Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektroinstalace terarii

Potreboval bych trosku pomoct se zapojenim terarek v pokoji...protoze se mi tu ty zvirata pomerne mnozej a s nima pribejvaj kabely a spinaci hodiny a uz v tom mam celekm gulas tak bych to chtel trosku nejak "ucesat" a tu elektriku co nejvic zjednodusit....udelal jsem takovou maluvku pro lepsi predstavu toho, jak bych si to zhruba predstavoval a byl bych rad kdyz by to zkouknul nekdo, kdo trosku elektrice rozumi(ne jako ja) a rek mi jestli je to realizovatelny a pripadne co bych mel udelat jinak....

Takze planuju udelat jen dva okruhy-svetelnej a mlhovaci aby mi odpadla ta hromada spinacich hodin.

Svetelnej okruh by napajel jeste cerpadlo vodopadu a ventilatory u pardalich terarii, zaroven bych chtel, aby se kazdy terarko dalo samostatne vypnout v pripade kdy vypoustim zvire bud do venkovniho vybehu nebo volne po byte a to nesmi mit vliv na ostatni terarka....
Celkovy prikon vsech svetel a cerpadla je 280w

Mlhovaci okruh se tyka jen terarii pro pardaly,tam je to celkem bez problemu...
Celkovy prikon mlhovacek je 76w

Takze v maximalni spicce je komplet prikob 356w.
Problem je v tom ze mam v pokoji jen jednu zasuvku kterou tohle vsechno muzu napajet..... a proto se ptam jestli je to realizovatelny:)

Budu rad za kazdej postreh,radu,tip nebo kritiku:)

[http://tera.poradna.net/file/view/7898-pudorys-pok oj-1-bmp]

Ahoj, pokusím se odpověď na tvojí otázku trochu rozvést.

Psal jsi, že máš v bytě jen jeden zásuvkový okruh. Z toho usuzuju, že se jedná o menší byt v paneláku. Jestli je můj úsudek správný, budeš mít určitě elektroinstalaci tahanou hliníkovými kabely a jen dvoudrátově. Jistič budeš mít jeden na zásuvky, jeden na pračku a jeden jistič na kuchyňský kout a jádro. To je poměrně důležitý ověřit, protože už jsem viděl pár garsonek, kde byl jeden jistič na všechny zásuvky včetně kuchyně a jeden na pračku. Jestli máš doma tuhle "ochuzenou" verzi jen s jedním jističem na všechny zásuvky můžeš mít problém v okamžiku kdy si zapneš v rychlovarce vodu na kafe, v mikrovlnce si budeš ohřívat párek a terárka pojedou na max. Buď ti rovnou "spadne" jistič, nebo ti časem vyhoří některá ze zásuvek.

Podívej se jestli máš jistič skutečně jen na zásuvky po bytě a ne i na kuchyň - jestli jenom na zásuvky bez kuchyně nebude problém, když si zapojíš to co máš v plánu.

Až zjistíš, že kuchyň je zvlášť, nebylo by marný preventivně obejít se šroubovákem zásuvku od zásuvky, sundat kryt a dotáhnout ve všech zásuvkách šroubky pod kterými jsou kabely (radši si vypni jističe), protože hliník má nepříjemnou vlastnost, že "teče" a časem se zhorší kontakt mezi drátem a svorkou zásuvky, průchodem proudu se to opaluje, ohřejvá a časem zásuvka vyhoří - z toho důvodu je nutné to čas od času dotáhnout

Tvoje schema je v podstatě dobře. Kdyby jsi to chtěl udělat 100% elegantně a podle platných norem, bude to relativně drahá sranda. Popsat jednotlivé možnosti provedení je textem obtížné a nejsem si jist, jestli bych to napsal srozumitelně. Jestli chceš, zítra v práci ti můžu nakreslit technicky správnou variantu s ohledem na normy a druhou s ohledem na peněženku a bezpečnost včetně rozpisu potřebného materiálu.

Ještě pár poznámek - norma neurčuje kde má být fáze, protože je to dnes úplně jedno jak z bezpečnostního hlediska, tak z funkčního. 99% rozdvojek má na jedný straně fázi na levo a na druhý fázi na pravo. Fáze se akorát nesmí objevit na kolíku. Vypínač ti stačí takový, který rozpojí jenom fázi - v případě, že máš elektriku tahanou "postaru" dvouvodičově nesmí se PEN ("nulák") vypínačem rozpojit a v případě třívodičového zapojení je rozepnutí pracovního vodiče ("N" - modrý) k ničemu.

Skoro začínám přemýšlet, jestli v pravidlech TP není nic o maximální délce přispěvku :o)

Ještě nastíním řešení - ideál je řešit to jako pevný rozvod = je-li zásuvka koncová(vede do ní jen jeden kabel a je kam připojit další kabel) zapojit z jejích svorek nový kabel a v liště ho vést do rozvodnice, kde by byly spínací hodiny a odtud na vypínače a jednotlivé vývody na zásuvky. Vše v krabičkách na omítce.
Teď ta levnější a přesto bezpečná varianta. Kabelem v liště(půjde-li kabel připojit na svorky zásuvky, jinak volně loženým kabelem ala prodlužovák) ze zásuvky kterou tam máš do zásuvek pro spínací hodiny. Ze spínacích hodin kabelem do krabiček s věnečkem (ACIDUR PLAST), odtud 4x na vypínač a z vypínače do dalších 4 krabiček. Z krabiček za vypínači k jednotlivým teráriím do zásuvek. Plus pár propojů, který ti můžu případně namalovat, jak jsem nabízel výše.

Snad jsem ti trochu pomohl a ne jenom zamotal hlavu...

lepsi odpoved jsem si ani nemohl prat:) diky ti!!
Tak predtim jsem to napsal blbe...do toho panelakovyho bytu jsi s etrefil spravne,do hlinikovejch kabelu taky a do poctu jisticu taky,mam celkem 3 jistice-svetelnej okruh,zasuvkovej a potom je kuchyn zvlast(jestli je i jadro na tomhle jistici takhle z hlavy nevim,ale zitra to probehnu se zkouseckou)a rovnou rozeberu ty zasuvky a dotahnu kontakty azkusim zjistit ktera z tech zasuvek je koncova a pripadne bych se do ni napojil s rozvodnou krabicic na zed...to reseni by se mi libilo vic protoze by mi ta zasuvka zustala volna,ale pokud koncova nebude tak to bduu muset vyresit kabelem se zastrckou ala prodluzovak:D

A kdyz by sis dal tu praci s tim schematem tak bych ti byl strasne vdecnej:) precejen podle predlohy si to zapojeni dovedu lip predstavit a bude mensi sance ze udelam nekde nakou totalni kravinu....vyhorel bych vskutku nerad...

Jsem zitra pres den doma tak si dam praci a spocitam si kolik wattu mi jede na tech dvou okruhach(protoze mikrovlnku mam zrovna asi v tom zasuvkovym) a podle toho bych to kdyztak nejak prekopal....

A jeste dotaz,kdyz mam teda ve zdi ten hlinik, ktery je dvouzilovy tak ma cenu tahat kabely 3x1,5...?(s tim ze nulak a zemnici spojim) nebon staci 2x?

A protoze jsem nikdy nepochopil jak se zapojuje vypinac na svetla normalne klasicky v byte tak mi neje do hlavy to propojeni pres ty venecky...vim o co se jedna ale nerozumim tomu odkud co posila stavu kam...proto by to shcema bylo super. kdyztak muj mejl je Jaffata@seznam.cz

Rano sem jeste napisu co jsem zjistil o tech okruhach a wattazi.diky moc

Děkovat nemusíš - kdybych nechtěl pomoct "kolegovi teraristovi" tak nepíšu. Jak psal "bahno" budeš to tahat třívodičově a krom toho si to v případě, že jsi v nájmu můžeš vzít jednou s sebou, nebo jestli bydlíš ve svém to necháš jak je až jednou budeš předělávat elektriku. K tomu ne 1,5kou, ale 2,5kou - respektive kabelem CYKY-J 3x2,5 a ani nebudeš nic spojovat. Spíš se podívej jestli máš v zásuvce místo na připojení dalšího kabelu, nebo ne. Zítra bych se k tomu snad měl dostat, tak ti to nakreslím ve dvou variantách. Rád bych to vložil sem(mohlo by to pomoct nejenom tobě), ale budu to exportovat do pdf, takže ti to pošlu mailem...

ja jsem ve svym ale nevylucuju ze se jednou prestehuju:) libi se mi ale ta varianta napojeni primo ze zasuvky,kabely v listach po zdi a pak ty rozvody z tech venecku k vypinacum a jednotlivejm terarkam.. kdyz bych sel odsud pryc tak to sundam ze zdi a diry vyspravim......
A k tomu CYKY kabelu...ten je "tvrdej" a blbe se mi s nim bude asi zatacet...mam to od ty zasuvky pres nekolik rohu...dal by se misto nej pouzit normale gumak tech 3x2,5? zitra omrknu tu zasuvku a dam vedet.Taky si spocitam naky metraze abych zhruba vedel na kolik me ta sranda vyjde....

Neboj, cykynu ohnes, je to sice plnej drat, ale jednorazove se da ohnout v pohode. Ale pokud chces, muzes pouzit drazsi licnovej kabel a krimplovat konce.
Jinak ale je to docela velkej zasah do instalace a ma to nekolik spicku:
-Vypinace ke svetlum umi spinat jenom 10A. Pro tvy pouziti je to uplne v pohode, ale pockej az ti tam pritelkyne do prihodne umistnene zasuvky zastrci vysavac. Koupil bych jeden jistic 10A a terarka jistil 10A jisticem.
-Budes napojovat med na hlinik - to taky neni uplne jednoduchy, resp, je to nachylny na to to udelat blbe.
-Pokud delas rozdeleni dvouvodicove instalace na trojvodicovou, mel by si tento bod prizemnit - v panelaku se realizuje dost blbe.
-Mela by na to byt revize. Jasne, na revizni zpravu to nesviti, ale kdyz nebude a bude pruser, pojistovna ti nic neda.
-Pokud si to budes delat sam, fot vsechno otevreny a hod to sem, kontrola neni od veci.

Takze jsem to probeh a zjistil nasledujici:

-Zasuvky mely kontakty vicemene v pohode.vsechno jsem dotah,pro jistotu
-V celym byte je 7zasuvek...
-Ta zasuvka ze ktery chci tahnout ty terarka je neni puvodni(zrejme najemnik,ktery tu byl prede mnou predelaval)a vede do ni uz trivodic ktery je napojen na puvodni hlinikovy vedeni v krabici pres cokoladu-faze na fazi,zemnici a nulovy vodic jsou napojeny na puvodni zem ..jinak ta zasuvka na kterou bych se chtel napichnout je koncova takze z toho by kabel vytahnout sel...ale rek bych ze ta zasuvka neni vubec napojena spravne...?
-na zasuvkovym okruhu je uplne maximalni zatizeni(kdyz jede mikrovlnka naplno,vysavac a veskery elektricky spotrebice vcetne terarek(bez tech dvou planovanejch) 3250w -meril jsem to pres takovej ten zasuvkovej meric napeti... ty dve terarka budou mikt prikon cca 170w takze kdyz to sectu tak sme dost na hrane 3420w na 16A jistici...samozrejme je to uplne maximalni hodnota..... ale prijde mi to dost tesny...
-na tom druhym obvodu jede jen pracka,rychlovarna konvice a sporak(jen zapalovani plotynky) a tam je teda max prikon cca 2500w...jenze na ten by se mi dost blbe napojovaly ty terarka kvuli nevhodny dispozici bytu...

Takze se ptam:
-jak by melo spravne vypadat to napojeni med/hlinik?
-riskovat to napojeni na zasuvkovej obvod nebo to ac slozitejc napojit na ten druhej obvod na kterym jede to jadro?
- na kolik by tak mohlo vyjit rozsireni ze stavajicich 3 jisticu(svetla,jadro,zasuvky) na 4 obvody s tim ze by zasuvkovy byly dva a na tom puvodnim bych nechal kuchyn a jeden pokoj+prilezitostny zasuvky kam se strak vysavac a podobny veci a druhej okruh bych mel jen na tu jednu mistnost s terarkama,pocitace,TV,repro atd.... s tim ze bych si veskere slice a krabice zasekal sam a potom zase poopravoval..tedy ciste jen elektrikarska prace + revize...material bych musel spocitat...

- pouzit spojku, ktera ma v technickym listu tohle povoleny a nikdy nedavat hlinikovej a medenej drat pod jeden sroubek, to je cesta do pekla
- to nech na tomhle.
- na hodne. A je pri tom bordel. A hlavne:
3250w pri 230V -> 14,13A
2500w pri 230V -> 10.86A
pri hlavnim jistici 1*25A tam velka rezerva neni:-)...
Ono problematika jisteni je trochu slozitejsi a neni to tak, ze 16A jistic vypadne ihned, jak tam tece 16.1A. I pri 18A mu vybaveni potrva nekolik minut, dejmetomu i 15...
Ber to tak, ze existuje neco jako "koeficient soudobosti"(to je opravdu realny termit z normy) a proste se nepredpoklada, ze pri luxovani peres, varis kafe a ohrivas obed v mikrovlnce. A pokud se to nahodou sejde, tak si holt reknes ze kafe odlozis po vyluxovani a dojdes nahodit pojistky ;-)
EDIT: jeste detail, na jednom okruhu muze byt maximalne 10 zasuvek, dvojzasuvky se pocitaj jako jedna.

takze bych si dalsim okruhem k nicemu nepomoh...to me trosku tesi protoze prekopavat tady tu elektriku se mi zrovna nechce.
Po ty spojce se podivam a hned jak ji sezenu tak to vymenim at mam klid alepson ohledne tohodle...a ta spojka by se dala nacpat i do ty zasuvky?v pripadne ze bych z ni chtel vytahnout ten kabel pro tera?

A k ty sodobosti- ja fakt ze tady naraz snad jeste nikdy tohle vsechno nebezelo,ale pri tom pocitani sem to secet sakum prask vsechno abych vedel na cem sem...

A jeste k ty revizi- ta by musel bejt jen v pripade ze bych z ty zasuvky napojil primo vyvod pro ty terarka a pak to pres ty venecky rozdelil k vypinacum a jednotlivejm zasuvkam a nebo i v pripade ze bych vsechno tahal pres prodluzovaky...?
Precejen mi to tu uz skoro dva roky funguje v tomhle rezimu-i s tou strasnou spojkou med/hlinik a tech 160w co planuju pridat neni zas tolik....

S tim prehodem hlinik->med a dvouvodic->trivodic: Tech spojek vyhovi cela rada a najdes i takovou, ktera se vejde do zasuvky. "Normovej" problem je, ze misto rozdeleni by si mel prizemnit, tj od nej jeste natahnout extra drat k zemni soustave(zakopanejm deskam v zemi). V realu tohle nemas moc sanci splnit, ale osobne bych v tom problem nevidel.

Co se revizi tyce... dneska je potreba revize snad na vsechno. Pokud tohle bude udelany "do zasuvky", tak by asi problem bejt nemel, pokud se napichnes v zasuvce bejt by mela, ale kaslal bych na to, nafot to, vystav to tady a my ti rekneme, jestli je to spravne nebo ne. A zvaz ten extra jistic(udelat takovej minirozvadecik pro terarka, do nej nacpat i ty hodiny, vsechno tohle se da koupit v provedeni pro DIN listu) pripadne i proudovej chranic, precijenom terarko je obcas docela rizikovy prostredi.

Píšeš, že máš zásuvku "novou" - předpokládám, že do ní vede měděný kabel. Problém je jenom to spojení před zásuvkou - hliník/měď čokoládou. Takový spoj má podle mojí zkušenosti životnost 3-5 let, než to v tý čokoládě shoří. Dá se říct, že všechno naprosto správně vystihnul "bahno" a i se zmínil o ideální variantě - udělat to na novo a použít rozvodnici s DIN lištou...přizemnit by nebylo marný i případné ocelové konstrukce pod terária - jestli máš, ale i bez toho se dá riziko úrazu minimalizovat.

K problému: můžeš to řešit zapojením do zásuvky a udělat to jako "chytřejší prodlužovák", ale zase to nebude podle normy, protože prodlužovák se nesmí používat jako trvalé řešení (zjednodušené řečeno). Každopádně největší hrobař u prodlužováků je jejich zdánlivá jednoduchost, která lehce navodí v laikovi pocit, že to udělá tak a tak a není co zkazit. Varianta dle normy a s revizí bude odhadem 5000,- za materiál a revizi. Bohužel jsem se k tomu dneska v práci nedostal, ale nakreslím ti to ještě dneska.

Musím běžet pryč - ještě napíšu a přihodím to schema...

EDIT: ještě dodatek - kdyby jsi potřeboval spojit hliník na měď a v krámě ti nabízeli wago svorky - NEBRAT! klasická wago svorka se na hliník nesmí použít, protože její pružný kontakt hliníkový drát velice rychle přeštípne a shoří to...

Spravne,do ty novy zasuvky uz vede medeny kabel a problem je tedy jen v tom spoji med/hlinik.koukal jsem na internetu na nejake ty spojky ale moc jsem toho nenasel.skocim se zeptat do nejakeho kramu..na ty wago svorky si dam pozor. a mam to teda potom napojit jen fazi na fazi,zem na zem a nulak nechat volnej?

Jinak prizemnit bych to moh teoreticky jen na radiator kterej mam kousek od ty zasuvky...a pod terarkama zadny ocelovy konstrukce nemam..vsechno na skrinkach nebo na konzolich nasroubovany do zdi...

Ta varianta s malym rozvadecem s jisticem, spinackama a pripadne tim proudovym chranicem na DIN liste se mi zamlouva...bylo by to celkem uhledny a vyhnul bych se prave ty hromade prodluzovaku...nehlede na to ze kdyz by neco tak to muzu jednim cudlem vsechno vypnout....ale i tak bych chtel mit ty jednotlivy vypinace na kazdy terarko extra...nechavam vzdycky jeden den jedno zvire na volno po byte a terarko vypinam,dlasi den se zas zvirata otocej a potrebuju vypnout dalsi terarko...:)

a priklanim se tedy k tomu napojeni primo v zasuvce s tim,ze mi zustane alespon volna pro nejakou nabijecku na mobil nebo tak neco...ale chci nejdriv vyresit ten spoj hlinik/med abych to mel v cajku....daj se ty spojky sehnat v klascikym elektru nebo OBI nebo tak?to asi nebudou mit uplne vsude co?

A rozhodne to pak nafotim a postnu to sem na schvaleni:)budu to brat jako castecnou revizi:D:D

dvouvodicova soustava(oznacovana jako TN-C) ma dva draty - fazi (L, hnedy, cerny, nove i sedy) a ochrany/pracovni (PEN zlutozeleny), trivodic(TN-S) ma fazi(L, dtto), ochrany (PE, zlutozeleny) a pracovni(N, modry). Takze tam kde konci zlutozelenej dvoudratu by se meli sejit tri(ctyri kabely pokud to prizemnis, ale ne k topeni, k zemni sbernici, a k ty se nedostanes). V ty puvodni, dvouvodicovy zasuvce musi zustat puvodni zapojeni, tj. zlutozeleny je oholeny v delce cca 5cm a vede nejdriv na kolik a pak na pravou zdirku.
Neco malo na tohle tema sem pro tebe nasel tady, myslim ze se to da zkousnout i bez el. vzdelani a znacne ti to rozsiri obzory.

Diky za info:)
prelouskal jsem to a uz aspon budu rozumet o cem se to tady bavime:D

V ty puvodni, dvouvodicovy zasuvce musi zustat puvodni zapojeni, tj. zlutozeleny je oholeny v delce cca 5cm a vede nejdriv na kolik a pak na pravou zdirku.

ja ale tu puvodni zasuvku nemam...napojeni je udelany ve zdi v krabici do ktery vede jen dvouvodic TN-C a ten nove natazenej trivodic TN-S a spoj mezi nima je pres tu cokoladu....
Trochu jsem po tom patral a dozvedel jsem se, ze puvodne tady v tom pokoji byly jen jedny dvere(na planku ty vpravo) a ty leve se dodelavaly dodatecne,jenze v nich prekazela puvodni zasuvka a proto se muselo to vedeni prerusit a posunout a tim vznik celej ten problem TN-C-S :)

-Jestli to dobre chapu tak mam sit TN-C-S a v podstate to propojeni mezi hlinikem a medi je dobre(faze-faze,PEN-PE,N) ale tenhle bod by mel bejt jeste zvlast prizemenej.jenze to ja nemam jak udelat....

-Je mikrovlnka jednofazovy spotredic? jestli jo,tak uz chapu proc nam rusi TV kdyz je zapnuta:) muze za to pruchod zpetnych proudu....

-Tato soustava bez další úpravy nedovoluje použít proudové chrániče.... Mel by v tomhle pripade smysl proudovej chranic byt by byl na trivodicovym vedeni,ale za predpokladu ze zbytek vedeni(od toho mista rozdeleni med/hlinik) je dvouvodicove?

ad 1) Chapes to velmi dobre...
ad 2) mikrovlnka - no, vim ze to pises jako vtip, ale problematika ruseni, odrusovani a elektromagneticky kompatibility jako celku je natolik rozsahla, ze i pro beznyho elektrikare bych ji shrnul do jednoho slova: magie.
ad 3) proudovy chranic - mel by smysl a fungoval by. Ona totiz distribucni soustava (z rozvodny do bytu) se porad dela jako TN-C(dokonce bezne v hliniku) a rozdeluje se na TN-S v hlavnim rozvadeci, nekdy dokonce uz u elektromeru, podle dodavatele.
Proudovy chranic - jednoduse receno - hlida jestli proud, co tece L a N se sobe rovna. Pokud se lisi(typicky o vic nez 30mA), znamena to, ze proud tece jinudy(pres PE, pres tebe, pres hada do zeme...) a chranic vypne. Sikovna vecicka.

99% rozdvojek má na jedný straně fázi na levo a na druhý fázi na pravo.

Tim si nejsem tak jisty. Dnes uz jsem na zadnou podobnou nenarazil docela dlouho. Vzdy je to pak na druhe strane otocene a kolik uzemeni je smerem dolu.

Fáze se akorát nesmí objevit na kolíku.

Tohle by chtelo asi 10x podtrhnout :-)

v případě, že máš elektriku tahanou "postaru" dvouvodičově nesmí se PEN ("nulák") vypínačem rozpojit

Ja bych zase rekl, ze to je v podstate jedno. Ono stejne do terarek na vsechny svetla vedou jen dva vodice a normalne to byva pres klasickou vidlici, u ktere stejne nevis kudy ti to tece(jakym smerem), protoze ji jde snadno otocit. Ten vypinac bych chapal jen na vypnuti svetel v pripade potreby (zimovani, prehrivani mistnosti, ....). Pokud budes neco delat v na elektroinstalaci stejne se vzdy pro jistotu odpojuje. Ja vse odpojuju od te doby co na me muj chovanec vyjel pri meneni zarovky a ja si sahnul na fazi :-)

U většiny lampiček se nepředpokládá, že majitel bude šmejdit po krytem a všichni víte, čeho jsou zvířata schopná.
A o to právě jde, dodržet to, že fáze bude jen a jen na prostředním kontaktu žárovky a nulák na závitu a to i při vypnutí. Proto na připojení různými flexošňůrami bych byl velmi opatrný. Preferoval bych použití takových zástrček a zásuvek, které neumožňují přehození fáze, případně rozvody pevně připojené. A co se týká vypínače, pokud budu mít vypínač jednopólový, a nejsem schopen dodržet, že fáze bude ta přerušovaná vypínačem ( většina svítidel, opatřených flexošňůrou - tj. šnůra se dvěmi kontaty ), pak při vypnutí se mi může fáze objevit na závitu. A většina objímek má mezi kovovou částí žárovky a objímkou mezírku.

ted to mam u terarek reseny tak ze zadny flexa nemam ale vsechno jsem si skladal sam z kabelu,objimky a zastrcky zvlast,takze tomu docela verim ze kdyz vypinac hodim na fazi tak se mi na zavitu zadna stava neobjevi...kolikrat se mi uz chameleon stoural v zarivkach nebo zarovkach:)Kazdopadne to pak vsechno probehnu se zkouseckou at mam jistotu...

tak uz se mi rysuje trosku jasna predstava.... a zacal bych rad davat dohromady material potrebnej k realizaci....
-Spinaci hodiny na Din listu jsou jasny

-proudovy chranic: tam vubec nevim jaky by mel mit hodnoty ale vyhovi treba tohle? http://www.elektro-paloucek.cz/jistici-technika/pr oudove-chranice/kanlux-kr6-25-003-2-proudovy-chran ic

-kabel CYKY 3x2,5 jako privod od zasuvky do rozvadece a z nej potom tahat co? k tem vypinacum a jednotlivejm terarkam...? taky CYKYnu?

-jistic 10A tridy B

- taky me napdala nejaka prepetova ochrana-budu mit u jednoho terarka vybojku a ta bude citliva na nejaky vykyvy napeti..problem je,ze na DIN listu stoji 1200kc...zasuvkova za 100kc....:)

- ted nevim jaky vypinace...rad bych nejaky co by sly dat pekne na zed a nebude problem se zapojenim

-ACIDUR- ten rozvodnej venecek...to budu asi potrebovat taky ze?

- a pak uz snad jen par tech vicenasobnejch zasuvek k jednotlivejm terariim a melo by to byt vse....

Jeste pockam na to schema zapojeni protoze furt nemam jasno v tom jak se to deli v tom venecku,jak se pripojuje ten proudovy chranic atd....

Už ti to kreslím. Udělám to teda se spínacíma hodinama na DIN lištu+jističem+proudovým chráničem v malé rozvodnici. Přívod budeš mít naznačenej ze zásuvky - zapojení na její svorky, ne vidlicí. Můžeš jít s přívodem klidně až na jističe, ale to by jsi je buď musel předělat všechny-nemáš li jeden stávající jistič rezervní, nebo vedle stávající rozvodnice s jističema dát minirozvodničku s jedním jističem a vytáhnout si jenom přívod z přívodu stáv. jističů. Rozdělit tam rovnou PEN vodič na PE+N - z jednoho zeleno/žlutýho na zel/žlut a modrý. atd...budeš li chtít popíšu až doladíme schema zapojení tvýho "dispečerskýho pultu" :o)
Pokusím se od každého použitého prvku najít odkaz na e-shop kde si to můžeš prohlídnout.

haha:D dispecersky pult...to zni vznesene:D
Ja bych ten jistic idealne chtel dat do ty rozvodny skrinky spolu s hodinama a proudovym chranicem...kdyz bych to tahnul az k jisticum tak bych potreboval tak jednou tolik kabelu a musel to tahnout opacnou stranou pokoje... i kdyz na druhou stranu bych ten kabel schoval pod listy podel zdi a v tech plastovach listach bych pak jen vystoupal k pojistkam..jo a jeste pro upresneni...jistic mame jen hlavni 25A a v byte mam ty porcelanove pojistky....16A na zasuvkach a 10A na svetlech..... tak nevim jestli by to i nebylo jednodussi natahnou to z ty zasuvky jak jsme rikali puvodne a ten jistic dat na ten privod nez se to rozdeli k jednotlivym terarkum.....
Treba si to myslel jinak,pockam na nakres az toho si myslim ze to pochopim snaz:)

Tak tady máš prvotní nástřel. Omlouvám se, že to tak trvalo, ale teď je to s časem špatný - už jsem se bál, že nebudu mít čas to dneska dodělat...

K zapojení: (elektrikář odpustí - kreslil jsem to narychlo a tak, aby to snad pochopil i laik)

Pro přehlednost jsem nekreslil zapojení všech vypínačů a zásuvek, ale mělo by se to z toho dát pochopit.
Použitý(doporučený) materiál ti sem hodím buď ještě dnes, nebo zítra.
Schema není 100% podle normy, ale bude to funkční, přehledný, rozšiřitelný, bezpečný a s příznivým poměrem cena/výkon.

Nechť zdejší odborníci provedou případnou kritiku - sice jsem elektro projektant, ale VN a ŘS do rozvoden...

Rozvodnici použij obdobnou jako http://www.ddelektro.cz/ddelektro/eshop/3-1-Rozvod nice-NUOVA-IP40/12-2-na-omitku-pruhledne-dvere/5/8 8-Rozvodnice-NUOVA-IP40-18-mod . Neznám šířku spínacích hodin(odhad 3 moduly), ale rozvodnice se dělají na počet modulů - pro příklad klasický jednofázový jistič má šířku jeden modul. Odhadem by ti měla bohatě stačit 18ti modulová rozvodnice. Kabely dej do lišt.

Super!!!! diky moc.
Projel jsem to jen tak zbezne prootz jsem se ted vzbudil a jsem jeste uplne tumpachovej a musim letet do prace,ale odpoledne k tomu zasednu a poptam se na pripadny nejassnosti..ale pravdepodobne toho moc nebude,zda se mi to dost prehledny a pochopitelny:) diky

a k tem spinacim hodinam,ty maj sirku 2 moduly,proudovej chranic taky,takze jeste s jisicem je to 7 modulu,ale nevim kolik jich je potreba na ty svorky...abych tam pak nemel zbytecne velikou douru:)

Ahoj, teprve teď jsem si všiml tvojí a bahnovo včerejší konverzace a je fajn, že jsme se nakonec ideově všichni +-sešli tak jak jsem ti to navrhnul.
K velikosti rozvodnice- vychází ti 7 modulů plus svorky. Svorek nutně potřebuješ 4ks pro jednotlivé zásuvky terárií. Svorky na vývodu z chrániče jsou jen pro přehlednost/úhlednost - bylo by možné jít z chrániče rovnou na spínací hodiny drátem (na prodrátování za chráničem použij CY 1,5 a barvu dle schema), malá modrá (N) svorkovnice vedle jističe by šla taky vynechat - můžeš jít pracovním vodičem z přívodu rovnou na proudový chránič a spínací hodiny, černá svorkovnice na vývodu ze spínacích hodin by šla taky vynechat - na svorku jdou zapojit dva dráty, pouze musí mít stejný průřez.
Na svorku počítej minimálně jeden modul. V minimalistické variantě by jsi potřeboval 7+4 -> 11 modulů, dělá se 12ti modulová. Tak jak to máš nakreslený by jsi potřeboval 7+7 -> 14modulů. Použít můžeš třeba http://www.elima.cz/obchod/product_info.php?produc ts_id=10814 .Rozvodnice jsou většinou dělané tak, že máš otvory na pár modulů a zbytek je dělán k vylámání/vyříznutí nožem. Tahle má 8 modulů otevřenejch - potřebuješ jich 7, můžeš jednu díru zaslepit záslepkou http://www.elima.cz/obchod/product_info.php?cPath= 284_533&products_id=8258 .

Mé doporučení je použít 16ti modulovou rozvodnici.

Tak jsem si to v praci dneska trosku natah a az ted jsem dorazil domu a uz zas nemam silu na to sesmolit neco inteligentniho.... zitra odpoledne se k tomu dostanu a poradne se tim pohrabu a jeste doladime nejasnosti a dali bysme dohromady seznam potrebnyho materialu a ja bych to v tejdnu poridil a pristi patek to cely natahal a zapojil...
A rozvodinici vezmu asi tu co jsi postoval + tu zaslepku...aspon to bude pripadne rozsiritelny o nejakou blbinu:)

Proudovej chranic dobrej
CYKYnu vsude, na 10A by stacila i 1,5ka, ale otazka jestli na tom clovek nejak usetri.
Prepetova ochrana, no, ono je to i o parametrech, za kvalitu se plati. Ale ze by vybojka s klasickym predradnikem byla nejak extra citliva na prepeti, to se rict neda.
Bez venecku se obejdes, pokud budes mit rozvadecik s DIN listou, tak to vsechno cvakej na DIN listu neco takovyhleho
Vypinace bych taky zvazil na DIN listu - vypada to jako jistic, ale je to jenom spinac - stoji kolem stovky kus.

Jo a draty na vydratovani rozvadece, ale staci si rozholit 2m ty CYKYny. K tomu par bodiku:
- vsude jsou pravy uhly(at to trochu vypada), chce to kleste bez ostrejch zubu
- Vsechno se zapojuje v jednom smeru, tj ze shora dolu, z leva do prava. Nebo naopak, ale stejne.
Kolega ti nakresli schema...

To co je tam kreslený jako "modrý/černý/zelený proužek se svorkama" je přesně to z bahnova odkazu...to co mám zeleně je ve skutečnosti zelená se žlutou, ale nechtělo se mi to šrafovat dvoubarevně. Ty dva velký (zel. a modr.) nahoře budeš mít jako součást rozvodnice - pro tebe poslouží obyčejná domovní rozvodnice s DIN lištou pro montáž na omítku.
Ještě k zapojení spínacích hodin - obvykle mají dvě svorky pro napájení a dvě nebo tři svorky na spínání. Když mají jen dvě spínací svorky, tak při sepnutí hodin dojde k propojení svorek. Když mají tři, tak jedna je jako přívod, z druhý leze "šťáva", když jsou hodiny "v klidu" a třetí se sepne když sepnou hodiny a odpojí se ta "druhá". Asi jsem to teď napsal nesrozumitelně, ale až si je případně koupíš, tak se můžeš poradit tam, kde to budeš kupovat, nebo se podívej na schema - musí být na spínacích hodinách.

Ok,tak tu prepetovku vynecham protoze ta za kilo asi bude celkove na prd a ta na DIN listu je na me uz ted zas moc draha....treba bych to o ni nekdy v budoucnu rozsiril:)
Na ty vypinace na listu se podivam..musim jeste vymyslet jak to umistit aby to bylo dobre pristupny a neprekazelo to...a ty vypinace budupouzivat vicemene denne,tak abych porad nemusel otvirat ty dvirka od rozvodnice...

Nakouknu dneska do nejakyho rozvadece abych vedel jak se to to taha a k necemu to vypadalo,ale s tim uz si pohraju:)
Diky

Tak jsem byl dneska nakupovat nejaky material a dopadlo to nasledovne:

-Vypinace jsem poridil 4 nastenne

-Rozvodnou karbici jsem vzal 12ti modulovou protoze ta 18ctka byla uz moc velika a nevesla by se mi na zamyslene misto....

-Jistic 10A, svorkovnice(meli jen modry ale rekl bych ze to nicemu nevadi)...kabely a listy taky mam...

co postradam:

-Chybi mi jeste spinaci hodiny a proudovy chranic....ve schematu je napsano, ze by mel byt 16A,ale ja vsude narazim jen na 25A...je to problem nebo ho muzu pouzit?

- a jeste zasuvky...muzu pouzit ty vicenasobny jako jsou na prodluzovakach a bezne jsou k dostani treba v OBI...? nebo bych mel spis pouzit ty klasicky nastenny jedno-dvoj zasuvky...? nebo je to jedno?

Ahoj, proudový chránič vem klidně se jmenovitým proudem 25A - ničemu to nevadí.

To, že jsi vzal modré svorkovnice vadí akorát normě, "bílá myš je stejné výživná jako černá myš" - fungovat to bude.

Jestli v elektru kde jsi nakupoval nemají spínací hodiny na DIN lištu, nebo jsou moc drahý, podívej se na nějaký e-shop. Našel jsem je tam kolem 300,-

Tvůj dotaz o zásuvkách...je to skoro jedno. Na funkci to mít vliv nebude, jde jen o efekt. Pořád bude hezčí a praktičtější, když budeš mít z rozvodnice lišty a na jejich koncích zásuvky na zdi, než cosi jako prodlužovačku vedoucí z rozvodnice. Jestli máš na mysli jenom "vícezásuvku", která jde rozebrat a přidělat na zeď, nebál bych se jí použít - bude to nejspíš levnější.

Takze komplet elektroinstalace hotova.byla to pekna fuska:)
Diky suprovymu schematu se v zapojeni nevyskytly zadny problemy- ty nastaly az pri zkousce jednotlivyh zasuvek... nejcastejsi problem kvuli kterymu porad vylitaval proudovy chranic byl ve spojeni objimek od zarovek a koncovek(vetsinou treba objimka na 3 draty a zastrcka dvoudratova apod.)chvili trvalo nez jsem zjistil, ze kdyz mam na zastrcce spojeny nulak a zem tak na objimce to musi byt to same, jinak to vylitne....:)
Takze po predelani vsech kabelu to funguje naprosto pohadkove:)

A "odtucnil" jsem mistnost a zhruba 50m prodluzovaku,6 rozdvojek,10spinacich hodin a par vypinacu:)

Timto bych chtel podekovat panum Bahno a NapraP za jejich uzitecne rady a vytvoreni schematu zapojeni, bez ktereho bych se do toho urcite nepustil a stale bych tu zapsail s prodluzovackama:)

Prikladam foto vydratovani rozvadece(neni to nic extra, ale mohlo by byt hur:D)
[http://tera.poradna.net/file/view/8006-rozvadec-jp g]

Ahoj, nemáš za co děkovat. Rozvaděč jsi udělal hezky. Ještě malý dotaz - nechce se mi teď pročítat celý vlákno (myslím, že to tu padlo), ale na objímce musí být bezpodmínečně fáze na středu. Nesmí být na "šroubení" objímky. Zkontroluj si to prosím, jestli jsi to nedělal. V okamžiku, kdy se ti fáze při zapnutí světla bude objevovat na objímce, tak když budeš měnit vadnou žárovku a nebudeš to mít vypnutý, hrozí, že při vyšroubovávání žárovky si šáhneš na fázi. To tě s největší pravděpodobností nezabije (máš tam chránič), ale je dost možný, že s sebou tolik škubneš, že si rozbiješ terárko, pořežeš se a třeba jemeňáci krom ztráty příbytku ochutnají lidskou krev a stanou se z nich lidožravý bestie :o))) Dobře, to asi ne, ale může to spíš ublížit tvým chovancům, když by se dostali k objímce...

A ještě detail - za chráničem už nesmíš spojit PE(zelenožlutý) a N(modrý) vodič. Chránič funguje tak, že v chrániči se měří "jestli to co přiteče fází odteče pracovním vodičem (N-modrý)". V okamžiku, kdy se proud někde ztrácí=teče přes tebe, přes zvířátko, přes vadnou izolaci spotřebiče do země a je to víc jak 30mA chránič bleskurychle vypne. PE je jenom ochranný vodič, nesmí přes něj téct proud při provozu. Na objímce musíš mít zapojen jen černý(hnědý) a modrý vodič. Jestli není svítidlo vybavený svorkou pro připojení PE vodiče, tak ho nezapojuj.

na objímce musí být bezpodmínečně fáze na středu. Nesmí být na "šroubení" objímky.

Proto ja vzdy pri vymene zarovky celou vetev odpojuju. Uz se mi stalo, ze po me vyjel gekoncik a jak jsem tam mel ty prsty pri nasazovani, tak jsem se lekl(nic jineho pri utoku od tohoto tvora ani nehrozi :-) ) a sahnul si na fazi. Nic prijemneho i kdyz jsmem se zrovna nedrzel niceho by by bylo uzemnene a tak me jen zabrnela trosku ruka. Jeste tam pak je jedna zasada, ze pokud tam je neco pod proudem, tak tam sehat nejlip jen jednou rukou a nebyt uzemnen(nedrzet se druhou rukou treba topeni).

Chtel bych se jeste zeptat taky k tomu starymu tematu.... kdyz chci z rozvadece vyvest zasuvku,ktera nebude zavisla na zadnejch spinacich hodinach a stava do ni pujde porad tak kam mam pripojit fazi? at se snazim jak chci tak porad nedokazu pochopit jak to vsechno funguje:D ta elektrika je pro me magie:)

prikladam jeste odkaz na to schema vydratovani rozvadece aby ste to nemuseli hledat.
http://tera.poradna.net/file/view/7940-elektroinst alace-terarka-pdf

Zdravim.
VYskytnul se mi problem se spinacima hodinama.. z cistajasna mi jedny odesly,tak jsem je nahradil jinyma a druhej den prestaly fungovat taky a ja nevim proc... ty prvni prestaly uplne reagovat na automaticky i manualni prepinani, at nastavim co nastavim tak jsou porad seply.. druhy hodiny navic kdyz do nich jde proud ukazujou na displeji samy 8888, jakmile shodim jistic a jedou na tu jejich zalozni baterii tak ukazujou cas a nastaveny hodnoty normalne citelne..Kdyz jsou hodiny v automaticky rezimu tak v dobe zhasnuti cvaknou, zhasne na nich kontrolka, ale svetla v terarkach sviti dal.
Casem jsem ten tady probiranej rozvadec zjednodusil pouze na jeden svetelnej okruh a pripadl jeste dva vypinace, jinak se nic jinyho neudalo.. ty hodiny by mely bejt schopny spinat 2A, ja mam prikon osvetleni slabejch 500w, tak se mi nezda, ze by to bylo pretizeny a spejkaly se kontakty...
Hlavne to doted normalne fungovalo a zacalo to zlobit minulej tejden..
Mate nejaky napady co s tim?

Pokud je to kvuli tomu proudu, tak urcite - ale prijde mi to jako zbytecne predimenzovani (zas soucasny stav = poddimenzovani) - osobne bych spis spekuloval nad nejakym rele se silnejsimi kontakty. Rele s kontakty na 6 - 8A jsou relativne malinke prd, nechapu ze v spinackach je neco jen do 2A...???

(zlate mechanicke spinacky :-) )

Ta vybojka je problem, a ani tak nevadi vetsi rozbehovej proud, ale vadi jeji vypinani - kdyz odpojis indukcni zatez, coz vybojka kvuli tlumivce je, vznikne tam napetova spicka a opaluje kontakty.
Spinaci hodiny i stykace maji obvykle uvedeno, kolik indukcniho proudu umi spinat. Kolik ma ten tvuj novej spinac, kolik ma vybojka a kdyz se podivas na tlumivku od ni, bude tam napsany neco jako cos fi(fi jako recky pismeno). Z toho se dopocita hodnota indukcniho proudu.

Kamarád mi udělal v tera místnosti dva okruhy zásuvek, každý
okruh jde načasovat zvlášt,takže mohu pripojit výbojky na
okruh s kratším časovým režimem, což je výhodný ted až budou
vedra. Zárivky můžu dát do zásuvek druhého okruhu s delším režimem. Pak je tam několik zásuvek na tretím okruhu, ty nejdou pres spínací hodiny a je tam proud nonstop.

[http://img10.imageshack.us/img10/6414/dsc00431qq.j pg]