Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vegetariání vs. masožrouti

Nedalo mi to a založil jsem opravdu nové vlákno, protože vlákno o činění kůže a dalším zpracování pozůstatků našich miláčků se změnilo v debatu o něčem úplně jiném, takže vkládejte své příspěvky do tohoto vlákna.
Předcházející vlákno raději 63849-cineni-kuzi raději opustíme

loading...

Nevím jestli toto vlákno je potřeba, stejně vegetariánovi nevysvětlíte aby jedl maso a stejně tak masožroutovi aby přestal. Už jsem to párkrát zažil a vždycky to špatně dopadlo, např. se kvůli tomu rozpadli Lovci bestií, protože nakonec zjistili, že spolu nemůžou spolupracovat a byl konec.Já jsem si myslel, že se snad pozabíjí navzájem :-).

Me neskutecne sre (kdyz uz se micham - sorry - do te vasi debaty) ta agresivita, zarputilost, presvedceni o "jedinem spravnem" u spousty vegetarianu, a taky jejich potreba nutit svoji pravdu ostatnim. Kolikrat jehovisti hadr. Takovyhle vegetariansti/vegansti dzihadiste neskutecne skodi sobe samotnym, neb tim dokazou cele okoli pouze znechutit.

- ja osobne jsem masotarian, a jak tudlec SNB - bez masa bych umrel a nikdo me na nemasitou viru neobrati, ALE - nikomu to jeho neberu a svoje nenutim. Je to kazdeho osobni vec.

Založil jsem ho proto, protože mě osobně opravdu zajímají argumenty vegetariánů, proč nejíst maso. Jak už jsem napsal, je to každého věc čím se krmí, krom rodičů, kteří odpírají maso svým dětem3-[, což bych opravdu trestal. Nikoho jsem v této debatě nenapadl a opravdu mne zajímají jen argumenty. Nezlobte se na mě, ale než do sebe jednou měsíčně nechat píchat vitamíny, abych dohnal nedostatek živočišných bílkovin, tak to mi přijde dost zvrácený. Já osobně si dám radši jeden 300g biftek Medium a mám z toho blažený pocit. Z injekce tyto pocity nemám. Na druhou stranu vím, že tučné a nadměrné pojídání masa není nic zdravého, ale i tak jsem neslyšel zatím jediný argument, co je na mase špatného! Podotýkám, že mám 2 kamarády, kterým ještě není 30 let a už mají DNU:-?. Tzv. nemoc králů se u nich projevila díky nadměrnému žraní masa, ale ani to mne nepřesvědčí o tom, abych přestal maso jíst.
Za další nevím proč by toto vlákno nemělo mít smysl, když už se tu propíraly myslivecké spolky a dokonce levičáci a pravičáci!
To tris. Docela mne překvapil tvůj argument s vyjmenováním několika sportovců, kteří jsou vegetariáni nebo dokonce vegani. Snad každý ví, jaké svinsvo a fabrika na prachy je dnešní sport, a to ve všech podobách. Lidé kteří to financují udělají vše, aby se jim peníze mnohonásobně vrátili. Tudíž jsem přesvědčen o tom, že sportovci vegetariáni jsou nucení sypat mnohem víc než masožrouti. Kde jsou doby Emila Zátopka a jemu podobných?

S tim prave nesouhlasim, naopak vidim v hadkach daleko vic agresivnich veg*** nez maso***, a tak nejak si rikam ze za to mozna muze prave ta strava :i::)) (nic ve zlem)

Jinak takova sranda vec se mi stava - jsem zarputili masotarian, ALE zaroven zarputily abstinent. (abstinent veskerych psychotropnich latek, at povolenych nebo nepovolenych, kofein ma vyjimku v coca-cole :-) ) Tak kdyz nekam prijdu, nekdy nevedi jestli mi nabidnout maso. Si mezi sebou asi povidaj "on je nejakej divnej, nepije" a nevimproc od toho odvozujou ze jsem i vegetarian...? :-D

Čágo.Tak koukám,že to je téma jako bejk.Každej určitě zná ty řeči,že toho chudinku prasátko museli zabít,aby jsme ho snědli a jak bylo hezký.Ale kdyby na světě nebyli masožravci,tak by jsme tu časem neměli co jíst,protože býložravci by spásli vegetaci,přemnožili by se a pak by stejně neměli co žrát.No a stejně by vyhynuli-hlady.A co přemnožení hlodavci:myši,potkani.I ten chudáček potkan,(kterýho sežere ten vooošklivej had)masem nepohrdá,naopak. Příroda stvořila masožravce už na počátku vývoje všech tvorů.Jsou přece masožravci,kteří žijí ve vodě,na zemi i ve vzduchu.A díky masu člověk přežil dobu ledovou.Já dětem říkám:jezte maso,protože masožravci byli vždy silní a velcí.Já jsem sice necelých 170cm vysoký,ale argument dobrej ne?:-D

Souhlasím,ale s tím,že je každýho věc,co baští,já se masa nevzdám]:):!:

Ale kdyby na světě nebyli masožravci,tak by jsme tu časem neměli co jíst,protože býložravci by spásli vegetaci, ......... ????
To by asi nefungovalo vůbec nic ne - mimochodem oni jako dnes hlady zvířata neumírají ?? Ono totiž nejde o nic jiného než o právo volby, jako může přežít lev bez masa - samozřejmě ne, může přežít člověk bez masa - samozřejmě ano.
Mimochodem víš kolik toho potřebuje taková kráva sežrat na přírustek 1kg masa ?

Samozřejmě nevím jak to bylo a bůh ví jestli to věděl Darwin, ale vím třeba že : "Také stále přežívají některé indiánské kmeny, vyznačující se vynikající silou a dobrým zdravím, které se po staletí stravují vegetariánsky. Jsou to především otomanští, okinavští a apalačtí indiáni. Stejná situace byla i ve Starém Egyptě, kde od nepaměti pěstovali obiloviny. Výzkum mumií dokazuje, že jejich strava byla převážně rostlinného původu. Také z písemných záznamů o hospodaření při stavbě pyramid vyplývá, že statisíce otroků se stravovaly vegetariánsky, přičemž dosahovaly perfektních pracovních výsledků"
Mimochodem je jasné, že bez masa by asi nepřežili třeba takoví Eskymáci.
Jo a čeho je vlastně slepé střevo pozůstatek ?
Jinak vegetariáni nebyli žádní blbci, třeba Pythagoras, Sokrates, Seneca, Ovidius, Platón, Newton, Pascal, Michelangelo, Goethe, Rousseau, Nietzche, Tolstoj apod... - kde by jsme bez nich byli že ?

že statisíce otroků se stravovaly vegetariánsky, přičemž dosahovaly perfektních pracovních výsledků"

Tak mít za sebou chlápka s bičem, makal bys jak šroubek ikdybys pil jenom vodu;-):-D

Jinak vegetariáni nebyli žádní blbci, třeba Pythagoras, Sokrates, Seneca, Ovidius, Platón, Newton, Pascal, Michelangelo, Goethe, Rousseau, Nietzche, Tolstoj apod... - kde by jsme bez nich byli že ?

a kde je nějaká přímá spojitost mezi vegetariánstvím a jejich inteligencí? Vypíchnout pár dobrej lidí z davu lze úplně v každém odvětví. O těch "blbcích" co k tomu ještě byli vegetariáni, se totiž moc nemluví, že?:))

Taky nechápu vyjmenování pár jmen jako argument vegetariánství. Za další si uvědom, na jaké mentální úrovni jsou zrovna ty indiánské kmeny. Stačí jim posunky a skřeky, protože se takhle v pohodě domluví. Ale věřím tomu, že kdyby nějaký jejich potomek vyrůstal v "civilizované" společnosti, tak nebude schopen myslet jako tato společnost, protože mozek nemá dostatečně vyvynutý. A proč? Z toho důvodu, který tu byl uveden, nejí maso a chybí mu živiny pro vývoj mozkových buňek.

necháu roč se obouváš do indiánských kmenů. Nemůžeš vědět jak to u nich funguje a to že ty jejich styl komunikace chápeš jako skřeky, neznamená že to skřeky dooravdy jsou. Jak zároveň mlžeš tvrdit, že jim chybí výživa na mozkové buňky. Byl jsi tam snad, mluvil si s indiány....?

Tak to teda prrrr :) Jsou to kydy :) Nerad do toho skacum, na vegetarianstvi mam jeden zcela jasny nazor, pro cloveka je nezdrave. Bod po bodu:

že statisíce otroků se stravovaly vegetariánsky, přičemž dosahovaly perfektních pracovních výsledků

Emm... Jak pise Arutha - bic a vodu. Zapominate na jednu velmi dulezitou vec a to, kolika se ti lide dozili...

Jinak vegetariáni nebyli žádní blbci, třeba Pythagoras, Sokrates, Seneca, Ovidius, Platón, Newton, Pascal, Michelangelo, Goethe, Rousseau, Nietzche, Tolstoj apod... - kde by jsme bez nich byli že ?

Ach jo, tradicni nesmysl. Mnoho techto lidi sice skutecne jedlo hoodne zeleniny,a el co vim, u vsech se o jejich vegetarianstvi pouze spekuluje!

Velmi kratce - konzumovani cehokoliv je vec prastara, znama uz od prahor - ano, jiz stromatolity. Nechci to rozebirat, je o tom milion ucebnic, snad jedina zajimava poznamka. Mnoho lidi tvrdi, ze to jde bez esencialnich mastnych kyselin, obsazenych v zivocixnych tkanch a ze je plne nahradi bilkoviny rostlinne, opredevsim ze soji. je to pry videt na vsech bylozravcich. Napriklad na krave... Jenze! Vsichni prezvykavci maji predzaludky, ktere funguji jako inkubator symbiontu, kteri travi prave tu zeleninu a, pozor, samotne zvire travi smes z techhle malejch potvurek a zeleniny a, opet pozor, dominuji zde prave ti symbionti a z tech oni ziskavaji vse co potrebuji! Takze jsou to vlastne symbiontofagove, zadni bilozravci :) Takhle je to v mnoha pripadech. proste neznam zvire, ktere by bylo ciste bilozrave - vyssiho obratlovce. NEma koneckoncu i leguan zelenej nejaky symbionty?

Myslim, ze se nic nema prehanet... Zazil jsem nekolikadenni masozrani a nebylo mi z toho vabne :) Proste vse s mirou - nebo Mirou :-D

VH

Svatá pravda VH. A samozřejmě "masožravectví" které souvisí úzce s lovem, hrálo i veledůležitou roli ve vývoji člověka jak po stránce etnogenetické tak i po stránce vývoje tělesného a rozumového, například rozvoje řeči. Koneckonců u dnešních primátů vidíme nejrozvinutější sociální chování u šimpanzů a bonobů, sběračů a lovců,zatímco u goril nebo dokonce orangutanů, kteří aktivně neloví a jsou tzv.vegetariány je sociální život tak trochu nudnější.

Jen nerad vám rozšlapu bábovičky.8-) Podle pozorování ze ZOO (v přírodě je dlouhodobé pozorování prostě příliš obtížné), tak jak šimpanzi obou druhů, tak gorily a orangutani dokáží ulovit a následně zkonzumovat vniknuvší hlodavce, toulavé kočky nebo ptáky, asi jediný rozdíl je, že gorily oproti šimpanzům a orangutanům nedokázali upytlačit do výběhu vlétnuvší netopýry...:-D
Je samozřejmě možné, že jde o reakci na nedostatek podnětů v prostředí výběhu v ZOO, ale spíše bych se domníval, že se ani gorila nebude moc ošklíbat, když se jí podaří klepnout třeba damana nebo podobné menší zvíře. Podle pozorování zvládli šimpanzi v přírodě dokonce využití primitivního oštěpu, byť nelze vyloučit, že to odpozorovali od sympatricky se vyskytujících domorodých lidí.:-p

tak s těma gorilama naprosto nesouhlasím :!: Nikdy nebyly gorily spatřěny ani v zajetí ani ve volné přírodě jak jedí maso...Když se do ZOO v USA dostala v roce 1897 první živá gorila, ošetřovatelé jí předkládali různé druhy masa. Za nedlouho gorila zahynula hlady. Proč gorila zahynula si nikdo v té době nedokázal vysvětlit, nikdo netušil že gorily jsou vlastně vegetariáni a mírumilovní tvorové, a jejich vyobrazování jako například ve filmu King Kong je naprosto mílné, a jejich pověsti jen uškodilo :-/

Také z písemných záznamů o hospodaření při stavbě pyramid vyplývá, že statisíce otroků se stravovaly vegetariánsky, přičemž dosahovaly perfektních pracovních výsledků"

Seberu oblibenou repliku z Red dwarfa: " Měli masivní biče,Rimmere, masivní biče" :)

To by asi nefungovalo vůbec nic ne - mimochodem oni jako dnes hlady zvířata neumírají ??
Ale umírají, kvůli blbcům,ktří si je pořídí a nestarají se o ně.Co se týče práva volby,já jsem si nezvolil,jestli budu jíst maso,mám to v genech.Náš rod je masožravej:-D a nebude tomu jinak.

10 let jsem vegetariánem byl a stále bych se bez problémů bez masa obešel. Nebyl jsem žádný fanatik a nikomu jsem nenutil co má jíst. Prostě mi maso nechutnalo a jeho pojídání mi nepřinášelo žádný požitek. Jak jsem už psal maso jím, ale jsem v jeho jezení hodně vybíravý, prostě jím jenom to co mi skutečně chutná.

Vegetariánství je výborná záležitost, ale chce ji to tak 2*týdně proložit rybou či flákem masa. Jsem přesvědčen osobně.
Já nemám sílu se na ty 2 kusy masa týdně omezit.
Jinak už se moc těším na jarní bečičky a grilování.

Tak jak tak čtu, jsme pěkně zmlsaný labužnický národ masožroutů :-D, v dost lidích stále zůstávají tradice a zabijačka bude vždy velká sláva :beer::puff:. Pochybuju že by to vegetariánům přišlo na poli při sklizni mrkve nebo zelí stejný :-), ale možná se pletu, třeba ty akce opravdu pořádají :-D.

Jinak otázka pro vegetariány, potažmo vegany, když by se měl člověk živit "zeleným", k čemu by pak asi měl špičáky?

Stačí se podívat na opice, i takový šimpanzi loví...a jak brutálně...

Tímhle asi raději končím, tyhle dohady vždy končí špatně, jak jsme se nedávno přesvědčili, když dojdou argumenty, pak se nadává a to na poradnu nepatří.

Na zabíjačku jsem byla pozvána několikrát, ale mám tu pusu tak zmlsanou, že z toho zabíjačkovýho masíčka tolik nepapám, třeba jitrnice, tlačenka a ovar... brrrr.... až se oklepu.... ale libové masíčko, nebo kolínko s křenem a hořčicí... Jé já mám hlad... Ještě že jdu za chvilku na oběd... :-)

Nech si papa,kto chce,čo chce,ja som odmalička vyrastal na zabijačkach,domacej klobase,slanine a žijem,zjem aj kalerab,mrkvu pohoda a j inu zeleninu,v praci mam kolegu 100% vegetariana,pytal som sa prečo prešiel na taku stravu,jednoducho chcel,ale žiadna zvada,nadavanie prehovaranie a je v pohode,ale to som aj ja,čiže je to všetko aj o fanatizme,lebo niektori vegani mi tak pripadaju,ako z neakej sekty:-)zelene ale radšej prenecham svojim legošom,lebo prave preto,že su vegani som si ich vybral-mäsožravci-viete aku hnusnu chut ma rukola alebo polniček???dakujem,radšej vepro,knedlo:-)

Tak polníček je celkem dobrej, rukola mírně nahořklá, ale kam se hrabe na čekanku:-) Jinak já jsem taky masožrout, na veganech mi vadí jen a pouze to jejich vnucování svojí pravdy okolí (jehovisti fakt hadr, jak bylo psáno), přitom jde často pouze o hysterii přecitlivělých...viz. stránky www.otevrioci.cz apod. stejně tak mi vadí, že někteří rodiče nedají na výběr svým dětem...jinak ať si vegani baští co uznají za vhodné, já si to milerád dám s nima, akorát další den si dám ten řízek, no...

A propos, známá veterinářka má na tuhle "chorobu" lék. návod zní:

Jedna klec, dva vegetariáni, jedna slepice. Nekrmit:-D

Vaše vetrinářka je vtipálek.

Nebudu tady filozofovat co je a není přirozená potrava pro člověka, všichni se cpeme chemií :D

Jisté je jedno, člověk nemá od přírody kanibalistické sklony, ale extrémní situace vyžaduje extrémní řešení, viz. obléhání Stalingradu v druhé světové válce. Takže ona klec + 2 lidi + 1 slepice je zbytečný pokus. I ta slepice je navíc a není potřeba ani vegetariánů či veganů. Stačí dodat 2 všežravce...
Ale

Sama jsem odmalička maso jíst nechtěla, nutili mě a jak jsem vyrostla, jedla jsem jen 1x týdně, pak měsíčně a nakonec přestala úplně. Každý je jiný, není univerzální ideální jídelníček pro všechny. Nikomu své stravovací návyky nenutím. Ani o tom nemluvím, když mi někde nabízejí maso, prostě odmítnu. Nevykřikuju do světa, že maso nejím, hodně lidí to nechápe a hned se do vás pustí. Maso jsem doma příteli připravila, teď už nemusím, přestal s masem taky.
Vždy zdůrazňuju, že je možný, že za rok bude vše jinak, člověk se mění.

Ale i když svoje názory nikomu nenutím a nejsem expert na výživu, nikdy mi asi nezmizí pobavený úsměv nad obavami z nedostatků "nepostradaletným vitamínů a živin" z masa z úst lidí, co mají nadváhu, kuřáků či každoenních návštěvníků výčepu. To nemá ani smysl komentovat :D

mila slecno/pani... Dovolim si s Vami rsoku nesouhlasit...

Nebudu tady filozofovat co je a není přirozená potrava pro člověka, všichni se cpeme chemií :D

staci si podivat napr na kmeny tzv. "puvodnich obyvatel" - napr na Nove Guinei je stale jeste spousta kmenu ktere bileho cloveka vzivote nevideli, zato jsou v kontaktu s jinymi, ktere tuto zkusenost maji... A svete div se - jedi vse co jim okoli nabidne - vcetne masa...
Z hlediska morfologicke stavby chrupu, zazivaciho ustroji a pod jsme take vsezravci... Bylo o tom napsano pomerne dost vedeckych publikaci...

Maso jsem doma příteli připravila, teď už nemusím, přestal s masem taky.

ovsem jeho pohnutky muzou byt ruzne... Zrejme to nebude dukaz o prirozenym sklonum k vegetarianstvi - spise se klonim k nazoru ze je jednodussi varit 1 typ jidla pro 2 lidi = prakticnost...

ikdy mi asi nezmizí pobavený úsměv nad obavami z nedostatků "nepostradaletným vitamínů a živin" z masa z úst lidí, co mají nadváhu, kuřáků či každoenních návštěvníků výčepu

1) striktni odmitani masa (zejmena u deti) nekritizuji pouze lidske trosky u vycepu... Neco se sportem do cineni mam a rekna vam ze je patrny rozdil u vykonu vegana a normalniho "masozravce"...
2) opravdu bylo jiz X krat potvrzeno ze bilkovina z masa je naprosto neco jineho nez rostliny produkt... Minimalne v objemu skonzumovane zeleninove biomasy v porovnani s obsahove stejnym objemem porce masa...

PS: vegetarianstvi sem si vyzkousel na vlastni kuzi (pomerne dlouhou dobu) - muj sportovni vykon klesl rapidne a pouze pozvolne (a velmi tezce) se zvysoval - nicmene sem nedosahl progresu, pouze puvodni formy...

zdar:-D a.d. babal hele tebe už brzo nebudu mít rád :-D:-D ale dokončím to:-D paní,slečno ukřivděná ...je to o něčem jiném;-)"nebudeš papat maso,jinak večír neuvidíš "čerta" ":-D:-D
dále drobné upozornění::-D skutková podstata podle par.175:-D

(1) Kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo peněžitým trestem.
a odstavec 4 říká :-D nasledek :smrt tak tam je to dole za osmičku a nahoře za šestnáct let..."v plný palbě" :-D:-D

Ahoj, a proč mě nebudeš mít rád? Když tu teď pisnu, že jsem snědla kočkám hovězí, spravím si to u tebe? :D
A kde jsi přišel na to, že když se někdo rozhodne nejíst maso, musí to být ženská? A chlapi jsou ženami donuceni? Jsou i muži, kteří odmítají konzumovat masíčko a není jich zas tak málo.
To je jak s abstinencí nebo nekouřením či náboženstvím, člověk něčemu "věří" a dělá mu to dobře. Proč vše hned vědecky napadat :D

A když někomu nutíš to svoje cokoliv, tak ho akorát na.ereš a bude si klepat na čelo.
Měj se hezky

zdar:-D a.d Alia ;-)špatně jsi to četla,tuto bylo na Babala.Ty jíš hovězí konzervy pro kočky??tak to je dobrý ]:),jenom maličkost:v té konzervě pro kočky a třeba i psi je více hovězího jak třeba v paštice,pseudo buřtíkách a podobných nesmyslech "market" stylu.
Alia ,ale ty jsi psala,že nějdřív ty a pak 1,0,proto vznikla tuta debata :-D a sleduji,že úspěšná.Neboj už vím,kdo doma je Big Brother ;-),bud klidná,ale tvoje 1,0 to nejni,to vím nastoprocent.
Na Tvoji odpověd stran konzumace masa a.d.1,0 budu reagovat jednoduše:
1.bud je to nějaká "zahálka" a nedělá rukami a nebo vůbec.
2.nebo pochopil tajemství věci co utáhne parník proti proudu,a taky otáčí celou zeměkoulí a pak ho upřímně lituji,že se nechal tak blbě nachytat.:-D:-D

:D
Vaše žena Vám odpírá sex, pokud není po jejím? No, nemyslím, že by to byla dobrá taktika, zvláště, když jsme spolu taky už nějaký pátek :D
Jinak, jak jsem psala, maso jsem dříve jedla. Kdybych byla vychovávaná jako vegetarián od dětství, asi bych si k sobě hledala taky muže stejných stravovacích návyků. To ale nebyl můj případ. My jsme k nynějšímu způsobu stravování došli společně a snad by zakousnutí do masa nebyl důvod rozchodu, tedy z jeho strany :D Já s tím problém nemám. Taky jsem psala, že nevím, jestli to časem zase neodezní, chutě se prostě mění

Jinak nechci opravdu nikoho přesvědčovat co by měl jíst. Ale v každém případě víc obilovin, luštěnin a zeleniny asi nikomu neuškodí, ne?

:D
Vaše žena Vám odpírá sex, pokud není po jejím? No, nemyslím, že by to byla dobrá taktika, zvláště, když jsme spolu taky už nějaký pátek :D
Jinak, jak jsem psala, maso jsem dříve jedla. Kdybych byla vychovávaná jako vegetarián od dětství, asi bych si k sobě hledala taky muže stejných stravovacích návyků. To ale nebyl můj případ. My jsme k nynějšímu způsobu stravování došli společně a snad by zakousnutí do masa nebyl důvod rozchodu, tedy z jeho strany :D Já s tím problém nemám. Taky jsem psala, že nevím, jestli to časem zase neodezní, chutě se prostě mění

Jinak nechci opravdu nikoho přesvědčovat co by měl jíst. Ale v každém případě víc obilovin, luštěnin a zeleniny asi nikomu neuškodí, ne?

zdar:-D a.d arutha::)hele Jendo,nějaká Tvá vyjádření nechápu???:?:,ale
pokud bude oscar za nej..malinko se to mění:-D
1.nezlob se na mne,ale Kraken těžce vede :))
2.jsou madmikovo "poloslepé ryby"
3.tak tuto je tvoje"Jedna klec, dva vegetariáni, jedna slepice. Nekrmit",škoda,že jsi nenapsal koho??já už si odpověděl sám :-Dnikoho,oni by se nějak porovnali sami:-D
4.Ondra(krokouš)z jeho " tuto je z gruntu rada":-D:-D

Já jsem nevěděl, že máme zuby jako šelmy. Až budu trhat kus syrovýho masa tak si vzpomenu. Navíc opice mají špičáky pouze na obranu. To že si chrání území které jim ostaní narušují je pro ně přirozené. Jestli myslíš to lovení šimpanzů pro zábavu, tak tam je jenom vidět jak jsme si podobní že ?

Jinak něco o vývoji chrupu : http://www.ident.cz/aktuality/serial-fylogeneticky -vyvoj-lidskeho-chrupu/australopitekove/

Něco i o těch zubech : watch - To je spíš taková forma legrace pro zaryté masožravce.:-)

Tak v tomhle s tebou musím zásadně nesouhlasit. Např. šimpanzi jsou známí svým lovem jiných opic pro obživu, dokonce dělají výpravy na jiné území jen proto, aby si ulovili nějakou štavnatou opici jiného druhu. Vědci jejich způsob lovu připrovnávají k lovu smečky vlků. A jen ze zábavy to opravdu nedělají, dělají to pro maso.

Mělo tam být mají špičáky "hlavně" na obranu. Jo s těma šimpanzama to je samozřejmě pravda : Někdy vytvoří přepadovou skupinu, která uloví a roztrhá na kusy zvíře, například opici, nebo uspořádají hon na sousední, nepřátelskou skupinu. Šimpanzi jsou převážně vegetariáni, ale konzumují také živočichy. K lahůdkám z živočišné říše patří termiti, mravenci a housenky.

]Šak tu nikdo netvrdí, že člověk je masožravec - tak nemusí mít špičáky jak nějaká šelma. Ty tu úplně otáčíš názory ostatních.

Šimpanzi jsou převážně vegetariáni

Pochopitelně většina diskutujících jsou taky "převážně vegetariáni" neboť v knedlu-vepřu-zelu to knedlo a zelo převažuje ne? Nebo chleba se špekem taky obsahuje více chleba, ale bez špeku není síla. A ti silní indiáni no nevím, nevím, ale jedinýho silnýho chlapa kterýho znám je G. Frištenský a to určitě nebyl vegetarián a pak ještě František Koudelka z STS Chvojkovice:-) A víš kolika let se dožívali otroci v Egyptě a jakou měli kojeneckou úmrtnost?

Člověk není všežravec ani masožravec nebo býložravec. Člověk je fruktivor. Občasná konzumace masa mu problém neudělá, ale pravidelná nebo nadměrná ano. O kvalitě masných produktů z velkochovů asi netřeba diskutovat, to už si radši osmažím hadr než vepřový nebo kuřecí řízek z masny, ve kterém je to samá voda a chemie.
Maso jako takové má největší přínos když je konzumováno syrové, krátce po zabití zvířete. Protože si tuto "hostinu" dokáže představit jen málokdo, je to další odpověď na to, proč člověk není žádným masožravcem a maso ke své obžitě nutně nepotřebuje...

No nevím, zrovna jsem dělal stejky a moc vody v nich nebylo...o chemie nemohu říct, na to nemám dostatečný senzory:-)
A jako fruktivor se necítím - například kuřecí stejk s broskví jím zásadně bez broskve:-D:-D
Ne vážně, když se podívám na poměrně široké spektrum potravy, kterým se člověk živí, tak bych ho rozhodně nenazval "plodožravcem";-)

Konzumace syroveho masa je ve svete bezna - jen Evropa ma predsudky (no i USA), takze to reknete napr Japoncum na susi - ryba je take maso...
Mimochodem clovek neni fruktivor ale omnivor = vsezravec (podle stavby chrupu)... Strava by mela byt vyvazena jak na zivocisne bilkoviny tak rostlinou vlakninu. Podivate li se na tento problem z hlediska biologickeho tak lide kdysi jedli zejmena rostlinne produkty (v nasich klimatickych podminkach zcela zavisle na sezone), protoze bylo mene energeticky narocne neco posbirat nez ulovit a obcas je doplnovali lovem a sberem zivocichu (u nas skoro pul roku, protoze zimni spanek nam moc nejde)... Az s rozvojem nastroju (zbrani) zacalo maso ziskavat navrch.
Pokud by tedy vase tvrzeni ze: ...člověk není žádným masožravcem a maso ke své obžitě nutně nepotřebuje... bylo pravdive tak by lide v mirnem pasmu neprezili ani prvni zimu...

Mimoto - priklad ze zvireci rise - i tak "zaryty" vegetariani jako leguan, ci suchozemske zelvy se naladujou napr. hmyzem, nebo mrsinou jen co uciti maso... Takze na jeho konzumaci asi neco bude...

Bozinku, vsechny opice si rady obcas neco ulovi! Lidoopy jsou an tom uz jinak, je to pokrocilejsi vyvojova vetev,a le amso taky sezerou. Lidi spicaky maji! Jen je maji redukovane do tvaru, jaky vsichni mame (krom Drakuly :)), ponevadz jsme se prizpusobili jidlu, ktere jsme si vypestovali :) Ale, mezi anma, varene skopove se ji s nasima zubama docela dobre :) VH

Já osobně nesnáším zabíjení zvířat pro zábavu,když si nějakej zazobanej snobák zaplatí a jede střílet např. slony,bizony nebo opice,a to jen proto,aby měli trofej,to je hnus.Pokud jde o jídlo,je to něco jiného.Tím tady v tom vláknu končím,je to nekonečné téma a akorát se tu budeme štvát proti sobě.Ať si každej jí,co chce.

S tim prave nesouhlasim, naopak vidim v hadkach daleko vic agresivnich veg*** nez maso***

Tak s tím zas až tak nemůžu souhlasit já, např. v této diskusi je to přesně naopak ;-) Vůbec teda nemluvím o agresivitě, ale spíš o tom, že máte někteří trošičku potřebu shazovat oponenty v diskusi. Nakonec si to tu stačí přečíst. To nemyslím vůbec ve zlým, věřím, že kdybychom o tom debatovali na grilovačce a Lucifer při tom lámal jednoho psychotropního kvasara za druhým, tak by to byla pohoda. :-D
Já mám pár kamarádů, kteří maso nejí a nidky jsem z jejich úst neslyšel žádný přesvědčování ani fanatismus, naopak je jim to uplně "buřt" :-) a hloupí teda rozhodně nejsou.
Ale s tím zdravím jsem jednoznačně na straně Nás, masožroutů. Hodně vegetariánů má problémy se zdravím, ale nemyslím si, že by to bylo nedostatkem masa, ale proto, že to prostě neumí - neumí si tu stravu kombinovat tak, aby to bylo bez problémů.
Můj děda a babička jí celý život maso (ze zvířat, který chovají), je jim oboum přes 80 a děda má pomalu lepší fyzičku než já :-). Pokud se dožiju tolik co oni, budu štastnej člověk.
Jinak já osobně nepovažuju jídlo bez masa vůbec za jídlo :-D, ale rozhodně nikomu nebudu tvrdit, že jen tohle je správnej způsob straování. Taky je hodně důležitý co je to za maso a odkud pochází - můj názor.

Se ženou byla v porodnici vegetariánka. Její těhotenství, porod i zdravotní stav miminka byl jeden velký průser. Nakonec po hromadě injekcí odjížděli z nemocnice domů. Paní nebyla vegetariánka z přesvědčení. Jen když viděla maso či cítila maso tak se ji zvedal kufr.

Já jsem nevěděl, že máme zuby jako šelmy. Až budu trhat kus syrovýho masa tak si vzpomenu.

Vzpomeň... člověk nemá chrup uzpůsobený k chroupání kořínků... to by vypadaly trochu jinak i čelisti... ale to jen tak mimo. V dnešním stravování je to jedno jak se člověk 300tisíc let vyvíjel.

Navíc opice mají špičáky pouze na obranu.

Zajímavá dedukce, ale mylná a to i s tou opravou na převážně. Navíc jsem nemluvil o opicích, ale o šimpanzech, což opice tedy opravdu není a přirovnal jsem ho sem schválně protože je člověku velmi podobný a živočišné bílkoviny si z jídelníčku neodpustí.

Jestli myslíš to lovení šimpanzů pro zábavu, tak tam je jenom vidět jak jsme si podobní že ?

Šimpanzi neloví pro zábavu, vlastně žádné divoké zvíře, protože by ho to zbytečně stálo mnoho energie. Loví jen a jen kvůli tomu masu. Tady je krásně vidět, že maso nahradit z přírodních zdrojů nelze. U lidský zdrojů je to něco jiného tablety a injekce to zvládnou, ale to přeci není přirozený vývoj...

A upřímně řečeno je mi jedno jestli si někdo ničí zdraví jen pojídáním zeleniny, nebo nadměrným pojídáním masa... Rozumnej člověk ví, kde je zlatej střed aby se udržel fit s dostatkem sil.

Šimpanzi neloví pro zábavu

Ne pro zábavu, ale ani ne jen pro maso. Např. "tlupy" mladých samců loví a trhají na kusy jiné šimpanz a jejich maso nejedí (ne vždy :-)), a ono by se dali i říct, že pro zábavu...

A upřímně řečeno je mi jedno jestli si někdo ničí zdraví jen pojídáním zeleniny, nebo nadměrným pojídáním masa... Rozumnej člověk ví, kde je zlatej střed aby se udržel fit s dostatkem sil.

S tím samozřejmě nejde nesouhlasit.

co takova vydra? Ta kdyz se dostane do sadek tak je vypleni jen tak..

Jenže to je hrozně nestandartní situace, spousta "otupělých" vykrmovaných ryb na malém prostoru, to je pro tu šelmičku trošku šokující věc, nemusí vynakládat moc energie, tak samozřejmě naloví víc než zvládne sežrat, ale to je jen otázka první reakce, kdyby tam chodila pravidelně, tak by se zklidnila a vzala si prostě vždy jen pár ryb k žrádlu a zase zmizela pryč.
Je to jako když se hladový vlk nebo medvěd dostane mezi ovce, které postrádají instinkty divokých zvířat, taky často nadělá víc škody než je nutné (i když medvěd kdyby měl možnost by se na "mrtvolky" vracel), ale to neznamená, že stejnou škodu nadělá v divokých populacích jelenů nebo srnčí, tam je rád, když se mu horko těžko něco povede strhnout.
Když se rys dostane do míst, tak než si zvěř na nového predátora zvykne, tak taky vlastně škodí víc než je zdrávo, protože zvěř neumí být dostatečně ostražitá, ale během poměrně krátké doby se to vytříbí a pak tam je sice méně početná (což z nelibostí nesou myslivci, protože si nemohou ta často prásknout, většina z nich má pocit, že má na přírodu, potažmo na zvěř nějaké větší právo než predátor, který ji potřebuje k přežití), ale o to silnější a zdravější populace.
Ale to už jsem hodně mimo téma.:-)

Chtěl bych vám všem jen pro zamyšlení dát menší příbeh z praxe. Žena, 23 let, se rozhodla, že začne žít zdravě. Nejdříve odmítala jen maso, s tím vědomím, že zabíjení zvířat pro potřeby lidí je otřesné, když je tady možnost vyžít na rostlinné složce potravy. Časem však pod náporem okolí (média, hloupé řeči) chtěla zkusit radikální změnu ve svém stravování - kupné potraviny ze supermarketů jsou škodlivé, pramálo výživné - inu zaměřila se jen na obchod s biopotravinami. Po čase i toto bylo nebezpečím, kdo ví, jak je zboží baleno, jak se s ním zachází a co já nebohá vůbec jím. Takže začalo pěstování potravin doma, salátek ze zahrádky, mrkvička, hezky domácí chleba a dávky jídla se čím dále snižovaly pod strachem, že ji ta či ona potravina ublíží. Začala odmítat potraviny celkově, ze své dráhy dobré výživy sklouzla do ortorexie a nakonec do samotné anorexie. Ona každá odchylka od určitého standartu, který nám byl přidělen evolučně, je nebezpečná a může se přiklonit k určitým extrémům, které často končívají totálním rozvratem organismu. Jestliže chcete žít zdravě, koukněte se na potravinovou a pitnou pyramidu, trošku poupravte zaběhlé zlozvyky a nemusíte se bát. Nějaké předhánění masožroutů a vegetariánů - kdo má větší šance, to by ukázal čas a evoluce - následné generace a zatím bych se přikláněl tedy k masožrotům. ;-)

To bylo dobrý Zydy. Otázka zní proč onemocněla, ona totiž byla nemocná trochu jinak že ?! Proto mají i někteří vegetariáni problémy se zdravím, i když to nepochopím oni prostě masožrouty vidí jako vrahy a to je úplně ničí - mají z toho nervy a až fanatickou zášť.
Jinak kolika se kdo dožívali tak to fakt nevím, ale např. Eskymáci asi ještě méně než Ti Egypťani a to je ještě otázkou kolika let se tehdy dožívali i Ti ostatní.
Ona je tahle problematika trochu rozsáhlejší pokud se na to podíváte třeba z pohledu ekologie nebo ekonomie. Tak třeba srovnejte kolik lidí se "nakrmí" ze dvou hektarů (louky, zahrady, pole), kteří konzumují maso (1) a kolik vegetariánů (14) nebo dokonce až 50 veganů. Dál znečištění vody, kácení lesů na pastviny, vypouštění plynů:-) ..... Uvědomte si kolik nás bude v roce 2030 ?!
Cituji např. "Uvedu jeden příklad z mnoha. Před jistou dobou začalo několik producentů masa letecky vyvážet dobytek na Haiti, tam jej levně vykrmili a vzápětí reexportovali na americký trh.
Lappé a Collins po návštěvě Haiti napsali: "Zvlášť na nás zapůsobil pohled na bídné chatrče lidí bez půdy, chatrče stojící podél šťavnatých zavlažovaných polí s pícninami pro tisíce prasat, která měla skončit jako párky na pultech obchodů Servbest Foods v Chicagu. Většině obyvatel Haiti nezbývá nic jiného, než ničit kdysi zelená úpatí hor v téměř bezvýsledné snaze o pěstování nějakých potravin."

Ale i ty výkony nemusejí být tak špatné : V roce 1968 provedl profesor P. E. Astrad ve Švédsku zajímavé pokusy s několika sportovci. Po tři dny byla devíti osobám předkládána speciální strava, načež byla jejich výkonnost podrobena zkoušce na tzv. ergokolu. Po stravě sestávající z masa byla výkonnost sportovců v průměru 57 minut. Po smíšené stravě stoupla na 114 minut, kdežto čistě vegetariánská strava jim poskytla výkonnost 167 minut, což je téměř trojnásobně vyšší hodnota než při živočišné stravě.
A jak vypadají údajně naše oceány : http://zemepredevsim.ecn.cz/archive/articles/sea_s hepherd/sea-shepherd.html

Jinak nemocná? Jednalo se jednoduše o psychickou poruchu a to je asi nejhorší onemocnění - mozek dokáže s člověkem dělat docela velké věci. Nikdy třeba nepochopím, jak dokáže mozek manipulovat s člověk trpícím anorexii - zastaví mu pocity hladu, změní vnímání jeho vlastního těla a hlavně jej změní po té rozumové stránce mnohdy až nenavratně, ale to je v porovnání s metabolickým rozvratem možná jen slabý odvar.(Inu nejsou to nemoce jako chřipka, kdy si poležíš a jesi pak ready) Člověk hledá ve všem něco složitého, ale například když nám v těle chybí ty nejzákladnější prvky, tak je to velký problém a většina lidí mávne rukou, že chybějící draslík či hořčík nemůže dělat problémy - avšak ta propojenost biochemických reakcí je nepředstavitelná. Taktéž ostatní aminokyseliny a bílkoviny, které máme z masa a do těla nedostaneme. Každá látka má v metabolismu nějakou funkci. ;-)

Dál znečištění vody, kácení lesů na pastviny, vypouštění plynů

Ne že bych se chtěl pouštět do diskusí na toto téma, jsem v klidu dokud mám chleba a maso hezky v tom správném poměru, stejně jako moji předkové, ale citovaný argument vnímám jako čistě účelový. Taková pastvina je celkem příjemné životní prostředí na rozdíl od jakéhokoliv pole. Znečištění plyny se nedá srovnávat se zamořením insekticidy, hnojivy a jinými zemědělskými udělátky, atd. Argumenty typu "nejvýkonnější sportovci jsou vegani" mohu komentovat jen tak, že kdykoliv jsem v životě potkal vegana, bylo to takové zelené hubené povětšinou zamindrákované nic s plamenným přesvědčením o své pravdě. Nějak si nedokážu představit, že 100kg pořízkovi nabídnete jako alternativu oběda cokoliv zeleného, třeba brokolici, myslím, že by takového dietologa po týdnu zelené stravy sežral i s chlupama a to i v případě, že by ten dietolog měl vědecky podloženou větší výkonnost, určitě by neutek. :-)
Jinak samozřejmě proti gustu žádný ..... Pokud někdo chce porušit dlouhodobé tradice a trávit život přemítáním o vhodnosti, počítáním kalorií, vitamínů, gramů, atd. jeho věc, já si dám raději pečené koleno, i kdyby mě to mělo stát pět let života. Mimo jiné během mého života byla již každá základní potravina zdravá, zanedlouho zase nezdravá, posléze opět rehabilitovaná, takže moc velkou váhu výzkumům nekladu.

Ona je tahle problematika trochu rozsáhlejší pokud se na to podíváte třeba z pohledu ekologie nebo ekonomie

To jiste. Proto nelze nic jednoznacne odsoudit. Samozrejme, nic neni cernobile, kazda mince ma dve strany. A ted - co je lepsi? Chovat faremne v "rozumnych podminkach" kozesinova zvirata nebo znicit biotop x organismu tim, ze postavim velkozavod na vyrobu polymeru, do ktereho zaroven musim pod tlakem dodavat ropne produkty (tezarska pole taky neskytaji moc prostoru pro zivot) nebo jine suroviny ktere dal znecistuji zivotni prostredi? O co jsou zivoty tech po generace v zajeti chovanych lisek a norku lepsi nez zivoty divoce zijicich zvirat co bez povsimnuti zahynula pod nasi "uzasne ekologickou" tovarnou na umele kozesiny? Vzdycky je to neco za neco. To, ze neco neni na prvni pohled zjevne neznamena, ze se to nedeje. Jde jen o to, ci utrpeni je vic na ocich (to neni vycitka, to je fakt). Zvirata budou vzdycky umirat at uz kvuli prave nebo umele kozesine. A pokud nechceme chodit nazi, tak udelame co? Budeme pestovat len? konopi? Budeme vytvaret lany monokultur, ktere pohlti biotopy dalsich zvirat a rostlin? Nektera rozhodnuti jsou tezka a pri nejlepsim svedomi proste nejde objektivne rozhodnout o tom, ktera jsou dobra a ktera spatna...

Jinak kolika se kdo dožívali tak to fakt nevím, ale např. Eskymáci asi ještě méně než Ti Egypťani a to je ještě otázkou kolika let se tehdy dožívali i Ti ostatní.

To je celkem nesrovnatelné, rozdíl mezi životními způsoby Eskymáků a Egypťanů jsou antolik výrazné a hodně ovlivněné prostředím, že jakékoliv srovnávání pokulhává.

Tak třeba srovnejte kolik lidí se "nakrmí" ze dvou hektarů (louky, zahrady, pole), kteří konzumují maso (1) a kolik vegetariánů (14) nebo dokonce až 50 veganů. Dál znečištění vody, kácení lesů na pastviny, vypouštění plynů ..... Uvědomte si kolik nás bude v roce 2030 ?!

Oni taková srovnání jsou hodně účelová, ty 2 ha se dají využít velmi různě, např. nezužitkované zbytky rostlin se dají dále využít pro krmení hospodářských zvířat.

Uvedu jeden příklad z mnoha. Před jistou dobou začalo několik producentů masa letecky vyvážet dobytek na Haiti, tam jej levně vykrmili a vzápětí reexportovali na americký trh.
Lappé a Collins po návštěvě Haiti napsali: "Zvlášť na nás zapůsobil pohled na bídné chatrče lidí bez půdy, chatrče stojící podél šťavnatých zavlažovaných polí s pícninami pro tisíce prasat, která měla skončit jako párky na pultech obchodů Servbest Foods v Chicagu. Většině obyvatel Haiti nezbývá nic jiného, než ničit kdysi zelená úpatí hor v téměř bezvýsledné snaze o pěstování nějakých potravin."

Je to velmi účelově vybráno, samozřejmě to je hnus, ale za to nemůže všežravost člověka, ale kreténismus některých "podnikavců"

Po tři dny byla devíti osobám předkládána speciální strava, načež byla jejich výkonnost podrobena zkoušce na tzv. ergokolu. Po stravě sestávající z masa byla výkonnost sportovců v průměru 57 minut. Po smíšené stravě stoupla na 114 minut, kdežto čistě vegetariánská strava jim poskytla výkonnost 167 minut, což je téměř trojnásobně vyšší hodnota než při živočišné stravě.

Opět dost účelový pokus, po třech dnech se nedá moc vyvozovat, za 3 dny se může krátkodobě zlepšit fyzická stránka, ovšem cenu by to mělo, kdyby ten pokus byl dlouhodobý např. několik let. Osobně znám poměrně dost vrcholových sportovců, ale vegetariány v právém smyslu žádné. Ono vše závisí na celkové skladbě stravy, ale i na mnoha dalších faktorech životního stylu.

A jak vypadají údajně naše oceány : http://zemepredevsim.ecn.cz/archive/articles/sea_s hepherd/sea-shepherd.html

Tak to mi nějak uniká smysl, pokud se bavíme o vegetariánství v. všežravost, s tím opravdu oceány zas tak moc nesouvisí.

Tisíce let lidstvo jí maso, a já rozhodně nebudu ten, kdo tuto nádhernou tradici poruší .... :-D - Máš na mysli asi většinu - že ?
Ale jak jsem nastínil je otázka jestli to vydrží i dalším generacím. Pokud se podívám okolo sebe na ty "krásné", "souměrné" bohužel čím dál tím mladší lidi tak je jasné, že budeme potřebovat další planetu :-).
Nemusíte psát jaký kdo má rád biftek jestli rare nebo medium .. , chce to nějaký fakta, argumenty ... ať to trochu odsejpá :-D.

Jenže jaké protiargumenty, ty které bych eventuelně použil už šikovně použity byly na podporu veganské pravdy.
Tj. kácení lesů (pšenice na stromě neroste), znečištění vody (podle mě jasná vina inteziví rostlinné výroby) dokonce i ti "souměrní" spoluobčané (nezdravé složení a jednostrannost výživy)
Stejně je to fuk, hlavně že každému chutná :-)

masožrout spotřebuje 10* více zemědělské plochy než vegetarián. tím že se musi zemědělství 10* více snažit, z toho pramení to kácení lesů a znečištění vody

To je samozřejmě nesmysl, kde si ta čísla vycucáváte. Vše záleží na komplexním využití různých plodin. Pokud nenecháte např. část plochy ladem (pastvina), tak postupně méně kvalitní zem (ne všude mají půl metru černozemě) zdevalvujete natolik, že Vám tam neporoste ani sedmikráska. Navíc jsou místa, která nejsou vhodná k pěstování zemědělských plodin a je daleko ekonomičtější i ekologičtější je využít jako extenzivní pastviny. To mluvím jen o mírném pásmu. Využití pralesa nebo oceánů lze také dělat eko-logicky/nomicky - pásové hospodaření, využití zatím nevyužívaných plodů rostoucích v přirozených společenstvích spolu s mírným lovem v mezích únosnosti biotopu, ekoturismus (přinese peníze aniž by byl poškozován biotop a lze potraviny kupovat z jiných již využívaných částí země) atd. Všechno je o přístupu a využití. Ale nic nebo ne mnoho to nemá společného s tím jestli si občas dám stejk nebo ne. Pokud nebudeme využívat kůži zvířat, zvýší se tlak na přírodu jiným způsobem (výroba umělých tkanin a kůží je poměrně málo ekologická), pokud budeme naopak kůži používat, tak je logické, že využijeme i maso (a i v opačném gardu). Pozitivní vliv masa (resp. příjem živočišné bílkoviny), i když roli v tom hraje spíš způsob získávání (lov) než samotné maso (lovec musí být chytřejší než kořist - berte to s rezervou:-), hlavně to platí u savců) na vývoj mozku z pohledu druhu (ne jednotlivce) je zřejmý.

no už jsem si to ze školy a filozofie přírody, přece jen je to dávno, nepamatoval přesně, ale našel jsem tento článek.
art40189.html Tam se uvádí u hovězího 8*
Pastviny v dnešních velkochovech asi ne. Viděl jsem záběry z čínských i brazilkých velkochovů a zvířata namačkána na opravdu malém prostoru.
Méně kvalitní zem - no proto mají zemědělci hnojiva.
Pozitivní vliv maso - souhlas, jen jde o množství.

Pastviny v dnešních velkochovech asi ne

Ale samozřejmě, proč ne. Je dost podhorských luk, kde je pastva jediný rozumný způsob zemědělského využití luk.

Méně kvalitní zem - no proto mají zemědělci hnojiva.

Není to tak jednoduché... jde i o klimatické poměry a navíc hnojení je spíš negativum, když je ho moc nebo nevhodné. Chemická hnojiva jsou i neekologická.

Ono se tady v tom vlákně míchají dvě poměrně nesouvisející věci - morální hledisko (velkochovy, týrání zvířat atd.) a fyzické hledisko (skutečná pozitiva a negativa masař v. vegetarián, vegan), k tomu ekologické aspekty, které jsou často poměrně nešťastně uchopeny a prezentovány.

Tisíce let lidstvo jí maso, a já rozhodně nebudu ten, kdo tuto nádhernou tradici poruší .... :-D - Máš na mysli asi většinu - že ?

Domnívám se, že v dávných dobách člověk, jenž by jedle jen "zelené" by brzy zemřel. V dřívější době nebylo tolik možností pěstování druhů, znalostí atd jako nyní. Navíc v přírodě přežije jen silný a to by člověk rozhodně nebyl, pokud by nejedl maso. Tím chci říci že vegetariánství je podle mě pouze výplod moderní doby. Věc, která vznikla kvůli ochraně všech zvířat a dostala se až do tohoto extému. Stejný extrém moderní doby jako anorexie...

Argumenty? Co třeba začít těma věčně omílanejma živočišnejma bílkovinama, který žádná tráva nenahradí? nvíc maso víc zasytí a má vyšší kalorickou hodnotu. Obsahuje škálu látek pro tělo prospěšných. a hlavně!! Masem se nepředávkujete!. což samozřejmě vitamíny rozpustnými v tucích jde, takže když si dáe mooc zeleniny a moc často, můžete se předávkovat.
ALE... bez zeleně to taky nejde. ani rostliný bílkoviny nejdou nahradit živočišnejma. navíc, kdybysme jedli jenom maso (bez příloh, zeleniny ovoce a tak), tak by se s tim naše trávicí soustava asi nesrovnala. vláknina obsažená v zeleni je důležitá pro průchod tráveniny.
Toť pár bodů proč ano a proč ne.
Osobně nejsem "masožrout" ani vegan. snažím se jíst kvalitně, pestře a zdravě. Tzn denně maso i zeleninu. když nemám maso, je mi špatně stejně jako když nemám zeleninu.

Masem se nepředávkujete!. což samozřejmě vitamíny rozpustnými v tucích jde,

To si trochu protiřečí, v mase a vnitřnostech je třeba hodně vit. A (rozpustný v tucích - předávkovatelný).
Je jasné, že všežravost se nemá přehánět ani na jednu stranu a uznávám, že mnohdy je to horší ve prospěch masa. Člověk by měl mít vyváženou stravu, kde masa by nemělo být zas tak moc a mělo by jít hlavně o "zdravé" maso (bílé, libové červené). Úplné veganství nebo hodně "drsné" vegetariánství není úplně OK pro zdraví, stejně tak tukožroutství je velmi zdravotně problematické.

Blanche, jen upřesním. Vitamínem B se nepředávkujete, nejde to. Betakarotenem také ne, je to provitamín. Nejde to proto, že konverze betakarotenu se řídí stavem vitaminu A v organizmu. Je-li v organismu dostatek vitaminu A, konverze betakarotenu se snižuje. Z tohoto důvodu není možné se betakarotenem, jako zdrojem vitaminu A, předávkovat. Umělým vit. A samozřejmě ano.

Cituji :
"A jak je to s obsahem esenciálních aminokyselin podle tabulek Hohebnheim Universitaet?

sojové maso 33.4g/100gr

sojová mouka 21.9g/100

tvrdý sýr 20.1
sušené podmáslí 18.4
sojové boby 18.3
droždí 17.7
hříbky 17.1

koňské maso 17.1

hovězí 15.0
vepřové 14.0
fazole 13.8
arašídy 13.0
ořechy 12.8
kuřecí maso 12.6
vepřové 11.4
slunečnicové semínko 10.7
mák 10.5

kachna 9.4
sezam 9.2
mandle 9.0
kešu 8.5
sardinky v konzervě 8.0
sojové mléko 7.8

tavený sýr 6.9
vejce 6.7

šunkový salám 5.9
klobása 5.8
ovesné vločky 5.5

mléko 1.8

Vepřové má dvakrát méně esenc. aminokyselin než sojové maso
vejce 6 krát méně.
a mléko ? nic moc, všechny obiloviny jsou na tom lépe, navíc nemají cholesterol, nasycené tuky, hormony, antibiotika."

A co to znamená ten rozbor? Víte přece, že využití komplexu es. aminokyselin je závislé na té, která je v přijímané potravě obsažena v nejmenším množství, zove se limitní aminokyselinou , takže supr zdravé sojové boby budou mít jako každá luštěnina nízký obsah methioninu, který bude zcela jistě limitovat využití a přestavbu dalších aminokyselin v proteiny, budou deaminovány a zcela bez využití vyloučeny jako životnímu prostředí škodlivá močovina. Také mě napadá lysin, s tím bývají také problémy u extrémistů. Proteinová podvýživa je právě zásluhou těchto limitních aminokyselin u veganů a vegetariámů pravděpodobná.

Třeba to je jinak : čím více sníme aminokyselin obsahujících síru, tzn. methionin a cystin, tím více vápníku z těla následně ztrácíme v moči. Hlavním zdrojem methioninu a cystinu jsou živočišné bílkoviny. Čili je možné, že k velkému výskytu zlomenin u nás i jinde v Evropě a v Severní Americe přispívá hlavně nadbytek živočišných bílkovin.
Dobrým zdrojem však jsou i obilniny, ořechy (semena).

Třeba je to tak, že zrovna v uvedených relativně rozvinutých a bohatých destinacích je způsob života natolik uvolněný, že poskytuje svému obyvatelstvu prostor pro činnosti, při kterých je riziko zlomenin podstatně větší než v ostatních částech světa. Tím mám na mysli třeba sport a rizika s ním spojená atd.

Vepřové má dvakrát méně esenc. aminokyselin než sojové maso
vejce 6 krát méně.

Atd. atd. - a co ryby, pane? Co třeba DHA, která zcela zásadně ovlivňuje vývoj mozkové tkáně v první fázi života? Co takové omega šest a omega tři kyseliny? Zase je jich nejvíc v rybách a co je MNOHEM DŮLEŽITĚJŠÍ - JSOU TAM VE SPRÁVNÉM POMĚRU.
bohužel ten soupis je velmi nekonkrétní, ale tak je to v každé propagandě, vybere se to co se hodí, opíše se atd. atd. Nemyslím to ve zlém, ale tak to je;-)

Nejsem doktor,ale dá se najít tisíce různých argumentů špičkových doktorů pro a proti, jak říkám stejně si každý bude myslet svoje, ale i tak si myslím že to je zajímavé téma. Mě osobně stačí pokud se lidi stravují střídmě a nepřehání to.
Tady je něco pro zajímavost k vege těhotenství : http://www.vasedeti.cz/ohrozuji-tehotne-vegetarian ky-zdravi-sve-i-sveho-ditete-ii-cast-clanek-2774

NEzabudajte ze clovek ako taky sa na pociatku vyvynul vdaka tomu ze zacal lovit. Predtym ako este nejake "opice" jedol nejake ovocie a neviem co vsetko. Takze ak nechceme aby sa ludstvo zdegenerovalo mali by sme stale jest maso a nebrat ohlad na to ze " aaa boze oni zabili zviera a ja ho teraz jem... to je strasneee."

Dalsia vec- niekomu sa nepaci ze sa zvierata, daje tomu sliepky chovaju tak ze na metri stvorcovom ich je tam napr 20-30. = Odpoved - ked sa "rozmnozilo" tolko ludi tak sa o nich musi niekto starat aby mali co jest .. nie? Keby taketo farmi neboli tak HROOZNE vela ludi hladuje, lebo na trhu je velmi malo masa.

Keby sa vsetky zvierata chovali v taky tych Bio, alebo akych-to? farmach tak by to maso bolo NEHORAZNE DRAHE a zas vela ludi by si to nemohlo dovolit.
TO JE VSETKO

Ak chcete aby ludstvo uspesne prekonalo aj rok 4 000 tak JEDZTE MASO .....

Pod tlakem záplavy vědeckých argumentů jsm včera v hospodě udělal průzkum veřejného mínění a zjistil jsem, že ženy-vegetariánky trpí bolestí hlavy průměrně 30 dní v měsíci zatímco ženy-všežravky bolí hlava jen 7 dní.:-) Vliv na muže jsem raději nezjišťoval.

Mám kamaráda, který před pár lety přešel na docela přísnou vegetariánskou stravu s úmyslem si zlepšit zdraví. To se mu povedlo, ale jen na čas. Po těch asi 4 letech se začal cítit zase špatně, tak šel na pár testů a jejich výsledek ho donutil vzít namilost aspoň ryby, sýr a vajíčka. Flákotu masa si sice nevezme, ale je na tom dobře.
Stejně si myslím, že nejlepší varianta je jíst všechno a v rozumné míře. Dneska pečená žebírka a zítra zeleninové rizoto :-)

Tak koukám, jak se to pěkně rozjelo. Dalo mi práci, než jsem se tím prokousal, ale závěr z mé strany je jasný. Absolutně se ztotožňuji s názory a argumenty všech, co se krmí masem. Ani jeden z vegetiaránů nebo příznivců této stravy mě ani na chvilku nepřesvědčil, že vegetariánství je ta správná a zdravá volba. Jejich argumenty jsou jen zoufalé výstřely do tmy, to prosím bez urážky, nechci se tím nikoho dotknout. Ale FAKT je prostě ten, že pokud do sebe člověk nechce nechat píchat injekce a cpát se prášky, tak nacpat si pupek takovou pěkně naloženou krkovičkou bez kosti, upravenou na otevřeném ohni je ta nejlepší volba, pro doplnění látek potřebných k normálnímu fungování člověka. Jak jsem zjistil tak i pro dalších cca 90 procent účastníků této debaty je to správné řešení.

O tomhle jsem vedl sahodlouhe debaty se znamymi co neji maso, a result = LZE mit stravu cca. plnohodnotnou a mit v ni "vse potrebne" i bez injekci a prasku, ALE - je to o neustalem hlidani si jidelnicku a shaneni tech spravnych surovin + jejich spravna priprava atd. Takze takovi lide maj ze zivota prd a ne radost, misto toho jde o reholi kdy musi porad resit jestli sezenou "A" a je v tom dost "B", musi zrat neco na co nemaji chut protoze musi - kdezto normalni vsezravec ma v klasicky smisene strave vse potrebne a nemusi nad tim prilis dumat. A hlavne - doprat si pozitek z jidla, vychutnavat, neodpirat si neco kvuli "ideologii" = zit plnohodnotny zivot.

Tak si říkám, že bych ti ten skálopevný závěr měl trochu narušit.

Zaprvé se mi tady nelíbí to všeobecné zesměšňování vegetariánů: jsou to blbci, jejich argumenty jsou jen zoufalé výstřely do tmy apod. Je to prostě každého svobodná volba ne?

Ani jeden z vegetiaránů nebo příznivců této stravy mě ani na chvilku nepřesvědčil, že vegetariánství je ta správná a zdravá volba.

Proč by se tě někdo měl snažit přesvědčit, když tvůj radikální názor je jasný každému během deseti sekund, když otevře tohle vlákno..?

Leckterý vegetarián by se tě o "zdravé volbě" ani přesvědčit nesnažil, protože si třeba také myslí, že to nejzdravější není. Nechce ale podporovat týrání zvířat, velkochovy a podobně. Nebo to dělá z náboženských důvodů. Nebo si prostě sám nemyslí, že je fajn žrát jiné zabité tvory, je mu z toho nanic. Možností je dost.

Za další si uvědom, na jaké mentální úrovni jsou zrovna ty indiánské kmeny. Stačí jim posunky a skřeky, protože se takhle v pohodě domluví. Ale věřím tomu, že kdyby nějaký jejich potomek vyrůstal v "civilizované" společnosti, tak nebude schopen myslet jako tato společnost, protože mozek nemá dostatečně vyvynutý. A proč? Z toho důvodu, který tu byl uveden, nejí maso a chybí mu živiny pro vývoj mozkových buňek.

Tak tímhle si mě teda vážně dostal, indiánské kmeny nejsou civilizované, protože převážně nežerou maso. Dítě z takovéhoto kmenu není schopné v naší skvělé "civilizované" společnosti uspět, není schopno myslet. Umí jen skřeky a to mu stačí. - Můžeš něco z toho něčím podložit? Podle tvojí teorie by například Inuité měli být extrémě inteligentní, živili se přece výhradně živočišnou stravou ::) Proč tomu tak není?
Většina "přírodních národů" měla nebo má velmi složitou sociální strukturu a sociální chování, které laik rozpozná jen těžko, ale rozhodně to není banda blbců s oštěpem, kteří umí jen skřeky. S posuzováním jejich inteligence našimi meřítky bych byl taky velmi opatrný.
Nezlob se na mě, ale ta citace o několik řádků výš je skutečně snůška hloupostí.

Jinak vegetarián nejsem, i když v poslední době maso trochu omezuju. V nejbližším okolí mám ale vegetariánů celkem dost a rozhodně to nejsou idioti. Všichni jsou studenti VŠ nebo její absolventi. Důvody mají různé.

Jediný s čím s tebou můžu zcela souhlasit jsou ti šimpanzi:-)

Rozhodně a bez výhrad s vámi Malpolone souhlasím v tomto:

Většina "přírodních národů" měla nebo má velmi složitou sociální strukturu a sociální chování, které laik rozpozná jen těžko, ale rozhodně to není banda blbců s oštěpem, kteří umí jen skřeky. S posuzováním jejich inteligence našimi meřítky bych byl taky velmi opatrný. Nezlob se na mě, ale ta citace o několik řádků výš je skutečně snůška hloupostí.

Se svobodnou vůlí každého jedince také. Ale to zesměšňování veganů a vegetariánů majoritní skupinou je zřejmě přímý důsledek samotné veganské a vegetariánské činnosti a způsob prezentace jejich způsobu života okolí. Pročítal jsem si pár webů na toto téma. Pozoruhodná nalévárna. Klasická militantní propaganda pro jedince bez názoru toužící někam patřit. Seznamy slavných veganských jmen od Platona a Seneky až po současnost. Primitivní, účelové argumenty bezohledně vytržené z kontextu. Zrovna u těchto dvou zmíněných pánů je velice pravděpodobné, že se ke svému hendikepu propracovali během života, velice pravděpodobně až v dospělosti. A tak je to téměř se všemi argumenty, polovičaté, nepodložené, zkreslující info pro méně inteligentní jedince. Sám uvádíte příklady ze svého okolí a zdůrazňujete možnou nadprůměrnou inteligenci vegetariánů, chybí mě ale taková maličkost, není to náhodou tak, jako s tím Senekou? Není to tak, že v rozhodující fázi vývoje stála nad vašimi známými celá rodina příbuzných, od maminky až po dědu a neříkali "papej Honzíku/Aničko to masíčko ať jseš silný a zdravý". Víte co by mě přesvědčilo? Studie vlivu veganské stravy na skupinu jedinců a to po několik generací. To, že někdo v patnácti přestane jíst maso, když většina jeho předků s masem problém neměla, není argument o vhodnosti nebo nevhodnosti. Většinu kritických vývojových fází mívá takový jedinec už za sebou.

Ja bych hlavne rad videl nejaky ten "prirodni narod" ktery se zivi ciste vegetariansky (dobrovolne, kvuli nejake te sve ideologii a "vyssimu principu", ne kvuli nejake nouzi). Nevim o zadnem, co jsem cetl a videl dokumenty tak jsou to obvykle zberaci plodu a lovci. Tim netvrdim ze nejsou nejaci co by ze zasady nelovili, ale nevim o takovych. Vim jen o nejake skupince pomatenych indu kteri nesmi ublizit nicemu zivemu (a proto treba nosi rousky aby nevdechly nejakou mouchu), to ale rozhodne neni "prirodni narod" a nejaka statistika co se tyce jejich prumerne delky a kvality zivota/zdravi by byla urcite zajimava.

...jeste tak nejak vegetariani - pokud ji aspon vejce, mlecne vyrobky, nekteri pripadne obcas rybu tak budiz. Zato vegani, to uz beru fakt jako uchylku, neco co jde vylozene proti prirozenosti a zakladnim potrebam organizmu.

Tak si říkám, že bych ti ten skálopevný závěr měl trochu narušit.

V pořádku, kvůli tomu jsem toto vlákno založil;-)

Zaprvé se mi tady nelíbí to všeobecné zesměšňování vegetariánů: jsou to blbci, jejich argumenty jsou jen zoufalé výstřely do tmy apod. Je to prostě každého svobodná volba ne?

Nikoho jsem tady nezesměšnoval a už vůbec neurážel výrazem blbec! I k tomu výrazu, že jsou to jen výstřely do tmy jsem připsal - BEZ URÁŽKY, ale vyjmenováním pár sportovců a filozofů jen kvůli tomu, že byly vegetariáni mi opravdu nepřijde jako nějaký pádný argument. A naprosto s tebou souhlasím, že je to každého věc a svobodná volba, což jsem taky několikrát uvedl;-)

Proč by se tě někdo měl snažit přesvědčit, když tvůj radikální názor je jasný každému během deseti sekund, když otevře tohle vlákno..?

Radikální názory opravdu mám, ale určitě ne v oblasti stravování, neboť je to opravdu každého věc a svobodná volba. Jen podotýkám, že každého dospělého člověka. Dospělostí myslím i mentální a psychickou vyzrálost!!

Leckterý vegetarián by se tě o "zdravé volbě" ani přesvědčit nesnažil, protože si třeba také myslí, že to nejzdravější není.

Tak je týrání a týrání! Velkochovy typu chcípajících zvířat hladem samozřejmě odsuzuju a lidi bych za to trestal vysokými tresty. Ale považovat samotný velkochov za týrání::) to už je extremismus.

Nebo to dělá z náboženských důvodů

Náboženské důvody samozřejmě beru. Víra a přesvědčení je stará jeko lidstvo samo a ať si věří každý čemu chce.

Nebo si prostě sám nemyslí, že je fajn žrát jiné zabité tvory, je mu z toho nanic. Možností je dost.

Promiň, ale nežrat maso kvůli tomu, že to zvíře bylo zabité? Na to radši reagovat ani nebudu;-)

Tak tímhle si mě teda vážně dostal, indiánské kmeny nejsou civilizované, protože převážně nežerou maso. Dítě z takovéhoto kmenu není schopné v naší skvělé "civilizované" společnosti uspět, není schopno myslet. Umí jen skřeky a to mu stačí. - Můžeš něco z toho něčím podložit? Podle tvojí teorie by například Inuité měli být extrémě inteligentní, živili se přece výhradně živočišnou stravou Proč tomu tak není?
Většina "přírodních národů" měla nebo má velmi složitou sociální strukturu a sociální chování, které laik rozpozná jen těžko, ale rozhodně to není banda blbců s oštěpem, kteří umí jen skřeky. S posuzováním jejich inteligence našimi meřítky bych byl taky velmi opatrný.
Nezlob se na mě, ale ta citace o několik řádků výš je skutečně snůška hloupostí.

Souhlasím, tady jsem přestřelil. Nemám to ničím podloženo. Nikdy jdsem nestudoval sociální strukturu kmenů a národů a toto mne zajímalo vždy jen povrchně:-[. Na druhou stranu jsem vždy velice rád, když je objeven nějaký zapomenutý kmen a odsuzuju vědecké výpravy, které ho chtějí hned zkoumat a neuvědomují si, že naše obyčejná rýma dokáže celý kmen vyhladit.

V nejbližším okolí mám ale vegetariánů celkem dost a rozhodně to nejsou idioti. Všichni jsou studenti VŠ nebo její absolventi.

Tímhle si dostal zase ty mě::). Bez urážky, ale v čem je lepší člověk s několika tituly nebo doktoráty, než třeba zedník nebo kovář:?: Promiň, ale tohle nesmyslné dělení opravdu nechápu. Znám dost lidí vysokoškolsky vzdělaných a nestydím se říct, že to jsou blbci a totální! Na druhou stranu znám zedníky, pokrývače, prostě "obyčejné dělníky", kteří jsou velice chytrý a inteligentní. Tohle mě fakt nadzvedává ze židle, protože takhle kastovat lidi kvůli dosaženému vzdělání prostě nesnáším]:(. Nechápu hlavně to srovnání ve smyslu vegetaránství a masožroutství. I když vlastně jo, pár názorů už v tomto vlákně bylo. A to nebudu dál polemizovat o tom, že v dnešní době jsou kvalitní vysoké školy o protekci a soukromé o penězích, dál se k tomuto kastování a škatulkování lidí raději odmítám vyjadřovat;-).

Doufám, že jsem na všechny tvé reakce tak nějak odpověděl a nebudeme se tu hádat kvůli tomu, že někdo jí nebo nejí maso. Od začátku mne zajímaly jen názory a hlavně argumenty týkající se vegetariánské stravy a s nikým se o tom hádat nechci. Já si půjdu dát svůj hovězí guláš se šesti a vegetariáni ať si dají zeleninový salát, je mi to absolutně šumák:-D

vyjmenováním pár sportovců a filozofů jen kvůli tomu, že byly vegetariáni mi opravdu nepřijde jako nějaký pádný argument

Taky nebyl můj, že jo.

Ale považovat samotný velkochov za týrání to už je extremismus.

Bavíme-li se např. o klecovém velkochovu drůbeže, některých prasečácích atd., tak to rozhodně za týrání považuju, od samotného života zvířat, přes jejich přepravu až po jatka. Jsem tedy extremista.

Promiň, ale nežrat maso kvůli tomu, že to zvíře bylo zabité? Na to radši reagovat ani nebudu

No ano, nedokážeš akceptovat, že to někdo prostě nemůže pozřít při představě, že to je z mrtvého zvířete? Já jo.

Bez urážky, ale v čem je lepší člověk s několika tituly nebo doktoráty, než třeba zedník nebo kovář:?:

Napsal jsem snad něco takového? Myslím, že ne.
Jen jsem upřesnil, že jde o celkem standartně inteligentní a fungující jedince(studenty nebo absolventy VŠ), nikoli nějaké idioty nebo asociály.
Mimochodem mám jednoho velmi dobrého kamaráda kováře.
Na jednu stranu nesnášíš škatulkování, dělení nebo kastování lidí podle dosaženého vzdělání, na stranu druhou si sám v této debatě použil přesně takovéto argumenty, kterými si kastoval lidi na "hloupé indiány" a "civilizované evropany".

Tohle mě fakt nadzvedává ze židle, protože takhle kastovat lidi kvůli dosaženému vzdělání prostě nesnáším. Nechápu hlavně to srovnání ve smyslu vegetaránství a masožroutství.

Opět, jako v mé první citaci, já takový argument nepoužil.

Samozřejmě taky znám lidi bez vzdělání nebo s nízkým vzděláním, kterých si moc vážím a patří mezi mé přátele. Znám ale taky pár docentů, doktorů a podobně, se kterými když se bavím, tak padám tak trochu na p.del, když zjistím na jaké úrovni uvažují. Nechci se nikoho dotknout a možná tak taky zkončím(nebylo by to poprvé), ale tohle se mi s dělníkem z fabriky většinou nestane.

Argumentů dokazujících, že veg. strava je zdravější se ale v diskusi se mnou nedočkáš, takže už toho nechám. Reagoval jsem na jiné věty ve tvých příspěvcích.

vyjmenováním pár sportovců a filozofů jen kvůli tomu, že byly vegetariáni mi opravdu nepřijde jako nějaký pádný argument
Taky nebyl můj, že jo.

Neřekl jsem, že byl tvůj, jen jsem uvedl, že takovéto argumenty se zde objevily.

Bavíme-li se např. o klecovém velkochovu drůbeže, některých prasečácích atd., tak to rozhodně za týrání považuju, od samotného života zvířat, přes jejich přepravu až po jatka. Jsem tedy extremista.

Naprosto s tebou souhlasím, tento způsob chovu taky neuznávám, ale Ti lidé, které jsem měl na mysli bojují proti jekémukoliv způsobu konzumního života a to za extrémismus považuju.

No ano, nedokážeš akceptovat, že to někdo prostě nemůže pozřít při představě, že to je z mrtvého zvířete? Já jo.

Akceptovat to dokážu, jen to prostě nechápu!

Napsal jsem snad něco takového? Myslím, že ne.
Jen jsem upřesnil, že jde o celkem standartně inteligentní a fungující jedince(studenty nebo absolventy VŠ), nikoli nějaké idioty nebo asociály.
Mimochodem mám jednoho velmi dobrého kamaráda kováře.
Na jednu stranu nesnášíš škatulkování, dělení nebo kastování lidí podle dosaženého vzdělání, na stranu druhou si sám v této debatě použil přesně takovéto argumenty, kterými si kastoval lidi na "hloupé indiány" a "civilizované evropany".

Nikde jsem nenapsal, že jsou hloupý. Ve zbytku debaty došlo pravděpodobně k nedorozumění mezi námi. Ještě na závěr: Doufám, že touto debatou nevznikl mezi námi dvěma nějaký spor a částečně jsme si vše vysvětlily. Ještě jednou a naposledy opakuji. Nemám nic proti vegetariánům, ani veganům! Je to absolutně jejich věc a jen jejich volba. Nebylo účelem tohoto vlákna, aby se zde lidé pohádaly, jen mne opravdu zajímaly argumenty lidí, proč jíst jen zeleninu, kterou mimochodem taky miluju a život bez ní si nedovedu představit, ale bez masa taky;-)

KHor:

Sám uvádíte příklady ze svého okolí a zdůrazňujete možnou nadprůměrnou inteligenci vegetariánů, chybí mě ale taková maličkost, není to náhodou tak, jako s tím Senekou?

Kde to zdůrazňuji? Kde píšu o inteligenční nebo jakékoli převaze veg. nad ostatními?? Nikde.

To, že někdo v patnácti přestane jíst maso, když většina jeho předků s masem problém neměla, není argument o vhodnosti nebo nevhodnosti.

S tím souhlasím, nicméně žádný takovýto argument jsem opět nepoužil.

Lucifer:

Ja bych hlavne rad videl nejaky ten "prirodni narod" ktery se zivi ciste vegetariansky (dobrovolne, kvuli nejake te sve ideologii a "vyssimu principu", ne kvuli nejake nouzi).

Nic takového jsem neřekl.

Anakonda:
Tebe jsem se evidentně dotkl(a zároveň pobavil)svým obdivem k některým akademikům, nebyl to můj záměr.

Už v tomhle vlákně nebudu dál reagovat, evidentně jsem svými příspěvky nadělal víc škody než užitku, vysvětlit se mi nepodařilo nic a ještě jsem asi některé účastníky diskuse nasr.l, o což mi opravdu nešlo.
Z mojí strany to jako spor neberu Karle, spíš jako vášnivější debatu. Takže aspoň mezi námi dvěma je snad vše v pohodě ;-)

Samozřejmě Honzo, vše je v pohodě, i když na toto téma si rozumět prostě nebudeme:-D. Popravdě mě docela překvapilo, jakým směrem se tato debata začala ubírat, i když jsem s tím měl počítat. Začíná mi to připadat jako debata politická, takže absolutně o ničem. Já toto vlákno považuji za "vyřešené".

Jak jsem psal, tak nedotkl, protože já tu práci dělám dobrovolně, ze své vlastní vůle. Není to můj obor a nedělám ji dlouho, začal jsem ze svých osobních důvodů (např. abych měl více času na rodinu a zvířata). Přmýšlel jsem o tom kroku dlouhou a dobu a nyní mohu říci, že nelituji. A obdiv k některým akademikům mám taky, stejně jako ty. Jenomže neberu jako akademika řadového absolventa či studenta VŠ a pobavilo mě tvoje kastování inteligence podle druhu práce. Ostatně se s VŠ vzdělanými lidmi setkávám v práci, jsou to mí nadřízení a o svojí "inteligenci" mne přesvědčují každý den. Rozhodně nechci aby to vyznělo, že vysokoškoláky opovrhuji, ale dobře vím, že inteligence nemusí být hlavním předpokladem k jejímu absolvování.

Jenomže neberu jako akademika řadového absolventa či studenta VŠ a pobavilo mě tvoje kastování inteligence podle druhu práce.

Ale to já přece taky ne, a nikoho jsem nekastoval v souvislosti inteligence-druh práce, to je nějaké nedorozumění. Uváděl jsem, že jsou to studenti nebo absolventi, učitelé, jen abych nastínil, že se jedná o vcelku běžné, standartní lidi a ne nějaké pomatené extremisty.

ale dobře vím, že inteligence nemusí být hlavním předpokladem k jejímu absolvování

Tak to je docela zřejmé, já například nejsem zvyklý ve studiu podvádět, lhát atd. abych něčeho dosáhl a často dost žasnu, co jsou schopni studenti pro úspěch udělat a díky čemu dosahují často lepších výsledků než já. Člověk si pak říká, že když neumí být svině(promiňte ten výraz, ale vystihuje situaci), nemůže být na tom nikdy tak dobře jako někteří.
Tak doufám, že jsem to trochu vyjasnil.

Nechci se nikoho dotknout a možná tak taky zkončím(nebylo by to poprvé), ale tohle se mi s dělníkem z fabriky většinou nestane.

Jj holt dělníci ve fabrice se většinou nebaví na akademické úrovni. Jen tak mimochodem jedem můj kolega dělník je ING. A aby to nevyznělo, že se mě to dotklo, naopak mě to velmi pobavilo, asi nejvíce v celém threadu:))

Znám dost lidí vysokoškolsky vzdělaných a nestydím se říct, že to jsou blbci a totální! Na druhou stranu znám zedníky, pokrývače, prostě "obyčejné dělníky", kteří jsou velice chytrý a inteligentní.

Znám ale taky pár docentů, doktorů a podobně, se kterými když se bavím, tak padám tak trochu na p.del, když zjistím na jaké úrovni uvažují. Nechci se nikoho dotknout a možná tak taky zkončím(nebylo by to poprvé), ale tohle se mi s dělníkem z fabriky většinou nestane.

No tak tohle je svatá pravda :-)

Já jakožto sedlák a primární producent hovězího masa jsem na straně masožroutů - je to pochopitelné, že? Však mě živíte:-D
Vegetarianství považuji za nepřirozené a člověk k němu není ani anatomicky přizpůsoben:!: Člověk je všežravec - ne úplný masožravec, ale všežravec. Kdyby byl býložravcem, vypadala by jeho anatomie zcela jinak - měl bý např. předžaludky jako skot nebo vole jako ptáci a každopádně by délka jeho střev byla o poznání delší. Vegetarianství jakožto životní styl a stravování je tudíž výmysl lidí bez jakéhokoli biologického základu.

Ničeho (teda mimo direktiv EU) bych se Petře neobával, přirozená potřeba živ. bílkovin jasně vyplívá z celé historie vývoje lidstva. V celém průběhu hominidizace se každá linie, která se odklonila od všežravosti a spolehla se na relativně lehce dostupnou rostlinnou potravu brzo skončila. Pár současných rebelujících jedinců nic na tomto faktu nezmění. :-)

Presne ako povedal KHor . . akurat predvcerom som o tom pozeral nejaky dokument na nejakom ceskom programe, keby nasi predkovia nezacali bastit to stavnate mäsko (bolo rozhodujuce pre vyvin mozgu - vedecke fakty) tak urcite nie sme dominujuci druh na planete a keby aj nahodou ano tak by sme si to asi moc neuvedomovali a trvalo by to o poznanie dlhsie. Pravdepodobne by sme sa dalej prehanali v podraste, dorozumievali sa skrekmi a obavali vlcich svoriek, vsak staci si uz len uvedomit o kolko su inteligentnejsie napriklad take svorky psov hyenovitich ktore musia spolupracovat ak chcu nieco ulovit oproti bylinozravym pakonom, ktore sa vobec nemusia snazit aby sa nakrmili . . . podla mna vegetarianstvo nie je cesta ku zdraviu. . . ovela dolezitejsie ako nejest mäso je vyvarovat sa prehnanej konzumancii tukov . . vseliakym dochucovadlam chemickym, vyberat si z ponuky zivocisnych bielkovin tie najhodnotnejsie, davat skor doraz na pripravu jedla ako na samotne jedlo. Aj z chudeho morcacieho/krutiho prsicka mozeme spravit zabijak v trojobale ktory nam zacpe cievy. Na jeho zlozenie atd. Samozrejme ze zelenina a ovocie je zdrave ale nedokazu zastupit mäso. Popripade zarytim vegetarianom by som odporucal aspon jest ryby popripade hmyz :) ak to ich presvedcenie prameni z toho ze nemaju to srdce zjest nieco rozmyslajuce atd. . . . Ostatnym vegeterianom ktory maju neviem ake pohnutky mozem len zazelat vela stastia a do buducnosti zdravy rozum. Nezelam si ziedne reakcie dotknutych vegetarianov pretoze ja mam ultimatnu pravdu a oni su len prazvlastna skupinka divnych tvorou ktory maju genetky dane jest mäso ale pretoze uz nevedeli co od dobroty tak zacali vymyslat. Ak sa to niekomu protivy je to skor psychicky problem ronako ako bulimia a anorexia a urcite sa da uz v dnesnej dobe liecit. Vegetariani . . . proste si rozbijate organizmus rovnako ako 100% mäsozravci s kazdodennym prisunom tucneho mäsa. Priklanam sa k zlatej strednej ceste aj ked mojim chutovim poharikom stale najviac imponuje stavnaty steak!

Přímo vegetariánem nejsem. Vydržela jsem pouze rok. Ne že by pak na mě přišli chutě, ale unvuje mi to pořád vysvětlovat známým. Dnes jím v malém nožství kuře a občas rybu. Píšu ale o tom proto abych inspirovala ostatní, že i opékačka se dá udělat bez masa, což už docela dlouho praktikuju. Schválně si po otm vašem buřtu zkuste na klacek někdy napíchnout krychličku eidamu. Po dvou minutách opatrného pékání báječná lahůdka. A taková cibule nebo dokonce jablíčko z ohýnku....mňam. A když je dost popela, tak i brámbůrky jsou prostě paráda.

Máš mít pravdu,takový domací "pepa na grillu"je něco a sýr se vytvořit doma hravě,akorát je tu problém s tím čekáním(zraním):-D,cibulka musí být celá a pak se postupně svléká tuto je taky dobrý,Brambůrky jdou i na grillu ,ale musí to být "bročky"ale to celé je prd,proti tomu když tě někdo postříká,když si kousne do klobásy a nebo finále i psy už po grillovačce mizí jak vidí grill:-Dtak to závěr jak to má vypadat:-D:-D

Zdravím, všude kolem nás stále slyšíme, že je tady svoboda, proto bych chtěl hájit i svobodu svého stravování. Setkávám se s mnoha odchylkama od normálu (styl výživy nám daný evolučně), které nutně nemusí vést rovou k nějaké poruše příjmu potravy, ale bohužel tomu bývá spíše naopak - často končíc nějakou psychickou poruchou. Tím se nechci nikoho dotknout, ale většina lidí nerozezná hranici mezi zdravým stravováním a počínající poruchou ve vztahu k jídlu. Určitě už není normálním jednáním, když vás někdo odsoudí jen proto, že si dáte plátek masa. Nevím jak se přesně vyjádřit, ale už jsem se setkal s tolika případy a nemocnými, že bych nikomu z vás nepřal nějakou podobnou poruchu. Na jednu stranu chápu konzervativní masožrouty a na druhou stranu i vegetariány - a teď ke komu se přiklonit? Ke stylu, který nás dostal evolučně tam, kde nyní jsme a nebo stylu, který je v plenkách a nevíme jaké důsledky bude mít na další generace, je to velice komplikované a nikdy se nedohodneme, jelikož vždy pohlížíme subjektivně a ne objektivně. Chápu, že se vegetariáni cítí díky svému stylu skvěle a možná chtějí, aby se tak ostatní cítili také...osobně to znám, já jako muslim šířím také hodně myšlenky islámu, jelikož mě dělají lepším člověk a rád bych, aby pomohl dalším...ale to s tím moc nesouvisí, jen volný proud vědomí! :-D Nejsme tu od toho, abychom jeden druhého odsuzovali a proto si každý kousněme do toho svého! ;-)

Podle mě člověk maso nepotřebuje, zvlášť v dnešní době se dá vybírat z obrovského sortimentu potravin, které jej nahradí. Četl jsem různé studie na toto téma. Samozřejmě, studie jiné zase tvrdí, že maso je nepostradatelné. Podle mě tedy člověk maso nepotřebuje, ale já ho jím...protože mi chutná;-):-D

....v tibetske duchovni knize,Ruzenec skvostnych drahokamu se pise,ze byt vegetarianem je z moralniho hlediska urcite lepsi,ALE!!! jetreba zachovat telo pri zdravi co nejdele,aby mohl clovek kracet po stezkach pravdy a pokud si telo vyzada maso,ma ho adept mystyckych nauk prijmout.Tzn.ma jist tak,aby telo zustalo zdrave co nejdele...............soucasny dalajlama,z pocatku byl vegetarian,jak mu nabozenstvi prikazuje,ale projevila se u nej rada nemoci a musel,opet v souladu s tibetskym ucenim,zacit jist maso.........takze tim je pro me vse vyreseno,Buddhovo uceni voli zlatou stredni cestu,vseho s mirou........:i:

Jsem vegetarián a rád vám podám svoje argumenty :-)
Někdy v období dospívání jsem začal mít problémy s trávením, po težších jídlech mě bolelo břicho, pálela žáha.. Tak jsem se rozhodl, že začnu jíst zdravě a postupně jsem přešel na vegetariánství. Částečně za to mohla i návštěva jatek- hnus, hnus hnus!!!!!!
Teď se z největší části živím tím, co si na zahrádce vypěstuju, žeru ve velkém sýry a jogurty, občas vajíčka... Problémy se zažíváním úplně zmizely, klidně můžu v jedenáct večer sežrat mísu horkýho pudingu a nic mě nebolí, netíží a netrápí. :-)
V žádném případě do sebe nenechávám píchat vitamíny :-D vůbec nic mi nechybí.
Vegetarián jsem už přes 25 let a jsem zdravý jako rybka, mám normální váhu, dobrou kondičku, maso mi ani v nejmenším nechybí a nic mě netrápí :-)

ahoj, jsem vegetarián... nikomu názory nenutím, ale taky mi často pijou krev kecy proč maso nejíš, vždyť je to blbost a podobně :) myslím že je to vzájemný... je to každýho věc a nikdo by neměl nikoho do něčeho nutit. Podle mě je teda zbytečný do sebe cpát maso když se to dá dobře nahradit... ale proti gustu... navíc od doby co maso nejím si připadám mnohem zdravější a živější než předtím, být veganem bych asi neutáhl... protože vejce a mléčné výrobky miluju :)) navíc po absolvování střední školy bych si asi musel nafackovat strčit maso do úst :)po tom co jsem viděl na jatkách a podobně... ble :-! Tak, jen do mě:-D

...když se to dá dobře nahradit...Čím?Sojou?Moje kamarádka je taky taková a jednou jsme u nich pekly buřty a ona si opejkala párky.Vzniklo z toho něco teplýho a sama řikala,,Dej si na to hodně hořtice''.Stejně to nepomohlo.Zas mi u ní chutnala grilovaná paprika plněná nivou a česnekem(osobně bych přidal slaninku).No nic.Ty do nás chlebem,my do tebe masem.Du na držkovou s chlebem a pivo.Přeju všem dobrou chuť.

že se vám tady do toho pletu...
Ale s tímto naprosto souhlasím - soja nemůže být NIKDY dobrá s výjimkou sojových omáček a tyčinek. Mám na mysli sojové "maso"::)brrr... neznám horší pocit, než kousnutí do čehosi připomínající školní houbu, ze které vyteče omáčka nacuclá sojovou pachutí.. to fakt ne:-D

kdo chce jíst zelený, tak ať jí zelený. člověk je ale stavbou chrupu i trávení všežravec. to nikdo nepopře :) A měl by žrát jak maso, tak zelené. Vyhranění vegani mají problémy s metabolismem, protože jim chybí esenciální aminokyseliny, které jsou vesměs živočišného původu a tělo si je neumí vyrobit- tzv. BCAA branched chain amino acid(lysin, arginin, isoleucin a valin ...tuším).

každy ať dělá, jak myslí, já si dám flákotu masa a jako poctu veganům zeleninovou přílohu ;-)

Pořád se odhodlávám dojít si s kamarádkou do její oblíbené veg. restaurace. se sójovým plátkem jsem měla čest pouze kdysi ve škole (kde kupodivu jinak vařili výborně) a údajná sója měla chuť mokré žínky a konzistenci houby na tabuli. Jinak proti vege jídlům nic nemám ale když si mám vybrat mezi čočkou a velkym biftekem, tak je volba jasná.

pěknej kec :) otec mi sojovou čínu doslova žral horkou z pánve a až když jsem mu řekl co to je tak začal že je to hnusné a kdesi cosi :) a spoustě lidem to ode mě chutná i když ví že se o sóju jedná a brácha si ji taky chválil a je to děsný masožravec...takže tak... a stejně, nad falafel není :) i když to už není sója ale cizrna:puff: mi to prostě nikdo netozmluví :D ps: čekal jsem že ohledně sóji vypukne vřava :D

zdar :-D Snbák založil tuto vlákno schválně ,aby provokoval a tech rybek už se chytlo.:-D:-D:-D:-D
takže u mne žádná změna :-D,akorát chleba jsem omezil...na min.
nebudu se hádat ,ale soja nejni nic moc a nikdy nebyla a dá se poznat a né ,že ne.
jinak dnes jsem slyšel docela super hlášku "ovoce nikdy neshnije a nezkazí se":puff::puff::puff:pointu si najděte každý sám :))

Som mäsožravec a to zarytý, na mäso nedám dopustiť. Ak by ma niekto skúšal prehovoriť na vegetariánstvo mám vážny dôvod odmietnuť - som alergik a to aj na potraviny. Čiže by som sa musela zaobísť bez sóje, zeleru, rajčín, citrusových plodov a kakaa. Moc by mi toho neostalo, takže u mňa vyhráva jedine mäso a nie iba preto že mi chutí ale aj preto že naň alergická nie som

Vegetariáni, pojďte dělat tak na týden do obchodu na úsek zeleniny. Garantuju vám, že už nebudete chtít zeleninu ani vidět. Když přebíráte a vyhazujete shnilé, plesnivé a bůhvíjak odporně smrdících rozbředlé zbytky čehosik, co byla bývávala zelenina, když pak máte nos plný těchto výparů a smrdí vám tím i všechno oblečení, to člověku pěkně zvedne "kufr". Sem tam se protrhne sáček s touto "zeleninou" a pleskne to na zem, rozprskne se kolem, no... uklízení je opravdu chuťovka.

Člověk je od přírody všežravec (to není můj výmysl, ale biologický fakt), takže by měl jíst jak maso, tak i zeleninu. Specializovat se pouze na jediný druh stravy je tedy pro člověka vždycky v konečném důsledku škodlivé. Strava všežravce by měla být vyvážená a pokud možno pestrá, takže by měla obsahovat od všeho trochu, bez žádných výraznějších extrémů na tu, či onu stranu. Už se to tu probíralo mockrát, každý uznává jen tu svoji pravdu a omílá se to tady pořád donekonečna. Já říkám: zelenina ano, maso ano, obě složky (jak rostlinná, tak živočišná) jsou pro správný vývoj lidského organismu důležité a hlavně přirozené. Cokoliv se tomu vymyká je nenormální a škodlivé.