Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán nežere

ahoj,v sobotu jsem si pořídil Leguána Zeleného,je normální že eště teď po 4dnech nežere než si zvykne na nové prostředí?Leguán je starý 1rok,ke krmivu dostává jablko,meruňky,granule přímo pro Leguány,mrkev,mango,meloun...zatim nic nesežral...pořád skoušim mu dávat jiné krmivo ale Leguán nechce nic...příde my že je ve stresu-je většinu dne na jednom místě,někdy pod žárovkou kde se vyhřívá a někdy i na druhé straně terária...od soboty v teráriu není ani žádný trus...mam o Leguána strach že nezačne přijímat potravu...za jakoukoliv radu moc děkuji

4 dny jsou jeste v pohode. Zkusila bych pridat do smesky urcite neco "zeleneho", jako jsou treba listy ibisku, pekingske zeli, zelene fazolky, rukolu, polnicek apod. Ke granulim snad jen tolik, ze ne kazde zvire si na ne zvykne. Nekteri legosi je z nejakeho duvodu proste nechteji...Zkontrolujte vhodne osvetleni (take pomaha navodit tu spravnou aktivitu zvirete) a doprejte mu klid na aklimatizaci...

děkuji za odpověd,nechám ho v klidu od soboty do pondělí jsem ho každý den vyndaval z terária kvůli tomu aby si zvykl na prostředí a na chovatele...což jsem asi bohužel udělal špatně...teď už nechávám Leguána v klidu...

Ovoce a kořenová zelenina obecně by neměly být zkrmovány denně. Ovoce max. 3x-4x týdně spíš jako pamlsek a barevné zpestření nebo jednou týdně v nějakém větším (ne velkém) množství. Kořenová zelenina může být zastoupena o něco víc, ale určitě by neměla tvořit většinu "krmné dávky". Jako každodenní strava je vhodná tzv. listová zelenina, ta by měla tvořit naprostou většinu jídelníčku.

25W žárovka vám vyhřeje terárium a vyhřívací místo? ::)

žárovku UVB 2.0 26w

- pokud tím myslíte Repti Glo 2.0, tak Vás musím zklamat, ale ta téměř žádné UVB nevydává. Jako osvětlení mini terária by mohla být vhodná, má docela vyvážené spektrum (na kompakty).

díky,měl jsem tam 50w a pod žárovkou bylo okolo 55c°což je asi moc...terárium není moc velké 100x50x80dxhxv,příští týden se dám do stavby velkého terária... terárium bude asi 120x80x200cm dxhxv což by mohlo Leguánovy už stačit tak potom přispůsobim i žárovky,budu dělat asi i automatické rošení...terárium bude z lamina...za UVB žárovku jsemd al asi 450kč takže asi nehodlám měnit...žárovka je dělaná aby dávala UVB záření tak ho asi dávat bude;-)dnes Leguán sežral asi 10listů od ředkvičky,jakou konkrétně listovou zeleninu dáváte Leguánovy vy?díky

Já bych se jen nedržel některých rad tak striktně, například dávat balenou vodu legoušům je fakt poměrně ujeté, já teda měním prakticky denně nějakých 300 l v bazénku a opravdu jim tam balenou vodu lít nebudu. Krmení jako takové tam pojímají taky trochu "vyděšeně" a člověk má pocit, že vlastně leguán v podstatě nic nesmí. Poměrně opomíjené je např. čínské zelí a naopak v případě nouze hovoří i o použití salátu, nechápu, že ho mohou upřednostňovat právě před "čínou" (ono správně je to vlastně pekingské zelí, ale ta čína už je zažitá). Myslím, že není třeba dělat až takovou paniku a těch několik měsíců přes zimu se dá v pohodě fungovat na mnou vyzkoušené směsi - základ cca 60% jemné konce listů č. zelí, rukola, polníček, cca 30% směs jiné zeleniny a ovoce(strouhaná mrkev, paprika, okurka, jablko, trošku i možno rajče), zbylých max. cca 10% je možno i jižní ovoce (banán, občas i hodně zralé citrusy, kivi, hruška, hroznové víno...), vše obohaceno vitamino-minerální směsí (nutrimix pro nosnice). Procenta píšu opravdu jen od oka, nijak to nepřevažuju, prostě jim udělám "mix salátek" podle mého gusta. Přes léto resp. od časného jara do pozdního podzimu používám z 80-100% pampelišku (+ trocha jiných bylin, které se mi při trhání nebo sečení do směsi dostanou - jitrocel, jetel, husí noha, vojtěška, různé trávy, dokonce občas i nepovšimnutý pryskyřník...) a 0-20% doplněk zeleniny a ovoce, pokud je nějaký nepřetržitý liják nebo dokonce louky pod vodou, tak jim to občas nahradím výše zmíněnou zelenino-ovocnou směsí. Vzhledem k pracovní době dostávají legouši jen 2x denně, po prvé v 9-11 hod, podruhé okolo 14 hod. Dostávají množství v podatatě neomezené (trochu zbývá, tzn. nemají při výměně zcela prázdnou misku).
Pak tuším, že mi tam moc neseděly způsoby vytápění a osvětlení, pro dospělce nepovažuji v současnosti jiné zdroje než Osram 300 W ultravitalux za dostatečné, pro mláďata určitě také jsou vhodné výbojky 100 W t-rex. Na dosvětlení potom nejlépe HQI lampy nebo alespoň dostatek bílých zářivek. Uvedené zdroje UV B v manuálu mi nepřijdou pro leguány dostatečné, vzhledem ke způsobu života a biotopům je leguán na množství, kvalitu a dostatek UV A i B náročný. Také doporučení, aby terárium z leguánem nebylo v dosahu přímého světla procházejícího oknem, mi připadá trochu kontraproduktivní, naopak v mých teráriích je částečně dopadající sluneční světlo s povděkem kvitováno i mnohem méně heliofilními druhy (hady) a rádi využívají paprsky slunce dopadající do terária (i když přefiltrované přes 3 skla - 2 v okně a 1 ve dvířkách terária pořád má světlo pro plazy příjemné barevné spektrum). Vzhledem k tomu, že leguán má svoji opt. tělesnou teplotu okolo 30 st., tak se opravdu neobávám přehřátí, samozřejmě je třeba mít velmi dobře větrané terárium (což je často bolest většiny profesionálních i amatérských terárií). Naopak myslím, že pozitivní vliv i odfiltrovaného slunečního světla na vybarvení a aktivitu zvířat je neoddiskutovatelný. V případě opravdu vysokých letních teplot není problém pomocí termostatu vypnout tepelné zdroje v teráriu a ponechat vyhřátí jen na sluníčku.

ÁMEN !!!! :-)
Ohledně Vitaluxek - já osobně mám u dopělců momentálně Vitaluxy na výběhu a v teráriích 100w Megaray - ohledně UV jsou dostačující, ale je fakt, že ta místa dotápím ještě halogeny. Máme teď jediné "mládě" a to má Bright Sun 70w a taky vyhřívací flek ještě dotápím.

Číňan u nás netvoří sice větší část stravy, protože leguánům absolutně nechutná, ale občas ho do směsky taky přidám.
edit:/ ještě bych jen dodal, že čínské zelí obsahuje poměrně dost tzv. goitrogenů, které u lidí fungují podobně jako thiokyanáty. Ovšem to, že to funguje stejně u zvířat, které mají absolutně odlišný systém trávení se neví. Nejsem schopen dohledat o tomto víc informací, protože o vlivu na býložravá zvířata se nikde nic nezmiňuje. Nicméně suplementací vápníku se i tato pomyslná hrozba zřejmě eliminuje.
Já ale nechápu, jakto, že to ti vaši legoši žerou, ti naši se na mě dívají jak na vraha když to mají ve směsce. ;-)

Číňan u nás netvoří sice větší část stravy, protože leguánům absolutně nechutná

Tak je to asi o zvyku, vy jim dopřáváte jinačí dobroty:-D. Je fakt, že přechod z pampelišek na čínu bývá provázený krátkodobou nelibostí, ale jelikož ty naše "popelnice" dlouho vzdorovat hladovému žaludku nevydrží, tak se jim brzo i čína zalíbí. Já bych jim taky raději dával zelí méně, ale u nás je to o dodávkách zeleniny a nějak se mi nedaří protlačit větší množství třeba té rukoly a polníčku...:-/ (páč přeci jen to není zadarmo...), doma si ale každý může koupit, co uzná za vhodné. Jinak samozřejmě je dost rozdíl mezi opravdu zeleným a jemným listem č. zelí a tím tvrdým bílým košťálem. Bohužel ne vždy je k dispozici, to hezké zelené "lupení", ale legouši to překousnou.

Jo kdybych jim udělal hladovku, tak by se do toho asi taky pustili s chutí, ale manželka by to psychicky nevydržela :-)

Já bych jim taky raději dával zelí méně, ale u nás je to o dodávkách zeleniny a nějak se mi nedaří protlačit větší množství třeba té rukoly a polníčku

To určitě chápu, ona ta cena té "lepší" zeleniny je šílená. My utratíme týdně skoro víc za zelený než za svoje vlastní jídlo :-/ Nicméně v zimě to je někdy taková bída, že se musí doslova improvizovat:-).
A to čínský jak říkáš, bývá občas uplně bílý, po zelených částech ani památky. Už se zase denně modlím za jaro :-)

:-D To je mi jasný.
Jinak co se týče těch salátů, trochu bych vyzdvihl endivii, i když to vlastně není salát - vypadá to ale uplně stejně, takže pro většinu lidí je to jen jinej salát. Má to poměrně dost vápníku, bílkovin skoro stejně jako čínský zelí a karbohydrátů/sacharidů dokonce víc. Bohužel já bych pro ni musel jezdit 30km, takže tím moc nekrmíme. :-) ale je to i levný.

Já bych se jen nedržel některých rad tak striktně, například dávat balenou vodu legoušům je fakt poměrně ujeté, já teda měním prakticky denně nějakých 300 l v bazénku a opravdu jim tam balenou vodu lít nebudu. Krmení jako takové tam pojímají taky trochu "vyděšeně" a člověk má pocit, že vlastně leguán v podstatě nic nesmí

Tak v tom máš naprostou pravdu,Rozumný člověk tohle veme s nadhledem a taky proto již přidávám i Mad Mikovo stránky,aby se v tom člověk lépe zorientoval:-D.

Poměrně opomíjené je např. čínské zelí a naopak v případě nouze hovoří i o použití salátu, nechápu, že ho mohou upřednostňovat právě před "čínou" (ono správně je to vlastně pekingské zelí, ale ta čína už je zažitá)

Sám ho též přidávám.Docela leguánu chutná,jen je potřeba ho nemít jako hlavní složku,což většina začátečníků má(ne li dokonce jako jedinou složku:-D).

Vzhledem k pracovní době dostávají legouši jen 2x denně, po prvé v 9-11 hod, podruhé okolo 14 hod. Dostávají množství v podatatě neomezené (trochu zbývá, tzn. nemají při výměně zcela prázdnou misku).

Osobně krmím jednou denně.Dávám plnou misku na vcelku nejchladnější místo terária,takže se nekazí.Vzhledem k rozměru terária mám rozptyl teplot docela slušný a u země moc velké vedro není.Což nebude žádný problem,páč je na zemi pouze při žraní a vyprazdňování.Jinak u nás krmná dávka je cca. 200-250 gr. denně a nezůstane většinou vůbec nic ;-).

Pak tuším, že mi tam moc neseděly způsoby vytápění a osvětlení, pro dospělce nepovažuji v současnosti jiné zdroje než Osram 300 W ultravitalux za dostatečné, pro mláďata určitě také jsou vhodné výbojky 100 W t-rex. Na dosvětlení potom nejlépe HQI lampy nebo alespoň dostatek bílých zářivek. Uvedené zdroje UV B v manuálu mi nepřijdou pro leguány dostatečné, vzhledem ke způsobu života a biotopům je leguán na množství, kvalitu a dostatek UV A i B náročný.

Ano,toto bylo téma mnoha sporů a už i já se nechal přesvědčit měřeníma a trubice již též nepovažuji za vhodné a dostačující.Chystám se opatřit nové a určo si nechám poradit od Mad Mika,protože vím,že v tomto ohledu má velký přehled.

Také doporučení, aby terárium z leguánem nebylo v dosahu přímého světla procházejícího oknem, mi připadá trochu kontraproduktivní

Vzhledem k tomu, že leguán má svoji opt. tělesnou teplotu okolo 30 st., tak se opravdu neobávám přehřátí, samozřejmě je třeba mít velmi dobře větrané terárium (což je často bolest většiny profesionálních i amatérských terárií).

Ano,a v tom je právě ten problém,pokud na to neupozorníš,může se stát,že ho začátečník napálí přímo k oknu a bude na něj většinu dne pražit slunce.Kvalitní odvětrání v kupovaných teráriích moc nemáš a může být velký problem na světě.
Myslím však,že tyto odkazy jsou ty nejkvalitnější co se tu dají najít.Jedny zmála,co nedoporučují cvrčky a podobně a jsou založeny na podložených věcech(ve většině,když pominu balenou vodu a pár dalších menších ústřelů).Každý k tomu svému musí dojít sám a tohle je dobrý základ.Alespoň nebude dělat zásadnější chyby vážněji ohrožující zdraví leguána.Těmato omylama a chybama jsem si prošel i já,během těch let,co leguána mám a i pro mě bylo něco méně srozumitelné a složité.Když už ale toto vše pročtu,obrázek si udělám a nemusím se ptát poté na ty nejzákladnější otázky o stravě,ale doptám se pouze na pár věcí,které mi nejsou zcela jasné.Krom toho to Mad Mike má na svých stránkách dle mého zcela srozumitelné a přehledné.U většiny lidí,co se takhle ptají mi přijde,že číst nechtějí a po něčem pátrat už vůbec ne.Nejlepší by bylo,kdyby se jim napsal leguání jídelníček od pondělí do neděle s přesným složením a vlastní tvořivost je tatam;-).
:>:Ondro,jsem zvědav,kolikrát tento tvůj příspěvek budeš přepisovat u jedné z nejčastějších otázek,co tu snad je:-D.

Osobně krmím jednou denně.Dávám plnou misku na vcelku nejchladnější místo terária,takže se nekazí.Vzhledem k rozměru terária mám rozptyl teplot docela slušný a u země moc velké vedro není.Což nebude žádný problem,páč je na zemi pouze při žraní a vyprazdňování.Jinak u nás krmná dávka je cca. 200-250 gr. denně a nezůstane většinou vůbec nic .

Tak přiznám, že někdy dávám taky jen jednou, v podstatě to funguje tak, že dám dopoledne a když mají před mým odchodem ještě v misce dost, tak už nedodělávám novou, mám na zemi taky celkem chladněji a už tak nějak vím, co jak rychle kvasí.

Myslím však,že tyto odkazy jsou ty nejkvalitnější co se tu dají najít

To beze sporu.

Ano,a v tom je právě ten problém,pokud na to neupozorníš,může se stát,že ho začátečník napálí přímo k oknu a bude na něj většinu dne pražit slunce.Kvalitní odvětrání v kupovaných teráriích moc nemáš a může být velký problem na světě.

Tak pokud to nedají přímo proti jižnímu oknu, tak s použitím termostatu bych se taky zase tolik nebál. Ale to si musí každý vyzkoušet a teploty přeměřit.

Ondro,jsem zvědav,kolikrát tento tvůj příspěvek budeš přepisovat u jedné z nejčastějších otázek,co tu snad je

NIKDY:-D, maximálně občas. Naštěstí to jde zkopírovat nebo dát odkaz.

Zdravím všetkých, pozerala som si práve vašu diskusiu a presne pred týždňom som riešila problém s mojou legoškou, lebo nechcela jesť, ale boli tomu už tri týždne.Skončili sme na veterine, lebo už mi došli všetky tipy a triky a urobili jej komplexné vyšetrenia, stery, biochémiu, rontgen... To je v podstate fuk, ale zistili, že jej nič neni, mala veľmi dobré výsledky napriek tomu, že nič nejedla ani nepila tak dlho, len jej našli "niečo"/doslovne/ v bielych krvinkách a keďže mi na rovinu povedali, že nemajú tucha čo to je, a labák kde by urobili kultiváciu legovi nepoznajú, tak dostala 5 dní infúzie a injekčne antibiotiká a teraz naposledy už len antibiotikum na 14 dní /niečo, čo skúšajú, raz to pichnú a vydrží 14 dní/ a kupodivu legoške to zabralo.Včera šrotovala po prvý krát tak normálne a začína byť fit.Odporúčam rozbor krvi, za to človek nič nedá a dosť to povie.Viem, že antibiotiká sú svi..., ale nemali sme dvakrát na výber.Nám pomohli, tak dúfam, že sa z toho dostane bez ujmy.

díky moc za pěkný počteníčko;-)byl bych rád kdyby nějaký skušený chovatel napsal jak už tady někdo zmiňoval jaké krmení od pondělí do neděle...moc by my to pomohlo,chci dopřát Leguánovy to nejlepší,zářivku UVB 2.0 vyměnim za silnější až do nového terária které bude snad do měsíce.terárim bude větších rozměrů-zítra snad vymyslím kde přesně terárium bude a napíšu rozměry a pak by ste my mohli někdo poradit s výběrem vhodného osvětlení.dáváte i Leguánovy granule přímo pro Leguány?mam dva druhy a ani jeden ňák moc nechce...dnes jsem si pořádně pročetl ten návod-Leguán je určitě dost náročné zvíře.bohužel při koupi tohoto Leguána my bylo řečeno chovatelem že není náročný.chovatel my řekl že mam Leguánovy dávat vajíčko,salát a ovoce z kompotu což je se dá říct ůplný opak toho co doporučujete vy chovatelé...chovatele jsem se i ptal jestli potřebuje Leguán UVB žárovku a na to my řekl že ne...tvrdil že všude na internetu se píše jak UVB je nutné ale on že prý má Leguána asi 8let a UVB nikdy neměl.je to chovatel který dělá odchovy nikoliv import tak jsem si myslel že bude mít pravdu ale asi bohužel ne:-(díky

jaké krmení od pondělí do neděle

Nejlepší je ozkoušet z vhodných surovin a pak sám zvolit jídelníček.Nemá cenu ti tu psát něco,co třeba tvůj leguán žrát chtít nebude.V každém případě cca. 80%(tj.základ každodenní stravy)by měla tvořit listová zelenina(rukola,polníček,dubáček a třeba i již zmiňované čínské zelí,ale to ne každodenně) a o zbytek se podělí jiná zelenina- třeba salátová okurka,čekanka,občasně mrkev,porek,cuketa atd.+ovoce-např.jablko,banán,jahody,maliny,mango,m eloun a nebo třeba fíky a to jak sušené(které se nejdříve namočí a pak na jemno nakrájí)a i čerstvé.Stejně tak víno,které mi čerstvé můj nesežere,ale po nakrájených rozmočených rozinkách se může utlouct.V létě jak už tu bylo psáno mi největší denní složku listů tvoří pampelišky+to co najdu venku(např. má opravdu rád kopřivu hluchavku a jetel.Kluci by ještě doplnili listy růzých stromů,ale ty já prozatím nedával,tak nebudu psát jaké.Ale určitě jsou též dobré na krmení.

dáváte i Leguánovy granule přímo pro Leguány?

Zkoušel jsem to,ale ten můj je vůbec nechce žrát,ale znám lidi,kterým se jejich leguáni mohou po granulkách (hlavně po těch od KayTee)utlouci.

pak by ste my mohli někdo poradit s výběrem vhodného osvětlení.

S tím ti tu určitě někdo poradí;-).Já osobně jsem si též teď nechával radit od Mad Mika.Celou dobu jsem nechtěl věřit,že ty trubicovky jsou naprd,ale už jsem změnil názor.

bohužel při koupi tohoto Leguána my bylo řečeno chovatelem že není náročný.chovatel my řekl že mam Leguánovy dávat vajíčko,salát a ovoce z kompotu což je se dá říct ůplný opak toho co doporučujete vy chovatelé...chovatele jsem se i ptal jestli potřebuje Leguán UVB žárovku a na to my řekl že ne...

Tohle samé mi tenkrát řekli i ve zverimexu,kde jsem ho před lety kupoval já.Navíc mi cpeli do hlavy,jak mám cpát leguána cvrkama a červama:x:.Nedávno jsem byl v jednom zverimexu a tam měli leguány na topném kamenu bez jakéhokoli jiného zdroje tepla(teda hlavně zdroje tepla z vrchu) a světla a plnou misku červů a ničeho jiného.Prý jim to řekl chovatel,co je odchovává.Mít ho po ruce,bylo by zle... .

.tvrdil že všude na internetu se píše jak UVB je nutné ale on že prý má Leguána asi 8let a UVB nikdy neměl

Ty jsou ti nejchytřejší,leguán mu padne v 10 letech a bude tvrdit,že to je stářím a zase si žádnou chybu nepřipustí.Starší chovatelé si nepřipouštějí nové informace a pak každému cpou to své "odzkoušené".Já se jejich radama též ze začátku řídil,protože jsem jiné info neměl.Takže i já se dopustil mnoha chyb.Přeji ti,aby ty(a nejen ty,ale všichni začínající chovatelé) jsi jich udělala méně než já:-).

ale on že prý má Leguána asi 8let

je to chovatel který dělá odchovy

No tak mě nějak nedochází jedna věc, když dělá odchovy, neměl by těch leguánů mít víc? Třeba aspoň dva? :)) Možná jen informační šum...nechci se nikoho dotknout.

Světlo: i tyhle sluncemilné ještěry lze chovat bez UVB - pravidelným dávkováním vit.D3 pomocí veterinárních přípravků nebo pravidelných injekcí u veta. Ten ještěr bude žít, resp. přežívat bez komplikací. Jenže: zrovna vitamín D3 je velmi snadno předávkovatelný s trvalými následky, ještěr dostane určitou dávku a nemůže si regulovat jeho příjem sám.

Pomocí kvalitního UVB zdroje je zvíře nejen v lepší psychické pohodě, ale reguluje si osvit sám podle svých potřeb, takže si můžeš být vždycky jistej, že dostane zrovna tolik, kolik potřebuje - bavíme se zde ale o skutečně kvalitních zdrojích. Nebo např. s kvalitní lampou se dá předcházet i kožním onemocněním a to nemluvím o kvalitě snůšek.
Mrkni co napsal v recenzi u Vitaluxu Honza Tomášek v článku z měření na terabazaru.

Světlo není samozřejmě pouze o UVB zdroji, představ si, že tyhle zvířata se v některých oblastech pohybují většinu dne na slunci v podnebným pásu, kde dosahuje intenzita světla nějakých 130 000 luxů. Jak se pak musí cítit v tmavým terárku se zářivkou o 1000 luxech? Kdybych to neměl vyzkoušený na svých zvířatech, netvrdil bych to tak jistě. Ta psychika a např. vybarvení těch zvířat je uplně o něčem jiným - taktéž "stravovací morálka".

No tak mě nějak nedochází jedna věc, když dělá odchovy, neměl by těch leguánů mít víc? Třeba aspoň dva?

jasný::):-Ddíky za odpovědi,UVB vyřeším až bude terárium hotové...teď se du ptát na velikost terária,přidám foto kde by mělo stát terárium,je to vhodné místo?akvárium vedle terária je do konusu-na jedné straně široké 40cm na druhé 80cm takže na těch 80cm chci navázat teráriem a proběhnout až ke zdi kde by mělo být terárium široké asi 145cm,největší výška terária je 150cm a nejmenší 120cm,v té šikmině bude muste být přední sklo ,,na tvrdo,,od šikminy budou skla šoupací.není terárium malé?co jsem tak počítal mělo by terárium mít okolo 2500litrů.druhá možnost je terárium udělat jak je teď dočasné terárium tam by byl rozměr:115x65x200 dxhxv to by mělo terárium cca 1500litrů...fotografie jsou zde:foto díky

Já si dovolím říct, že tak jak to máš nakreslený je to pro leguána uplně dostačující (foto č.1). Ale být tebou, tak bych si počkal až ti ten tvůj malej doroste a bude klidný, pak bych teprv pustil do větší ubikace. Aby se pak nestalo, že bude příliš plachý a jakákoliv manipulace s ním bude pěkný dobrodružství ;-)

takže myslíš že toto terárium mu eště ňákou chvíly vydrží?nebo co skusit ho mít volně po bytě?je fakt že Leguán je dost plachý ale určitě si už zvyká,teď ho vyndavam z terária každý den a je to pořád lepší a lepší.je možné mu udělat třeba poličku kde bude mít nějakou větev nad tim výhřevnou žárovku a zářivku UVB?určitě by to bylo pro mě tak nejsnažší-nemusim stavět nové terárium a Leguán by měl eště víc volnosti.

Nemyslím si, že je vhodný chovat tak mladýho legoše na volno. Jednak je to pro něj nebezpečný a zároveň nedocílíš vhodné vlhkosti. Vyndávat ho určitě můžeš, vlastně bys měl, ale určitě bych se přikláněl k chovu v odpovídající ubikaci, vytvořit mu vlastní kout třeba na okně určitě můžeš, ale většinu času by měl trávit ve vhodném teráriu. Mě osobně rozměry terárka moc moc neříkají, důležitý je na jakým místě je terko umístěný a jak je vybavený ;-)

díky,tak radši teda postavím větší terárium.ale teď z jakého materiálu?nejvíc se mi zamlouvá lamino-vydrží vlhkost?OSB desky se mi moc nelíbí vzhledem...eště jedna otázka ohledně Lega,každý den jsem ho začal dávat na parapet u okna jakmile odejdu z pokoje Leguán si lehne na topení pod oknem,nevadí to?četl jsem že jsou nevhodné topné kameny tak se ptám,topení je tedy stažené aby moc nehřálo ale přece jenom topení bude mít okolo 35-40°c.díky

To teplo zespoda může za jistých okolnosí být nevhodné, osobně bych přes 30° nešel. Když si v přírodě na slunci vlezou na větev, tak může být klidně rozpálená na 50 stupňů, ale tím jak na ní leguán leží už žádné teplo nesálá - naopak se ochlazuje až dosáhne teploty těla toho lega. Díky tomuhle nejsou sálavý zdroje tepla u leguánů zespoda vhodný, takže mu "prdni" nad hlavu něco pořádnýho ať má na jednom místě hic a topení zadělej nebo vypni, popř nech na teplotě kolem 30 stupňů (+samozřejmě teplomet shora). Toť můj názor.
OSB se dají natří tak, že je nepoznáš, lamino taky něco vydrží, je to jen na tobě. Mám terárka z lamina už pár let a v pohodě, základ je dobře zasilikonovat hrany a dát tam několik nátěrů laku (ještě před silikonováním).

díky za odpověd...topení bude stažené na těch 30°c...takže terárium udělám asi z lamina myslim že nebude ani třeba nátěr laku protože bude všude pozadí z polistirenu takže se ani vlhko na lamino nedostane...pozadí bude na třech stranách a na stropu asi také...a na zemi bude přez lamino nejspíš lino...takže by to mělo lamino vydržet...:-)dík

Zdravim, nechce se mi zakládat nové vlákno, jen mám drobnou starost, tak využiju toto vlákno. Máme týden nového leguánka koupeného ve zverimexu (po svleku, jasně zelený, rozežraný, žádné úrazy) je mu PRÝ tak půl roku, ale mně přijde míň, má asi 20cm bez ocasu a vážit jsem ho nechtěla. Co jsme ho přinesli, tak nežere. Což mě neudivuje, dáváme mu čas a klid na aklimatizaci. Nabízím mu do misky i různě po teráriu během dne snad všechno - rukolu, čínský zelí, salát, cuketu,mrkev, okurku, jablíčko, banán, cvrčka, všechno a on nic. Poslední 2 dny mi ale přijde hrozně neaktivní, pořád spí. Nechá na sebe sahat i se pohladit, ale často to nezkouším, nechci ho stresovat. Teplotu má od 25 do 35, vlhkost přes 60%, větve na šplhání a schovku, čistou vodu. Jak dlouho může bez následků nežrat? Jsem zvyklá na krajtu, ta nežrala od Vánoc, takže jsem spíš klidná, ale nevím, jak dlouho to snáší tak malé mládě leguána...

to je právě to... trus jsem nenašla, jen "čůral" - tedy pokud jsem dobře intuitivně pochopila, že moč je bílá, kašovitá.. Poslední dva dny sice přes den nespí, ale nijak moc se nehýbe. výhřevné místo má 35 víc ne, ale tam moc nechodí, větve šplhají až ke stropu, namáčkne se zespod plexiskla pod zářivku tam je tak 30st a tam je většinu dne. Mohla by to být zácpa nebo paraziti? Jak to poznám? Mám zkusit obligátní jemnou koupel s masáží?

Spíše bych to viděl na průvodní projev nějaké nemoci, ovšem absolutně vůbec to netvrdím a rozhodně Vás nechci strašit. Koupelí v teplé vodě vůbec nic nezkazíte - naopak.
Je určotě možné, že je příliš stresován prostředím, které jste mu přichystali. Pokud zalézá do nějaké škvíry, kde se jakoby schová, necítí se v terárku dobře. Ovšem proč, to Vám samozřejmě nepovím, zkuste přiložit fotku.

Poslední dva dny sice přes den nespí, ale nijak moc se nehýbe

No ono leguáni, pokavaď nejdou pro krmení se zase tak často nehýbou, teda mladí podastatně více než staří, ale stejně tráví většinu dne na jednom oblíbeném místě. Já si ale neodvažuji cokoliv tvrdit, ono z pár psaných řádků toho čék moc neuhádne...

Děkuju moc za rady. Fotečku časem přihodím. Jaký má tedy vlastně malý leguánek denní režim? Ten náš : V 9:30 se rozsvítí, cca do dvanácti se zahřívá mezi listy těsně u stropu, pak se přesune na větev, ze které vidí lehce z okna, někdy sleze dolu pod žárovku, poslední 3 dny ne, asi v pět se zas vrací na svůj list ke stropu a tak v sedm jde spát, zhasínáme zas v 9:30.
Dnes jsem ho v terárku něžně masírovala na bříšku, přivíral oči, pak se odvrátil, tak jsem ho nechala. On nezalézá do škvíry, ale má na výšku terária živou kytku, bydlí nahoře mezi listy.
Nerada bych panikařila, jen zjišťuju jak to u nich chodí, mám tendenci všechno moc řešit jak tu furt hltám ty diskuse.. :-)

Mě se to teda taky tak zdá, ale váhám...na to by si člověk musel sáhnout. Co bych poradil je, vzít fixu, udělat si značku na pomezí černá/normální a chvíli to sledovat, jestli to nepostupuje. Popř. jestli ta černá část ocasu ještě víc neschne ("svrašťuje"). Každopádně dostatečná (ne přehnaná) vlhkost a občasné vykoupání ve vodě s hypermanganem nic nezkazí.

tak do stavby terária my něco vlezlo:-(takže bohužel už teď nebude čas na stavbu.tak scháním starší terárium nebo někoho kdo terárium vyrobí...eště otázka ohledně Lega.Leguán už pořádně žere-každý den.ale výtrusi najdu v teráriu tak jednou za 4-5dní je to normální?někde jsem četl že Leguán by měl vylučovat každý den...eště jedna otázka.chovatel halapremek mi doporučil dávat Leguánovy pivní kvasnice-posipat žrádlo.v jakém množství?nebo jak často?pivní kvasnice už mám koupené.díky:-)