Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Něco mi tu zabíjí zvířata. Co by to mohlo být?

Přeji pěkný den všem,

dnes když jsem přišel domů, šel jsem jako obvykle vypustit freťáka do venkovního výběhu. Včera byl naprosto v pořádku, byl to freťák jako hrom. Zkrátka samec jak má bejt, miloval potkany - byl zvyklej lovit, žádnej zhýčkanej mazel.
Dnes jsem přišel a v jeho vnitřní voliéře jsem našel na jedné straně voliéry jeho hlavu a na druhé jeho tělo. Všude krev.
Nedokážu si vysvětlit co to mohlo být? Voliéra je perfektně zajištěná sám jsem ji dělal. Když jsem ji poté prohlížel jeden roh byl vyrvaný (dřevěné záda voliéry). Přidělal jsem to tam dobře, měl to zadělané pomocí vrutů i pro mě by bylo pracné to oddělit. Ale je tam prostě díra, nějaké zvíře si s tím dokázalo poradit. Nutno dodat, že ve stejné místnosti právě sedí na vejcích kachna a ta je naprosto v pořádku.

Před měsícem, sem zase našel mrtvou samici králíka, a několik mladých od ní. Ty měli všechny vykousané břicho a oči. Řekl jsem si, že se jedná o nějakou lasičku nastražil past (do které se nic nechytlo) a dále jsem to neřešil. Tohle ale lasička nemohla být jsem si jist, že by si s ní freťák hravě poradil.

Jelikož mě nenapadá vůbec žádné zvíře co by tohle dokázalo udělat ptám se vás. Co by to mohlo být? Musím to nějak začít řešit. Mám tu mladé kozy, prasata, králíky, slepice a spoustu další zvěře, kterou si nemůžu dovolit vystavit nebezpečí... Doteď jsem si myslel, že mám vše dobře zajištěné. Ale pokud se něco dostalo do téhle voliéry dostane se mi to do všeho. Nic nemám zajištěné tak dobře jako freťáka.

Místnost je dobře zabezpečená, po celou dobu byla zamčena. Naposled jsem v ní byl já. Rád bych ještě dodal, že freťák byl ještě teplí, muselo se to stát krátce předtím než jsem ho našel. Místnost jsem celou prohledal skrz na skrz a prostě nic sem nenašel.
Dnešní noc tedy strávím u zvířat s malorážkou a budu doufat, že se ta potvora objeví a ustřelim ji palici.

Honzo,jednou je to škodná,ještě k tomu zavlečený druh,takže tu prostě nemá co dělat.Mislivost má v naší zemi velkou tradici,takže nechápu čemu se divíš.Rybáři se taky fotí s úlovky a nikoho to nepohoršuje.Teraristi dávaj fotky,jak hadi zabíjej ruznou kořist,kolikrát jí polikaji ještě živou a všichni tu tleskaj.Tak si sáhni na svoje svědomí a nechovej se jak zamindrákovanej zelenej,nebo trapnej sluníčkomiláček.

Meldo my jsme se asi moc nepochopili...já netvrdím, že je špatně psíka (nebo jakoukoliv jinou škodnou) odstranit (zastřelit). Stejně tak netvrdím, že je špatně střílet vysokou a další resp. nemám nic proti myslivosti. Ani mi nevadí, když si myslivec vyfotí svůj úlovek a jím se pochlubí...proti tomu já neřeknu ani popel. Mě se nelíbí borci, kteří se fotí nad mrtvým zvířetem se zbraní v ruce a výrazem Arnolda Schwarzenegra ve tváři.

Tak si sáhni na svoje svědomí

Jo - vím, že tady vlákno "hadi a kořist" nebo něco takovýho je, ale nějak moc mě nezajímá. Za tu dobu, co navštěvuju posradnu, jsem v něm byl možná jednou, dvokrát? Nedávám do něj fotky, netleskám jim - neřeším ho, protože pro mě nemá absolutně žádnej přínos. Rozhodně nemám pocit, že se chovám jako

zamindrákovanej zelenej,nebo trapnej sluníčkomiláček

Ale jestli mě tak vnímáš, vymlouvat Ti to nebudu.

Mě se nelíbí borci, kteří se fotí nad mrtvým zvířetem se zbraní v ruce

Honzo,nejen ty si neuvedomujes,ze to neni jen o tom vzit flintu a jit neco zastrelit. V drtive vetsine pripadu jsou to treba i desitky hodin v reviru a spousta probdelych noci v lese nez se Ti podari ulovek. Fotka je pak jen finale. A s tim,ze na fotce je strelec .. inu beru to tak,ze kdyz tam bude jen ulovek tak bud Ti spousta lidi nebude verit a nebo jeste hur,za par dni uvidis svoji fotku u nekoho jineho .. Lidi jsou svine ...
Asi nemusim dodavat,ze hajim myslivost,protoze ji sam aktivne vykonavam ;-)

Meldo přečetl sis, co jsem psal?! Asi ne, protože jinak bys nepsal takovýhle blbosti! Nikde jsem nenapsal, že myslivci jsou vrazi, nikde jsem nenapsal, že odstranit toho psíka je špatně...Naopak! Jen mi vadí, že se tu objeví fotka borce s puškou a pod nohama zastřeleným zvířetem! Nikomu nic nezakazuju! Přečti si to pořádně, než z Tebe příště začnou padat takovýhle kraviny! Končím se spamováním, dál otravovat nebudu.

Já osobně se s "kořistí" nefotím. Fotím si jenom ulovenou škodnou. Protože z ní žádnou trofej, díky které bych si na její ulovení vzpomněl, nemám. Každopádně myslivci se všude setkávají pouze s kritikou, ať už v médiích nebo od lidí co o tom ví kulový.

To bude asi tim ze slusnych myslivcu je procentualne zhruba stejne jak pracovitych romu... ;-)

(sve OSOBNI zkusenosti mam)

tak pod tohle se klidně podepíšu (znám ale i pracovitýho roma a asi 2 slušný myslivce)

jinak mě udivuje, že zde přítomní "přírodomilci" užívají slovo ŠKODNÁ

páč ŽÁDNÁ škodná neexistuje...jsou jen predátoři a jen někteří lidem "nevyhovují" :-)

páč ŽÁDNÁ škodná neexistuje

Predátor, kterej škodí na druzích, který myslivci "chovají" (udržují nebo zvyšují jejich stavy v přírodě) škodná je. Minimálně pro ty myslivce. Ať se to někomu líbí nebo ne. I když tento termín už v zákoně o myslivosti není, právě na nátlak militantních ochránců.
A pokud je navíc tou "škodnou" zavlečenej druh, kterej tady nemá co dělat a nemá tady svýho přirozenýho nepřítele, je nazývání ho škodnou naprosto legitimní, stejně jako jeho eliminace :-). Nejde ani tak o to, že nevyhovuje lidem, ale on hlavně nevyhovuje (škodí) místní přírodě.
Nejsem sice myslivec, ale rozhodně nesdílím primitivní názory, že každej myslivec je blbec, kterej to dělá jen kvůli svejm komplexům a kvůli tomu aby si mohl "bouchnout"....

najdi mi kde jsem měl něco proti odstranění nepůvodního druhu...
jen tak mimochodem ve "zvěři obhospodařované lovem" je mraky zavlečených druhů a to právě "myslivci"

daňkem, sikou, muflonem počínaje a třá bažantem konče, ale ti halt tolik nevadí, páč jdou sežrat, popř.jde na ně prodat odstřel...

nesdílím primitivní názory, že každej myslivec je blbec,

no přál bych ti "lidové myslivce" někdy potkat a slyšet po honu v hospě, popřípadě vidět jejich "zacházení" se psy a mnoho dalšího...
ze mne hovoří bohužel jen smutná zkušenost

Tak tohle je nekonecny boj myslivcu a nemyslivcu. Ja,jakozto myslivec,se samozrejme snazim hajit moralni zasady myslivosti. Je to jako ve vsem. I myslivci jsou lidi,nekteri rozumni jini pablbove,to nepopiram. Ja patrim ke skupine mladych myslivcu (je mi 26) a troufam si tvrdit,ze spousta lidi dela myslivost prave pro tu lasku k prirode a ochotu ji pozorovat a pomahat. Sam za sebe muzu rist,ze za 8 let co mam zkousky,tak jsem neprovedl nic za co bych se musel stydet a nemohl bych cokoliv ze sve praxe rict nekomu z prima do oci.Hazet vsechny myslivce do jednoho pytle je dost kratkozraky nazor a zavani mi to medialni mazazi(ted narazim na Lupusu,i kdyz ho osobne neznam).Cejna dekuji za pozitivni nazor od nemyslivce ;-)

Psal jsem, že vycházím bohužel JEN z vlastní zkušenosti.../střílení kachen na vodě, "pytlačících psů" - to byl voříšek, co mohl dohonit tak maximálně chromýho krtka (obé Písek), chlubení debila v hospě U pstruha ve Stožci (Šumava) jak skolil hrdinně rysici(navíc člen pohraniční policie),zkopání uvázanýho fouska (Ostrovec)... atd..atd.../
ale fakt se nehodlám dohadovat

Když už to tady furt vytahujete, taky mám dost nepříjemnou zkušenost - střílení kachen na řece v městském parku, byla jsem tam tehdy se čtyřletým synem pozorovat kachničky.... No, to byl zážitek... A bylo jich tam celý hejno (těch myslivců) a nikomu z nich nevadilo, že tam není žádná honitba a že je tam matka s dítětem, kteří by si to divadlo rádi nechaly ujít . Hovada.

Ja se taky zbytecne nechci dohadovat a nic proti Tobe osobne nemam. Myslim si,ze rozumni lide (mezi ktere pocitam nas oba) dokazi diskutovat na slusne urovni i kdyz spolu nesouhlasi. Bohuzel je pravda,jak uz jsem psal,ze mezi myslivci je spousta hovad,jen jsem chtel poukazat na to,ze hazet vsechy do jednoho pytle je hrozne jednoduche a kratkozrake. Nehlede na to,ze kdyz se stane nejaky prusvih hned se to propira,ale cokoliv pozitivniho se nikde neobjevi. Myslivost neni jen o strileni,ale i o prikrmovani a nebo treba v tehle dobe o vyhaneni pred secenim,ale o tom se bohuzel se o tom moc nemluvi ...

Teď si rýpnu - neber to špatně :-D
Možná, kdyby se myslivci víc fotili při krmení, stavbě krmelce a podobných prospěšných věcech - místo vítěznýho postoje nad mrtvým zvířetem - tak by se o tom mluvilo asi víc.

(A jinak jsem z myslivecký rodiny, takže vím, co to obnáší a přesto až tolik slušných myslivců neznám - a to znám celý sdružení :-/)

Já mám u nás ze vsi (vlastně dvou - stěhování) zkušenost tu, že znám spoustu debilů a primitivů co jsem se následně dozvěděl, že jsou "myslivci" ( a to i starých pardálů kolem 60ti let, prostě takový vesničtí debílci, asi to každý zná) a zanevřel na ně! Pak jsem poznal kamaráda který je o něco mladší než já (26let), super týpek, známe se z motoakcí, srazů, rybaří, má včely a mimo to je i nimrod. Můžu říct, že když mi o myslivosti vykládá on, co to všechno obnáší atd. držím hubu, čučím a poslouchám. Krásný koníček, kde střílení je (a mělo by být) až opravdu jako ta třešnička na dortu, koníček, kterému se ale MÁLOKDO věnuje tak, jak by se měl. Je to spíše o chlastačkách, nějaké "prestiži" v rámci té dané obce (něco jako "my máme zbraň") a požitků ze střelených kusů... Těch, co to myslí tak jak by měli myslet (kua vždyť i to slovo "myslivost" by to mělo evokovat) je BOHUŽEL menšina!!! Pokud k tomu přivede zodpovědný myslivec mladého kluka, který je proto zapálený a dá mu to, co potřebuje k vykonávání takovéhoto krásného (troufám si říct i ) poslání, tak je dost velká šance, že z něho vyroste dobrý myslivec. Ke škodě je, že dle mého poznání, je těch debilů většina... :-(

Btw. Když jsme se zase bavili o mém koníčku (teraristika a došlo i na jedáky), tak mě velice překvapil jeho přístup a možná to i trochu souvisí - láska k přírodě apod...

Trofej rybáře a myslivce je něco úplně jiného už jen proto,že focená ryba se vždy pouští.
Máme zásadu "jídlo se nefotí" a trofejní kus se pouští vždy ...

Já nic proti myslivcům nemám.Jsou potřeba a jako koníček je to úžasná činnost.
Ale pár jich znám a všichni jsou to hlupáci jejichž znalosti o přírodě končí vyhláškami o začátku a konci lovné sezony.
Asi mám smůlu :) je mi jasné,že všichni tací být nemůžou.

BTW. Znám borce,co sestřelil motáka v době hnízdění jen proto,že se bál o mladé kachny na nedalekém rybníku.
No a o sundavání orlů ani psát nemusím ..

Já to vidím takhle lidi celkem jsou ko..ti.Hrají si na pány tvorstva,ale stačí voda,vítr,zemětřesení a jsou malinkatí.
Co tím vlastně chci říci.....jsou rybáři,kteří vezmou domu kapříka 40cm,zabijou ho,uříznou ocas,hlavu a zbyde jim 20cm tělo,kde je hafo kostí ma nedá se to žrát.ale do povolenky dali 2500-3000 a musí se jim to přece vrátit.Pak jsou rybáři,kteří pustí kapra 40,60,80cm ,ale maji radost z lovu a zážitků. Domu si vezmou rybu,když fakt maji na rybu chuť.Too samé je i u myslivců (obrazně řečeno) Jsou mezi nima hovada co střeli hned jak s něco hne a jsou mezi nima chlapi(v menšině)co nejdřív myslí než pálí.takže to není myslivec,rybář,ale Homo sapiens ve dvou poddruzích :H.S.Ko..t a H.S.nekok.t :-D

Jak jsem se do toho nechtěl pouštět tak aspoň něco napíšu.

Nic proti nikomu, ale tvrdit jak jsou myslivci "HOVADA" a podobně je jak už bylo řečeno opravdu krátkozraké. A ti co takovýhle nesmysly píšou ani neví o co jde.

Hovada jsou všude a ve všem. Viděl jsem akvaristy se skalárama v 35 litrech, teraristy co měli chovance po kupě, v hnusu a malých prostorech(dost se toho dá vidět v rubrice "nevhodné inzeráty" nebo nějak podobně). Viděl jsem kynologa za trest věšet psa na stahovacím obojku. Viděl jsem řidiče lítat kolem školy 100 ve vesnici a takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. A budu mýt výlevy, typu že všichni řidiči, teraristi, akvaristi a podobně jsou hovada??? Znám spousty myslivců, dokonce jednoho co nešťastnou náhodou při honě kolegu zastřelil. V životě jsem nevystřelil do leče, nikdy jsem neposlal ránu proti vesnici. Pokud hrozí trápení zvěře nebo nemyslivecká rána radši nestřílím. Všechen svůj volný čas trávím v lese. Ale jsem HOVADO. Ono kdyby jste si aspoň uvědomili problematiku černé zvěře tak se neozýváte.

Jsem mladý myslivec, stejně tak celá rodina. Od malička jsem v myslivce vychován. A beru myslivost spíš jako úděl než koníček. A proto mě vytáčí tady ty řeči. Nemáte ani ponětí jak MS funguje, když tu píšete jak střílí všechno co se pohne. Říká Vám něco slovo "povolenka"? Máme čistě rodinné sdružení a stejně tak nesouhlasíme ve spoustu názorech s "lidovci", ale to co z nich je z nich udělali podmínky ve sdruženích. I když souhlasím, že někteří z nich jsou pro ostudu. Na jeden kus zvěře nasedím desítky vycházek. A to nepočítám krmení a podobně. Ale jsem masař, protože si na tom pak pochutnám. Popřemýšlejte někdy co žerete vy, a jakou cestu a život si to kuře prošlo. Vy to nákupem podporujete, tudíž jste HOVADA! Znám spoustu myslivců, a jenom hrstka z nich by měla papíry odevzdat. A většinou jsou to ti zmínění lidovci.

Ony ty vášně tady byly rozvířené trochu nedorozuměním mezi Honzou a Lubošem.. Jak Honza dodal, nekomentoval bouchnutí psíka, ale ty vítězoslavné fotky na kterých je vidět ego, jinak počítám zcela maličké, v tu chvilku vystřelené až do nebe.. Což já osobně taky nemusím.. Já ale nikdy neviděl nic okouzlujícího na lovu. Že by myslivci byli hovada se paušalizovat samozřejmě nedá.. Taky jsem takové poznal, ale rovnice MYSLIVEC = HOVADO neexistuje.. Jak už tu padlo, hovada se najdou v každé skupině. Někde méně, jinde více. Někdy je to jen nepochopení ostatních.. Pro spoustu lidí ve vsi (možná i pro spoustu myslivců) jsem hovado já, že mám doma plazy. Pro mě by mohli být hovada třeba motorkáři - nerozumím jim - pro mě zbytečný risk jezdit na motorce.. Ale jinému to přináší něco čemu nerozumím. Tak ať se ohrožuje, když se mu to líbí. Hovado mu řeknu, až kolem proletí jak kretén a ohrozí třeba i mě. Bouchalové, jak jim jen ze štengru říkám, tu mají své místo a opodstatnění. Ono to je vše o toleranci - sami láteříme, že nám veřejnost dost dobře nerozumí..

Ale k psíkovi a jemu podobným.. Už se to někde kdysi trochu probíralo.. Jak je to legislativně se střílením těchhle nepůvodních druhů? Když se to probíralo (tuším s mývalem), tak padly názory, že když není zvířetem ČR, tudíž není uveden jako škodná, že se střílet ani "nesmí". Pochopil bych, kdyby byl přidán do škodné jako nepůvodní druh. Jestli na to už zákonodárci vzali nějaký ohled, nebo jak to vlastně celé je.

A neomylný "pán tvorstva" rozhodne, co je "žádoucí" (muflon, sika, daněk, bažant atd - páč z nich "něco je" i když třá lesáci to vidí jinak) a co je "nežádoucí" (psík , mýval, norek, eleganska :-), páč z nich "nic neni" )

Mimochodem, v bakalářce o T.s.e na PF UK v Pze viz
http://www.natur.cuni.cz/biologie/zoologie/archiv/ bakalarky_podzim_2010/brejcha.pdf

se vlastně dospělo k velmi zajímavému závěru cituji:

"Želva nádherná (Trachemys scripta) je v České republice příležitostný nepůvodní druh(casual species) s potenciálem k naturalizaci. Lokálně želva nádherná může ovlivňovat některé původní druhy, ale při současném stavu poznání ji nemůžeme označit za škodlivý druh. Vzhledem k dosavadní neprůkaznosti úspěšného rozmnožování jsou introdukce nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím rozmístění jedinců v krajině a je třeba jim předcházet."

ASI BY JSME TOHO PÁNOVÉ MĚLI NECHAT!!! jSME PŘECE ROZUMNÍ LIDÉ,IKDYŽ STÁLE VEŘEJNOST VNÍMÁ TERARISTY JAKO BLÁZNY.:-D:-D

Souhlas.Ja jsem taky asi nechtene prilil olej do ohne.Se spoustou nazoru tu souhlasim se spoustou ne. Treba nazor kolegy myslivce vyse mi neprijde zrovna stastny. Pokud muzu soudit tak jak clovek zacne do diskuze zapojovat vasne tak se z toho stane jen hadka kde se vytahuje kde jaka spina.Diskutovat by se melo v klidu a s rozvahou a i kdyz s nekym nesouhlasim tak se mu nesnazim nutit svuj nazor.
Jinak k psiku,norkovi a myvalovi. Neni pravda,ze jako nepuvodni druh ho muze lovit kazdy vlastnik loveckeho listku a povolenky. Muze ho lovit jen myslivecka straz a myslivecky hospodar. To jen,aby bylo jasno.
A jeste mensi dodatek. Tusim,ze uz to tu padlo,ale "skodana" jako takova neexistuje. Deleni je zver srstnata a pernata. To,ze se pouziva vyraz zver skodliva myslivost,neni uplne presne,ale stale se to pouziva.

Tvrzení kohokoliv v bakalářce vydávat za důvěryhodnej fakt je přinejmenším hodně troufalé, neřkuli kardinální blbost. Zejména s přihlédnutím ke kvalitě dnešních studentů a posléze jejich odevzdaných pracích (ctrl+C a ctrl+V, nebo ještě hůře stejná metoda, jenže za použití googleho překladače...)
A pán tvorstva rozhodně neomylný není. A právě proto by měl být ostatními pochopen, když už si uvědomí své omyly, a ve své snaze o nápravu těch omylů by měl být spíše podporován...

Mno coko-li schodit bez protiargumentů je snadný...a jednoduchý.
A mě osobně ten závěr nepřišel vůbec hloupej, spíš logickej.
PS.Četl jsi ji vůbec ? Čekám tedy na relevantní argumenty, nebo si to o "kardinálním blbovi" začnu myslet o tobě, a to bych fakt nerad.

Samozřejmě jsem to četl, sic zběžně. S tím závěrem i souhlasím. Jen jsem poznamenal, že i v bakalářkách a různých vědeckých pojednáních se dají najít taky pěkný blbosti. Takže stavět to tak, že když to je v nějaký bakalářce, tak přes to nejede vlak, mi nesedí. Mimochodem, nějak mi uniká souvislost trachemysek s tímto vláknem. Páč ty želvy se tady fakt nejspíš nemnoží, kdežto třeba ten psík, nebo jiná škodná, ano.
A když už jsme u toho, tak skutečně relevantní argument proti myslivosti, nebo myslivcům, jsem tady ještě nečetl....

tak jsem tvojí odpovědí docela zklamanej

Takže stavět to tak, že když to je v nějaký bakalářce, tak přes to nejede vlak, mi nesedí.

uvedl jsem ji slovy "jen tak mimochodem" a né jako dogma z bible, (o "kvalitách" studentů nemám iluze
- pár se mi jich vyskytovalo doma :-))
naopak to beru jako ojedinělej a rozumnej názor "že prostě o tom víme ho.no, tak nelze soudit"
na rozdíl od různých jiných článků...
souvislost trachemysek s tímto vláknem
začli jste se "zavlečenými druhy", což platí i pro T.s.e.
relevantní argument proti myslivost
Relevantní argument je ten, že celá "myslivost" ve smyslu regulace "škodičů" a preferování druhů "prospěšných" člověku je nesmysl od okamžiku, kdy se přestalo lovit pro obživu a začala z toho být "ušlechtilá zábava a sport" čili rozvojem střelných zbraní, vytvářením prvních obor a bezohlednou likvidací všeho, co mohlo narušit tuto "ušlechtilou zábavu".Většina predátorů má i svého predátora. Navíc počet jejich mladých, četnost hnízdění/vrhů a velikost jednotlivých revírů je přímo úměrná jeho úživnosti...
Počty lovců a lovených byly po celá tisíciletí vždy v rovnováze a na sobě přímo závislé...
Najednou všechni tvorové, kteří lovili to co člověk "potřeboval" se stali "škodnou"...
Myslíte, že to byl " normální" stav, kdy bylo pro zelené mužíky věcí cti vystřílet všechno co mělo zahnutý zobák ? A "plánovaná" 1 liška na 500 ha ? Nedej bože, kdyby se objevil vlk či rys a dal si jednu z přemnožených zdegenerovaných srn či dokonce z vysoké...To pak byli manévry...
Je jasné, že všechny negativně působící lidské činnosti mnohonásobně převyšují vliv přirozených predátorů , jejich vliv je tedy zanedbatelný a je nesmysl to řešit jejich likvidací. (to je řešení "od konce" a nikoliv příčiny).
fuj, to jsem se rozkecal, tolik za mne ve zkratce k "myslivosti"

Nechci se hádat, ale opět tady od tebe nevidím nic, čemu by se dalo aspoň s trochou fantazie říct relevantní argument. Toto je prostě tvůj osobní, zkreslený názor. Ne objektivní skutečnost.
Vidím, že se stejně v tomto nikdy neshodnem, takže za mě je to asi vše...

objevil vlk či rys

Kdyz se nad tim zamyslis,tak poukazovat na nepritomnost velkych selem,jako nasledku lovu je celkem hloupost. Kde v CR najdes adekvatni prostredi pro bezproblemove fungovani techto zvirat?? To nejsou zvirata kterym staci 20 hektaru .. Kdyz vyrazis v dnesni dobe do prirody,vsude zakopnes o turisty (v lepsim pripade),motorkare/ctyrkolkare,spoustu chat,mesta i obce se rozsiruji a mista ubyva. To stejne plati treba i o drobne jako je bazant,koroptev,zajic .. pred cca 15-20 lety to byli stovky az tisice kusu a ted se pocitaji na desitky v jednotlivych honitbach. A neni to vina nadmerneho lovu,ale duvod je v jine metode zemedelstvi.
Ja uz jsem si zvykl na to,ze kdyz je neceho malo,tak se rekne "Myslivci to vystrileli!!" . Kdyz je neceho hodne (cerna,srnci,atd.) tak se vykrikuje "Myslivci schvalne navysuji stavy at maji co strilet!!".Nejhorsi na tom je,ze lide,kteri toto rozsiruji nemaji o problematice ani paru a jen papouskuji vety co do nich masti media a pri rozhovoru to driv nebo pozdeji skonci s tim,ze jsem jen vrah a bouchal a proc by se mnou ztraceli cas .. Jak uz psal cejna,zatim jsem tu nezaslechl jediny objektivni nazor proti myslivosti.
Jen mensi usmevna. O strileni rysu jsem uz slysel od x lidi a vzdycky to bylo "Znamy ma znameho a ten strelil x rysu,pak je hodil na vlak,aby je u neho nenasli pomoci obojku co mel na sobe" .. prijde mi to uplne stejne jako ta pohadka o hadovi,ktery si premeroval majitele ...

mno asi čteš nepozorně

A neni to vina nadmerneho lovu,ale duvod je v jine metode zemedelstvi.

"Je jasné, že všechny negativně působící lidské činnosti mnohonásobně převyšují vliv přirozených predátorů, "

tam spadá i zemědělství...:-D

toho blba co střelil rysici, znám bohužel osobně (ale je to "vynikající"člověk - umí vařit výbornej
zvěřinovej guláš)
poukazovat na nepritomnost velkych selem,jako nasledku lovu je celkem hloupost. Kde v CR najdes adekvatni prostredi pro bezproblemove fungovani techto zvirat??

tomu říkám myslivecké klišé zase já, když se začal vysazovat rys na Šumavě ničím jiným se neargumentovalo...
a co třeba Jeseníky ? Krušky, Doupov atd...

99% přešlejch vlků z Polska, či Slovenska BYLO ZASTŘELENO "ochránci" Karkulek a spol.

Jinak kdyby jsi o tom jen něco málo věděl, tak např.k tebou uvedenému úbytku koroptví mimo známé důvody jako – intenzifikace zemědělské výroby, používání chemie a přetvoření krajiny se na úbytku koroptví paradoxně velmi velkou měrou podíleli uměle odchovaní a vypouštění bažanti, kteří byli významným zdrojem nákazy koroptví a to díky střevnímu hlístu.- Heterakis gallinarum.

Čili nic než otřepané myslivecké klišé z vás nevypadla.
Nesnažte se mne dojmout obrazem brodícího se myslivce po pás ve sněhu ke krmelci s batůžkem sena, kam nejde dojet 4kolkou tam od vás nic neuvidí.
Mnohonásobně větší počet srnek zajde na silnicích a ještě víc na "řepku", než by dal rys v revíru.

Jak tu někdo má motto, každá věc jde vysvětlit, ale ne každýmu.
Končim s neplodnou diskuzí.
pa:))

"srnčí priorita" :-[

Je to asi 10 - 12 let, co jsem na tohle téma vedl dlouhou noční diskuzy při bivaku (s 1 z těch cca 3 co znám rozumnejch :-)) v zimě na Čerchově. Jak sám říkal, z počátku si nedovedl představit "rysa v revíru", byl jsem blbej, vole Venco, za těch 5 let co tu o něm víme nenajdeš srnku kripla,jasně , že jich je míň, ale jsou furt v pohybu, nasvalený srnci o 1/4 těžší než bejvali, zredukoval nám lišky tak , že máš kliku když vůbec najdeš její stopu...Nemusíme dělat žádný "probírky". Všechno starý a nemocný je pryč...

čili s rukou na srdci ANO, chtěl bych rysa v revíru :-D

co bych v revíru nechtěl by byli lány řepky ( maj na svědomí více srn, než všichni rysové Evropy) a kukuřice..., a nevzdělaný bouchali, ale to je mi prd platný

Čteš co píšu? Proč myslíš, že bych na něj nezmáčl? Možná asi protože vím co rys obstará za nás. Ale to je zase o tom, že když někdo nemá možnost si střelit na toho srnce "krypla", slabou srnu nebo srnče zrovna kvůli tomu rysovi, tak se rád zbaví. Na druhou stranu, rys ti strhne i dobrýho srnce.

Jak už jsem psal. Jde spíš o lidovce, neboli vidláky. Kteří o tom ví prd, dělají to kvůli kousku zvěřiny a pytlu obilí, kterej si z přídělu na svůj krmelec vezmou.

Kamarád ze střední, mi loni volal že u n nich na Vysočině někdo viděl rysa, a že jim hospodář na schůzi říkal, střílet na potkání. Výměna názoru, ale on byl za. Zkaženost těmito lidmi se nezapře.

Ve finále s vámi souhlasím. Myslivci jsou hovada. Ale většinou ti, kteří o tom nic neví a nic proto nedělají. Netvrdím, že jsem kdoví jakej myslivec, ale dělám pro to všechno. Spíš hajím lidi jako je můj otec, popřípadě děda, kteří myslivosti a zvěři věnovali celý život. Kolikrát na úkor rodiny a všeho ostatního. Pokud jsou oni hovada, zítra odevzdavam povolenku a LL trhám.

Ukoncil tuto diskuzi. Jsme dost OT. A nikam to nevede

A srnčí prioritu určuje kdo a kdo rysovi ? Tady neco smrdí.. Neresim kolik je kde idiotů, ale příroda potrebuje i predátory a ne aby jen byli v Zoo, proto ze nekomu loví světe div se srnky.. Nebo mají zrát TOFU aby mohli mit na světe misto ? A fotky z hrdinsky odstřelenym psikem jsou jen k smichu.. Nic proti PRAVYM myslivcům nemam...

Samozřejmě máš pravdu. Rys srnčí nikdy sám nevymdlí. Pří dobrém chovu a s tím že vím, že ho v revíru mám je to bez problému.Jak říkám, u nás v je a jsme svým způsobem rádi. Občas se najde srnec, kterej zamrzí, ale zase spoustu zvěře nevidíme. Jak starou, tak nemocnou a o tu se postará on/oni. Vysokou jsme našli pouze jednou...

Jsem toho opravdu plný.Jednou jsem vzal své dvě malé děti (5 a 12 let),do lesa.Učil jsem je poznávat stromy,šišky,houby,maliny atd.Děti byly nadšené až do doby,než jsme zaslechly podivné zvuky.Na malé mýtince prováděl výcvik svých loveckých pomocníků (jagoš a výmarák)člen spolku.Měl k tomu účelu uříznutou asi metrovou gumovou zahradní hadici.Jeho miláčkům se to líbilo až tak,že uchcávali!Zkuste mým dětem někdo po tom co museli vidět,něco nakecat o tom myslivci se starají o zvířátka a zimě je chodí krmit.Twl nikdy více!!!]:(

Ruku na srdce, ty by sis nechal rysa v honitbě?

Jako myslivec na to odpovim s naprosto klidnym svedomim. Ano,klidne bych ho tam nechal. Protoze kdyz se clovek trosku zamysli,tak ani kdyby jsme u nas meli rysu 5,tak neudelaji takove skody jako nam delaji vlaky a auta na silnicich. A to nase honitba je z tech kde mame vesmes jen srnci a cernou. I kdyz me to spousta lidi nebude verit a budou si myslet,ze kecam tak ja nemam problem nechat v reviru vyra,jestraba apod. Kazdy predator ma sve misto,samozrejme v umernem mnozstvi.Konkretni priklad.Mame vymeru cca 1600 ha,vim o 5ti norach ve kterych loni bylo dohromady 25 jezevcu (10 starych a 15 mladat),to mi treba neprijde jako umerne mnozstvi.

Ps: Pro Lupuse. Ja proti Tobe vazne nic nemam a doufam,ze jsi to tady bral jen jako diskuzi,kde mel kazdy rozdilny nazor.

To je v poho, dokonce bych tě na základě tvého posledního příspěvku klidně nominoval do mé 3 (4) rozumnejch:-).
Za výra buď rád, je asi jedinej, kdo reguluje trochu sojky, páč jestřáb na ně kašle a raději lítá do vsi
na vykrmené holubí mutanty. Jinak včera navečer jsem po dlouhých letech viděl cca 2km od města DATLA černého!!!

Ahoj ale Pánové-Pánové=kdo do toho jen trochu vidí ví,že se v 99% nedohodnou ani 2 sousedící združení které se dobře znají ZÁVĚR K TOMUTO =NEMÁ ŘEŠENÍ;-).Ale k tématu+debatě,PREDÁTOŘI:vlastní blbostí jsme je natlačili do něčeho co pro ně není přirozené viz:před léty oblíbené plynování nor co se stalo?samozřejmě se snaží přizpůsobit podmínkam a nastěhujou se kam nemaj do blízkosti vesnic a samozřejmě tím pádem tam i hledaj potravu hned jsou z nich za...né -lišky,medvědi atd.Jen tak na okraj spárkaté zvěře je habakuk predátor si vezme jen kolik potřebuje na rozdíl od nás.