Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem V nejbližších dnech vychází páté číslo TERAmagazínu! Přihlašte si odběr!

Udělejte si místo v e-mailové schránce, nachystejte si vychlazený drink k počítači a zkontrolujte přihlášení k odběru. Právě odešlo nové číslo ve verzi pro autory a spolupracovníky, 1. června budou obeslaní všichni přihlášení odběratelé.
A je se na co těšit! Časopis stejně jako webové stránky prošel inovací a já věřím, že zdařilo. Změna designu a další drobnosti, však posuďte sami.

Do budoucna zvažujeme tištěnou formu pro úzký okruh předplatitelů. Vzhledem k malému nákladu by se cena vyšplhala kolem 100 - 140 Kč za výtisk, uvědomujeme si, že je to hodně a proto před tím, než se do něčeho pustíme bychom rádi znali Váš názor. Vyjádřit se můžete v diskuzi pod číslem, případně se projevit v anketě. Jedná se o poměrně dalekou budoucnost, cca leden příštího roku, ale rádi bychom si udělali průzkum už teď.

O čem se dočtete v tomto čísle?

Etologické pozorování varana stepního

Odchov krajty královské

Pralesničky Epipedobates anthonyi

Žáby Hondurasu 3.díl

TERAatlas - Ropucha zelená

Cestopis - Národní park Khao Yai

Reportáž - Výstava "Svět obojživelníků"

Reportáž- Terárium Praha

Rozhovor s Antonínem Hnízdilem - zakladatelem Terária Praha

Rozhovor s Janem Knížkem, předsedou občanského sdružení Krásná žába

Ošetření poranění u terarijních zvířat

[http://tera.poradna.net/file/view/12379-titulka5-2  012a-jpg]

Opět je pro Vás připravena soutěž, tentokrát o volné vstupenky do Terária Praha. Soutěž naleznete na konci časopisu.

Přeji příjemné počtení.

Aleš Kozubík

[mod]Na přání zadavatele na chvilku přišpendluji. (Melda)[/mod]

Na nové číslo se těším. Kvalita časopisu číslo od čísla stoupá a je to čím dál zajímavější a přitažlivější. Se mnou jako s předplatitelem určitě počítejte. Rád podpořím a jsem rád, že se to někam posouvá. I přístup redakce k věci se mění. A to je dobře. Nenechte oheň vyhasnout.

Pořád mi tam chybí trochu více field herpingu, cestopisů, atd. Po téhle stránce se mi líbí třeba Herp Nation Magazine. Chtělo by to více to obsahově nabýt. Přeci jenom to mám pořád přečtené poměrně rychle. A rubriky jako recenze knih a tera atlas by to možná chtělo zpracovat více podrobně. Místo tera atlasu by to možná chtělo ucelené care sheety s více informacemi. A pravidelně publikovat články o veterinárních problémech, toxikologii a o dílčích chovatelských problémech klidně ve větším množství. Prostě tu tištěnou verzi bych si představoval "masivnější". Kritiku berte jako pohled budoucího předplatitele.;-) Jinak držím palce a těším se. Hodně štěstí a vytrvejte!

Ahoj a dík za reakci.

Samozřejmě i my bychom chtěli, aby se časopis rozvíjel a jeho náplň byla číslo od čísla zajímavější, nicméně je to všechno otázka autorů. Pokud má někdo zájem se zapojit, uvítáme kohokoliv s otevřenou náručí. Jen ti, co se podobným projektem někdy zabývali si umí představit kolik času to sežere.

Co se online časopisu týče, jsme limitovaní technickými možnostmi. Momentálně by velikost jednoho čísla neměla přesáhnout 10 MB, to je maximum, které náš systém na mailingy zvládá. Teoreticky se to dá navýšit, ale pak zřejmě vznikne ( a už vzniká) problém na straně příjemců - jejich plné e-mailové schránky časopis odmítnou.

Ještě bych chtěl uvést na pravou míru to zpoplatnění časáku. V podstatě teď stojíme před rozhodnutím, co s časopisem dál. Určitě z toho nechceme profitovat. Nicméně časem bude nutné investovat nějaké peníze do marketingu, technologií, poplatků a dalších. Cena teď od oka stanovená popravdě nepokryje ani náklady na tisk, které jsou neúměrně vysoké kvůli malému nákladu při kalkulaci. Pokud by se přeci jen našli lidé, kteří by chtěli časopis dostávat jednou za dva měsíce v tištěné formě, zřejmě jim to zařídíme. To vše záleží na zájmu lidí a dalších aspektech.

Každopádně, pokud má někdo zájem pomoct, rozšiřujte povědomí o časopise, případně se můžete zapojit svým článkem, fotkama, a kdoví čím dalším. Je to projekt nadšenců, takže je místo v podstatě pro každého.

A.

do budoucna urcite. Momentalne odebira necelych 400 lidi, plus dalsich 700 stazeni, takze uz to jsou podle mne zajimave cisla. Urcite budem uvazovat o zalozeni obcanskeho sdruzeni, abychom mohli prave nabidnout teoreticky i placenou reklamu a sponzoring. Je mi jasne, ze nekomu se to muze pricit, ale je to v podstate jedina cesta jak snizit cenu tisteneho vytisku.

Já Vám samozřejmě držím palce, a přeju jen všechno nejlepší, aby Vám nadšení vydrželo. Ale když se podívám zpátky do minulosti, podobné projekty už tady byly a nedopadly zrovna nejlépe...

Ona doba je prostě taková, udržet časopis pro tak omezený okruh nadšenců je téměř nadlidský výkon. Sponzoři se dneska zrovna nehrnou, a snažit se snížit cenu zvýšeným počtem reklam je začarovaný kruh a cesta do pekla. Proč myslíš, že skončilo tolik oblíbené, a dlouhá léta provozované AT? V konečném důsledku bylo čím dál tlustší (a tím pádem samozřejmě dražší), jenže z toho bylo skoro polovina reklam. Není divu, že zájemců o "reklamní časopis", byť na pěkném lesklém papíru, bylo čím dál míň, a nakonec bylo vydávání zastaveno. Hodně z nás určitě pamatuje, s jakou slávou začalo vycházet někdy v r. 95? krásně provedené Akva Tera Fórum. První ročník za 79 Kč, druhý už za 89 Kč. Konec třetího ročníku už se bohužel nekonal :-(

Nechci být pesimistou, a jak už jsem řekl, moc držím palce. Podobný časopis na českém trhu rozhodně chybí. Ale takovýhle projekt opravdu není sranda, chce to hodně silnou náturu, pevné kramfleky a především finanční zázemí. Nejsem si proto jist, jestli jako nezisková organizace (i přes případné sponzory), budete schopni časopis dlouhodobě utáhnout.

To ale neznamená, že by to měl člověk balit předem. Mně se nadšení a chuť do nových věcí líbí. Doba je sice těžší a často ne přející "potravě ducha", přesto je ale potřeba si nic nepřipouštět a jít do toho. Neznamená to, že když předchozí projekt nedopadl nejlépe, že musí padnout i tento. Navíc, když něco nezkusíš, tak si ani nemůžeš říct, že jsi pro svůj sen udělal všechno. To je strašně důležité. Udělat to, co udělat chceš. A když se něco nepovede, prostě se otřepeš a jdeš dál. A kdo nekoná, v ničem nezvítězí.

Tak elektroničtí odběratelé už nějací jsou. Pokud bude tištěná verze, chtělo by to, aby byla opravdu kvalitní, zajímavá a atraktivní pro širší počet lidí. Proto jsem ostatně měl v minulých vláknech výhrady k obsahu. Tady je třeba zbořit všechny hranice a jít na maximum. Nějaký ten sponzor se sem tam najde a reklama se dá řešit různě. Buď si řeknu, jaký příjem z reklamy chci a nebo kolik stran na tu reklamu je vhodné vyhradit. Pak už je to jenom o oslovování a jednání. Spíš mi přijde důležité, když už by byla ta tištěná verze, jak ten časopis marketovat. Základ by byli stálí předplatitelé. Navíc by bylo skvělé zajistit i distribuci po zverimexech, atd. Třeba by se dalo něco nasmlouvat i s nějakou firmou zabývající se distribucí tiskovin. Ideální by bylo ujednat nějaké podmínky s firmou typu Robimaus, která distribuuje vlastní produkty a různě je zaváží. Tady je potřeba nelenit a zkoušet všechny tyhle varianty a dát do toho všechno. A kdyby to přesto nevyšlo, dal jsi do toho všechno a můžeš bez výčitek jít dál (a vrátit se zase třeba k té elektronické verzi, pokud to bude dál bavit). Možností je spousta.

S cenou bych byl nakonec opatrný. Vzhledem k českému trhu bych jí rozhodně držel pod 100 Kč. K čemuž by se dalo dojít vyřešením problémů nastíněných v druhém odstavci.

Rozhodně to nebude na uživení, ale věřím, že je možné časopis na relativně vysoké úrovni provozovat. Přeji hodně štěstí a těším se.

Jasně, rozhodně jsem neměl na mysli, aby někdo něco balil předem. Naopak jsem psal, jak tomu projektu fandím a držím palce, to nadšení se mi samozřejmě taky líbí. Chtěl jsem jen varovat před přílišným optimismem, ono vydávat tištěný časopis na úrovni, pro omezený počet zájemců, a hlavně za přijatelný peníz, to fakt není sranda. A obzvlášť v současné době, kdy se díky krizi všude šetří a škrtá. V té prvotní eufórii je vždycky to nadšení a elán vidět. Teramagazín je číslo od čísla lepší a lepší, to je bez debat. Ale zatím je šířen pouze elektronicky, což je finančně úplně někde jinde, než vydávání tiskoviny. Až čas ukáže, jak se redakce vypořádá s tištěnou formou časopisu a jestli jí bude moci dlouhodobě udržet.

Chcela by som povedat, ze casopis ma oslovil a vyzera s kazdym cislom zaujimavejsie, takze Vam prajem vela uspechov!

Napad vydavat ho aj v tlacenej forme je rozhodne zaujimavy, aj ked pomerne komplikovany. Myslim si, ze co sa ceny tyka ma Blackflame pravdu, bolo by fajn, keby neprekrocila magicku stovku.. Je to tak trochu aj hra na psychiku zakaznika. Lepsie znie casopis za 98 kc nez 110... Je to sice rozdiel par krun, ale clovek to vnima inak.

Taktiez si myslim, ze distribucia vo zverimexoch by mohla zacielit aj na zacinajucich chovatelov, a tak pomoct zvieratkam k lepsiemu osudu...
Pripadne by bolo mozne vydat nejake EXTRA cislo, ktore by obsahovalo "care sheety" tych najbeznejsich druhov, ktore zaciatocnici casto utyraju na smrt.. A to cislo by v tych zverakoch mohlo byt non-stop. Keby nebolo moc drahe, tak by si ho mozno kupili.. Ale mozno som len "snílek"..

Co sa tlace tyka, je podla mna dolezite kde to nechate vytlacit, bude od toho velmi zavisiet cena.. Mne napadlo napr. cz kde tlacia aj malonakladove veci za slusne ceny. Na strankach je kalkulacka a po zadani 400 kusov celofarebne, 30 stran vyjde cena na kus 101 kc. Samozrejme to zavisi od mnoho faktorov, ktore sa tam daju nastavit... Kazdopadne o knihovnicke vie velmi malo ludi, preto si dovolujem na nu upozornit, mozno to pomoze.

Tak prajem vela stastia a citatelov, tesim sa na dalsie cislo :-)

Tak o tiskárnách vím tak o dvou tuctech, kde by se to dalo dělat. Vybral bych ty nejvhodnější a udělal bych výběrové řízení. Ta cena 101Kč za 400 ks o 30 stranách mi přijde jako docela palba... Pokud má být projekt životaschopný, tady bych se s tím nemazal a tvrdě si vyjednal co nejlepší cenu (i když tady je množstevní a finanční objem tak malý, že to žádnou tiskárnu nevytrhne). Cena tisku je pro projekt velmi důležitá.

Ja sa v tlaciarnach nejak nevyznam,nemam s cim porovnat, len som chela dat tip, ktory moze mozno pomoct. Samozrejme by asi bola ina cena, keby sa s nimi vydavatelia dohodli, ze sa to bude tlacit kazdy / kazdy druhy mesiac.. Takze pokial je to drahe, dalej sa tim autori nemusia zaobrat a verim, ze najdu lepsiu moznost :-)

Tak librix znám, nemají špatné ceny.

Mimochodem, kdo se účastnil sobotní burzy v Pekle, mohl zažít naši první offline prezentaci, měli jsme tam stůl, i když to byla hodně neplánovaná akce, ale aspoň se dostalo mezi lidi tištěné ukázkové číslo a pustili jsme do světa pár desítek letáčků.

Tisk barevného časopisu je asi nereálný, resp. bylo by to opravdu neúměrně drahé v daném nákladu a i snižování ceny inzercí, což pro někoho může vypadat jako cesta do pekla, nám se to zas jeví jako jediná reálná cesta, jak dělat v dnešní době časopis, bez vlastního kapitálu. Samozřejmě, všeho s mírou, i aktuální číslo už obsahuje reklamu, ale ta je koncentrovaná na poslední stránky časopisu a tak v podstatě neruší. Určitě tam ale místo má, protože tím chceme vyjádřit vděk podnikům, e-shopům, a dalším subjektům, které nás podporují a to místo si tam určitě zaslouží.

Padly tu rady, jak se dostat do podvědomí, navázat spolupráci s e-shopama, velkýma prodejcema terarijního zboží. Nebudu jmenovat, protože veškeré dohody jsou za současného stavu "per huba", takže nechci nic pokazit, nicméně můžu říct, že podle mě máme domluvenou slušnou distribuční síť na letáky. Brzy by naše letáčková kampaň měla navštívit zřejmě všechny větší burzy po ČR a ani při nákupech terarijních potřeb nebudete nejspíš ušetřeni pohledu na "logo" TERAmagazínu :) Takže tohle všechno snad funguje a je domluveno.

Aktuálně řešíme založení občanského sdružení, tak abychom mohli začít i s prodejem inzerce, distribucí, prodejem časopisů, financování autorů článků etc. Prostě to drobet právně podchytit.

Co se týče časáku a jeho tištěné verze, je tu ještě několik možností jak to řešit. Časopis v černobílé verzi a pouze vložených pár dvojlistů s obrazovou přílohou. Nicméně i jen tři dvojlisty barevně stojí kolem 24 korun a tisk je to jeden z nejlevnějších a kvalitativně tragických.
Proto se otevírá otázka, jestli časák netisknout černobíle celý a pouze k němu přikládat CDčko s PDF zdrojovou verzí v plné kvalitě fotek atd. CDčko by se určitě dalo využít i dál, byl by tam prostor pro rozvoj, vymýšlení doplňkových projektů etc. Cena takto tištěného časopisu při 50 stránkách by byla kolem 50 - 60 korun, odhadem.

Každopádně všem, kteří se vyjádřili díky a jsme rádi za veškerou podporu.

PS: pomohlo by nám, kdybychom našli někoho, kdo zvládá účetnictví. Půjde o naprosto jednoduché věci, pár příjmů měsíčně a sem tam nějaký výdej. Někdo z Prahy, Chomutova či podobného okolí?

tak zas neni duvod z toho delat nejake extra halo. Podle mne je dostatecne oficialni predstaveni to, ze jsme meli svuj stul a rozdavali letacky a byl casak k nahlednuti. Navic jsme na sobotu naspali snad jen hodinu a to jeste v aute, ale ty prednasky v zoo a nasledne posezeni za to stalo.
Snad i na ten tisk dojde a vyjedname nekde rozumnou cenu, ty ceny za tisk jsou silene bohuzel, neni to nas vymysl..

tak zas neni duvod z toho delat nejake extra halo

Tak já bych třeba rád věděl,kdo za časopisem stojí.Nikoho z vás jsem ještě nevyděl.:-/
Jo tak to se ke mě doneslo,že se přednášky protahujou až do raních hodin.:-D
Já si předplácel ATéčko už od začátku mých teraristických pokusů,potom bylo Akva Tera forum,ale to se asi moc nepovedlo,páč to skončilo.Taky jsem ho měl předplacený.Cena byla 79kč/ks:-)

My jsme se neschovávali:) Stačilo za náma přijít a pozdravit, stáli jsme u stolu krom pauz na kafe cca do desíti dopo, pak jsme museli odjet. Takže stačilo přijít a mohli jsme pokecat. Nicméně určitě ještě v budoucnu bude příležitost.
Ono ATčko a Akva Tera Forum mělo trochu jiný podmínky. ATéčko byl časopis co měl dlouholetou, vybudovanou tradici. Akva Tera forum zas mělo určitě slušný finanční zázemí, soudě podle toho jak ten časák vypadal.
My se snažíme udělat v podstatě časopis bez peněz. Nikdo z nás nemá z fleku 30 litrů, aby se nechalo natisknout pár set čísel s tím, že budem doufat, že to někdo koupí..
Proto i tenhle způsob a přemýšlení o nákladu, časáku na objednávku, černobílém tisku etc..

Zase mám jednu připomínku :-D. Než vydávat časák černobíle s fotkama na CD, to už by bylo možná lepší vydávat ho na CD celej. Což ale zase je skoro stejný jako když bude jenom v elektronický podobě. Páč vypálit si to může každej sám. Chci tím říct pouze to, že bych se radši vyprdnul na nějaký provizoria typu vkládání barevný dvoustránky a prozatím rozvíjel časák jen v elektronický podobě jako doposud. Pořád je ještě dost prostoru pro vylepšování, shánění dalších autorů, případnejch sponzorů a inzerentů, doladění distribuční sítě a další voloviny okolo. Prostě bych netlačil s tou tištěnou formou na pilu ;-).
Všechny připomínky myslím v dobrým, tak to tak doufám bude i pochopeno. Ve vašem snažení vám fandím :-).

V pohodě, nikdo nic nebere špatně, vím, že to všichni myslíte dobře.
Ono jde o to, že my bychom se do tištěné formy nehrnuli. V prvním příspěvku tohohle dredu píšu, že to plánujem na cca leden příštího roku, což je dle mě reálné datum. Jenže už se na nás obrátilo pár lidí, kteří prostě s PC maj problém a rádi by odebírali v tištěné podobě. Podle mě by to černobílý tisk mohl řešit. Těžko říct.

Každopádně v nejbližších dnech asi vstoupím do jednání s tiskárnama a budu se z nich snažit vytřískat lepší podmínky než nabízí ofiko ceník. Uvidíme.

Edit: dneska jsme dosáhli 400 odběratelů.

Ja som to myslela v dobrom, ze ma to prijemne prekvapilo :-) No poslednu hodinu som stravila intenzivnym citanim citanim a tymto skladam pomyselny klobuk z hlavy :-) Najviac sa mi v tomto cisle pacili vsetky styri clanky v kategorii rozhovory a reportaze. Zabky ma moc nelakaju, ale clanok o Pralesnickach ma napriek tomu zaujal.
Jedinu chybicku co som objavila - v obsahu su Zaby Hondurasu - 3.diel a potom samotny nadpis clanku je zrazu diel 2. Asi nejaky tlaciarensky skriatok.
Ale inak naozaj dobra praca, len tak dalej a vela uspechov!

Díky, jsem rád, že se líbí. Velký dík patří hlavně všem autorům článků, bez kterých by časopis nikdy nemohl vzniknout.
Co se týče šotků, tak jich tu máme zřejmě celé hejno, hold je to poměrně rozsáhlý projekt na tři lidi..Ale hlavně že nás to baví, Vám se to líbí a tak to má smysl:beer:

Co se časopisu týče, je faktem, že úroveň jde nahoru, ale úroveň spíš technická, nikoliv obsahová. Musíte si uvědomit, že pokud něco chci prodat, musím nabídnout kvalitu, tzn. kvalitní informace hlavně ze strany chovatelů, kteří mají namalé zkušenosti, na nich by měl být časopis postaven,rozhovory apod. samozřejmě taky, ale to by měla být vedlejší větev, ta hlavní jsou informace- chov, odchov, problematika chovu, zdravotní problematika,..... Protože pokud tyto informace váš časopis nebude mít, pak postrádá smysl jej vydávat. Nezapomeňte, že všechny potřebné informace jsou navíc k mání na netu. Váš projekt je mi sympatickej, kdyby obsahoval kvylitní informace, taky bych ho rád kupoval, ale v současné podobě určitě ne. Píšete, že na tom nepotřebujete vydělat, potom bych zůstal u této formy, makal na tom a až bude čas posunout to dál, určitě to poznáte a navíc na tom můžete i podle mě něco vydělat. Takže držím pěsti, jenom to neuspěchejte, makajte na tom, získávejte kvalitní autory.

Samozřejmě přijímám i tuhle kritiku, nicméně si myslím, že není úplně oprávněná. Já osobně autory jako ing. Vergnera, prof. Ondřeje Hese, nebo třeba Petra Šotta považuju za kvalitní autory a chovatele. Musíte si uvědomit, že každý má tu svou laťku vědomostí a zkušeností s teraristikou někde jinde. To co někomu přijde jako mlácení stokrát mlácené prázdné slámy má pro někoho informační hodnotu.

Každopádně, možnost zapojit se svým článkem má kdokoliv, takže třeba i Vy.

EDIT: ještě dodám, že zlepšování časopisu po technické stránce, tedy i portálu, designu a další jde ruku v ruce se získáváním kvalitních autorů. Málokdo by chtěl psát pro časopis, který mu bude dělat ostudu.

A k tištěné formě, je nesmysl myslet si, že nás k jejímu vydávání vede vidina zisku. Stačí si nechat udělat kalkulaci na tisk a uvidíte, že o nějakém výdělku nemůže být řeč. K těmto úvahám nás vede právě zájem čtenářů, kteří nás s dotazy na tištěnou verzi kontaktují.
A.

Nechci být jen kritickej, je pravdou, že se to posunulo hodně dopředu, ale mě osobně to zatím o žádnou informaci neobohatilo, ale je to můj čistě subjektivní názor. Neříkám tím, že to neobohatilo nikoho. Teoreticky stačí k tomu posunout ten časopis dál málo- kvalitní články o zřídkakdy chovaných,odchovatelných druzích, nebo zdruhé strany kvalitně zpracované články o běžných druzích. Uvést to do praxe je ale samosebou trochu těžší :-). Proto bych zatím zůstal u této formy, hledal autory, popřípadě i v zahraničí. Vzpomínám na devadesátý léta, kdy jsem hltal články pana Reháka, Jirouška,..... a spousty dalších, poté už zbyl z atečka jenom brak. Musíte zkrátka sehnat kvalitní autory pro déletrvající spolupráci.
K tomu, že bych publikoval něco já, tj. reálné tak za 10-20 let, jinak by to nemělo žádnou hodnotu.

Pokud by to mělo stejný nádech jako mělo AT tak by jsem do toho za 100kč šel určitě
moje první AT jsem kupoval okolo 10kč a pak rok od roku to bylo dražší a dražší ale byl sem prostě věrnej a hltal sem každý písmenko:-)
je obrovskou škodou že AT už není a od té doby nic podobného není
mám tu několik čísel časopisu Terarista ale s AT jsem je nikdy nesrovnával
chtěl by jsem se dočkat podobného projektu jako je časopis DRACO
tématická čísla
Dendrobátky
Listovnice
Hroznýši a další
časopis obsahuje rozhovory s několika chovateli + fotoreportáž a podrobný popis chovu
+ obecné informace z přírody
mám asi 10 časopisů Draco a Reptilia
je jen opravdu velká škoda že u nás nic podobného není
Brožurky( knížečky ) od Robimaus ( chováme ještěrku,hada,chameleona,rohatku)
jsou sice ok ale právě postrádají ten popis chovatelů
a většinou do těchto brožur píše ač jeden skvělí ale prostě jen ten jeden chovatel
a náhled i problematika chovu je jen z jeho pohledu a jeho zkušeností

reportáže jsou si myslím opravdu super a je dobře že je váš časopis nepostrádá
jinak nevím jak ostatní teraristé ale já určitě pokud by byl časopis jako je ten Draco a v češtině rád by jsem dal i stejnou cenu okolo 10 euro

Josef