázků
nynynky, to až ukážu přítelkyni :)
Diky za fotky , snad to taky zase zlomim... At jdou dobre. Slunicka.
Paráda, taky gratuluju ...akorát s tou březostí se tomu nedivim, mě taky squámy roděj v intervalu 7,5-8 měsíců. Níčejky někdy 8, jindy 10...a podmínky mají víceméně furt stejné.
Jj platí, stejně jako u většiny jiných druhů
Ktere atherisky jsou vhodne na chov v byte, kde neni mozny nocni pokles? dik
Zdravim, taky by mě zajímalo jak te to teda s maximalní noční teplotou u squam... uvažuji nad prvním jedákem... a to právě nad touto zmijí... jedinný můj problem je trošku větší teplota v pokoji, protože v pokoji mám více zvířat a trošku topím ale myslím kolem 22-23 stupňů v noci.... jestli je to moc jestli by to popřípadě nešlo zachránit nějakým větráčkem atd.... S nejedovatými hady zkušenosti mám..... asi v 8 letech jsem dostal první užovku... od té doby mi rukama prošlo více hadů mým posledním klenotem je Morelia viridis(wamena).
Pokles na 22 C i tech 23 C je u squam dostacujici.. Snesou i vic dolu , ale neni to nutny.
ok díky teď sem si ale uvědomil problém..... že asi v létě to bude horší... mam podkrovní pokoj a v létě je tu teplo..... :(
Bydlim v panelaku, pokoj mam na jih a taky maj nekdy i vice.. (26-27C) Kdyz to nebude cele dva mesice v kuse, tak bych to nedramatizoval.. Terarko kdyztak hodis na zem a nebudes svitit a daj to v klidu.
tak přemýšlim jestli by to nešlo trošku vychytat s nějakýma PC vetráčkama....
To bych radsi nedaval..
squámy jsou velice teplotně tolerantní, žádné extra poklesy v noci nepotřebujou...my je máme celoročně v tropické terarijní místnosti a normálně tam je v noci v jejich výšce těch 21-22°C, ale v létě tam je přez noc taky těch 26°C-27°C a nemají s tím sebemenší problém, a to i dlouhodobě. Fakt není potřeba to dramatizovat. nicméně měla jsem je jeden čas i ve studené místnosti, kde to v jejich řadě v noci klesalo na 16-18°C a dávaly to v pohodě, stejně jako albolábři, kteří tam byli také...z důvodu, že v tropické místnosti na ně zrovna nebylo místo. Ale hadi s tím neměli sebemenší problém...pokud se přez den mohou vyhřát, tak zdraví hadi ustojí i slušné poklesy směrem dolů, jsou to tvrďáci.
Co se týče větráčků a podobných pikačovin, tak ty mají většinou akorát za následek respirační potíže vlivem průvanu, takže určitě nedávat. Jinak v létě dávat pozor na přehřátí- squámy sice krátkodobě snáší i teploty nad 30°C, ale už se pak tvářej jako že jim je dost špatně.
ok tak to díky.... asi je zkusim rozmýšlel jsem právě trimouše a atherisky..... ale ty squamy mě lákají víc.... to s těma větrákama sem nemyslel tak že bych je dal do terárka... ale připevnil npř. z venku na sklo terarka.... aby se ochlazovalo sklo.... a nebyl průvan... ale tak jestli to jsou držáci tak ok :)
Pruvan a vibrace z vetracku jsou zbytecne.. Squamy to daj i tak, jak pise Auri..
jj... tak teď jen počkat na nějakej odchov... :)
já mám v terarijních místnostech ventilátory (na vlastním stojanu) přez léto normálně, ale spíše z toho důvodu, aby se místnost pod stropem nepřehřívala a netvořily se kapsy horkého vzduchu. Nesmí to foukat pořád do 1 místa, páč ono když to funí dlouhodobě na 1 terárko, tak v něm zvířata nastydnou ikdyž je teplo, osobní zkušenost.
JInak připevňovat cokoliv pohyblivého na sklo je hloupost, jak už psal Radar- hadi jsou na otřesy opravdu hodně citliví.
A konečně jsme se po více jak měsíci dostali z krabice do terária...
Predsa som dobre vravel
Su paradne
SZ
Pokracovani pribehu..
nám se mláďata taky začínají vybarvovat, přihazuju "trikoloru"
Pekne. Za by se preci potatili ? Dalsi svleky ukazou..
Prosím vás kde ste zohnali mláďatá A. chlorechis a Squamigera? Chcela by som niečo z odchovu a rozkŕmené, ale nikto neponúka v inzerátoch :( Neviete o niekom, kto by ponúkal odchov?
chlorechisky se dají sehnat, když je zrovna někdo přiveze. Odchovy chlorechisek jsou dost vzácné. Squamigery se dají sehnat buď taky z importu, což je loterie, nebo z odchovu. Odchov od nich máme zrovna třeba my. Už prvně žraly. Ale jsi si jistá, že víš do čeho deš? A vědí to tví rodiče?
No mám 18, takže s rodičmi problém nie je. A som si vedomá do čoho idem a práve preto by som chcela skúsiť na začiatok práve chlorechis, vraj sú kludnejšie.
Koukala jsem, kdes co psala a podle všeho ještě bydlíš s rodiči, proto jsem se ptala. To je bez ohledu na věk, někdo bydlí u rodičů ještě ve 40. Ono přinést domů jedovatého hada není jen tak, že ho prostě přineseš domů. Ostatní členové rodiny s tím musí souhlasit a být obeznámení s případnými riziky.
Co se týče chlorechisek, tak z vlastních zkušeností ti řeknu, že chlorechisky klidnější nejsou, obzvlášť pokud mají nějaký problém...sice hodně lidí je z nějakého záhadného důvdu doporučuje jako začátečnické hady, ale prakticky neseženeš odchovová mláďata. To je 1. věc. A pokud pořídíš odchytová zvířata, tak musíš počítat s tím, že se dřív nebo později pravděpodobně dostavěj nějaké potíže. A zrovna ošetřování chlorechisek s bebíčkem je docela nepříjemná záležitost i pro pokročilého chovatele, který zvládá manipulaci a fixaci. Protože pokud chtějí kousnout, tak to udělají bez jakéhokoliv varování a při fixaci v ruce dokáží otočit hlavu na ruby, takže dosáhnou zubama opravdu dost daleko za hlavu. Co se týče nároků, tak to nejsou nějak chovatelsky obtížní hadi a nebývají agresivní, možná proto je někdo doporučuje pro začátečníky. Ale po zkušenostech s několika desítkama těchhle hadů můžu říct, že chlorechisky a obzvlášť odchytové opravdu nejsou začátečničtí hadi, asi tak stejně jako nitschejky, které občas taky někdo doporučuje pro začátečníka. Navíc to jsou všechno hadi, u kterých ještě není přesně známá toxicita (která se často podceňuje, protože těch pokousaných zatím bylo málo) a možnost léčby.
Je to tak.. Chlorechisky dokazou zubama docela dost. Zejmena adultni velke samice. Jak jsem Ti psal do SZ, odchovy jsou raritni a spis v cizine. Klidnejsi jsou, pokud jsou zdrave. To jsem tez zminoval. Samci byvaji jeste vic problematicti a ty bych do zacatku a jeste k tomu importy taky nedoporucil. Jedine zvirata od overeneho chovatele, ale nikdy neni jistota, ze se nejaky problem pozdeji nevyskytne a nebude potreba s hadem neco delat. Spatny svlek, nemoc,podavani medikamentu.. Toxicitu bych povazoval za vyznamnejsi, vhledem k velikosti samic, delky zubu a nekolika pripadum, kdy musel byt amputovan clanek prstu, pri intoxikaci jednim zubem..
Jak pise Aurifer. Sam bych dokazal chlorechisku doporucit do startu, ale za podminek ze pujde o zdrave jedince z overeneho chovu, ci odchovu. Ale sehnani odchovu je velmi problematicke.. Squamigery jsou dnes mnohem dostupnejsi. Take jsem nevedel ze bydlis s rodici..
Znám člověka, který skončil po kousnutí chlorensiskou na JIPce a chvíli na tom moc dobře nebyl.
Myslím, že je jedno či bývam sama alebo s otcom. Had mi nikdy neušiel a ani neplánujem podceňovať bezpečnosť terária, takže únik je to posledné, čoho by som sa mala báť (samozrejme nevravím, že sa to nemôže stať). Otec s tým problém nemá, alergický nie je nikto, a čo sa týka manipulácie, som si vedomá, že môže nastať aj taká situácia kedy bude nevyhnutné uchopiť hada, ale to môže byť aj pri adultnom a agresívnom PMB, a aj tak ho ľudia chovajú..Každý z vás raz nejako začal s jedákom, ja by som už tiež chcela začať
Dobre prirovnanie Akurat, ze pri kusnuti agresivnym PMB ti nehrozia ziadne nekrozy a mozne trvale nasledky.
A ono to az tak jedno nieje ci byvas z niekym, alebo sama. Ak ti had ujde (co sa moze stat hocikomu), ohrozuje nielen teba, ale aj tvoje okolie. Ak sa on o hady nezaujima, nebude s nimi nat nejake skusenosti atd, je vecsie riziko nejakej blbej nehody.
Nechcem nic privolavat, ale proste zivot je svina
Ale to sa môže stač aj vám, to sa môže stať komukoľvek, nie len mne..
Pokud si pevně odhodlaná, spolubydlící s tím nemají problém a vše jim řádně vysvětlíš, ... máš k tomu vhodné prostory a seš zodpovědná - nenech se odradit.
Co se ale týče zabezpečení: U těhle zvířat je nutný být maximálně zodpovědný. Takže možný únik nepřipouštím ani teoreticky. Bezpečnost především
Já osobně jsem jedovaté hady začal chovat až potom co jsem dostal od rodiny k použití samostatnou místnost. Teraria mám konstrukčně dobře řešená. Těsně ke dveřim terarijní místnosti jsem raději položil i práh. Pokud by mi tedy něco opravdu už z teraria ,,fouklo", jsem přesvědčen že z místnosti se to nedostane.
Ano, moze. Ja nikde nepisem ze nie.
Ide mi o to, ze sa to moze stat ked doma nebudes a povolenie na hada je jedna vec. Druha vec je uz jeho odchyt a nasledna manipulacia.
Do buducnosti by som chcel doma spravit pre Atherisky miestnost v pivnici. Kde mimo nizkej teploty mi nikto chodit nebude. Takze aj pri pripadnom zdrhnuti hada, sa k nemu nikto ani nedostane.
Nevěděla jsem, do jakého vlákna to vložit, tak to vložím sem - ohledně té často probírané toxicity Atherisek. Přikládám foto po kousnutí od adultního 1,0 Atheris matyldae ("velká" ceratophora). Prst je 7 dní po zásahu do prostředního článku, oběma zuby. Názor ať si udělá každý sám.
Ahoj Auri, valim oci, nic podobneho me nepotkalo ani po squamakovi , ci necem podobnem co se mi prihodilo.. Doufam, ze uz si cajk..
To záleží na mnoha okolnostech, jak to nakonec schytáš Pokud had nepustí jed, je vykouslej po krmení nebo jenom výstražně škrábne atd atd...tak problémy nemusej být žádné nebo zanedbatelné, no. Každopádně, ikdyž jsem to teda nějak přežila i bez lékařské pomoci, tak tenhle hadík mně docela ztrestal.
Jinak fotka je z dnešního dopoledne. Ty lokální příznaky na zasaženým prstě měly v porovnání s celkovýma dost pomalej náběh, teď to teprv začíná kulminovat. V podstatě se to ještě pořád "vyvíjí", takže čekám na nástup dalších chuťovek, jako třeba jestli ten prst upadne či nikoliv Kdyžtak budu updatovat, jak se to bude dál vyvíjet.
Co se týče nějakých dalších příznaků, tak z toho už jsem snad celkem venku. Ale teda ty celkové příznaky taky "stály za to". Večer po kousnutí to ještě šlo, zvládla jsem v poho dojet autem domu, obstarat zvířata atd...no a v noci to začlo. Po sebemenší činnosti (jako vstát z postele a jít si k lednici pro chladící gelový polštářek) mi okamžitě prudce vyletěla horečka, zdvojilo se mi vidění, slabost, závratě, lilo ze mně proudem a i po vysprchování jsem pořád smrděla jak shnilý hadr...no nic moc. První 2 dny po kousnutí mi bylo dost na chcípnutí. A navíc jsem byla doma sama, manžel byl na služebce v Rakousku, takže jsem prostě musela i v tomhle stavu chodit ke zvířatům aspoň kvůli základní nevyhnutelné péči, jako dát vody, nakrmit savce a mláďata, narosit atd. Po každým provedeným úkonu jsem si musela jít sednout nebo lehnout. Ruku jsem měla komplet nepoužitelnou, takže jsem všechno dělala jen 1, navíc pravačkou (jsem levák). Takže jsem to prostě musela nějak dát.
No, neni to nic, co by si čék rád zopákl...fakt nepodceňujte ty Atherisky .
Není to moc pěkné lokálně bych to srovnal s dendrou. Byla si někde na test na jaterní enzymy a jestli jsou ledviny cajk? Určitě by chtělo aspon s tím prstem zajít at ti jej dají trochu do kupy at ti fakt neupadne, v okolí kloubů a na prstech to je na amputaci nejnáchylnější
Každopádně at to dobře dopadne.
to tě nabral při krmení?
ve špitále jsem s tím nebyla, páč by si mě tam 100% nechali a to jsem si nemohla v danou dobu dovolit z hlediska zvířat doma. Ono i co se týče toho prstu- jeden názor od doktora, že je to na amputaci už jsem bohužel slyšela a nesouhalsím s nim, takže asi tak. Jinak si to samozřejmě ošetřuji a doufám, že to dobře dopadne a neodpadne
Ahoj, každopádně bych s tím aspon zašel k doktorovi na odstranění té nekrotické tkáně at se ti to nerozlézá a neutiskuje nervy dál než na tom prstu, jinak ti jej opravdu cvaknou. Ve špitále si tě rozhodně už v tomto stádiu nenechaj po odeznění příznaků celkové intoxikace. Docházela bys jen ambulantně na ošetření a čištění. A ještě bych si dal pozor na ty ledviny, chce to je hlídat.
Jinak je dobře, že si to sem dala. Já si u atherisek myslel že až takové nekrozy po zasažení nejsou, vypadá to docela psycho.
Auri ber to prosím tak, že pokud se Ti fakt něco stane, protože jsi do nemocnice nejela a budeš pak v lepším případě dlouho "mimo" (horší případ se mi ani nechce psát), tak se o Tvá zvířátka nebude mít kdo starat mnohem dýl. Já chápu, že jsi fakt hodně "tvrdá" ... no ale víš jak to myslím ;o)
A taky bysme o Tebe neradi přišli :oD
Nečetl jsem vlákno celé, ale prosím Tě, při jaké příležitosti ke kousnutí došlo?
Díky a hodně štěstí!
o nějaké tvrdosti to fakt není, na pubertální drsoňství už dávno nemám věk
Jak už jsem psala dole, ted už to nemá význam chodit do špitálu...páč v lepším případě mi tam stejně udělají akorát to, co si dělám doma sama. A v horším to ještě zvořou. Nedávala jsem to sem kvůli tomu, aby mi ostatní poradili co mám dělat a nedělat (ale taky rozhodně neříkám, že si z mého přístupu má někdo brát příklad ), ale proto, aby si lidé, co hlásají jak je uštknutí Atheriskou v pohodě uvědomili, že to taky nemusí být pravda. Za normálních okolností své problémy nikde neventiluji, ale tohle mi přišlo jako ponaučení i pro ty ostatní, co ještě uštknutí nebyli nebo žádné problémy po uštknutí neměli a uvědomili si, že i kousnutí údajně málo jedovatým, toxicky nevýznamným druhem fakt nemusí být vůbec nic příjemného. aby to nepodceňovali a raději byli více opatrní.
Jinak ke kousnutí došlo při manipulaci. Bylo tam málo místa a naštvaný had se mi vysmekl zpod háčku.
Jo jo. Od Atherisek to opravdu není sranda. Vybavuji si dva krásné případy uštknutí od A. chlorechis. Jeden je tady od nás pár let zpátky a jeden je z Německa, kde byl uštknut v přírodě O. Rodel, uznávaný německý herpetog (žabař), který dělá žáby v západní Africe. Oba případy byly bez úmrti, ale zato se slušnými nekrózami na končetinách. O uštknutí Rodela vyšel v nějakém německém žurnálu dokonce pěkný článek. Většina ostatních "velkých" Atherisek na tom bude s jedem velmi podobně. Naopak bych rád upozornil, že není dobré tyhle věci nějak zevšeobecňovat (jako že všechny Atherisky jsou "hodně" toxické apod.). Mělo by se vždy vycházet z jednotlivých případů a až když bude dostatečný "statististicky významný balíček", pak se může něco zobecnit. To mi připomíná jiné uštknutí. Užovky z jižní a střední Ameriky rodu Leptodeira jsou řazeny mezi "bojgy" se zadními jedovými zuby a obecně jsou považovány za neškodné. Známeho jedna kousla (zažvýkala se, je to mch. již před hodně dlouhou dobou, cca 15 let) a byl rád, že kousnutí přežil ! Alergií na jed to nebylo. Jinak byl zdravý.
Souhlas, určitě to nejde nějak zevšeobecňovat...už jsem to psala někde nahoře, že hodně záleží na různých okolnostech a jednotlivé případy nejdou brát tak, že když se jednomu stalo/nestalo toto a tamto, tak že další kousnutí někoho jiného bude mít takový a onaký průběh, když těch případů je známých málo.
S tou Leptodeirou to bylo před pár lety probírané v nějakém vlákně na Ifauně- nepsal jste to tam přímo Vy? Leptodeira annulata a septentrionalis mne sice zpočátku několikrát kously při manipulaci, ale nikdy to nebylo důkladné kousnutí s tím žvýknutím, kdy had nepoužil zadní zuby, takže se to vždycky obešlo bez jakýchkoliv potíží. Každopádně hadi uštknutí při krmení, nebo krmní ještěři se další den po uštknutí prakticky roztekli za živa, ačkoliv bezprostředně po uštknutí problémy neměli žádné a třeba v pohodě dožrali kořist a tvářili se normálně. To bylo v době, kdy jsme měli první skupinu a žádné skušenosti s tímto rodem, takže jsme je chovali ve skupině o několika hadech v 1 ubikaci. No a při krmení se nám prakticky povraždily mezi sebou, protože ještě dlouho po nakrmení bezhlavě útočí na vše, co má pach kořisti nebo se to aspoň hýbe, takže se pokoušou navzájem a stejně vehementně jdou i po ruce. Ale to jsme si dávali hodně velký pozor, aby nás nekously. No a u dalších zvířat už jsme raději přistoupili k oddělenému chovu.
Člověče držím palce at se to dá brzy do kupy. Takovej krásnej had a vy mi ho takhle kazíte Takže holt zůstanu u ještěrek
To ano, já to nemyslel nijak špatně, spíše naopak. Je mi sympatický, že jsou mezi námi pořád takoví ti "tvrďáci", ne pubertální, ale jako byli naši dědové. Prostě tvrdý silný lidi.
Takže přeji pevné zdraví ;o)
Auri diky za detailnejsi info.. . Ja to schytal od nevyzvejklyho adult samce, v tutom vim jak to chodi. Ale stesticko jsem mel, o tom zadna. Od adultni holky,co ma dvakrat vetsi hlavu to jiste bude jizda.. O tom neni pochyb. Ale u ceraty i kdyz "Matyldy" bych tutok prubeh opravdu necekal... At to mas pokud mozno bez trvalejsich nasledku...
Tak to je teda sila...
A vraj su z tych menej toxickych...Samo, u kazdeho sa to moze vyvijat trochu inak.
Drzim palce nech to skonci zo vsetkymi 10timi.
Budem rad, ak sem budes postupne hadzat ako sa to vyvija.
Sz.
Váhala jsem, jestli to dávat na net. Ale po tom, co jsem si přečetla ty různé "toxicky nevýznamné" a "málo nebezpečné" názory založené na tom, že je v podstatě nedostatek informací o uštknutí a lehký průběh se pouze předpokládá, tak jsem se to rozhodla zveřejnit, páč realita je trošku někde jinde a 1 fotka řekne často více, než X slov..
Akorát dlužno dotat, že had byl opravdu hodně naštvaný, protože je importér při manipulaci bral za krk holou kovovou pinzetou a vyděšení hadi kousali kolem sebe i do sebe navzájem, takže museli být velmi traumatizovaní a manipulaci brát jako strašlivou záležitost, které je potřeba se bránit co to dá. Takže zvíře, co se mi vysmeklo se bránilo opravdu důkladně, oběma zuby a naplno.
Auri, jelikoz vim o cem mluvis, tak drzim pesti...
Ahoj, to je tvoje? Chtěl jsem se zeptat na celkový průběh intoxikace, byl "jen" tento místní projev nebo i nějaké známky celkové intoxikace?
Nezlob že se ptám, ale docela mě to zajímá. Přeju brzké uzdravení.
jo, to je bohužel moje. Viz výš.
No, je to síla
...jinak taky držím palce, ať ti tahle nepříjemná zkušenost nepřinese nějaké další zdravotní komplikace.
díky všem za podporu.
ahoj babo,dobře,že jsi to sem dala...aspon některým jedincům konečně docvakne jak to je.Brzy se uzdrav a nic se amputovat nebude,tomu se mi nějak nechce věřit.
Taky držim palce ať se to dobře zahojí, no neni to sranda, zvlast kdyz je clovek sam doma.
Auri, držte se! Už hodně dlouho Vás tu obdivuji (jako mnoho dalších), ale holt i mistr tesař se někdy utne...každopádně chápu, že jste vytížená kvůli zvířatům, na která jste doma sama, ale jak říká Bergi: do nemocnice; a čím dřív, tím líp.
Držím palce a hlaste, jak na tom jste!
to je fofr tady :D
Díky za podporu, ale po 8dnech už fakt do té nemocnice nemá význam chodit . Teď už je to jenom lokální problém na tom prstě.
Narazil jsem na to teprve teď. Hlavně se opatruj a ať ti to dobře dopadne. Přeji brzké uzdravení. Hlavně, že to nejhorší máš už za sebou. Dále držím palce. Podle mě to bude časem ok.
Jenom bych se zeptal... Ošetřuješ to teď nějakou mastí nebo balzámem? Když jsem měl ty nekrózy z omrzlin na prstech na nohou, tak to vypadalo podobně. Jen přísně zasažených prstů bylo asi šest. Mazal jsem to tehdy dvěma hojivými mastmi (něco jako Framykoin a pak bylinná mast namíchaná jedním mastičkářem - ta fungovala překvapivě skvěle) a dost mi to pomohlo. Přišlo mi, že po návratu domů, co jsem to začal mazat, tak se to začalo hojit docela rychle. Ten největší hnus byl za tři týdny pryč a pak už to bylo ok. Omrzlá tkáň a tkáň poškozená uštknutím jsou obojí něco jiného, ale hrozí tam některé podobné komplikace a vypadá to v zásadě dost podobně (jen u toho uštknutí je tkáň samozřejmě ničená víc do hloubky). Jenom pro informaci sem ve volné chvíli hoď, jak a čím to ošetřuješ... Třeba se mi to bude v budoucnu hodit vědět... Díky moc.
myslíš na samarensisky? tam by to byl už asi jinej fičák. Tam už by to na ten špitál bylo stopro
Auri: měla si i otok na celé končetině a rozvíjející se puchýřky?
Bergi: Na ty si ještě nějakou chvíli počkám. Tak ten rok nebo dva určitě. Nechat se něčím uštknout moc neplánuji. V tomhle případě bych ale volal rovnou Valentu...
To já taky neplánuju se nechat ničím uštknout natož jima ale hledal jsem jak je to s jejich toxicitou, tak by to mělo být podobné jako u Naja aschei, takže docela průser
Blacku bylo to myšleno ze srandy
ošetřuju si to každý den tak, že odsaju sterilním tamponem co z toho teče (teď už teda prakticky nic moc neteče), odstranim uvolněnou odumřelou tkáň, omyju vývarem z řepíku a překryju sorpční plenou Tecasorb, zvlhčim ji fýzákem, překryji sterilní gázou, přefáčuju.
Doktorka jak vyšita!
veterina nebo humánka, řada věcí je dost podobná a používá se stejně. Ostatně, člověk je jen jeden z druhů opic
Amen!
A už to vypadá alespoň lépe?
co mělo odumřít odumřelo a začíná se to hojit.
No vypadá lépe...stále to vypadá řekněme dost neesteticky
Tak jasné i po zahojení by mělo být poznat, že na tam něco bylo. (pokud půjde všechno dobře )
Hlavně ať se do toho nedostane infekce to by byl průšvih.
Člověk tu pár dní není a jen čumím. Je dobře, že to tak dopadlo. Buď ráda, že to šlo do tkáně.
Kdyby ti to napral do žíly, mohlo to být daleko horší. Co se mi doneslo, tak nejsi sama, kdo je letos pokousanej
Držím palce, ať se ti to zdárně zahojí.
Zdravím, váhal jsem zda to sem vkládat a ptát se za daných okolností, nicméně... Předem přeji brzké a úplné uzdravení bez následků!!! A nyní bych se rád pozeptal na 2 věci, které jsem zde při nejlepší vůli nikde nevyčetl.
Jednak, neustále čtu že hadi rodu Atheris, Vipera atd jsou schopni zubem šáhnout za hlavu, po shlednutí pár videí tomu velice rád věřím a přivádí mě to k otázce, co děláte, dá-li se vůbec něco, aby jste tomu předešli? Způsob a technika fixace? Nebo je to "loterie"? Prostě buď uhnu (posunu prst, pokud stihnu), nebo mě had dříve, či později prostě trefí a neudělám nic...? Nikde jsem se nedočetl, zda jdou hadi tohoto rodu fixovat "bezpečně" a je to jen o vypilované technice a trpce nabytých zkušenostech, nebo je to opravdu jen, jak píšu, akceptovatelné, neodvratné riziko.
Druhý dotaz, co děláte v případě, že Vám had (většinou stromák) začne šplnat po háčku k ruce? Někde jsem četl myslím, že zrovna od uživatelky Aurifer, že je "třeba vědět co v takovém případě dělat", tak se ve vší pokoře ptám, co? Napadlo mě jej opatrně "střepat" pokud to lze, zase si ale říkám zda ho to zbytečně nevytočí...? Nevím, zatím jsem s hadem tímto způsobem nemanipuloval, ale zajímá mě to.
Pokud bude někdo ochoten odpovědět, moc děkuji.
na fixaciu sa pouzivaju napr. trubice,ale daju sa bezpecne chytat aj za hlavou.a manipulacia s hadom lezucim po hacku je mozna druhym hackom.s pozdravom.
Děkuji za odpověď, no o trubicích vím, nicméně ne vždy se dají použít, pokud třeba chovatel potřebuje pořešit něco v blízkosti hlavy atd. Tak mě zajímalo zda je možná u těchto hadů "bezpečná" fixace, když mají hubu jak z gumy.
Co se týká druhého háčku, to mě taky napadlo, jen jsem myslel, že opravdu zkušení harcovníci mají i jiné finty, ale pokud je to tak "jednoduché", že na stromáky a šplhavé hady se berou háčky 2 tak proč ne... Děkuji ještě jednou.
Mam tu nektere stromaky na ktere si radsi beru hacky dva a to na vyndani z teraria. Napr. na trosku odrostlejsi holcinu T.trigonocephalus, ta je opravdu "jedla" pri vyndavani z teraria. Strili vsemi smery (dost daleko), pekelne se drzi vetve a jeste mlati ocasem. Kdyz uz je "venku", je s ni prace vcelku jednoducha, uklidni se a muzu si s ni delat skoro "co chci".. Stromaci bud "strnou" na hacku, ci maji tendence lezt. Z vlastni zkusenosti vim, ze kdyz lezou (jedno jakym smerem), tak vetsinou nemivaji tendence byt kousavi. (nespolehat na to,jen ma zkusenost !) Pokud leze smerem ke me, da se hacek naklonit tak, aby si to had rozmyslel a lezl na druhou stranu, ci jak psal kolega vyse, pouzit druhy hacek. Ve strnulem stavu obvykle mivaji "nabito" a jsou pripraveni k utoku, tak je dobre drzet hacek dale od tela, zejmena u druhu s vetsim akcnim radiusem.. Pokud jde o fixaci, tak po vyndani z teraria polozit na pracovni stul a hlavu primacknout pevne, ale s citem hackem a hlavu opatrne fixovat dvema prsty (pevne a presto citlive) neumim moc popsat. To vytaceni zubu neni typicke pro uplne vsechny, napriklad u squamiger jsem to co u chlorechisek (samic) nevidel. U beznejsich chrestysovcu jsem tez nepozoroval nake zazraky. To ale neznamena ze to nekteri neumi a tak nebo tak, je treba byt opatrny a pokud mozno se nenechat trefit.. Tuba je take mozna, ale ta se spise pouzije pro prohlieni tela, nez pro praci s tlamkou a hlavou vubec..
Děkuji za vyčerpávající odpověď, už mám alespoň trochu více jasno. Chci pořídit nějakého nejedovatého vysírku a naučit se manipulaci s hákem, tak si to pak odzkouším sám co a jak. Jen mě to zajímalo, když jsem to četl v jiném topicu a pak ještě přidal dotaz z fixaci když tady Aurifer psala to s otáčením tamky "naruby".
Ještě jednou díky za přínosný příspěvek.
Neni za co.. Pokud jde o vysirky, jsou vhodni za stromaky Corallus hortulanus, nebo Cejnovo osvedceni Elaphe carinata..
Jj hortulány mi doporučovali už před časem, ale zatím jsem řešil nějaké problémy a zařizoval se, takže zatím nebyl čas, ale přijde na to, myslím že půjdu asi do něj.
Jinak ty Carináty myslíš takvéto mazlíky?
Jo hortulani jsou i pekni a kdyz narazis na nakou spesl barvicku.. Zejmena cervena je moc pekna na nich.
No nevim, videl jsem je v ponekud jine nalade a tutok nebude denni chleba. Ale pekna fotka, ne ze ne..
Hele můj samec taky nebyl až taková vysírka. Smrad používal jen nějaký čas a útočný taky nebyl vždy. Takovej "pohodář". Zato samice, ta byla echt vysírka.. Každopádně ani samce bych takhle u obličeje nezkoušel.
Vyjimky jsou jiste mozny..
Spíš takovéto:
Hodná carinata je fakt vyjímka .
foto je Meldovo
Jojo, to je presne ono..
Jo,kde jsou ty časy.
Btw připadá mi to jako by ses nechal kousnout záměrně, pletu se?
Carinaty jsem měl pár let a jako u žádnýho jinýho hada jsem nazažil, že by sekret stříkal i několik metrů daleko jen při čistění terárka. Bez háku neexistovala manipulace. Po týdnu bez žrádla bylo lepší nechodit okolo terárka jinak pořád mlátili do skla:) Prostě úžasný hadi:) Měl jsem je rád
Rád bych se dotázal, co se toho sekretu týče, nejedáky plánuji mít v obytné části, tudíž zase bych nerad aby to tam smrdělo jak v opičárně... Hortulány to tak extrémní nemají předpokládám...?
Bud v klidu, hortulani jen kousou..
Tak to rád slyším...
když se ale dospělej hortulan dobře trefí,máš rázem taky smradu jak v opičárně ..... pokud tedy nepoužíváš tohle : http://www.tenacz.cz/vseobecne-informace/vyrobky/t ena-icomforti-normal/
Tak za to si alespoň budu moct sám. Otázka zda je lepší to blato na hřišti nebo když se trefí třeba hadík z předmětu tohoto vlákna...
Pokud Te trefi adult samice, jde o blato na hristi vzdy..
Na tom taky neco je.
přikládám fotogalerii rozvoje následků a postupné hojení po kousnutí. Popisky a dataci pak (někdy..) doplním. Ze začátku je to focené po 2-4 hodinách, později většinou po 1 a více dnech..omlouvám se za nekvalitní fotografie. Ono se mi to docela špatně fotilo, hlavně kvůli snížené hybnosti.
Moooc pekny.. Uff. Ale diky.. A ted uz dobry ?
Třikrát hurá, že je prst tam, kde byl
On byl na chvili jinde ?
No, na některejch fotkách to vypadá, že málem jo . Hlavně, že to dobře dopadlo...
Vis, jako zuby do sklenicky.. To rozhodne..
Radar: Bylo myšleno, že je tam, kde narost
Rezo, vsak joo...
Edit: A jak s jmenuje ten strom kde rostou, ze bych si sel naky nacesat, nez bude po sezone..
Squamy..
Kolik už jich máš? koukám že jedeš ve všech barvách
Super fotky, tohle můžu celý den
Vis, ze ani nevim ? Budu je muset prepocitat. Na tohle jsou squamy Top hadi.
Dik.
Ale nejvíc Top je ten černo-bílej z druhý fotky Toho máš tedka nově z Hammu?
Kdepa, ta se narodila tady u me doma..
Ta je luxusní ještě ji sehnat černého ženicha a to by byly mladý
Jeden cernej byl v Hammu na stole, ale na 800 € krasnej zas tak nebyl. Jo to by bylo..
Tak 800€ rozhodně ne max 200€ určitě ho někdo koupil Byl černej, nebo spíš šedej? viděl jsem squámy úplně černý jak bývaj někteří purpurouši to by panečku bylo
Tak cerna squama se pohybuje bezne mezi 400-500€, za 200€ uz by byla doma.. Byl cernej,ale mel takovou nic moc hlavu. Sedou tam mel taky, ta stala 600€. Ta variabilita je luxusni.
nějak tak
Co se týče té hlavy, tak mi přišel že ji má krapet nevysvlékanou.
Aha, tak to jsem si nevsiml a mohlo by to vysvetlit ono nic moc.. Ta cena je kazdopadne totalne prestrelena...
Lidi jsou teď ochotný dát za zajímavou squámu klidně i 1000€ tak proč to nezkusit:D S cenou se dá jít dolu vždy
Tak jeho boj.. Squamu za 1000€, jsem ale jeste nezaznamenal..
Takový pálky za squámy ani nezaznamenávám, je to přemrštěné ne jako 1000€ vím do čeho vložit(flavouši)
Tak, ako mi bolo v nedelu napisane, musim sa opicit
Stastnou zhodou okolnosti....
V nedelu, asi o 17:05 zasah jednym (!) zubom. Jed z druheho zubu som si oplachol. Na velkost hada ho ale malo nebolo...
Asi po piatich minutach.
Hodina
3 hodiny. Opuch postupuje nad zapestie.
11 hodin. Ruka je takmer nepohybliva. Zdurena uzlina, opuch po plece.
Po konzultacii z MUDr Valentom odobrata cast nekrotickeho tkaniva, kapacky, nasadene ATB.
Po 3 dnoch. Opuch ustupuje, uzlina je stale zdurena a slusne boli.
Nieje to zase nic strasneho, ale POZOR je proste treba davat. Toto spravil jeden zub a zlomok sekundy. Co bude dalej sa este uvidi. Aktualnu fotku nemam, nechcelo sa im to fotit
Hezký, no. Nešikovný maso musí pryč
Pěkná dírka
A horečky, sračky, nebo ták si měl?
Diky
Nic - am tuhy koren
Ked som v pondelok rano vstal, tak kym som sa obliekol tak som sa slusne spotil a asi 5 minut sa mi trochu tocila hlava, to bolo vsetko....
Povodne som do nemocnice ani nechcel ist (ratal som s tym, ze opuch ostane pod laktom) ale rano pri pohlade na ruku.. Tak som siel do roboty a s tamad ma poslali do nemocnice
Kvalita fotiek nic moc, ale fotil som sam a vecsinu dost na rychlo Ale akosi mi aj chybala ta povestna "chut" do fotografovania
Diky
Len neviem na co myslis, ja som cely sikovny To ti povie kazda ktoru stretnem
Taky by mě to zajímalo. Byly nějaké vedlejší příznaky intoxikace?
Hodně zdaru a ať se ti to bez komplikací zahojí.
Ako som pisal, nic.
Pomerne silna bola bolest asi prvu hodinu - dva po uhryznuti (zacinajuci opuch, likvidovanie tkaniva atd). To som si musel zobrat tbletku proti bolesti.
Noc bola vcelku ok. Rano trochu potu a ta hlava. Po 5, max 10 minutach bolo vsetko ok. Len trebalo mat ruku dvihnutu. Pri spusteni ruky naval krvy nebol velmi prijemny (co ciastocne plati aj teraz a to uz je ruka odpuchnuta).
Ziadna teplota, sracka, vracanie, problemy z rovnovahou, videnim atd....
Za tie 4 dni som mimo ATB nezobral uz ziadnu tabletku na bolest ani nic podobne (a ze ju do mna sestricky tlacili ) Zato som pil jak tava...
Diky, snad to bude v pohode.
Teda vy se rozjíždíte. To mě moc inspirovat nebude Tak držím palce, ať je vše bez následků a dobře se hojí.
Já Ti Dane přeji z celého svého velkého srdce, aby ses z toho pořádně poblil a po*ral
Tak to je celkem pohoda to už hak ani nepotřebuješ, normálně do ruk
Horší bude až sem "dá" někdy fotky Radar €
pokud je sem někdo nedá při jeho memoriálu
Tak tak
Chtěl jsem zde dát fotku truhličky, ale to už by bylo trošku moc
Pokial sa bude jednat o M.A.S.H.ovu truhlicku, tak to bude musiet byt riadna truhla a moc to urcite nebude Kludne ju sem daj, alebo mu ju rovno posli na jeho adresu
Tak alespoň na popel by to mělo stačit, ne?
Tak toto bude na popol LTT (len tak tak)
Premekmb - Jasne A diky
tyjo Dominiku, trochu piety nad (zatím ne)zesnulým, ne? To vypadá, jak kdybyste ho chtěli pohřbít do Orlíku
Dnes mě ještě nic nerozesmálo, jako todle
Ale né, on to zvládne bez uhony
Len aby On a tie jeho "pasticky"
Chtěl jsem zde dát fotku truhličky, ale to už by bylo trošku moc
Dane, dej se do kupy. Ať můžeš dokoupit další jeďáky
Hlavně aby to nebylo teď v sobotu
I ty jeden ,já si řikal ,že je tady posledních pár dní ňákej klid
Chybal som ti co?? Ja som tu bol, ale viac som bol na SZ ako tu...
To Danio007: Mohl bys mi poslat na SZ nějaké hodnoty z laborky ?
Zajímají mě hlavně chronologicky hodnoty:
D-dimery
fibrinogen
leukocyty
ALT, AST
popř. všechny další, které se nějak hnuly mimo referenční meze.
Díky, více popř. v SZ
Chvíli sem tu nebyl a tady se dějiou věci.. Co k tomu říct..asi jenom že..
Taj si jako říkám, jestli by nebylo bezpečnější chovat kříse..
A nebo Křečkomyši.
Jeden úchyl mi volal, že nějakej Maročan byl kousnutej ceratophorou, jsem si říkal co to je za kokotinu a už to vidim. ON to byl ten divnej poddruh maročana ze slovenska:D To vše vysvětluje...
Aj niektory křísové dokazu divy
Melda - si viac ofacovany jak ja
Michal, a myslim spravne, ked si myslim ze ti volal ten co si myslim ??
Myslíš
Myslim
Apophis - skusim pozriet spravu a napisem ti
Díky
Čau, tak hlavně to brzo rozdejchej a ať je to bez následků! Jinak jak Tě vzala, resp. při čem? Z té fotky kde ji máš na háčku mi přijde, že máš ruku blíž než by bylo záhodno, ale možná to klame...
Apophis - mas to tam.
Medzi hadoma mojou rukou je cca 60cm, z hakom sa z nou manipulovalo uplne bez problemov...
Trafila ma ked som ju prechytaval z pod haku do ruky. Bola fixovana hakom a jak som ju chcel chytit za hlavou posunul som par mm hak, trosicku vytocila hlavu, vytiahla zub a uz to bolo. Chcel som ju dat do vrecka, vonku som ju mal len koli tomu, ze buduci majitel chcel nejaku jej fotku
Diky.
Tak to klame ta fotka, přišlo mi, že kdyby se otočila, tak na Tebe došáhne celkem hravě... Hmmm, tak to je trochu velká daň za fotku ale podaří se. No nějak podobně to schytala i Auri jestli se dobře pamatuju. Sakra Ty Atherisky snad raději tím fixačním nesmyslem co se prodává a na gumové podložce
Ono je to Danio tím,že já mám mechanicky prokousnutej prst a klob ukazováčku.Proto sádra a tak dále.
Slusne..
Kedy sa ti to stalo?
V úterý v 17.00 a za 3 hodiny jsem měl ruku jako balon.Ikdyž s tebou se to nedá srovnat,to jako né.
A to jsem nechtěl doma jedáka,aby se mi nic nestalo.
Ted mas sadru, to jen tak neco neprokousne.
Danio - pekne, jak se ti to stalo? Krmils?
Tak na uraz nemusi byt jedak, predsa len, aj obycajny potkan dokaze "zazraky".A co dokaze velky hlodavec...
Enjoy - Uz som to tu pisal, rozklikni si aj vcerajsie prispevky
Tak mensia aktualizacia.
Dnes, po tyzdni
Znovu opakujem. Ide o zasah len jednym zubom a urcite nie plna davka....
Nestraš,Auri má plný zásah a je -až na ten prst-ok
Az na ten prst
Zase ked si precitas ake mala vedlajsie priznaky ona... Mne nebolo nic. Zalezi had od hada a clovek od cloveka.
Podstatne je to, ze aj ta ich slaba toxicita dokaze svoje a netreba ju rozhodne podcenovat. Zvlast u hadov ktore nemusia "zuvat"....
To on bude taky ok, už se mu tam začíná tvořit granulační tkáň (ten červený dublík).
Jenže Tys taky měl z prdele kliku Právě jak Tě vzala na ten kloub, tak to nešlo hluboko a dost jedu se asi i dostalo ven, takže to způsobilo v podstatě jenom ten lokální defekt. Já chytila fakt plnej zásah oběma zubama a had mi zůstal viset zakouslej v prstě.
Podle těch lokálních následků, co jsme měli bych ani neřekla, že mají slabou toxicitu. Jako spíše malé množství hodně účinného jedu. Ono u Atherisek se uvádí LD50/5mg/kg s.c. Pro srovnání třeba u arietány je to 6mg/kg. Ona kdyby ta matylda byla velká jako arietána, tak by člověku zřejmě taky mohla upadnout ruka až u zadku, pokud by to vůbec ustál
Ten cerveny dublik je rozsprtany prst To si nevsimaj
A o tom hovorim... Jeden zub a nie plna davka. Nebolo to myslene nijak blbo. Islo mi prave o to, ze nestrasim, ale je to proste tak. Dostala si vecsiu davku, prst vyzeral horsie a aj celkove priznaky boli silnejsie.
Hlavně se oba brzy zotavte!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tak já už jsem dávno ok, akorát ten prst je pořád takovej nefunkční a křivej+ chybějící citlivost a nepohyblivé oba klouby. Ale ruka už je jinak dobrá- docela dlouho jsem v ní neudržela pivo, ale to už celkem přešlo
No o tom pivu mi říkal Radárek Koukal jsem na to jak chleba z tašky,když mi kluci v sobotu říkali,že jste s Daniem rafnutí.Vůbec jsem to tu nezaznamenal Hlavní je,že máte to nejhorší za sebou,teď už se budete jen hojit.
No a viděl jsem tu krasavici,co kousla Dania...nádherná!
Však oni Ti na tom ty červené ďublíky vyrašej v početnějším počtu , ani to nebudeš muset mít rozpíchané. Ale to je v pořádku, sice to pak vypadá blbě, ale je to nově se tvořící tkáň.
To je fajn, len keby ten palec tak ku.va nebolel, je to horsie jak pri uhryznuti... . Ono co by clovek cakal ze? Celkovo ten prst je este hodne citlivy.
Inak s tou toxicitou si to napisala celkom presne. V porovnani aj z malou arietanou su predsa len Atherisky celkom krpci. Ono len ked si clovek porovna hlavy a velkost jedovych zliaz tak ten rozdiel je slusny. Kazdopadne, ta ich vecsinou popisovana slaba toxicita nieje taka prdel ako pri nejakych bicovkach ci podobnych vcelickach (teraz samozrejme neratam nejakych citlivych a alergikov).
Jo to ještě chvíli bude...ale zase na 2 str buď rád, že to je citlivý. Mně to sice prakticky nebolelo, ale teď v tom prstě nemám žádný cit a i v těch ostatních prstech ho mám pořát slabší. Jinak nejhorší byla 16h cesta letadlem, tu jsem si s tím teda "užila"
Ono co se týče významu toho "toxicky méně významný druh"- tak v těchhle případech to je spíš o tom, že to člověka pravděpodobně nezabije (pokud teda není alergik atd), ale taky to není nic příjemného.
Jasne, o tom sme sa bavili aj po fone. Prezijes aj bez lekarskej pomoci, ale malickost to nieje...
To lietadlo nezavidim Ono aj teraz v zime to bude prdel, natiahnut na to rukavicu bude celkom problem A bez, to bude este horsie...
Jj, na zimu pořídit pořádně tlustý palčáky
Ty jste si měli nasadit před tím
No,ale vážně jsem rád,že jste nedopadli hůř !!!!!!!!!!!!!
Nechcem ani vediet, jak by smo dopadlo keby som mal rukavice TO by bola manipulacia
Kurna, to si bol na pokec este aj ty? Ku.va, raz tam nesom a vsetko sa mi krasne vymsti..
Auri - to skor poriadne volne palcaky
Tak čajíčkáři, až to budeš mít jako já, tak tady machruj.
Kdo byl pachatel??
Jediny kto tu machruje si ty....
Ja z Auri len upozornujeme
Ale prva skutocne tvoja fotka ktoru som tu videl
Nenechám se přeci kousat od kdejaké dešťovky. Chemie, to je prevít a když to udělalo bum, hned jsem věděl, že pianista, nebude má životní volba
Radsej si si vybral 12 strunovku co??
Trsátko udržím. A neboj, má to spoustu výhod. Neškrábe to, nikdo tě nepeskuje, že si koušeš nehty atd.
Tu niet co dodatSame vyhody
Tu hlavní jsem jen naznačil, není po 22:00 hod
Ok. Beriem ta za slovo, po 22:00 ti pisem a cakam nie naznacenie, ale plnu davku
Hele aspoň Ti ten pačmák ladí s ikonkou
Prostě dokonalost
LUMA...a co Tě raflo?
podle rozsahu to vypadá na motorovou pilu
Ale kámoš má něco podobného po albolábrovi, jen přišel o druhou polovinu ruky.
No,mě už napadlo jesli luma není truhlář ,těch zmám ....všechny bez prstů
Já jen zezvědavosti,protože následky od stejného druhu mohou být různé.
Je fakt,že při kousnutí jedákem hraje roli mnoho aspektů,ale i při stejném množství jedu bude mít každý jedinec jiné následky,poškození.
No, ak Luma pisal NAOZAJ o co islo, tak Chemie, to je prevít a když to udělalo bum, hned jsem věděl, že pianista, nebude má životní volba
Áno, naozaj to bolo tak
Takový průběh po albolábrovi...? A do (_._) a to se mělo za to, že je to již mnohokrát zmiňovaný "méně významný" druh... Ono takový asi neexistuje, když nepočítám nějaké ty fakt mírně jedovaté užovky...
@Luma: Tak chemie je svině... Já to typoval, než jsem si topřečetl, na nějaké chřestidlo nebo Bothropse
Roker - jak sme tu uz z Auri pisali, ono tox. nevyznamny druh je v podstate to, ze ked ta trafi a si ok (ziadne alergie, kardio problemy apd) tak to ustojis aj bez nejakej lekarskej pomoci. Neznamena to ale, ze ti nic nebude. Tych pripadov kde prisiel chovatel o prst pri albolabrovi je pomerne dost.
U Atherisiek a mnohych dalsich druhov je to mnozstvo uhryznutych ludi podstatne mensie (a taktiez aj informacii a dokumentacie uhryznutia) uz len koli tomu, ze ich ma malo chovatelov. Pripadne su z oblasti, kde sa to uhryznutie nijak nehlasi atd, takze sa to bezny clovek v Europe len tak nedozvie.
Vezmi si to tak, kolko ludi poznas co maju napr sqamy? A to su z Atherisiek najrozsirenejsie. Zas tak vela ich nieje, takze ani dolozenych uhryznuti. Napr hispidy, alebo desaixky niesu v chovoch skoro vobec, tak nemozes cakat, ze bude kde kto vediet, co dokazu. Aj ked vseobecne sa Atherisky radia medzi nie velmi nebezpecne druhy.
Zato albolabry (aj ked dnes uz tiez skoro vymyzli) boli pred par rokmi uplne bezny hadi a mal ich kazdy kto si na nich spomenul. Takze u nich aj skor najdes na nete co dokazu...
Jednoducha rovnica - cim viac ludi ma auta, tak tym viac bude havarii. Je to presne to iste.
Tak ono jak už tu bylo taky psáno- toxicky nevýznamný druh znamená to, že Tě to pravděpodobně nezabije. Ale zároveň to taky neznamená, že Tě to nemůže zmrzačit. Páč třeba zrovna po těch albolábrech jsou ty nekrózy dost časté. Navíc ono se to často podceňuje i u těch jedovatých užovek, viz třeba baronky. Když je něco jedovatého, tak je potřeba to brát jako fakt a být opatrný, nenechat se od toho kousat a rozhodně nespoléhat na to, jestli to je nebo není toxicky významný druh a nebo na to, že had zrovna bude schovívavý a nepustí jed.
edit: tak Danio byl rychlejší Jen bych s tou léjkařskou pomocí byla opatrnější- páč i u tox. nevýznamného druhu to můžou odnést třeba ledviny, a tam se to pak bez té lékařské pomoci ustát nedá. Kamarád po albolábrovi krom toho, že mu museli amputovat kus ruky, chodil taky dost dlouho na dialýzu a to si předtím ještě poležel 14 dní na JIPce ve vážným stavu. A přitom to byl před kousnutím taky jinak zdravej, velkej chlap bez nějakých alergií.
Tak celkovo ziv. jedy su dost na ladviny a pecen. To je snad samozrejme kazdemu. Ak uz niekto s tym nejde (alebo nemoze) k doktorovi, tak hodne vody aby si ich naozaj neod.....
Tak jasné že je to individuální, někomu s prominutím uhnijě půl pracky po squámě a druhý "rozchodí" atroxe a "jen" je pár dní napuchlý jak od sršňů (jsem myslím viděl tak 15min video na youtube, jak to schytala ženská v USA, ale jestli to byl Atrox nevím, psali to), takže je to fakt loterie, jen jsem nečekal takový hardcore od trimeráka, ale vlastně proč ne nakonec...
Jak jsem kdesi psal, je o tom pořád potřeba vědět a nějaké ty fotky taky nejsou na škodu, aby byl člověk ještě více ve střehu.
Jinak já bych šel asi k doktorovi za každou cenu, ale to je jen můj postoj, pokud to někdo dá i bez něj, je to jeho volba
No,myslím,že Atrox už je pořádnej nářez!
Souhlas s moravským kolegou (čau Rokere :D), věřím, že to nikdy nenastane, ale šel bych k doktorovi i s dry bitem. Nějak v tomhle nevidím nic, co si dokazovat, nebo zvládat sám doma atd.
Je potřeba využívat té výhody, kterou máme oproti kousnutým v přírodě - víme, co nás raflo, nemusíme nikam xx kilometrů dojít, atd. a vše hraje pro nás. Však víte, jak to myslím, co si tu budu plácat játra :)
Ono to není o nějakým dokazování si čeho. Ono to je hodně o tom, že doktora ke kterýmu chceš jít si musíš dobře vybrat. Páč někteří nadělají víc škody než užitku, vím nejen z vlastní zkušenosti.
Nenechte se ožužlávat a nemusíte řešit doktora
Taky kus pravdy, tak k obvoďákovi nemá smysl (myslím si) chodit, zrovna do špitálu a pokud je člověk při vědomí nekompromisně trvat na konzultaci s p. Valentou. Tak bych to asi řešil já (lajk)...
Asi tak ako pise Auri.
Ja som naozaj povodne nikde tiez chodit nechcel, ale rano ked som videl ruku, no, istota....
V nemocnici som im povedal o Valentovi a dalej to uz konzultovali s nim.
Ak by som bol doma, tak k obvodakovi nejdem urcite.. To radsej doma...
Mě do nemocnice nic nedostane. Někdo je taková povaha. Někdo se neodstěhuje, když je evakuace v Pripjati, jen příklad (blbej). Ale s tímhle bych prostě šel hned. Samozřejmě tlačit na to, že se to má řešit přes Prahu a Valentu. Ale mezi náma, u nás je to, kord na pohotovosti, samej .... řekněme nečeskej doktor ... takže i jazyková bariéra :)
Zas je rozdíl pokud usoudí že zůstane doma někdo jako já anebo naopak někdo jako Auri, to říkám bez nějakého "vynášení" jí do nebes nebo tak, ale přecejen ví líp co a jak dělat než spousta ostatních (to samozřejmě platí i pro ostatní profíky)
Nejlépe je mít přímo u terária svého doktora
No tak u některých druhů je otázka jestli by to nebylo fakt lepší řešení
Kurňa reaguju na příspěvek Auri ohledně doktorů a von zmizel
Je to jak píše Luma, nenechat se kousat (a nevyrábět si doma bomby
Ono co je Ti platné, že trváš na tom, aby to konzultovali s tox. centrem a Valentou ( a číslo na něj můžeš mít napsaný přímo na ruce), když pro řadu doktorů seš blbej pacoš, co jim do toho nemá co kecat když oni jsou přeci doktoři? Co s tím uděláš? Leda se můžeš sebrat, a jít jinam...ono jasně, pokud se s tím člověk ještě nesetkal, tak mu to může přijít neuvěřitelný, obzvlášť pokud má důvěru ve všemoc lékařů. Ale pak se v reálu setká s opakem (+ to probere s lidma se stejnýma zkušenostma) a už to taky vidí jinak.
Ačkoli by se správně neměl podceňovat žádný druh jedáka, je to těžký. Tak nějak z osobních zkušeností mi podvědomí při manipulaci s albolabrem říká; ...vždyť se jedná ,,jen o albolabrise". Bohužel, to podvědomí je ,,zrádná svině" která se v některých situacích špatně ovlivnuje racionálním uvažováním.
Kór, pokud je to podpořeno opakovaným kousnutím nasucho bez následků.
Dnes už albolabrise po X letech chovu a odchovů nechovám, ale kousnutím nasucho (od mláděte) jsem si taky zkusil. A taky bez návštěvy lékaře.
Zkušenější chovatelé jedáků by o tom mohli vyprávět svoje .
Jj mohli, on byl na sucho pokousán už kde kdo a pak to právě někteří lidé mají tendence brát, jako že vlastně o prd jde. Většinou tedy do doby, než je něco pořádně "vyškolí".
Před lety byl zákus na sucho a fakt jsem od tý doby do letargie při manipulaci z jedákama neupadal.Po zákusu turniket a hurá do špitálu.
Auri;-je to tak.
Když slýchám o případech kousnutí nasucho, tak si říkám; ještě že ty hadi mají s námi takovou trpělivost.
,,,,no prostě láska na první pohled.Škoda,že doma to nechápou.
Ale ja, aj ostatny to chapeme
Len nechod s fotakom velmi blizko
Je nádherná Filipe..kdyby Dan nebyl jouda, tak by nebydlela u Tebe
Edit: mimochodem...to je jako ceratophory
mně v žilách koluje rum ne krev,takže má zmijka smůlu...i ty Jane Lauermanne....
Keby som nebol jouda, tak by aj tak nebola u mna Ona bola len na prestupe a niekto chcel fotku Tak som ju fotil no...
Rum? A to este vidis hej?
To jsi mě ale vůbec nepochopil
A to mi je teraz uplne jedno Ale uz viem jak si to myslel
Ale boli aj iny, ale kto skor pride, ten skor berie
A potom par ludi lutovalo
A rozpravka pokracuje...
Vypadá to, že se to bude zatahovat, že nekróza už nepokračuje... Co prst, je nepoužitelný? Nebo se s ním dá omezeně pracovat? Zvládáš to bez prášků? Víš jak, abych vědel kdyby náhodou jak s prací, jestli bych v tom udržel mikropájku
Len ako úplného mudlu by ma zaujímalo, okrem lokálnych problémov v okolí miesta uštipnutia máte aj nejaké iné zdravotné problémy v súvislosti s uštipnutím, alebo ste z toho vyšli "len" s tou "dierou" v prste?
P.S. ak bola moja otázka položená príliš "na telo" pochopím ak mi neodpoviete.
Roker - hybnost palca je este obmedzena, okolie rany je este dost citlive a palec je stale trochu napuchnuty, takze s nim velmi hybat nemozem, ale da sa to. Niekedy s nim uz aj pisem (chvilu, potom zacne boliet ).Ale myslim, ze mikropajku by si z nim zvladol, aspon teraz urcite. Pred tyzdnom by to bol malinko vecsi problem...
Tabletku proti bolesti som si zobral za cely cas iba jednu, a to prvy vecer po uhryznuti (ked zacal ucinkovat jed tak to celkom slusne bolelo - rozklad tkaniva). Od vtedy papam len ATB
Juro - prosim o tykanie
Rozklikni si cele vlakno, pod fotkami som to uz par krat pisal. Inak teraz okrem tej diery a bolesti prsta, zil a uzliny je to ok
vypadá to dobře. Tu nekrózu Ti z toho vyndali na chíře, nebo se už sama vyloupla?
Vyzera to lahodne
Chyrurgia
Jak palce? Pokud dobre vidim tak Te trefila do ukazovacku, ne? Tak to je super ze to davas bez tabletek, ono kolikrat Tatratea je lepsi jak ibalgin
Ach boze, ty si ale detailista
Ok, hybnost laveho ukazovaka je.... Spokojny?
No, za posledne 2 tyzdne mam kazdy vecer chut sa nacucat jak svina, ale prave koli prstu to brzdim.... Ono ATB, hadi jed a k tomu Tatran by na ladviny nebolo zrovna to prave Ale inak suhlas, radsej si dam tatran jak ibalgin. NIesom velmi za tabletky ak ich nutne nepotrebujem...
Tak detailista, prostě vyžaduji přesnost v terminologii Taky bych si mohl myslet, že se máte na SK palce jinde než tady v ČR a vzhledem k mému bratislavskému původu bys mi mohl přivodit pěknou schízu
Tak já taky prášky nezobu jen když je nejhůř, oni potom i jinak zabírají než když to jíš jak lentilky. To ATB máš na mysli antabus? Ty kokso tak to se nedivím, že tím tatranem brzdíš, to jsou pak stavy
ATB su Augmentin.
A tak si spokojne hnijeme
16 dni po.....
Na moje pocudovanie sa to teraz hoji az bars rychlo (nastastie).... Palec stale trochu opuchnuty, rovnako bolest v zilach a uzline este citit, ale uz je to podstatne slabsie.
Auri - zatial to davam v pohode aj bez rukavic Ale ked zafuka vietor, je to slusne ale este sa to celkom da zvladnut...
EDIT: Tak rozmyslam, nejak sa tu zlahla zem po M.A.S.H.ovi..... Zeby sme mu zacali chystat urnicku? Pasticka vystrelila a...
Hojí se Ti to pěkně. Ale maž si okolí té rány (jen tu jizvu, ne přímo tu díru) něčím mastným, třeba Infadolanem nebo Dermazulenem a pokud to jde, tak si ten prst procvičuj, aby tvořící se jizva zůstala vláčná. Aby pak nebyla omezená hybnost toho kloubu kvůli jizvě.
taky ještě chodím bez rukavic, ale když studeně foukne, tak se ten prst vybarví jak opičí zadek
Radar randí a na poradně si vzal prej "dovolenou". O víkendu jsem s ním mluvil a byl živej. V sobotu teda spíš tak napůl
A s kym? S pastickou??
Asi mu brnknem, to sa mi neja knepozdava...
To jsem mu dohodil já po burze ve zlejch časech a od tý doby mu nastaly časy dobrý
Dane neboj...všechno je OK. Včera jsem u něj byl. Akorát teda zrovna spal (na zemi vedle otevřenýho terária s mambitchem). Vzbudit se mi ho nepodařilo, tak jsem si jenom vzal nějaký myši a zase jsem jel.
Cejna, dufam, ze dohodnes daco aj mne ked dorazim
Tak pokracujeme
Nieco z dneska. Hoji sa to celkom rychlo (nastastie).
Tolko zatial ohnem palec
Tak snad jste si už výše vysvětlili, že to není palec. Ale jinak dobrý
Ic do rici.. Pre mna to je palec, bodka
Musím se s vámi podělit....tuhle nádheru mi namalovala Réza....olej na plátně, 60*80 cm ....
Fakt krásně vystižený,doufám že takhle šikovnej bude kámoš až mi bude dělat záda
Tak to je nádhera. Na první pohled jsem si říkal: "Hmm, ta bude taky z Hammu..." Vážně luxus.
Fakt pecka :O Kloobrc dolů...
Ananásová klobása....,ale je to pekné.
Johny, aby si tu nebol za hnupa co kritizuje mal by si asi uviest ze tak svoje dielo oznacila samotna Reza, musim povedat ze nepravom. Malba nema byt 100% identicka s originalom, nie je to fotka. Nejaka odlisnost ako produkt autorovho vnimania reality tam musi byt
To mě těší, že se líbí, ikdyž já k tomu mám spooustu výhrad Squámy jsou moji nejoblíbenější hadi, takže jsem prostě musela Snad bude dělat novýmu majiteli jen radost...
Doslova mě uchvacuje jak je každá šupinka propracovaná.
Můžu si ten obraz vytisknout a zarámovat prosím?:O ^^
No nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že i kdybych ti stokrát řekla ne, tak si to stejně uděláš po svym, navíc ty s kradením fotek asi moc problémů nemáš...nicméně v tomhle rozlišení si pravděpodobně vytiskneš leda kulový...
Pokud ti je to proti srsti nemám důvod to dělat, ale nad postelí mám místo, a mám vymalovaný obývák do oranžova, takže by se mi to tam hodilo
Twl!
Réza... opravdu nádherný, klobouk dolu.
Jak dlouho trvalo než si to udělala?
Ani nevim, dělala jsem to pár měsíců, ale s tim, že jsem si k tomu sedla třeba jeden, nebo dva večery v tejdnu, jak jsem měla čas...
moc pěkné
Réza : šikula
ty voe, já bych to takhle ani nevyfotil...
Krokouši : máš snad na focení talent jako já?
Než jsem si přečetl, že se jedná o malbu, říkal jsem si......to je ale krásný kousek
já právě taky, vůbec mi to na první pohled nenapadlo.
Ja a hňup ...no a čo ? Nepotreboval som to viac rozoberať.
Ked som to videl na Fb tiez som si najprv myslel, ze nejaka nova kraska z Hammu Dobra fotka krasneho hada na ciernom pozadi. Az ked som si precital o co sa jedna tak mi doslo
Ale je to paradne....
Tak to vážně nemá chybu!!!!!!!!!Rézo smekám,nádhera!!!!!!!
Já to nejdřív prolítl jako novou fotku.. Až posléze jsem si říkal, co to všichni melou, tak jsem se k tomu vrátil. Pěkné, opravdu. Klobouk dolů..
Já si taky říkal, že je živá. Navíc ta holka opravdu lépe maluje, než já fotím. Vyndavám z foťáku baterky a ukládám do nejhlubší skříně.
v inom vlakne sa pitaju na gabunky,import,ako dopadol.zaujimalo by ma ,ci zije nieco s poslednyh ceratophor,najlepsie samcek,pripadne ak mal niekto chlorechis s posledneho importu ,pripadne dajte vediet ako dlho drzali,dik
Zeptám se kolik stojí přibližně mládě?A můžete poslat odkaz na nějakého chovatele?Díky moc.
Mladata u nas zacinaji na 1500kc -2500kc zhruba, dle barvy a pod. V Reichu od tech 120 E vyse.. To same. Aktualne nevim o odchovu,neznamena ale ze neni...
V sobotu je Hamm.
Nejedu. Az v cervnu, to budu chtit holcicku pro viridaka.
Odchovů je teď xx, ale u nás taky o žádným nevim :)
Jinak není problém sehnat squámu i za 800€ :)
Asi tak.. Za cernou squamu je holt treba pritlacit..
Zeptám se na squamu je potřeba povolení?
Samozřejmě, na všechny jedovaté hady ...
... a na všechny hady jejichž druh (ne konkrétně tvůj jedinec) přeroste tři metry - pokud se nepletu, nic tak dlouhého jsem doma nikdy neměl, tak to nevím přesně a ještě nedávno tam byly i Dendrobátky, prý se nějak jedná, že se z toho vyčlení, ale to jsem jen slyšel a je to už mimo dotaz :o)
Nevím jak kolegů, ale moje squámy, hlavně samice, si vcelku ráda "šáhne". Ne že by se přetrhla, ale kam zrovna dosáhne, tam občas vystřelí.
hadi nad 3 metry tam už díky bohu nejsou :) jedovatí plazi všichni - blíže to není specifikováno (pokud se zase něco nezměnilo)
Ano, z jedovatých hadů je třeba povolení na všechno...dokonce i na relativně "málo jedovaté" bičovky. Z těch pralesniček tam spadá terribiliska (u těch pralesniček mi to ale přijde trochu na hlavu )
Defakto bys mela registrovat i heterodony a uzovky, ktere maji (byt jen lehce) vyvinutou jedovou zlazu. Je to sice strasna kravina, ale "rozkaz znel jasne".. pokud to je kvuli ochrane zvirat, tak to stejne nejvic odsiraj chamici Pepicci a Anicky
Nechcu být rejpal. Ale je tam definované v te vyhlášce co je jedovaté?
U něčeho se prokázat jedovatost třeba nedaří, nebo je to takové všeljaké. Nebo jestli tam je specifikováný nějhaký orgán který musí být přítomen?
Slovo jedovate tam neni blize specifikovano
Je to Vyhláška č. 411/2008 Sb., o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči § 2
(1) Z třídy plazů (Reptilia) jsou druhy zvířat vyžadující zvláštní péči
a) všechny jedovaté druhy,
b) z řádu krokodýli (Crocodylia) všechny druhy.
Tak se v tom nerejpejte a nechte jedovaty,jako jedovaty a je to,ne?
No já to mu rozumim, jako koza petrželi, nicméně dneska už se jim neříká "nebezpečná zvířata", ale "zvířata, vyžadující zvláštní péči"...Ten zákon neni vlastně ani moc kvůli ohrožení člověka, ale hlavně kvůli tomu, aby to zvíře kvůli "jedovatosti, nebezpečnosti apod." někdo netýral... Nikoho nezajímá, že třeba ty pralesničky v zajetí jedovatý nejsou a jsou to prakticky neškodný žabky...to samý s jedovatostí bičovek apod. Konrétněji to nikdo neurčil, co neni jedovavý a co už jo, co má jen nějaký zadní jedový zuby, nevyvinutý jedový žlázy...to už musí člověk asi domyslet za ně. Prostě punk
No...Abe byl rychlejší :)
Tak já jsem si domyslel,že jedový zub mají jen tchyně a toho se hodlám držet.
Opravdu nestojim o to,aby mi nějaký úředník naprosto neznalý čehokoliv se tématu týkajícího,lezl domu a o pardalínách mi tvrdil jaký jsou to jedovatý bestie.
Asi záleží, na jakýho prudiče člověk zrovna narazí a jestli alespoň rozezná užovku od kobry
v Hammu bývají za kolik cca?100€ a víc? a mláďata se prodávaj už určená?asi se musí sondovat že?
Od tech 100 E vyse.. Urcena byvaji. Vetsinou podle ocasku.
LEtos jsou squámi hodně drahý, takže pod 150€ to asi nepůjde.
Doufám, že budou co nejdražší. Zvířata by se měla obecně zdražit. Slevy a škemrání, to by se mělo ze všech sfér lidské činnosti vytěsnit. Češi jsou s tímhle úplně nemocní. Hnus.
sondovat mládě sqámy? To si vzhledem k titěrnosti ocasu prcka nedovedu moc dobře představit. Někteří chovatelé je palpují, ale ono se to dá s celkem velkou přesností odhadnout podle délky a mohutnosti toho ocásku.
díky všem za info! poplet jsem palpování se sondováním,to by asi u nich nedopadlo dobře...o rozpoznávání pohlaví podle ocásku jsem nevěděl,je to klasicky...samice maj kratší zavalitejší, samci opak?
samičky mají kratší slabší ocásek a zavalitější "prdelku", takže ten ocásek je u kořene výrazně užší než kloaka. Samci mají ocásek delší a u kořene stejně široký jako kloaku.
Jsou nádherné jednou si pořídím párek.Je to můj vysněný had.
Já jen souhlasím,žádné smlouvání.Když chci zvíře,tak si najdu chovatele a koupím si ho a ne jak na tržnici smlouvat.Já až budu kupovat Atherisku,tak za ni dám kolik bude u chovatele stát.Ani náhodou by mě nenapadlo se ptát na slevu.Kdo na to nemá at nekupuje.
Dopadlo by to potom, jak s chamíkama Pepíkama a agamkama Lojzinkama, který stojej tři stovky, takže si to koupí každej hňup a pak podle toho zvíře dopadne. Jen málokdo si šetří na drahý zvíře, aby ho pak utejral v akvárku po rybičkách
No, vono uz to s tema atheriskama zacina bejt podobny. I kdyz se teda dost mistnich snazi obetovat a dokazuji na vlastni kuzi, ze zas tak toxicky nevyznamny nejsou, malokdo to bere na vedomi. Kdyz tady tak ctu ty dotazy typu jestli na ne musi bejt povoleni, kde se daj sehnat a za kolik, jak velky terarko potrebujou atd tak nevim, nevim co si mam myslet o pripravenosti takovych tazatelu na jejich chov. Ted do toho jeste ty kazdodenni inzeraty toho magora raymana, kde shani snad vsechny druhy atherisek....
To je dobrej týpek.....
Nejvetsi joke z vikendu, byl od Auri.. Kdyz chtel Ray od ni kupovat Atheris hispida..
:D To je mazák
čuráNeček by se neměl zdržovat Atheriskama..ideálně se vrhnout rovnou na elapidy
No počkej, Míša kvůli zvířatům procestoval celej svět, jak tvrdil v nějakym svym inzerátku, tak by mu kobruška jistě nečinila potíž
Honzo bud trochu přející.Já bych mu poradi Bothropse at se trochu pobaví,i když představa Raye s nas..nou kobrou je taky ucházející.
Já už sem moc nezajdu, ale když už se mi to povede, tak mě tenhle puberťák pokaždý překvapí..:) Já bych mu hlavně přál rodiče, kterým nebude jedno, že synek lže jak když tiskne, podvádí, o tom, že se snaží shánět jedáky ani nemluvím (asi protože i kdyby se mu někdo ozval, tak na koupi stejně nedojde..) a hlavně takový, který na něj sem tam (ideálně častějš) důrazně výchovně zapůsobí..
Bud rád,že ty albíky nevzal a jednou se mu povede na..at někoho tak.že mu na p....i naskáčou nekrozy i bez jedáků.
Jo...tak já jsem hlavně v tý době netušil, že mu je dvanáct..
Tak to já nevěděl do ted.Alespon má větší šanci,že mu ty prsty odejdou na tvrdo. Chudák kdo mu něco nechá nechtěl bych si pak projít ten kolotoč.