Uhličitan vápenatý
Ahoj.
Chtěla jsem se zeptat na uhličitan vápenatý, bílý prášek, který jsem viděla na Burze v Ládví. K čemu je dobrý?
Nějak mě napadlo, že pro želvy na krunýř. Pokud je tomu tak, v jakém množství se má dávkovat? Díky za odpovědi
Ahoj.
Chtěla jsem se zeptat na uhličitan vápenatý, bílý prášek, který jsem viděla na Burze v Ládví. K čemu je dobrý?
Nějak mě napadlo, že pro želvy na krunýř. Pokud je tomu tak, v jakém množství se má dávkovat? Díky za odpovědi
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
uhličitan vápenatý = vápenec = mramor, v mleté podobě. Je to zdroj vápníku, ale jak moc je to vhodný pro zvířata nevím a každopádně bych to s dávkováním nepřeháněl.
Normálně s ním posypávám cvrčky místo sépiovky.Prodává se ve zverimexu,jako vitamíny pro domácí zvířata
Uhlicitan vapenaty - CaCO3 - jedna z nejstravitelnejsich forem vapniku. Je obsazen ve vetsine pripravku (nejen)pro plazy - plastin, roboran, vitamix atd.atd. Obsahuje 40% cisteho Ca. Vyborna vec. Da se koupit i v lekarnach. Pozor na jednu vec - na burze ti reknou (me to rekli) ze expiracni doba je strasne dlouho - ve skutecnosti je to 6 mesicu.
Uhličitan vápenatý je stabilní, jeho uchovávání je v podstatě neomezené. Jiná věc je zákonem určená "expirace".
presne tak
Pokud jsem potřeboval vápník pro ještěry tak jsem si namlel skořápky z vajíček. Proč to kupovat když to běžně vyhazujeme?
...třebas proto, že by někdo musel sežrat denně 20 vajec, aby si vystačil
Pro pány výše, reagující na můj 2,5 roku starej příspěvek - skrz tu expiraci - např. v lékárnách prodávaný CaCO3 má expiraci 6 měsíců, krmný vápenec, který si kupuji v chovatelskejch potřebách má expirační dobu 2-3 roky - já vám to nijak nerozmlouvám, ale snad nějakej důvod to mít bude? Jasně psal jsem čistě o uhličitanu váp. takže špatně řečeno - nepřimíchávají se do toho tředba nějaké další látky, které se můžou "kazit"??. Já netušim, ale prošlý cokoliv radši nepoužívám (dle technického listu jedné firmy je tam ještě stopové množství kadmina, olova a rtuti - samý "nezávadný" věci )
Nemá to žádný důvod než legislativní, alespoň z chemického hlediska ne. Je možné (ne však jisté), že u jemně mletého uhličitanu dojde po nějaké době k zhrudkovatění, ale to je změna pouze fyzikální a neškodná. V uzavřené nádobě lze CaCO3 uchovávat neomezeně dlouho.
Do uhličitanu se nic nepřimíchává, snahou je co nejvyšší čistota, píšou tam jen věci, které se jim nepodařilo odstranit.
Uhličitan vápenatý v čistotě p. a. lze zakoupit například v Brně v drogerii na Orlí za 114 CZK/500 gramů. Žádná expirace na něm uvedena není, pouze doba skladování 5 let.
OK, díky za info.
Tyjo tak to bych asi brzo "přišel na buben" (kecy)...kupuju 5kg za 75kč.
To je určitě lepší řešení.
Kde, prosím?
Fakt je to 2 roky stary vlakno
Ja nadavno taky nakupoval v lekarne, taky mi rekli, ze je expiracka pul roku, ale je to vec zakona. Cisty CaCO3, pokud se uchovava za standardnich podminek, bude furt a porad CaCO3
Hod tady prosimte link na ten technickej list, kde pisou, ze v CaCO3 mohou byt vyse uvedene stopovky
4168.htm
Ještě jsem kdesi viděl nějaké doporučení min. zěmědělství kolik toho může tan uhličitan mximálně obsahovat, ale už jsem to nenašel.
nemáš celkom pravdu, uhličitan vápenatý (CaCO3) sorbuje zo vzduchu oxid uhličitý a spolu so vzdušnou vlhkosťou vzniká hydrogenuhličitan vápenatý (Ca/HCO3/2), teda zmena fyzikálnych a chemických vlastností, aj keď v podstate sa vám všetkým jedná asi o katión vápnika (Ca2+),(nie o anionovú skupinu CO3-)a ten tam ostáva v nezmenenej dvojmocnej forme. Iné je to už s uvoľnením, teda využitím kationu vápnika zo zlúčeniny uhličitan a zlúčeniny hydrogenuhličitan.
(som chemik vo vodnom hospodárstve)
To je super!
a jaký to m význam v praxi? Já kupuju 10(15? nevím přesně)kg pytel krmného vápence a vydrží mi dost přez rok. nĚ JAKÉHO POKLESU KVALITY JSEM SI U NĚJ NIKDY NEVŠIMLA, POkud je skladovaný v suchu.