Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem wágleráci-proč padají?

Ahoj,dofám že jsem to nikde nepřehlíd,ale chtěl bych se zepta.Hlavně těch kteří je měly a něco o tom opravdu ví.
Přišlo už se na to proč importovaná zvířata dříve či později padají?
Moc díky za odpovědi,případně i připojené postřehy z chovu.

Tak krom spatneho stavu pri importech, padaji na bakterie typu Pseudomonas spp. a jsou na ne vice sensitivni.. + byvaji problemy pri krmeni "chlupatou" stravou.. Potrebuji VELMI dobre vetrani a caste radne napajeni a pak fungovat mohou, ale je to hodne o stesti. Samci zerou spise gekony, preucit se daji ale lepsi bude dodrzovat prirozenost. Pokud zacnes odchovem napr. Od Jaekala, sanci udrzet existuje, ale importu bych se vyhl obloukem. Ja mel trio a je to zkusenost. Samici sem udrzel 3/4 roku a pak se mi stejne zacla nafukovat a padla. Ostatni se mi nafukovali uz pri prevozu domu, diky zkusenostem se squamigerama sem jim zivot o par mesicu prodlouzil, ale nakonec to nedali.. Ja osobne uz to zkouset nehodlam, i kdyz se jedna o jedny z nejhezcich hadu vubec...

Zdravím Vás,

@ raddei-nehádžte tak rýchlo flintu do žita!-jak už spomenul Radar vyššie,sú to jedny z najkrajších hadov vobec a pre mna osobne je to TOP,takže si myslím,že je škoda to tak rýchlo vzdat ...

Aj ked nemám žiadnu praktickú skúsenost s týmto rodom,tak si dovolím zareagovat.V poslednej dobe som toho prečítal o ich chove naozaj dost.
Jediný podstatný problém vidím v získaní zdravých jedincov a to sa dá obíst najjednoduchšie zakúpením mládat od T.Jaekela (viz.Radar vyššie),kúpou v zajatí dlhodobo prosperujúcich importov(stabilizovaných),alebo úplne ideálne získat mládatá z europskeho odchovu,čo je celkom zložité,ale pri troche trpezlivosti nie nemožné...Ale samozrejme existujú aj čerstvé importy,kt.sú vo velmi dobrej forme.

Takže,pokial sa človek dostane k zdravím jedincom a dodržuje správne zásady chovu,tak sa jedná o prosperujúce hady.
Teraz to know-how chovu:

pri porovnávaní chov.podmienok od roznych ludí sa mi ako ideálne javí presne to,čo popisuje M.Lutz na Venomlande:
http://www.venomland.net/t797-general-care-require ments
Pozorne čítajte,čo tam Mario píše.
Ich napájanie može byt časovo velmi náročné a to hlavne,ked sa bavíme o druhu wagleri,kt.tej vody potrebujú naozaj viac než druh subannulatus (písomné zdelenie T.Jaekel).

Ako som už spomenul,žiadnu praktickú skúsenost s nimi nemám a možno tu o pár rokov napíšem niečo iné,ale trochu ste ma Raddei vyprovokoval k mojej reakcii tým,ako ste to s nimi rýchlo zabalil,čo je myslím si škoda,uvažujte o tom ... ;-)

Tak nadseni je jiste treba.. ;-) Me osobne to trosku pustilo, i kdyz si myslim taky ze chovat jdou. Ale je to boj a osobne se mi do toho nechce.. A do importu rozhodne ne. Nafukujicich zvirat nemusim videt vic nez je nutny. ;-) Rado Ty to das, i kdyz se Te jeste pokusim zpracovat na neco jineho. Ty vis. :-D Drzim palce, nekdo by to zlomit mel.. Jsou to krasna zvirata, o tom nelze polemizovat...

Ta reakce je trochu nepřesná.Je to momentální stav věci a ten se při troše štěstí může změnit během pár let.
Momentálně nemám potřebné prostory i prostředky,pro zavedení takového chovu jaký je alespon základně potřeba.Běhen té doby,by se mohlo stát,že bude jejich chov propracovanější a bude lépe zdokumentovaná cesta k jejich úspěšnému chovu.
Zatím budu sbírat zkušenosti s chovem jiných stromových druhů a třeba za nějakou dobu dospěju k přsvědčení,že nastal ten správný čas pokusit se o jejich chov.
Můj dotaz nebyl veden akutní touhou po jejich držení,ale spíše ze zvědavosti jestli se někomu u nás daří je dlouhodoběji držet a je nějaká zkušenost,jak zabránit jejich masovému úhynu.
Každopádně moc díky za vaše reakce a čas ukáže
P.S. určitě budu rád když do toho to vlákna ještě přibudou další reakce s osobními zkušenostmi,nebo s odkazy na kvalitní stránky věnujícími se tomu to tématu.

wágleráci a subanuláti se zbytečně démonizujou, nejsou to žádní "neudržitelní" hadi ani nic takového. jen mají pár specifik, ale to má kde co. nejčastější příčinou úhynu v lidské péči bývá to, že lidi vymýšlejí různé zbytečné 3,14čoviny (viz ten článek) a tím to akorát pohnojí. Jak už psal Radek- potřebujou dobré větrání, přez den sucho a nekrmit bílýma myšma, mají problémy s jejich chlupama. Pravidelně dostatečně napájet, hlavně velké samice (nestačí jim voda z rosení). taky pozr při manipulaci, protože jsou velice křehcí a snadno zranitelní, zase hlavně velké samice. Pokud seženeš zdravá zvířata, tak jsou chovatelní jako všechno ostatní.

Mimochodem, nám chov wágleráků/subanulát popadal po mnoha letech chovu kvůli uplně blbé náhodě při stěhování, kdy jsme hady převáželi v ubikacích v autech- až na 1 zvíře, co si slezlo na zem seděli na svých větvích- a manželovi jedoucímu předemnou vběhly na dálnici do cesty srny. takže jsme oba při 130km rychlosti prudce brzdili a provedli různé úhybné manévry, kvůli kterým hadi popadali z větví a smrtelně se zranili. Přežilo to jediné zvíře, to které sedělo na zemi. Předtím drželi řadu let, akorát se nám je nepovedlo rozmnožit- hadi se pářili a všechno, ale samice vždycky po čase vysypala neoplozená vejce.

Já jich měl taky pár kousků,dokonce napářené samice z přírody i porodili krásná mláďata ale vždycky to bylo k ničemu.Někteří vydrželi jen několik dní někteří několik měsíců ale nakonec stejně chcípli.O těch ,,odchovech" co nabízejí v Hammu bych si dovolil zapochybovat.Ty fotky jsou focené mobilem tak se omlouvám za kvalitu ale nebyl čas připravit fotoaparát.

raz som vzal samicu ,este tak pred 10rokmy ,z jicina ,z burzi,ale to som nevidel ze buble ani ze mozu,skapala do dvoh tyzdnoch ,stejnegerka z vietnam od rovnakeho priekupnika ,dovozcu ,vpohode,ale to som drzal trimaky v starom akvarku zakrite tabulov skla,ako akvarko,raselina,konar,miska,substrat suchy,raz za tyzden zaliaty a trimaci fungovali,aj ked niekedy nebolo do terarka vidiet.dnes mam na strope sietky a napriklad slegeli prcky zabijem porosenim,naopak v suchu su ok,dobre zvleky,uz vacsinu stromakov nerosim,to bolo prv,nerosis ,hned problem so zvlekmy atd., dnes zarosis a bublu ,su ludia co maju filipincov,na suchu,su ok,odchovy...cakame,ziadne,sumatri,najkrajsie...su ,niekomu aj drzia,ale...hm,vela ludi si donieslo ,aj naparene ale... jak atheris,treba skusat, aj caninus byval lan sen...mna trapia aj mrnata inyh trimakov,treba skusat...micurinci

já rosím denně nebo podle potřeby u druhů, kterým simuluju období dešťů/sucha a zvířata respirační potíže nemají. Ale je fakt, že rosim vybavení, stěny, zvířata (pokud jim to nevadí), ale ne substrát a ubikace po narosení do několika hodin vysychají. Celé stropy ubikací mám z pletiva. Mláďata šlégláků jsem rosila normálně a problémy s tím nikdy nebyly.

Nemám zkušenosti s waglerákama, i když mě to celkem láká, těch zkušeností mám s importovanýma zvířatama až až, nakonec se mi podařilo vytvořit chovnou skupinu zčásti i z importovaných zvířat, ale ty nervy,..., škoda mluvit. Zvířata by chtělo separovat od ostatních,tzn. další místnost, nakoupit větší množství zvířat, minimum bych viděl kolem 20-ti a zčásti si hrát, zčásti bojovat, že jsou neudržitelní tomu taky nevěřím, podle mě se dá chovat úplně vše, chce to jen mít know-how, navíc to není horský druh. Myslím, že největším problémem bude teplotní režim, v kombinaci s vlhkostí, větráním, popřípadě stresem. Jinak k tomu rosení u stromáků, pokud porosením neklesne výrazně na několik hodin teplota nebo nevznikne v teráriu skleníkový vzduch, neměl by být problém, osobně ale přímo rosím jenom lehce juvenily v odpoledních hodinách, kdy se ještě teplota stihne vrátit k nějakému dennímu maximu, jinak rosím nádrže juvenilů-semiadultů každej den, ale jenom dno nádrže, popřípadě stěny a to tak, aby se nádrže nezapařovaly a vlhkost se držela kolem 70% na část dne, to si myslím, že je důležitý, vzdušná vlhkost musí být zachovaná, ale v rozumné výši, při porosení nádrží vyletí vlhkost strmě vzhůru, vznikne skleníkovej vzduch a tady je kámen úrazu, stejně tak je ale problémem nízká vlhkost, jinak adultní zvířata mimo cyklování a svlek vůbec nerosím, mám ale v místnosti zvlhčovač takže udržuju vlhkost na trochu vyšší úrovni.

ona i ta odchytová zvířata se dost démonizujou. Já mám většinu chovu složenou z odchytových zvířat a musím říct, že problémy vesměs nejsou. Akorát je u těch importů prostě potřeba počítat s tím, že tam může být nějaká úmrtnost a že ne vždycky se všechno podaří. Ikdyž 20 zvířat mi přijde jako zbytečně přehnané množství, pokud člověk nechce vytvářet nějaké větší skupiny za dalším účelem. Krom třeba sociálně žijících Leiolepisek, kde fakt pořizujem rovnou skupiny, tak většinou kupujeme tak 2,2- pár a náhradní pár, kdyby něco padlo.. nebo u vzácných druhů to, co se podaří sehnat. KOlikrát se člověk nemůže moc rozcapovat a vzít to, co přišlo. Co se týče karantény, tak v dnešní době ji stejně musí člověk docela fest udržovat i u zvířat z odchovů, takže to už je skoro jedno.

U wágleráků s teplotním režimem problém není, snáší "běžné" teploty 26-28°C s nějakým tím nočním poklesem. Co se týče větrání, tak uplně stačí škvíra pode dvířky a pletivový strop. Hlavně nedávat různé větráčky a další 3,14čoviny, s kterýma akorát ta zvířata chytí průvan. Rosení se nám osvědčilo stejně jako u dalších stromáků- narosit a do dalšího rosení nechat vyschnout. Nedržet ve vlhku, ale ani jim tam nedělat saharu. Tropická teplomilná zvířata rosím po zhasnutí vlažnou vodou, v přírodě se taky dělá rosa po západu slunce. Akorát když simuluju deště, tak rosím i několikrát děnně. I horské druhy s potřebou nočních poklesů rosím k večeru, ale tak, aby ještě stihly oschnout, než se ochladí. Aby zvířata nezůstala na chladno mokrá.

že jsou neudržitelní tomu taky nevěřím, podle mě se dá chovat úplně vše, chce to jen mít know-how

přesně tak, vždycky to chce jen vědět co dělat a co nedělat :-)

Jestli se démonizujou či nikoliv, je to asi daný reálnými zkušenostmi s tím či oním druhem. Když to shrnu u canin, 1/3 zvířat skončila v mrazáku, ale ani u stabilizovaných zvířat, která jsou v chovu několik let neni vyhráno, myslím,že je u nich přítomen nějaký latentní patogen, který po narušení rovnováhy začne být probémem, za to úmrtnost NZ zvířat nula. Nebude to ale problém jen u caninusů, zvířata z importů budou logicky citlivější na nějaké výkyvy, i když zevšeobecnit se to určitě nedá. S tou vlhkostí mi připadá, že má hodně lidí problém, sám jsem v tom nějakej čas plaval a doplaval možná až nedávno, nevím. Teplota je totiž poměrně lehce měřitelná a nastavitelná, když to blbě řeknu, ale vlhkost se udržuje na nějaké úrovni už hůř, chce to už trochu citu. K těm 20-ti kusům, pro vytvoření kvalitní chovné skupiny to nebude ještě konečná cifra, ale to už je jen taková spekulace, protože s nima nemám žádnou zkušenost.

Odchovová zvířata jsou pochopitelně podstatně odolnější a snášejí už i boty, na které jsou odchytoví jedinci citliví.

S tou úmrtností 1/3- to si myslím že je na importy ještě dost v pohodě, protože s úmrtností je prostě potřeba počítat vždycky. Člověk neví, čím si to zvíře při importu a vším s tím souvisejícím prošlo a jak moc ho to poznamenalo. Ono importovaná zvířata někdy i mívají z tohoto důvodu skryté vady ve formě třeba poškozených ledvin atd, s tim je holt taky potřeba počítat.

Ještě se vrátím k té vlhkosti- je fakt, že tam to bude hlavně o tom citu. Páč se nám stávalo, že v době mé nepřítomnosti náhradní ošetřovatelé "zalévali víc než měli" nebo a naopak a pak jsme se vrátili a zvířata nafukovala hrdla, nebo naopak měla zaschlé nesvleky kůže. což se mi v chovu běžně nestává.

Jedna třetina v pohodě je, ale to jsem mluvil o eutanázii(nikdy mi caninus nepadnul, že bych ho bez zjevné příčiny našel ležet na zemi, jak to občas slýchám, špatně se podívám a druhej den leží na zemi, nesmysl),ale nezmínil jsem už komplikace s některýma přeživšíma, ale to by bylo na dlouho. Zkrátka jsou to importy a musím k nim přistupovat daleko citlivěji, tzn. např. po krmení minimálně rušit apod., ale na tom jsme se shodli.

Dřív jsem se k tomu nedostal, tak reaguju až ted :-)

osobní postřeh je ten že když se k něčemu přistupuje tak že je to neudržitelné, tak to nikdy nepujde. Je to stejně chovatelný trimouš jako ostatní choulostivjejší druhy, není na něm nic extra. Jak už se tady psalo, tak pády ale to u všech trimoušů, jsou jak z porcelánu. Osobně hadům se lépe daří když se o ně "nikdo nestará a do místnosti ani nepáchneš" tak prospívají a jsou spokojeni. Takže přemíra starostí a podvědomí že padaj to největší problém jejich chovu. Bungaři se berou taky že padaj a u někoho fungujou bezvadně.

tak oni stromoví jedáci mají méně vyvinuté svalstvo, takže jsou křehčí než třeba "užovkovití"...ale stejně se wágleráci co se týče zranitelnosti s jinýma trimerákama nedají vůbec srovnávat. Wáglerák se ti zraní, ikdyž ho blbě zafixuješ v ruce a málo mu podepřeš tělo. Jsou i méně pohybliví...si člověk říká co dělají, když třeba přijde tajfun.

Jinak souhlas s tím, že přemíra starostlivosti škodí. resp. oni škoděj oba extrémy- když se s nimi člověk vůbec nemaže a když se s nimi maže až moc.

jo jo přesně tak.

jsou o něco křehčí, ale i tak ti trimouši jsou hodně křehcí oproti třeba Boigám ty kolikrát tak spadli jsem si říkal že je po nich, ale v pohodě.

akorát jsem zapomněl doplnit že ideálně zrovna wagleráky dát do flexárka nebo nějakého sítovaného tera, tam jim je nejlíp :-)

akorát jsem zapomněl doplnit že ideálně zrovna wagleráky dát do flexárka nebo nějakého sítovaného tera, tam jim je nejlíp

Ani bych neřekla. spíš bych řekla, že flexárko stejně jako větráčky atd bude jedna z příčin neúspěchů, podobně jako u některých horských stromáků...taky většina těch, co je měli ve flexárkách skuhrá, že jim chcípli nebo se nedařili. Mě se třeba ta flexárka (krom slunění chamíků a dalších ještěrů na zahradě) neosvědčila u vůbec ničeho. Páč se tam absolutně nedrží stabilní podmínky a nijak to zvířata nechrání před průvanem, nebo třeba jenom proudem chladnějšího vduchu při otevření dveří, okna atd. A wágleráci jsou na to zrovna fakt dost citliví...ale naopak uplně stačí celopletivový strop, ale stěny je lepší když jsou skleněné nebo plastové. Nevzniká tak zapařený skleník, ale zároveň to už drží určité podmínky a chrání před průvanem a náhlýma změnama teploty.

jasně to jo když je v místnosti průvan nebo tak něco. Ale když máš stabilní podmínky v místnosti, tak si myslím že v tom není problém, v přírodě jim taky občas foukne a jsou v průvanu...

flexárka nebo třeba jenom pletivový terárka mi přijdou super zrovna. Jako je jasný když je v tom budeš mít v místnosti kde je 21, tak to asi super nebude. větráčky jsou hovadina dělá to vibrace a zvířatům to rozhodně nesvědčí v tom jsem s tebou za jedno.

V přírodě sice foukne, ale to je uplně něco jiného. V průvanu ta zvířata nikdy nejsou, protože si vyberou takové místo, aby v něm nebyla.

Ohledně těch flexárek - co v nich chováš? A wágleráky máš jak dlouho?

Já mám temperované celé místnosti jen se zvířaty, takže tam jsou podstatně stabilnější podmínky než třeba když má někdo terárka v bytě, takže v tom by problémy nebyly a stejně se to neosvědčilo...terárko drží určité stabilní mikroklima, flexárium je v podstatě klec- drží lautr prd. Proto se i citlivější pralesní savci chovají ve vitrínách a ne v klecích nebo jenom pletivových voliérách.

promin že reaguju pozdě :-)

ve flexárkách přímo nemám nic ale uvažuju jich ze pár pořídit, mívám v tera s mikrotahokovu některé jiné trimouše a fungujou v pohodě a zdá se že jim to vůbec nějak nevadí, spíš naopak. Wagleráky nemám není to můj šálek čaje...

jo jo s tím samozřejmně souhlas, že v tera budou stabilnější podmínky ale teplotu neřeším tu mám v místnosti všude stejnou a vlhkost prakticky taky a rosení není problém.

Jenže jde o to u čeho, to zaprvé (absolutně nevhodné je to u vlhkomilných druhů), zadruhé to spíš svědčí o naprosto nevyhovující konstrukci terária, pokud je udělané správně, tak je výměně vzduchu dostatečná už jen z toho principu, že teplý vzduch stoupá - větrání vždy na stropě. Z dlouhodobého hlediska už mám větrání jen na stropě a to dle typu tera 1/4 až 1/1 a pohoda. Doporučuju do takového terária zkus fouknout dým, během chvilky je tera čisté. Dokonce i pavučiny se nad takovým větráním třepotají (jo, mám tu bordel, a co :-D).

Až na to větrání, které mám řešené jinak (což je jedno, každý máme nějaký vlastní osvědčený způsob), tak bych se pod to mohla klidně podepsat. Včetně těch pavučin :-D:-D. U masožravek mám ventilátory proto, protože špirlice rostou v oblastech, kde to pořád mírně fouká a v stojatém vzduchu skleníčku pak tvoří nekvalitní měkké láčky. To ventilátor odstraní...ale to jsou masožravky, ne zvířata.

K té kleci,problém určitě s vlhkostí, snadný přenos patogenů, navíc zvíře potřebující klid, jakýsi pocit bezpečí, pak tady jej absolutně postrádá, v plastové krabici, skleněné nádrži apod., ten pocit bezpečí bude určitě vyšší.
Aurifer, jak je to s příjmem potravy u odchytových zvířat, přijímají hemidactyly?

Přesně tak.

Co se týče krmení, tak samcům jsem dávala delalanďáky a občas nějakou křivou felsumu atd. Klasika co se sehnalo, takže Hemidactyly by si asi dali taky. Samice braly buď normálně hlodavce (a pak měly problémy s myšíma chlupama, takže bylo potřeba krmit potkaníma holatama nebo aspoň staženýma myšma). Ale některé žraly jenom ptáky, nedaly se na nic jinýho naučit. Ale neměly problémy s brkama. Joo, z jedné samice z importu, kterou jsme měli 3/4 roku v chovu z ní jednoho večera, když odložila trus, vypadla kupka 4cm dlouhých drápů a ještě o něco delších tvrdých chlupů. Jak z nějaké tany, nebo něčeho takového. To jen tak pro zajímavost- co asi tak v přírodě žerou a jak dlouho v nich vydrží zbytky potravy.

Děkuju Aurifer, popravdě přemýšlím poměrně vážně, že bych se do toho pustil, měl bych dodavatele těchto zvířata a současně i těch Hemidactylů, ale popravdě pochybuju o úspěšnosti takovýho projektu, znepokojuje mě ta vysoká mortalita i u NZ zvířat. Jeden Filipínec je odchovává v F 3 generaci, ale stejně ta mortalita tam je, budou nejspíš velice citliví na jakýkoliv přehmat, změnu podmínek, bakt. inf., na přemíru vlhkosti či nedostatek,......

K těm podmínkám, co obyčejnej vyšší plast box, 10 cm vodní sloupec plus vzduchování, to by mělo zajistit vyšší vlhkost plus kvalitní ventilaci, strop ze 2/3 pletivo, rošt nad vodní hladinou, taková by byla moje představa nádrže u wagleráků, nic složitýho, ale teoreticky by to mohlo, dle infa který jsem si dohledal fungovat. Teplota denní 27-28C, noc 24-25C, bez lokálního ohřevu, potrava. Hemidactylus, potkaní holata, nějaký ty zebřičky apod.

Co se týče té choulostivosti, tak jsou to zvířata pro zkušenějšího chovatele s citem pro zvířata, který se vyvaruje nějakých zbytečných přehmatů, ale to si myslím že jsi. Takže pokud do nich chceš jít, tak do nich jdi....řekla bych že jsou i daleko choulostivější a chcípavější zvířata, než jsou wágleráci.

Co se týče plastboxu, tak pokud se pořeší ventilace- (my měli většinu víka z mušího pletiva + vypálené díry nade dnem) tak v něm mohou v pohodě fungovat, taky jsme je měli nějakou dobu ve vysokých plastboxech, než jsme je přendali do exoter. Ale s tou vlhkostí na to pozor- oni ji právě zas až tak vysokou nechtějí a rozhodně ne trvale, přez den by měli mít naopak celkem sucho. takže vodu v žádným případě, spíš normální suchou drcenou kůru + kus vlhkého mechu a uplně to stačí. K večeru dobře narosit větve, stěny, rostliny a hady (pijou ze sebe) a nechat to do dalšího rosení vyschnout. Dobré je pověsit jim na stěny k větvím misky s vodou, jako prodávají pro ptáky. Páč na zem pít nechoděj, ale ty zavěšené misky k pití docela využívali. Pokud člověk má velké samice, tak těm většinou nestačí voda z rosení a ne všechny umí pít z misek. takže krom rosení je dobré je občas dát do nádoby s mělkou vlažnou vodou a něčim, na čem si tam mohou sednout. Ony se při tom dopijí. Teploty cos popsal jsou ok. Ale neuškodí ani lokální slabší zdroj tepla, oni se docela dost vyhřívají, hlavně když se nažerou.

Já popravdě moc nechápu tu vyšší vlhkost na noc, protože v nížinných pralesích je vzduch saturován vzdušnou vlhkostí více přes den. S tím napájením bych to asi řešil nějakou pipetou, vodu bych současně nepravidelně obohacoval o céčko, mělo by to povzbuzovat trochu imunitní systém, pokud nedoporučujete vodní sloupec, pak bych tam dal papírové utěrky a co by během napájení steklo na zem, by současně zvýšilo na několik hodin vzdušnou vlhkost. Jinak občas na noc zvýším vlhkost, ale né nějak pravidelně, pomáhá to u juvenilů defekaci.

tam jde o to, že ti hadi přez den sedí na palmových listech na celkem exponovaných místech, kde zas taková vlhkost není. Oni nežijou někde v podrostu, kde je vlhko. Ale večer a v noci krom toho, že se sráží rosa taky většinou prší.

Co se týče céčka do vody, tak to hadi pak většinou odmítají pít. Já občas dávám céčko do mrtvých myší (v případě wáhgleráků stažených z kůže). Co se týče těch papírových utěrek, tak to nevim- my používáme přírodní substráty. Z hlediska hadů by to ale mělo být celkem jedno, wágleráci na zem prakticky nelezou.

Dle mého všichni vymýšlejí hrozný chujoviny a pak se diví, že jim zvířata padaj :.( (a to myslim všeobecně), zkusit v těchhle vymyšlenostech (viz "akva" chov) chovat F50 viridisky, který snesou opravdu hodně, tak padnou taky, natož zvíře mnohonásobně citlivější...

Kdyby potřebovali tyhle blbiny co kdo vymýšlí, tak v přírodě už dávno vymřeli... Nějak mi nejde do hlavy ani ta jejich zmíněná křehkost. Ano, rozhodně nemají stejně vyvinuté svalstvo jako škrtiči, ale když by měli při každym blbym pohybu, potažmo pádu chcípnout, tak to viz kec o vymření. To by je každá živelná pohroma vyhubila a jako rod už si jich museli začít milióny... Nehledě na změny klimatu atd. Nikde na světě se neudrží teplota celoročně +-2°C, stačí blbej vítr a teploty, vlhkost je někde úplně jinde.

Jinak substrát je krom karantény docela osvědčenej základ stabilních podmínek (mikroklimatu) v tera, značně vyrovnává chovatelské chyby. Ubrousky - cesta do pekel - buď je z toho sahara, nebo "akvárko", nikdy nic mezi a to včetně teploty, ono pár litrů, potažmo i desítek litrů drží i dost tepla, nejen vlhkost.

Ale co mně je do toho, každý ať si chová podle svého, jen je mi líto těch zvířat v rukou experimentátorů...

@Aurifer -mohla by ste podla vlastných skúseností napísat min. a max. teploty pod,aleb nad ktoré by ste s nimi už neišla?

Ešte by som sa zmienil o tom napájaní.Pipetou je to samozrejme možné,ale myslím si,že to nie je moc praktické,kvoly časovej náročnosti,kedže taká dospelá samica wagleráka dokáže tú vodu pit do nekonečna.

@Aurifer -takto spontánne pijú všetky samice? (narážam na to premiestnenie do nádoby s vodou)
Vždy som si totiž myslel,že wagleráci/subannuláty začínajú pit až po naštartovaní rosením na ich telo.

Dlhú dobu mi vrtalo v hlave,jak je možné,že vela chovatelov (Lutz,Jaekel atd.)má velký počet týchto hadov,jak je teda možné,aby im poskytli dostatočné množstvo vody na pitie?

Potom mi to popísal Thomas:

hadú sú chované v plastových boxoch bez akéhokolvek vybavenia,len s vetvou umiestnenou tak,aby had nemal problém dosiahnut na dno.Začíná rosit na telo a ked vidí,že had prejavil záujem o vodu,tak porosí aj steny a dno,na dne sa vytvoria kaluže vody.Had pije zo seba,zo stien a z vody nazbieranej na dne.Týmto sposobom sa dá napojit vela jedincov v krátkom čase.
Potom sa mi to začalo dávat v hlave trochu dokopy a naozaj som videl vela fotiek jedincov v boxe len na jednej vetvy.

Jo tak nekonecne piti samic potvrzuji, bral sem je do koupelny na haku nad vanu, kde sem je "pil" z rosice i pul hodiny. Opatrne sem je nechal prelezt na hak, prave po naroseni, kdy zacli mit zajem o piti a domnivam se, ze to bylo pro ne bez stresovych situaci. Tohle jsem opravdu dodrzoval, drzel sem je na suchu. Porosil jen jednou denne, aby to vyschlo. Jako substrat sem mel cypris a terarko exottera, se siti po celem strope,vyhrev meli z folie, na tech 27C pres den, noc pokles na 22+/- Krmil sem vetsima holatama bez srsti ci potkanatama tez. Ani chlup. Cecko dostavali taky, ale zda se mi, ze nema takovy efekt jako na Atherisky. Kousavi byli velmi prvni tyden, pote se zklidnili,naprosto hadi "calm down". :-) Na samcovi se mi libílo, ze po naroseni umel lezt po skle.. Samec pil i z misky, holky to svedli parkrat taky, ale "vana" byla na jistotu.. Kdybych jim dal tak pit v terarku, tak bych mel substrat pod stropem teraria. .

@Radar-škoda ich,mám taký dojem,že si mal jednu z bornejských foriem a takých už som dlho nevidel ...
Ale u Teba to bolo myslím spečatené už tým,že hady neboli uplne v pohode už pri príchode do CR z Azie.
Tiež sa necháš odradit hned prvým neúspechom,kor ked za to pravdepodobne nemožeš Ty ...

Rado, pravda. Pri privozu se nafukoval 1.1 a ta zbyla samice byla v pohode.. Ta zacla az po 3/4 roce.. Nemyslim, ze bych neco posr@l.
Ale odradilo me to, ze vim ze popadali vsem co sem kdy slysel.. A byli to zkusenejsi harcovnici nez sem ja. I tak mi sem tam neco padne a dost blbe to nesu, tak se tomu trosku vyhybam.. Vis ze se mi kurna libi.. ;-)

Tobe se zadari.. :-)

Oni na teploty zas tak citliví nejsou, pokud tam nedochází k nějakým prudkým výkyvům. Já je měla společně s ostatníma tropickýma stromákama a snáší stejné teploty, jako ostatní trimeráci. Krátkodobě i nad 30°C, ale dlouhodobě je to zabíjí. Teploty pod 22°C jsem u nich nikdy nezkoušela, tyhle asijské nížinné druhy jsou na ně docela citlivé.

Co se týče pití tak ano, začínají pít vždycky po rosení. Někteří si při tom najeli do těch zavěšených misek a normálně se tam dotankovali, ale ne každej had. Samcům stačí rosení, ale některé samice jsem musela dávat dopíjet do kýble, když začly vypadat, že mají dost žízeň. Ono to je na tom hadovi poznat. JInak není problém je nechat při rosení přelézt na hák a posadit je do kýblu s mělkou vodou na třeba umělej kořen a znova narosit, ony se pak spontánně dopijou a když přestanou pít, tak se dají zpátky do terárka. Ono je právě dobrý je nechávat pít, dokud samy chtěj.

co se týče chovu v nezařízeném plastboxu jen s bidlem, tak to se mi naopak vůbec neosvědčilo.

Co se týče substrátu souhlasim, chovám zvířata v přirozeně zařízených ubikacích a substrát a vybavení ubikace stabilizuje mikroklima. Naopak se mi neosvědčily hygienické karantény. Hodně čerstvě odchycených zvířat v nich brzy chcípe na stres, ale v biotopně zařízené ubikaci se naopak velice rychle vspamatují a rozfungujou. Co se týče změn teploty, tak tam jde o to, že v přírodě nikdy nedojde k tomu, aby se z minuty na minutu změnila teplota o několik °C. Kdežto v místností stačí, když otevřeš dveře nebo okno. A biotop tropického nížinného deštného lesa je zrovna jeden z nejstabilnějších biotopů vůbec, ono citliví jsou vůči náhlým změnám zdaleka nejen wágleráci, ale celá řada druhů ze stejného biotopu.

Ohledně té zranitelnosti -zkus si jednou vzít wágleráka do ruky a uvidíš sám, uplně stačí ho blbě zvednout. Oni za normálních okolností asi nepadaj, držej se chápavým ocasem a když třeba fouká, tak se někam zašijou. Každej, kdo zažil v přírodě trošku řádění živlů (tornádo, cyklon atd) ví, že v té době ze zvířat neuvidíš ani živáčka, dokonce i ti blbí šneci si někam zalezou.

Ale co mně je do toho, každý ať si chová podle svého, jen je mi líto těch zvířat v rukou experimentátorů...

Já chovám podle toho, co vím o tom jak ta zvířata žijou v kombinaci+ co se mi osvědčilo a vím že to funguje. A jak vidno to funguje, páč mi ta údajně nechovatelná zvířata držej a řada z nich se mi i množí. takže mám u řady druhů prvenství v odchovech v lidské péči. Jsem ochotná se o zkušenosti podělit, jsou to zkušenosti z praxe chovu dotyčného druhu a né nějaké dohady někoho, kdo si o tom někde něco přečet, ale to zvíře v životě neměl.

Aurifer,díky za info ohledně waglerů, ten habitat sem si u wagleráků představoval popravdě trochu jinak, mangrovy apod. K těm karanténním nádržím, jsou druhy, kde to funguje na jedničku, viz zmíněný caninus a druhy, kde to fungovat nebude jako ahaetully apod. K těm papírovým utěrkám, mně se za celou dobu substrát neosvědčil, používám noviny a papírové utěrky s maximální spokojeností a s tou saharou nebo akvárkem, nezlobte se na mě, ale to je opravdu pěkná ptákovina, porosím v závislosti na tom, jakou potřebuju a jak dlouho udržet vlhkost, není na tom nic složitýho. K těm experimentům s tou vodou, myslím, že to bylo mířeno na mě, včetně těch litovaných zvířat v rukou experimentátora, pokud člověk přemýšlí o chovu určitých druhů, u kterých není známá metodika chovu, pak je to často o experimentech,bohužel, chybama se člověk učí a za tu chybu zaplatí často zvířata životem, nemyslím, že je to úplná novinka.

tou saharou nebo akvárkem, nezlobte se na mě, ale to je opravdu pěkná ptákovina, porosím v závislosti na tom, jakou potřebuju a jak dlouho udržet vlhkost, není na tom nic složitýho.

Zkoušeno, neosvědčeno, zavrhnuto ;-) (morelie, corallusové), dej si tam kvalitní vlhkoměr a uvidíš co to dělá. O nějaké stabilitě tu nemůže být řeč. Jak ubrousky vyschnou (tera s větráním na stropě, lokál žárovka, jinak odspodu vytápěno jinými terky/ v noci kabely), je tam kolem 30-40%, jak norosíš a utěrky jsou mokré, je tam 90% i víc. Hodnotu mezi dlouhodobě udržet nelze, natož stabilně. Proto substrát a klidně 10cm i pod hady.

K těm experimentům s tou vodou, myslím, že to bylo mířeno na mě,

nebylo, zaprvé to bylo myšleno všeobecně, že lidi jsou schopni vymýšlet šílené ptákoviny i u dobře chovatelných druhů, kde je problematika dávno vyřešena, nebo stačí jen trošilinku myslet, druhak to bylo mířeno na tu akva šílenst co tu je odkaz někde výše.

Osobně bych řekl, že pokud by byl chov řešen jako biotopové terárium pro C. caninus se stabilním mikroklimatem, tak by v něm měli wagleráci celkem spokojeně fungovat.

Nevím jestli má smysl na to reagovat, ale budiž, ty tvoje zkušenosti by zapadly, kdybych choval zvířata v obyváku, pokud máš místnost čistě pro ten či onen druh, jde ti hlavně o to vytvořit toto mikroklima již v místnosti a v nádržích už jen dopilovávat, jak to zvířata potřebují, juvenil vyšší vlhkost apod. Jinak ty papírový utěrky výborně absorbují vlhkost, použij silnější vrstvu, lehce poros a máš vlhkost jakou potřebuješ. Vlhkost samozřejmě měřím, vlhkoměr není žádná novinka, pokud máš kvalitně odvětrávané nádrže, vlhkost se ti kondenzovat nebude. Jinak nahřívání caninů různýma lampama apod. se zase neosvědčilo mně, ale neříkám, že to nemůže fungovat.
Jinak caninus a hygienická nádrž, věřte, že to funguje a to velice dobře, nemusím do nádrže plácat kytky, aby zvíře bylo v pohodě, jednoduše z toho důvodu, že má klid a do místnosti lezu minimálně a když se vysere všechno vymyju a je to, to je totiž prioritou mýho chovu- hygiena.

ty tvoje zkušenosti by zapadly, kdybych choval zvířata v obyváku, pokud máš místnost čistě pro ten či onen druh, jde ti hlavně o to vytvořit toto mikroklima již v místnosti a v nádržích už jen dopilovávat

ano, pro ten či onen druh, to souhlasim, o obývák ale vůbec nejde, stačí mít desítky druhů zvířat a i s temperováním místnosti je člověk v háji, neb něco pro rozmnožování potřebuje velké noční poklesy a něco to ani dlouhodobě neustojí, pak je člověk stejně odsouzen k mikroklimatu maximálně o objemu terária, potažmo stojanech

Jinak caninus a hygienická nádrž, věřte, že to funguje a to velice dobře

Věřím, měl jsem tak dřív všechny stromáky, je to hlavně mnohem méně časově náročné na údržbu a přesto jsem přešel na biotopovky (u hadů bez kytek, max umělé či rašeliník). Je to taky z toho důvodu, že se mi už prostě hnusilo koukat na zvířata držená ve sterilních podmínkách. A také postupnou specializací na denní ještěry, kde to jinak, než biotopovým teráriem ani nejde, když už je pak tak 90% terárií, tak mít mezi něco s novinama/utěrkama je fakt hnus, mám tak doma kus přírody, pralesa, a ne že prostě jen držím v zajetí zvíře v podmínkách, kde "nechcípne".
PS: Neber to nijak osobně, každý máme trochu jiný pohled na chov, zkušenosti a hlavně zvířata. I domy/byty jsou velice rozdílné, i tu údržbu provádí každý rozdílně a vše to musí určitým způsobem k sobě sednout, jinak s bohem a šáteček... Např. někomu vyhovuje RACK system, pro mne je to naprosto nepředstavitelný, že bych zvířata choval v něčem takovém (vyzkoušeno-zavrhnuto).

V naprosto sterilních podmínkách jde dosáhnout i mnohem lepších výsledků chovu, ale děláme to pak kvůli zvířatům, nebo jen kvůli sobě? Nevím jak tobě, ale mne stačí i krátkodobej pobyt v nemocnici a jsem z toho nesvuj, natož prožít v ještě mnohem "sterilnějších" podmínkách celý život resp. nutit to jiným tvorům...

Pěkně si to shrnul, myslím to upřímně, ale jenom poopravím to, že hygienickej chov dělám pro sebe, jako děcko jsem choval gonyosomy, byly ze začátku ve strohých nádržích, fungovaly báječně, ale jak píšeš, říkal jsem si, že pro ně udělám víc, nastudoval jsem si něco o světle, udělal rošt, abych světlo rozptýlil, nakoupil zářivky, na dno dal rašelinu smíchanou s pískem, dal živé rostliny, tepelné podmínky zůstaly stejné, no a co se stalo, zvířata v takových pro mě přirozených podmínkách vůbec nefungovala, nevím, co bylo špatně, ale vrátil jsem se k jednoduchosti a vše opět fuingovalo dobře, to samý caníni, ze začátku rostliny, poté umělé a nakonec vůbec nic, aniž by to pro zvířata cokoliv znamenalo, jednoduše se stavím nastavit podmínky co nejednodušeji, současně aby se zvířata cítila dobře a abych dosahoval odchovů, na co se budu dívat na krásný terárium a v něm blijícího canína? Ale zároveň je mi jasný, že tahle jednoduchost nebude fungovat u řady jiných zvířat, některá jsme zde zmiňovali.

K těm karanténním nádržím, jsou druhy, kde to funguje na jedničku, viz zmíněný caninus a druhy, kde to fungovat nebude jako ahaetully apod.

ono bych řekl že to nefunguje nikdy(u caniusů nevím ty sem nikdá neměl) Zvíře se hlavně potřebuje po importu uklidnit a ono zrovna nemá moc pocit bezpečí na cáru papíru a plastové trubce a ještě k němu chodí pániček desetkrát za den čumět... viz bungaři na novinách

mě se třeba noviny ani utěrky nikdy neosvědčili, ono jde hlavně o to že přírodní substráty drží nějaké mikroklima papír drží leda ho...

chybama se člověk učí

člověk by se měl hlavně už poučit z chyb ostatních at je nedělá už sám ;-)

Uroboros souhlas...

Bergi, nezlob se, ale zkušenosti z tebe nemluví.
A člověk by se měl poučit z chyb druhých, ale jsou druhy, u kterých jak jsem psal tu chybu v metodice prostě uděláš ty, protože ten chov zvládnutý ještě není, ale to nemá smysl dál rozebírat.
Byla to zajímavá diskuze, díky za ni. Ale teď už je to řeč o ....

tak třeba nemluví ale já se zkušeného harcovníka nepovažuji a ani považovat nikdy nebudu :-)

ted mluvíš o metodice že se chyba udělá ale auri i ostatní ti řekli že zrovna wagleraci do hygienických ne a z tvojich příspěvku(možná se pletu) ale vyplývá že si higienickou nádrž stejně nenecháš vymluvit, ale budíž tvůj boj. A myslím že u wagleráků je chov zmáknutý docela obstojně že to lidem popadá je jedna, záleží to hlavně na tom jak zvíře po tom importu vypadá, jestli je přežívší schopné nebo nikoliv. Chov jak píšeš že zmáknutý není, předpokládám že to myslíš na wagleráky, proč proboha není zmáknutý? kvůli tomu že jej nemá každý druhý mudla na burze? nevím z čeho tak soudíš, ohledně wagleráku se dělá zbytečné halo. Ještě když koupíš odchovové wagleri tak není co řešit( sice si budeš muset počkat nebo navázat kontakty ale odchovy se semtam vyskytnou) neber to špatně, ale pak se ti chov nepovede a budeš přispívat a vytvářet halo že wagleráci jsou problémoví.

To je pěknej vánoční fórek, že je chov wagleráků zmáknutej, nic ve zlým. Chovu zdar jsou vánoce a musím se věnovat i jiným věcem. PS je možný že je potřeba držet wagleráky v biot. nádržích, nikdo to nezpochybňoval, psal jsem jenom moji představu, právě proto, aby mi ji pokud je mylná někdo vyvrátil.

No, zrovna u waglerakov by som netvrdil, ze chov je zmaknuty.Dost ludi ich malo, ale povedzme si pravdu, kolkym zvierata vydrzali nejaku dlhsiu dobu, pripadne o kolkych odchovoch vies? Uz len ked si precitas co tu je o nich napisane, kazdy skusa nieco ine, ine podmiekny, vlhkost atd. Mne to zrovna ako zmaknuty chov nepride. Za zmaknute by smo povedal napr teraz uz aj reginy, viridisky pripadne uz aj caninov, kedze su chovatelia ktory ich pravidelne mnozia a uz sa vie ako na nich. Kdez to u waglerakov je to stale iba hop, alebo trop.
Nemyslim si, ze su to nechovatelne zveirata, ale predsa len potrebuju zrejme nieco ine ako vecsina trimosov.

Co sa tyka tej karanteny. Nezavrhoval by som ani tie utierky. Ja ich sice nepouzivam. Zvierata advam do prirodne zariadeneho terarka, ale upraveneho tak, aby som mal prehlad. Ale je rozdiel dat na utierky a par trubiek ci drotov Ahaetully, Chrysopelejky, Dendrelaphisy, waglerakov... ALebo viridisky, reginy, constrictory. Ci sa to niekomu paci, alebo nie, su to zvierata ktore sa tak velmi neriadia zrakom. Je niekde kde ma vhodne podmienky, pripadne nejaky obrateny kvetinac ako ukryt a to mu staci. Kdez to zvierata ktore sa orientuju viac zrakom, napriklad tie Ahaetully asi tazko ukludni po importe pohlad na hole steny, jeden konar bez listov a utierky na zemi.

tak minimálně jeden dva odchovy za rok jsou, na to kolik jich má lidí. Zase ruku na srdce kolik lidí jich má doma. Právě v tom je ten kámen úrazu proč u wagleráku něco zkoušet, tam není co zkoušet nastavím podmínky jaké mají být a dám klid...žádná věda v tom není, samozřejmně je rozdíl jestli to zvíře dostaneš den po importu nebo měsíc že. A to halo je vytvářené nezlob se na mě zbytečně a uměle, když si někdo sežene wagleráka na burze který je měsíc po importu, pravděpodobně dehydratovaný apatický vystresovaný a pak i mu poskytne 100% podmínky tak že padne je hodně vysoké číslo ale v takovém případě se nemůže objektivně zařazovat mezi ty kterým padl bez příčiny, příčina vždycky byla je a bude. Sám víš když bys dovezl bičovky které sedí třeba u jahody už měsíc v tera, tak jáká je šance a kolik z nich jich ti doma přežije ;-)

prostě ti to řeknu tak když bys sehnal wagleráky od solidního importéra plácnu 30ks, vzal si je hned v den kdy dorazí do čr, umístil je do adekvátních nádrží jaké tady byly zmíněné, krmil je přirozenou potravou, nevystavoval stresu, dobře napájel+ všechno co zde bylo zmíněno tak se ti určitě takové dva tři párečky vyselektujou, které ti budou v pohodě fungovat...co je na tom za vědu? a co na tom není zmáknuté, toto není vaření recepis není, jen trocha rozumu a snahy pozjištovat objektivní info.

To je fakt uzasne cislo :-D
A kolko ludi ich skusalo?
U nich je problem uz len samotny prevoz. Radar mal prave cerstve zvierata a ako pisal, uz cestou domou sa mu nafukovali. Chovat sa samozrejme daju, rovnako ako vsetky hady. Treba ale prist na ten spravny sposob. Rovnako boli kedysy nechovaetlne viridisky, constrictory a kopec dalsich druhov. U nich je ale ten rozdiel, ze dnes, ked uz clovek vie tolko veci, technika je na vysokej urovni atd, a aj tak na ich chov a odchov stale nieco chyba....

A kolko ludi ich skusalo?

a kolik jich to myslelo vážně a kolik jich vzalo více kusů? :-D selektovat ze 4 kusů je jak vybrat z hovna zlato :-D

převoz je problém ale jsou lidi kteří by ti je v rozumném satvu dotáhli, všechno je o domluvě

Tak auri fungujou, tak asi má způsob. Jednoduchá rovnice, tak proč vymýšlet něco jiného když to má zmáklé?
Nemusím mít přece svoje ego jak věž a vymýšlet vlastní cestu.

To je fakt uzasne cislo

tak jasné není to ohromující číslo ale kolik lidí jich má a kolik lidí po nich touží, že je to pravé ořechové co chtěji mít. Spousta lidí je zkusí jenom aby si vyleštila ego a řekla si ted jsem na to kápl :-D

Bergi: podle mě fakt nemáš pravdu, chov zmáknutej není, ani 30 ks, přímo z lokality bez držení u importéra nic nezaručuje, znám lidi, který si jich navozili desítky, zkoušeli všechny ty dobré rady a stejně odchovy nejsou a postupně zvířata popadala...

Tak auri fungujou, tak asi má způsob.

Auri fungujou, resp. fungovali, než o ně přišla při nehodě, jak jsem pochopil, ale žádný odchovy, udržet zvíře po více let a pravidelně odchovávat, to je sakra rozdíl.
Mám pocit, že jediní, kdo pravidelně odchovávají jsou lidé, kteří je chovají v místním klima v jv. Azii a stejně ta odchovaná mláďata po převezení do evropských (nebo i amerických, prostě mírné pásmo) podmínek žádná hitparáda.

Sice už se postupně přes mnoho neúspěchů prokousáváme k jakýms takýms způsobům chovu, ale pořád je to jiná liga, časem se snad podaří vytvořit populaci F1 a dalších F generací v chovech, ale zatím to prostě nefunguje. Já sám projel x stránek, mluvil s x chovatelema, kteří je měli a pořád se na ně necítím, jsou tak nádherní a nechtěl bych jich moc pohřbít. Teoreticky už mám nějaký způsob chovu domyšlený, teploty, mikroklima, napájení, prostředí, včetně krmení přirozenější potravou, ale pořád na to nějak nemám "koule" a víceméně ani prachy, protože někam to dotáhnout k nějakým výsledkům nebude zrovna levná záležitost a rád bych jim věnoval speciální místnost. Takže si ještě asi nějaký pátek počkám než se u mě objeví nějaký smysluplný pokus o chov, ale rozhodně to nechci vzdávat předem. Třeba budu mít koníčka na stará kolena:-D.

Jo. Nám dlouhodobě drželi a fungovali, i se opakovaně pářili. Ale vždycky to zkončilo vysypáním neoplozených vajec. Takže bych to za propracovanou metodiku chovu rozhodně nepokládala, jen jako způsob, jak zvířata udržet a popření toho, že by byli nechovatelní v lidské péči. Chovatelné je všechno. Ale ještě v tom je zjevně potřeba něco vyladit, aby se zvířata úspěšně rozmnožovala. Co přesně to je, na to jsem po dobu co jsem je měla v chovu nepřišla.

My se k nim časem zase hodáme vrátit, ale teď jsme se více zaměřovali na jiné "nechovatelné" druhy a tam už se s odchovama zadařilo.

Zmaknutej chov se prave pozna podle toho, ze jich je minimalne vic nez ted.. Wagleraci nepatari do ruky kde komu, nejsou to zadni drzaci a to je fakt. Maji sva specifika a uz vidim mudlu jak je nechava napit pul hodiny v kuse (samice) a ony problemy muzou prijit i tak a to jak v biotopovym terarku ci hygyenickym. Pac kdyz bude jedinec citlivejsi, tak to stejne do sebe dostane v krmeni a je jedno ze mas pracku vzduchu.. Zkouselo to tady spousty lidi vcetne me, ja napr. dodrazoval specifika a stejne mi i ta zdrava samice padla. a endelal sem zadny chyby ani vetracky a podobny kraviny. Nejsem zadnej kdovijak zkusenej velkej terarista, ale svy sem si uz taky prozil a vim co delat a stejne smolik. Rozhodne chov wagleru nepovazuji za zmaknutej a ono halo je vlastne dobre, pac proc to sem tahat z prirody, kdyz to ve velke vetsine padne. A mudlove si je na burze alespon nekoupi, to je rozhodne + Kdo vi o co jde, tak si je sezene v Hammu,Houtenu ci primo treba u Jaekela.

pac proc to sem tahat z prirody, kdyz to ve velke vetsine padne.

To se tvrdí u všech údajně "nechovatelných" druhů. Jenže nechovatelní jsou vždycky do doby, než někdo přijde na to, jak na ně. Když se nebudou vozit- nepřijde. Jinak ta zvířata zajdou stejně i v přírodě, protože jim domorodci pokácej stromy, na kterých seděj. Přecejen monokultura olejných palem kam oko nedohlédne není uplně ten pravej náhradní biotop.

zas oni mudlové je nekupujou ;-) Mezi chovatelema jedovatých jich zas tolik není...a když už, tak si koupěj na machrování arietánu nebo nějaký běžněji chovaný druh kobry, nejlépe devenoma.

Sehnat se samozřejmě dají, ale to je dobře. není jich ale pořád tolik, aby se vytvořila přežitíschopná populace v lidské péči. Navíc ono to je snima totéž, co je třeba s Chondrama- jiná lokalita, jiní hadi.

Vis jak to myslim a ono se mi zda, ze se jedaru nak moc vyrojilo a takhle se mi to zda lepsi. (to nemyslim ted na nikoho z TP)
Jojo devenomy na ty sem uz taky parkrat narazil u prodejce doma.. Gabuna a kobra. Zadna hitparada. :(

O lokalitach samo vim, ale kdo chce tak muze. Pocet chovatelu pomalu narusta a verim ze se to zlomi. Jeste kus cesty zbyva a jsou to opravdu nadherni hadi. Kdyz import tak alespn kvalitne a rychle, je smutny kdyz se to nafukuje ze 3/4 uz na letisti.

Ještě k těm F generacím, jeden Filipínec je odchovává v F3. generaci. foto ubikací, obyč plast box, pouze větev, toť vše. K juvenilům, když jsou optimální podmínky padlo minimum mláďat, chápej optimum na Filipínách, v místě původu, když bylo více teplo, nižší vlhkost kolem 30%, F3. generace a taková mortalita, to vypovídá samo za sebe, vidím to tak, že zvířata mohou prosperovat, ale jakmile je něco rozhodí z rovnováhy, padnou. Jinak, co se týká přirozené potravy v tom není problém, z importu se dají dovézt gekoni v ceně myší, jde ale o to, jak psal Krokodýl, nechce se mi pohřbívat zvířata při cestě za odchovem s velokým otazníkem, další jak psal krokodýl, samotná místnost by byla rovněž ideální, abych si nezatáhnul do chovu nějaký svinstvo z importu. Jinak ještě k tomu Filipíncovi, boxy u oken, tzn. dobrán výměna vzduchu, jedna větev, mokrý noviny, toť vše, žádný další ptákoviny, Danio to napsal dobře, zvířata aktivní, s denní aktivitou- Chrysopelea, Ahaetulla, Oxybelis...., tam je opravdu nepředstavitelná taková nádrž, tady bych s tím, ale problém neměl. Možná zkusím na zkoušku dva kusy a uvidím, do jednoho boxu dám ten vodní sloupec, vodu budu vzduchovat, s tím, že strop bude celý z pletiva, druhé udělám jako u caninusů a uvidím.

Vyzkouším a uvidím, jeden chov bude vlhčí- ten vodní sloupec vč dobré ventilace, druhý bude sušší, opět dobrá ventilace, nevyzkouším=nevím,třeba to fungovat bude, vodní sloupec bez vzduchování by nebyla nejvhodnější cesta, ale něco mi intuitivně říká, že by to mohlo fungovat, skočím do akvaristiky a optám se.

Můžu časem poreferovat, tahle akce je zatím v plenkách, zkusím vytvořit tyto podmínky prozatím beze zvířat, uvidím, jaké budou podmínky až to zprovozním a uvidím, co a jak dál. Bergi neboj se, nechci se snažit o úmrtí zvířat, ale naopak.

Honzo, pokud tě tak můžu oslovovat, člověk si občas musí vyslechnout, přečíst i pár ptákovin, vždy to tak bylo a bude, nicméně to člověka nesmí odradit, jinak jsem se před chvílí dostal k informacím přímo od exportéra z Indonésie, kterej psal, že to taktéž zmáknutý nemají, doporučuje právě větší vodní nádrž, čímž se ten můj vodní sloupec nevylučuje a dál doporučuje lokální zdroj tepla, viz informace od Aurifer. Pokud bych dal slabší žárovku nad pletivo, mírně to bude nádrž vysušovat, poskytovat zvířeti lokálně vyšší teploty a zároveň opět podporovat cirkulaci, ten zdroj bych měl zaplej po dobu 24h. No, uvidíme, mohl by se připojit někdo další.

Určitě můžeš - pokud se nemýlím, tak si na jiných serverech tykáme;-). V tom co píšeš, bude část pravdy, nicméně nebaví mě číst názory člověka, kterej o daným tématu neví lautr nic a v podstatě nic přínosnýho do danýho vlákna nenapíše (jako teď já). Dál tady spamovat nebudu, ať se vlákno zase vrátí do těch pěkných kolejí, kterými začalo. S wágleráky, pokud pořídíš, Ti přeju hodně štěstí, třeba Tě někdy požádám o radu;-).
H.

souhlasím s příjemným tématem týkajícím se opravdu chovatelského špeku, sám bych do tohoto s nějakejma zmijíma zkušenostma asi nemohl moct nového přispět a sem sám překvapen uvedeným z poznatků Auri...
občas se mi ale nějací stromáci/trimáči v terárkách objevili (šlegové, ted aktuálně Prot.jerd.xanthomelas) a co od starších znalců člověk na exkurzích u terárek vykouká, na srazech KKT nebo u píva na živé exotice vyslechne, se mi všechny druhy doposud dařili (v případě mládat zatím v podobě udržení naživu - odchovy zatím žádné) v dost podobných podmínkách: jako substrát rašeliník (pod nim třeba ještě noviny - aby vše rychle vyschlo), nějaká větší miska s vodou (lokálně zvýšená vlhkost) a minimální teplo (řeším 15 wat žárovkou), celej strop větračka a hadi na žrádlo co jim chutná - pokud jde hole, jinak hold gekon - krmim málo - dva týdny jsou úplně ideální doba mezi sousty, v řadě zvláštních případů a u importů bych čekal jako vážný problém také stres, který může vyvolat řetezovou reakci metabolických problémů či namnožení patogenních parazitů, které mají plazy běžně v trávicím traktu či jinde - u stromových věcí bych řekl i častěji než u terestrickejch..., zatím po všech terárkoách v současnosti jsem zahlédl subann. i wágleří samice, opět s těmi samci to na mne působí jako alfa omega
navodění podmínek či stimulace k reprodukci je u importů obyčejně problém a chce-li být pak člověk tím, kdo konkrétní druh valí v odchovech - musí se tomu laboratornímu experimentu určitě postavit v maximu položených možností... pěkným případem současné módy v akvaristice import versus F1 jsou L-sumci (to jen odbočka jak markantní rozdíl těchto dvou generací může být v lidské péči)
za sebe popřeji všem dvěmi hesly: odvážným štěstí přeje a blbec má největší brambory

Tak jsem hledal další info nebo alespoň foto ubikací a našel jsem nějakou farmu na Sumatře, která nabízí i mláďata z odchovu, jejich chovný zvířata byla nafocena opět v obyčejném plastboxu, dírka na dně, jak zmínil Krokodýl, suché dno, ale vodní kámen na dně, pravděpodobně z napájení zvířat, ale snahy držet v suchém prosztředí, což by odpovídalo informací Aurifer, suchý substrát, porosit ubikaci, nechat vyschnout, ten můj akva chov asi nebude to pravé ořechové, hlavně z důvodu zmiňované náchylnosti k infekcím.