Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomoc ! Můj had je plný malých brouků !

Dobrý den,když jsem chtěl dnes nakrmit hada,všiml jsem si,že po něm lezou nějací malý brouci...vypadá to jako klíšťata (viz. fotky) a má je nalezlé všude,v nosních dírkách a v každé škvírce ma svém těle:-(.Když jsem se mu podíval do tlamky,tak jsem uviděl takový červený pruh na vrchním patře(nepovedlo se mi odfotit).Had je asi z exportu. Teplota v tera přes den 27-29 stupňů,pod žárovkou víc,v noci tepltoa klesá na 24 stupňů.Vlhkost optimální...Krajta žere,ale nežrala... prosím poraďte mi :( jsem s rozumem v koncích. :-(

[pamoc1.jpg]

[pamoc2.jpg]

[pamoc3.jpg]

loading...

Jdi k vetrináři,ale k nákýmu ktrý tomu rozumí.když sem šěl k veterináři u nás na vsnici s nemocnou želvičku řekl že se v tom vyzná a poradí mi,poradil mi takhle-Podívej se do knížky něco o tom přečti,ahoj,idiot tu knížku sem přečetl nedozvěděl se nic,zřejmě se zimovaal,měl sem jí 4roky ted bohužel R.I.P.:.(]:(

Mrkni na moje stránky www.mejsn.estranky.cz a najdi si tam použití Frontline - ať to tu zbytečně pořád dokola nerozepisuju.
Co se týče toho červeného pruhu v tlamce - takhle na dálku nemohu soudit - ale vzhledem k tomu že píšeš ža zvíře je plné klíštat může jít o začínající alergickou reakci.
Takže - nejprve zbav zvíře klíštat a pak za pár dnů mrkni na ten červený flek.
Pokud bude menší tak to bude snad OK.
Pokud ne,tak k veterináři.
A jestliže jde o export,tak může být zvíře plné parazitů - pak to chce rozbor trusu a případně léčbu která není levná.
A dovolím si radu na konec - nikdy nekupuj jako laik zvíře z venku.
U nás je už dost chovatelů kteří jsou úspěšní v odchovech plazů a i když je jejich ceny přirizeně vyšší vždy se vypolatí - zvíře je až na vyjímky OK.

Můžu se zeptat ... na co by mohl být had alergický ? ... ale možná ikdyž asi vím ... měl jsem v teráriu větve z třešně.Ale jelikož se na nich začala dělat plíseň,tak jsem nožem osekal kůru z větví nechal to chvíli na slunci a pak je dal zpátky do tera,a druhý nebo třetí den na to,jsem si toho už všiml,že po něm něco leze.... nemůže to být z toho ?

vzhledem k tomu že píšeš ža zvíře je plné klíštat může jít o začínající alergickou reakci.

jakakoli alergicka nebo jina reakce na roztoce nebo klistata (fotky se mi nezobrazuji, nemohu soudit)se rozhodne nebude projevovat cervenym pruhem v tmame. Pujde pravdepodobne o fyziologickou stavbu vnitrku tlamy, kterou proste tazatel jako zacatecnik na zacatku nepostrehl. Moznosti je samozrejme vice, treba nejaky zanet, s ektoparazity to ale nema zcela jiste nic spolecneho. Pro radu by to ovsem chtelo fotku.

A jestliže jde o export

pravdepodobne mame vsichni celou dobu na mysli import...

pak to chce rozbor trusu a případně léčbu která není levná.

lecba parazitoz neni draha zalezitost, mnohem narocnejsi na finance je v tomto pripade spravna diagnostika a odborne posouzeni situace nekym zkusenym.

Už jsme přišli na to,z čeho jsou ti brouci.Bylo to z podestýlky.Ti brouci tam museli být dlouho a já zrovna před 2 dnama ucpal u poklopu díry aby tama nevyprchávalo teplo,zvedla se vlhkost a asi kvůli tomu s ti brouci vylíhli.Jiná možnost nepřihchází v úvahu.Teda aspoň já si to takhle myslím.Hada jsem vykoupal,abych z něho smyl aspoň některé ty brouky.Docela dost jich pak zůstalo ve voďě,poslední brouci které na sobě má jsou ty uvnitř nosních dírek.Doufám,že sami vylezou z jeho nosních dírek pryč.Terárium sme vyčistili a vydesinfikovali a jako podestýlku dám asi křemičitý písek.Náhodou jsem našel ve sklepě 60 kilový pytel tohoto písku.Ale zajímalo by mě proč má tu červenou čáru v tlamce :-/

Podle fotek toho nejde moc poznat. Řekl bych ale, že se jedná o nějaký druh roztoče, nejspíše jiný než běžný Ophionyssus natricis. U importovaných zvířat jsou známé i jiné druhy. Klíště by jsi snad poznal. I když i klíště je vlastně "roztoč".
Změna prostředí, teplota a vlhkost mohli množení roztočů urychlit. Sáním krve a lymfy způsobují roztoči na těle plaza často i lokální bakteriální infekce, odtud zřejmě ty červené skvrny na kůži. Pokud chceš mít jistotu vezmi pár těch zvířátek k veterináři. Roztoče musí poznat na 100%. Dnes existují dobré insekticidy, které je zlikvidují. Jen je nutné dát pozor na to aby had tyto preparáty nepozřel, jedná se o velice toxické látky. Terárium je nutné také vyčistit a "přeléčit". Já používal s úspěchem Frontline kontaktně na tělo a do terária. Co se týče načervenalého, nebo narůžovělého pruhu na patře, souhlasím s JaBulou ,že se bude jednat o normální zbarvení sliznice.
Snaž se jich zbavit co nejdříve, už jsem pár hadů zahubených roztoči viděl. Veterináře ale nezapoměň navštívit, podle těch fotek ti skutečně nikdo 100% jistotu nedá.

Dobrý večer,děkuji všem za příspěvky...ještě dnes jsem koupil přípravek Frontline.Natříkal jsem si přípravek na ruce a pak jsem hada po celé délce natřel (krom hlavy)"viz.Jarous".Terárium jsem ještě dnes vyklidil,vyčistil a ještě ho musím nastříkat.Hada jsem zatím umístil do menšího akvárka a jako podestýlku jsem mu dal dal noviny a do úkdytu obyčejný ubrousek.Dal jsem mu tam úkryt a ten jsem zevnitř vystříkal také Frontlinem,při všem jsem dával bacha aby se to hadovi nedostalo do očí.S tou tlamkou jste mě uklidnili.Co nejdříve to půjde,navštívím veterináře.Doufám,že Frontline pomůže....:-/

Takže ... čím začít...za 1) v tuhle brzkou hodinku,jsem se šel podívat do dočasného akvárka a musím říct,že to vypadá dobře :-) Had se začal svlékat(viz. foto)....Za 2) když jsem se díval jestli má ještě ty mrchy v nosních dírkách žádně tam neměl a po na hodovi jsem neviděl žádnou mršku,ale viděl jsem posledního parazita který utíkal od hada,jak jen to šlo:-).Což myslím,že je dobrá zpráva.A za 3) Docela jsem se zarazil,když jsem uviděl co se to objevilo na novinách.Je to trus nebo něco vyzvracel ? Ať je to co je to,pěkně to páchne. (viz. foto).... zatím Zduř,ale určitě ještě napíšu jak se to dále vyvýjí.

[svlek.jpg]

Co to může být ?

[http://img252.imageshack.us/img252/1595/asdjvz.jpg  ]

[http://img134.imageshack.us/img134/9269/asd2oha.jp  g]

No to je samozřejmě trus...
K tomu červenému pruhu v tlamce - může jít opravdu o běžnou barvu sliznice,zánět,ale i o alergickou reakci na roztoče...Před lety jsem měl podobný případ u boa a léčil jsem je v Brně na veterinární klinice.Šlo o alergii na sliny cizopasníků - jako např. klíšťata která nejprve vysají krev a poté ji spolu se svými slinami pouští oběti zpět do těla a tako reakce se nejprve objevuje na sliznicích protože jsou nejnáchylnější.Ale opravdu takhle na dálku se to říct nabeton nedá.
Jo a opravdu jsme si tu zaměnili slova import - export....8-)

No to je samozřejmě trus...

Myslel jsem si to ...

K tomu červenému pruhu v tlamce - může jít opravdu o běžnou barvu sliznice,zánět,ale i o alergickou reakci na roztoče...

Ten červený pruh v tlamce už není tolik červený ... má takovou bledější barvu :-) ...

Jo a opravdu jsme si tu zaměnili slova import - export....

:-D stává se 8-)

K tomu červenému pruhu v tlamce - může jít opravdu o běžnou barvu sliznice,zánět,ale i o alergickou reakci na roztoče...

alergicka reakce na sani roztou ci klistat se u plazu projevuje lokalne, nikoli na barve sliznice (pokud tedy nejsou roztoci v jeji blizkosti primo prisati (stava se to casto - okoli kloaky, tlama, oci, nozdry...). Aby se pusobenim roztocu vytvoril cerveny pruh uvnitr tlamy je vice nez nepravdepodobne.

jako např. klíšťata která nejprve vysají krev a poté ji spolu se svými slinami pouští oběti zpět do těla

cele je to naopak. klistata nejdrive plivou protisrazlive a imunomodulacni latky do tela hostitele a pak teprve saji s tim,ze sem tam neco do rany jeste priplyvnou.

Nerad bych se zde pustil do nějaké rozepře,ale...:))
Veškeré info které jsem zde uvedl je vyjádření od pánů lékařů z vet. kliniky.
Alergická reakce na klíště se může (ALE NEMUSÍ) projevit otokem či zarudnutím sliznice neboť krev v těle cirkuluje a může si vybrat nejsnáze napadnutelné místo.
Klíště mohlo být klidně přisáto v blízkosti sliznice,např. v nosních otvorech a tudíž způsobit onu zarudlost.Jak píše sám tazatel - po aplikaci Frontline otok ustupuje a alergická reakce mizí.
A s těmi klíštaty má JaBula dle mého názoru také pravdu 50/50.
Pravdou je že klíště pustí do rány protisrážlivé látky,poté saje a nasátou krev částečně vypouští zpět do rány.
Teprve v jejich těle se krev mísí s jejich infikovanými slinami a může vzniknout nákaza jeko např. Borelióza či další infekce.

Požádám pana docenta zda by nám k tomuto příspěvku nemohl šoupnout nějaký komentář.8-)

mam porad pocit, ze se tu pletou dohromady priciny a nasledky. Neni mozne, ze jste vyjadreni lidi z kliniky pochopil spatne?
Cirkulace krve je sice pekna vec, ale celkovou reakci organismu to z lokalniho podrazdeni neudela (edem sliznic a podobne problemy jsou zapricineny vaznejsimi zalezitostmi nez roztoci). Navic - pokud si vzpominam, neslo o otok v tlame, ale o lokalni zarudnuti. Zmena intenzity zarudnuti (at uz fyziologickeho nebo ne - k tomu jsme se bez fotografie nedobraly)muze souviset i s momentalni aktivitou hada.Takze tezko rict, jestli slo o odpoved po aplikaci Frontline.

Klíště mohlo být klidně přisáto v blízkosti sliznice,např. v nosních otvorech a tudíž způsobit onu zarudlost

jiste, to se ovsem bavime opet pouze o lokalni reakci kterou mam pocit ze stale jaksi odmitate s odvolanim se na celkovou "alergii hada". Vetsina ektoparazitu da prednost mekke kuzi pred zrohovatelou a tedy i blizkosti sliznic, na ktere se muze objevit lokalni reakce (ne celkova z "kolujici krve").

A s těmi klíštaty má JaBula dle mého názoru také pravdu 50/50.

prectete si prosim jeste jednou muj prispevek vyse a reknete mi, ve ktere jeho polovine tykajici se sani klistat nemam pravdu? V pokracovani Vaseho prispevku jste v podstate jen jinymi slovy popsal to, co ja vyse, ve svem prvnim prispevku kde jste klistata zminil jste jejich "postup" sani zcela obratil...

po mé skušenosti bych zakročil s Frontlinem

Tvoje zkusenost se ovsem tyka naprosto jine situace. U Tebe se vyskytovaly krevsajici roztoci, exel ma velice pravdepodobne v terarku "substratove" roztoce, kteri krev hadovi nesaji. Frontline navic neni kontaktni akaricid, ucinkuje az tehdy, pokud je pozren s krvi nebo lymfou hada, na ktereho byl Frontline aplikovan.
pro Exel - pokud jde o svetle roztoce bezove barvy, zkontroluj vlhkost v terariu a organicke zbytky (trus, zive rostliny, tlejici listi.... Tito roztoci se rychle mnozi ve vlhkem substratu, pro jejich likvidaci staci vyschnuti (neprolyvat substrat, jen rosit), neni treba sahat hned po chemii.

A já mám pocit že jeden o koze a druhý o voze a oba to snad myslíme stejně..
Nechci utíkat od tématu,ale už jsme to snad probrali dostatečně...:-D
Až se vrátím z cest a pokud se mi to podaří dám sem ofocenou kopii zprávy z kliniky.
Jen nevím jak bude ta fotka kvalitní,neboť sama ta zpráva je napsána malým písmem.
Snad to půjde.

A já mám pocit že jeden o koze a druhý o voze a oba to snad myslíme stejně..

Vy tu rikate, ze lokalizovany cerveny flek v tlame je zpusoben celkovou alergickou reakci na roztoce.
Ja se snazim Vam i tazateli vysvetlit, ze to tak neni, ze u plazu dochazi k viditelnym lokalnim reakcim na sani ektoparazitu (k zarudnuti sliznice dochazi pokud v jeji blizkosti saje roztoc nebo kliste - ne lokalne uvnitr tlamy). K celkovym reakcim na parazity samozrejme dochazi, ale ty jsou patrne spis v biochemickych nebo krevnich parametrech, rozhodne se neprojevi jako obdelnikova skvrna uvnitr tlamy. Po tomto souhrnu nasich myslenek je myslim zrejme, ze nemam stejny nazor jako Vy a urcite se neda rict, ze "to myslime stejne", protoze oba nase nazory se ve sve podstate naprosto rozchazeji. Urcite nebude na skodu, kdyz oslovite odborniky z kliniky a celou vec s nimi znovu prodiskutujete.

Nechci utíkat od tématu

ale utikate. Napriklad jste tvrdil, ze muj prispevek o klistatech je pravdivy pouze z poloviny a stale jste jeste ani nenaznacil, ktera jeho polovina je ta nepravdiva.

JaBula - Ve vší úctě - končím debatu.
Ani nevím s kým mám tu čest.Nejste ani přihlášen.
Nechci zpochybňovat vaše znalosti nicméně si myslím že na klinice která se specializuje na plazy o nich něco budou vědět.
Odborníky z kliniky oslovovat nemusím.
Na možnou alergickou rekci sliznice po napadení ektoparazity vlastním odborný lékařský posudek s rozbory krve,který zde zveřejním po návratu.

Ani nevím s kým mám tu čest

to ja ale taky ne. A je to myslim dobre. Neposuzujeme se podle postaveni, veku, pohlavi, mnozstvi chovanych zvirat ale pouze a jen podle prispevku k problemu, ktery momentalne rozebirame. Mam asi mensi vyhodu v tom,ze jsem navstivila Vase stranky (adresu mate verejnou v profilu), nejakou mensi predstavu o mne si muzete udelat tady na poradne v sekci clanky na tema paraziti.

Odborníky z kliniky oslovovat nemusím.

Skoda. bylo by fajn, kdyby se k tomu nejaky plazi veterinar vyjadril.

Na možnou alergickou rekci sliznice po napadení ektoparazity vlastním odborný lékařský posudek

Zda se mi to, nebo je tam pochybnost ze o alergii neslo? (mate mne "mozna alergicka reakce"). Kazdopadne ke zverejneni posudku by nebylo na skodu pripojit i fotky nebo alespon popis stavu, v jakem Vase zvire bylo. Stav pripominajici alergii muze vyvolat mnoho jinych pricin, nejen roztoci.Kazdopadne - nezpochybnuji to, co se delo s Vasim hadem (nic o tom nevim), jen si nemyslim, ze to co popisuje tazatel je celkova alergicka reakce hada na roztoce jak pisete Vy.

Zatím bych tedy tuto diskusi uzavřel

posudek si rada prectu az ho vlozite, stale jste mi vsak nevysvetlil, v cem je muj prispevek ohledne sani klistat nepravdivy. Skoro to vypada, ze si svuj vyse prezentovany nazor o nepravdiovosti mnou psanych udaju neumite obhajit. Ocenila bych pred uzavrenim debaty vysvetleni jak to tedy podle Vas s klistaty je. Diky.

Lidi, čtěte!!!! Upřímně nechápu, jak je možné, že se takovéhle přihlouplé, pardón, dotazy, pořád objevují. Je to klasika - vidím, že někdo choá hada a ten je roztomilej, jdu na burzu a ta v hromadě 120 malejch krajťulí v krabici na pečivo si vyberu jednu KRÁSNOU za neodolatelnou cenu 600 Kč - příjdu domu a ejhle, nevím co s ní? Ono to dělá nějaké hromádky? Jéjej, zakalilo se tomu oko... A ty malé černé tečky co po ní pobíhají, ty se určitě vylíhli ze substrátu a teď mi chtějí krajtičku sežrat. BOŽE MŮJ!!!!

Lidi, jsou to všechno zcela základní věci. Výše psané berte jako nadsázku, ale obávám se, že takhle probíhá vetšina takových koupí. Dovolím si popsat základní proměnné:

Brouci - mají vždycky 3 páry nohou, to se učí už na ZŠ a jen několik úplných výjimek parazituje na obratlovcích (u nás jedinej druh z jediné čeledi an bobrovy). Tyhle potvůrky, ani žádné jiné, se ze substrátu jen tak nevylíhnou. Prostě není kde by se tam vzaly!!! Jediné, co se takhle může objevit jsou chvostoskoci a případně nějaká lesní zvěř, ale vesměs hadům či ještěrům neškodná, kromně nymf klíšťat (Jano, nejsem si jist, ale Ixodes takhle hady v terku napadnout může, ne? Naše ještěrky běžně napadá....). Takže jinými slovy, cokoliv běhá po těle hada či ještera, je to výrazně kulaté a často lesklé je ROZTOČ několika možných druhů (viz článek JaBuly v článcích). A proti roztočům, jak jsem si vždycky myslel, že všechni vědí, se používá Frontline! Jeho výhody a nevýhody se dají najít všude - od iFauny, přes Reptarium až sem k nám. To, že s tím nepříjde sám pisatel je, nezlobte se na mě, známkou naprosté IGNORANCE! Sice jsme každý nějak začínali, ale... Ja sám jsem četl, četl a četl a k tomu jsem se ještě ptal svých starších kolegů - když jsem nějakou takovouhle blbost, tak jsem byl středem posměžků mnoha lidí a to jsem si dvakrát rozmyslel, co plácnu. Vím, obrazovka snese všechno... Příště nekompromisně takováto témata zamykám a prosím o to i ostatní mírostrůjce (moderátory) na tomto webu.

VH

Rád se zase někdy přihlásím, ale na mou žádost o zapomenuté heslo bohužel nikdo nereagoval.
Škoda, že jste tu knihu nečetl, je to publikace o chovu hroznýšů na velmi vysoké úrovni.
Napsal ji kolektiv autorů, našich nejlepších odborníků a JaBula je jednou z nich.
Její specializace jsou právě paraziti. Snad aspoň dodržíte slovo a dáte sem tu zprávu vašeho veterináře. Nebo ji můžete zveřejnit na vašich stránkách, ale jak vidím, tak je máte bohužel nepřístupné.
Hezký den.

Odjíždím dnes večer tak pokud bych to nestihl omlouvám se.Napravím to příště.
Co se týče té knihy rád bych si ji přečetl.
Jen poněkud Němčina není můj jazyk....
Pokud by byla v el. podobě uvítal bych kdybyste mně moh poskytnout odkaz...
Popřípadě bych uvítal info kde ji sehnat.
Předem děkuji.
Moje strány jsou nepřístupné z důvodu který není znám ani mě.
Už jsm o tom uvědomil patřičná místa,ale pokud to bude tak jako s vaší žádostí o nové heslo,tak se mám asi načekat.
Jsou to amatérské stránky a tak nevím zda bude někdo spěchat když nejde o peníze..

Odjíždím dnes večer tak pokud bych to nestihl omlouvám se.Napravím to příště.

Uzijte si dovolenou, doufam, ze po Vasem navratu tema ozivite slibenou zpravou.

Co se týče té knihy rád bych si ji přečetl.
Jen poněkud Němčina není můj jazyk....
Pokud by byla v el. podobě uvítal bych kdybyste mně moh poskytnout odkaz...
Popřípadě bych uvítal info kde ji sehnat.

nejaky autorsky vytisk se u mne jeste najde.
Pro VH - ano, nase klistata Ixodes ricinus (larvy a nymfy - o dospelcich mi to neni znamo) na plazech parazituji velice casto (hlavne na jesterech). Dokonce jsou znamy pripady, kdy nase klistata (opet nedospela)sala na suchozemskych zelvach ktere mely vhodne situovany vybeh v oblasti vyskytu klistat. Sani klistecich larev vylihlych v terariu vyloucene urcite neni,nicmene vzhledem k jejich velikosti a pomerne kratke dobe prvniho sani budou tezko postrehnutelna. Aby se neco takoveho prihodilo, muselo by take jit o opravdu velkou nahodu..

JaBula, prosím, nenašel by se jeden autorský výtisk i pro mě? Německy sice trochu umím, ale přeložit si celou knihu je nad mé síly. Mohli bychom se třeba setkat na terrabazaru na Smíchově nebo potom v Ládví?
Předem moc děkuji!!!

kdybyste mi mohla písnout do soukr. pošty a pokud bychom se mohli nějak domluvit na té knize byl bych velmi rád

domluvit se urcite muzeme pres mejl nebo tel. (strajaka@seznam.cz, 728 067 075), soukromou postu jako neregistrovany navstevnik teraporadny nepouzivam.

Jako promin, ale pokud nepoznas ani trus tak ten had u tebe nema co delat! Nehlede k tomu ze pises, ze ti roztoci se na tvem hadovi namnozili do takoveho mnozstvi..to sis toho nevsiml?
A had je pravdepodobne z importu a ne exportu..to sis mel overit a hada nalezite osetrit hned pri koupi!

ale pokud nepoznas ani trus

já věděl,že je to trus

roztoci se na tvem hadovi namnozili do takoveho mnozstvi..to sis toho nevsiml?

já tedy nevím jak vy...ale když se můj had nají,tak ho nechám alespoň 4-5 dní v klidu,aby to pořádně strávil....a za ty dny co trávil,jsem ho opravdu neprohlížel

Ach jo ...vypadáto,že vy,odsuzujte lidi podle toho jak vypadají a odsuzujte lidi z jednoho příspěvku. Možná má tazatel terárium vybavené lépe než vy,možná se u něho má krajta líp než u vás váš had. Neodsuzuji lidi podle jednoho dotazu na teraporadně.A myslím,že kdyby se tazatel nezajímal o svého hada,tak by se určitěl neptal.Věřím,že se tazatel ponaučil.A od teď bude vše ok ;-)

Doogi [77.48.213.xxx], 31.08.2009 19:35
Ach jo ...vypadáto,že vy,odsuzujte lidi podle toho jak vypadají a odsuzujte lidi z jednoho příspěvku. ...............

Jo, souhlasím s tímhle příspěvkem. Nemá cenu se tu hádat a rozvádět vášnivě debaty =) Jenom teda pořizovat si hada z exportu je podle mě to nejhorší, co může člověk udělat... Několikátá generace odchovaná v zajetí je OK. Ta zvířata jsou na člověka zvyklá. Myslím, že už je dost zkušených chovatelů na to, aby se hadi kupovali od nich. Přijde mi nehumánní (spíše nehadí), když se zvíře odchytne z volné přírody, sebere se mu svoboda, je vystresované... a čeká ho jen celý život (pokud přežije) v nějakém stísněném prostoru... To je, jako kdybyste si chytli rysa a zkoušeli ho chovat doma. buď chcípne stresem nebo neprožije plnohodnotný život, jako měl v přírodě. Nebo jako kdyby vás najednou někdo zavřel do místnosti 3x4x3 metry a už byste celý život nikam nesměli chodit, jen by vám dávali nakrmit, uklízeli po vás atd atd.....
prosím, nepořizujte si hada z odchytu :-(:.(

Existuje mnoho knih a internetovych stranek ktere se venuji danemu druhu hadu nebo jinych terarijnich zvirat. Staci poradne nastudovat chov konretniho zvirete a pak nemuze ani zacinajiciho teraristu prekvapit ze se jeho had s prominutim vysere tak jako v tomto pripade anebo ho nemuzou zaskocit male leskle tecky ktere pobihaji po hadovi..vlastne take v tomto pripade.

V pripade, ze by si kazdy zacatecnik zjistil alespon minimum tak to tady nemusi byt zahlcene vlakny typu Zasedly had...

Ja pokazde nez si koupim nove zvire nastuduju si co se da a takove problemy co tady resi Valve me nemuzou zaskocit. A kdyz uz se vyskytne problem se kterym si nevim rady tak prolezu stare vlakna a tam to jiste najdu.

NIKDO NENÍ DOKONALÝ !!! Ale vy určitě jste,vy jste určitě vždy věděl co dělat,vždy jste to vyřešil s chladnou hlavou a nikdy ste se nikoho na nic nezeptal,jako že "ježiš to je v pohodě,sem prostě borec,to zbouchnu levou zadní" Ono někdy nestačí jen číst,musíte i činit ! Možná si o sobě myslíte,že když provozujete teraristiku např. 2 roky...tak jste profesionální terarista....já souhlasím s tím co napsal Melda.

No já si myslím, že ta věta od toho moudráho teraristy je spíš frajeřina. Teraristovi, který má aspoň trochu cit pro svá zvířata NIKDY nemůže chcípat víc zvířat než odchová. Už jen proto, kolik mláďat terarijní zvířata většinou mají. První nečekaná snůška sice většinou nevyjde, ale pak to už musí být jenom do plusu. Záleží samozřejmě i na tom, co kdo chová, ale soudný člověk se nebude pouštět do chovu něčeho, na co nemá podmínky nebo zdroj třeba nějakého speciálního krmení. A předem si všechno zjistí a nejlépe u někoho i okoukne a " osahá ". To je snad základ.

No já si myslím, že ta věta od toho moudráho teraristy je spíš frajeřina

Vážil bych svá slova.

Teraristovi, který má aspoň trochu cit pro svá zvířata NIKDY nemůže chcípat víc zvířat než odchová.

Nejde jen o cit,je tu spousta jiných aspektů chovu a při množství,řekněme 100kusů,což není tak moc s může stát cokoliv.

Už jen proto, kolik mláďat terarijní zvířata většinou mají.

Je zajímavé a mluvím o tom s každým,kdo k nám přijede pro mládě,že se všechny odchovy prodají.Víte kolik musí zvířat musi zemřít za jeden kalendářní rok?Musí to být obrovská suma.::)

První nečekaná snůška sice většinou nevyjde, ale pak to už musí být jenom do plusu.

Prosím vás já tady nemluvím o gekončíkách a gutkách.Vemte si importovaná zvířata z Asie.To je dovozovej masakr kde je 90% mortalita.Tak jaký pak odchovy,když terarista není chopen dát dohromady z 10 zvířat životaschopný pár.

Záleží samozřejmě i na tom, co kdo chová, ale soudný člověk se nebude pouštět do chovu něčeho, na co nemá podmínky nebo zdroj třeba nějakého speciálního krmení. A předem si všechno zjistí a nejlépe u někoho i okoukne a " osahá ". To je snad základ.

Tohle mě zarazilo nejvíc.

Sou to klíšťata mužete je pomocí spreje proti klíšťatúm ale bacha na oči, ale kdyš se bude had svlékat je to víborné ale musíte dát pozor na to aby ty klíšťata nevlezli na toho slíklého hada