Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno komerční chov hadů

Vím že RACK systémy jsou dnes čím dál více v oblibě ale při schlédnutí těchto videi jsem málem spadl ze židle hlavně když jsem viděl M.viridis v 20cm bedně otřesné podmínky chovu,nejvíce jsem trpěl u těch nádherných regínách jak je možné že za takových podmínek množí hady v obrovským množstvý a to i raritní druhy vždyť na páření nemají vůbec optimální podmínky a ten varan mě rovnou dorazil to by u nás asi neklaplo.

http://www.youtube.com/watch?v=d_ugfro4rgY&feature =channel

http://www.youtube.com/watch?v=M5NGBEnnQgI&feature =channel

loading...

no, ja souhlasim s Khorem...v principu mi to prijde jako dobre reseni...pro hady, ne pro varany...a pro stromove hady bych asi volila spis hluboke boxy nez melke...ale nejsem na ne odbornik...
co se krmeni tyce, pochybuju, ze by treba krajte jen tak mrskli potkana a dal se nestarali-kdyz to vztahnu na penize-zraneny had znamena dalsi naklady, stejne tak jeho pripadne umrti...takze nejak to urcite budou mit resene...ta zvirata vypadala v dobre kondici a zjevne se pravidelne mnozi, takze to s jejich zivotnimi podminkami nebude tak zle...
a ze podobny chov prispiva ochrane prirody je snad mimo jakoukoliv diskusi-je sakra rozdil, kdyz se rocne proda dejme tomu 5000 krajt kralovskych (jako priklad, ta cisla budou urcite mnohem vyssi) a z toho treba 1000 bude z odchovu a 4000 i odchytu, nebo kdyz bude 4500 krajt z odchovu...a barevne mutace, to je jen takova tresnicka na dortu...

proc nemam RACK doma ja je celkem jasne, protoze mam jen dva hady a terarium navic plni i estetickou funkci...a pochybuju, ze nekdy budu mit tolik hadu, abych mela v RACKu i je a nejen pripadna mladata...

Osobně si myslím, že pokud by se tam hadům nedařilo, tak by se ani nerozmnožovali. Co se týče ještěrů, nemyslím si, že tam jsou po celou dobu, jelikož jejich vzhled tomu nenasvědčuje. Když uvážíte, jak vypadají po třech týdnech mladí leguáni s agamami vodními ve zverimexu, kde mají relativně "hodně" místa...
Neodsuzuji to a ani nevynáším do nebes, ale věřím tomu, že jednou přijde doba, kdy uvidíme některé druhy jen u velkochovatelů vzhledem k tomu, jak lidský tvor devastuje jejich domovy (skládky, kácení lesů apod.).
Ať hodí kamenem ten, kdo devastaci jejich přirozeného prostředí nepřispívá.

Kdybychom pro tyto tvory chtěli jen to nejideálnější, tak bychom je měli nechat v jejich přitozeném prostředí a ne je mít zavřené v teráriích doma.

Můžeme jen velkochovatelům děkovat za to, že se jim daří rozmnožovat druhy, které jsou k dostání většinou jen z importu. Jen díky nim máme možnost doma mít v teráriích odchované a silné jedince.

Vy mě fascinujete. Žasnete jak čistej má chov a že je to slušnej chlap, protože ten varan je v šupleti jen na krmení. To vás fakt nenapadlo, že z těch tisíců šuplíků jich můžou uklidit jen pár a ty ukázat na kameru? Myslíte, že ty spousty varanů každý den přenášej nakrmit do šuplíku a pak je zas vracej do velký ubikace? Šílíte??? A ta velká krajta tam byla taky jen na krmení? A viridiska taky? Proč by vám ukazoval nebo říkal něco nepěknýho? Řekne a ukáže co chcete vidět a slyšet. Tyhle videa jsou reklama, už to pochopte. Reklama je málokdy realita, copak to nevíte?

Uklidit šuplík je velmi snadné a rychlé, navíc hadi a především krajty, kterých tam měl nejvíce, vylučují i žerou v poměrně velkých intervalech, rosení lze automatizovat. Ale nemyl se Sharkie, já hovořil o rackovém chovu jako takovém a celkem mě nezajímá, jak to stíhá nebo nestíhá ten konkrétní chlápek, navíc na to není rozhodně sám.
Ad varan, těch tam jistě nemá moc stejně jako těch velkých krajt. A velcí varani mají opravdu o dost delší intervaly v krmení než denně...
Ad velká krajta, opravdu netuším, s chovatelem jsem nemluvil.
Ad viridiska, s tou výškou jsem to psal výše. Neměl jsem čas a zas tak důkladně jsem to video nezkoukával. Neříkám, že bych nevolil poněkud jiné rozměry boxů, ale obecně proti tomu nejsem.

Proč by vám ukazoval nebo říkal něco nepěknýho? Řekne a ukáže co chcete vidět a slyšet.

Samozřejmě, každý se pochlubí tím pěkným. Opravdu vím, jak se točí podobné dokumenty a šoty (párkrát jsem měl tu možnost).

Tyhle videa jsou reklama

A na tom nic špatného nevidím.

Reklama je málokdy realita

To už ze způsobem chovu nemá nic společného, ale budiž... Jsem už velký kluk a znám význam a funkci reklamy, stejně jako si nedělám iluzi o realitě versus reklama, ale dobrý stav hadů v tom videu bych nenazýval nereálným.

P.S.: Zrovna ty Sharkie si velmi emotivní a občas ti to realitu lehce zastírá.

Krokodýle, proč máš potřebu mluvit o mých emocích? Jsem jaká jsem a do téhle debaty to myslím nepatří. Ani já nekomentuju tvoje povahový rysy a nesnažím se tím poukazovat na soudnost tvých výroků nebo na to jak to ovlivňuje tvoje vnímání. Emoce tu nějak projevujeme skoro všichni. Každý přistupujeme k chovu hadů různě, vidím to jako psal Para - chovatelé hadů, kteří ty zvířata maj rádi jako jednotlivce, chovatelé kteří maj rádi hady jako takový, ale kšeftujou s nima jako s věcma a pak jsou lidi mezi tim. Každýho přístup k rackům je tím pak ovlivněn. Že se na hady koukám jinak než ty a možná do toho míchám i emoce (hadi jsou holt moje srdeční záležitost a já nejsem stroj, tak mi to přijde i celkem logický), neznamená, že můj názor je tím horší, než u chladnýho byznysmena jako jsme viděli na obrázku, kterej krajtu drbe jak kozu a tím ve mě má vzbudit dojem, jakej je s ní kámoš. O reklamě vím kvůli práci možná trochu víc než bych chtěla, takže vy možná vidíte vymydlený terárka, hady (jak) ze škatulky, hezkýho varana který se krmí v šuplíku a jste spokojený jak to má ten borec zmáklý. Já si za tím umím představit že:
- všechny zvířata jsme viděli v jejich celoživotních ubikacích
- varani se na krmení netransportujou, protože ani vy, co je máte doma to nejspíš neděláte a to máte jen jednoho. Není pro to snad ani důvod a v takovýhle velkomnožírně už vůbec ne. Proč by proboha někdo soukal varana do šuplíku aby ho nakrmil a pak ho zas vracel zpátky? Ten chlap má každej cm čtvereční dobře spočítanej a zaplacenej a nebude tam mít volný šuplíky aby do nich občas dal nažrat varanovi. To by do nich radši nacpal další nebožáky a varana krmil u něj. Kdepak.
- škatulky maj perfektně uklizený jen ty co se budou předvádět na kameru
- na kameru se předvedou jen zvířata ve 100% stavu, ostatní samozřejmě ne, proč taky. Vy víte jak má toho varana dlouho? Nekoupil ho náhodou včera a proto je takovej pěknej a šuplíkem nepoznamenanej? Viděli jste ostatní varany? Jsou v pořádku? Možná jsou zrychtovaný, že by vám z toho bylo špatně, ale třeba ještě ne tolik, aby se nemnožili... Kolik stojí takovej varan aby se nevyplatilo ho chvíli huntovat, trhnout na odchovu balík a za pár let ho předat kafilerce? Při tý kvantitě se můžou zvítata točit a pořád to vynese.
- chlápek k hadům jako takovým má jen komerční vztah, při tom jak s nima manipuluje a předvádí jak je má rád je to bohužel zrovna dost vidět (což sem možná nepatří a je to spíš něco co mě chytá za oči než že by to bylo něco špatnýho). Krokodýl promine tu špetku emocí.

Tohle je jen představa, která může být stejně dobře reálná jako nereálná. Nikdo jsme tam nebyli a jen proto, že na videu nebylo to co píšu, ale opak, neznamená to, že tu někdo z nás ví, kde je realita.

- škatulky maj perfektně uklizený jen ty co se budou předvádět na kameru

To je nepodložená domněnka, podobná zařízení existují a vím, že se dá stihnout opravdu dost, nevidím důvod proč by každý zaměstnanec nemohl denně projít několik set boxů (zaměstnanců tam má tuším 6)

na kameru se předvedou jen zvířata ve 100% stavu, ostatní samozřejmě ne, proč taky

Tak to je logické, ale nelze z toho posoudit kolik jich je v jakém stavu.

Vy víte jak má toho varana dlouho? Nekoupil ho náhodou včera a proto je takovej pěknej a šuplíkem nepoznamenanej?

To samozřejmě nevíme. Ani já ani ty.

Kolik stojí takovej varan aby se nevyplatilo ho chvíli huntovat, trhnout na odchovu balík a za pár let ho předat kafilerce?

Zkus to a uvidíš, kolik myslíš, že se odchová velkých varanů v Evropě? Fakt to není tak snadné. Zkus si koupit deset importovaných varanů nebo i odchovaných a uvidíme, jaký na nich vyděláš majlant.

Při tý kvantitě se můžou zvítata točit a pořád to vynese.

Nepochopení rozdílu mezi chovatelem a importérem. Opravdu si myslíš, že tam všechny ty barevné formy regín jen tak točí???

chlápek k hadům jako takovým má jen komerční vztah

Pouze domněnka, opět vycházející z nesmyslné teze, že ten, kdo nemá obří nádrže a chová se komerčně nemůže mít dobrý vztah k hadům.

všechny zvířata jsme viděli v jejich celoživotních ubikacích

U většiny hadů zřejmě ano, u varana a velké krajty se to domníváš, samotný autor říká, že varan tam byl jen na nakrmení...
Vzhledem k neznalosti etologie hadů se můžeš domnívat, že jsou chovem v takových boxech týráni, ale ono to je tak trochu jinak.

varani se na krmení netransportujou, protože ani vy, co je máte doma to nejspíš neděláte a to máte jen jednoho. Není pro to snad ani důvod a v takovýhle velkomnožírně už vůbec ne. Proč by proboha někdo soukal varana do šuplíku aby ho nakrmil a pak ho zas vracel zpátky?

Proč by to nemohl dělat, pokud nechce např. aby mu zadělal varan chovnou ubikaci střevy potkana, klidně ho může krmit mimo terárium, neděláte to zrovna tak vy s velkými hady??? A věř, že varan dokáže s potkanem udělat daleko neuvěřitelnější věci než vaše ametystýna...

Krokodýle, já jsem psala, že je to jen představa, ne že je to pravda, takže není potřeba mi něco vymlouvat. Jen píšu, že se vaše nadšení zakládá na videu, který je inscenovaný a je to reklama, takže pravda může být jinde a slepá víra v to, že co vidím je to jak to doopravdy je, nemusí být nutně na místě. Nemusíš mě o ničem přesvědčovat, protože se nepokouším trvdit, že můj příspěvěk je pravda, a taky to tam píšu. To ty a další jedinci jste přesvědčeni, že vlastníte pravdu, já ne. Vlastněte si jí, pro mě za mě. Navíc mám dojem že sis můj příspěvek ani dobře nepřečetl, ale to nevadí. Jsem ráda, že je tu tolik lidí, který jsou žijí v černobílém světě a vědí, že se nemýlí. Já jsem člověk pochybujíci, vytvářím si názor na základě trochu jiných věcí než tvrzení nějakýho pána v reklamě. Reklamní průmysl z vás musí mít každopádně radost.

Cejna: dobrej postřeh. A je od něj opravdu ohleduplný, že mu do šuplete k tomu krmení dá kromě podestýlky i misku s vodou. Jestlipak jste vy co krmíte varany ve vaně na něco takovýho mysleli? Jo jo, pořád je v chovu co zlepšovat...

Jen píšu, že se vaše nadšení zakládá na videu

Teda Sharkie, to je téměř skandální, říci něco podobného zrovna o krokodýlovi. Pokud vůbec najdu srovnání, tak jedině s prvňáčkem přesvědčujícím o své pravdě profesora. Pro vaší informaci, krokodýl je člověk, který se doslova každodenně setkává s širokou škálou chovatelských zařízení, od malých soukromých až po velké expoziční a profesionální. A upozorňuji, že ta setkání neprobíhají formou čučení přes sklo. A to už vůbec nemluvím o každodenní rutině, s kterou je ochoten pomáhat právě drobným chovatelům. Takže vězte, pokud jste se kdy v životě spletla, tak je to nyní a stojí to za to.

Reklamní průmysl z vás musí mít každopádně radost.

Z koho bude mít reklamní průmysl radost se dá dobře posoudit z ostatních vláken, krokodýl to rozhodně nebude.

Jsem ráda, že je tu tolik lidí, který jsou žijí v černobílém světě a vědí, že se nemýlí

Lidí kteří vědí že se nemýlí je fakt bohužel mnoho, proto já osobně žiju raději v tom pěkném barevném světě, kde si lidé jsou vědomi toho že se mýlit mohou.

Pro vaší informaci, krokodýl je člověk, který se doslova každodenně setkává s širokou škálou chovatelských zařízení

Já vím, ale tohle chovný zařízení může posoudit stejně jako my všichni - z incenovanýho videa, kde mu ukážou to co sami uznají za vhodné. Velký varaní terárka to nebudou. Proč asi? Jinak fakt jsem neměla v úmyslu zpochybňovat Krokodýlovy kvality, o těch to vůbec není. Řeším čistě to, že si myslím, že v tom šotu nemusí být věci tak, jak to vypadá a jak pán tvrdí. A Krokodýl se mnou nesouhlasí. To je všechno.

Vzhledem k neznalosti etologie hadů se můžeš domnívat, že jsou chovem v takových boxech týráni, ale ono to je tak trochu jinak.

Krokodýle, to že tvoje znalosti co se týče plazů čnějí nad znalosti většiny zde diskutujících je zřejmé a nikdo ti to nebere, není tedy potřeba to neustále zdůrazňovat. Ale nemyslím, že k tomu abych byl přesvědčenej o tom, že takhle by se s hady a ještěry zacházet nemělo, nepotřebuju být obzvlášť zkušenej a dlouholetej chovatel, kterej má doma stovky plazů a úspěšně je odchovává, nebo člověk kterej se problematikou plazů zabývá profesně. A pak-li že ano, vysvětli mi tedy k čemu tady neustále píšeme (včetne tebe)o minimálních rozměrech chovnejch nádrží pro plazy? A to ani nemluvim o snaze vytvořit nějakej biotop. Nebylo by teda jednodušší prostě napsat, že hada či ještěra lze chovat v každé plastový krabici do které se zvíře vejde? Já tomu pořád nějak nerozumim, že se měří dvojím metrem. Mimo tohle vlákno se neustále podivujem , poučujem (opět včetně tebe) a nemáme daleko k tomu spílat lidem kteří mají dvoumetrovýho hada nebo leguána v malým terárku a v tomhle případě je to v pořádku? Jak to teda je? Mám to snad chápat tak, že vás až teď ten člověk osvítil a vyvedl z jakéhosi bludu a ukázal vám jak se maj plazy správně chovat? Budete tedy odteď radit, že stavba prostornejch terárek je zbytečnej přepych a že postačej plastový boxy z Globusu? Na to jsem fakt zvědavej.

Nemůžu si pomoct, ale mě pohled na ty racky až moc připomíná leteckej snímek Osvětimy. Koukni se na toho malýho Hitlera, jak se chová k tý krajtě v tom šuplíku. (Je to hodně podobný tomuhle pokud ty záběry znáš.) Ten had mu je naprosto lhostejnej, pomineme-li finanční stránku. Vůbec neví jak s takovým zvířetem zacházet a jak se k němu chovat. Drbe ho a poplácává jako nějakýho psa a ten had je jasně stresovanej a je mu to těžce nepříjemný, ale bohužel se před ním nemá kam schovat....nemá místo. Je mi z něj na blití. Jak člověk jako ty a právě s těma vědomostma, může tohle obhajovat, nebo tomu dokonce tleskat? Skutečně jsi skálopevně přesvědčenej, že takhle by měl komerční chov vypadat? Já ne. A pokud to znamená, že nabíráním vědomostí nakonec dojdu k názoru, že takhle vypadá správnej chov, s okamžitou platností přestanu vědomosti zbírat a budu raději navždy ten hloupej človíček kterej má doma jen pět hadů o kterej vlastně ani nic neví. Pokud bych totiž jednou začal takovej nechutnej koncentrák obdivovat, bojím se, že bych si nejdřív musel přestat vážit sám sebe.

Pokud je pro vás přijatelnější takováto fotka, zobrazující přímý důsledek poptávky nepokryté z faremních odchovů víc než fotky a videa profíka a profi vedeného chovu, tak fakt nevím kde je háček.
Vím, že to nejsou krajty, ale bude to podobné a brambory to rozhodně nejsou
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Fa   rmyuzbek.jpg]

Vy víte Paro jak jinak než masovou produkcí zamezit takovýmto situacím? Pokud ano a pokud se vaše teorie nebude opírat o Hitlera, ale o konkrétní postup podložený konkrétními, emocemi neznehodnocenými výsledky, budu první který se nad sebou zamyslí.

Co k tomu mam říct? Pro mě jsou to stejný (no vlastně o dost horší) vemena jako ten "profík". Nikde jsem nepsal, že komerční chov zavrhuju. Zavrhuju jen ten, kterej tu byl předveden. Jsem totiž přesvědčenej, že i komerční chov se dá dělat eticky a s ohledem na zvířata.

Nepíšu tu proto, že mám na tyhle zvěrstva lék...nemám. Dokud bude člověk hovado, bude se to dít. Píšu jen jakej na to mám názor a co to ve mě evokuje.

No ti pánové na fotce zrovna vemena nejsou, ti stojí na druhém břehu. I když možná jsou jen vemínka malinký, protože způsob reintrodukce takového množství jediců do omezeného prostoru zákonitě povede ke zhroucení rovnováhy biotopu a zákonitě povede k problémům.

Píšu jen jakej na to mám názor a co to ve mě evokuje.

Jenže to Paro nestačí, jako teraristé a lidé mající jaksi samozřejmě k přírodě a zvířatům blíž než ti ostatní, bychom nejlépe všichni společně měli pracovat na tom aby to tak nebylo. Jediná reálná cesta která v současné době existuje (podle mě) je uspokojit poptávku bez nutnosti podobných excesů. Zákazy, jako bezesporu cesta nejjednodušší nic neřeší, přestože si to byrokracie EU myslí. Svět je velký a uzemí EU relativně malé, takže kudy kam?

způsob reintrodukce takového množství jediců do omezeného prostoru zákonitě povede ke zhroucení rovnováhy biotopu a zákonitě povede k problémům.

Takže vemena :-)

Jediná reálná cesta která v současné době existuje (podle mě) je uspokojit poptávku

Namám problém s tím souhlasit, šak jsem taky napsal, že proti komerčnímu chovu nic nemám. Ale takovej jako má ten na tom videu se mi nelíbí, to je všechno. Jednou jsem to viděl v realu a bylo to hodně smutný.

Paro, sorry, ale jak jinak chces praktikovat opravdu komercni chov? Jak? Aby vydelal,zaroven usetril, tedy maximalizoval zisk?

Ja vim, mluvime o zivych tvorech, ale (vecne) u prasat, krav, kraliku a dalsich ti to nevadi. Nebo vadi?

Srovnavat s koncentraky je zhovadilost. Pokud jsi nekdy nejake hady lovil v prirode, tak vis, ze hadi, co jsou na tom kondicne dobre a nezene je rozmnozovaci pud, tak kolikrat zustavaji na jednom fleku jak hovinko i nekolik dni... Presuny jsou u nich nutne z duvodu nebezpeci predatoru, nedostatecne potravni zakladny a pak partneru pro mnozeni... Tedy, pokud ma had dost zradla, teplo a vlhko, tak neleze - neveris? Zkus.

Ad minimalni prostor - je to vsechno pouze o estetice. To ze neco radime znamena, ze se nam to spis libi. Dale je to otazka stresu - v male pruhledne nadrzi je stresovany hodne, neskova se - to je hlavni duvod reseni velikosti terarka - ne ze se nevejde, vejde se, temer, vsude.

VH

Paro, sorry, ale jak jinak chces praktikovat opravdu komercni chov?

Že by větší ubikace? Respekt k těm zvířatům? Etika? Svědomí? Zbytek je na know-how každýho.

Aby vydelal,zaroven usetril, tedy maximalizoval zisk?

Tak zrovna o tomhle vím svoje, to buď klidnej.

u prasat, krav, kraliku a dalsich ti to nevadi. Nebo vadi?

Tak není to žádná pecka, ale chov hodspodářskýho dobytka nějaká pravidla má a je pod jakous takous kontrolou (už jenom kvůli spotřebitelům)....narozdíl od chovu třeba plazů nebo psů, který může chovat kdejakej jantar. U dobytka se aspoň dodržujou nějaký pravidla a nedostatky jsou pokutovány.

Srovnavat s koncentraky je zhovadilost

Zhovadilost je na něco reagovat aniž bych pochopil podstatu. Takže spšl pro tebe a polopatě: tenhle příměr
není o tom, že bych srovnával lidi se zvířatama, je to o přístupu, chápeš? Pokud mám živýho tvora,
ať už hada, prase nebo člověka, z kterýho bezohledně třískam zisk, za každou cenu, nedbám na jeho ani ty
nejzákladnější potřeby a až vypne a tak ho jednoduše nahradím dalším a jede se dál, nebudu se chovat jako
Hitler k totálně nasazenejm? Stačí to takhle?

tak kolikrat zustavaji na jednom fleku jak hovinko i nekolik dni

Několik dní možná, ale ne celej život. I had má potřebu pohybu, je zvědavej, zajímaj ho věci, speciálně velký krajty, třeba tmavka, která vydrží v klidu jen několik dní po žrádle.Pokud má možnost je skoro neustále v pohybu. Nevěříš, stav se někdy. Pokud jí ale tu možnost nikdo nedá tak bude ležet na místě jako bulík třeba celej život, to je logický.

Tedy, pokud ma had dost zradla, teplo a vlhko, tak neleze - neveris? Zkus.

Právě že to vyzkoušený mám. A možná víc než kdokoli jinej tady. Z toho prmení můj názor, že i had si rád dopřeje pohyb. Doporučil bych ti taky občas hadům dopřát proplázku, pak zjistíš že se možná mýlíš.
Někdy to chce i trochu toho empirickýho přístupu. Ten člověka někdy obohatí víc než čerpání mouder a klišé z literatury.

To ze neco radime znamena, ze se nam to spis libi.

Tím se ovšem lecos vysvětluje. Chjo

Už to vzdávam. Chápu, že moje názory jsou pro někoho nestravitelné,
ale já už jsem takovej. Tímto se všem, který jsem zvedl ze židle omlouvám. A doufám, že budem
i nadále schopni se nad naše drobné "půtky" povznést, respektovat jeden druhýho a v případě potřeby
táhnout za jeden provaz. A teď už vás necham vydejchat.

Para, jsme evidentně každej úplně jinde. Je vidět, jak se ke zvířatům dostaneš - max. v tom terárku a případně v ZOO. Promiň, příjde mi to tak.

Že by větší ubikace? Respekt k těm zvířatům? Etika? Svědomí? Zbytek je na know-how každýho.

Respekt ke zvířatům. Hmmm, myslíš, že nemám respekt ke zvířatům, když jim pomohu k tomu, aby se i v nutzných podmínkách zajetí rozmnožily?

Tak zrovna o tomhle vím svoje, to buď klidnej.

No, víš, ale nelíbí se ti to. Závist to není, tak co? Proč odmítáš přijmout, že tomu zvířeti to nejen že stačí, ale vyhovuje mu to. Nevím, nikdy jsem neřešil žádnou vědu na velkých plazech, ale mohu ti poslat práce na Chameleo chameleo - ti se dokonce za ideálních podmínek nehnou z jednoho místa i měsíc! Ano, je to extrém, ale ne tak neobvyklí - opět to souvisí s tím, ajk se zvířaty potkáváš. Co týče "vhodných podmínek chovu" skotu, drůbeže a pod. - nenech se vysmát, ty podmínky, které ty zvířata často mají nejsou zdaleka tak komfonfortní, jako mají ti hadi. Kráva je sociální velký herbivor a přes to jí podmínky v kravíně vyhovují... U mnoha těch zvířat, co tam hcoval bych vklidu prohlásil, že jsou plně domestikovaná - změnily fyziognomii, zbarvení, všechno... Snow guttky by v přírodě vesměs padly za vlast. Takže ten chov je úplně to samé jako kravín. VAran byl extrém, taky se mi to nelíbilo, ale věřím, že jemu to bylo ve výsledku asi šumák - měl žrádlo, teplo, co víc poikiloterm potřebuje, že...

Několik dní možná, ale ne celej život. I had má potřebu pohybu, je zvědavej, zajímaj ho věci, speciálně velký krajty, třeba tmavka, která vydrží v klidu jen několik dní po žrádle.Pokud má možnost je skoro neustále v pohybu. Nevěříš, stav se někdy. Pokud jí ale tu možnost nikdo nedá tak bude ležet na místě jako bulík třeba celej život, to je logický.

V tomhle máš asi pravdu, zcela jistě velcí hadi, aspoň některé druhy, lezou docela dost. Jenže, opravdu jim to vyhovuje? Nemůže to být pouze projev toho, že jim něco malinko nevyhovuje? Třeba blbost - svědí je "pata" - taky nevydržíš na místě, když máš drobný problém, nebo snad ano? Ještě jednou - zapomínáš na to, že v přírodě málokdy dostanou králíka co týden a navíc je furt někdo prudí, že by je sežral - to jim doma nehrozí. A pokud argumentuješ etikou - proč nenecháš své hady rozmnožit? Několikrát jsi to tu psal, že to nebudeš dělat, že za tím účelem je nemáš - víš, že jim bráníš v jedné z nejzákladnějších potřeb, které živé organizmy vedle žrádla a dýchání mají? To je opravdu neetické, nebo myslíš, že ne? Mě to tak příjde.

Tvůj příměr z koncentrákem je hodně mimo, sorry. Bohužel, část mého příbuzenstva si tahle zařízení dostatečně užila a to, co plácáš, je prostě nesmysl. Základní potřeby - promiň, ale neizolované baráky v Polsku v -20 a jídlem z pomejí nemůžeš porovnávat s vyhřívanou ubikací kde ti hadi dostávají ekvivalent pečeného kuřete. Chápeš to? To cos napsal ve své podstatě opovrhuje lidmi, co tím prošli... To je IMHO docela hnusnej příměr...

Ještě jednou k tomu líbení - koukni se na reakce většiny z lidí tady na Teraporadně na terárka s krásnými pozadími, spoustou kytek a pod. pro guttky. O tom mluvím - tomu zvířeti je to jedno! Úplně! Něco jiného sjou samosebou terárka pro malé ještěrky, jako má Melda, ty využijí prostor maximálně, ale taky by nešly chovat v takových boxech... Protože by jim to nevyhovovalo!

Nad hašteření se povznáším, i když asto píšeš, že druhý nemá o tématu ani páru a ty jsi king. Promiň, příjde mi to tak.

VH

Para, Sharkie: Jen k těm varanům, přiznám se, že původně jsem ta videa celá nedokoukával a tudíž jsem myslel, že varan byl v nějakém boxu opravdu jen na krmení. Po zkouknutí se musím trochu omluvit za to trvání na "jen krmném" boxu. Opravdu to vypadalo jako chovný box. Nicméně samotná plocha boxu byla celkem slušná (mým odhadem tak 1,6-1,8 x 0,9-1,0 m, výška pravda malá, ovšem nakolik by využil terestricky žijící varan výšku např. 1 m, když by se stejně pohyboval po dně, posuďte sami.
K výšce boxů u hadů bych napsal asi toto. Představte si, že by byl veden hygienický chov řekněme guttaty v teráriu 70x50x40(v) cm, kde by byl jen substrát (nebo ubrousky), miska s vodou a např. plastový úkryt. Nakolik by had využil výšku terária? Prakticky nijak, lezl by po dně.
Sám mám terária u menších hadů cca 25-35 cm vysoká a vlastně tu výšku využiju jen proto, aby se tam vešla žárovka a byl nějaký prostor pod ní. u mnoha druhů nemám větve a tudíž opravdu využijí jen dno.

Drbe ho a poplácává jako nějakýho psa a ten had je jasně stresovanej a je mu to těžce nepříjemný, ale bohužel se před ním nemá kam schovat....nemá místo.

Ve vyšším teráriu by se taky neschoval, tohle u něj opravdu neprobíhá denně, ale výjimečně jen při natáčení videa, jinak na nějaké poplácávání asi moc času nemají. To vzhledem k tomu, že tahám každý týden krajtu před dav čumilů a omakávačů hady týrám taky, ale přesto ta "vystresovaná" krajta královská pořád bezproblémově
žere...

Budete tedy odteď radit, že stavba prostornejch terárek je zbytečnej přepych a že postačej plastový boxy z Globusu?

Oni vlastně stačí, ve skutečnosti jde spíš o to, že začínající chovatel poněkud tápe v teplotách, vlhkosti atd. a pokud mu doporučím určité optimální rozměry, tak hlavně z toho důvodu, že had si tam spíše i při pochybení najde místo, které mu vyhovuje. Navíc předpokládám, že většina pet chovatelů chce, aby byli hadi vidět a chtějí to mít "hezký", což boxy z Globusu moc neumožňují. Rozhodně nechci srovnávat komerční chov z pet chovem, je to prostě zcela odlišná idea.

mě pohled na ty racky až moc připomíná leteckej snímek Osvětimy

trochu divoký srovnání... Etologie a intelekt člověka a hada je fakt hodně odlišná, já bych to spíš srovnal s panelákem (pohodlí, teplo a strava na malém prostoru), ale rozhodně nečekej, že had má pocit věznění, spíš bezpečí a to je poněkud rozdíl.

Krokodýle ok, myslim že už bylo řečeno vše a aspoň já za sebe už k tomu nic novýho nemám. Můj názor je takovej jakej je, snažil jsem se ho vysvětlit nejlíp jak jsem uměl, takže nic novýho už nevymyslim.
Tvůj názor a potažmo názory všech mých oponentů respektuju a tím bych to pro sebe ukončil.
Takže už zakopávam válečnou sekeru a pís :puff:

No musím říc, že vaše diskuze je místy na ostří nože. Mám doma tři hroznýše a každý má své terárium. Ale po shlédnuí těch videí musím říc, že ten pán a mu říkáte jakkoliv to má perfektně zorganizované. A nepochybuji , že boxíky budou čisté jak ty co ukázal tak i ty co zůstaly zavřené.Už několikrát se u rozebíraly infekce a jak to dovede vyhubit třeba celou hadárnu a myslím , že on si je rizika různých infekcí velmi vědom a hlídá si to, protože v tom uzavřeném velkém prosoru by se to šířilo fak rychle.

Docela mě zaráží, kolik z Vás obdivuje tohohle člověka jak má "uklizeno a čisto". Podle mího laickýho názoru není tento člověk chovatel, ale podnikatel. To znamená snaží se vydělávat. Je určitě lepší udržovat hygienický chov než riskovat nákazu nebo parazity, který by se v tomhle prostoru šířili rychlostí světla. A přeléčit několik (možná) set jedinců nebude asi tak jednoduchá věc, nehledě že by ho to stálo nemalé náklady navíc (na to by asi padlo hodně litrů frontlinu8-)).
Hygiena = výdělek
Nemoci a paraziti = náklady na léčbu = nižší zisk a o to mu jistě nejde.

Jen mi přišlo úsměvný jak jsou všichni vyplesklí z toho jak tam má bezvadně čisto, dyť je to v jeho vlastním zájmu. Většina se tu shodla, že to dělá pro zisk, tak proč riskovat nákazu a s tím spojené náklady na léčbu. Tím nechci tvrdit, že někdo kdo má doma zájmový chov, má své chovance na 10 cm trusu.

Vážení kolegové, přátelé. Nebudu se vyjadřovat k vlastní podstatě vlákna, protože argumenty, které bych použil, tu již použity byly. Jen bych chtěl vyjádřit neskrývanou radost, jak se v tomto veskrze emotivně exponovaném vlákně, podařilo ukrotit vášně a zachovat slušnost a věcnost. Nebývá obvyklé, že při takto citlivých tématech zůstane zachována laťka komunikační úrovně takto vysoko a většinou jedna strana, dříve či později, přejde k invektivám. Doufám, že se jich zde nedočkáme a úroveň diskuse bude stále vysoká. Ještě jednou děkuji.

Jirka

Já bych měl něco souvisejícího - několikrát tu padlo, že u ještěrů by tento způsob chovu neprošel. S tím souhlasím u varanů, ale ne až tak třeba u gekonů, konkrétně zmíním R. ciliatus.
Možná někteří z vás četli knihu "Rhacodactylus: complete guide to tehir selection and care" od tria autorů Repashy, de Vojsoli, Fast. Tahle bible rhacodactylů popisuje krom všech možných aspektů chovu i poměrně podrobně zařízení velkochovu - komerčního chovu. Sám Allen Repashy má nejširší chovnou kolekci ciliátů v zajetí - bavíme se o stovkách chovných kusů. V popisu vlastního chovu uvádí, že ciliáty chová buďto v jednoduše zařízených flexáriích, která lze snadno omýt pod tekoucí vodou, nebo v plastových boxech, kde je prostor rozčleněn proložkami od vajíček. Ty slouží gekonům ke šplhání, jako úkryt plus rozčleňují prostor aby se zvířata nestresovala. Bez osvětlení atd. Zdá se vám to neetické? Pak uvedu několik zajímavých poznatků:
1. Allen Repashy spolu s de Vojsolim stabilizovali populaci ciliátů v zajetí (minimálně v USA)
2. vypracovali systematiku chovu (nejen pro ciliáty)
3. Allen ročně odchovává tisíce mláďat - nejen díky němu se předpokládá, že počty ciliátů v zajetí k dnešnímu dni převyšují počty volně žijících jednců na Isle de Pins
4. pokud se zdá, že je pouze komerčním penězohoničem, dovolím si oponovat. Vyvinul pro řadu Rhacodactylů instantní krmivo v prášku, což chce se trošku zaobírat tím, co konkrétní druh žere, potřebuje, jak funguje atd. Gekony lze krmit jen a pouze tímto instantem a budou naprosto v poho (což Allen už řadu let koneckonců dělá). Mě to přijde poměrně zajímavé a ikdyž tohle pominete, pokud se budete trošku zajímat o tohoto autora, zjistíte, že je do gekonů blázen.

Je pak takový člověk špatný proto, že má okolo stěn regály s boxama, ve kterých lezou gekoni po vajíčkových proložkách? Já myslím, že ne, ba naopak, zrovna tento človíček má můj respekt...

tolik jen tak na okraj ke komerčnímu chovu gekonů;-)

Na tomto způsobu chovu hadů nevidím nic špatného!Je pravda že boxy u určitých druhů by mohly být trošku prostornější ale rozhodně mi nepřipadají malé či miniaturní.Já osobně,kdybych choval hady v takovém to množství,bych se tomuto systému nebránil,ovšem jak jsem psal výš u některých druhů bych měl větší boxy.Asi s tímto co jsem napsal většina z vás nebude souhlasit ale je to jen můj názor.Tomáš Čech.

Tak sem přelouskal toto téma a nestačim se divit. Nemůžu říct že bych s chovem plazů takovýmto způsobem plně souhlasil, ale jedna věc je jasná plaz v takovémto teráriu zažije za půl roku mnohem méně stresu než než např. had při na tomto webu několikrát popisovaném ochočování (strersování) za půl hodiny. Myslim např. to jak dvojice Para a Sharkie "ochočují" amethistinu. Dále mě docela dostalo Pary moralizování a mluvení o Hitlerovi. Pokud si dobře vzpomínám je to člověk terý měl řadu měsíců napsáno v profilu "špína z ulic se nejlépe vymetá olovem"!!!!! To byla mnohem spíše Hitlerova obliba než RACK!!!! Nevim totiž o tom že by byl Hitler terarista, ale možná ano.

A este nejake veci.. v BHB maju aj ine zvierata ako hady a varana, maju E. macularius- taktiez v rackoch a poviem mva ze nadrz 40x70x30 si pre kus az par nemozem dovolit ani ja..Takisto aj R.ciliatus chovaju v 40x70x40 a maju sa fajn ..chovaju to v paroch.Maju tam aj pogony,tie su vsak v terarkach s UV vybojkami takisto aj jednu korytnacku, druh si nespomeniem.
V lete budem mat moznost navstivit dokonca si aj privyrobit u Briana v jeho fimre na cca 1 mesiac.Nebude to za plny uvazok ale ja bych tam makal i zadara na ten cas "dovolenky". Stale si budem stat zatim ze sa o svoje zvierata stara dobre.

Drobek: Teda tady se semele fakt úplně všechno. Na "ochočování" amethystiny samozřejmě musím reagovat, i když je to OT, ale já ho sem nezavlekla. Ametystýna má svatej pokoj. Párkrát během roku proběhlo "ochočování", který vypadalo tak, že jsem si sedla před otevřený teráko a seděla u něj, had byl stočený a spokojený na větvi. Had začel během pár dnů sám přicházet ke sklu a čekat kdy se objevím a pak už sám nalézal na ruku. Dneska už ostych odkládá rychleji a 4. den na mě vyleze. Tímto jsme si ověřili, že její povaha je pořád stejná, tj. had je plašší, ve stresu je připravený se bránit, ale jinak je mírný. Měli jsme obavy jaká s ní bude manipulace až bude mít několik metrů, ale bude v pohodě, takže není důvod s hadem podnikat nějaké větší akce. Nepokoušíme se z něj dělat mazlíka, netrápíme ho, had si sám volí kontakt, my ho nevyndaváme, protože to není potřeba. Kromě běžné péče o terárko k němu nikdo neleze. I ostatní hadi mají režim jaký si zvolí, některý je víc kontaktní, jiný ne a podle toho k nim přistupujeme - některé téměř nevyndaváme, jiné pouštíme na proplázku když si řeknou. Tak to je asi všechno k tomu jaký jsme tyrani.

I ostatní hadi mají režim jaký si zvolí

Měli jsme obavy jaká s ní bude manipulace až bude mít několik metrů, ale bude v pohodě, takže není důvod s hadem podnikat nějaké větší akce.

některé téměř nevyndaváme, jiné pouštíme na proplázku když si řeknou.

To mi myslím stačí...

To holt vyplývá z toho odlišnýho přístupu ke zvířatům. Ale je příjemný překvapení, že to není snad až tak špatně, jen jinak než bys to měl ty. To se vztahuje i na celou debatu o rack sytému. Dokud se shodneme na jinakosti která snad není škodlivá a respektujeme názor a přítup druhého, můžeme se myslím považovat za dobrý partnery dikuse a je nám ke to cti.

Dokud se shodneme na jinakosti která snad není škodlivá a respektujeme názor a přítup druhého,

To by Sharkie bylo ideální to musím rozhodně souhlasit. Diskutovat, posuzovat, to vše ku prospěchu zvířat, báječný.
Jenže já marně hledám respekt k jiným názorům a praktikám v příspěvcích, které doporučují kriminál, nacpání chovatele do šuplíku, odvolávání se na buhvíco jen ne na dané téma atd. Vím, že jste to nedoporučovala vy, takže se těším na diskusi o případném jiném sporném tématu.

Tak je fakt, že každý používá argumenty jaké umí, někdo na to jde zeširoka a zamotá tam i věci nesouvisející nebo osobní, jiný jde k věci. Každý máme taky jiný výrazový prostředky, ale i když tu spolu lidi nesouhlasí a každý by to delal jinak, nechováme se u toho hrubě a jen obhajujeme a vysvětlujeme své názory. Já myslím, že ten respekt je krásně vidět v novém vláknu o chovu gekončíka v boxu. Lidi se tam zase neshodli, ale byli ochotní uznat, že názory se různí a nepranýřovali tam pohled druhého na věc. Nezaplácává se vlákno s gekončíkem, protože jsme si to vysvětlili tady a tam už stejně dobře koexistují oba způsoby chovu. Vývoj gekončího vlákna myslím proběhl dost na úrovni, a to díky téhle debatě tady. I když to možná bylo krapet vyhrocenější, vyložili jsme tu karty na stůl a každý má možnost zaujmout stanovisko. Vidím to jako pozitivní cestu naučit se komunikovat s druhýma bez konfliktu a moc ráda bych aby se poradna ubírala tímhle směrem. Tohle je hodně kvalitní vlákno, takže za mě spokojenost.

Njn, já bych jen přidal, že tohle je vlákno i nesmírně poučného charakteru. V různých odpovědích jsou poschovávány zajímavé informace. Myslím, že leckdo třeba, byť s odstupem, nové informace, které netušil, nebo se mu zdály "na hlavu", dokáže využít ke zlepšení vlastního chovu a spokojenosti chovanců.
Tím nemyslím, že všichni náhle začnou nakupovat boxy, ale podle mě je tam informací (důležitých) hromada:-)

které doporučují kriminál,

Tak to jsem byl já a za svým názorem si stojím.Tvrdím nadále,že ten člověk ty varany týrá.Bohužel nemám už na tuto debatu čas,protože stavíme novou stěnu ze skleněných terárii pro mládata ještěrů na příští rok.Až bude dáme fotky,pak uvidíme co je pro ně lepší.Jestli ty kyblíky a nebo ......:-D

Melda: Já si opravdu myslím, že do kriminálu by měli chodit zcela jiní "lidé". Já už pár varanů choval a kdybych ti řekl, že jsem měl "relativně spokojeného" 1,5+ m dlouhého niláka nebo dumeriláka v betonové "kobce" cca 220 x 60 x 50(v) cm, tak mě asi taky pošleš do krimu. Ale jemu to tam vcelku vyhovovalo měl tam cca 20 cm hluboký bazén po celé délce, na jedné straně topný panel (cca 100x60 cm) asi tak 5 cm nad vodou a prakticky celou dobu byl nasoukanej ve vodě pod panelem a nebo ležel na tom panelu. Na stropě byly 2 dlouhé bílé zářivky, ale myslím, že i bez nich by byl stejně aktivní (stejně byl většinou ve tmě pod panelem). Dumerilák tam měl mimo zářivek 250 W infražárovku, ale vzhledem k výšce nádrže ji spíš obcházel a sloužila jako vyhřívadlo prostoru, pokud by tam byl topný panel, tak bych tam žárovku nedával. Vzhledem k tomu, že velcí varani jsou velmi blízcí hadům a získávají D3 z potravy a jde jim tedy spíš o teplo než o světlo a o dostatek proteinů (žrádla), nepovažuji jejich individuální chov v plochou dostatečných boxech (1,9 x 1 x 0,4/v/ m) za týrání (snad nilák by rád bazének, já bych mu ho dopřál, ale dá se chovat i jen s miskou jako i např. silně akvatické anakondy). S chovem na intenzitě světla závislých ještěrek to nejde zcela srovnávat...
Tak kolik si zasloužím? Natvrdo nebo jen podmínka?

Těším se na tvé fotky Meldo, opravdu že ano a kdyby někdo získal dojem, že je tvá stěna pro zvířata z nějakého důvodu nevhodná a chtěl tě zavřít, klidně volej o pomoc, jistě se najde mnoho lidí kteří to tak nenechají.
PS. Jaké rozměry jednotlivých terárek plánuješ? :-)

Khor:Jenže já marně hledám respekt k jiným názorům a praktikám v příspěvcích, které doporučují kriminál, nacpání chovatele do šuplíku.

Tak já jsi za tím šuplíkem taky stojím a ještě bych ho nakopal do :-)ovšem pokud by byla pravda že je ten varan v tom chován dlouhodobě což už jse tu vysvětlilo.

Všiml jsem si Radku, že váš názor nebyl během diskuse až tak vyhraněný, že ano.
Nemám ambice přesvědčit zrovna vás, opravdu ne, jen mám obavy z možnosti, že toto vlákno budou číst i lidé s nevyhraněným názorem a tak si myslím, že by měli získat všeobecnou představu o možnostech chovu a ne pouze tu, že spokojený had je had s umělou kytkou a skálou v terku. Představte si, že takový laik, připravující se k chovu hadů (do varana mě opravdu nevmanipulujete), studiem zahraničních manuálů špičkových světových chovatelů, vědeckých pracovníků a zoologických zahrad si najednou přečte toto vlákno. Mám strach o jeho duševní zdraví prostě. :-)

Tak já jsi za tím šuplíkem taky stojím a ještě bych ho nakopal do

Jak říkám, až kdokoli získá stejnou potřebu násilí z vašich výtvorů, dejte vědět, určitě se za vás postavím také, přestože vás na rozdíl od Meldy neznám. Kdyby to moje zastání bylo neúčinné, tak doporučuji dělat ty skalky co nejmenší, přecejenom i umělý kámen v omezeném prostoru tlačí. :-)

do varana mě opravdu nevmanipulujete

Nevím jestli jsem to pochopil správně, tak se raději zeptám.Bavíme se tady o způsobu chovu, který byl prezentován na těch dvou videích.A kromě hadů (o které mi teď nejde,páč v tom s Vámi celkem souhlasím) v nich byl i ten varan v "šuplíku"( nevěřím ani náhodou tomu, že tam je jen na krmení).Nechcete se nechat vmanipulovat do varana proto, že takový způsob chovu se snad ani obhájit nedá a tudíž se to moc nehodí při opěvování a obhajování chovu v racku?Myslím, že i přes nesporné Brianovo úspěchy a zásluhy by i jeho skálopevní obdivovatelé mohli být schopni projevit i trochu nějaké té nezaujaté kritiky.Právě s ohledem na to, že zde může sbírat zkušenosti i laik připravující se nejen na chov hadů, ale třeba i těch varanů.A podle mne v tom videu to zrovna moc šťastný a následováníhodný způsob chovu není.

Právě s ohledem na to, že zde může sbírat zkušenosti i laik připravující se nejen na chov hadů, ale třeba i těch varanů.A podle mne v tom videu to zrovna moc šťastný a následováníhodný způsob chovu není.

Nedokážu to objektivně posoudit, své k varanovi v šupleti vyjádřuji průběžně po celou dobu diskuse. Přesto je s varanem neustále argumentováno. Takže opakuji, opravdu nevím a přiznávám, že mě to také zaráží.

Za povšimnutí však stojí Meldova reace v tomto vlákně, Meldo promiň není to škodolibé jen pozoruhodné, já sám bych s tím argumentovat nemohl, páč podobnou zkušenost nemám, nechci to ani nijak zneužít, ale pozoruhodné mě to prostě připadá. http://tera.poradna.net/q/view/67845-gallotia-steh lini

Ale proč Meldo? Já to považuji za spontánní, zkušenostmi podložené pravdivé tvrzení. Nijak to alespoň v mých očích tvůj názor na rack nepodráží.

Přece by jsi nezamlčel v zájmu jakéhokoliv tvrzení o čemkoliv skutečnost kterou zjistíš? To by dobré teda rozhodně nebylo. Jde nám především o objektivitu, nebo alespoň já se v tom duchu snažím diskutovat a věřím, že ty také.

Za povšimnutí však stojí Meldova reace v tomto vlákně, Meldo promiň není to škodolibé jen pozoruhodné, já sám bych s tím argumentovat nemohl, páč podobnou zkušenost nemám, nechci to ani nijak zneužít, ale pozoruhodné mě to prostě připadá. http://tera.poradna.net/q/view/67845-gallotia-steh lini

Mě to zase tak pozoruhodné nepřipadá.Neznamená přeci,že pokud se zvíře cítí bezpečně v těsném úkrytu,nutně ho do tak těsného prostoru musíme zavřít na celý život.Je to prostě jen úkryt.A pokud zvíře z úkrytu vyleze, měli by jsme mu,alespoň podle mne,dopřát možnost pohybu.

Těžkej offtopic, nicméně musim reagovat, ostatní snad prominou.

Dále mě docela dostalo Pary moralizování a mluvení o Hitlerovi. Pokud si dobře vzpomínám je to člověk
který měl řadu měsíců napsáno v profilu "špína z ulic se nejlépe vymetá olovem"!!!!!

Hehe koukam, že tu na některý lidi působim jako červenej hadr na bejka a vytáhnou na mě jakoukoli jabkárnu,
jen aby mi mohli dát za ucho, to je prča, fakt jsi mě nahlas rozesmál. :))

Takže pro tvoji informaci Drobku, klidně přiznám, že mě pouliční kriminalita hodně prudí
páč je to pro mě dost aktuální. S tím citátem se ztotožňuju a proto tam byl.
Vím asi to nemá smysl vysvětlovat člověku, kterej nikdy neměl tu "čest" koukat do laufu,
nebo neměl v pupku zapíchlej nůž.
Vůbec se netajím tím, že pokud mě někdo napadne, budu se taky adekvátně bránit, třeba i střelnou zbraní.
S tím nemám problém. Bránit se a v případě nouze je člověku vlastní (narozdíl od některých zvířat)
To ale s Hitlerem přece nesouvisí, nebo se snad pouliční kriminalitě bráněj jen náckové? Trochu jsi to přepálil :-)

A aby toho nebylo málo, ještě doplním, že jsem zastáncem znovuzavedení trestu smrti za těžký zločiny ]:)

Vůbec nějak jsem nepochopil proč jsi to sem tahal, ale pobavil si mě.

BTW:ten citát je hodně starej (olovo je dnes už dávno za zenitem) a tudíž ani není z mojí hlavy.
A ten kdo ho prones, to řekl jako reakci na neutěšenej stav v potírání pouliční kriminatity.
Ten člověk nebyl žádnej militantní magor, usurpátor nebo masovej vrah, spíš naopak.
Ostatně kdybys věděl kdo to byl, asi by ses hodně divil.
Ale to už si zjisti sám, pokud tě to zajímá....malá nápověda, Hitler to nebyl ;-)

Já jen nechápu že jeden mládý člověk stihne v ČR získat tolik negativních zkušeností (nůž, lauf) Neni to náhodou tim že to vyvolává? Žil sem 7let v praze a živil se jako sportovec zažil sem tam možná stovky tahů se spoluhráči do rána v centru a nikdy jsem neviděl nic víc než běžnou hospodskou rvačku a NIKDY jsem nebyl účastníkem já, protože jsem prostě nechtěl a těmto věcem se vždy snažim vyhnout. (Prahu jsem dal jako příklad, protože je v ní největší kriminalita v ČR)

Třeba jsem měl jen smůlu a nebo ty štěstí. Ale víc ti vyzradit nemůžu, páč bych tě pak musel vyhledat a smáznout ]:) To je vtip samozřejmě :-)
Ale vážně, přemejšlej, pokud mě prudí kriminalita nebudu asi ten kdo jí páchá, tj. nebyl jsem útočníkem.
Tím bych to ukončil

Zrejme skusim tento chov v rackoch pri guttkah a eryxoch..myslim ze eryxom tych 100x50x20 stacit bohato bude a guttkam tiez ..Jetnotlivy chov je myslim lepsi..Uvidim ako to bude casovo,ci sa to odrazi na zvieratach a s toho vam potom napise "reportaz"..
Khor- samozrejme aj sem nieco pridam a na nete urobim fotoalbum..

Stran těch Eryxů to bude víc než dost. Osobně jsem choval roky 1,1 Eryx colubrinus loveridgei v teráriu o straně 50 x 40 x 25 (výška, kterou nevyužijí ani omylem). Jako substrát jsem měl hrubší písek, vrstva byla přibližně 5-7cm, hadi velmi dobře lovili, nikdy s nimi nebyl problém. Známý chová stejný druh (v minulosti i amelano a axantickou formu)ve větších nádržích jen s topným kabelem umístěným pod dnem a jako substrát měl noviny. U jiných hadů mi to nepřipadalo divné, u eryxů jsem se s tím setkal prvně. Chov měl skupinový s nadbytkem samic, každoročně dociloval odchovů.

Jestli můžu a odpověď tady nezanikne pak se vyjádřím. Nechápu jednu věc, jak může někdo a může si říkat třeba profesionál, obhajovat toho člověka ať to stojí, co to stojí, že by ve vás připomínal sebe sama nebo co? Nechápu jak jedni obhajují a druzí naopak odsuzují chov v boxech a při tom ani jedna strana nedokáže pochopit, že pro určitá zvířata je plast výbornou alternativou, např menší druhy boidae, to hlavně z důvodu noční aktivity a tudíž minimální nároky na kvalitní osvětlení, opakem jsou např. denní užovky, ještěři...., další věcí je aktivita zvířat, jejich velikost apod. Jinak ta viridiska v tom boxu je totální mazec, jako argument, že je stejně furt na jednom místě je totální hovadina, každé zvíře vnímá prostor a i když jej aktivně nevyužívá, neznamená to, že ho nepotřebuje, další blbost, že se cítí lépe v menším teráriu, proč asi, protože ani v přírodě neobývá otevřený terén, pak trochu logiky a ejhle, prostor mu musím asi trochu rozčlenit, úkryty, rostliny, různé terasy apod. Jinak reakce khora, že polystyrénové pozadí, snaha vytvářet biotopová terária je k ničemu, taky hovadina, myslím, že Meldovi ještěrky budou v jeho teráriích daleko šťastnější( znalcům se omlouvám za tento výrok, protože tento pocit zvířata určitě neznají) než v plastovém boxu. Další věcí, že se pozná, kdo je profík a amatér podle toho jaký má názor, taky zajímavá reakce, možná bych i přidal nejen zkušenosti, ale také empatie, ta se v profesionálním chovu jaksi vytrácí, bere se to masově a jedinec se v tom chovu potom jaksi vytrácí, jenom, abyste se nakonec se svými názory neztatili někde taky.

Nechci tady už nic sáhodlouze rozvádět. Co přívnivci větších chovných prostorů říkáte na případy kdy některé větší druhy ještěrů občas podlehnou jakémusi chvilkovému amoku, kdy začnou po teráriu pomateně pobíhat, a kdy se údajně dokáží i zranit o stěny. Není pak větší nádrž ku škodě? Slyšel jsem i o případu, kdy měl údajně zelený leguan při tomto jakémsi amoku proskočil předním sklem. Slyšeli jste někdy někdo něco o tom? Není to taky argument přeci jenom pro rozumně přiměřeně velké nádrže? O ještěrech toho moc nevím, a tak doufám že se tedy vyjádří zkušenější.

U ještěrů je to způsobeno hlavně jejich pudy, v nebezpečí se tímto způsobem dostanou z místa a na b. V zajetí mají ale trochu problém, jako třeba agamy rodu hydrosaurus. Tam si myslím, že je potřeba větší, dobře rozčleněné nádrže na klidném místě

cc-
Směle do toho pane kolego, jistě zde nic nezanikne, vaše hodnocení, zejména vybrané pasáže o totálních hovadinách, je zcela nepřehlédnutelné. Jistě takové jasné, stručné a brilantní ohodnocení cizích názorů je nekonfliktním přínosem pro diskusi.
Navrhuji vylepšit to, zkuste podpořit svůj názor také nějakou tématicky odpovídající argumentací. Šťastné ještěrky za argumentaci, promiňte, nepovažuji, navíc o ještěrkách tato diskuse opravdu není.

PS.
Vidíš Ondro, ještě že se té židle držím :-)

Já si to prostě nemohu odpustit a reagovat na to své zhovadilé tvrzení o reálnosti, respektive nereálnosti vytvoření polystyrenového biotopu ještě musím.

Nevím CC co si představujete pod pojmem biotop, celkem výstižná definice je uvedena např. ve Wikipedii

"Biotop neboli stanoviště je biotické (živé) i abiotické (neživé) prostředí, ovlivněné a pozměněné živou složkou přírody - biotou. Můžeme ho chápat jako společné prostředí určitých složek biocenózy, tedy soubor všech vlivů, které vytvářejí životní prostředí všech zde žijících organismů."

Dokážete-li cokoliv alespoň vzdáleně podobného vytvořit doma v terku, veřejně prohlásím, že jste génius a já že říkám hovadiny. Do té doby tvrdím, že nehorázné hovadiny říkáte vy.

Není-li vám jasné o čem mluvím, mohu poskytnou srovnávací fotografie jak vypadá biotop a jaké jsou možnosti chovu v zajetí.

Hm nedalo mi to este raz sa sem zapojit. Takze hned na zaciatok napisem, ze hadom sa venujem uz v podstate 20 rokov, som zastanca prirodnych terarii, odchovy som mal od vsetkych druhov hadov ktore som do teraz vlastnil, teda az na A. mycterizans, ale na tom sa uz pracuje ;-). S trochou nadsadzky mozem povedat, ze podla odchovov regiusiek si mozem nastavovat hodiny alebo kalendar, mam ich 5 kusov 2,3. Su to importy, kazdy jeden ma vlastne priestranne tera, ktore je zariadene co najviac prirodne. Zeniem to az do takych extremov, ze v tera pestujem travu, rozne rastliny, burinu a najnovsie som dal aj nejake tie dazdovky na prekyprenie pody. Avsak pri rozobrani terarii by kazdy nasiel aj tie plastove krabice, ktore su zamaskovane tak ze ich nieje vidiet a sluzia ako ukryt. V tychto ukrytoch mam este aj velke kamene, aby tam mali co najviac tesno. Vdaka tomu sa hadi citia bezpecne, ja mozem zasa vdaka tomu plastu lahko skontrolovat ukryt, ci niesu roztoce atd. Kontrolu robim priblizne raz za mesiac a do vtedy hadov vobec neotravujem, vykali su skoro vzdy vonku, takze ked ich beriem, tak to hadi aj tak nevidia, pretoze su hlboko zalezeni. Casto sa stane, ze regiusky nevidim aj 3 tyzdne a to ze ziju a vsetko je ok viem iba vdaka tomu, ze necitim ziadny mrtvolny zapach. Ale co tym chcem povedat je to, ze aj napriek takymto tera maju moje regiusky urcite mensi stres ako suplikove, ktore su casto kontrolovane otvorenim a hlavne z hora. Takze v tomto pripade mi tento vas casty argument nic nehovori. V takychto tera mam aj ostatne druhy hadov a aj jedakov, samozrejme vsetko prisposobene danemu druhu.

Cela debata sa tu vedie do dvoch extremov bud krabica alebo Pet chovatel s vycackaným tera, ale nevhodnymi podmienkami. V podstate nikto tu nespomenul alebo neargumentoval o sposobe ktory vediem napriklad ja, okrem Meldy a este zopar dalsich, chyba mi tu napriklad Ritchi atd.

Dalej nechapem nazoru ktory tu niekolkokrat zaznel napriklad od Krokodila atd. o nepohyblivosti regiusiek. Ved toto nemoze nikto mysliet vazne, teda nie ten, kto ich choval dlhodobo a netrpi spavou chorobou. Je 2:18 a prave sa pozeram na 4 kusy regin ako jazdia hore dole a je mi jasne, ze aj moje tera o rozmeroch 120x60x60 su im v podstate male. A to nehovorim o tom ako radi ryju do zeme, zaliezaju pod travne drny, ktore im uz ale vysichaju vdaka obdobiu sucha, ci lozia po konaroch atd. Prave v obdobi sucha sa aktivita regin zvysuje a trva skoro cely cas az do dazdov a zacatiu prijmania potravy kedy zasa klesa. Podobne plati aj pre viridisku, jasne ze sa niektorym nehybu, ked nemaju kde, pripadne ak maju a aj tak sa nehybu v noci, tak staci neprekrmovat a oni sa rozhybu. Alebo si myslite, ze sa viridska po vyliahnuti zavesi na konar a je tam do smrti? Ak ano, tak ta smrt by prisla dost skoro.

Chapem, ze pri takom velkochove sa nedaju dodrzat podobne podmienky, ale napchaty had v malej krabici je vela. Hovorite tu o vybornej kondicii tych hadov a o tom, ze sa mu mnozia, ale mna by zaujimalo aj do akeho veku sa mu paria a hlavne akeho najvyssieho veku sa dozivaju! Ked som zacinal s teraristikou, tak som si tiez myslel, ze rozmnozit je ta najvysia meta, no dnes si to nemyslim. Uz to tu bolo niekolko krat napisane, ale na mnozenie staci dodrzat zopar zasad a sila pohlavneho pudu vykona vsetko ostatne. Pre mna je dnes podstatne okrem rozmnozenia aj dopriat zvieratu co najdlhsi zivot a pokial sa da tak so vsetkym co ku tomu patri a potrebuje. Su to zive tvory a nie bioroboti, preto pre ne platia niektore rovnake pravidla, ako pre vsetko co je z masa a kosti. Co myslite aku maju fyzickú kvalitu hady, ktore sa vobec nehybu, dalej crevna peristaltika, vela z vas vie ako je to potrebne pre dobru pracu criev a vyprazdnovania, kedze to tie hady nemaju, tak aka je ich kvalita vo vyssom veku? Nadorove ochorenia atd.? Alebo si myslite, ze ich pravidelne vyberaju a davaju ich preplazit? A keby aj ano, aky by to malo zasa vplyv na ich psychiku?

Uz som tu spominal znamych s velkochovom hydiny, padla tu otazka od Vas Khore, ze odkial ich pozname tolki. Nuz neviem odkial ostatni, ale ja viem, ze to je vyhodne mat taku znamost, ci uz pre dobry obed za dobru cenu, alebo kvoli krmivu pre plazy. Ale ako som uz spominal, to ze tí páni mnozia tisice vtakov mesacne, tak to z nich este ornitologov a ludi s nejakym nadmernym zaujmom o vtactvo nerobi. Netvrdim, ze sa dany pan american v hadoch nevyzna, to urcite nie, ale na druhu stranu pozdvihol tvrdy biznis na ukor svojich chovancov. U tych slepic atd. sa to este da ospravedlnit v ramci toho, ze to je pre nasu obzivu, ale u zvierat tohoto typu sa mi to zda prehnane. Nemam nic proti chovu pre peniaze, ale nemam rad povysene peniaze nad zive tvory. Urcite urobil vela pre znizenie importu do USA a svojimi gyčovymi hadmi drzi amikov na uzde, ale aj tak, je to len biznis a nie ochrana zvierat. (a ten hyperultrajehozenamenoball, tak ten ma dorazil ake dojemne, uz len hamburger a pukance) A nie nezavidim mu biznis, sam mam dostatocne mnozstvo financii aj na tekeho xyxxzballa keby som chcel. To tu pisem iba preto, aby som nebol obvineny zo zavisti ako sa tu tiez niekolkokrat stalo.

Tvrdit, ze hadom alebo jasterom staci to a to a hotovo, tak to sa mi zda dost zle. No aj mne volakedy stacila garzonka necelych 20m2 ked nebolo nic ine (a aj som sa v nej paril), ale teraz tych 100 je lepsich. Este sa mi vcelku "paci" tvrdenie, ze kedze nam tie zvierata nepovedali ci je dobre priestranne tera, tak odkial to mozeme vediet. No nepovedali nam to, ale to ani zastancom krabicovych chovov a logika mi kaze tak, ze ked neviem ako to je naozaj, tak sa snazim napodobnit aspon v ramci moznosti povodne prostredie a nie to rovno zavrhnut a cele potreby ziveho tvora uzavriet na jedlo a teplo. Vytahujete tu etologiu hadov, ale keby ste ju naozaj poriadne vnimali, tak by ste si urcite vsimli ze nieje iba o jedle, teple a klude, ale je naozaj pestrejsia a roznorodejsia, len jej treba dat sancu sa rozvinut. Je to ako s malymi cigancencami u nas na vychode v osadach, tiez niesu vsetci idioti, len im nieje vdaka podmienkam dovolene sa prejavit, tak to potom aj tak vyzera.

Je uplne jasne, ze pravy biotop sa v tera urobit neda, tak nechapem stale to zdôraznovanie. No kvoli tomu dat zivocicha do priestoru kde sa ani nepohne... To je ako u tych sliepok, ani dvor nieje volna priroda, ale urcite lepsie ako hydinaren, kde su cely zivot namackane na sebe (ale cuduj sa svete mnozia sa, tak im je asi fajn)

Je toho este vela co by som chcel napisat, ale tak snad na pokracovanie, teraz si pockam na reakcie ;-)

DanKanFan: V teráriích to nemám vymakané jako ty, nicméně se snažím, aby se hadi v mých teráriích cítili dobře. Já nemám, co bych dodala, úplně mi čteš myšlenky.
Přečetla jsem celé vlákno, různé názory, ale nemůžu si pomoci, ten jeho chov mi připomíná továrnu na "výrobu" živočichů a ne jako chovná stanice. Ti hadi mají ubohé životní podmínky.

Dalej nechapem nazoru ktory tu niekolkokrat zaznel napriklad od Krokodila atd. o nepohyblivosti regiusiek.

Tak takhle přesně jsem to nepsal, ale budiž, pokud máš 1 regínu na ploše 120x60 cm, tak to je zcela jistě vynikající, vzpomínaný "množitel" je má na ploše zhruba stejné. Ano výška je velmi velmi nadoraz a osobně bych volil asi trochu vyšší, ale rozhodně kvalitu hadího života neurčuje, jestli jsou na novinách, koberci, drcené kůře, hoblinách nebo jestli jim v teráriu vyséváš trávu. Jak už jsem psal výše, pokud had má vhodné teplotní podmínky a není hladový nebo hnán rozmnožovacím pudem nemá zdaleka takovou potřebu se někam přesouvat. Většinu těch "úspěšných" tedy velkých a dost starých hadů jsem v přírodě našel téměř vždy těsně vedle vlezu do úkrytu, kde se vyhřívali. Jejich úspěšnost spočívala především v tom, že našli ideální místo, kde měli dostatek bezpečí, výhřevné místo i potravu v nejbližším okolí a nemuseli podnikat riskantní výlety do větší vzdálenosti. Z toho se dá poměrně usuzovat, co had vyhledává a co skutečně potřebuje. Vůbec se nepřu o tom, že je hezčí mít doma výsek přírody, který je oživen nějakým plazem, ale 100% si stojím za tím, že to je potěcha pro lidské oko a hadovi je opravdu šumafuk, jestli je zalezlý v otočeném truhlíku na novinách nebo v podobně vybavené nádrži jako máte vy, snad je na novinách jen menší pravděpodobnost parazitózy a jiných zdravotních komplikací. Je jasné, že to co bylo na videu je už určitý extrém, přesto si stojím za tím, že možná 90% importovaných krajt v ČR na tom není lépe (možná porostorově, ale to je tak vše).

Urcite urobil vela pre znizenie importu do USA a svojimi gyčovymi hadmi drzi amikov na uzde, ale aj tak, je to len biznis a nie ochrana zvierat.

Ano, ale i biznis může pomoci ochraně přírody, je jistě lepší, když si pár tisíc amíků koupí ty hypersuperbally než importované regíny.

tak sa snazim napodobnit aspon v ramci moznosti povodne prostredie a nie to rovno zavrhnut a cele potreby ziveho tvora uzavriet na jedlo a teplo. Vytahujete tu etologiu hadov, ale keby ste ju naozaj poriadne vnimali, tak by ste si urcite vsimli ze nieje iba o jedle, teple a klude, ale je naozaj pestrejsia a roznorodejsia,

Jenže kdybys bojoval v přírodě o holé přežití, tak bys taky oceňoval hlavně to teplo, jídlo a klid. Pestrost v podobě predátorů, nemocí a nevhodných teplot by tě moc nenaplňovala...
Je to zkrátka tak, že ta krásná terária děláme především pro svoji potěchu a je fajn, když se v nich zvířatům daří, ale pokud budeš mít terárium vybavené jen těmi novinami, otočeným truhlíkem a žárovkou, had to bude vnímat stejně a bude i tak spokojeně žít. Naopak ani v krásném teráriu, kde nebude mít dostatečné teploty nebo naopak jen moc vysoké a nebude tam třeba mít úkryt mu bude hůř.
Nechci obhajovat ten biznis, já bych to asi takhle neřešil, boxy bych asi měl, ale trochu jiných rozměrů. Ovšem pokud bych choval hady na biznis, tak bych taky měl podobný RACK a ne velké rádoby "biotopické" nádrže.

Re: DanKanFan
Přestože se budu následně snažit některé vaše názory rozporovat, oceňuji váš příspěvek jako příspěvek chovatele, který vychází z dlouholetých zkušeností a děkuji za něj. Rozhodně mě nutí k zamyšlení, nicméně "vymyslel" jsem následující: :-)
Budu to brát po odstavcích
1/ Proti takovému způsobu chovu zásadně nic nenamítám, je mě daleko bližší než celý rack a jistě to musí být velice pěkné, moc rád bych se podíval byla-li by fotečka. Mohu oplatit, i když každý preferujeme jiný druh.
Je to standartní (nebo by měl být) způsob chovu, kdy chovatel myslí především na uspokojení potřeb svých pěti kusů a v neposlední řadě i potřeb svých, tím nemyslím těch finančních. Přibližně stejný cíl jsem měl převážnou část své ter. kariery. Nyní tvrdím, vašich zkušeností je z mého pohledu škoda, daly by se využít efektivněji než k pravidelné produkci relativně malého počtu mladých. Opravdu si myslím že populace P.r. jako celek by to ocenila. Samozřejmě nejsem tak naivní abych si myslel, že každý zdílí stejné priority, jen tím vyjadřuji úhel svého pohledu.

2/ Ano chybí střed, i když si myslím, že do středu patří většina chovatelů včetně mě, jen byli zatlačeni povětšině nesmyslnými argumenty do extrému.

3/ K tomuto odstavci se nemohu vyjádřit, snad jen dotaz, kde vidíte podstatný rozdíl ve velikosti vašich terárek a "šuplíků", využitelný prostor je dost podobný pokud mě matematika nešálí, což nevylučuji.

4/ Napchatý had v malé krabici = viz.odst.3/
Jako zastánce přísně přírodního chovu jistě cítíte, že v tomto bodě si značně odporujete. V divokých populacích najdete staré a nemocné zvíře, či jakkoliv hendikepované zcela výjmečně a dovolím si tvrdit že ve správně fungujícím biotopu je to nemožné. Proto používat tento argument mě nepřijde zrovna šťastné. Tvrdím, že v šuplících zcela spokojeně přežívají i jedinci, kteří by v divoké populaci neměli nejmenší šanci.
To, že jste během chovu došel k závěru, že rozmnožení není důležité, dost dobře nechápu, je to v příkrém rozporu se vším, co jsem se během svého života o životě jako takovém dozvěděl. Já to naopak považuji za samotný princip a smysl jakéhokoliv života, předat své geny dál. Jedinci kterým se to nepovede jsou už samotnou přírodou odstrčeni na okraj populace. Pokračování a další argumenty jsou v tomto odstavci silně citově zabarvené a proto se mě nechce je komentovat, snad jen poznámka k fyzické kvalitě. Měl jsem možnost srovnání našich Česko-Slovenských odchovů a chovů s chovateli v Holansku, kteří rack používají. Bohužel musím konstatovat, že je to, až na výjimky, snaha srovnávat nesrovnatelné. To je také zřejmé z toho, že pokud zkušený chovatel chce kvalitní reginu nebo jiného hada a může si ji finančně dovolit, míří zpravidla například do Hamu.

5/ Prokleté peníze, ano jen mě dovolte takovou trochu fylozofickou úvahu.
Každý živoucí organizmus, od představitele Greenpeace až po primitivní bakterii, bezohledně kořistí na životech a zájmech jiných živoucích organizmů, to znamená že i váš hadík se nacpe myší bez ohledu na její zájmy a potřeby, jediný člověk dokázal vsunout mezi toto přímé uspokojení potřeb a zájem své "oběti" mezistupeň, kterým jsou ty podělané prachy. Bohužel, je to tvrdá realita, ale přiznejme si že bez peněz si své potřeby uspokojíme jen velice obtížně, zvláště pak v podmínkách civilizovaného světa. Nevidím rozdíl mezi prací Briana a prací v továrně na cokoliv. Obě činnosti slouží k uspokojení potřeb, stejně tak jako výprava vašeho hada na lov, pouze trochu sofistikovaněji. Vyčítáteli Brianovi snahu o uspokojení svých potřeb ptám se, jak to děláte vy. Termín "povýšení byznysu nad zvířata" je sice krásný, celkem ho i chápu, ale je potřeba jej užívat velice opatrně, protože to děláme všichni a každičký den a začneme hned jak se probudíme.
Rád bych ještě zavadil o termín "kýčovití hadi". Co to je? Je to snad had chovaný v zajetí, vyjmutý z přirozené selekce? To prosím ale chováte také. Z genetického hlediska jsou si hadi chovaní v zajetí rovni, barva není důležitá a je jen otázkou vkusu. Přes divoké a neobvyklé barvy jsou to tvorové, kteří dokáží v daném prostředí přežít a to je pro ně důležité ne to, že jsou považováni za kýč nebo ne.

6/

Je to ako s malymi cigancencami u nas na vychode v osadach, tiez niesu vsetci idioti, len im nieje vdaka podmienkam dovolene sa prejavit, tak to potom aj tak vyzera.

K tomu bych chtěl říci asi toto, takové populace jsou k přirozenému způsobu života nesrovnatelně blíž než my, honosící se jinou životní úrovní, vykazují stejně tak jako jiné ještě "přírodněji" žijící populace všechny aspekty které mě k tomuto tvrzení opravňují. Jejich ekologická stopa je oproti nám minimální, nízký dosažený věk, využití plodnosti na maximum již v ranném věku, promořenost populace parazity, schopnost přežít v pro nás neskutečných podmínkách mluví sama za sebe. Věřte tomu, že my máme svým způsobem života k rackům blíž než oni a to nesrovnatelně. S idiotstvím to nemá nic společného.

7/ Ano zdůrazňuji to s podobnou intenzitou, s jakou je zdůrazňováno umístění hada do prostoru kde se nepohne.

Uf a je to, ani mě to už ke konci nebavilo.

DanKanFan - To, že nezasahuju do debaty ještě neznamená, že poradnu nečtu... Sice poslední dobou jen příležitostně, protože jsem pracovně mimo domov a domů jezdím jen jednou za 14 dnů a částečně taky proto, že jsem byl už několikrát "umravněn" za to, že jsem měl jiný názor než ostatní. Takže se často raději kousnu do jazyku, než abych tu zase rozpoutal zbytečné emoce ;-)

Co se týče tématu, tak ač jsem zastáncem dostatečného životního prostoru pro jakéhokoliv živočicha, přesto RACK systém při chovu hadů tak úplně neodsuzuju. V každém případě je to systém osvědčený a především racionální, který ve velkochovech dokáže usměrnit údržbu na únosnou míru. Biotopové terárium má pravda svoje kouzlo, a kdo má doma 1 - xx nádrží, může si tenhle luxus dovolit. Je zřejmé, že v obýváku si každý raději vytvoří kousek živé přírody, než aby koukal na regál plný plastových krabiček. Ale neumím si představit takovouhle pěstírnu s velkými a načinčanými terárii, v kterých bude po jednom zvířeti. To je naprosto nemyslitelné, jak po prostorové stránce, tak i z hlediska údržby. Navíc tady už několikrát padlo (a já s tím souhlasím), že hadi ani v přírodě nemají velká teritoria. Pokud vynechám vyslovené lovce, kteří potravu aktivně vyhledávají a pronásledují, většina hadů tráví podstatnou část svého života u své oblíbené skrýše, z které vylézá jen když má žízeň, hlad, nebo když se potřebuje vyhřát. Že se had cítí nejbezpečněji v co nejtěsnějším prostoru je skutečnost, s kterou se setkal snad každý chovatel - nacpat se pod kámen, do nějaké škvíry či dutiny, případně se zaklínit v nějaké vidlici větve, a zůstat tam i několik dní, to je u hadů naprosto normální a vyhovuje jim to. Stejně známý je fakt, že zbytečně velký prostor vyvolává u hadů stres, s dobře známými syndromy, jako je plachost, zpomalený růst, odmítání potravy... Při změně terária za menší, nebo po přendání do malé uzavřené krabičky obvykle tyhle příznaky zmizí a had se vrací svým chováním k normálu.

Takže abych to shrnul. Tím, že neodsuzuju systém chovu v plastových boxech samozřejmě neznamená, že se mi to líbí a že bych si to dal domů. V každém případě je ale výhodný co se týče farem, velkochovů a podobných institucí a nebál bych se tvrdit, že snad vyhovuje i samotným hadům. O tom nakonec svědčí i dosahované výsledky, které naprosto suverénně předčí výsledky většiny chovatelů s biotopovými terárii.

Tak jsem se zase jednou nechal unést a vyjádřil svůj názor... takže, teď se do mě můžete pustit :puff:

velký prostor vyvolává u hadů stres, s dobře známými syndromy, jako je plachost ...

Ale plachost je pro zvířata přirozená. Mám vodní želvy, pokud jsou v malém prostoru stávájí se ze zvířat žebráci o kus žvance, ty venku jsou palché - prchají při sebemenším pohybu, ale to přece neznamená že jsou stresované. Jen se chvají přirozeně a vyžadují více trpělivosti.

Noo - nechci to je pravda. Jenže, jim je úplně jedno co já chci:-) Mě jen nepřipadlo srovnání stres a plachost úuplně výstižné. Stres je mj. až když zvíře se cítí ohrožené bez možnosti úniku, tomu se dá zabránit dostatkem úkrytů, u nervních zvířat vhodným umístěním terka na méně frekventovaném místě. Ale to už odbočujem od tématu.

Myslel jsem, že se třeba nad tím příspěvkem někdo zamyslí a né že bud hledat cestu jak dotyčného v uvozovkách zesměšní, nemá smysl se k ničemu vyjadřovat, máte pravdu, že srovnávat nádrže u kterých se snažíte vytvářet dojem lahodící oku s biotopovými nádržemi je hloupost. Výraz biotopové terárium se používá pro nádrž, která vytváří určitý výsek přírody,je v ní obsažena jak živá část- druhy zvířat se shodným výskytem, potřebama, nádrž je obohacena rostlinou složkou tipickou pro toto prostředí a samozřejmě částí neživou. Snahou je aby tyto nádrže vytvářely dojem určitého výseku přírody a aby různé druhy zvířat žily nerušeně a vzájemně si nekonkurovaly.

No ale s tím já souhlasím, na druhou stranu dokážete mě ukázat kdo je schopen v podmínkách soukromého teraristy takového výkonu? Nerad bych se snížil k tomu dát pár odkazů na běžně užívané "biotopní" nádrže.

Myslel jsem, že se třeba nad tím příspěvkem někdo zamyslí a né že bud hledat cestu jak dotyčného v uvozovkách zesměšní,

Promiťe ale těžko se někdo dokáže v klidu zamyslet v případě, že jeho názor kategoricky označíte jako hovadinu. :-)

DKF:Super,trochu dlhsi ale kazdopadne prispevok pre toto vlakno potrebny.

Ja som uz na nejake to natahovanie sa zanevrel a nereagoval na niektore prispevky,lebo ako som videl nikam to nevedie..Niekto pise ze boxi stacia,a bude sa toho drzat do poslednej kvapky krvy,niektorym z nas pridu nedostacujuce,otazka nazoru a triezveho pohladu..

Zdar a sílu!
Jedeme z extrému do extrému. Já také ntvrdím, že mám doma všechno v racích, naopak, nic, jen mláďata. Tzn. já sám bych doma RACK asi neměl. Píši asi, hady mám protož je mám rád a chci na ně koukat a zároveň chci, aby jim bylo dobře. Bohužel, argumnet, že "jim to stačí" je tady různě obracen, převracen a tak nějak různě pokroucen - každý to vnímáme jinak.

Takže znovu - v komerčním chovu je RACK ideálním řešením. Minimalizuje jakékoliv ztráty. To, že všemu nevyhovuje je holý fakt, třeba Meldovo ještěrkám by v tom dobře nebylo. Ale troufnu si tvrdit, že většině těch hadů je tam opravdu dobře. Potíž je v tom, jak vnímáme, co je to dobře u hada. Jako lidi máme tendenci všechno vztahovat k tomu, jak se cítíme my v jakých prostorech - potíž je v tom, že absolutně nerespektujeme to, že to vlastně nemáme šanci pochopit :) Prostě "vnímání krásy" ve formě krásného terárka se zelení hadi neocení, ani ty ještěrky ne. Jde především o funkčnost - když se had rád sluní, tak se potřebuje slunit, když chladno, tak se slunci vyhýbá jak čert kříži.

Úplně utíkáme od jedné zcela zásadní věci a to, že ten člověk na těch hadech vydělává. Krom varana, kde to bylo dost na hraně, si myslím, že všem hadům bylo dobře. Množí se, mortalita je OK (jinak by to nedělal) a odbyt je. Pokud by analogicky byl tenhle systém, dle Parových slov, koncentrák, tak by mě zajímalo, co je komerční chov krav a prasat? Hyperkoncentrák? Ještě jednou - všechny hadí pudy si myslím jsou tam ošéfovány, proplázka je sice fajn, ale důvody k ní jsou dost různé. DanKanFan reagoval velmi pěkně, kultivovaně a je vidět, že za ním stojí hodně zkušeností, leč... Opět je to věc názoru. Já nemám regíny, ale užovky se mi množí na novinách... Je to špatně?

Je to MŮJ NÁZOR, který je podložen zkušeností z terénu, terárek a čtením a čtením a čtením. Pokud má někdo jiný, neberu mu ho, ale docela mě mrzí, že všichni se skálopevně držíme svého, jako mistři světa a nikde v ničem nikdo neustoupí - prostě je to o životním postoji a ten je jen náš, takže až do krve.

VH

Minimalizuje jakékoliv ztráty

:?:
Určitě ve srovnání s začátečníky má ztráty malé, ale jsou skutečně minimální, anebo jede hlavně na efektivnost a určité ztráty jsou povoleny? Myslíš že bude léčit staré jedince kteří již dosluhují, že krmí jedince v důchodovém věku, sterilní či málo výkonné? Asi ne, na rozdíl od těch špatných a neschopných a závistivých teraristů.
Nespornou výhodou kterou tu KHor zmínil je že produkce nahradí dovoz z odchytu, to rozhodně je veliké plus, ale je to ještě TERARISTIKA?

Hugo, neřeší. To, jak tohle řeší nevím a myslím, že to nebude moc veselé. Stejně jako v rkavíně a prasečáku. Promiň Hugo, ale většina těch zvířat je víceméně domestikovaných, tedy ... Nelíbí se mi to, já bych to se svými hady nikdy neudělal, ael neodsuzuji to, protože si myslím, že ti hadi se mají prostě dobře... Toť můj názor. Jistě, nedožijí se tak vysokého věku, ajko v terárku u pana XY, ale jistě se rozmnoží víc (pokud je rozumný, tak je nestrhá, především ty hodně drahé variety) a zcela jistě budou žít několikrát déle než v přírodě. VH

Víš, mě nevadí způsob chovu, nezávidím těmto lidem (i u nás) zisk , protože do toho museli i investovat a oceňuji i vliv na přírodní populaci, ale ptám se Je toto ještě teraristika Lze toto ocenit jako top teraristiky, nebo to patří do rubriky " hospodářství a ekonomika"?
Bylo by přínosné pro teraristiku zveřejnění vlivu jeho krmných dávek, ..... na efektivnosti chovu, nebo naopak on čerpá z práce teraristů?
Neodsuzuji způsob chovu, ale nadzvedli mě některé příspěvky, neboť aby takový chov mohl eksistovat tak tu musí být zákonitě stovky chovatů byť jen s jednou krajtou Mařenkou se svým názoram.

Hugo: Jistě si viděl někdy nějakou pěstírnu ryb, kde taky nebývá prostoru nazbyt, je to ještě akvaristika, zcela jistě je. A promiň, ale já myslím, že takový chov - odchovna hadů ve velkém, je možná víc teraristika než chov několika jedinců bez ambicí na množení. Teraristika je především chov a tedy i odchov. Tohle je teraristika ve velkém. Nic míň, nic víc. Není to věda ani chov mazlíčka, je to chovné zařízení specializované na vysokou produkci terarijních zvířat.

Pojem profesionál nepoužívám jen u lidí, kteří se tím či oním živí. Určitě bych člověka, který má cenné zkušenosti nenazýval amatérem a člověka, kterej se živí importy zvířat bez minimálních zkušeností profesionálem, ale je to můj subjektivní názor a je mi jedno, kdo(komu) si říká profík nebo amatér, mluví za něj hlavně jeho dobře, špatně odvedená práce.

Khor:Všiml jsem si Radku, že váš názor nebyl během diskuse až tak vyhraněný, že ano

Tak teda speciálně pro vás ho definitivně vyhraním.Můj názor je ten že rack systém neodsuzuji ba naopak jsem jeho zastáncem ale co jse týká této diskuze tak za tím že Brian má nevhodné podmínky co jse týká velikosti těch racku pro určité druhy zvířat za tím jsi stojím ale je to věc názoru a skušenosti jednotlivců .Co jse týká celého jeho chovu a propracovaného systému tak v tom má můj respekt musí za tím stát mnoho let praxe,vědomostí a získaných skušeností nechci ho zase nějak vychvalovat protože při určitých možnostech by jse dalo tohle provozovat i u nás.Doufám že jsi začínající ale i skušení teraristé z tohoto vlákna vytvoří svůj názor a nenechají jse ovlivnit místními zvězdami

Re:Radek

Tak teda speciálně pro vás ho definitivně vyhraním

Děkuji, už tedy vím.

Doufám že jsi začínající ale i skušení teraristé z tohoto vlákna vytvoří svůj názor a nenechají jse ovlivnit místními zvězdami

Takže spíše než o nesouhlas jde o to, kdo jaký názor vyjádří? I kdyby do sebe něco měl, tak bude stát za prd protože ho vyjádřil konkrétní pan xy nebo jak je to myšleno? Přiblížíte mě co si představujete pod pojmem zvězda abych se případně nenechal ovlivnit? Nebo si to mám domyslet a zvězdy jsou ti lidé, kteří mají jiný názor a neostýchají se své přesvědčení zveřejnit?

Brian má nevhodné podmínky

Jediné řešení je, jak už jsem někde psal, nenechte to tak, zakročte a poraďte mu. Uveďte nejlépe na příkladech co dělá blbě.

Khor:Jediné řešení je, jak už jsem někde psal, nenechte to tak, zakročte a poraďte mu. Uveďte nejlépe na příkladech co dělá blbě.

K tomu jsem se už vyjádřil /je to věc názoru a skušenosti /Nechápu proč pořád někdo překrucuje význam slov druhých

I kdyby do sebe něco měl, tak bude stát za prd protože ho vyjádřil konkrétní pan xy nebo jak je to myšleno?

Je to myšleno tak že má mít na to každý svůj pohled a ne že jse přikloní k názoru skušených /Krokodíl,Drobek,Anakonda/jenom proto že oni mají na to takový názor jaký mají ne vždy musí mít pravdu.Chlapy nic proti vám mnoho z vaších rad a praktik jsem si vzal k sdci a v chovech je využívám

Radek:
V tom případě beru zpět své ironizování a samozřejmě souhlasím, že každý má nárok na svůj názor.

Krokodíl,Drobek,Anakonda/jenom proto že oni mají na to takový názor jaký mají ne vždy musí mít pravdu.

Jistě, nikdo nemá patent na rozum, ale vzhledem k jejich zkušenostem a rozhledu je velice pravděpodobné, že pravdu budou mít poněkud častěji než jiní.

Je to myšleno tak že má mít na to každý svůj pohled a ne že jse přikloní k názoru skušených /Krokodíl,Drobek,Anakonda/jenom proto že oni mají na to takový názor jaký mají

Jenže to je přeci problém každého jestli něčí názor vezme za svůj, to přeci neznamená, že se přestanu vyjadřovat, aby se toho náhodou někdo nechytnul, zvlášť když občas i tuším o čem mluvím.

ne vždy musí mít pravdu

To nikdo.

Já bych navrhoval tuhle debatu s konečnou platností uzamknout. Za prvé je už příšerně zdlouhavá a dlouze se načítá, a za druhé, většina z nás tu svůj názor vyjádřila a teď se jen slovíčkaří, chytá za slovo a poukazuje na nešťastně formulované věty či fráze.

Je zřejmé, že vždycky budou zastánci a odpůrci tohoto systému, nikdy tomu nebude jinak. Ostatně, je to asi dobře, co by to bylo za svět, kdyby všichni mysleli stejně. A tím bych to definitivně uzavřel :puff:

Já sem se myslim ještě zcela nevyjádřil jaký názor na to mam tak to udělám. Začnu tím jak svá zvířata chovám já. Mam kovové stojany do výšky cca 280cm v každém jsou 4 terária o rozměrech 140x70x60cm (délkaXhloubkaXvýška)tyto stojany mam 2. Další dva stojany mam stejně vysoké akorád terária jsou o rozměrech 120x70x60cm. Používám je na dospělé hroznýše různých poddruhů. Vedle v místnosti mam 4 zděná terária velikosti 300x100x100cm. Ty používám na velké krajty. V poslední místnosti mam stojan z USB desek ve kterém je 25 terárií o rozměrech 75x40x40cm. V těch bydlí mláďata a korálovky. Ve všech ubykacích mam cypřišovou kůru jako úkryty u větších hadů obrácené plastové pelechy určené pro psy. U menších hadů mam jako úkryt korkové roury. A všude miska na vodu a bodová žárovka toť vše. Odchovy mam vždy zásadně na papírových ručnících.

Teď k racku. Můj názor je ten že pro mnoho druhů hadů je to to nejlepší co je. Především pro plaché stresující se druhy. Já například musim u B.c. Tarahumara zakrývat veškeré průhledné stěny. Jinak útočí na sklo nežerou a blijou o páření nemluvě a nesklidnili se ani po 4 letech. Totéž platí o Boa c. occidentalis u nich když sem neměl zakrytou stěnu měli rozbyté hlavy. Ani po několika letech se nesrovnali. To jsou jen příklady z mé zkušenosti.

Závěrem čistý rack na klidném místě je pro hady určitě mnohem lepší než terárium na zemi v obýváku kolem kterého neustále někdo chodí s umělou skálou a květinou. To je můj názor. Zrovna tak je můj názor že obzvláště hroznýšovitý had by nevylezl ani v přírode z klidně 0,5m čtverečného kdyby tam měl dostatek vody potravy bezpečný úkryt a vhodnou teplotu. Např. si zkuste dát viridisku do terária 2x2x2m. Nenažere se a ze stresu bude 9z10 tak vyřízenejch že bude po nich o rozmnožení ani nemluvě. Jsou to pouze mé názory a zkušenosti.

Moc dobře nechápu proč jsem zde takhle zmiňován, když jsem se v tomto threadu, narozdíl od jiných, skoro neangažoval. Měl jsem zde tři příspěvky, z toho jeden odkaz, ale budiž. Podobně jako Drobek, zvířata chovám v teráriích, nyní většinou z OSB, rack nemám a plastové dózy používám pouze na mláďata. Tato diskuze se podle mne trošičku vzdálila od toho, co chtěli někteří říci na začátku a zvrhla se jednoduše na RACK ANO - NE.

Kdysi na střední škole jsme museli vypracovat podnikatelský plán - jak by se kdo chtěl živit a zároveň si ho obhájit před všetečnýma otázkama spolužáků a učitelky. Docela by mne zajímalo, jaký podnikatelský plán by vytvořili členové této diskuze - TÉMA:

CHCI SE ŽIVIT CHOVEM TERARIJNÍCH ZVÍŘAT

můžeme na to založit samostatné vlákno, ale bohužel si nemyslím, že bude dlouhodobě životaschopné, ale snad se mohu mýlit

Predstavte si Boa Constrictor Surinam , v jeho prirodnom biotope ... A teraz si predstavte toho isteho surinama ale u neho. Podla mna ked uz chovame teraristicke zvierata , tak by sme im mali co najviac vynahradit to ze nemozu byt vo svojom domove, v prirode. A vecsina z nas to aj robi. Snazime sa nasim chovancom venovat vela casu a priestoru.

Ale on to nerobi , on im da to co su schopny zniest. A potom z toho prosperuje.

Viděl jste někdy hroznýše v přírodě ? Hubeného a plného parazitů ? Ale má svobodu, může se plazit kam chce, otázka je, jestli o to stojí. Může si žrát kdy chce živé čerstvé hlodavce a ne mražené potkany podle přídělu, ale co když pár měsíců nic nechytí? A co nepřízeň počasí,nemoci, predátoři a nakonec i lidi, kteří v těchto zemích většinou ubijí každého hada, kterého potkají, o co se tedy ti hadi v přírodě mají líp ? Had není inteligentní zvíře, ale přesto dobře pozná, co mu vyhovuje. Říct nám to bohužel nemůže, ale zkušený chovatel to pochopí.

JAnowaku, s jedinou věcí nesouhlasím -. had není inteligentní zvíře. Intelekt je věc podivná, spíš bych napsal, že je inteligentní dost na to, aby lovil myši, vyhříval se na sluníčku a zdrhl před predátorem :) Inteligentní je, akorát lidksej pohled na celou věc je malinko deformovanej našim vnímáním intelektu :) Ale to jen tak BTW.

Nechci pořád argumentovat zkušeným chovatelem. Totitž, já si myslím, že tím to až tak není. Spíš jde o to, jak moc pochopíme etologii hadů a jak moc jsme ochotni ustoupit již z několikrát zmiňovaného ega a dle mého falešné etiky. JAk píši celou dobu, je to věc názoru. Já si za svým, že hadům to ve podstatě vyhovuje stojím...
VH

tohle je podle mě velká pravda.. Ona jedna věc je svoboda za každou cenu a druhá je bezproblémový život v "bedýnce". A jak už jsem řekl: hadi se mnohdy chovají v daleko horších podmínkách. Není to jen o prostoru (kterej had zase tolik nepotřebuje) ale i o teplotě a všech jinejch nutnejch aspektech života. Jednou jsem někde viděl zubožený 2.1 BC v nádrži asi 180x80 plocha. místa mají docela dost (oproti rack) ale majitel ani netušil, že musejí mít nějakou teplotu, vlhkost atd... Takže říkám: RACK NENÍ ZDALEKA TO NEJHORŠÍ, V ČEM SE ZVÍŘATA CHOVAJÍ!

Ano přesně tak, janowak to vystihla velmi přesně. Zdejší úvahy nad tím, jak skvěle se má had v prostoru x na x metrů mi připomíná kritiku chovu velkých plemen psů v panelácích podpořených myšlenkou, jak skvěle se má oproti tomu voříšek na venkově na dvorku. To, že doga se za den vylítá x krát na volno, byť žije v bytě (a jsou tím splněny její určité životní požadavky), zatímco voříšek je na metrovém řetězu u boudy po celých jeho řekněme 12-15let života, za to na čerstvém vzduchu (v dešti, mrazu, bez zateplení atp.), to už vytáhne na světlo málokdo. O rozdílné stravě obou dvou příkladu ani nemluvě. Pohyblivost hadů je dána obdobími (období sucha, dešťů, páření, přesuny na zimoviště), konkrétními situacemi (nasycenost, nenasycenost, březí samice hledající optimální teplotu, nadcházející ekdyse, konfrontace s predátorem). Moje osobní zkušenost s řadou druhů je taková, že pokud jsou hadi nasycení, pohyblivost je velmi omezená a tak jak bylo pozorováno v přírodě, had se zdržuje poblíž úkrytu, kde mění pouze polohu v souvislosti s potřebou teplotního gradientu, napití, nebo uchýlení do úkrytu. Mimo mláďat a subadultů prakticky žádný z mých hadů nežije v plastovém boxu, přesto je znát, že řada terárií je silně předimenzovaná stran využitelného prostoru. Ano, hadi jej využívají i beze zbytku ve chvíli, kdy mají hlad a aktivně hledají kořist. Ovšem po ukojení této potřeby už se pohyblivost omezuje čistě na volbu mezi teplejším a chladnějším místem a podle povahy hada a pocitu bezpečí ještě třeba do úkrytu. Na podzim mívám aktivní samce P. regius, to je pravda, ovšem jen do chvíle, kdy narazí na samici, z níž se pak mají problém jaksi odmotat i několik následujících dní, než je to následně "přejde". K
chondropythonům, které jsem zde již zmiňoval (i velikost terária), přesto, že měli podmínky alespoň stran prostoru srovnatelné jako v přírodě, nevyužívali jej. Jeden čas s nimi umístěný E.cenchria maurus se celé dny skrýval ve stejně velkém teráriu za kusem kůry těsně pod stropem a opustil jej jen, když se krmilo. Pokud mu to velikost kořisti v těle dovolovala, opět se vyšplhal do svého úkrytu a do dalšího krmení o něm nebylo ani vidu. Znám případ "chovatele" spilot, kde byl prostor asi to nejmenší, co by hady v danou chvíli zajímalo s ohledem v jakém byly stavu.

Choval jsem ahaetulla prasina, určitě se zajímala o své okolí více než např. corallus a umístění v boxu by jistě ideální nebylo, měl jsem ji v osvětleném, dobře zarostlé teráriu, což ji evidentně vyhovovalo. Malpolon- proč je řadím k sobě? Podle potřeb? Samozřejmě, podle aktivity.

Ja sa venujem A. mycterizans, mam stabilizovanu chovnu skupinu, z ktorej sa raz verim vykluje aj potomstvo. Co sa tyka aktivity, tak bicovky ako silne denne hady su dost aktivne. V tom ich podporuje aj ich vyborny zrak, ktorym sleduju vsetko v okoli. Kedze su zaroven aj velmi plache, tak ak chce clovek ich aktivitu pozorovat, tak musis bud dlho sediet nepohnuto alebo mat dobru poziciu, kde ta nebudu vidiet.

V ich pripade by som okrem husto rastlinami osadeneho tera odporucal davat pozor aj na farby. Ja som aj v karantene zacal pouzivat zelene obrusky na dno, rastlinny zarast je samozrejmost. Vsetky importy mi prezili a aj sa zdarne aklimatizovali. V takto zariadenej karantene mi zeru v podstate vzdy do 7 dni. Ziadne nasilne krmenie a tym aj predchadzanie stresu a naslednym chorobam, krmenie gekonmy je samozrejmost. Ale toto je dost OT, takze to mozeme prebrat v inom vlakne.

Ahaetulla, Chrysopelea, a pod. Tak ty bych se samozřejmě nesnažil vůbec městnat do šuplíku, ale samozřejmostí je u nich spleť větví a rostlin. U racků jsem se bavil o většině běžně chovaných druhů od regiusky přes korálovky po guttatu. Šlo vesměs o hady, kterým rack nevadí a naopak v něm mohou v pohodě fungovat, takových druhů je většina, včetně stromových druhů Morelia a Corallus. Bičovky mají poněkud specifické nároky na vybavení terária, i když ve své podstatě by velká a vysoká plastová bedna vybavená spletí umělých rostlin zřejmě fungovala také.

Ptám se záměrně. Našich přibližně 20 prasin žádnou super aktivitu neprojevovalo, přestože byly rozděleny do terárií o rozměrech 1,2m x 0,6m x 0,6m. To, že se zajímají o okolí je vpořádku, ale ani v případě klidu na hadárně jsme je nikdy nepozorovali nějak akčně. Tedy za předpokladu, že se něco neupravovalo v teráriu, v tu chvíli se měnily na biče mizící před očima ve spleti rostlin. Terária byla hustě osázena ficusy - benjaminy a zadní stěnu a větve obrůstal Ficus pumilla. Jako substrát byla použita směs rašeliny s hrabankou, semtam na zemi rostly peperonie (teď si nejsem jistý tím názvem) a taktéž trsy Aglaonema costata. S krmením nebyly naprosto žádné problémy, jelikož jsme měli k dispozici gekony (cosymbotus platyurus a turcicusy). Pár jedinců nám lovilo i ryby. I z chovu bičovek mohu opravdu potvrdit aktivitu jen ve chvíli, kdy si někteří jedinci "překáželi" nebo se jednalo o to, kdo "sejme" toho kterého gekona. Gekoni lovení se zaměřovací přesností sniperů v nich mizeli velmi rychle. Pro úplnost uvádím, že boční a zadní stěna byla kryta pro zvýšení klidu bičovek. Přesto se skutečně neprojevovaly nijak významně.

Epanterias- myslel jsem, že mě zkoušíte:-). Choval jsem pouze jednoho samce a je to zhruba 8 let nazpět, z důvododu, že jsem nesehnal samici, tak jsem ho pustil dál, což jsem si potom trochu vyčítal, protože se jednalo o opravdu zajímavé zvíře. Je fakt, že nebylo časté, aby prolézal nádrž, ale byl velice pozorný a jejich pohyby jsou fascinující. Něco k chovu, terárium 50x70x70, podklad rašelina, truhlík s popínavýma rostlinama, větve, zářivkové osvětlení, teplota 25-28 st., noční pokles, občas jsem rosil nádrž, žral ochotně myší holata a byl naprosto bezproblémový. Jinak DanKanFan- přeju vám ať se zadaří, byl by to pozoruhodný odchov.

reakce v tomto vlákně již začínají být stereotypní a bezpodmětné....
Zkuste si zaplatit kabelovku, nalaďtě Animal Planet a uvidíte, jak doopravdy vypadá zubožené zvíře. Ty hady v Rack mají "luxus" se vším, co k životu potřebují. Všechny příspěvky typu hrůza atd. je pouze tlacháchání do větru a brečení na špatnym hrobě.

Co se chovu hadů týče, cítím se býti věčným začátečníkem(už asi 12let).

RACK HALA na videu je téměř přesně to, co bych chtěl mít ve sklepě - né na kšeft, jen čistě pro potěšení(jsem megaloman každým coulem).

K diskusi se snad ani nebudu vyjadřovat, je přímo směšné jak každou chvíli někdo slušně diskutující chovatele atakuje stále stejnými nepodloženými citovými argumenty. Jinak je tahle diskuse nádherná a člověk si z ní může odnést opravdu mnoho - když SKUTEČNĚ ČTE.

Nabízí se jednoduché řešení :)
Zařízenou plastovou "bednu" spojit průlezem s průměrným teráriem stejného půdorysu ... kde asi bude krajťula po zbytek života když nebude mit hlad ???

Četl jsem ho velmi pozorně(mimochodem velmi podnětné a výživné), měl jsem na mysli nádrže tera/plast o stejné ploše dna a podobně vybavené - samozřejmě v případě že se terárium postaví a udržuje vaším způsobem, bude nejspíš pro hada mírně atraktivnější - ale kolik teraristů těm podmínkám opravdu rozumí a dovedou je vytvořit?
V obou systémech se budou mít hadi dobře jen za předpokladu, že je bude obsluhovat způsobilá osoba :)

Strašně by mě zajímali reakce na filmovky pavoukářů, to by byl teprve průšvih.

A to je docela prča, zrovna v průběhu minulého měsíce jsem měl na téma "růstu sklípkanů" podobně "do zdi psací" "diskusi" na Lasiodoře.sk :-D
Může člověk dokola opakovat že pavouk když zůstane skoro bez žrádla a v malim prostoru tak prostě vyrůst nemůže(toto však v případě pavouka nemá žádné negativní důsledky na jeho pozdější růst/život,spíše pozitivní), ale jsou prostě lidi co to nepochopí a ani fotodůkazům nevěří :-/

To melo byt co? jestli narazka na to, ze se maji orpavdu spatne, tak doporucuji, jedte se na nejake z tech zarizeni, kde se tahle zviratka chovaji kouknout... Asi budete cucet a nejen ve zlem. beru, nejsou vsude idealni podminky, ale zakonne normy nuti chovatele delat dost draha opatreni,a by zviratum bylo lip a lepe jim je! VH

:-)tak jsem sem čirou náhodou zabrousil a je to teda počteníčko ::)
jinak za svoji osobu si myslím, že i had potřebuje jistou dávku pohybu, a proplázka před krmením a "prohledávání" terárka i několik dnů mu jen prospěje (už jen kvůli trávení, osvalení etc.)
jen by mě zajímalo, po kolika letech či snůškách etc. obměňuje svůj "uležený ;-) chovný materiál" ?
(jestli to tam bylo někde řečeno, tak jsem to nepostřehl a omlouvám se)

Brrrr opravdu mne mrazí. Ne z videa ale z diskuse.
Borec má chov celkem vymakanej. Většině hadů opravdu nemusí vůbec vadit. Varani, jestli mne zrak neklamal byli ale opravdu v malým!!!(dle mého názoru) a že je tam má jen na krmení nevěřím, napsat to může každej ale neviděl jsem žádné tero ani v jiných videích ani na jeho stránkách.
Jinak RACK je stejně obrá alternativa jako hyg. terárium. Řeší hygienu snižuje náročnost na údržbu a dezinfekce lehkého plastu a celková finanční náročnost chovu je nesrovnatelná se sklem. V měřítku v jakém produkuje ten borec to jinak asi nejde.
Ad reakce a srovnání s velkochovy hosp. zvířat. Ko by chtěl žít jako slepice nebo kráva v produkci ať si to jde vyskoušet. Já ne!!! Viděl jsem dost abych podotkl, zde se neřeší žádná pohoda zvířat, zákony upravují jejich týrání, kontrolu, kvuli potravinám dosledovatelnost a minimální podmínky k chovu. (zařízení způsob chovu a částečne i etiologii) tak aby neocházelo k týrání. Ve většině chovů je to tedy nejmenší možná pohoda zvířat umožněná zákonem. Příklad: dojnice která může žít desítky let se v čr v produkci mléka nechá laktovat 3-4 laktace, pak je tak zprasená že se hodí na maso.

Stejně bych si o toho typa koupil radši mládě než dospěláka, protože čím déle mám o zvířeti přehled tím, lépe. To je můj názor. Jinak má pěkné barvičky.

čo hadom vyhovuje a ako sa asi cítia? ja to hodnotím asi takto.

RACK SYSTÉM:
Predstavte si cigánsku rodinu ktorá ma desať detí,bývajú v jednej miestnosti,majú vši,svrab atď.spia po zemi jeden cez druhého nemajú televízor elektriku ich jediným doplnkom v miesnosti je starí sporák a stôl.a to nehovoriac o smrade a vydýchaným vzduchom. Ale množia sa dobre takže majú vhodné podmienky?

Dobre zariadené terárium:
predstavte si malí útulný domček so záhradkov v ktorom sa cítite bezpečne.V miestnostiach máte kvietky,terária a proste všetko čo k vašej spokojnosti potrebujete,a hlavne čisto a svieži vzduch,ale nemôžte mať deti takže si ich musíte adoptovať alebo kúpiť čím podporíte priekupníkov.Takže keď nemôžte mať deti tak sú tieto podmienky nevhodné?

Voľná príroda:
Predstavte si že ste bezdomovci môžte ísť kam chcete,nemáte čistú vodu,neviete či budete mať zajtra čo jesť,pri troche šťastia vás v noci nikdo nezabie a na tie paraziti si dáko zvyknete.A ak budete mať deti dokážete ich vychovať?

A teraz sa opítam ktorú z týchto možností by ste si vybrali?

Já bych si vybral RACK systém, protože televizi nepotřebuju, stačí ten sporák a stůl. Vzduch se dá řešit přídavným větráním skrz zeď či strop a máš jistotu, že se můžeš v klidu množit, protože ti nebude furt někdo čumět do oken od zánovního domku. Prostě klid a pohoda k předávání genetických informací, což je můj jedinej cíl na tomto světě:-D

fleky:

Je to pořád dokola, srovnávat nesrovnatelné. Nesmyslné srovnávání lidí z hady. Když už tak ten RACK systém je spíš panelák, všechno pohodlí, teplo, voda, žrádlo a bezpečí (pro lidi ještě tv, pračka, lednice atd.) a kolik nás je zrozených z těch paneláků;-).
Je přesně poznat, že o RACK systému prd víte, protože tam je kladen důraz právě na hygienu chovu a ty nejlepší podmínky (teplo, vlhkost, dokonce i výměna vzduchu, když je to dobře udělané). Stejně tak zřejmě prd víte o skutečných potřebách hadů, kde prostor je až podružná záležitost, zatímco nejdůležitější je pokrýt potřebu tepla, žrádla, vody a bezpečí, pokud to vše je na metru čtverečním, tak had tento metr čtvereční opustí jen zcela výjimečně (např. v období rozmnožování) a v podstatě z nouze (hlad, nevhodné teplotní a vlhkostní podmínky)
Ideální prostor je pro hada (terestricky žijícího) vhodná díra, kde stráví většinu života, mimo chvíle, kdy se vyhřívá (většinou těsně vedle té díry, aby v ní v případě nebezpečí mohl rychle zmizet) a kdy hledá kořist (jakmile ji najde opět mizí ve svém úkrytu) nebo partnera (po tomto nebezpečném období opět nachází klid u a ve svém úkrytu). V ideálním případě, pokud to mikroklima "díry" umožňuje v ní i zimuje.

Zdravím chcel by som sa pridať k verzií, že pre niektoré hady sú RACKy celkom dobré.
Moja skúsenosť je takáto:

- V marci 2009 som kúpil cca mesačný párik B. fuliginosus, dal som ich spolu do terária 38x25x22
s 25W žiarovkou na vrchu (31°C na výhrevnom mieste 26°C v chladnom kúte, nočný pokles na 22°C)V
kľude som ich nechal 10 dní na aklimatizáciu a skúsil ich nakŕmiť.

- Samec jedol okamžite samica potom trucovala 3 týždne(skúsil som holíčatá myší,mastomyší,škrečkov
a potkanov) tak som sa uchýlil k násilnému kŕmeniu, ktoré trvalo ešte 3 mesiace(skúšal som
zvieratá aj rozdeliť do rovnakých terárií a teplotných pomerov ale nepomohlo to). Po čase som
zvieratá presunul do RACKu kde bolo vyhrievanie z dola(plastová bedňa 40x30x20,na výhrevnom
mieste 30°C, na chladno 26-27°C,nočný pokles na 22°C), svetlo akurát tak z okna, samica po
týždni v RACKu začala prijímať potravu a teraz žerie ako posadnutá.

Takže u mňa je zatiaľ všetko pozitívne čo sa RACKov tíka

Já bych tam klidně šoupnul gekončíky, některý gekony a některý pralesní scinky (Tribolonotus, Tropidophorus). Ono v podstatě, pokud bychom zvládli světlo, tak tam jde ve vhodných rozměrech chovat skoro všechno. Ale třeba u heliofilních ještěrů, kde není od věci nějaká silná výbojka to asi moc nepůjde. U velkých zvířat jako třeba velkých varanů je problém s velikostí prostoru, takže tam bych to taky neviděl nějak růžově.

Blbečka jsi ze sebe neudělal.Jsou to jen řečičky a ten varan je chudák v bedně,kde se ani neotočí

Meldo, myslíš, že ta věta vypadá jako schvalování chovu varanů v bedně na maso?

U velkých zvířat jako třeba velkých varanů je problém s velikostí prostoru, takže tam bych to taky neviděl nějak růžově.

:-)

Zajímalo by mne, jak te v těchto systémech řešena teplota a vlhkost?
Pochybuji že každé šuple má svůj topný kabel a termostat. Je to tedy řešeno vytopením celé místnosti na teplotu cca 28°C nebo nějak jinak? Jakto máte Vy, chovatelé z poradny.net, jenž tento systém používají?
Pokud požíváte topný kabel, tak ho máte umístěný v té plastové bedně na dně a něčím zakrytý, nebo ho připevňujete zespod onoho "šuplíku"? Děkuji za objasnění ;-)

jednu sestavu mam ze skla a topný kabel je vlepen na zadní straně mezi dvě skleněné desky a šuflíky/t 4/ se o ni opírají zadní stěnou další sestavu mam z lamina a topný kabel je v drážce u zadní části/asi 1třetina/a t4 na ní leží,výška díry je asi o 2mm větší než je výška téčka ,topné kabely jsou ovládány regulátory a jištěny termostatem/při vyšší teplotě v mistnosti se vypne celý kabel-teda několik/ ,místnost je v podkroví takže v letě mám spíš problémy s teplem v zimě topí radiátor ,na jaře a na podzim když nejede kotel tak kabely bez problému utopí 30 stupnůn na kabelu v místnosti je kromě vrcholného léta když se dostanu na max 30 stupnů asi 24-25 stupnů, když v létě vystoupí teplota asi na těch 30 tak všechno vypínám a hady nekrmím ,jednu sestavu mám z lamina a bedny jsou z ikei 70x50 na výšku 35 cm,v racku z t4 mám e. guttata,l.sinaloe , b. fuliginosus ,e. bimaculata,vzdycky jen jednoho hada,v ikeích jsou e.c. cenchria, e. helena a největší samice gutek,jako substrát používam u užovek hodně velké hobliny u cenchrií rašeliník, v každé nádrži je krabička s rašeliníkem

ve větších nádržích/70x50x35/ jsem měl hroznýše asi do 1m ,topný kabel je pod jednou třetinou nádrže ,už rukou jde poznat vyhřáté místo ,idealní by nato byl laserový teploměrale zatím na něj nezbejvá peníz,co jsem skoušel tak jsem přilepil sondu od digitálu nad kabel do nádrže a tam bylo cca30 stupnů, přímo na kabelu je cca35stupnů, na druhem konci nadrže je asi25 stupnů-zhruba tolik jako v místnosti,kdysi jsem četl že na vytvořeni teplotního gradientu je nutna aspon delka 120cm,tak jsem chondroušúm postavil terarka 120x95x50 do hloubky,na jedné straně byla žárovka/25-60w podle potřeby/ tři větve aby si mohly vybrat teplotu a stejně vlezli do boudy u stropu ale když měla klát vejce tak vylezla ven a nahazela je na zem a pak zase zalezla do boudy kde udělala kužel, cukala se jakdiva jak přitápěla ikdyž teplota byla 29 ,vejce šla do kopru a pozdeji mě maník říkal ..mě to dělali taky tak jsem jim dal větěv nad zem a je klid, potom jsem u něho viděl chondra v t4 větev nad zemí že samice pomalu ležela v rašeliníku a vedle plno mladejch tak jsem nechápal a myslel jsem že ty svoje nádrže rozmlátím

To je dost, ale na nějaké zběžné proměření to snad stačí. Mě vyhovuje na měřený místo dát minimo-maximální teploměr. A nebo prostě normální lihový nebo rtuťový teploměr, případně elektronický s delším čidlem, měřil jsem s ním i teploty v závitech krajty, co seděla na vejcích a taky to šlo.:-) Důležité je, aby měřil nejlépe s přesností +- max. tak 2 desetiny st.

Pánové,co řešíte?Nato abych si proměřil teplotu pod žárovkou,v nejzašším místě od žárovky a v krabičce,kde jsou zvířata v terárku schovaný je naprosto perfektní.Jestli je pod žárovkou 45 nebo 47 a jestli v rohu je 22 nebo 20.To snad není tak podstatný rozdíl.
Hlavně vás můžu ujestit,že z 50 teploměru bude měřit každý druhý jinak.:-)

Takže já jsem naprosto spokojený,protože si během chvilky proměřim celou hadárnu a vim přesně jaká je kde teplota.:-)

no a otom to je ,pokud neřešíš inkubátor pro krajty tak stupen sem nebo tam ,hlavně měři okamžitě protože když otevřeš terarko tak se teplota během chvíle změní,ja to dělám digitálem s čidlem ,taky to jde ale dýl to trvá ,musím tam dát čidlo zavřít a počkat až se uklidní

Je vidět, že se tomu Korovci daří, když mu dokonce pomohou se svlekem:-) Četl jsem tu dost přispěvků a važně mi nejde do hlavy, jak si někdo může myslet, že chování kohokoliv v těchto podmínkách (krom červů), může zvířeti prospívat po všech stránkách, asi nikdo z nás neví, jakou životnost, zdravotní problémy a pod. mají jejich chovanci co?
Většina zdravotních problémů vzniká špatnými podmínkami chovu, na tom se snad všichni shodnem že? To že na první pohled vypadají dobře ještě neznamená, že jsou v dobré kondici, nemluvě o dlouhodobém chovu.
Někteří hadi v přírodě urazí týdně několik stovek metrů, dokonce i stromoví hadi, věřte tomu nebo ne, jsou velmi aktivní a právě neaktivita těmto hadům zaručuje zácpy, vyhřezy a pod. Mluvím tu o divokých, volně žijících hadech. Takže jestli chcete aby Vaši chovanci byly jako v peřince, zařiďte jim maximální péči, ale jestli chcete chovat hady jen protože ho zrovna nemáte, nebo na prodej ve velkém, mějte je v krabičkách.
Jak už tu někdo porovnával lidi, my se taky dokážem rozmnožovat ve sklepě, vemte nám vzdělání, vychovejte nás v díře a my tam budem prosperovat, ale asi si dovedete představit jak bude takový člověk vypadat, jako bílá bečka se zdravotními potížemi.

OK Aurifer, ve 13ti letech jsem si pořídil Guttaty, jako vetšina začínajících, pak jsem jich měl asi 5. Potom přišla tmavka, pak přišel hrozňa, potom na nějakou dobu pauza. Vždy jsem měl blízko k této "havěti". Ano Viridisky mam jen dva roky, ale to neznamena, že nemám žádné zkušenosti s hady, nebo že bych nemohl říct svůj názor.
To, že máš asi 30+- ks v krabičce řekněme X let zkušenosti s něma, ještě neznamená, že se můžeš povyšovat nademnou a vysmívat se, názor na věc jsem podle mého napsal dost srozumitelně.
Oni totiž jsou "zkušenosti" a zkušenosti, tím nechci zhazovat tvou osobu alespoň na úroveň nakládané Vokurky.

Nikoho jsem neschazovala ani se nepovyšovala (na rozdíl od toho tvého posledního příspěvku, který už je regulérním útokem na moji osobu). Ale vzhledem k tomu, jak ses co se týče znalostí předvedl dostatečně už v tomto vlákně ;-) Tak jsem reagovala na ty tvé rádobychytré řeči na téma profesionálních chovů- zda si myslíš, že jsi již dostatečně zkušený chovatel na to, abys kritizoval profesionály.