Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem dávkování vitaminů

Dobrý den, právě jsem pořídila naší such. želvě přípravek Nutrimix Rep. Krokodýl mi ho tu nedávno doporučil a psal, že se může přidávat bez omezení. Koukala jsem ale, že obsahuje také vit. A,D,E,K, kterými se dá snadno předávkovat. Chci se zeptat, jestli se tento přípravek může dávat každý den (samozřejmě výrobcem doporučené množství), aniž by nějak uškodil. Díky.

Podávání jakýchkoliv vitamínových doplňků je podle mého názoru opodstatněné tak akorát v zimním období. Monodieta z čínského zelí by takové "vylepšení" mohla ospravedlnit. V letním období doporučuji zapojit fantazii a podávat želvě
pouze přírodní potravu. Plevelů, květů a jiné různorodé potravy je přebytek tak proč ji suplovat chemií a mít starosti s předávkováním?

Přesně tak, vitamíny používám jen na zeleninu (v případě brzkého odzimování, pozdního zazimování, kalamit - povodně, nuceného nezimování - zdravotní stav ap.), na zelené (pampelišky a spol.) ne. V případě, že krmím zeleninou (hlavně pekingské zelí, mrkev, listy různých zelenin) tak podávám buď nutrimix pro nosnice nebo aminorep, pokaždé popráším všechnu zeleninu. D je tam jen menší množství, které se takovým způsobem podávání nepředávkuje. Ať krmím, co krmím, tak mají k dispozici kusy sépiovky volně v teráriu.

Podle mých informací se dají snadno předávkovat všechny vitaminy rozpustné v tucích ať už jsou umělé či přírodní. Vitamíny z přírodních zdrojů mají tu výhodu, že jich nikdy (až na výjimky) není v potravě tolik, aby k předávkování mohlo dojít.
Nějak si nedovedu představit "přírodní vitamín" v prášku, no možná, že jsem pozadu. Fakt je, že TNT vitamíny neznám. Sepiové kosti se mé želvy dotýkají průběžně, taková vzrostlá G. pardalis se čas od času důkladně dotkne i třech najednou a to přidávám i vaječné skořápky, s těmi mám úspěch také.
No nikdo nemá na správný způsob chovu patent, nicméně stále tvrdím, že přirozená různorodá strava je to nejlepší možné řešení.
Prosím tě Oslinko, rozepiš se trochu o těch vitamínech, rád bych si udělal jasno.

To jsem nevedela. Znam to zase tak, ze prirodni pri prebytku muze vyloucit, kdezto chemicke se tam nejak drzi. U sebe mam zkusenost s letitym pojidanim mineralu, ktery si telo samo neumi vytvorit. Kdyz prestanu, telo se chova, ze ma malo a samo si neumi pomoct. Souvisi to se vstrebavanim v bunkach. Myslim, ze prirodni by se obecne vstrebavaly lip i u zvirete a pusobily pozitivneji nez umele.
TNT obsahuje prasek z šípku, listy jahod, malin, moruše, růže, jitrocele, pampelišky, opuncie, ibišku, ptačince prostředního, měsíčku lékařského; seno - bojínek luční, srha laločnatá; tráva ječmene (vypada asi takhle: http://www.gogreen.net.nz/images/products/barley/ba rley-grass2.jpg ). Nove existuje verze s probiotiky - tu nemam. Vitaminy jsou ve forme nahnedleho prasku. Jeste existuje verze pro zelvu uhlirku s ovocem - papaya, jablko, boruvky, jahody. Jako ceska socka jsem si je objednala v nejlacinsi obalce - byly peclive zabalene v tuhem uzaviratelnem sacku, ktery byl jeste v jinem sacku. Pri presypavani do sklenic opatrne pomalu lzici, dost zaleze do nosu. Na rozdil od Reptivitu voni prirodou. Lide rikaj, ze je zelva o dost aktivnejsi. Nevim. U nas byl problem s aktivitou kvuli ubytovani v terariu kde ani TNT moc nepomohlo. Podavat staci tak 3x tydne. Davam kdy si vzpomenu, asi tak sotva 2x tydne. Doplnovat jinymi vitaminy/mineraly nema cenu. Staci mit ve vybehu sepiovku. Nas nema problem TNT snist (nemel problem ani u reptivite), ale nevim jak u zelv, ktere veskere vitaminy v prasku odmitaji..
Co si myslis o vitaminech podanych veterinarem 1x rocne injekci? Ja nic dobreho, ale pokud by opravdu zelva odmitala zakamuflovane, zabalene do potravy, tak nevim co bych sama vymyslela. (kdyz bydlime v byte a nemuze se volne past)

Ahoj, sem tu prvně, tak snad píšu správně...sice nejsem úplně ve správné kategorii,třeba jako poraďte jak začít....ale to určo neva. Tedy:Chtěla bych se tu poradit. Chceme si pořídit suchozemskou želvu, ale nevím jakou. Nikdy jsem ještě želvu neměla, tudíž bych raději začala tou nejméňě náročnou. Moc se mi líbí T.horsfieldii, víc než zelenavá. Už jsem prolezla na Netu kde co. Na želvičku jsem pomyslela až když jsem se musela nedobrovolně vzdát naší kočky, protože moje alergie už byla neúnosná. A protože mám moc ráda zvířata, nechtěla jsem se vzdát myšlenky, že by v naší domácnostin chyběl živý tvor. Vzhledem k tomu že mi šíleně vadí srst a sliny chlupáčů...zbyly mi rybičky a želvičky. Želvičky jednoznačně vyhrály :o)Takže: prosím vás o radu, nebo názor...jakou želvičkou by jste začali...a co je k tomu vlastně třeba, stát se "želvářem" ... Těším se na odpovědi.

Myslím Brio, že podrobná odpověď na to, co je třeba aby se člověk stal "želvařem" je natolik obsáhlá, že přesahuje možnosti jedné odpovědi. Bylo by možná efektivnější se zeptat na problémy které tě trápí postupně, rozhodně z toho budeš mít víc užitku.
Jakou želvu? To v neposlední řadě záleží na tom, jaké podmínky chovu jseš schopná zajistit. Zda plánuješ mít želvu ve venkovním výběhu, nebo v terárku, máš-li k dispozici skleník nebo zimní zahradu, jak velký prostor jseš schopná pro svého chovance zajistit atd. Zkus dotaz formulovat takto a věřím, že odpovědí bude spousta, nejen ode mne, zkušených želvařů, kteří mají co říct, je tady jistě mnoho.
Testudo horsfieldii není zrovna moc jednoduchá želva. Dovoluji si tvrdit, že z Testud je zrovna nejvíc problémová, zvláště pak jedinci hojně dovážení z Uzbekistánu jako takzvané "faremní odchovy". I zkušený želvař má kliku, když dokáže udržet při životě a úspěšně aklimatizovat tak 50% zvířat ze skupiny. Na druhou stranu je pravda, že podaří-li se to, je potom "nezničitelná", to ale všechna Testuda.
Nenáročné jsou všechny želvy, zajistíš-li jim odpovídající životní podmínky. Není skromější želvy než například G. pardalis nebo G. radiata, jde pouze o to zajistit jim prostředí ve kterém mohou spokojeně žít.

Mam dotaz. Prvnich nekolik let do dospelosti zelvy se vytvari krunyr. Kdyz tyto roky travi v byte (nemam finance na domek se zahradou), jak zajistit, aby byl krunyr idealni bez nerovnosti? Pyramidy zpusobuje hlavne spatna strava, nedostatek pohybu a nedostatek UV. Stravu mame snad dobrou, akorat zatim ne nejpestrejsi - jeste nevyrostly vsechny rostliny, ktere pestujem. Vitaminy davam prirodni - jsou to nasusene rostliny, ktere nepestujeme. S pohybem je to ted lepsi. Ma po stranach dve patra kam porad leze. Driv jsem ho brala ven za dum. Uz to nejde. Plno hoven od psu, holubu a polystyrenu ze zateplovani domu. Venku behal jak divej. (nenavidim pejskare ]:( ) UV - je to uz skoro 6 mesicu s ReptiGlo 8.0, chci vymenit za T-Rex. (proc si v usa za 2200 Kc muzou koupit 3 t-rex??) Farma Python me ted docela stve. Mam neco jineho objednane a 2 tydny nejsou schopni to dorucit. Tak nevim jak to bude s t-rex. Na ni budu cekat mesic? Nevis, jak je to se zarukou? Bojim se, ze by nam mohla vyhoret, coz se uz lidem stalo i nekolikrat po sobe. Koupili si ty zakroucene ReptiGlo 10. Jenze to mi prijde jako chaba alternativa.

Jak je mozne, ze hermanni/graeca ma i pri chovu na zahrade pyramidy? Ne moc velke, ale presto..

Ano to máš pravdu, na "kvalitě" krunýře se podepisuje zejména kvalitní skladba potravy, UVA/B záření, pohyb nevím, ale zapoměla jsi na vlhkost prostředí a dostatek Ca v optimálním poměru s Ph. Navíc namíchat správný poměr těchto faktorů je problém který mě dlouho trápí. Úspěchy se střídají s neúspěchy. Mám dojem, že nejvíce se na bezchybném růstu krunýře v našich podmínkách podepisuje příliš výživná potrava po celou sezonu a následný intenzivní růst.
Proto i želvy chované "přírodně" ve venkovním výběhu nemají krunýř dokonalý. Je zajímavé, že ve skupině želv chovaných ve stejném výběhu, při absolutně stejných podmínkách, se najdou jedinci s krunýřem téměř 100% a jedinci s náznakem pyramid i když nepatrným. Na přírodních lokalitách je ovšem také občas vidět jedince ne úplně 100%. Navíc k té potravě většina lidí chová i mladé želvy v příliš suchém prostředí, neuvědomují si, že želva v přírodě tráví cca 8-10 hodin v téměř 90% vlhkosti Ještě bych chtěl dodat, že takzvané želví stoly používám pro mláďata a nemá to chybu.
Farmě Python mě osobně nikdy žádný problém nedělala tak nevím, třeba je to jen shoda neříznivých okolností.

Jsem rada, ze mluvis o vlhkosti! Moje informace jsou sice 70%, ale to nevadi :-D Ted mame "prizemi" s vlhkym substratem a "1.patra" sucha - poustni pisek a vetsi kameny. Nevim proc, ale dost casu (i spanek) travi radsi v pisku. Asi ze je to ted nove.
Treba ma farma vic prace, udaje mam kazdopadne spravne a do objednavek se nemuzu dostat.

Ahoj KHor, děkuju za odpověď. Tak začínám mít obavy, zda vůbec mohu želvy chovat. Bydlíme v cihláku 1+1 (brzy 2kk), ale nemáme zahradu, ani balkón,ani zimní zahradu.Terárko by mohlo mít tak 150 cm.Mohla bych občas vzít želvu na chatu,ale tam nejezdíme pravidelně. Takže by žila s námi v bytě, myslela jsem že bych jí brala v létě ven,alespoň za barák,na sluníčko. Byla jsem se podívat v Pet centru, mají tam želvičky Geochelone (dále jsem bohužel zapomněla)za 6.500,-.To je strašná pálka. Prodavačka toho o nich moc nevěděla.Už jsem se rozhodla že želvičku bych si koupila jen od chovatele. Ale nevím tedy jakou, když ty podmínky co bych jí mohla dát nejsou ideální. Abych jí spíš netrápila?!!Koupila jsem si knížku od autorů: Wilke/Steimerová...a je naprd, skoro nic jsem se nedozvěděla, jen pár základních informací, sice dost fotek,ale na kvalitu informací nic moc. Neznáte prosím alespoň nějakou slušnou literaturu? Zabrala jsem se do toho natolik,že se mi o želvách i dneska zdálo :o) A neznáte nějakého slušného chovatele,popř. neprodáváte mláďátka sami?To by bylo super!!Mohla bych se s Vámi kdykoliv radit...

tak zatím díky (i ostatním za odpovědi)

Ahoj Brio, nepsal jsem to proto, že bych tě chtěl odradit, ale proto, aby jste si navzájem se želvou během pár let nepřekážely. Znám mnoho chovatelů, kteří své želvě dokážou poskytnout vše potřebné i v ne zcela optimálních podmínkách. Naopak jsem již párkrát pomáhal řešit následky ztřeštěných a neuvážených koupí. Každý nemůže mít zahradu atd., to ale neznamená, že by se měl chovu želvy zříci. Jde jen o to nevybrat do bytu 2+1 třeba Geochelone pardalis, to je ta co ti nejspíš nabízeli(moje cena je 3500,-) nebo nedejbože G. sulcata. Želvy jsou to sice krásné, impozantní, ale potřebují prostor.
Pro tvé podmínky a asi i zkušenosti bych navrhl T. graeca i.(žlutohnědé), případně T. hermanni b.(zelenavé). Má cena je 1500,-Kč. T. marginata (vroubená) je vhodnější vzhledem k velikosti spíše pro venkovní chov. Má cena je 1800,- Za trochu víc peněz 3500.- je Testudo hermanni hermanni. Jsou to želvy zelenavé dorůstající malých rozměrů, mé dospělé samičky měří tak 13-15 cm. Méně se množí a nejsou v našich chovech tak početně zastoupeny proto ta cena. Chcešli se podívat na foto pro svoji představu, tak pár fotek je na vlákně "Želvaři pochlubte se" na tomto fóru. Máš-li zájem o vzácnější želvy raději bych to řešil jinak než takto, přeci jen to není inzerce a správce by se mohl cítit dotčeně, i když se projevuje příjemně a vstřícně.
Takže, chceš-li želvu ode mne, ozvi se. Jestli-že ne, poradím ti mé známé chovatele.
Jakékoliv rady z mé strany rozhodně nejsou podmíněny tvojí případnou koupí želvičky, odpovím tak jak nejlépe dovedu každému, kdo má zájem si mé názory na chov přečíst, a z jehož otázek je cítit potřeba a chuť vylepšit svému chovanci život.
S kvalitou běžně dostupné, na naše téma zaměřené literatury, je to opravdu bohužel slabší a některé informace a rady jsou opravdu pozoruhodné tak pozor. Osobně ji kupuji pouze kvůli pěkným obrázkům.

Ahoj Brio, jsem na tom podobně jako ty.:-) Bydlim v 2+kk a do želv jsem se přímo zbláznila!:-D Za nedlouho budu mit Testudo horsfieldii... Balkon nemam, ale naštěstí bydlíme blízko přírodě takže věřim, že bude často venku. Khore, chtěla jsem se zeptat, proč jsou Testudo horsfieldii tak náročné? Nemyslím na odchov a mláďata, ale na přežití želvy jak píšeš... (nebo jsem to špatně pochopila?:-[)Zdroj UVB a UVA a zdroj tepla je samozřejmostí, strava bíložravce též tak v čem by mohl být problém? Děkuji za všechny rady a nápady, ptám se protože stejně jako Bria ;-)nechci nic zanedbat! Zděsila jsem se totiž u těch 50% v úhynu želv...:x:::)pomooooooooc

Koukám, že se tady asi baví o mých horsfieldkách z chlubení :-). Horsfieldky odchovávám pravidelně již několik let v počtu několika málo desítek kusů ( nejsem takovej megaloman jako KHor :-) i kdyzbych rád ), většinu mláďat prodávám (Mel bych i zájem o výměnu za mládata jiných druhů zelv, konecne se mi podarilo sehnat pozemek takze by melo být na zelvy více místa). Nedelal bych z chovu horsfieldek takovou vedu, u teto zelvy plati víc nez u kterekoliv jiné ze mín je nekdy víc. Také mi si myslím ze pri zachování nekterých důlezitých faktorů, je vhodnejsí pro vnitrní chov nez jiné bezne dostupné druhy (graeca, hermanni, marginata), které je hřích chovat doma a ne venku.

No ano, přesně jsem měl na mysli tvé horsfieldky, akorát jsem si hned nemohl vzpomenout na nick. Také mám pocit, že zrovna u těchto želv je lepší vzhledem k neurvalosti dominantních jedinců mít malé skupinky. Ve větších skupinách jsou problémy. V každém případě ti přeju v jejich chovu dlouhodobé úspěchy, ta mimina jsou fakt moc pěkná, já si na ně musím ještě pár dní počkat:-( , ale už se těším.

Ahoj Brio, bude to moje 1. a snad ne jediná a ne poslední ;-) Ale to všechno souvisí s prostorem jak psal KHor... ten zatim není, leda se přestěhovat..., to bych ale utíkala do daleké budoucnosti:-D Proti terárkům se tu nějak "bojovalo" (jestli jsem četla správně) Já sama mám skleněné "cosi" jako akvárko, ale s horníma zašupovacíma sklama, který používat nebudu... (jestli mi to tady někdo nevyvrátí) o rozměrech malých - zatim 60x40x25, za rok-dva plánuju podstatně větší. Úplně si umim představit jak se těšíš! :-D Mně se o želvách taky zdá a to jí ještě nemám, občas si říkám jaký sny má asi tak želví chovatel, co mu jich po zahradě pobíhá třeba 300...(???) :-D;-)]:)

... tak tomu veřim! :-D:-D Ještě bych se Vás Khore chtěla zeptat... o substrátu tady toho bylo napsáno už dost, hodně často je tu doporučovaná rašelina s pískem 1:1 nebo 2:1, já jí pořídila a mám k ní ještě jedlovou kůru. Včera jsem se ale bavila o substrátu s paní co chová T.horsf. a rašelinu mi vymlouvala s tím, že jí želvy žerou, ucpává je to a mají zdravotní problémy :-( Kůra prý je skvělá a prý mám ještě přidat kamínky. Pak jsem se o tom bavila v akvaristice, kde prodávali t.herm. a tam mi rašelinu s pískem taky nedoporučili ze stejných důvodů. :?: .... no a teď jsem z toho "jelen" :-/

No, rašelina s pískem je často používaný substrát. Jeho vhodnost případně nevhodnost ale nemohu nějak moc řešit, protože s tím nemám žádnou zkušenost. Já používám hoblinky z měkkého dřeva (snadná dostupnost, manipulace a likvidace)a plně mě vyhovují. Drží dobře vlhkost, neplesniví. Želvy je při jídle občas také naberou a to jim může jenom prospět, zvyšuje se tím podíl balastních látek v potravě. Lepší než kamínky je občas někde v čistém prostředí vyrýpnout kus drnu a dát jej navlhčený vzhůru nohama do terárka. Želvy bývají dost nadšené, žerou kořínky i samotnou hlínu. Doplní si tak látky které potřebují. Ke kupovaným substrátům mám od narození odpor, jsou drahé je toho málo a navíc jsem zahlédl v jednom typu "specielního substrátu pro želvy" i polystyrénové kuličky, krásně obarvené na růžovo. Tak ty vám, zvláště malá želva sežere a ucpou ji ve větším množství zcela určitě. Navíc bývají vyráběné z tříděných písků(jedno zrníčko jako druhé) a v tom se želvám špatně chodí, plavou v tom. Když písek tak netříděný, je daleko vhodnější. Úplně nejlepší je podle mě lopatička a kyblíček, udělat si procházku a pořídit si trochu hlinitopísčité země. Bobužel vzhledem k manipulaci to jde jen při malém počtu želv. Nezapomeňte Ario, že pro prodavačku ve zverimexu je dobré a vhodné všechno co může prodat, jestli je to k něčemu nebo ne je jí fuk, oni jsou schopni vám doporučit pro želvu třeba i topný kámen, hlavně že se kšefty hýbou.

Děkuji za odpověď, ...rašelina pujde do kytek :-D Nápad s drnem mě nadchnul, určitě to někdy zkusim. Pilu v okolí nemáme, takže to moc s hoblinama nevidim, zbývá tedy ta další varianta
... jdu se synkem, kyblíčkem a lopatičkou hledat onu "zemi hlinitopísčitou" :-) díky

...tak už je to tady!!! Terárko je zařízené, hurááááá :-D:beer: Ještě manžel dodělá osvětlení a může se želváček nastěhovat! Nemůžu se dočkat... prosim, jestli Vás to nebude obtěžovat, poslal byste mi nějakou fotku (fotky) samečka t.horsf.(2006) (klidně na mail) prosim, prosim :-)

Ahoj Ario, proč jsou tak náročné? T. horsfieldii samy o sobě nejsou náročné, ale jejich životní prostředí je tak specifické, že není v silách českého chovatele vytvořit takové podmínky včetně odpovídající potravy, které by se alespoň okrajově podobali podmínkám v jejich domovině. V Uzbekistánu si navíc pod pojmem "faremní" odchovy, jak je uvedeno v reg.listech, představují celou step. Takže želvička jede, možná s půlroční přestávkou v Polsku ( kde se většinou provádí první selekce) rovnou ze stepi. Dokáže-li mě někdo přesvědčit pádnými argumenty o tom, že to tak není, budu jen rád. Doufám pouze, že ten pádný argument nebude mít jakoukoliv ráži. Proto ta adaptace na naše podmínky je opravdu dost složitá. Konečně nejlépe to poznáte sama.
Fakt je, že dokážete-li udržet želvu při životě alespoň rok, máte nejspíš vyhráno. Mám představu o množství T. horsfieldii, které se legálně dovezli do ČR v posledních 20ti letech, jde o desetitisíce kusů. Kdepak ty želvy jsou? Rozhodně ne u chovatelů které znám. Nevím o nikom, kdo vlastní velké chovné skupiny těchto želv, ono to ostatně ani nejde. V podstatě je to tak, že nejhojněji legálně dovážená želva je v chovech zastoupena v poměru k ostatním v minimálním množství. Na této skutečnosti bohužel nic nezmění ani to, že v drobných chovech pár jedinců či skupin prosperuje. Já osobně mám také skupinu 25 kusů a dá se říct, že prosperuje, množí se, dociluji pravidelných odchovů atd. Ale oproti jiným to není ono.
Tak já už přestanu strašit, třeba má někdo jiný opačnou zkušenost. Jen bych nechtěl prosím řešit argumenty typu "Já mám Žofinku již třicet let a má se k světu".
Ještě bych chtěl Ario dodat, odchov a mláďata jsou jedním ze základních ukazatelů přijatelných podmínek chovu, není to nic nadstandartního, každý živý tvor, má-li alespoň trochu přijatelné podmínky se snaží co to jde zachovat svoje geny a potažmo svůj druh. V případě, že tak nekoná, je někde chyba, ať se ten živý tvor tváří jakkoliv spokojeně.

Zdravím Khore, děkuji moc za informace. Po tom co jsem si přečetla jsem ráda, že nebudu mít importovanou želvu, (už chápu těch 50% :x:) a že se snad vyhnu té adaptaci na naše podmínky, když budu mít cca roční mládě T. horsfieldii z odchovu českého chovatele (pan Jetmar) Argumentům s "Žofinkou" jsem se skutečně zasmála :-D ...je fakt, že se člověk může dočkat čehokoli a prevence je nutná ;-) Ráda si přečtu další postřehy a informace o tomto druhu želv. Jistě mi dáte za pravdu, že v knihách o želvách toho není o T. horsfieldii mnoho a informacím od skutečného želvaře se nic nevyrovná Jinak fotky v rubrice "Pochlubte se" jsou opravdu famózní, doporučuji všem nahlédnout!:puff::beer:

Ahoj KHore, :o) začínám to mít skoro jako drogu...sednu k Netu a hledám vše o želvách. Možná hledám předčasně, protože želvičku si můžeme pořídit nejdřív na podzim, přes léto budeme rekontruovat ten náš byt (z toho 1+1 na 2 kk)...a do bordelu jí teda chuděrku nosit nebudu...a taky by nám uteklo želví miminkovství...teda chci si pak vychutnat každičký den, jak jí budeme mít doma. Ale zase mi napadlo, jak je to s mláďátkama na podzim? Kdy se líhnou? A jak přečkávají zimu? Jeslti bych nemusela čekat až do jara...nemám zatím představu,jak to u želviček je. Možná vypadám hloupě...ale chci být připravená na vše. Chystám se do knihovny, půjčit knížku od p. Zycha ...snad se tam dozvím víc než z té "obrázkové" :o)Napiš mi prosím na mejla...chtěla bych se dozvědět více o Testudo hermani hermani, jak jsi psal. Chci želvičku především od dobrého chovatele, tak když budeš mít čas, napíšem si pár řádků,jo? Nemáš webovky? A kdybys byl tak hodný, poslal bys mě foto T. h.h.? Prošla jsem si odkaz kde máš fotky (náááádhera...to je pastva pro oči),ale hermani hermani jsem nenašla?....díky !!!

Ahoj Brio, bere tě to hezky, ale to je jen dobře. Mláďata se v převážné míře začínají líhnout zrovna v současné době a bude to pokračovat tak ještě 2-3 měsíce. Potom je potřeba čekat na vystavení Reg. listů a výjimek. To nedokážu odhadnout, může to trvat překvapivě dlouho, nebo také ne. První zimu mláďata nezimuji, až druhou a to jen tak 1,5 měsíce, potom každý rok přidávám jeden měsíc až se želvy zařadí mezi dospělé a zimují "naplno" od podzimu do jara. To ale není nutné, dobré ale je zimovat alespoň 1-2 měsíce. Tady máš foto pro srovnání velikosti, zleva 0,1 T. hermanni hermanni, 0,1 T.h. boettgeri z Peloponésu, 0,1 T.h.b. z Makedonie. Následují samci ve stejném pořadí. Webovky jsou ve výstavbě a budou ještě nějakou chvíli, protože jsem neskutečné dřevo na počítač, spíš s ním zápasím než spolupracuju.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P61 20339.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P61 20341.jpg]

KHor: Díky za fota! Slyšela jsem od jednoho chovatele, že prý T.hermani hermani skoro nikdo nemá?!Tak nevím,už jsem celá pomotaná, je fakt že moc odkazů na Netu na tenhle druh přímo není.Jenže já jsem laik a rozdíl v druzích nepoznám:( Onen chovatel mi nabízel želvu T.h.boetgeri - prý dorůstají přibližně stejné velikosti.Mě jde hlavně o to,aby želvička nedorůstala moc velkých rozměrů,jak už jsem psala,zatím naše podmínky žádný ideál:( a aby nebyla tak náročná jako jsi psal o T.horsfeldii. Tedy pro začátek, nechci aby mi zahynula!!!!Prý dorůstají obě kolem 20 cm?Chtěla bych tak roční mláďátko,úplného želvího miminka bych se bála...nevím jak bych se o něj postarala...

Ano Brio, pravdu má v tom, že čisté T.h.h. má opravdu málokdo a když už, tak v různém stupni křížení s T.h.b. Jestli-že ovšem tvrdí že dorůstají stejné velikosti cca 20cm, tak to se obávám, že T.h.h. ani nikdy neviděl. Jestli-že tvrdí že T.h.b. dorůstá 20 cm obávám se že neviděl pořádně ani jí (bavím se o samičkách). Existují sice populace takto malých T.h.b., ale stále dosahují větší velikosti a celkové mohutnosti než T.h.h. Určující markanty poddruhů jsou natolik zřejmé, že o záměně nemůže být řeči. Prohlídni si pořádně foto a je to přeci jasné. Zadáš-li si do vyhledávače správně latinské jméno( Testudo hermanni hermanni ) a necháš si najít obrázky sama uvidíš, je jich tam určitě mraky. Tak mnoho štěstí při vybírání.

KHore, tak mraky jsem jich nenašla, Testudo hermani jo, ale T.h.h. moc né...Z tvých fotek je vidět značný rozdíl ve velikosti,ale nejsou to jen T. hermani?(místo T. h.h.?)Snad tě neurážím,jen se chci ujistit. Na některých blogech jsou záměny, želvy třeba podle názvu neodpovídají fotkám,ale to jsem viděla většinou na stránkách dětí, co se snažily podat nějaké informace. Už jsem z toho nějak smutná, možná jsem moc hektická...když se pro něco nadchnu, nejdu ani spát...
Chtěla bych vybrat správně...nenašla jsem moc webovek chovatelů, co nabízejí suchozemské želvy. V řádkové inzerci jo,ale tam se toho moc nedozvím, a je toho moc, vše pročíst a vybrat....chtěla bych vidět alespoň foto, podmínky chovu...tak se chci zeptat: Nabízel jsi mi kontakt na kamarády chovatele, nebude-li ti to vadit, můžeš mi je napsat do mejlu? Chci jen porovnat podmínky a udělat si obrázek. Líbí se mi jak píšeš, pročetla jsem už hodně příspěvků, třeba o těch nemocech, jak jsi radil. Ale znám jen tebe a ještě jednoho pána, a to se mi zdá málo, ráda bych měla více informací.

Tak díky a dobrou noc :o)

Díky Oslinko, opravdu jsem našla spoustu odkazů a fotek...teď už mám jasnou představu. Rozhodla jsem se pro T.h.h....

KHore, kdybych chtěla mládě od tebe, mohli bychom se domluvit na návštěvě?Že bych se podívala na tvoje želvičky,jak rostou,jak žijí,a případně bych si vybrala mláďátko? Mohla bych si jej pořídit už teď na podzim?A jak staré mládě si mohu pořídit? Tedy co doporučuješ...jeden, dva roky staré?Nebo víc? Snad se nezlobíte (vy všichni co tu pravidelně píšete),vím že se to tu třeba probírá pořád dokola,ale když vám někdo odpoví přímo a nemusíte vyhledávat v hromadě příspěvků,je to FAJN :o)Ještě se chci zeptat, čím je krmíte?Názory se různí. Někdo píše, že dává krom trávy,bylin a květů taky rajče,okurky, tvaroh, vajíčko,banán.Ale jinde jsem našla že přesně tohle se želvám nemá dávat. U známé jsem viděla, že měla v terárku mrkev a jablko,ale většinou želva žrala jen pampelišky a zelený ze zahrady...

Neboj neurážíš, vžyť stejně každý píše jen své zkušenosti, které se rozhodně nedají zevšeobecňovat. Každý má ty své, a mohou se lišit, to je přirozené. Jde jen o to vybrat si ty správné informace. Trochu mě sice zarazil tvůj dojem, že nevím co mě běhá po zahradě, ale budiž. Třeba to ví ten pán se kterým jsi mluvila:-). To jsem si ale ošklivě rýpnul, že jo. (nemohu si to odpustit) Teď vážně. Pošlu ti dva kontakty, počítej ale s tím, že každý není tak ukecaný jako já. Navíc mám pocit, že jestli jsi projížděla webovky, tak si s jedním asi mluvila. Nikdo z nich ale T.h.h. nemá. Já totiž vlastně, když nad tím tak přemýšlím, nevím o nikom kdo je chová. Možná, že se někdo ozve, když to tu tak rozebíráme. No a nahoře se přihlásil Sysel, ten také určitě ví o čem mluví a navíc má zkušenost s chovem a množením stepaček doma.

KHore,...hehe....,no je to fakt, že jsem to napsala blbě,takže sorry :) :)Já jen že mě ten pán trochu navodil dojem že T.h.h. asi nikdo nemá, tak abych se nenapálila...(jinak byl velice milej,slušnej,jen se dvil,že by někdo T.h.h. měl a choval)...čím víc se prokousávám informacemi,příspěvky,weby atd adt tím víc vím.
Už jsem se rozhodla že chci 100% T.h.h. a tudíž bych se chtěla domluvvit s tebou.Viz příspěvek výše, hromada otázek,viď...tak až si to promyslíš,dej vědět. Manžel řekl striktně... želvičku až po rekonstrukci,což by byl tak říjen...šlo by to?

Opravdu to nic, také jsem si rýpnul, takže jsem spokojenej. V říjnu už můžeš mít i rok 2007, mimo to 2006 a 2005. Nevidím rozdíl mezi želvou mladou a starší. Nedokáže-li se chovatel postarat o malou, nebude se dařit ani větší, jen to není tak vidět. U malých želv se nedostatky v chovu projeví pouze o něco dříve. Požadavky mají stejné, pouze u nich dochází daleko rychleji k dehydrataci a při venkovním chovu je podle mého vhodnější vzít úplná mláďata domů při déletrvajícím špatném počasí. To ale ve tvém případě nehrozí. To ale probereme až během akce, jinak se upíšem. Na tvarohy, vejce a podobné "vymyšlenosti" zapomeň. Vždy je lepší krmit tím, co želva může najít v přírodě, tvaroh to teda nebude.
Krokodýl ti odpověděl na další otázku asi to, co bych řekl já, takže co teď? Když pominu nepoměrně menší areál rozšíření T.h.h. navíc daleko řídčeji obsazený jednotlivými menšími populacemi, tak v dobách reálného socialismu, kdy odcestovat na dovolenou do ciziny znamenalo jet do Bulharska a výjmečně do býv. Jugoslávie, tak se není čemu divit. Navíc to bylo v dobách, kdy dovézt si želvičku se neklasifikovalo jako pašování a trestný čin ale jako dovézt si fajn suvenýr.

KHore....OK.......tak v říjnu bych chtěla T.h.h. z 2007.Jak se domluvíme?

Dneska jsem se šla zase podívat do Pet centra, nic jinýho tu v okolí není. Alespoň abych si prohlédla želvičky pardálí (přesně jak jsi psal, mají G.pardalis)Musela jsem se namlsat alespoń na jiném druhu.Mládátka byla strašně roztomilá, lezla čile v terárku, žrala jablka,zívala, a pak jedno mládě přilezlo ke mě a okukovalo mě....no to jsem byla úplně paf....snažila jsem se ohromit synka,jak jsou roztomilá...ale jeho víc zajímal Gekon :-( a u želviček se moc nezdržel.No je mu 8...tak má asi jiný představy,ještě mi vnucoval pavouky...ale fuj,ty nemám ráda.Nešílím z nich,ale stačí mi koukat se na ně z dálky(větší dálky).

P.S. chtěla jsem ještě koupit akvárko na jednu rybičku(zatím)...Rájovce,ale šupáci,mají to teda pěkně drahý...23l za skoro 400,-Kč.nebo to tak stojí i jinde?

To je dost drahý, sklénář ti to udělá za polovinu a sama to doma slepíš také levněji. Při rozměrech 45 x 20 x 25 cm (22,5 l) je třeba cca 0,415 m2 skla, což i se zabroušením by mělo být do 200,- + nějaké to lepidlo (ani ne 1/5 tuby), počítám tak 30,-. Takže celkem by se člověk vešel do těch 230 Kč. Slušná cena u akvária je tak okolo 10 Kč/l podle velikosti akvária. Zverimexy si přihodí cca 100% nahoru.

Pokusím se odpovědět za Khora, T. hermanni hermanni žije v západní části areálu (Francie, Španělsko, Portugalsko, Itálie) a je tam a) přeci jen vzácnější a "lépe chráněná" než boetgerka na východě (Dalmácie, Balkán), kde ji běžní turisté velmi často potkávají nebo jim dokonce je nabízena místními, b) dovoz ("pašování") želv ve velkém byl neskonale snazší a v mnohem masivnější podobě z Balkánu než ze západní Evropy, c) bych tipnul, že i množivost boetgerek je o dost lepší (větší samice - více vajec) než u hermanek.
Ještě bych dodal, že se můžeš zvlášť v novějších publikacích dočíst, že poddruhy T. hermanni byly povýšeny na samostatné druhy, tedy Testudo hermanni a Testudo boetgeri, dokonce občas bývá navíc od boetgerky vyčleňován další druh Testudo hercegovinensis (někdy jen poddruh T. b. hercegovinensis). Blázniví Němci dokonce zařadili hermannky do nového rodu Eurotestudo, ale to už je asi poněkud přehnané.

Dobrý den,mám od Vás želvičku Testudo hermanni boetgeri,prospívá,dělá nám jen radost.Jak se tu zmiňujete o velikosti že jsou až 30cm velké, tak mě to trochu vyděsilo,neboť jsem si ji kupovala jako ten menší druh kolem 15cm v dospělosti,teď jsem z toho trochu zmatená.

Dobrý den, bát se nemusíte, tak jak jsem Vám říkal, Vaše želvička doroste v případě, že to bude kluk tak do 16cm. Bude-li to holka tak do 20 max. 22cm. Její předkové pocházejí z Peloponésu a je to menší typ T. hermanni boetgeri. Ty o kterých jsme se bavili jsou z Makedonie a to je ten větší typ. Takže nemusíte mít obavy, mám rozum.Jsem rád, že jste spokojená a že se prckovi daří.
Podívejte se na fotky nahoře, rodiče Vaší želvičky jsou tak velcí jako ta prostřední.

Jsem rád, že mé příspěvky takto působí. Zdání ale někdy klame, plavu v tom jako každý druhý, snad jen mám tu výhodu, že mohu dlouhodobě pozorovat o něco větší skupinky želv než je obvyklé. Většinu problémů tady diskutovaných jsem již mnohokrát řešil, zpočátku se střídavými úspěchy (neúspěchy bohužel odnášely želvy). Tak proč se nepodělit, želvám to rozhodně dlužím. Co se týká dostupné literatury, obávám se, že nemohu s čistým svědomím doporučit žádnou, kterou znám. Pro základní orientaci, anatomii, názvosloví a fotky jsou dobré, ale jinak jako příručka k chovu jsou na nic. Informace jsou povrchní a v mnoha případech scestné, nebo přesněji, údaje nesouhlasí s mými zkušenostmi. Na webovky je dobrá Oslinka, teorii má zmáknutou a jednou z ní bude zřejmě dobrá želvařka, až se zklidní a jestli ji to teda časem nepustí. Takže zbývá řešit případný problém tady na fóru, už proto, že čím víc názorů, tím lépe si tazatel vybere ten optimální pro sebe. Jistě jste si všimla, že vstřícných lidí, kteří mají k želvám co říci, je tu celkem dost.

tak to jsem ráda,ale když přeroste tak ji budem mít stejně rádi,ještě by mě zajímalo co jí mám všechno trhat za rostliny,většinou má mlíčáky,jetel,taky kontryhel,ono u nás na zahradě nic jiného neroste a když běhá venku tak žere jen jetel,a ještě jestli může nať kořenové petržele a nebo petržel kudrnku.A taky si sama od sebe ani nekousne do sépiovky,tak snad nemá potřebu?

Myslím, že budete spokojeni, velikost bude tak akorát. Nať petržele asi moc chtít nebude je dost aromatická ale rozhodně jí neublíží. Mlíčáky, jetel, kontryhel to je OK. Klidně přidejte jitrocel, bodláky, netřesky, svlačec, hluchavky, květy různých rostlin, pupalku, diviznu, lipový květ, ten mají rády i sušený, včetně růží(nepostříkaných chemií) Také všechny plevely, které normálnímu člověku lezou na nervy, tak to je něco pro želvy. Dostupné ovoce v přiměřeném množství: jahody, rybíz, angrešt, to co spadne. Natě doma bez chemie pěstovaných zelenin, ředkvičky, kedlubny, brokolici, čekanku, květák, špargl(chřest). Klásky dozrávajících trav. Chce to fantazii aby si želvičky udělaly "forotu" na chudou zimu. S tou sepiovkou, ona si vezme až uzná za vhodné, můžete přidat skořápky někdy je mají raději.

Chtěla bych se zeptat, jestli v běžném travním porostu, který se vyskytuje ve městech, může být nějaká rostlina jedovatá. Nejsem zrovna znalec a tak se zatím držím osvědčeného (jetel, pampelišky, jitrocel), ale možná by bylo prospěšné to trochu obohatit. Rostou nám tu také listy podobné jitroceli, jen jsou široké a kulaté nebo řebříček - to snad nemůže uškodit? Pak také velké listy podobné lopuchu - mám to zkoušet? A co semena - třeba sezam, lněné semínko - je to pro želvy vhodné?

Zřejmě u vás roste Jitrocel větší (širokolistý)viz. http://rostliny.prirodou.cz/?nazvy=cs&rostlina=plan tago_major
Roste téměř všude a želvy ho mají rády. Lopuchy, tak ty teda moc nechtějí, ale dají se zkrmovat třeba i lipové květy, netřesky, květy a listy růží(jakýchkoliv), to jsou opravdu tak rozmanité možnosti, že to ani nejde vypsat. Nemám zas takovou představu o jedovatosti jednotlivých rostlin, on třeba i ten jitrocel jako léčivka obsahuje mírně jedovatý glykosid aukubin. Nejlepší je (není-li to vyloženě známá jedovatá rostlina) nechat želvu ať si vybere, ona to pozná sama co ze směsi travin a lístků ji nechutná. Semena jsou dobré krmení, ale mají vysoký obsah živin, takže se musí opravdu opatrně.

Zelvu do teraria ne. Nevim, proc je to tu zvykem. Lepsi je zelvi stul - cirkulace vzduchu, zadny sklo, teplotu a vlhkost muzes lepe regulovat. Po vymene nas zelvak lita z jednoho konce na druhy. Vypada spokojene a docela aktivne. Je dobry vystavet taky nejake vyssi patro. Hrozne radi koukaj z vysky a splhaj.

Pokud umis jine reci nez cestinu, je vyhoda precist si, co se pise jinde a konzultovat to s ruznymi narodnostmi. Kazdy ma jine postrehy. Treba nekdo ti rekne, ze horsfieldii zije uplne na suchu. Jenze jinde se doctes, ze prece vetsinu sveho zivota travi v nore, kde uplne sucho neni atd.

Pokud bydlis v byte, zacni si shanet semena jedlych rostlin. Je to fuska byt ze stredu mesta a mit na balkone zahradku, zvlast kdyz je tam pul dne kolem 40 stupnu. Zelva je pro me taky jedine zvire, ktere muzu mit. V kazdym zveraku u nas maj jen horsfieldii. Radsi si zelvu porid od chovatele. Ve zveraku je nemaj v idealnich podminkach a jsou to podvodnici (moje zkusenost). Moje horsfieldii udajne pochazi z Ukrajiny. Bohuzel jeho rodice ukradli z prirody :.( Nevim proc, kdyz jsou mladat plne obchody. Nabidka pry pokryva poptavku, hm..

Na "zelenym placku" je to posrany od psu a premnozenych holubu. Taky na tom "placku" je bordel od lidi. To bych musela udelat celodenni vylet nekam za mesto. Lucni smeska co tu je je akorat jitrocel, pampelucha, neco podobne pampeluse a jetel + alfalfa. Proste zadny vyber. Navic psi paraziti jen tak nezhynou, muzou prolezt i neporusenou lidskou kuzi. Dik nechci :))

Je to ze dreva/preklizky jakoby krabice. Muzes pouzit i starsi nepotrebny kus nabytku. Inspirace zde:
http://forums.shelledwarriors.co.uk/viewtopic.php?t =7208
http://forums.shelledwarriors.co.uk/viewtopic.php?t =7072
http://forums.shelledwarriors.co.uk/viewtopic.php?t =5826&highlight=table
http://mysite.wanadoo-members.co.uk/torthouse/Baby_ leopard_table.jpg
http://forums.shelledwarriors.co.uk/viewtopic.php?t =6966
http://forums.shelledwarriors.co.uk/viewtopic.php?t =6662
Akorat steny by mely byt vyssi, aby splhoun nemohl vylezt.
http://www.russiantortoisepictures.com/gallery2/mai n.php?g2_itemId=10410
http://www.russiantortoisepictures.com/gallery2/mai n.php?g2_itemId=10408
http://www.russiantortoisepictures.com/gallery2/mai n.php?g2_itemId=11454
Keramicke zelvy bych si odpustila.
Muzes ho mit na koleckach, na nozkach, s mrizi nahore (pokud mas kocku). Nebo ho muzes pro snadnejsi udrzbu vykachlickovat. Drevo se myslim nema pouzivat cedrove ani borovice, zadne, ktere by bylo aromaticke. Ctvercovy nebo skoro ctvercovy pudorys se mi libi, ale v malych bytech jde spis udelat delsi obdelnik. Jeste muzes pridelat rampu/1. patro, to se jim taky libi. (zabezpecit "zabradlim", aby neskocili dolu)
http://russiantortoisepictures.com/forum/gallery/10 57_20_04_07_11_48_01.jpg

U nového příspěvku je značička nový. Když na ni klikneš, již přečtené příspěvky se skryjí a zůstanou zobrazeny jen nové. Taktéž můžeš zaškrtnout dole volbu "Odebírat ... e-mailem" a budou ti chodit všechny příspěvky (mimo tvých vlastních) do pošty. Myslím, že přehlednost a snadnost navigace ve stromě příspěvků je tady vyřešena velice dobře. Ale jak již bylo napsáno, kolikrát je to hoňka :puff:

No já mám hoňku s celým počítačem, takže i kdyby " přehlednost a snadnost navigace ve stromě příspěvků je tady vyřešena velice dobře " to řešil genius, mě to není nic platné, tudíž můj názor nemůže být objektivní ani omylem. V každém případě děkuji za nasměrování jdu to hned zkoušet.

Ufff, tak jsem si to tady vsechno precetla... Velmi zajimava diskuze :-) Hlavne co se tyká Testudo hermanni hermanni... kdysi jsem je chovala take, pak jsem prodala celou chovnou skupinu za par supu a dneska si rvu vlasy....

Ale uz je to davno....to se neda nic delat...

O par let pozdeji jsem se na ne byla podivat na Jihu Francie v Gonfaronu. Tam je zelvi farma. Taky jsem je nasla ve volne prirode.... Je to uzasny jit po louce a potkavat zelvy...a mit chut si je vzit domu....Ale k cemu, ze jo..Jim je tam dobre a ja bych je tu stejne mnozit nemohla.

Je fakt, ze tech mist, kde ve J. Francii zijou v prirode je malo. Zakreslila jsem si do mapy, kde to presne bylo, tak zas nekdy udelam vypravu... :-)