Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový časopis

Vážení příznivci teraristiky, milý kolegové,

rádi bychom Vás informovali o vzniku nového terarijního časopisu REPTILmagazin. Tento časopis musíme vydávat prozatím jen v elektronické podobě. První číslo bude zveřejněno na webových stránkách 1.1.2012. Rádi bychom Vás požádali o podporu a pomoc při vydávání a to zejména Vašimi příspěvky a propagací. V případě, že byste Vy sami neměli zájem o zaslání příspěvku, ale věděli byste o někom, kdo by se rád pochlubil svým článkem, kontaktujte ho prosím. Dále bychom byli rádi, kdybyste mohli pomoci s propagací naší činnosti a to například tím, že kontaktujete širší terarijní veřejnost, nebo že umístíte odkaz na své webové stránky. Tuto činnost provádíme zcela dobrovolně a zdarma, proto je i časopis na stránkách volně přístupný. Rádi bychom tuto tradici udrželi a scelili tak tím opět českou terarijní veřejnost.

Předem moc děkujeme za pomoc a podporu, děláme to pro nás všechny co máme teraristiku a chovatelství opravdu v srdci.

S pozdravem Redakce časopisu

www.reptilmagazin.iprostor.cz
reptilmagazin@seznam.cz

Jsem velmi zvědav na první číslo a budu samozřejmě držet palce, aby se vaší redakci dařilo! Teď jenom malé popíchnutí: Bacha na pravopisnou normu, ta je významným ukazatelem kvality a serióznosti jakéhokoli textu. Když najedu na uvedené webovky, huláká tam na mě pořádná hrubka... a nemyslím tím chybějící tečku za větou ;-)

Hledáme autory, kteří by se podílely na obsahu příštích čísel

Pár rad do začátku, dobře míněných a prosím zcela bez urážky:
1. kupte si doménu
2. udělejte nebo nechte si udělat web - když chcete začínat v el. podobě, musíte mít perfektně zpracovanej web
3. v konatkech není ani jedno jméno, tady jste se také nepodepsal - se jako stydíte za to co děláte nebo jak to mám pochopit?
4. najděte si někoho, kdo umí dobře gramatiku - korektora, ta chyba na kterou upozornil Jeronym není jediná
5. motivujte potencionální autory

- v této formě má lecjakej dětskej blogísek s úžovkou jůlinkou vyšší úroveň než váš "web". A přece si nemůžete myslet, že Vám zkušení chovatelé a autoři pošlou nějakej článek, když ani neví kdo za tím projektem stojí? Chcete zcelovat teraristy tím, že jako první dáte podnět k nedůvěře a budete se schovávat? Jestli se tak bojíte toho, že to bude ostuda a tak jste radši v anonymitě, tak se do takovejch projektů možná radši nevrhejte. Když něco dělám, tak si za tím taky stojím, ne? Takhle je to fakt naprd.

I tak přeju jasnej sukces (kdyby ne, nic bych sem nepsal) a neuražte se.

Michale, píšeš přesně to, co jsem chtěl napsat taky. Určitě bych měl pár věcí, které bych mohl napsat nebo poskytnout, ale pokud nevím komu, tak to neudělám...
Každopádně nový časopis by byl super a určitě to podporuju, jen by to organizátoři měli vzít za správný konec.

Krome techhle vsech zasadnich veci bych jeste doplnila, ze by bylo mozna dobre si ustanovit neco ve stylu "redakcni rady", ktera bude zarukou, ze se do obehu nedostanou clanky se zavadejicimi nebo nesmyslnymi informacemi, nejakym zpusobem nastavi latku, za kterou nepusti clanky s horsi kvalitou a vlastne bude i instruovat autory jak by meli sva dila psat (delka, odbornost, styl). V podstate to muze byt jeden clovek, klidne i nekdo ze zakladatelu, ale urcite by to mel byt nekdo zkuseny, jehoz jmeno bude pro autory i ctenare dostatecnou "autoritou".

Dobrý večer,

myslíme, že je čas diskusi ukončit. Osobně jsme ani žádnou nevyžadovali, chtěli jsem jen informovat veřejnost. No nic. Samozřejmě jsme tyto reakce čekali a předpokládali.

Každopádně s nimi nesouhlasíme (možná jsme se mohli jmenně představit, ale jednali jsme za tým).

jinak jak se sluší a patří odpovíme na reakce:

1.anonymita - jak píšeme, jednali jsme jako tým, ale když je to potřeba tak na webu již máme v kontaktech jména a na konci příspěvku podpisy.
2. Web - ano zdarma, amatérský možná, ale slouží pouze k informacím a bude bránou k PDF souboru. Co víc je potřeba? Možná grafické prohlížení jednotlivých časopisů stejně, jako letáku z Globusu. No hezké by to bylo, ale stojí to peníze a ty by si časopis musel vydělat a vydělal by si je tím, že se zpoplatní, což znamená, že za prohlížení budete platit. Kdo to chce??? My ne, naším cílem bylo vytvořit časopis pro všechny. Nebo má někdo zájem nám pomoci a vytvořit nám web s prohlížečem a ještě zaplatit doménu???
3. Redakční rada - rádi bychom, zatím jsme dva (s třetím se budeme zítra domlouvat), ano jsme teraristi praxe 8 a 6 let. Chcete se někdo přidat, není problém, přivítáme rádi do našich řad každého, kdo pomůže. (myslím to vážně)
4. Ludvo trefil jsi to.

Za redakci Jiří Hascmac, Jaroslav Forejt
:-)

No, to už je lepší. Samozřejmě ani já, ani jiní nechtěli zbytečně kritizovat, naše rady by měly pomoci. Co se týká Vašich reakcí:

1.anonymita - jak píšeme, jednali jsme jako tým, ale když je to potřeba tak na webu již máme v kontaktech jména a na konci příspěvku podpisy.

Včera jsem na webu jména nenašel a anonymita trochu jako by ukazovala, že "v tom neumíte chodit". Je to prostě slušnost, i když vás třeba neznám ani podle jmen, aspoň všichni vědí, kdo za tím stojí. Navíc je tu velká šance - pokud bude časopis kvalitní, může solidně prorazit, najít sponzory, a časem vycházet i v tištěné formě. Chce to ale dobré manažerské schopnosti, které jsem zatím u vás nezaznamenal.

2. Web - ano zdarma, amatérský možná, ale slouží pouze k informacím a bude bránou k PDF souboru. Co víc je potřeba? Možná grafické prohlížení jednotlivých časopisů stejně, jako letáku z Globusu. No hezké by to bylo, ale stojí to peníze a ty by si časopis musel vydělat a vydělal by si je tím, že se zpoplatní, což znamená, že za prohlížení budete platit. Kdo to chce??? My ne, naším cílem bylo vytvořit časopis pro všechny. Nebo má někdo zájem nám pomoci a vytvořit nám web s prohlížečem a ještě zaplatit doménu???

S tím docela souhlasím. Znám jiný žurnál z jiného oboru, který vznikl jako nápad dvou nadšenců a dnes je poměrně renomovaným mezinárodním vědeckým časopisem. Každopádně - ten web by měl vypadat trochu reprezentativně, tady souhlasím s Michalem, že je bez nápadu, obyčejný až ošklivý. Pokud bych na takhle vypadajícím webu měl hledat skvělý nový teračasopis, tak bych byl asi dost překvapen, kdyby byl kvalitní. Prostě to musí vypadat, tam je prostor pro reklamu!

3. Redakční rada - rádi bychom, zatím jsme dva (s třetím se budeme zítra domlouvat), ano jsme teraristi praxe 8 a 6 let. Chcete se někdo přidat, není problém, přivítáme rádi do našich řad každého, kdo pomůže. (myslím to vážně)

Dle mého je redakční rada a korektor nutností. Vaše zkušenosti s teraristikou jsou super, ale znám řadu lidí, kteří jsou neskutečná studnice informací, ale neumí je předat jinak než u piva v hospodě. Důležitější jsou dle mého zkušenosti s redigováním časopisu, minimálně v začátcích by vám měl někdo zkušený pomoci.

Doufám, že se to povede, a těším se na první číslo. Pokud opravdu to avizované první číslo vyjde, zkusím vám do druhého něco napsat.
Zdraví a hodně zdaru přeje, Petr B.

myslíme, že je čas diskusi ukončit. Osobně jsme ani žádnou nevyžadovali, chtěli jsem jen informovat veřejnost. No nic.

Tomuhle moc nerozumim. Na jednu stranu chcete stvorit neco kvalitniho pro sirsi verejnost, na stranu druhou ale nevyzadujete diskusi nad tim, jak se na Vas pocin divaji ostatni lide? Kvalitni dila casto vznikaji prave tak, ze se podrobi kritice co nejvetsiho poctu lidi z cilove zkupiny a podle toho se pak vychytaji mouchy. Pokud takovouto diskusi nevyzadujete, jste vlastne jen sami proti sobe.
Naprosto mne pak dorazi Vase:

Samozřejmě jsme tyto reakce čekali a předpokládali.

Je z toho citit skoro opovrzeni nad diskusnimi prispevky. Proc? Je na tech reakcich snad neco spatneho? Zrazuje Vas od Vaseho dila nekdo? Ja tam nic takoveho nevidim. Je tam jen opravnena kritika a namety na zlepseni.
A k redakcni rade - co zalezi na tom, ze jste dva. Tak si to jeden z Vas proste vemte na triko. To, jaka bude uroven casopisu bude zalezet dost na tom, jestli prijmete kazdy "blaf", ktery Vam tam nekdo posle, nebo jestli budete narocnejsi. Jiste, nebude to jednoduche, ale uprimne - lepsi mene kvalitnich clanku, nez kopa blabolu, ktere nestoji za nic nebo se hemzi hrubkami.

Tak abychom to již opravdu ukončili. Nechceme o tom skutečně diskutovat. Pokud má někdo nápad, radu či něco jiného na srdci co projekt posílí, nechť se na nás obrátí emailem. Rozhodně nechceme ztrácet čas diskusemi.

Jen bychom ještě podotknu li to, co možná vyvolává další otázky a jistě je ještě vyvolá. Náš úmysl nebyl přijít na trh s něčím co je již hotové, chtěli jsme dát základ něčemu, co se bude v budoucnu vyvíjet. Zatím si myslíme, že se to daří a kolegové a dobrotivci se nám ozývají s nabídkami na pomoc, což je skvělé. Určitě velkou vlnu vyvolá vydání prvního čísla, každý v něm uvidí nedostatky což je logické, ale bez toho bychom neměli co zlepšovat. Proto prosíme o trpělivost, každý z vás si také nekoupil jako první auto Porsche, které bylo bez chyby. Svoje Škodovky jste museli také často opravovat a vylepšovat a každý na Vás přitom nehleděl tím správným okem. Dejte tedy prostor pro cestu na kterou jsme se vydali.

Díky toť vše k našim reakcím.

S pozdravem Jiří Hascmac a Jaroslav Forejt
Reptil magazín
www.reptilmagazin.iprostor.cz

100% souhlas, Rendo..

doména stojí cca stovku na rok - takže jestli i toto je pro Vás velká investice, tak spolu se vzhledem stránek a Vaším přístupem zapadne Váš časopis mezi desítky dalších webů o chovu zvířátek.. bez tohoto se, vážená redakce, z místa asi jen těžko hnete a málokdo Vás bude brát vážně.. nic ve zlém

V první řadě chci říci, že každému takovému projektu přeji jen to nejlepší. Časopis si rád přečtu. A kdyby vycházel tištěný a byl kvalitní, tak si ho rád předplatím.

Co se charakteru časopisu týče, musí být přítomna jistá kvalita a musí být přítomno několik základních prvků, které zaujmou co nejširší počet čtenářů (od odborníků až po laickou veřejnost). Ty základní prvky by bylo možno shrnout několika slovy: kvalita (časopis by měl mít svou tvář, kvalitní design, měl by být psán kultivovaným jazykem), odbornost (podávané informace by měly být ověřené a měly by přinést nové vědomosti jak lidem z odborných kruhů, tak laické veřejnosti) a jedinečnost (časopis by měl přinášet něco, co jiní nedělají. Měl by zaujmout a měl by být pestrý a v něčem výjimečný. To by mělo vzbudit zájem, díky kterému Vám zůstanou čtenáři věrní).

Pokusím se Vás inspirovat a napsat, jaké nové rubriky a články bych v časopise rád viděl:

1.) Veterinární problémy a parazitologie
2.) Reportáže ze zoologických zahrad a chovatelských zařízení
3.) Rozhovory s vědci, chovateli, majiteli chovatelských zařízení, herpetology a cestovateli.
4.) Novinky týkající se změn v taxonomii
5.) Novinky ze světa vědy (týkající se plazů a obojživelníků)
6.) Návody na chov netradičních zvířat
7.) Field herping a reportáže z lokalit, cestopisy, reportáže z burz
8.) Články týkající se historie teraristiky
9.) Herpetofauna ČR a Slovenska
10.) Představení programů na záchranu živočišných druhů
11.) Toxikologie a toxinologie
12.) Články týkající se odchovů

Ještě se vrátím k té finanční stránce. Je sice hezké dělat něco s nadšením a jen tak, ale aby to nějak vypadalo, tak to vyžaduje určité finanční zázemí (zlepší to produkt, otevře nové možnosti). Nadšení totiž časem často opadá, když se projekt nikam neubírá. Navíc pro pravidelné přispěvatele by nějaký ten malý honorář byl jistě motivující. Samozřejmě lze využít různé sponzorské dary, reklamu, dotace, atd. Všechno je to svým způsobem business. A business vyžaduje aktivní přístup. Vaším úkolem je nejen dát časopis dohromady, ale také ho prezentovat co nejširší veřejnosti a neustále svou práci zlepšovat. Hledejte nové cesty, nové možnosti, neodhánějte od sebe lidi, kteří Vám chtějí pomoci. Pokud chcete uspět, musíte být kreativní a Váš přístup aktivní. Vždyť se to všechno všude kolem nabízí samo. Jen ty možnosti využít.

Snahu ukončit diskuzi naprosto nechápu. Vždyť každý, kdo přispěl je tou myšlenkou nadšený. Každý by si rád přečetl periodikum, ve kterém se píše něco více, než jak chovat "guttaty". A spousta lidí by i ráda zaplatila (zvlášť pokud by se podařilo vydávat časopis v tištěné podobě - to by byla bomba). Jen prostě chtějí dostat něco, co pro ně bude mít určitou hodnotu. Někdo Vám tu už nabídl, že pošle článek. A svým přístupem jste ho pomalu odehnali. Nedělejte to. Pro svůj projekt potřebujete takové lidi získat (dokonce potřebujete získat všechny, kteří mají o teraristiku zájem). Být Vámi, tak bych byl velmi rád, že se tu o Vašem časopisu diskutuje. A teď je to na Vás. Využívejte každý podnět, který se kolem Vás mihne.

Ještě několik drobných doporučení:

1.) Jak říkají ostatní, kupte si doménu a udělejte kvalitnější stránky
2.) Oslovte sponzory a společnosti, které by měly zájem Váš časopis podpořit.
3.) Oslovte odborníky, kteří by měli zájem dopisovat
4.) Udělejte si průzkum trhu a seriózní plán
5.) Zkuste si detailně připravit poutavou finální podobu časopisu
6.) Buďte aktivní, komunikujte, vstřebávejte nové podněty, hledejte nové cesty
7.) Makejte a jděte tou cestou, kterou jste si zvolili

Hodně štěstí, vytrvalosti a těším se na výsledek Vašeho konání.

Hodně pěkně napsané a naprosto pravdivé.

Když sem si přečetl nadpis vlákna, doslova jsem zajásal. Nějaký takový časopis mi opravdu chybí, kdyby obsahoval, alespoň polovinu z toho co napsal BlackFlame, s ochotou bych časopis kupoval každý měsíc.

Přeji hodně úspěchů, těším se na první číslo. :-)

Vše co se tady píše se mi hlavou honilo už před rokem, ale z praxe vím, že dělat cokoliv periodického je pěkný vopruz, vyžaduje to spoustu času. Kupa nadějných projektů díky periodicitě bez nových podnětů zkrachovala. Navíc (bohužel) nevycházející časopis akvárium-terárium uvolnil místo na trhu. Nikdo se do toho příliš nehrne, protože to není příliš finančně zajímavé.

BlackFlame má naprostou pravdu, no uvidíme jak se to bude vyvíjet.
První číslo si určitě přečtu. Přeju hodně úspěchu a pevné nervy, abyste vydrželi.

Tak finančně to příliš lukrativně nevypadá. ČR má nějakých 10,5 milionů obyvatel. To ve své podstatě není příliš (omezené množství zákazníků, které můžeš získat). A vydávat časopis anglicky by dalo více práce (a navíc by se to minulo s myšlenkou dělat teraristický časopis právě pro český trh) a konkurence je v zahraničí poměrně veliká. Navíc přinutit lidi objednávat si takový časopis z "východní Evropy" je úplná utopie (to mám na něčem jiném už ověřeno).

Na druhou stranu trh je tu v tomto směru prázdný. Nedávno jsem dělal pořádek a našel jsem nějaká stará čísla Akvária-Terária ze začátku 90. let. Tehdy jsem sotva uměl číst, ale vždycky jsem uprosil rodiče, aby mi sem tam nějaké číslo koupili. Procházel jsem si je a mám je pěkně založené jako takový malý poklad. Zrovna v tu chvíli jsem si říkal, jaké by bylo perfektní si nějaký časopis koupit v dnešní době. Jak už jsem psal, mohlo by v něm dnes být i něco navíc (viz moje připomínky v předchozím příspěvku). Pokud by se to vzalo za správný konec, tak je to pořád realizovatelný projekt. Milionáře to z nikoho neudělá, ale uspokojivě by to podle mě dělat šlo. Jen to chce trochu invence, aktivního přístupu a dřiny.

Periodicita je vražda v případě, že fungování projektu nemá žádný pevný řád a když tvůrce neví, co vlastně chce. Tak nemusel by to být měsíčník. Stačilo by časopis vydat jednou za 2 - 3 měsíce. To by nebylo problematické v případě, že by se postavil dobrý tým. Jeden člověk by měl mít na starost tu organizační stránku, marketing a ten business. De facto by to byl manažer projektu. Druhý člověk by se staral o obsah a řídil redaktory a externí spolupracovníky. Byl by to šéfredaktor. Chtělo by to zajistit 4 - 5 kvalitních redaktorů a nějakých deset nepravidelných externích dopisovatelů z řad odborníků a chovatelů. Někteří z dopisovatelů by měli samozřejmě umět pracovat se zahraničními materiály a trochu umět psát (rozhovory, reportáže). To už vypadá náročněji a chtělo by to menší finanční pokrytí projektu. Pokud to má dopadnout dlouhodobě a kvalitně, tak to bez toho nepůjde. Jde přeci jenom o široké tématické pokrytí a není v silách dvou jedinců obsáhnout celou problematiku.

Pokud už by se sehnala nějaká ta tisícovka předplatitelů, tak by šlo něco dělat. Samozřejmě by bylo vítané zajistit pro časopis distribuční síť.

Teď je jenom otázka, jakou cestou se vydat. Jestli dělat tištěný časopis nebo zůstat u elektronické verze. Pokud zůstat u elektronické verze, tak bych stejně postupoval tak, jak navrhuji v případě prvního příspěvku (s tím, že tištěná verze by případně přišla časem podle úspěšnosti projektu), poněvadž jenom vytváření něčeho na úrovni by vyvolalo zájem čtenářů a celý projekt někam posunulo.

Není to celé jednoduché, ale rozhodně to není nemožné.

No nevypadá to, že právě tohle je ambicí autorů. Kdyby se to dalo alespoň s minimálním ziskem realizovat, nemyslím, že by ze světa zmizelo AT se zavedenou čtenářskou základnou... To, co chtějí pánové vytvořit, jsou v podstatě další teraristické stránky, kde místo článků obvykle řazených dle pořadí vložení, bude soubor třeba .pdf s těmito články ke stažení. Je to škoda, také jsem se těšil, že se rodí nové AT. To by bylo ale jiné sousto !

Pohnutky za koncem AT neznám. Třeba jen už tvůrce vyhořel (když se po letech s něčím někam dostaneš a není kam se posouvat dál, nevidíš tu cestu, tak je lepší buď skončit nebo si dát pauzu, než přijdou nové podněty). Nebo spíš přišlo něco, čemu se chtěl věnovat spíš. Samozřejmě vydávání teraristického časopisu nebude velký business, ale za jistých okolností je to podle mě realizovatelné. Nemusí to být jen následovník AT. Klidně to může být i v jistých směrech novátorské. Proto jsem se snažil dát autorům nějaké ty návrhy týkající se konceptu.

Tak e-magazín by to mohl být také. Proč ne. Kdyby byl ke stažení jednou za dva měsíce a mělo to nějaký pevnější koncept a co nabídnout. Proto to chce širší záběr, skupinu kvalitních redaktorů... O dalších teraristických stránkách se tu nemusíme vůbec bavit. Ta myšlenka časopisu se mi ale hodně líbí. Já bych ten časopis rád.

Je to samozřejmě výzva, ale také říkám GO GO GO!!!!;-)

Dnes jsem si prohlédl váš časopis a jsem rád za tuto aktivitu. Články se mi líbily, ale příště, pánové, už raději bez těch hrubek. Přeji vám mnoho úspěchů, neutuchající snahu a nám čtenářům další dobrá a lepší čísla časopisu.

Také jsem si ho stáhl. Je hezké, že vůbec někdo má ty ambice s něčím takovým začít. Mělo by to ale vypadat trochu jinak (je vůbec špatně, že vydavatelé nás tu zatratili - jsme v pozici zákazníků, takže by je měly naše názory zajímat). Časopis jsem přečetl za deset minut (když už je tu časopis, tak bych si rád početl trochu déle). Stylistiku teď řešit nebudu... Hlavní slabinou článků bylo, že témata nebyla vůbec rozvedená. Nedozvěděl jsem se prakticky nic nového. Třeba v případě reportu ze zoo by bylo vhodné setkat se s nějakým jejím představitelem, doplnit report o více informací, o komentáře nebo o případný rozhovor. "Guttáta" a "kočičina" byly zpracovány žalostně. Tohle je stokrát opsáno na každém blogu. V takové podobě to nemělo cenu vůbec otiskovat (obsaženy byly jen chatrné základní informace). Gekoni a užovka domácí, tam bych to stejně ještě doladil. Celkový dojem mám stejný jako Apophis. Obsahově to odpovídalo tuctovému blogu (které stejně vůbec nečtu). Nechci, aby to vyznělo příliš kriticky. Autoři by se měli podívat na výsledek a objektivně ho přehodnotit. Nechci tu být v pozici remcala, který jenom remcá. Snažím se předložit svůj pohled na věc (jsem ostatně "zákazník", takže na to mám právo) a autorům tak rozšířit obzory a trochu je pošťouchnout (sám jsem rád, když jsem vystaven objektivní kritice - protože si z ní mohu vzít ponaučení, přijít na nové nápady, zlepšit se). Těším se na další číslo a doufám, že bude učiněn obrovský skok kupředu. Když už je tu snaha něco takového dělat, tak ať to nějak vypadá.

PS: Celková úroveň časopisu je velmi důležitá. Souvisí s tím možnost nalezení čtenářů, sponzorů, kvalitních dopisovatelů... První číslo právě příliš přesvědčivé nebylo (o nějakém zastoupení ATčka nemůže být ani řeč). Teď se mohou stát dvě věci. Buď vznikne další obyčejný blog nebo začnou pánové pořádně makat a začne to nějak vypadat.

Jestli teda ještě redakci zajímají názory ....
Já osobně bych dala ještě k obrázkům vždy popisek, co na obrázku je (jasně, většinou je to jasné, ale třeba u těch zoo nevím, co zrovna vyfotili za papouška, atd).
Jinak z druhýho čísla byl super první článek od pana Forejta - moc se mi líbily tabulky teplot a vlhkosti v dané oblasti ... myslím, že by bylo zajímavé, do každého čísla takovou tabulku z jedné oblasti - zvláště by asi bylo dobrý dát to z oblastí, odkud se hodně vozej importy ... myslím, že by to čtenáři uvítali.
Toť můj laický názor

Jestli teda ještě redakci zajímají názory ....

reakce, kterymi redakce v tomto vlakne doted prispivala naznacuji spis opak :-(.
Kdyby si alespon opravili ty hrubky na strankach. Na pravopis byli upozornovani nekolikrat a bylo to bez efektu.
Ackoli uz dostali nekolik tipu na zlepseni (treba i jen graficke upravy), nereagovali na ne. A pritom by to zabralo jen par kliknuti mysi (ted mam na mysli konkretne treba srovnani textu do bloku, lepe do dvou sloupcu).
A obrazky bez popisku? Panove - tezko uverit, ze to s tim casopisem vubec myslite vazne.
Tomase Drapala jako autora clanku jeste pochopim, nad tim, ze si ho date do odkazu jen kroutim hlavou.
Navic, muj subjektivni dojem ze stylu clanku o ciliatech je jednim slovem bolehlav, ktery srazi i informacni hodnotu.

Dovolím si, z částečného šestiměsíčního sentimentu reinkarnovat toto téma. Musím říct, že i dnes jsou Vaše příspěvky přínosem, motivací a studnicí nápadů, jak časopis posunout dál.

Někteří lidé se zde vyjádřili, že mají k dispozici články, které by teoreticky mohli dát k dobru pro časopis.
Byl bych tedy rád, kdyby se ti, kteří mají čím přispět zamysleli, zda se již časopis dostal do takové fáze, že by byli ochotní spolupracovat poskytnutím článků. Vím, že třeba boguschak (Snad jsem nezkomolil nick) by mohl mít pěkné články o gekonech.

Každopádně, je hezké ohlédnout se za sebe a jsem rád, že můžu říct, že jsme se snad někam posunuli.

Při této příležitosti hlásím že aktuální počet odběratelů je 596. Pomůžete nám ještě dnes dosáhnout 600 odběratelů? ( Fuaaa, to už je pěkný stádo lidí:)

Nezapomeňte se zúčastnit soutěže!

Odběr časopisu je možné přihlásit na www.teramagazin.cz

Díky za váš zájem!