Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zimování-problém

Zdravím.Mám takovej problém tento rok jsem poprvé nechal želvy zazimovat v jezírku.Nemám vůbec zkušenosti se zimováním,takže nevím jak želvy v takovým stavu vypadají.A právě problém je v tom, že jedna želva nějak vyplavala nahoru na hladinu a když jsem ji vyndal,abych se podíval co s ní je,tak vůbec nereagovala.Má zevřený oči,hlavu má na vystrčenou,ale je vodorovně.Nevisí jakoby dolu.Vypadá jak mrtvá no,tak se chci zeptat jestli je možný, že jenom spí??Díky za odpověd.

Bavila jsem se s člověkem, který vodní ževly zimuje už několik let, a říkal, že zimování v jezírku nedoporučuje, protože když je mělké, tak želvy mohou umrznout, a když je hluboké (1 m a víc), tak se mohou utopit! Zní to šíleně, ale bohužel je to pravda, želvy prý někdy zůstanou u dna a přestanou se vynořovat pro vzduch, kyslík přijímají jen kůží z vody, a to nemusí stačit. Prý se takhle běžně utopí pětina zimujících želv:( Další riziko je, že když se v lednu oteplí a želvy se odzimují a začnou se slunit, tak když pak zase spadnou teploty, želvy nemusí zvládnout přejít zase do zimování. Nejbezpěčnější zimávní vodních želv je prý ve sklepě v mělké nádobě s vodou (želva musí mít schovaný krunýř, ale musí se pohodlně nadechnout.)

Sama jsem viděla na svých želvách v asi 60cm hlubokém bazénku, že ta větší nemá problém s nadechováním a klidně by ziumovala, ale té menší se nechtělo ziámovat, protože by se musela vynořovat pro vzduch.

Vaše želva mohla mít jiný problém, ale píšu to sem kvůli těm ostatním želvám. Pokud teda není mrtvá, tak bych ji rozhodně nezkoušela zimovat znovu - pravděpodobně by to bylo naposled:(

Aha, tak to já je asi dám do sklepa teda.Ta jedna je mrtvá no.Ach jo.Já jsem nevěděl, že jsou takový riziky při zimování teda.Tak to je dám radši někam do sklepa,ale nevím jak to tam bude s teplotou.Pokud vím, tak ve sklepě máme cca 11C a to je celkem dost na zimování,nebo ne??

Ja bych ti poradil jednu vec, kdyz o zimovani nic nevis, tak si o tom nejdriv neco precti, nez to zacnes zkouset, tak by si predesel tomu, ze ti jedna zelva chcipla. Zrejmne se bavime o zelvach nadhernych. Veskere info jde najit za par minut, jen nebyt liny jak pytel hoven.
Zelvy se zimuji pri teplote vody kolem 4- 8C, po dobu priblizne 3.mesicu. Zelvy neni nutne zimovat!

,,Ja bych ti poradil jednu vec, kdyz o zimovani nic nevis, tak si o tom nejdriv neco precti, nez to zacnes zkouset, tak by si predesel tomu, ze ti jedna zelva chcipla."

Ono problém je, že o zimování vodních želv toho konrétně moc není - je jen info o teplotě a hloubce bazénku, a o tom že předtím nemají žrát. To, že se zimující želva může utopit (zásadní iformace), jsem nikde nečetla. Pak se lidé diví, že mají želvy v dostatečně hlubokém bazénku, želvy předtím nežraly 14 dní a víc, byly zdravé, a přesto jsou mrtvé:-(

Problém bude asi v tom, že elegansky sice chová kde kdo, ale málokdo se tomu pořádně věnuje, natož aby se je pokoušel množit (když je jich i tak z dovozu jak nakakáno) a pak důležité info chybí:(

Jinak při 11 stupních želva asi opravdu zimovat nebude.

Ale je toho spousta, jen hledat. Zimovani kvuli rozmnozovani neni nutne. Pokud zelva spi, hladina vody by mela byt takova, ze kdyz se zelva postavi na zadni nohy, muze se bez problemu nadechnout. Pred zimovanim postupne snizovat zelve teplotu vody a krmeni a pak ji dat zimovat, bud do vlhkeho substratu, nebo do akvaria s umernou hladinou vody k velikosti zelvy pri teplote 4/8C, co se na tom neda pochopit:) Zelvy co ziji u nas venku, zimuji pod zamrznou hloubkou zahrabane v bahne bohatem na kyslik, ktery pak vstrebavaji kuzi, proto se nemusi tak casto nadechovat:)

,,Ale je toho spousta, jen hledat."

Je houby, já to už hledala, a ono kdyby něco pořádného bylo, tak tu není na to tolik dotazů - snad:-)

,,Zelvy co ziji u nas venku, zimuji pod zamrznou hloubkou zahrabane v bahne bohatem na kyslik, ktery pak vstrebavaji kuzi, proto se nemusi tak casto nadechovat:)"

To je pravda, bohužel přesto se jich průměrně pětina utopí - ze 100 želv v jednom rybníku takových 20, což je podle mě teda docela drsná selekce. Holt přežije jen ten nejsilnější - a z mých želv je mi jasné, kdo by to byl - ale ztratit ty ostatní teda nechci:-)

Nemusis mi tykat, osobne jsem zelvy nikdy nezimoval, jde o to, jak je koho zelva zvykla, a na postupnem snizovani teploty vody, precetl jsem toho hodne, je mi jasny, ze to neni plnohodnotna rada jako z praxe. Ale snazim se aspon poradit, to co vim. Kazdy zodpovedny chovatel si nejdriv poschani informace o chovu, nebo kdyz ziska zelvu neplanovane, snazi se to zajistit co nejdrive. V dnesni dobe uz neni takovy problem se dostat na internet, takze si najit informace, nebo literatura. Je to jako clovek, vyhrat se doma u topeni, a pak jit v trenkach ven, no tak budu asi nemocnej, takze zelva to samy, teplota se musi snizovat postupne. Samozrejmne deti a nekteri lide ty moznosti nemaji, nebo ani nemaji zajem vedet a pak to dopada, jak to dopada.
Za to, jak se zvire ma, muze vzdycky clovek.
A neplette sem zelvy, co ziji out uz nejaky ten rok a zelvy co maji lide doma. Ty venku maji logicky mensi sanci na zdarne zimovani.

Při zimování želv v bazénu není možné snižovat teplotu postupně.To snad je jasné.Na začátku října byl mráz a padal sníh.Dnes je 15°C nad nulou a v noci to padá k 8°C.
Takže člověk může mít nastudováno,ale příroda si udělá svoje.
Jestliže je želva v bídném výživném stavu,nebo není ve 100% kondici,tak asi nemá moc šancí.Velkou roli může hrát i konstrukčně špatně vyřešený bazén.Mluvím z vlastní zkušenosti.:-)

A neplette sem zelvy, co ziji out uz nejaky ten rok a zelvy co maji lide doma. Ty venku maji logicky mensi sanci na zdarne zimovani.

Chyba! Když želvu hodím na jaře do správně vybudovaného a osazeného rybníčku, má mnohem lepší šanci že přežije nadcházející zimu, než v akváriu chovaná zatučnělá chuděra(která mimoto v životě neviděla UV světlo) jejiž majitel není mnohdy schopen zajistit ty úplně nejlepší podmínky.

Co se týče bahna na dně, je lepší když tam žádné není, želva přes zimu dýchá jen kůží a moc se nepohybuje - když zapadne do anaerobního bahna, udusí se.

No, tak ma kazdy jine podminky, nekdo venku zimovat nemuze, nekdo ano, zase logika. Teploty venku se podle mista bydliste lisi, takze tak. Vsechno zalezi na chovateli. Ted by ste teda jako spravny chovatele meli popsat jak postupujete, pekne od zacatku a krok po kroku, kdy, kolikC, jak vypada naprd. venkovni jezirko hloubka, odkud si atd., at si muzou ostatni udelat predstavu, kdyz to nikde na netu neni, tak to bude tady:)

Jen malá poznámka:

Melda napsal:
Rád bych se zeptal pana VáclavaM,kolikrát želvy zimoval a jak to jeho želvy snáší.Ono to totiž není taková sranda,jak píše.A to co uvádí literatůra není vždy pravda.Hlavně se to nedá použít všeobecně.
Děkuji za odpověd.Melen

VáclavM. odpovídá
Nemusis mi tykat...

Trochu paradox, ne?;-)

a když je hluboké (1 m a víc), tak se mohou utopit! Zní to šíleně, ale bohužel je to pravda, želvy prý někdy zůstanou u dna a přestanou se vynořovat pro vzduch, kyslík přijímají jen kůží z vody, a to nemusí stačit. Prý se takhle běžně utopí pětina zimujících želv

Tak ono, pokud chce člověk zimovat želvy v bazénu, tak je teřba, aby měl slušné parametry, želvy byly v dobrém výživném stavu a aklimatizované, nebylo tam hodně bahna, nebylo tam "milion" ryb a je vhodné udržovat hladinu nezamrzlou (ideální je čeřič), pak se pětina utopenců o dost sníží. A ani v přírodě opravdu pětina dospělých a odrostlých želv ročně při zimování neuhyne (úmrtnost mláďat je samozřejmě mnohonásobně vyšší, ale zimování je jen jednou z více příčin, mnohem silněji působí např. predace). Myslím, že by to byl konec želvích populací v celém mírném pásmu.

ale té menší se nechtělo ziámovat, protože by se musela vynořovat pro vzduch.

Opravdu svérázná interpretace, máš opravdu pocit, že u želv rozhoduje, zda se jí chce nebo nechce?:-)

Nejbezpěčnější zimávní vodních želv je prý ve sklepě v mělké nádobě s vodou

Řekl bych, že ještě bezpečnější je zimovat "na suchu".;-)

Co jsem psala není má zkušenost, ale bylo mi v tomto smyslu řečeno, že z želv, které zimují v jednom konkrétním rybníce se pak probudí jen 4/5. Mně to také přijde drsné, každopádně je to zkušenost jen jednoho chovatele.

Je možné, že v přírodě přežijí hlavně jedinci v řekách, které nezamrzají.

,,Opravdu svérázná interpretace, máš opravdu pocit, že u želv rozhoduje, zda se jí chce nebo nechce?"

To netvrdím, ale Beruška se svým monopolem na lenost je všeho schopná:-)

,,Řekl bych, že ještě bezpečnější je zimovat "na suchu"."

Je to možné, ale o tom jsem slyšela jen málo. Bála bych se, že želva bude dehydratovaná.

,,Řekl bych, že ještě bezpečnější je zimovat "na suchu"."

Je to možné, ale o tom jsem slyšela jen málo. Bála bych se, že želva bude dehydratovaná.

Tak je to podobné jako u suchozemek, je třeba vysoká vzdušná vlhkost, správné teploty a nejlépe vrstva vlhkého substrátu (lupení apod.) a funguje to prakticky stejně jako v mělké vodě. Jisté je, že se tak želvy neutopí.:-)

Ahoj, mám stejný problém. Právě včera jsem našel jednu želvu na hladině. Vypadá jako mrtvá. Mám jezírko hluboké cca 70 cm. Jsou v něm tři želvy, které jsme letos dostali. Je jisté, že je želva mrtvá? Díky

tak s tim ze kdyz nereaguje a je urcite mrtva- moc nesouhlasim!tento problem bohuzel resim kazdy rok,mam 30 zelv a vzdfy se najde naka slaba ktera proste zimovani nezvladne ,musi s e to jenom sledovat kazdy den.jakmile je zelva vytazena z krunyre jak hadrova panenka a neni tedy jeste ztuhla,tak na 90% mrtva neni,jen je skoro mrtva..ale da se rychlou pomoci dozajista zachranit vytazenim z vody,prenesenim domu,a az druhy den svitit zarovkou.pak nastavit normalni podminky chovu jako v lete,uz by se teda takovato zelva nemela vubec zimovat.takze jestli ste ji uz zakopal tak ji boze jeste vykopte a pokud neni proste ztuhla a jenom tak planda tak ji dejte dom/bez vody/,zni to mozna divne ale kdyz nebude nak reagovat,skuste na spodni krunyr poklepat.kdyz jenom trosicku pohne pacinama tak je na pul vyhrano.jen neni dobre hned ji davat do 25 stupnove vody/mohla by dostat infarkt/.lepsi je pozvolne oteplovani cca po dobu 2 dnu.napiste jak zelva vypada a jak reaguje ci ne...pokud si ale myslite ze mrtva je tak ji radsi jeste nechejte doma nez stuhne uplne,at mate jistotu ze mrtva je,pohrbit ji za ziva by nebylo pro ni asi dobre...

želva (nádherná) má cca 14 cm krunýř, nevím jak je stará. Dostali jsme ji v létě. Včera ráno jsme ji objevil v jezírku plavat na hladině, nehýbala se. měla nohy i hlavu ven z krunýře, je jako hadrový panák. Vytáhl jsem ji a nechal v krabici v garáži (cca 10st.C).

Václave, Václave. Mrzí mne, že se Ti chce "blejt". No, nebudu Tvé žaludeční problémy komentovat, tak k věci. Byl jsem přesvědčen, že je želvička mrtvá, ale protože jsem na diskusích četl o různých projevech hibernace, nebyl jsem si jist. Předposlední příspěvek mne nahlodal ještě víc, tak čemu se divíš? Obdivuji Tvou chytrost a proto jsem přesvědčen, že umíš poradit. Nebo ne?

upozornuju,ze zelva muze vipadat jako ze je mrtva,i kdyz na nic nereaguje,jasne je kousek pred smrti ale da se zachranit,ja osobne bych proste pockala nez dosahne te prave posmrtne ztuhlosti/to uz snad kazdy pozna/netrva to zas tak dlouho,v chladu je to otazka par hodin.pak je jistota ze jiz neni pomoci.

TomTom:
Řešili jsme letos naprosto stejný problém.Želva vypadala mrvá.Ležela na dně a měla vypalé končetiny i hlavu z krumýře ven.Dali jsme ji bez vody do chladu,jen na vlhký ručník.Želva se probrala,po pár dnech jsme ji znova zazimovali.Ted už do vany na půdě.
Ostatní želvy v bazénu byli v pohodě přeneseny do vany a rovněž zazimovány.

Obdivuji pana VáclavaM,který ač nemá pražádné zkušenosti(jak sám uvádí)krytizuje dost peprným způsobem ostatní chovatele.Sám se nepovažuji za začátečníka a přeto mě zimování želv v bazénu zaskočilo.Bazén je dost velký a myslel jsem si,že si to želvy vyřeší sami.Velikost je 150x300x70 cm.

Melda: Děkuji za info. Bohužel se však obávám, že je želvička již po smrti. Od doby, co jsem ji našel na hladině jezírka, leží v krabici bezvládně. Je to již více jak 30 hodin, možná i déle. U jezírka jsem nebyl dva dny. Mám v jezírku ještě dvě zbývající želvy, a proto se obávám o jejich "kondici". Podle mne jsou na dně v hloubce cca 60-70 cm, nevidím však na ně.
Želvičku nechám ještě den v garáži v krabici, abych měl jistotu. VáclavM by zřejmě diagnózu stanovil ihned, ale já počkám.
Měl bych na Vás ještě dotaz, po jaké době se Vám želva probrala ze stavu hibernace?
Díky Tom

Dobře zazimovaná žela,reaguje okamžitě.Má krásnou barvu,hodně do tmavých odstínů.Ta naše poloutopená,byla vyloženě bledá.Reagovala velmi málo,ale po ohřátí začala pohybovat nahama a hlavou.Trvalo to kolem 2 hodin.Obávám se že ta vaše je už mrtvá.
Hlavu vzůru,když budete trpělivý vše vychytáte ku spokojenosti svojí,svých želv i pana VáclavaM.Potom už jen čekat na odchovy.
Hodně štěstí:-)
[http://img526.imageshack.us/img526/2717/tsslhnoucm ld.jpg]

Chce se mi blejt velebnosti, snad poznas zda je mrtva, nebo ziva, rekl bych, ze ste "meli zelvu". A uz ses na ni byl dneska podivat?3-[ Kousek vys, mas napsane, ze se staci zelvy dotknout, popr. zatahat, tak zjistis, zda je ziva.

Však seš dobrej, že to poznáš.Někdo kdo neviděl jak vypadá želva ve stavu hibernace, tak si nebyl plně jistej, což se dá pochopit no.

Jinak pravda je taková, že zimování pro želvy není zas tak snadno snesitelné, jak se dá na webech dočíst.V podstatě jsem ani snad nikde neviděl nějak detailně popisování zimování těchto želv v jezírku.To je asi tím,že nikdo se odchovu nějak zvláště nevěnuje a navíc když není uplně potřeba zimování k úspěšnému odchovu.Každopádně v tomto stavu kdy želva už plave na hladině s vytaženýma nohama a hlavou a vůbec nereaguj, tak je už konec.Nj, bohužužel i to se stává.Může to mít dost příčin, ale nenechával bych zazimovat želvu, která není nemá super zdravotní stav.Je taky důležitý, aby byla želva dostatečně vykrmena.Ono jestli nebyly dokrmovány, tak ne vždy najdou v jezírku vše co potřebují.ALe zase na druhou stranu tak tří týdny před zimním spánkem, už by měla přestat žrát.Ale u želv v jezírku to nijak neovlivníte.Jinak jak si psal, že máš hloubku 70cm, tak to není zas tak uplně jistý, že to nezamrzne až na dno,takže to chce určitě něčím přikrýt, nebo prostě nějak zaizolovat z vrchu.Už bych asi želvy ven nevyndaval a když jo, tak postupně "rozmrazovat":)a pak už bych je nechal normálně v akvárku doma, už bych se nepokoušel znova je zazimovávat někde jinde.

Nevim ani, co mam psat, snad jen, ze se nestacim divit.
Weyne, kdyby si pozorne cetl vyse, mohl si se usetrit tomu slohu, co si vytlacil;-)
Opakuju, dneska zijeme v dobe, kdy neni problem, si o zvireti, pokud o nem nic nevim, neco zjistit a nebulíkovat jako debil a pak se divit, ze mi zelva umrela v 5C. Bohuzel, asi ne kazdy to chape.
Prave pro takove lidi by tu mel prispet nekdo, kdo ma se zimovanim nadher zkusenosti z praxe.

Lidi, nevim, porad si stojim za tim, ze zaklad je u vseho stejny.
U zelv jsou dulezite pred
zimovanim hodnoty- teplota, vlhkost, zdravotni stav.
Pokud je nejaka vec v neporadku, muze to vest k umrti.
A za to muze chovatel, tak se tu porad neohanejte a usetrete si slohove prace.
Za to, jak zelva prospiva, muze vzdycky chovatel.

Pokud jde spor o Trachemys scripta elegans, tam není moc důvodů k obavám, pokud bylo zvíře celý rok od jara v dobře udělaném jezírku s hloubkou větší, než 1 m a s víc, než 1 kubíkem vody na 1 kg želv a ryb (počítá se dohromady), je vhodné po poklesu teplot pod 15 stC přestat krmit a po poklesu teploty vody po 8 stCodsát ze dna organický detrit a doplni čistou studenou vodu. Názory na děrování ledu jsem četl různé, podle logicky znějící námitky je riziko, že vyrušené želvy vyplavou nahoru a ve vysekané díře zamrznou. Taky se doporučoval trik, aby po vytvoření asi 2 - 3 cm tlustého ledu se odsálo tak 5 - 7 cm vody a vytvořila izolační vzduchová vrstva, ve které je možná i výměna plynů mezi vodou a vzduchem. Želvy nedýchají kůží, ale prokrvenou sliznicí v krku a prokrveným análním vakem. Pokud není kyslík z vody vyčerpán tlením organického materiálu a teplota je do 6 stC, tak jim pro utlumený metabolismus stačí kyslík rozpuštěny ve vodě. Nemám bohužel natolik hluboký bazén, takže vždycky počkám, než se udělá na jezírku první led, pak vezmu studenou vodu, nechám ji přes noc vytemperovat venku, dám do ní opucované želvy a jddou do sklepa na cca 3 - 8 stC. Obdobně se dá zacházet s Emys orbicularis (vyjma severoafrických nebo jiných nejjižnějších populací, s Chrysemys picta belli (Ch. picta marginata údajně přežije i zmrznutí). Nevím, jak by tohle "rozdýchaly" nelsonky nebo rod Graptemys, z Mauremys jsou slušně zimovat rivulaty a horské nominátní caspica. Kdo se dostane k Emydoidea (Emys) blandingi, u těch se taky uvádí aktivita pod ledem, sporné jsou Chelydra serpentina, ty by sice zimovat měly, ale na farmách asi nebudou rodiče z nejsevernějších částí areálu.

S těmi nelsonkami a graptemyskami by mě to teda docela zajímalo. Já se pokoušela ty nelsonky nechat zimovat, byly v teplotě až 3 stupně a zvládly to bez újmy, ale vůbec se nechovaly, že by měly začít spát (ani v těch třech stupních, kdy minimálně jedna eleganska známky zimování jevila), tak jsem dostala o ně strach a odzimovala jsem je.

Tak to je teda drsná debata. Z toho co mi řekl jeden chovatel, a už jsem to sem psala + ze skutečnosti, že letos tolik želv lidem v rybníčku zdechlo ještě před samotným zimováním, se kloním k názoru, že než zimovat v rybníčku, tak radši vůbec.

Škoda, že tu neni někdo, kdo by si vyšetřil čas napsat o tom zimování vodních želv nějaký hodně blbovzdorný článek. Myslím, že by to dost lidí (a nepřímo i želv) ocenilo:-)

Vcelku blbuvzdorný popis je v knize Teraristika od Ludwiga Trutnau (vydáno 1997), dá se najít ve veřejných knihovnách. Dá se říct, že základem je dostatečná hloubka, včasné přerušení krmení (pod 15 stC stejně těžko tráví) a odstranění organického detritu ("krmení" pro anaerobně žijící bakterie, produkující nebezpečné toxiny, zvláště sirovodík), nepřehuštění bazénu (tedy dost vody pro každé zvíře), patrně i použití vhodné příbřežní vegetace (jako je Iris pseudacorus, Acorus sp., Phragmites sp., Typha sp. a podobné), zdá se, že jejich stonky napomáhají výměně plynů mezi vodou a vnějším prostředím při zamrzlé hladině. Pochopitelně při tom musí jít jedině o zdravá zvířata, nemocná pravděpodobně do jara nerozdýchají.

Když už tady jde o zimování, tak bych měl dotaz na Petra60zelv co si myslí o zimování Geoemyda spengleri při 5-8°C. Já jim zatím dával zimní klid, ale takhle nízko s teplotou jsem se bál jít. Teď jsem načetl pár německých stránek a tam to tahle doporučují a na cca. 6 týdnů je takhle nechávají. Tak teď váhám, jestli to mám taky zkusit.

Záleží na původu zvířat. Do Německa se dost vozily z Číny, celkově chladnomilnější, zvířata z Tam-Dao ve Vietnamu bych tak neukládal. Risknul bych u zdravých 10 - 15 °C na 6 týdnů, to by mělo na nastartování ovulace stačit, z jiného důvodu bych to u tohohle druhu nedělal. Tyhle množí (nebo přinejmenším množil) Vašek Hrubý do druhé generace, takže ptát se jeho, možná bude na sešlosti Klubu 28. listopadu,přinejmenším tam bude pár lidí, co o spenglerkách vědí víc, než já.

Návod na zimování je jednoduchej přestat krmit, pomalu snížit teplotu, říct jim "Dobrou noc" a natáhnout budíka na jaro.:-) Pochopitelně takhle by to bylo pěkné, ale .... podmínky jsou odlišné. Např. moje bahenky včera při 20°C sháněly něco na zub, přestože již před měsícem mrzlo, a dá se předpokládat, že i něco sehnaly. Ale i tyto přírodní odchylky od teorie nemají vliv na přezimování a nejsou důvodem k panice u zdravých želv. Já venku nemám podmínky na přezimování tak, stejně jak Petr, vytahuju želvy až po zámrzu a přenáším je do sklepa.
Jedinou nevýhodou zimování venku vidím v tom, že v případě nouze želvu pod ledem nevidíte a nemůžete zimování přerušit, ale ve vhodné nádrži rozhodně nemůže být mortalita 20%. Pokud je taková úmrtnost pak je buď nevhodná nádrž nebo špatný způsob chovu v předešlém období.

,,ale ve vhodné nádrži rozhodně nemůže být mortalita 20%. Pokud je taková úmrtnost pak je buď nevhodná nádrž nebo špatný způsob chovu v předešlém období."

I to je možné, já ten rybník neviděla, každopádně moje želvy letos už mají po zimování. Snad se zadaříí příště, až se balkon zasklí.

No právě,letos mám na to blbé podmínky - bud balkon, kde je bud 15 stupnů nebo kosa, nebo sklep, kde je teplo (kor jestli bude slabá zima). A želvy už jsou přes měsíc bez jídla, ale pořád nespaly, tak si je nedovolím znovu zimovat. Už se nabaštili a zlobí doma v akvárku.

Zdravím, chci obnovit toto vlákno a poprosit o jednoduché odpovědi na moje otázky.. Letos někdy v květnu, mi známí přinesli 2 Trachemys scripta elegans - dospělé jedince / pěkně rostlá samice ulovená z rybníka a samec ani nevim odkat je / doted je mám v jezírku cca 5x3m sloupec vody v nejhlubším místě cca 80cm...máme tu jílovitou půdu, a jezírko je zatím nedodělané..čili je tam voda deštová, dá se říct neustále zakalená..jsou tam i 3 karasy..Vše je OK..želvy byly celé léto aktivní a vypadají dobře i ted - při aktuálním mírném zaslunění oblohy jsou vidět na hladině ( karapax tento týden maj zabahněný - asi už se vrtali při poklesu teplot do bahna )...ted k těm otázkám..pořád se tu omýlají věci dokola a žádná jasná odpověd..tudíš bych rád věděl :
při venkovním zimování : Prosekávat led/neprosekávat ?? Mám vhodné podmínky pro venkovní zimování ??(+ zítra sem hodim fotku jezírka )
při zimování ve sklepě : ve vodě - asi budu za debila, ale když je zimujete ve vodě...tu vodu měníte, nebo jí máte celou zimu jen tak v jedný vodě...??
v zemině : Z toho jak to tak čtu..je asi úplně nejlepší varianta..?

Děkuji :x::-D

Tak jen za sebe - v tej louži bych to neriskoval.

Důvody: ač je objem vody asi dostatečný (uvádí se 1m3 na kilo želv či ryb),je to mělký a nemáte zaručeno, že se zahrábnou zrovna v těch 80 cm a i to je málo...

Mě se nejlépe osvědčilo je dát do sklepa s teplotami opti je 4 - 6°, ale asi "daj" od +2 do cca 8° v poho
když při oteplení jsem měl víc jak 10° už byli docela aktivní...(tak pak jdou dom do akvarka)

Asi už 8 zim jsem je zimoval až od doby kdy se začala venku dělat ledová třísť (někdy říjen, někdy až zač. prosince) do cca zač. března v trošce vody z jezírka, vodu jsem někdy měnil, někdy ne - dle toho jak byla zaneřáděná, jen je dobrý si změřit její teplotu a měnit za stejně chladnou (i studená vodovodní je někdy moc teplá !) čili nechat kýbl vody venku zchladit na ty 4 -5° co měla ta, ve které byli ve sklepě.
Důležitá je i váhová kontrola vždy cca po třech týdnech (což v jezírku neuskutečníte)
Shrnuto - za mne "mokrý" zimování v dobrým sklepě.
Venku bych si to "lajznul" tak v jezírku 5 x 3 x 2m (hloubka).Přesto, že jde "jen" o neprodejné a "obyčejné"
želvy, jsou to jinak nádherní tvorové a nezasluhují si ani v nejmenším "experimenty" hazardující s jejich životem.