Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mražení myší.

Zdravím, chtěl bych se zeptat. Jak mám mrazit myši a holátka? Mám je zmrazit živé? Nebo je nejdříve zabít a až pak zmrazit? Popřípadě jak zabíjite myši a holata vy? Předem děkuji za odpovědi.:-)

loading...

Rozhodně bych myši nedával do mrazáku živé. Přijde mi to dost nehumánní. Jinak je možnost klasického "mechanického" usmrcení a nebo tím CO2. To jsou třeba sifonové bombičky. Já sám jsem to prováděl tak že jsem myši dal do pytlíku, utěsnil a naplinil ho sifonem. A nedávno jsem četl o vytváření CO2 z octa a kypřícího prášku. Ale to se mi moc nezdá.

mohu se zeptat na podrobnosti, prosím? Já musím cca týdně mrazit 10 - 50 holátek. Pytlík by snad ani nebyl problém :-), ale jak s tím sifonem? Nikdy jsme to doma neměli.. :-( A to mám použít 1 celou bombičku najednou - třeba i jen na 10 holátek? Nebo se to dá použít částečně? Jakou dávku?
Syn si vyrábí do akvária CO2 z kvasnic, ale stačilo by to množství plynu, co se uvolní ve 2litrové lahvi?

pokud mate syna co dela do akvaristiky, neni nic jednodussiho, nez si koupit bombu s CO2 prave pro akvaristicke ucely (lze sehnat treba tady www.rataj-spk.cz). Je to i s ventilem a plyn vystaci na hodne pouziti. Dulezite je vedet, ze co2 klesa dolu, musi se ale poustet pomalu aby se nerozvyril a zbytecne neunikal pryc z nadoby. ta je lepsi hlubsi. Aby bylo utraceni rychle, je potreba dosahnout v prostoru se zviraty idealne 50-70% koncentrace CO2.

Sifon je celkem problém sehnat, ale určitě pochodíte v nějakém bazaru. Bombičky jsou levné, a jedna vystačí i na více použití (seženete v obchodě, popřípadě se dají sehnat ve střeleckých potřebách - používají se do vzduchovek). Můžete použít jak nádobu tak i ten pytlík, ten je podle mne lepší, protože přesně víte kolik a jestli vůbec tam CO2 je. Poté nechte pytlík co nejdéle zavřený, protože mám zkušenost, že se holátka můžou probrat. Já osobně používám bombu s CO2 od svářečky.

Ja jsem taky pro mrazeni... Nedelam to prilis casto,jen kdyz mi odmitne A.squamigera nebo A.Chlorechis papkat... Zadny piskani jsem z mrazaku nikdy neslysel a prijde mi to taky jako nejmin bolestiva praktika... Bohuzel i kdyz jsou to jedaci, tak neustknou korist ani kdybych se rozkrajel a ze je s tim kolikrat otravuju vytrvale...

Proboha zivyho, lidi, vzpamatujte se! Mrazit zaziva jakehokoli teplokrevneho obratlovce je nehorazna prasarna, navic testne postihnutelna. Zkuste si nahy lehnout ted v noci v -4°C pred barak (a nehybat se) a uvedomte si, jak vam je umrzani prijemne. V konecne fazi sice zvire uz bolest neciti, ale pocatecni faze(kdy se snazi zahrat a nejde to) je neskutecne stresujici a bolestiva. Uvedomte si, ze timhle ty zvirata tyrate. Pokud nemate nervy ty mysi zabijet mechanicky a na ocich, nechte si je zabit nekym jinym. Nezlobte se na mne, ale to, ze zvire pri umirani nevidite (kdyz je zavrene v mrazaku) neznamena, ze netrpi. Dost to zavani pokrytectvim. Co oci nevidi, srdce neboli a svedomi netizi, ze :-/.

Udusit se - to bych fakt nechtěl

Pri pouziti CO2 se nikdo nedusi (neplest s CO). U CO2 to probiha tak, ze zvire proste kouka, dejcha a najednou je v bezvedomi (vzpomenme treba na jihomoravske vinare, kteri z niceho nic upadli do bezvedomi ve sklepenich, kde kvasilo vino, nebo na speleology. Nikdo z nich predem nic netusil, proste se najednou skaceli). Znovu - mrazeni mysi za ziva je TYRANI at uz z nej mate jakkoli "dobry pocit" treba jen z toho duvodu, ze nevidite cim ty mysi v mrazaku musi projit nez umrznou.

Já kdybych si mohl vybrat, tak beru to podchlazení.

omlouva te snad jedine to, ze nevis o cem mluvis :-(

To nemělo být to Jabula, ale Jabula napsal (citace)......
Nevím Gadjukine jestli jsme se pochopili, ale ja jsem jen reagoval na to, že mi Jabula napsal, že nevím o čem mluvím.
Já jsem jenom chtěl aby tyhle osobní poznámky nepoužíval, dál jsem napsal svůj "opravný" názor na věc s tím plynem,
ono to potom vyzní jako, že ten druhý je pitomec - chápeš ? a je jedno jestli o tom nic neví nebo má svůj názor.

ono to potom vyzní jako, že ten druhý je pitomec

tak to rozhodne vyznit nemelo. Melo to vyznit jen presne tak, jak to tam je napsano. Bez urazky. Umrzani v teplote jen malo pod bodem mrazu (coz je pripad domacich mrazaku) je jedna z nejtryznivejsich moznosti zabiti zvirete jaka existuje. A prave fakt, ze by sis tento druh smrti dobrovolne vybral mne primelo k moji reakci...opravny nazor mi v tu chvili unikl. Nicmene verim, ze ted, kdyz uz o nekterych vecech vis vic, uz do mrazaku zadnou mys zaziva nedas a ostatni doporucovatele tohoto zpusobu usmrcovani teplokrevnych obratlovcu si pro priste sahnou do svedomi, od podobnych praktik ustoupi a nikdo dalsi s nimi nanovo zacinat nebude.

Tak to asi fakt ne, protože já jsem tam nikdy žádnou nedal. Dokonce jsem ani žádnou ještě nezabil :-). Ale vím, že někteří chovatelé, když mají chameleoni poslední hodinku a vet. je daleko tak je tam šupnou aby se netrápili, zatím prý nenašli jinej způsob usmrcení.

Bohužel si nepamatuji pramen, ale kdysi jsem četl, že ektotermní obratlovci (ryby, paryby, plazi) nevnímají chlad jako bolestivý podnět, ale postupně se jim snižuje vnímání do naprosté zástavy životních funkcí. Proto je prý tento způsob usmrcení plazů nejhumánnější. Možná mne někteří opraví, že to tak není. Budu rád...

zdar:-D do zítra funguje věštecká kancelář Pošuk -já jsem to tušil.
a.d.veganko-hele kampa zmizel ten příspěvek s tou petici???? no nic jedem dál.Osobně si myslím ,že tady to asi nikdo reflektovat nebude.Přesto pokud se nudíš vezmi si své kamarády "podobné víry","soukmenovce" a obětuj drahocaný čas a vyraž do Brdů.Ptáš se proč???protože lidé s podobným vyznáním (velmi blízci tobě)tenkrát vypustili ty norky,můžeš je tam zkoušet pochytat.Ted to půjde super na sněhu je zajisté uvidíš.

zdar:-D veganko ty nebudeš "ze vsi"???
já jen naváží co psal GG.
příklad z praxe:-D nevím jak kde?,ale u nás na vsi jsou "kaluže" v kterých jsou karasi,líni,červenopeřice a bude leto tak klidně přijed klidně ti pučím klacek na změření hloubky,která je podle situace cca max.60cm.co myslíš,že se stane v zimě??normálka to promrzne skorem až na dno.Možná se budeš divit,ale na jaře se proberou a jedou dál.Dokonce se po tom"týrání"chladem množí geometrickou řadou :-D:-D a to se jich hoodně vybere na krmení pro hadice a nebo na štičku:-D:-D.Proto se tě ptám,jak to tedy funguje????pokud jsem se spletl tak mi někdo opravte....

Ja se z vás po... řešíte tu humání zabití myší, ale to že ji dáte zaživa hadovi kterej ji škrtí a pak sežere nikoho nenapadne, stejně je máte na krmení, prostě šup do mrazáku a je to.

Nebo ji mužete třeba k smrti unudit to je taky humání způsob smrti...:-D

řešíte tu humání zabití myší, ale to že ji dáte zaživa hadovi kterej ji škrtí a pak sežere nikoho nenapadne, stejně je máte na krmení, prostě šup do mrazáku a je to.

Ono je to taky o určité úctě k životu, proč by měl (byť krmný) tvor trpět víc než je nutné. Samozřejmě krmit živou kořistí hada je přirozená záležitost a i když to je méně humánní než krmit usmrcenou kořistí, přeci jen to patří k životu hada a myši. A není to nic pro zábavu, jde prostě o nasycení predátora. Pokud má někdo pocit, že myš trpí, lze krmit usmrcenými hlodavci (humánně), ostatně pokud to lze, tak to taky dělám (nejde jen o humánnost, ale spíš i o jednoduchost a přehled) pokud to lze.

Doufám, že jsem Vás neunudil k smrti.:-)

Neunudil...
Úctu k životu mám, ale myš je myš, jsem zvyklej od mala z vesnice zabijet kralíky, slepice, a teď poslední dobou prasata (ty tedy nezabijím osobně), ale že bych třeba dal kralíka nebo prase do CO aby usnuli a netrápili se, je hezká představa a taky pěkná blbost.
Prostě se mi zdá divný tu řešit usmrcení myší, které mám jen ke krmení hadů. Kdybych měl děti a ty měli myši jako domácí mazlíčky tak je to jiná....
Nevím jak je to u myší, ale zabitých králiků mám už dost, a kolikrát se stane, že ho blbě trefím, nebo že mu dám malo a taky se trápí, kde berete jistotu, že té myši profesionálně zlomíte vaz a netrápí se??

Krom toho, když jsem viděl jak asiati připravují psi před tím než je sní, tak mě vážně taková banalita jako zmrazit myšku nerozhodí..... Toť můj názor...

Tak mluvím o snaze, taky samozřejmě pokaždé není to "šlehnutí" ideální, ale snažím se, aby to bylo pro hlodavce, co nejrychleji ukončeno. Taky nehodlám používat CO2, když potřebuju zabít 2 králíky, stejně tak porážka prasete je při dobré trefě rychlá záležitost. Každopádně holata nemrazím.
Ad. asiati a jejich přístup ke zvířatům - jedná se o podle mě o z velké většiny velmi bezcitné lidi, pro které je zvíře opravdu jen "předmět spotřeby". Což nesouvisí s tím, jak to dělám já.

Přesně jak píšeš, PŘI DOBRÉ TREFĚ a když se řezník netrefí nebo je to 150KG prase který na poprvé nelehne tek se stejně trápí, navíc se musí hned položit na bok podříznout a chytá se krev, pochybuji že při tom podřezávání už vůbec nic nevnímá. Ale to je uplně OT, nebudem to dál rozebírat.
Co se asie týče, máš pravdu jsou to do jisté míry hrozní dobytci....

Myslim si, že každý to stejně bude dělat podle svého, někdo je zmrazí, někdo zplynuje, někdo jim třebá láme vaz atd... Když už to berete jak to berete tak každá smrt živé bytosti je nehumání...

Jen slovíčkaření, kdyby jsi byl na pustym ostrově bez jídla a byli tam jen myši rád by sis jednu dal a nepřemýšlel nad tím jestli je zabití myši moralní a kdyby jsi neměl jak udělat oheň snědl bys ji hlady i syrovou...

Je to jen myš, je určená k tomu aby ji nějaký predátor snědl, nebo má myš vyšší poslání??? Např. šířit nemoci, nebo ničit urodu?? (vím že jde o laboratorní myši, ale ve svý podstatě to na věci nic nemění)

Mates : čekal jsem kdo se nad tím slovíčkem humaní pozastaví ;-)

ano slovickareni.........

Je to jen myš, je určená k tomu aby ji nějaký predátor snědl, nebo má myš vyšší poslání??

Takze,kdyz te nekdo zabije,aby se najedl,tak je to v poradku......nebo mas snad nejake vyssi poslani???Treba zabijet.........???(vim,ze jsi jen obycejnym zastupcem homo sapiens,ale to na podstate veci take nic nemeni........)

Tak to je mi tě líto když si vážíš myší a lidí stejně :-(

To teda jsi asi fakt vegetarián, protože ja osobně bych člověku neublížil, jakékoliv jiné zvíře kvůli jídlu klidně zabim, stahnu a snim. Přece neumřu na hlad jen proto, že ma kralík duši??

... a co maji spolecneho urcite,je neutuchajici chut zit....... No to je pravda, s tím souhlasím, maš hady, nebo jiné tera zvíře???

Takze,kdyz te nekdo zabije,aby se najedl,tak je to v poradku......nebo mas snad nejake vyssi poslani???

Homo sapiens je buhudík i bohužel na vrcholu potr. řetězce. Takže člověka zabít pro jídlo je nesmysl. Na zemi není jediný predátor, který se lidmi živí. Kdežto myš sežere kde co ... Proto také zvířata, jenž jsou rychle vybíjena jako potrava mají dar se velmi rychle rozmnožovat aby přežily (myši). Tak je to v přírodě nastavené. Na zemi není vrcholového predátora, který by se rychle množil. To by byla obrovská nerovnováha. Takže myš umřít musí > je v přírodě (mimo jiné) k tomu, aby sytila silnějšího. Tak to prostě je a bude. Možná na jiné planetě je tomu jinak, ale tady to tak chodí.

Souhlas Mates, ale na vrholu potravního řetezce do nedávna byli tygři a krokodýli, než člověk vynalezl střelné zbraně a ze strachu je začal vybijet...
Člověk je jen chytřejší proto je navrcholu, jinak bychom byli taky jen jídlo, s holym zadkem jsme pro tygra stejně nebezpečný asi jako jehně :-D

Dom má naprostou pravdu. Vsadím se, že někteří co zde píší jak je to nehumánní tak s myškou doma praští o zem a je to. Toto vlákno má stejně účel jen jeden a to je rozesmát někoho doma u kompu.
Proč někdo chová hady když potom brečí nad úmrtím myši?
Tak to nechovejte a nemusíte takové problémy řešit.
A propo kdo nám dal právo strkat hady a jinou havěť do škatul jen pro naší potěchu? To je také humánní? Neříkejte nic o tom, že se mají v teráriu lépe než ve volné přírodě protože to není omluva ale výmluva. A takto by se dalo debatit pořád a pořád dokola.
Lidi vzpamatujte se trochu

K tomuhle tématu se tu vždycky budeme vracet a Luma má pravdu, že slovo humanní je sklonňováno všemožně a jak se nám hodí. Ono vlastně už terarijní chovy nejsou příliš odůvodnitelné - záchrana genofondu je asi nejpádnější argument, ale drtivá většina nechová druhy, kterých by se to týkalo. To, že jim děláme podmínky lepší než v přírodě si nejsem jist, spíš bych řekl, že ne - nebudu operovat jen mortalitou, ale i jakousi genetickou vyvazenosti populaci a pod.

Dome - mražením živých myší se dopouštíš trestného činu a může na Tebe kdykoliv přijít ČIŽpa. Pokud tvrdíš, že ti nedělá problém sokolivěk zabít růčo, tak směle do toho, protože je to jednoznačně rychlejší a "humannější" smrt, než to zamrazení. Ale už ten princip, že chováme pro potěchu často velmi vzácné druhy a podporujeme firmy, které doslova drancují přírodu (dovozci), tak to moc humanní není.

VH

Jak říkáš VH.
Kdysi dávno, když jsem po chovu ptactva a akvaristiky začínal s teraristikou, ptal jsem se, proč se to chová. Tehdejší již ostřílení chovatelé, převážně evropských a kubánských druhů mě ujišťovali, že až jednou tyto zvířata v přírodě nebudou, tak je tam my teraristé budeme vracet.
Tato myšlenka mě nadchla natolik, že jsem se do toho pustil s velkou vervou.
Pokud se na tuto myšlenku podíváme dnes, zjistíme že je více jak směšná. Co bychom tam vracely že? Z tehdejšího (čistého) chovu toho asi moc nezůstalo. Naopak, čím delší jméno má náš dnešní chovanec tím je lepší a hlavně dražší. A úředníci, kteří nám chodí kontrolovat chovy, aby tím chránily přírodu? I toto mi přijde jako nesmysl, snad si tím jen vytvářejí pracovní místa a vyvíjejí tím jakousi potřebnou činnost. Spíše by měli začít na druhém konci, což je daná lokalita.
Takže jakým je vlastně terarista přínosem? pomineme-li ukájení chtíče něco neustále vlastnit.
A takovýto HUMÁNNÍ človíček, jako jsme my všichni tady bude kázat jak zabít myš.
Do budoucna doporučuji takováto vlákna raději nezakládat, nebo hned mazat, abychom se nemuseli dohadovat o tom, kdo je více či méně humánní.

Takže jakým je vlastně terarista přínosem?

Asi takovým jako tenista, rybář, šachista, tanečník, myslivec, sběratel autíček... doplňte si, co chcete. Je to prostě koníček, který má jediný smysl, baví nás to a vyplňuje to náš volný čas, kterého má moderní člověk dost. Ale je lepší mít nějakého "neprospěšného" koníčka, než třeba shánět prachy na fet nebo chodit s baseballkou a vyholenou hlavou "dělat pořádek" v zájmu rasy... Řekněme, že jsme společensky méně nebezpeční pokud máme koníčka než pokud ho nemáme. A to je dost dobrý důvod.

Krokodýle, Tebe už tady někdo nazval slovíčkářem že? Nedivím se.
Ty jsi absolutně nepochopil co jsem napsal, nebo nechceš. I já se nadále držím teraristiky přesto, že tehdejší záměr byl zcela jiný. I já mám raději hada v teráriu než rypák plný koxu.
Ale o tom to nebylo o tom sem nepsal

Pak jsem tu otázku o významu teraristy nepochopil já. Jednoduše význam pro ochranu přírody běžný terarista, jak se s nimi setkávám, nemá. To přece musí být jasné každému, že s ochranou ohrožených druhů to má společného pramálo, i když okrajově jistě, pokud někdo chová "barevné kanárky", tak není třeba vozit divočinu. Ovšem import ve velkém... to je naprosto opačný extrém a řekl bych, že tam je to jenom o drancování. Takže já bohužel musím stát zatím, že teraristika v dnešní podobě má ve většině na druhy neblahý vliv, i když je ten vliv oproti jiným tlakům minimální. Problém je, že importér se musí uživit a 90% a víc nakupujících od něj nemá šajnu, co kupuje a co to potřebuje, takže kolotoč úhynů a reimportů se roztáčí dál. Proto je pro mě legální importér (s tím se vezou i od něj nakupující) horší než nelegální pašerák, který si přiveze pár kousků oblíbeného druhu, o které se je ochoten 100% postarat a je velmi pravděpodobné, že je může rozmnožit a založit fungující chov toho druhu. A pochybuju, že je tady víc než procento takových, kteří k tomu kdysi přistupovali s ušlechtilým předsevzetím (ona většina zdejších přispěvatelů k tomu nepřistupovala ani kdysi, ale spíš nedávno). Netvrď mi, že když si se dostal k prvnímu plazákovi, žes přemýšlel o návratu v budoucnu vyhubených druhů do přírody?

Tak teď je to o něčem jiném, v tomto co jsi napsal naprosto souhlasím. Až na ten závěr. Ano, dříve sem byl tak naivní, že jsem si myslel, že jednoho krásného dne se tato zvířata mohu vracet zpět do přírody.
Víš on člověk je vlastně takový mor na planetě, který na co šáhne to podělá a o tom sem psal, že i když, děláme jako lidstvo a to vědomě vše špatně, tak ještě budeme poukazovat jeden na druhého, že ten či onen to dělá hůře (zabíjení myší).

Ano, dříve sem byl tak naivní, že jsem si myslel, že jednoho krásného dne se tato zvířata mohu vracet zpět do přírody.

Tak tím si část teraristů v některé fázi chovu projde, samozřejmě poměrně rychle vystřízliví, není kam a nebo je, ale je jednodušší je vracet rovnou někomu na talíř... Navíc je to taková byrokracie, že by je člověk musel zpátky spíš pašovat...:-/

A co praskání buněk mrazem - voda obsažená v buňkách přece mrazem nabývá na objemu...
S ohledem na tento fyzikální jev tápu v představách, k čemu se přiklonit. Stihnou dříve "usnout", nebo je to pozvolna vnitřně "roztrhá"?
Souhlas s tím, že člověk je pořád jen člověk. Podle mne nemá větší hodnotu. Má svou hodnotu, to ano. Jako všechno. Nicméně srovnávat dvě hodnoty - podle jaké převodní konstanty? Stále jde o život a právo na život. A o otázku uspokojení vlastních potřeb (zábava chovatele) versus uspokojení životních potřeb (hlad mazlíčka). Z tohoto hlediska mé myšlenky došly skutečně k bodu, kdy již samotný "chov mazlíčků" je věcí osobní morálky a svědomí. Ale lidé si nevidí na špičku vlastního nosu, takže proč přemýšlet tak "daleko"? Hlavní je přece naše pohodlí a naše zájmy. Proč se ohlížet na zájmy jiné živé bytosti - ať už lidské nebo zvířecí (co jiného je ovšem člověk, než živočišný, zvířecí druh?), natož z říše rostlin nebo jiné námi vytvořené škatulky, když nerozumíme ani sami sobě? Donedávna "člověk moderní civilizace" neuznával duševní nemoci, neznal psychosomatiku, tvrdil, že nemluvňata stejně jako zvířata necítí či nechápou pocity bolesti. Dennodenně si vzájemně nevědomě i vědomě ubližujeme. Kolik z nás trápí city a pocity jiného člověka? Kolik z nás vůbec pomyslí na city či pocity jiné živé bytosti? Kolik z nás na ně bere ohledy? A kolik z té hrstky je schopno se podle toho chovat a jednat důsledně? Je to na každém - lhostejnost a alibismus, nebo hledání jiné cesty. Který směr bude Vaší příští volbou?

Jinak pro VH trestného činu? nebo přestupku?? Ten TČ se mi nezdá, když i pes je ze zákona jen věc.
A i kdyby šlo o TČ bude jen těžko prokazatelný, prostě řeknu, že jsem je už mražený koupil a nepamatuji si již od koho a co kdo udělá???

No debatuju tu o mrazení myší, ale zatím jsem zmrazil jen jednu, jelikož je již mražené kupuji, a když už se dostanu k žívé tak jde k hadovi. Had se s myškou začnou tulit a po chvili myš nikde :-)

Zareaguji ještě jednou, protože někteří stále nechápou, co že to vlastně dělají.

1) To, že dáte hole háděti a ten ho žere za živa, to je pořádku na to se vám koukat nevadí
2) To, že had myš škrtí až ji lezou oči z důlků, kope nožičkami a koukáte se na to, vám nevadí
3) To, že had uštkne myš, (kolikrát špatně např. výměna zubů) ta pak v bolestech poskakuje po teráriu i několik dlouhých minut, vy se na to koukáte to vám nevadí
4) To, že koupíte myš mraženou a jak ji dotyčný zamrazil, jste neviděli takže to vám také nevadí

někdo namítne, že všechno toto je normální potravní řetězec a tak to prostě je. Ano je to tak, ale nechápu jak někdo může srovnávat toto za normální a myš na mrazáku za nenormální.

To bych potom mohl říci jak píše UROBOROS, ať si člověk dojde na ½ hodiny bosý ven do sněhu ať si on dojde někam do zoo k 7metrové krajtě

Jenže tady jde o to, že vědomé týrání myší nejde srovnávat s krmením! Hadi a jiní tvorové se takto živý tisíce let a nic jiného jim nezbývá. Takže se nechovejte jak hovada a tvora nejdříve rychle usmrťte a když na to nemáte žaludek, tak to nedělejte vůbec (myslim zabíjení, nikoli krmení).

Správně Uroboros.
Takže abychom je nemuseli týrat jakýmko-li způsobem, nebudeme dělat teraristiku. Protože, kdo dal právo tomu co vymyslel tento paragraf, zabíjet zvíře tak či onak že? Takže se nebudeme chovat jako hovada a nebudeme posílat někoho do sněhu.
Hmm tak si to myslel?
Vás přece trápí usmrcení ….způsobů je ale moc a moc a nikoho z Vás nenapadla doposud jedna jediná alternativa jak nic nezabíjet. A ono to jde.

Hmm tak si to myslel?

Ne nemyslel, překrucuješ a nechápeš, škoda.

Vás přece trápí usmrcení

Netrápí mě usmrcení, nýbrž vědomé týrání! Usmrtit a týrat je značnej rozdíl, ikdyž to v tomto případě končí stejně.

jediná alternativa jak nic nezabíjet. A ono to jde.

Ono to bohužel nejde. S chovem čehokoli jde bohužel i smrt. Natož když chováš predátory.

Nechápu o čem se dohadujete. Masožravci zabíjí aby mohli žít, býložravci v podstatě taky zabíjí- i když je to jen tráva , nebo nějaké býlí, je to prostě přirozenáý potravní řetězec, a konec konců jsou masožravé rostliny, které si rády pochutnají na něčem s chlupy nebo hodně nožičkami.Kdyby se člověk před spoustou let nezačal přiživovat na mršinách a posléze sám zabíjet, tak by se nám nezvětšil mozek a nebyli bychom ted na vrcholu potravního řetězce.I když , nedávno sem koukala v televizi na pořad o parazitech, a to co žije v nás a na nás, a živí se no fujDD. Každý tvor na téhle planetě přežívá díky tomu, že usmrcuje někoho jiného, nebo minimálně škodí či parazituje na někom či na něčem.My lidé máme samozdřejmě mnoho možností, jak minimalizovat stres , pokud zabíjíme jiné tvory, at je to potrava pro nás, nebo pro tvory, o které pečujeme a sou na nás závislí.Člověk je tvor od přirozenosti agresivní a máme to v genech, stačí se podívat na jedny z našich nejbližších příbuzných - šimpanze. To nejsou žádný hodný a mírumilovný opičky- ale agresivní zabijáci, co roztrhaj klidně mládata když dělaj loupežný výpravy k sousedům, a pak si na nich pochutnaj. Ale nás od nich dělí to slovo lidský- umíme ve většině případů agresivitu potlačit a ten pud přeměnit v něco jiného. Nezabíjíme pro radost, ale z nutnosti. A tak bysme se měli dívat i na zabíjení potravy pro mazlíky.

Už končim, tohle nemá smysl, tady nejde o zabíjení, krmení, lov či cokoli jiného, takže celý tvůj příspěvěk je prakticky úplně o něčem jiném a k ničemu. Tady jde o mražení dospělých myší a tedy o nesmyslné týrání živého tvora. Když je to v možnostech toho kdo zabíjí a je nutné něco usmrtit, tak se usmrcuje rychle a pokud možno bezbolestně - umrznutí při teplotách -10 až -20°C nesplňuje ani jedno.

A ja budu pokracovat :) Jak pise Krokodyl i Lmo, je dulezite se zamyslet nad tim, proc chovame had. me osobne to hodne prineslo. Jak pise Kroko, je to konicek a uz to, ze si to clovek uvedomi je hodne - protoze kdyz k tomu dojde pres zminenou zachranu druhu a nebo jen frajerinu, tak je to jakesi vystrizliveni. Hadi se v terarkach maji i nemaji lip nez venku a delame si z nich kraliky na okrasu... Snad jedine smyslplne, co vnimam je to, ze chovam hady, rozmnozuji je a pak je prodavam, takze neni nutne to doplnovat z prirody... ale i to neobstoji.

Jak pise Mad., mrazeni je tyrani zvirat. ten zakon je tu pro to, aby nedochazelo ke zbitecnemu stresovani obratlovcu. Nejlepsi je "uduseni" CO2 a je to jediny povoleny zpusob - zlomeni vazu, i kdyz se drive ucilo i na VS neni povoleny zpusob...dle meho je v malopodminkach ale nejrychlejsi. Ja hadum davam velke mysi a potkany mrtve (poraneni), mensi mysi a mysata vetsinou ziva (z mrazaku samosebou ne). kdyz davam mysata do mrazaku, tak je vsechny zabiji rucne a jsou jich desitky. take se chovam protipravne, ale dle meho nejlepsiho svedomi, ze je to rychla smrt (na zaklade alespon nejake znalosti fyziologie).

Vraceni do prirody je vec velmi osemetna. O genetice uz leccos vime, takze taky vime, co to muze provest s prirodnima populacema - viz aktualne resena zelva bahenni v CR...

VH

Pro Dom. Mě to s tou myší přijde naprosto stejné jako krmení u hadů. Někdo hada, někdo zase piraně. Magor který to natočil? Mám pocit, že je zde někde vlákno o krmení hadů a někde jsem tady viděl i videa jak to hadi žerou za živa a nikomu to nevadilo.
Člověk je zvláštní tvor že? Toto se nám hodí a toto zase ne. Pořád se do něčeho musíme šťourat. Do Austrálie dovezeme králíky, na ně pak lišky ta nám na králíčka kašle naopak jí zachutná malý klokánek tak dovezeme na lišku severoamerickou pumu. Puma nám kašle na lišku a pochutná si na jelínkovi. A takto bych mohl pokračovat, že by Vám na to nestačila celá TP.
No a když už toho člověk na celém světě pos…ral dost a dost, tak budem dávat pozor aby jedna myšička nechcípla hůř než ta druhá.
Dejte mi tady třeba banána je mě to fuk. Neodpustím si však jedno. Pokud je Vám tak strašně proti srsti, že to žere to a to zase to, tak nic nechovejte.
Jen a jen člověk je na této planetě největší škodná a parazit a bude chtít pořád o něčem rozhodovat.

Pro Redsnake : Tak já začal s teraristikou v době kdy internet a počítač měl tak možná soudruh na západě. Doma měl člověk cca. tři knihy, v jedné byl focený stejneger u kterého jsem slintal a kolegové mě ujišťovali, že je to sice hezké, ale nesehnatelné. Jo jo, tenkrát byl problém sehnat i guttatu. Převážně se chovala kuba, která dnes pro změnu moc není.
Ale jak říkáš, byli to krásné časy, Rozhodně jsme se nedohadovaly jak usmrtit myš. Možná právě proto mě toto vlákno žere.:-)

VSechno jde s dobou, to co bylo nesehnatelne, je dnes plevel a co se chovalo driv, je skoro nesehnatelne...Jojo, ze zastupcu kuby jsem mel jen hroznysovce, uzasne zvirata, pekny mrchy:))
Ono s tim, jak se teraristika rozsirila do mas spolecnosti se zacali vyskytovat i populisti. Normalni stav u rozvijejici se zajmove skupiny. Ale nebudem tu melancholicky tvorit Offtopicy:)

Kdyby jen norci. Takový mýval severní je taky žůžo. A co teprve psík mývalovitý. Nejen v Brdech.
Četl jsem o studiích populací mývalů v Německu a pěkné počtení. Zároveň i smutné konstatování, že je již téměř nemožné je vyhubit. K tomu citace „Je zbytečné se ptát, zda výskyt mývala severního je třeba uvítat, nebo odsoudit, jelikož se běžně vyskytuje téměř na celém území Spolkové republiky Německo. Samotný proces zdomácnění a šíření je úspěšný a již nelze vrátit zpět. Měli bychom se proto s mývaly naučit žít "(Lutz 1981).

Už se to střílí jak škodná

V Německu ano. U nás?
Cituji - "Vyhláška Ministerstva zemědělství č. 245/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 449/2001 Sb. o myslivosti, označuje mývala severního Procyon lotor jako zavlečený druh srstnaté zvěře. V současnosti podle této vyhlášky může jedince tohoto druhu jako v přírodě nežádoucího usmrcovat v honitbě pouze myslivecká stráž."
Věřím však, že je střílí každý, kdo má flintu a nemám s tímhle problém. Narozdíl od některých ostrostřelců trénujících na psech.

K řešení usmrcování potravy piraňou, varanem, lvem, hadem, čímkoli. To už mi přijde na hlavu postavené. Chudáci zvířátka. V přírodě se mají tak dobře, žijou v symbioze, neubližují si. To jen člověk je špatný, když dá potravu predátorům. Copak nějaký predátor přemýšlí o tom, jak co nejšetrněji usmrtit kořist? Neodporujme stále přírodě.

>>Nezabíjíme pro radost, ale z nutnosti.<<
Aha - a to je mi novinka. Nutnost má tedy velice nezřejmé hranice. Navíc u nejednoho jedince ona nutnost a radost takřka splývá. Kdo určuje, co je "nutné"? Nebo čím je dána ona "nutnost"? Vezmu-li příklad ze života, potom budu hájit raději myslivost než jatka. Budu-li se držet tématu, potom není věcí diskuze, zda je nutné mazlíčka živit, tou otázkou ve skutečnosti je, zda je nutné mazlíčka chovat (vlastnit, jak tu trefně paldlo).

Mě to s tou myší přijde naprosto stejné jako krmení u hadů. Někdo hada, někdo zase piraně. Magor který to natočil? Mám pocit, že je zde někde vlákno o krmení hadů a někde jsem tady viděl i videa jak to hadi žerou za živa a nikomu to nevadilo.

Uplne s tým súhlasím. Keď had škrtí myš alebo ju trhá piraňa tak to niekomu pripadá ako týranie, ale keď sa mu do pivnice nastahujú myši a nasype tam otravu a tá myš umiera pomali v krčoch a nevráti sa k svojim holatkam ktoré potom umrú pomalov smrťov od hladu tak sa nad tým nezamyslí.

moment, ja jsem nepsal, ze mi to neprijde stejne... Teda, neprijde, ale k tomu postupne.

Takze - to video bylo natoceno z jedineho duvodu - aby se nekdo koukl na smrt mysi u ryb... Tohle je, sorry, hnusne. Pokud neco chovam, tak k tomu snad mam aspon zakladni uctu a snazim se, kdyz uz je to nutne, aby se dotycne zvire co mozna nejmin trapilo, ne? Proto mi to prijde idiotske...

Krmeni hada zivou stravou bych rekl je vetsinou rychlejsi. Pokud krmim neco, co neni prilis sikovne, jako jsou mladata, nebo koralovky, tak jim to zabiji, protoze to trpi mnehem kratsi dobu (co si budeme nalhavat, trpi to zvire vzdycky, ale v prirode - potazmo terariu - to tak proste chodi, ale nevidim jediny duvod, proc se tim bavit...).

VH

VH : Já Vás plně chápu, ale spousta chovatelů to chová i proto, že ho fascinuje jak predátor loví kořist. Proč se pořád pozastavovat nad tím, jak která myš chcípne? Je k tomu prostě určená.
Za tu dobu co se tady babráme s jednou myší možná vymřel na světě další druh. Zkuste zapřemýšlet co člověk na světě dělá dobře. Vemte to opravdu do důsledku a zjistíte, že nic, že za vším jsou jen peníze. To, že zabijete hole dříve než had? Co na tom záleží? Čemu jste tím pomohl? Že méně trpělo?
Buďme proboha trochu soudní.
Na světě je jen minimální nepatrné procentíčko kdy člověk udělá dobrý skutek vůči přírodě.
My ostatní jsme jen sobci a pokud si to někdo nepřizná jeho věc…já soudný sem a nedělám vše košer.
S pozdravem Luma.

Docela zajímavá diskuze - souhlasím s vámi, že hodně lidí fascinuje (mě také) jak predátor loví kořist. Na druhou stranu - Vaší protistraně nejde o nic jiného, než aby jste uznal všem tvorům právo na nejméně stresující smrt, na smrt, která je rychle a omezuje utrpení, ovšem pouze tam, kde si lze vybírat. Viděl bych to takto: krmíte myškou - není problém. Chcete mít mrtvolku myši na později - udělejte to rychle. Když zabíjíte slepici, taky ji seknete hlavu a nedáváte ji do mražáku. Nebo jinak: když vidíte v létě komára, kterého chcete zabít - urvete mu křídla a nohy, ať chcípne hlady, nebo jej prostě rychle zaplácnete.
Já komáry zabíjím ve velkém, nelíbí se mi ale, když sem tam minu a vidím je se trápit. U myší je to to samé - preferuji přirozenou nebo ryhlou smrt.
BTW: někde jsem četl, že myš, když je napadena predátorem, tak je natolik ve stresu, že nevnímá bolest atd., v mražáku tento stres nemá.
Petr

Pro VH:
no nevim, neni trochu alibisticke tvrdit, ze zabijime mysi aby jsme jim ukratili utrpeni u hada?Osobne zabijim mysi jen a pouze proto, ze tim snizim riziko ktere hrozi hadovi pri lovu:)
EDIT:Nechapu proc mi nefunguje odpovidani na nejaky konkretni dotaz, vzdy se to prdne na konec diskuze.Otravnee

Je hezké,jak si tu vyléváte srdíčko a pro koho?Kdo je sadista a líbí se mu utrpení zvířat a lídí,ten nad vaší debatou jen mávne rukou.Pojede si dál svojí ligu a na celý svět kašle.
Ti co chovají zvířata s láskou,ti to dělají podle svého nejlepší svědomí a vědomí.Potom se nemusí nikomu za nic omlouvat.

Ps:Tahle debata je stejně o ničem.Jak nejlíp zabít míš ví přeci každý.:-)

taky moc dobre nerozumim pohnutkam vedoucim k foto a videodokumentaci usmrcovani potravy,prijde mi to stejne jako zbirka filmu o popravach a vrazdach........

Pohnutky? Co bychom dnes o zvířatech věděli, kdyby se nedokumentovalo. Podle mě má takové video, nebo foto stejnou hodnotu jako např. video s pářením. Vždyť je to přirozené. Ano, někteří se možná ukájí nad tím, jak ta kořist trpí, ale to jsou pak primitivové. Mně smrt té potravy dobře nedělá a přesto mám zdokumentované lovy zvířat, zabíjení kořisti. Vždyť to k životu těch zvířat proboha patří. Nebo nebudeme dokumentovat ani páření? Co kdyby to někomu náhodou dělalo dobře, nebo byl někdo až tak upjatý, že by ho to snad pohoršovalo? Přiznám se, že dané video jsem neviděl, protože se mi nechtělo načíst a dál jsem to neřešil. Je možné, že tam účastníci nějakým způsobem přichází k extázi, že ta myška je sežrána. Pak jsou to primitivní projevy těch lidí. Natáčení toho, jak probíhá usmrcování kořisti predátorem, mi ale prostě připadá naprosto normální záležitost.

Ano Meldo : svatá to prostata. Já jsem zde chtěl poukázat na to, že pokud chce někdo hájit zákony a přírodu tak začal od špatného konce. A mohu Vás všechny ujistit, že jakáko-li ochrana přírody která se dnes jakoby provádí je nejen buď totálně na….. nebo je vedena za zcela jiným účelem, ale hlavně se na to vždy jde od blbého konce.
Již od doby, kdy jsem jako malej spratek začal vnímat svět, se tvrdí jak člověk dělá to a to špatně. Od této doby uplynulo spousta let a posloucháme co? Pořád to samé. Takže na čem člověku záleží? Hlavně na tom jak sám přežít nynější džungli a to co bude po něm je mu šuma fuk.
Mohl bych Vám uvést stovky příkladů jak člověk chrání přírodu jen naoko a rve si tak vlastní kapsu. Jen namátkou soukromé rezervace Afrika. Dražba nosorožců atd. atd. Pokud si někdo myslí, že to tam dělají pro záchranu tak má pravdu ani ne zcela z poloviny. Toto a další jsou problémy a ne tady házet paragrafy, že myš se má usmrtit humánně a CO2.
Docela by mě zajímalo kdo z těch co to napsaly doma CO2 vlastně má a dělá to tak.
Už vidím, jak někomu po burze zůstanou doma dvě holata a on běží do obchodu koupit sifonovou bombičku.
Bóóóóóže můj ty to vidíš …ty to vidíš

Co je asi tak na sokolnictví? Co si myslíte, že fascinuje sokolníka?
Neměli bychom na to vymyslet zákon? No co? V přírodě ať si sokol chytá holuba, ale proč by ho měl dravce nějaký sokolník podporovat v lovu že?
Žížala na háčku rybáře? No fůůůůj to snad ani není možný, čeho je ten člověk schopen.
Mám pokračovat? Vážení zastánci všeho živého?

Ps: toto není myšleno na všechny z Vás je mi zcela jasné, že ne všichni máte mozek u koneč…níku.
S přátelským pozdravem Luma

Meldo? Vyznělo to tak? Néé až tak horké to není a na Vás Meldo se to určitě nevstahuje.
Jde spíše o to, že pravděpodobně ….náctiletý…..si někde přečte zákon který my známe také a bude si tím honit triko. Budíž to bych překousl, ale věřím, že to 98% lidí nedodržuje a přesto bude mektat jen aby byl hezkej u ostatních. Tuto vlastnost u lidí doslova nesnáším.
Pokud mé příspěvky tady někoho pohoršují…omlouvám se.
S pozdravem Luma

Mě z vašeho předchozího příspěvku vyplynulo,že tedy nemáme humálně zabíjet myši atd.?Promiňte,ale když to humálněji udělat jde,tak to také udělám nebo snad ne?Samozřejmě co se týče toho zkrmování,tak to je příroda(viz to sokolnictví),ale ta myš v tom akváriu to už byl hardcore.
Tímto jsem vás nechtěl nijak urazit,či pohoršit

Stále mě nechápete nebo nechcete pochopit. Já zde nikoho nenabádám k tomu, aby myš škrtil režnou nití nebo jí dával pít savo ( I toto sem zažil).
To video s piraňou je přeci naprosto stejné jako video s hadem (při krmení).
Pokud se rozhodnu chovat predárora, nemohu brečet nad kořistí.

Nejde ani tak o názor jako v tomto případě o fakta.
Uvedu příklad : jedovatý had ….na druhu nezáleží…předložíme -li myš v době např. při výměně zubů….špatné kousnutí….atd. myš se v teráriu bude cukat dlouhé minuty. Dá se to řešit i jinak, hadovi podám myš peánem ke kousnutí a pak s ni praštím a hadovi mrtvou znovu předložím.
Už Vám to přijde alespoň trochu podobné videu s piraňí?
A pokud jsem se přitom plesknutí s myší dopustil trestného činu slibuji, že už to neudělám. Nechám myš i při špatném kousnutí cukat se po teráriu třeba několik hodin. To je přirozené ne?
Nad některou naivitou se řehtám jak arabský hřebec vypuštěný ze stáje:-)

Orfik : záda už mě bolí častěji a častěji, ale páteř pořád ještě mám na svém místě.
Bezcitnost? Hmm to asi taky ne…mám psa, fretku, asi tak 6000 ks myší, šváby a to jak na krmení tak jiné pro potěchu, sklípkany, gekony, chameleony, leguány, varany, hady, manželku a dvě takřka dospělé děti.
Myslím že to všechno by s někým bezcitným nešlo moc dohromady:-D

OMG, já se zas jednou bavím a nasírám a bavím...a bavím:-)
Orfík: to že Luma tvrdí, že myš nebo ryba je šumák, neznamená, že by tam hodil dítě.
to, že Luma poukazuje na to, že myš žraná zaživa vám vadí, a ryba by nevadila, neznamená, že je bezcitný a bezcharakterní - znamená to jenom, že má celkem jasno, což bych o některých v tomhle vlákně neřekl:-)
BTW: tenhle tvůj poslední příspěvek je přesně to o čem byla řeč - kecy, kecy (děravá obhajoba) aby člověk vypadal humánně (proboha hlavně ne humálně:-D jak tu někdo psal).

co se týká mě: možná jste všichni bezcitní a bezcharakterní, záporní hrdinové, mě je to jedno. Ale řešíte nesmysly...
nic, jdu zpátky na akva, tam si připadám užitečný;-)

Osobně si myslím, že tady nemá vůbec cenu probírat humálnost krmení našich chovanců. Osobně jsem smířen s tím, že chovatel hadů aj. je již nehumální tím, že vůbec krmí...Ale je to rozhodnutí každého a když už chceme chovat predátory, musíme je krmit. Je na každém jaký přístup si ke krmení vytvoří a každý si musí sáhnou do svého svědomí jak se vlastně chová k těm živým tvorům, které bere jenom jako jídlo, čímž v podstatě pro chovatele bohužel jsou. Ono se každému lehce říká a každý se smíří s tím, že jde přeci o přírodu a tam to tak chodí. Jenže v přírodě si musí např. had kořist najít a pak ulovit, na druhou stranu má kořist možnost utěku a obrany. V teráriu to bohužel už o přírodě není....nejen, že je kořist předhozena do prostoru bez možnosti útěku, tudíž o lovu se neda ani mluvit. Natož aby se kořist jako např. potkan bránil - kdo z vás by nechal okousat hada bránícím se potkanem např. Nikdo!!! Had, ještěr aj. nemusí ani hledat....vše mu je předloženo před čumu. Tohle není ani humální, ani příroda a je to už osud chovatelství obecně, ať se jedná o teraristiku nebo akvaristiku. Mimochodem jsem choval též několik let piraňě, ale nikdy by mne nenapadlo je krmit myšma nebo holatama - mezi rybou a myší není rozdíl v tom, že jsou to živý tvorové, ale ryba je ve vodě jako doma a koukat se na to, jak je požírána ryba - mimochodem běžná potrava piraňi nebo myš spíše se topící je velký rozdíl. Krmil jsem piraňe syrovým masem, žížalami a občas rybkami, ale jen vyjímečně.
Osobně bych nebyl schopen potkana ani hodit živého do mrazáku, ani s ním klepnout o podlahu, jenom aby se had luxusně napapal. Ale nemám velkochov a nejsme to ani nucen dělat, ale myslím, že kdybych měl, tak bych se stejně nechoval jinak. Když už jsme takoví a chováme, tak ať si had myšku v terárku chytí a když ho přitom kousne, jeho problém, on je lovec a kořist se snaží zachránit - to je příroda i když zde zredukovaná na minimum bez možnosti volby - kořist umře tak jako tak, ale mám pak alespoň humální pocit, že si ji had opravdu ulovil a ne že jsem jí předtím naservíroval polomrtvou.

zdar:-D-aragone,víš co je průser??až dodnes jsem žil s pocitem,že myš plave a docela slušně.
tak yjsem moc nepobral jak si má had chytit myšku?? už jsi viděl co dokáže udělat myš krajtě???asi ne??No prostě krajta i kdyby chtěla tak jí do závitů nesevře tam to chce potkana,králíka,sele apod.podle velikosti.
Osobně jsem s tímto nikdy neměl problém a doufám,že mít nikdy nebudu;-) ato myslím obecně o zvířatech.
hele když už tě mám na drátě srandisto:už jsi byl v tom Vtelně???nemusíš chodit kupovat vejce do marketu,tam je totiž prodávají,taky tak prodávájí "vysloužilé"křepelky někde okolo 9kč.,taky tam prodávají "sedlákovo pomstu":-D:-D:-Dto si pořid:-D,já osobně už vím koho letos obdaruji:-p

Je to diskuze o vejci, jen jinak nastavena. U tech ryb to bylo jednoznacne natoceno z toho duvodu, ze ten dotycny kdo to tocil mel radost z utrpeni te mysi (jasne, z aktu predace). To je namet pro psychiatra, bych jemne podotkl. Zamyslete se nad tim trochu z jineho pohledu. IMHO pirane se preci daji krmit i mrtvym, ne? A docela dobre...

Samosebou, ze hady chovame i z toho duvodu, ze jsou zajimavi svymi zivotnimi projevy, ze lovi, ze atavisticky by jsme se jich meli bat, ale nekdo proste ne a ne. BTW. neni to uplne normalni, ale ono mezi teraristy moc lidi z pumerneho vzorku populace neni :)

VH

Teda tahle diskuze mne opravdu dostává:-?. Když už chovám doma nějakého dravce, proč bych mu nedopřál živou potravu? Ať jde o hada, ještěra, dravého ptáka nebo piraňu. V případě, že vás tohle pobuřuje, tak proč doma chováte dravce? Já je chovám právě kvůli tomu, že mě fascinuje jejich dokonalý lov. Podle VH budu asi námět pro toho psychiatra:-D. Na to abych nemusel litovat živé myši mám legoše a achatiny. Vy, co tu hlásáte humánnost v krmení dravců, sledujete doma animal dokumenty? Ty vás přeci musí taky pobuřovat. Když lev nebo jakýkoliv jiný dravec žere svou kořist zaživa, je to normální, protože je to v TV? Jaký je rozdíl v tom, na něco koukat v TV a v krmení zvířat v tera podmínkách. Nepohoršilo mě teda ani video s piraňou. Dle mého je to zcela normální. Samozřejmě, že na to dost lidí nemá žaludek, v tom případě ať chovají kočku a krmí jí kapsičkami Whiskas, což zase odsuzuji já;-)

Ještě k tématu, abych nebyl úplně mimo. Přebytek hlodavců usmrcuju jedním švihem o betonový schod a pak je teprve mrazím.

Ahoj SNBaku, asi jsme se minuli. Vis co, neni to trochu uchylne, tohle delat? Jak jsem psal, nepatrime do prumeru :) Samozrejme, ze me se to taky libi! Proto ta zvirata chovam :) Ale proc to delat tak, at dotycne zvire co mozna nejvic trpi, kdyz tomu mohu zamezit? Ja vim, v prirode se tomu tak deje porad do kola, amme prusery z ochranou druhu a biotopu (o tom malinko vim), ale proste si porad kladu dotaz proc? Prtoze jsme pan tvorstva a muzeme? Kochat se tim, ze pirane zerou mys za ziva je normalni? Ze je tam krev, ze se ta mys skube? Kapis? Proste mi prijde proti srsti, ze to nekdo tocil s tim, ze se to bude libit... Argument, ze je to to same, jako dravci v televizi a lov v prirode neni zcela namiste - tam nad tim neni panem clovek a nedela to pro potechu sveho ega (duse). Jeste jednou pisi, nejakou tu zizalu doma mam, ucho taky uz zrovna nejsem... Smrtim ranou o schod, radeji nekolikrat.

To ze to ta pirana zere je preci uplne normalni... Neni pak uz jen krucek k jinejm krvavejm orgiim? Jen nabadam k tomu, at se na to kouknete z jineho pohledu, nez mys a predator, ale jako zivje tvor v zajeti nekoho, kdo s nim muze delat chce... Vim, ze paralela clovek, mys, pes, kocka ci dalsi zvire na stejne urovni je divna, ale vsichni jsme jen zvirata ... nejhorsi je, ze cim inteligentnejsi, tim vic si v techhle vecech libujeme. Ciste hypoteticky, kdyz do toho zamycham sobeckej gen, tak z toho duvodu, ze v tom vidime moznost, jak se zbavit sveho pripadneho soka (samosebou, je to ad absurdum) a nekteri z nas to pak dovadeji k dokonalosti.

Me posledni slovo, je to donekonecna :)
VH

Vím, že si napsal, že je to poslední slovo, i tak budu reagovat. Nikde jsem nenapsal, že to schvaluji, vyžívám se v tom nebo dokonce vyžaduji a vyhledávám takový videa. Souhlasím s tebou v tom, že to jde udělat jinak a přít se o tom nebudu. Samozřejmě to udělat jinak jde, ale pokud chci mít doma divoká zvířata, nebudu jim servírovat pouze mrtvou potravu, aby hlodavec netrpěl. Stačí, že mu servíruju potravu do omezeného prostoru. Krom psa nemám žádné domestikované zvíře, protože mi to vůbec nic neříká a z toho důvodu taky chovám hady, které netahám, nezvykám na ruku a pod. Proto jim taky nepomáhám s usmrcením potravy, ať si jí prostě uloví sami. Určitě víš, jaký nemehla jsou korálovky na lov. Ani těm nepomáhám, protože jsem názoru, že když má hlad, tak tu myš nějakým způsobem usmrtí sama.
To jen na doladění mého názoru na humanisty, kterým dělá problém koukat na to, jak had škrtí myš nebo s ní ještěr mlatí o zem.

Jinak jsem stejného názoru jako většina přispívajícíh. Debata o ničem, protože každý si to bude dělat stejně tak, jak jemu to vyhovuje nebo podle svých morálních zásad.;-)

Kochat se tim, ze pirane zerou mys za ziva je normalni? Ze je tam krev, ze se ta mys skube?

Ja osobne tiež zabíjam krmne zvieratá lebo mi to vyhovuje z viacerých dôvodov ale trebárs moj kamarád kŕmi tmavky živými kurami aj napriek tomu že riskuje že mu v terárku kura krídlami rozbije žiarovky na ktorích sa potom môže had dorezať,ale nie kvoli tomu že by mal radosť z toho že ta kura sa dusí, ale preto že ju nedokáže zabiť lebo na to nemá povahu.

Smát se za překlep na klávesnici svědčí o inteligenci takový individua, ale nemá to co společnýho s touto debatou. Jestli chceš hledat chyby v textech, tak jdi dělat učitele do školy a diktuj dětem diktáty a neotravuj pí......ma v týhle debatě. Smát se umí každej magor, ale napsat nějaký názor už ne co? to se radši smát....stačí číst a pochopíš, že jsem neodsuzoval krmení myšma, potkanama atd., jenom jsem napsal, že to není přirozený, což každej alespoň trochu chytrej člověk pochopí. Je jasný, že někdo, kdo fláká potkanem o schody je s inteligencí trochu někde jinde a tohle asi nepochopí8-)........Mimochodem, takový debilní vysmívání a šťourání, který je tu běžný mě v nejmenším nerozhodí, je tu jenom vidět omezenost některých jedinců, kterou neschováte ničím....a nyní si zas někdo může vybrat nějaký slovo z mýho textu, který se nepovedlo a založit na tom svůj příspěvek, gratuluju už předem takový jedinci....jsi borec!!!!

sobně si myslím, že tady nemá vůbec cenu probírat humálnost krmení našich chovanců. Osobně jsem smířen s tím, že chovatel hadů aj. je již nehumální tím,

alespoň humální pocit

v jedno příspěvku, tohle není překlep, prostě nevíš (nevěděl jsi) jak se to slovo píše, tak ho nepoužívej.

ale napsat nějaký názor už ne co?

Vyjadřovat se k téhle kravině, která se tu řeší posledních x stránek, nemá sebemenší smysl.

že jsem neodsuzoval krmení myšma, potkanama

to je mi úplně fuk, párkama tu stejně nikdo krmit nebude...

Je jasný, že někdo, kdo fláká potkanem o schody je s inteligencí trochu někde jinde a tohle asi nepochopí

inteligence a jiné smýšlení je dle tebe to samé, velmi zajímavá logika

je tu jenom vidět omezenost některých jedinců, kterou neschováte ničím....

nezdá se ti, že jsi sám omezen v názoru, neomezený člověk diskutuje a přijímá názory ostatních, ty si tvrdě stojíš za svojí "pravdou"

a nyní si zas někdo může vybrat nějaký slovo z mýho textu, který se nepovedlo a založit na tom svůj příspěvek, gratuluju už předem takový jedinci

už se stalo, ale vybral jsem si toho víc ;-)

jsi borec!!!!

to mi nemusíš oznamovat, to už samozřejmě vim :-D
Ještě chceš vést diskusi o kravinách? Mě to nebaví. Já řeším problémy, tohle problém prostě není a každej si bude stejně krmit podle svého nejlepšího úsudku, ať už je jakýkoliv.

jasně je to tečkovaný,taky báječně "práskaj",záleží na nátuře první se stěhuji sousedi,pak ta "banda" co bydlí na půdě,nemusí je moc ani kuna,lasička apod.kvůli tomu jejich ukrutnýmu řevu:-D
jinak co žrádla:tuto je spíše pro "ladies&village","laides&B20"tuto nedaj:-Duž je to vyzkoušený:-(,vše ve stylu "venkovních"slepic :-D akorát nehledáš broky;-)

zdar:-D Meldo ,uro bingo:-D:-D,proč myslíte,že jich Martin vozí s Pekla platýnka??
vlastně aninevím kdo mu je dává:-D:-D:-D
ne ted vážně-už jsem viděl na netu "návod" jak se dají chovat doma v kleci,myslím tím doma jako obydlí."Tuto je z gruntu rada"hlavně bych u toho chtěl být:-D:-D:-D:-D:-D:-D.
jako maso je fakt super:!:
meldo uro držte,mlčte no schválně kdo na to přijde??

Aragorn . . akoze Tolkiena mozem, ale ty si fakt divny tipecek . . . nac sem teda chodis? . . si na teraristickom fore cize sa tu s mysami bucha o schody, alebo sa im lamu vezi atd. Ja osobne mysi nezabijam nie preto ze na to nemam zaludok ale preto ze hady su dravce stale aj v terarku a paci sa mi sposob ich lovu ta bleskova reakcia, zvinutie mysi atd . . sory ale ja uz nad nimmi neuvazujem ako nad zivimi bytostami s dusickou. Pre mna su len veci co sa mi kotia v domceku na zahrade a su nevyhnutne k prezitu tych zivocichov ktore ma skutocne zaujimaju. . . uz to pochop!!!! KKs dajte mu ban sak je uplne mimo!! Tabletky na hlavicku by si potreboval skor ty. . .

Je jasný, že někdo, kdo fláká potkanem o schody je s inteligencí trochu někde jinde a tohle asi nepochopí8-)

Tak sorry, ale tohle si beru osobně, protože já potkanama flákám... Je to rychlá a bezbolestná smrt v setinách sekundy. K tvým názorům se už ale Aragorne vyjadřovat nebudu. Je to jako házení perel sviním.
Mám pocit, že si zde akorád honíš ego, pač v každém příspěvku si někoho dobíráš.... ]:(

Jinak k tématu:
1) Potkany vraždím fláknutím o zem. Dělám to z důvodů bezpečí mého hada. Rozhodně né kvůli tomu potkanovi.
2) Myši dávám živé. Mám doma divoké nezdomácnělé zvíře a tohle k tomu prostě patří.
3) Myší v akvárku mi líto není. Vnímám to stejně, jako když had škrtí atd atd .... Prostě potavní řetězec.

Hou - domluvil sem ;-)

Já si dovolím tak trochu nesouhlasit.
Je třeba vidět rozdíl v potravním řetězci, kde myš je potrava a had, ještěr.... stojí o pár příček výš. Jako by vlastně člověk - nechovatel, taky neměl s humálností nic společného.
Například, tatarák, svíčková , biftek - vyrábí se z krávy , býka. Tato zvířata jsou sice zabíjena na jatkách, ale ve stresových podmínkách a stává se, že jsou místo zabita, jen omráčena.
Vepřové: pokud jsme se někdy zúčastnil zabíjačky tak jistě víte, že prase je jen omráčeno jehlou do hlavy a smrt přichází v podobě proříznutí tepny a následně vykrvácí.
Drůbež : to je obdobný případ, jelikož se poráží el. proudem , stává se, že zvíře je opařenu a oškubáno za živa.
Ryby: výlov ryb je pro zvíře také dost stresující, přeci jen žít ve vodě, která ubývá, následně chycené do sítě a vytaženo na souš....
Takto lze pokračovat poměrně dlouho, ale stejně by jsme se nikam nedostali.
Co se týče hadů vs. myší/potkanů, také nemáte pravdu v tom, že by si ji měl had/ ještěr lovit mimo terárium.
Jsou zvířata, která pocházejí z trop. pralesů a v teráriu mají podobné podmínky jako v domovině.
Mám tím na mysli zvýšenou vlhkost a teplotu + rostliny.
Neumím si dost dobře představit, jak torpické zvíře by mělo lovit potravu přeba v obýváku, kde je pokojová teplota a zvíře vyžaduje třeba teplotu vyšší, vlhkost vzduchu v teráriu je např.70% , ale v obýváku jen 50%.
Myslíte si, že takovýto způsob lovu by byl humálnější?
Co se ýče mrazení myší: nezastávám názor, že by se myš měla házet do mrazáku živá, nebo položivá, ať jde o holata, nebo o dospělce.
Toto je týrání zvířat a myslím si, že by se dalo trestat .
Zabití o " něco " mi přijde jako zoufalost.
Já osobně , když potřebuji zabít hlodavce, používám komoru k dušení a plyn je CO2.
Toto používá poměrně hodně dlouholetých chovatelů. Někdo tzv. načerno, někdo - velkochovatelé , mají deratizační zkoušky.

Ale k vašemu dotazu. Rád bych věděl, co je z mých nabízených možností vlastně humální? Co si myslíte o myslivosti? Sokolnictví?
Na druhou stranu, taky mi nepřijde fér, když píšete, že jste krmil piraně rybkama.
Přeci, hodit rybku do nádrže s piraní? Krmil jste i nezpracované maso- nevím původ, ale předpokládám, že bylo zvířecí, jak k tomu chudák zvíře přišlo, že bylo zabito jen proto, aby se nažrala vaše piraňa?
Nechci rýpat, ale každý se musí nejdřív podívat na to, kde je čí místo, ale souhlasím, že i kořist by měla zemřít v co nejdůstojnějších podmínkách, je to taky tvor, který cítí, dýchá, chce žít.
A závěrem pro vaši informaci, také chovám hady a myši / potkany, hlodavci mě živí a nikdy bych ani myši záměrně nezpůsobil bolest.
Moje děti chodí k hlodavcům, hrají si s myšma a chápou, že si hrají s tvorem, který se stane potravou buď hady, nebo jiného dravce třeba v zoo, nebo v záchranné stanici, kam se dostane třeba po úraze.
PB

no kdybych byl myší a měl si vybrat ,tak beru ten plyn, pak ránu za uši a nakonec zmrazení... mě stačilo když jsem měl sedět 10 minut v ledový kádi ,abych se rychleji zregeneroval a po 3 minutách jsem cítil takovou bolest ,až jsem skoro brečel, pak teda bolest ustoupila ale umrznout bych určitě nechtěl... jinak souhlas s většinou, že na chovu predátorů je krásné to ,jak loví... kdyby se mi to nelíbilo ,tak pěstuju kytičky...
a jestli někdo nesouhlasí, tak v tom případě jsou nehumání i hambáče z meka, kde se občas taky nějaká myška vyskytne:-D pís

Dobrý,
myslím si že mohu jako jeden z mála lidí zodpovedne odpovedet na tuhle otázku z vlastní zkušenosti.
Jako jeskynář jsem byl minimálne 2x v situaci, kdy jsem se totálne zmočil a dostal do situace, kdy jsem se ve velice studené jeskyni nemohl skoro hýbat ani prevlíct- situace je velice bolestivá, a to jsem ani blízko smtri nebyl (pokud se človek muže pohybovat není to žádný problém a v jeskyňářství velice běžná situace). Tahle smrt je určite velice bolestivá, i když je pravda že chlap dobře přes metrák vydrží mnohem déle nož holíče. Ale i když se dostanete jenom nekde na čtvrt cesty je to peklo.

Na druhou stranu jsem upadl do bezvedomí tak, že jsem se sehnul a napil sehnutý nad pramenem z kterého bublalo CO2. Prohlašuji na svou čest a svědomí že to bylo jako vypnutí vypínače. V jedné sekunde žádné potíže - v druhé bezvědomí. Samozřejme tam byli kamarádi, kteří mne za nohy odtáhli a velice se bavili nad mou blbostí (měl jsem 16-17) takkže ve skutečnosti o nebezpečnout situaci nešlo. Prohlašuji ale že to není dušení, nemáte ten pocit, protože dýcháte normálne. Upadl jsem to bezvědomí zá pár sekund, nevím, ale snad 20, určite to nebylo pul minuty. Přitom v té době jsem byl trénovaný a schopný vydržet pod hladinou na nádech 3.5-4 minuty a i při plném vydechnutí více než minutu a pul. Musí tam pusobít jiný mechanismus než při nedostatku vzduchu a dušení, proste CO2 nejak "fnahradí" ten vzduch a obrana která nás vede se nadechnout když nemáme vzduch a fungovat na vlastí rezervu v tele je vypojený. Pod tímto se pospisuji svým jménem
Gejza Dunay

Je to jiný princip, než když se nadechneš a nějakou dobu funguješ na zásobu kyslíku, kterou máš po nadechnutí v plicích.

funguje to tak, že CO2 je těžší než vzduch a klesá dolů. Takže když se ho člověk nebo zvíře nadechce, tak v plicích nahradí kyslík. Při vyšší koncentraci to je hned, při nižší to trvá déle a živočich se musí nadechnout vícekrát. A protože je CO2 sice nejedovatý ale nedýchatelný, tak celkem rychle dochází ke ztrátě vědomí, aniž by si tělo vůbec stihlo uvědomit, že mu chybí kyslík. A pokud se živočich okamžitě cizí pomocí nedostane na vzduch s normální koncentrací CO2, aby mohl dýchat, tak se prostě za krátkou dobu udusí. Takže myši bez stresu upadnou do bezvědomí a po chvíli se udusí, ale to už si neuvědomují, že se dusí.

tak ono když se s tou myší flákne o zem, tak to je také rychlé...polytraumatický šok způsobí také okamžitou ztrátu vědomí, ikdyž se tělo ještě chvíli škube. Takže to vyjde na stejno, akorát pro citlivější povahy to může být neproveditelné. Ale zas aspoň ta myš pak nesmrdí tím CO2, někteří hadi myši usmrcené v plynu nechtějí.

Co se týče toho umrznutí za živa- jak bývá trvrzené, že to nebolí, tak to většinou tvrdí ti, kteří tak nezemřeli. I malé myší hole už cítí bolest, není to nevyvinuté embryo, jak tu někdo tvrdil. To, že nemá dostatečně vyvinutou termoregulaci a rychle uhyne chladem ještě neznamená, že při tom netrpí....lidské mimčo taky může brzy umřít na podchlazení a to, že samozřejmě cítí bolest snad ví každý. Nebo minimálně ten, kdo má děti...a od myšího holete se v podstatě liší jen otevřenýma očima a sluchovody, jinak je to taky nidikolní typ mláděte.

Nejsem citlivá povaha. Počas života jsem usmrtil desetitisíce, snad i statisíce živočichu. Nikdy ale ne bezúčelne ani tak aby zbytečne trpeli.
Pokud je nekde připraveno peklo pro masové vrahy, tak na mne čeká :-). Ale doufám že nižší stupeň než na mraziče obratlovcu.
Zlomit vaz je technický problém u holátek kde hrozí roztrhnutí nebo rozdrcení takže jsou pro krmné účely nepoužitelné. Ačkoliv mám jemné prsty a zkušenost část jich znehodnotím = plýtvání. Tady prostě nastupuje CO2.
Já vím že nejmíň práce je šoupnout do lednice a výsledek bude snad ješte lepší. Ale pokud jsem na sebe vzal zodpovědnost za něčí život - i když jej chovám pro krmné účely - tak je mou psí povinností to dělat tak aby utrpení bylo co nejmenší. To platí i pro krmný hnyz - nenechat chcípat hlady pokud se ukáže že teď je nepotřebuji.
Pokud by plazi konzumovali jenom zamrazené myši tak bych to dělal - ale tak to není.

Jak jsem napsal vím z vlastní zkušenosti že pri použití CO2 je upadnutí do bezvědomí bezbolestné. Je to trochu technicky složitejší ale nemuže nám to sloužit jako ospravedlní pro zamrazování. Pokud nemám CO2 nesmím být natolik citlivý abych jim nelámal vaz.

Jinak bych řekl že chov některých "krmných" živočichu je stejně zajímavý a náročný jako chov terarijních zvířat samotných. Takže já to beru jako další chovaný druh jenom ho zapojím do potravinového řetězce.

Pročítám to tu a jediný, co mi z toho vychází, je, že kdo má problém s usmrcením myší(co nejrychlejším), neměl by chovat hady. Normální člověk nebude myši schválně mučit, ale vybere způsob, který je podle něho nejschůdnější. Jsou určeny pro zkrmení? Tak žádné slzičky. Basta. Když ne, chovejte králíčka, trávy vám líto nebude.