Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Uhličitan vápenatý

Ahoj.
Chtěla jsem se zeptat na uhličitan vápenatý, bílý prášek, který jsem viděla na Burze v Ládví. K čemu je dobrý?
Nějak mě napadlo, že pro želvy na krunýř. Pokud je tomu tak, v jakém množství se má dávkovat? Díky za odpovědi

Uhlicitan vapenaty - CaCO3 - jedna z nejstravitelnejsich forem vapniku. Je obsazen ve vetsine pripravku (nejen)pro plazy - plastin, roboran, vitamix atd.atd. Obsahuje 40% cisteho Ca. ;-) Vyborna vec. Da se koupit i v lekarnach. Pozor na jednu vec - na burze ti reknou (me to rekli) ze expiracni doba je strasne dlouho - ve skutecnosti je to 6 mesicu.

...třebas proto, že by někdo musel sežrat denně 20 vajec, aby si vystačil ;-)

Pro pány výše, reagující na můj 2,5 roku starej příspěvek :-) - skrz tu expiraci - např. v lékárnách prodávaný CaCO3 má expiraci 6 měsíců, krmný vápenec, který si kupuji v chovatelskejch potřebách má expirační dobu 2-3 roky - já vám to nijak nerozmlouvám, ale snad nějakej důvod to mít bude? Jasně psal jsem čistě o uhličitanu váp. takže špatně řečeno - nepřimíchávají se do toho tředba nějaké další látky, které se můžou "kazit"??. Já netušim, ale prošlý cokoliv radši nepoužívám (dle technického listu jedné firmy je tam ještě stopové množství kadmina, olova a rtuti - samý "nezávadný" věci ::):-))

Nemá to žádný důvod než legislativní, alespoň z chemického hlediska ne. Je možné (ne však jisté), že u jemně mletého uhličitanu dojde po nějaké době k zhrudkovatění, ale to je změna pouze fyzikální a neškodná. V uzavřené nádobě lze CaCO3 uchovávat neomezeně dlouho.

Do uhličitanu se nic nepřimíchává, snahou je co nejvyšší čistota, píšou tam jen věci, které se jim nepodařilo odstranit.

Uhličitan vápenatý v čistotě p. a. lze zakoupit například v Brně v drogerii na Orlí za 114 CZK/500 gramů. Žádná expirace na něm uvedena není, pouze doba skladování 5 let.

Fakt je to 2 roky stary vlakno :-D

Ja nadavno taky nakupoval v lekarne, taky mi rekli, ze je expiracka pul roku, ale je to vec zakona. Cisty CaCO3, pokud se uchovava za standardnich podminek, bude furt a porad CaCO3 :-)
Hod tady prosimte link na ten technickej list, kde pisou, ze v CaCO3 mohou byt vyse uvedene stopovky

nemáš celkom pravdu, uhličitan vápenatý (CaCO3) sorbuje zo vzduchu oxid uhličitý a spolu so vzdušnou vlhkosťou vzniká hydrogenuhličitan vápenatý (Ca/HCO3/2), teda zmena fyzikálnych a chemických vlastností, aj keď v podstate sa vám všetkým jedná asi o katión vápnika (Ca2+),(nie o anionovú skupinu CO3-)a ten tam ostáva v nezmenenej dvojmocnej forme. Iné je to už s uvoľnením, teda využitím kationu vápnika zo zlúčeniny uhličitan a zlúčeniny hydrogenuhličitan.
(som chemik vo vodnom hospodárstve)