Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Volba foťáku

Zdravím teraristi,

předem se omlouvám, že můj příspěvěk nebude přímo terarijní, ale okrajově souvisí...

Přemýšlíme s mojí drahou polovičkou o koupi nového foťáku. Od Panasonicu Lumixu za 2999 Kč jsme se dostali až k FujiFilm FinePix s5700, pak Panasonic Lumix FZ7EG-K z těch levnějších kvalitnějších a nakonec jsme se zastavili na Panasonic Lumix FZ8EG-K a Olympus SP-550..

Moc prosím lidičky, kteří mají nějaké zkušenosti či postřehy s těmito foťáky, aby mi napsali svůj názor, popřípadě vložili fotečky, které by mi mohli ulehčit rozhodování. Po pravdě přiznávám, že tíhnu k Lumixu FZ8, ale celkem mě zajímají názory i na ten Olympus, a mimoto taky na ty ostatní foťáčky.. Popřípadě můžete doporučit i jiný foťáček v cenové kategorii do 8tis Kč. Nejlépe ultrazoom :-)

Jedná se o běžné focení, výlety, akce, pes (nejčastěji v pohybu) a pak detaily-především tera zvířátka...

Děkuji a těším se na vaše příspěvky:-)

Právě s ohledem na focení terarijních zvířat, někdy i dost malých nebo různých detailů, je důležité, aby měl fotoaparát možnost focení z co nejbližší vzdálenosti. A naopak venku se hodí velký rozsah ohniskových vzdáleností od širokoúhlých (cca 28 mm)po "tele" (200 mm a více). Bohužel v téhle cenové kategorii to není žádný zázrak. Osobně bych zřejmě volil v této cenové relaci např. Panasonic DMC FZ18, v akci už se dá sehnat pod 10 000 Kč. Jinak osobně používám nově od Vánoc digi zrcadlovku Canon EOS 350d a to je oproti kompaktům poměrně rozdíl, hlavně v horších světelných podmínkách, ovšem tam už je cena okolo 16 000 a hlavně jsem měl výhodu, protože mi zbyli objektivy od analogového EOSe, takže už jsem nemusel kupovat teleobjektiv. Ovšem ještě to poleze do peněz (externí blesk, mezikroužky nebo macroobjektiv atd.):-/.

Já mám už přes čtyři roky Olympus C-780 UZ, což je o hodně starší bratránek Olympusu SP-550, o kterém uvažuješ, a jsem s ním na 100% spokojený, žádné problémy, pořád šlape jak hodinky (a to jsem se s ním štrachal už 7krát po Bulharsku...). Ten SP-550 má objektiv stejného typu a samozřejmě je ve všech parametrech lepší, já kdyby my ten můj dosloužil, tak bych ho bral. Už jsem byl nalomený, když jsem ten SP-550 viděl výrazně slevněný v novoročním výprodeji, že si dopřeju větší komfort, ale když ten můj pořád jede... Toliko k Olympusu, s ostatními nemám zkušenosti.

Jo, baterky to byla bolest našeho kompaktu, půl dne a sotva pár desítek fotek a baterky byly vybité (Camedia), u canona (zrcadlovky) na jedno nabití vyfotím i 500 fotek, bez používání blesku i víc a to pro mě je i víc než týden poměrně pilného focení, takže to mě dost nadchlo. Z nedostatku energie někde mimo civilizaci jsem měl dost obavy, ale je to dobré.

Všem vám moc dík za příspěvky... Pořád nevím... U toho Olympusu mi vadí, že prý dlouho zaostřuje, a to je právě docela blbé, protože budu určo hodně fotit psa, a to naše trdlo lítá jak zplašený a nic bych nevyfotila :-(
Plus je že má 18x optický zoom, ale využiju to vůbec? Lumix má 12x, což je pořád slušné...
Jooo, zrcadlovku bych fakt taky ráda, ale na to teď fakt není :-)

Zdar, GG fotí stařičkým Nikonem D70. A vzhledem k tomu, že zvěř ho nějak zvlášť fotit nebaví, prodal 105/2,8 Macro a nejčastěji nyní používá pevnou 50/1,4 na xichty. Něco málo je vidět v jeho galerii.

Co se týká levnějších zrcadlovek, tak u digitálu už neplatí to co u klasiky. Že exponovat se dá třeba kloboukem, hlavně záleží na skle. U levných DSLR je samozřejmě horší softwarová výbava a taky nástroje na zpracování obrazu. I když budeme vycházet z toho, že např. použijeme stejné sklo na D40x, D80 a D200 (myšlen Nikon), kteří mají identický čip, bude a zvláště u zvětšenin, rozdíl v kvalitě patrný. Daný právě zpracováním obrazu před uložením na paměťové médium. Přesnost autofokusu, přesné nastavení expozice atp. nevyjímaje.

Podobnou otázku sem řešil v létě, od začátku byl favoritem lumix FZ8. Olympus jsem po debatách s profi fotografy vyškrtnul, prý už to ani zdaleka není to, co bejvalo. Měl jsem na den půjčenej nějakej olympusí ultrazoom, typ přesně nevim a vůbec mi to nesedlo, vpodstatě se mi nepovedlo vyfotit ostrou fotku. Po nekonečným projíždění recenzí a testů na netu vyhrál Sony DSC H5. Na foťák jako takovej si stěžovat nemůžu, ale je jasný, že zrcadlo to neni. Teď s odstupem času trochu lituju, že jsem nepočkal a nevzal nějakou levnější zrcadlovku. Třeba nikon D40 už se dá sehnat okolo 11 tis.

Makro jde, ale stejnak to třeba na hmyzáky není.

[http://i34.photobucket.com/albums/d139/iguana_iguan a/DSC002900.jpg]

Ta H5-tka este usla. teraz su v predaji H7 a H9 a ten obraz je hnus - aj ked obcas sa zadari. Uz par mesiacov sa pozeram po fotaku, zvazoval som aj zrkadlovku, ale nakoniec som sa zas viac-menej vratil k ultrazoomu. Vela teraristov kupuje prave spominane Panasonic Lumix FZ* pretoze maju dobry zoom (FZ8 ma 12, FZ18 ma 18) a stabilizator. Dan za taky ZOOM a rozmery je ta ze na fotkach vystupuje viac sumu - vidno to hlavne na fotkach kde je vysoky podiel ciernej farby. FZ8 je lacnejsi "starsi" model, FZ18 je jeho nastupca. Na porovnavacich fotkach co som pozeral ma podla mna FZ18 trochu lepsie vysledky ako FZ8, a aj macro ma "blizsie". Osobne by som radsej trosku priplatil a siel do FZ18. Dalsou dobrou volbou je spominy Canon S3 IS, ktory sa uz dopredava a teda zaujme aj nizsou cenou. Medzi tymito fotakmi nie su rozdiely az tak markantne, zalezi skor od toho co cloveku vyhovuje a lepsie sadne do ruky. Za dobrych podmienok daju zhruba rovnako dobre vysledky, pri zlych podmienkach daju rovnako zle fotky :-) Z avsetky jeden prikald aka fotka sa da urobit starsim Panasonicom FZ5.

[http://i96.photobucket.com/albums/l165/Bic0/Priroda _okolo_nas/zaba.jpg]

No tak koukám, že mě teda víc rozhodíte, než poradíte :-D
Popravdě se toho Olympusu trochu bojím, a i když už jsme byli rozhodlí, že určo jo, tak teď zas nevím, když tu někdo (omlouvám se, že si nepamatuji kdo) psal, že měl jakýsi ultrazoom půjčený od Olympusu, a že za den neudělal ostrou fotku...
Nad 8tisíc opravdu nepůjdem-už tak je to dost-nejsme profíci ani poloprofíci-teda já ne :-D Takže Lumix FZ18 ani zrcadlovka nepřipadá v úvahu...
Opravdu se tu nenajde nikdo, kdo tyto dva foťáky (Olympus a Lumix) držel aspoň v ruce, nebo kdo je má? Nejraděj bych objektivní názor... Pač z vlastní zkušenosti vím, že starší, nebo novější typ může být kvalitově uplně jiný, než ten druhý...
Jinak i tak všem moc díííky! Zatím pište pište, stejnak to ještě nějaký týden potrvá, než si pro něj pojedem :-)

Moj terajsi fotoaparat je Olympus, ale teraz uz by som Olympus nekupil. Nedavno som drzal od olympusu v ruke e400 co je zrkadlovka, ta bola celkom fajn. Na "normalne" olympusy v poslednej vacsinou ludia nehovoria dobre veci, snad az na male kovove 'mju-cka'. Pozeral som ze Lumix FZ8 sa da zohnat uz okolo 6300KC co nie je zla cena. Pokial nechces robit z toho fotky vacsie ako 10x15 tak ho zober. Poskytuje automaticky rezim (namier a fot) ale aj moznost vlastnych nastaveni co je plus v horsich podmienkach ked fotoaparat zle vyhodnoti co vidi a tak to treba nastavit rucne. Tieto fotoaparaty su medzi chovatelmi pomerne oblubene.

Já teda foťákům moc nerozumím, ale fotím strašně rád, i když jsem jen pouhý amatér. Před několika lety mi byl doporučený Lumix FZ-1 (ve své době opravdu jednička, stojící okolo 11 tisíc). Náhodou se mi podařilo koupit už mírně jetý za sedmičku a mám ho dodnes. Jsem s ním maximálně spokojený, je absolutně bezporuchový a i když je dnes už skoro ve všech parametrech několikanásobně překonaný (má jen 2,1 mp), pokud nemáte vysloveně vysoké nároky, dají se s ním pořídit celkem slušné fotky:
PS: Foceno téměř ze čtyř metrů ;-)

[manul.jpg]

Nechci tvrdit, že nedokáže zaostřit, měl jsem ho jen na den a klidně je možný, že chyba byla ve mně. Krajinky a statický objekty v pohodě, ale pohybující se zvířata mi "auto" prostě nešli, manuální nastavení jsem nezkoušel. Jinak pokud máte 8, tak bych vážně asi radši počkal a třeba za půl roku koupil zrcadlovku. Já ten svůj koupil lehce pod deset a teď mě to docela mrzí.

Mel jsem Ol. 765 UZ a byl jsem velmi spokojen. Ted mam Canon EOS400 D a je to lepsi :) Ono hodne zalezi, co cloveku sedne do ruky. Dlouho jsem treba byl spokojenej s fotkama s Nikona (ty lamaci), protoze meli lepsi barvy, ale Olympus vyhral a nelituji :) Ted bych nesel do niceho jineho, nez Canona :) Uz jsem si zvykl. VH

Děkuji všem za příspěvky!
Rozhodli jsme se asi pro ten Lumix FZ8, doufám, že nebudeme litovat. Děkuji BicO-vi za odkaz na najdicenu.cz, našla jsem zde Lumix za 6190Kč. Ne že by cena rozhodla, ale proč si kupovat stejný foťák za 7700Kč, když takhle můžu mít i kartu, obal a možná i stativ za stejnou cenu...
Příští týden snad bude, tak doufám, že budeme spokojeni. Určo pak hodím nějaké fotečky :-)

Ta cena tusim bola na www.pixmania.cz (com). Osobne som trochu vahal nad tym obchodom, ale co som cital tak zatial neboli vyrazne problemy, co si ludia objednali to dostali a aj pomerne rychlo. Takze drzim palce a nech sa dobre foti. Ja mam teraz pozicanu starsiu FZ5 a vcera som s nou robil idilicku fotku rodinky :-)

P.S.: teraz vidim ze o par prispevkov vyssie je fotka macky (kocky) tak dufam ze tie moje mastomysi nepozerie :-D

[http://i96.photobucket.com/albums/l165/Bic0/Akva_Te ra/Rodents/mastomys/p1080708.jpg]

Já jenom k té Pixmanii, taky jsem se toho trošku bála, přece jenom jde to z ciziny, cena je hodně příznivá...(a to je vždycky u nás podezřelé:-/) ale po té co jsme to riskli u levnějších věcí,tak musím říct,že všechno naprosto bez problémů.Jak komunikace,tak zboží.To se u spousty českých internetových obchodů řict nedá!

S pixmanií mám taky jen dobrý zkušenosti. Objednával jsem odtamtuď sluchátka, který ve finále i s poštovným vyšli asi o 1500 levnějš než tady. Trochu problém byl pak při reklamaci, na emaily odpovídal jistý Andrej a na telefony Nikolaj :-D Ale nějak jsme se česko-rusky nakonec dohodli :-D

Sice je už foťák objednaný, ale pokusím se podělit o pár zkušeností. Kompakt sám o sobě vyžaduje dobré světelné podmínky. Veškeré focení venku za dobrého počasí vychází výborně ( odborník by mi asi dal kapky :-) ), tím chci říct, že psa nafotíte dobře, protože budete mít velkou hloubku ostrosti. Teda většinou :-) Z mého pohledu je problém v tom, že levné kompakty nemají možnost manuálního nastavení a to je pro kvalitní foto podmínkou. Na druhou stranu kompakt je určen právě pro okruh lidí, kteří se nechtějí zabývat nastavováním parametrů a prostě jen fotit. To je jen tak ve stručnosti, nečekejte od toho zázraky spíš pohodlí, před 15 lety jsem s sebou tahal kinofilmovou zrcadlovku, pak přišel o něco menší UZ od Olympusu, ale pořád to nebylo do kapsy, teď mám mju od Olympuse, ten je opravdu kapesní. Oceňuji na něm pohotovost při focení, prostě sáhnu do kapsy a fotím co potřebuji. Se zrcadlovkou jsem prakticky nezkazil jedinou fotku, s digitálama už je to horší, ale tam hold fotím s tím, že to nic nestojí a můžu si jich udělat kolik chci a vyberu si jen ty nejlepší. Po 8 letech focení s digi kompakty vážně uvažuji o digi zrcadlovce, ale zatím to pro mně není finančně dostupné. A ještě k UZ u těch jsem pozoroval hlavně problémi se světelností objektivu, při nejyšším přiblížení už fotky nebyly to pravé ořechové, ale jak už jsem uvedl záleží na světelných podmínkách a taky když focení svěříte automatickému nastavení zejména hodnoty ISO zde bych doporučil udělat pár experimentů. Automat si rád tuto hodnotu zvětšuje a pak jsou fotky zrnité.

Určité zkušenosti mám z jedním starším typem Camedie (tuším C65 nebo tak nějak) a bylo to opravdu bídné (oproti zrcadlovce Canon EOS d350), nejhorší bylo pomalé ostření a vůbec než po vypnutí (nebo i po "zhasnutí") naběhnul, tak to byla hrůza, focení v interiéru taky slabé, na automat se dalo relativně slušně fotit venku při lepších světelných podmínkách, jakékoli manuální nastavování zdlouhavé a složité. Prostě v každém parametru vede zrcadlovka (teda až na cenu:-D), ale jde to fofrem dolů a nižší třída nikonů (zrcadlovky) jdou už sehnat okolo 12000 i méně, canony okolo 15000 a rozdíl v kvalitě je tak velký, že se pár tisíc navíc určitě vyplatí.

Ahoj všichni :-)
moc se to sem mezi vaše zrcadlovky nehodí :-D, ale chci se zeptat. Chci si koupit nějaký kompakt a zalíbil se mi Canon PowerShot SX120 IS. Nejsem vůbec náročný a myslím že by mi stačil. Já fotím jen tak pro zábavu, nějaký ten hmyz občas nebo nějakou krajinu a tak. Mám strašný foták, nějaký canon má jen 5 Mpx a 4x optický zoom, no hrůza. Tak jsem se rozhodl že si pořídím něco malinko lepšího. Z recenzí jsem si přečetl že to je docela dobrý foťák. Ptám se jen, jestli s ním nemáte nějaké zkušenosti, nebo znáte nějaký lepší a levný foták. Děkuji za odpověď

Celkem mě zaujal ultrazoom Fuji Finepix HS10. Osobně kdybych měl volit kompakt, tak asi tuhle fujinu. Není to sice úplně zázrak, ale má údajně poměrně slušné (na kompakt), tedy přesněji řečeno vyrovnané výsledky po celé ohniskové délce, což nebývá zrovna pravidlem u takhle velkého rozsahu (přepočet 24-720 mm:!:). Recenze je např. tady

Kompakt to je velice dobrý, ale pro mě až moc :-[. Já jsem opravdu jen příležitostný fotograf a fotky nepotřebuji nějak zvláště kvalitní. V mém teen věku je móda fotit mobily já sám jím taky často fotím:-[, ale to proto že ten foták co mám je hrůza. Mám takový foták pro "začátečníka". Ale tahle fujina je pro mě moc luxusí. A ta cena přes 9000 :-? no o tom si můžu nechat zdát. Nejradši bych zůstal u canonů ;-). Ted je novinka SX210 IS, má 14 Mpix a 14x opt. zoom. Ale nadávají u něj na vyskakování blesku, světelnost, zoom. To radši pudu do SX120 IS. Tam je zas problém s chromatickou aberací a s displayem. Ale asi to bude nejlepší volba, makro prý mám docela slušné, není to nic extra, ale myslím že mi bude stačit. Já radši chci kapesní foťák, a docela se mi líbí to že je na AA baterie. Starý foták mám taky na AAčka, mám je doma i s nabíječkou.

No o větší velikosti a váze vím. Na to si snad zvyknu. Ten můj foták není taky zrovna dvakrát lehký :-). Vzhledově není nic moc, to je pravda, ale mě de o focení, vzhled je to poslední co mě zajmá ;-). Ta fujina vypadá o něco líp, ale jak říkam záleží mi na focení, ne vzhledu. Nevím ale co je na focení lepší, fujina má víc Mpix ale canon má zase makro od 1 cm. Takže fakt nevím, ale spíš bych ten canon, i proto že už jedem mám, tak ovládání by mělo být jakž takž v cajku ;-) A ještě si myslím že jsou přeci jenom lepší normalní baterky.

Ta fuji je kovová, menší a hlavně má daleko modernější a VĚTŠÍ čip. Pak má velice pokročilé funkce ostření, automatického režimu a nastavení celkově. Také filmuje ve fullHD. ale nijak ti nic nenutím... Jen sem tě upozornil na zpracování a velikost toho Canonu ;-)

Na počet MPix nekoukej. To je jen tahák na lidi. Hlavní je čip a objektiv. Takovéhle info se ale už blbě hledá, ale ta fuji má podstatně lepší čip než například Fuji dává do modelu S2500HD ...

Kroko: jelikož tyhle foťáky mám nastudovaný, tak ti poradím, že pokud chceš foťák na fotky a né na videa atd, tak se HS10 vyhni a kup (stejně jako budu teď kupovta já) Fuji S200EXR ... Má menší zoom ale daleko lepší čip, stabilizátor, a munuální objektiv ...

Nebo Panasonic Lumix DMC-FZ38 ... Ten v testech a recenzích konkurenci drtí a má docela pěknou cenu ...

Ahoj.. jsem zase zpět :-). S fotákem nejsem ještě rozhodnutý.. vlastně vůbec nevím :-/. Co říkáte na Panasonic DMC-FZ38? Je to sice trochu jiná cenová relace, než jsem chtěl, ale klidně si za foták připlatím. Co myslíte, ujde to za ty prachy nebo mám radši zainvestovat míň peněz do tý SX120.

Jžš.. já slepoň si nevšim že ho tady chválí Mates.. :-D

Na Pixmanii bych si dal bacha, jsou to Francouzi = v pripade reklamace se to posila jim...obvykle neplati zarucak v nasich autorizovaych servisech. Zalezi na zacce teda, nevim jak zrovna Panasonic.

(osobne bych teda uz EVF ultrazoom nechtel, mel jsem par let FZ20 a ze bych byl nejak extra spokojenej se rict neda...)

Tak to chce pohledat recenze na netu, jak jsou lidi spokojení s obchodem jako takovým. Jinak sám mám Panasonic Lumix FZ8 a spokojenost. I když je pravda, že už dnes bych si rozmyslel investovat sedmičku do EVF ultrazoom nebo připlatit dva tisíce a mít set zrcadlovky i s objektivem...Je to o prioritách

FZ38 vychází v testech jako nejlepší foťák této kategorie s výbornou světlostí a celkově výborným wobjektivem.... J

Jinak RedSnaku... Já investoval teď do EVF desítku. Zrdcadlo za ty prachy nekoupíš. Nebo koupíš, ale je to ta nejobyčejnější kaše, co je na trhu. Navíc se základním wobjektivem 15-55 a většinou bez stabilizace. Takže stejně musíš koupit další objektiv (např 50-200 s VR) tak za 4000,- .. .O starostech s čištěním čipu, taháním se s 2 sklama atd ani nemluvím.. Navíc dle testů je moje s200exr v kvalitě fotek skoro stejně za těma levnejma DSLR se základníma sklama. A věř, že na 22" LCD ten rozdíl fakt nepoznáš. (pokud teda nefotíš v interiéru bez blesku atd ...) - tam se projeví větší dig. šum způsobený menším čipem než mají DSLR ... ;-)

Fotky jsou to hezký, to se shodneme:)Hlavně u té Tvé večeře jsem se zasnil.)
Nicméně na dobrém světle se dá vyfotit hezká fotka i mobilem, co si budem povídat. A jak říkám, je to o prioritách, buď chci ostré, detailní fotky i za horších světelných podmínek, pak se budu tahat se zrcadlem, nebo chci mobilní foťáček na momentky, tak mi stačí kompakt.

Jen abych to rozvedl proc bych uz ne UZ EVF - nejvic mi vadila nepohotovost, po zapnuti trva X vterin nez lze fotit, nevim jak je na tom FZ38. S tim souvisi pak vydrz baterie - pokud chci mit fotak pripraven na foceni, tak proste citelne cuca baterku. A pokud "usne" tak mu zase trva nejakou dobu nez se probere. Pri celodennim vyletu kolikrat nestacili ani 2 nabite aku. Zas - plati pro FZ20, mozna uz je to u FZ38 o neco lepsi, ale zazraky bych necekal. (U zrcadlovky neresim vypinani/zapinani, pripravenost k foceni - kolikrat zapomenu vypnout, vytahnu ze skrine po 2 tydnech a je "ready" - do radove nejake te desetiny vteriny muzu fotit, sundani krytky trva dyl). Samotny elektronicky hledacek u EVF ktere jsem mel v rukou = nepouzitelne hustopeklo, takze fotit obvykle s fotakem pred sebou... Kazdeho laka "XY ZOOM" - nema to zadny vyznam, cokoliv s takovym rozsahem bude vzdy akorat na ukor kvality obrazu, a nad nejaky ekvivalent 300mm stejne problem udrzet "z ruky" i se stabilizatorem - tuplem pri foceni "fotak pred sebou". Dal uz jsou vytky tak nejak spolecne pro veskere kompakty, s tim ze nekomu to proste nevadi, nekomu celkem zasadne. Maly chip = nemoznost (mimo "makra") nejak rozumne pracovat s hloubkou ostrosti, citelny sum uz od ISO 200 = jeho redukce ve fotaku a rozmazavani detailu, mizerny dynamicky rozsah atd.

Jako - mit limit cca. 7kkc, tak bych hodne premyslel jestli FZ38, nebo radej nejakou mirne jetou zrcadlovku z druhe ruky. S limitem kolem 10kkc bych EVF urcite neresil, neb i s entry-level telem + setovym objektivem budu na tom daleko lip nez s jakymkoliv UZ kompaktem co se tyce jak pohotovosti tak kvality fotek. Jo, budu omezen rozsahem setaku (obvykle 18-55) - ale pokud me to bude bavit muzu casem nasetrit na neco jineho. Videl bych smysl - pokud bych se nechtel tahat se zrcadlovkou - v UZ pokud by to bylo neco skutecne kompaktniho, napr. takovy idealni dovolenkovy vseumel = cokoliv z Lumix TZ serie. Ale jestli s sebou tahat FZ38 nebo zrcadlovku, v tom uz moc rozdil nevidim.

Moc díky za vyčerpávajíci odpověď ;-).. Limit mám cca do 8 litrů.. šlo by i výš, ale jenom trochu. A se zrcadlem teda nevím. Říkáš: "Ale jestli s sebou tahat FZ38 nebo zrcadlovku, v tom uz moc rozdil nevidim" - to já zase v tom rozdíl vidim. Zdrcadlovka je přeci jenom větší.. ;-). Foták chci mít na focení všeho možnýho (památky, krajina, zvířata.. ) A hlavně na "makro". Fotky nepotřebuju mít extra kvalitní. Hodnotou zoomu se moc neřídím :-). Když už zrcadlo tak digi, ale to je zas jiná cena. Ale myslím že zrcadlovku zatim nepotřebuju, a moc bych ji nevyužil. Eště mám dost času a třeba až budu dospělej tak si nějaký pořádný zrcadlo pořídím. :puff: Mírně jetá zrcadlovka by šla, ale myslím že bych ji nevyužil.

Maly chip = nemoznost (mimo "makra") nejak rozumne pracovat s hloubkou ostrosti, citelny sum uz od ISO 200 = jeho redukce ve fotaku a rozmazavani detailu, mizerny dynamicky rozsah atd.

A to mluvíš konkrétně o čem??
Nezapomeň, že EVF se dají sehnat kolem 4 tisíc a tam je to samozřejmě bída.
Ale jsou i drahé a kvalitní EVF s čipem 1/1,6" což je téměř 2x tolik než "běžné" ultrazoomy s 1/2,5" (např. diskutovaný Panasonic Lumix FZ8).
Mít citelný šum od ISO 200 tak to bych asi fakt plakal. Ale to hrozí jen snad u těch levnejch foto...

Jinak s tou pohotovostí DSLR máš rozhodně pravdu. Tam není co řešit.

elektronicky hledacek u EVF ktere jsem mel v rukou = nepouzitelne hustopeklo

Kde byl konkrétně problém?

elektronicky hledacek u EVF ktere jsem mel v rukou = nepouzitelne hustopeklo

Kde byl konkrétně problém?

V mizernem rozliseni (prilis hruby obraz) a pri slabsim svetle s pomalou odezvou. FZ8 konkretne na EVF cca. 200x300 .px (bude to zaokrouhleno na nejake nasobky 8 nejspis 200x304)- bacha na marketingove krasozvasty ktere uvadeji rozliseni displayu u fotaaku v RGB subpixelech. Aneb priklad: 921.600 "pixelu" = display s rozlisenim 640 x 480 a k tomu krat 3 za R-G-B subpixely. Marketing je sviňa.

Tohle vlákno mi nedá spát a jsem rád, že můžu diskutovat s Luciferem, který ví, o čem mluví.
Zrovna teď jsem na obhajobu EVF vyfotil pár snímků z okna s velkým zoomem a hodnotou ISO:

http://img828.imageshack.us/img828/6016/dscf1747.j pg
- Zatažená obloha, 1/640 F5,3 ISO800, f=101.5 vyvážení bílé na stín.
toto byl maximální zoom mého EVF, tedy 14,3x (436mm)

http://img836.imageshack.us/img836/9435/dscf1754k. jpg
- taktéž zataženo, 1/40 F6,4 ISO100, f=101.5 vyvážení bílé na stín.
taktéž maximální zoom mého EVF, tedy 14,3x (436mm)

Budu rád (jelikož se fotit učím) za komentáře k nastaveným hodnotám ...
Zda jsem měl mít něco tak či onak ...

ale jo, S200EXR je z tech kockopsu asi nejpovedenejsi - z toho co momentalne lze koupit. Fuji umi celkem zajimave snimace, o tom zadna. Zrcadlovkam se to nevyrovna, ale zda se ze o neco lepsi nez jine UZ to je. Podstate je ze jses spokojeny, na nase (moje) brblani nedej ;-) Casem na limity a omezeni nejspis narazis a treba prejdes na neco jineho. Nebo taky ne - fakt je to jen o narocich a pozadavcich ktere na to mas.

Jo no...neco za neco, jinak to nejde. :-/ Ja taham v ruce tak kilo a pul, odhadem. Znama ma Canon 5D mark II, vzal jsem to do ruky s nejakym L teletem - to byl teprve "heavy metal" :-D A to s nim cestuje po celem svete, taha s sebou par lepsich objektivu, stativ, blesk s kterym by pomalu sli opalovat prasata na zabijecce ]:) atd...

Dovoluji si obnovit tohle vlákno, protože za téměř tři roky už technologie uletěla dlouho cestu.

Dnes fotím na trochu starší Canon PowerShot A520, který jsem dostala, aniž bych požadovala víc než vyfotit si "koníčka v ohradě" nebo "můj pejsek na zahradě". Když jsem chtěla pěknější fotku, půjčila jsem si od rodičů HP Photo Smart 912. Bohužel po deseti letech už stávkuje a tak si chci koupit vlastní lepší foťák.

1. dilema je jestli je opravdu nutná zrcadlovka. Samozřejmě, že pokud chci pěknou fotku v dobré kvalitě, tak je lepší, ALE zároveň nechci foťák za 30 tisíc.
Vím že zrcadlovky se dají pořídit třeba za 8 tisíc, ale jaká je potom výsledná kvalita fotky?

Takže požadavky:cena do 20 tisíc, nemusí mít obrovské sumy MPix (velké plakáty netisknu, zbytečně velká fotka tak akorát zabírá místo na paměti), výměnný objektiv je sice přednost ale není potřeba. fotit chci jak běžné momentky, tak zvířata (rychlý pohyb), nebo krajinky, popř makro různých součástek či zvířat. Optický zoom je dnes už samozřejmostí. Vzhledem k tomu, že by nahradil můj kompakt tak bych ho chtěla brát na dovolené - tzn neměl by být moc velký a těžký. taky bych ocenila, kdyby vydržel lehké otřesy a odešel do věčných lovišť později než v den vypršení záruční lhůty.

Samozřejmě si můžu něco vybrat podle technických údajů, ale žádný výrobce mi nenapíše, že mu každý druhý foťák lidé vrací v záruce a ten zbytek se po roce užívání odporoučí. Takže pište svoje nápady a hlavně zkušenosti.

jo.. ten canon je super, ale ta cena je převeliká... :-(
ten nikon je dobrej, ale stejně to bude chtít další sklo s delším ohniskem, takže investice dalších xy tisíc... Majitelka taky musí počítat s tím, že další tisíce poletěj do brašny, filtrů (uv, polarizák), stativ apod .. je to drahá sranda.

V nižší cenové kategorii bych nekupoval značky jako nikon ani canon (u dslr). šáhnul bych po olympusech, pentax ..., protože toho v týhle nízký cenový relaci nabídnou víc...

např:
http://www.megapixel.cz/pentax-k-x-cerny-18-55-mm- 55-300-mm

fotit chci jak běžné momentky, tak zvířata (rychlý pohyb), nebo krajinky, popř makro různých součástek či zvířat. Optický zoom je dnes už samozřejmostí.

- to je dslr se třemi objektivy

tzn neměl by být moc velký a těžký.

- to není dslr

cena do 20 tisíc

- to taky není dslr
*nezapomínej na fůru drahého příslušenství (brašna, filtry, stativ, předsádka)

já mám a doporučuji Fuji s200exr... s tím se dá fotit kvalitně téměř všechno!
Fotky dělá porádní, má největší čip, jaký se v tomto segmnetu používá a navíc se jedná o super CCD s technologií EXR, zoom je dostačující a nemusím se trápit s objektivama a čištěním čipu jako u dslr, má makro od 1cm a dle testů i dobrej šum oproti kokurenci.. Při focení při iso 800 už začíná oproti dslr šumět, ale to je jediná jeho nevýhoda. Ještě je pomalejší při sekvenci, ale tu nepoužívám, takže je mi to jedno a bohužel čas jde nastavit pouze na max 30s., ale i to dostačuje.

Tady je recenze předchozího modelu. Ten ještě ale nepoužíval nový čip. Bohužel není žádná dobrá recenze na s200exr.

A klidně si zrdcadlovkáři melte, že se dslr nic nevyrovná - s tím se setkávám všude :-D]:):-D

Přispěju svojí trochou do mlýna. Taky jsou dlouho fotil ultrazoomem (sony H5). Měl jsem ho rád, fotil dobře, ale na něco už to prostě nestačilo. Pomalý, za horších světlných podmínek nepoužitelný, baterky vydržely prd. Manuální nastavení sice bylo, ale že by změna clony nějak zásadně fotku ovlivnila, se říct zrovna nedá. Kromně makra teda, abych mu nekřivdil. A v neposlední řadě nemožnost fotit do RAWu. Dlouho jsem vybíral, taky jsem si stanovil strop 20 tisíc. Vpodstatě jsem vybíral jen mezi canonem a nikonem, po dlouhým vybírání jsem vyřadil canon a chtěl tělo s ostřícím moterem. D90 byla tehdy moc drahá (i bazarová), tak jsem sáhnul po starší D80. Trochu jsem se toho bál, ale s chlapíkem jsem se sešel, tělo vyzkoušel, mělo nacvakáno nějakejch 6tis fotek a za 8 to byla supr koupě.
Chtěl jsem to hlavně na havěť, takže jsem k tomu vzal pevnou stovku. Díky velký slevě (dodneška to nechápu) jsem na netu koupil novou tokinu 100mm f/2,8 za cca 6 tisíc. Rozdíl oproti ultrazoomu jsem čekal, ale že to bude až takový... Teď, asi po půl roce, jsem přikoupil seťák, co uváděl o kus vejš lucifer (nikon 18-105mm), na takový to normální cvakání a i s ním z toho lezou supr fotky, v celým ohniskovým rozsahu s ultrazoomem nesrovnatelný. Kvalita fotek je zkrátka úplně jinde. Daň je ta velikost a váha, mně osobně to za to stojí, je to o prioritách. Většina lidí si bohatě vystačí s tím ohniskem 18-105, kdo chce fotit ptáčky si holt pořídí nějaký tele. Ono ty vestavěný 10x a více násobný zoomy jsou stejně v praxi téměř nepoužitelný. Foťák bez zrcadla už bych dneska nebral a H5 mi v ruce připadá jako plastová hračka. Na druhou stranu musím uznat, že ta G řada canonu vypadá zajímavě.

fotit chci jak běžné momentky, tak zvířata (rychlý pohyb), nebo krajinky, popř makro různých součástek či zvířat. Optický zoom je dnes už samozřejmostí.

- to je dslr se třemi objektivy

- ale prdlacky, pokud nemysli makro "oko mouchy" a zvirata "kolibrik za letu" nebo "srnka vecer u lesa" tak naprosto v pohode vystaci ten 18-105VR co uvadim

tzn neměl by být moc velký a těžký.
- to není dslr

- to mas pravdu, ale treba D3100 co jsem uvedl vazi i s objektivem temer presne jako ten tvuj s200exr ;) :P

cena do 20 tisíc

- to taky není dslr
*nezapomínej na fůru drahého příslušenství (brašna, filtry, stativ, předsádka)

- to je absolutni demagogie, to same potrebujes i k cemukoliv jinemu pokud chces vic nez jen bezmyslenkovite cvakat obrazky. Brasna je otazka par stovek - nic vic OKAMZITE nepotrebuje (ja dostal celkem dobre "pistolove" pouzdro k DSLR zadara - jeste jsem si mohl v prodejne vybrat jestli to nebo vetsi brasnu), ostatni je ciste otazkou na co se pak dal zameri - vse "muze" ale "nemusi". (rejpnuti - a spoustu z toho ke kompaktu nemuze neb to u nuich nelze)

BTW - s jakoukoliv zrcadlovkou udrzis z ruky podstatne delsi casy nez u kompaktu ktery drzis pred sebou - nemluve o moznosti jit s ISO o pekny kus vys = kratsi casy. Tam kde to s kompaktem uz neudrzis tak s DSLR jeste kolikrat jde. Mrkni treba tady na exif: 99760465095292744307.jpg

Souhlas :) Ja si s ISO dělám v podstatě co chci :) DSLR hmotnostně bude vždy hmotnější - a pokud člověk chce mít opravdu solidní fotky (což je otázka, co to vlastně je :)), musí mít skleněný objektiv. Ale myslím, že zmíněný NIKON je velmi dobrá volba - obecně mají Nikony krásné barvy a přijemně kreslí, chip je také více než ucházející. Jen další objektivy bych řekl jsou dražší, než u Canonu... Potíž je v tom, že když někam jedu, mám s sebou bágl fototechniky (dobrejch 7 kilo to bude :))

- to je absolutni demagogie, to same potrebujes i k cemukoliv jinemu pokud chces vic nez jen bezmyslenkovite cvakat obrazky.

to jo, ale pokud to s focením myslí vážně a koupí dslr, tak s tím musí počítat. A pokud má limit 20.000 a chce se do toho vejít, tak s tí musí počítat. Pokud koupí nějakej levnej EVF nebo kompakt, tak tohle řešit nemusí.
- tak to bylo myšleno ;-)

ad tvé foto - je to pěkné. šum tam je jako u mě při iso 800. Na 1/8 si to udržel pěkně. to je fakt. tohle s kompaktem fakt nejde, nebo je potřeba lehounce přiblesknout. V tomhle má dslr fakt navrch. O tom se nemá cenu bavit. já už bych teď taky raději volil dslr. Ale je to prostě o jinejch penězích... Ten můj stojí cca 9000kč. na zrdcedlo potřebuješ 2x tolik a když to hodně zevšeobecním, tak já mám daleku univerzálnější nástroj, než je dslr s jedním obyč. kitovým sklem. jediné co podle mě je silná výhoda dslr je použitelný ISO 1600. To je u mě už dost zašuměný... Ale jak říkám .. já bych taky volil dslr, určitě je to lepší (!) ale je to bohužel podstatně dražší :-(

Tak samozrejme - o penize jde az v prvni rade. A taky o to nakolik se tomu jeden chce venovat a co mu postaci. Pokud ale uz je rozpocet "do 20" tak se za to da vybrat i docela pekny set DSLR. Za kompakt je takovych penez skutecne skoda, tam bych osobne bral za +/- polovinu bud ten Canon G12 nebo Lumix LX5. Osobne ted uz nemam prioritu v delsich ohniscich - vlastni zkusenost ze nemaj moc realne vyuziti, tuplem ne u kompaktu = proto ne nejake UZ "dalekohledy". Ten rozsah je vzdy na ukor neceho - radej nizsi, ale v lepsi kvalite.

Kdepak ten si nadělím pod stromeček, životnost foťáku je testována na 150 000 závěrek, tenhel má najeto něco kolem 10 000 závěrek a cena cca 8000,-kč bez známek poškození :-) jedny z nejlepších a cenově dostupných zrcadlovek. Nicméně D70 není k zahození, ale je drahá oprava a u nich s ehodně podělávají závěrky...

Jako to musíš, páč to je mazec :-) až najdu ty stránky, kde jsem ji viděla a měla jsem ji v ruce (stála cca 1500) a nafotila jsem tím svoji zde propagovanou kudlanku na tuším že 270mm s tou předsádkou, je třeba stativ teda, ale jinak ostatní dobrý a na pevný 50mm 1,8 světelnost tak taky dobrý, to je zase třeba focenej ten anolis. já jsme zase nikonista :-) nebudu ti psát, jak říkám canonu :-D

Tak pro mě to smysl má, když tělo mám a ty objektivy taky, dát jen dvojku, i když za ne zcela supr řešení, ale aspoň nějaké než pokukovat rok dva na komplet nový sklo za těžký peníz a zatím prostě macro nefotit. Radši budu fotit hned a drahý sklo koupím později až budou peňauze. Ono je to i o těch prioritách, protože radši, když mi přebejvaj nějaký ty tisíce (jako, že málokdy...), někam vyjedu nebo pořídím nějaký hádě než koupit objektiv a fotit "doma terárka".

Tak samozřejmě je to ideální varianta, když má člověk možnost koupit aspoň nějaký základní tělo a k němu dobrý sklo. Ale když nejsou penízky, a když má člověk aspoň trochu ucházející sklo, je pravda, že než čekat až člověk našetří na něco lepšího, tak se může vyplatit předsádka nebo mezikroužek. Já je osobně moc rád nemám, protože hodně fotím psi a obecně rychle se pohybující havět a tudíž se každé zhoršení světelnosti hodně počítá.

Jinak v rámci diskuse se řadím na fanoušky Canonu :-) Dva roky EOS 350D a EOS 40D a letos od července EOS 7D a nedám na něj dopustit :-)

Já mám 50D a stejně tak :) Co se týče skla, tak zcela souhlasím s MamMajkem - jednoznačně je výhodnější investovat do pořádného skla než do těla - seťáky jsou obecně vcelku slabé... U Canona jednoznačně doporočuji jejich 100mm MACRO s ultrasonikou a pak je zcela uzasny 65mm MACRO, ale to je uz jina cenova i odborna :)

Já začínám pomalu zjišťovat, že do těch mých pracek bych potřeboval spíš něco takovýhodle :-D.
Já teď musím fotit s D80 se seťákem, kterej mi ještě ke všemu nedávno upad a rozbil se v něm AF motórek, takže šílenost.
Chci si ale koupit Nikkora 18-200mm f/3.5-5.6 VRII a myslím si, že tohle sklo (pokud mi zase někde nespadne) mi jako amatérovi už vydrží naporád.
Ale pokud bych si teď kupoval tělo, tak už jedine Made in Japan. Žádní thajci, tajwanci apod. už mi nesmí přes práh domu :-)

Já chci jen dodat,že jsem měl spousty foťáků,těch malých,a vůbec jsem nebyl spokojený.Ale pak jsem si koupil Lumix FZ38 a fotím jak šílený.Detaily které by jste fotili těžko z blízky vyfotíte i z několika metrů a nádherně čistě.Když fotím lega,tak jde vidět každá šupinka.Má to super program pro blbce,takže každý s tím umí fotit,a obrovská výhoda je HD video kamera ze stereo mikrofonem.Nemá to chybu.

Osmatřicíku mám krátce taky a plná spokojenost. Fotí opravdu skvěle, i když nejsem moc fajnšmekr do focení, zatím dost využívám automatiku :-[, no ještě s ním moc neumím. Ale i automatikou se dají pořídit pěkný snímky :-) . No ale už se nim tak trochu sbližuju, a fotky už vypadají tak trochu líp. No ale zrcadlo to holt nejni, ale ani bych ho nechtěl... :puff:

Edit: No, já moc foťáků neměl, tohle je můj třetí. Před ním jsem měl Canona PS A460, a jako první jakousi filmkovou Minoltu ;-) A opravdu to byl docela skok mezi canonem a lumixem, ale nelituju toho...

Edit2: Sorry za tak trochu OT, když to tu sou samý DSRL a zrcadla.. :-D

Vypadá to tak, že optický zoom je tam POUZE 5x ... A to je na dnešní dobu fakt špatný.

Cim vic zoom tim vic Adidas? :)) Nanestesti ma prave ten XY-krat-zoom jak pise Kraumic, a to je uplne, ale UPLNE na exkrement :!: Cim vetsi rozsah zoomu tim je to pro kvalitu fotek horsi, navic verim tomu ze NIKDO (vyjma humanoidnich robotu, ale psst - nesmi se o nich moc mluvit) neudrzi u kompaktu z ruky (spolehlive a opakovane)vic nez ekvivalent kolem 300-400mm. Hnani se za nevimjakym rozsahem "zůmu" je kravina.

Pravda, u zoomu 18x, což je ekvivalent 486 mm, bych si s focenim ani neškrt, jedině se stativem. A kvalita fotek je taky někde jinde. A co teprve 26x zoom :?:

Nechápu, co s tím básník chtěl říct? Já takto fotím docela běžně a určitě nemám potřebu stativu (při dobrém světle)... Problém je spíše u světlosti objektivu. Pokud je dobrá (např 4.5), tak lze použít kratší čas. pokud je světlost marná (např 5.5), tak je potřeba delší čas a za špatnejch podmínek i onen stativ... :-/ (vynechámli ze vzorce ISO a clonu)...

Ona ta clona se světelností objektivu docele úzce souvisí :) By mě zajímalo kolik fotek na ty dlouhý ohniska nafotíš. Kdysi jsem si podle exifu udělal statistiku a 95% fotek bylo do 50mm. Teď co mám tu pevnou stovku to bude víc, ale víc jak těch 100mm (crop 150) mi přijde fakt zbytečný. A k těm zrcadlům, mám pocit že i z low-endový zrcadlovky polezou lepší fotky než z jakýhokoliv ultrazoomu, už jen co se barevnýho podání a kresby týče...

zdravím všechny vždycky jsem rád fotil, vždy teda "jen" kompaktním ultrazoomem, ale podle mě pokud člověk trošku ví jak a co fotit udělá mnohem hezčí fotky obyč ultrazoomem, než někdo, kdo si koupil zrcadlovku jen proto aby vypadal jako fotograt. Ale teď k mému problému chtěl bych pořídit novější stroj páč tento už má něco nacestováno a nafoceno tak už to není ono. V hlavně mám ovšem pořád souboj zda nějakou základní zrcadlovku nebo opět nějaký ultrazům. Když bych kupoval zrcadlo nevím jestli koupit set s základním objektivem a druhým tele objektivem, zdá se mi to jako finančně výhodnější než pak dokupovat další tele obejktiv i když vím, že tyhle skla nejsou nijak extra ale... :-) viděl bych to asi na CANON eos 1OOOD, nebo nikon D3OOO, olympus E=45O se mi zdá už moc základní to už bych si koupil ten ultrazoom, a jiný zrcadla jsem nějak moc nezkoumal :-)
Z ultrazůmů přemýšlím o již několikrát zde zmíněnou FZ38 na kterém bych asi využil i možnost dávání předsádek filtrů atd.. v jednom obchodě mě doporučili CANON PowerShot SX20 IS, ten už má nyní i novějšího bráchu SX3O, a řada G11 a G12.
Jinak fotím krajinu, zvířata, makro typu "hlava ještěrky" (né oko mouchy), občas sport (motosport, cyklistika), a pak klasické dovolenkové fotky,foták by používali i příšlušníci rodiny :-)
tak teda sesumírovat otázky
1. jakou zrcadlovku z těch základních tříd?? nemusíte z těch co jsem uvedl třeba doporučit jiné :-)
2. když základní zrcadlovku zrcadlovku, tak jen se seťákem a třeba když mě to chytne časem dokouit jiný skla, nebo set se zakladním a tele objektivem???
3. když ne zrcadlo tak jaký ultrazům? opět nemusíte jen s mnou vybraných (jinak myslím, že kupovat třeba ten canon G12 za 12OOO to už bych asi koupil zrcadlo :-)
4. máte někdo zkušensoti jak je to s tou FZ38 a použitím makro a tele předsádek stojí to za úvahu pořizovat???
5. nebo koupit EVF FujiFilm FinePix S200EXR????

jinak nějak se nejvíce nakláním k pořízení FZ38 a kouit nějaké předsádky makro a tele, protože bojím se že zrcadlo nanajde takové uplatnění a nebude se mis tím chtít tahat a hlavně ještě se mám ve focení co učit tak bych až časem kouil kvalitní zrcadlo :-)

předem děkuju mockrát těm co mi odpoví a poradí, nebo si to aspoň přečtou :-) díky díky díky

Já sem tady přísný zastánce S200exr (viz váš bod 5). V testech fotí stejně jako levné zrdcadla (D1000 apod) ... Kvalitní výsledky podává i FZ38, ale oproti S200exr nemá sáně na blesk, manuální zoom, závit na filtry a předsádky, naopak panasonic má HD video ... takže asi tak ...
Jináč já bych rozhodně nekupoval levnou zrdcadlovku od canonu ani nikonu. Za ty prachy člověk dostane jen bastl. Olympus toho za stejný kačky nabízí víc ... Samozřejmě kitový objektiv dodaný k zrdcadlu za 10.000kč toho moc taky nepředvede...

Nevim jak je na tom canon, ale setový základní zoomy od nikonu jsou poměrně kvalitní. Když člověk pomine to že to jsou plasťáky, mechanicky nic moc, tak kresebně předčí kdejaký starší pevný sklo. Rozhodně bych se neoháněl tím, že jsou horší než vestavěný 26x zoom u EVF :) A že levný zrcadla jsou bastl je taky kravina, prostě základní zrcadlovka. Poměr cena/výkon bych řek hodně slušnej.

že jsou horší než vestavěný 26x zoom u EVF

to jsem nikde nenapsal

A že levný zrcadla jsou bastl je taky kravina

D1000 (pokud se nemýlím) byla složena z dílů ze starých tipů dslr. asi jim leželi na skladě. Ten model v sobě neměl nic nového/moderního ... proto bastl. Pokud tu recenzi najdu, dám jí sem.

Moje kamoska ma secky 3 znacky (amaterpoloprofesional - proste ji to bavi)... Na 1 miste jednoznacne stavi Canon/Nikon (nelze mezi nimi rozhodnout - kazdy ma sve + a - ktere tu jiz zaznely)... Pentax je take kvalitni a ma ho nejradeji, nicmene rika, ze pomer kvalita/cena ho radi az za dovjici Nikon/Canon... Ale fotky dela krasne s jakymkoliv fotakem a amater rozdil nepozna...

Já bych taky řekl že mezi Nikonem a Canonem je to spíš o tom co komu vyhovuje. Já mám všechno od Canonu, kamarád Nikon a taky pravidelně řešíme, že na některý typy fotek je lepší to a na jiný tamto. A když si občas řeknem "hele pojď vyměníme si je a uvidíme", tak to rychle oba vracíme, protože na to jiný obládání se fakt blbě zvyká :-)

to dělám :-D mám programy PHOTOfunSTUDIO 4,0 , ArcSoft MedialImpression 2, Windows live fotogalerie,průvodce skenery a fotoaparáty .. ať to proženu čímkoli z toho tak se stahnou jen fotky..nejspíš nemám správný program a nemůžu přijít na to,který by to stahnul (tenhle foťák mám týden ze starého mi to šlo dobře)

Na stahovanie fotiek ci videa z moderneho fotoaparatu nie je treba ziadny program. Ved to zvladalju aj "hlupe" fotobanky. Nepoznam presne ten fotak ale treba ho pripojit v rezime MASS STORE (STORAGE) - on sa objai v systeme ako novy disk, potom uz len staci skopirovat fotky ako z akehokolvek USB kluca. Je mozne ze fotak sa automticky pripaja v rezime kamery ale o tom dost pochybujem.

Přesně jak píše přispěvatel přede mnou, vůbec žádný software nepoužívejte. Prostě připojte foťák přes USB, počkejte až ho windows poznají a pak klikněte na "Můj počítač/ My Computer" a ve výběru disků by měl být i ten váš foťák. Kliknete na něj a najdete si složku kde jsou uložený ty videa, normálně jako kdybyste to hledala na pevném disku. No a pak stačí dát kopírovat, nebo přesunout, to už je jedno ;-)

jj to všechno vím, ale řeším to z důvodu, že ultrazoom co teď mám má neskutečně malou výdrž na baterie, vždy musím mít 3-4 páry plně nabitých baterek sebou abych mohl něco vyfotit. No a jelikož FZ38 má akumulátor potřebuju vedět kolik toho zhruba nafotí na nabití?? páč jestli mi tu někdo odpoví, že to nevydrží tak si koupím asi radši canon SX20 nebo SX30 kde budu moc využít moje zásoby AA baterek, které máme :-)

u kompaktu nejvic zere zaply displej spolu s neustale snimajicim snimacem - takze vypinat, nejake usporne rezimy atd. (a veskera pohotovost je v (Y) ). Fotit v jednom kuse tak tech 400+ mozna udela - ale ne pokud to bude celodenni akce. Tohle me hrozne stvalo u FZ20, neb nabeh trval nekolik vterin, a kdyz to slo do suspendu tak probrani z nej zrovna tak. Takze treba vystava psu, a bud to nenechat usnout a v pulce bylo po baterce, nebo vypinat, a pak vzdy cekat nez po zapnuti jde udelat fotku... Zlata DSLR, tu kdyz zapomenu vypnout a vytahnu po 2 tydnech ze skrine ma tolik dilku baterky s kolika jsem ji tam daval - a do zlomku vteriny muzu cvakat fotky jak o zivot.

vyrobca uvadza maximalny pocet. To je za dobreho svetla, bez blesku. Pouzivanie blesku vie dost potiahnut z baterky.

TAk to je pěkná kravina...
Výrobci musí uvádět (a uvádějí) počet fotografií na plnou kvalitu a z toho musí být vyfoceno 50% fotek s bleskem... já osobně bych tomu věřil. U mého foťáku taky uváděj cca 400 fotek a už jsem zmáknul i daleko víc s častým použitím blesku.

Blevil: jinak akumulátor k Panasonicu si můžeš taky dokoupit. Je jasné, že pokud pojedeš na 2 týdny někam mimo civilizaci, tak ti 1 aku. stačit nejspíš nebude.

I have the free version of TVersity as the media server software on my Windows 7 PC, and a PayStation 3 hooked to Samsung HDTV. I am happy to know that the videos could be streamed from PC over Ethernet to watching on a HDTV. However, when I would like watch the AVCHD .m2ts files, which are recorded by my new Sony HDR-CX110, I could not AVCHD video (.MTS Converter) using Tversity, as the .m2ts files does not show up on Tversity.

Dobrý den chtěl bych poprosit o radu s výběrem fototaparátu. Jsem sice úplnej laik a doposud jsem fotil jen s kompaktem, ale focení mě docela chytlo tak bych si chtěl koupit něco lepšího. Nemám v plánu fotit ani hvězdy ani detail přirození u motýlů, spíš naše miminko, tera zvířata (hadi), občasně sport a klasický dovolenky a výlety. Vbral jsem si tělo Canon EOS 550D a nevím jaký objektiv bych si měl k tomu pořídit.

nějakou univerzální klasiku, aby jste mohl i něco přitáhnou a tak. takže buď 18 - 55 mm, nebo něco širšího třeba 18 - 135 mm. To dělá teda canon. Máme nikony, takže se v canonu moc neorientuju, ale tohle by mohli být poměr cena/výkon/univerzálnost v pohodě. http://www.megapixel.cz/canon-ef-s-18-135-mm-f-3-5 -5-6-is#nazory
No a nejlevněji Vás to vyjde v nějakém setu s foťákem bych řek :-)

Jj. jak psal někdo přede mnou, základ je nějakých 18 - 55. Pokud nechcete investovat nějak extra peněz, tak doporučuji tento set: http://www.alza.cz/canon-eos-550d-objektiv-18-55-i s-d158798.htm, případně ještě přidat pár peněz a koupit tento: http://www.alza.cz/canon-eos-550d-objektivy-18-55- is-55-250-is-d158799.htm. Ani jeden z těch objektivů na tom není se světelností nějak extra dobře, ale pro začátek výborná sada se kterou toho nafotíte až až ;-)

Oni se ty objektivy dají dost těžko srovnávat, protože je každý určený pro něco jiného. První z uvedených je makro - zaměří už ze vzdálenosti 20 cm, což je docela dost znát, když chce člověk řešit opravdu makro (kytky, brouky a tak).
Je taky výrazně světelnější (světelnost začíná na 2,8) - jinými slovy, dá se s ním fotit i v horších podmínkách než jen za jasného počasí.

Druhý zaostřuje až na 45 cm, čili moc makro fotek s ním člověk nevyfotí, má zase delší rozsah, takže se s ním dá víc přiblížit záběr nějakého objektu, který je v dálce.

Pro to focení, které uvádíte - mimčo, rodina, výlety, je spíš vhodnější ten druhý - na ty hady by se občas hodil ten první, ale z trochu větší vzdálenosti půjdou vyfotit i tím druhým, takže bych osobně spíš doporučoval ten druhý. Má navíc IS (stabilizátor obrazu), což může pomoct při focení statických objektů (rodina, dítko, krajina atd.). Rozhodnutí je samozřejmě na vás, záleží opravdu na tom, co budete fotit častěji.

To bych netvrdil, světelnost se hodí vždycky a co se kresby týče, ta sigma je někde úplně jinde než ten seťák. Obecně platí že s větším rozsahem klesá kvalita kresby. S tím makrem je to taky blbost, minimální zaostřovací vzdálenost s tím nemá co dělat (to je věc ohniska a konstrukce), tam jde o poměr zobrazení (makro - 1:1 a to nemá ani jeden). Jedinou výhodu toho canonu bych viděl v rychlosti ostření. Stabilizace na těhle kratších ohniscích je imho zbytečnej luxus. Určitě bych šel do tý sigmy, popřípadě třeba tamron 17-50 f/2,8. A pokud by potřeboval časem delší ohnisko, dokoupil bych něco delšího. Samozřejmě záleží, kolik do toho chce investovat.

No ono záleží jak mě to s vyšší kvalitou focení chytne, ale řekl bych že to bude mít vzestupnou tendenci. Vybral jsem si trochu lepší tělo a chci k němu lepší objektiv abych zbytečně nemusel kupovat jak říkáte obyč seťák kterej se k tomu běžně prodává. No a když mě to chytne budu mít dobrý tělo a dokoupím pořádnej objektiv. No ale teď bych potřeboval nějakej lepší univerzál tak max do 10000,-

Takový objektiv by chtěl asi každý, aby byl univerzální, světelný, se stabilizací, rychlý, lehký a ještě k tomu levný. Pokud nemáte statisíce, vždycky to bude o kompromisu, neexistuje univerzální rada a každý vám poradí něco jiného. Osobně bych šel do toho tamronu 17-50 (popřípadě sigmy 17-70), kresebně se vyrovná několikanásobně dražším kolegům od canonu, jen nebude tak rychlý a mechanicky kvalitní. Prodává se i verze se stabilizací a do té desítky se vlezete taky.
Pak je ještě další varianta, vzít seťák od canonu a k tomu nějaké pevné širší f/1,8 sklo. A konec konců, vyzkoušejte i nějaký univerzál typu 18-200, třeba vám sedne a bude po starostech. Znám lidi co si to pochvalují a jsou spokojení, že s sebou nemusí tahat několik objektivů.

Zdravím, pomohli by jste mi prosím s výběrem foťáku? Minulý rok jsem se rozhodl pořídit nový stroj, a za tu dobu jsem se od klasických kompaktů přes UZ dostal až k DSLR, přemýšlím mezi Nikonem D3100 a D5100 a Canonem EOS550d. Když jsem pročetl tohle vlákno tak jste vychvalovali D3100, ale tou dobou myslím eště 5100 nebyla na trhu, myslíte že se opravdu vyplatí připlatit si za 5100 místo 3100? a co ten canon? Původně jsem šilhal po něm ale většina lidí z okolí se kloní k Nikonům, i když jsou o něco dražší... Popravdě zatím zrcadlovkám prd rozumím, mám jen starého Zenita na kinofilm, ale očekávám od nich hlavně vyšší rychlost, funguje tedy dslr tak že rukou doostřím, cvaknu a je vyfoceno? žádny dlouhy doostřování přístrojem jak u kompaktů... a ty předsádky, umožní mi s klasickým setovým sklem 18-105 fotit i makro? Sice trochu chaotická otázka, ale díky za odpovědi :-)

Zdravim,

Spomenute amaterske fotaky nie su celkom kvalitne ... i ked su omnoho lepsie ako kompakty (ako ktore ...). Radsej odporucam o triedu vyssie (poloprofi) a cena je len o nieco vyssie. Ja som rozmyslal nad Nikon 7000 a Canon EOS 60D. Nikon je o nieco kvalitnejsi ako ten Canon, ale problem je v tom ze Nikon nema staly bajonet a nie kazdy obj. pasuje. Canon ma zase jeden bajonet uz nehorazne dlho takze mu aj z analogov pasuju objektivy ... a ked clovek nepotruje automatiku, napr. pri makru tak velmi dobry, svetelny obj. ale stary, vie kupit za velmi obre peniaze (ale analog - manualne zaostrovanie).Takze z toho dovodu vyhral u mna Canon EOS 60D s Canon EF-S 17-55 IS 2.8F obj. + Canon EF 1.8F 50 (za tu cenu nic lepsie nedostanes) + na makro medzikruzky + stativ + ... Momentlane som s toutou zostavou nadmieru spokojny - kazdemu zacinajucemu amateretovi / nadsencovi odporucam.

So setovym sklom + predsadky macro sice vyfotis ale musis to mat na stative a velmi dobre svetelne podmienky, nakolko ten obj. sam o sebe nie je moc svetelny a ak budes chciet mat aspon trochu vyssiu hlbku ostrosti (napr. 5cm) tak sa budes s casmi pohybovat radovo v sekundach ... mozno v desiatkach sekund. Za predpokladu ze si to nechces mat zrnite a nedas si ISO 12 000. ale pri max. kvalite obrazu t.j. ISO 100

Prajem pekny den.

M.

ale problem je v tom ze Nikon nema staly bajonet a nie kazdy obj. pasuje

to je nesmysl,F-mount je stejny uz od roku 1959 (tusim). Jediny problem je s entry-level zrcadlovkami ktere nemaji vlastni ostrici motor = s objektivy ktere ho nemaj v sobe nefunguje automaticke ostreni. (D40,60,3000-3100,5000-5100)

ad. Canon/Nikon - to je vecne a nesmyslne dohadovani - kazdy si bude chvalit to svoje ;) Ja mam Nikona, a jsem fakt spokojenej. Co bych nechtel, tak zadny Canon stovkove (tisickove) rady, ty tela jsou....proste strasne. Nemluvim o funkcnosti, jen o provedeni/materialech/ne-ergonomii. Proti vyssim radam nereknu ani bž.

na eos 60D jsem taky koukal, ale na něj už prostě nemám, z původního stropu 13tis. jsem se dostal až na 20 a víc už ani ťuk, padne na to celá brigáda tak zas budu chudý jak kostelní myš, a ledvinu zatím prodávat nechci :-p Na D5100 mě celkem zaujal ten displey, má vysoké rozlišení a je výklopný, což je při focení některých zvířat a kytek super, ale zas na co displey jestli má 55Od lepší techniku... Chci fotit hlavně zvířata, proto jsem se od UZ přehoupl k zrcadlu, očekávám o mnoho vyšší rychlost focení v lepší kvalitě, což mi doufám i levné zdrcadlo splní, na poloprofi už fakt nemám.

Osobně bych z těchto 3 doporučoval Canon. Debaty o tom, zda je lepší Canon, nebo Nikon se samozřejmě vedou dlouho a obávám se, že ty nikdo objektivně nevyřeší, to si člověk musí vzít do ruky jeden, nebo druhej foťák a vybrat si spíš podle toho zda mu sedí nebo ne.
Myslím, že pro začátky na pár let ta EOS550D bohatě stačí. Foťák to je dobrej, má už novej snímač, umí to dělat hodně dobrý video, dokonce to tuším získalo nějaký ocenění. Jediný co by mě asi dneska vadilo je, že to má trochu plastový tělo a pomalejší závěrka, jinak myslím, že nemá moc chyb. Záleží co s tím chceš fotit.

asi si je skočím do obchodu ohmatat. Bavil jsem se s kámošema a 4 z 5 mě naváděli k Nikonu, prej jsou v této nejnižší třídě zrcadel lepší jak canony a mají kvalitnější setová skla, dřív sem sice tíhnul ke Canonu, compakt od nich byl super, ale teď se kloním k té D5100, konkrétně tenhle set http://www.megapixel.cz/nikon-d5100-18-105-mm-vr#p arameters Na netu projíždím různé recenze, základním výrazům rozumím, ale jak tam nahodí jakési grafy z měření a kdesi cosi tak sem v pasti, opravdu jsou mezi 550 a 5100 nějaké markantní rozdíly jež při pohledu na fotku poznám?

mimochodem boomslang nááádherny fotky, ale tam to určitě není jen foťákem, ale i tím že v rukách není nas.áno, což doufám nebude ani muj případ :-D

Vždycky je nejlepší si ten foťák vyzkoušet, případně si projít internet a kouknout se na fotky dělaný tím či oním foťákem. Téměř vždycky má každý foťák nějaké plusy a nějaké mínusy, takže pak záleží na tom co zrovna budeš upřednostňovat ty. Ty foťáky prostě fungují jinak, jiné ovládání, jiné ostření atd. Koukni na tyhle recenze, DPreview je celkem objektivní server a dobře popisujou plusy i minusy, občas sami srovnávají a vysvětlují:
http://www.dpreview.com/reviews/nikond5100/page2.a sp
http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS550D/page2 .asp

Rozhodnout se nakonec budeš muset sám, protože málokdo má oba foťáky a řekne ti upřímně, kterej je lepší. Já kupříkladu fotím odjakživat Canonem, přesto ano, souhlas, setový objektivy má asi Nikon lepší. Na druhou stranu, nikdy bych nikomu nedoporučil setovej objektiv. To si raději kup levnější tělo a lepší objektiv, protože sebelepší tělo ti bez dobrýho objektivu bude k ničemu.

Ještě k ceně - má zkušenost je taková, že na začátek je dobré koupit prostě nějaký lepší než ten setový objektiv třeba s lepší světelností, ale není nutné kupovat např. přímo canon, dobře poslouží i sigma nebo tamron. Bude ti dobře sloužit nějaký ten rok, pak ho můžeš prodat a koupit si lepší. Nebo se koukni na nějaké bazary a zkus koupit taky nějaký starší objektiv, ušetříš pár tisíc a na začátek to bude stačit.

chlapi dík za rady a tipy na stránky, už si je projíždím a študuju :-) Vypadá to že vítězem bude Nikon D5100 s objektivem 18-105 VR AF-S DX, na netu je jak tělo tak tohle sklo hrozně vychvalováno a asi v cenové kategorii nic lepší nyní není, tak snad nejsou recenzenti uplaceni Nikonem :-P Z bazaru určitě plánuju časem koupit nějaké sklo na makro, a nějaké s pevným ohniskem, ale to až se naučím cvakat a zas našetřím... Máš nějaký tip jak sklo z bazaru ozkoušet, prohlídnout jestli je opravdu OK ?

Zdravim,

lucifer: mas pravdu, zle som sa vyjadril ... nie bajonet je problem ale kompatibilita. A ked napr. dnes kupim low end a potom si ho budem chciet nechat skla budu mi na prd ... U canona to nehrozi. I ked sam preferujem NIKON-a (Nikon d7000), ale mam Canon-a

V8HEMI: Ak je to tvoj strop, tak asi by som preferoval NIKONa D5100 ....

VilemC: dobre sklo je zaklad ... ale dobre sklo zacina na 20tKc ...

Ked som kupoval tak som rozmyslal nad NIKONom D7000, Canon EOS 60D, Pentax K. Zaklad je aby si si vsetko osahal realne ... a aj s realnymi sklami, nie len nejake skolo ... Penatax mi nesedel do ruky, do Nikonu som sa zamiloval ale ... a nakoniec kupil Canona :o) - nelutujem!

Je to sice staria stranka alemozno ti pomoze aby si pochopil zakladne pojmy: techniques2.htm

Prajem pekny den.

M.

Foťák objednán, teď už jen čekám. Dostal jsem dokonce studentskou slevu, a přemýšlím co by se mohlo hodit dokoupit. S brašnou a paměťovkou jsem počítal od začátku, stativ mám, tak uvažuju nad filtrem, konkrétně UV filtrem, ovšem co jsem se dočetl v odkazu jež jste mi poskytl tak tam píší že zrcadlovky mají vlastní UV filtr před čipem a tento je tedy vlasně zbytečný a funguje spíš jako ochrana objektivu, chci se tedy zeptat jestli se vyplatí jej koupit? a když, tak je velký rozdíl mezi těmi nejlevnějšími a nejdražšími?
Taky mne zaujal polarizační filtr, na fotky památek a krajiny musí být supet, máte s ním někdo zkušenosti?

Ahoj, já používám jak UV, tak polarizační. Ano UV je víceméně jako ochrana objektivu, určitě stačí levnější, nemá smysl za něj dávat zbytečně moc. U toho polarizačního bych možná už nějakou částku raději připlatil, ale je to spíš můj pocit, než že bych vyloženě věděl, že ty levnější jsou nekvalitní. Používám polarizační hlavně na krajinu, kde je opravdu znát a zlepší barvy a např. vykreslení mraků.

další do série dotazů, tentokrát na paměťovku, včera jsem měl v ruce strýcův D5000, cvakám cvakám, vypnu ho, strýc ho zapne a naskočí tam anglický text ve smyslu: Karta není formátována, chcete ji naformátovat ano/ne. Nešlo se dostat na prohlížení fotek, ani smazat fotky po jedné, ani fotit, prostě jsme byli v pasti. Dneska mi strýc volal a jak vytáhl paměťovku do compu tak byla prázdná, takže přes 600 fotek v prčicích, což mě poučilo že musím zálohovat zálohovat zálohovat. Nestalo se vám někomu něco podobného nebo netušíte kde se stala chyba?

a nemohli by jste mi doporučit nějaké SDHC 8GB? Díval jsem se na Transcendens, udávali vysokou rychlost zápisu, ale zas kingsdom by měla být kvalitnější, tak nevím.

Zdravím,
poradili byste mi nějaký slušný foťák, jak na normální focení(na dovolené památky atd.),
tak hlavně na makro.
Mám doma třeba lepidodactylu lugubris, hemidactilus turcicus a ještě si budu pořizovat lygodactyls williamsi.
Tihle gekoni jsou dost malý a chtěl bych detailní foto, třeba hlavy atd.
našel by se nějaký takový třeba za 10 až 12000???
Jinak Lucifere máš hodně dobrý fotky na poradně. :-):-)

Ahoj, doba zas trošku pokročila a na trhu se objevila řada nových strojů, nemáte někdo přehled a tip na nějaký ultrazoom alias elektronickou zrcadlovku? Cena do 10tis. kč, primárně na focení potkanů, pak také příroda a nějaké to domácí focení (rodina, akce...) Foťák je pro kamarádku, nevím jestli by byla lepší nejlevnější dslr nebo dražší eft, v diskuzi se tady sice kloníte k té nejlevnější dslr, ale kámoška si nikdy žádné příslušenství kupovat nebude a dslr je na ni zbytečně složitá...

Zdravím,
na podzim minulého roku jsem zháněl přístroj, který fotí a dělá kvalitní videa. Po mněsíčním sledování recenzí jak kompaktů tak zrcadlovek jsem se rozhodl pro pořízení-
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=sony%20cyber shot%20hcd-100v&source=web&cd=1&ved=0CDwQFjAA&url= http%3A%2F%2Fwww.luminous-landscape.com%2Freviews% 2Fcameras%2Fsony_hx_100v.shtml&ei=bx5uT5faPI6AhQfN qM2KBw&usg=AFQjCNFVWjZCYb7Sdjc2aP-UUfcL30HXzQ&cad= rja
Ohledně videjek asi to nejlepší, co jsem na netu vyňúral. Kdyžtak se mrkněte na youtube, kde je spustu videjek- test zoomy, makra apod. Vložím Vám sem své videjko- pokud máte PS, které zvládá max. kvalitu přehrávání, není to nejhorší-
http://www.youtube.com/watch?v=t2cAFerq-0M&context =C47f8374ADvjVQa1PpcFMgjRI1RkCShfaa3rQXS1FjZKGou46 yQxM=
Zatím jsem spokojen a doporučuji.

jen muj nazor - pokud chce do toho dat kolem 10 a nechce nic dalsiho dokupovat, tak urcite nebrat nic s vymennymi objektivy, ani zrcadlovku, ani "bezzrcadlovku". V te cene by byl nejaky zakladni set s objektivem ktery by byl hodne omezujici. To uz radej neco z rady "lepsich kompaktu" - Olympus XZ-1, Nikon P7000, Canon G rada...

Musím říct že mne ty profesionálnější kompakty zaujaly, konkrétně Olympus XZ-1. Když na to tak koukám, tak asi jediný rozdíl od ultrazoomu je nižší zoom, což je ovšem dle mého zbytečnost vzhledem k tomu kam jde kvalita od 10x přiblížení, o jeho praktickém využití nemluvě... I když mne zas zaujali ultrazoomu od Fujifilmu, mají i ruční zoom, a vcelku velký čip. Tak nevím, niky jsem v ruce neměl ani ultrazoom ani profi kompakt, myslíte že tedy s tím kompaktem budou lepší fotky? Pravděpodobně bude fotit hlavně na režim auto, ale kdoví, třeba se do toho ponoří a bude si nakonec nastavovat parametry sama.

Zdravím všechny :-),

jelikož je foťák K.O. je na čase koupit nový, s mobilem prostě foťit nejde :-D
Pár diskuzí jsem si přečetl, ale moc chytrý z toho nejsem. I v prodejně jsem byl, ale tam mi moc neporadili. Chtěl bych si koupit zrcadlovku rozpočet i s objektivem max. do 15-18.000,- Kč. Hlavně z 90% na focení zvířat..potom ostatní příležitosti

V mém hledáčku je Nikon D3100, D3200 nebo D5100
Pokud se najde něco lepšího, sem s tím :-D

Všem mockrát děkuji za rady, tipy a doporučení.

Muj nazor - pokud chces zrcadlovku, tak technicky uspokoji tve pozadavky jakekoliv dnesni "tělo". Vyssi modely prinesou hlavne vyssi komfort a lepsi ergonomii. Dulezite jsou ale objektivy - dle toho co budes chtit fotit. Napr. u Nikonu je velmi slusny setový 18-105VR - takovy univerzal "temer na vsechno", slusny rozsah zoomu pri jeste rozumne kvalite obrazu.

No me ta J1 porad prekvapuje, kdyz se na ni trochu zvykne tak prijemne ovladani, svizne to reaguje, ostri bleskove...a nejvetsi prekvapeni je ze to dela pouzitelne foto i na vysoke iso. Nevim jak to Nikon dela, ale - sic nejaky decentni sum jde najit uz na iso 200, ALE nijak dramaticky neroste, takze i iso 1600 je velmi dobre pouzitelne, a dokonce i 3200 porad jeste jde! Jako - to jsem čuměl jak puk, cekal jsme ze u nejakeho 1" chipu to bude uz rozblemcany hnus - ale... neni! Šum tam je, ale porad takovy ten "Nikon DSLR" styl - neničí detaily, blizi se to spíš zrnu u analog fotek...

...btw - posledni kusy jsou jeste porad v doprodeji. A vcera mi prislo z hongkongu pro ten muj (ehm, manzelkin :-) ) podvodni pouzdro - v prepoctu vyslo cca. na 2000Kc. ;-)jh3jf4.jpg - tak jsem zvedav co se s tim na podzim nekde v rudem mori povede nacvakat... (nebo ho utopim a trefi me)

- tohle je taky tim J1: http://tera.poradna.net/file/view/16092-image1-jpg

co ty furt děláš s těma mladejma :))
Já se agam totálně zbavil i proto,že jsem se mladých zbavoval měsíc.
Tak už se věnuji jen pralesničkám,které pro změnu nejdou udat vůbec :D

Určitě se pochlub těmi fotkami z vody ... ty mám fakt rád.
Nevím,jak je Rudé moře čisté,ale určitě to půjde.

Jak porad...? Obcas neco :-) Ted jsem si nechal jen 8 vajec z 28, to si chci jedno male nechat - a jedno pro dceru. Vylihlo se jich 7, na osme jeste cekam - nevim jestli se jeste vyklube. Takze budu mit volnych 5 nebo 6 mladat - to je co se vousatek tyce letos vsechno. Nebyl by problem je odchovat rocne 100 - 150, ale to fakt nema smysl. Staci mi tech par, ciste pro radost :-)

- na podvodni foto se tesim, jen doufam ze ten fotak neutopim. :-[ J1 umi i velmi slusne video, tak chci taky neco zkusit. U videa rychle a plynule zaostruje, troufam si rict ze je to citelne lepsi nez u nejake miniDV kamery co mame.