Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Venom Defender Snake Gloves

Tady přikládám příspěvek o těchto rukavicích, možná by to někoho mohlo zajímat. Když ne tak to smažte.

People learn not only from their own mistakes but ideally also from those made by their fellow contemporaries (I do all the time). So why not post the most scary events that happened to you during your time as a herpetoculturist? Here's one that happened to me some 10 years ago.

At that time I was routinely using thick leather gloves to handle various elapids of moderate size, such as Aspidelaps. One day, in a hurry, I decided to use them on an adult Naja haje legionis, a snake that was with me for quite some time and of which I was convinced that it was on the more placid side. That turned out to be a bad mistake. The snake hit right through the left index finger glove with both fangs, and in the same moment I sensed a fluid running down my finger and hand. Luckily, the offender had missed my finger and instead injected its venom in the empty space between the glove and my flesh. When I took off the gloves I was even more shocked when I saw how much venom was injected; it must have been about 1 milliliter (one gram of fluid) - certainly several lethal doses. From that time on I gave up competely on using gloves for this business.

Klaus Roemer

tady je odkaz na případnou diskuzi k tomu: http://www.venomland.net/t6335-most-scary-events-o f-your-herper-career#43798

Přeložil jsem si to v překladači, takže spojitosti možná nechápu úplně dobře.. Ale jestli jsem to správně pochopil, tak pana Roemera přes koženou rukavici (obyčejnou - nikoliv Venom Defender Snake Gloves) trefila N.haje, netrefila ale prst. A on píše, že od té doby tyto rukavice nepoužívá.. Pochopil jsem správně? Jestli ano, tak mi nadpis toho vlákna není úplně jasný.. To je jako srovnávat odolnost tanku s trabantem..

Nevím - taky se nechci přít. Anglicky umím jenom dvě sprostý slova:-D:-D.. Jestli jsem to ale z toho překladače dobře pochopil, tak se mu tahle věc stala 10 let zpátky.. Když jsem se letos v Hammu bavil s Clemem ze Snakeprofessionals, tak ten říkal, že defendergloves se začali vyrábět v roce 2006 a do distribuce se dostali až asi dva roky na to..

hrubý překlad:

Lidé se učí nejen z vlastních chyb, ale v lepším případě také z chyb ostatních a já to tak dělám celou dobu. Takže proč nepopsat ty nejhorší případy, které se staly během času, kdy se člověk věnuje herpetologii? tady je jeden z nich, který se mi stal asi před 10 lety. Toho času jsem pro práci s různými elapidy, jako jsou např. Aspidelapsové rutinně používal silné kožené rukavice. Jednoho dne jsem je ve spěchu použil na adultního Naja haje legionis, hada, kterého jsem již nějakou dobu měl a byl jsem přesvědčen, že je to v pohodě. Jak jsem zjistil, byla to hrubá mýlka. Had se oběma zuby zakousl do prstu rukavice na levém ukazováku a v ten samý moment jsem ucítil tekutinu stékající po prstě a dlani. Naštěstí had nezasáhl prst, ale vypustil jed do volného prostoru mezi prstem a rukavicí. Když jsem sundal rukavici a viděl, kolik jedu had vypustil, byl jsem dost šokován: muselo to být okolo jednoho mililitru (gramu) tekutiny, tedy několik smrtelných dávek. Od té doby rukavice pro práci s hady nepoužívám.

Píše se tam o silných kožených rukavicích a době před 10 lety, o VDG v tom zkopírovaném úryvku (celekm logicky) ani zmínka...

Nechci se nikoho dotknout a každý ať dělám sám jak uzná. Píši pouze svůj pohled.

Rukavice (jakékoliv, zamezující uštknutí od jedovatého hada) nerad používám z několika důvodů. Hlavím důvodem je, že nevěřím, na 100% funkčnost jakýchkoliv rukavic (třeba i těch z armádních materiálů). Nevěřím, že zub dlouhý 1,5 cm neprojede (DŘÍV NEBO POZDĚJI) jakoukoliv vyrobenou rukavicí. Pokud se zde mýlím (bohužel jsem však slyšel, že už i u těchto rukavic bylo pár lidí překvapeno), tak pak neprojede a věřím, že to zase není vhodné pro zdraví vašich chovanců (nešikovně zlomený / zalomený zub - následná infekce, apod.). To je důvod dvě.

Za moji 15 letou historii chovu jedovatých hadů (velké zmije, mamby, tajpani, apod.) jsem tyto rukavice používal pouze jednou a to u velkých jedovatých hadů, kde měly sloužit jako pojistka proti tomu, když se mi had z ruky vyškubnul (zejména při přechytávání za hlavou) a mohl mě tak zubem špíše škrábnout než kousnout. Toto jsem používal u velkých hadů jako Bitis rhinoceros, zejména arietans a Crotalus (vše cca nad 1,5 metru). Při jejich váze se totiž "vyškubnutí" moc předejít nedá (nebo ne alespoň na 100% jako u malých jedinců (do 1 m délka jakéhokoliv druhu).

Věřím to, že když s jedovatými hady umíte manipulovat, tak se obejdete bez rukavic. Manipulovat se s nimi dá i bez rukavic jiným způsobem aniž byste je stresovali (argument, že rukavicemi je nestresujeme...). TM

Neberu ty rukavice jako nástroj na manipulaci s hady, ale pouze jako bezpečnostní prvek. Záměrně nechat hady do nich kousat bych rozhodně nenechával.

Na mysli mám něco podobného. Plánuji si pořídit nějaké hady rodů Crotalus, Bitis a Daboia. Tak jsem myslel, že bych si rukavice pořídil jenom jako pojistku pro případ, že bude potřeba hady chytat za hlavou (mluvím o velkých dospělých jedincích). Právě pro případ vysmeknutí se nebo vytočení zubu by se rukavice mohly hodit. Zeptal bych se. Drží se v té rukavici dospělý velký had dobře? Na nic jiného bych je používat nechtěl.

Nedrží, nebo alespoň v těch co jsem měl já (dvojité "svářečcké" kožené rukavice - při zkušební perforací lékařskou jehlou jsem musel poměrně zatlačit, aby jehla projela naskrz. Jednoduché rukavice byly naskrz hned.). Naštěstí je moji hadi tehdá ani jednou "nevyzkoušeli"...

Poradím zejména začínajícím dobrý fígl s chytáním velkých zmijí a chřestýšů. Hada položíte na tlustý molitan (alespoň 10 cm) nebo na postel s pořádnou peřinou. Pak vezmete plexisklo o rozměrech cca 1x0,5 m o tlouš´tce alespoň 0,5 cm. Položíte na hada tak, aby celá přední polovina byla pod deskou (včetně hlavy samozřejmě). Pak na vše rychle přitlačíte rukama a hada tak zatlačíte do podložky a on se nemůže vůbec hýbat. Levou rukou držíte zadní polovinu těla venku (jsem pravák) a pravou držíte desku a přední polovinu hada. Pak pomalu desku posouváte pryč k hlavě. Postupně si zafixujete hada nohama (klečíte na něm) a levou rukou přechytáváte k hlavě (stále podél té desky). Až najednou desku odsunete (vše postupně) a držíte hada za hlavou levačkou a zároveň je od vás zakleklý (nemůže sebou švihnout) a pravou zcela odložíte desku pryč. Vše neustále pozorujete, protože deska je průhledná.

Takto jsem fixoval cca 1,5 m velké arietány, cca 1,7 rhinoceros a téměř dvoumetrové Crotalus "durissus". Nikdy bez jediného rizika kousnutí.

Právě bych čekal, že ty Venom Defender Gloves na tu ruku padnou docela dobře a u velkých hadů by tam byl při tom držení za hlavou potřebný cit. Až budu mít někdy někde příležitost, tak si je vyzkouším jak padnou na ruku. Podle toho se rozhodnu. Pokud je v nich relativní cit a nebude si v nich člověk připadat neohrabaný, tak jako bezpečnostní prvek při držení těch velkých zvířat bych je bral.

Jinak díky za typ. Vypadá to docela divoce, ale věřím, že to funguje.

Tak s jedovatými hady začínající právě jsem. V následujících dvou letech plánuji nějaké ty toxicky významnější druhy, tak chci být dobře připraven.

ahoj, beru to tak že tato technika je suprová ale převážně na Viperidae(používám i u menších trimoušů), ale nelze ji dle mého použít u mamb, kober, tajpanů a podobných typů...

rukavice dle mého, jsou dobré jako pojistka u jevenilů, ale u dospělců je to dle mého málo a dostatečně neochrání(u rodu Boiga by se daly používat i u dospělců dejme tomu)

a k tomu odhazování, jen podle mě zase Viperidae a takové"pomalejší" druhy takto lze odhodit, ale nedokážu si představit odhazovat něco z rodu Naja nebo Dendroaspis, u mamb jsem viděl používat tubus a ten mi přišel docela pohodlné a elegantní řešení.

Co funguje a za jakých okolností konkrétně na elapidy bych nechala na posouzení Tomáše, ten s nimi ty zkušenosti má. Teoretické úvahy někoho, kdo je nechová jsou v tomhle případě dost na závadu, protože si je může někdo chybně přečíst a pak se jimi omylem řídit. A zrovna u těch jedáků je lepší se řídit tím, že platí to, co se osvědčilo, než to, co si někdo bez zkušeností s konkrétní skupinou myslí, že by (ne)mohlo fungovat.

Co se týče používání rukavic na rozkrmování juvenilů, tak to byla první věc na kterou jsem se ptala a na tom se schodlo 100% majitelů rukavic (i těch, co je jinak celkem chválili), že na rozkrmování mláďat jsou tyto rukavice naprosto nepoužitelné, protože v nich není jednak žádný cit a navíc při manipulaci s drobným tvorečkem dost překážej.

Já myslím, že diskuze je snad o tom at se vyjádří každý kdo bude chtít a taky kdo chce si co bude chtít z ní odnese nebo neodnese.

kdo je nechová jsou v tomhle případě dost na závadu,

zajímalo by mě jak víš co kdo chová a nechová/choval a nechoval.

rozkrmování juvenilů

nikde jsem neříkal na rozkrmování juvenilů, pouze na manipulaci jako bezpečnostní prvek.

Ked uz, tak nechytaj za slovicka, ale skopiruj cele co pisala Auri, teda:

Co funguje a za jakých okolností konkrétně na elapidy bych nechala na posouzení Tomáše, ten s nimi ty zkušenosti má. Teoretické úvahy někoho, kdo je nechová jsou v tomhle případě dost na závadu, protože si je může někdo chybně přečíst a pak se jimi omylem řídit. A zrovna u těch jedáků je lepší se řídit tím, že platí to, co se osvědčilo, než to, co si někdo bez zkušeností s konkrétní skupinou myslí, že by (ne)mohlo fungovat.

A s tymto uplne suhlasim!
Sam som pisal, pri manipulacii z Bitiskami a podobnou havedou polozit telo (zadok) a hlavu odhodit a rychle sa stiahnut. Ale netrufam si davat navody ako pustat napr Naje, Dendry a podobne rychle hady. Napisem blbost ktorej sa niekto chyti a potom to schyta on... A bude pruser len koli tomu, ze on si to precital na fore, tak to muselo byt spravne. A presne to tu pise aj Auri.
Tu nejde o to, ci vie kto co chova/choval. Hadam, ze kazdy z nas ma rozum na aspon akej takej urovni na nenapise po 2 rokoch z guttkou, ze manipuloval z kobrou tak a tak, ale napise to len clovek, ktory s tym skusenosti naozaj ma....

z toho co si zkopíroval ty jasně vyplívá dejme na rady Tomáše a všichni ostatní držte huby...

(v tomto se předem omlouvám Tomášovi že je do toho vtažený úplně zbytečně protože jeho postup akceptuju a sám jej používám i když trochu odlišně, ale o tom to snad je, že každý si musí najít tu svoji manipulaci a fixaci a zjistit co je to pravé ořechové...a myslím že názory ostatních nejsou na škodu, každý něčím přispěje a vezmu si snad jen to co by se mi mohlo hodit a s čím se ztotožnuji)

Napisem blbost ktorej sa niekto chyti a potom to schyta on... A bude pruser len koli tomu, ze on si to precital na fore, tak to muselo byt spravne.

vem to z tvojeho pohledu a polož si otázku řídím se jen tupě něčím co je napsané na foru nebo hledám i ostatní zdroje informací a porovnávám+ doplnuji si vlasními poznatky a úsudky.

NIe, Auri napisala Tomasa koli tomu, lebo on taketo druhy chova a zaroven to, ze sa treba aspon ciastocne radami ludi, ktory s tymito hadmi maju skusenosti. Nie niekym, kto ich videl iba na obrazku a skusenosti ma len s pocutia. To je celkom rozdiel.
Sam dobre vies, ako som to myslim. Aj ked som to mozno blbo napisal - moja blbost.
Samozrejme ze nazory ostatnych na skodu niesu. Ale zrovna u kobier sa budem viac spoliehat na ludi ktory ich chovaju ako na nejakeho mudlu ktory ma doma naozaj len guttku a on s nou manipuluje tak a tak a zatial ziaden problem.

vem to z tvojeho pohledu a polož si otázku řídím se jen tupě něčím co je napsané na foru nebo hledám i ostatní zdroje informací a porovnávám+ doplnuji si vlasními poznatky a úsudky.

A vezmi si to z toho pohladu. Chodis sem kazdy den a vidis co za blbci tu pisu o obycajnych gutkach, chamikoch atd....A to je o nich nieco napisane na kazdej stranke. Kdezto najst nieco o manipulacii z jedakmi je uz o nieco zlozitejsie. Takze aj tych informaci bude menej. Preto by som (a mylsim, ze niesom jediny) uvital skor rady od ludi ktory s tym skusenosti maju, ako od ludi ktory si len myslia.

To musis uznat aj sam.

A vezmi si to z toho pohladu. Chodis sem kazdy den a vidis co za blbci tu pisu o obycajnych gutkach, chamikoch atd....A to je o nich nieco napisane na kazdej stranke. Kdezto najst nieco o manipulacii z jedakmi je uz o nieco zlozitejsie. Takze aj tych informaci bude menej. Preto by som (a mylsim, ze niesom jediny) uvital skor rady od ludi ktory s tym skusenosti maju, ako od ludi ktory si len myslia.

toto na 100% souhlasím.

jasně já tomáše uznávám jako jednoho z chovatelů, co má s těmito druhy opravdu nepřeberné zkušenosti, tímto se omlouvám že to vyznělo jinak.

máš tam sz...zbytek je nepublikovatelný :-D

V následujících dvou letech plánuji nějaké ty toxicky významnější druhy, tak chci být dobře připraven.

Připraven stejně nebudeš. Můžeš to 1000x číst, 100x vidět, ale sám uvidíš, až si to 1x vyzkoušíš. Také zastávám názor, že rukavice, ať už jakékoli, jsou k ničemu. K chovu jed. hadů a zejména manipulaci s nimi je zapotřebí také nemalé manuální zručnosti a schopnosti imrovizace- viz. molitan, peřiny, plexi tubusy atd. Myslet si, že si vystačím s hákem (rukavicemi) a hada se tak vlastně nemusím ani dotknout je blbost. Stačí jeden nepovedený svlek, se zbytky kůže nejlépe na krku-těsně za hlavou a je o dávku adrenalinu postaráno.;-)

Souhlasím.

Samozřejmě se snažím získat maximální množství informací, zkušeností a vhledu a praxe ohledně rozličných manipulačních technik. Už jsem vlastně začal a zatím se daří. Učím se každým dnem. S tou improvizací souhlasím.

Nechci se za každou cenu vyhýbat "dotknutí se" hada. Jen chci zvážit všechny možné manipulační techniky a minimalizovat případná rizika. Každou radu a pohled na věc vždy vítám.

Zdravím všechny.
Somalia- Ten způsob chytání velkých jedů je moc zajímavej,ale když jsem nad tím přemýšlel,tak je zajištěna perfektní fixace hada.

O chytání jedovatých hadů se sice vede dost debat,ale co když už hada držím a chci ho pustit.Tady je taky riziko pokousání.Máte někdo zkušenost,kdy jste hada pouštěli a on se po Vás ohnal? Myslím tím jak tedy hada pustit s minimálním rizikem....položíte tělo a pak : odhodíte hadovu hlavu nebo pouštíte hada jiným způsobem"? Snad jsem to napsal,že všichni pochopí,co tím myslím.

TU by som povedal, ze je dost velky rozdiel s akym hadom clovek manipuluje. Predsa len je rozdiel pustit nejaku velku Bitisku, alebo Naju.
U Bitisiek a podobnych hadov je to prave polozenie tela a "odhodenie"hlavy z rychlim ustupom. Aspon pokial som mal moznost s takymito hadmi manipulovat ja. Co sa tyka kobier, mamb atd u mna prakticka skusenost s tymto chyba....

Co sa tyka tej fixacie pomocou molitanu a plexi, je to fakt dobre vymyslene. Na prvy pohlad to vyzera sice zlozito (treba okrem ruk zapojit aj nohy, jednou rukou robit to, druhou to... Ale je fakt, ze had sa v tom molitane ani nepohne a je pod uplnou kontrolou.

debata se rozvinula vcelku zajímavě. Speciální rukavice dobrý, ale co jsme to konzultovali s kolegy na elapidy super , viperidae a crotalidae bych se bál,neb údajně jejich zub dokáže projít (nepíši vždy projde, nebo projde). Viděl jsem mambu, která do rukavice kousla jednou a pak vyloženě kousnutí odmítala opakovat, jako kdyby jí to bylo nepříjemné. Zkušenosti s nimi mají např. v Teráriu Praha, v ZOO Pafos aj. Jinak technika s pleksi a molitanem dobrá. Já osobně bych měl vítr z fixování zvířat koleny, protože chybička se vloudí a chtěl bych někoho vidět (Tome, nic osobního), když mu vyklouzne hlava z ruky, nebo se jen blbě pootočí. Já jsem kolikrát musel zahodit např. adult. atroxe nebo russelku (ta dokáže se zuby kouzlit :-)). Kdybych je měl zakleklý tak bych se asi neudržel smíchy.:-) ALe pravda je, co nedokážu já se svými 197cm dělky, to pro jiného nemusí být problém.

No ono je fakt, že co se týče úhybných manévrů, tak být malej je občas i výhoda :-D Jinak pokud člověk na tom hadovi sedí, tak se mu vysmekávat nesmí, no. Ale zase kolikrát není jiná možnost fixace velkého a silného zvířete, pokud je na to člověk sám. Taky se mi párkrát stalo, že jsem musela něco "hodně na rychlo odložit". Mj. tu Zhaoermii. Ale taky třeba velkou samici subanuláty, což jsou na manipulaci hrozně blbí hadi- pokud je člověk fixuje jen za hlavu a dostatečně jim nepodpírá tělo, tak si vlastní vahou zloměj vaz. A pokud je dostatečně podpírá, tak se zase rády překroutěj tak, aby si ho zlomily stejně, takže jsem je občas musela pustit a brát znova. Zahodit je člověk nemůže, protože pokud blbě spadnou i z malé výšky, způsoběj si smrtelné poranění. Což je na stromáka docela mazec.

Ono se to blbě popisuje, ale kdyby to člověk viděl, tak je to fakt jednoduché a opravdu bezpečné. Svýho času jsem měl nemocnou přes 1,5 m velkou arietánu (mch. největší co jsem kdy viděl) a musel jsem ji dávat 1x denně injekčně ATB po 14 dnů + čistit tlamu. Takto jsem ji chytal den co den...Opravdu super.

Tak když hada pokládáš, tak mu nejdřív pokládáš zadek. A on se nemůže ohnat, dokud nezíská zase stabilitu a dostatečnou pozici pro výstřel. A navíc většinou musí vidět nebo cítit cíl (krom některých nervózů, kteří naslepo koušou kolem sebe). Takže v okamžiku, kdy mu pokládáš předek a pouštíš hlavu se v té drobné časové prodlevě stáhneš mimo jeho dostřel a rukou uhýbáš vždy směrem za jeho hlavu a záda, nikdy před ni.. Samozřejmě čím větší had, tím je potřeba počítat s větší vzdáleností.

Co se týče toho "odhazování". Já pouštím hady stejně už 15 let a nikdy mě žádný nekousl a ani jsem tomu nikdy nebyl blízko. Dělám to takto se všemi zmijemi, chřestýšema apod. (i velkýma). S kobrami a mambami používám vždy "kleště" (cca 1 m dlouhé) - VŽDY. Toto je nejbezpečnější metoda manipulace s "elapidy". U elapidu odházování používám pouze u mláďat. Jinak každému vyhovuje něco jiného. Co jednomu vyhovuje, druhému nemusí a naopak, nakonec takto to je celkem ve všem v životě... :)

Mně had při odkládání taky nikdy nekousl a nikdy k tomu ani nebylo blízko. Akorát co se týče toho pokládání, tak u některých druhů to člověk musí udělat celkem opatrně, aby zvíře zbytečně nezranil, viz ty velké samice wágleráků/subanulát, co v podstatě neumí padat i z malé výšky a jsou schopné se při tom praštit do hlavy. co se týče elapidů, tak ty až na nějaké Aspidelapse a dočasně Boulengeriny nechovám, takže s nimi v podstatě nemám zkušenosti. Jinak s nimi teda manipuluji stejně, hák v kombinaci s kleštěma a mám vždycky přistavený manipulační box (ten mám u hadů ostaně u všech).

Jj., já myslel ty kleště hlavně u velkých "Elapidae" nebo dospělců. Jinak co se týká toho odhazování resp. "padání" hadů, tak mně se jednou stalo např. to, že mi spadla dospělá arietána (choval jsem jich fakt "hodně") z háku z výšky cca 0,8-1,0 m a po pár hodinách bylo po ni. Když jsem ji otevřel (pitval), tak z ni vyteklo plno krve. Zkrátka ji praskla céva (nebo nějaký parenchymatózní orgán) a "vykrvácela"...To je na pro zajímavost.

Mám dotaz na pana Mazucha, postup mi připadá velice zajímavý a bezesporu funkční, pouze mě zajímá, zda na plexi máte udělané nějaké úchyty z Vaší strany (například nalepené), nebo sklo držíte ze stran. Bo by se mi docela žinýrovalo dávat byť konečky prstů z hadovy strany skla když je širokě 50cm, notabene u druhů disponujících receptory. Možná to jen zbytečně dramatizuji, ale docela mě to zajímá... Díky za odpověď.

V podstatě se jedná o plexisklo, které je položené na psacím stole jako průhledná podložka, takže žádné úchyty. Desku vždy na hada hodím z cca 50-70 cm, resp. třeba i položím (když toho jedince hodně dobře znám a vím, co od něj můžu očekávat - k tomuto - kupodivu se mi nestalo, že by se zachovali jinak než jsem u nich znal jako běžné chování...).

Jediné riziko této fixace je to, že had než na něj položíte průhlednou desku (nebo "hodíte") se může pohnout a odlézt pryč. Jakmile je deska položená na hadovi a fixována vámi, tak již vše probíhá podle vámi chceného "protokolu".

Pro zpátečnou bezpečnou "de-fixaci" je možné použít zmiňované "trubky".

Děkuji za odp. Mě "nebylo" jasné to umístění desky na hada, zda to držíte z boku, nebo jak. Pokud to hážete (u předvídatelných položíte) pak je to jasné. Chtělo by to vidět, já si nyní neumím představit jak se zachová had když na něj hodím ze 60cm půl metru čverečního plexiskla ::) , ale vím, že Vy víte o čem mluvíte, proto jsem se zeptal. Pokud to budu někdy potřebovat asi si udělám něco jako "pokličku" se dvěma úchyty a budu klidnější :-) Jinak díky moc za dobry typ ;-)

Já o těch VDG uvažovala hlavně v souvislosti s manipulací s již odrostlými Zhaoermiemi. Jedna samice Zaošky se mi od samého začátku notoricky špatně svlékala a tak 2x ročně jí bylo nutné pomoct a dosvléct jí mj. hlavu. No a ve 4letech věku ačkoliv byla nejmenší ze skupiny, tak už to stejně bylo solidní hovado s velkou silou a hodně dlouhými zuby. A vzhledem k tomu, že většinou jsem doma sama bez pomocníka, co by hadovi přidržoval tělo, tak musím hada v 1 ruce fixovat a přidržovat si ho paží o tělo a případně ještě nohama (takže když se defekuje, pos**e mně komplet :-D) No a dávat jednak pozor, aby si kroutící se had nezranil krk a taky aby mně samozřejmě neohrozil a při tom různě přehmatávat a sundávat mu nesvlek. No a od té rukavice bych očekávala, že by třeba, pokud by se had vyškubl (což by se stát mohlo, už mají dost sílu), tak bych aspoň měla ruku chráněnou. A dále také na případnou manipulaci s Helodermami, kdyby je někdy bylo nutné fixovat v ruce. Protože ty se při uchopení docela melou a koušou kolem sebe a prokousnout svářečskou rukavici jim nečiní problém, jak jsem se přesvědčila.
Ale co jsem se tak ptala lidí, co tyto rukavice mají, tak jsem slyšela různé reference- jedni je celkem chválili, jiní je označili "jako plechové", kdy v nich není žádný cit. Já osobně jsem toho názoru, že bych si je chtěla před koupí ozkoušet, i zhlediska koupě vhodné velikosti.

AD zkouseni VDSG - mel se je moznost mit na ruce. Na svarecky se nehrabou, ale stejne byli masivni (na me az moc). Zkousel sem v nich uchopit manipulacni kleste - slo to docela fajn, ale volna ruka je volna ruka. U elapidu asi pohoda (za predpokladu ze nesahne jinam nez na ruku v VDSG :-D ), u chrestysu a zmiji bych si nebyl jistej. Za me osobne - davaj falesnej pocit ochrany (typu nic se nestane), pricemz je horsi cit v ruce.

Co se tyce toho zajimavyho zpusobu fixace velkyho jedaka - hmm, beru, ze to je ucinny (vo tom zadna), ale osobne mi to prijde jako docela kaskadersky trik (zvlast pokud clovek nema zkusenost s velkymi hady), ktery vyzaduje jistou pohybovou inteligenci + praxi = chce to tlacit spravnou silou - ani malo (had by se vysmek a predstava, ze mam na noze zavesenou arietanu me klidem nenaplnuje) a ani moc (poskozeni hada).
My sme jedose zkouseli fixvat s plexisklovym valcem. Je pravda, ze obcas se jim do toho hlavu strcit nechtelo, ale stacil jednoduchy figl - zakryt to necim tmavym, aby to vypadalo jak doura - a pelasili do toho bez problemu (vetsinou). Pak stacilo rukou fixovat usti a trubku povytahovat az k hlave hadoura dle potreby - zbytek tela se zaklekl, jak psal Somalia, nebo ho drzel pomocnik... Jasne - prumer valce musel +- odpovidat prumeru hada. Had se taky snazil casto dostat ven "housenkovanim" (modri vedi) - taky to chtelo praxi na zvladnuti.
Asi zaverem bych rek - neni zadna 100% spolehliva univerzalni bezpecna metoda - kazdy ma neco co mu vyhovuje a musi to najit sam. Je dobre rozebrat to s nekym jinym - vic nazoru, vic moznosti...

Chovu zdar.

Já jestli můžu ještě přispět jako nezkušený, tak bych jenom dodal, o čem jsem se bavil s Clemem - a to je hlavní důvod (podle fylozofie Snakeprofessionals) proč používat tyhle rukavice. On tvrdí, že rukavice jsou určeny především pro práci v teráriu - nikoliv pro manipulaci s hadem (kdo je měl na ruce, ten tohle určitě moc dobře ví. Rozkrmování, fixace prcků nebo svlíkání nesvlečené kůže je v nich prakticky nemožné). Podle nich k 90% uštknutí dochází právě při práci v teráriích (výměna vody, vybrání hoven, výměna žárovky atd.). Člověk časem při takové práci s hadem, který po něm nikdy nevyjel otupí, přestane se plně soustředit a v podstatě na to přijde až když je průser. Tomu by měly předcházet právě VDSG.
Co se týče toho propíchnutí jehlou, tak mi sám řekl, že pod určitým úhlem a tlakem se injekční jehlou propíchnout dají. Za 6 let testování na velkých zmijích, velkých chřestýších, retinách, kobrách, mambách, helodermách měli ale údajně pouze jedno prokousnutí.

Nj tak ale na práci v terárku není potřeba neprokousnutelných rukavic, tam se dá riziko kousnutí na 99% eliminovat vhodným přístupem. To 1% tam píšu proto, že třeba u živorodých druhů majících hodně malá mláďata může někde v terárku zůstat přehlédnuté mimino, ale jinak se dá riziko naprosto minimalizovat. Buď zavřeným hada do bezpečně uzavyratelného úkrytu, přendáním hada do manipulačního boxu, nebo jeho odstínení štítem atd atd. v závyslosti na tom, o jakého hada se jedná.

zdravim takze vas pocit je ztoho ze bi mohli jejich zoubky tym project jo no ja sem nad nyma taky uvazoval treba znami je pouziva na naja a to rikal ze v pohode ale treba sem si rikal ze enya agkistrodon nebo atropoides vipera ze to prokousne taky sou prej dva virobce jich co sem se doslech prej jeden je US a ten druhej tedka nevim pry ty US sou kvalitnejsi tak nevim mno zad ma cenu si je porizovat a vidad za ne pomnerne velke finance

Pokud má někdo vážný zájem o tyto rukavice, napište mi SZ prosím. Ceny se odvíjejí od odebraného počtu, ale každopádně jsou naprosto jinde, než jsou ceny v zahraničí i v případě jednotlivě odebraných párů a rozdíl, resp. úspora je opravdu v řádu tisíců (na rozdíl od "Hamm" ceny). Jinak za sebe k tomu asi tolik - je stokrát lepší chránit sebe a tím i svá zvířata, než se ukazovat po televizi a riskovat další nechtěné "zviditelnění", které následně nahraje dalšímu politikovi, nebo jinému populistovi v boji proti chovatelům. Ano, nehody se sice stávají a i mistr tesař se utne, ale žádný profesionál, ani nikdo, koho lze brát jako odpovědného chovatele, nebude riskovat své zdraví, když se má čím chránit, natož aby ohrožoval svůj koníček, zábavu a byl kamínkem ve skládačce, která zatluče poslední hřebík.. Je to čistě na zvážení všech, na kolik si cení své zdraví, život, ale právě i možnost chovat.

Tak nakonec jsem se rozhodl, že rukavice pořídím (až to bude aktuální a budou doma zvířata kvůli kterým je chci). Nejdříve jsem se rozhodl je vyzkoušet (ještě se domluvím s kolegou Epanteriasem) za účelem výběru správné velikosti.

Jenom informativně, je tu někdo další, kdo se také rozhodl do nich jít?