Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Úpadek teraporadny?!

Ahoj
Již dlouhou dobu tu pročítám teraporadnu (jsem na tom skoro závislí) baví mě dozvídat se nové věci. A poslední dobou mi přijde že už tu není tak živo jako dříve. Více blbých dotazů a méně rádců alespoň tak mi to připadá. Myslím si že je to velká škoda. Doufám že si někteří lidé toto přečtou a zamyslí se nad tím. Bohužel výsledek je takový že se tu řeší blbosti a nedostane se na lidi kteří vážně potřebují. Co si o tom myslíte vy?

S tím 100% souhlasím, myslím si základ problému je v tom že český člověk je hodně línej než by si něco nastudoval, přečetl a pak se ptal. Bohužel to tak není proč to přece bude číst když mu to nikdo může napsat jedna z věcí kde je problém si myslím osobně....... (neříkám že to dělají všichni, ale je jich většina).

O upadek teraporadny jako takove se nejedna, ta za nic nemuze. Je to spis upadek spolecnosti. Proc by meli lidi neco sami zjistovat, kdyz jim to muze, (musi) nekdo napsat ze.. Ono se uz moc nenosi, neco jako vdecnost atd. Cest vyjimkam. A stimhle materialem holt vydrzi jen silnej jedinec, ci Dalajlama. Je to smutne, ale asi uz se s tim neda nic moc delat.

Nemohu moc soudit, ale musím říct, že poradna mě pomohla k načerpání nejvíce informací o chovu, zařízení terária osvětlení atd. I nadále zde čerpám informace. Ale na druhou stanu se nedivím rádcům, že občas neodpoví na již 100 x položenou otázku. Chce to jen zdůraznit novým členům známé pravidlo všech fór : NEJDŘÍV HLEDEJ, PAK SE PTEJ.

Jak už tu psali kolegové - není to úpadek tohoto fóra, ale spíše úpadek společnosti. Ještě před pár lety byla teraristika záležitostí omezeného počtu nadšenců, pro které to bylo obrovské hobby a v podstatě i životní styl. Dnes se z ní stala komerční a módní záležitost, kdy si lidé místo křečka pořídí hada, ještěra nebo želvu. Jsou to lidé s nulovými zkušenostmi (čímž se nechci dotknout začátečníků, řada lidí taková samozřejmě není), kteří jsou často líní dohledávat informace nebo naopak po 14denní "zkušenosti" s gekončíkem se snaží radit a chrlí do éteru hlouposti. Je to prostě daň této doby.

Rádci a MODi se tu snaží udržovat nějakou úroveň, ale už to prostě nemůže vypadat tak, jak to vypadalo před lety. Protože se změnila hlavně sorta návštěvníků, ne fórum jako takové. A on snad každý člověk po neustálém odpovídání pořád dokola na tytéž navíc často nesmyslné dotazy jednou vyhoří, někdo dříve, jiný později. Takže řada opravdu dobrých chovatelů sem přestala chodit, protože na to už prostě neměla nervy. Je to samozřejmě škoda, ale na 2str. se jim nelze divit.

Navíc platí, že na blbou otázku blbá odpověď- na normální dotazy tu lidé stále ještě dostávají normální odpovědi.

Co jsem potřeboval, jsem se tu vždycky dozvěděl a nejčastěji pomocí tlačítka "hledat" ;-)
Lidi jsou líní (nebo natolik hloupí) a toto sand záměrně nepoužívají. Jako začátečník jsem tu pořád, ale díky TP a hlavně kvůli srazům jsem poznal spoustu lidí, o kterých vím, že se vyznají a že se na ně můžu obrátit ;-)
A na srazech, až na pár vyjímek, se objevují pořád ty samé obličeje, tak se není čemu divit. Přitom se tam člověk dozví za 5 minut, co tady v několikastránkovém vlákně...
Je to hold "moderní" doba, ale jako opadly boomy jiných aktivit, i toto odezní a zůstanou zase skalní ;-)

Já sem více méně také začátečník, a jediné co dělám je to že čtu, čtu a zase čtu :)Teraristika mě zaujala, je zajímavá a hlavně na ní nemám alergii. Kdybych neměl alergii tak se o teraristiku nezajímám a už dávno bych měl doma papoucha ;) pravda je že teraristika se poslední dobou hodně zviditelnila, dříve měl někdo ze známých vousatku a byla to bomba, a teď?

Sice zde moc nepíši, ale jinak jsem snad přečetl každé vlákno ;)
Možná je to i tím že dnešní lidé jsou protivní a zlí. Založí si účet pouze na to aby napsaly jednu odpověď ve stylu ´´jsi naprosto blbej že to sem dáváš´´ a tím odradí další jedince (zastraší), ti se pak sem bojí napsat, aby se jim zase nějaký talen který ve skutečnosti ví o teraristice prd nevysmál.
To je můj názor na problém.

Založí si účet pouze na to aby napsaly jednu odpověď ve stylu ´´jsi naprosto blbej že to sem dáváš

Oni takoví se bohužel taky najdou. Ale na 2.str ona to je občas taky pravda, protože sem lidé často vkládají naprosto stupidní dotazy položené ještě stupidnější otázkou na téma, na které je tu už mega vláken. Ale oni jsou líní si je najít a přečíst. A nebo pokud už si ta vlákna najdou, tak si je nepřečtou, páč to už je moc práce a pleskou tam dotaz v tom vlákně dávno vyřešený.

Ona je to pravda nejen občas, poslední dobou spíš docela často. Stačí historicky poslední dva tři měsíce. Hned několik vláken, kde nějaký líný hlupák s troglodytní češtinou(naprosto bez úcty k těm, k nimž dotaz směřuje) opakuje stokrát to, co si snaživější jedinci vyhledají na poradně (i jinde) sami, neb na to bylo odpovězeno x-krát. Jakmile jej někdo upozorní a to ve vší slušnosti (nebyl tu jediný dotaz, aby mu někdo vynadal v úvodu do debilů) na to, že od toho je tu nahoře kolonka Hledat, začne se vymlouvat na řeči typu "chtěl jsem info přímo od chovatelů, od profesionálů, ale vydím, že tady se jeden ani nesmí zeptat, od čeho teda poradna je atd..", stejně jako pokud klade dotazy naprosto hraničící s logikou (která není vlastní jen teraristům pokročilým, ale měla by být vrozená obecně, když si říkáme Homo sapiens), nebo se jedná o totální stupidity, z nichž na první pohled čiší, že dotyčný si rozhodně nezjišťoval ani co by se za nehet vešlo k jeho novému zvířeti (viz bazény u jemenů, společné chovy tropických a pouštních zvířat, krmení náhražkami, abych se mi nezvedal "kufřík" atd.) a dostane vykázání do patřičných míst, okamžitě se začne ohánět kecy typu, že si tu rádci, modi a těch pár, co je to ještě neotrávilo radit "hrají na egoisty, nadlidi atd.", protože jsou tu přece od toho, aby na otázku odpověděli (jak správně napsal Radar "musí").
Terarijní zvířata dnes chová nebo spíše drží opravdu každý druhý, ovšem odpovídající zázemí poskytuje jen malé procento z nich. Obecně čím lepší máme dostupnost informací, tím méně je lidé vyhledávají.
Lidé kladoucí sem dotazy musí pochopit že odsud odejdou s tím, s čím sem přijdou. Nikdy jsem si nevšiml, že na slušně položené dotazy tu byl problém odpovědět, nikdy se tu nikdo nad ostatní nepovyšoval, nedokazoval si něco víc. Naopak, mnohokrát tu museli čelit modi a rádci nařčením, nadávkám a milým SZ vzkazům (také jich pár vlastním), když nebylo tazateli dodáno to, co chtěl slyšet, nebo po právu dostal naloženo.
Úpadek je skutečně ve společnosti, ne poradně.
A mimochodem, bylo tu zmíněno, že je tu čím dál méně zajímavých témat. Je na tom kus pravdy. Je to tím, že dnes jsou lidé čím dál méně zapálení, než tomu bylo kdysi. Bývalo zvykem prozkoumávat pole neoraná, chovat a snažit se o chov a rozmnožení celé škály druhů, řada i zdejších přispěvatelů je nebo byla průkopníky u řady druhů a jejich úspěchy či neúspěchy napomáhaly ostatním zájemcům o chov konkrétního druhu v překonání úskalí a vyhnutí se chybám. Dnes, kdy je lidem zatěžko zjistit si informace o chovu tak běžných zvířat o nichž bylo napsáno stovky řádků jako jsou eublephaři, guttaty, pogony, iguany, trachemysky, lze těžko očekávat, že se tu budou objevovat pravidelně nějaká "super" vlákna o chovu či rozmnožení něčeho výjimečného. Dříve také bylo zvykem chovat zvířata napříč spektrem, teraristé se věnovali všemu - od bezobratlých, přes hady, želvy, ještěry až po malé savce. Dnes mám pocit, že dotyčné uspokojí chov jedné skupiny či druhu (bohužel bez toho, aby se ve své "kategorii" nějak extra orientovali)a pokud se o jeho druhu nepíše, tak ho prostě zbytek nezajímá, zbytek není ke čtení, či nestojí za zmínku. Tolikrát slýchám, že na burze "nic nebylo". Aurifer potvrdí, že takřka na každé burze kupříkladu v Holešovicích lze narazit na něco zajímavého. Ovšem zajímavého pro lidi, kteří mají větší rozsah, zajímají se skutečně o teraristiku bez rozdílu. Dle mého zkrátka dnes valná většina zájemců o teraristiku ani nemá páru, že kouká na calabarii, nerozšíří se mu zorničky kvůli surýnům, neosloví ho erpetoni ani acrochordové, natož aby smekl před odchovem ameiv, abronií, corucií nebo třeba pyxisek. Podívá se a jde dál. U piva pak poslouchám, že tam nic nebylo. Pěkný houby...
Za sebe můžu v tomto ohledu vyzdvihnout místní vlákna jako je Pochlubte se..., Odchovy 2014, kdy si teprve člověk uvědomí, že ač se tu o tom nepíše, stále jsou tací z nás, co chovají a touží po chovu méně obvyklých druhů a světe div se, oni je i množí. Všem těmhle lidem za mě patří díky, protože se pohybují v teraristice takové, jaká byla za starých časů a jaká by měla být.

Já vím, že toho budu litovat, ale... Na poměrně úzkém zaměření nevidím nic špatného (sám jsem toho názorný příklad, takže to moc objektivní asi ani nebude), spíše naopak. Zorničky se mi na burze rozšíří u mnoha zvířat, o kterých vím, že to není úplně běžný sortiment, jenže bohužel nelze mít vše, a tak stejně pak prohlásím (u kofoly), že tam nic nebylo (pro mě). Podívám se a jdu dál.

Nene, nebudete. Protože zrovna Vy jste příklad člověka, který se svým "favoritům" věnuje naplno, podle toho vypadají i Vaše zdejší příspěvky a ostatně i Vaše stránky. Asi těžko bych tu našel člověka povolanějšího na "Evropu", minimálně stran hadů (ještě pravděpodobně Krokodýla). Naprosto souhlasím, že nelze mít doma vše. Pokud tedy můj povzdech nad dnešním úpadkem v pestrosti chovu jako takovém, míním ty hordy lidí, kteří nemají snahu zajímat se o cokoliv jiného (já vím, někdo opět namítne, že to je věc každého, nebo to prostě každého nebaví). Jsem prostě zvyklý na to, že ti samí lidé dříve bývali akvaristé, teraristé, měli doma s nadsázkou "od Agamy po žraloka" lecos, což ale neznamenalo, že ve všem byli úspěšní, nebo to byli machři. Vůbec. Jen prostě zájem byl. Dnes ten zájem není ani o to, čeho je všude mraky a co se dá chovat tak dobře, že i začátečník je schopen docílit odchovu, což by mělo potěšit jeho srdce.
Asi jsem se prostě špatně vyjádřil. Jen se mi zkrátka nelíbí odsoudit burzu, výstavu, zoologickou zahradu jen proto, že když o ostatních druzích vím sám kulový, tak tam "nejezděte, nechoďte", protože tam mají ho*no.
Bohužel to slýchám poměrně často. Já sám trpím kolikrát přesně tím, co naznačujete - být místo a finance, nechodím do práce a... Potkávám tolik zajímavých druhů, jenže to prostě nejde. Odrostl jsem na časopise Akvárium Terárium, na tom, kdo tam psal a jak psal, co mi to dávalo, jak mě to naplňovalo. Jak jsem snil, když si Rehák dovezl první cenchrie a psal o nich, říkal jsem si, že jednou je snad taky budu mít, stejně jako když psal Trávníček o chondropythonech, jak jsem hltal články o coruciích, želvách z Aldabry, šnekožroutech, eirenisech, matamatách, seriál o chovu lacert atd.
Na specializaci není vůbec nic špatného, naopak. Nikdo nemůže být povolanější nad někoho, kdo se věnuje určité skupině. Jenže to, co dnes vídáme prostě se specializací nemá nic společného.

ono to o tom věku vůbec není - může být terarista mlaďas, který ale může být opravdu dobrý a už dost zkušený- znám takové a jako chovatele je uznávám zcela bez ohledu na to, jestli jim je okolo 20 nebo 60ti. A pak může být 50letý začátečník, který s tím prostě začal později, no. Na tom také není nic špatného.

Mimochodem- zkušenosti sice přichází s lety, ale zrovna teraristika je nejen o zkušenostech, ale i hodně o chovatelském citu a teraristickém myšlení. Které může mít třeba mladý začátečník silně vyvinuté a tudíž se z něj celkem brzy může stát opravdu dobrý terarista se srovnatelnými výsledky, které mají sice třeba "služebně starší" kolegové, kteří ale ten cit a teraristické myšlení tolik vyvinuté nemají a holt zkušenosti a výsledky nasbírali až s těmi lety praxe.

Rozhodně není nic špatného na tom, že je někdo specialista na určité druhy, třeba konkrétně tu Evropu. Páč když se to tak vezme, tak specialista je svým způsobem každý opravdový terarista- každému, co jeho jest. Někdo holt chová určité hady, jiný ještěry a další třeba raritní druhy napříč spektrem předchozích. Které nemusí být drahé (poměrně často omílané až vytýkané téma), jen prostě nejsou v chovech běžné a ví se toho o nich málo nebo nic, alespoň třeba zatím- než to právě někdo "rozlouskne". Navíc ono se celkem často stává, že specialista na určité skupiny se v rámci třeba chovu krmení pro ně dostane i k dalším skupinám a nadchne se pro ně taky, takže si následně rozšíří chovatelské spektrum. A vzledem k tomu, že nikdo nemůže být odborník na všechno, protože každý člověk prostě má jen své možnosti, tak je naopak fajn, že jsou specialisté, kteří jsou ve svém oboru opravdu dobří.

Ač se tu nevyskytuji nijak dlouho, ten ,,úpadek" vnímám také a upřímně se divím některým zdejším matadorům, že ještě mají energii a chuť se některými typy dotazů vůbec zabývat. Já v podstatě nechovám skoro nic, ale poctivě si tu pročítám snad každé vlákno a když je čas, zabrousím i do historie. Je to prostě jen o zájmu a chuti se učit. To dnes mladí lidi nemají, všechno najde gůůůgl a wiki ví všechno, tak proč bych se to měl učit, že?
To, že se tu hromadí blbé dotazy vidím hlavně v té už popisované nechuti se učit, vzdělávat se a hlavně hledat. Související důvod je podle mě to, že lidé čím dál víc antropomorfizují. Dřív se to tak (si myslím - nejsem pamětník :-) ) nebralo. Pes byl pes, kráva byla kráva. Dneska je každý nevychovaný vořech člen rodiny, přírodovědné vzdělávání na ZŠ je tragické a pak se tu každý diví, že jeho želvička, co běhá po obýváku je nějaká divná...
Už pár let se coby skorostudent/nestudent pravidelně pohybuji na jedné SŠ....a ztrácím veškerou víru v lidstvo. To není jen o teraporadně...

Ano, samozřejmě máte všichni pravdu :) omlouvám se za některé pravop. chyby (čeština hold není moje parketa) a ano slovo úpadek není ůplně přesné jak jsem četl výše tak je to bohužel doopravdy úpadek společnosti. Jinak také skládání poklonu zdejším borcům že to tu vydrží :)

Chodím sem chvíli, takže nedokážu posoudit, i když to srovnám např. se psy, tak si zájemci o štěňata myslí, že jim musíte být k dispozici 24 hodin denně a bezpočet otázek mnohokrát zodpovězených a když přijedou na přepadovku a nenajdou vás doma? Tak to není snad možný, kde jsem, a nevěnuju se štěňatům atd....z dřívějška, pohybuju se v kynologii 25 let, tohle neznám, nějak vymizela slušnost.

Ano, musím souhlasit se vším co zde bylo napsáno, vše je v lidech a je pravda, že nám národ začíná postupně degenerovat a bude to ještě horší. Musím poděkovat všem zdejším "teraristickým kmetům" (to je pochvala dámy a pánové :-)) za to , že stále přispívají a dokola opakují rady již 100 x dané. Nepatřím již k mladé generaci, ale jako terarista jsem mladý ucho a snad i proto se s pokorou snažím čerpat informace zde a popřípadě se i slušně zeptat. Jsem zde krátce ovšem i já mám nutkání na dotaz: "koupil jsem si agamu co mám dělat" poslat dotyčného do patřičných míst ( myslím tím studovnu ;-)) a proto ještě jednou smekám před lidmi, kteří mají vědomosti o teraristice a jsou ochotni se s nimi podělit bezplatně (což se v současné společnosti už taky moc nenosí) zde na TP. Ještě jednou díky všem normálním lidem.
PS. teda nevím jestli jsou teraristé normální lidé :-D ( humor)

Zdravím taky tu nejsem moc dlouho,takže nedokážu posoudit úpadek Tp,ale chtěl bych poděkovat zde teraristům za rady které sem přidávají a které mi za tu dobu co tu jsem i hodně pomohly dostat se o kousek dál ohledně chování terarijních zvířat a starání se o ně.Ono totiž v dnešní době se rozlišují lidi kteří mají doma zvířata ať už terarijní nebo ty ostatní na začátečníky a začátečníky nadšence.Začátečník si pořídí zvíře z důvodu třeba aby oslnil návštěvu (jé hele on má hada),nebo jak už tu zmíněný modní doplněk (co myslíš zlato vypadá to takhle dobře),anebo jen protože mu přijde zajímavé mít zrovna tohle zvíře doma (všichni to mají tak to bude asi něco super),bohužel potom když ze zvířetem něco je nebo se mu nedaří hledají bezhlavě pomoc na poradnách a ptají se na(někdy opravdu hloupé) otázky na které už dávno měli znát odpověď , kdyby si o tom zvířeti něco zjistil viz: můj had má zakalené oči proboha pomoc co se sním děje asi bude plný parazitů.Začátečník nadšenec je ale ten kdo si koupí kupříkladu Agamu Vousatou tak si zjistí o tom zvířeti co nejvíc může, zajistí terárium a nakonec jsi ho jde vybrat,chce se něco o tom zvířeti dozvědět a i vidět, jak se chová v období páření, jak páření probíhá, proč zrovna sem mi nakladla vejce když by je měla naklást jinam a posléze se rozvíjet o nové druhy.Bohužel v dnešní době je takových lidí opravdu málo a přibývá vice začátečníků a když k tomu připočítám chování dnešních lidí tak se nedivím že opravdoví teraristé opouštějí tuto poradnu a zvedá se jim žaludek když lidi jsou i líní si najít to co tu je.

Naprostý souhlas s Aeonem, jsem dříve narozená a vlastně teprve v 50 letech jsem zakoupila prvního leguána. Jaká hrůza když mi za 6 týdnů uhynul. Dnes chovám leguány dva, gekončíky a vousatku. Vlastně jen proto, že schází místo je mám jako mazlíky. Poradna mi vždy pomohla a ani jsem nemusela vkládat žádné dotazy. Na poradně mám závislost a jsem zde denním hostem, ale z některých dotazů mě obchází mráz.

Nelze nevzpomenout cca rok a čtvrt staré téma s velmi podobným názvem.
Aspoň jeden příspěvek tam opravdu stojí za přečtení: http://tera.poradna.net/q/view/273191-uroven-terap oradny?page=r274869#r274869
Já souhlasím s většinou toho, co tu bylo napsáno (tedy s jistou klesající úrovní) i s naznačenými důvody (dnes mají všichni všechno, nemají potřebu o zvíře nějak extra pečovat - když pojde, tak si za stovku, dvě koupí jiné). Mrzí mne to, ale nemůže za to poradna, je to podle mého soudu spíše celospolečenský trend. Snažím se v tom vidět spíše pozitiva - těch zkušeností je dnes dostupných mnohem více, než před nějakými 25 lety, kdy jsem začínal s teraristikou pořízením 3 nerozkrmených korálovek.
Mám za to, že i dnes je TERA poradna tím pravým místem pro výměnu zkušeností a radí zde skuteční odborníci. To, že se občas najde někdo, komu radit je stejně efektivní, jako házet perly sviním, je smutný fakt. Důležité je, že je dost těch druhých a nejdůležitější potom, že jsou zde stále odborníci ochotní poradit. Díky vám!

No, v tom starem threadu jsem sve rekl, opakovat se nebudu. Jen poznamenam ze sice souhlasim s tim co je tady psano - je jinde spolecnost, je tady podelany Facebook, lidi jsou lini neco si zjistit sami atd. atd. atd. Ale taky at si vstoupi do svedomi ti co tady poslou na z jejich pohledu hloupy dotaz takovouhle odpoved:

http://tera.poradna.net/q/view/312964-barva-bricha

- o nic nejde, je to blbost a stacilo napsat treba co jsem napsal ja. Zkusenym se to zda smesne, ale ja uz se setkal s nekolika lidmi ktere to vystrasilo. Jsou laici, maji sve prvni zvire, nikde o tom nejspis nic relevantni nenasli. A od toho je teraporadna, ne poslat takoveho tazatele takrikajic do prdele. Nemusi se vam to libit, muzete byt z tech z vaseho pohledu hloupych dotazu uz otraveni - ale poradit kupodivu vetsinou chteji ti co zatim jeste nevedi. Podivejte se obcas do PC poradny - 90% dotazu u kterych se musim jen smat pod vousy a vrtet hlavou, a stejne se na ne (obvykle slusne a k tematu) odpovida.

No já souhlasím s Luciferem. Už déle si toho všímám. Ano, je tu plno lidí začátečníků, kteří řeší naprosto banální věci, ale moderátoři tu podle mě nejsou od toho, aby jako lidé s desetiletými zkušenostmi odkazovali na google nebo na knížky atd. Jako začátečník nebo člověk nezkušený se sakra chci zeptat zkušenýho člověka a ne dostat odpověď typu: jsi úplně vypatlanej, kup si knížku, použij google, nauč se hledat. Když takhle odpovíte lidem, tak se nedivte, že vám samou vděčností nelíbají nohy. Neberte to nijak špatně, já sem hrozně rád, že tu jste a pomáháte, ale pořád mluvíte o tom jak lidé neznají vděk a slovo děkuji a pak jim odpovíte : use google...
Tak a teď už si na teraporadně neškrtnu, jelikož jsem také začátečník, hady chovám třetí rok. Budu muset hledat v knížkách a na googlu :)

moderátoři tu podle mě nejsou od toho, aby jako lidé s desetiletými zkušenostmi odkazovali na google nebo na knížky atd.

Moderátoři tu jsou od toho, aby uklízeli bordel po jiných, zjednodušeně řečeno.

člověk nezkušený se sakra chci zeptat zkušenýho člověka a ne dostat odpověď typu: jsi úplně vypatlanej, kup si knížku, použij google, nauč se hledat

Ber to taky z té druhé stránky - proč pořád dokola psát něco, co už je někde 1 000 000 napsané? Ono totiž to, co už je psáno vesměs taky napsali lidé se zkušenostmi, když si zájemce odfiltruje ty růžové blogísky o želvičce Pepince. A pokud si někdo zagůglí, najde protichůdné informace a zeptá se tu, jak to teda je, tak mu většinou někdo normálně odpoví.

Podle mě je to tak, že si lidé zadají do googlu svůj problém a jako první jim to vyplivne teraporadnu, řeknou si, super, je tu stránka, kde mi poradí s mým problémem chovatelé, kteří si třeba tím problémem prošli taky, napíšou sem. První co se stane bude to, že jim někdo změní formulaci otázky s tím, ať se naučí psát a druhá věc bude již zmiňované: použij google, kup si knížku atd. Chápu, že je to otravné psát pořád dokola to samé, ale nenapsat nic a dát pod dotaz odkaz na diskuzi o úpadku TP a nebo tohle http://tera.poradna.net/q/view/312334-dotaz-krajta -kralovska, od toho jsou snad PM ne? Nedivím se, že normální lidé sem nechodí a zůstali jenom arogantní... Protože ti na to mají nervy se hádat s rádci, jestli to je dobrý dotaz nebo ne. Ostatní na to kašlou a jdou hledat, psát někam jinam :).

samozrejme mate pravo na svuj nazor... Na druhou stranu - sem admin i na jinych forech, tak muzu srvonavat sve zkusenosti. Na 1 z nich se minuly tyden zjevil dotaz hledne svlekani koralovky... Tazanemu se dostalo slusne odpovedi, ze toto tema se tu jiz resilo a staci pouzit "HLEDAT" - mel by cteni az do vanoc (navic je v pravidlech onoho fora - nezakladat duplicitni dotazy, jinak budou smazany)... Vyborne - pochopil, nasel si konktetni vlakno a misto toho, aby si jej precetl, tak tu otazku polozil znovu... Nicmene se mu dostalo normalni odpovedi, coz zjevne pochopil tak, ze tim padem je vse OK a v danem vlakne zacal resit vse mozne od vybaveni, pres podminky chovu... Opet nasledovalo upozorneni, ze na to tu jiz temy jsou... Vse se tu resilo jiz XY krat a staci pouze hledat a cist, pripadne zadat dotaz do spravneho vlakna... Jak to dopadlo? Dotycny pouzil google, vyjela mu teraporadna jako dalsi forum a jede tu od zacatku, vcetne otazek, na ktere jiz odpovedi dostal pred tydnem...

Strastav: Jediný určitě nejsem. A já mám alespoň takovou soudnost, že i po několika letech chovu hadů uznám, že jsem začátečník a nemám dostatek zkušeností na to, abych tu radil. Což tu narozdíl ode mě spoustu lidí nemá a myslí si, že když má měsíc užovku, je největší odborník na chov hadů.

Mickey8D: ty se rozčiluješ nad špatným přístupem k tazatelům. Když si pořádně projdeš poradnu,tak pochopíš proč se tu lidi rozčilují a odkazují na hledání. Spočítej si kolikrát jsou tu řešeny špatné podmínky chovu a záchrana zvířat skoro tuhých. Další problém je naprostá ignorace odborných názvů a kolikrát i český nesedí. Když sem někdo napíše že mu nežere agama Růženka,tak budeš v pytli taky.Když poradíš po sté,že ke caliptratovi je třeba UV a z toho 80 lidí ti napíše,že ve zveráku jim řekli "zbytečné". Tak taky vytečeš a budeš kopírovat vyhledat na Google nebo v hledání. Nehledě na to,že pořizovat si zvíře bez znalosti podmínek a bez ochoty mu je dát. Co poradíš? Příště si kupte plyšáka.
Každý nějak začínal a spousta lidí tady v době,kdy internet nebyl nebo byl v plenkách. Taky to šlo.

Já to chápu, předtím, než jsme si pořídili hady, jsem projel snad všechny fóra o nich, knihy, články a diskuze, díky tomu jsem byl připravený na chov a schopný dát jim podmínky co potřebují. Ale mě hlavně šlo o to, že si tu rádci stěžují, jak jde vděčnost a ochota se učit něčemu novému do háje, tak jsem řekl svůj názor proč si myslím, že práve ti ochotni a slušní lidé sem nechodí. Ale za to nemohou rádci ani moderátoři, ale hlavně lidé, co si něco přečtou, slyší něco v tramvaji nebo mají chované zvíře měsíc a dělají tu ze sebe největší machomany, jak tomu všemu rozumí.

Už jste si někdy reálně zkoušeli použít místní hledání na řešení nějakého obecného problému, který už tu byl milionkrát vyřešen?
Zdejší vyhledávání totiž nejšpíše není nic jiného, než obyčejné chronologické řazení příspěvků obsahujících vyhledávaný řetězec. Nechápu, proč je tam výpis příspěvků, namísto odkazu na celé vlákno. Díky tomu tam pak bývá jedno vlákno vypsáno X-krát prostřednictvím jednotlivých příspěvků. Navíc absence řazení podle relevance či nerozpoznávání stejných slov podle skloňování v kombinaci s tím, že odhadem tak 90 % příspěvků je informační balast způsobí to, že jen člověk s hodně pevnými nervy se tím bude ochotný prodírat. Nedivím se nikomu, že to nechce používat. Když chci hledat něco přímo na teraporadně, raději použiji Google s operátorem site: tímto stylem: site:tera.poradna.net hledaná fráze.
Samozřejmě nečekám, že se zdejší vyhledávání může rovnat Googlu, ani to není myšleno jako kritika jeho autorům. Jen mi jde o to, že odpovědět zde někomu na dotaz stylem "použij tlačítko HLEDAT" se mnohdy rovná poslat ho hledat jehlu v kupce sena... Nedivím se, že dotyčný to pak raději vzdá a jde se zeptat jinam nebo to zkouší znova jinou formou.

Jo, to je pravda, tlačítko hledat je tu fakt na dvě věci. Téměř jediný použitelný způsob jak nalézt odpověď na otázku většinou znamená si nakliknout skupinu zvířete, které mě zajímá (a pokud to někdo neoznačí, tak smůla) a dva dny projíždět témata ve snaze nalézt to, které odpoví na otázku a to je trochu škoda. Googlím hledáním se to mírně zlepšuje, ale spousta věcí opravdu nejde tak snadno dohledat a ač chápu, že to stálé jedince může trochu štvát, je třeba si uvědomit, že nováčci, zvlášť ti, kteří ještě s tera.poradnou nepřišli do styku, za to opravdu nemohou a velkou část z nich mnozí "rádci" odradí svým hulvátstvím, prostě protože je to vytáčí. Na to existuje jednoduchá odpověď - radši neodpovídejte ;)

Docílili jste toho, že tera.poradna je na nejvyšších příčkách ve vyhledávačích, když chce člověk něco vědět o teraristice, proč si to teď kazit záplavou nesmyslných témat a odpovědí? Řešením arogance není zpětný arogantní přístup, akorát se to tím podporuje, protože slušné lidi arogancí odradíte a akorát přilákáte trolící puberťáky a blbečky, kteří opravdu nepřemýšlí (nebo si o sobě myslí bů ví co). Naopak kdybyste trpělivě pomohli nováčkům, pravděpodobně by se z těch slušnějších postupně mohli stát kvalitní rádci, kteří Vám tu s tím budou pomáhat ;)

Posledně se tu řešil nákup zvířat na tera burze a na tazatele se snesla hromada stížností, když řekl, že by chtěl s chovatelem prohodit pár slov (opět krásná ukázka "příjemného" přístupu). Tuhle sobotu jsme si pro jednoho agamáka byli, chovatel s námi strávil ten čas, trpělivě vysvětlil, kdo je kdo, nechal nás si vybrat z mláďat, podal několika stránkový stručný manuál a byl ochotný odpovědět na jakýkoliv dotaz. Odcházeli jsme s tím, že víme do čeho jdeme a že víme, že se na něj můžeme kdykoliv obrátit. A to je přesně ten přístup, který každý člověk velmi ocení a motivuje ho to k tomu, aby v tom pokračoval a zdokonaloval se ;)

Já to tedy taky vidím jako ryze subjektivní příspěvěk.

Oba, co tu píšete poslední příspěvky - pokud to tady není dle vás, proč to tedy nezměníte? Proč neradíte vy? Proč 1000x neodpovíte na tu stejnou otázku? Proč si myslíte, že když si někdo nedá tu práci mít správně pravopis, název zvířete a slohově rozumnou otázku, tak je to v pořádku?

Protože hodnotíte něco, s čím a o čem nemáte zkušenosti. Pokud je nutné někomu potisící poradit, tak je to člověk, co nemá zájem (ten se zájmem by si to našel). Pokud někdo není ani schopen napsat správně název zvířete, jistě si ani nehledal, jak zvíře chovat. Pokud se jedná o chov "nebezpečných zvířat" (jedáci, krokodýli,...) a člověk si nedá "práci" napsat řádný dotaz, co má hlavu a patu, je jasné, že stejně bude přistupovat k chovu a hrozí průser a proto si tito lidé nezaslouží sluníčkově pohladit a poplácat po ramenou.

A pokud už se tu stane, že se tu něco semele a není to arogancí zadavatele (ti slušní dostávají slušné odpovědi), pak to bývá tím, že radí lidé, co nemají žádné zkušenosti, ale musejí nutně okomentovat každé vlákno. Jak mi nedávno napsal jeden místní kolega (nejmenuji :-)) "v sobotu koupí vousatku a v pondělí radí".

Bohužel většinou je to dle jiného vzorce, který jste nezmínili, protože se do té vaší koncepce zlé TP nehodí. A to jsou dotazující, kteří očividně mají chyby v chovu hraničící s týráním, ale nechtějí rady, nechtějí zlepšit podmínky chovu, chtějí, aby jim někdo odkýval, že to takhle mají správně. Což samozřejmě zkušenější nemohou udělat a je oheň na střeše.

No však jsem psal, že já se i po pár letech vidím jako začátečník a proto nebudu radit, když nemám ty potřebné XP. To bych zase dostal kartáč, co tady radím, když máme hady jenom 3 roky. Tak to udělám tak jak se to tu začalo praktikovat, zamknu téma a řeknu, že už to tu je a tazatel si to najde. Já nejsem rádce ani moderátor abych tu něco měnil a taky jim nepotřebuju lézt do zadku tím, co už je v této diskuzi stokrát napsáno. Já už bych se na to vykašlal, zamknul bych to, protože se tu stejně nic nevyřeší. Napsali jsme svénázory, na to máme právo všichni a tím bych to asi uzavřel :)

Poviem k tomu asi tolko:
Ak je niekto lenivý prejsť si tých pár príspevkov ktoré vyhodí vyhladávač, tak mu patrí do ruky akurát tak ho.no a nie zviera.

Používam tu rovnaký vyhladávač ako ty, alebo hocikto iný a ked niečo chcem, obetujem tomu 10 minút haldám to aj na tých 50 stránkach ktoré mi to tu vyhodí (naposledy napríklad pri dávkavaní kombisolu - schválne skús to nájst kde až to je).
Chov zvierat je aj o samoštúdiu a ak je niekto lenivý prejsť si tých pár stránok, tak neviem ako sa chce 10-15 rokov starať poriadne o zviera ( ktoré má síce už doma, ale vie o ňom nič, alebo dokonca nevie ani správny názov).

A prijde ti to efektivni, kvuli odpovedi na konkretni otazku prochazet 50 stranek? Delas to tak bezne i v jinych oblastech? Taky si kvuli ohrati parku radeji prectes radeji cely navod k mikrovlnce?* :-)
Ale to uz se bavime kazdy o necem trochu jinem, ikdyz souvisejicim. Ja o neefektivite zdejsiho vyhledavani a ty o neochote hledat, coz kdyz se skloubi dohromady, vede u daneho jedince k patove situaci.

* to byla recnicka otazka

Hledání na TP bezpochyby není zrovna nejpovedenější záležitost. To je pravda.
Ale na druhou stranu, kdo potřebuje informaci ten si ji hledá. A kdo hledá, najde :-).
Vyhledat substrát pro chameleona, velikost terárka pro něj nebo vousatku, jaký vitamíny, světla, jak se svlíká had apod. se dá bez problémů najít i s tímhle hledacím paskvilem. Navíc tu je FAQ, kde je všechno sepsaný pěkně polopaticky a pohromadě. Ale stejně to nikdo nečte. Když někoho na FAQ odkážu v jednom tématu dvakrát a on vzápětí položí dotaz, na kterej by tam našel odpověď, tak to mě nase*e pěkně. A když se navíc ještě dozvíš, že na stejný věci dostal odpovědi na SK foru už před tejdnem, tak už pak nevím.

Efektívne? Vcelku aj áno. V 90% sa pri haldaní toho čo potrebujem zastavím aj pri niečom inom. A často si prejdem aj celé vlákna a to aj ked sa týkajú fúzatky alebo guttky. Ide skôr o ich obsah, ak je to niečo čo ma zaujme prečo nie. Ono často sa človek dozvie práve pri niečom takom aj kopec vecí ktoré mu môžu byť užitočné neskôr, prípadne mu niečo uviazne v pameti a v prípade potreby už vie kde to má hladať.
Pravda je, že tunajší vyhladávač nieje zrovna TOP, ale s tým vela nespravíme. Ale taktiež, že lenivosť a neochota niektorých blbcov je až zarážajúca.
Budem sa opakovať, ale stále si myslím, že ak niekto nieje ochodtný obetovať pol hodky čas na nájdenie niečoho tu na TP, zviera mu do rúk nepatrí.

Ako velký problém by som tu videl napríklad povolenie prispievať bez registrácie. Tým by sa odstránilo pomerne velké % blbcov a prudičov, čo by teiž nebolo na škodu.

Nikdy tady nikdo nedostal kartáč za to, že radí když má hady pouhé tři roky. Není to jen o tom jak dlouho hady člověk chová, ale jde o to jaký rady dává.
Změnit to můžeš nejen jako mod či rádce. Radit můžeš i bez toho. Ale to se ti asi zase nechce co? Psát tisíckrát tu stejnou odpověď.
Myslím, že by tě to moderování brzy přestalo bavit. podívej se kolik je třeba jen na prvních dvou stránkách upravovanejch názvů vláken. Do toho nevidíš vlákna smazaný. Jako moderátor má člověk tu nevýhodu, že musí číst všechno, i ty evidentní blbosti, který jinej návštěvník prostě může ignorovat...

Vím, že to je ohraná fráze, ale vy jste si to vybrali, ne já :). A nevim proč vyjíždite, já proti Vám nic nemám. Však jsem pak psal, že ten úpadek je hlavně kvůli těm lidem, kteří něco chovají týden a už si myslí, že můžou psát do teraristických časopisů. A před prázdninama jsem tu pár rad rozdal, samozřejme co se týče krajt a korálovek, nebudu tu radit ohledně ještěrů a hadů, který nechovám, to je přeci logický ne :)?

To je jenom slovickareni, nema to cenu. Ani dream team moderatoru a radcu, neodnauci lid idiocii.. Da se korigovat jen to nejhorsi, ale verejne forum v dnesni dobe uz takove proste je a neni to jen v CZ. Lidi jsou blbi vsude. Porad budou nesmyslne dotazy, i kdyz se budem stavet na hlavu. A netyka se to pouze teraristiky. ;-)

Víte jak... byly tu zmíněny konkrétní případy a minimálně v jednom z nich jste se speciálně vy zachoval nesmyslně arogantně (třeba to o výrazném vzoru u agamích mláďat na břiše osobně jsem tady opravdu nenašla a to jsem přečetla snad všechny příspěvky označené "Agama vousatá" na ani v literatuře jsem se s tím nikdy nesetkala). A to je obecný fakt, pokud máte pocit, že o tom toho bylo řečeno už hodně, tak sem s těma tématama... a proč se to tu nesnažím změnit? Nebudu radit když nejsem zkušená a pár případů jsem řešila přes PM a snažila se to těm lidem vysvětlit (třeba výhody UVB světla před umělými náhražky)...

V tom případě, kterej uvádíte mi nešlo o obsah dotazu, ale o jeho formu. Celé znění dotazu:

Jakou barvu má mít břicho a hrudník zdravé agamy?

Žádnej pozdrav, žádný poděkování. To svědčí spíš o aroganci toho tazatele. Proto jsem mu dal odkaz na tohle vlákno. Protože tohle přesně je dokladem úpadku nejen TP, ale celý společnosti. Ten člověk prostě bere poradnu jako automat na odpovědi. To je špatně. Vůbec za tím nevidí to, že s odpovědí na jeho dotaz si musí někdo dát práci a čas. Takhle to na mě vybalit někde na burze tak ho rovnou proplesknu nebo pošlu někam....

Ok, to beru, na druhou stranu on poděkoval, přednostní poděkování je spíš výsada emailů a dopisů a že nepozdravil... vyžadujete po tazateli pozdrav a sám při odpovědích to neoplácíte... to je hodně divný přístup... a já se taky neštvu, že mi lidi na forech začínají sami od sebe tykat, příjde mi to strašně arogantní, ale snažím se to brát tak, že jsme na foru, nejsme v osobní konverzaci...

Ráda si tu se zájmem pročítám a prohlížím všechno možné , v teraristice jsem zvídavý začátečník . Je tu mnoho zajímavých témat , kvanta úžasných , originálních fotografií , rady , návody a poznatky od spousty lidiček , kteří jsou zapálení pro podobnou věc . Nehodnotím úroveň poradny podle aktuálních dotazů , ale podle toho , co všechno se tu dá najít , a je toho celkem dost .
Že se tu vedle toho opakují stále stejné "blbé" dotazy je normální , když je to přístupné veřejně , zadarmo a ještě k tomu virtuálně . :-)
S tím , jak se rozšiřuje ve srovnání s minulými roky jednoduchost dostat se na net (levnější připojení ) , zvyk být připojen neustále přes mobilní telefon ( dospívající generace na nich téměř odkojená :-) ) , dostává se sem větší a větší procento populace , čímž zdejší , na googlu profláknutou teraporadnu zalévá příliv balastu , ze kterého rádcové doutnají a zvídaví se nemají co dozvídat .
Stěžovatelé to hodnotí jako úpadek celé společnosti , ale není úpadek společnosti Homo sapiens sapiens pro zvídavého přírodovědce zajímavým tématem ke studiu ? :-D

Jaká jiná fora navštěvujete a jak hodnotíte jejich úroveň?

Já chodím ještě dost pravidelně na Chronomag a musím říct, že vyšší úroveň jsem nikdy nikde nezažil. Tím to nesrovnávám s TP, beru to jako opravdovou výjimku.

Lenivosť sa moc rozšírila.Kto nie je schopný si niečo naštudovať sám,tak tomu ozaj živý tvor do rúk nepatrí.
Arogancia moderátorov? Pozrite,koľko je tu opakujúcich sa tém.Veľkosti teráriek,osvetlenie,rosenie,vodopády,adaptovanie zvierat v novom prostredí....Prirátajte si kopu arogantných a urážajúcich súkromných správ a potom by ste pochopili prečo občas moderátor vybuchne.
Koľkokrát sa tu dookola dávajú odkazy na už založené témy,sú tu základné návody na chov najbežnejšie chovaných zvierat a aj napriek tomu vznikajú duplicitné.Mnohokrát chcem tiež odpovedať a spätne sa prehrabávam v starých témach až sa tak začítam,že zabudnem. :-D Vyhľadávanie je tu trošku zložitejšie,ale prehrabávaním v rôznych diskusiách sa dá poučiť a vyhnúť mnohým chybám.

On nikdo netvrdí, že za to mohou jen rádci, jen se poukazuje na to, že ti mnozí zdejší rádci by si měli zamést před vlastním prahem. A co se týče duplicit, na spoustě for to funguje tak, že když vidí duplicitu, tak tam hodí odkaz na to původní téma a stávající tím ukončí nebo ideálně zamkne. Ale nejsme v mateřské školce, nedostáváte plat (předpokládám), tudíž je to to co jste si vybrali a tím spíš nechápu, že si dovolí někteří vybouchnout u náhodných lidí (pochybuju, že jim všichni ti nováčci píšou PM, tzn. lze si přečíst co psali) a mé stanovisko je takové, že je to chyba na obou stranách. Spoustě z těch lidí evidentně trochu stouplo ego se znalostma a ty tazatele považují za lůzu a to je špatně ;)

A ano, s vaší první větou v zásadě souhlasím, ale odnáší to pak i lidi, kteří neřeší až takové hovadiny... třeba velikost terária - zrovna tady na poradně jsou často hrozně protichůdné informace a když příjdete do zverimexu nebo i k nějakému chovateli, tak se dozvíte často informace, které tomu co víte opět nevyhovují a člověk neví co si z toho má odnést ;) a komu má na první pohled věřit? Navíc jsem se už setkala s tím, že i ten samej člověk pak později psal něco jiného, protože změnil názor. No tak se zmatený nováček zeptá znovu a doufá, že se mu problém podaří vyřešit. Aneb "kdo uvede lepší argument". A to je pochopitelné ;) jenže když bych tu vytáhla tohle téma, tak budu ukamenována, nic se nedozvím a pak to udělám podle jednoho a druhej mě za to zprcá. Výbornej stav, bavíme se o zvířatech, to není jednoznačná věda a neexistuje jeden jediný správný názor, na to ale mnozí zapomněli...

A co se týče duplicit, na spoustě for to funguje tak, že když vidí duplicitu, tak tam hodí odkaz na to původní téma a stávající tím ukončí nebo ideálně zamkne.

Tak to děláme stejně i tady.

Ale nejsme v mateřské školce, nedostáváte plat (předpokládám), tudíž je to to co jste si vybrali a tím spíš nechápu, že si dovolí někteří vybouchnout u náhodných lidí

Já to naopak tím spíš chápu. Člověk se ve svým volným čase (kterej by jinak mohl věnovat svým zvířatům, rodině, jinejm koníčkům) a zadarmo snaží pomáhat jinejm. Když vidí jak si jeho času, zkušeností, ochoty poradit ostatní neváží tak vybouchne. Když sem něco napíšu 100x, tak po 101. se mi to už prostě psát nechce. Ten kdo potřebuje poradit by si právě měl uvědomit, že to tady lidi dělaj zadarmo a měli by se pokusit hledat jestli tu už na jejich dotaz není odpověď.

Spoustě z těch lidí evidentně trochu stouplo ego se znalostma a ty tazatele považují za lůzu a to je špatně ;)

Nesouhlasím. Spíš je problém v tom, že nebývale vysoký ego a nezdravý sebevědomí maj lidi, kteří nic neví. A z toho pak právě vznikaj konfliktní situace.

zrovna tady na poradně jsou často hrozně protichůdné informace

Můžete dát odkazy?

to není jednoznačná věda a neexistuje jeden jediný správný názor, na to ale mnozí zapomněli...

Určitě ne ti zkušenější. Ti to právě moc dobře vědí. Způsob chovu se může lišit v detailech. U některých zvířat se třeba na správnej způsob ještě ani nepřišlo. Ale u těch běžných,řekněme začátečnických, druhů je chov propracovanej a základ je vždy +- stejnej. Takže "zprcáno" dostane člověk chovající vousatky v akváriu miniaturních rozměrů bez vhodnýho zařízení, člověk kterej má už zvíře doma, zase v nevhodně zařízeným akvárku, ptá se čím a jak často krmit, jak se pozná svlek, čím svítit atd. Tohle prostě maj lidi vědět předem.

Ta protichůdnost spočívá třeba ve velikosti terária pro agamu vousatou, v tom zda jí koupat či ne a v tom, zda jí pouštět či ne. Na osobně mém oblíbeném tera.peklo.biz se dozvím, že minimum je 80x40x40, od chovatele se zas dozvím, že minimum je 100x50x60, což je fakt veký rozdíl... stejně tak když si zadám koupání agamy, tak mi vyjede
http://www.lizards.cz/forum/viewtopic.php?t=202&si d=5610ebad01a9b2f54b07288f46b21712 Koupat
http://www.teraporadna.cz/q/view/266201-agama-vous ata-koupani Nekoupat
Navíc když je tam ten samý člověk...

to samé s pouštěním zvířete ven, prostě třeba já když jsem si opravdu prošla téměř všechny zdroje které mi vyjely ve vyhledávači klidně na 100 stránce a sesumírovala to, tak byla spousta věcí, která i rámci +- jednoho zdroje byla odlišná, na něco už se raději ale neptám a spoléhám na svůj chovatelský cit, protože se mi to u zvířat osvědčilo ;)

No, to je tak trochu na mne, a jako - psal jsem tam neco leta pane 2007, je 2014. To je o XYZ odchovanych prcku a tintilion zkusenosti, pruseru a uspechu nekde jinde. Na nektere veci jsem nazor zmenil, to je myslim normalni ;-) Dokazu si priznat vlastni chyby - a snazim se pokud mozno nedelat dalsi. Ad. "rozmer" - za tim si stojim, a beru tech 80x40 pudorys jako nutne minimum. Kdyz tady obcas vidim v cem jsou lidi schopni agamu utrapit - jak by byla stastna v dobre zarizenem terariu toho rozmeru.

(atd. atd.)

Jo, to neměla být v žádném případě výtka :) jen, že z pohledu začátečníka je to hodně matoucí, a chtěla jsem spíš poukázat na jeden z možných důvodů, proč se někter3 věci omílají furt do kolečka. Právě protože je víc názorů a v průběhu chovu se ty názory mění, budou tady tyto diskuze pořád.

Jen by to opravdu chtělo OBOUSTRANNOU slušnost, respekt a pochopení.

Jinak konkrétně Vám opravdu děkuju za přítomnost na foru - Vaše příspěvky jsou skutečně přínosem :)

K té velikosti - my právě máme doma 90x40x50 se zadní 3D stěnou, 50 do hloubky se nám bohužel nevešla, tak furt tak nějak doufám, že tím agamáka netrápíme :)

Pro Sibii; pokud můžu přidat svůj názor; můsím souhlasit s Meldou, Cejnem a dalšími.
Taky už jsem přestal reagovat na některé pořád dokola opakující se dotazy. Je to únavný.
Každý soudný člověk chápe, že informací typu: velikost chovné nádrže, krmení, teploty, UV-čko atd. u běžně chovaných zvířat (vousatky, gekončíci, guttaty, hroznýši atd.) je na internetu mraky.
Jen je nutné aby si je každý sám vyselektoval a svými zkušenostmi podpořil ty ze svého pohledu nejoptimálnější.
To že lucifer jak píše během chovu poupravoval chovné podmínky, to je v chovech i jiných druhů zvířat zcela běžná praktika. Člověk se prostě pořád učí.

Stejně tak mi osobně nepříjde nic divného a tom, že někdo nejdřív stanoví podmínky a pak vybírá zvíře. Ví, jaké podmínky tomu může poskytnout a ví, že má rád plazi a nějakého chce, ale je mu to v zásadě jedno. A vy se tu do takových lidí hrozně pouštíte, že jsou nezodpovědní. Ne, prostě mám malý byt s balkónem, co můžu chovat... no dogu asi ne, želvu sem nevecpu, hm... což takhle podarcisky?

Jestliže si koupíte zvíře,tak jste za něj od té doby zodpovědná.Bavíme se tu o živém tvoru,né o nějakém Tamagoči.Takže neexistuje,že je vám někdo povinnen radit a že vy jste si něco koupila a všichni se poserte.Je to jen a jen váš boj a vy si musíte najít tu správnou cestu.Je tisíc a jeden způsob jak chovat určité zvíře a každému to funguje jinak,páč zvířata se vašim podmínkám přispůsobují.Takže nemůžete čekat,že se všichni schodnou na jedné věci.Už jen výběr žárovky nebo podestýlky je na knihu.Začátečník vám bude tvrdit,že lignocel je top,zkušený terarista jede hady na hoblinách nebo novinách.Začátečník vám bude tvrdit,že to v knížkách nepíšou a nejni to estetické,profík vám řekne,že až odchováte 500 mládat ročně,tak se sváma o tom bude bavit.A má pravdu.Páč dneska tu radí každej,kdo má hada rok doma o jeho životních projevech a chovu neví nic.Jen to,že jitrnice 2x týdně žere a jmenuje se Bobík.Takže nikdo nikoho nebere jako lůzu,jen prostě jsou lidi líni a zodpovědného teraristu sere,že někdo může nechat trápit tak krásnýho tvora.

To chápu, jenže to je právě o té zodpovědnosti a co se týče ega, už jsem se i tady setkala víceméně s názorem, že my jsme ti nejlepší a všichni ostatní jsou pitomci (zahraniční zdroje, chovatel, bla bla...) a to je trochu zvláštní, aby profíci byli jen v ČR a jen na tera.poradně ;)

Oni spíš profíci nemají čas na to,aby se tu hádali s nějakým tupcem o rozměrech terária či jiných banálních problémech.Nehlede toho,že i zkušený terarista se neustále učí a mění svoje názory na věc.Tak jako se rozchází v určitých věcech literatura.Problém dnešních začínajících chovatelů je v tom,že se nedokážou bez rady sami rozhodnout.Vše jim říkají co mají dělat,jak doma tak ve škole a oni to samé očekávají tady od vás.Jak řikám já,,Opičí láska,,.

Meldo - je ta poopravim... To neni o tom, zeby si nedokazali rozhodnout, to je o tom, ze oni chteji sylset, ze se rozhodli spravne - byt je zivre v miniakvarku, bez vetrani, bez UV, krmeno kurecim/jinym masem, atd... Oni chteji pochvalit, podrbat za ouskem a slyset jak to vsechno zvladli a jak se "Bozenka" bude hezky vyjimat kolem krku v hospode, na skolni tasce v tramvaji apod... Pak se nastvou, kdyz je tu nekdo sprdne a rekne, ze to vsecko delaji blbe...

Cejna:

Spíš je problém v tom, že nebývale vysoký ego a nezdravý sebevědomí maj lidi, kteří nic neví. A z toho pak právě vznikaj konfliktní situace.

Melda:

Jestliže si koupíte zvíře,tak jste za něj od té doby zodpovědná.Bavíme se tu o živém tvoru,né o nějakém Tamagoči.Takže neexistuje,že je vám někdo povinnen radit a že vy jste si něco koupila a všichni se poserte.Je to jen a jen váš boj a vy si musíte najít tu správnou cestu.

Tohle je alfa a omega problému. Vystiženo parádně do puntíku

Sibie:

co se týče ega, už jsem se i tady setkala víceméně s názorem, že my jsme ti nejlepší a všichni ostatní jsou pitomci (zahraniční zdroje, chovatel, bla bla...) a to je trochu zvláštní, aby profíci byli jen v ČR a jen na tera.poradně ;)

Sibie, možná by místo kritiky, kterou začínáte shazovat snahu zdejších přispěvatelů, bylo vhodnější založit vlastní poradnu a s chutí a elánem se zhostit toho, co tu jiným, k nimž se řadím, pije krev. Možná jste člověk s tunou času, skříněmi plnými antidepresiv a krátkodobou pamětí, odolná proti urážkám, bez alergie na neúctu, slušné vychování a vděk. Pak by se Vám mohlo podařit vyřešit náš problém, teraporadna by konečně mohla zaniknout, všichni, co jim odsud cuká oko by získali konečně klid a v pozici občasných návštěvníků bychom mohli zpovzdálí sledovat Váš zápas s tím vším, co tu v tomto reálném čase vytýkáte modům a rádcům.
Ono tady není až takový problém se považovat za něco víc, jelikož úpadek rádobychovatelů je tak znatelný, že tu platí víc než kdy dřív, že jednooký mezi slepými králem. Až si založíte tu svou poradnu, po čase Vás už taky nebude nikdo uctívat, děkovat za rady, za pomoc, za navedení na správnou cestu, ale začnete se setkávat s víceméně názorem, že se pasujete do role "nejlepší, nejchytřejší Sibie, sestřenice Šalamouna".
A pokud si myslíte, že tu někdo z nás píše bláboly, tak se vyřáděte v konkrétním vlákně, dokažte mě, nám i těm, co se Vám nelíbí, že se povyšují kvůli svým zkušenostem, která máte dozajista bohatější, že to tak není, že se pleteme a že umíte jít s kůží na trh. On na netu je každý machr, každý má dnes potřebu se vyjádřit, ovšem jaksi bez toho nést za svá slova zodpovědnost a pokud dostane ceres, tak se prostě jen odhlásí a měsíc sem neleze, nebo si založí jiný nick. To mod ani rádce udělat nemůže. Je snadné kritizovat. Pokud ovšem má někdo problém s přístupem, poradnou jako takovou, tak stačí sem nechodit, chovat se jakoby poradna nebyla a vrátit se ke kořenům - hledat v knihách, po netu, luštit, co je pravda a co už lež, co napsal někdo, kdo odchoval desítky mláďat a co píše jouda, který má doma týden "Terezku", co jí tak chutná maršmelous, ale má potřebu to vyřvat do světa, i když za měsíc Terezka už nebude mezi námi. Zkrátka nesedět na zadku, nenačmárat dotaz jak neandrtálec a nečekat, že mu přijde do deseti minut odpověď s poděkováním, že "jste se nám ozvali".
Ps: tlačítko hledat nepovažuji za špatné, protože pokud si zadám slova jako hesla a pak proskakuju konkrétní vlákna, najdu bez problémů i to, co jsem psal před pár lety a co si nepamatuji, jak jsem přesně napsal. Kdo hledá, najde.
Jestli si někdo myslí, že zadá do Hledat heslo "teplota*regina" a vyjede mu tady tabulka s desítkami údajů vedle nicků těch, co to napsali, seřazené od roku XXX do dneška s poznámkou, že nyní by měl začít snižovat teploty, asi by se měl probrat.

Možná by nebylo od věci za dotazy platit - nejlépe dopředu, to by tu bylo do 14dní slušno a čisto. A jak by se všichni naučili hledat;-)

Myslím, že jste mě spíš vůbec nepochopil, ale to je v pořádku, podle vašeho vzoru už to nebudu opakovat a odkážu vás na toto vlákno ;) když někdo něco chce po druhém, musí to sám dodržovat... a přestaňte si čecháčkovsky stěžovat, vás u nikdo nedrží a k odpovědím vás nikdo nenutí, takže pokud na to psychicky nemáte tak neraďte, nesnažte se spasit svět, protože pak akorát odrazujete i hromady slušných lidí...

Vlastní poradnu si klidně založím až o teraristice budu vědět dostatečně, zatím bohužel vedou spíš šelmy a rostliny ;)

Vlastní poradnu si klidně založím až o teraristice budu vědět dostatečně

Hlavně, že už teď víte, že my to tady všichni děláme blbě....

vás u nikdo nedrží a k odpovědím vás nikdo nenutí

Vás tu drží kdo, když je poradna tak špatná, rádcové a moderátoři blbci?

Pouze podotýkám, že tu mnozí dostávají sodu za nic ;) je to ale trochu smutné, že sám děláte věci které vyčítáte protistraně - ostatně, už jsem se vás jednou ptala, proč po tazateli chcete aby pozdravil, když vy sám to neděláte ;) ja si z poradny vzala pouze to nejnutnější, zbytek pochytávám jinde, právě z výše uvedených důvodů, pakliže jste chtěl akorát pochválit za to, jak se tu snažíte, zklamu vás. To není účel tohoto tématu. Je tu spousta lidí, kteří se snaží a víceméně jen díky nim se sem občas vracím, ale pravdou je, že to tu skutečně hodně degraduje a v daném případě za to mohou obě strany. A ano, kupodivu to lze posoudit ve srovnání, není potřeba na to vést nějakou poradnu, stačí se podívat jak to funguje jinde (ač mě fascinuje, jak rychle se tu obecně vynáší soudy o lidech o kterých vůbec nic nevíte - ano, vím kupodivu více než dobře jaké to je dobrovolně po 150 opakovat to samé lidem, kteří nejsou schopni si ani přečíst souvislý text natož něco dohledat ;) a ano, tím spíš vím, jak velkej bordel se dá ukočírovat ).

Nicméně můj názor je zde nežádoucí jak vidím (což mě ale ostatně tak moc nepřekvapuje), a stejně si myslím, že vše už bylo řečeno, jak s tím každý jednotlivec naloží je jeho věc... ale všechno jde když se chce, jenže, to by to pak ale chtělo trochu snahy ;)

Ozvat se proti přístupu je v pořádku,ale je třeba si uvědomit hodnotnost příspěvků. Nevidím důvod proč by neměl mít začátečník úctu k lidem po kterých něco chce. Je trochu rozdíl pořídit si první model a první zvíře. Když zmeším 35tinu,tak to vyhodím a koupím nový plast. Když utýrám zvíře,tak je to zbytečná smrt tvora,který mohl při troše rozumu vesele žít. Všichni jsme lidi,ale ti zkušenější si úctu zaslouží. Nehledě na to,že ti lidé chovají a odchovávají zvířata o kterých většina tazatelů ani neví,nebo by je oddělali za pár dní místo utýrání PET za rok.
Nevidím důvod proč by dotaz neměl začínat " Dobrý den,mohl bych vás poprosit o radu?" Poděkovat je taky naprosto normální. Urážet lidi kteří mi řeknou,že něco dělám blbě a mají pravdu,taky není normální.
Tera prostě není jen caliptrat,pogona,guttka a pár dalších. Tady jde o zodpovědnost za zjískaná zvířata a ne hračku za 250,-

A je to tady.Vraci se to ja bumerang.Ti schopní a věci znalý se pohádají a většina si řekně,že jim to za to nestojí a odejdou.Dement se zase směje,jak to tu pěkně roztočil a dál si vesele vymýšlí další a daší vlákna.Přitom podle mých zkušeností,to polovička lidí ani nemyslí vážně a jen se baví vymýšlením fiktivních problému a pak točí lidi.
Podle mě se mají lidi držet zkrátka,na vola musí být prostě dlouhý bič a malý dvorek.Tyhle spasitelský keci nemají cenu.Dřív tu lidi byli jako jedna duše,byla tu sranda.Protože se lidi znali a měli k sobě úctu.A ta strá parta se pořád na burzách slejzá,bohu dík.

Dřív tu lidi byli jako jedna duše,byla tu sranda.Protože se lidi znali

Ale tak tohle je bohužel dneska u veřejnýho fóra, který se ještě jmenuje Poradna (čili z podstaty věci je jeho hlavním účelem radit a ne jen seskupovat lidi s podobnym zájmem "na pokec") a který vede v Google-vyhledávání, reálně neudržitelný...

Ok. Takže jste všechny, kdo už nemají čím přispět označil za dementy a voly, protože se odvážili něco říct proti rádcům? To opravdu vypovídá o dobrý úrovni. Mám nápad, můžete si založit vlastní stránku a tam brečet, jak jsou lidé hloupí a nemají k Vám žádnou úctu, když Vám teda tak hrozne vadí, že se tu lidi neznají a nerespektují. Ale co, stejně budou všichni co řeknou svůj názor hloupí a rádci jsou svatí a jejich občasná arogance je způsobená tím, že jsou lidé čím dál blbější :).

Mickey8D - Máš recht. Máme založeno cca. rok +-. Nezaznamenal jsem, že by se tam někdo hádal, nebo si někdo někoho nevážil.
A založeno to bylo právě díky tomu, co se tu dělo a děje.
To, že se to tu dnes pere a vstupují i "staří" je díky tomu, že je to tu jakési dítě.
Nazdar :-D

Ok. Takže jste všechny, kdo už nemají čím přispět označil za dementy a voly, protože se odvážili něco říct proti rádcům? To opravdu vypovídá o dobrý úrovni. Mám nápad, můžete si založit vlastní stránku a tam brečet, jak jsou lidé hloupí a nemají k Vám žádnou úctu, když Vám teda tak hrozne vadí, že se tu lidi neznají a nerespektují. Ale co, stejně budou všichni co řeknou svůj názor hloupí a rádci jsou svatí a jejich občasná arogance je způsobená tím, že jsou lidé čím dál blbější :).

Tohle se Vám těžce nepovedlo. To co napsal Melda je holá skutečnost. Pravděpodobně sem chodíte řadu let, že jste schopen to tak objektivně hodnotit. Otočil jste to naprosto nesmyslně a zastáváte se skupin, které to tu dopředu neposouvají, naopak způsobují odliv kapacit, které tu odjakživa podávali víc než solidní výkon, stejně jako nových tváří, které se chovají jak se sluší a patří a stali by se součástí poradny. Protože jste to nepochopil, nebo pochopit nechtěl, tak překlad specielně pro Vás: když se tu lidé dříve znali, tak se i respektovali, chovali k sobě úctu a nedovolili si tu k sobě to co teď, jelikož tam bylo víc, než jen anonymita internetu. Předpokládám, že nebudete polemizovat o tom, že se tu všichni znají od prenatálního období, takže je logické, že se na poradně (i díky ní)tito lidé teprve seznámili. Pokud mám potřebu se s někým poznat osobně, musí mi sedět, což dává taky logiku. Kdyby se na poradně chovali lidé tak jak nyní, tak by to šlo asi těžko.

Jestliže Vy a Sibie vidíte problém v tom, že jednou za čas někomu selžou z rádců, modů nebo co já vím, kdo se Vám tu ještě příčí, nervy, tak klobouk dolů. I kdyby to byl jeden případ proti stovce opačných případů, vidíte chybu v lidech, co to tu postavili, drží a díky kterým poradna ještě je. Co navrhujete? Sedět tu na směny, čekat na každou volovinu, která přistane jako dotaz, smět opravit její znění do logiky, opravit ji češtinsky, správně ji zařadit do dotazů, kam patří a pak na ní bleskem odpovědět se 100% správností do deseti minut, aby měl dotyčný satisfakční pocit?
Tohle vlákno se jmenuje Úpadek teraporadny, nejmenuje se rádci a modové jsou egoisti. Řešil se důvod toho, proč se tu spousta tazatelů chová, jakoby jim patřilo půl planety. Sibie tu mele o čecháčkovství, ale co dělá sama? Kdo tady kňučí, jak se zachází s tazateli? Probůh kolikrát to tu bylo, že někdo něco dostal po zlém, aniž si o to nepřispěl sám? A Vy budete radit o zakládání stránky na níž máme brečet, že úroveň zájemců o chov terarijních i jiných zvířat klesá?? Uvědomujete si, že zdejším lidem tak nějak na zvířatech záleží a že tohle není nedělní škola, kde idiota pohladíme za to, že krmil masožravou vodní želvu salátem a držel čtrnáct dní na suchu, protože si myslel, že to je želva suchozemská?? Tu želvu mám doma, trvalo jí 24 hodin, než se dokázala vůbec potopit, jak byla dehydrovaná. Když mi přišla fotka a dotyčnému jsem sdělil, že to není suchozemka, ale trachemyska, bylo mi nabídnuto, jestli si jí chci vzít, protože jinak skončí v blízkém rybníku (je to T.s.scripta, která by u nás zimu nedala).
Laskavě se proberte za ty hloupé řeči o tom, jak si tu mají nechat všichni srát na hlavu jen proto, že jste se přišel zeptat zrovna Vy nebo někdo jiný. Jak bylo už mockrát napsáno. Když jste takoví machři, založte si Mickey a Sibie poradnu svou. Můžete si pak pro změnu zakládat vlákna, jak to tu stálo za nic a že jsme tu všichni hlupáci, ignoranti a egoisti a naopak jak Vy jste dobří, že ač se s Vámi zachází občas jako s povlem, který povinně musí reagovat slušně na sebevětší hovadinu, nedáte se a budete pořád lepší než osazenstvo zde. Podle Vašich příspěvků na to evidentně máte, tak proč ne. Hurá do toho. Já se budu chovat nadále podle toho, jak kdo ke mě a nepřestává u mě platit, že na hrubý pytel hrubá záplata.

Mám nápad, můžete si založit vlastní stránku a tam brečet, jak jsou lidé hloupí a nemají k Vám žádnou úctu, když Vám teda tak hrozne vadí, že se tu lidi neznají a nerespektují

Panáčku, tenhle nápad nemáš jen ty, my ho měli již dávno. Takže naše stránka dávno existuje a nikdo se na ní nehádá, neuráží a nepovyšuje.

Jak psali kolegové- to, že ve vlastním volném čase, který bychom mohli věnovat jiné činnosti ještě sem chodíme někomu poradit, je čistě projev naší dobré vůle a krom občasného dobrého pocitu z toho nic nemáme. Až budeme v rámci zachování vlastního duševního zdraví chodit pouze na naši stránku, tak to tu teprv opravdu začne jít do kopru. Protože lidé, jako jsi ty, co ničím hodnotným nepřispějí, ale zato opravdu dobře jim jde stěžování na jiné + kupa začátečníků bez zkušeností to tu opravdu nezachrání ;-)

Průběžně pročítám celé vlákno a...není už načase to zamknout??? Další vývoj tohohle vlákna je už předem jasný. Pár jedinců si tu bude honit ego a plivat na ostatní, zbytek slušných se mu to bude snažit vysvětlit. Pak potupně odpadnou a bude se tu mezi sebou hádat pár těch, co je to bude bavit.

Jak to tu pročítám, musím uznat že patří velká poklona všem rádců, módů a adminům :) dá se na to říct jediné. Něco podobného má myslím Auri v podtextu. Vesmír a lidská blbost je nekonečná, tím prvním si ale nejsem jist. Souhlasím s tím co tu bylo napsáno. O tom to vše je, zde si každý nováček myslí že když mu přežila agama pár měsíců že má dostatek vědomostí aby mohl šířit dál. Bohužel viděl jsem to na vlastní oči, a nerad u svého kamaráda. Vůbec jsem nevěděl že něco chová ale jednoho dne mi oznámil že se něco děje ať se na to kouku, nejsem žádný expert ale co jsem viděl byla hrůza i pro nezkušené oči :( terárium bylo velké tak 100x50x50 cm a v tom namačkané 3 agamy + když se ho zeptám jake dává vitamíny odpoví žádné a to bez podílu UVB. Nebyl jsem z toho nadšený ale mluvit mu do jeho práce je zbytečné. Nakonec to skončilo že jedna pošla, druhá se naštěstí prodala a třetí mu zbyla a po důkladném čtení snad už má co potřebuje.

Opět se omlouvám za pravopis. S češtinou se moc nekamarádím.

No z krátká, být ten nejmenovatelný člověk... Tak mlčím, nic nevíte a sere** se do toho o čem nic nevíte. A ještě jednou poklona všem rádcům, modům a dalším zkušeným človíčkům co to tu vydrželi. Já bych se z toho zbláznil

Taky musím napsat něco konstruktivního k tématu a nějak to hezky shrnout. Bla, bla, bla, bla... To je k tématu asi tak vše. Naprosto všichni tu plýtváte časem, obdobných témat je tu několik a slovně blít se v nich dá do nekonečna, stejně to nemá žádný význam.

Chlapci neřešte to. Tohle je úděl prakticky všech dotazů na internetu - každý dementní dotaz vždycky vyvolá rozporuplné reakce. Někdo to holt zkousne, a snaží se zodpovědně odpovědět, což většinou vyvolá vlnu dalších, ještě imbecilnějších dotazů a reakcí. Jiní si bohužel neodpusí jedovatou odpověď, a pak se celé vlákno zvrhne v hádku, případně urážení jeden druhého. Ale většina "normálních lidí" na dementní dotazy naštěstí vůbec nereaguje... ;-)