Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Veřejná sbírka na podporu DGHT

Teraristická Společnost Praha vyhlásila veřejnou sbírku na podporu DGHT. Rád bych, aby jste tomuto článku věnovali alespoň malou chvilku času, neboť se tato problematika bude zanedlouho týkat i nás všech.
www.teraristika.cz

//edit GG
Ještě odkaz přímo na stránky DGHT dght.de a pro jistotu i změna kategorie. Pokec mě nepřijde dostatečně vážný k vážnému tématu.

Myslím, že hodně lidí nad tím mávne rukou a myslí si, že to nepřichází v úvahu nebo si řeknou "pal to čert". Pořád nevím, mám-li brát celou věc vážně? Co v jejich interpretaci znamená ochrana přírody? Zákaz chovu ex. zvířat? Myslím, že vymizení některých živočišných druhů nezapříčinili chovatelé, spíš skleníkové plyny:x:. Proč některí zákonodárci řeknou FUCKING kjótskému protokolu a jiní vymýšlejí zákazy chovu ex. zvířat a podobné hovadiny?:i::i::?: asi jsem ještě mladý a blbý ale podobné paradoxy nechápu:i:

Zdravím lidičky,
nikdy jsem nebyl volit jen při příležitosti vstupu do EU jsem šel a můj hlas "NE" bohužel nepomohl a mi jsme přeci vstoupili :-/
Včera po přečtení informací ohledně možnosti, že nebudu moci chovat hady mě zatrnulo. Ihned jsem tomusel jít spláchnout plzní - s kolegy co jsem v putice posedával jsem nadhodil téma ohledně téhle problematiky, kolegové nejsou teraristi takže když jsem jim sdělil, že budu posílat pětikilo na konto pod hlavičkou teraristů Praha se mi vysmáli, znají mě že moc peněz nemám a že si nechám pro korunu vrtat koleno. Pak tam padly i názory tipu, že vypustí na internet nějakou plašící zprávu aby lidi posílali peníze na určité konto. V té chvíli jsem je chápal, ale pak jsem jich přemluvil tým stylem (kolegové jsou blázni do fotbalového celku Sparta) že jsem jim řekl, že co by dělali když by se dozvěděli že se Sparta rozpustí prostě nebude existovat - jedna z možností by byla je finačně podpořit tak co by dělali jasně poslali by prachy.........toť asi tak vše.

Tímhle bych chtěl říci, že já osobně alespoň drobně finačně vypomohu DGHT zkrz soudní výlohy a doufám, že se mezi námi najde dost jedinců kteří udělají totéž. Lidi jde o naše bytí.

Ahoj... i když se sice kvůli nemoci nemsím stresovat a rozčilovat tak sem šupnu aspoň svůj názor. A ten je takový, že ti nahoře jsou s prominutím akorát banda debilů ]:(kteří už neví coby podělali... Hlavně že si tam v tom parlamentu pochlastávají a hrají hry na pc. Ještě jsem snad v životě neslyšel že by udělali nějakou dobrou věc:-/ Jinak jak jsem četl některé názory... Je pravda že když budu mít například dvě guttky, zaručeně např. samice a ono se ukáže že jedna byla samec a časem se vylíhnou ,tak to je mám hned po narození zaškrtit rozřezat a použít jako součást kompostu?]:( Toto by měli s budoucíma politikama při narození udělat hned... :x: Jinak já osobně bych se zatím u nás nějak neprojevoval..může se i stát že to někoho z těch volů nenapadne a co kdybychom se ozvali dřív?!? Hned by nějakou svini tížilo na srdci že nemůže někomu dalšímu komplikovat život:.( bohužel i takoví se najdou... A rozhodně kdyby se mi něco jako odchov povedlo tak se na politiky můžu vykašlat...]:( To si radši všechna zvířata nechám doma pro sebe... A ještě k té Nově atd... kdyby lidi nebyli dementi a starali se o to o co mají, tak radši budou ukazovat kolik radosti dokážou taková terarijní zvířata udělat i malým dětem..a ne že na nějakou pipinu seschloou starou spadla do vany krajta atd...]:( no nic...jestli se někomu můj názor nezamlouvá (což nemusí, každý má své názory) a měl by lepší řešení i když ten můj moc řešení nenabízí (pouze teroristický útok na parlament) tak ať přidá ruku do ohně:-D

Ano, to jako opravdu, vážně a fakt. Nechci to tady rozebírat, ale přísahám, že se kontroloři ČIŽP, alespoň u nás, vydávali (a jistě dále vydávají) za potencionální zájemce o nabízená mláďata a "tahali" rozumy. Nakonec mě po několika týdnech přišlo od nich: dne toho a toho, v tolik a tolik hodin, bude u Vás provedena kontrola toho a toho ... atd., atd.
Jen kvůli tomu, že jsem si nesedl před nima na zadek a ke kontrole si přizval svědky, mimo jiné i mého kamaráda policajta, se chovali celkem slušně. Nepochybuji ani v nejmenším o tom, že jsme sledováni.

]:)miluju takove debilky jen at se stavi klidne je nakopu do pr***..To je teda pekna drzost.Samo ze jo tady veřejné a taky chápu to že nekteří mohou chovat určité druhy "na černo" a že není jiná moznost jak ty lidi najít.Ale to co tady poslední dny čtu je děsivé.Člověk aby se bál i v nějaké diskuzi něco napsat aby náhodou nekdo nepřišel a neptal se ho..Co ja vím třeba budu mít zítra návštěvu:-D:-D:-D:-D

A jak chcete jinak bojovat proti ilegálním importům potažmo decimování stavů plazů v přírodě, než přísností a kontrolováním? Jen ať taková práva mají, i tak je jich kolikrát málo na to aby někoho odhalili. My, co máme zvířata legálně a nedovážíme na kšeft apod. bychom měli spolupracovat a nechat se s klidem zkontrolovat. Pokud nemáme co skrývat, není důvod nespolupracovat a je třeba to přežít(i když to nemusí být příjemné). Jo a pro Kolar: neřekl bych, že je nakopete do prdele, jelikož by to bylo napadení veřejného činitele a to by nebyla moc sranda. Navíc ke kontrole doma by museli mít důvod a také si k návštěvě mohou přizvat jiné veřejné činitele- PČR. S tím sledováním to myslím nebude tak žhavé a trestat vás za příspěvek do diskuse na netu vás budou taky těžko. Nedělejme z nich StB ;-)

nemyslel jsem to doslova.Kontrolu beru.ale kdyz si clovek precte ze si ctou jejich maily a ted nedavno tady nekdo nechla odkaz na nejakou stranku o nejake organizaci ktera pomaha zranenym ptakum a tam popisoval dotycny jake snima jsou problemy.Nebylo by na skodu si to precist.Kdo ho cetl nebo ho sem dokonce umistil da mi za pravdu.Jde o to kolik takovych paseraku oni uz chytli?a kolik takovych paseraku nabizi tyto zvirata pres inzeraty?Hlavne je tam psano jak ti lidi nerozpoznaji zakladni druhy ptaku a mely by je vlastne kontrolovat.P.S.:malpolon-ono jde o to ze vetsinou otravujou ty co maji vsechno v poradku a jak jsem zde cetl tak hledaji i chyby tam kde nejsou..
Nesnášim uredniky]:)

KHor: to je vazne pecka, ze to muze zajit i tak daleko bych opravdu necekal, i kdyz do prob. zelv nevidim, proste paradox. Tolik prace, ktera by byla potreba uplne nekde jinde.
Malpolon: promin, ale tvoje predstava je podle me trochu naivni...kez bychom se mohli spolehnout na tyto lidi a byt v klidu, ze delaji opravdu to, co tu uvadis. Ja mam zkusenost a hlavne info primo od zdroje a to takovou, ze CIZP udili kolikrat pokuty, ktere nema pravo vybirat (napr. u nebezpecnych druhu zvirat ma povinnost informovat statni vet. spravu, ktera nasledne provede kontrolu a udeli pripadnou pokutu). Co se tyce veterinarni spravy a jejich odbornosti, to je velice usmevne, jelikoz kontrolor, ktery k nam prisel schvalit chov leguanu jednoho citesovyho jakozto nebezpecnych druhu zvirat byl natolik zkuseny a uvedomely, ze jsme ho nakonec seznamovali s temer zakladnimi podminkami chovu techto zvirat - jak se potom da zkvalitnit chov a podminky, kdyz ani tito lide o nich nic nevedi? To ze CIZP buzeruje lidi typu KHora a napr. zde uvedene org. Zeyferus je hodne znamy a jeste vice znepokojujici.
Na druhou stranu souhlasim jasne s Krokodylem v tom, ze je treba jakesi prevence a mit proste vsechno papirove v poradku. Kdyz prijde kontrola, nemam problem hrat chvili hodnyho hocha, ovsem v jejich pripade bych nakoupil 10 webkamer a pozval aspon 5 znamych ;-)

Podobný názor jsem měl také, dá se říct, že i totožný.

A jak chcete jinak bojovat proti ilegálním importům potažmo decimování stavů plazů v přírodě, než přísností a kontrolováním? Jen ať taková práva mají, i tak je jich kolikrát málo na to aby někoho odhalili. My, co máme zvířata legálně a nedovážíme na kšeft apod. bychom měli spolupracovat a nechat se s klidem zkontrolovat. Pokud nemáme co skrývat, není důvod nespolupracovat a je třeba to přežít(i když to nemusí být příjemné).

Buhužel jsem byl vyveden z omylu. Opatrnické vyčkávání je celkem pochopitelně, je pravděpodobně způsobeno tím, že postižení jedinci skromě mlčí a dosud nepostižení tomu prostě nevěří a žijí v mylném dojmu , že jich se to přece netýká, oni mají všechna zvířata nahlášená a "legální".To já mám také a navíc x krát zkontrolovaná. Navíc se nezabývám a nikdy nezabýval dovozem a obchodem s citesovými ani jinými zvířaty jako takovými, pouze prodejem případných, řádně nahlášených odchovů.
Malpolona bych rád upozornil na to, že zdaleka nejde o legálně držená zvířata, ale o něco zcela jiného. Konečně časem sám poznáte o co vlastně jde, ne že bych Vám to přál.
Proti kontrolám jsem nikdy nic neměl a také taková kontrola nikdy u mě neshledala žádný problém. Jsem pouze proti nesmyslné likvidaci chovů, proti tomu tedy opravdu jsem.

Nevím toho víc než ostatní. Také nejde o to co se děje v Německu, to je ostatně jen dílčí problém, který zaslouží podpořit. Stačí si uvědomit co se dělo posledních deset let tj. od roku 97. Pročíst si novelu 100/2004sb + problémy které již část chovatelů má a je to.

Podle mě to nejde slučovat. Nevím kdo stojí za zákazy v Německu, ale ČIŽP(nebo její Něm. obdoba) to nebude. Je to jen kontrolní orgán, který musí dohlížet na dodržování zákonů státu, ale sám přece zákony nevymýšlí a neschvaluje. Myslím taky, že je to důležitý orgán, samozřejmě všechno má své chyby. Možná mě vyvedete z omylu nebo vysvětlíte, ale jaký mají podíl na zákazech, které se chystají a které už fungují v jedné N. spolkové zemi?
A k těm zákazům či omezením: jsem rozhodně proti, někde jsem na tohle svůj názor už psal, tuším, že na ifauně. Je to hodně špatný nápad a nevím, jak někdo takovou hovadinu může vydávat za ochranu přírody.(Sám jsem členem ČSOP.) Zákaz soukromých chovů nemá s ochranou přírody nebo ekologií nic společného, naopak jde zcela proti.

Podívej, pokud mi třeba nevěříš, neberu Ti to. Co jsem napsal, to je pravda, ale nikoho přesvědčovat nechci. Ano, ať trestají pašeráky apod. Problém je ovšem v tom, že si léčí mindráky na slušných chovatelích. A myslím, že nejsem sám, kdo s nima má záporné zkušenosti. Já osobně se kontroly bát nemusím. Dokonce i každého b.c.i. mám na veterině nahlášeného, jako "nebezpečné zvíře", ale chování, které předvádí, to se opravdu podobá praktikám STB! A za tím co jsem zde napsal si stojím, jako za informací pravdivou.

..Pokud nemáme co skrývat, není důvod nespolupracovat a je třeba to přežít(i když to nemusí být příjemné).. No to si snad děláš legraci, ne:?::!: Oni tě nemají co kontrolovat, tedy pokud proti tobě nemají jasný důkaz nebo alespon něčím podložené podezření-tak to tedy bývá ve skutečné demokratické společnosti, což se netýká našeho pseudostátu..

Chápu rozhořčení některých z nás nad kontrolami státní moci. Vzhledem k tomu, že již nějaký ten pátek vlastním "povolení na nebezpečná zvířata" s kontrolami se setkávám tak jednou ročně. Zatím jsem měl asi štěstí na lidi, kteří ty kontroly prováděli bo jsem vždy s nimi vyšel v dobrém.
Arogancí toho asi moc nezmůžeme a pokud není úředník totální trotl (což samozřejmě nelze vyloučit) domluva je vždy možná. V opačném případě je to smůla. Uvařit kafe a zkusit se naladit na společnou vlnu. Zavést řeč na případné jeho koníčky, postěžovat si na zdražování energií (úředník je taky člověk a zvůle ČEZu ho sere stejně), případně odskočit do kultury. Na slušné jednání se blbě reaguje arogancí.
Nevím, jestli ČIŽP může provést kontrolu bez předchozího nahlášení. Myslím že, nemá-li v ruce soudní příkaz k domovní prohlídce tak asi ne. Pokud se včas ohlásí je dobré mít zrovna náhodou na návštěvě nějakého kamaráda. Policista ideální :-D

tak to tedy bývá ve skutečné demokratické společnosti

my, myšleno Č(S)(S/F)R jsme nikdy demokratickým státem nebyli a nevěřím, že bychom snad někdy v budoucnu byli.

Sice žádnou závratnou sumou, ale už jsem taky přispěl... Bohužel (bohudík) mám jako největší koníčky chov "nebezpečných zvířat", stejně jako své dva strašlivě bojové psy a nerad bych se jednou dočkal toho, že po příchodu domů mě nebudou vítat žádné vrtící obušky a při pohledu do terárií budu moct koukat maximálně na hezky rostoucí kytky...

a je zde otázka,pokud tento zákaz opravdu propukne co se stane se zvířaty?Buďme upřimní,kolik je chovatelů co mají zvířata kvůli výdělku.Najednou jim tento obchod někdo zatrhne a jim se nebudou vracet náklady na péči o svěřence(ani nevydělají).Budou je pouštět do volné přírody?Tyto zvířata budou neprodejné.Někdo si třeba koupí jednoho tvorečka ale co když má někdo desítky zvířat?:-/co s nimi?

To je ten problém.Chovatelé přestanou odchovávat mládata a tím zanikne teraristika jako taková.Každý doma bude mít pár kousků na kukačku a šmitec.Nejvíc na tom budou biti truhlíci jako mi,co to dělají pro potěchu srdce.Nedělám to pro peníze,ale zároven si nebudu moct dovolit mít doma tolik mládat,které mebudu moci prodat.Takže přestanu množit a tím pádem jedno odvětví mého koníčka pro mě končí.Co zase s tolika dospělími,chovat odděleně,aby se náhodou nenapářili?Prodat,jediná možná cesta.Zbyde mi pár,,srdcových"kousků a s tím budu muset žít.
Mimochodem,moje vydaje jsou kolem 30 tisíc ročně.Loni jsem prodal mládata za 4000kč.Jen elektrika mě stojí 17 000kč ročně.Takže asi o nějakém vídělku nemůže být ani řeč.Je to prostě koníček,né je to kůn na kterém jedu celý život a nehodlám z něj spadnout:))

No Akvo, opravdu pozoruhodný názor, jakoby vystřižený ze začátku druhé poloviny posledního století minulého tisíciletí. Opravdu rád bych na vlastní oči viděl zlého chovatele, kterému se v bednách umístěných ve sklepích množí terarijní zvířata za účelem jakoby zisku. Bože můj, to vás omlouvá snad jen mládí nebo stáří.
Je vidět, že propaganda opravdu zabírá. Ono totiž bez poloprofesionálních a profesionálních chovů, by asi nebylo možné, koupit si na burze gutku nebo chamíka za pár korun abyste ho mohl neziskově chovat. Když už by jste svého miláčka náhodou někde sehnal tak by jste ho ani neudržel naživu. Kdo myslíte že vypracoval chovatelské postupy vedoucí k úspěšnému chovu a následnému rozmnožení, myslíte, že to byli ti, kdo dodnes řeší co dát gutce za substrát, nebo snad ti, co se ptají na optimální velikost terka pro chamíka?
Chovatel vyjde tak tak, možná s malým ziskem, prachy vyděláte na zvířatech pouze klasickým obchodem tj. nakoupím a prodám. Rozhodně ne chovem tj. prodám si své odchovy.
Bohužel v tomto mají jasno i současné represivní orgány, jdou po těch větších, ti malí už nic neseženou, takže odpadnou sami.
Promiň ale podobné názory jako ty tvé, mě opravdu zvedají ze židle, i když se snažím co můžu respektovat názory ostatních, reagovat jsem musel.

Tak pánové omyl!Nespletla jsem si překupníka s obchodníkem.Nikdy nepíši ani neříkám něco co nemám ověřené.Kolega v práci je veterinář a to byste se divili co se v zájmových chovech děje a co kolikrát vidíme jak ,,chovatel"umí se zvířetem nakládat-a je jedno jestli je to želva,pes nebo kráva!.Konkrétně on byl u známého který má sklep vyhrazen pouze těmto zvířatům.Osvícené bedny desítek gekončíků,gutek a pavouků(potom taky cvrčků a švábů na zkrmení).Rozdělené igelity a dekami,v rohu místnosti inkubátor.Tento pán se netají tím že tyto zvířata má na kšeft.Bere je jako zboží.Navíc jsem nepsala že jsou takový všichni chovatelé ale jsou (bohužel)mezi námi i tací.

Pravda Akvo uznávám, že jste si nespletla obchodníka s překupníkem ale zcela jistě jste si spletla obě tyto profese s chovatelem. Víte ter. zvířata prostě nejsou žampiony aby se množila v bednách umístěných ve sklepích. Nevím sice jaké zkušenosti s chovem máte vy osobně, ani jaké má dotyčný veterinář, že dokážete odhadnout životní potřeby zmíněných gekončíků atd., ale mohu vás ujistit, že pokud se zvířata množí a prosperují, tak jim zcela zřejmě nic nechybí, je-li situace opačná a zvířata jakýmkoliv způsobem trpí, množit se nebudou a celá sklepní akce ztrácí smysl a brzy zkončí. Ne každý chovatel může chovat zvířata v luxusním prostoru ať už z nedostatku vkusu nebo peněz.
Navíc zvíře nepotřebuje ke štěstí vyglancovanou dlaždičku, důležité je, aby se zvířata cítila dobře a to dají najevo právě tím rozmnožením.

Tady se asi jedná o odlišný pohled na věc. Taky znám velkochovatele, který chová krajty, kdy samce má oddělený v malých neprůhledných boxech, ve velké temperované skříni a minimálním příjmem potravy. Samice mají podmínky lepší a jsou mnohem lépe živeny. Svým způsobem mají ideální podmínky (teplota, vlhkost, ...), ale:!: jedná se ještě o teraristiku:?: pokud chovaná zvířata chovatel vidí jen při čištění?

Tak s tímhle nemůžu až tak souhlasit - za tu dobu co jezdíme po leguánech jsem taky pár takových sklepních místností viděl - hnus a špína. Opravdu mi zůstával rozum stát nad tím, jak je někdo schopen držet živý tvory v takových podmínkách. Od guttek, obsolet až po leguány zelený a agamy. Kdyby jsi to viděl, dáš mi jistě za pravdu, tím jsem si naprosto jistej. Pud rozmnožování a zachování druhu je po jídlě a vylučování asi tak to nejsilnějsí a to že někdo něco odchová podle mě vůbec neznamená, že u něj daná zvířata bůhví jak prosperují - to ber samozřejmě s rezervou, není zvíře, jako zvíře potažmo plaz jako plaz.

Mám tedy asi odlišný pohled na daný problém, u chovatelů želv se s takovými podmínkami tedy rozhodně nesetkáš. Opakuji, že mám na mysli chovatele s odpovídajícími výsledky, ne majitele beden plných nakoupených želv.U mě je okamžitě velice dobře poznat, když se na něco ze své vrozené lenosti vybodnu, nebo když podlehnu dojmu, že mám všechno "v paži" a že nemusím být až tak úzkostlivý. Také je pro mě daleko děsivější pohled na želvu s vyleštěným krunýřem, která v naglancovaném terku s růžovými a bílými kamínky trůní uprostřed luxusního obýváku v naprosto neodpovídajících podmínkách, než pohled na sklep plný želv uzpůsobený ovšem daným potřebám (mimo jiné, já mám přes zimu také želvy ve sklepních místnostech).
Pokud se teda hadičky a gekoni množí i ve vámi popisovaných podmínkách, tak to vám tedy opravdu závidím, vrazit hada kamkoliv a občas si vyzvednout odchov. Musí to být velice jednoduché a primitivní takového hada rozmnožit, to jsem ani netušil, předpokládal jsem, zřejmě omylem, že jsme na tom všichni stejně.

No rozhodne ti tve zkusenosti nevyvracim a uz vubec jsem te nechtel nejak napadat nebo urazit, proto jsem psal tu posledni vetu, o zelvach toho vim drasticky malo, ale i z toho mala vi, ze odchovat zelvaky neni zadna sranda, stejne jako spoustu jinejch druhu - narozdil napr. od eubliku nebo uzovek cervenych, sami vetove rikaji "ti se mnozi i v krabici od bot". To ze zimujes zelvy ve sklepe je samozrejme uplne v pohode, ja ani tak nenarazel primo na ten sklep - muze to byt samozrejme jakakoliv mistnost, o to ani tak nejde, ale videl jsem co jsem videt a to v poradku rozhodne nebylo. S nazorem, ze je rozhodne lepsi mit zarizene ubikace ucelne a tak, aby se v nich ziv. citili dobre, nez mit v obejvaku misto s plazem jako jak rikam "dekorace interieru" se rozhodne ztotoznuji, to vubec vyvracet nechci. Jde o to, ze kdyz mas terarium s obsoletou, ktera ma misku na vodu ve ktery ma nas... a jako podklad noviny shrnuty na jednu stranu tak, ze vetsina podlahy tvori jen hole sklo...atd.atd. a mas takovejch terarek 10, do mistnosti chodis jednou tydne, tak to neni uplne OK a na to ja narazim. Rozhodne se nechci navazet do nikoho krom lidi, u kterych jsem podobny veci videl - nikdy nemam ve zvyku hazet lidi do jednoho pytle. A promin za tykani, ja jsem tak zvyklej ;-)

Nechci se s Vámi vůbec hádat.Napsala jsem to špatně ale zcela určitě jste to pochopil.Já osobně mám zvířata nejen pro chov ale i (a to především) pro potěchu oka.Zvířata mám v ložnici i v obýváku a mám s nimi denodenní kontakt.Ať se nikdo neurazí ale chov v místnostech kam půjdu jednou za týden neuznávám.Toto jsou chovatelé-množitelé.A i když má zvíře odpovídající podmínky pro rozmnožování,neznamená to že je tento chov správný.Ale asi máme na danou věc prostě jiný názor.A nebo se nechápeme.Ostatně psala jsem k jinému tématu.Co bude se zvířaty pokud se nebudou moci množit a těmto lidem budou přítěží.

Také mám na zvířata samostatnou místnost, ale stejně tam musím a každý jiný chovatel taky prakticky denně, ale na druhou stranu při vhodném vybavení se nemusím bát odjet na několik dní pryč a nemusím při tom zvířata zanedbávat, při sehnání kompetentní osoby na rosení a výměnu vody, případně vyndání trusu mohu bez obav od hadů odjet i na 2-3 týdny. Naopak považuji chov většího než malého množství zvířat v samostatné místnosti lepší jak pro chovatele a ostatní rodinné příslušníky, tak pro zvířata samotná. Krmit psohlavce nebo třeba Eryxe v obýváku, kde mi bude furt někdo courat a nakonec to pustí a nesežerou nebo rušit klidný podvečer s rodinným seriálem šoupáním skel a rosením taky není ideální. O případném zápachu při vyvrhnutém a včas nevyndaném (chodím i do práce)potkanovi nemluvě a ne každá návštěva by to snesla.

Co bude se zvířaty pokud se nebudou moci množit a těmto lidem budou přítěží.

Dožijí buď u původních majitelů nebo je přenechají některým zařízením, která je budou moci chovat. A tím by skončila éra kvalitní teraristiky a chovatelských úspěchů soukromých chovatelů.
Ovšem myšlenka je to zcestná, odporná, svým způsobem nebezpečná a hlavně v ochraně druhů nic neřešící spíše naopak.

Já jsem to pochopil tak, jak to bylo myšleno Akvo. Přiznám se že jsem jen využil příležitost. Nedivte se ale, napadla jste, se značným opovržením, skupinu chovatelů-množitelů, ke které patřím a ke které jsem patřil vždy.
Mě prostě nestačí se jen koukat na krásné zvíře, pro mě je kouzlo v tom, vytvořit svým chovancům takové podmínky, při kterých se skupina zvířat pravidelně rozmnožuje a nejen to, také dovést k rozmnožení i jejich potomky a vytvořit tak soběstačnou, "neomezeně" dlouhou dobu fungující minipopulaci zdravých jedinců.
Takovýto záměr se ovšem nedá realizovat pokud máte v chovu pár zvířat, musí být skupina. Protože se však zvířata v odpovídajících podmínkách množí bez omezujících vlivů přírody(predátoři, počasí, nemoci), neuvěřitelným tempem, je nutné se "přebytků" zbavit. Náklady na takovýto chov jsou však poměrně vysoké, proto to neudělám jako "příroda" tj. nadbytečné jedince neusmrtím, ale snažím se je prodat. Má to dvě výhody, pokryji si vzniklé náklady (pravda, někdy se stane zázrak a dopídím se k "zisku") a uspokojím přirozenou touhu industrializované společnosti po styku s živým tvorečkem na kterého by se mohla koukat a opečovávat jej. To vše bez jakéhokoliv tlaku na přirozeně žijící populace. Pokud tedy prodám řekněme 100kusů želv, můj selský rozum tvrdí, že v přírodě zůstane o 100ks želv víc, protože dovolenkář nebude riskovat případný dovoz a pašerák nebude mít komu prodat.
Nemohu pochopit co je na mé činnosti množitele tak odsouzeníhodného.
Já také neodsuzuji chovatele jedné želvy, nebo papouška i když z mého pohledu je zvířete vyloženě škoda, mít jej pouze na koukání, je to prostě věc názoru.
Pokud jsem se Vás příliš dotkl, tak se omlouvám, protože věřím, že nám jde v podstatě o stejnou věc,

To vše bez jakéhokoliv tlaku na přirozeně žijící populace. Pokud tedy prodám řekněme 100kusů želv, můj selský rozum tvrdí, že v přírodě zůstane o 100ks želv víc, protože dovolenkář nebude riskovat případný dovoz a pašerák nebude mít komu prodat.

To se mi zdá být hodně důležitý aspekt teraristiky a každý, kdo chce něco zakazovat by měl toto slyšet a přebrat si to v hlavě. Není to tak složitá matematika. Po přečtení a uvědomění si významu této citace nemůže nikdo se zdravým rozumem zákazy a omezení podpořit.

Nedotkl jste se mě,jen mě to zarazilo.Váš názor zcela akceptuji a nechtěla bych nikdy urazit někoho koho vůbec neznám.Vy jako množitel s tímto přístupem jste mi sympatický(ale je vás málo takových).Bohužel znám množitele s úplně jiným přístupem a pokud nebudou moci zvíře prodat,zabijí ho,pustí do volné přírody.Bude jim na obtíž.Ani byste nevěřil co k nám chodí do ordinace chovatelů co se chtějí zbavit(utratit) zdravé zvíře jen proto že už je nebaví nebo ho nemohou prodat.(nejedná se o terarijní zvířata).A neodsuzuji Vás,je to Váš životní styl.Odsuzovala bych Vás pokud byste pašoval zvířata z volné přírody.Dana

Každý doma bude mít pár kousků na kukačku a šmitec.

Melda - jestli ti rádoby "ochránci" dosáhnou svého, myslím že nebudeme mít doma ani těch pár kousků na kukačku. Pokud nedej Bože prosadí ten zákaz chovu exotických zvířat v domácích chovech, můžeme všichni začít sbírat známky, nebo pivní etikety...:x::x::x:

Pro GG: ale to máš asi na mysli kontrolu z veteriny ne? Píšeš - jednou ročně. To vypadá na MVDr. Ano, to jsou velice slušní lidé (alespoň u nás) a pokud něco potřebuji, vždy ochotně zjistí a poradí. Ovšem s ČIŽPáky mám zcela, ale zcela odlišné zkušenosti. Těm jde vyloženě o to, za každou cenu Ti nějakou tu nepříjemnost udělat a když si to nenecháš líbit, alespoň vyhrožují ...
Soukromým chovatelům musí ČIŽP kontrolu předem písemně ohlásit. Proto se lze také připravit. Svědka (nepříbuzného) doporučuji!!!
S NEdemokracií v našem státě máš úplnou pravdu.

Oni tě nemají co kontrolovat, tedy pokud proti tobě nemají jasný důkaz nebo alespon něčím podložené podezření

Není to tak, pokud jsi majitelem citesového zvířete mohou přijít na kontrolu v podstatě kdykoliv, ovšem mají nahlašovací povinnost - musí kontrolu předem ohlásit. Pokud už mají nějaké důkazy nebo podložené podezření, tak už chodí i zásahovka.;-)

JJ, ČIŽP je kontrolní orgán takže kontrolovat asi může:-/
Zkušenost mám podobnou jako G.G. - kontrola, kávička, pokecat...

Ale jak tak sleduji toto vlákno, mám pocit že by bylo nejlepší vzít klacky a hnát všechny bez rozdílu. Na druhou stranu mám pocit, že pojem ochrana přírody, by teraristům neměl být pojem neznámý. Vím že bez dovozů by tento koníček nemohl existovat, ale nemohu souhlasit např. s dovozem tisíců želv Testudo sp. z Balkánu nebo Tunisu, které zpravidla uhynou do Vánoc. Zpravidla se jedná o turisty kteří si vozí želvy jako suvenýr, ale najdou se mezi nimi i tací co vozí želvy na kšeft. Stačí si projít inzerci "Prodám želvu bez papíru", "Koupím doklady CITES", "Koupím devenomizovaný hady" - ve třetím případě se jedná o porušení etiky v předchozích o porušení zákona a to zcela neskrývavě. Takže bez kompromisu to asi nepude, jde o to, aby zákony byly stanoveny tak, aby co nejméně omezovaly, ale přitom chránily. K tomu je zapotřebí se ozvat nahlas ale slušně. Chránit své zájmy, ale pochopit i tu druhou stranu.
Pokud kontrolu přivítám slovy "Azore trhej" je pravděpodobné že příště ke mě nepudou - už nebudou mít důvod.

Nechci mluvit za ostatní, ale např. já jsem se ke kontrole z ČIŽP slušně choval. A ikdyž jsem měl svědky, jednání jsem si dokonce nahrál na diktafon. Pochybuji velice o tom, že někdo reaguje způsobem : Azore trhej. Kontroly ano. Ale slušnost na obou stranách! A především by se měli kontroloři chovat důstojně.
Píšeš: zkušenosti jako GG. To máš namysli kontrolu z ČIŽP, nebo veteriny? To je totiž rozdíl. Z veteriny je to alespoň MVDr., ikdyž ne každý plazům rozumí, ale z ČIŽP jsou to většinou naprostí amatéři bez zákl. znalostí.

Hm, tak to jo. Asi platí: jiný kraj, jiný mrav. Nevím. Mně řekli, že nemohou znát všechno, že toho mají moc. Jak uvádíš: papoušky, dravce, kytky ... ale zase na druhou stranu: pokud chce někdo něco kontrolovat, neměl by to dokonale ovládat?

výrobky z tuleňů

sem si tak vzpomněl na mini. Bursíka. Jak prý nejraději relaxuje na skialpech. Představil jsem si, jak na své ski natáhne tulení pásy a pak stoupá zasněženou krajinou daleko od civilizace. Představil jsem si smutné oči pádlem utlučených tuleňátek třesoucích se jak zmlácená Kateřina Jacques. :beer:

Legraci si nedělám, jasný důkaz se kolikrát nedá sehnat snadno(příp. jinak, než kontrolou) to podložené podezření bych u kontroly očekával. Ohánět se demokracií se mi nezdá na místě. Zájmy ohroženého živočišného druhu jsou pro mě přednější, než zájmy a soukromí jedince. Vlastnění zvířete, navíc ohroženého vyhynutím, neberu tak docela jako soukromý majetek. U pašeráků, importérů a "podezřelých" chovatelů(např. s velkým množstvím "odchovaných" citesových mláďat) je myslím potřeba kontrolovat, jedině tak nelegální importéry a překupníky odhalíte. Khor (jak jsem vyrozuměl) např. produkuje velké množství suchoz. želv, což je obdivuhodné a chvályhodné. Úřady ale nemůžou vědět zda nedováží, takže zkontrolují, zjistí že je vše OK a je to.., to, že se setká s inspektory, kteří zbytečně buzerují nebo jsou arogantní je škoda, ale jak jsem psal: na kretény a německé turisty narazíte všude.

Tuším, že jsem to "bojové" psal v uvozovkách a právě, že spousta lidí si ho plete s různýma pitbulama a staffordama atd., ale právě jsem napsal, že je vlastně služební (i když bílej se do služby moc nehodí;-)). Slyší dobře, vidí taky, akorát mu ještě neslezly kulky (je mu 9 měsíců), možná ještě slezou, ale moc v to nevěřím:-/. No na chov není, narodil se náhodou v 11 normálních (teda bílý byli dva) a ženu očaroval. Já ho moc nemusím, páč je hrozně nemotornej a děsnej trouba:-D. No ale žena ho má raději než mě:-D, tak nemám moc na výběr.

Pouze pro upřesnění, aniž bych chtěl problém nějak zbytečně hrotit. Nikdy jsem nic nenamítal proti kontrolám, naopak, myslím si, že jsou sice otravné (tím nemyslím kontrolory)ale nutné. Také kontroly, konkrétně u mě, pravidelně a každoročně, někdy i vícekrát probíhají. Nemohu si stěžovat na průběh ani výsledky, jak jsem již uvedl kontroly probíhaly vždy, alespoň dosud, korektně a bez jakékoliv snahy mě, nebo zvířata poškodit.
Proč tedy se vztekám a nadávám? Protože jsem si pročetl novelu 100/2004 sb.

A zde je úplné zněnní včetně přehledu (přeškrtání) toho, co bylo změněno MZPKPFNNVF38. Nějak se v tom nevyznám, asi jsem moc mladej (moje klasická výmluva na to, že jsem moc blbej), ale jak se tak tím prokousávám, tak to jednak přinese další byrokracii, největší změny jsou asi v paragrafu 24 (prokázání původu), ve správních poplatcích (ale v tom se až zas toliko neorientuju), ale co vás na tom toliko pálí jsem ještě nepochytil...no pročtu si to pořádně, je toho tam dost (hlavně o kaviáru ::))

ale co vás na tom toliko pálí jsem ještě nepochytil

K čl. I bodu 25 Implementace článku 8 odst. 2 nařízení č. 388/97: „Členské státy mohou zakázat držení exemplářů,
zejména živých zvířat druhů zařazených do přílohy A.“
Důvodem pro vydání takového zákazu je:
a) exempláře nelze individuálně označit ani snadno identifikovat způsobem předepsaným
předpisy ES pro obchod s nimi 32b) (čl. 66 odst. 2, 3, 5 a 8 nařízení č. 865/2006),
b) druhy, které jsou problematické vzhledem k míře nelegálního obchodu s nimi v České
republice a možnostem orgánů veřejné správy účinně čelit tomuto nelegálnímu obchodu,
c) druhy, u nichž živé exempláře mají zvláštní nároky na chov, takže je vysoká pravděpodobnost,
že v zajetí nepřežijí podstatnou část možné délky svého života v přírodě, anebo vykazují vysokou
úmrtnost při obchodu a přepravě,
d) v zájmu prosazování ochrany podle cílů některých předpisů ES 32c) (odkaz na směrnici o
ptácích, směrnici o stanovištích, směrnici Balai – směrnice Rady 92/65/EHS o veterinárních
předpisech pro obchod se zvířaty) a právních předpisů České republiky o ochraně ohrožených druhů
rostlin a živočichů, nebo
e) jde o nepůvodní druhy, jejichž únik do přírody České republiky by mohl způsobit ohrožení
geograficky původních druhů v České republice.
Příklady navrhovaných zákazů:
(1) Podle směrnice Rady 92/65/EHS („Balai“ směrnice) se má zakázat držení živých primátů s
výjimkou veterinárně schválených institucí, které chovají primáty za jedním nebo více následujících

druhy, u nichž živé exempláře mají zvláštní nároky na chov, takže je vysoká pravděpodobnost,
že v zajetí nepřežijí podstatnou část možné délky svého života v přírodě, anebo vykazují vysokou
úmrtnost při obchodu a přepravě,

To se dá vyložit všelijak.Takže když to dobře dopadne,bude moci chovat guttky:.(

Přesně tak jsem to myslel.Pro někoho obtížně chovatelné zvíře,se jinému chovateli bez problému množí a chyba může být kdekoli.Ted kdo posoudí,jak obtížné na chov může být.

úmrtnost při obchodu a přepravě

Na tohle není co říc.Třeba E.mandarína,firma co je importuje ti na ní nedá ani záruku.Mortalita je tak vysoká,že od toho dávaj ruce pryč.Přitom F1 generace se bez problémů dají chovat.::)

Máš docela prvadu. Kontroly ano. Proč ne. Ale jistě by se měli kontroloři umět slušně chovat a pokud jde o nějaké maličké nepřesnosti, tak by to snad šlo řešit i domluvou a ne několikatisícovými pokutami, jak někdo uvedl výše. Jsme jen lidi a nemůžeme si každý svůj krok nechat předem prověřit a schválit od týmu právníků :-|

Ač jsem ještě ten "zázrak" neviděl tak ti velice fandím a myslím,že je rozumější udělat ze sebe vola za správnou věc než ztrácet čas fňukáním nad připravovanými zákony. Opravdu fňukání již bylo dost,že to je na pochvu to již víme snad všichni :x:
Takže pokud máte někdo možnost,známé,známé známých,známé poslance,senátory,superstar atd. upozorněte je na tento připravovaný "skvost". Stačí že se zmíníte i v regionálním tisku,Tv atd.

PS: na Předjarním setkání herpetologů a teraristů TSP me zaujaly některá zmíněná fakta
1) akce " majitelů vodních skůtrů "
2) tento problém je třeba co nejrychleji medializovat
3) již zmíněne - apelovat,apelovat,apelovat
4) petice - zřejmě ano,ale ? ( bude se někdo zabývat peticí několika set lidí )
jěště jednou čest tvé práci :beer:
SF