Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem kolik ste dali za své hroznýše

Zdravím uživatele fóra. Rád bych vás poprosil o informace ohledně vašich hroznýšů, jaké formy chováte, kolik ste za ně dali, od koho jste koupili atd...uvažuji o zakoupení nějaké čisté formy v cenové relaci tak od 2 do 4 tisíců. Zatím vlastním pouze mixáka a korálovku. Byl bych vám nesmírně vděčný za nějaké informace. Předem díky.

loading...

Ja myslim, že lidé kteří chovají opravdu čisté linie a prodávají číste hroznýše jsou provaření a je o nich známo, že mají čisté jedince a mohou to nějak dokázat. Opravdu pochybuju, že by někdo prodával čisté Hondurasi za 1200...Osobně jsem za Hondurase dal 3000 za ks a to sem dostal značnou slevu...a levněji je pokud se náhodou zadaří prodávat nebudu...

Tam bude ta cena ale spíš za to "jungle 66% het striped" nebo ne?

Jinak obecně si myslím že vysoká cena nemusí být nutně zárukou kvality nebo původu zvířat, někdy to bývá dokonce skoro naopak. Některým chovatelům je to množství tisícovek utržených za odchov upřímě jedno a přitom mají zvířata čistá. Je jich ale samozřejmě mnohem méně, než těch, co sledují trh a chtějí nasadit nejvyšší možnou cenu.

Není had, jako had. Tedy: není např. HOG, jako HOG. SONORA, jako SONORA apod. Pokud si koupíš mláďata od takových chovatelů, jako je třeba p. Maugg, nebo Stoeckl, u kterých máš jistotu, že jde o špičková zvířata, dáš několikanásobně víc, než u jiného chovatele. Ale také si pak za případná mláďata od takových špičkových zvířat můžeš žádat svou cenu. A věř tomu, že ta špičková zvířata od těch "obyčejnějších" snadno rozeznáš. Tak, snad jsem někoho neurazila :-)

Jo, já to beru, jen jsem chtěl naznačit že to je trochu zavádějící určovat kvalitu zvířat podle kresby, "chovatelskou hodnotu" mají podle mě obě lokalitní zvířata stejnou(barevné i méně barevné), s tržní hodnotou je to samozřejmě jinak. A že chce každý ty hezčí taky chápu;-)

Tak za ty hadíky chce 1800,- což mi přijde jako dobrá cena... ovšem je tu problém jsem z olomouce a pán bude prý v neděli na burze v brně jenže se tam nemám jak dostat... Říkal, že posílá i dráhou, jenže do toho se mi jít moc nechce protože se bojím že hadík ve vlaku zmrzne. Nemáte někdo zkusenosti s kurýrem?

Zkušenost s kurýrem mám dobrou, ideální, když se had pošle jako hmyz a na krabici se napíše věta typu "Mráz škodí" apod. Ale jinak v čem je problém? Na trase Olmütz - Brno jezdí pořád nějakej vlak. Popadnu polystyrenovou bednu a jedu, ne? Má to výhodu i v tom, že člověk vidí zvíře dřív než zaplatí a může si vybrat konkrétního jedince. Styrobox klidně zapůjčím;-)

Já bych poradil asi takto. Nikdy bych já osobně od Čecha nekoupil čistou lokalitu Boa, protože a jelikož češi jsou holt češi. Vynalézavý atd.... Já nakupuji zásadně mimo čr. Na některá zvířata mam testy DNA kde se lokalita potvrdila. Chce to si holt připlatit. Had neni zvíře na měsíce,ale na roky takže se snad ta vyšší investice vyplatí. Bohužel zadavatele trochu nechápu řekne mam 2-4tisíce a chci čistou lokalitu. Já osobně bych to řešil tak že si vyhlídnu lokalitu kterou chci a pak ušetřim na koupi. Tohle mi přijde trochu jako nakupování housek. Jsou totiž dost různé jak vzhledově tak podmínkami chovu. Tak jak by řekla Halina Pavlovská: rada na závěr: Pokud chceš čistou lokalitu zajeď pro ni v březnu do Hammu.

Kamarati brali asi pred 1-2 rokmi odchov 1,2 Bcc Peru z CR (Karlovy Vary). Cena bola vtedy okolo 5-6000KC za kus. Zvierata su krasne, videl som aj rodicov, bol som tam namiesto jedneho z nich. Je ale pravda ze ja tiez vacsinou radsej kupim zviera v Rakusku kde tomu verim viac ako od slovaka alebo cecha. Aj ked su ludia u ktorych by som si bol rovnako isty tym co povedia ako uz u spominaneho Stoeckla alebo Marka Menseho (morelie). Ide ale o to ze sa tu predavaju napriklad Bci honduras ktore sa nicim nelisia od "obycajneho" mixu.

K této debatě bych jen řekl že souhlasím s krokodýlem.
Už to že někdo řekne že má na zvířata papíry a doklady má pro mě tu samou věrohodnost jako kdyby řidičáky vydávala paní v trafice.
Nikdo a žádná organizace nemá právo nic takového vydávat a pokud chovatelé prodávají svá zvířata s "papíry" tak je to holý nesmysl a jen jejich soukromá aktivita která nemá jiný význam než udělání dojmu na kupujícího.
Zdravím.

Ahoj. Na svých www máš: Mám zájem o různé formy Boa constrictor imperator.Prosím jen o nabídky imperator nikoli mix (přijdu na to).Nabídky s fotem a cenou prosím zasílejte na uvedenou emailovou adresu.

Můžeš sem tedy napsat, jak zaručeně poznáváš ty čisté imperátory???

U mláděte to s určitostí nepoznám
Je se orientuji podle počtu podocasních štítků atd.....
Jen si myslím že o hadech něco málo vím.:))
A v dospělosti je to už pak jasné.
Mimo to,mám docela dobře zmapován trh s imperátory a sleduji netové debaty.Téměř všichni se chtějí svými boa pochlubit a tak občas šoupnou na net fotku..
Pak jen stačí sledovat IP adresy zda se do toho dotyčný nezamotává.:-)
Chovám hady 20 let a tak mám řekněme na boa a jejich variace nos... :-D
Ale na 100% to nelze říct nikdy,čímž se dostáváme k těm papírům na boa...

No vidíš, píšeš: Mimo to,mám docela dobře zmapován trh s imperátory a sleduji netové debaty.Téměř všichni se chtějí svými boa pochlubit a tak občas šoupnou na net fotku.. A to je to, co tady stále píši. Pokud budu chtít Sonoru, dojedu si např. k Vinnerovi a určitě mám větší jistotu, než když koupím Sonoru, která navíc vypadá trošku jinak, než je "běžně" známo od nějakého Franty Vomáčky z Horní Dolní.

než když koupím Sonoru, která navíc vypadá trošku jinak, než je "běžně" známo od nějakého Franty Vomáčky z Horní Dolní.

A Franta Vomáčka se pak diví, že neprodá ty svý sonory ani za polovic co koupil rodiče od toho Vinnera a lamentuje a naříká na různých forech jek padaj ceny. Snižuje cenu níž a níž, načež ho chovatelská veřejnost - konkurence napadne že "kurví ceny" a pomluví, že za tuhle cenu to musí být mix. A všichni dál kupují sonory s jakýmsi dokladem od Vinnera a v Horní Dolní, Přední Zadní, Praze, Brně nebo Humpolci se hromadí spoustu (nejen) sonor, které nikdo nechce protože "pravá" sonora musí mít papír - za všechny prachy.

Jarous - je bezesporu jisté, že po dvaceti letech má člověk vytříbený nosánek :-) Chtěl bych vás poprosit, zda by nebylo možné uvést alespoň ty nejzákladnější markanty typů, případně poddruhů, ještě lépe fota (ne hroznýšů, ale pouze určujících markantů) nebo link na web kde se touto problematikou objektivně zabývají. Moc rád bych se alespoň trochu orientoval. Děkuji.

Jinak tedy nevím kdo a proč jste smázli můj příspěvek. Asi se někomu nelíbí "psaná pravda". No nic, nevadí.Navzájem se tady ujišťujete, že se podle fotek a jmen chovatelů neorientujete, že je to blbost a pak najednou zase ano. A když na to upozorním, tak mě "smáznete"? Jak podivné :-)

Chovatel - Tak to pardon, v této diskusi není smazáno ani ň, celé jsem si to projel. Co se týče mě, tak rozhodně nemám žádnou potřebu vás nějak nadzvedávat, naopak chci se dopídit nějakého výsledku a to bez různých názorů nejde.

Navzájem se tady ujišťujete, že se podle fotek a jmen chovatelů neorientujete, že je to blbost a pak najednou zase ano

tomu nerozumím kde je problém? Já žádám o fotografie rozpoznávacích znaků a vysvětlení. Foto samotného hrozny je sice také fajn ale moc platné není.

Khor má pravdu.Není zde smazáno ani slovo.
Pro Khor - ta problematika s určováním zda jde o imperatora či ne je širší,ale sluší se odpovědět proto své poznatky sem na toto vlákno napíši a také je vložím na své amaterské webové stránky.
Jen prosím o nějaký ten den strpení.Dopředu upozorňuji že jde o mé vlastní poznatky a o nic jiného.
Pro chovatele - je pravda že za avatary apod.. se může schovat kdokoliv,ale myslím si že pokud zde člověk chce být trochu seriózní tak by měl z oné anonymity vystoupit.Chovatel či (chovatelka) nám zde píše jak kupuje cenná zvířata a zůstává v anonymitě což zdůvodňuje všelijak.......Neříkám že nemá někdy pravdu,ale.....
Jenže to se časem obrátí proti ní,jelikož až bude chtít svá zvířata prodat tak jí nikdo nebude věřit,protože ji nikdo nebude znát.
Mimo to,jek jsem psal lze vysledovat přes IP adresu o koho jde.Nevěřiš chovateli????
A prodávat zvířata venku je sice fajn,ale ne každý má tu možnost a brzy bude trh tak přesycen že budeme rádi že prodáme tam kde prodáme......
Albíni stáli před pár lety okolo 15 000 a nyní jdou pod 10 000 a půjdou ještě níž.Je to přirozené nasycení trhu.Vždyť podívejte se kdo vše dnes už hady rozmnožujie a chová..
Na jednu stranu je to dobře,ale pak se nesmíme divit že padají ceny a v našich očích se i tím jaksi znehodnocuje ono samo zvíře...Myslím z chovatelského pohledu jako např. jeho atraktivity či dřívější nedostupnosti.

Jarous, IP adresa ti pomoze len vtedy ak ma niekto verejnu pevnu IP adresu. Pokial ma neverejnu tak moze za jendou IP adresou stat kludne 10 tisic ludi. Pokial nema pevnu IP adresu, tak ju moze mat roznu pri kazdom prispevku. Vacsina vacsich internetovych poskytovatelov poskytuje verejnu dynamicku IP adresu. Cize vidis skutocnu adresu PC, ale ta sa priebezne meni.

Ani od sebe kdybych se neznal. Vyjímky potvrzují pravidlo. Jakoubek má pěkná zvířata i další,ale lidé kteří nevědomky prodávají mixa jako čistou lokalitu, protože to tak někdy někde koupili apod. převládají. Nebylo to myšleno tak že čech je podvodník každej, ale kolují tu odchovy imperator za 1200-1500,- a to je přinejmenším divné. Ono totiž Boa constrictor imperator Honduras + Chiapas = MIX BOA NÉ IMPERATOR a to by bylo dobré aby si lidi pamatovali a bude v tom určování poddruhů hned jasněji. K tomu prodávání lokalit v Čr za poslední 2 roky jsem prodal v Cř zvířata asi 5 lidem. Dva dobře znáte (krokodýl a Frinta) a to protože mi chodilo 50emailů týdně. V nich bylo zakolik kolik bude sleva a podobné věci a nakonec: "imperátora známý prodává za 1500,- tak já vezmu od něj". Skoro nikdo se nezajímal o to že rodiče jsou odchyt z přírody mláďata mají od Frinty testy DNA kde se potvrzuje daná lokalita. Pouze je zajímá cena. Proto teď jedu prodávat odchov Chiapas do Hammu. Po 2000,- je totiž dávat nebudu a tady je za víc neprodám.

Tiez to vidim tak ze je len par ludi ktori su ochotni dat za dobre zviera viac penazi. Ked sa raz jeden znamy potreboval rychlo "zbavit" jedneho hada a daval ho za vyhodnu cenu, este vtedy mu pisali ci je ochotny dat nejaku zlavu a ze ho musi doviezt cez 1/2 republiky. Ked zratal co by ho vysla cesta uz vtedy bol v minuse.

Proto teď jedu prodávat odchov Chiapas do Hammu. Po 2000,- je totiž dávat nebudu a tady je za víc neprodám.

Ono to už venku není o moc lepší, jediná výhoda je v tom, že ten trh je tam několikanásobně větší než u nás a tím pádem se tam najde více lidí ochotných dát větší peníze, ale stejně jich je jen pár. U většiny je také cena na prvním místě a jsou schopní dohadovat se o slevu 5€. A další problém je v tom, že spousta zvířat, hlavně hroznýšovitých hadů je tam už levnější než u nás, zvláště v Holandsku.

Ja si myslim, ze ten co kupuje lokalitu a nepozna, ze ho klamu, tak si ju aj zasluzi kupit. Par rokov do zadu sa este o lokalitach nikomu ani nesnivalo a teraz sa tu nahanaju lokality jak znackove tenisky, len s tym rozdielom, ze 90% nakupujucich neroznozna B.c.c od B.c.i., ale kedze sa niekde docitali tie lokalitne nazvy, tak ich zhanaju.

Bez DNA testov a fotky lokality (pricom najlepsie by asi boli aj GPS suradnice odchytu :-) si nemoze byt väcsinou isty nik, ci uz vzhladom na prekryvanie jednotlivych lokalit alebo nepresneho urcenia lokaltneho delenia samotneho. Nasledne sa do toho prida nazor o "spickovych" zvieratach, ktorych "spickovost" je vsak zalozena na tom, ci sa niekomu pacia od oka a nie na DNA, zdravotnej a kondicnej spickovosti, pricom tie menej "spickove" mozu byt ovela biologicky hodnotnejsie ako tie vyfarbene atrapy, no a uz tu mame vesely misung.

Potom je len usmevne, ked sa niekto spyta aku lokalitu si kupi za urcitu sumu, pricom nasledne sa spyta na to aky je v tom rozdiel, niet sa potom co cudovat, ze takymto ludom predaju aj macku v klobasovom crevku s tym, ze je to 100% Boa lokalita.

Nie jeden krat sa uz stalo, ze niekto aj naozaj na tych lokalitach bol a nasledne ked prezentoval odchytene kusy, tak EU "odbornici" sa trieskali do prs a predhanali sa v urcovani "lokalit", smutne a aj vtipne na tom bolo, ked im dotycny povedal, ze lokalita je to stale ta ista, len kresby sa tym hadom zachcelo mat ine.

Cize bez tesov DNA, doklade o povode atd., neverim nikomu, moze to byt nemec, mongol alebo aj tatar. Bez tychto dokladov je to len take hranie na lokality, a to nehovorim o tom, ze co to vlastne lokality su, ak ma byt rozdiel iba v par farebnych skvrnkach velkosti mexickeho dolaru a nie vo fyziologickych znakoch (supiny, stavba kosti atd.) tak je take podrobne delenie lokalit aj tak len marketingovy tah.

Par rokov do zadu sa este o lokalitach nikomu ani nesnivalo a teraz sa tu nahanaju lokality jak znackove tenisky, len s tym rozdielom, ze 90% nakupujucich neroznozna B.c.c od B.c.i.,

Svatá pravda!!!

Před pěti lety když sem měl odchov Hondurasů. Nikoho nic takového nezajímalo. Lidi zajímal pouze had s označením Boa constrictor za 1000,-Kč a nechápali proč já je prodávám za 2500,-

Ono na druhej strane pred 5 rokmi neboli informacie o podruhoch a lokalitach tak dostupne ako teraz. Dnes je na nete XY slovenskych a ceskych for a stranok kde je to vsetko XY krat rozoberane. Kedysi nebol ani vsade tak dostupny internet a ani tie informacie.

Tiez si nemozem byt 100% isty ci moje salvadory su salvadory, ale co som hladal fotky na strankach znamych chovatelov, podoba je jasna.

Je dobře, že jsi sem dal ten odkaz, právě tak to především u imperátorů (ale v trochu menší míře třeba i u nominátů a prakticky u všech druhů hadů) opravdu je. Je dobré si o barevnosti a kresbě hroznýšů pokecat s někým, kdo je měl možnost vidět v přírodě... a ne jen ty "vybrané" kousky na internetových stránkách těch kvalitních chovatelů.

Ten odkaz dobře znám. Je to sice pěkné, ale zkus to říct zájemcům o daného hada. Každý má nějakou tu představu, jak by měl např. Cancun, či Sonora vypadat a s tou přadstavou také hada hledá. No a když bude mít někdo na prodej zvířata, která se vzorem a zbravením blíží spíše zvířatům oněch známých chovetelů, od koho myslíš, že si mládě vezme? Já osobně se budu také řídit tím, co mají na svých stranách mezinárodně známí chovatelé. Když nebudu mít nějakou konkrétní přadstavu, tak mohu vycházet jen z toho, co mi bude tvrdit prodejce. A ne každý prodejce řekně pravdu, že. Takhle mám alespoň nějakou jistotu, že pokud budu mít chovná zvířata od těch "věhlasných" chovatelů, budou to zvířata čistá. Je jasné, že to jsou ta nejhezčí, vybraná zvířata z odchovů, ale snad na tom není nic špatného. Osobně raději uvěřím p. Mauggovi, nebo p. Stoecklovi, než např. neznámému p. Vomáčkovi z Horní Dolní. Nic ve zlém.

Ten odkaz dobře znám. Je to sice pěkné, ale zkus to říct zájemcům o daného hada. Každý má nějakou tu představu, jak by měl např. Cancun, či Sonora vypadat a s tou přadstavou také hada hledá.

No tak ale potom sa tu na co vsetci hrame? Ked cistotu, geneticke vlastnosti a biologicku hodnotu urcuju pocity a predstavy? Ved to je potom len saskaren.

Vcelku som bol rad, ked sa zacal brat ohlad na lokality Boa, ale ako vidim, tak to ma zasa len jediny efekt, saskovanie s farbami a nejake vyssie ciele a hodnoty su vacsine u prdele.

Já osobně se budu také řídit tím, co mají na svých stranách mezinárodně známí chovatelé.

No ja osobne sa zasa riadim iba vedeckymi poznatkami a absolutnym dolozenim povodu (DNA, doklad o lokalite podpisany krvou miestneho lovca atd. :-)) a nie tym, co ma niekto na stranke a porovnavanim kresby a farby. V tomto pripade mi je jedno kto to predava, ci je to znamy chovatel alebo Michael Jackson. Bez papierov neverim nikomu.

Ked je to raz na 100% lokalita, tak je to dana lokalita a je jedno ci ma na chrbate kresbu vaginy alebo Mona Lisu. Takymto sposobom sa casom stane to, ze kedze vsetci budu chciet tu Mona Lisu, tak sa v konecnom dosledku zasa zo vsetkych lokalit stane len obycajny mix, len bude mat obchodnu znacku nejakej lokality. Esteze je stale niekolko chovatelov, co maju radi aj tie vaginy ;-)

Rad by som vedel, ze ci ti spickovi a znami chovatelia predavaju vzdy vsetky kusy vrhu ako danu lokalitu, alebo ci vyselektuju len tie "spravne" sfarbene a zvysne idu ako mix alebo za inu cenu. Tiez by som rad vedel percentualne, kolko je priemerne vo vrhu tych "spravne" sfarbenych, podla toho by sa potom dalo premyslat, kolko cistych je v obehu, len nikto o tom nevie a tak vznika mix.

No tak každý máme holt svůj názor a já budu určitě víc věřit p. Mauggovi a p. Stoecklovi, jejichž chov jsem na vlastní oči viděla (a též doklady od rodičů mláďat, která jsem kupovala), než někomu neznámému. Ale jak říkám: to je každého věc a nikomu svůj názor v žádném případě nenutím a nepřesvědčuji nikoho, že můj názor je právě ten jedině správný. Jen jsem ale přesvědčená, že pokud bude někdo nabízet např. Cancuna, který bude z linie od p. Maugga, většina lidí si spíše vezme takového Cancuna. Pro mě prostě zaruka čistoty zvířat jména obou pánů jsou a budou.

No tak vzala jsem si 2,2. Vždy si beru minimálně 2,2 a byla jsem ujištěna, že zvířata jsou nepříbuzná. Nechci rýpat, ale kdo zaručí, že jsou kupovaná zvířata od daného chovatele nepříbuzná? Jde pouze o důvěru v daného chovatele. No a tu já vůči těmto dvoum jmenovaným pánům mám určitě vetší, než vůči někomu neznámému, který mi ani původ zvířat nedokáže nijak doložit. Ale jak říkám: jde jen a pouze o můj názor, za kterým si stojím a chápu, že se někomu nemusí líbit :-)

jj tu anketu si pamatam a je len skoda ze sa Peter uz teraristike nevenuje a prepadol naplno wildlife fotografii :)

Pre podobne priklady netreba chodit daleko. napr. u nas v meste je vyskyt Lacerta agilis klasickeho sfarbenia a o 500m vzdusnou ciarov dalej bez neprekonatelnej prekazky je vyskyt vylucne farebnej aberacie erythronota :). niekto by mozno povedal ze je to iny podruh.

Ospravedlnujem sa out off topic prispevok ale prisla mi tam tato paralela vhodna.

Už jsem tu v nějakém vlákně psal to samé. Konkrétně o mojich Chiapasech jsou odchyceni na stejném místě z toho 2 jsou tipově jak z učebnice (kříže na hlavě a velké množství spojených sedel) další 2 jsou naprosto odlišní,ale opakuji to už jsem zde psal. Hadi u známých Evropských chovatelů co mají na webu jsou pouze vybraná zvířata.

Přikládám foto. 2056-takřka učebnicový Chiapas, 1988-úplně něco jiného přitom byli desítky metrů od sebe.

Právě o tom je situace v chovech u nás, hlavně u začinajících chovatelů.Kupují zvíře, které viděli na netu a je krásně barevné, ale nemá nic společného s čistou lokalitou!! Lokalita se dá opravdu určit jen testem DNA, viz Drobkovi Chiapasi.Chov čistých linií asi zbývá na nás, kteří už nějaký pátek chováme a chceme mít opravdu čisté linie, což je pro mne cíl chovatelství.Také mám Boa mix, ale to je něco jiného a mladé se prodávají jako mix.

Dobrý den všem,chtěla bych se zeptat,jestli máte někdo zkušenosti s hady od pana Zavadila z Veselí na Moravě,jaké formy hroznýšů chová a jestli je to spolehlivý chovatel. Slyšela jsem rozporuplné informace, někdo ho chválí, někdo zase tvrdí,že jen chce vydělat,ale může to být i osobní spor. Proto bych ráda,kdyby se mi ozval někdo, kdo už s tím pánem měl co dočinění. Moc Vám děkuji,nerada bych naletěla.R.

Tak pan Zavadil je podle mě v pohodě, ale jaké hroznyše má v chovu to fakt netuším. Jinak můj názor je ten, že se tu všude "hraje" na lokality...ale ve skutečnosti :?: jestli není většina těch uváděných lokalit stejně jenom MIX co vypadá jako ta a ta lokalita ;-) A myslím si, že chovatelé mezi sebou množí příbuzná zvířata (třeba nevědomky) úplně běžně...

Zajeď tam, nech si ukázat chov, vyptej se, od koho chovná zvířata má apod. Bude-li mít čisté svědomí, rád Ti vše objasní. Na nějaké řeči na netu moc nedej. Může jít i o závist apod. Třeba bude mít na všechna chovná zvířata i Certifikáty. Já je mám na všechna zvířata ze zahraničí, která jsem brala od chovatelů těch "zvučných" jmen.

No abych se trošku připojil. Je to tu samej odborník na čistý lokality boa. Čtu tady od čechů nic nekupovat, raději v Rakousku,nebo v Německu a td. To je síla.Víte o tom,že mraky zvířat dnes již dále množených pochází v těchto zemích právě od českých zdrojů?Ty vaše Certifikáty, to je vše jen nějaký papír a lidi chtěj chovat zvířata.To že vám pan Stöckl v německu dá nějaký předtištěný papír o původu je o ničem.Jakou váhu ten papír má? Máme u nás dovozce, kteří dnes legálně hady dovážejí, ale jelikož nemají papír tak už nejsou čistý. Hmm, mě by zajímalo, kdo z vás tady co píšete pozná čistokrevnýho boa od zajímavě zbarveného mixu. Já tedy ne a boa chovám léta.Právě proto,že jsem viděl několik desítek odchytových jedinců boa třeba z jedné lokality,pánové a dámy, chtěl bych vás vidět při určování.A že dneska lidi prodávaj čistý formy imperátorů za ceny vámi zmiňované třeba kolem 1200 - 2500 kč není proto, že to nejsou čistí hadi, ale právě proto,že se nacházíme v České republice kde totálně klesla kupní síla a tyto hady nikdo dráž neprodá. Klesly ceny jiných hadů a mnohem atraktivnějších než imperátorů,tak komu taky vyprávíte o nízkých cenách a o tom, že to vypovídá o nečistotě hadů???? Kdo z vás tady už odchoval čistý boa a nabízel na našem trhu??? Kdo tak udělal ví, že jakýkoliv zákazník dorazí, hledá právě ty přesný kříže na hlavách a dokonalou hřbetní kresbu. Když tam budu mít doklad o původu lokality vytištěný Stöcklovo kopírkou, změní to něco? Když hadi nebudou mít ty kříže a super kresbu co dnešní chovatelé hledají??? Lidi tu chválí hady od pana Jakoubka, hmm, má je on čistý??? To že vám řekne, že mu je někdo přivezl přímo z lokality znamená, že jsou to opravdu čistý hadi? Vy ste u toho byli? Kurnik na co si to tu hrajeme. Ano má krásný imperátory, pro někho hezký být nemusí a co to znamená? Že si je od něj koupí jen ti, co je budou chtít, ostatní půjdou jinam. Jako tomu bylo , je a bude.
Ale pořád to vaše prokazování pravosti hada, to je už fakt na palici. Nedavno to bylo u krajt zelených, každý sem psal jak maj vypadat jen a jen ty pravý krajty a když pak začal pan Mendl dovážet odchytový krajty zelený, každýmu spadla čelist, když viděl hady z jedný lokality a měli naprosto rozdílný kresby.
Chovejme co se nám líbí, neodsuzujme nikoho a jestli chcete, sami si zajeďte do danné lokality, hady odchyťte , nechte si v jejich zemi potvrdit totožnost, udělejte webovky a chovejte a rozmnožujte sami. Sem zvědavej až uvidíte tu nepravidelnost kreseb a barev na jedný lokalitě, jak bude mít zajištěný větší odbyt, jen proto, že budete mít nějaký pomyslný papír, nebo doklad jak tomu říkáte. Prostě prokázání čistoty zvířete. Jak to asi dopadne, najde se hrstka chovatelů co si to od vás koupí za vysokou cenu, pak už nikdo a půjdete s cenou dolu. Budete muset, nebo vám nezbyte nic jinýho, než to doma krmit a mít pro sebe. Pánové dnes prodává vzhled a né papír. Už si to uvědomte a jestli mám mít doma imperátora Sonoru, nebo Chiapas, také si zajdu za chovatelem co má hdy, kteří mě svou kresbou přesvědčí a né za tím, který bude mít hady s dokladem, ale s totálně rozházenou kresbou a pofidérním zjevem. Tyhle diskuze jsou o ničem. A v Hammu? Tam že nakoupíte nejčistější zvířata? Hmm, pak vám nezbyde nic jinýho, než jezdit do Hammu a věřit těm samým lidem co jsou u nás, ale jen mají německou národnost. Budete mít papírek a hada za větší peníze , to je tak jediné, co budete mít.
Chovejte každý to co se vám líbí, nepomlouvejte ostatní , když nevíte jak to v chovu mají. Pomlouvat umí každý. Když chci koupím, když nechci nekoupím,ale proč se o tom bude pořád mlejt dokola? Mimochodem odkaz na fotky pana Petra Bambouska vypovídá své, kdo to viděl uvědomí si, jak to všechno je. Chovu zdar.

V podstatě souhlasím s chovatelem i když není přihlášená a podepsaný,ale on stejně net snese všechno že..
Moji boa sice mají ony pověsné kříže na hlavách ale jak praví chovatel i ten papír snese vše.Každý lepší uživatel PC vám vytvoří na počkání formulář radost pohledět.
Já si před lety našel jinou cestu výběru boa.
Sledoval jsem internet a různé inzeráty a dnes když se objeví nějaký neznámý inzerent co prodá zaručeně čisté boa a i dalších zvířat je mi to podezřelé.
Ono chlubivost je lidem vlastní a tak se na netu většina lidí pochlubí svými chovanci..
A ten zbytek co se nikde neangažuje....???
To je ta vyjímka co potvrzuje pravidlo...:))
Tak si vyberte.
Ale myslím že mám docela slušný přehled o chovatelích boa zvlášť
(hlavně ten elektronický a s mnohými jsem občas v kontaktu..)
a až si budu vybírat přírůstky do chovu vím kam se obrátit.
Jen moje oblíbené Amarali snad u nás už zas nikdo nemá a tak bych rád koupil párek a pak se jimi patřičně chlubil:-D
Jen netuším kde...

Ahoj.

Všimla jsem si, že sice souhlasíš, ale zároveň se Ti nelíbí, že nejsem podepsaná a přihlášená, jelikož net snese všechno ... ano, právě že net snese všechno, nehodlám se zveřejňovat. Myslím si, že chovám špičková zvířata, která jsem za dlouhá léta nakoupila od předních chovatelů po celé Evropě. Investovala jsem do nich opravdu dost a nezveřejňuji se z toho důvodu, jelikož se nechci dočkat od "někoho" toho, že budu očerňována a pomlouvána, jako už se to stalo několika chovatelům z různých koutů naší republiky. Netvrdím, že si to někteří zasloužili, či nezasloužili, ale právě že net dokáže i slušného chovatele celkem slušně "odrovnat", nehodlám toto riskovat.

Tak si toto téma tak pročítám, co je opravdovější hroznýš a co méně opravdovější, jak věrohodný je ten který chovatel a jak důležitý je písemný doklad a vychází mě z toho jediné.
Pokud vezmu v úvahu, že "drobné" rozdíly v poddruzích vytváří především selekční tlak dané lokality, tak již v F1 generaci se vyskytují jedinci(v následujících generacích ani nemluvě), kteří by v dané lokalitě neměli šanci přežít, ať už mají na zádech jakkoliv krásný a typický puntík. Nedá se proto podle mě mluvit o čistém hroznýši z dané lokality v pravém slova smyslu, ale pouze o jedinci se známým původem. To je tudíž srovnatelné s jakýmkoliv "barevným" hroznýšem jehož původ je znám. Tak já nevím, pletu se? Opravdu to není jen hon na barvičky a dobrý pocit?
Je pravda že si na to hraju také, zvláště pak na ten dobrý pocit, že vím.

Takže když se nebudeme řídit tím, co tvrdí známí chovatelé, jako třeba p. Stoeckl, tak můžeme vlastně jakéhokoliv hroznýše, prodávat s jakýmkoliv názvem (Belize, Sonora, Cancun apod.) a chtít jakoukoliv cenu. A nebude v tom tedy nakonec ještě větší "bordel"?

Takže když se nebudeme řídit tím, co tvrdí známí chovatelé, jako třeba p. Stoeckl, tak můžeme vlastně jakéhokoliv hroznýše, prodávat s jakýmkoliv názvem (Belize, Sonora, Cancun apod.) a chtít jakoukoliv cenu.

Rozhodně se nelze řídit podle obrázků, spíš záleží na tom, odkud a jakým způsobem byl ten který jedinec získán než na vzhledu, protože variabilita i na stejné lokalitě je poměrně velká. Prostě, co nejjistější původ je pro mě směrodatný.

Chovatel - Přiznám se že nevím co tvrdí známí chovatelé. Prodávat jakéhokoliv hroznýše s podvrženým a vymyšleným původem je svinstvo a podvod. Svým příspěvkem jsem chtěl vyjádřit pouze svůj názor, že zvíře z oblasti např. Sonora bude vždy jen to, které prošlo na dané lokalitě přirozeným výběrem a svým přežitím dokázalo nade vší pochybnost oprávněnost takového určení. Jeho potomci v zajetí takovou selekcí neprocházejí, takže se dá mluvit podle mého názoru pouze o jedincích se známým původem, přirozená a potřebná genetická diverzifikace způsobí, že bez selekčních tlaků určité lokality přežívají v zajetí i jedinci kteří by nárok na přežití na lokalitě neměli. Také si myslím, že vybírat "čisté zvíře" podle kresby a sytosti zbarvení je zavádějící. U hroznýšů, stejně tak jako u jiných druhů bude i v rámci jedné populace variabilita zbarvení značná, jak již dokazují příspěvky nade mnou.
Ceny nechávám úplně mimo diskusi, to je každého věc.

Krokodýl + KHor: já přece netvrdím, že se člověk musí řídit jen dle obrázků. A je mi jasné, že na dané lokalitě nejsou všechny Sonory takové, jaké má ve svém chovu např. zmiňovaný p. Stoeckl. Moc dobře vím, že jsou to ta nejhezčí, vybraná zvířata z vrhu. Ale např. p. Stoeckl, když jsem od něj kterákoliv mláďata brala, mi bez "reptání" doložil, kde a jak ke svým chovným párům přišel. Kdo a kdy je dovezl a odkud. A nemyslím si, že zrovna on má potřebu lidi klamat. Kdo jste u něj byl, jistě jste poznal, že je to nejen zdatný obchodník, ale především chovatel, kterému záleží nejen na zvířatech, ale i na svém dobrém jménu. A nezlobte se na mě, ale když když bude někdo nabízet mláďata Sonory, která jsou téměř taková, jako ta p.Stoeckla a další bude nabízet také mláďata Sonory, ale prostě "ošklivější" a navíc nedoloží odkud pocházejí rodiče mláďat, z mé zkušenosti vím, o kterou bude větší zájem. Každý ode mě chce vždy ta nejhezčí mláďata, která jsou co nejvíce podobná těm, které viděl tam, či onde.

Ale např. p. Stoeckl, když jsem od něj kterákoliv mláďata brala, mi bez "reptání" doložil, kde a jak ke svým chovným párům přišel. Kdo a kdy je dovezl a odkud.

To je OK.

když když bude někdo nabízet mláďata Sonory, která jsou téměř taková, jako ta p.Stoeckla a další bude nabízet také mláďata Sonory, ale prostě "ošklivější"

V pořádku, každý má právo si vybrat...

a navíc nedoloží odkud pocházejí rodiče mláďat

To je to důležité. Na vzhledu sice také tak nějak záleží, ale ten původ by pro mě byl zásadní. Tzn. pokud by ty ošklivější měla původ a ty hezčí ne, tak beru raději ty s původem. Navíc, pokud jde o celý vrh, tak už v jednom vrhu budou rozdíly a bude mi trochu podezřelé, když někdo bude mít zrovna jen ty "ukázkové".

Já samozřemě chovatelům, kteří se snaží ať už z jakéhokoliv důvodu držet "čisté" chovy se známým původem fandím. Dělám to tak také, pokud vím odkud zvířata pocházejí. Nicméně již i z vašich slov vyplívá, že mezi chovateli ani tak nejde o původnost a originalitu genů, ale o pouhou barvu, myslím že je to škoda. Je to příliš úzký pohled na celý problém. I když uznávám, že typické zbarvení je mnohdy jediný ukazatel podle kterého se může zájemce řídit. Bohužel taková selekce memůže do budoucna přinést nic dobrého.
Opakuji, v žádném případě nerozporuji důvěryhodnost p. Stoeckla, vás, ani jiných chovatelů, jen vyjadřuji názor na celý problém. Ošklivost a krása by neměla být ta rozhodující určující markanta typů "čistých zvířat".

Ahoj, též by mě asi jako každého zajímalo jak to s těma formama je... http://mhadi.blog.cz/0705/boa-constrictor-imperato r od tohoto chlapíka jsem kupoval svého imperátora já :) koupil jsem ho za zmiňovaných 1200,- jako formu honduras, ale za ty peníze, že??? :) když by se vám chtělo, tak můžete na stránky juknout a posoudit na koulik tito hadi "vypadají".... :) byl bych rád, když by se tu obejevili nějaký komentáře! Když jsem se ho ptal na původ rodičů mého hadíka, tak řikal, že samce i samici sehnal přez nějakého dlouholetého chovatele ze žďáru n/S jako B.c.i. Honduras. Že jde o imperatora věřim plně, protože je relativně malej a i rodiče nejsou velcí.... Mají 160cm a 180cm. :-)

zdravím všechny zanícené diskutující. Přestože chovám hroznýše z lokalit Veracruz, Crawl Cay, Sonora, HOG,Costa Rica , kteří pocházejí od chovatelů známých jmen jak ze SRN, tak z Česka a nejsem ortodoxní nacionalista, tak je mi líto všech, co "plivou" po chovatelích od nás a bezvýhradně opěvují zahraniční chovatele. Mně po některých obchodech s německými prodejci zbyla pouze hořkost v srdci a díra v peněžence.
(to jen takový povzdech, né zhrzenost). Ve svých příspěvcích máte jistě každý kousek své pravdy, ale já se bezvýhradně přikláním k názoru "mamamama". Díky kámo, ušetřil jsi mi hodně psaní.

Neřekla bych, že tady "pliveme" po chovatelích z ČR. Spíše se dělíme o zkušenosti s nima. Žádný Němec mě zatím nepodvedl, ani nenapálil. Zato v ČR to byli 3 chovatelé. To se potom nediv, že raději koupím v Německu a ne u nás. A v tom Německu pouze od známých chovatelů. Po těch zkušenostech bych tady už nekoupila. Crawl Cay, nebo Sonoru určitě nemáš z ČR, viď?

Hloupé na tom je Chovatelko, že až budete prodávat odchovy, tak si třeba každý řekne, ta určitě nemá to co říká, vždyť je to česká chovatelka. To je vážně blbý, nebo ne? Hajzlíci jsou u nás i v Německu, pro ty hranice neplatí. To že někdo mluví německy neznamená, že má svatozář, jen jste měla kliku/smůlu, nic jiného. Nebo alespoň doufám teda.

No tak vzhledem k tomu, že mám od každého chovatele na svá zvířata doklady, zdokladovaný původ rodičů a každému zájemci ochotně ukazuji nejen tyto doklady, ale i samotná zvířata, tedy rodiče nabízených mláďat, nepředpokládám, že si "každý" řekne: ta určitě nemá to, co tvrdí. Nikde jsem přece nenapsala, že kdo mluví německy, má svatozář. Ano, měla jsem smůlu a ta mě stála cca 60tis. Kč. Podvedli mě celkem 3 čeští chovatelé. Jeden z nich by Vám byl jistě známý, je to totiž to české "zvučné" jméno a shodou okolností jsou všichni z Prahy a blízkého okolí. Teď můžete ovšem zase reagovat tím, že naznačuji, že kolem Prahy jsou ti podvodníci. A tak by jsme se mohli dohadovat stále dokola. Je mi líto, ale zatím nevím o žádném slušném českém chovateli. Mluvím pouze o chovatelích hadů. Od chovatelů z Německa a Rakouska (známých chovatelů) jsem se žádného podvodu či napálení nedočkala. Asi ví, že si nemohou poškodit svá jména a zakládají si na své pověsti. Ale to se můžeme dohadovat neustále. Já bych u nás prostě žádného "čistého" hada nekoupila. Po těch zkušenostech již ne. Lituji.

Já se v problematice hroznýšů opravdu moc neorientuji, takže to berte spíš jako úvahy než tvrzení. Připadá mě prostě škoda, že si až příliš efektivně vycachtáváme vodu z vlastního rybníčku, který je navíc docela maličký.
Mluví se tu o dokladech, zdokladovaném původu atd.. Jak víte, že je to skutečně tak jak se v těch dokladech píše (já nikdy takový doklad neviděl, proto se ptám) Není možné, že déletrvající tržní prostředí donutilo chovatele na západě chovat se při prodeji toho, co chtějí prodat pouze více sofistikovaněji? Ona totiž hromada dokladů, potvrzení, dobrozdání atd. je při prodeji zvířete, které zpravidla převyšuje cenou x násobně zvíře sice stejné, ale bez známého původu je nezbytnou součástí celé hry. Zvláště pak v tom případě, že nikdo (pokud mohu soudit) nic nepozná a rozdíl není mnohokrát vůbec patrný. Já prostě tyto hrátky s boa asi špatně chápu, je to snad jediný druh zvířete jehož finanční hodnota závisí na tom z kterého kopečku pochází i když ty kopečky jsou relativně blízko sebe. Naskýtá se otázka jakou cenu mají zvířata pocházející z údolí mezi kopečky. Stejný druh, prakticky nerozpoznatelný rozdíl a astronomicky rozdílná cena. To příliš nesvědčí o solidnosti západních obchodníků, nějak mě to zavání snahou o využití touhy chovatelů mít něco neobvyklého i za cenu toho, že ta neobvyklost je zjistitelná pouze přes jakési papíry, jejichž věrohodnost se měří pouze původem chovatele.
Nevím jak u boa, ale u želvařů vím, že přirozená snaha prodat za co nejvíc nutí právě německé a rakouské chovatele vymýšlet za každou cenu stále nové a nové poddruhy. Přiznám se, že by se mě také moc líbilo prodávat např. T. hermanni b. buď jako směs za cca 1500,- nebo jako určenou lokalitu za 10.000 tisíc kus. Krásně se tím pokryje koupěschopnost a finanční možnosti celého spektra potencionálních chovatelů. Oprávněnost takového rozlišení je vzhledem k rozdílů barev a velikostí stejná u želv jako u boa. No třeba nás želvaře takové krásné časy ještě čekají. Takový stav "drahých, výjmečných a čistých lokalit" nastává totiž zpravidla vždy, když se daný druh zvířete rozšíří a množí v chovech natolik, že se chovatelé dostanou na hranici rentability. Nějak se ty prachy prostě ze zákazníků dostat musí. 8-)
A nebo je také možné že plácám, protože se v tom nevyznám, to nevylučuji.

Já samozřejmě váš názor respektuji.
Doufám, že nebudu moc vlezlý, jen bych si potřeboval rozšířit obzory abych případně neplácal nesmysly. Jak vypadají ty doklady nebo potvrzení o původu, nikdy jsem nic takového neviděl a moc rád bych věděl co to obnáší.
Co obsahují, aby byly věrohodné?
Myslím to tak jak píšu, nic jiného v tom nehledejte, jsem jen příšerně zvědavej.

Víte, já jsem přesvědčena, že pánům jako je třeba p.Kastl (Rakousko), nebo p.Maugg a p.Stoeckl (Německo), či p.Russo (USA) mohu důvěřovat. Nevěřím tomu, že hadi, které tito pánové nabízejí jako "čistokrevné", čistokrevní nejsou. Vždy když jsem chtěla původ rodičů kupovaných mláďat doložit, bez problémů mi ho doložili. No a pokud by i oni náhodou byli tedy podvodníky, mám alespoň hady, kteří vypadají jako ti na jejich www stranách a kteří jsou i v očích většiny chovatelů ti "praví". To ovšem neznamená, že někomu tímto nutím svůj názor :-)

Nechci zpochybňovat chovy p.Kastla(Rakousko), p.Maugga a Stoeckla(Německo)p.Russoa(USA), rozhodně ale vím, že takový pan Novák z ČR může být stejně kvalitní chovatel jako zmínění pánové. Ti pánové jistě neprodávají své odchovy jen vám, takže mě není jasné o co horší je had od Kastla prodaný panu Procházkovi do ČR, samotný prodej se nijak na genech neprojeví. Co se ovšem za čas projevit může je genetická diverzifikace, která způsobí, že vzdálený potomek hadů prokazatelně pocházejících od Kastla bude mít ty krásné puntíky místo na hlavě na zadku, protože jeho vzdálený předek, jehož geny had nese takové puntíky měl, akorát že Kastl si toho nevšiml a ani nemohl, protože jedinci s takovým netypickým zbarvením žijí o pět kilometrů dál než kde Kastl své hady získal.
Ano věřím, že tito chovatelé mají čistokrevné hady z uvedených oblastí, zároveň si ale vůbec nemyslím, že lze usuzovat na čistokrevnost pouze podle barvy.
Možná bude někdo argumentovat třeba příkladem čistokrevných plemen psů, kde je téměř jeden jako druhý, to ale není relevantní srovnání a k takovému sjednocení znaků dochází cílenou plemenitbou. Ostatně k takovému stavu ti čistokrevní hroznýši spějí. Obávám se, že nadšený chovatel, toužící po nové čerstvé krvi do svého originál chovu by mohl být překvapen, že na určené lokalitě nenajde stejného hada, přestože pan Kastl takového na svých www má jasně vyfoceného.

Tvrdím jedno, někteří chovatelé "čistokrevných" linií hroznýšů si hrají na barvičky a zcela se vytratila ta původní krásná myšlenka, mít zvíře co nejvíce se blížící divokému originálu ve vší jeho různorodosti a nespoutané kráse. Paradoxně tak sklouzávají do situace, kterou mnohdy sami příkře odsuzují a tou je cílené šlechtění různých barevných mutací.

Ani já přece netvrdím, že co Čech, to špatný chovatel a podvodník. Ani netvrdím, že čistokrevný had se pozná jen a pouze podle kresby. Dokonce na svých www stranách mají tito chovatelé spousty fotek Sonor, Belizí, Cancunů apod., kteří jsou foceni ve své domovině a nejsou těm jejim nabízeným odchovům a rodičovským párům nijak zvlášť podobní. Nebo jsou dokonce hezčí! Ale každý, kdo si ode mě bere mláďata, má už nějakou představu, jak by takové mládě mělo vypadat. A pokud mu budu nabízet Sonoru, která vůbec nevypadá, jako Sonora z "netu", tak mi většina mláďat zůstane doma, protože zájemce si raději vezme Sonoru od někoho jiného, ale hlavně že bude vypadat podle jeho představ. Ale toto je nekonečná diskuse, která stejně k ničemu nevede. Je to jen dohadování a každý si obhajuje svůj názor. Na tom není samozřejmě nic špatného.

V tom s vámi souhlasím, Sonora z netu je prostě prodejná víc a to je škoda, proto si také myslím to o těch barvách. Ale je to pochopitelné. Mohu poprosit o link na zmíněné www .

Ale toto je nekonečná diskuse, která stejně k ničemu nevede.

Tak třeba pro mě je to docela dobrá diskuse, rozhodně mě obohatí o různé náhledy a názory, to není nikdy na škodu. ;-)

někdo tu psal, že hodně "chovatelů" odchovává na příbuzných párech ... A vy si jako myslíte že v přírodě tomu tak není !? Po jak velkém okolí se rozleze cca 40 narozených Boa? Stejně se většinou zdržují na stejných místech a když na ně přijde páření, tak nejblíž budou zase ti sourozenci...Ale to se už řešilo v tématu o "mutantech".

No, není nezajímavé, že zvířata ze stejné oblasti, jedno např. ze "západu" a druhé např. z "východu" , když se střetnou, tak si nemusí biologicky vyhovovat a pářit se nebudou, neboť každé zvíře bude mít období páření jinak "načasované". Takže třeba sameček B.c.i. Sonora z "východu" přeleze na území samičky B.c.i. Sonora ze západu, ale neodpáří se ... "nesednou" si. To by i vysvětlovalo "neodchov" některých chovatelů, kteří třeba mají B.c.i. Sonoru sice z odchytu, ale z různých oblastí. Podle mě k příbuzenskému páření v přírodě dochází a dochází k němu často.

V tom případě máme zcela odlišný názor. Veškeré druhy zvířat které znám (ne že by jich bylo až tak moc) mají přirozeně vytvořeny vzorce chování, které se snaží zabránit příbuzenské plemenitbě. Samozřejmě i v přírodě dochází k situacím, kdy jiné řešení není. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že příbuzenská plemenitba vede k inbreedingové depresi a její následek - ztráta životní síly (životaschopnosti) se vyznačuje především méně zdravými jedinci, slabším růstem, sníženou plodností a výkonem, snižováním inteligence, narušeným chováním atd.
Příbuzenská plemenitba sice nezpůsobuje dědičné vady tím, že poškozuje genotyp, nýbrž zviditelní recesivní dědičné vady v genotypu jednoho zvířete a následně u jeho potomků. Fakt je, že např. u polygenní dědičné vady to může trvat mnoho generací než se tato dědičná vada ve fenotypu jedince upevní.
Zásadně a napříč politickým spektrem platí: Jedna populace je o to zdravější a pro budoucnost zajištěnější, čím je větší. Také přísná přirozená selekce redukuje genotyp, což je sice omezení, ale pro populaci v konečném důsledku s pozitivním dopadem. Na druhou stranu může být také velká populace v genetickém počtu „malá“, když pochází z malého počtu předků – zakladatelů. Je obecně známo, že takováto hraniční situace takzvaného genetického hrdla není u současných druhů výjimkou a vždy si taková populace nese jistá rizika. Proto budou populace žijící na izolovaných místech (ostrovy atd.)vždy ohroženější než populace stejného druhu žijící na pevnině. Tak a teď si představte kolik jedinců nějakého druhu žije na takovém izolovaném ostrově a kolik třeba ve vašich teráriích nebo v terkách věhlasného chovatele.

Vzhledem k minimálnímu množství přeživších mláďat v přírodě do pohlavní dospělosti je opravdu poměrně malá pravděpodobnost, že se setkají dvě dospělá mláďata opačného pohlaví ze stejného vrhu. Pokud už to bude jiný vrh stejné samice, tak opět s velkou pravděpodobností budou mít jiného otce (a naopak). Navíc pokud se to stane, tak zcela jistě ne opakovaně a vždy se do toho přimíchá nějaký jiný jedinec. Pokud by populace byla tak malá, že by se to stávalo pravidlem, tak by zřejmě mohlo nastat několik scénářů (nebo jejich kombinace) -
1. populace bude tak malá, že může dojít k jejímu vyhynutí ať v důsledku predace (přirozené, nepřirozené), tak antropogennímu působení (takřka vždy negativní) atd.
2. v populaci se může častěji projevit nějaký recesivní gen, což povede buď k projevu některé genetické vady, která ovlivní životaschopnost populace, nebo k některým méně běžným kresebným a barevným odchylkám, případně to může v extrému vyústit až k vývoji nové formy, poddruhu nebo druhu (především situace u izolovaných populací s nemožností komunikace s jinými příslušníky druhu - malé vzdálené ostrovy nebo izolované populace daleko od souvislého rozšíření druhu atd.).

Plně souhlasím s Khorem.
Jen mi zaráží, že ikdyž v již zmiňovaném QUIZu - Boa constrictor na ifauně bylo jasně dokázáno že určování zvířat z konkrétní lokality dle zbarvení je blbost, je tu poměrně dost chovatelů kteří se této praktiky nevzdávají. A nakonec tomu snad i věří :.(.

Promiň, ale v tom případě pak můžeš téměř jakéhokoliv imperátora prodávat jako kteroukoliv lokalitu a chtít jakoukoliv cenu a dotyčnému tvrdit, že jde jen o jiné vybarvení :-) myslím, že by pak ten "zmatek" byl daleko větší.

Tak tyhle argumenty teď opravdu nechápu.
QUIZ - Boa constrictor jasně prokázal že to tak je! Zvířata určité lokality mají škálu zbarvení a kresby v rámci poddruhu OD - DO!
Mám z toho všeho pocit, že tu vznikla jakási skupina chovatelů kteří se zpočátku pomýlili, ale nechtějí se této praktiky vzdát protože do těchto zaručeně ,,čistých" chovů už nainvestovali značné sumy.
Jen mi na tom tak trošku mrzí, že tyto bludy (určitá lokalita = jen zvíře určitého zbarvení) šíří dál.

No nevím - pokud sama píšeš (ne těmito slovy), že za byť lokalitního, ale "netypicky" zbarveného hada si za a) nemůžeš říct tolik a za b) ho půlka lidí nebude chtít, protože nebudou věřit, že je to daná lokalita, a tudíž, že si vybíráš ta "typová" zvířata, tak jdeš vlastně s davem a nepřímo tyto "bludy" podporuješ a šíříš. Ono to nemusíš nikde psát, stačí když to tak děláš;-)

Já myslím, že se tady zbytečně dohadujete. Každému se přece líbí něco jiného. Proč by souběžně nemohlo existovat víc typů z jedné lokality? Jen proto, že nějaký velkochovatel preferuje jenom typ, který se líbí jemu = který ON chová ?

Zlatý želvy, tam prodejce sdělí lokalitu původu zdarma jako bonus. A tak nemá důvod k podvodu ať je Němec nebo Čech. Za ty prachy se asi vyplatí pořídit si papíry na čisté "boa" když se to poznat nedá, co? Taky by mne docela zajímalo, stejně jako KHora, jak takový doklad vypadá. Jaký obsahuje údaje?

Mám také obavu, že papíry jsou jaksi na zakázku, aby se lépe prodávalo. Jak vypadají? Kdo se v nich vyzná? Co je věrohodné? .... Mám obavu, že mi prostě zbývá po debatě s chovatelem jen jedno jediné - uvěřit nebo neuvěřit. Jediná možnost je v tomto případě mít "genetiku", ale i tak, třeba já osobně ani většina ostatních podle jakéhosi potvrzení o genetické spřízněnosti (s jakými jedinci? S rodiči? Prarodiči? ... ó jak podivné, že jsou geneticky spřízněni) nevíme na čem jsme, protože bych potřeboval mít srovnání s ověřenými jedinci z dané lokality a i tak nevím jestli bych rozdíly poznal (zřejmě ne) a tak by mi nezbývalo nic než věřit větám na "papírech" (kdo je napsal? Kdo je vydal?)...:-/

Testy DNA ? Já jsem dokonce Krokodýle téměř přesvědčen, že genealogické testy DNA pro populace hroznýšů nejsou a dlouho nebudou ani částečně zpracovány, jak pro celkovou populaci Boa, tak pro jednotlivé izolované linie. Myslím, že lze maximálně zjistit, zda mládě pochází z dané chovné skupiny, respektive že z ní zaručeně nepochází a to ještě s rozpaky, nikoliv z jaké oblasti pochází ta skupina.
Googloval jsem jak o život a jediné co jsem našel je tvrzení, ale když dojde na konkrétní údaje tak nic.
Je to škoda, fakt by mě to zajímalo. Možná ale, že jen blbě googluju.

Souhlasím, test DNA rozhodně nezaručí zda mezidruhoví(mezipoddruhoví) kříženci "bastardi" pochází z terária od Humpolce, nebo mají určenou lokalitu z nějaké hybridní zony. Přiznávám, že mě potěší pokud znám u chovanců původ a pojem "populace" jaksi nadřazuji nad vědecké škatulkování do sp., ssp.

Tak to jsme na tom Hugo stejně, také mám hřejivý pocit z toho, že si myslím že vím :-) Ostatně, znát pokud možno lokalitu patřilo vždy k chovatelskému bontonu. Přestože si nemyslím, že bych byl rasista, tak želva která má určenou lokalitu je pro mě vždy něco víc. Těší mě pohled na skupinky téměř stejných zvířat, baví mě porovnávat nepatrné rozdíly v chování (mnohdy domělé)s pocitem, tak takto to chodí v Bulharsku a takto zase třeba v Turecku. Je to fajn a člověk si vyhraje.

Ceny za ktore sa teras predavaju Boa idu strasne dolu videl som napriklad Hog.i.b za 2000ck alebo dnešny inzerat z ifauny ....hroznys kralovsky sharp albino Prodám mladou samici (stáří 8 měsíců), délka cca 80 cm. Cena 5000...Finančna kriza uš asi prešla aj na nas a predavame svoje zvierata poriadne pod cenu.Ked si všimnete napriklad ceny Morelie virdis a podobnych hadov tak mi to je luto lebo si ich bude moct dovolit hoci aky ,,chovatel" a nedopadnu dobre ludia si ich nebudu vazit tak ako ked boli cenovo niekde inde.Možno ma niektori odsudite zato ze sa mi to nepaci ale podla mna pri niektorich zvieratach by mala zostat cena vysoka aby ich nedostal do ruk hocikto,to mam na mysli tie Morelie a podobne.

No ja mam v poslednom case pocit, ze prave drahsie hady si kupuje hocikto. Dnes ma vela ludi dostatok penazi, aby si mohli kupit aj drahsie kusky. No a prave takyto ludia dost casto tuzia mat doma nieco, co nemaju druhi. Ako to vyzera si mozeme pozriet aj tu "odbornici" na morelie atd. ]:(

Cim su hady lacnejsie, tak tym sa tazsie predavaju. Inak mi je jedno kolko ake stoja, keby vsetky stali korunu, tak by mi to nevadilo (a bolo by to mozno aj dobre)

Nechci nějak rozebírat ceny, osobně mám asi trochu vybočující názor na celou tuto problematiku. Považuji totiž kohokoliv, kdo dokáže prodat cokoliv za cenu vyšší než obvyklou za šikovného obchodníka. Způsob myšlení cenových moralistů je mě prostě záhadou. Proč se ale o cenách zmiňuji, cenový pokles byl a bude v teraristice běžný, ať už krize je nebo není, zejména u relativně snadno množitelných a běžně dostupných druhů. Výrazný finanční efekt bude mít vždy jen těch prvních pár vyvolených, kteří byli natolik předvídaví a trefili se do černého a nebo se jim podařilo rozmnožit a vychovat něco neobvyklého. Takový náskok se špatně dohání a pocit, že si zakoupím na burze deset mláďat momentálně moderního druhu za těžké peníze neznamená, že až dospějí a rozmnoží se, budu je za stejné peníze prodávat dál. Podobně naivních kalkulací je třeba se vyvarovat. Takový plán by měl šanci pouze tehdy, kdyby ta dotyčná mláďata byla jediná dostupná na trhu. S tím se samozřejmě počítat nedá, protože ti šikovní první chovatelé za dobu dospívání prodaných mladých zahltí trh dalšími odchovy a rázem je z rarity běžné zvíře nebo barevná mutace. Drobný chovatel, který touží být in, je tudíž odsouzen k neustálému ždímání peněženky, protože než jeho "drahá zvířata" dospějí, budou levná a objeví se zase jiná zvířata nebo mutace, které každý musí nutně mít. No a tak je to pořád dokola. :-)
No dostal jsem se dost daleko od problematiky která mě zajímá a to je objektivní rozpoznání hroznýšů. :-/

To já Meldo o tobě přeci vím :-) a jiný názor ti za zlé určitě nemám. Ten pocit, že dobrý obchod tvoří civilizaci mám v sobě holt už dlouho hluboce zakořeněnej, s tím nic nenadělám.

Třeba pány Kastla, Maugga, Stoeckla, Russoa nepovažuju ani náhodou za zloděje i když je každému jasné, že finanční náklady na chov "čistokrevného" hroznýše nebudou tak extrémě rozdílné oproti nákladům na chov běžných mixů. Jistě ne tolik jak rozdílné jsou ceny mladých.