Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Užovka po 2měs. nežere

Ahoj lidi,

prosím poraďte mi:
Začátkem prosince 2011 se mi ztratila užovka (pantherophis guttatus, 100% hetero blooded fire, nar. 7/2011, nyní má asi 45cm) a nalezl ji manžel včera, 19.2.2012 v 19hod.

Zkusili jsme jí nabídnout kuřecí srdíčko, kuřecí jatýrko a dnes, konečně, 2 holátka, ale nic nechce. Před tím, než utekla, jedla sama bez problémů (i dvě holata).
Nemám pro ni zatím pořádné terárko, tak ještě žije v plastovém boxu na chov cvrčků (28x18x15cm) a má tam písek, rašelinu, vodu i úkryt.

Četla jsem přízpěvky, ale nikdo nepsal, že by mu tak dlouho užovka nejedla (2měs, 19dní). Bojím se jí nakrmit násilím, protože s tím nemám zkušenosti (ano, četla jsem komentáře jak na to), a nechci jí ublížit. Mám o ni strach; nechci, aby mi zemřela hlady, když už se konečně našla. Je hubená a zdá se být slabá; pije, ale hole nechce, ani když je nastřižené, ani čilé, dokonce metoda naštvat jí otravováním u hlavičky i ocásku zde selhala - stále uhýbá.
Je možné, aby se zazimovala v chladné komoře, kdyby tam byla ty dva měsíce? Asi se musí zase aklimatizovat na své prostředí v tom boxu, mě napadá...

Jaký je váš názor na to? Nakrmit násilím, nebo nechat ještě nějaký den? Mám o ni strach.

Děkuju za případné komentáře :) , a prosím nelynčujte mě za to, že mi utekla, a za to kde zatím žije... :-/

a co třeba teploty a vlhkost, hm? Nejdřív jí udělejte odpovídající ubikaci, než vám v tom cvrčkáriu chcípne. To je jasné, že při téhle velikosti po 2 měsíčním půstu nebude silná, ale když ji navíc nedáte do adekvátní ubikace s odpovídajícíma podmínkama, tak ani sama žrát nezačne. A až bude v odpovídajícím terárku, což by mělo být co nejdřív, tak pokud si nevezme hole, tak jí dejte lugubrise.

Njn, jsem se jenom zeptala.. Kdo se neptá, nic neví ;-)
Tak díky za připomínky k bydlení, ale co s tím žrádlem? Neříkejte mi, že to je nutně tím boxem, když před úprkem tam bydlela a jedla krásně.. :-| Není jí něco jiného? Mám tedy ještě počkat, jestli se nažere sama?

pořád jsme se nedozvěděli, jaké v tom boxu má podmínky. Např. teplotu. Gutty jsou docela tvrďáci, co pokud nejsou zdevastované, tak dokážou poměrně dlouho přežívat i v naprosto nevyhovujících podmínkách. Jenže po 2 měsících v bytě bude zdevastovaná asi pořádně. Tudíž nějaký box na cvrčky na to, aby se rozfungovala asi nezabere.

Mám tedy ještě počkat, jestli se nažere sama?

co máte dělat už jsem snad napsala v prvním příspěvku, mám to psát znova, nebo to bude stačit zkopírovat?

Vy jste ale protivná jak činže... ..vlastně nejen Vy, tak alespoň nejste sama :))
No, díky za vaše odpovědi (děkuju všem), ale když už jste do mě tak pouštíte, ještě mi nikdo nenapsal, jestli je možné, že se zazimovala a jestli by bylo v pořádku ji nakrmit násilím, jak jsem se také původně ptala, že...
Ano, četla jsem o té ještěrce, ale momentálně v tuto chvíli nemám k dispozici nabídku našich zverimexů, tak nemůžu napsat, jestli to vůbec seženu.
Mrzí mě, že jsme si tu zrovna nepadli do oka, ale momentální situaci prostě teď hned změnit NE-MŮ-ŽU, jasné? Pokusíme se to však s manželem vyřešit co nejdříve.
Jo, a k té teplotě - to je snad to JEDINÉ, co jsem nenapsala, jinak jsem snad popsala, v jakém prostředí ji mám, pokud si to pamatujete.

Vy jste ale protivná jak činže... ..vlastně nejen Vy, tak alespoň nejste sama

To není o nějakém padnutí/nepadnutí do oka, můj první příspěvek byl slušný a decentní. Dostala jste v něm vysvětleno vše, proč had nežere a co je nutné udělat, aby začal žrát sám. Tzn že ho nemáte nacpat násilím. Páč nacpaním hadovi víc ublížíte, než pomůžete. Následovala naprosto nejapná otázka, podle které jste si pořídila zvíře, aniž byste ho 1.měla v čem chovat a 2.nic o něm nevíte a tudíž mu ani nemůžete zajistit potřebné podmínky pro život. takže se v podstatě dopouštíte jeho týrání. Lidé, co sem chodí mají zvířata rádi a jsou na takovéto chování vůči zvířatům pochopitelně alergičtí, takže jejich reakce potom podle toho vypadají.

Ano, četla jsem o té ještěrce, ale momentálně v tuto chvíli nemám k dispozici nabídku našich zverimexů, tak nemůžu napsat, jestli to vůbec seženu

Nevím, odkud jste, ale krmného gekonka seženete na každé burze s terarijními zvířaty, jsou dneska prakticky ve všech větších městech. Popř. koupíte přez inzerát na webech s chovatelskou tématikou. Jenže to chce zapojit o trochu více snahy, než jít do nejbližšího zverexu.

Jo, a k té teplotě - to je snad to JEDINÉ, co jsem nenapsala, jinak jsem snad popsala, v jakém prostředí ji mám, pokud si to pamatujete

teplota je na tom celém to zásadní a opět jste ji nenapsala.

Ale ano, je to také o slušnosti - kdybyste byla slušná, nenapsala byste "zapojte tu kouli mezi ušima" - to bych chtěla vidět Vaši reakci, kdyby to někdo napsal Vám. Každopádně už od začátku, co jste si přečetla můj problém, jste byla vnitřně rozrušená a měla jste vůči mě záporný postoj, protože to neodpovídá Vašim standardům, protože přesně jak jste zmínila - nelíbí se Vám podmínky v jakých ji chovám. A nenařkávejte mě tu z týrání, Vy vůbec nic nevíte - neznáte žádné souvislosti, ani nevíte nic o mě, a přesto už jste mě odsoudila předem!

Samozřejmě, že jsem četla vše možné o užovce (a jiných hadech) než jsem si ji pořídila, ale dále nemám povinnost Vám tu popisovat okolnosti za kterých se stalo, že pro ni nemám terárium. A nejsem nezodpovědná, jak se Vám zdá. Ano, uznávám, že jsem si nepořídila terárium dříve, než hada, což byla zásadní chyba, protože se následně seběhly události, které mi v tom zabránily, ale chybovat je lidské. Jestli víte, co je to odpuštění, tak to na mě prosím aplikujte.

Bohužel, u nás v zapadákově se žádné burzy nekonají a zverimexy příjímají holátka jednou týdně, no co byste na tohle řekla - to se nelíbí ani mě. A hlavně, když jsem si pročítala příspěvky, nenašla jsem žádnou zmínku o krmení ještěrkama, jen myškama a křečkama, nebo podobnými hlodavci. A jestli mi teď vytknete, že to tu jistě NĚKDE je, pak dobrá, je, ale já jsem to prostě nenašla a nečetla, tak co? Myslíte si, že jsem snědla všechnu moudrost světa? Jsou tady hloupější otázky, než mám já, tak co máte? (=ten záporný postoj ke mě)

A nemyslete si, že jsem nějaký chovatel myší, nebo jiné potravy - na to opravdu už nemám prostředky, ani prostor, a ještě byste mě znovu nařkla z týrání, kdybych hlodavce chovala v nějakých "jakžtakž" podmínkách. Tady vidíte, že mám zdravý rozum, proto je raději nechovám vůbec a dojíždím si potravu nakupovat.

Teplotu Vám raději ani psát nebudu, protože by se Vám stejně žádná nezamlouvala. V jednom příspěvku bylo, že užovku někdo nechal pár týdnů ve sklepě v chladu a tmě, a užovky přeci rády teplo, nebo snad ne? Hhhh - jaké to týrání - a nejsem to já...!

Nechme toho. Mě se nelíbí jak se mnou mluvíte a Vám se nelíbí co Vám píšu, tak jak se pak máme domluvit?
Nechci být hrubá. Omlouvám se, že jsem to nyní napsala ostře. Nehodlám se tu s Vámi dohadovat, co kdo kdy napsal a odpověděl.
Nejsem neslušná. A dokážu se dobře postarat.
Dobrou noc a díky.

Víte co? dělejte si co chce, protože zjevně si poradit ani nechcete nechat. já se svou snahou zachránit vašeho hada tu zjevně jenom marním čas.

kdybyste si pořádně pročetla, co taková užovka potřebuje, nekladla byste naprosto hloupé otázky. Nejzásadnější podmínky chovu- tedy teplotu jste nenapsala (opět). Než abyste si nechala poradit, tak se tady rozčilujete, že vás někdo nařkl z týrání (které z vašich příspěvků více než vyplývá). Ano, podmínky jako je teplota a vlhkost neznám (protože jste je bohužel pořádně nenapsala- ač jste na to byla mnoho x tázána), ale pokud zvíře nežere, tak zjevně není ve vhodných podmínkách. Ale ty mu v cvrčkáriu prostě neuděláte. A když držíte zvíře v nevyhovujících podmínkách, tak se dopouštíte jeho týrání, ať už si to jste ochotna připustit, nebo ne.

S tím gekonem- právě, že se to většinou nikde moc nepíše, ale je to osvědčený chovatelský trik, jak rozkrmit nežeroucího hada. Proto jsem vám to napsala. Protože gekonek je pro hada této velikosti přirozenější kořist, než hlodavčí mládě, takže si jej většinou ochotně vezme. A nemusíte ho trápit násilným cpaním.

Ale ano, kdybych si nechtěla nechat poradit, tak jsem přeci nepíšu, ne..

tak se tady rozčilujete, že vás někdo nařkl z týrání

ano, a ne "někdo", ale Vy.
Zatím bydlí tady
http://www.google.cz/search?q=ExoTerra+Breeding+Bo x+st%C5%99edn%C3%AD&hl=cs&prmd=imvns&source=lnms&t bm=isch&ei=xlFDT5nLMo6gOrLskYoP&sa=X&oi=mode_link& ct=mode&cd=2&sqi=2&ved=0CBcQ_AUoAQ&biw=1366&bih=70 4
ExoTerra Breeding Box střední, velikost 30 x 19,5 x 14,5 cm, což není přímo cvrčkárium, jak jste pochopila. Večer mě nenapadlo, jak to pojmenovat, ale někteří tam cvrčky chovají. A psala jsem - jemný bílý písek, rašelina, voda, úkryt (žádná obyč kokosová slupka, ale akvarijní kořen s různými záhyby). Myslím, že se má docela dost dobře na to, že ještě zatím nemá terárko.
Vhlko zajišťuju rúčo, rozprašovačem. Teplota o trochu větší, než pokojová (asi 22°C).
A jestli seženu toho gekonka, tak jí ho ráda dám, děkuju za radu.
To Vy jste neodpověděla, jestli se mohla zazimovat, přestože jsem se ptala určitě 2x.

A vidíte, tady už je chyba v teplotě, proto ji zde rádci chtěli vědět. Teplota je příliš nízká, pokud má tuto teplotu v celém boxu, tak se nemá kde nahřát. Pokud jste toho hodně načetla, jak tvrdíte, tak určitě víte, že teplota je nevyhovující. Zvyšte teplotu, ať se had může nahřát (had je studenokrevný živočich) a je tu větší možnost, že si vezme nabízenou potravu sám. A buďte ráda, že se lidi vás ptají na podmínky a mají zájem pomoc. Všem byste tu měla děkovat, že jim není lhostejný osud zvířete.

je moc "hezké", že sem dáte prázdný polotovar exoteráckého boxu. Kdybyste napsala přesný název, tak většina lidí tady ví, jak vypadá a vyjde to nastejno- ale bohužel to nic nehovoří o podmínkách proto vaše zvíře. Když vkládáte fotku, tak musíte vložit konkrétní fotku přímo té vaší ubikace a když vkládáte fotku zvířete, tak musíte vložit fotku přímo toho vašeho zvířete. "Ilustrační foto" bohužel má nulovou výpovědní hodnotu.

úkryt (žádná obyč kokosová slupka, ale akvarijní kořen s různými záhyby).

Ta obyč kokosová slupka, nebo jenom otočený květináč s vyraženou dírou by možná posloužila lépe. Neznamená, že pokud je něco dražší, tak že je to i vhodnější. A radama ve zverexu je lepší se neřídit, prodavači jednak většinou houby vědí o tom, co prodávají, navíc musí prodávat to, co mají.

Teplota o trochu větší, než pokojová (asi 22°C).

No, to to trvalo. Ve 22°C sice žovka nebude zazimovaná, ale také ne schopná přijímat potravu. A už vůbec ne ji trávit. Takže jí zdvihněte teplotu na 26°C v prostoru a pod zdrojem tepla až ke 35°C, aby se mohla vyhřívat a začít fungovat.

Milá Ranha,

toto forum nie je o tom mat / nemat rad, ale o tom, ze sa tu mnoho trpezlivych ludi snazi pomoct zvieratam, ktore su casto v nevyhovujucich podmienkach. Tak pochopte, ze nevyskaju od radosti nad boxom, v ktorom uzovku mate.

Ak nemate na normalne terarko (vyrobenie z OSB dosiek nie je draha zalezitost), tak skuste uzovke zlepsit zivotne podmienky aspon kupou nejakeho vacsieho boxu ala IKEA napr ( http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/0010297 5/ alebo http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/9010297 1/ ) aj s vrchnákom a "zámkami" naň vás to vyjde maximálne 20 € + sa musíte doma trochu pohrať s vetraním. Predpokladam, ze budete argumentovat, ze mate IKEA daleko.. Vedzte, ze rovnako dobre posluzi aj box inej znacky.

V podobnom priestore uz mozete poskytnut uzovke vacsie rozpatie teplot, aby si mohla regulovat telesnu teplotu, mohla sa trochu hybat a vratila sa jej chut do zivota..

+ odporucam dbat na rady Aurifer, ktora vie o com hovori a namiesto urazania jej podakovat, za to, ze chce zachranit Vase zviera.

Jednou sem si koupil taky hada před z hotovením terárka, ale když sem přijel domů věděl sem že mám aspon terárko které má potřebnou velikost a mohl sem tam zařídit zdroj tepla a misku s vodou....Jinak moc nechápu lidi co si domů něco přivezou a nic proto nemají, ale já asi nemám tu pravomoc soudit lidi.

myslím, že za ty peníze co stál ten box EXOTERA a KOŘEN ZE ZVERIMEXU, tak jste si mohla koupit sklo a slepit si terárko sama.

až se ohřeje a bude v přijatelné ubikaci, tak začne žrát sama. I když si osobně myslím, že 7 měsíční gutka může žrát větší potravu než holátka.

na jakoukoliv nejbližší burzu pro gekona nebo pro myši snad dojet můžete, existují vlaky a autobusy, popř auto. Jinak taky existují chovatelé, at už tera zvířat nebo hlodavců od kterých od kterých si potravu sehnat můžete. A neříkejte mi, že bydlíte někde v OPIČÍCH HORÁCH, že by Vás dojet někam 30km zabilo nebo finančně zrujnovalo.

Auri můžete maximálně líbat ruce, že má s Váma trpělivost tady řešit Váš nevyřešitelný problém, já bych Vám po první odpovědi co jste ji odpověděla nenapsal ani řádku. Jinak napíšu Vám jednu radu na zlato: Používejte tu kouli co máte na krku :!::i:

Amen.
A slečno, pokud z jakýchkoli důvodů "prostě nemůžete" pořídit hadovi NYNÍ správnou ubikaci (jelikož ten had NYNÍ potřebuje žrát, ne až si na něj uděláte čas, místo či finance), buďte té dobroty a hada darujte (prodejte) někomu, kdo to NYNÍ zajistit může. Jelikož než nastane ono očekávané POTOM, můžete do té doby hada vesele utýrat například vyhladověním.

Vy jste mi ale samolibí hrdinové a soudci. Kéž jste souzeni stejným metrem, kterým soudíte.
Myslíte si, že když jste přečetli celé knihovny o plazech, tak jste lepší, než ostatní.

Prozradím vám "novinku" - na burzách jsou úplně stejní lidé, jako ve zverimexech, kteří řeknou (i napíšou na krabičku) skoro cokoliv, aby své "miláčky" a jiné zboží prodali, protože jsou to lidé jako všichni další a chtějí si VYDĚLAT prachy na zvířatech. I mezi vámi jsou tací, kteří prodávají své hady dráž, než by mohli, protože peníze milují víc, ale každý to zapře, dokud nepřijde čas burzy, kde bude sám nabízet. U některých je toto pouhým důvodem chovu hadů - výdělek.
Než odejdu od té burzy: byl to jeden z vašich řad, nějaký "chovatel", mi tam sám řekl, že si tu hadici klidně můžu koupit do tohoto tera boxu, protože tam může žít bez problému ještě nejmíň půl roku (od té koupě).

A na to, co mi tady předvádíte svými projevy, manžel trefně poznamenal, že už jste s těmi zvířaty tak dlouho, že jste naprosto zapomněli, jak se chovat k lidem, protože i podle něj nemluvíte jako s někým, kdo si přišel pro radu.
Já dodávám, že i kdybyste měli tři doktoráty a jiné tituly z oblasti teraristiky, tak vědět, jak se chováte, ani se k vám nepřiblížím, protože koukáte na lidi skrz prsty a jediné, co vidíte jsou ta zvířata. Rozmohla se u vás pýcha natolik, že byste potřebovali injekci na zmírnění projevů. Ani bych se nedivila, kdyby si vaši partneři mysleli, že hady milujete víc, než je... Zapomněli jste, jak mluvit s lidmi. Kdyby se vás někdo ptal osobně, tak byste si netroufli vypustit něco takového z úst druhému do očí (jako ať zapojí kouli na krku), protože by se sbalil, že odešel k někomu, kdo se umí chovat slušně.

Nějaké rady jsem od vás dostala a za ty upřímně děkuju. (kdybyste četli všechno, viděli byste, že jsem děkovala několikrát)
Byla bych na tom líp, kdybych s tím prostředím lhala - to by se mi sypaly rady, ale lhaní není můj styl. Pravda stojí za všechno - i za to, když se tu na mě sesypete jak rozzuřené vosy. Nikdo nejeví zájem o to, jestli se to zlepšilo, protože tady už o hada samotného vůbec nejde - jde tu o mě a o terárko, ale rozhodně už ne o hada.

I mezi vámi jsou tací, kteří prodávají své hady dráž, než by mohli,

ja se k tomu treba i priznam. Nevidim duvod proc prodavat za levno a degradovat tak zvirata na "levne spotrebni zbozi". Jednak si myslim, ze moje zvirata za to stoji (a vzhledem k tomu, ze si je lidi kupuji, tak si to mysli evidentne i oni) a druhak tim casto zabranim tomu, ze si zvire koupi kdejakej jouda, ktery si zvirete nevazi a neni ochoten mu zajistit adekvatni podminky k zivotu.

byl to jeden z vašich řad, nějaký "chovatel", mi tam sám řekl, že si tu hadici klidně můžu koupit do tohoto tera boxu,

Ale ano. V takovem boxu,ktery je vhodne zarizeny a vytapeny na vhodne teploty muze uzovka docela dobre nejakou dobu zit. V tom mel chovatel pravdu. Ovsem v takovem boxu, kde zadne vytapeni neni, bude maximalne zivorit. V kazde brozurce o petiapul strankach se pise, jakou teplotu je potreba uzovce zajistit. Mozna chovatel zapomnel zduraznit tuhle samozrejmost, mozna jste Vy poslouchala jeho rady jen napul. To uz se nedozvime. Ale ruku na srdce: Zajisteni vhodne teploty je ta uplne nejzakladnejsi vec, kterou se doctetete uplne vsude. Proc jste tu vhodnou teplotu davno nezajistila? Je to chyba lidi z tohoto fora, ktery nad timhle Vasim opomenutim jen nevericne krouti hlavami?
Uz jste alespon zjednala napravu?

Vy jste mi ale samolibí hrdinové a soudci. Kéž jste souzeni stejným metrem, kterým soudíte.
Myslíte si, že když jste přečetli celé knihovny o plazech, tak jste lepší, než ostatní.

Viac krat sa stalo ze aj skuseni chovatelia nieco nevedeli alebo sa zmylili ... ale kazdy z nich si uzna chybu a nehra sa tu na utlacane chuda kvoli zranenemu egu.

Než odejdu od té burzy: byl to jeden z vašich řad, nějaký "chovatel", mi tam sám řekl, že si tu hadici klidně můžu koupit do tohoto tera boxu, protože tam může žít bez problému ještě nejmíň půl roku (od té koupě).

To samozrejme kludne moze byt pravda, sam som mal doma asi mesiac v opatere nezeruce mlada Morelia viridis v rovnakom boxe. Ale - ten box bol osadeny konarikmi, umelymi rastlinami aby mal had ukryty a cele to bolo vlozene vo vacsom boxe v ktorom bola zabudovana ziarovka a termostat aby mal vhodnu teplotu.

A na to, co mi tady předvádíte svými projevy, manžel trefně poznamenal, že už jste s těmi zvířaty tak dlouho, že jste naprosto zapomněli, jak se chovat k lidem, protože i podle něj nemluvíte jako s někým, kdo si přišel pro radu.
Já dodávám, že i kdybyste měli tři doktoráty a jiné tituly z oblasti teraristiky, tak vědět, jak se chováte, ani se k vám nepřiblížím, protože koukáte na lidi skrz prsty a jediné, co vidíte jsou ta zvířata.

Ked sa niekto opyta normalne a prejavi uprimnu snahu a zaujem o pochopenie tematiky nestane sa ze by ho tu niekto napadal. Na druhej strane, su veci ktore ostatnych rozculuju a tak sa potom k dotycnemu/dotycnej spravaju.

Byla bych na tom líp, kdybych s tím prostředím lhala - to by se mi sypaly rady, ale lhaní není můj styl. Pravda stojí za všechno - i za to, když se tu na mě sesypete jak rozzuřené vosy. Nikdo nejeví zájem o to, jestli se to zlepšilo, protože tady už o hada samotného vůbec nejde - jde tu o mě a o terárko, ale rozhodně už ne o hada.

Klamat ste sice mohla, ale v tom pripade by vam boli rady chovatelov s prepacenim na hovno. Ono dovod preco nezerie je zrejme iny ked ma had 20 a ked ma 26 stupnov. Preto sa Aurifer (po smrti bude isto vyhlasena za svatu za svoju trpezlivost) stale pytala na presne podmienky chovu ... bez toho jednoducho nejde poradit.

Milá paní, na vašší poznámku, že si chceme prodejem plazů vydělat a cítíme z toho jenom prachy Vám odpovím následovně:

1) kdybych to dělal pro prachy, tak tady nečtu na poradně přiblblé dotazy a s prominutím na to zvysoka kašlu co kdo tady píše.

2)na prodeji tera zvířat z vlastních odchovů prostě vydělat nejde, pokud nebudu vyloženě překupník, ale to už bychom se nebavili o chovateli ale o překupníkovi.

3)ceny svých tera zvířat se od něčeho odvíjejí, je jen na Vás jestli o zvíře stojíte nebo ne, nikdo Vám ho nenutí. Ta cena kterou si stanovili chovatelé se od něčeho odvíjí( koupím pár hadů za 700euro, povedou se mi od nich 5-6 snůšek po 5 mládatech, tak nebudu přeci prodávat mládě za 20euro :?::!:

4) jak vy píšete, "nejde tady o hada" právě že jde, o tom aby had prosperoval musí mít vhodné prostředí. Když Vás zavřu do pojizdného záchodku Toi Toi na půl roku, tak asi z toho nebudete dvakrát nadšená a nebude se Vám moc dobře dařit.

......................z toho vyplývá: Zase ta koule na krku:-D:i:

To je zase vlákno. Nevěřím, že někdo může bejt opravdu tak hloupej...
Rady, které dostávate, nejsou vyčtené z knížek. Jsou to rady vycházející z mnohaletých praktických zkušeností chovu.
Mládě hada určitě po určitou dobu můžete mít ve faunaboxu. Ovšem i tak je potřeba v něm vytvořit vhodné podmínky. Proto jste byla opakovaně dotazována na teploty. Vaše neochota odpovědět hned je naprosto nesmyslnej šprajc. Držet zvíře vědomě v nevyhovujících podmínkách je týrání.
Na burzách rozhodně nejsou stejní lidé jako ve zverimexech. Na burzách prodávají chovatelé svoje odchovy. A aby se zvířata množila, je třeba jim připravit správné podmínky. Což znamená, že člověk o nich musí něco vědět. Naproti tomu ve zverimexech většinou neprodávají dlouholetí a zkušení teraristé. Samozřejmě až na pár vyjímek. Rady, které dostaáváte zde, dostáváte jen v zájmu zvířete a ne ze zájmů obchodních.

I mezi vámi jsou tací, kteří prodávají své hady dráž, než by mohli, protože peníze milují víc

Tohle snad nemůže napsat duševně zdravý člověk.
Jak dostat víc než mohli? Co to je za blbost? Cenu určuje vždycky prodejce. Samozřejmě, že zvířata prodávaná třeba za 2000€ by se mohla prodat i za 50 Kč. Ale proč by to kdo dělal. V ceně je zohledněna třeba vzácnost zvířete. obtížnost jeho chovu a odchovu atd...
K dalším nesmyslným blábolům se nemá cenu vyjadřovat.
Lidé, kteří se zde snaží radit nepoučitelným ignorantům (jako jste mimojiné Vy) to dělají ve svém volném čase a naprosto zdarma. Není ničí povinnost to dělat. Z toho jasně vyplývá, že to dělají jen v zájmu zvířat. Mudlové, jako jste Vy nám tu můžou být ukradení...

Já dodávám, že i kdybyste měli tři doktoráty a jiné tituly z oblasti teraristiky, tak vědět, jak se chováte, ani se k vám nepřiblížím, protože koukáte na lidi skrz prsty a jediné, co vidíte jsou ta zvířata. Rozmohla se u vás pýcha natolik, že byste potřebovali injekci na zmírnění projevů. Ani bych se nedivila, kdyby si vaši partneři mysleli, že hady milujete víc, než je... Zapomněli jste, jak mluvit s lidmi. Kdyby se vás někdo ptal osobně, tak byste si netroufli vypustit něco takového z úst druhému do očí (jako ať zapojí kouli na krku), protože by se sbalil, že odešel k někomu, kdo se umí chovat slušně.

A prave kvuli lidem jako ste vy mam radsi zvirata... Ty blbost ani inteligneci nepredstiraji - jsou jaci jsou.

Vážená paní. Já se třeba soudím ještě přísnějším metrem, než kterým soudím ostatní. Vaše uplakaná povaha zoufalce už mi začíná lézt pěkně na nervy. Rozhodně věřím tomu, že věnovat se nějaké zájmové činnosti vede ke zkvalitnění života člověka. A už je jedno, jestli má dotyčný zájem o teraristiku, nějakou vědní disciplínu, sport nebo řemeslo. Něco umět a znát rozhodně dělá život člověka lepším. To na druhou stranu neznamená, že by se měl někdo kategoricky kvalitativně povyšovat nad ostatní. O tom tu vůbec nebyla řeč a věřím, že to tu ani nikoho nezajímá.

Na burzách jsou prodejci různí. Pokud už má člověk o něco zájem, měl by si vybrat dobrý zdroj (jako začátečník jistě oceníte chovatele, který i ochotně poradí, atd.) To byste ale musela přemýšlet v souvislostech a nekoukat jenom po ceně a degradovat tak zvíře na housku na krámu. Když si pořizuji zvíře, tak beru v potaz, že se o to zvíře také budu spoustu let starat a budu mu muset zajistit vhodné podmínky. Cena zvířete je v tomto ohledu druhořadá, takže přemýšlet primárně o ceně zvířete je velmi chybné a o mnohém to vypovídá. Chovatelé rozhodně nemyslí v první řadě na peníze. Měli by myslet především na blaho svých chovanců. A teraristika může být v tomto ohledu koníčkem nákladnějším. Takže je dobře, že chovatel za prodaný odchov utrží nějakou tu korunu už jenom z důvodu, že peníze může využít na provoz nebo rozšíření chovu. Navíc s tím zvířetem v případě odchovu kupujete také "know how". Chovatel dokázal zvíře odchovat. Má určité schopnosti, které mu umožnily takového výsledku dosáhnout. A když je někdo schopný a úspěšný a něco vydělá, tak to není žádná ostuda. Je to naopak důkazem toho, že něco umí a dělá to dobře. Většině chovatelům v současné době jde však především o to, aby se mohli za důstojných podmínek svému koníčku věnovat. Naopak si myslím, že každý plaz by měl stát více jak 1000 Kč (což je v kontextu s náklady na letitý chov stále nízká cena). Rapidní pokles cen se v poslední době odráží na tom, že lidé jako Vy týrají zvířata v nevhodných podmínkách (mimo jiné situaci odráží i skutečnost, že se tu roztrhl pytel s vlákny týkajícími se nevhodných podmínek chovu oblíbených druhů zvířat a problémů z toho vyplývajících - jemeňáci, regiusky, guttaty, pogony, atd.). Konzumní společnost si ve své malosti a duševní zakrnělosti myslí, že zvíře je také spotřební věc. Není tomu tak. Ani nevíte, jak bych byl rád, aby si sami chovatelé nastavili určité mantinely prodeje - zvlášť v případě těch oblíbených druhů.

Rad k vyřešení Vašeho problému jste dostala požehnaně. A to od povolaných osob. Co jste udělala pro nápravu Vašeho problému? Týráte zvíře. Tak se nedivte, že Vám to tu někteří (zatím taktně) vytýkají. A vy nejste schopná ani slušně poděkovat. Mám teď chuť dodat něco v tom slova smyslu, že kdyby šel průvod mudlů, tak vy půjdete vepředu a ponesete tři vlajky. Zamyslete se nad sebou a nad svým přístupem k ostatním. Sama voláte po shovívavosti a osočujete lidi, kteří Vám zdarma ve volném čase pomáhají.

Ano, v patřičně zařízeném teraboxu by šel had nějaký čas chovat. Máte patřičně zařízený terabox? Nemáte. Domluvte se s manželem a pořiďte nebo postavte o víkendu terárium (budete mít ten problém vyřešený prakticky trvale - pokud bude mít terárium přijatelný rozměr).

To je jako s tou teplotou. Nejste schopná ani zadat zadání a stěžujete si. Zamyslete se nad svým přístupem. Je v pořádku? Nakonec se ukázala teplota (což se dalo i čekat) jako jeden z klíčových problémů. Vy jste nebyla schopná ani zadat patřičným způsobem dotaz. Každý je svým chováním strůjcem toho, jak k němu budou přistupovat ostatní. Nemůžete si za to náhodou sama? Tituly z nikoho mudrce neudělají, ale naznačují, že by dotyčný mohl disponovat určitými znalostmi (samozřejmě také nemusí - někteří studenti Právnické fakulty v Plzni, atd.). Moudrost je ovšem něco trochu jiného. Myslím si, že většina z nás se každým dnem něco učí a plně si uvědomuje, co všechno vlastně ještě neví. Ovšem touha po poznání a aktivní přístup právě odlišují dotyčné osoby od lidí, jako jste Vy. Nevšiml jsem si nikoho, u koho by se tu pýcha rozmohla nějakým výrazným způsobem. Zato se tu u někoho rozmáhá ufňukanost a lenost...

Své partnery samozřejmě milujeme (alespoň tedy já ano:-*), ale zvířata také. Jenom jiným způsobem, než ty partnery (alespoň doufám:-D). Právě ta láska k těm zvířatům je důvodem, proč se Vám tu spousta lidí snaží tak ochotně poradit. Kdybyste se mě zeptala osobně, tak Vás poženu klackem a neprodám Vám nic. To myslím vážně. To byste se asi divila, jak bych si s Vámi "osobně" poradil. Ve slušných mezích, samozřejmě. Ale velmi rázně.

Kdybyste lhala, tak byste nedostala potřebnou radu a had by byl za čas mrtvý. Nápad lhát v případě zadávání dotazu (ještě k tomu závažného, kde jde o život) jenom vypovídá o malosti Vašeho charakteru. Tím byste tomu nasadila korunu. Odpověď by byla: "Ano, perfektní, jste jednička". Vaše malé ego by zaplesalo a had padnul za vlast. Doporučuji navštívit psychologa. V dnešní době není vyhledání odborné pomoci ostuda a o duši je třeba pečovat, stejně jako o tělo. Rozzuřený tu také nikdo není. Věřte, jde tu jen o toho hada. A ten je momentálně ve Vašich rukách. Proto prosím pro zlepšení něco udělejte nebo ho opravdu raději darujte někomu, kdo se o něho dobře postará.

Svůj příspěvek jsem se rozhodl přidat pro případ, že si ho přečte někdo, kdo by si z něho mohl vzít trochu ponaučení. A ano, jde výhradně o ta zvířata. S tím naneštěstí souvisí nutnost vzdělat mudly, kteří si nějaké zvíře chtějí pořídit.

Je pěkné jak se to pěkně vyvinulo z první odpovědi od Aurifer kdy malý box je něco nehorázně hrozného a ze v tom dopadne zle(teplotu nevěděla odpovídala tedy jen na ten rozměr) až po odpovědi kdy takový box je vlastně fajn a had v tom muže být i delší dobu. (koukám že paní píše že v boxu má písek, rašelinu, vodu i úkryt) takže všechno potřebné.
škoda že nemám tolik času abych napsal připomínku na všechny napsané ... :-D:-D to bych tu byl dloouuho :-D

Víš ono když paní napíše že

tak ještě žije v plastovém boxu na chov cvrčků (28x18x15cm) a má tam písek, rašelinu

, tak box na cvrčky je toto Nikoliv plastový box na mláďata hadů. To mohla napsat rovnou a nemusela jsem to z ní tady páčit, aby pak konečně po x mých dotazech dotčeně napsala, že had tam má navíc zimu. Což jí ovšem nepřišlo na závadu a zkoušela ho krmit kuřecími droby, které si had překvapivě nevzal. Načež když jsem jí doporučila, že v případě, že po zlepšení podmínek chovu si had stále nevezme hole mu má nabídnout gekona, tak následoval dotaz, jestli guttáta může bydlet s gekončíkem. A když jsem jí doporučila, aby začala trochu přemýšlet, tak se hrozně urazila.

Ano, malé faunaboxy jsou použitelné na dočasný chov mláďat, ale jenom za určitých okolností. Já osobně je také používám, ale mám je v místnosti přímo temperované na pro zvířata ideální teplotu. Tyhle boxy se nedají vyhřívat, ani se v nich nedají vytvořit potřebné teplotní zóny bez toho, že by člověk měl minimálně regál s výhřevama např. z kabelů ( a hlavně něco o tom věděl), takže pro chov v běžných bytových podmínkách pro člověka, který o tom neví nic vhodné rozhodně nejsou. Tedy ne pro to jeho zvíře, které je pak zbytečně týráno.

ahoj...zacnu tim, ze se vubec nedivim chovatelum, ze se tu do vas tak pustili...bez urazky, ale muzete si za to sama (nechci vice rozvadet)... hned po prvnich radach, by ste se mela chytit za nos a okamzite hadovi zaridit kvalitni bydleni...vzdyt nejde o zadne velke penize...zkraslovat a zlepsovat muzete vse postupne...terarium z osb je jedna z levnych moznosti..ja osobne preferujji sklo...ale to je kazdeho vec...napriklad terarium ante 112l 80x35x40 za cca 1250,- a za zarovku 50,- verte ze ted i za naprosto obycejnou zarovku (pozor na umisteni..aby se zvire nepopalilo) a terarium tohoto rozmeru, bude vase guttka jenom vdecna...zkuste treba i topny kamen (opet vec nazoru..moje zkusemosti s 5W kamenem jsou dobre) zacinaji na 250,-..k vasi kupovane vetvi bych pridal nejakou tu z venku (preferuji ovocne stromy) po uriznuti oplachnete a nechte vypect v troube nebo vyvarte ve vode... kdyz pomineme cenu vody a energie je cena 0,- a guttka se po nocich ma kde protahnout...voda a skrys bez vetsich investic... proste a jednoduse, at pocitam jak pocitam... vase a hlavne problemy vasi guttky vyresi suma do 2000,- (coz uznejte sama neni zadna darda) urcite se nad tim, co sme vam tu vsichni napsali zamyslete (zastavam se nazoru - zvire nekomu darujte).. vsichni tu chteji jen jedno a to spokojenost a zdravi nejen vasich milacku...predpokladam, ze si stejne hada nechate, proto poslechnete a co nejrychleji zaridte terarium!!! verim, ze se guttka probere a zacne normalne zrat... preju hodne stesti vam a hl. guttce

Ani bych se nedivila, kdyby si vaši partneři mysleli, že hady milujete víc, než je...

Myslim si,ze moje snoubenka to dokonce vi a ne ze si to jen mysli.Proste hadi a jesteri patri do meho zivota stejne jako ona.Spokojeni jsme oba dva a jen diky tomu nejsme divni. A k tomu prodavani zvirat za mensi cenu. Ja nic neodchovavam a neprodavam a stejne bych byl proto,aby se ceny rapidne zvedli. Ted je to des bes,kdyz zvire stoji dve,tri stovky a odpovidajici ubikace dva,tri tisice. Lidi si pak vubec neuvedomuji,ze maji doma ziveho tvora a podle toho to tu vypada. Bohuzel porad prevlada nazor,ze hadi apod. jsou podradnejsi jak psi a kocky u kterych by podobne tyrani lide nepresli jen tak.