Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Digitální zrcadlovka

Ahoj všichni,
jelikož fotím nerad a špatně, ale chtěl bych to změnit, rozhodl jsem se pořídit digitální zrcadlovku. CHtěl bych něco levnějšího, ale aby to fotilo pěkně, + bych si k ní asi dokoupil makroobjektiv, protože bych chtěl zkusit fotit hmyzáky. Vůbec se v tom ale nevyznám a tak se na vás obracím. Vím, že tady fotí skoro každý a někteří hodně dobře, tak mi, prosím, pomozte s výběrem. Abych se i s makroobjektivem vešel do 20 tisíc (nebo jen lehce přes) a mám rád Canon a Nikon (ale netrvám na nich).
Moc díky,
Petr

Já teď fotím na Canon 600D (je to levnější verze 7D) a nemohu si stěžovat, za ty prachy je to supr foťák, oproti předchozím řadám, je to fakt kus pokroku. Za to makroobjektiv, to je jiná sranda. Pořádnej nekoupíš ani za těch 20tis. Spíš bych doporučil nějakou kvalitnější 18-80 nebo pevnou 50, ta se nechá sehnat se světelností 1,8 za rozumný peníze a mezikroužky. Fotku dělají hlavně objektivy a nedá se na nich šetřit.

Ja osobne si teraz tiež pozerám nejaké zrkadlovky a mnoho ľudí si pochvaľuje Nikon D90, aj keď to už nie je najnovší model.
Napr. na slovenskom bazosi sa dá telo kúpiť cca za 300 eur a z makroobjektívov potom vybrať napr. nikon 105mm f/2,8 , Sigma 105mm f/2,8 alebo Tamron 90mm f/2,8.

D90 mam uz pres 4 roky, je to uz stary model ktery se davno nevyrabi, ale je to velmi slusny stroj. Je to vyssi kategorie nez 3000 - 5000 rada Nikonu / stovkova rada Canonu, ty jsou hlavne v ergonomii hodne pozadu. Dnesni zrcadlovky uz jsou zas v nekterych vecech o kousek dal (vic ostricich bodu, lepsi snimace, lepsi video...) ale pokud je telo v dobrem stavu a za slusnou cenu, ma jeste smysl nad nim uvazovat.

Ahoj, ja fotim canonem eos 650D (trochu lepší a novější verze 600D) a doporučuji .. Se základnímobjektivem (18-55mm) se do 20tis vejdete .. a tímto objektivem se dá fotit makro s reverznim krouzkem (objektiv otočíme) a kdyz to umíte nastavit a nasvetlit , tak z toho jsou krqsne makro snímky.. ale ovšem makro objektivu se to nevyrovná, a ksldyz uz bych si chtěl koupit makro.objektiv tak kvalitni a tady.cena startuje tak na 10 tis

Měl jsem tenhle, než mi ho všiváci ukradli, a plná spokojenost: http://www.fotografovani.cz/recenze/recenze---foto aparaty/canon-eos-30d-poloprofesionalni-dslr-zrcad lovka-v-praxi-151736cz. Jestli ti nevadí bazarové kousky, dá se ještě občas sehnat nepříliš ojetý (má kovové tělo) a snad nebude tak kdrahý.
K němu třeba tenhle objektiv: http://www.czc.cz/canon-ef-100mm-f-2-8-macro-usm/4 6551/produkt?q-category-id=842aor3hf0ja8ari5fhl0k8 8g3&q-c-0-f_56600704=sMakroobjektivy

Mám Nikona D3100 s 18-55 a 55-300 už pár let a zatím spokojenost..je to obyčejná začátečnická zrcadlovka, která mě toho dost naučila ;-) teď už bych se asi rozhlížel jinde, ale pořád mi stačí..
Jasně že na makro to chce pořádnej objektiv, ale jak psali přede mnou, jde to i s různými kroužky, čočkami apod. a pokud se nebojíš bazarových věcí, na Paladixu se dají sehnat fajn věci ;-)bazar
Určitě radši koupit tělo a objektiv s pořádnou světlostí zvlášť..i já už bych nekupoval setový objektivy (vlastní zkušenost), ale tehdy jsem to měl jako dárek od firmy..

EDIT: a co si budeme povídat, chce se to pořádně naučit s nějakým programem v PC ;-)

Pokud nebazíruješ na nové technice, doporučuji koupit ojetou. Já vlastním Canon EOS 50D + Sigma 17-70mm OS HSM (je to základní objektiv s mírnou makro funkcí, neposkytuje ale zvětšení 1:1). Tady je pár mých fotek: http://www.photoextract.com/cs/foto/uzivatel/17035 -michal-fuglevic/
Jako vyloženě makroobjektiv, který je hodně dobrý a cena se vleze do 10 tisíc, je už zmiňovaný Canon 100mm f/2,8 Macro USM. (http://www.photoextract.com/cs/fotografie/ob/canon /ef-100-f-2-8-macro-usm). Když ho koupíš ojetý i s tělem, např. 50D, vlezeš se do 20 tisíc.
Samozřejmě je třeba se naučit fotit a naučit se fotit se zrcadlem, protože když to neumíš, i se sebelepší technikou nemusíš udělat pěknou fotku.

Hele, co se digitálů týče, tak z 300D jsem přešel na 50D a po asi x poruchách, které se i přes opravy opakovali (spoušť, blesk a nakonec odešel řadič karty) jsme koupili tu 600D a musim říct, že při jejich porovnání u mne nemá 50D šanci.

Jinak doporučuju koupit jen tělo a objektiv extra, seťáky co k tomu tělu dávaj jsou fakt hrozný, ikdyž na učení je to asi poměrně jedno. Stejně brzo dojdeš k tomu, že to chce kvalitní objektivy a bohužel několik, protože se nebudeš omezovat jen na focení jednoho tématu.

Je to kus od kusu, u bazaru to platí dvojnásob. Já mám tělo taky z druhé ruky (stařičký Nikon D80) a když se člověk s kupujícím osobně sejde, vyzkouší a ideálni si počká na kus, který je ještě v záruce, nevidím v tom problém. Zrcadlovku si ve většině případů kupují lidé, co k focení mají vztah a k technice se umějí chovat. Do nejnižší řady bych nešel právě z důvodu ergonomie, jedno kolečko a lovit v menu mezi expozicí a clonou mě vážně nebaví. Raději bych šel do těla vyšší třídy z druhé ruky, než do novýho low-endu.
Ergonomicky mi moje tělo naprosto vyhovuje, jediné, co mě omezuje a proč uvažuju o koupi novějšího těla je šum na vyšší ISO. V podstatě je použitelné ISO400 a dál už spíš jen z nouze. Ale i to je individuální, každý je spokojený s něčím jiným a v případě pouze webové prezentace a sw odšumění jde jít mnohem výš.
Rovněž bych netvrdil, že kvalitní makroobjektivy začínají na 20 tisících. Sám mám 100mm Tokinu f/2.8, objevil jsem ji před několika lety v přepočtu za cca 6 tisíc novou na německým e-shopu (dneska se pohybuje okolo 11). V bazaru se dají sehnat mezi 6 - 9 tisíci, stejně tak 90mm tamron. Oba dva považuju za super skla. Jasně, mají své nedostatky hlavně v rychlosti ostření - jsou odkázány na šroub z těla (další důvod proč nejít do nejnižší řady zrcadlovek, objektivy bez motorku budou ostřit pouze manuálně) a absenci stabilizace. Tamron ale už snad dělá i novější verzi s vlastním motorkem. Oba jsou to jedny z nejostřejších obejktivů co jsem měl možnost vyzkoušet. Do sigmy 105 bych nešel kvůli menšímu počtu lamel clony a tím pádem ošklivýmu bokehu, ale to je značně subjektivní, někomu se osmiúhleníčky líbí. 150mm sigma je ale zas skvělý sklo.
Určitě bych ale při focení hmyzáků uvažoval i o blesku, chce to na ně hodně přiclonit a blesk přijde vhod.

Ano je to kus od kusu, já jsem se svojí ojetou padesátkou naprosto spokojen. A co se týče parametrů k fotografování vychází padesátka lépe ikdyž je starší. Je utěsněná, tělo je z hořčíkové slitiny, akumulátor vydrží víc, je rychlejší o 3 snímky, má větší hledáček, dokáže mít rychlejší závěrku a synchronizaci s bleskem, má zaostřovací lampu, stavový display atd.. 600D má sice o trošku lepší snímač a o 3 Mpx víc, větší rozlišení displaye, ale to není až taková výhra. Nevím jak to má s šumem, ale u padesátky klidně jdu na ISO 1000 i víc.
Ale tak, každému vyhovuje něco jiného, jak už tu bylo ostatně řečeno. Jo a o 600D bych teda vůbec neřek, že je to levnější varianta 7D, 7D je úplně jiná liga.

Jinak makroblesk to je dalších 7 litrů nejmíň, je ale možno koupit levnější led diodové makro světlo, které vyjde na 1500,- a stačí bohatě.

600D a 7D má úplně stejnej snímač a o tom to je :-), ty 3Mpx rozdílu s 50D tam roli nehrají, ale kreslí podstatně rozdílně od 50D, hlavně detaily, které se na předešlých čipech dosti ztráceli, možná je to subjektivní pocit, ale tyhle čipy mne připadjí kresbou spíše jako Nikoňácké. Hořčíkové tělo je pěkná věc, ale nějak mi ten příplatek 1/3 ceny nepřijde adekvátní, mám foťák na focení a zacházím s nim jemně a o udržování čistoty ani nemluvim. Nevím, pro mne nějak výhodu nemá, ale věřím, že to někdo využije.
Aku dýl nevydrží a to ani nová, dle popisu by měla, ale prostě ne. U 50D jsem za den focení vybil dvě (nová+stará), u 600D si vystačím s jednou (od koupi pořád ta samá a překvapivě drží). Velikou výhodou pro mne bylo konečné zbavení se CF kart, v 600D jedu na SDHC které stojí násobně méně a nemusim s sebou tahat externí čtečku. Ano je sice možné stahovat přímo z foťku, ale podstatně to vybíjí a likviduje baterky.
Rychlejší závěrka, rychlejší synhro s bleskem, větší ISO, rychlejší snímkování? Kdy co z toho použiješ? Osobně fotím po jednotlivých snímkách (takže i 1snímek za sekundu je dá se říct dostačující), jinak je výhodnější to rovnou natáčet jako HD video ;-). Závěrka? Nevím kde co fotíš ale prakticky nejdu přes 1/1000 možná 1/2000, ale to už je prakticky nevyužitelný. ISO? využívaný rozsah 100-800, velice výjimečně 1600 ale to už je na kvalitě znát a mne to dost vadí (přes 90% snímků mám na ISO 100-400), ikdyž malé sw upravené fotky jsou koukatelné i při vyšším ISO (1600 a i víc), tak na to nikdy nefotím. Těch 800 je pro mne rozumné maximum. Zaostřovací lampu si nějak vůbec nevybavuju, ale mám za to, že ji má. Používám exterák a ve úplné tmě prakticky nefotím, tak fakt nevím.
Jinak větší displej u 600D je mi ukradenej, já ho mám téměř trvale vypnutej :-), používám ho jen pro nastavení, na to byl u 50D šikovnej ten druhej malej disp. a velice výjimečně na video. Při focení jej čas do času použiju jako hledáček (LiveView), což je při možnosti vyklopení velice praktická věc :-), člověk si nemusí opalat hubu o zem, nebo si vyhrabat pomalu zákop :-D, stejně tak jde fotit nad hlavou, neb v místech, kam jen strčíš ruku.

50D byl skvělej foťák, ne že ne, ze začátku mne stačila i ta 300D na kteoru jsem přecházel z analogu, kde jsou hodnoty dnešních D "směšné" a při tom na nich vznikali řekl bych hezčí fotky. Ale jak začla u 50D první porucha, tak se začal sypat celej a postupně trávil víc času v servisu, než doma. Tenkrát jsem se rozmýšlel nad 7D a 60D, nakonec vyhrála cena a skončil jsem u 600D. Myslím, že poměr cena/výkon je zde opravdu skvělý a peníze je lepší investovat hlavně do optiky, pak samozřejmě stativu, blesku atd. Ale kvalitní sklo je prostě základ. Jetej foťák je dost sázka do loterie, u mne to byla ta 50D, po cca roce začla kravnout ta spoušť a to byl prakticky její konec. :-(

Mne docela udivuje, že tu převládají Canonisti :-). Já se nikdy od Canonu neodtrhnul, neb už od analogu jen zvětšuji arsenál "pomůcek" pro Canony a co si budem povídat, ono to rychle přeroste ceny těl, ale dnes bych nad Nikonem opravdu silně uvožoval, zvláště pokud bych chtěl fotit makro.

Je vtipný to číst a sledovat ten rapidní rozdíl v pohledu na věc :-). Začínal jsem s 350D, pak 40D, kterou mám dodnes jako náhradní a nyní 7D, kterou mám 4 roky. Hlavní důvod přechodu na vyšší model byl přesně v tom co ty popisuješ jako že ti to přijde nedůležitý. Rychlejší závěrka, horčíkové tělo, počet snímků za vteřinu, výdrž. Fotím zvířata, často někde venku, takže v pohybu. Když se někde rozhodneš vyfotit zvíře v přírodě, sakra rychle si uvědomíš jakou roli hraje to, jestli foťák udělá 5 nebo 8 snímků za vteřinu. To stejné platí o rychlosti závěrky. To umělý tělo si dneska naprosto nedovedu představit, jestli nechceš fotit s foťákem v atelieru, tak prostě musíš počítat s ním, že to musí trošku vydržet. Navíc ač je to těžší, ergonomicky mi to přijde daleko lepší, výrazně líp se to drží v ruce. 40D má na triku cca 60 tis. snímků a jediná porucha za celou dobu byla výměn závěrky někdy u 50tis. 7D má za ty 4 roky cca 90tis. snímků a závěrka mi odešla letos v létě, takže je zrovna v servisu na opravě. Jakejkoliv jinej problém s nima nikdy nebyl. Debata o tom, jestli je spolehlivější ten či onen se vede docela dlouho a je to strašně individuelní, až bych řekl že je to o jednotlivých kusech, než o značce. Co považuji za důležité, mám placenou prodlouženou záruku na 5 let, takže mám i tu výměnu závěrky nyní po 4 letech zdarma a víc neřeším :-).

Nikon jsem měl půjčenej xkrát. Rozdíl podle mě minimální, obě značky maj dobrý modely a horší modely. U každýho je to ve finále hodně o zvyku. Hodně ale záleží na co ten foťák má být používán. Já si třeba jakýkoliv jiný model v této "nižší" třídě pro focení pohyblivých objektů nedovedu představit a to ani mezi Nikony.

Pravdou ale je, že pokud by hlavním cílem mělo být focení statických nebo pomalu se pohybujících objektů, pak je ti ta rychlost, kterou právě ta 7D vyniká, k ničemu a tačila by asi i ta 600D.

EDIT: Jedna důležitá věc. Mám tendenci používat originál skla, v mém případě tedy od canonu a asi stojí za zmínku, že podobný zvyk se u Nikonu sakra prodraží, protože bohužel razí politiku, že značkové doplňky se prostě musí osolit co to dá. Málokdo to bere v potaz a pak nevěřícně kouká, že značkový objektiv od Nikonu je 1,5x dražší.

Ono to bude o způsobu focení, pro mne fauna/flora je na focení 50:50, ale jsem prostě zvyklej si na záběr počkat nebo nevyfotit nic, než nepleskat 1000 fotek a jednu z nich vybrat. Rodiče mne učili fotit na analogové zrcadlovky a tak prostě fotím +- pořád stejně. Ad pohyb, fotim občas závody psů a beztak pro mne nemá smysl závěrka nad 2000 smysl byť umí myslím až 4tis. Při zákusu udělám 2-3 snímky v sekvenci, ale ani toho nějak moc neuvyužívám. Nějak mi přijde, že se hrozně rozmáhá způsob focení, kdy se prostě na všechno vypleská sto fotek a pak až se přemýšlí. To se na analogách nedalo :-). Prostě k tomu mám jiný přístup, já beru fotku jako obraz, ty a spousta dalších jako "video" z kterého se pak něco vybere. Beru ale, že tahle metoda focení je u digitálu efektivnější :-).

Počkat na záběr, nebo nevyfotit nic, si můžeš dovolit, když si fotíš v lese srnku :-) Když fotíš závody a potřebuješ fotku od každýho závodníka máš většinou jednu dvě šance. Jestli se ti to povede není jenom o tom, umět to nastavit, ale taky tu fotku "chytit" a pak se rychlost foťáku sakra hodí. To není jenom o tom, jestli nasekáš x fotek, ale taky třeba o tom, jak rychle ti to ten foťák stihne zpracovat, zapsat na kartu apod., abys měl případně šanci připravit se ještě na další záběr ;-) Trošku mícháš umělecké foto, kde si hledáš záběr a reportážní foto, kde ti nic jiného než udělat víc fotek a pak vybrat nezbývá, ale to je už debata trošku jinde než bylo téma :-)

Já nic nemíchám, to ty jsi přišel s nutnou rychlostí sekvenčního focení. Boguschak se ptal na focení hmyzáků - makra. Možná tě to udiví, ale to já, když si chci hrát, fotím drátovou spouští ze stativu a ostřim ve většině případů růčo. :-).

umělecké foto, kde si hledáš záběr a reportážní foto, kde ti nic jiného než udělat víc fotek a pak vybrat nezbývá

Můj povzdech byl nad tím, že s digitálama lidi přestávají o fotce přemýšlet a prostě mačkají, jestli takové lidi neznáš či nepotkáváš, tak mne to docela udivuje. Mimochodem i reportážní fotka se musí dělat s rozumem a nemusíš udělat desítky fotek. Rep. focení sportu už je zase o něčem jiném a je to poměrně specifický obor, kde se bez rychlého foťáku člověk neobejde, ale to jsi do makra někde úplně jinde.

Ja jsem zaryty Nikonista. Ale je to vcelku jedno, C - N jsou dle mne plne srovnatelne. Jen v te nizsi kategorii mi prijde Canon vic plastikovy, blby subjektivni pocit kdyz se to veme do ruky, ergonomie horsi nez u konkurence. Vyssi trida je +/- na stejno, jen Canon poslednich par let nejak spi na vavrinech a nevyviji se k lepsimu, na rozdil. (viz DxOMark treba)

Většina už tu byla napsaná. Za mě bych na začátek byl pro Canon s tím, že na výběr je buď nižší řada v podobě té 600D, která se dá za cca 10 tis. koupit a k tomu ten makroobjektiv, nebo nějakej starší kousek z řady 40D, 50D apod., kterej se dá kolem těch 10 tis. taky koupit a k tomu rovněž makroobjektiv. Určitě kupovat samotný tělo bez objektivnu a objektivy dokoupit, ikdyž to bude na začátku znamenat, že budeš mít jenom jeden objektiv.

Uroboros: Osobně tyto vlastnosti využívám v terénu často. Na tom jakou kartu to má nelpím a nevím, co jsi tam měl za baterku v té padesátce, ale mě nová a ještě k tomu neoriginální vydrží i dva dny.
Jinak souhlas s Vilémem.

O Nikonu jsem taky uvažoval, má daleko lepší snímače než Canon, ale nakonec jsem zůstal u Canonu. Hlavně kvůli objektivům, také ale kvůli tomu že mi ergonomie nějak nesedí a hlavně kvůli ovládání.

Díky moc všem, kteří přispěli, vaše rady jsou cenné. Vypadá to tedy na ten Canon 600d, což kvituji, protože mám podobný foťák v práci, který používám na fotografie malých (2-20 mm) objektů (myslím že je to 550). Jen se chci optat jaký objektiv byste k němu doporučili. Koukal jsem, že jsou kombinace makro až 200 nebo 300, ale v tom se vyznám ještě méně než v tělech foťáků. Rozhodně asi nebude OK ten základní objektiv co k tomu dávají do těch zvýhodněných sad...

Otázkou je, jestli chceš novotu nebo ojetinu.
Jestli jetej tak třebo tohle by pro tebe byla asi zajímavá kombinace:
index.php

občas mají něco zajímavého třeba ve fotošokda atd.
Při koupi nového je dobrý mít po ruce kamennou prodejnu a ne co nejlevněji shánět na netu.
Objektivy tu radili velice slušné, je jen otázkou kolik do něj budeš ochoten vrazit. Blbý je, že pevná makro stovka ti k něčemu jinýmu je skoro na nic. Seťák nemá smysl a kdybys ho přeci jen chtěl (furt lepší než nic) dá se sehnat bokem kolem pětikila až tisícovky, lidi se jich celkem houfně zbavujou, je to docela neprodejnej artikl. Na focení v přírodě (i třeba v ZOO) je zas celkem potřeba teleobjektiv a tam je to hodně špatný, jak chceš něco s lepší světelností, tak jsou ceny fakt hrozný.