Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výstava hadů na Stanici přírodovědců v Praze na Smíchově

Letošní jarní výstava na Stanici přírodovědců bude věnovaná hadům. Kromě běžně chovaných druhů uvidíte i vzácnější zástupce, které ocení i chovatelé - specialisti. Součástí vstupenky je i vstup do tropického skleníku, kde bude možné pořídit široké spektrum pokojových, terarijních i akvarijních rostlin a bylinek. Během výstavy bude k dispozici terarijní a chovatelská poradna, prodej odchovů terarijních i jiných zvířat. Výstava bude tématicky doplněna fotografiemi ze života hadů, svlečkami, vajíčky i dalšími exponáty, které k hadům a k jejich chovu patří. Oficiální pozvánku najdete na stránkách DDM Praha.

Brzy se těšte i na soutěž o vstupenky, kterou stanice pořádá ve spolupráci s časopisem Teramagazín.

Mody opět poprosím o dočasné připíchnutí, díky.

[vystava%20hadi.jpg]

Jsem tu se slíbenou soutěží o volné vstupenky na výstavu hadů na Stanici přírodovědců.

Odpovědi na níže uvedené otázky zasílejte na info@teramagazin.cz, do předmětu uvádějte Soutěž DDM, bez uvedení správného předmětu nemusí být vaše odpověď do slosování z organizačních důvodů zařazena.

1. Který druh hada je vyobrazen v horní části letošního propagačního letáku výstavy? (vědecký název)

2. U hadů se vyskytuje mnoho druhů, úzce specializovaných na lov specifické kořisti.
Uveďte vědecký název (stačí rod) alespoň jednoho hadího zástupce ke každé skupině potravních specialistů, přizpůsobených k lovu
1. hmyzu
2. plžů
3. žab
4. ještěrů
5. ryb
3. Kolik máme v České republice volně žijících druhů hadů? (stačí číslo)
4. Hlavní čichový orgán hadů se ukrývá na horním patře ústní dutiny, a nazývá se ………………………………
5. Jedové žlázy jedovatých hadů se vyvinuly z pozměněných ………………………………………………

Výherci budou zveřejněni 24.3. jako odpověď v tomto vlákně, na stránkách TERAmagazínu a dále individuálně informování odpovědí na jejich e-mail.

A.

Po vcerejsich poslednich predvystavnich pripravach jsem se rozhodla nektere exponaty zvlaste vyzdvihnout, a nalakat Vas tak k navsteve. Krome velmi zdarile fotodokumentace bude nazivo k videni napr. velka (a opravdu vyjimecne krasne zbarvena) gabunska zmije, pro milovniky mensich viperidu tu bude treba Vipera transcaucasiana, pro ty, co se od jedaku radeji drzi dal, budou k videni treba uzovky mandarinske (E. mandarina) a smaragdove (R. prasina), pekna kolekce chondropytonu a koralovek, krasne vybarvene rybozravky Thamnophis sirtalis tetrataenia, a urcite nesmim zapomenout na (alespon pro mne) nejzajimavejsi skupinu zvirat - k videni jsou tri druhy hroznysku (nebo spravne cesky snad pahroznysku) rodu Tropidophis: T. melanurus, T. wrighti a T. pardalis, ktere se stanicnimu hlavnimu chovateli dari i uspesne odchovavat.

Takze prijdte, a kdo si chce na vystavu zajit "zdarma", muze o tri vstupenky zdarma soutezit s Teramagazinem.

V neděli 30. platí stejná otvíračka, jak je na plakátu??

Melo by to tak byt.

Kazdopadne - po opakujicich se dotazech na to, jak se na stanici nejlepe dostat jsem se rozhodla vytvorit planek, ktery je snad dostatecne nazorny, ac graficky velmi neumely.

Cesta 1 - od tramvajove zastavky Andel (pozor, jsou dve, jedna je primo naproti centru novy smichov, druha je za rohem u obchodniho domu, ktery zaroven navazuje na stanici metra) vejdete primo do nitra cetra novy smichov, pujdete porad rovne az na konec arealu, kde jsou mezi kavarnou a obchodem Marks and Spencer soupaci dvere. Temi projdete a ocitnete se u přechodu. Přejdete na druhou stranu ulice, a okolo kontejneru na trideny odpad projdete do aleje, na jejimz zacatku bude na asfaltu zbytek namalovaneho krokodyla a kontejner na sber satstva. Alej konci schody, po kterych se dostanete nahoru primo k brance stanice. Hned u branky je voliera s klokany rudokrkymi, za volierou je pak recepce u klokana. TAm jsou ke koupi/k vyzvednuti vstupenky, vystava samotna je v nove drevene budove v hlavnim sale, ke skleniku se stalymi expozicemi se dostanete po sipkach.

Cesta 2 - od autobusove zastavky Kobrova (bus c. 176) projdete otevrenou modrou plechovou branou naproti prechodu pro chodce do "uzemi nikoho", pujdete porad rovne podel zeleneho plotu az k brance, kudy projdete a jste uvnitr stanice.

Cesta 3 - od metra vyjdete k prosklenym budovam, zajdete kolem kavarny Paul za roh, kde uvidite vstup do centra novy smichov. Dal uz je ceste stejna jako pri vyuziti trasy 1.

Doufam, ze jsem to popsala srozumitelne, a ze nikdo nezabloudi :-).

[fSegp.jpg]

Zdarec, byl jsem se tam včera podívat a musím uznat, že to byla moc pěkná výstava hadů, v terárkách všichni krásně viditelní. Jen mi přišlo, že užovka obojková a užovka podplamatá jsou umělé :-D, během cca 20 minut se vůbec nehnuly a ani mi nepřišlo, že by dýchaly. Nejspíš se pletu, ale fakt mi to tak přišlo :-D A ta gabunka je fakt výstavní kousek.

Jen mi přišlo, že užovka obojková a užovka podplamatá jsou umělé

Dobry pozorovaci talent :-).
Bohuzel, k tomu, abychom mohly mit v arealu oficialne nase zvlaste chranene druhy plazu (navic ve verejne expozici), by bylo potreba vybehat mraky povoleni, deponaty (tak jako v pripade nasich obojzivelniku v lonskych letech) k dispozici tentokrat nebyly.
Ale zbytek byl opravdu zivy ;-).

Díky za odpověď. Je mi jasné, že s těmi povoleními to je těžké a vyřešili jste to šalamounsky :-) Musím uznat, že to jsou opravdu věrné kopie těchto hadů, kdybych se na ně kouknul jen jednou, tak by rozdíl nejspíš nepoznal :-) Ještě bych se chtěl zeptat, kde se dá něco podobného sehnat, jestli to vůbec je možné.

Umele exponaty byly zapujcene tusim z Muzea prirody Cesky raj (ale bez zaruky). Jsou to opravdu hodne verne modely, ktere jsou ovsem narocne na vnejsi podminky (nesmi prijit do vlhka apod.). Jejich cena se pry pohybuje ve vyssich tisicich. Takze asi nic pro bezneho cloveka. Urcite se ale daji sehnat i levnejsi napodobeniny, i kdyz asi ne tak verne. Kde neco takoveho sehnat ovsem neporadim.

Dneska jsem tam s kamarádkou byla, fakt krása, povedlo se to, obě jsme byly nadšené, měly jsme to i s výkladem, protože jsme se omylem přidaly k nějaký skupince středoškoláků.... Taky se nám moc líbil zookoutek-klokani rukokrcí, lamy, poníci, prasátka, papoušci, emu-ten mě chtěl zobnout do fot´áku-naštěstí mám rychlé reakce, jinak by to asi nevydejchal-ten fot´ák, myslela jsem si, že stojím dostatečně daleko, ale mají dost dlouhý krk :D .
Každému doporučuju:-)
Tý gabunky je fakt kusanec:-).

Tak jsme dnes také s přítelkyní výstavu navštívili. Byla to moc příjemná procházka a relax takhle v neděli. Zmije gabunská a mladý Krajty zelené byly prostě nej. Následně tropický skleník, kde čekaly další krásné exponáty. Moc děkujeme za uspořádání této výstavy a těšíme se na případnou dálší. ;-)

Jn, ten slepýš byl supr, taky jsem malý vysvětloval rozdíl mezi hadem a ještěrkou a potvora nechtěl mrknout...
------
Ale něco reálnějšího. Nevím jestli si tady někdo dělá prdel nebo co, ale jak si vůbec spolek týračů zvířat dovoluje pořádat výstavy a tady všichni lidi píšou jak to je supr? Jako chovatelé hadů neřeknou svoje k expozicím? Chovatelé želv taky neřeknou nic ke kajmankám? Jako sory, ale tohle je fakt vrchol debility a jsem ještě hodně slušnej. Jak vůbec je možný vychovávat nový teratisty a mluvit tady o jejich nevalné kvalitě pokud se tady všichni kochaj na tom, že někdo udělá výstavu v areálu, kde se k plazům přistupuje značně neodborně? Ovětvení terária neexistuje, chov stejně velkých zvířat při jejich velké agresivitě taky neřeší a čistota terárií nebyla taky všude OK. A že město neinvestuje protože to může být vyhozená investice? Tak sory, zavřít a nekurvit zvířata. Normální začínající lidi bez náznaků odbornostosti tady "zkušení chovatelé" sestřelují jednoho po druhém a tady nikdo nic neřekne k něčemu tak do očí bijícímu a léta trvajícímu? Pak se divte, že se vychovávaj zmetci, kde jsou systémem podporovaný zhnilý základy nevyroste nikdy nic zdravýho. Doufám, že budou odpovídat pouze lidi, co navštívili i skleník a nejen výstavu hadů, ideálně s trochou rozumu, soudnosti a odbornosti.

Myslím si, že podobně koncipované zařízení je unikátem a rozhodně trochu předběhlo svou dobu, ale nedokázalo si udržet nastavenou kvality z minulosti a bohužel z důvodu nedostatku financí (ostatní aspekty můžeme těžko posoudit) zamrzlo a dojíždí na úspěchu z minulosti setrvačností.
Přeci jen, kde můžou teraristé se již od útlého věku naučit práci s tak rozličnými druhy zvířat jako jsou velcí hadi, varani, krokodýlové, opičky, ale i tropický hmyz a běžné terarijní druhy, bohužel nejsou již v některých případech chovány v podmínkách a nádržích, které jsou dnes žádány.
Dříve to bylo paradoxně mnohem běžnější než dnes.

Skleník stanice není pro zvířata špatný, právě naopak, kdyby vytápění nestálo co stojí, tak by ho pro svá zvířata chtěl nejeden terarista nebo akvarista. V minulosti se v něm povedlo odchovat rozličné druhy hadů, ještěrů, krokodýlů, které není běžné odchovávat ani dnes (nebo např. zmíněné kajmanky), nicméně ani odchovy nejsou vždy zárukou toho, že je vše tak, jak má a ve skleníku spíše dle mého názoru dožívají zvířata u kterých se s odchovem již příliš nepočítá. Je pravdou, že po estetické stránce už to není to pravé a některá terária podle mě také nejsou zařízená šťastně (např. co pamatuji si velké zapatlané terárium bez dvířek u vchodu s anolisy ve tmě, kteří nevypadali zcela zdravě). Varan Salvatorův by asi také snesl důstojnější prostředí..
V minulosti jsem také ptal ošetřovatele, jestli reálně vidí možnost nějaké rekonstrukce, odpověď mi byla, že skleník ještě 20 let vydrží.
Podobná stanice s tropickým skleníkem, kajmany, varany.. byla ještě nedávno i v Brně, bohužel stanice už je z technických důvodů také zavřená a bez opravy. I podobné stanice po republice mají často svoje nejlepší roky za sebou, je to škoda, podle mě poslední vzpomínky na dobu, kdy teraristika zažívala nejlepší období. Škoda, že není vyvíjena nějaká iniciativa na záchranu, nebo nějakou přestavbu stanice na Smíchově.
Ve stavu v jakém rozlehlé skleníky jsou musí být účty za provoz astronomické. Za 60 let co stanice funguje musel být edukativní a enviromentální přínos na to množství dětí, které stanicí prošly obrovský.
Podobné stanice jsou pro dlouhodobou udržitelnost rozmanitosti teraristiky nezbytné, vzhledem k faktu, že s teraristickou literaturou v češtině je to dle mého téměř na bodu mrazu. Zbývají odborné přednášky z konferencí, které stále ještě bohužel nikdo nenahrává a nedá na youtube pro kolegy, další generace. Přitom je vše dnes mnohem jednodušší a navíc by na konference jezdilo přednášet více lidí i chodilo více návštěvníku než dnes..

Tohle nepopírám, ale nekritizuji co píšeš. Kritika jde na chov želv - kajmanek. Zařízení, které "vychovává" byť jen část populace nových teraristů si nemůže dovolit chovat kajmanky tak, že dají jednu obrovskou a dvě ani ne třetinové, jejichž hlava se krásně vleze do tlamy té velké - u jedné to je dokonce znát, je okouslá tak, že mohla přijít o hlavu kdyby to nešlo přes tvrdou kost a to jen díky pitomosti "chovatelů".

A chov varanů a hadů bez ovětvení, jakéhokoliv úkrytu na dlaždicích? Ty se dobře umývaj, ale v dnešní době to všichni zkušení chovatelé považují za týrání zvířete, byt jen po psychické stránce. Vyrábí se tak kriplíci, které není možné zařadit do normálního chovu. A tadle kokotina stojí nula nula nic. Jak tady chtějí ti frajeři, kteří udělali to co zde píšeš a čehož si určitě každý považuje vysvětlit lidem že je třeba UVB, úkryt, rosení, místo na vyhřátí, voda pro hada tak, aby se do ní nejen stočil, ale ještě tam nějaké místo i zbylo pokud to sami neukazují u "ukázkového chovu"? Zařízení je v podstatě správný, ale přístup chovatelů je více než zarážející a buď se původní "špičkový" chovatelé dosti degradovali, nebo už tam nejsou. A pokud doted nepřišla nějaká aspoň symbolická pokuta, je to jen ze známostí, ne z toho důvodu, že by nebyla třeba.

Ty věci, na které narážím nejde obhájit ničím, je to prostě svinstvo a to že to je ještě "školící zařízení", které pobírá dotace na to, aby něco naučilo staví tento problém o několik řádů výš. To, že ty dotace sotva stačí na běžný provoz a na cokoliv navíc ne stejně jako na rekonstrukce a modernizace je věc druhá, ale na to co jsem psal stačí tak 10.000,- což bych řekl že zdaleka není ani půlka měsíčního vytápění a v podstatě by se to mělo vrátit na odchovech.

Bohuzel - sklenik - tak jak se postavil, stoji vicemene s mensimi opravami dodnes. Jestli si pamatuji dobre, v planu byla stavba druhe etapy novych budov, ktera ale byla kvuli financim odpiskana.

po estetické stránce už to není to pravé a některá terária podle mě také nejsou zařízená šťastně

Bohuzel - stanice funguje s tim co ma. I proto se treba moc neporizuji nova zvirata, a ano, nektera jsou tam plonkova a tim padem spise na doziti. To plati treba i pro ty varany, kteri jsou mimochodem take ze stanicniho odchovu ve stejnych terariich, v jakych je muzete videt i dnes, nebo pro ty zminene anolise, kteri vypadaji tak jak vypadaji treba i proto, ze to jsou stara zvirata vicemene na doziti.
I presto je tam hromada zvirat, ktera se uspesne mnozi i ted. Salamounsti scinkove, zminene kajmanky, zelvy pardali, krajty a uzovky, bazilisci rodu Laemanctus, nekolik druhu zab, kosmani....

Škoda, že není vyvíjena nějaká iniciativa na záchranu, nebo nějakou přestavbu stanice na Smíchově.

Takova iniciativa zrejme bude casem potreba. Ve zktratce - pozemek pod sklenikem uz nevlastní mesto a vecne bremeno, ktere se vztahovalo na sklenik koncilo roku 2012. Jakmile se developer rozhodne, ze na misto skleniku postavi dalsi luxusni rezidenci, bude definitivne po skleniku, a pokud se nestane zazrak, tak mozna i po zviratech, a treba i po samotne stanici. :-(.

Doufám, že budou odpovídat pouze lidi, co navštívili i skleník a nejen výstavu hadů, ideálně s trochou rozumu, soudnosti a odbornosti.

Jako zadavatel prispevku, a zaroven clovek, ktery na stanici uz cca 10 let uci prave teraristiku tak trochu citim povinnost se k tomuto vyjadrit, ackoli nepopiram, ze muj pohled bude nutne minimalne lehce neobjektivni, hlavne vzhledem k tomu, ze celou situaci vidim tak trochu "zevnitr".

V prvni rade bych Vas chtela poprosit - vyvarujte se prosim vulgarismu. Diky. I kdyz se obavam, ze vypisovani na mistnim foru situaci na stanici v nicem nepomuze, bylo by fajn, kdyby se diskuse vedla ve vsi slusnosti.

někdo udělá výstavu v areálu, kde se k plazům přistupuje značně neodborně?

Takhle: Nemyslim si, ze by se k plazum na stanici pristupovalo neodborne. Problem, ktery treba Vy vidite podle vseho hlavne u kajmanek (a ja ho treba vidim na jinych mistech) bych v extremu spis prirovnala k situaci, kterou je obcas mozne videt v ruznych zoologickych zahradach, kuprikladu takove ty spolecne expozice hroznysu a leguanu, pripadne agam kocincinskych, co si ukousane ocasy koupou v bazenku s vodnimi zelvami apod. Je to spatne? Bezesporu ano. Je to zpusobene odbornosti/neodbornosti chovatelu? Nemyslim. Mozna si rikate - tim hure. Ale situace vzdy neni tak jednoducha, jak se na prvni pohled zda. Zkuste sklenik nekdy navstivit a s chovateli si promluvit.

Navic, ti sami - podle Vas neodborni - chovatele dokazali pripravit vystavu, ktera myslim byla opravdu pekna, naucna a celkove vydarena, s kvalitnim odbornym vykladem pro skoly, krouzky i sirsi verejnost. Cim to je? Ze by hlavne tim, ze najednou meli ti sami chovatele na kratkou dobu "volne ruce" a nemuseli bojovat s jinymi okolnostmi, ktere jim treba komplikuji praci na "jinych frontach"?

Normální začínající lidi bez náznaků odbornostosti tady "zkušení chovatelé" sestřelují jednoho po druhém a tady nikdo nic neřekne k něčemu tak do očí bijícímu a léta trvajícímu? Pak se divte, že se vychovávaj zmetci, kde jsou systémem podporovaný zhnilý základy nevyroste nikdy nic zdravýho.

I kdyz stanice ma svoje chyby, ktere nekdo vidi vice, nekdo mene a nekdo je k nim shovivavejsi, rozhodne si nemyslim, ze zapory prevazuji nad klady, at uz pro ty decka, co se tam nekteri z nas snazime vychovavat nejakym rozumnym smerem, nebo pro zvirata.

Terária, skleník, vše OK. Ale učit nový lidi základní chyby a to typu chov agresivních zvířat neadekvátní velikosti dohromady - kajmanky? Nebo hady bez napuštěného bazénku s vodou? Hadi a varan bez úkrytu? To není chov, ale koncentrační tábor. Na tyto základní věci jsem nedostal ani jednu odpověď, jen hromadu textu o věcech, které jsou vpořádku a přitom nejsou základy chovu jakéhokoliv zvířete. V koncentráku se taky rodili děti, ale určitě bych tomu neříkal úspěšný chov. Opravdu nechápu proč si myslíte, že to, co jsem napsal je v rámci toho, co se ve stanici praktikuje a ještě obhajuje jakkoliv vulgární? Nevím na jakých základech jste postavena vy, ale zvíře není barák, kterej jednou postavíte a 30 let stojí, o zvíře se stará každej den, týden, měsíc a rok. Jestli v dnešní době někdo obhájí chov zvířete bez úkrytu pro něj tak je prase a hovado, ne chovatel, který má komukoliv cokoliv předat.

A pokud tady nakousnu věc č.2, záchranu stanice. Proč zachraňovat něco, kde nejsou schopní splnit úplně základní podmínky chovu zvířat a chtějí na to finance, dokonce i finance na rekonstrukce, rozvoj apod. pro vytvoření mnohem složitějších podmínek chovu? Taky když dítě neumí napsat slovo, nenecháte ho psát román. To co jsem napsal, za tím si stojím. Za pár korun se dají pořídit věci, které zamezí týrání zvířat, které aktuálně u některých druhů je a rovněž zraněním, které díky tomu vznikají nejen po fyzické stránce, ale i po psychické. V případě, že mě budete ještě chvíli špičkovat, podám trestní oznámení. Stav jaký jsem viděl byl loni a i 31.3.2014. Takovej problém domluvit u hasičů rozřezání spadlého stromu do terárka a zvíře, které kouše druhý oddělit a připustit třeba jen na páření jako všude jinde? Pro někoho očividně ano, ale ten nemá co učit tyhle zhovadilosti další lidi. Za to co jsem viděl bych vám osobně velmi rád popřál nakrmit první den v měsíci a pak nechal měsíc hladovět, nic jinýho vám očividně nevysvětlí to, co zde praktikujete, učíte, předáváte a ještě zkoušíte "ututlat". Nepochopím, neschválím a nebudu tolerovat.

Na tyto základní věci jsem nedostal ani jednu odpověď,

A co odemne chcete slyset? Ze na stanici neni vse idealni? Nebo chcete slyset obhajobu ubikaci, ktere je z urciteho hlediska mozne vylepsit? Ano, mate pravdu, v nekterych by to urcite mozne bylo. Ackoli, kuprikladu zrovna ten chov tmavek ve skleniku ve vykachlickovanych terariich, kde ma zvire moznost se dostatecne vyhrat, a ma k dispozici vodu k napiti, i kdyz ne treba v nadrzi o rozmerech, do kterych se bezezbytku vejde ale nema k dispozici ukryt, za tyrani hodne extremniho prirovnani ke koncentraku nepovazuji. A pokud mohu soudit z osobnich navstev soukromych i verejných chovu nebo univerzitnich zarizeni, tak to ma minimalne podobne i xy lidi, kteří velke hady chovaji a třeba i odchovavaji.
Ja respektuji Vas vyhraneny nazor, ale zaroven OSOBNE nesouhlasim s Vasim absolutnim a bezvyhradnym odsouzenim stanice jako chovatelskeho zarizeni a vzdelavaci instituce, nebo s vyrazy, jakymi castujete lidi, kteri na stanici pracuji. To bychom totiz mohli stejnym zpusobem odsoudit podobne organizace a instituce po cele republice, vcetne mnoha zoologických zahrad. Budte si jist, ze temer v kazde se vyskytuji prohresky (viz jeden z mych predchozich prispevku), které nejsou z urciteho hlediska zcela v poradku. Pak nam ale z podobnych instituci nezbyde vubec nic a vytrati se s nimi i vsechno to pozitivni, co lidem nebo zviratum prinaseji.
V kazdem pripade – o zadnem „tutlani“ cehokoli se nikdo nesnazi. Kazdy ma moznost si na stanici zajit a posoudit stav nadrzi i zvirat, pripadne si promluvit s chovateli, s vedenim, sdelit jim sve připominky a nazory na to, jak jsou zvirata na stanici chovana. Ja sem nepisu kvuli tomu, abych nekomu podsouvala sve nazory, delala prostrednika stiznostem, nebo sem psala oficialni stanoviska stanice. K tomu ostatne ani nejsem kompetentni. Neberte to prosim ani jako jakekoli „spickovani“. Vyzval jste navstevniky poradny, kteri na stanici byli k diskusi – tedy jsem jako zadavatel prispevku reagovala. To, ze mame na celou problematiku v nekterych smerech odlisne pohledy – to je zkratka fakt, se kterym nic neudelame. Berte to ale tak, ze v mych reakcich jde vzdy pouze o MOJE OSOBNI vyjadreni k veci z pozice cloveka, ktery na stanici externe uci kazdy tyden teraristiku a obcas pruvodcuje i nejake ty skoly, kde se snazi predavat to nejlepsi, co stanice jako instituce dokaze nabidnout.

Zase bych z toho nedělala kovbojku. Ono stačí se projít po zoo, zajít do Dubče a nějakej bordel se najde všude. Ve stanici přírodovědců jsem byla několikrát - kajmanky jsem nijak zvlášť nesledovala, anolisové se mi taky moc nezdáli v té tmě - od té doby je přesunuli, ale zbytek se mi rozhodně nezdá až tak špatnej. Nějak nevidím rozdíl mezi chovem v racku a chovem na kachličkách. Ostatně ani v zoo nejedou na načančaná terária a v zázemí vítězí praktičnost. Jasně, ideál vypadá možná jinak, ale týrání vypadá taky ještě jinak.

Rozhodně všechno ideální nebude, ale na Vašem místě bych se moc nenavážela do lidí, co tam pracují, protože tam o schopnostech opravdu není pochybností.

1. Naprostý základ jakéhokoliv chovu želv, všude napsaný, několikrát probíraný včetně teraporadny je ten, že větší želva může menší ukousnout hlavu a NESMÍ BÝT SPOLU CHOVÁNY. Vy jako pracovník, který učí mladou generaci správným návykům byste to měl vědět, předávat dále a "instituce" by měla vytvořit nejlepší podmínky pro předání správných informací a návyků.

2. Základ chovu všech zvířat, opět všude napsaný, několikrát probraný na teraporadně je ten, že zvíře musí mít úkryt!

3. Z hlediska vody bych doplnil to, že jsem tam viděl potrhanej svleček, ale to není zásadní a voda v dané míře netýrá zvířata.

4. Kachličky, velikost, stav terárií je krom uvedeného maximálně vpohodě, nepsal jsem, že na kachličkách se nedá chovat zvíře, někdy to je dokonce lepší.

5. No a co že jinde to je horší. Pokud někoho zmrzačíš, taky u soudu nepomůže argument že jinej vraždí tak se fofrem vzpamatovat.
Jediný, co tady je reálný napsat tak to, že to bude napraveno, věci typu, ještě to je OK, může to být horší fakt jako ne, to at dělá někdo, kdo si koupil svýho prvního křečka.

A pro lidi, co neznají Google, takovou krásnou věc, která je schopná vyhledat zákony země, dle kterých se upravují spory jsem si dovolil kratší výtažek. Upřímně mi je jedno, co někdo jinej za týrání považuje. Pokud zákon zní takto, řídí se chování a jednání takto. A instituce, která vychovává novou generaci a přispívá na ni město, tzn. moje daně, bude zákony dodržovat a nebude učit další lidi je porušovat.
Výtažek ze zákonů:
Zákon České národní rady č. 246/1992 Sb.
na ochranu zvířat proti týrání,
novelizovaný Zákonem ČNR č. 162/1993 Sb.
§ 4
Za týrání se považuje:
j) vyvolávat bezdůvodně nepřiměřené působení stresových vlivů biologické, fyzikální nebo chemické povahy,
k) chovat zvířata v nevhodných podmínkách nebo tak, aby si sama nebo vzájemně způsobovala utrpení,

Nevím, jestli je to na mě nebo není (nepracuju tam), ale budiž.

Uznávám, kajmanky neposoudím. Ale jinak tam nevidím nic, za co by se mělo střílet. Takže kromě kajmanek (který jsem neviděla) dost pochybuju, že by se něco z toho dalo vyhodnotit jako týrání (anolise už nějak přesunuli). Takže to, že já mám raději terárka jinak zařízený může být tak maximálně můj subjektivní dojem, ale když přijdu do skleníku, tak nebudu mít dojem, že je to špatně.
Začátečníci se tu pucujou za jiný věci a v případech, kdy se zvířeti očividně nedaří. To taky není případ tohohle.

Snad stejnou aktivitu při kontrole, co se platí a neplatí z Vašich daní projevujete i jinde :-D

Když se vám nelíbí, jak to tam vypadá, tak není nic snazšího, než se tam přihlásit jako dobrovolník a pomoci jim svýmy schopnostmi. Pořád tu píšete, že zvířata nemají úkryty, já tam byl a úkryt nemá jen varan a velký hadi. A nejsem si jistý, zda chovatelé velkých hadů mají v teráriích úkryty. Co se týče kajmanek, tak by je to rozdělit asi chtělo, ale kam? Třeba si tu menší můžete vzít do péče. Pokud nemají další prostor, tak je to těžký. Ono je vždycky lehčí kritizovat než přispět svojí trochou do mlýna.