Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Geochelone sulcata - výhradně o tomto tvoru.Děkuji.

Dobrý den
Jelikož sulcata byl můj letitý sen,pořídila jsem si ji a to od mláďátka takříkajíc skoro ze skořápky a to ze ZOO a budu čekat a pozorovat,jak se bude vyvíjet.
Jelikož zkušennosti s želvami si dovolím říci,že po 15ti letech něco malinkato mám,přesto protože bych pro ně dýchala se musím zeptat na pár věcí.Nikde jsem nic podobného nenašla a když jsem se ptala rádoby chovatelů,každý mi sdělil něco jiného.

1.Sulcata se již neregistruje na odboru životního prostředí,je to tak? Postačí,když mám paragon,nebo smlouvu o původu.Byl mi sdělen opak,čemuž nevěřím.
Rádoby chovatel se se mnou hádal "do krve":-)
Pokud mám pouze jediný exemplář,nemusím psát chovnou knihu.Ta je od 2 a více kusů.Je to tak?

2.Zimovat - nezimovat? Někdo tvrdí ANO,někdo NE.Jsou to africké želvy,myslím,že mají pouze zimní útlum s tím,že musí být ve vyhřívané místnosti,nebo zatepleném přístřežku,kde mají možnost se zahřát přes zimní období,nebo se mýlím?
Pokud ne,proč? Pokud ano v jakém věku a za jakých teplotních podmínek? Můžete prosím napsat detaily,nebo je to stejné,jako zimování např.u T.horsfieldii,hermanni,graeca a pardálek?
Neodkazujte mě prosím na jiné stránky,prosím o váš názor.Jste tu myslím větší odborníci,než "chovatelé",kterých jsem se ptala.Děkuji

3.Voda a vápník.Dvě pro mě velice důležité "V"éčka.

Já tvrdím ANo a to ve velké míře,i když mi bylo sděleno že sépiovka 1x za 3 měsíce stačí,je to lež!!!!Nebo se mýlím? Měla by být snad denně k dispozici.Asi na to nemám buňky :-) Ne vážně...tohl e mi bylo nesčetněkrát sděleno nejmenovanými a hodně známímy chovateli.

Děkuji vám otevřeně a z celého srdce.Zbožňuji tato stvoření a potřebuji co největší informace k jejich chovu.
Geochelone sulcata - pokud existuje nějaká přímá literatůra o sulcátách,prosím nasměrujte mě na ni.DĚKUJI VŠEM!!!

loading...

Jelikož zkušennosti s želvami si dovolím říci,že po 15ti letech něco malinkato mám,
ach jo :-) testudo v převleku
je to stejné,jako zimování např.u T.horsfieldii,hermanni,graeca a pardálek?

a je to tady ::)

1) je v příloze II (dal bych odkaz, ale když nesmíme tak nesmíme :-) )
2)Centrochelys (Geochelone) sulcata žije na jih od Sahary, vejce klade cca listopad až květen...
zkuste hádat zimuje + / - :-)
3) Skořápky + voda (i když bez ní vydrží i pár dní) stále -kort u mimina, sepiovka jako zdroj Ca je na 3 věci
poměr Ca / P nevyhovující (1,3:1 )
Neodkazujte mě prosím na jiné stránky,prosím o...
je to zdejší poradna, tak to snad můžu:-)
http://tera.poradna.net/q/view/110565-centrochelys -sulcata-geochelone-sulcata
myslím ,že krokodýl vám může podat vyčerpávající info např. v SZ
:puff:

Nezlobte se prosím,ale je tohle radírna pro lidi,kteří se slušně ptají,nebo zde urážejí lidé jeden druhého jen proto,že jeden ví o daném druhu více a druhý méně?Lupusy,byla bych velice ráda,kdyby jste neurážel ostatní lidi,kteří sem příjdou se poradit.Já to vážně beru vážně:-) Snažila jsem se najít podobná témata,ale je jich zde tolik,že není možné najít vše,co potřebuji.Tak se omlouvám,pokud se vás to nějak dotklo.Já se opravdu zajímám o tento druh a to,že jsem nenašla dané téma ještě neznamená,že vy jste ten nejchytřejší.Jsou zde lidé,kteří nevědí vůbec nic a co vy jim řeknete..."ježíš marjá zase to neví,najdi si to a neotravuj" ? tohle? Opravdu jsem myslela,že se tady najdou lidičky,kteří slušně poradí a pomohou.Je to tady o radách a jedná o zvířata,které máme rádi,jinak bychom oi nich asi nevedli diskuzi,nemyslíte?
Takže buď mi PROSÍM poraďte,nebo se věnujte jiným diskuzím.Děkuji vám a ještě jednou se omlouvám,pokud se vám zdám v "převleku".Sulcata e pro mě důležitá,je to můj sen od doby,kdy ji mlj otec v 80tých letech donesl domů "na byt" jak říkal,když ji hlídal přátelům.Z toho usoudíte,že zjevně nejsem ...náctiletá puberťačka,co si jen tak krátí chvíli.Záleží mi na nich a pokud vám vadí,že se rozepisuji více,než je zdrávo,pak mě to mrzí.Prosila jsem o rady myslím,že pár slušných lidiček se zde ještě najde.Nebo už taky ne?

V tom případě bych se vás zeptala....
- sépiovka proč ne? jukněte na youtube,zeptejte se chovatelů,je přece vápník sám...???
- + - na zimování je divná odpověď. myslela jsem,že nezimují,ale zase mi to bylo doivné,je to želva a ta bez zimování není zdravá a chovu schopná.Promiňte,ale asi těm dnešním odpovědím nerozumím.Měla bych se zapojit na facebooku,aby mě naučili moderní českou řeč pubertálních mládežníků.:-)
- odkaz na literatůru tedy pokud mi neporadíte mi taky asi nedáte,viďte?Asi neumím hledat na internetu,ale žádné nakladatelství,které by napsalo knihu jen o sulkcatách jsem bohužel nenašla.
- děkuji za odkaz na Krokodýlka.Určitě se za ním juknu a poptám:-)

Nějaké zkušenosti mám - moje sulkáty váží okolo 20 kg, takže stále ještě "miminka". Mám je taktéž od vylíhnutí.
Takže - zimování srovnatelné s evropskými testudy nepřichází do úvahy, pochází z úplně jiné geografické oblasti. Klidové období mít můžou, ale u mláděte bych to nezaváděl.
Sépiovku jí klidně dávejte, tím nic moc nezkazíte. Lupusovi se nelíbí poměr vápníku a fosforu v té kosti, vápník můžete dodávat i jinak, přípravků je dost - třeba plastin.
Ty moje potvůrky sépiovku zbodnou na posezení, tak jim ji moc často nedávám.
Přístup k vodě je u mláděte nutný denně, stejně jako vlhký substrát na zahrabání a noční pokles teploty, spojený s vyšší vzdušnou vlhkostí.
Nekrmit salátem - naučte si ji na čínské zelí, dokud je mladá.

Dobrý den.Oprtavdu mockrát vám děkuji za odpověď.Určitě má Lupus pravdu ve všem,mě jen naštvalo to jednání.On je 100 procentně odborník narozdíl ode mě.Já mám pouze testudky a to jen 15 let,zatímco Lupus má zkušennosti i s jinými druhy.Nechtěla jsem nikoho urazit,ale taky se nechci ponižovat sama.Tady se mi to opravdu zdá ze všech diskuzí na internetu nejlepší,proto jsem si to tady vybrala.
U sulcatky mi jde o to,aby nestrádala jak teď v miminkovském věku,tak i v dospělém.Hlavně teď. TAkže co prosím je nejkvalitnější ohledně pravého čistého vápníku ( kromě omítky:-) jak mi bylo razeno.Děsný)
Jak by jste postupoval vy? u 8mi týdenního miminka.V terárku mám namíchanou kokosouvou drť s hrabankou a na druhé straně mám oblázky,kulatější štěrk.Mám vyměnit kokos za piliny?
Vaše 20ti kg miminka jsou určitě nádherná,můžete poslat fotku? Já se snažím taky,ale nějak se mi ukazuje jenom odkaz ...
Mohu nechat v terárku sépiovku + jim sypak vápník na krmení? Nepředávkuje se? Asi budu mít víc otázek,tak se moc omlouvám.
Čínské zelí jedí všechny mé želvy a salát dávám,jako laskominu.Nicméně ovoce si myslím,že by nemělo být škodlivé,nicméně jsem se dočetla hodně názorů a viděla hodně fotek zdeformovaných krunýřů,tak nevím,zda je to z něj.
DĚKUJI VÁM a omlouvám se Lupusovi :-)Mám respekt před odborníky jakéhokoli druhu.

Docela dobrý zdroj vápníku jsou staré, už vyhnilé a vyčichlé kosti (kde po vyhnití vymizely tuky a bílkoviny a zůstala jen trámčina ze směsi uhličitanu a fosforečnanu vápenatého). Taky vyvařené vaječné skořápky, pro mláďata namleté (osvědčil se tříštivý kafemlejnek). Vápník podaný perorálně (tedy sežraný), se nepředávkuje, nadbytek zůstane ve výkalech. Dobrý zdroj vápníku, který podle pozorování využívaji v přírodě, je kostní trus hyen, tedy v podstatě zbytek z už ztrávených kostí. Pochopitelně se to nenahradí materiálem od psů krmených granulemi na bázi sóji...:-D
Co se potravy týká, Geochelone (Centrochelys) sulcata je ryzí trávožrout. Tedy optimální řešení je vzít kosu, posekat louku, kus usušit jako seno na zimu (v zimě by tyhle želvy měly dostávat prakticky čistě seno), kus zkrmit. Velké kusy lze v létě použít jako ekologickou travní sekačku na zahradě (radši větší). Čínské zelí i salát bych zrovna pro tyhle želvy vynechal úplně. Když se bude zvíře "ksichtit", hlad je nejlepší kuchař.;-)8-)
Na vašich mláďatech mi připadá, že už drobet "pyramidují", takže buď není dostatečně vlhké prostředí, kde tráví mládě noc, případně v potravě je nadbytek bílkovin nebo nedostatek vápníku, eventuálně není dostatečný osvit UV-B. Pro Geochelone (Centrochelys) sulcata je potřeba buď pobyt venku, nebo použití rtuťových výbojek.:i: Terárium by mělo být shora otevřené, aby dobře větralo (želví stůl), časem bude zapotřebí pro tyhle obříky samostatná místnost. Tím, že jde o druh ze savan, docela dost toho je zvyklý nachodit...:-p

Jinak,než "nemám co dodat",říci nemohu,DĚKUJI VÁM OBĚMA.
Ještě pokud mohu mít dotaz?
Samec gréky,s registrací,ale bez vyjímky z prodeje - žlutý list - a samice s kmpletními papíry.Mohu dát k sobě,pokud se mi podaří vylíhnout mladé,dostanou mláďata plný cites? Samce nemohu prodat,nicméně mláďata jsou na tom jak prosím? děkuji vám.

Dobrý den,
žlutý papír vydají jakmile si o něj zažádáte, pokud tam není nějaký jiný problém. A docela mě baví jak tu jsou všichni odborníci.. U dospělých zvířatech stačí CITES a Výjimky nepotřebujete, protože chovná zvířata nejsou určena k prodeji, a na mláďata dostávám samozřejmě oba dva papíry, pokud o ně zažádám. Jinak od nějakého roku 2008 jsou Výjimky stejně platné jen jeden rok a pak musíte požádat o další (platí pro zvřata narozena právě po roce 2008)..
Žlutý papír, tedy Výjimku, potřebujete jen když chcete zvířata prodat a vydají Vám ji kdykoliv jak o ní zažádáte za poplatek 100,-/kus, je to omezeno platbou max 2.000,-. Budete muset nahlásit rodiče, agentura je musí schválit a pak Vám vydají na mláďata CITES i Výjimku.. V případě že je agentura neschválí nesmíte odchovávat a mláďata budou bez Výjimky.

+ Lupus

Mám prosbu.Pokud jste viděli někde na foto sulcatu,která nepyramiduje a je "hladká" můžete sem dát foto? Ať jsem se ptala kohokoliv, každý mi řekl, včetně chovatelů, že to mají "v genech". Pokud je to pravda, nic s tím nenadělám, pokud ne, bude to zřejmě nedostatkem vápníku. Podávám pouze sépiovou kost - chyba. Nastane doba skořápek.

Pěkný den a děkuji

Dobrý den,
přikládám fotku našeho Romea :).
Zda to mají v genech nebo ne těžko někdo zjistí. Podle mě ne, protože v přírodě sice některé želvy mají také menší hrbolky, ale určitě na tom nejsou tak jako odchované. Už jsem viděla dost zkažených želv a společný jmenovatel je potrava. Takže ovoce, zelenina jen velice omezeně.. Hlavně krmit seno, případně jsou fajn různé směsi, kde přimícháte i vločky, vápník (my podáváme krmný vápenec..) a dáte od všeho něco. Tyto potvory ale narozdíl od evropských druhů dají přednost trávě před pampeliškou :)..

Dobrý den všem.
Rozhodla jsem se tuto diskuzi neukončit a hlásit sem vše,co se děje s mojí "polomrtvou" sulcatou.Rozhodla jsem se jít s ní na testy všeho,co je možno zjistit a rozhodla jsem se ji nevrátit a vyléčit.

Testy dopadly následovně:
Moč a trus v pořádku - bez červíků,roupů,kompletně čitý.
Metabolismus abnornálně zpomalený,únava z nedostatku UV záření.(Tak mi to bylo řečeno)
Plus !!! a to mě dorazilo - 0,9 mm nádor na krčním obratélku,který poroste.Není šance záchrany,mládě jej má na centrálním mozkovém vývodu a operace by urychlila usmrcení.

Rada lékařů: Nechat usmrtit hned,nebo koukat,jak nádor roste a pak se s tím psychicky vyrovnávat.
nejsem měkkota,jsem fest realistka,ale tohle tedy ne!!!
Pokusím se a udělám vše,co bude v mých silách.
Je mi jedno,co tady kdo napíše,jen jsem vás chtěla informovat o stavu želvátka a že se pokusím jej zachránit.

Pomalý růst může být způsoben 3 možnými chybami.(Nebo si myslím,že všemi dohromady):

1. nulové UVB záření - kompletně od narození bez sluníčka a jeho vlivu.

2.Chován v chladnu,bez tepelného svícení jakékoli žárovky (To vysvětluje i neustálé chrčení a soplení a bublinky z nozder)

3.Krmeno pouhopouze ovocem a zeleninou.Žádná tráva,jetel,pampeliška,jitrocel.....prostě žádné luční kvítí.Navíc s cca 20ti "spolumláďaty" v jednom cca 40cm na 40cm kotečku (krabici) bez možnosti vlhkého nocování a celkového výběhu na louce.

Míra: 5,3 cm
Hmotnost: 37g
Stáří: 7 měsíců
Typ pohlaví: samec

-------------------------------------------------- -----------
Prosím o radu,jak nedosáhnout pyramidových hrbolků na krunýři.
Všem ostatním želvám dávám,co je víše popsáno i jinde na antipyramidy,ale jedna se mi začíná hrbatit,aniž bych dávala ovoce,zeleninu a jiné "nezdravé" věci.Je pouze na kvalitním lučním kvítí,seně a květech ibišku,pampelišky a čínském zelí občas.
-------------------------------------------------- -----------
A ještě dotaz:
Kde se prosím dají sehnat tyto watch lampy?
Rozhodla jsem se koupit od chovatele Osramku 300 Watovku UVB zářič,ale nemohu najít ty lampy,objímky,do kterých se to šroubuje.Podřídila jsem tomu terárium a nechala udělat obrovský stůl,aby ozařování probíhalo od 50cmdo 1m.
Děkuji.
Děkuji za přečtení.

Mohu se zeptat, ktery z veterinaru Vam tu novou diagnostiku (+ zavery z ni) delal? Byl to ten samy, u ktereho jste sama uznala nejake ty nedostatky, nebo to byl nejaky z tech doporucovanych?
Ten "nador" a jeho vyvoj byl urcen na zaklade jakych vysetreni?
Na lampy mrknete na terashop.cz

Děkuji za odkaz.
Ano řekl mi to ten,co jsem minule psala,že se mi nelíbí jeho názory a praktiky. nicméně dělal mu údajně testy prý rentgenového typu,nějaké krevní testy atd.Nezdá se mi to,proto bych ráda věděla váš názor..

Nicméně....od doby,co mám mládě pod "svým léčení" a na to nemusím být lékařka....i když ze začátku nijak nerostl a nepřibíral vůbec,taď se to mění....žasla jsem na váhu.Myslela jsem,že je polámaná,ale není,je digitální,nová a každé smítko na ní jde vidět. Z 36g má 45g a z míry 5,3 cm má momentálně 5,6cm (měřeno přesnou šuplerou:-)
Vážila jsem a měřila jej při donešení domů 22.7 ,pak o 3 dny později a pak o týden později a nic,spal,byl malátný a nehýbal se,při jídle vždy usnul.Při pořádném osvitu (bílé silné světlo),UVB záření a obyč.žárovkou 60tkou po dobu 12 hodin denně....UVB méně,denním koupání v horké vodě (od spoda)vyhradně luční směs,co nejpestřejší a ibiškový květ,afrikánový květ,kopřivu (sice prská a pění,ale chutná ji),dále čekanku a květ růže....Myslím,že se lepší.ozhodně co mi poradil - UTRATIT,AŤ SE NETRÁPÍ nesouhlasím a manža by mě zabil,udělat to.
Začíná být čilý (sulcata,né manžel :-) a více žere.
Není to dobré znamení.?
Taky už jej nekrmím,ale žere sám,to nedělal ze začátku.
Tady na první fotce jsem se pokusila mu dát zeleninu smíchanou z pampeliškou,abych se přesvědčila a myslím,že se sakriš lepší. a poslední fotka...takhle když spal,hlavu nikdy neměl tak vysoko...měl ji na zemi a vypadal mrtvě....sice si ještě nezaleze do úkrytu,ael myslím,že to dlouho trvat nebude.Tu hlavu má už tak,že ji udrží sám,před týdnem ji měl volně a nemohl se hýbat.Musíte uznat,že i to je velký úspěch.

Ano řekl mi to ten,co jsem minule psala,že se mi nelíbí jeho názory a praktiky. nicméně dělal mu údajně testy prý rentgenového typu,nějaké krevní testy atd.Nezdá se mi to,proto bych ráda věděla váš názor..

Ach jo...Sulkatko, pokud to s tou zelvou myslite vazne, tak ji seberte spolu s dosavadnimi vysledky vysetreni a jdete za veterinarem, kteremu duverujete, a hlavne, ktery ma se zelvami vetsi zkusenosti (lupus Vam vyse doporucoval jednoho z nejlepsich plazich doktoru, toho bych se drzela). To co tu vypravite za historky z ordinace zni prazvlastne (i kdyz vzdycky to beru radeji s rezervou, nektere veci proste casto mohou byt zkreslene interpretaci). Pokud se Vam neco nezda, necekejte na nic a proste jdete za lepsim. Porad rikate, ze Vam za to ta zelva stoji, tak neplytvejte energii na miste, o kterem mate pochybnosti. Nazor lidi na poradne je v tuto chvili irelevantni. Zkuseni chovatele Vam tu nastinili x moznosti, ktere prichazeji v uvahu, diagnostiku ale musi udelat plazi veterinar.
A k nadoru - u plazu nejsou moc caste a uz vubec neni jednoduche potvrdit, ze se o nej jedna, (ze nejde jen o nejaky novotvar jineho puvodu). Tim netvrdim, ze to neco takoveho neni, ale spis to, ze bych si tento zaver nechala minimalne overit od veterinare, na ktereho jsou co se tyka plazi mediciny dobre reference.

Dobrý den
Sledujte a kochejte se :-)
Někdo tady nevěřil.....Je to z dnešního dne....Rozdíl 100 a jedna. Spoléhat se na doktory se někdy nevyplácí.
Vím,co někteří namítnete,ale kukněte na ten rozdíl...watch
Už jí sám a schovává se do úkrytu na noc,nebo se zahrabává do pilin,což nedělal....Z mrtvolky začíná být živá (až moc:-) želvička...
Děkuji všem za podporu.

Někdo tady nevěřil....

Lidi se Vam tu jen snazili nastinit vsechny problemy, ktere Vas u podobneho zvirete mohou cekat.

Spoléhat se na doktory se někdy nevyplácí.

Spolehat se u zelv na doktory, kteri s plazy nemaji zkusenosti se opravdu nevyplaci, zajit ale za kvalitnim vetem muze byt v posledku i pro nektera Vase zvirata otazkou byti a nebyti.
Je sice pekne, ze zelva se lepsi (coz o to, ja ji to preju), ale i pres varovani vsech lidi v tomto vlakne jste rad ohledne karanteny nedbala, stejne jako rad ohledne zmeny veterinare. Jedete si podle sveho a navic se mi zda, ze se ve svem poslednim prispevku snazite vsechny drahocene rady (vcetne veterinaru z ranku tech plazich) tak trochu shodit. Vzdyt prece jen Vy mate pravdu, Vy jste to rikala, Vy nikoho nepotrebujete, vsechno vite nejlepe sama.

Dobrý den.
Po pravdě jsem myslela do nedávna,že pohlaví u sulkát se v mládí rozeznat nedá a pár nadšenců mi mou teorii potvrdilo,nicméně jsem si objednala a posléze koupila od pana Hraběty 2 sulkáty,které jak mi tvrdil jsou 100 procentně samice...Dokonce hned ráno,když se ta jedna vylíhla mi doslova napsal ..."dnes ráno se vylíhla jedna samička,zbytek se uvidí" a později,že má z minulého měsíce taky samičku.Koupila jsem je za vyšší cenu,než jsou samci,ale jistá si já osobně nejsem,i když pan Hraběta je jistě podle odezev na netu skvělý a letitý chovatel,jistá si budu tak za 4 roky... Takže některý chovatel to rozezná,jiný ne.Já chovatelka nejsem,ale i kdybych byla,myslím,že po narození - vyklubání mrněte se to určitě poznat nedá,i když někdo tvrdí,že podle ocásku.U 4leté sulkátky si myslím,že by to už mohlo být poznat.Omlouvám se,ale tak starou sulkátu nemám,abych mohla posuzovat,ale určitě bych se ráda... a nejen já ... podívala na fotku vaší nové sulkátky.jak z vrchu na karapax,tak i ze spodu na plastron.
A taky prosím napište ...odkud ji máte...Je málo chovatelů - těch dobrých,kteří prodávají sulkátky.Jsem moc zvědavá ...děkuji mnohokrát ...už se těším :-)

KOUKALA JSEM NA TO VIDEO, je krasnej ani se nechce verit ze byl apatickej,moc mu drzim palecky ,at se mu dari jen co to pujde.:-)
az budu mit fotak tak fotecku urco hodim....jinak je mozne ze za tyden sulcatka pribere 5g,jako ciste vahy?mela 50g a za tyden 55g...kaka kazdy den,docela velky bobek a porad teda i papka..ze by fakt tak rychle rostla?

5 g u takhle velkeho (nebo spis maleho)zvirete podle mne muze nakrasne udelat i rozdil v obsahu traveniny, metabolicke vody a treba i nezanedbatelny obsah mocoveho mechyre. Chce to vazit vzdycky nejak systematicky v jednu denni dobu treba po provokovanem vyprazdneni.

Dobrý den.
Mohu mít dotaz?
jaký je rozdíl mezi takovou sulkátou
http://www.youtube.com/watch?v=PcClb-dvbQU&feature =related
a takovou sulkátou?
http://www.youtube.com/watch?v=Bq7WeX4amNw&feature =related
Než řeknete,že žádný,je rozdíl ve velikosti - šířce,zbarvení a hlavně "splesknutí zvířete.
Názorná ukázka mých sulkát
1.splesklá
2 kulatá
Je rozdíl i v potravě,jejich výskytu v různých lokalitách a nároky na vitamíny,UV,nebo jiné?
A poslední dotaz...
Nevíte,kde seženu takovou sepiovou kost.Všude mají pouze tu "chemickou" pro ptáky,ale tuhle
http://www.youtube.com/watch?v=7dgRpxmK8iY&feature =related
nemohu nikde sehnat.
Děkuji Vám.

Je pravděpodobné, že sulkáty stejně jako většina jiných živočišných druhů se vyskytují v různých poddruzích a dále formách, ale tady asi bude každá dobrá rada hodně drahá, respektive nepříliš dostupná.
Nicméně z tvaru karapaxu několikaměsíčního mláděte nemůžete usuzovat na tvar (nebo zaoblení) dospělce, navíc evidentně dospělce z odchytu. Pokud už vůbec někdo (včetně běžných ZOO či "záchranných stanic") odchová mládě sulkáty do této velikosti v zajetí, vsadím se o cokoli, že tvar karapaxu bude silně odlišný od přírodních jedinců, včetně vámi citovaného splesknutí jedince.
Želva na videu je nejspíš starší než já, takže tato debata je opravdu silně akademická.
Jinak vám mohu poradit alespoň v něčem - sepiovky vedou v každéh Hornbachu, ve všech obchodech se zvířaty v obchodních centrech - jejich jména si nepamatuji (ale sepiovky vedou, určitě). A nebo na burzách.
Ale sepiovka určitě není vhodná jako základní zdroj vápníku, jen jako doplněk či zpestření stravy a pro broušení čelistí.

Děkuji za odpověď.
Také jsem to tak myslela...na obrušování zobanu...jako vápník dodávám uhličitan vápenatý od pana Junka.
Co se týče karapaxu a vámi citované "želvy s odchytu",tak vás musím poopravit,jelikož tuhle "splesklou" želvičku - mládě jsem zakoupila od pana Hraběty s tím,že on údajně chová kromě "normálních" sulkát,také tyhle "splesklé světlé"Našla jsem si,že opravdu se liší podle lokalit a podle druhů a proto jsem chtěla mít jistotu.Jen bych ráda znala místo výskytu zrovna u této.
Aha...omlouvám se....ten odchyt jsem nepochopila...myslela jsem,že myslíte mládě s odchytu a vy zatím dospělce z odchytu.Tohle video,co jsem poslala,je jen ukázka,není to rodič mého mláděte,jen jsem tipovala na zaoblení karapaxu.Pan Hraběta mi bohužel nechce poslat foto rodičů (nevím proč),ale přesto má mládě jiné zaoblení a jiné "chování",než všechna ostatní mláďata.
Co se týče sépiovek,opravdu mají ve zverimexech,ale pouze ty podlouhlé a pro ptáky,...kusy pravé sépiové kosti jsem nenašla nikde.Chci to jen do terária,jako doplněk a na obrušování,jak jsem psala,používám uhličitan vápenatý.A hlavně pestrou stravu + seno.

takove ty podlouhle do spicky tvarovane sepiovky pro ptaky,jsou prave sepiovky,pozna se to podle toho ze to ma z jedne strany takovou tvrdou stenu,nebo jak to rict,mno si to aspon myslim,ja ji kupuji pro sve papuchy i pro sve zelvuchy,ja naopak jsem tech umelich moc nevydela.ted me napadlo ze na obrusovani i na doplneni,mineralu,by nemohl byt spatny tzv.mineralni kamen pro hlodavce,ja to davam i papouskum.

jak rikam ty prave sepiovky maj z druhe strany tvrdou "slupku",me se snad ani nikdy nestalo,ze bych koupila nakou umelou..nevim...k tem mineralum- mam doma kilovku uhlicitanu vapenateho/calcii carbonas kg/240kc/,a dalsi minerali resim plastinem,kdyz chci i vitaminy i minerali-mam nutrimix pro nosnice/ten pouzivam nejvic pro papousky/ ,tak jednou za tyden ci 14 dni jim posypu jejich mnamku a je to.ja to u nas kupuji v obycejne drogerce a ten uhlicitan vap.jsem kupovala asi v lekarne ,uz nevim.ale pouzivam to celkem malo,takze me to vydrzi na dost dlouho.spis musim uz hlidat expiraci :-)

Jejda...tak to jo...já mám doma zase 5 půlkilových uhličitanů vápenatých.Dávám to všem želvám a teď hlavně sulkátám.Tu sépiovku tam maj pořád,aby uďobávali.Někdy mi vápník nechtějí mršky :-)Dávám dohromady to polomrtvé mrně a tak snad se mi to podaří.Nakonec jsem couvla a dupla jsem si,že jej vyléčím.Měl tam njaký novotvar,jak tu někdo řekl - možná ty ... už nevím,nakonec to nebyl nádor,ale nějaký vak,naplněný vodou a tlačil mu na mozek.Mizne mu a to je dobře.Už i sám se krmí...
watch

a je to lepší :-)
watch
:-):-):-):-)

tak to jsem rada ze to nador neni.ja jsem jen reagovala v jinem vlakne ,ze je mozne ze ten spatny rust a ta apatie je mozna zpusobena tim novotvarem,tak se nejspis zelvatkovi moc dobre nedarilo,tlacilo ho to a asi nejspis i bolelo,tim padem neprospival.tak jeste ze mu to mizi a vse bude bobre,tak jak ma :-) a kolik ted vazi?pribira aspon kapicku?

Děkuji moc za odpovědi.Váží 43g z původních 36g,ale pořád jakoby poslední dobou stojí na místě a je moc lehunký.Připadne mi,že držím jenom krunýř.Vstávám k němu,jako k dítěti a kontroluji,mockrát denně koupu ve vlažné vodě....dokonce mu dávám i občas psí granulky,ale moc je nechce,tak jej cpu - pokud nejí sám lučním kvítím všeho druhu.Problém a zvláštnost je,že se cpe,jako oteklej sám,ale usíná u toho,teď už míň,ale přesto.Jinak podle mě jí hodně,míň,než ostatní,to je jisté,ale jí sám.Jak udělat,aby "ztěškl"nemusí růst do velikosti,je to dokonce lepší pro krunýř,ale do váhy by mohl.Zastávám názor,že je lepší pomalý,ale kvalitní růst rovným krunýřem,než rychlý,přitučnělý růst s rachitídou na zádech.Míra se taky zvedla ze 53 mm na 58 mmm,ale stejně se mi zdá malinkatý a hlavně lehunkatý.Přitom je to tyran."Buzeruje" :-) okolí a u krmení je vždy první.Přednost dává pampelišce,jitroceli a jatelince,před jablkem,mrkví a jinými pro želvy nezdravými pochutinami.Což je divné,ale zároveň moc dobré. :-)

podívej se.....tohle přesně mi poradil pan Junek,který je jeden z největších chovatelů želv u nás.Když už jsem si nevěděla rady,alespoň tohle jsem do něj dostala a začal žrát,tak o co ti jde.Myslíš,že ho nechám jen tak zemřít?
U mě jde zjevně o něco jiného,než u tebe.Kdybych šla po prachách ,vrátím jej a zinkasuju svého stepáka + peníze za sulkátu....to neudělám,mám cit,jestli ti to něco říká.Mrzí mě,že musím být tak hrubá,ale nesnáším lidi,co odpovídají a nenapíší nic k dané otázce.
Pokud chceš urážet,neodepisuj.O takové rady já nestojím.Snažím se tady zachránit život želvě,když nepomáhají doktoři.Každý říká něco jiného,každý inkasuje jinou (ne malou) částku a nic se nezměnilo.Poslední,co mě napadá jsou ledviny.Takže se nějakým způsobem zaměřím na ně a uvidím.
Strašně - šíleně moc se omlouvám,ale tohle mě tak naštve.Já tu želvu prostě chci zachránit a vždycky se najde nějaký ... týpek,který mi moji snahu sabotuje.Poraď prosím,nebo se do toho nepleť. Děkuji.
Copak neexistuje někdo,kdo by zjistil,co jmu opravdu je??????????

Od toho jsou právě fundovaní veterináři a ne evidentně ti, co se s nimi potkáváte. Nic není hned. A myslím, že Lupus se snaží od počátku pomoci a jde mu to dobře. Bohužel jak uváděla Jana, cokoliv Vám někdo namítne, berete hned s urážkou, hodnotíte člověka na základě svých pocitů a nějakým na oko dosaženým "úspěchem o pár gramech" dokazujete ostatním, že to jde i přesto, že děláte pravý opak a že Vy vlastně máte pořád pravdu.
Proč myslíte, že tu s Vámi ztrácí Lupus a další čas??? Protože nemá soucit s tím zvířetem, které žije u člověka, který má tendenci si neustále s někým dopisovat, řešit tu problémy, které nevyřešíme, místo, aby se zpakoval a objel víc veterinářů, aby se na něco přišlo?? Dostane za to Lupus nějaké peníze??? Až budete mít víc zvířat, než jen pár na mazlení, která namrskáte k sobě bez ladu a skladu, bez karantény, bez potřeby chránit svoje původní chovance na nichž Vám údajně záleží, přestože je ohrožujete víc, než Váš rozum vůbec připustí, tak pochopíte, že to s Vámi všichni mysleli dobře a s tou želvou možná ještě víc.
Jak moc si zničíte chov svým jednáním, kolik želv odpravíte svou nerozvážností a neuposlechnutím rad, které jsou dobře míněné, je totiž jen na Vás. Pak je otázkou, komu tady na čem víc záleží... Promyslete si velmi dobře, než opět něco podobného napíšete.

Myslíš,že ho nechám jen tak zemřít?

tak uz konecne pro tu zelvu zacnete delat neco smysluplneho. Zatim mi prijde, ze se snazite jen sama sebe (a ostatni laiky)dojmout srdcervoucim pribehem o chudackovi zelvice, ktere nikdo nepreje zdravi, a kterou se Vy jako osamocena hrdinka snazite zachranit svoji "laskou", demonstrovanou (a pro jistotu jeste sem tam necim "pribarvenou") na odiv na internetu.

O takové rady já nestojím.

Evidentne nestojite o zadne rady.

Poslední,co mě napadá jsou ledviny.Takže se nějakým způsobem zaměřím na ně a uvidím.

A to Vas napadlo az mesic pote, co jsme Vam tu psali (konkretne uz 30.7.), at nechate udelat biochemku krve kvuli moznemu metabolickemu rozvratu (testuji se predevsim ledviny a jatra)?
To opravdu brzo.
Hned o den pozdeji (31.7.) Vam byl doporuceny veterinar, ktery na tato vysetreni ma potrebnou techniku a znalosti v oboru, a pokud by pri Vasi navsteve se zelvou naznal, ze by problem mohl byt opravdu v metabolismu, vysledky byste uz mela davno po ruce a pripadny zjisteny problem by se mohl zacit konecne resit. Bez kvalitniho veterinare se totiz na ledviny muzete u sebe doma pri nataceni dalsiho "roztomileho" videa zamerovat sebevic, ale nic tak nevykoumate.
Tak na co jeste cekate???

Vy se mi uz asi taky zdate :-/

.dokonce mu dávám i občas psí granulky

Timhle chcete to zvire dorazit? Nebo jaky smysl pro nej ma, kdyz do nej pod tlakem budete rvat zivocisnou bilkovinu? Jestli mel nacate ledviny, tak timhle mu je rozhodite takovym zpusobem, ze pro Vas brzo bude aktualni maximalne tema
http://tera.poradna.net/q/view/179855-preparace-ze lvy

Přednost dává pampelišce,jitroceli a jatelince,před jablkem,mrkví a jinými pro želvy nezdravými pochutinami

uz i to zvire ma vic rozumu nez Vy.

Měl tam njaký novotvar,jak tu někdo řekl - možná ty ... už nevím,nakonec to nebyl nádor,ale nějaký vak,naplněný vodou a tlačil mu na mozek.Mizne mu a to je dobře.

A tohle Vam rekl Vas puvodni veterinar, nebo nejaky jiny, nebo jste to "diagnostikovala" sama? Je to totiz docela zasadni zmena.
Nemuzu si pomoct, ale Vase prispevky (spolu treba i s tim blogem co jste zalozila) se hemzi takovymi protiklady, ze se az nestacim divit. Nekde pisete, ze zvire bylo podle vysetreni "kompletne zacervene" (viz hned uvod blogu www.herbie4.diskutuje.cz), tady, ze vysetreni na parazity byla negativni...v jednom prispevku vyzdvihujete jak zvire "buzeruje" ostatni zelvy a zaroven si postezujete, ze u zradla usina a musite k nemu vstavat i v noci,doporuceni oddelit zvire od ostatnich ignorujete a zavrsite to tim, ze se bijete do prsou, jak umite z pameti "jak udelat rovnou zelvu".

Jsem upřímně zvědav, jak chcete dosáhnout dle vašeho vyjádření "pomalý,ale kvalitní růst s rovným krunýřem,než rychlý,přitučnělý růst s rachitídou na zádech" při dietě, kterou želvě ordinujete?
A jestli to s tím vstáváním k ní a několikadenním koupáním myslíte vážně, tak to už mě trochu děsí.
Mám pocit, že si želvu trochu personifikujete, asi máte dobrou vůli starat se o ni, jak nejlépe dovedete, ale obávám se, že to nebude to pravé.
Problém je v tom, že to není dítě nebo štěně, ale plaz, který vyžaduje péči diametrálně odlišnou, než jakou mu poskytujete v dobré víře, že pomůže.
Pokud chcete skutečně vědět, co mu je, navštivte opravdu fundovaného veterináře, ale ani ten vám nemusí odpovědět na všechny otázky.
To, že želva přibrala pár gramů, je sice hezké, ale až se vykálí, bude nejspíš tam, kde předtím.
Fandím vám pro váš zápal. A z mého hlediska nejspíš nemáte co zkazit, protože želvě tak jako tak moc šancí nedávám, ale můžete se trochu poučit.

Děkuji všem za všechny odpovědi.
Nevzdám to,ať si říká,kdo chce co chce.Nejdříve jej rozkrmím,ať už čímkoli.Pak nasadím seno,luční plevel a vše,co sulkáta vyžaduje.
Pokud ji nedáváte šanci,nemám,co zkazit.Příští měsíce se rozhodne.Věřím,že to dokážu a jakmile to dokážu,hodím sem nějaké fotky,nebo videa.
Já vím,možná jsem naivní,ale miluju tahle zvířata - želvy a udělám opravdu hodně.Minimálně 4 veterináři nepomohli,pokusím se o 5tého a to 250 km od nás.Pokud ani tenn nic neřekne (a neříkejte mi,že ani jeden není fundovaný),tak budu pokračovat po svém.
Ano je to plaz,vím to,ale je to zbytečné to rozebírat.Mnohokrát děkuji všem a prozatím neuzavírám diskuzi.Věřím,že dodám fotky zdravé želvy ostruhaté č.4 :-)za pár měsíců.Taky slibuju,že pokud by se stalo (a stát se může,to nepopírám),tak napíši,že želva zemřela.Děkuji vám a přeji,aby jste nikdo nekoupil importované zvíře,od jistých "chovatelů".
Pěkný den a hodně zdraví Vašim obrněncům.

Na Vase otazky jsem tu doted trpelive odpovidala. Mohu poprosit, abyste i Vy ted popravde zodpovedela ty moje otazky, ktere jsem vznesla v predchozich prispevcich? Rada bych si upresnila nektere detaily. Diky.
K ostatnim otazkam pripojuji jeste dalsi, jako reakci na:

Minimálně 4 veterináři nepomohli,pokusím se o 5tého a to 250 km od nás.Pokud ani tenn nic neřekne (a neříkejte mi,že ani jeden není fundovaný)

Odkud jste?
Jak se jmenuji Vami navstiveni veterinari (treba tu s nimi uz nekdo ma zkuenosti)
Co delali za vysetreni a jaky byl jejich verdikt?
Kdyz uz pojedete dvestepadesat km, muzete uz rovnou zajte do te prahy, kam jste byla odkazovana uz od zacatku.
K tem "neuspesnym" veterinarum - zadny vet, ani ten nejlepsi plazi neumi zazraky, ktere zrejme cekate. Zatim jsme se ale od Vas (krome vysledku parazitologie a zjisteni nadoru ktery nakonec nebyl nador) ale nedozvedeli nic o tom, jaka diagnostika byla provedena, co bylo zjisteno, a jaky postup ti zmineni ostatni veterinari (krome prvniho) doporucili. Takze?

Dobrý den.
Ani omylem to není plýtvání času a už vůbec ne čiré !!!
Jsou tady opravdu lidičky,kteří se hoooodně snaží pomoci,ale já jsem prostě vždy narazila asi pouze na lékaře,kteří se sulcatami nemají zkušennosti.Moc jsem si z toho vzala. a tímto děkuji všem.
Želva opravdu začíná jíst a i se ráda koupat,na noční vlhké nocování už nevylézá,jak to dělala dřív a dokonce narostla o další 2 mm.S váhou je to stejné....Od doby,co přibrala zase stojí na svém (43g)
Pokusím se ještě kontaktovat lékaře,kteří mi byli doporučeni v Praze a uvidím,co mi řeknou. Na otázky bych s dovolením odpověděla po vyšetření pražským lékařským institutem.Je to opravdu zvláštní a každyý říká něco jiného.Pravdou ale je,že začala žrát,"hrčka za krkem jse jí zmenšuje,hodně a ráda se koupe a dává přednost tomu,co jsem do ní "cpala" já,když nejedla sama. Luční plevel,hlavně pampelišku,jitrocel....Ještě bych se ráda zeptala....je možné dát - píchnout vnitřně vápník? Něco malinkato sní s pampeliškou,ale nevím,zda by nebylo lepší to do ní přímo vpravit.Děkuji za rady.Pěkný den.

I vám "vipere" :-)

Mám obavu, že ani ve čtyřech letech není nic moc zřetelné, spíš tak v šesti. Co se týká té pana Hraběty "dnes vylíhlé samičky" (viz příspěvek o něco výše), tak ani takový chovatel samozřejmě nepozná u vylíhlé sulcaty pohlaví, ale zřejmě ji tzv. líhnul "na samice" při vyšších teplotách, pak je pravděpodobnost dosažení určitého pohlaví dost vysoká, nikolivěk ovšem 100%. Osobně tenhle typ líhnutí nemám moc rád (konstatntní vysoká teplota), jistě zde znalejší znají např. termín horká samice/samec (což může být jeden z výsledků konstantní teploty, v případě vyšších teplot dále častější paštítky u želv atd.), preferuji u suchozemek kolísavou teplotu (den vyšší/noc nižší), což je bližší přirozenému procesu, ovšem na určení pohlaví je třeba si pak nějaký ten rok počkat...

Ano i jak píšete "takový" chovatel,jako je pan Hraběta by to nepoznal,myslím,že se to pozná tak v 5ti - 6ti letech,ale proč tedy pan Hraběta prodává samce za 1.900,- a samice za 2.200,-.Není to okrádání,když ještě ani nemůže tušit,co to bude? Pokud by je cíleně líhnul (při vyšších teplotách ) na samice,i přesto si myslím, taky jak píšete,že pravděpodobost není 100 procentní (omlouvám se,nejde mi zapnout AJ jazyk)

I když je pan Hraběta letitý chovatel,myslím (a nejsem sama),že mu jde taky o peníze.Při mnoha mailech a dotazech a prosbách mi neodepisuje,nic nefotí,ani si nic moc neeviduje.Prosila jsem jej o odpovědi,ale bohužel jsem se nedočkala.Pouze když jsem projevila zájem,byl ochoten mi odepsat.Žádné info,nic.
Nicméně želvičky jsou pěkné,dobře žerou a i když jsem zaplatila více,než jsem měla,nelituji.Vypadají zdravě a mají se k světu.

Přesně tak.Pokud si člověk kupuje zvíře,zvláště na tolik let - neřkuli doživotně - zvláště tak velké zvíře,jako jsou sulcaty v dospělosti,tak by jim prodávající měl být ochoten podat přinejmenším informace a ukázat rodiče,což se u mě tedy nestalo.I po nesčetných prosbách.Ale jak říkám,želvičky rostou,žerou a jsou nádherné.

Pokud si člověk kupuje zvíře,zvláště na tolik let - neřkuli doživotně - zvláště tak velké zvíře,jako jsou sulcaty v dospělosti,tak by jim prodávající měl být ochoten podat přinejmenším informace a ukázat rodiče,což se u mě tedy nestalo.

No, a z toho plyne pouceni, ze je lepsi si nejdriv zjstovat veci, za chovatelem osobne zajet, omrknout chov a pak teprve kupovat zvirata. Stezovat si muzete tak maximalne na svoji nerozvaznost. Pokud si chovatel nastavi cenu za "vyssi pravdepodobnost" samiciho pohlavi diky inkubacni teplote, tak mu to urcite nikdo nemuze zakazat. A uprimne - kdyby to nahodou nevyslo, tak kdo z tech chovatelu mu to pujde po peti, sesti letech reklamovat? Vsude se docitate, ze pohlavi se proste u malych zelv urcit neda, tak vazne nechapu, proc tomu proste neverite?
A to ze jde nekomu o penize - to maji chovatele ta zvirata davat zadarmo? Provoz chovu neco stoji(a u sulkat to plati dvojnasob). Nic neni zadarmo. A kdyz se z jeho pohledu najdou lidi, kteri jsou ochotni si priplatit (byt s rizikem, ze to urceni pohlavi neni 100%), tak proc to nevyuzit, ze?
Jinak - co vysledky vysetreni te male zelvy a slibovane informace o vyzkousenych veterinarich a jejich postupech z drivejska? Diky. Nerada bych si myslela, ze jsem tu opravdu celou tu dobu jen ztracela cas jak naznacil viper. Zatim to tak totiz stale vypada.

jak říkám,želvičky rostou,žerou a jsou nádherné

...a proto jsem k nim umístila neduživý import....(viz youtube...)
Já osobně po informaci na "supr" webu o herbie4, že uvažuje o zvýšení teplot pod lampou na 50!!! stupňů
s touto dámou končím (neb všechny výrazy , které mě napadly jsou pouze nepublikovatelné)
její želvy ať ochraňuje sám Manitů (asi to stejně nebude nic platné...)
Fine, fin, final, Ende, the end, slutet,két thúc ....végen... konec
Sbohem...(bez šátečku)

NE!!!
Asi jste to špatně pochopil.Neduživý IMPORT jsem umístila k jediné a to od paní H,ta mi prodala importované zvíře.Od pana H mi pěkně rostou a žerou.
Takže si buď pořádně čtěte moje úryvky,nebo opravdu neodopovídejte a hleďte si svého.
Chápu,že jsem tady byla nová,vy starý (myslím to slušně),proto tady máte větší respekt,ale já se sem jen přišla ptát.Nic se neděje.Omlouvám se,pokud se se tady kohokoli,včetně vás "lupusi" dotkla a jak jste psal,pokračujte si,končím tady já.
Teplotu na 50 stupňů mi taky poradil chovatel,pro jistotu nebudu jmenovat,ještě bych dostala "pojeb".
Když jsem mu řekla,že je to moc a želva se mi pod touto teplotou uvaří,nadal mi také a řekl,že pokud chci želvu zachránit,MUSÍM zvýšit teplotu na 50,jinak pojde.Takže poučení.....říkejte si,co chcete,dám na své instinkty,ať si o nich říkáte,co chcete.Bůh ani Manitů mi pomáhat nemusí. Vidím,co to se želvou dělá a jsem ráda,že jsem neuposlelchla ani "svého" veterináře,ani "chovatele",který mi dával rady,i když je pěstuje leta,ale děkuji vám za rady,některé mi pomohli a i když se na mě zlobíte,nebo se mnou končíte,přesto VŘELÉ DÍKY za TVRDÉ RÁDY,které jste mi dával.Poučily mě a vám za ně děkuji.Webík jsem zrušila,máte pravdu,je to na nic.Dětské,neosobní a hlavně...pro vás zjevně urážlivé,když jsem se tam snažila vypisovat vše,co se s mrňátkem děje,vás to asi popuzovalo.Za to se též omlouvám :-)Mnohokrát děkuji za lekce a myslete na mě v dobrém.Krom toho,kdyby vás to jen mimo řeč zajímalo má další 2g nahoře.Což jde,ne,když celou dobu stál na místě a byl,jako papír.
Zapomněl jste "dasvidánija",bye,bye a já narozdíl od vás se loučím nashledanou se šátečkem.Neb jsem si jistá,že se určitě v budoucnu setkáme.:-)
Pěkný poslední prázdninový den.

Co se týče výsledků,už to tady nebudu rozebírat.

Mohu se zeptat proc? Podle Vasich slov jste navstivila ctyri veterinare, kteri se zelvou "neco" delali, ale bez uspechu. To, jestli "nador" byl nalezen a vyvracen stejnym veterinarem a na zaklade jakych metod jsme se taky nedozvedeli nic. Lidi se tu s Vami trpelive deli o zkusenosti. Proc se pro zmenu nechcete podelit Vy?

1.Na internetu byla na p.H samá chvála do doby,než jsem najela na ifaunu.....což mi bylo jedno.želvy opravdu jsou skvělé a zdravé,tak nevím,co se do mě pořád navážíte.
Vím,o co tady jde,ale rozebírat to nebudu.Tímto končím,jak kdosi píše podemnou,a tímto vám taky děkuji všem.Ujistila jsem se v jediné věci..Tu želvu jsem uzdravila sama. Můžete si to vyzvedávat,jak chcete,kdyby bylo po chovatelích,jako jste vy,nebo ti,co mi radili,abych ji vyměnila,případně lepší návrh utratila,byla by mrtvá. Žije a dokonce se má k světu...viz videa na youtube !!! není to tak rychlé,ale lepší se.
Nebudu to tady už řešit.Je opravdu hodně lidí,co mají zkušennosti,jako já,ale je totálně zbytečné tady něco vysvětlovat.
Ano všude se dočítám a taky to vím,že se pohlaví nedá v tak mladém věku zjistit,tak proč mi píšete,že tomu nevěřím?

Já to vím moc dobře!!!
Vše,co píšete je pravda,ohledně reklamace,jsem opatrná,ale tady mi to prostě ušlo....A celou dobu se tady bavím o dvou různých lidech,kteří začínají na "H" Jeden je muž,druhá žena.
Ta nemocná želvička byla od té ženy. To je vedlejší,to napíši jako odpověď níže.
o rozdávání zdarma nemůže být řeč,samozřejmě si tím vydělávají,jako každý z nás,kdo chodí do práce,nebo podniká...měla jsem na mysli jen informace + nějaké fotky rodičů apod. Toho se mi nedostalo.
Tak jsem to myslela.
Co se týče výsledků,už to tady nebudu rozebírat.do Prahy teprve pojedeme,takže odtamtud ještě nejsou,ani nemohou.Už to neřešte.Nemá to smysl.Já jsemse snažila a věřím,že i vy jste se snažili mi pomoci,ale prostě ...už ne.Neztrácela jste zde čas ani náhodou.Moc jsem si od vás vzala a jsem ráda,že jste mi odpovídala,ale už na to nemám nervy.mám svých starostíé momentálně dost a želvy mi pomáhají hodně.
Nikdy bych nedopustila ublížení želvám,ani jinak je ohrozit,ale když si to myslíte,nebudu vám to vyvracet.Díky a sbohem.Děkuji mnohokrát z celého srdce.

No, já teda neznám dotyčného chovatele...dokonce ani nevím nic o chovu sulcat...ale to, že Vám prodal zvíře přece neznamená, že ho s Vámi bude ještě rok řešit...Asi musí taky do práce, starat se o svůj chov a tak nějak asi žije i svůj život... Krom toho jestli mu popisujete jak jste k jeho odchovu přidala další nemocnou želvu, jak ji krmíte granulemi pro psy a veterináři nic neví, tak se ani moc nedivím, že nemá chuť si o tom dopisovat... A to, že si kupujete dlouhověkké zvíře, to už není jeho problém. Pokud uzná za vhodné, může Vám poradit s chovem, dát informace navíc...a nějak si neumím představit, že by nějaký chovatel odmítal poradit v zájmu svého odchovu, ale zase pokud ho bombardujete maily x krát týdně...

Začnu od konce...
Mailů jsem poslala celkem (a to jsem si schválně kvůli vám propočetla) celkem tedy 7 během 1 měsíce. A to 1 na kontakt a prosba o foto sulkát s dotazem,kdy mohu dojed.
Odpověď žádná...
2. Prosba po týdnu znovu o kontakt,jelikož jsem nenašla web,kde by byl a že mám zájem o pár želv.Odpověď...tentokrát Fotky nedělám,jestli chcete,dojeďte si....Bez kontaktu,bez linku na web,bez ničeho.
3 mail prosba o kontakt - najděte si jej na netu....Hledala jsem - nenašla...po pár dnech omluva - že se mi zrušil web.
Vzala jsem to a znovu požádala o telefon.Poslal mobilní číslo,za což jsem mu poděkovala 4 mailem a zároveň se zeptala,kdy a kam bych mohla dorazit. Nic.
po dalších pár dnech 1 fotka hermanek a sulkát dohromady.tým mailem jsem se dověděla,že bude na burze v Praze...Jela jsem tam - na smluvené schůzce nebyl.Bylo mi řečeno,že ochuravěl....Tak jsem se vracela 250 km z nepořízenou. Poděkovala jsem mu 6tým mailem a rozloučila se.
Odpověď:
Napište adresu,dojedu.
Dojel opravdu i s celou rodinou,děti mi běhaly po domě,rychle rychle zaplať a jedeme.
Toť vše.
Omlouvám se,pokud jsem se kohokoli jak jsem již psala tady dotkla....Díky bohu TYTo želvičky jsou dobré,zdravé a nádherně rostou.....Znovu opakuji,nemocná "BYLA" ta od paní,která se zjevně vydává za chovatelku.Snad to,jako vysvětlení stačilo.
Ještě dodatek...Mí známí si od něj také kupovali želvy,nicméně vodní a to kajmanky a zacházení stejné.Jen až uviděl peníze...zjihnul.

Pokud uzná za vhodné, může Vám poradit s chovem, dát informace navíc...

To snad nemyslíte vážně....Přesně,jak píšete.....každý "VÍCE,NEŽ DOBRÝ" chovatel by měl mít ten charakter v sobě,přesně...v zájmu svého chovu ... pomoci a poradit s chovem.Což já jsem nežádala,já pouze chtěla info a nějakou fotku rodičů,abych viděla,jak budou vypadat v dospělosti. Nehledě na to,že i když nemá nikde web,jeho inzercí se internet jen hemží a všude končí větou .......S CHOVEM MILERÁD PORADÍM A POMOHU.Nebo....PORADÍM ZAČÍNAJÍCÍM TERARISTŮM...atd.
Je velmi málo chovatelů "pánů chovatelů",kteří by se přetrhli pro rady svým klientům,jak pečovat o želvy,ale je jich málo...opravdu málo. Pokud se vám zdá 7 mailů s prosbami a zájmem o želvu moc za měsíc,tak se taktéž omlouvám....Pokud se vám zdá,že bombarduji mailem někoho,od koho chci něco koupit a ptám se jen,kde bydlí a kdy mohu dojed,v tom případě ANO ,je to bombardování...Bože,to snad ani není možný.Opravdu....na blití.Pardon.Sbohem.

Ale ano, myslím to vážně...Tak to jsem asi měla velké štěstí na chovatele, kteří byli vždy ochotní mi poradit se vším a poskytnout maximum informací. A 7 mailů za měsíc mi přijde dost - je načase si uvědomit, že mu za den přijde x mailů -kdo něco prodával tak ví - x lidí chce fotky všeho možného s tím, že si pak vybere- a z toho je vážných zájemců jen hrstka...Takže je možná lepší mu prostě zavolat a řešit to s ním osobně, když už jste tedy pročítala ifaunu, tak jste se stejně jako já před chvílí dočetla, že je lepší mu zavolat - co jsem viděla jeho inzeráty, tak tam má vždy uvedený telefon. Pana Hrabětu neznám, ale už to, že byl ochoten Vám želvy dovézt mi přijde jako vstřícný krok. Nashledanou.

Opět musím zareagovat.Promiňte...
Asi jste měla velké štěstí,já asi ne...O panu Hrabětovi jsem se ani slovem nezmínila,ten u mě sice byl,ale ohledně jiných želviček.Myslela jsem tím jiného chovatele. Je dost sprostý a arogantní .Pan Hraběta je dá se říct slušný. To na úvod.

Myslím,že s ním má neblahé zkušennosti i pan Junek,protože nedávno dával na svůj web taky na něj hodnocení a komentář.O to ale nejde...

7 mailů za měsíc mi připadne tak akorát,nehledě na to,že jsem díky těmto mailům ,jak by každý normální člověk pochopil byla až moc vážný zájemce.
A byla jsem slušný vážný zájemce.
Nehledě na to,že se tím živí,je to jeho práce.Já kdybych odmítla v nemocnici pacienta,nebo se spletla v diagnose,co myslíte,že by následovalo?
Nechci se dovtípit.Nehledě na to,že bych už neměla žádného.
O to ale také nejde.

Telefon:
Volala jsem minimálně 2x denně....nepřístupný...volaný účastník je nedostupný,zavolejte prosím později.... a když už to zvonilo,típl to...Co jsem si měla asi myslet? Nejsem zvyklá na férové jednání od cizích lidí,pouze od přátel,takže mě to od cizího nepřekvapilo. Proto jsem se pak už neozývala.
Pana Hrabětu jsem potkala jedenkrát,byl u mě doma,přivezl mi dokonce na výběr 4 mláďata.Sice jsem na ně nemohla sahat a on sám se stříkal nějakými spreji,když odcházel,ale dozvěděla jsem se,že to dělá všude kvůli sterilitě.Na dovozu jsme se domluvili.Cestu a něco víc za ochotu jsem mu zaplatila a odjel.Tím se to ukončilo.
Já se bavila o někom úplně jiném,tak prosím nepřivlastňujte jméno někoho jiného jinam.Pak vznikají fámy.
Nashledanou

"I když je pan Hraběta letitý chovatel,myslím (a nejsem sama),že mu jde taky o peníze.Při mnoha mailech a dotazech a prosbách mi neodepisuje,nic nefotí,ani si nic moc neeviduje.Prosila jsem jej o odpovědi,ale bohužel jsem se nedočkala.Pouze když jsem projevila zájem,byl ochoten mi odepsat.Žádné info,nic.
Nicméně želvičky jsou pěkné,dobře žerou a i když jsem zaplatila více,než jsem měla,nelituji.Vypadají zdravě a mají se k světu."

+ následující příspěvky

reagovala jsem na tohle - takže nebyla řeč o nikom jiném. ;-)Jen pro ujasnění.

Sulcatko,ani se ti nedivim,ze tak reagujes..ono jako ty pravdy jsou na vsech stranach,ono jde oto co si s toho clovek veme...na tvich strankach jsem se take zdesila tech teplot 50 stupnu a nepochopila jsem "koupani v horke vode 7x denne"?to se mi zda prehnane....ja mam tak kolem 35 st.a nekoupu ji vubec,jen na noc dam do vlhke zinky.....pokud je nemocna,jakym koliv zpusobem,bud kvalifik.vet,nebo ja co se da,resim vetsinu doma,prvne nak nastuduji a pak po dohode s mim vetem lecim,ale on je kravar,pejskar,takze ja doma nastuduji a pak to nak snim proberu...zatim vsechno s uspechem.
Co se tyce pana H,tak od nej mam taky sulcatku,nasla jsem naky jeho inzerat cena 1900 nebo od 1900 ted nevim...ale nikde nebylo napsany ze za tuto cenu jsou samci a za tu druhou samice!tak jsem napsala ,ze bych chtela zelvu za 1900 a dle fotek jsem si vybrala,myslela jsem si ,ze ty ceny se odviji od velikosti napriklad zejo...ale nikde nebylo napsane a a ni me pan Hrabeta neupozornil,ze za cenu 1900 jsou mozni samci...vlastne sem se to docetla az tady na diskusi.
Jinak zaslani bylo rychle a zadne okolky ci tak,ale je fakt ,ze ta komunikace je dosti chaba,cekala jsem jako od chovatele vic....
Zelva je ale fakt cila a opravdu zdrava,v dobre kondici...uz mi vazi/behem 3 tydnu/ z 50g 59g,tak to asi nebudou jen plny streva...
Jinak mi tedy chcete rict,ze jsem si koupila samecka? :-) no kdyz je za 1900 :-)

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat na pár otázek.
1, Jaká je ideální noční vlhkost pro C.s ?
2, Je jako dostačující UVB zdroj: Repti Glo-Reptive 200-15.0 UVB 25W ? Jak pro mláďata tak pro dospělé ?
Nebo by jste mi doporučili do začátku chovu nějakou jinou (pro mláďata).
3, Četl jsem že rod Geochelone mají různé paraziny než např. Testuda. Je možné mít jeden velký želvý stůl rozdělený přepážkou a na jedné straně by byla Sulcata a na druhé třeba T.Hermanni ? Nebo nějaká jiný druh želvy ?
4, Taky jsem četl že se nedoporučuje používat Lignocel s pískem ale že je lepší používat hobliny (bez prašné). Když se želva zahrabe do lignocelu ´´je jedno kde spí když je ve vlhku a zarabaná´´. Nebo v jakém věku by jste doporučily vyměnit ty hobliny ?
5, Myslím že jsem tady v odpověďích četl že u Sulcat se v chovných prostorách nepoužívají kamínky. Zajímalo by mě proč je tomu tak ?
6, Jaká teplota by měla být v chovných prostorách ?
7, A od kdy můžou být Sulcaty venku v našich podmínkách ?
Omlouvám se za to že se některé moje otázky zdají absurdní ale ten to druh mě zaujal :)
Moc krát děkuji za odpověďi.

Sulcaty sice nechovám, tak alespoň tak všeobecně.
1. nechovám, nevím
2. Pochybuji, Repriglo není dostačující snad u žádné želvy, možná tak u mláďat. Nejlepší máte výbojky, podle velikosti a typu prostor buď "slabou" s předřadníkem, nebo "silnou" bez předřadníku (třeba Ultravitalux 300W).
3. Nevím, jak z hlediska parazitů, ale vzhledem k tomu, že by tam byla jen přepážka, mohli by se navzájem ovlivňovat podmínky v teráriu - teplota, vlhkost... Ale třeba je to blbost.
4. Asi je to jedno... Mi se hobliny nelíbí, ale na zahradě je tolik hlíny zadarmo...

Na zbytek otázek, ať odpoví ti, co je chovají...

K UV, vyssie mas poznamku mozno staci pre mladata, no nie je tomu tak. Prave mladata potrebuju dostatocne mnozstvo uv, tak urcite nieco kvalitnejsie, kludne s predradnikom, pripadne od 80W su bez predradnika. Na dosvetenie mozes pouzit trubice T5.
Vapnik sypat na vsetko, myslim na krmenie. O krmeni je toho vela, lecna zmes, v zime hlavne seno, vynechat kludne salaty,..
V sezone vonkajsi vybeh bezpodmienecne, zabezpeceny pred podhrabanim.
Teploty vybeh: mozu byt vonku, kym nocne teploty neklesnu pod nejakych cca 15C, vraj im nevadia ani nocne poklesy k 10C, no vo vybehu zatepleny ukryt a cez den vyhriatie na slnku.

Dobrý den,
měl bych taky dotaz.
Mam skupinu 5ks vypadá to na 2 samce a 3 samice?!
Je jim 10let a zajímalo by mě v jaké velikosti vám začali klást?
Myslim si že 1 samice letos kladla venku ve výběhu, ale bohužel sem snůšku nenašel.
Byla minimálně 2-3 týdny velmi nervózní a po té se najednou zcela zklidnila...
Před cca 2ma týdny jsem je přesunul do vnitřního výběhu a jedna želva vypadá to na samici je nějaká divná,
pouze sedí v úkrytu v místě kde je podlahové vytápění a nevylejzá ani na žrádlo, což je u nich absolutně nevídaná věc, protože by žrali klidně nonstop všechny za normálního stavu. Při tom když jí vytáhnu tak apatická není, normálně pobíhá a po chvíli se vrátí na to samé místo na podlahovku.
Celá skupina je spolu od narození, tak že stres z ostatních jedinců mi nepřijde, souboje jsem neviděl, nevíte někdo čím to?
žádná z nich nevykazuje ani náznakem známky jakékoliv nemoci či problému.
Venku mají výběh 15x10 ve vnitř 3x2m svítim na ně Osramkou 300W Ultraw. Nechápu...