Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak dopadla marginata a poděkování.

:-DZdravím všechny želvaře a lidé okolo želv.Před časem jsem měl problém s tří letou marginátou nežrala byla apatická a zalepené oči po vyšetření u pár veterinářu kde všichni chtěli jen píchat atibiotika a vitaminy jsem se obrátil přes internet na zkušenější želvaře.Odpovědel my pan Jetmar(KHOR)kde my radil co mám zkusit a jak na to.Jak sám řekl u želv je to na dlouho každé lečení ale podařilo se je to dva a pul měsíce po prvnim zjištění že není něco v pořádku se želvou.V dnešní době už je želva zpět ve výběhu a čilá ještě víc než když jsem jí koupil.Želv vlastním víc a už pár let se okolo nich motám.Zatim jsem nemusel žadnou léčit a tak jsem nevěděl co vubec s ní.Letos jsem se dočkal i mladých od stepních je to nadherná odměna vidět ty prcky jak se klubou a pak i rostou příroda je mocná čarodějka ale nic s toho by se my nepodařilo bez rad a zkušeností těch zkušenějších.Tak že mockrát díky pane JETMAR(KHOR) ale i těm ostatním jako je sysel, krokodýl a ty další!!!!!![/b]A doufám že nám budete dál radit a pomáhat jako do ted. Ješter(lukas);-)

želvy a její oči!!!!!!!!!!?????
Prosim poradíte my někdo s mým problémem který jsem popisoval v příspěvku níže uvedenem veterinař s hradce p.Ekr říkal jen píchat vitamíny a bude to v pohodě ale řekl bych že je to horší.
21.06.2007 19:15 Re: želvy a její oči!!!!!!!!!!????? Ajda
...zkus se zeptat tady! Držim palce... index
21.06.2007 19:28 Re: želvy a její oči!!!!!!!!!!????? KHor
To víš Lukáši, do toho se nikomu moc nechce, takhle naslepo. Těch důvodů může být mnoho. Já ti řeknu co bych v takovém případě dělal já. Rýmu jsi nepopisoval, pouze celkovou apatii a hubnutí, že ano. Předpokládám že želva má (pokud ještě vylučuje)řídký a zapáchající trus. Aplikoval bych tedy Entizol (metronidazol) 100mg na 1kg živé váhy(jedna 250mg tableta na 2,5kg) po dobu 7-10 dnů. Potom přestávku také 7-10 dní. Po uplynutí těch 10 dní bych podal ještě jednu dávku Entizolu(rozuměj jeden den jednu dávku). Není dobré vystavovat želvu v době léčení slunci. Vážením zjistíš výsledek, postupně se projeví přibíráním na váze a zvýšenou aktivitou želvy. Je nutné zajistit želvě neomezený přístup k vodě a vodu stále měnit, neměla by se napít vody znečištěné vlastním trusem. Upozorňuji tě, že navrhovaný způsob léčby je nutné konzultovat s vetem, ale takovým, který se želvami opravdu zabývá. Nateklé a zavřené oči jsou podle mého druhotným projevem celkové vyčerpanosti, je ale dobré prokapávat pro všechny případy např Opthalmoseptonexem. Znovu upozorňuji, že nemám žádný nárok ti poskytovat takové rady a je potřeba konzultace s veterinářem, může to být mnoho jiných onemocnění.
21.06.2007 22:24 Re: želvy a její oči!!!!!!!!!!????? lukas
Děkuji za rady přesně to co popisujete za přiznaky tak to souhlasí.Želvy mám už pár let ale stepní a ty nikdy nemarodily.Zkusim vaš postup a dám vědět jak to dopadlo.Vím že je to na moje riziko.Diskuze sleduji par let a musim přiznat že dost vašich rad jsem praktikoval a FUNGOVALI!!!myslím si že mluvím za vic chovatelů když Vám řeknu: DĚKUJEME (a také hlavně za naše želvy spousty by jich už bylo na onom světě)hodně uspěchu Vám i vašim chovancům. lukas

Zdravím zaleži na každém jakou lečbu zvolí ja zvolil tu vaši a dobrý jen my dělalo ze začátku problém nasilim ji otvírat tlamičku a dávat jí leky a tu umělou výživu.S pomocí manželky která jí stříkačkou krmila a já jí otvíral tlamu jsme to zvládly.Když už byla ok tak tu khor radil jak želvám otvírat tlamu vědět to dřiv třeba by byla mín stresovaná našimy pokusy ale zvládla to.Jen jsem khorovu radu trochu vylepšil a to o to že jsem marginátu dával do mokrých hoblin a v poledne pod světlo kde bylo 28°C po dvou hodinách si vždy sama zalezla zpět do mokrých hoblin kde byla zase až do rána.Každý den jsem jí koupal v heřmankové lázni 3 deně vždy hned pila.V terariu měla také vodu ale té si nevšímala.Celá léčba trvala přibližně 2 měsíce.Jednou díky khore a všem ostatním.Ješter(lukas).:-D

Taky bych chtěl KHorovi poděkovat.Než se tady objevil,tak se tu o želvách moc nepsalo.Ten jeho fígl s podáváním léků mně fakt natchnul a ty fotky,bomba.Vždycky jsem si myslel,že želva je jako tank a otevřít se dá jen granátem:-DTakže ještě jednou,díky za příjemné zpestření Teraporadny.

No jo no. Já vím, že mám dloužek, G.G. se fakt snaží ze mě něco vypáčit. Jenže problém je v tom, že vždy když si přečtu to co napíšu, tak je to hrozná kravina. Vůbec vlastně nevím co bych asi tak psal aby to bylo alespoň kapku zajímavé. To, že želva leze na Balkáně asi ví každý, a to bylo tak zhruba vše co ze mě vypadlo. Názorný příklad, jak na tom s psaním jsem vidíte např. u léčby entizolem. Zrovna v tom případě je mimořádně vhodné po léčbě použít nějakou tu "startovací" potravu (bobky), a nevypadne to ze mě dokud se někdo nezeptá. Tak takhle to se mnou je:-(.

Pokud ti Hugo dělá problém to, aby trucovitá nespolupracující želva vystrčila hlavu, tak si ji polož plastronem na koleno a popojeď s ní, tak aby cítila pohyb na plastronu, ona začne mít dojem že padá a bude se snažit tomu zabránit, tím pádem vystrčí končetiny a většinou (když je člověk trpělivý) i hlavu. Je nutné aby želva předchozí manipulací nebyla příliš vystresovaná, potom je jí fuk odkud padá. Chce to postřeh, jinak máš po žížalkách. Běžná metoda "topení" želv ve vodě je špatná, je to stres a riskuješ, že si želva nabere do plic, z toho se může vyvinout následný zápal plic. Když postup nebude jasný, mohu to nafotit. Až se teda vrátí manželka (jela si ode mě odpočinout:-D), protože v jednom to fotit nejde.
S podáváním léků z druhé strany nemám žádnou zkušenost, přesto, že bych to někdy např. u velkých pardálisek mohl potřebovat. No zatím jsou holky zdravé:-)

Ještě to musím doplnit. Musí se to dělat tehdy, když je želva pěkně rozehřáta a aktivní, ne večer nebo brzo ráno. To je jim nějaké ježdění po koleně fuk. A musíš s ní raději couvat. Fakt si nedělám legraci, i když to tak vypadá. Stačí se podívat na želvu, která překonává přirozenou překážku. Pokud leze do kopce má hlavu vystrčenou co to jde. Pokud se chce od někud sklouznout, tak hlavu spíš zatáhne a vystrčí přední končetiny.

Uf, na fotkách to vypadá docela jednoduše - nebyla ta želva cvičená:-)? Asi to bude chtít přiměřenou dávku brutality, že?
Topení želv určitě praktikovat nebudu, ne že bych se bál že si nabere do plic, ale připadá mi to dost zdlouhavé řešení - mám totiž želvy vodní:-D, zatím.

O aplikaci zezadu jsem pouze slyšel při podání glukozy.

Já vím, ono se mě to radí, také mě to trvalo. Navíc s mokrými želvami až takovou praxi nemám. Chce to trénovat, hloupé je, že želva po několikerém nevydařeném opakování přijde na to o co ti jde a je to v pytli.
Aplikace zezadu není špatná, doporučuji:-D Pardon jinak to nešlo:-p

Khor, nesúhlasím, že to, čo napíšeš je "hrozná kravina". Práveže sa mi tie Tvoje písané rady zdajú byť podané takou zrozumiteľnou a milou formou. Mne sa ten Tvoj štýl veľmi páči a verím, že nie som sama.

Píšeš: " Vůbec vlastně nevím co bych asi tak psal aby to bylo alespoň kapku zajímavé." Ono, možno by naozaj stačilo dať dokopy tie otázky a odpovede, ktoré tu už padli. Len dať tomu nejakú formu, rozčleniť to do tematických kapitol... A bolo by. :puff:

No, tak to by bolo super! Konečne by boli pokope seriózne informácie! Od tej doby, odkedy som začala zháňať info o tejto problematike, narazila som na množstvo webových stránok v slovenskom a českom jazyku. Myslím, že vôbec nepreženiem, keď poviem, že takmer na každej z nich sa stále živia rôzne mýty a nepravdy, ktoré majú ľudia i tak hlboko zakorenené. Je naozaj na čase niečo s tým urobiť.

Len na okraj a (zapôsobonie KHorovi na city ): práve včera mi prišla dcéra domov z knižnice, odkiaľ dovliekla ďalšiu knihu o korytnačkách, v ktorej radia (okrem iného) i kŕmenie jogurtom, tvarohom a pod. Osveta o správnom chove korytnačiek je tu potrebná ako soľ. A kto iný, než takto skúsený chovateľ by mal v tomto smere vzdelávať a vychovávať? KHor, prosím, prosím...

Chápem, ono je to veľmi veľa o čase. A čas sú peniaze. Tým preboha nechcem povedať, že by snáď KHor (alebo ktokoľvek iný, kto tu radí), bol z tých, kto za svoje rady očakáva nejaký finančný prospech a v závislosti od neho radí, alebo neradí... Ale predsa, každá snaha by mala byť odmenená a myslím, že na vydanie publikácie by bolo možné získať finančné prostriedky i z fondov EÚ. Ide predsa o výchovu mladých chovateľov. Ide o ochranu živočíchov, celoplošne ohrozených.

Třeba se Grétko polepším, ten tvůj nápad je dobrý. Ale s těmi fondy nevím, zatím mě to připadá, alespoň u nás, že v rámci ochrany je spíš zájem chovatele utlumit popřípadě zlikvidovat. Sice dost dobře nechápu ten úžasně mazaný způsob ochrany. Tím mám na mysli likvidace soukromých chovů a zároveň neschopnost ochrany přirozených lokalit. Ale snad tu ochranu organizují chytří a zodpovědní lidé, kteří vidí užitek v tom, že ohrožených zvířat bude stále méně a navíc bude velice málo lidí, kteří je budou schopni ve velkém chovat a rozmnožit.:.( Třeba se vypíšou granty, a budou se snažit znovu se naučit želvy chovat, až bude situace opravdu kritická.

Granty sú. Treba len „správne“ formulovať účel projektu. Z týchto fondov sú častokrát podporované aj neskutočné blbiny. Autor takéhoto projektu však vie, že podstatné veci treba nazývať „správnym menom“, je nutné často používať predponu EURO a všetko treba opatriť logom európskej únie. Hovorím to ironicky, ale je to pravda a funguje to. Vlastné skúsenosti s tým nemám, ale o projektoch, ktoré takto „prešli“, viem.

To je fakt, jenže takto žádat mohou pouze lidé, kteří na to mají vzdělání a čas, ne chovatel který má každodenní paniku, že nesežene dost pampelišek aby ty svoje žrouty uspokojil. Proto také vznikají "záchranná centra" a podobné vymyšlenosti. Přitom nejde o vážný chov, tj. o udržení životaschopné populace po dlouhá léta, pouze o instituci ve které želvy čekají na to, až za drahé peníze uhynou. Soudím tak podle výsledků, kterých podobné stanice až na výjimky dosahují. Takže mám dojem, že o ohrožené živočichy ani tak moc nejde. Třeba na to koukám moc záporně, ale to co vím, mě k tomu myslím opravňuje.
Jsem hroznej, že ano. Snad se ale pletu a bude líp.

To ma napadlo už dávnejšie, kde zoženiete toľko pampelišiek pre to vaše "želví stádo". Ja som to vyriešil tak, že som presadil papmpelišky do výbehu+na zvyšok vysial ďatelinu a trávu. Rozdiel je v tom, že korytnačky sú tam 3, z toho 2 mláďatá. Prikrmujem aj činskou kapustou a nejakými burinami takže pampelišky ako tak dorastaju.
Ale vo Vašom prípade nemám ponatia, kde zohnať vrecia potravy denne:-)

Připojm se do diskuze. Tak na pampelišky je naprosto perfektní pořádně posekat a nechat přeschnout trávník na zahradě. Toho nikdy nedosáhnou lidi bydlící v západní polovině České republiky, protože tam letos stále prší. U nás to ale jde! :-D Vzniklé porostní díry tato výborná rostlinka zcela spolehlivě zacelí. Když se ještě přidá pár semínek jetele, pak 1 ha takto svěže ozeleněné plochy pak dá ročně 5-10 tun želvího krmiva. Problém může nastat jedině se sousedy, kteří vás za právě semenící pampeliškové pole asi moc nepochválí... :-D

Hele, vážně. K diskuzi o knížce přitlačím na pilu:

1. Co se týká jakékoliv případné publikace, není, myslím, třeba se obávat, že by to nikdo nechtěl vydat i za svoje (počítat hned s evropskými fondy je zbytečná bublina). Každý nakladatel hledá původní českou literaturu raději než překlady. A tohle je u nás téma, které zajímá hodně lidí, takže případná knížka může mít na trhu úspěch = zájem nakladatelů o rukopis (vlastní zkušenost).

2. Myslím, že Jirkovy poznámky a fotky v různých diskuzích by stačilo posbírat, pěkně je tématicky uspořádat a byla by z toho knížka na 300 stránek jako řemen. Je škoda, že si to nemyslíš a máš pocit, že řada informací je obecně známá. Jasný, jsou věci více nebo méně známé, ale nemůžeš očekávat, že cílovou skupinou budou buď jen skoroprofíci nebo naopak několikadení čerství želvaři. Jde jen o to správně informace řadit za sebou.

3. Takovou knížku to u nás opravdu chce a je třeba. A to nejen pro chovatele, ale i pro druhou stranu barikády - pracovníky ČIŽP, AOPK a úředníky na krajích. Ti totiž mají často na starosti nejen želvy, ale mnoho jiných živočichů, takže pak není divu, že suchozemským želvám tolik nebo vůbec nerozumějí. Z toho pak vzniká spousta problémů.

4. Vydáním takové knížky se zvedne prestiž chovatelů želv. I těm nejzabedněnějším nepřátelům zvířat bude jasné, že odchovy želv jsou u nás téměř rutinní záležitostí, kterou zvládne řada lidí a želvy tedy dnes již nejsou převážně pašovaným zbožím. Řada lidí na tištěnou podobu hodně dá - několikrát se mi tímto způsobem podařilo změnit obecné mínění o různých věcech, proto knihu považuji za mocný nástroj "manipulace s masami".

5. No a nakonec je třeba říct, že vydáním takovéto knížky přispěješ k ochraně evropských želv tak zásadním způsobem, že tohle nemůže udělat žádný evropský projekt v zemi jejich přirozeného výskytu - prostě podpoříš rozmnožování všech druhů v zajetí. A je známo, že čeští chovatelé jsou na světové špičce ;-)

Takže hele, Jirko kHore :-), co Ty na to?

Luboš

Napad s KHorovou knizkou je fakt uzasny, jsem pro. Ale at jen nemlatim pusou... Chtela bych nabidnout nejakou pomoc. Mam zkusenosti s praci pro casopis (jak psani clanku, tak DTP a potazmo ty dalsi byrokraticky koniny kolem), krome toho na AV bezne cerpame penize z grantu, takze neni problem o tomhle zjistit nejake podrobnosti. Jestli KHorovi nevyhovuje psat souvisle texty muzeme tedy na diskuzi sestavit otazky na ktere bude v knizce odpovidat...
Jestli jsem se nechala unest, tak se omlouvam, myslenka knizky o zelvach me moc nadchla a rada bych byla uzitecna pri jeji realizaci. No a KHorovi zkusenosti jsou dostatecnou zarukou, ze ta publikace bude kvalitni. Navic neni treba se obavat, ze veci v knize budou prilis obecne, kazdy si jiste rad osvezi a potvrdi svoje znalosti...

Zofie, vôbec sa neospravedlňuj, že si sa touto myšlienkou nechala trochu uniesť. Takých je tu viac :-[ .

Ja si viem celkom dobre predstaviť knihu, ktorá je písaná formou otázok a odpovedí. Spomínam si, (keď som ešte ako decko začínala s akvaristikou,) ako som mala v obľube knihu "333 krát jak a proč". Takže, pokiaľ by nebolo dosť otázok pre naplnenie knihy, (alebo aspoň knižôčky, či brožúry), verím, že táto poradňa bude nevyčerpateľnou studnicou zvedavých otáznikov, ktoré by mohli byť pre publikáciu dobrým základom.

Výborný nápad. Padli tu vážne argumenty, pán KHOR by o tom mohol podľa mňa seriózne pouvažovať:puff: Súhlasím s Grétkou, že kniha by mohla byť vo forme otázok a odpovedí, od tých najzákladnejších až po tie "zapeklitejšie". Morfológia, vývoj atď. by mohli byť stručnejšie, tie sa dajú vyčítať aj zo staršej literatúry. Avšak vaše skúsenosti ohľadom chovu, odchovu, správania a problémov korytnačiek by boli veľmi cenné.
Už vopred objednávam výtlačok:-)

Tvůj nápad sestavit (asi ale jen volně) knížku z dotazů a poznámek různých chovatelů je dost dobý. Pročítám už velmi dlouho různé diskuze a občas narazím na velmi zajímavý dotaz, který by mne samotného vůbec nenapadl. ;-)
Luboš

Když dovolíte, mám argument č. 6: Jen si spočítejte, kolik se účastní takovýchto diskusí lidí. I když tento počet vynásobíte třeba pěti (lidi, kteří si diskuzi přečtou někdy v budoucnu a neodpoví), stále je to zanedbatelné číslo. Naopak knížka vydaná v nákladu 3000 výtisků bude celkem brzy rozebrána a ucelená informace bude dostupná všem. Je určitě výhodnější si všechno přečíst naráz než lovit někde "zdarma" po netu.

Psaní knížky má svá úskalí. Buť lze materiál vydat tzv. samizdatem, ale na to potřebujete tak bratru půl melounu (bez autorských honorářů) a hodně entuziazmu, pak nastanou problémy s distribucí atd. Varianta nakladatelství předpokládá dodání textu a fotografií, ničehož víc - každý nakladatel má svoje DTP a představu, jak jeho knihy vypadají. Např. Academia dělá roční publikační plány, požaduje recenzi textu a určitou erudici autorů, nicméně na druhou stranu poskytuje veškerý servis a jméno nakladatele. Ostatní komerční nakladatelství nejsou tak striktní.

Ještě je tu i střední cesta - domluvit se s nějakou neziskovkou nebo specializovaným malým nakladatelstvím na tom, že se taková kniha připraví a sestaví v plném rozsahu s grafickou úpravou a neziskovka už zaplatí pouze její vytištění. Dalo by se možná uvažovat v případě neziskovky o získání nějaké dotace, slevy na DPH, ale to je v rovině čistě teoretické... Opět distribuční možností takovéto organizace jsou omezené.

Kdybych já měl volit, tak určitě mezi druhou a třetí variantou. Je třeba si uvědomit, že knížku v České republice není možné psát proto, aby to autora uživilo (stěží se uživí nakladatel). Autoři běžně dostávají jednotlivá procenta z prodeje publikace, ale obvykle to není ani na slanou vodu - ten, kdo takovou knížku píše, si musí říct, že to pro něj bude mít i jiné než finanční benefity... (proto těch 6 argumentů, proč napsat solidní knížku o suchozemských želvách - a nejlépe jen těch evropských, protože jsou dost specifické a běžné :-):-):-)).

Jeste jsem o te knizce premyslela, cenove vychazi asi nejlip vypalit to na CD (co jsem takhle delala s jednim nejmenovanym casopisem, tak cena CD i s potiskem byla do 5 Kc). Samozrejme, ze vazana kniha vypada lip a asi na lidi pusobi lip, kdyz listuji v papirove knize nez na monitoru. Jinak po zkusenostech s casopisem (ktery by mohl byt ta neziskovka, co bude vydavatelem) se osvedcilo oslovit vyrobce a prodejce terarijnich potreb aby si v publikaci koupili stranku na reklamu (v astronomii to celkem funguje).
Ale nez zacnu vymyslet vsechny mozne detaily... V prvni rade se musim zeptat KHora (Sysla?, Krokodyla?...), na kterych by tento projekt stal, jestli a za jakych podminek jsou ochotni se do nej zapojit;-) Jedine, co mohu nabidnout je, ze publikaci vysazim, pokusim se sehnat nejake penize na jeji realizaci a zapojim se do jeji distribuce. Nez vsak zacnu cokoli dalsiho resit, rada bych znala nazor vas ostatnich a predevsim pak KHora, jestli je ochotny se na projektu podilet. Ciste osobne ho beru jako velkou autoritu, co se zelv tyce a jsem strasne rada -- za sebe i za zelvy, ze se s nami deli o sve bohate zkusenosti. KHore, v zadnem pripade Vas nechci do niceho tlacit (to se predpokladam ani nenechate), jen muj "spasitelskej komplex" se v posledni dobe obratil na zelvy a verim, ze by vyse zminovana publikace byla uzitecna. At se rozhodnete jakkoli, byla bych moc rada, kdybyste neprestal navstevovat tyhle stranky a odpovidal na nase vice ci mene hloupe dotazi. Timto bych Vam chtela jeste jednou za sebe a za svoji Amalku podekovat.

Zdravím všechny zájemce o napsání knihy. Manžel vydává městské a firemní časopisy, omalovánky pro děti a vydal už také knihu. Zkrátka byli bychom schopni zajistit vydání i grafické zpracování. Problém je sehnat na vydání peníze. Forma reklamy by byla možná, ale museli by to být výrobci s celorepublikovou působností. Co se týká grantů - to nevidíme moc růžově. Kniha je brána jako komerční záležitost, jakkoli je její vydání potřebné a myšlenka ušlechtilá. Ale přesto můžeme zkusit něco vysondovat. Když je kniha vydaná malým vydavatelem, tak se pak musí o distribuci postarat sám (což je dosti náročné), nebo se domluvit s distribuční firmou, která zaváží do knihkupectví po celé republice. To není problém, jenže chtějí docela velké procento z prodeje. Je to zkrátka hodně o penězích a schopnosti investovat na počátku - a pak také samozřejmě o čase a chuti do psaní. Takže nabízíme naši pomoc a držíme palce, aby se to nakonec povedlo.

No teda!::) Argumenty jsou opravdu zdrcující. Tak se asi nedá svítit a budeme se do toho muset pustit. Pokud se jedná o mě, tak seriózně a na plné pecky se mohu této bohulibé činnosti věnovat tak od konce října (želvy a želvata půjdou do hajan) Nemyslím ale, že by to bylo na škodu, získá se prostor pro nastínění jednotlivých témat a pořízení kvalitní fotodokumentace. Také všichni zjistíme, zda se nejedná jen tak o nějaké momentální hnutí mysli. Bude nutné se zaměřit pouze na Testuda, Geochelone, Pyxis, Malacochersus, možná snad i Chersina. Je fakt, že těmito rody se budeme moci zabývat dost podrobně. S polomokrými a mokrými želvami mám však pouze všeobecné zkušenosti. Opisováním neověřených informací o těchto želvách bychom se dostali přesně tam, kam bychom asi nikdo nechtěli. Takže to je asi tak vše. Pokud máte někdo ze zúčastněných možnost zajímavých "krásných" fotek nebo fotek tématicky zaměřených, bylo by dobré se podívat kde jsou a trošku je oprášit, případně něco zajímavého cvaknout.
V každém případě děkuji všem za důvěru a doufám, že společnými silami zabráníme tomu, vyplodit fádní a nezajímavou, tuctovou příručku, ale něco co opravdu želvám a chovatelům pomůže.

Nestačim se divit :-? k čemu jste se tu až dostali z mého poděkování.Jen doufám že se dozvím kde zakoupit tu knihu :-D.Je pravda že kolikrat se člověk v kníze dočte takové nesmysli že by někomu rozbil :x:. tak držim palce at to dopadne a doufám že budeme informování o stavu knihy.Jinak omluva khorovi zato jestli mně ted prokliná ]:( že jsem to spískal já.ALE v tom nejedu.A poděkování ostatním zato že ho ukecali!!!:-D:-D:-D

Teda souhlasím,že masáž na KHORa byla solidní,neměl asi jinom možnost než předběžně slíbit.Každopádně se přikláním k názoru,že je to SUPER a doufám,že pokud se to opravdu zrealizuje,tak se to dozvíme,než to bude rozebráno.Protože to na beton rozebráno bude.:))Takže psaní zdar!!! a pevné nervy s námi všemi :puff: