T. hermanni - výbojka a vitamíny?
Zdravím, prosím o radu. Mám doma mládě T.Hermanni a protože se již nemůže slunit tak jsem pořídila výbojku Osram Vitalux 300W. Při nákupu jsem tedy málem omdlela, ale snad to bude co platné.
Mám ji podávat ke svícení ještě nějaké vitamíny? když má teď chuděra dosti chudou stravu
díky za radu
Změna předmětu, původně: T Hermanni výbojka a vitamíny? (krokodýl)
zdravím, můžu se zeptat za jakou cenu jste ji sehnala?
taktez by me zajimalo jak je to s tim D3 a vapnikem,vcera jsem na nakych strankach jednoho chovatele cetla,ze se v ZADNEM pripade nesmi podavat vapnik a d3 dohromady.
Zdravim,
v jednoduchosti je to tak, ze vit D3 je nutny pro metabolizmus vapniku a spravne hospodareni s vapnikem v tele. Z cehoz je jasne, ze je nutne dodavat i vapnik tak vit D3 at uz pomoci UV zareni nebo v horsim pripade aspon dotovani pomoci Combisolu a podobnych pripravku. Podavani ciste vapniku nema v podstate zadny vetsi smysl, zvire by nedokazalo tento vapnik bez vit d3 vyuzit.Stejne tak pri podavani vit D3 je nutny dostatek vapniku.Takze tak
jasne,vsak ja to prave taky tzak praktikuji s tim vapnikem a D3.jen me zarazil ten jeden clanek jednoho chovate zelv,co tam pise.diky
takže mám koupit vápník a kapiky D3? nebo jí stačí skořáky?
ja osobne mam doma z lekarny CALCIUM CARBONAS,snas jsem napsla spravne nazev,je to kilove baleni vapniku v praskum vyrobce-tamda.cca 200kc.D3 resim bud plastinem pro plazy nebo kapkami od bepharu.v nich je malo d3 takze ani tak nehrozi predavkovani.pak stroham sepiovku.
takže svítit výbojkou, sypat žrádlo plastinem pro plazy a ještě sypat vápníkem? to se střídá, nebo se to sype každý den?
a o co ten plastin? ten to řeší? ten D3? že bych tedy sypala jak vápníkem tak platinem? pochopila jsem to dobře?
Pokud svítíte na želvu 300W Vitaluxkou, nemusí Vás další suplementace vitamínu D3 vůbec zajímat. Je potřeba si pohlídat správný příjem vápníku (sepiovka, skořápky nebo nějaký práškový preparát). Plastin sám o sobě jest minerálním přípravkem, vit. D3 nepřítomen , slouží hlavně jako zdroj vápníku (je to z 83% vápník).
díky za trpělivost. Budu sypat Plastinem a grilovat mimčo pod výbojkou. Snad to bude OK.
Ještě jedna otázka to záření asi neprojde přes sklo co? Mám vedle výběhu pro želvu i terko s achatinama a těm by UV taky šmakovalo.
Bohužel, přes sklo to "nevalí" , ovšem intenzita světla a minimální procento UV (především A) projde... nakolik mají šneci rádi intenzivní světlo netuším. K tomu plastinu není ne škodu umístit do terárka i mističku s nadrcenými skořápkami, aby si želva v případě potřeby mohla nazobat.
předpokládám, že ty skořápky by měli projít varem, že? kvůli nějakým těm zárodkům, že?
1600 i s poštovnym.
necelych 1500,- na www.terashop.cz
já to koupila také tak 1500 + poštovné. Mají tam ale více druhů výbojek i levnějších tak nevím jestli jsem nekoupila zbytečně drahou. Neplatí se např jen za značku? nebo je opravdu nej..
Osram UltraVitalux je jedním z vůbec nejlepších zdrojů umělého UV záření. , rozhodně jste neudělala chybu.
Patří zároveň mezi nejlevnější kvalitní zdroje...
no nazdar jestli je nejlevnější , ale co by pro ty zvířata člověk neudělal.
Když jich koupíte 100 ks, tak se můžete u Osram Ultravitalux 300 W dostat na 950 Kč. Tak vezměte 100 táců (něco padne na dopravu) a s chutí do toho.
tak jsem zapojila výbojku a vydává jen slaboučké namodralé světlo. Takhle to asi být nemá, že?
nemá, ujistěte se, že máte dobře odvětranou ubikaci (v případě, že je výbojka v teráriu) a výbojka je dobře dotáhnutá (pozor, u Vitaluxek bývají problémy se závitem, lehce se strhne). Přepokládám, že kvalitní porculánovou objímku máte.
Výbojka se chvíli rozjíždí, tozn. že ze začátku svítí míň a intenzita svitu se pak zvyšuje. Celý by to mělo trvat max. 2-5 minut (sem střelil od boku).
zdravím, chci se zeptat, jak dlouho se má svítit touto žárovkou?? může se celý den nebo jen chvilku?
v odkaze, co tu v tom vlakne je, pisou ze pul hodky az hodku - koneckoncu, kdybys ji svitil 12h denne stal by se ze zelvy hoodne drahej konicek.
ideální stav by samozřejmě byl, kdyby svítila výbojka celý den , popř. v době jejího vypnutí by ji střídal jiný adekvátní zdroj světla (viditelného)
to by podle me idealni stav nebyl. 1) Vybojka produkuje pekelne tepla. 2) Vybojka produkuje opravdu hodne UV, rekl bych ze i zelva se muze spalit(tim si ale nejsem 100% jistej), o zanetu spojivek dvouhodinoveho pozorovatele zelvy nemluve. Ale souhlasim, ze v dobe kdy nesviti a zelva nema noc by mela svitit treba obyc zarovka jako zdroj tepla a svetla. Pro zjednoduseni zapojeni muzou svitit spolecne.
Ideální stav by to jistě nebyl to se omlouvám, na ideální stav by těch výbojek bylo potřeba mnohem víc naráz
1. výbojka nevydává žádné pekelné teplo, v porovnání s jinými zdroji stejného příkonu hřeje naopak velice málo, záleží také jak máte odvětrané ubikace, v případě želvího stolu by naopak mohlo být potřeba ještě přihřát 2. produkuje opravdu hodně UV, proto se musí dát patřičně vysoko a tak samozřejmě nehrozí zánět spojivek apod. Spálit se želva může - když se ta lampa dá moc nízko, tak se želva upeče, zrovna tak jako u jiného tepelného zdroje
Tak sorry, ale pokud bude někdo do té lampy 2 hodiny z blízka civět, tak by měl jít dobrovolně odevzdat občanku...
pod pojmem adekvátní zdroj světla si teda žárovku nepředstavuju , o zdroji tepla jsem se ani nechtěl zmiňovat, to je snad samozřejmost vždy.
Jistě si byl někdfy na sluníčku, že? Máš pocit, že by bylo slabším zdrojem než jakákoliv výbojka. Zkuste strčit expozimetr nebo UV metr půl metru pod osramku a vemte ho ve slunný den ven a porovnejte. Jistě, není dobré želvu uzavřít v půlmetrovém terárku s 300 W osramkou 20 cm nad hlavou, ale pokud se použije lidský mozek, tak se to nestane. Ale vytvoří se např. větší tzv. želví stůl a výbojka se pověsí nad jednu část dostatečně vysoko a může krásně svítit celý den. Želva si prostě vybere jako v přírodě. Samozřejmě zkušenější chovatel již ví, kdy želvy aktivují a pak stačí používat silný zdroj jen v danou dobu (např. 2-3 h dopoledne a 2-3 hod odpoledne) a mimo tuto dobu využít náhradní zdroje tepla a světla a to především ty světelné (ty by koneckonců měly svítit celý den spíš než zdroj tepla a uv) Pakliže je 300 W moc (a pro koho ne?), lze sehnat obdobně kvalitní zdroje v nižších wattážích (160 nebo 100 W).
S porovnanim vybojky a slunicka - rozhodne existujou vybojky produkujici ze vzdalenosti 50cm vice UV nez slunicko, ba bych rekl ze radove vice. Overeno expozicemi plosnych spoju(vybojka vs slunicko), overeno vlastnimi puchyri na vlastni kuzi(jsem tmavy, pri opalovani vzdy hnednu a spalim se zcela vyjimecne, po nekolikahodinove expozici. A pod vybojkou stacila necela ctvrthodka a bylo to fuj). Jedna otazka je kvalita takoveho UV a pomer jeho slozek, jina jeho obsah. Ostatne mam i vybojky, ktery na jeste o kousek vetsi vzdalenost produkuji vice viditelneho svetla nez slunicko na rovniku.
Ale jinak uznavam, zelvy se chovaji v domacich podminkach obvykle v dobre odvetranych "terarkach", takze ji asi clovek neupece. Nemam s chovem zelv v techto podminkach zadne zkusenosti, neb jedina zelva o jejimz chovu mam nejakeho tucha ma rocni rezim sklep - zhruba mesic v prepravce v mistnosti se slunenim venku kdyz to podminky dovoli - jaro, leto, podzim venku, obcasna kontrola pritomnosti spojena s bonusovym krmenim - sklep.
A posledni, ale uz posledni bodik: 300W pri nomalnim tarifu je cca 1.5Kc za hodinu.
Tak psal jsem především o té ultravitaluxce, samozřejmě, když ti napálím "horské slunce půl hodiny z půl metru, tak ti "sleze kůže". Mě šlo o to, že lidi řeší u "terazdrojů" jestli mohou svítit celý den, 2 hodiny nebo raději ani to ne (a to třeba i u zářivek...).
Ano samozřejmě, právě takovým zdrojem je i zmiňovaná 300W Osramka. Ve vzd. 50cm, u nové lampy je biologická hodnota UV 6x vyšší než je běžné Evropské slunce. Proto nesmí být čék blbej a dát ji přiměřeně vysoko, nebo osvětlovat krátkými intervaly.
Tybrďo tak jak můžeš považovat žárovku za adekvátní zdroj světla? (bez urážky) můžu se zeptat, co je to za výbojky? jen čistě informačně, díky
Tak pokud mluvíš o 300W Osramce, tak jsi musel být trdlo (nezlob se) a byls od toho těch 15 minut třeba 5-10cm, protože v té vzdálenosti z ní lezou nezanedbatelné hodnoty UVC. Jinak těžko uvěřit, protože já bych v tom případě musel být už dávno jeden velkej puchejř.
Tak, sme doma. Uvazujeme-li normalni zelvi stul normalnich rozmeru, takovej jaky sem tady videl ne fotkach, bude ten idealni stav na ni dejmetomu dvakrat denne na pul hodky bliknout. Dat ji vysoko, muj odhad je neco malo pres metr, abychom byli na tom normalnim evropskem slunci nebude uz moc efektivni(drahej provoz a zbytecne moc zareni prijde vnivec)
1KW vysokotlakej sodik se mi nekde v maringotce vali. Vzhledem k tomu, ze neprovozuju velkopestirnu huleni, je mi k nicemu. Premejslim ze by se hodil na par akci v lete a na silvestrovskou beachparty coby imitace slunicka. Pak mam jeste 2.5KW zarovku z 35mm promitacky a ta na tom bude asi dost podobne. A 40W resp. 25W zarovky povazuju za adekvatni zdroj svetla i tepla pro svy dve climacophory, ted resim 70W usporku jako zdroj svetla pro svy dve zavojnatky a par kytek v jezirku.
Nebyla to 300W osramka, ani sem to netvrdil, ale 2x 125W rtutovka se sundanou sklenenou bankou - plosnaky to foti hezky.
U 300 W osramky jo, akorát je problém, že želva zrovna ty naše půlhodinky nemusí akceptovat, ideálnější mi přijde slabší zdroj běžící více hodin, případně želvu normálně natvrdo šoupnout do bedny a tu pod dostatečně vysoko visící osramku na tu půlhodinku 2 x - 3 x v týdnu.
Mimochodem průměrné evropské slunce to je trochu široký pojem... Léto v Řecku je trochu větší síla než třeba na u nás vysočině. A to nemluvím o tropickém slunci, kdy ty hodnoty jsou pod výše uvedenou osramkou zhruba v tom půl metru a méně.
Tak to je trochu hodně nesouměřitelné se světlem a teplem potřebným pro želvy nebo třeba legouše. Věž, že u dešťovek si vystačíš i s méně světlem a teplem...
A já říkám, že ideální stav to není a být nemůže, pokud vím, používají se UV výbojky hlavně kvůli co nejpřirozenější tvorbě kritického vitamínu a vůbec vnímání světa tím zvířetem (UVB je samo jen jedna z částí problematiky světla, to víme všichni)... a pokud to teda má být co nejpřorozenější, je ideální stav takový, kdy si zvíře může kdykoliv během dne regulovat svůj příjem "světla", tepla atd.atd. Tak, jak je tomu v přírodě.
Tozn. že nemůže být ideální stav takový, kdy má zvíře možnost dostat se k UV a dejme tomu světlu jen po nějakou vymezenou dobu chovatelem. Tím to ale nekritizuju, sám v několika terárkách praktikuju to samý, praktikuje to tak spousta jiných, daleko úspěšnějších chovatelů, jen bych to rozhodně nenazýval ideálním stavem, k tomu to má mooc daleko.
celou dobu se snad bavíme o želvách
já měl pocit, že jsme pořád u vitaluxu a výbojek do terárek , když na sebe necháš pražit čtvrt hodiny kdoví jaký hodnoty UVC...
Ad zarovky: jasne, bavime se o zelvach, zelva je hmotnejsi, musi dostat vic tepla nez malej had. Slo mi o to, ze zarovka _muze_ byt optimalnim zdrojem, ne ze tyhle hodnoty zrovna jsou tim optimem. Prislo mi ze tvrdite opak, ze to tak byt nemuze.
To ze je UVB kriticky pro tvorbu vitaminu D vime. Proto treba povazuju za zasadni krokodylovu pripominku, ze je nutny aby zelva v tu dobu kdy vybojka sviti byla v dosahu a ne treba zrovna zalezla.
Jina vec ovsem je, zdali to ta zelva vnima - a muj osobni nazor je ze nikoliv. Ostatne i clovek potrebuje malou davku UV k zivotu a pritom nemame zadnej receptor kterym bychom ho videli a kdyby byl clovek nejakym zpusobem od UV odriznutej aniz by o tom vedel, tak mu bude spatne ale nebude vedet proc a co stim delat.
A zelva v terarku ma mnohem vetsi moznost si regulovat svoje tepelno-svetelny pozadavky. Kdyz totiz bude v srpnu hnusne, teploty maximalne kolem 10°C, tak ma zelva venku smulu, radsi ani nevyleze z ukrytu a "strada"(uvozovky umyslne, slovo strada uzito ve vyznamu nezije optimalne). Pokojova zelva ma vzdycky kde se vyhrat, ceho se napit a co sezrat(kdyz to chovatel poresi). Podle me prirodni nerovna se optimalni, i kdyz s tim asi moc lidi souhlasit nebude, vysledky pestovani kde ceho a chovu kde ceho tomu nasvedcuji.
A k tem rtutovkam a spol - mam porad pocit, ze otazka slusnejch zdroju UVB je porad nedoresena. Komercni zdroje v nekterejch pripadech ani nefungujou, v jinech sice fungujou ale jsou pekelne drahy, anebo vyzadujou nejakou dalsi chovatelskou peci(trefeni doby osvitu, manualni osviceni zelvy...). Priznam se, ze ackoliv je mi to z myho chovatelskyho hlediska putna, jako technika me to velmi zajima, tak se angazuju.
Tak zcela určitě to není vždy optimální, ale řekl bych, že už se dá leccos sehnat (i když ceny samozřejmě ještě poměrně vysoké).
Tak je to spíš o teplotním optimu různých druhů, ale konkrétně jsme se bavili o světle a ne teple.
A co se týká světla, tak u žárovky se dá sice číst, ale s denním světlem to moc spol. nemá.
Můj názor je opačný, změna chování při kvalitím osvětlení je znatelná, je pravda, že ještěři reagují více, ale i želva má zřejmě tucha, kde je líp.
U evropských želv je i špatné počasí součástí jejich života a dokáží si s tím poradit, naopak možnost využít pak slunce a přírodní potravu je nedocenitelná a nenahraditelná. Navíc želva chovaná venku je mnohem odolnější než "skleníkové květinky" z domova.
Světla? ani náhodou...bavíme se o světle, nikoliv teple, možná je informační šum
Vnímá a velice intenzivně, želvy a spousta dalších ještěrů dokonce vnímají světlo i ve vlnových délkách UVA, což je vědecky dokázaný fakt. Někteří heloifilní ještěři mají za tímto účelem dokonce vyvinut zvláštní orgán - takovej mini dozimetr. A právě proto, že zvířata jsou schopna UV a světlo vnímat velice intenzivně, nemohu se smířit s tím, že by byl nekolikaminutový osvit takovými zdroji dostatečný (proto jsem zmínil kombinaci s jinými zdroji světla). Tady myslím už hodně dlouhou dobu není prostor na jakékoliv špekulace, je to prostě fakt.
Tak s tím určitě souhlasím, příroda je v podstatě ten největší tyran, ale co se týče vlivu slunce jako takového na život na celé planetě, tam je to podle mě o něčem trochu jiným
K tomu se nemohu vyjádřit konkrétně, ale ta otázka dořešená víceméně je. Jenže, jak píšeš, je to hodně o penězích. Ale dobrých, funkčních a bezpečných zdrojů s hodnotami UVA/UVB stejnými jako slunce je vícero i na našem trhu. Tam už jde jen o to, že ne každý je ochotem si o problematice něco nastudovat a né každý prodejce je schopen se v problematice alespoň základně orientovat. No a že zdroje nefungují?? Až přestanem kupovat čínský šmejdy abychom ušetřili, bude prostor pro zdroje, které fungují a pak budou moci být i levnější.
PS: to, že je něco drahý neznamená, že to není dořešený , i když tak trochu s tebou souhlasím, vždycky je co vylepšovat
Při svícení Osram ultravitalux bych už žádné vitamíny (tedy hlavně D3) nepřidával, tento zdroj je pro tvorbu D3 dostačující, otázkou je doba a vzdálenost osvitu. My máme u želv, které nezimují osramky celodenně ve výšce cca 50 cm. Zřejmě by postačovalo mnohem méně času, pokud bychom zajistili, aby želva opravdu po tu dobu byla pod výbojkou. Lze to řešit např. osvitem želvy umístěné v bedýnce půl hodiny dvakrát až třikrát v týdnu výše zmíněnou osramkou (přiměřená výška cca 50-60 cm je samozřejmostí).
Ještě pořád lze natrhat dostatek různých "plevelů" včetně pampelišek a želvě dostatečně zpestřit potravu.
udělám to tak jak říkáte. Obden jí šoupnu do bedýnky a budu jí slunit 30 minut. Tedy až Tu Osramku vyreklamuji,protože se nerozžhaví - což mě štve, když už jsem se rozhoupala jí koupit.
díky