Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva zelenavá - má dostatek UVB?

Ahoj, prosím poraďte. Jsem začátečník, a čím více studuji rady a komentáře tím více jsem zmatená. Mám týden mládě želvičky, terárko 60x45x45. Zakoupila jsem ve zverimexu konzoli na vršek terárka, tam mám 2 bodovky á 35 W a 2 x Repti Glo 5 trubice. Má želvička dostatek UVB záření, když je vše ve výšce 35 cm nad ní? V létě ji budu venčit na slunci. Jinak vlhkost je 85% a teplota 23 (když se nesvítí). Děkuji za pomoc.

Zdravím,

pokud se jedná o lineární zářivky, rozhodně je to nedostačující zdroj, zvláště v této výšce. Bez efektu.
Kvalitu různých zdrojů můžete nastudovat zde.
Jinak venkovní výběh je výborná záležitost a alfa a omega - pokud budou želvy od jara do podzimu venku a nechtěla byste zimovat, dá se zimní období přečkat i bez UVB, ovšem za podávání vit. AD3.

Pokud chcete smysluplně v zimě dodat UV B, tak doporučuji zainvestovat do pořádné výbojky (osram 300 W ultravitalux) a dvakrát v týdnu šoupnout želvuchu "vyslunit" pod tuto výbojku, řekněm tak 30 min a 40 cm pod výbojkou dvakrát v týdnu splní mnohem víc účel než celý týden 15-20 cm pod jakoukoliv kompaktní zářivkou.

Pokud chcete smysluplně v zimě dodat UV B, tak doporučuji zainvestovat do pořádné výbojky (osram 300 W ultravitalux) a dvakrát v týdnu šoupnout želvuchu "vyslunit" pod tuto výbojku,

Tak mě napadlo, nemohla by tato výbojka posloužit i vodním želvám, které nezimují, ač přes léto mají sluníčko? Mám jednu těhuli, která chytla nějaký zánět kůže (nebo plísen, fakt nevím, ale léčba na plísně nezabírá) - je to narůžovělé zbarvení. Samec se slabší imunitou to má taky, ostatní želvy zatím ne. Už jsem to pakrát u nich viděla, přešlo to, ale zase se to vrátilo, protože měly chvíli špinavější vodu od strávené zeleniny... Zajímavé je, že se to udělá vždy jen želvám nádherným, nelsonkám a mapovkám ne, ač mají stejné podmínky a jsou s nádherama v kontaktu.

Docela zábírá koupel v heřmánku, ale tohle nasvícení by možná také mohlo pomoci. V akvárku žádný zdroj UV zatím nemají, jen obyčejnou žárovku.

Nerous:
Jak píše MadMike, smysl to jistě má, v případě takového "léčebného" osvitu bych klidně dopřál želvě 20 minut denně (výška cca těch 40 cm nad želvou). Takhle používaná osramka Vám může sloužit i několik let (záleží na délce denního používání), je vhodnější si to nachystat, tak, aby pokud budete osvicovat více ks nebyla výbojka neustále vypínána a zapínána, trvá pár minut než se zcela dorozsvítí v plné kvalitě a časté spínání zkracuje její životnost. Osobně to u mláďat suchozemek teď v zimě dělám tak, že mám zavěšenou lampičku ve správné výši, kde svítí osramka a jen pod ní vyměňuji cca po 20 min. potkanní lodny se želvami, které zároveň koupu. Myslím, že by to šlo u vás. Takže osramka svítí cca hodinu denně (3 lodny - 2 x hermannky , 1x sulcaty).

Plánuji ji zavěsit pod kovový stůl s vodními želvami (těch 40cm by to mělo být), tam dát nějaký box s pískem (bude to sice vopičárna, ale naštěstí to nebude moc vidět) a dávat tam v zimě želvy slunit nastřídačku, jak bude potřeba. Ty těhotné nebo plesnivé mohu dávat 20 min denně, ostatní jen 2x týdně, jako prevenci.

Mohu tám dát 2x nebo aspon 1x týdně na 20 min i mládě klapavky? Ne že by snad bylo nemocné, ale vůbec si nevyleze na souš (což je prý ale normální) a dost se boji (ve vodě ne, ale na souši ano, neb mělo špatné dětství). Myslím, že by mu to prospělo. Zase ho ale nechci zbytečně otravovat. Když je vzteklé, tak opravdu dost smrdí...

Dobrý den,
dejte tam raději verzi 70W, která má lepší výdej viditelného světla a lépe hřeje. Při osvitu 10hod. denně bych za půl až třičtvrtě roku lampu obnovil (skrz UV, pokud bude fungovat, lze ji stále použít jako zdroj světla a tepla) - takže se zimováním - na každou sezonu novou lampu.

Možná naštvu někoho z přispívajících, ale vzhledem k obrovskému množství tepla, které Osram UltraVitaLux a podobné výbojky vydávají, chce to opravdu velké otevřené terarium. Pro mláďata by ale mohly být lineární zářivky použitelným řešením na překlenutí zimního období. Podle té tabulky měření UV, co byla někde v textech dřív, nevycházela špatně Narva ReptiLight. Mým mláďatům se to vcelku osvědčilo, ale jde o druhy z prostředí tropického opadavého lesa. Nicméně vzdálenost zářivky 35 cm nad zvířetem je ptákovina. Používám tak do 12 cm nad vršek (už mi to jednou i shodily) krunýře, pro různě velká zvířata pak musí být pochopitelně samostatná terária. Pro hermanky bych doporučil mít dvě zářivky, řekl bych, když už jsou nakoupené ty ReptiGlo 5.0, využil bych je do páru k těm lepším. Ale pověsil bych je obě o dost níž.
Combinal AD3 a podobné preparáty jsou na můj vkus rizikové - lze to dost snadno předávkovat a vitamin D je ve vysokých dávkách až smrtelně toxický. Jinak, tahle věc se bude probírat patrně po této burze v sobotu v Ládví.

Možná naštvu někoho z přispívajících, ale vzhledem k obrovskému množství tepla, které Osram UltraVitaLux a podobné výbojky vydávají, chce to opravdu velké otevřené terarium.

Tak ono to obrovské množství tepla je trochu relativní - např. 150w bodová žárovka produkuje v nejakých 45cm znatelně více tepla než 300W Vitalux (vl. měření). 100W výbojka pak hřeje mnohem méně. Je to logické, výbojky prostě převedou mnohem více energie na světlo a tepelný odpad je tak nižší.
Nicméně plně souhlasím s tím, že je potřeba mít ubikace perfektně odvětrané. Samy výbojky se totiž ve špatně větraných ubikacích snadno přehřívají a drasticky se tak snižuje jejich životnost. S mladými želvami pak špatně používaná výbojka může nadělat více škody, než užitku.
Trubice Reptilight jsou jedny z těch lepších, já bych ale před jejich použitím konkrétně třeba u Testud spíše odrazoval. Když už UVB trubice, tak momentálně asi ReptiSun 5.0 nebo 10.0 v kombinaci s denními trubicemi.
Jinak se začaly vyrábět Narva Reptilight i jako kompaktní zářivky, mohl by to být kvalitnější zdroj za přívětivou cenu (to netušim), tak jsem zvědav.

Combinal AD3 a podobné preparáty jsou na můj vkus rizikové - lze to dost snadno předávkovat a vitamin D je ve vysokých dávkách až smrtelně toxický. Jinak, tahle věc se bude probírat patrně po této burze v sobotu v Ládví.

Tak to by mne opravdu nesmírně zajímalo k čemu dojdete (bez ironie!). Totiž co se týče podávání syntetického vit. D3 - je v tom jednoduše totální bordel, a ať mi nikdo nevykládá, že to tak není - dlouholetí chovatelé uvadějí dávkování D3 až několikanásobně vyšší než jiní, snad většina jich pak dávkuje "od oka" tekutými přípravky s velkým množstvím cholekalciferolu - takhle by se podle mne zacházet se synt. vitamínem, kterým lze zvíře i zabít, nemělo. Možná to trochu přeháním, ale prostě tomuto způsobu nefandím.

Ty kompaktni narvy by me docela zajimaly, vis o tom neco vic? jako - at si rika kdo co chce, do odchoven pro prcky vousatek mi to prijde jako rozumne reseni, doted pouzivame k plne spokojenosti Reptiglo 10. compact, ale budou chtit uz pomaly vymenit...

(se syntetickym D3 souhlas, z okoli vim o nejednom pripadu kdy nim zvire spolehlive zabili)

Prsím vás, jaká je na osram 300 W ultravitalux objímka? Těch 300W mě trochu děsí. A do čeho zavěsit - šel by velký květináč, nebo nechat raději bez květináče ,,na volno"?

Co se týče vitamínových preparátů, tak já nedávám zdravým želvám nic (jen sepiovou kost si občas okusují) - lepší je sluníčko a v zimě to kompenzuji pestrou stravou - nejlépe živou. Přes šneky dostanu (zprostředkovaně)i do čistě masožravých želv ovoce a zeleninu.

Lucifer: poptával jsem ji někdy na jaře 2009, od tý doby jsem to neřešil, v oficiální nabídce Narvy není, takže to asi ještě nějakou dobu potrvá. Kdyžtak dám echo.

Prsím vás, jaká je na osram 300 W ultravitalux objímka? Těch 300W mě trochu děsí. A do čeho zavěsit - šel by velký květináč, nebo nechat raději bez květináče ,,na volno"?

Nechat pouze v kvalitní keramické objímce. Žádné kryty a proboha hlavně ne květináč :-), to by Vám dlouho nevydržela. Edit: viz Uroboros ;-)

Co se kompaktních zářivek s UV-B týká, ty nejsou moc k potřebě bez nějakého vhodného reflektoru, osobně myslím, že třeba dvojzářivkové těleso s lineárkama zavěšené dostatečně nízko dá lepší výsledky. Použití syntetického vitaminu D3 při dávkování "jednu mikrokapičku mláděti do čumáku" je dost sporné a konec konců, veterinář tvrdil, že 80 - 90 % mláďat prodaných suchozemských želv uhyne v důsledku naprosté ignorance, špatně udělaných terárií, blbého vlhkostního, světelného nebo tepelného režimu (podchlazení a dost často přehřátí), potažmo vinou zvrzané diety. Míra úmrtnosti by pak vycházela skoro stejná, jako v přírodě, ale jaksi se z toho žádný predátor nenažere...

Petr60želv:
U mláďat testud a sulcat se mi osram 300 W utravitalux osvědčil, samozřejmě jim ho necpu do nějakého terárka, ale pokud je nemohu slunit venku, tak používám osramku cca 1-2 x týdně po dobu 20-30 min z výšky cca 40 cm (teplota v té vzdálenosti nepřesahuje 30-32 st.). Je zavěšena prostě a jednoduše ve volném prostoru a želvy v plastové bedně pod ní, bedna je tak velká, že umožňuje želvám odejít i kousek mimo přímý kužel světla. Většinou to praktikuju tak, že je zároveň koupám. Myslím si, že takovým způsobem získají UVB více než za celý týden pod zářivkou, nehledě na to, že lineární by musela být tak 5 cm nad krunýři želv, aby to mělo efekt. Proto raději řeším UVB takto a zářivky používám jen jako osvětlení + bodovou nebo normální žárovku na lokální vyhřátí (u prcků bohatě stačí 25 nebo 40 W).

Použití syntetického vitaminu D3 při dávkování "jednu mikrokapičku mláděti do čumáku" je dost sporné

To je hlavně zabijácké i v mikrokapičce (počítám-li běžných kapek 20 do ml a mikrokapek cca 40-80 do ml) bude pár set MJ D3, pro 50 g mládě želvy bych odhadoval rozumnou dávku (počítám li běžně doporučovaných 1000-1500 MJ/kg/měsíc) okolo 50-75 MJ měsíčně (maximálně). To se prakticky nedá v koncentrovaném stavu rozumně nadávkovat.
Je pravda, že např Gábriš s úspěchem dával až 5000 MJ D3/kg/měsíc (u leguánů zelených), ovšem sám bych se takových dávek celkem obával.

veterinář tvrdil, že 80 - 90 % mláďat prodaných suchozemských želv uhyne v důsledku naprosté ignorance, špatně udělaných terárií, blbého vlhkostního, světelného nebo tepelného režimu (podchlazení a dost často přehřátí), potažmo vinou zvrzané diety

To je bohužel zřejmě pravda...

Co se kompaktních zářivek s UV-B týká, ty nejsou moc k potřebě bez nějakého vhodného reflektoru, osobně myslím, že třeba dvojzářivkové těleso s lineárkama zavěšené dostatečně nízko dá lepší výsledky.

Jak kdy - v konečném důsledku u větších želv tomu tak může být. Ovšem ne z toho důvodu, že by měly zářivky více UV - kompakty vykazují opravdu několikanásobně vyšší hodnoty UV než trubice, i ty umístěné v kvalitních parabolických alu reflektorech ve stejných vzdálenostech. Nepopiratelná výhoda trubic je ta, že působí na daleko větší plochu a tak má na chovance vliv po většinu dne. Kdežto pod kompakt musí vlézt a setrvat pod ním a když osvícená plocha od kompaktu zabírá 10% karapaxu... = efekt nula.
Nicméně ze zářivek toho opravdu moc nevyždímete ani při sebelepším reflektoru, ztěží lze dosáhnout (ale lze) hodnot UV podobným stínu v přírodě.
Několikaminutové až hodinové osvětlování kvalitní výbojkou považuji za mnohem lepší a efektivnější řešení, v lepším případě samozřejmě celodenně (při dodržení určitých podmínek).

Pro Krokodýla:
Pro sulcatu jakožto vpodstatě polopouštní zvíře je Osram jednoznačná. U běžných evropských Testud na překlenutí zimního období jsem se domníval, že by možná zdvojená lineárka pověšená dostatečně nízko mohla dostačovat, konec konců, těch mláďat je dost i pro případný experiment (teď mi začnou nadávat). Vámi zvolený postup je dobrý, jen to znamená dost manipulací, to třeba mladá Indotestuda moc ráda nemají a světlo z Osramky je na ně až příliš intenzivní.
Pro zvířata z prostředí tropického lesa se mi lineárky (cca 10 cm nad zvířetem) osvědčily, přitom mám srovnání - Rhinoclemmys pulcherrima manni chovaná za stejných podmínek, jako moje, ale bez jakéhokoliv zdroje UV-B, byla rachitická. Jinak, podle údajů nějakého chovatele Pogon mu při svícení Osramkou vycházelo pár rachitických kusů - těch nejslabších, kterým silnější sourozenci nedovolili se dostatečně vyslunit pod výbojkou.:-/
Předávkování vitaminem D je už pak samostatná kapitola, mám podezření u jednoho případu úmrtí, o kterém jsem dostal reference. Podle jiného veterináře je to nejčastější příčina úmrtí chameleonů v lidské péči, to jen tak na okraj...:x:

U běžných evropských Testud na překlenutí zimního období jsem se domníval, že by možná zdvojená lineárka pověšená dostatečně nízko mohla dostačovat

Nejspíš ano, za předpokladu, že budou zářivky opravdu dost blízko a že budou použity, co nejkvalitnější (myslím výdejem uv b) zářivky. A také za předpokladu, že půjde jen o přechodné období. Sám dokonce znám případ, kdy majitel choval mnoho let želvu přes zimu jen pod obyč zářivkami a bez nějakého dotápění a byla krásně těžká a tvrdá i pěkně rostlá, ale šlo o dospělé zvíře (horsfieldi z importů) a prakticky přes půl roku od jara do podzimu byla venku. U mláďat, která intenzivně rostou je to takto zřejmě nemožné.

konec konců, těch mláďat je dost i pro případný experiment (teď mi začnou nadávat)

Souhlas, ony ty experimenty už vlastně probíhají ve velkém... jen nejsou výstupy.

jen to znamená dost manipulací, to třeba mladá Indotestuda moc ráda nemají a světlo z Osramky je na ně až příliš intenzivní

Ano u indotestud to zřejmě nebude to pravé ořechové (vysoká intenzita/vysoká teplota) jako ostatně u většiny podrostových pralesních zvířat a navíc ta jejich "plachost", testuda i centrochelysky zvládají tyto manipulace dobře.

Předávkování vitaminem D je už pak samostatná kapitola, mám podezření u jednoho případu úmrtí, o kterém jsem dostal reference. Podle jiného veterináře je to nejčastější příčina úmrtí chameleonů v lidské péči, to jen tak na okraj...

Řekl bych, že je to častá příčina (nebo nějaká souvislost s D3) - buď málo (spíš nic) nebo moc.

Jednou jsem v pražské akvaristice koupil velkou samici T.S.elegans,z lítosti.Byla hrbatá a měkká jak houba.Tehdy jsem neměl možnost celodenního pobytu želvy venku(dnes domek a zahrádka) a tak jsem ji vynášel na balkon jen ve slunných dnech.Při bohaté stravě a slunění želva za jednu sezonu vytvrdla na šutr.Ty hrby ji samo zvostaly.Takto jsem zacházel se všemi želvami i suchzemskými.Takže v sezoně slunit,slunit a zase slunit.Pozor na přehřátí.Jsou případy,kdy lidé v dobrém úmyslu daj zviřátko do skleněného akvaria a večer ho jdou zahrabat na ,,Hřbitov zviřátek''.

Ještě mi vysvětlete,když se zde brojí proti umělému D3,co tedy dáváte hadům a gekonům.Sice jsem mimo želví téma,ale když jste nakousli to Déčko.Vždy jsem používal Combinal AD3 a E.Malým zvířatům dávám tu pověstnou jednu kapku po 3 až 4 týdnech.Takle mi to poradil jeden terarista a já to tak prktikuju porád.

Nebudu zakladat nove tema...snad mi nekdo odpovi tady. Chystam se pro zelvu zelenavou vyrobit zelvi stul cca 120x50x40 a chci se zeptat, zda jako osvetleni staci Reptlux UV Heat D3 100W ...nemam zkusenosti, zda je to pro zelvu dostatecny zdroj svetla, tepla a UV zareni, nebo jestli mam pridat jeste zarivku, nebo bodovku pro ohrev a UV vybojku svitit jen obcas. Zelvi stul by byl v pokoji, kde je primerene denniho svetla a pres leto by byla obcas venku.Dekuji za odpoved...

Jistě to bude dostatečný zdroj tepla.Otázka světla je hodně relativní, záleží co od toho jako očekáváš - ve srovnání s přírodou je to samozřejmě jen bludička ;-). Na 100% bych dal nad ten stůl ještě třeba 2x36W trubicovky (ty maj 120cm) se stínítkem (parabolickej reflektor by byl supr). UV nevim, zatím jsem s těmi lampami neměl tu čest. Jedna 100W by ke mě zrovna teď měla putovat na měření, tak bych mohl pak napsat víc. Jestli si vzpomenu...