Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Následky kousnutí u jedovatých druhů hadů

Letos jsem byla v nemocnici na brigádě a dozvěděla jsem se, že jeden z doktorů byl kousnut jedním ze svých jedovatých hadů. Chová je již několik let a údajně se vyvaroval těm úplně nebezpečným ( nejspíš tím bylo mysleno smrtelně jedovatým )druhům. Nicméně se několik minut po kousnutí zhroutil, z obličeje se mu vytratil pigment a panenky také téměř ztratily barvu. Skončil na psychiatrii s omezenou hybností. Zajímaly by mě vaše zkušenosti s následky kousnutí.;-)

Teď nemluvím o tom doktorovi:) Četla jsem tu spoustu vláken, na jednom jste tuším probírali svá zranění (většinou se jednalo o krajty) a kolikrát se to seběhlo opravdu rychle. Původním dotazem jsem spíš zamýšlela začít diskuzi na téma rekací na kousnutí. Jak se s tím lidský organismus srovnává...

Díky chlapi ::) no je to fakt mazec. A myslím si, že by takové fotky rozhodně měli vidět ti náctiletí nezkušení co si hodlají třeba jen z frajeřiny nějakého toho jeďáka pořídit :-)

P.S.Co vlastně způsobuje jed v těle...viz foto? Rozkládá tkáň kolem postiženého místa? Trošičku mě do toho taky zasvěťte ;-) Díky

Zdravím,
no pozerám ,že máte v archíve peknú hromadu fotiek.To ,čo dokáže hemotoxín (najme teda u velkých druhov ako :Crotalus,Bothrops a Bitis) je dost brutálne.Pri takomto uštknutí mat hned po ruke sekáč na maso,zavriet oči a...
K tomu videu:popravde mi toho štrkáča bolo hned od začiatku lúto-musel byt vystresovaný jak spojenci pri vylodení v Normandii.Je vidiet ,že do útoku dávajú všetku silu a ich akčný rádius je obrovský-s tým akoby nepočítal ošetrovatel,kt.to musí vediet a ani moderátor,kt.snat bol dopredu varovaný.
Prosím,pekne sa to rozbehlo.
Nemáte niekto informácie o smrtelných prípadoch po uštknutí chovatelov v EU.
Niečo ako napr.:Nemecko,rok:1996,uštknut Daboia ruselli-to som si teraz vymyslel ako príklad.
Vopred dakujem

Vzhledem k tomu, že kolega Mario má ty stránku "o evropských a středomořských plazech a obojživelnících", tak půjde opravdu o evropské tuzemsko. Ovšem tu latasteiku, tak tam šlo o domácí chov, bohužel zasvěcení ví, kdo to naposledy ve svém hadařském životě schytal:.(

A navíc, né že bych to chtěl zkoušet na sobě, či někom jiném, ale učinky hadích jedů na lidský organismus mě fascinují :-), teď asi vypadám jako magor, ale stejně je šíleně zajímavé co dokáže udělat s rukou několik mililitrů jedu....

jakej had je vubec nejjedovatejsi ?

Zdravím,
no o to m sa vždy vedú debaty.Ja sa priklánam knihe D.Hegnera-Jedovatí hadi v přírode a v teráriích,kde top 3 vyzerá takto:
1,Enhydrina schistosa(morský had)-uštknutia sú vzácne
2,Oxyuranus microlepidotus(tajpan)-vraj 3x tox. než O.scutellatus,
3,Oxyuranus scutellatus(tajpan)

já teda nevim, třeba se mýlím, hady nechovám, ale když ten moderátor takhle prudce vstane a ještě na toho hada ukáže, tak to není divu, ten had se prostě bál, byl v cizím prostředí, hluk a on neví, že se na něj ukorát ukazuje, bere to asi jako utok ne, to měli teda lépe vymakat, sedět v klidu a dbát na nějakou bezpečnost, pak se akorát zvedne vlna protestu proti hadům od lidí, co tak viděli zvířata hleda na obrázku a odnesou to akorát profi chovatelé..

A ono prudce jedovatý nemusí být nejnebezpečnější...to taky bylo v nějaké analýze, kterak sestavovali žebříček nejnebezpečnějších druhů a důležitá proměnná byla útočnost, potažmo agresivita daného hada.
Tajpani jednoznačně vedli, anžto prý při vyrušení neutečou, ale ponejprv několikráte kousnou a pak teprve utečou...;-)

Tajpani jednoznačně vedli, anžto prý při vyrušení neutečou, ale ponejprv několikráte kousnou a pak teprve utečou...

To ale ta anketka vycházela z nějakých zvláštních zdrojů... To by muselo být tajpanem pokousáno hooodně lidí. Tajpan není povahou nic mimořádného, prostě, když je vyrušen, tak vyklízí pole, pokud má tu možnost, rozhodně se na nikoho bezdůvodně nevrhá, aby plýtval jedem nazdařbůh.
Ono se prostě nedá jednoznačně určovat, který druh je ten nejnebezpečnější, protože reakce na jed je velmi individuální, stejně tak je individuální u každého hada množství jedu a složení a tedy způsob působení na organismus uštknutého, okolnosti uštknutí (místo, "nasranost" a "fitness" hada atd.). Dá se pokusně zjistit nejvyšší účinnost jedu třeba na myši nebo morčata, kdy zřejmě povedou někteří ti vodnáři, těsně následovaní borci typu tajpan (oba druhy), dále mamby, některé kobry a pakobry, křovináři (Lachesis sp.)... a ani naše zmije se v účinnosti jedu neztratí a objevuje se v popředí podobných žebříčků (ovšem má chuděra toho jedu dost málo, takže v dalších přepočtech na kg pak zaostává).
Je ovšem třeba říct, že z pohledu teraristy a z pohledu např. zdravotnické organizace je to trochu odlišné, protože u teraristy dochází procentuálně stejně ke kontaktu i s druhy, které normálně žijí skrytě nebo jsou v mnoha osídlených oblastech vzácné, neagresivní atd., kdežto bosý domorodec v Indii má 100 x větší pravděpodobnost, že si šlápne na russelku než, že ho sekne královajda, takže v absolutních číslech samozřejmě vede ta rusína, i když kousnutí hanničky je procentuálně mnohem fatálnější a ještě o řád výše postavení (co se týká účinnosti jedu) někteří vodnáři se ke kousnutí dostanou ještě vzácněji.
Každopádně je třeba tu vznětlivost brát v úvahu, jenže ve chvíli, kdy vás ďobne jinak velmi klidná gabunka, tak je její postavení v podobném žebříčku irelevantní;-).

V loni sem delal seminarku do biologie o hadich jedech a nasel sem naky zebricky (i kdyz trochu starsiho data a uz nevim kde).
Suchy jed v mg dany 100g mysi podkozne. Dam sem jen par vybrannych druhu:
Enhydrina schistosa...... 0,015mg
Oxyuranus scutelatus..... 0.017mg
Dendroaspis polylepis..... 0.060mg
Vipera berus ..... 0.250mg
Bothrops jararacusu..... 1.750mg

Potom treba rozdil u jednoho druhu hada na ruzny druhy zvirat (jed dany podkozne):
Acanthophis antarcticus - davka 0.015mg zabije 100g kralika, ale na 100g mysi
potrebuje 0.070mg.
Notechis scutatus - 0.024mg zabije 100g mysi, 100g kralika 0.0045mg a na 100g morcete
je potreba 0.002mg.
Dispholidus typhus - 0.0002mg zabije 100g holuba, ale na 100g mysi potrebuje 0.80mg.
Notechis ater niger - na 100g morcete staci jenom 0.00087mg

A tady, co jsem ted nasel na netu... http://www.kingsnake.com/toxinology/old/snakes/ven omlist.html

Myslím že je rozdíl mezi tím co nazveme nejjedovatější, tedy jedem nejůčinnější a nejnebezpečnější. Nejjedovatější bude skutečně některý z hadů uvedených v žebříčku ( i když zdaleka ne u všech jedovatých hadů byl podobný pokus proveden), ale nejnebezpečnější, život lidí nejvíce ohrožující, budou zřejmě druhy Echis carinatus a Daboia russelii, protože způsobí ročně zdaleka nejvíce úmrtí.
Za svůj život jsem byl důkladně uštknutý 4x a můj osobní žebříček "jedovatosti" je možná překvapivý,
1. Vipera berus bosniensis
2. Atractaspis microlepidota
3. Vipera ammodytes
4. Vipera berus berus
Největší problémy jsem měl tedy s "bosankou" i když by to pro někoho mohla být obyčejná, a jak se někdy uvádí, téměř neškodná zmije obecná.

V TV se toho objeví:-), na druhou stranu nejsem žádný profík přes tajpany, ale přišlo mi to trochu jako dělání přízraku. Vím, jak domorodci nahlížejí na jiný "přízrak" (mambu černou) a vím, že s ní mají chovatelé, co se týká povahy úplně jiné zkušenosti. On tajpan sám o sobě i bez agresivity je dost na špici.;-)

Taky sem jednou v TV videl nakej dokument, kde sestavovali takovejhle zebricek, ale nebyli tam jen hadi, ale i stiri, pavouci atd. Hodnotili tam ucinost jedu, jedovej aparat (velikost zubu, bodce atd), mnozstvi jedu, oblast vyskytu (kolik lidi se tam vyskytuje), povahu a to je myslim vse...z hadu vyhrala Echiska, ale ted uz nevim jaka (nejspis carinatus, ale fakt hadam. Na druhy misto dali Daboia russeli.
Jinak k tem Taipanum. Taky jsem nekolikrat slysel (u scutelatusu), ze se spis brani, nez aby se sli schovat. U microlepidaku to je zas naopak...spis se snazi schovat. U tempolarise tezko rict, ale asi to bude podobnejsi tomu microlepidovi nez scutakovi. V ty ankete ted nevim jak skoncili, ale diky tomu, ze ziji v prevazne v neobydlench oblastech, tak meli v jedne podmince opravdu malo a diky tomu se umistili na nizsich stupnich. Ale na te ankete me nastvalo, ze vubec nebrali na vedomi Bothropse, pritom v J.Americe rocne zabijou nemalo lidi...

Tajpani jsou opravdu známí tím, že pokud už se dostanou do situace "tváří v tvář", tak spíše útočí, než by se pokoušeli o útěk. Podobně se chovají i zmiňované černé mamby a haničky, samozřejmě záleží na situaci a prostředí. Pokud budou mít vedle sebe vhodný úkryt, tak se nejdříve zkusí ukrýt, pokud ne, tak zaútočí. U těchto velkých jedáků to zřejmě vychází z vědomí jejich nebezpečnosti a vysokém postavení v potravním řetězci. Tady nemůžu souhlasit s Lachym o tom, že microlepidoťák je mírnější, už sám jeho angl. název Fierce Snake, mluví za vše a zřejmě není náhodou jeho útočná pozice na skoro všech fotografiích. Jinak ten odkaz, co sem dal Lachechis, je podle mne jeden z nejlepších žebříčků jedáků. Jinak zmiňovaná jedovatost mořských hadů je dosti komlikovaná, jejich jed sice velmi prudký, ale jeho složky jsou velmi teplotně nestabilní, jelikož je primárně určen pro "studenokrevné" živočichy. Uštknutí jde zmírnit např. přelitím kousnutí horkou vodou, podobně jak se řeší popálení od medůz čtyřhranek apod.. A otázkou zůstává jak se tyto jedy vypořádávají už se samotnou teplotou velkých savců, je jasné, že pokusná myš toho moc nerozchodí.

S tim microlepidakem to je dost mozny. Je pravda, ze na nekterych fotkach je v esku, ale to temer vsichni hadi foceni v prirode:-) Navic jak sem ted koukal, tak v tom esku mi pride, ze to jsou tak 2hadi, ale milion fotek z ruznych pozic:-). Ale taky to nebudou zadni "mazlici". Jen jsem psal, co sem cet na ruznych forech od lidi, co je maj a vyzniva to tak, ze nejsou tak nasiraci jako ti scutelaci. A v prirode kdo vi...zijou v oblastech, kde nezije moc lidi, takze ani setkani nejsou casta.

K tem ctyhrankam, nevim jestli je dost casu shanet po popaleni nejakou horkou vodu:-)

Tak údajně má v Oz každý "Mitch Buchanan" ve svý budce připravenou rychlovarnou konvici pro podobné případy. Samozřejmě, pokud by dostal člověk větší dávku, tak mu nic nepomůže, ale od toho tam mají ochrané sítě, aby se tam medůzy a žraloci nedostali. Za sítě se dostanou většinou pouze při nějaké bouřce.

JJ site tam maj, ale i tak...prece jenom nektery ty mrsky sou pekne malinky. Celkem by me zajimalo, kolik lidi rocne tyhle mrsky popali... A navic se prece jenom lidi radsi koupou radsi na mistech, kde neni tolik lidi a tudiz i zadny site, ale na tech velkejch plazich je maji, ale otazkou je s jak velkyma okama.

pomůže, a jednoduše, viz. přednáška Ivana Reháka na jednom Varském aktivu. V austrálii na každé pláži, kde se uvažuje se čtverhrankama, jsou budky (pro Gadjukina butky) s velice účinným antiserem. Následně jsem viděl na Discovery dokument o nejjedovatějších zviřátkách světa, kdy moderátor (postarší chlapík, jméno si nepamatuju), na vlastní kůži demonstroval....

V těch lahvích je obyčejný ocet!

Anakonda:

Tajpani jsou opravdu známí tím, že pokud už se dostanou do situace "tváří v tvář", tak spíše útočí, než by se pokoušeli o útěk. Podobně se chovají i zmiňované černé mamby a haničky,

Myslím, že nejdůležitější je ten závěr tvé myšlenky

samozřejmě záleží na situaci a prostředí.

;-)

Každej had má jinou povahu , pokud si had zvykne na manipulaci(třeba jako škrtiči) , tak budou v pohodě a nebudou si tě všímat.Je pravda že jedáci jsou víc kousaví , ale záleží na jedinci , a pokud vidíte podobnou fotku tak majitel většinou ví co si k němu může dovolit....Je to jako kdybys viděl jak má někdo v ruce tmavku a napíše , to se nebojíš že tě zabije?

Tak co sem slysel, tak mivaj klidnejsi povahu. Treba oproti P.australis nebo P.textilis atd. to je prej uplnej beranek:-D ale ber to s rezervou;-) Na to jestli se daj sehnat sem se ptal a bylo mi receno prakticky to, co sem cekal. Problem je s exportem jako u vetsiny australskej plazu. Pote, ze za poslednich 10 let videl jen 2pary na prodej. A ze prej byly hafo drahy. Taky ze v USA na burze je videl asi 2x. A ze nekdo ve Skotsku ma parek techto hadiku, ale moc se mu netvari na to, ze by se chteli rozmnozit...

Tak mě napadá, jestli by nebylo vhodné některé ze zde uvedených odkazů přiložit k petičním archům při předávání na ministerstvo. Třeba by pak úředníci měli snazší rozhodování... :-D. Jinak kdo z těch, co se o jedovaté hady zajímají a holdují dokumentárním snímkům, sledoval páteční dokument na ČT2 ve 20.00, musel být řádně zklamán. Jedním slovem bych pořad označil jako paskvil...

Co konkrétně se ti na tom dokumentu nelíbilo? Že z jedovatých druhů hadů zde bylo uvedeno tak málo a jen těch nejznámějších druhů? Já si myslím že se to dalo čekat, protože do 50 minut toho víc nacpat snad ani nemohli. Určitě by bylo lepší když by se v tak krátkém čase věnovali jen hadům jedné oblasti.
Jinak statistiky nikterak nesleduju, ale to že paví zmije má na svědomí tolik obětí mi nepřekvapuje. Toxicita není zanedbatelná, k tomu je útočná, a z pořadu jsem to nepochopil jako že je nejnebezpečnější, ale právě díky svému rozšíření (vlastně zasahuje do dvou kontinentů) má na svědomí tolik lidí.

Jestli chybovali při určení nějakého druhu nebo poddruhu jsem nepostřehl, to že by používali odborné názvosloví, to jsem fakt neočekával.
...no a ty český skomoleniny??? - už sem se naučil nevnímat.
Je mi jasný že třeba pod pojmem paví zmije bylo televizí myšleno všechny druhy a poddruhy rodu Echis. Na to jsem u naší televize už zvyklej.
Ještě z dob VHS-videa mám natočeno cca 45 videokazet (většinou 4-hodinových) o hadech z televize, a ty opravdu nejkvalitnější dokumenty jsem natáčel z National Geographic nebo Discovery. Mám třeba celé dokumenty jen o konkrétních druzích jako je Hoplocephalus bungaroides, Micropechis ikaheka, Chrysopelea ornata, Trimeresurus (???) flavolineatus, Morelia carinata a mnoho dalších.
A srovnávat úroveň dokumentů na naší ČT s těmito je nesrovnatelný. A nedělám si žádné iluze ani do budoucna, ČT nikdy takovéto úrovně nedosáhne.

Tyto chyby vznikají až českým překladem. Těžko předpokládat, že to bude překládat odborník a pozná rozdíl mezi atroxem a adamanteusem, když v angličtině jsou oba označováni jako Diamondback. U kober "indických" tam myslím byla poznámka, že se to vztahuje i na její poddruhy. Opět těžko očekávat, že překladatel pozná kaouthii a bude vědět, že je to samostatný druh a česky se nazývá kobra monoklová. Jenom snad ten Inland Taipan...

a co presne Ti tam prislo nepresny v nazvu? pokud myslis ceske nazvy na ktere chovatel/herpetolog stejne nehledi tak to muzes mit asi pravdu latinske nazvy tam tusim nebyli ale anglicky je meli dobre tak nevim "vo co go"

Tiež si myslím,že tie ang.názvy tam boli dobré.Boli tam adamanteusy(Eastern diamondback) aj atroxy(Western diamondback)-čo som postrehol tak v štrkáčoch sa nesekli a k tým poddruhom N.naja-oni predsa nemysleli kaouthie ale poddruhy N.naja(N.n.naja,N.n.polyocellata a ešte tam nejaké budú,momentálne sa ale poddruhy neuznávajú).
Takže to tam bolo dobre,ked sa mýlim tak ma opravte.

Tento dokument nijak nevybočoval z průměru obecně naučných pořadů uváděných v komerčních televizích. Ten kdo se zajímá blíže o nějaký obor, v tomto případě herpetologii, čerpá ze zcela jiných zdrojů a tento typ pořadů jej většinou ničím nepřekvapí. Snad kromě skvělých záběrů. Pro běžné televizní publikum byl pořad poučný a zajímavý, nezaregistroval jsem ani podstatné chyby. Překlady druhových jmen do češtiny z angličtiny nekomentuji, protože dobře neznám ani jedny z nich. Trochu mě ale mrzí, že české překlady se neřídí spíše vědeckým názvoslovím. To by ale musel na překladu spolupracovat odborník.
Tento pořad docela dobře navázal na vaši diskuzi o toxicitě a zároveň nebezpečnosti hadů. V dokumentu bylo správně uvedeno, že nelze při hodnocení stupně nebezpečnosti pro lidskou populaci brát v potaz pouze toxicitu jedu, ale musí se brát v úvahu i řada jiných faktorů. Proto mě prvenství "echisek" nijak nepřekvapuje, jak už jsem napsal výše v diskusi.

Pěkný humus. Nedávno jsem tohle zažil u kámoše s arietanou. Chystáme o tom článek, tak nechci žádné fotky zveřejňovat, ale vypadalo to dost podobně, jako u té holčičky. Ruku mu zachránili a kupodivu z takhle hnusné rány je dnes (téměř na den po třech měsících) jen poměrně tenká růžovoučká jizva a ALT 1,4. Ruka je hybná, trochu s omezením, ale rehabilitační tvrdí, že to bude v poho. Bože, děkujeme za dr. Valentu...

Využijem toto vlákno.
Aké máte skúsenosti s použitím extraktoru na odsávanie jedu?
Myslím že MUDr. Valenta tento spôsob nepokladá za dosť osvedčený.
Ale podľa môjho sedliackeho rozumu by mohol z časti odsať určité množstvo jedu, čo by mohlo mať aj rozhodujúce dôsledky. A to aj u hadov s enzymatickými zložkami v jede.

Len tak na okraj. Jeden môj známy používa tento extraktor. Býva každý rok pohryznutý približne 3 krát od berusky. (Niekedy si myslím že sa nechá hrýzť naschvál:-p) Pri pohryzení už ani nechodí do nemocnice, ale používa extraktor. Účinky pohryznutia sú u neho po použití extraktoru nepatrné. Len tu je otázne, či pri takom častom pohryznutí a následnej minimálnej reakcie nemá na svedomí vytvorená imunita.

To je pravda, to by byla taky moje chyba. Ale v tom je snad rozdíl, autem v dnešní době musí jezdit většina lidí, ať chtějí nebo ne. Ale todle je koníček, který si každý vybírá sám, a pokud si takový koníček zvolím musím si být jistý že budu mít vše pod kontrolou a a budu za všechno zodpovědný. Asi to jde u jedovatých hadů hůř, ale proto je nechovám a ani nebudu.

Je to složitá věc.Nechci vypadat jako idiot,ale chov jedáků by měly provozovat dospělí,nebo spíše vyspělí?lidé.V jeho věku se o tom asi dá pochybovat.Když už někdo mluvil o autech,tak dejte do ruky mlaďasovi sportovní auto a máte na průser zaděláno.Sorry,ale mluvěji za mě leta.Protože jsm tím taky prošel a to mi nebylo ani 18.Amodytky,arietánky,berusky i kobry.Bylo to jen na hlídání,ale většinou na několik měsíců.Docela mě to začalo bavit až mi jeden mnohem staší kolega,který mě s těmi jedáky učil zacházet a manipulovat,řekl,že jsou zajímaví i jiní hadi.Ne že bych ho okamžitě poslechl,ale když jsem se pak vrátil z vojny a zařizoval si znova terária,tak už jsem se na to koukal trochu jinak a hned jsem dostal na uvítanou králováka,tak jsem se hnul tím směrem.No dost bylo keců.Hlavně ať se ten kluk z toho dostane a pokud možno bez následků.A moc se dnes nenamažte ať vám není špatně.

Po přečtení toho to vlákna a po shlédnutí "hezkých" obrázků mi hlavou stále vrtá jedna věc... Jestli jsem si dobře všiml, tak nekróza a silné poškození tkáně nastává až po mnoha hodinách či dnech. To opravdu neexistuje žádná látka, kterou se dají toxiny a enzymy včas zneutralizovat? To se člověk po kousnutí musí opravdu jen bezmocně dívat, jak mu hnije ruka?

Ten článek mám archivovaný. Hodně se mi líbil. Všiml jsem si tam toho taky. Myslím, že borci svým střízlivým přístupem hodně pomohli. Už jsem se setkal s doktory, kteří rádi řežou a kuchají. Jednou jsem takhle z nemocnice doslova utekl z pod kudly a rozhodl se pomoci si sám (díky útěku mám všechny prsty na obou nohou...). :-D Odborníků v těchhle oborech si moc vážím. Právě ten článek "Is fasciotomy for you?" mě hodně svým přístupem zaujal, protože řezat jako divoch není vždy správná cesta...

Melda: Já už si to xkrát říkal taky, ale při vší úctě ke všem nejedovatým hadů (mám jich v péči docela dost), ti jedovatí jsou úplně jiná liga. Přijde mi to, jako bys koukal do očí krávě a tygrovi :-).

BlackFlame: Když se řeže, naskakují body :-D. Mám pár známých na operačních sálech, co říkají, že za žádnou cenu nesmíš chodit od pátku do neděle na pohotovost, že tě bolí v pravém podbřišku. Jsou potřeba body, tak je to vždy slepák a jde se kuchat, ale nálezy z histologie jich potvrdí jen 10% !

Zase když je to doopravdy ten slepák. Může i prasknout a to je pak pohroma. Kamaráda takhle odvezli a měl to jen tak tak. Jinak máš pravdu. Obecně se s tím moc nemažou. Mně to tehdy dost překvapilo, protože jsem se šel preventivně poradit, jakými mastmi a procedurami léčit omrzliny. A on mi to začal ten doktor mačkat a že prý v tom nemůžu mít cit... Normálně chtěli řezat, hovada.:-D Když jsem zjistil, že to myslí vážně a že jako to chtějí udělat, tak jsem utekl.:-D Teď už mi to přijde legrační, ale bez prstů je to asi nic moc. Přístup zdravotnictví raději neřešit. Když už chtějí člověka kvůli bodům (penězům) rozřezat. Proto sláva všem odborníkům a skutečným lékařům, kteří nám chtějí pomáhat a dělají svoji práci s vidinou uzdravení svých pacientů.

Já samozřejmě chápu,že je to úplně jiná liga a asi jako většina bych taky rád nějakou malou zmijku.Jenže když vidím ty fotky,tak je mi normálně blbě a kolikrát se mi o tom i zdáli dost děsivý sny.Jinak nejsem žádnej Béčkovej týpek,ale musí to ukrutně bolet.Když vidim jak je to černý a hnisá to........::)