Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fotoškola

Tak, tady přestává veškerá legrace :-D haha kecám, ale polekal jsem Vás co?
Byl by zde někdo ochotný, vzít si na paškál trotla jako jsem já a naučil ho trochu fotit?
Již léta vlastním fotoaparát Sony DSC - H5, ale nefotím, jelikož mi to nějak nejde.
Jen mi sem prosím nedávejte kdejaký odkaz, přečetl jsem toho mraky a stejně vím bobana. :-D

Předem děkuji tomu, kdo se ze mě hodlá zbláznit :-D

Tak v tom bych celkem oponoval, vlastním Canon, a dlouhá léta jsem fotil bez jakékoliv jiné techniky (nepočítám x jiných objektivů) a dokážu tvrdit, že i tak byli fotky dost kvalitní, jde v prvotní řadě udělat nějakej záměr té fotky, a vyjádřit tou fotkou nějaký pocity (myslíte si, že je to asi pitomost když fotíš nějaký zvíře co se plazí, ale i tak jde tím vyjádřit nějaký záměr) a potom to jde samo. Ono takhle fotografofání na té lepší urovni nemůže dělat někdo kdo k tomu nemá cit. Pokud člověk má načteno milion knížek, má nejlepší foťák, a nebaví ho to a nemá pro to nějakej ten cit, tak neudělá tak dobrou fotku, jako pan co má fotak za par korun a má k tomu ten určitej cit ;)

A pokud se zde rovnou bavíme o fotkách kde je potřeba dost světla atd, tak já nemám vlastně nic koupenýho. Vše sem si nějak tak doma ,,poslepoval'' sám. A funguje to ;)

Nějaký fotky abych jen nekecal :

[http://fc04.deviantart.net/fs71/i/2012/183/0/5/res ov_waterfall_vol__2_by_ricky5278-d55nr92.jpg]

[http://fc00.deviantart.net/fs71/i/2012/175/a/8/wha t_the_______by_ricky5278-d54q99i.jpg]

[http://fc01.deviantart.net/fs70/i/2012/175/d/e/wal king_into_unknown_by_ricky5278-d54q66p.jpg]

[http://fc00.deviantart.net/fs71/i/2012/275/7/f/thi nking_over_by_ricky5278-d5glehx.jpg]

[http://fc06.deviantart.net/fs71/i/2012/175/c/2/lit tle_diver_by_ricky5278-d54q2nr.jpg]

Jasný já vím, já na bílí pozadí nerad fotím, ale z vlastní zkušenosti vím, že to jde taky bez extra světel, stačí obyčejný halogen za 150 kč a je vystaráno, odrazný desky a blbosti kolem toho jdou udělat po domácku... ;)

Ahoj, Já dělám fotky na bílém pozadí pomocí bílé utěrky položené na světle zvíře na tom vyfotím a pak v Zoneru 13 (program na správu fotek)upravuju úrovně čímž docílím zesvětlení světlých částí fotky dávám sem na ukázku jak vypadá fotka před a po úpravě:[http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/299 062_2375089339086_1306158999_32882150_4093345_n.jp g]
[http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/311 942_2375088739071_1306158999_32882148_6861788_n.jp g]

Nejdůležitější je dobré světlo, né vždy je potřeba nejlepší a nejdražší techniky, jde o selský rozum a hlavně lěpšího něco než je bílá utěrka, možností je celá řada. I za dobrého slunečního světla puštěné skrz otevřené okno dokážeš divy, ale hodně záleží na objektivu, nicméně jsme viděla fotografie pořízené i obilem a na první pohled neodlišné třeba z kompaktu...

Né nadarmo si fotografové přejí dobré světlo :-)

presne ako pise boom..pokial clovek pochopi ako pracovat so svetlom tak staci trosku logiky a dosiahne zelany efekt aj v domacich podmienkach.
vid priklad:
[http://upload.simplydesign.sk/users/ToPaS/cb_tutor  ial.jpg]
ako to vzniklo?
kancelarsky papier a biela doska od ktorej som odrazil resp. na ktorej som zmakcil svetlo z blesku
[http://upload.simplydesign.sk/users/ToPaS/cb_tutor  ial2.jpg]

Bohuzial ked niekto neovlada zaklady fotografovania tak to bude skusat marne.Chce to aj trosku teoriu a skust skusat skusat :).

přesně tak, zkoušet a zkoušet a nic než zkoušet :-)

Zvlášť v dnešní době, kdy každý fotí digitálem se dá zkoušet do aleluja, spíš obdivuju lidi co jsou schopní takhle fotit kompaktem, přeci jen zrcadlovka a kvalitní sklo je na pořádné fotky základ (raději horší foťák než objektiv!). Externí blesk taky umí svoje a stativ dokáže ušetřit mnoho starostí... Jenže ani zkoušením se fotit nenaučíš, zaprvé k tomu potřebuje člověk cit - kreslit či malovat taky neumí každej. A druhak to chce znát i teorii (řezy, světla, fce foťáku, jak dosáhnout různých ostrostí atd).

ano, a o tom to je - kdo nema jaksi "dano zhury", tomu nepomuze jakakoliv technika. Ale kdyz se bude snazit, aspon dokaze delat ciste "technicky" dobre/aspon trochu koukatelne fotky. To je jak u mne - neni nadani, nikdy nebudu zadny umelec... :-[

...s tim DSC H5 zadne zazraky delat nepujdou, "superzoom" obdobim jsem si taky prosel, a tudy k (technicky) slusnym fotkam cesta nevede. Chce to neco s vetsim chipem/slusnym objektivem/focenim do RAW-u.

Řeknu jednu srandu ze života, když jsem dělal zkoušky na fotografickou školu v Praze (kam jsem se nedostal, skončil jsem 19.), tak tam berou 10 lidí z cca 100-150 a talentové zkoušky probíhají 3dny. Ono mít talent, je kumšt :-). Já třeba dovedu fotit, udělat technickej výkres, i třeba keramiku (ocenění, výstava v zahraničí...), ale namalovat nic nenamaluju :-)

Pro lumu, koukni po fotografických workshopech :-), leccos se najde i online

Díky všem.
ToPas : super názorná ukázka, bude se mi hodit na focení kytek a jiného co se moc nehýbe.
lucifer : díky za upřímnost, netušil jsem, že kupuji za ty prachy foťák, který je na bobana.

Co ale focení v samotném teráriu? Světlo nic moc, ještěr neposeda, nezastíněná žárovka a vneposlední řadě barva, ta není nikdy na fotce taková, jakou ji vidím já osobně.

"na bobana" neni, ale je to tak na dovolenkove cvakani - ja mel par let Lumixe FZ20 ktery byl vsude mozne nevimjak chvalen, ale ja z nej nikdy nejak nadsenej nebyl - taky takovy podobny UZ "kompakt". Foceni v terarku - to je prave to, slusny objektiv a slusny chip abys mohl bez vyrazneho sumu na vyssi ISO, mel moznost pracovat s hloubkou ostrosti (to prave u tech kompaktu moc nejde), foceni do RAW aby slo rozumne nedestruktivne treba vyladit ty barvy. Pokud fotis necim jen do jpegu tak ty zasahy do nej jsou pak dost znat - je relativne malo prostoro pro upravy, ztraci to detaly, kresbu...

- toliko z te technicke stranky, vic at ode mne nikdo nechce :-)

Jo focení v teráriu není žádná sranda :-D hlavně to chce trpělivost vyčkat na správný okamžik, jak ti již psali kluci nejlépe digitální zrcadlovku a fotit do rawu, člověk se pak diví, co z toho všechno jde vytáhnout :-)

Lidi já jsem antitalent úplně na všechno a co jsem neodkoukala od drahé polovičky a nenaučila se cvičením a zkoušením , tak by ty fotky vypadaly milionkrát hůř :-D

jak již bylo psáno chce to i cit, znám bohužel takový lidi, co mají techniku za 100 000,-kč jen tělo a objektiv a ejhle jak to vypadá, když to dostane do ruky ňouma... jsem ochotná tvrdit, že i moje 6letá neteř kompaktem vyfotí hezčí fotku.

Stále se mám co učit sama :-)

Byla bych ráda, kdyby mi vícero fotek prošlo na tomto serveru, tam mají všichni můj obdiv :-)

www.1x.com

Každýmu vyhovuje něco jinýho, já nedám dopustit na Canon - zrcadlovky, hodně se rozmáhají Nikony. Profíci fotí většinou na Canon nebo právě Nikon (když neberu speciality v jiných cenových relacích). Takový už dnes starší Canon 300D (6,3Mpx) se sežene se základním objektivem kolem 4tis a na focení doma plně dostačuje (tady mluvim o těle, objektivy to bude chtít časem dokoupit a hlavně na nich nešetřit - ty nezastarají, tělo ano). Ale fakt tam jde o to, jak si člověk s foťákem sedne. DSLR fotí +- stejně a funkce mají taky stejné, když se budem bavit o foťákách do 10-15tis.

Šel bych do Canonu nebo Nikonu kvůli tomu, že nebudeš pak odkázán jen na příslušenství od těchto firem, ale pro ně se dá hodně věcí i od výrobců třetích stran. No a zajdi si do obchodu, nech si vyndat foťáky podle tvých cenových možností a vyzkoušej si, jak ti drží v ruce, pobav se s těma lidma jejich rozdílech a na základě toho něco vyber. Já osobně fotím s Canonem 450D a jsem spokojený (neříkám, že bych 60D nebo i něco vyššího nebral, ale za ty peníze to je supr nástroj).

Včera jsme s kamarádem natočili druhý díl PhotoHabits, tak kdyby se chtěl nějaký začátečník něco nového dozvědět, nechť se na nás podívá.

H5 byl fotoaparát, který mě k focení dostal. Měl jsem ho fakt rád, tady jsou nějaký fotky, co se mi s ním podařily nafotit. Většinou jsem ho měl nastavenej na manuál, clonu na plnou díru (už si nevzpomínám kolik to bylo, f/2.8?) a jen jsem nastavoval čas. S tím, že makro (na kytičku :) šlo ještě zoomnout na 1,9x, dál už padala clona a nazaostřil :) Daj se z toho vytáhnout poměrně slušný fotky, časem mi ale přestal stačit a přešel jsem na zrcadlovku. Dneska bych už neměnil, tenkrát mi ale přišel jako supr stroj.

Zdravim,

Na fotke pokus.jpg ... si pouzil nasledovne nastavenie ISO 200 clonu 3.2 pri case 1/80s, ohniskova vzdialenosti L=11 (po prepocte na 35mm L35 = 66mm).

ISO - cim vyssie ISO tym to mas zrnitejsie ... a zjavne v tvojom pripade ISO 200 je uz strasne vela (mas to hodne hodne zrnite) ... u zrkadloviek do cca 400 sa da pouzit.

clona:
- vzhladom na cas - cim vyssie clonove cislo tym potrebujes dlhsi cas aby ti voslo dostatok svetla a mal jasnu fotografiu
- vzhladom na hlbku ostrosti - cim mensie clonove cislo tym mam mensiu hlbku ostrosti.

cas: cim kratsi cas tym lepsie (nie ak chces zachytit dynamicnost - ale v tomto pripade to nie je). Vravi sa ze v rukach udrzis cca 1/L35 a zaroven by to malo byt kratsie ako 1/100sec. V tvojom pripade je 1/80sec, co je na hranici udrzitelnosti, ale musis mat pevne ruky a zrovna by ti nemalo buchnut srdce ... kup si stativ za par KC. Na UZ ti ozaj staci za 300Kc (nemas zrkadlo aby ti to rozkmitalo ...)

Ak by som bol na Tvojom mieste, tak by som napevno nastavil najmensie ISO (v tvojom pipade ISO 80), kupil aspon 2 100W ziarovky (idealne s reflektorom a musis vyriesit White Balance) s ktorymi by som svietil a stativ. Ciastocne svetlo riesi aj blesk (s difuzerom na zmekcenie tienov) ale pri jednom svetle stale budes mat tiene a nejak ma nenatchli vstavane blesky ... hlavne ich ucinnost pri smerovom cisle 1-3 :o).

Moje (nie som profik) fotografie najdes na http://www.fotomaniaci.cz/detail-14375-mrmarian.ht ml . Vacsinou su fotene ultrazoomom Olympus SP 656 - teraz uz pouzivam Canon EOS 60D s Canon EF-S 17-55 f/2.8 IS alebo EF 50 f/18 ... sklom

Prajem pekny den a dobre svetlo pri fotografovani ...

M.

IMHO:

u (soucasnych) DSLR jde bez obav fotit na ISO 1600, a jde jit i vys, s prihmourenim oka a mydlenim sumu pri zpracovani v PC
( http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ Jestirci/ziva-exotika__3-9-2011_15.jpg - ISO 3200 )

s tim casem "cim kratsi cas tym lepsie" taky nesouhlasim, teda - chapu to u kompaktu drzeneho v ruce pred sebou. Jinak nehybajici se zvirata jdou klidne na 1/20 - 1/30, pokud je objektiv se stabilizaci jde to v pohode udrzet i z ruky, na sirsi az stredni ohnisko.

Zdravim,

Suhlasim ze sa da fotit i na ISO 3200 ... 6400 ... ale tomu bude zodpovedat aj vysledok. Pozri si obr. v plnej kvalite a nie tak zmenseny ako si ukazal a potom sa cuduj, ze ako to mas zrnite ... Kazde zmensenie (resampling) funguje ako hladenie ... a znizovanie ostrosti. Nikon D90 ma 12.3MPix a ty ukazes obr. 0.6MPix ... to je pouhych 20x zmensene vyhladene (urobi sa prier zo 4 susediacich pixelov) .... Ako reklamny trik je to dobre. Ak mi staci nieco v takomto rozliseni tak nebudem kupovat ziadnu zrkadlovku ale ostanem pri mojom Olympuse a pri ISO do 200 a dostanem rovnaku kvalitu (mozno lepsiu) ako na zrkadlovke (samozrejem pri 20 nasobnom zmenseni...) Pozri si moj lubovolny obr. detailne a neuvidis take zrno ako na obr. ktore si poslal / ukazal ... A ani v plnom rozliseni nema take zrna ako si ukazal ty!

Ked chces robit 9x6cm fotky tak absolutne nepotrebujes zrkadlo s 12.3MPix, ale staci ti 10 rocny 4MPix-elovy fotak ... a mozes tlacit pri 600DPI 9x6cm fotky (pri 300DPI 18x12 ...). Skus vytlacit A3 a vacsi format az potom vyuzijes sucastne MPix. a uvidis kazde zrno ...

Co je sirsi a stredni ohnisko? Do 100mm? A co som pisal ja? Max. cas ma byt 1/ohnisko (1/20, 1/50, 1/100 = 1/L35) a myslel som bez stabilizace (bohuzial som to tam zabudol napisat), preto maximalne 1/100

Mozeme si dat stretnutie a chcem vidiet tvoju pevnu ruku (obj. so stabilizaciou) kde udrzis 1/20sec ... Mozeme sa na to potom pozriet a porovnat napr. s obrazom so stativu alebo kde budeme mat cas 1/500 ... potom zbadas co to je udrzat 1/20sec. Kym to nemas s cim porovnat dovtedy je to akceptovatelne ale ak to budes porovnavat tak budes inak hovorit co vies a co nevies udrzat.... tak preto taka veta "cim kratsi cas tym lepsie"

Ale aby som to uzavrel, da sa vyfotit z ruky aj 15sec, aj ISO 12000 len potom treba trochu znizit naroky na kvalitu a ostrost fotografie.

Prajem pekny den.

M.

tak ono - jde o to v jakem rozliseni tu fotku potrebujes, malokdo malokdy bude potrebovat realnych 12mpix.;-) (nemluve o sizeni rozliseni bayerovou maskou atd.) I pro "papirovou" verzi ti staci bezne daleko min, pokud to nechces na A4 nebo vetsi, o prezentaci na obrazovce vubec skoda mluvit. Prvni digifotky mam z A60 Canon kompaktu (2mpix), a na tech 10x15cm to bohate stacilo :-)
(proto furt rikam ze hon za megapixely je nesmysl)

Navic u DSLR (nebo - vseobecne u vetsich snimacu a foceni do rawu, jsou preci jen i EVIL "bezzrcadlovky") je docela vyhoda ze pokud uz tam nejaky ten sum je tak to neni firmwarem fotaku a kompresi rozmazany flekaty rozblemc, tak to az tolik nevadi.

Ad. ostrost - jo ta 1/30 je tak maximum pro 100mm se (slusnou) stabilizaci, ale uz samozrejme s dost nepodarky, kterych je umerne vic unave a neprimo umerne teplote :-) (kdyz zebou ruce tak se toho moc neudrzi...) Jinak cokoliv co je pri zpracovani v nahledu 1:1 neostre obvykle mazu.

Nebudu tady tahat vyrezy 1:1 atd. - je to jen "pivni akademicka debata" :-) Navic ja jsem prd fotograf - me bohate staci kdyz je to "technicky" prijatelne a ma to hodnotu ciste dokumentarni.

Zdravim,

Tak ak je to pivni akademicka debata tak ti staci automat na kompakte za 3000Kc a nie RAW, DSLR a pod. ... to su uz veci na trocha vyssej urovni ako pivna debata :-).

Aj kompaktom ti urobim dobre fotky, len treba vediet ako na to. Takze je to aj otazka cloveka a nie len foto vybavenia ... Ja som aspon dal maly navod ako na to aby tie fotky boli trocha viac prijatelne ... t.j. kratky cas (foto nebude rozmazane), minimalne ISO (foto nebude zrnite), no a s clonou sa treba pohrat ...

Prajem pekny den.

M.

tak jasne - u kompaktu to uvedene ma smysl. Hlavne absolutne nejnizsi ISO jake jde, neb na 100 sumi vic nez DSLR na 400, minimalni cas - to uz je i o konkretnich rukach. A i o konkretnim fotaku/stabilizace u nej, nechapal jsem co slo kolikrat udrzet "z ruky" u FZ20 :-?

(FZ20 mela vubec skvely objektiv - zas ale uz na ISO 200 to z ni byla mazanina, baterka vydrzela houby, zapnuti/probuzeni ze "spanku" trvalo pres 3 vteriny, hledacek nepouzitelny...atd...)

Zdravim,

Sory, ale to ma zmysel aj u DSLR - ak chces maximalnu kvalitu ... a ak nechces nekupuj si DSLR!!

Rozdiel je len v tom ze u DSLR je ISO 400 este akceptovatelne a u kompaktu uz nie. No a kedze pouzijes ISO 400 tak vies skratit cas na 1/4 (oproti zakladu ISO 100 a rovnakej clone) - kvoli nicomu inemu sa to ISO nezaviedlo len kvoli tomu aby sa skratil cas! A zase sa dostavame na ten kratky (kratsi) cas ...

Prajem dobre svetlo a pekny den.

M.

Zdravim,

To luma: Konkretne sa opytaj a konkretne odpoviem. Odkial si? Ak by si bol niekde z blizka (alebo ak by si bol ochotnyn prist za mnou) tak mozeme nieco spolu nafotit ...

To bubitom: Prelozim ti to ak sa konkretne opytas ... ale ak chces mozem ti to pisat v anglictine, lebo niektore preklady su ozaj strasne ...

To bubitom: Este som vyssie (13.09.2011 19:03) vydel Tvju otazku "Není tam moc zoomu?" a dalsi prispevok "...tím sem třeba přišel na to že je lepší zoom nepoužívat vůbec.." - toto zrovna nie je prejav toho kto ma trocha odbornost vo fotografickej praxi. Zisti si co je zoom* (aky je to pekny reklamny trik).

Prajem peknny den.

M.

* Zoom je pomer max. a minimalnej oniskovej vzdialenosti. Takze na kompaktoch to najprv odialia napr. na 6mm vynasobia zoomom napr. 20 a vyjde im max. ohnickova vzdialenost 120 (a mame ultrazoom) ... co je v skutocnosti po prepocte na 35mm kinofilmy kde 1:1 je 55mm cca 2.2 krat zvecsenie (magnification). Jam ma napr. skla 17-55 kde zoom je 3.2 ale max. zvacsenie je 1:1 (pri DSLR s mensim cipom je este crop faktor ale to uz ideme moc hlboko) ale mam aj sklo 100-400 kde zoom je "len" 4 ale max zvecsenie je uz 7.2x ... co uz je docela dost!

Automatika to odhadne docela dobře, občas jed dobré přepínat z různých fcí, třeba žárovka / zářivka / pod mrakem atd... Když se s tím naučíš, tak jdou dělat fotky s různým "nádechem" i bez předsádkových filtrů. Úpravy v editorech je lepší nedělat, případně jen retuše atd, ale měnit podstatu fotografie považuju za prznění. Když už fotit, tak rovnou tak, aby fotka vypadal jak chceš, aby vypadala. Není nad analog, ale ty ceny... S tím se naučíš fotit, neb člověk pak musí přemýšlet a ne namačkat tisíc fotek a pak jednu uznat za použitelnou.

Já nemyslel filtr, ale vyloženě papírovej (nebo plastovej či to je) čtverec podle kterého si foták nastaví vyvážení bílé podle aktuální podmínek. Teoreticky když fotím v RAWu tak úprava bílé v editoru by neměla ovlivnit kvalitu fotografie neboť je jedno jestli bílou nastavím přímo ve fotáku či v compu při rawu, teda aspoň myslím, zrcadlo mám dva týdny takže furt vím prd, fotím v jpeg a na raw se vrhnu zítra jestli vyjde čas. S klasickým kinofilmem máš pravdu, fotil jsem starým zenitem a tam si člověk rozmyslí jestli cvakne, u digitálu spoušť jede a pak se maže, nic to nestojí....

tu sedou tabulku mam, parkrat to s ni zkusil, ale nepouzivam. Pokud je svetlo problematicke (typicky foceni v terarkach, michanice okolniho zvenci + zarivka, zarovka ci vybojka) tak to stejne nezachrani neb o kus vedle je to uz jine, pokud je osvetleni "homogenni" tak to automatika zvladne. Pripadne v rawu se to bez problemu doladi...

Já vím, jak jsi to myslel. K tomu jsem psal, že to u moderních foťáků v pohodě odhadne automatika. Jen jsem chtěl navíc říct, že se některé režimy foťáku dají zneužít i za jiným účelem ;-). Např. nasviť něco žárovkou a vyfoť to v režimu pro zářivku.
Já fotím na jpg takových 90% záběrů, on raw je sice hezkej formát, ale i dost nepraktickej (fotky kolem 20MB - jpg 100% quality má desetinu), pokud tedy zrovna neplánuješ velkou úpravu a ponechání v co největším rozlišení.

velikost rawu me vubec netrapi, v dnesni dobe - pri dnesnich cenach disku neni co resit. Za 2 roky mam cca. 60GB fotek, pravda ty moje rawy jsou kolem 10MB. Kdyby meli 20, tak 120GB - proc se s tim trapit, kdyz 1TB disk stoji 1200-1400Kc? Na 8GB kartu za 300Kc vejde dejme tomu 400 fotek - to tezko da nekdo na jeden zatah (jedine rychlopalny Japonsky turista :-) ), a pokud uz - delsi vylet nekam treba - tak vetsi kartu, nebo dve... Proste nic co by dnes vubec stalo za nejake reseni kvuli kapacite. Tech par (nepodstatnych) GB navic bohate vynahradi vyhody pri zpracovani cisteho 12 - 14bit zaznamu - proti (ztratove) zkomprimovanemu 8-bit.

Zdravim,

Ja Ta trochu schladim - sorry... ISO 320 je na ten fotak strasne vela - mas to hooodne zrnite. Podla mna, este nemas dobre vyvazenu bielu, mas to celkom do zlta, co je sposobne ziarovkou ... ale inak dobre

Mozno by stalo za pokus (stativ / 2x100W ziarovky / spravne vyvazit bielu / nastavit ISO na 100) moje rady skusit a potom sa uvidi. Ak to nechces skusit, tak na automat v ruke je to OK.

Prajem pekny den.

M.

souhlas se vsim, ten sum (nebo spis jeho rozblemcani firmwarem fotaku) tomu dava dost na prdel. A aspon u mne na mogbuku to tahne hodne do zlutozelena. Trochu to jde upravit - viz priloha, ale mozna to jer uplnr spatne - display na notebooku je nic moc a nechce se mi zapinat desktop :-)
U kompaktu fakt natvrdo nastavit nejnizsi ISO jake umi, jinak to bude delat vzdy takovehle rozmazle flekance.

to do zluta bude nastavenim vyvazeni bile, ne nastavenim ISO. Ale to je u foceni v terariu vzdy dost problem - i u techniky jine kategorie. Kdyz uz se to "povede", tak srovnat v nejakem editoru. Nemusi to byt hned Photoshop, staci treba Zoner PhotoStudio - ten je i v oklestene "free" verzi: http://www.slunecnice.cz/sw/zoner-photo-studio-fre e/

(v diskuzi pak navod k pocesteni, ale osobne doporucuji u grafickych editoru zustat radej u anglictiny)

Zdravim,

luma: neboj, v tom nie je nic zlozite, a za chvilku to vsetko pochopis ...

Vyvazenie bielej: Ja to robim obycajnou vizitkou (samozrejmetou nepopisanou :-)). Polozim vizitku na miesto kde budem fotit, cvaknem ... a vyvazim bielu - v navodu od fotaku najdes ako na to. Ja nepouzivam tu sedu karticku co odporucaju...

Prajem pekny den.

M.

Proč se tim trápit, tak na to přijdeš, až se ti 1TB disk pose... Zkušenost říká nemít víc jak 250GB pohromadě a aspoň dva disky zrcadlit. U 1TB bych měl jako zálohu rovnou raději dva. Další zkušenost říká, zálohy dělat na CD, DVD je za dva roky mnohdy nečitelný, ikdyž se pálí co nejpomaleji to jde a požíváš kvalitní média. I DVD je dobrý pálit hned 2ks.
Navíc když fotíš takhle skromně tak to ještě jde. Když pak máš 10-20GB fotek bez komprimace a videa za měsíc tak pochopíš, proč komprimaci využít.

Tech par (nepodstatnych) GB navic bohate vynahradi vyhody pri zpracovani cisteho 12 - 14bit zaznamu - proti (ztratove) zkomprimovanemu 8-bit.

A jsme u toho znovu, foť tak, aby si do toho nemusel zasahovat. Pak tě to netrápí a do rawu dáš jen excelentní snímky, kde je nutný provést retuš či něco jiného, ale to je opravdu málokdy.

Tak ono - dulezite data mam vzdy minimalne na 2 nezavislych mistech, fotky na 3 discich - ve svem pocitaci, automaticka zaloha na domaci server ktery si jeste udela zalohu na druhy disk v nem. (nepouzivam mirror neb nemusim zrcadlit vse - jen vybrane slozky pres GoodSync - kdyz prijdu o to tero filmu a serialu co tam nekde je tak se nic nedeje). Umelohmotne tacky pod pivo neresim, uz ani nemam optickou mechaniku v zadnem PC - jen jednu externi USB pro instalace, co dnes se smesnymi a nespolehlivymi 4GB

ad. Jpeg/Raw - me se proste nikdy ten JPG vystup u D90 moc nelibil. Kdyz jsem si zvykl na camera raw v kterem jde tech par prkotin udelat snadno a rychle, tak uz jsem se k jpg nevracel, nebyl duvod.

U foceni pri svetlem pozadi chce pridat EV o neco do plusu, zkusit a mrknout na histogram. Pokud se foti do rawu jde to v nejakem rozsahu upravit pri zpracovani bez ztraty kvality, ale je samozrejme lepsi to mit uz rovnou "spravne". Ted nevim jake ma ovladani D5100, na D90 jsem si nastavil na predni kolecko +/- EV a na zadni clonu = to nejdulezitejsi je vzdy hned po ruce...
(fotim snad vic nez z 95% na prioritu clony)

Zdravim,

1. Ostrost! Je potrebne to zaostrit na hlavu, alebo tesne pred. Hlbku ostrosti mas dobru.
2. Tiene (ja tam vidim 4-6 tienov)! Ak nevies zabezpecit fotku bez tienov tak urob jeden tlmeny tien. Dosiahnes to tak ze jedno svetlo budes mat hlavne a ostahne len pomocne ktory hlavny tien zmakcia -ale nevrhaju tien! Idealne je pouzit difuzer ... alebo mliecne sklo, a ked nic ine viac vrstiev pauzovacieho papieru ... alebo cisty kancelarsky list papieru pred ziarovkou / ziarivkou.
3. Vyvazenie bielej. Prepokladam ze papier je bily ... na obr. to mam sede.
4. rohy...

Ak mas chut nieco vyskusat tak urob nasledve ... zniz vzdialenost had - fotak asi o tretinu. Ohniskovu vzdialenost daj cca na 70mm, f/8-11, t=1/125-1/250, ISO 100. Tri svetla do cca rovnoramenneho trojuholnika aby boli pod cca 60 stupnami vzhladom k podlahe. Bocne svetla daj menej vykonne alebo daj o nieco dalej (staci o cca 20%). Zapni si systemovy blesk - pred blesk daj zrkadlo aby sa svetlo odrazilo smerom hore na strop. Neskusal som tieto parametre len pisem podla pocitov... daj sem potom nejaky vesledok.

Praje pekny den.

Zdravím, poprosím o radu. Udělal jsem si takový minifotokoutek, ale není to ono, hlavně nemůžu pořád vychytat bílou, na vině asi bude že i když se ty desky tváří bílé, tak jsou spíš do šeda, a já je použil jako bílou k ručnímu nastavení bílé, automatika se s tím taky hrozně plácala, když se snažím vyvolat obrázek z rawu, tak aby bylo pozadí bílé, tak mi barva táhnou do růžova. Koupím velkej tvrdej papír a ty stěny jím obložím, pak jej použiji i jako bílou na nastavení bílé, to by mohlo fungovat ne?
Ale potřebuji poradit jak koutek nasvítit, zkoušel jsem fotit jak jste radil s bleskem, ale nic moc, radši bych fotil bez něj, s bleskem mi foťák reaguje pomalu na spoušť a zvěř mi zdrhá ze zorného pole, raději fotím bez něj, ale pak je světla zas málo. Napadlo mě udělat strop a do něj umístiti tolik zářivek co se vejde, myslíte že by takový zdroj světla stačil? Fotka fotokoutku přiložena

Pánové, těší mě zájem a gratuluju k 600D :) PhotoHabits budou. Už začátkem prosince nás zaskočil fofr ve škole a nestihli jsme se sejít a natočit pokračování. To bychom chtěli napravit jakmile budeme mít po zkouškách, takže odhadem za 2 týdny bude nový díl. Zachovejte nám přízeň a těšte se (jako se těšíme my) na nové díly.

Zdravím,
zde na poradně je spoustu skvělých foto profi, proto prosím , udělejte si čas a pokud vyjde noční vyditelnost pořiďte snímky planety Mars- již nebude možnost tohoto foto dosahu. Pokud se zadaří, podělte se, děkuji.
Připomínám významné datum-
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&sour ce=web&cd=3&sqi=2&ved=0CFEQFjAC&url=http%3A%2F%2Fw ww.novinky.cz%2Fclanek%2F10880-mars-bude-nejblize- zemi-od-pocatku-letopoctu.html&ei=3WQlUM78Fcre4QSw mIGgDQ&usg=AFQjCNFHR8uBbCEo-6STYTD-brC8NEJwJA&sig2 =q-EW1pSGvL8PuaYtvK3UdQ

Snad to v tomhle vlákně nebude problém s odkazy. Nějakou dobu přemýšlím, že s tím foťákem za 1200 to fakt už dál nejde. A rád bych vstoupil do vod alespoň základních zrcadlovek. První varianta byla si koupit to nejlevněší na Alze. Ale ono se něco najde i v inzerátech. Chápu, že chci utratit fakt málo (4000, max 5000), ale prostě to dám radši do zvířat a terárek.

Našel jsem si čtyři aktuální věci, které se mi zdají, že tomu odpovídají. Mohl by mi někdo poradit, který je z těch ten "nejlepší"?
Předem díky.

www.paladix.cz

Ještě jednou dík.

Zdravím zkušené,
potřeboval bych digidoléčit fotku (surový materiál z lepšího kompaktu)-
[istn.jpg]
Testuji momentálně krátce zkušebku Zoner photo studio 13 (zatím první program) a lajtsky jdu při úpravě prvně po histogramu (i když do něj se snažím již i fotit) + do automatic. úpravy, poté do doostření....
Pokud mi to někdo upraví i s vysvětlivkou, budu velmi vděčen.
Děkuji.

Co chceš digiléčit? Expozičně je ta fotka OK. Tonalita, jas i kontrast taky. Nikde žádné přepaly.
Možná bych při focení použil menší clonu, abych oddělil hlavní motiv od pozadí a fotka měla větší hloubku. Taky bych si příště pohlídal horizont. V tomhle případě Ti padá doprava.
Jediné co mě napadá, je srovnat pravý sloup veřejného osvětlení, aby se nekácel.
A poslední věc, možná bych volil jiný úhel pohledu i jinou perspektivu, protože tato fotka nemá "atmosféru". Na mě působí jako takovej normální výcvak z výlovu rybníka.

Zdravím,
no pro mne jsou prozatím všechny fotky testovací:-)...
Chce to zkoušet a fotit cokoliv (hlavně ne na automat)- 18092424.jpg"

Vkládám ještě stránku, která mi zde ve vlákně chybí- pro začátečníky (jako já) docela podstatná-
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&sour ce=web&cd=1&sqi=2&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fw ww.figihofotky2.borec.cz%2Fjakfotit.htm&ei=R8iOUML 0LpDKswbO7YHIDw&usg=AFQjCNHVUcWwWUgPU2seOFz8q6xS2G wlkg&sig2=zmuO90egxdnBsiB5gV9_TQ
-nastavit mřížky na displej:-)

Zatím
a děkuji Gadjukinovi- to jsem potřeboval slyšet.

Zdravím,
TerkoS, Koala je pro kompakt začátečníky skvělý- čtu, zkouším, občas se zadaří-
[dsc04832i.jpg]

Jinak ohledně editor program mi sedl Zoner Photo Studio 15 (doporučuji)- ty filtry, co nabízí jsou zábavné-
[dsc05070mv.jpg]

Jinak bych rád požádal zkušené o zaslání zdařilých fotek pro inspiraci.
Děkuji, zatím.

Ohledně focení je na internetu návodů dost. Kdo se chce zdokonalit, informace si najde. Problém dnešní generace vidím v tom, že moc řeší značky, typy, kvalitu, šum, nastavení, ostrost, světlo atd... Pro technickou fotografii jsou to důležité informace, ale začátečníkovi doporučím hlavně nastudovat kompozici. Klidně se inspirujte u malířů nebo jinde, ale nepodceňujte to!!! Pokud objekty na fotografii nebudou v souladu(a o tom kompozice je)bude vám technická kvalita nanic. Klidně foťte katalogové fotky, které jasně ukazují rozdíly mezi druhy a zachycují detaily potřebné pro chov nebo pro určení nemoci - je to důležité... Ale pokud chcete dělat fotky, co strhnou i nezasvěcené, zachyťte akci, třeba rozostřenou, ale akci...nebo náladu chovance. Nikdo jiný vaše mazlíčky nezná než vy... Vemte si příklad z filmů... v poslední době v nich vladnou technologie, ale s příběhem je to horší(a to je slabý slovo) - invence zmizela... Zkuste to dělat jinak :)

Ahoj všichni,

nechce se mi zakládat nové vlákno, tak položím svůj dotaz zde. Co se týče focení jsem totální amatér a fotím převážně za účelem zdokumentování si něčeho výjimečného (především pro sebe. Často se neodvažuji sdílet). Můj současný fotoaparát by nedocenili snad ani Flinstoneovi. Zvažuji zakoupení nového stroje. Měl by to být digitální fotoaparát, který fotí perfektně. Měl by být lehký a skladný, jelikož ho budu používat ve vysokohorských a velehorských podmínkách (kdo by se tam tahal s nějakou těžkou krávou, která stejně nakonec chcípne mrazem...). Současně bych si s tím chtěl kvalitně vyfotit i zvířata. Takže, mělo by to fotit perfektně krajiny a dobře zvířata. Vzhledem k požadavkům nemohu očekávat žádný perfekcionismus (to je mi jasné). Je ale v současné době na trhu něco, co by se dokázalo přiblížit mým požadavkům? Prostě potřebuji typ na hodně dobrý fotoaparát vhodný spíše do terénu. Nemusí být co nejmenší, ale žádná veliká zrcadlovka. Prostě hledám ten průsečík mezi kvalitou, rozměry (hmotností) a univerzální užitnou hodnotou.

Vůbec se v tom nevyznám. Proto žádám o pomoc zkušenější kolegy a kolegyně. Typy a rady vítám.

Všem předem díky moc.;-)

Osobně bych doporučil zvážit některý z digitálních kompaktů firmy Canon z řady PowerShot G - např. G15 nebo G1 X. I někteří pokročilí fotografové je používají jako zálohu tam, kam nechtějí tahat zrcadlovku. Myslím, že na krajiny je to ideální fotoaparát, na zvířata jen pokud budou blízko. Samozřejmě na vzdálenejší zvířata je nutný dobrý zoom, ale s větším rozsahem zoomu zase klesá kvalita objektivu, a tím i fotek... :-/ Čímž netvrdím, že je nutné vybírat jedině od této firmy, za zvážení určitě stojí i Nikon. :-)

Za mě bych šel taky do nějakýho podobnýho jak v příspěvku nade mnou..já jsem nikonovej, takže co bych ti radil ;-)
Hodně záleží na ceně ,kterou do toho chceš investovat..vyhnul bych se levným kompaktům a podíval se po ultrazoomu s velkým objektivem..já začínal s fuji s6500 (fuji-finepix-s6500fd) a na začátek dobrý, fotky to dělalo rozumný..
Nyní mám olympus mju tough 8010, kterej prakticky z kapsy nevyndávám a už zažil pár pádů na motorce, na kole i na snowboardu, kolikrát byl pod vodou a až na vzhled pořád funguje i po 3 letech perfektně..fotky jsou celkem dobrý, chce to ale hodně upravit v PC..a dál mám zrcadlo od Nikona..to už je něco jinýho a kvalita fotek je vykoupená velikostí a váhou..i tak ho ale sbalím vždycky..prostě se s tím naučíš cestovat..koupil jsem si "cestovní" objektiv 18-200 a nic jinýho s sebou nikam dál netahám..taky je dobrá možnost batterygripu, kde je výdrž baterií dlouhá a neřeším dobíjení..týden na ukrajině ani nelze řešit, i když přemýšlím nad solárem..
Jak jsem psal, hodně záleží na financích..ale něco takovýho je fajn: nikon-coolpix-p510-d297622.htm

neco takoveho je presne to co bych nechtel ani zadarmo. Sileny rozsah zoomu na ukor kvality, sumici pidichip se zbytecnymi 16Mpix. Pokud kompakt tak s kvalitnim objektivem - velkou svetelnosti, vetsim chipem, mpix staci 10-12, rozsah objektivu od ekvivalentu 28mm, max. zoom staci bohate kolem 200mm...

Nikon P77OO
Olympus XZ2
Canon G15
Lumix LX7
...atd.

....nebo klidne o generaci starsi z tehle rady pokud jeste nekde budou, bude to porad lepsi nez sumici mizerne fotici dalekohled.

Jasně s tím souhlasím..jenže člověk je odkázanej na finance a pokud to budu srovnávat s DSLR tak bych nekoupil nic ;-)
To co uvádíte, jak ty, tak lucifer, jako vhodné foťáky v hodnotách přesahující 10000 jsou pěkný hračky, ale ta cena je celkem podstatná..
Mimo to, i z DSLR ženu fotky přes "doktora" ZPS..i když třeba jen z RAWu (tedy mém případě NEFu).. ;-)

Nad tím nikonem hodně uvažuji. ( http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/nikon-cool pix-p510/ )
Jediné,co mi trochu vadí je občasně se vyskytující negativní komentáře tipu "je to šrot" a nebo "nedá se tím vůbec fotit".
Nemáte někdo osobní zkušenosti?

BTW.Tady se tento příspěvek vůbec neměl objevit.Vkládal jsem to přes vyhledávání a nějak se to ocitlo zde.

Když už to tak je,tak musím pochválit fotky od raymana.Fakt paráda.

Trochu jsem se bál,že mi doporučíš jedině zrcadlovku :)

Tak jsem oba modely porovnal a jsem z toho vedle.
Jak se může amatér správně rozhodnout,když ta 510 má skoro všechny vypsané parametry lepší?
Nechal jsem se hodně ovlivnit reklamou.Přeci jen je 510ka jeden z nejprodávanějších foťáků a vidíme ho všude ve výlohách že.

Co jsem tak hledal,tak ne jen podle tebe je tebou doporučený model lepší.
Opravdu nechápu,jak se má člověk zorientovat a koupit správný tip když nemůže věřit tomu co je psáno a často ani prodejcům "podle postů v debatách".

Jak ty jsi poznal že jeden je brak a druhý je slušný ??

Jo to je marketingem ktery tlaci do lidi nesmysly, protoze vic megapixelu/vetsi zoom = vic Adidas. (oboje samozrejme blbost)

Konkretne kdyz srovnam tyhle dva fotaky:

16 Mpix na chipu velikosti 1/3,2"
10 Mpix na chipu velikosti 1/1,7"

- velikosti pro nazornost:

[1362564648.jpg]

S tim druhym mas mnohem vetsi jednotlive bunky = dopada na ne vic svetla = min sumu, vyssi dynamicky rozsah, a pri jejich velikosti nebudes napr. tak omezen difrakci. Je proste fyzicky limit za kterym nema uz smysl cpat vic bunek na danou plochu - je to stejne za moznosmi jakehokoliv objektivu, dostanes jen mazaninu kde nenajdes zadne detaily. 10 Mpix ti bohate bohate staci. Jake ma rozliseni monitor u ktereho ted sedis?

Pekne na to nadavaji treba na DIIT (jina znacka, ale jde o princip):
sony-cyber-shot-dsc-h200
http://diit.cz/clanek/konci-snad-sony-s-vyrobou-di gitalnich-fotoaparatu

Objektiv u tech dvou:

24 - 1000mm --- F 3,0-5,9
28 - 200mm ---- F 2,8-5,6

- sice je zajimavych tech 24mm u prvniho, ale pri tak velkem rozsahu to je vzdy na ukor kvality obrazu, prilis moc kompromisu aby se ten rozsah vubec dosahl. Pro bezne foceni tech 28-200 staci az az. Nebo - chces mit fotodalekohled, lovit wildlife zver? Na to je mirne jina kategorie, viz co z toho leze na nejdelsi ohnisko: http://www.megapixel.cz/data/imgs-sample/nikon/nik on-coolpix-p510/12.JPG

- to prvni je proste lakadlo pro masy ktere tomu vubec nerozumi, to druhe bude fotit urcite lip. Navic umi ukladat do RAW-u, z neho kdyz si na to zvyknes vytahes vzdy daleko vic nez z JPG, a ma vyklopne LCD (muze se hodit)

Zdravím fotografy,
dostal se mi do ruk na zkušebku objektiv "Nikon AF-S 50mm f/1.8 G" (pro DX snímače nevhodný, raději řešit stejný typ -ohnisko 35mm).

Okusíš pevné ohnisko s řádnou světelností a více zoom "sklíčka" nechceš...

Foto, testovačka objektivu (1,30s f2,8 ISO:640, zářivka, foceno do JPG bez pc, úprav) 022gmc.jpg